Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Inštalácia kotla do vykurovacieho systému: opis konštrukcie, špecifiká inštalácie a prevádzky

Takmer v každom dome alebo byte je inštalovaný teplovodný kotol. A skôr alebo neskôr vyvstane rozumná otázka – dá sa použiť na vykurovanie? Na jeho vyriešenie potrebujete poznať špecifiká prevádzky a prevádzky tohto zariadenia. Analyzujme, v ktorých prípadoch sa kotol používa vo vykurovacom systéme súkromného domu: schémy, výpočty, pripojenie.

Kotol ako zdroj ohrevu vody

Klasický kotol je zapečatená nádoba s elektrickým vykurovacím telesom vo vnútri. Na pripojenie k vodovodnému systému konštrukcia poskytuje 2 potrubia. Je možné podobný kotol použiť aj vo vykurovacom systéme súkromného domu?

Bohužiaľ, nemá správne vlastnosti potrebné na organizáciu autonómneho zásobovania teplom. Pre normálnu prevádzku musí mať kotol na vykurovanie súkromného domu veľmi vysoký výkon. V priemere 10 m² obytnej plochy bude vyžadovať 1 kW tepelnej energie. Títo. na dodávku tepla do domu s rozlohou 100 m² je potrebný model kotla s minimálnym výkonom 10 kW. Výrobcovia takéto modely jednoducho nevyrábajú..

Ak používate kotol na vykurovanie letnej chaty s malou plochou, môžu sa vyskytnúť nasledujúce problémy:

 • Vysoká miera zotrvačnosti. V priemere je nádrž 100 litrov. s výkonom vykurovacieho telesa 2 kW sa zahrieva na teplotu + 75 ° C 1,5-2 hodiny. V tomto prípade bude cirkulácia nemožná, pretože iba zvýši čas ohrevu;
 • Veľký objem nádrže. Teoreticky umožňuje použitie kotla na vykurovanie a zásobovanie teplou vodou. Neustály príjem vody a doplňovanie systému zvonku však povedie k nerovnomernému zahrievaniu chladiacej kvapaliny;
 • Vysoká spotreba energie. Pred vykurovaním z kotla je potrebné vypočítať jeho výkon. Malo by sa pamätať na to, že jeho použitie v zásobovaní teplou vodou povedie k trvalému zahrievaniu vykurovacích telies. To zvýši náklady na energiu..

Prečo je teda v sieti stále viac schém, v ktorých sa vykurovanie vykonáva pomocou kotla? Koniec koncov, je oveľa racionálnejšie použiť na to elektrický kotol. Celé je to o zlej terminológii. Pri ohreve vody je možné nainštalovať takzvané nepriame vykurovacie nádrže, ktoré sú konštrukčne podobné kotlom. Aby nedošlo k ďalšiemu zmätku, budeme ich nazývať aj kotly..

Ak existuje túžba nainštalovať klasický kotol ako hlavný vykurovací prvok, môžu byť problémy so zárukou výrobcu. Je to kvôli poruche zariadenia..

Zásobník ako alternatíva k tradičnému kotlu

Vykurovanie z ohrievača vody vlastnými rukami

Konštrukcia nádrže na nepriamy ohrev

Akumulačný zásobník je konštrukčne takmer úplne podobný klasickému kotlu. Rozdiel spočíva vo vnútornom potrubí, ktoré sa pripája k vykurovaciemu systému. V tomto prípade je potrebné vyriešiť otázku – prečo potrebujete kotol vo vykurovacom systéme??

Správne organizované vykurovanie prostredníctvom kotla predpokladá, že tento prvok bude vykonávať funkciu tepelného akumulátora. Voda v nádrži prijíma tepelnú energiu prostredníctvom vnútornej cievky pripojenej k vykurovaciemu systému. Po vypnutí kotla dôjde k opačnému procesu – zvýšeniu teploty chladiacej kvapaliny z vody v kotle.

Okrem toho, po správnom pripojení kotla k vykurovaciemu systému, bude môcť vykonávať nasledujúce funkcie:

 • Organizácia dodávky teplej vody. Pretože kvapalina z nádoby neprichádza do styku s chladiacou kvapalinou, môže byť použitá na farme. Na to je však potrebné vykonať správny výpočet výkonu kotla na vykurovanie domu, aby to neovplyvnilo parametre dodávky tepla;
 • Vykurovanie vody pomocou vstavaného vykurovacieho telesa. Je teda možné udržiavať úroveň ohrevu chladiacej kvapaliny aj pri neaktívnom kotle. To sa dá dosiahnuť iba nákupom elektrického kotla na vykurovanie..

Je dôležité spočiatku rozhodnúť o účele zásobníka – bude určený na dodávku teplej vody, bude fungovať ako akumulátor tepla alebo kombinovať tieto funkcie. Na základe prijatého rozhodnutia sa vypočíta optimálny objem a vyberie sa schéma vykurovania z kotla.

Zásobník si môžete vyrobiť sami. Na zníženie tepelných strát je potrebné vykonať tepelnú izoláciu puzdra.

Výpočet objemu akumulačnej nádrže a výkonu vykurovacieho telesa

Kúrenie z ohrievača vody vlastnými rukami

Oblasti použitia tepelného akumulátora

V prvej fáze je potrebné vypočítať výkon kotla na vykurovanie domu. Existuje niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť. Najoptimálnejším z nich je prečítať si odporúčania výrobcu konkrétneho modelu nádrže..

Je potrebné mať na pamäti, že schéma vykurovania z kotla priamo závisí od výkonu celého systému. Preto je táto hodnota braná ako počiatočný parameter. Predpokladajme, že je to 1 kW / h. Po inštalácii kotla do vykurovacieho systému súkromného domu musí udržiavať optimálnu úroveň ohrevu vody ďalších 5 hodín. V tomto prípade je tepelný režim systému 75/50 (nízka teplota). V tomto prípade sa optimálny objem kotla na vykurovanie a dodávku teplej vody vypočíta podľa nasledujúceho vzorca:

Výsledný objem je možné znížiť kúpou modelu kotla na vykurovanie letnej chaty vykurovacím telesom. Potom pri výpočte musíte vziať do úvahy hustotu výkonu tohto zariadenia. V priemere na zabezpečenie plnej prevádzky vykurovania s vypnutým kotlom a priemernou spotrebou TÚV (10 l / h) je potrebné zakúpiť model s objemom asi 400-450 l.

Na úplný výpočet výkonu kotla na vykurovanie domu je potrebné vziať do úvahy všetky faktory – tepelné straty v budove, umiestnenie nádrže v systéme atď..

Inštalácia a prevádzka vykurovacieho kotla

Vykurovanie z ohrievača vody vlastnými rukami

Po vykonaní všetkých potrebných výpočtov výkonu kotla a jeho objemu môžete začať s integráciou zariadenia do vykurovacieho systému. Určenie miesta inštalácie je dôležitou úlohou. Keď ste sa rozhodli pre účel kotla vo vykurovacom systéme, musíte si prečítať pokyny k jeho inštalácii. Najlepšou možnosťou by bolo nainštalovať ho v bezprostrednej blízkosti kotla. V tomto prípade je prenos tepelnej energie z chladiacej kvapaliny do vody najefektívnejší..

Zároveň však môžete pri organizovaní vykurovania pomocou kotla čeliť nasledujúcim ťažkostiam:

 • Zásobovanie teplou vodou. V vykurovacom systéme s kotlom na tuhé palivá je najvhodnejšie umiestniť kotol priamo do kotolne. Potom však na dodávku ohriatej vody do priestorov budete potrebovať samostatné čerpadlo a ovládacie zariadenia;
 • Veľká kapacita. ak je pre veľké obytné plochy plánované vykurovanie prostredníctvom kotla. Vyskytol sa problém s umiestnením vykurovacieho telesa;
 • Napájanie na zabezpečenie prevádzky vykurovacieho telesa. Na normálne fungovanie kotla na vykurovanie súkromného domu sa odporúča tiež nainštalovať autonómny zdroj elektrickej energie.

Teplota vykurovacej vody cez kotol sa monitoruje pomocou inštalovaného teplomera. Nie je súčasťou štandardného balenia, a preto je potrebné ho zakúpiť samostatne..

Inštalácia vykurovacej akumulačnej nádrže

Vykurovanie z ohrievača vody vlastnými rukami

Na inštaláciu tepelného akumulátora je potrebné vopred pripraviť rovnú plochu. Zvážte jeho veľkú hmotnosť – v prípade potreby sa vyrobí samostatný základ alebo sa spevnia podlahy.

Najlepšia možnosť montáže je na samostatnej platforme. Tak sa dá zabrániť kontaktu puzdra s betónovým povrchom, čo zníži tepelné straty v elektrickom kotli na vykurovanie. Takmer všetci výrobcovia vyrábajú kontajnery na špeciálnych nohách. Ak chýbajú, odporúča sa na podlahu nainštalovať izoláciu..

Postup pripojenia kotla k vykurovaciemu systému je nasledovný:

 1. Po inštalácii kontajnera musíte skontrolovať jeho polohu vzhľadom na horizont. Nie sú povolené žiadne odchýlky.
 2. Pripojte k vykurovaniu. Je dôležité, aby priemer trysiek bol rovnaký. V opačnom prípade sa po pripojení kotla k vykurovaciemu systému objaví nadmerný hydraulický odpor..
 3. Ak sa inštalácia vykonáva v nevykurovanej miestnosti, teleso kotla je izolované.
 4. Pripojenie k prívodu teplej vody je vykonané tak, aby kotol pracoval nielen na vykurovanie, ale aj na dodávku teplej vody.

Po dokončení týchto prác je potrebné skontrolovať tesnosť všetkých spojov a spustiť vykurovací systém. Do 2-3 týždňov sa odporúča zmerať teplotu vody v nádrži a chladiacej kvapaliny v potrubiach po vypnutí kotla. Takže z kotla môžete určiť skutočný čas na udržanie požadovanej úrovne vykurovania vo vykurovacom okruhu..

Na úplné vykurovanie kotla sa neodporúča používať nemrznúcu zmes. Vyznačuje sa relatívne nízkou tepelnou kapacitou, ktorá ovplyvní prenos tepla do vody a späť do chladiacej kvapaliny..

Podmienky pre správnu činnosť kotla

Vykurovanie z ohrievača vody vlastnými rukami

Údržba zásobníka sa prakticky nelíši od vykonávania postupov potrebných na udržanie prevádzkyschopnosti akéhokoľvek elektrického kotla s vykurovacími telesami. A v tomto prípade, aby kotol fungoval normálne vo vykurovacom systéme súkromného domu, je potrebné dodržiavať odporúčania výrobcu.

To je možné zaistiť ešte pred vykonaním dodávky tepla z kotla. Najlepšie je kúpiť modely s takzvaným „suchým vykurovacím telesom“. Na ňom je tvorba vodného kameňa oveľa pomalšia. Vodu by ste mali pred filtráciou tiež predfiltrovať do zásobníka..

Okrem týchto procedúr musíte urobiť aj nasledujúce:

 • Raz za mesiac skontrolujte neporušenosť tepelnej izolácie konštrukcie;
 • Ovládajte trvanie udržiavania teploty chladiacej kvapaliny počas prevádzky dodávky tepla cez kotol. Rozdiel medzi vypočítanými a skutočnými ukazovateľmi by nemal presiahnuť 15%;
 • Kontrola tesnosti spojov. Pred každou vykurovacou sezónou sa odporúča vymeniť tesnenia. Týmto spôsobom môžete dosiahnuť spoľahlivejšie vykurovanie súkromného domu pomocou kotla..

Riadiaca jednotka niektorých modelov je citlivá na prepätie. Aby ste predišli poškodeniu tohto drahého zariadenia, mali by ste do vykurovacieho systému pripojiť stabilizátor pre kotol.

Na čistenie vykurovacieho telesa od vodného kameňa by sa malo demontovať. Predtým sa však musíte predajcu opýtať, či zostane zachovaná továrenská záruka.

Výber kotla pre vykurovací systém

Ako sme uviedli vyššie, niektoré spoločnosti vyrábajú modely elektrických ohrievačov vody zamerané na integráciu s vykurovacím systémom domu alebo bytu. Takéto vykurovacie kotly majú niekoľko rozdielov od zariadení na ohrev vody – a preto pri navrhovaní vykurovania na základe kotla musíte vybrať najvhodnejší model.

Aké sú tieto rozdiely:

 • Prvým rozdielom je umiestnenie vstupov a výstupov vody na telo ohrievača vody. V našom prípade by mal byť prívod studenej vody umiestnený v spodnej časti a výstup v hornej časti nádrže..

  Pri tomto usporiadaní potrubí bude horúca voda prúdiť do výstupného potrubia s maximálnou účinnosťou, čo znamená, že miestnosť sa zahreje oveľa rýchlejšie..

 • Druhým rozdielom je priemer otvorov pre domácnosť. Domáce modely sa dodávajú s výstupnými rúrkami s priemerom pol palca alebo ¾.

  Na pripojenie k potrubiu to zjavne nestačí, pretože vykurovacie modely elektrických kotlov sa vyrábajú so vstupmi a výstupmi s priemerom najmenej 2 palce. Ak vami zvolený model má práve také dýzy, môžete výber na tomto zariadení bezpečne zastaviť.

 • Pokiaľ ide o objem nádrže, všetko je tu celkom jednoduché: čím väčší je, tým lepšie. Ohrievač vody s malou nádržou na vykurovanie miestnosti je prakticky nepoužiteľný, pretože bude nielen neustále pracovať pri veľmi vysokom zaťažení, ale tiež nezabezpečí udržanie správnej teploty chladiacej kvapaliny..
 • Sila vykurovacieho telesa je tiež dôležitá a opäť – čím viac, tým lepšie. Odborníci spravidla odporúčajú nákup zariadenia, ktorého výkon je najmenej 1 kW na 10 m 2 vykurovanej miestnosti..

  Z týchto dôvodov väčšina domácich kotlov jednoducho nie je vhodná na vykurovanie.!

Záver z toho všetkého je možné urobiť jednoznačným: bez ohľadu na to, ako atraktívna je cena ohrievačov pre domácnosť, na vysokokvalitné vykurovanie domu musíte vybrať vysokovýkonnú jednotku špeciálne navrhnutú na tento účel..

Je možné namiesto kotla použiť ohrievač vody?

Ohrievač vody môže byť použitý ako zásobník, druh vyrovnávacej pamäte na extrakciu tepla a jeho následný návrat do vykurovacieho systému. Tu je jasným plusom to, že aj keď je vykurovací kotol vypnutý, teplo bude stále prúdiť do radiátorov a konvektorov. Jeho výber už nebude prebiehať z výmenníka tepla, ale z ohrievača vody.

Je možné namiesto kotla použiť ohrievač vody?

Ak je nainštalovaný výkonnejší vykurovací prvok, je teoreticky možné kotol úplne nahradiť ohrievačom vody. Ak používate štandardné vykurovacie teleso, jeho výkon zjavne nestačí na zahriatie požadovaného štvorca domu.

Je možné namiesto kotla použiť ohrievač vody?

Je to mimo sezónu, a keď je potrebné, aby radiátory a vykurovacie potrubia nezamrzli, tento spôsob použitia ohrievača vody prebieha.

Aký typ kotla je vhodný na vykurovanie

typy ohrievačov

Najdôležitejšie je vybrať si správny ohrievač vody, aby ste svoje rozhodnutie neskôr neoľutovali. Najlepšie a najvhodnejšie zariadenia sú tie kotly, ktoré sú vybavené na vykonávanie dvoch funkcií naraz. Populárne modely, ktoré kombinujú funkciu kotla a vykurovacieho systému:

 • GORENJE;
 • ARISTON;
 • ELECTROLUX.

Pri výbere týchto zariadení nebudete musieť premýšľať o rizikách a dôsledkoch ich práce. Takéto kotly sú spoľahlivejšie z nasledujúcich dôvodov:

 • vďaka svojej štruktúre poskytujú maximálnu dodávku vody do potrubí;
 • veľké telo pomáha ohrievať viac vody;
 • priemery vstupov a výstupov nepresahujú dva palce, čo robí ohrev vody efektívnejším.

Musíte tiež venovať pozornosť stupňu výkonu ohrievača vody. Malo by to stačiť na ohrev bežnej vody aj na jej dodávku do vykurovacích potrubí.

Okamžitý ohrievač vody

Elektrické prietokové ohrievače vody pre domácnosť na vykurovanie súkromných domov sú technicky vhodné, ale kvôli nedostatkom (spotreba, nie sú určené na dlhodobé zaťaženie) sa zriedka používajú, spravidla sa neberú do úvahy.

Výhody:

 • neexistuje prestávka pre primárne vykurovanie, chladiaca kvapalina sa dodáva okamžite;
 • kompaktnosť, ktorá vám umožní umiestniť ho kdekoľvek, zjednodušiť inštaláciu, montáž / demontáž.

Nevýhody:

 • kontroverzná ekonomika, vysoký výkon, značná spotreba elektrickej energie. Výsledok bude vyžadovať od 8 do 10 kW;
 • zapne sa od nastaveného prietoku, úprava sa vykoná nastavením obehového čerpadla, čo je nepohodlné;
 • neexistuje režim udržiavania teploty;
 • v dôsledku zmien prietoku sa zariadenie vypne, najmä kvôli tomu nie je vhodné pre jednorúrkový okruh (Leningrad);
 • potrebovať zosilnené vedenie.

Okamžité nemajú problémy s vetraním, dokonca sú vhodnejšie ako zásobníkové ohrievače vody.

Použitie prietokového ohrievača vody vo vykurovacom systéme má však nevýhody, ktoré rušia výhody. Domáce spotrebiče nie sú určené na dlhodobú nepretržitú prevádzku, norma je 2 – 3 hodiny denne (sprcha, umývanie, umývanie riadu). Preto sú možné poruchy.

Príklady prevádzkových schém na pripojenie akumulačného elektrického kotla k vykurovaniu

Príklady úspešne implementovaných schém na používanie zásobníkových ohrievačov vody na vykurovanie:

 • plocha 10 m², kotol 10 l s horným pripojením pre drez (problém s odvádzaním vzduchu je vyriešený). Zloženie: 5 l hydraulická nádrž, tlakomer, teplomer, plniace odpalisko, odvzdušňovač, 60 W čerpadlo. Používa sa nemrznúca zmes. Vybavený 2 atm. Hlavnou vecou je tesnosť – nemrznúca zmes má vysokú tekutosť;
 • kotol 15 l, 2 kW, čerpadlo, potrubie (plastové) 20 mm, hliníkové batérie 2 ks. Na 3 radiátory nie je dostatok energie. Otepľuje dobre izolovaný priestor 30 m²;
 • skladovací kotol na 80 litrov, čerpadlo, expanzná nádrž, 3 batérie v troch miestnostiach, hydraulická šípka;
 • kapacita 50 litrov, plocha 32 m², dve desaťdielne hliníkové batérie. Čerpadlo a expanzná nádrž sú dodávané do spätného potrubia. Nemrznúca zmes je chladiaca kvapalina.

Video: Zaujímavá verzia podomácky vyrobeného nepriameho vykurovacieho kotla podľa projektu ENKdom

Hotový kotol je možné kúpiť v obchode a potom zostáva len nainštalovať ho na vopred pripravené miesto. Jeho cena je však dosť vysoká a ak máte schopnosti pracovať s nástrojmi potrebnými na jeho výrobu, potom, čo ste získali potrebný materiál, môžete všetko urobiť vlastnými rukami, pričom ušetríte slušné množstvo peňazí a zvýšite svoje sebavedomie !

Čo je to nepriamy vykurovací kotol

Nepriamy vykurovací kotol je nádrž na ohrev vody, ktorá pracuje v spojení so zariadeniami ústredného kúrenia. Na rozdiel od tradičných ohrievačov vody kotol nepriameho typu nevyžaduje elektrické pripojenie.

Nepriamy vykurovací kotol

Nepriame vykurovacie kotly môžu mať rôzne prevedenie, ale všetky ohrievajú vodu pomocou energie chladiacej kvapaliny kotla

K ohrevu vody dochádza v dôsledku výmeny tepla medzi horúcou vodou prúdiacou cez výmenník tepla a studenou vodou, ktorá sa plní do nádrže kotla. Externe je kotol valcovitý kontajner s objemom desiatok až niekoľko tisíc litrov..

Nepriame ohrievače vody sa používajú v súkromných domoch, ktorých majitelia nemajú možnosť pripojenia k autonómnemu centralizovanému vykurovaniu, a vo veľkých priemyselných odvetviach, kde je potrebné veľké množstvo teplej vody.

Zariadenie kotla na nepriame vykurovanie

V skutočnosti je zariadenie konvenčným výmenníkom tepla..

Je pravda, že výmenníky tepla sú tradične stavané podľa princípu „potrubie v potrubí“ a v tomto prípade sú prvkami výmeny tepla nádoba a rúrková cievka. Skladovacia nádoba plní úlohu vonkajšej „rúrky“, vo vnútri ktorej je umiestnená vnútorná „rúrka“ alebo cievka.

Nosič tepla vykurovacieho systému prechádza rúrkovou cievkou a vnútorná oblasť nádoby je naplnená studenou vodou. Chladivo ohrieva steny rúrkových cievok a tie naopak ohrievajú studenú vodu v nádobe.

Schéma zapnutia nepriameho vykurovacieho kotla

Približne takto vyzerá tradičná schéma pripojenia nepriameho vykurovacieho kotla. V tomto prípade je zariadenie spárované s vykurovacím kotlom.

Okruh kotla na nepriame vykurovanie sa spravidla vyrába pomocou technológie protiprúdu dvoch médií, odlišných teplotnými hladinami. Inými slovami, ak je výstup ohriatej vody poskytnutý v spodnej časti nádrže a potrubie na doplnenie studenej vody je vyššie, v tomto prípade je chladivo dodávané do cievky na hornej úrovni..

Opačná konfigurácia sa vykoná, ak sú vstup a výstup studenej vody obrátené. V praxi sú bežnejšie obvody s horným výstupom ohriatej vody..

Izolácia nepriameho vykurovacieho kotla

Aby sa znížili tepelné straty, musí byť izolovaný kotol na nepriame vykurovanie vlastnej výroby. Dobrý tepelný izolátor – minerálna vlna

Vzhľadom na to, že kotol na nepriamy ohrev patrí k tepelnému sanitárnemu zariadeniu, zariadenie a priľahlé potrubie podliehajú tepelnej izolácii.

Je rozumné inštalovať systém v bezprostrednej blízkosti kotla vykurovacieho systému. Tento prístup zabezpečí nižšie náklady na inštaláciu a tepelné straty na ceste z vykurovacieho systému do nepriameho vykurovacieho kotla sa výrazne znížia..

technické údaje

Typický dizajn domáceho kotla obsahuje nasledujúce hlavné prvky:

 1. Telo zariadenia. Ide o vonkajší prvok, ktorý chráni pracovnú nádobu pred vonkajšími vplyvmi.
 2. Pracovná nádrž alebo skladovacia nádrž. Nachádza sa vo vnútri puzdra a je od neho oddelený tepelnoizolačnou vrstvou. V závislosti od modelu a účelu sa objem nádrže pohybuje od 10 do 450 litrov. Najlepšia možnosť pre súkromný vykurovací systém – 150 – 250 l.
 3. Vykurovacie teleso. Pre kotly sa v závislosti od objemu nádrže používajú rôzne konštrukcie vykurovacích telies – tyče, špirály, okrúhle modely atď. Ich dôležitou vlastnosťou je sila. V kotloch na ohrev vody sú inštalované ohrievače 1-5 kW a v špecializovaných vykurovacích kotloch-7-12 kW. Pri výbere výkonu je potrebné vziať do úvahy plochu vykurovanej miestnosti, typ vykurovacieho systému a jeho rozvetvenie, výšku miestnosti a jej tepelnú izoláciu, ako aj vonkajšie klimatické podmienky..
 4. Pripojenia. Zabezpečujú vstup studenej vody z vodovodného systému a výstup ohriatej chladiacej kvapaliny do vykurovacieho systému. Účinnosť vykurovania je určená rýchlosťou prenosu tepla, ktorá do značnej miery závisí od priemeru výstupu. V vykurovacích kotloch je to 1 / 2-2-3 / 4 “(10-20 mm) a vo vykurovacích kotloch je 1,5-2” (30-48 mm). Čím väčší je otvor, tým efektívnejšie systém funguje, ale za predpokladu, že je výkon vykurovacieho telesa dostatočný.
 5. Riadiace zariadenia. Nepostrádateľným prvkom moderných zariadení je teplotný snímač na ohrev vody v zásobníku. Je súčasťou obvodu automatického riadenia výkonu ohrievača. Keď sa dosiahne požadovaná teplota vody, vykurovacie teleso sa vypne a keď klesne pod prípustnú úroveň, zapne sa. To vám umožní udržiavať potrebnú tepelnú rezervu v nádrži počas pravidelnej prevádzky ohrievačov. V niektorých modeloch zariadení je možné regulovať výkon vykurovacích telies, čo zaisťuje optimálnu spotrebu energie.

Druhým dôležitým typom zariadenia je relé na monitorovanie zaťaženia siete. Dlhodobé preťaženie v napájacej sieti spôsobuje silné zahriatie rozvodov, čo predstavuje riziko požiaru. Ak sa objaví príliš vysoké zaťaženie, relé vypne ohrievač.

Pri použití kotlov na vykurovanie sa berú do úvahy aj nasledujúce charakteristiky:

 1. Teplota vody v skladovacej nádrži sa musí udržiavať v rozmedzí 65-75 stupňov.
 2. Zotrvačnosť systému závisí od typu kotla a výkonu vykurovacieho telesa. V nádržiach s objemom 200-250 litrov je to 1-2 hodiny. V prietokových zariadeniach sa voda ohrieva 0,5-2 minúty..
 3. Domáce spotrebiče musia pracovať zo siete 220 V a zaťaženie nesmie prekročiť 25-40 A..

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Princíp fungovania a účel BKN

Nepriamy vykurovací zásobník teplej vody má jednoduchú vnútornú štruktúru a vyznačuje sa jednoduchým princípom činnosti. Konštrukcia BKN pozostáva z nasledujúcich:

 • Vykurovací článok je cievka alebo nádoba (nádrž v nádrži v zariadení), cez ktorú cirkuluje chladiaca kvapalina z vykurovacieho systému. V kombinovaných modeloch je dodatočne inštalované elektrické vykurovacie teleso.
 • Akumulačná nádrž – studená voda vo vnútri nádrže prichádza do kontaktu s cievkou a odoberá teplo. Ohriata kvapalina sa posiela do systému dodávky teplej vody.
 • Tepelná izolácia – slúži na zníženie tepelných strát v pohone. Továrenské kotly používajú polystyrén s hrúbkou najmenej 5 cm.

schéma vnútornej konštrukcie ohrievača vody s nepriamym ohrevom

Prívod teplej vody je ohrievaný teplom z vykurovacieho systému. Kotol je spojený s kotlom. Chladiaca kvapalina prenáša energiu na vykurovacie teleso: cievku alebo nádrž. Vyhrievaný povrch cievky prichádza do kontaktu s vodou z prívodu teplej vody, dochádza k výmene tepla. Výstup produkuje teplú vodu pre domáce potreby s teplotou 65-70 °.

Najjednoduchší výmenník tepla

Domáci ohrievač vyzerá takto:

Nepriamy vykurovací kotol si urobte sami

Na rúrku ústredného kúrenia je privarená škrupina väčšieho priemeru. Ukazuje sa utesnená nádoba, vo vnútri ktorej prúdi horúca chladiaca kvapalina. Na opačných stranách vonkajšieho potrubia (v skutočnosti je to kotol) sú umiestnené príruby na prívod (odtok) studenej vody. S dostatočne horúcou chladiacou kvapalinou sa voda v kotle rýchlo zohreje. Potom je možné otvoriť horný kohútik a použiť prívod teplej vody, kým nie je teplá voda nahradená studenou..

Ak odhliadneme od zákonnosti nového vybavenia siete kolektívneho vykurovania (za to takmer neexistuje žiadna vážna zodpovednosť), systém funguje efektívne. Horúca voda je podmienene zadarmo, mínus jednorazové investície do materiálu a fľaša horúceho nápoja pre zvárača.

Ak zariadite taký prietokový ohrievač vody vlastnými rukami v súkromnej domácnosti, nebudú žiadne podmienené problémy.

Jediným obmedzením je objem vonkajšej nádoby. V reálnom čase sa voda neohreje, vo vykurovacom potrubí je príliš málo tepelnej energie. Preto systém funguje cyklicky: vykurovanie – používanie – vykurovanie. Čím vyšší je pomer priemerov (alebo čím je potrubie dlhšie), tým väčšia je dodávka teplej vody. Podľa toho čím dlhšie sa bude zahrievať..

Pokročilý dizajn

Ako zlepšiť prenos tepla? To je pravda, musíte zvýšiť kontaktnú plochu. Dôležitý je samozrejme aj materiál duše, medená trubica prenáša teplo oveľa efektívnejšie. Ale v tomto dizajne je kladený dôraz na úspory, takže vlastnými rukami vyrábame kotol na nepriame vykurovanie vyrobený z ocele.

Na zlepšenie koeficientu prenosu tepla je možné použiť niekoľko schém:

Kotol 3

 1. Už sme uvažovali o klasickej verzii.
 2. Tvar „U“ s rovnakou celkovou dĺžkou takmer zdvojnásobuje výkon.
 3. Dvojité „U“ zaručuje dvojnásobnú účinnosť

Je to dôležité na pp. 2 a 3:

Termodynamika nie je lineárna veda. S nárastom výmennej plochy v takých nedokonalých štruktúrach, ako je kotol typu potrubie v potrubí, sa účinnosť mení odlišne.

 1. Vytvorenie dodatočného objemu v dôsledku vytvorenia akéhosi „záhybu“ vo vonkajšej trubici. Umožňuje akumulovať viac sekundárnej vykurovacej vody.
 2. Cievka výrazne zvyšuje dĺžku zariadenia pri zachovaní rovnakých rozmerov.
 3. Takzvaná schéma „turbo“. Komplexná konštrukcia primárneho potrubia (s vykurovacím médiom) predlžuje čas prechodu tepla vonkajším plášťom.

Veľkoobjemové úložné systémy

Zistili sme, čo je hlavnou nevýhodou ohrievača vody typu rúrka v potrubí. Nepriame zahrievanie trvá príliš dlho. Pretože je ťažké zvýšiť prenos tepla, na ohrev vody je možné použiť väčšiu nádobu. Potom môžete „kúzliť“ nad výmenníkom tepla. Najlepšie ilustrovaný prípad: cievka vo vnútri širokého tela.

Kotol 4

Konštrukcia je nádrž požadovanej kapacity (50, 100, 200 litrov), vo vnútri ktorej je cievka (čím dlhšie, tým účinnejšie je vykurovanie). Zdroj tepla je irelevantný: zvyčajne je to vykurovací okruh miestnosti. Voda v sanitárnej (vnútornej) nádrži sa dostatočne rýchlo zohreje. Jediným problémom je nerovnomerné rozloženie tepla. Na dne nádoby zostáva „studená“ oblasť. Napriek správnej schéme na výber ohriatej vody (vstup zhora) studená oblasť neumožňuje zahriať celý objem.

V prípade vlastnej výroby sa odporúča použiť nerezovú nádrž a medenú cievku. Dodatočné náklady sa vyplatia s vysokou účinnosťou systému.

Kotol 5

Materiálov navyše nie je málo. Nádrž sa zmestí zo starej práčky typu aktivátor. A medená trubica sa predáva v každom inštalatérskom obchode..

Ďalšia možnosť: „nádrž v nádrži“. Ak stojíte pred otázkou, ako vyrobiť kotol vlastnými rukami, pozrite sa bližšie na túto schému.

Kotol 6

Vnútorný kontajner (v ktorom dôjde k nepriamemu ohrevu) je vybraný s vlnitými stenami (najlepšie). Plocha výmeny tepla je teda väčšia. A voda primárneho vykurovania preteká vonkajším bodom. Ak ste hrniec horúceho kompótu ochladili v nádrži so studenou vodou, princíp ohrievača je jasný..

Realizácia takéhoto systému je samozrejme náročnejšia, ale účinnosť bude vyššia..

Dôležité rozdiely od tradičných modelov

Jednotky s cievkami majú veľkú nevýhodu: ich spodná časť má studené zóny, ktoré sú zle ohrievané výmenníkmi tepla. Z tohto dôvodu môže byť čas na privedenie kvapaliny na požadovanú značku teplomera veľmi dlhý s vysokou kapacitou zariadenia. A hygiena zariadenia klesá. Dvojstenné nepriame zariadenia tieto nevýhody nemajú..

Výmenníky teploty sú umiestnené vo vnútri pracovnej nádrže, takže prichádzajú do kontaktu s vodou a môžu sa zväčšovať, čo znižuje ich účinnosť a životnosť. V modeloch s dvojitými stenami kvapalina pôsobí iba na povrch nádrže, ktorý je spoľahlivo chránený pred usadeninami soli a oxidáciou.

Ako vypočítať objem vyrobeného BKN

Podľa približných výpočtov, ktoré sa berú do úvahy pri navrhovaní súkromného domu, priemerná rodina so 4 ľuďmi minie v priemere 280 litrov za deň. Na normálne zásobovanie vodou rodinou je potrebný 200 litrový kotol. Ak plánujete používať horúcu vodu iba na sprchovanie a umývanie tváre, bude vám stačiť 100-120 litrov. kapacity.

Na výpočet približnej potreby TÚV použite nasledujúcu tabuľku:

Miesto príjmu vody

Približná spotreba vody (l)

Normálna teplota

Spotreba vody v kotle (l)

Kuchynský drez

od 10 do 20

50 ° C

od 5 do 10

Kúpeľ

od 110 do 180

40 ° C

od 50 do 85

Sprcha

od 30 do 50

37 ° C

od 16 do 27

Pranie

od 3 do 8

37 ° C

od 1 do 3

Pri výpočte objemu kotla sa berie do úvahy ešte jeden faktor. Ak plánujete nainštalovať namontovaný BKN, jeho kapacita je obmedzená na 150-160 litrov, čo súvisí so zaťažením steny. Ak je potrebný väčší objem, nainštalujte podlahový kotol.

Je možné vyrobiť BKN z elektrického ohrievača vody?

To je teoreticky možné. Vykurovacie teleso sa dá ľahko vybrať z telesa pohonu. Na jeho miesto môžete vložiť cievku a v dôsledku zmeny od konvenčného elektrického kotla vytvoriť kotol na nepriame vykurovanie.

Výhody riešenia spočívajú v tom, že už je k dispozícii dobre izolovaný kontajner. V prípade potreby môžete cievku demontovať a znova nainštalovať rúrkové vykurovacie teleso.

Toto technické riešenie má niekoľko nevýhod:

 • Nedostatočný výkon – cievka bude mať malú vykurovaciu plochu, respektíve sa rýchlosť kotla zníži.
 • Zníženie rýchlosti vykurovacej vody.

V praxi sa kotol z ohrievača vody vyrába len zriedka. Je lepšie znova vytvoriť skladovaciu nádrž. Môžete teda vziať do úvahy všetky potrebné výpočty tepelného inžinierstva, vybrať materiál pre nádrž a výmenník tepla. Vyberte správnu tepelnú izoláciu.

Výhody a nevýhody nepriamych vykurovacích zariadení

Medzi výhody kotla nepriameho typu patria:

 • ziskovosť (žiadne náklady na elektrickú energiu);
 • vysoký výkon zariadenia, obmedzený iba výkonom vykurovacieho kotla;
 • nedostatok priameho kontaktu medzi tečúcou vodou a chladiacou kvapalinou;
 • schopnosť spotrebovať tepelnú energiu z niekoľkých zdrojov naraz na zvýšenie výkonu a účinnosti kotla.

Medzi významné nevýhody zariadenia patrí:

 • vysoká cena. Nepriamy vykurovací kotol stojí 1,5 – 2 krát viac ako priamy ohrievač vody;
 • nedostatočný výkon. Ohrev veľkého množstva vody (viac ako 100 l) môže trvať pomerne dlho – od 1 hodiny. V sortimente niektorých výrobcov sú kotly s vyššou rýchlosťou ohrevu (30 – 35 min.), Ale ich náklady sú neprimerane vysoké;
 • veľké rozmery. Veľkosť zariadenia priamo závisí od objemu nádrže. Kotly s objemom viac ako 200 litrov zaberajú príliš veľa miesta, takže sú inštalované v samostatnej technickej miestnosti;
 • nemožnosť celoročného používania. Efektívna práca iba počas vykurovacej sezóny (jeseň – zima). V lete, keď je vykurovací kotol vypnutý, sa voda v kotle nezohrieva..Účinnosť nepriameho vykurovacieho kotla

  Nepriamy vykurovací kotol pripravuje teplú vodu dlhšie, ale nevyžaduje elektrické pripojenie

Video: skúsenosť s používaním kotla nepriameho typu

Schéma domáceho kotlového zariadenia

Štandardný diagram zariadenia na ohrev vody vo forme kotla môže mať významné rozdiely v závislosti od typu a konštrukčných vlastností. Nepriame vykurovacie zariadenia nie sú schopné nezávisle vyrábať tepelnú energiu, ale môžu byť vybavené vstavanými vykurovacími článkami, pomocou ktorých sa teplotný režim vody efektívne udržuje vo vopred stanovených medziach.

Schéma zariadenia predpokladá prítomnosť hlavných komponentov v dizajne, predstavená:

 • skladovacia nádrž;
 • vonkajší plášť;
 • tepelná izolácia;
 • výmenník tepla;
 • miesto na pripojenie prídavného vykurovacieho telesa;
 • revízny otvor;
 • prívod studenej vody;
 • vstup a výstup pre tepelný nosič;
 • bod pripojenia teplomera;
 • recirkulačné potrubie;
 • výstup pre horúcu vodu;
 • horčíková anóda.

Vo vnútri izolovanej nádrže je zabudované vykurovacie teleso s dodávaným tepelným nosičom. Studená voda vstupuje cez spodnú časť nádrže a horúca voda je odoberaná z hornej časti.

Teplovodné zariadenia tohto typu sú vybavené ochrannou horčíkovou anódou. Najmodernejšie a najdrahšie modely sú vybavené dvojicou nadbytočných cievok. Udržiavanie teplotného režimu zaisťuje vykurovacie teleso s termostatom zabudovaným v hornej časti nádrže.

Nepriamy vykurovací kotol si urobte sami

Vyrábajú sa tiež kotly s nepriamym typom vykurovania, ktoré sú úplne bez cievky. Tento špeciálny dizajn sa nazýva „nádrž v nádrži“, čo je spôsobené prítomnosťou druhej nádrže vo vnútri jednej nádrže. K ohrevu vody v takýchto zariadeniach na ohrev vody dochádza vo vnútri nádrže a pohyb nosiča tepla sa vykonáva medzi stenami.

Výrobné modely kotlov s nepriamym ohrevom a obehovým potrubím sú vybavené povinnými prvkami predstavovanými horčíkovou anódou a bezpečnostnou skupinou, ako aj teplotným snímačom.

Hodnotenie nepriamych ohrievačov vody

V dnešnom svete je veľmi ťažké zaobísť sa bez teplej vody, a preto väčšina ľudí používa kotly. V obchodoch nájdete rôzne typy zariadení na ohrev vody..

Sú to tieto typy:

 • elektrické kotly;
 • kotly nepriame ohrievače vody;
 • plynové kotly;
 • tie, ktoré sú ohrievané slnečným teplom.

V tomto videu sa naučíte, ako vyrobiť kotol vlastnými rukami:

Na ohrev vody v nepriamom ohrievači vody nepotrebujete použiť plyn, elektrinu ani tuhé palivo. Základom výroby vlastného ohrievača vody je využitie tepelnej energie, ktorú vyrábajú zdroje tretích strán. Vzhľadom na prechodné teplonosné kvapaliny je transport tepla nevyhnutný. Ako také látky je možné použiť nemrznúcu zmes alebo vodu. Používaním kotla môžete ušetriť veľa zdrojov energie..

Teplovodný ohrievač má bohužiaľ významnú nevýhodu: nemožno ho použiť na konci vykurovacej sezóny. Použitie kotla v najhorúcejších obdobiach roka výlučne na získavanie teplej vody sa považuje za ekonomicky nerentabilné. V tomto prípade je racionálne vyrobiť kombinovaný ohrievač vody vlastnými rukami, ktorý bude okrem výmenníka tepla vybavený aj výkonným vykurovacím komponentom.

Klady a zápory kotla na nepriamy ohrev

Výhody použitia nepriameho vykurovacieho kotla v systéme TÚV súkromného domu zahŕňajú:

 • Pohodlie pri použití. TÚV ako v byte;
 • Rýchly ohrev vody (vzhľadom na skutočnosť, že sa používa všetkých 10-24 alebo ešte viac kW energie kotla);
 • Nedostatok vodného kameňa v systéme. Pretože zahrievanie sa vykonáva prostredníctvom výmenníka tepla a jeho teplota nepresahuje bod varu vody. Problém samozrejme nie je úplne vyriešený, ale jeho tvorba je výrazne znížená. Akumulačné ohrievače vody môžu byť tiež vybavené anódami z rôznych materiálov (hliník, horčík, titán). To tiež prispieva k odolnosti proti korózii samotnej nádrže a zabraňuje tvorbe vodného kameňa.
 • Možnosť organizovať systém recirkulácie vody. Zaveste vyhrievané držiaky na uteráky. Nie je potrebné čakať a vypúšťať veľké množstvo vody, kým tečie horúca voda. Na dvojokruhovom kotle to nemôžete urobiť.
 • Schopnosť získať veľký objem teplej vody, ktorá bude súčasne stačiť na všetky potreby. Pri dvojokruhovom kotle je prietok teplej vody obmedzený kapacitou kotla – jeho výkonom. Nebudete môcť umývať riad a používať sprchu súčasne. Budú tiež zrejmé poklesy teploty..

Ako vždy, existujú aj nevýhody:

 • Prirodzene, náklady vo vzťahu k dvojokruhovému kotlu sú vyššie;
 • Miesto zaberá slušne;
 • Ďalšie problémy s pripojením a konfiguráciou systému;
 • S recirkulačným systémom dodatočné náklady (rýchlejšie chladenie systému, prevádzka čerpadla atď.), Čo bude znamenať zvýšenie DC v platbách za nosiče energie (plyn, elektrina);
 • Systém je potrebné pravidelne servisovať.

Výhody a nevýhody nepriameho vykurovacieho kotla

Medzi pozitívne faktory používania takéhoto kotla patria:

 • Nepriame ohrev vody nevytvára dodatočné zaťaženie elektrického vedenia, najmä počas vykurovacej sezóny, pretože je napojené na centralizované vykurovanie a prakticky nemá nič spoločné s elektrickou energiou;
 • pri správnom zapojení a konfigurácii je kotol schopný vykazovať vysoký pomer výkonu pri prijateľnom porovnaní nákladov;
 • ohrievač umiestnený vo vnútri, ako aj chladiaca kvapalina, neprichádzajú do styku so vstupnou vodou, čím je zaistená doba prevádzky a bezpečnosť jednotky;
 • vždy je možné pripojiť nepriamy vykurovací kotol k iným zdrojom tepla, ako aj používať niekoľko zariadení súčasne, čím sa vytvorí kaskáda.

Nepriamy vykurovací kotol

Nádrž a núdzové vykurovacie teleso sú chránené pred koróziou anódou zo zliatiny horčíka. Aby sa zabránilo maximálnemu povolenému tlaku, je v kotle nainštalovaný termostat a poistný ventil. Telo nádrže môže byť akéhokoľvek dizajnu pre rôzne interiéry.

Spolu s nepopierateľnými výhodami tohto systému existujú aj nevýhody:

 • ak potrebujete znova vybaviť existujúci systém, musíte byť pripravení na náklady;
 • cena kotla na nepriame vykurovanie je veľmi vysoká, počiatočné náklady na nákup a inštaláciu si budú vyžadovať značné finančné prostriedky. Cena bude teda vždy vyššia ako náklady na okamžité elektrické alebo plynové ohrievače vody;
 • po inštalácii a prvom spustení bude ohrev prvých 100 alebo viac litrov vody trvať až dve hodiny, čo môže počas tohto obdobia nepriaznivo ovplyvniť vykurovanie domu;
 • kúpiť kotol, to je stále polovica úspechu, kapacita 100 – 200 litrov má veľké rozmery, ktoré bude potrebné vziať do úvahy, vaša kotolňa musí poskytnúť voľný priestor.

Výhody domácich ohrievačov

Prečo majitelia stále často uprednostňujú výrobu kotla vlastnými rukami? Domáci kotol má v porovnaní s výrobným závodom mnoho výhod:

 1. Pripojí sa k vykurovaciemu systému.
 2. Umiestnený vedľa kotla.
 3. Stojí oveľa lacnejšie ako kúpené
 4. Umožňuje šetriť energiou.
 5. Umožňuje udržiavať konštantnú teplotu vody.

Ak hovoríme o nevýhodách kotla vlastnými rukami, potom sú to:

 1. Na umiestnenie alebo zavesenie ohrievača potrebujete pomerne priestrannú miestnosť.
 2. Ak zariadenie nie je dostatočne výkonné, voda sa dlho zahrieva.
 3. Vodný kameň sa hromadí rýchlo, preto je lepšie vodu zmäkčiť

Dôležité! Domáca jednotka je tiež dobrá, pretože počas vykurovacej sezóny funguje z ústredného kúrenia a v lete z elektrickej siete..

Na ktoré kotly je možné pripojiť

Nepriame kotly je možné prevádzkovať s akýmkoľvek zdrojom teplej vody. Vhodný je akýkoľvek teplovodný kotol – na tuhé palivo – na drevo, uhlie, brikety, pelety. Je možné ho pripojiť k akémukoľvek typu plynového kotla, elektrického alebo olejového.

Pripojenie k rúrkam vyrobeným z rôznych materiálov

Vložka kotla sa môže mierne líšiť v závislosti od materiálu, z ktorého je vodná fajka vyrobená..

Polypropylénová rúrka

Rúry, ktoré nie sú všité do steny, nespôsobia problémy s pripojením. Práca bude spočívať v prerezaní potrubia na prívod vody na požadovanom mieste a spájkovaní do otvorov odpalísk, z ktorých potrubia pôjdu do kotla. Žeriavy sú spojené obyčajnými spojkami. Ak sú potrubia murované, potom sa algoritmus akcií mierne zmení:

 • potrubia by mali byť otvorené;
 • existuje tie-in;
 • odbočné potrubia sú odklonené;
 • rúrky sú všité do steny.

Kovoplastové rúrky

Pretože neexistuje žiadna technológia na upevnenie takýchto rúr skrytou metódou, viazanie nebude problém. Rúry sú narezané, sú k nim pripevnené odpaliská a vodovodné potrubia sú privedené do ohrievača.

Oceľové rúry

Pripojenie k oceľovým rúrkam je ošemetná záležitosť. V tomto prípade je racionálne použiť dýzy mixéra, cez ktoré bude nádrž pripojená. Na odbočné potrubie sa položia odpaliská, ich spojením sa ohrev vody a mixér spoja do jedného potrubia.

Časté chyby pri pripájaní kotla na nepriame vykurovanie

Bežnou chybou je nesprávne umiestnenie kotla. Mal by byť inštalovaný čo najbližšie k vykurovaciemu kotlu alebo výstupu ústredného kúrenia – pomôže to ušetriť na položení ďalších potrubí a ďalšej sprievodnej infraštruktúry..

Kúpeľňa je na to takmer ideálna, jediným zádrheľom sú jej malé rozmery:

Nepriamy vykurovací kotol

Ďalšou „obľúbenou“ chybou je nesprávne pripojenie prívodu studenej vody. Pripojenie v postupnom poradí vstupného a výstupného výkonu tepelnej energie (tepelného nosiča) musí zaistiť správnu a efektívnu prevádzku kotla.

Optimálnou a účinnou možnosťou vykurovania a dodávky tepla bude prívod chladiacej kvapaliny do ohrievača vody zhora a výstup zospodu.

Nesprávne pripojenie obehového čerpadla môže viesť k mnohým nepriaznivým následkom, konkrétne:

 • os motora odlišná od horizontálnej polohy môže viesť k rýchlemu opotrebovaniu ložísk;
 • dôležitým faktorom je udržiavať čerpadlo čisté a bez nečistôt. Sitká je potrebné pravidelne kontrolovať.

Náklady na vybavenie

Potenciálni kupujúci, konfrontovaní s výberom kotla na nepriame vykurovanie, riešia problém nájdenia prijateľnej ceny za zariadenie s optimálnymi funkciami. Náklady na vybavenie uvedené v obchodoch sa výrazne líšia v závislosti od modelu. Tu je len niekoľko faktorov ovplyvňujúcich tvorbu cien:

 • Výrobná spoločnosť. Európske náprotivky, vzhľadom na vplyv vysokých nákladov na EURO, budú stáť viac ako rovnaké kórejské. Napriek tomu úroveň kvality popredných značiek eurozóny: BOSCH, ACV, Viessmann, Buderus, Vaillant, Baxi, Protherm, Drazice, Gorenje zostáva vždy na vrchole, čo robí výrobky žiadanými na domácom trhu..
 • Materiály prítomné vo výrobe a ukazovateľ kvality výkonu nádrže.
 • Komponenty sú vysoko kvalitné a nie veľmi dobré. Drahé modely sú vybavené nádržami z mosadze alebo nehrdzavejúcej ocele. Cenu zvyšuje aj obloženie karosérie z tohto materiálu..
 • Konštruktívne riešenie. Modul nádrž v nádrži vedie k zvýšeniu nákladov v porovnaní s tradičnou konštrukciou kotla na nepriame vykurovanie.
 • Celkové parametre zariadenia. Určite väčšia nádrž, ponúkaná za zvýšené náklady.
 • Funkčnosť. Vybavenie recirkulačného vstupu si vyžaduje ďalšie náklady na výrobný proces, ako by ste mohli hádať, predajca zahrnie všetko do konečnej ceny..

Začiatkom roku 2018 sa cena za výstavbu zahraničného kotla na nepriame vykurovanie s objemom 100 litrov alebo viac tvorí v rozmedzí 50-90 tisíc rubľov. Náklady na podobný kotol s objemom 300 litrov stúpnu na 100 tisíc rubľov a za zariadenie s objemom 1000 litrov budete musieť zaplatiť 350-450 tisíc rubľov.

Ako si vybrať kotol na nepriame vykurovanie

Hlavným rozdielom medzi kotlom a tradičným ohrievačom vody je kapacita nádrže. Aby ste sa správne rozhodli a vyhli sa nadmerným nákladom, pri kúpe kotla potrebujete vedieť, koľko vody bude potrebné na uspokojenie dopytu rodinnej bunky. Priemerné ukazovatele predstavujú tieto výpočty: osobná hygiena za deň – až 15 litrov; umývanie kuchynského riadu – až 25 litrov za deň; sprcha – až 100 litrov denne; kúpeľňa – až 200 litrov.

Všeobecne sa uznáva, že jeden človek spotrebuje asi sto litrov horúcej vody, ale to je, samozrejme, konvencia, skutočná spotreba závisí od samotného človeka a jeho návykov. Niekto navštevuje sprchu dvakrát denne, druhý strávi jeden deň v týždni kúpaním sa. Určite môžeme povedať, že väčší objem ohrievača bude mať vyššie náklady..

Nepriamy vykurovací kotol

Druhým dôležitým faktorom ovplyvňujúcim náklady na kotol sú materiály, z ktorých je vyrobený, najmä jeho vnútorné časti. Odporúča sa zvoliť jednotku s mosadznou cievkou, ktorá poskytuje účinnejšie vykurovanie v porovnaní s oceľou. Mosadz je tiež výhodná, pretože je oveľa jednoduchšie z nej odstrániť vodný kameň ako z ocele.

Je tiež potrebné vziať do úvahy úroveň ochrany proti korózii. V lacných modeloch je povrch nádrží pokrytý vrstvou smaltu alebo sklenenej keramiky. V zariadeniach vyššej kvality sa namiesto vnútorného povlaku používa pri výrobe nádrže nehrdzavejúca oceľ.

Dobrý kotol musí byť vybavený izolačnou vrstvou. Ako materiál sa používa buď čadičová vlna alebo plasty plnené plynom – polyuretánová pena. Ak je tepelná izolácia kotla reprezentovaná penovou gumou, je lepšie tento model obísť..

Dôležité vlastnosti pri výbere

Asi hlavnou charakteristikou je objem nádrže. Nepriame vykurovacie kotly môžu mať objem 100 litrov, 200 litrov, 300 litrov. Na základe vašich potrieb vody. Napríklad na kúpanie potrebujete od 160 litrov, na sprchu – až 85 litrov. Ak fungujú dve odberné miesta súčasne, je potrebná veľká dodávka teplej vody. Myslite však na to, že veľký kotol zaberie veľa miesta a zahrievanie vody v ňom bude trvať dlhšie. Ak sa chystáte kupovať kotly z internetového obchodu, dbajte na nasledujúce parametre: spotreba energie, prevádzková teplota, tlak v systéme, objem zásobníka. Náklady na kotol často tiež výrazne závisia od ich hodnôt..

Udržiavaný pracovný tlak

Tento parameter je možné vidieť v špecifikácii. V závislosti od modelu sa rozsah pohybuje od 6 do 11 barov (zvyčajne 6 až 7).

Veľmi dôležitý ukazovateľ pre tých, ktorí inštalujú kotol v byte. Systémy zásobovania vodou pre domácnosť sa vyznačujú tlakovými rázmi, niekedy dvojnásobnými v porovnaní so štandardom, a môžu sa upchať poistné ventily. A aby som nenadával na nevinného výrobcu, je dôvod nainštalovať na vstup redukciu a pokojne si užívať dokonalú prevádzku kotla bez akýchkoľvek netesností.

Prítomnosť vykurovacích telies

Bez ohľadu na to, aký dobrý a ekonomický je nepriamy ohrievač vody, niekedy môže kúrenie jednoducho chýbať. Potom sú relevantné kombinované modely s prídavkom elektrických (plynových) vykurovacích telies. Jednoducho povedané, model s výmenníkom tepla a vykurovacím telesom, ak nie je k dispozícii prívod chladiacej kvapaliny zvonku, môže fungovať ako konvenčný zásobníkový elektrický ohrievač vody..

Konštrukčné vlastnosti a princíp fungovania BKN

Nepriamy vykurovací kotol môže fungovať iba z zdrojov externého zdroja, ale na údržbu systému v teplom období môžete pripojiť vykurovacie teleso.

Na zaistenie nepretržitého napájania je v systéme recirkulačná slučka – voda sa bude neustále pohybovať potrubím a keď je kohútik otvorený, v miestach prívodu vody pripojeného k okruhu bude prúdiť horúci prúd.

Systém kotol-kotol

Nepriamy vykurovací kotol sa zvyčajne inštaluje vedľa vykurovacieho kotla a tento „duet“ zaberá pomerne veľkú plochu, najmä ak sú obe zariadenia podlahového typu.

Zariadenie vám teda umožňuje výrazne ušetriť na energetických zdrojoch, ale zároveň získať nemenej pohodlia ako pri použití centralizovaného systému zásobovania teplou vodou..

Ako funguje kotol na nepriame vykurovanie

Zariadenie, ktoré ohrieva vodu podľa nepriameho princípu. – je to izolovaný zásobník, vo vnútri ktorého je inštalovaný vykurovací článok, ktorý pracuje z externého nosiča tepla.

Samotná nádrž môže byť vyrobená vo forme obdĺžnika alebo valca a v jej stenách sú dýzy – na cirkuláciu horúcej vody z vykurovacieho systému a vstup / výstup vodovodných potrubí.

Konštrukcia je založená na kovovej alebo plastovej nádobe s objemom desať až niekoľko tisíc litrov. Vnútro nádrže môže byť potiahnuté smaltom, keramikou alebo skleneným porcelánom, aby sa udržala správna kvalita vody a zabránilo sa korózii.

Plášť je chránený pred tepelnými stratami izolačnou vrstvou z polyuretánu, penovej gumy alebo minerálnej vlny.

Schéma zariadenia BKN

Špirála s chladivom môže byť rovnomerne rozložená po celej nádobe alebo tesne priliehať k spodnej časti, aby sa rýchlo zahriala studená voda, ktorá do nej vstupuje (+)

Aby sa zabránilo tvorbe vodného kameňa, je v hornej časti nádoby nainštalovaná horčíková alebo titánová anóda, ktorá zmäkčuje vodu, chráni kov pred galvanickou koróziou a zvyšuje životnosť zariadenia..

Zariadenie je tiež vybavené termostatom, ktorý reguluje vykurovanie na určitú teplotu, a bezpečnostnými ventilmi, ktoré sú súčasťou ochrannej skupiny..

Na čo si dať pozor pri výbere BKN

Jedným z hlavných parametrov, ktoré by sa mali stať rozhodujúcim argumentom pri kúpe kotla, je jeho kapacita. Ak chcete zistiť potrebnú kapacitu nádrže, odporúčame vám zamerať sa na počet ľudí vo vašej rodine..

Odporúčania výtlaku:

 • 80-100 l – 2 spotrebitelia;
 • 100-120 l – 3 osoby;
 • 120-150 L – 4 používatelia;
 • 150-200 l – 5 spotrebiteľov.

Je dôležité oddeliť pojmy „celková kapacita nádrže“ a „pracovná kapacita“, pretože špirálové potrubie umiestnené vo vnútri kotla zaberá významnú oblasť. Pri kúpe si preto určite overte, koľko vody sa do zariadenia skutočne zmestí. V technických špecifikáciách by mala byť uvedená táto nuansa.

Okrem „celkového“ prepočtu potenciálnych spotrebiteľov je potrebné vziať do úvahy aj frekvenciu a objem používania vody. Ak sa napríklad vaša rodina rada namáča v teplom kúpeli a nedáva si rýchlu sprchu, pracovná kapacita nádrže by mala byť primeraná – najmenej 120 litrov.

Podlahový kotol s kotlom

Je výhodné používať BKN v spojení s plynovým kotlom na tuhé palivo alebo s jedným okruhom, ale ak je spotreba vody nižšia ako 1 l / min, dvojokruhový kotol bude stáť menej, čo zaberie oveľa menej miesta ako systém s nepriamym ohrevom

Ďalšie dôležité parametre:

 1. Napájanie – čím väčšia je spotreba vody, tým vyšší by mal byť zdroj zariadenia. Ale zároveň je dôležité, aby sila “nepriameho” neprekročila možnosti vykurovacieho systému (alebo iného externého zdroja energie). Napríklad, ak sa objem akumulačnej nádrže pohybuje v rozmedzí 120-150 litrov, výkon kotla musí byť najmenej 23 kW a na 160-200 litrov bude už potrebných 31-39 kW..
 2. Doba zahrievania je parameter v závislosti od objemu nádrže a počtu závitov na cievke (veľké alebo kombinované nádrže môžu byť vybavené niekoľkými cievkami).
 3. Materiál nádrže – kotly z nehrdzavejúcej ocele alebo z lekárskej ocele sú najvhodnejšie na dlhodobé používanie.
 4. Tepelná izolácia – v lacných modeloch sa používa penová guma, ktorá sa rýchlo opotrebuje a prepúšťa teplo, preto je lepšie kúpiť drahšie zariadenie, kde bol použitý polyuretán.
 5. Ovládanie – zariadenie bude schopné pracovať v automatickom režime, v prípade potreby vypne a spustí prietok vody, reguluje vykurovanie pomocou teplotného senzora.

Pri výbere tvaru a veľkosti nádrže je tiež potrebné vziať do úvahy, že aj keď teoreticky môže byť kotol inštalovaný v akejkoľvek miestnosti, kde je prístup k vykurovaciemu vedeniu, jeho optimálne umiestnenie je vedľa kotla. Takto je prenos tepla najefektívnejší..

Druhy nepriamych vykurovacích kotlov

Moderné nepriame kotly majú rôzne prevedenie a tvary. Okrem zaoblenej tenkostennej nádrže existujú aj kotly, ktoré majú sofistikovanejší dizajn, čo umožňuje, aby bolo zariadenie ekonomickejšie a efektívnejšie. Klasifikácia zariadenia sa vykonáva podľa niekoľkých kritérií..

Typy výmenníkov tepla

Nepriame ohrievače vody môžu mať výmenník tepla rôznych prevedení:

 • jednokruhová cievka-tenkostenná kovová rúrka v tvare špirály umiestnená vo vnútri skladovacej nádrže. Vďaka cirkulácii nosiča tepla potrubím sa cievka zahrieva a prenáša tepelnú energiu na studenú vodu, ktorá je v nádrži. Toto je najjednoduchší a najdostupnejší dizajn na trhu;Nepriamy vykurovací kotol s jedným výmenníkom tepla

  Nepriamy vykurovací kotol s jednokruhovou cievkou je najjednoduchšou a najdostupnejšou možnosťou

 • dvojokruhová cievka – konštrukcia podobná vyššie popísanej možnosti, iba s tým rozdielom, že ohrievač vody poskytuje súčasnú dodávku ohriatej vody a chladiacej kvapaliny pre ústredné kúrenie. Takéto zariadenie je o niečo drahšie ako jednoduchší analóg, ale oveľa účinnejšie, keď je potrebné ohriať veľké množstvo vody;
 • konštrukcia tank-in-tank-zariadenie má nádrž, pozostávajúcu z väčších a menších kontajnerov. Vo veľkej nádrži je voda, ktorú je potrebné zohriať, a v menšej je chladiaca kvapalina. Takéto kotly majú nielen vysokú rýchlosť ohrevu vody na 75 – 90 ° C, ale vyrábajú sa aj vo väčších budovách;Kotol v nádrži

  kombinovaný kotol – konštrukcia ohrievača vody s dvoma výmenníkmi tepla. Prvým je konvenčná cievka vyrobená z hliníkovej alebo medenej rúrky. Druhý je vyrobený vo forme rúrkového elektrického ohrievača. Kombinované modely majú pomerne vysoké náklady, ale kombinujú aj funkcie rôznych zariadení.

Materiál výmenníka tepla

Na výrobu výmenníka tepla vo forme cievky a vnútornej nádrže sa používajú tieto materiály:

 • mosadz – nízka tepelná vodivosť, 100-110 W / (m ∙ ° C);
 • hliník – priemerná tepelná vodivosť, 200–240 W / (m ∙ ° C);
 • meď – vysoká tepelná vodivosť, 360-390 W / (m ∙ ° C).

Čím vyššia je tepelná vodivosť materiálu výmenníka tepla, tým je kotol drahší.

Vykurovacie teleso pre kombinované BKN

Rúrkové ohrievače sa predávajú v sortimente v domácich obchodoch. Nasledujúci vzorec pomôže vypočítať výkon vykurovacieho telesa:

{banner_downtext}

P = 0,0011 * m * (tk-tн) / T

Nasledujúce hodnoty sa považujú za vypočítané:

 • P je výkon vykurovacieho telesa;
 • M je hmotnosť ohriatej vody;
 • tk je požadovaná teplota vody;
 • tн – počiatočná teplota vody;
 • T – doba ohrevu vody.

V kombinovanom kotli na nepriame vykurovanie je špirála umiestnená nad celým zásobníkom na ohrev vody zdola nahor – obvod poskytuje maximálnu účinnosť a rovnomerné ohrev vody. Vykurovacie teleso je inštalované v spodnej časti nádrže.

Ako urobiť tepelnú izoláciu BKN

Aby sa minimalizovali tepelné straty, na povrch nádrže sa nanáša niekoľko vrstiev tepelne izolačných materiálov. Odporúča sa nasledujúca objednávka spracovania:

 • Telo je pokryté tepelne izolačnou farbou – kompozícia obsahuje keramické komponenty, ktoré zadržiavajú teplo. Lak zároveň chráni povrch nádrže pred koróziou.
 • Minerálna vlna – vrstva tepelnej izolácie asi 5 cm Optimálne je použitie čadičovej izolácie. Materiál zabraňuje tepelným stratám, je odolný voči vlhkosti a zároveň prepúšťa paru, čím zabraňuje hromadeniu tekutiny vo vrstvách materiálu. Zhora je minerálna vlna pokrytá akýmkoľvek materiálom s fóliovým podkladom. Môžete použiť Penofol a deriváty.
 • Namiesto trojvrstvovej izolácie je povolené použitie Polinoru. Izolácia je podobná polyuretánovej pene. Ľahko sa nanáša a zabraňuje tepelným stratám.

Výroba kotla na nepriame vykurovanie ušetrí asi 10-15 000 rubľov. Efektivita a produktivita za predpokladu, že montáž bude vykonaná správne, bude blízka továrenskej výrobe.

Spôsob inštalácie

V závislosti od spôsobu inštalácie sú zariadenia rozdelené do dvoch typov:

 1. Na stenu – zariadenie je namontované na závesnom držiaku pripevnenom k ​​povrchu steny. Kapacita domácich nástenných kotlov spravidla nepresahuje 200 litrov, ale v rade niektorých výrobcov nájdete prevedenia s objemom až 650 litrov.
 2. Stojan na podlahe – nádrž je inštalovaná na povrchu podlahy v bezprostrednej blízkosti vykurovacieho kotla. Priemerná kapacita modelov stojacích pre domácnosť sa pohybuje od 200 do 500 litrov. Priemyselné verzie majú inštaláciu iba na podlahu.Nástenný a podlahový kotol

  Kotly sú verzie na stenu (vľavo) a na podlahu (vpravo)

Spôsob rozloženia

Podľa spôsobu usporiadania konštrukčných prvkov sú ohrievače vody rozdelené do dvoch typov:

 1. Vertikálne je najbežnejšou metódou rozloženia, ktorá šetrí miesto v miestnosti. Vertikálne zariadenia majú obmedzený objem a rozmery, takže tento dizajn je celkom vhodný na použitie v súkromnom sektore.
 2. Horizontálne – nemá žiadne jasné obmedzenia objemu a rozmerov. Spravidla majú tieto zariadenia kvôli svojej väčšej veľkosti mnoho ďalších funkcií. Napríklad hrubšia tepelnoizolačná vrstva, recirkulácia a akumulácia.Nepriamy typ horizontálneho kotla

  Horizontálne kotly môžu mať hrubšiu vrstvu tepelnej izolácie a množstvo doplnkových funkcií

Výber kotla na vlastnú výrobu

Všeobecné zariadenie nepriameho vykurovacieho kotla je dosť jednoduché – ak viete, ako pracovať s elektrickým náradím a zvárať, môžete si vyrobiť ohrievač vody sami.

Na použitie v súkromnom dome, kde žije trojčlenná rodina, stačí vertikálny kotol s medeným výmenníkom tepla. Ak je rodina veľká, potom je lepšie vybrať si podlahovú konštrukciu. To umožní vyrobiť zariadenie požadovanej kapacity, ako aj vykonať správnu tepelnú izoláciu nádrže..

Nie je vhodné vyrábať si vlastný kotol s výmenníkom tepla tank-in-tank. Najprv budete musieť nájsť alebo vyrobiť samotnú nádrž, čo bude vyžadovať veľa úsilia a času. Za druhé, pri výrobe veľkoobjemových ohrievačov vody sa rozmery konštrukcie niekoľkokrát zväčšujú..

Výrobné modely vyrobené pomocou tejto technológie majú navyše na výmenníku tepla špeciálny povlak (smalt, keramika, postriebrenie). V „garážových podmienkach“ nebude možné opakovať aplikáciu takéhoto náteru.

Konštrukčné vlastnosti nepriameho kotla

Nepriamy typ kotla je nádrž z nehrdzavejúcej ocele. Vnútorné steny nádrže sú pokryté špeciálnym materiálom, ktorý nielen chráni povrch ohrievača vody pred koróznymi procesmi, ale tiež znižuje koncentráciu škodlivých baktérií a mikroorganizmov.

Konštrukcia kotla nepriameho typu

Schéma kotlového zariadenia nepriameho typu s jednokruhovou cievkou

Zvyšok kotla najjednoduchšej konštrukcie pozostáva z nasledujúcich komponentov:

 • výmenník tepla – špirálová trubica alebo menšia nádrž. V závislosti od objemu nádrže môže byť umiestnený v jeho horných a dolných častiach;
 • vstupná dýza – armatúra v spodnej časti zariadenia na napájanie potrubia studenou tečúcou vodou;
 • výstupné potrubie – prípojka na pripojenie výstupného potrubia teplej vody;
 • horčíková anóda – dodatočná ochrana stien nádrže pred koróznymi procesmi;
 • vnútorný teplomer – zariadenie na meranie teploty ohrevu vody;
 • termostat – zariadenie, ktoré zabraňuje prehriatiu zariadenia;
 • riadiaca jednotka – otočný gombík s delením na nastavenie teploty vykurovania;
 • tepelná izolácia – vrstva izolačného materiálu, ktorá pomáha udržiavať danú teplotu ohriatej vody;
 • výstup – ventil na vypúšťanie stojatej vody;
 • revízia – otvor s veľkým priemerom určený na údržbu, opravu a modernizáciu kotla.

Konštrukcia nových modelov nádrží sa môže mierne líšiť a môže mať niekoľko úprav od výrobcov, ale vo všeobecnosti každý kotol nepriameho typu pozostáva z uvedených prvkov..

Princíp činnosti kotla

Nepriamy kotol je súčasťou vykurovacieho systému a je priamo pripojený k plynovému, elektrickému alebo tuhému kotlu, ktorý ohrieva chladiacu kvapalinu pomocou energie uvoľnenej pri spaľovaní paliva..

Vykurovacie médium cirkuluje systémom TÚV a prechádza cez výmenník tepla umiestnený v kotle na nepriame vykurovanie. Vďaka uvoľneniu tepelnej energie z horúcej chladiacej kvapaliny sa ohrieva studená voda, ktorou sa naplní nádrž zariadenia. Z nej je ohriata voda transportovaná potrubím cez výstup do kúpeľne, do kuchyne a do ďalších miestností s vodovodným zariadením..

Schéma kotla nepriameho typu

Nepriamy typ kotla môže pracovať so všetkými druhmi vykurovacích kotlov

Keď je vykurovací kotol vypnutý alebo keď prejde do ekonomického režimu prevádzky, chladiaca kvapalina sa rýchlo ochladí. Vďaka konštrukcii, ktorá zabezpečuje izoláciu stien nádrže uretánovou penou, sa voda v nádrži ochladzuje veľmi pomaly. To vám umožní použiť celý objem teplej vody ešte niekoľko hodín..

Výpočet hlavných parametrov kotla

Pred pokračovaním v hľadaní materiálu a priamej výrobe bude potrebné vypočítať minimálny objem nádrže a pracovnú dĺžku výmenníka tepla.

Objem a tvar nádrže

Objem nádrže na vodu priamo závisí od počtu obyvateľov, ktorí majú trvalý pobyt v mieste inštalácie zariadenia. Verí sa, že človek spotrebuje až 80 litrov vody denne. Pre vypočítanú hodnotu sa odporúča odobrať 45-50 litrov na osobu. Ak dôjde k prekročeniu normy, voda v nádrži bude stagnovať, čo určite ovplyvní jej kvalitu.

Tvar nádrže je zvolený s prihliadnutím na tlakovú silu vo vodovodnom systéme. Ak je tlak nízky, je dovolené používať domáce kotly so štvorcovou nádržou. Na dosiahnutie vysokého tlaku v systéme je možné použiť iba zariadenie s okrúhlym dnom a horným okrajom..

Štvorcový a obdĺžnikový kotol

Štvorhranné a obdĺžnikové zásobníkové kotly je možné používať iba vo vodných systémoch s nízkym pracovným tlakom

Faktom je, že zvýšený tlak prispieva k vzniku ohybových síl na stenách nádrže, takže môže dôjsť k deformácii štvorcovej alebo obdĺžnikovej nádrže. Nádrž s okrúhlym dnom je vďaka lepšiemu zefektívneniu odolnejšia voči deformácii.

Výkon a dĺžka výmenníka tepla

Vo vertikálnych nepriamych modeloch sa ako výmenník tepla zvyčajne používa medená cievka umiestnená medzi vstupom a výstupom..

Medená cievka

Na vlastnú výrobu je najlepšie použiť medenú rúrku s priemerom 10 mm. Takýto výrobok je možné ľahko ohýbať ručne bez použitia akýchkoľvek nástrojov. Pri použití kovoplastovej rúrky je potrebné mať na pamäti, že teplota ohrevu chladiacej kvapaliny by nemala byť väčšia ako 90 ° C, inak dôjde k deformácii potrubia a úniku spojov – to povedie k zmiešaniu vody. v nádrži.

Dĺžka potrubia potrebná na výrobu cievky sa vypočíta podľa vzorca L = P / (3,14 ∙ d ∙ ∆Т), kde:

 • L – dĺžka potrubia (m);
 • d – časť potrubia (m);
 • ∆Т – teplotný rozdiel medzi vyhrievanou a studenou vodou (° C);
 • P – výkon výmenníka na každých 10 l vody (kW).

Podľa odborníkov by na každých 10 litrov vody malo pripadať najmenej 1,5 kW tepelnej energie. Vzhľadom na to môžete vypočítať dĺžku potrubia na výrobu cievky..

Vypočítajme napríklad materiál pre cievku, ktorá bude inštalovaná v 200 -litrovom kotle. Teplota studenej vody dodávanej do nádrže bude 15 ° C a po zahriatí je potrebné získať vodu s teplotou 80 ° C: L = 1,5 ∙ 20 / (3,14 ∙ 0,01 ∙ 65) ≈ 15 m.

Tabuľka: dĺžka medeného výmenníka tepla pre kotly s objemom 50-200 litrov

Objem zásobníka, l Výkon zariadenia, kW Dĺžka výmenníka tepla, m Priemer kotlovej nádrže, m Priemer slučky, m Počet závitov
200 tridsať 15 0,5 0,4 12
150 22.5 jedenásť 0,5 0,4 deväť
100 15 7.5 0,4 0,3 osem
50 7.5 4 0,4 0,3 5

Počet závitov cievky závisí od spôsobu ohýbania a vzdialenosti medzi prvkami. Cievka je zvyčajne umiestnená tak, aby vzdialenosť medzi cievkami a stenami nádrže bola najmenej 10–12 cm. Vzdialenosť medzi cievkami by nemala byť menšia ako 5 cm. Vypočítané hodnoty pre skladovacie nádrže rôznych objemov môžu byť vidieť v tabuľke vyššie.

Ak musí byť kotol nepriameho typu vybavený rúrkovým elektrickým ohrievačom, potom sa výkon vypočíta na základe skutočnosti, že na rýchle zahriatie 50 litrov vody je potrebný vykurovací článok s výkonom najmenej 1,5 kW. Každý kombinovaný kotol musí byť navyše vybavený termostatom..

Výroba kotla na nepriame vykurovanie

Proces montáže ohrievača vody sa môže líšiť v závislosti od typu konštrukcie, ale vo väčšine prípadov sa zariadenia na plynové a elektrické kotly vyrábajú v nasledujúcom poradí:

 1. V predtým pripravenom valci sú pomocou elektrickej vŕtačky s korunkovou dýzou vyvŕtané dva otvory. Jeden otvor bude umiestnený v spodnej časti a bude slúžiť na prívod studenej vody, druhý v hornej časti na odvádzanie horúceho.
 2. Výsledné otvory sa vyčistia, namontujú sa do nich tvarovky a guľové ventily. Potom je v spodnej časti vyvŕtaný ďalší otvor, do ktorého je nainštalovaný kohútik na vypúšťanie stojatej vody..Inštalácia guľových ventilov na zásobovanie vodou

  V spodnej a hornej časti valca sú vytvorené otvory, do ktorých sú vložené kohútiky na pripojenie vodovodných potrubí

 3. Na výrobu cievky je potrebná medená rúrka s priemerom 10 mm. Špirálový ohyb sa najlepšie vykonáva pomocou ohýbačky rúrok. Ak taký nástroj neexistuje, môžete si vziať akýkoľvek okrúhly obrobok – rúrku s veľkým priemerom, guľatinu, sud atď..Výroba cievky z okrúhlej medenej rúrky

  Výroba cievky pre ohrievač vody z okrúhleho medeného potrubia s priemerom 10 mm

 4. Cievka sa vyrába podľa predtým vykonaných výpočtov. Konce výmenníka tepla sú ohnuté v jednom smere vo vzdialenosti 20 – 30 cm Na upevnenie cievky sú v spodnej časti valca vyvŕtané dva otvory. Do nich sú nainštalované a zvárané závitové spoje..Prvky na pripojenie cievky k kotlu

  Na pripojenie cievky k kotlu sa používa závitová vsuvka.

 5. Pred inštaláciou sa cievka spustí do vedra alebo veľkej nádoby s vodou a vyfúkne sa. Ak je konštrukcia utesnená, cievka sa spustí do valca, nastaví sa vzhľadom na vstup a výstup a zvarí sa.
 6. Ak bol balón v strede odrezaný, potom je v hornej časti namontovaná anóda. Za týmto účelom je vyvŕtaný otvor, do ktorého je naskrutkovaná závitová dýza a už je v nej namontovaná horčíková anóda. Ak je nádoba zostavená z troch samostatných častí – dna, veka a centrálnej časti, potom môže byť anóda inštalovaná v poslednej fáze..
 7. Tepelnoizolačný materiál je namontovaný na vonkajšej strane kotla. Najlepšie je použiť striekaný polyuretán. Pred aplikáciou sú všetky rúrky chránené hustým polyetylénom a handrou. Ak sú finančné prostriedky obmedzené, môžete použiť bežnú polyuretánovú penu, ktorá je po vytvrdnutí zabalená do reflexnej izolácie..Tepelná izolácia kotla

  Na tepelnú izoláciu je najľahšie použiť penovú a fóliovú izoláciu

 8. Príslušenstvo na zavesenie na konzolách je privarené k zadnej časti kotla. Pri podlahových kotloch sú na spodok zariadenia privarené podperné nohy z oceľového uhla alebo výstuže.

V záverečnej fáze sa naskrutkujú tvarovky, kohútiky a namontuje sa horný kryt. Pokiaľ je to možné, veko nemôže byť zvárané, ale upínacie prvky môžu byť vyrobené z oceľového drôtu s prierezom 3 mm.

Pri výrobe kotla na spoločné použitie s kotlami na tuhé palivá sa namiesto medenej cievky používa oceľová rúrka v tvare U, ktorá je namontovaná v spodnej časti zariadenia. Zo strany pece alebo kotla je potrubie spojené s výstupným potrubím. Potrubie sa vyberie z kotla a spojí sa priamo s komínom.

Potrebný materiál a nástroje

Akumulačná nádrž zariadenia je vyrobená zo žiaruvzdorného plastu, nehrdzavejúcej ocele, hliníka alebo ocele s keramickým povlakom. Ako polotovary pre nádrž môžete vziať plastové sudy na potravinárske výrobky, hliníkové nádrže alebo nepotrebnú plynovú fľašu..

Na výrobu výmenníka tepla, ako je uvedené vyššie, je lepšie použiť okrúhlu alebo štvorcovú medenú rúrku. Pri montáži výmenníka tepla zo štvorcových rúr budú potrebné ohyby 90 °.

Ako nástroj musíte pripraviť:

 • uhlová brúska;
 • elektrická vŕtačka s jadrovou vŕtačkou do kovu;
 • zariadenia na zváranie argónom;
 • sada kľúčov;
 • kotúč na brúsenie a leštenie kovu;
 • brúsny papier.Zostava kotla zváraním

  Na zostavenie kotla budete potrebovať prácu so zváracím strojom

Kovanie, odtokový kohút a ďalšie spojovacie prvky sa vyberajú na základe rozmerov potrubia, ktoré sa má pripojiť. Dodatočne zakúpená páska FUM, poistný ventil, horčíková anóda a tryska na jej inštaláciu.

Príprava nádrže na montáž ohrievača vody

Na výrobu kotla nepriameho typu môžete použiť novú alebo starú plynovú fľašu. Táto nádoba je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele s hrúbkou 3–4 mm a je ideálna na prácu s horúcou vodou..

Pred montážou vykurovacej konštrukcie budete musieť starostlivo pripraviť valec. Za týmto účelom sa výrobok rozreže na polovicu pomocou brúsky. Vnútorný povrch nádoby sa čistí pomocou uhlovej brúsky s vhodným nadstavcom.

Príprava plynovej fľaše

Pred montážou kotla je potrebné otvoriť valec a vyčistiť vnútorný povrch.

Potom sa vnútro nádoby umyje, vysuší a pokryje nitro-základným náterom. Tieto práce by sa mali vykonávať bezchybne, inak po uvedení kotla do prevádzky bude ohrievaná voda cítiť plyn.

Pri použití nádrže z iných kovových nádob sa príprava vykonáva podobným spôsobom..

Video: kotol na nepriamy ohrev z plynovej fľaše

Etapy práce na vytvorení kotla

Kresba kotla môže vyzerať takto.

Nepriamy vykurovací kotol si urobte sami

Výber nádrže pre kotol

Nepriamy vykurovací kotol si urobte sami

Objem akumulačnej nádrže ohrievača vody by sa mal vypočítať na základe dennej spotreby teplej vody v dome. V prípade, že v byte alebo dome žije niekoľko ľudí, bude stačiť 100 litrová nádrž. A pre rodinu 4-5 ľudí by ste si už mali vybrať nádobu s objemom 200-300 litrov..

Použitá nádrž musí byť vyrobená zo zliatiny hliníka, nehrdzavejúcej ocele alebo iného kovu, ktorý je odolný voči korózii. Môžete použiť veľkú plynovú fľašu, ktorej steny sú dodatočne vyčistené a natreté základným náterom. Ak nenatriete steny valca, potom môže mať horúca voda nepríjemný zápach plynu..

Do vybranej nádrže je potrebné vyvŕtať päť otvorov. Dva v spodnej časti pre vstupné potrubie a núdzový odtok, dva na boku pre inštaláciu cievky a jeden výstup pre prívod vody zhora. V prípade, že sa plánuje použitie takého kotla mimo vykurovacej sezóny, je tiež potrebné vytvoriť otvory pre inštaláciu elektrického vykurovacieho telesa. Pre vykurovacie teleso je zospodu vyvŕtaný jeden alebo dva otvory. Do otvorov sú nainštalované guľové ventily alebo uzatváracie prvky, po ktorých sa kontroluje tesnosť skladovacej nádrže.

Vytvorenie výmenníka tepla

Pri výbere priemeru budúcej cievky je dôležité, aby bola voda v nádrži v maximálnom kontakte s takýmto potrubím. Za týmto účelom je medzi závitmi potrubia ponechaný voľný priestor.

Pre pohodlie práce môžete použiť guľatinu alebo rúrku, okolo ktorej bude zabalená rúrka výmenníka tepla. Jeden koniec tejto trubice je pripevnený a potom sú plynule vytvárané zákruty, ktoré riadia hustotu výslednej špirály.

Nepriamy vykurovací kotol si urobte sami

Medzi výhody používania ručne vyrobenej jednotky patria:

 • Možnosť pripojenia zariadenia k systému ústredného kúrenia.
 • Možnosť umiestnenia zariadenia čo najbližšie k vykurovaciemu kotlu.
 • Minimálne náklady na materiál potrebný na inštaláciu obvodu.
 • Použitie takejto jednotky výrazne zníži spotrebu energetických zdrojov, čo znamená výrazne zníži účty za energie..
 • Kompletné zabezpečenie potrieb domácnosti.

Nevýhody inštalácie takého kotla zahŕňajú nasledujúce vlastnosti zariadenia:

 • Na umiestnenie jednotky je potrebná dostatočne veľká plocha alebo prednostne vyhradená miestnosť.
 • Zahrievanie dostatočného objemu kvapaliny trvá určitý čas, čo ovplyvňuje intenzitu vykurovania miestnosti.
 • Na cievke sa rýchlo hromadia vklady, ktoré bránia správnemu fungovaniu jednotky. Hadicu je potrebné pravidelne čistiť (najmenej dvakrát ročne).

Ak po zvážení výhod a nevýhod použitia takejto jednotky stále chcete vyrobiť vlastnú jednotku, mali by ste získať čo najviac informácií o konštrukcii kotla a postupnosti prác na jeho vytvorení..

Nasledujúci obrázok ukazuje základné konštrukčné požiadavky na 100 litrovú jednotku..

Relatívna jednoduchosť konštrukcie tejto jednotky vám umožňuje urobiť si ju sami.

Postupnosť prác na vytvorení návrhu kotla

Výroba bude prebiehať v etapách:

 • Výroba kontajnerov. Ako nádobu je možné použiť akúkoľvek nádrž vyrobenú zo zliatin odolných voči korózii. Nádoba je najčastejšie vyrobená z plynovej fľaše (všimnite si, že pred rezaním valca musí byť naplnená vodou, aby sa zabránilo výbuchu). Pri výbere nádoby sa musíte zamerať na potrebu vody pre domáce potreby.
 • Vytváranie otvorov pre vodu. Vytvorených je päť otvorov: dva pre cievku, dva pre vypúšťací kohút a prívodnú rúrku, jeden pre odber kvapaliny.
 • Tepelná izolácia. Na zníženie tepelných strát a zvýšenie indexu účinnosti musí byť konštrukcia pokrytá vrstvou izolačného materiálu (minerálna vlna, polyuretánová pena atď.).
 • Cievka. Na výrobu tejto časti sa používa medená alebo mosadzná rúrka, ktorá je naskrutkovaná na os. Počet závitov závisí od parametrov nádrže.
 • Inštalácia a pripojenie. Cievka je inštalovaná vo vnútri kontajnera a zváraná. Vstupné a výstupné potrubia sú spojené. V prípade potreby je nainštalovaný vykurovací článok (sú na to pripravené ďalšie otvory). Rukoväte sú privarené. Nádoba je zakrytá vekom. Všetky prvky systému sú pripojené podľa schémy pripojenia jednotky k okruhu vykurovacieho systému.

DIY projekt a inštalácia

Hlavnou úlohou v štádiu návrhu „urob si sám“ je výber zásobníka, ktorý by svojim objemom pokryl potreby teplej vody..

Všeobecné pravidlá pre výrobu nepriamych vykurovacích kotlov

 • Je potrebná prítomnosť tepelne izolačného plášťa. V opačnom prípade sa ohriata voda rýchlo ochladí cez vonkajšie steny. Najlepšou možnosťou je nainštalovať pracovný kontajner do väčšieho suda a medzeru medzi stenami vyfúknuť stavebnou penou.
 • Nádobu môžete zabaliť stavebnými tepelnoizolačnými materiálmi, aj keď to nevyzerá tak esteticky (ale lacno). Ak je kotol umiestnený v kotolni, môžete ušetriť.
 • Vnútorná rúrka (ak sa používa usporiadanie cievok) musí byť odolná voči korózii. Po montáži konštrukcie bude prístup k údržbe ťažký..
 • Pri použití elektrochemických pár (napr. Hliníková nádrž + medená rúrka) musia byť spojovacie príruby izolované neutrálnym tesnením.
 • Odporúča sa umiestniť do steny vonkajšej nádrže kontrolné okienko, cez ktoré sa vykonáva čistenie alebo údržba.

Materiály po ruke

Už sme hovorili o nerezových nádržiach zo starých práčok. Nájsť také prázdne miesto nie je jednoduché. Vynikajúcim darcom môže byť vyradený 100 -litrový propánový valec. Nedrží tlak (preto bol odpísaný), ale napriek tomu bude slúžiť ako nádrž na vodu. Samozrejme, kotol z plynovej fľaše musí byť dôkladne vyčistený (najmä zvnútra) a natretý kvalitným vodotesným smaltom.

Kotol 7

Výroba nevyžaduje priemyselné zariadenia. Dosť „brúsky“ a zváracieho stroja. Horná časť je odrezaná, potom je v nej vytvorená vykurovacia armatúra.

Kotol 8

S voľným prístupom k iným materiálom môžete ohrievač vyrobiť aj z plechu z nehrdzavejúcej ocele. Vo videu si môžete pozrieť, ako vyrobiť nepriamy vykurovací kotol vlastnými rukami (pozri nižšie).

Možno trpí estetika, ale kvalita a trvanlivosť vyrobeného ohrievača nie je horšia ako továrenská..

 • Už vieme, že v teplom období, keď vykurovací kotol nefunguje, sú nepriame ohrievače vynechané. V tomto prípade pomôže elektrický vykurovací článok, zabudovaný do nádrže ako záložný prvok..
 • Ďalšou možnosťou získania teplej vody v lete je inštalácia druhého okruhu výmeny tepla pripojeného k solárnym vykurovacím systémom. Kotol 9
 • Vďaka tomu je možné zostaviť vykurovací systém 3 v 1. Z vykurovacieho kotla (bez ohľadu na druh paliva), z elektrického vykurovacieho telesa a zo slnečnej energie. Ak zmiznú dva z troch zdrojov energie, stále môžete svojmu domu poskytnúť teplú vodu..

Elektrický nepriamy ohrievač

Použitie vykurovacích telies sa nevzťahuje na nepriame spôsoby ohrevu, pretože dochádza k priamemu kontaktu vody s primárnym zdrojom tepla. Výnimkou je indukčný ohrievač vody. Kvapalina prijíma energiu akoby virtuálne, bez toho, aby sa dotkla vnútorného termoelementu. V skutočnosti to nie je vôbec v dizajne..

Priemyselný prietokový ohrievač vody je vyrobený na základe princípu indukčných varných dosiek. Iba namiesto hrnca s vodou sa ohrieva kovová rúrka.

Hlavnou výhodou systému je, že k zahrievaniu nedochádza priamym tepelným kontaktom so zdrojom elektrickej energie, ale pomocou vírivých prúdov. Straty súčiniteľom prestupu tepla sú minimálne, účinnosť má tendenciu 100%. V tomto prípade sa kovová rúrka aj samotná kvapalina (ak je dostatočne tepelne vodivá) zahrieva. Okamžité indukčné ohrievače sú navyše výrazne bezpečnejšie ako kotly s tradičným elektrickým ohrievačom: nedochádza k žiadnemu kontaktu vody s prvkom pripojeným k elektrickej sieti.

Nevýhoda je zrejmá: na vykurovanie je potrebné napájanie. To znamená, že možnosť nepriameho vykurovania pomocou dreveného (plynového) kotla nefunguje. Miestnosť musí byť elektrifikovaná.

Vyrábame telo kotla na nepriame vykurovanie

Telo nepriameho vykurovacieho kotla je vyrobené z ocele a akéhokoľvek. Teplota vody bude až 70 stupňov, takže steny môžu byť tenké, stále nedôjde k deformácii. Nie je potrebné variť sud od nuly, môžete si vziať starú plynovú fľašu a na jej základe vyrobiť vlastnými rukami nepriamy vykurovací kotol.

Ak chcete, aby sa BKN pri čistení alebo výmene cievok odkrútil, je potrebné na jeden koniec navariť prírubu veľkého priemeru. Ale to nie je potrebné, v zásade každý robí neoddeliteľné tanky. V takom prípade musíte vyrezať otvory pre:

 • dodávka a návrat tepla;
 • Zásobovanie teplou vodou;
 • Cirkulácia TÚV;
 • vodný make-up;
 • Vykurovací prvok;
 • horčíková anóda;
 • teplotný senzor.

Horčíková anóda je potrebná aj vtedy, ak do BKN neplánujete inštalovať vykurovacie teleso. Chráni nádrž pred koróziou, a preto sa životnosť výrazne zvýši..

Výmenník tepla musí byť umiestnený buď po celej výške nádrže, alebo zospodu. V hornej časti je prívod teplej vody a pod ním je obehové potrubie. Make-up z vodovodu sa zarezáva úplne dole. Vykurovací článok a horčíková anóda musia byť tiež umiestnené tak nízko, ako je to možné, aby bol vykurovací článok vždy vo vode, inak dôjde k vyhoreniu. Snímač teploty by mal byť umiestnený niekde v strede nádrže.

Kovové rúrky s vonkajším závitom ½ alebo ¾ palca sú privarené k prívodným a cirkulačným otvorom teplej vody, k make-upu z vodovodného systému a k teplotnému senzoru. V tomto prípade by mal byť priemer všetkých rovnaký. Odbočka pre anódu by mala byť väčšia; na ňu bude naskrutkované špeciálne vyrobené veko. K tomuto uzáveru je privarený bežný čap, na ktorý je potom priskrutkovaná anóda. Krycia niť je zabalená s kúdeľom.

Výmenník tepla je možné upevniť dvoma spôsobmi:

 • medená alebo mosadzná stierka je vložená do otvoru a pripevnená k telu na oboch stranách maticami;
 • oceľová stierka je do telesa privarená – na stierke musí byť na oboch stranách závit.

Druhá možnosť je jednoduchšia a spoľahlivejšia. V oboch prípadoch je výmenník tepla priskrutkovaný na stierky z vnútra nádrže. Pre vykurovacie teleso musíte zvonku zvárať maticu požadovaného priemeru do pripraveného otvoru v tele. Vykurovacie teleso je možné bez problémov vymeniť, rovnako ako anódu..

Nie je potrebné vypúšťať. Ak je potrebné vypustiť vodu, je to možné vykonať pomocou odpaliska nainštalovaného na prívode vody z vodovodu. V takom páskovaní nie je nič zložité..

Na skrytie obrysu môžete použiť ozdobnú vrstvu na vykurovacom potrubí, ktorú je možné v prípade potreby ľahko odstrániť.

Na tejto stránke je veľa užitočných informácií o upevnení oceľových vykurovacích rúrok na stenu..

DIY medená rúrková cievka

Výmenník tepla nepriameho vykurovacieho kotla vlastnými rukami môže byť vyrobený z medenej alebo mosadznej rúrky. Priemer najmenej 8 mm a najviac 20 mm. Je dôležité správne vypočítať tvarovanie potrubia tak, aby tepelný výkon špirály bol dostatočný na objem BKN, ktorý ste si vybrali.

Povedzme, že máme 100 -litrovú nádrž. Aby sa voda rýchlo zahriala, je potrebný 15 kW výmenník tepla. Na výpočet dĺžky potrubia stále potrebujeme:

 • priemer v metroch – vezmite 0,01 m;
 • teplota vody vo vykurovacom systéme – 85 stupňov;
 • teplota prívodu studenej vody – 15 stupňov.

Dĺžka výmenníka tepla = tepelný výkon výmenníka tepla / 3,14 x priemer potrubia x rozdiel teploty vody vo vykurovacom a vodovodnom systéme.

V našom prípade teda potrebujeme 6,82 metra medenej rúrky. Je lepšie vždy brať s rezervou. Ak chcete z potrubia vytvoriť špirálu, musíte ju naskrutkovať na nejaký kotúč. Je žiaduce, aby priemer cievky bol takmer rovnaký ako priemer sudov. Okrem toho by špirály nemali byť vo vzájomnom kontakte, takže rúrka sa zo všetkých strán premýva vodou, respektíve vydáva viac tepla.

Na koncoch výmenníka tepla sú inštalované tvarovky, pomocou ktorých je priskrutkovaný k dýzam. Pred zváraním telesa nádrže je dôležité natlakovať podomácky vyrobený kotol na nepriame vykurovanie. Uistite sa, že kĺby netečú.

Tepelná izolácia kotla na nepriame vykurovanie

Domáci kotol na nepriame vykurovanie je očarujúco izolovaný. Odporúčame použiť viacero materiálov. Na začiatok môže byť telo potiahnuté tepelne izolačnou farbou. Obsahuje duté keramické mikrogranule, ktoré udržujú teplo. Izolačná farba navyše chráni nádrž pred koróziou, čo je tiež užitočné.

Samotná farba nebude stačiť; nádrž je navyše potrebné izolovať minerálnou vlnou. Na tieto účely je vhodná iba sklenená vlna, pretože je elastická. Na vláknitú izoláciu musíte navinúť fóliu alebo Penofol.

Všetko môžete urobiť rýchlejšie a jednoduchšie pomocou Polinor – izolácie, podobnej polyuretánovej pene. Mimochodom, bude fungovať aj polyuretánová pena. Pri použití týchto materiálov môžete urobiť bez tepelne izolačnej farby, aj keď to nebude nadbytočné..

Voľba úložnej kapacity

Vo väčšine prípadov prevádzky systému sa výpočet potreby vykoná pre 3-4 osoby (priemerná rodina). Podľa noriem jedna osoba spotrebuje asi 70 l / deň. To znamená, že pre priemernú rodinu stačí nainštalovať nepriamy vykurovací kotol s objemom 200 litrov. S takouto kapacitou je potreba plne uspokojená.

Plavidlo pre nepriamy vykurovací kotol

Osobitná pozornosť by sa mala venovať výberu nádoby na jej premenu na kotol na nepriame vykurovanie. Musí to byť pevný, trvanlivý kontajner, ktorý nie je odolný voči korózii.

Nádrž na ohrev studenej vody sa zvyčajne volí pre vertikálnu inštaláciu, ale nie je vylúčená ani možnosť inštalácie v horizontálnej polohe. Ako nádrž kotla je dovolené používať nádoby vyrobené z trvanlivých žiaruvzdorných materiálov..

Materiál nádoby by mal byť samozrejme zvolený s prihliadnutím na jeho vysoké antikorózne vlastnosti, prípustnú tepelnú rozťažnosť a ďalšie výkonnostné charakteristiky..

Medzi vhodné materiály patrí:

 • hliník;
 • nehrdzavejúca oceľ;
 • špeciálne polyméry.

Nezabudnite: všetky typy kotlov sú tlakové nádoby. Okrem toho je možné vykurovacie médium vykurovacieho systému zahriať na vysokú teplotu (90 ° C a viac). Na základe týchto vlastností inštalácií kotlov by ste mali navrhnúť a postaviť systém vlastnými rukami..

V praxi často existujú skutočne absurdné stavby, vyrobené tiež ručne, napríklad na základe obyčajnej fľaše na mlieko alebo hrnca. Takýmto rozhodnutiam by sa malo zabrániť.

Paródia na kotol

Vyzerá to ako paródia na nepriamy vykurovací kotol. Ručne vyrobené dôstojne, ale na porovnanie so skutočne spoľahlivým a efektívnym zariadením je potrebný úplne iný prístup

Projekt kotla na nepriame vykurovanie, vykonávaný vlastnými rukami, zahŕňa aj výpočet rúrkovej cievky. Tu je potrebné vypočítať požadovaný tepelný výkon tohto zariadenia, aby sa na základe výsledkov výpočtu určila dĺžka rúrky cievky a jej priemer..

Výpočet dĺžky cievky

Tradičným materiálom na výrobu kotlových cievok je meď alebo mosadz. Odporúča sa vybrať presne jeden z týchto materiálov, pretože oba materiály majú vysoký koeficient prenosu tepla..

Kotlová cievka

Účinnosť cievky (doba zahrievania a nastavenie požadovanej teploty) do značnej miery závisí od správneho výpočtu. Je tiež dôležité správne nainštalovať špirálu do nádoby.

Na výpočet požadovaných hodnôt na výrobu kotlovej cievky je vhodný nasledujúci vzorec:

L = Q / D * (Tg – Tx) * 3,14

Označenie písmen tu:

 • L – dĺžka trubice,
 • Q – tepelný výkon cievky,
 • D – priemer trubice,
 • Tg – teplota teplej vody,
 • Tx – teplota studenej vody.

Zoberme si príklad, ako vypočítať dĺžku medenej rúrky pod 20 kW špirálou pre nepriamy vykurovací kotol.

K dispozícii je medená rúrka s priemerom 10 mm, kúpená na trhu v cievke. Pod kotol sa zobrala nádoba s objemom 200 litrov. Vypočítané hodnoty teplôt studenej a horúcej vody: 15 ° С, respektíve 80 ° С.

Je potrebné určiť veľkosť dĺžky medeného potrubia, dostatočnú na výrobu rúrkovej špirály s výmenou tepla s výkonom 20 kW. Podľa vzorca sa vykonáva nasledujúci výpočet: 20 / 0,01 * (80-15) * 3,14. Výsledok výpočtu: požadovaná dĺžka medeného potrubia je 10 metrov.

Výroba a spracovanie cievok

Na výrobu kotla na nepriamy ohrev kotla s objemom 150 – 200 litrov sa spravidla používa medená alebo mosadzná rúrka s priemerom 10 – 20 mm. Rúrka je skrútená v špirále, pričom sa zohľadňuje zvyšková medzera 5-7 mm medzi závitmi.

Medzera musí byť urobená bezchybne (po navíjaní je dovolené otáčať závity od seba), pretože je potrebná kompenzácia roztiahnutia kovu. Navyše je týmto dizajnom špirály dosiahnutý plný kontakt vody s povrchom medenej (mosadznej) trubice..

Domáca kotlová cievka

Príklad samonavíjacej cievky pre kotol na nepriame vykurovanie. Ako bubon sa používa hrubostenná polyetylénová rúra. Po navinutí sa zákruty od seba vzdialia o 1 až 2 mm

Medené alebo mosadzné cievky možno v zásade nájsť pripravené na použitie. Zoberte si napríklad cievku z nejakého technologického zariadenia. Potom však musíte vziať do úvahy rozmery dostupnej kapacity a korešpondenciu špirály z hľadiska výkonu výmeny tepla.

Často nie je možné vykonať výber v presnom súlade s parametrami. Preto, aby sme v tomto zmysle nemrhali drahocenným časom, je výnosnejšie vyrobiť si rúrkový špirálový ohrievač sami.

Je ťažké vyrobiť cievku vlastnými rukami bez skúseností, ale takáto úloha je uskutočniteľná. Hlavnou vecou je vykonať vysoko kvalitné vinutie špirály. Pod vinutie medenej (mosadznej) trubice sa odporúča použiť bubon vyrobený z vhodného materiálu..

Priemer bubna je asi o 10-15% menší ako vnútorný priemer nádrže kotla. V dôsledku toho, ak je vnútorný priemer nádrže 500 mm, hodnota priemeru cievky bude: (500 – 500/10) = 450 mm.

Kovanie cievky kotla

Jedna z možných možností inštalácie závitovej armatúry na koniec rúrky cievky. Voľný závitový koniec tvarovky zapadne do otvoru v stene nádoby

Na konce stočenej trubice budete musieť namontovať závitové kontaktné tvarovky. Na vyriešenie tohto problému je potrebné:

 1. Získajte rovný rez na koncoch rúr ich opracovaním frézou na rúrky.
 2. Nasuňte kompresné matice na konce rúrky.
 3. Okraje potrubia spracujte výstružníkom.
 4. Nainštalujte tvarovky a pevne ich dotiahnite maticou k potrubiu.

Nie je potrebné používať výlučne závitové obojstranné tvarovky. Ak máte schopnosti spájkovať medené rúrky a príslušný nástroj, môžete na inštaláciu jednosmerných závitových tvaroviek použiť metódu spájkovania.

V závislosti od materiálu telesa nádoby nie je vylúčená ani možnosť spájkovania priamo na steny nádoby. Pri vlastnej výrobe nepriameho vykurovacieho kotla sa však tento krok neodporúča kvôli zložitej technologickej operácii..

Zostavený na armatúrach alebo zvarený dohromady, prvok výmeny tepla (kotlová cievka) už môže byť považovaný za pripravený na inštaláciu a následnú prevádzku. Zostáva pripraviť miesto na inštaláciu priamo na nádrž kotla a do nádoby zaviesť ohrievač vody.

Príprava kotlovej nádrže

Ako vložiť hotovú medenú (mosadznú) špirálu do nádrže kotla, ak je kontajner jednodielny? V takom prípade budete musieť hornú časť opatrne odrezať a vytvoriť veko, ktoré bude priskrutkované k telu nádoby..

Sedadlá veka a nádrže sú vyrovnané, leštené a vybavené gumovým tesnením. Medzitým sa vnútorná inštalácia (a údržba) považuje za pohodlnejšiu, ak sú na nádobe vyrobené dve veká – nad a pod..

Kryt kotla na nepriame vykurovanie

Príklad zariadenia s vekom na nádobe, ktoré sa používa pre kotol na nepriame vykurovanie. Tesnenie sa dosahuje tesnením a skrutkovaním po celom obvode

Po inštalácii krytu na nádrž kotla problém s inštaláciou cievky vo vnútri nádrže zmizne sám. Teraz stačí na telo nádoby vyvŕtať dva otvory so zameraním na umiestnenie koncových častí špirálovej rúrky. Priemer otvorov by mal zodpovedať priemeru závitovej časti tvaroviek s okrajom 1-2 mm.

Závitové časti tvaroviek prechádzajú do otvorov po predchádzajúcej inštalácii tesniacich tesnení. Potom z vonkajšej strany steny nádrže naskrutkujte protikusy a pevne utiahnite spojenie.

S týmto upevnením je vykurovacia cievka celkom stabilná, ale musia byť vyrobené ďalšie podpery. Tok chladiacej kvapaliny pod tlakom vo vnútri potrubia je často sprevádzaný výskytom vibrácií. Vadu budú kompenzovať ďalšie podpery.

Pripojenie kotlovej cievky

Variant prechodu z rúrok kotlovej cievky na hlavné vedenia s chladiacou kvapalinou vykurovacieho systému. Rovné tvarovky pôsobia súčasne ako upevňovacie prvky

Na telese kotla na nepriame vykurovanie je tiež potrebné vytvoriť otvory na vytáčanie a odvádzanie vody, zatlačiť do nich krátke potrubia a na potrubia namontovať uzatváracie ventily. Ak je to žiaduce, môže byť zariadenie doplnené ukazovateľovým teplomerom.

Po dokončení inštalácie všetkých komponentov je teleso nádoby zvonku uzavreté izolačným materiálom. Dobre tu funguje minerálna vlna s vrchným fóliovým poťahom..

Konečná montáž

Proces vlastnej montáže teplovodného spotrebiča pozostáva z nasledujúcich krok za krokom činností:

 • inštalácia cievky;
 • spájkovanie odbočných potrubí na vstupných a výstupných potrubiach;
 • zváranie nosných nôh alebo závesných slučiek;
 • inštalácia vykurovacieho telesa;
 • tesné priliehanie veka.

Je potrebné poznamenať, že osobitná pozornosť by sa mala venovať tepelnej izolácii nádrže čadičovými rohožami a ich fixácii na povrchu vonkajších stien..

Aby bola prevádzka ohrievača teplej vody úplne bezpečná, je nevyhnutné naskrutkovať ochranné oceľové puzdro, pokryté práškovou farbou alebo pozinkované.

Pokyny na pripojenie a spustenie systému

V prvom rade musí byť k vykurovaciemu systému pripojený domáci nepriamy vykurovací kotol. Tam, kde sa používa autonómny vykurovací systém, je kotol súčasťou siete domácich kotlov.

Mechanické spojenie sa vykonáva s otvoreným krytom na nádrži kotla. Po pripojení musíte mierne otvoriť uzatvárací ventil spájajúci sa so spätným potrubím chladiacej kvapaliny a uistiť sa, že na vonkajšej strane zariadenia ani vo vnútri nie sú žiadne netesnosti..

Pripojenie nepriameho vykurovacieho kotla

Pred úplným uvedením domáceho kotla na nepriame vykurovanie do prevádzky sa odporúča vykonať test tesnosti systému. Na fotografii – továrenská kópia

Ak nie sú zistené žiadne netesnosti, otvorte prívodné potrubie chladiacej kvapaliny. Na zahriatie cievky na teplotu vykurovacieho systému je potrebné chvíľu počkať. V režime úplného zahriatia znova starostlivo skontrolujte cievku a všetky spojovacie body, či nie sú tesné..

Ak kontrola ukázala integritu systému, zatvorte veko nádoby a pripojte prívod a analytické vedenie ohrievanej vody. Otestujte systém v režime skutočného prenosu tepla.

Pokyny na prvé spustenie systému BKN

Potom, čo je BKN úplne prepojené s chladivom a prívodným potrubím horúcej vody a natlakované na netesnosti, pokračujte k jeho prvému spusteniu:

 1. Otvorte kohútiky na prívode a spätnom vedení chladiacej kvapaliny z externého zdroja tepla.
 2. Otvorte kohútik horúcou vodou na mixéri a vypúšťajte vzduch, kým z kohútika nevyjde rovnomerný tlak vody, potom sa voda na mixéri vypne.
 3. Teplota ohrevu je nastavená podľa termostatu a očakáva sa, že sa voda ohreje na požadovanú teplotu, alebo sa bude ovládať podľa indikácií teplomera.

Počas procesu zahrievania znova vykonajte dôkladnú vonkajšiu kontrolu hustoty konštrukcie a skontrolujte tepelnoizolačné vlastnosti nádrže.

Pri prvom spustení riadia dobu ohrevu kotla na maximálne parametre chladiacej kvapaliny, ako aj činnosť automatického riadiaceho a bezpečnostného systému..

Potrubie kotla na nepriame vykurovanie

Na pripojenie kotla nepriameho typu sa používajú tri pracovné schémy:

 1. Potrubie s trojcestným ventilom.
 2. Napojenie na dva cirkulujúce sedimenty.
 3. Postroj s použitím hydraulickej šípky.

Potrubie s trojcestným ventilom

Schéma potrubia pomocou trojcestného ventilu sa používa najčastejšie, najmä keď sa spotrebuje veľké množstvo horúcej vody. Na tento účel sú v systéme nainštalované dva vykurovacie okruhy. Prvý je hlavný okruh používaný na vykurovanie priestorov. Druhý je určený na ohrev vody v kotle.

Schéma potrubia kotla s trojcestným ventilom

Schéma potrubia pre nepriamy vykurovací kotol s trojcestným ventilom sa používa najčastejšie

Na rovnomerné rozloženie a reguláciu objemov vykurovacieho média vstupujúceho do kotla sa používa trojcestný ventil, ktorý je pripojený k termostatu.

Princíp činnosti systému je celkom jednoduchý: ak teplota v zásobníku klesne pod nastavenú hodnotu, ventil presmeruje časť chladiacej kvapaliny na ohrev vody v kotle. Po zahriatí vody sa chladiaca kvapalina vráti späť do vykurovacieho okruhu.

Potrubie s dvoma obehovými čerpadlami

Nepriamy ohrievač vody je inštalovaný v systéme s dvoma okruhmi: kotol a kúrenie. Na reguláciu každého jednotlivého okruhu sa používa recirkulačné čerpadlo. V tomto prípade je čerpadlo na kotlovom okruhu namontované pred čerpadlom vykurovacieho zariadenia.

Schéma potrubia kotla s dvoma obehovými čerpadlami

V schéme potrubia s obehovými čerpadlami je dodávka chladiacej kvapaliny do kotla automaticky regulovaná

Obe čerpadlá sú napojené na kotlový termostat. Keď sa voda v kotle ochladí, termostat zapne zodpovedajúce čerpadlo, ktoré presmeruje časť toku z vykurovania a naopak..

Postroj s použitím hydraulickej šípky

Potrubie používajúce hydraulický rozdeľovač sa používa v systémoch ústredného kúrenia pozostávajúcich z dvoch alebo viacerých obvodov. Ak v systéme bez hydraulického spínača redistribúcia tokov v obvodoch nevyhnutne ovplyvňuje činnosť akéhokoľvek zariadenia, potom je nainštalované, keď je nainštalované, hladké prerozdelenie studených a teplých tokov..

Schéma potrubia kotla s hydraulickou šípkou

Schéma potrubia kotla s inštaláciou hydraulického separátora zaisťuje najjemnejšie rozvody prúdov studenej a teplej vody

Napríklad v súkromných domoch, kde je okrem kotla na nepriame vykurovanie pripojený systém ústredného kúrenia, musí byť nainštalovaný aj hydraulický separátor. Schéma tohto páskovania je pri použití pomerne komplikovaná, najmä pri veľkom počte zariadení. Preto je lepšie zveriť inštalačné práce odborníkom..

Systém recirkulácie vykurovacieho média

Táto schéma potrubia sa používa vtedy, keď je potrebné minimalizovať rýchlosť ohrevu vody v kotle, pretože pri častých prestojoch sa voda v nádrži rýchlo ochladí a jej zahriatie trvá 30 až 60 minút..

Za týmto účelom je v potrubí z kotla na vodovodný kohútik namontovaný „návrat“ do ohrievača vody. V tejto oblasti je tiež nainštalované obehové čerpadlo pripojené k termostatu..

Keď voda v potrubí stagnuje a ochladne, termostat zapne čerpadlo, ktoré ochladenú vodu presmeruje späť na ohrev. Keď sa prívod vody obnoví, používateľ nemusí čakať, kým sa zahreje, pretože už bude teplý.

Vlastnosti prevádzky nepriameho kotla

Pre správnu funkciu musí byť kotol inštalovaný na rovnom monolitickom povrchu. Pri inštalácii nástenného kotla sa používajú vhodné upevňovacie prvky, ktoré sú navrhnuté pre hmotnosť zariadenia naplneného vodou.

Nádrž s objemom až 100 litrov je pripevnená k hmoždinkám dlhým 100 mm a pre zariadenia s objemom 150-200 litrov musíte použiť upevňovacie prvky až do 150 mm. Odporúča sa zavesiť kotol na betónové alebo tehlové steny.

Na potrubí napájajúcom studenú vodu musí byť pred kotlom nainštalovaný spätný ventil, ktorý zabráni vstupu teplej vody do studeného okruhu..

Pripojenie nepriameho vykurovacieho kotla k recirkulačnému systému

Nepriamy vykurovací kotol je k systému pripojený spätným ventilom

Hlavným problémom pri prevádzke nepriamych kotlov je tvorba vodného kameňa vo vnútri zásobníka a výmenníka tepla, keď sa voda ohreje nad 80 ° C. Preto je vhodné pri miernej konzumácii horúcej vody (umývanie riadu) teplotu znížiť na príjemných 40-50 ° C. To výrazne predĺži životnosť zariadenia..

Čistenie a opravy kotlov

Ak sa kotol používa často, nádrž by sa mala čistiť raz ročne. Za týmto účelom sa do nádrže čerpá koncentrovaný roztok kyseliny citrónovej alebo octovej a zahrieva sa na teplotu 80 – 90 ° C. Po 20-30 minútach sa kvapalina vypustí. Ak vykurovací systém používa chladivo vo forme obyčajnej vody, na preventívne účely sa výmenník tepla vyčistí podľa podobnej schémy..

Ak sa v spojoch rúrok objaví netesnosť, je potrebné rozobrať problémovú oblasť a vykonať inštaláciu znova pomocou väčšieho množstva tmelu. Namiesto klampiarskeho ľanu by ste mali používať modernejšie materiály, napríklad pásku FUM alebo vodovodnú niť.

Ako funguje kotol v tandeme s neprchavým kotlom

Ak ako zdroj vykurovania funguje energeticky nezávislý kotol, takže prednosť má TÚV, musí byť kotol umiestnený nad radiátormi. To je ľahké, ak je model zavesený na stene. Najlepšia poloha je, keď je dno nádrže na vodu vyššie ako kotol a radiátory..

V podlahovom modeli sa voda zahreje, ale bude to trvať oveľa dlhšie. Voda v spodnej časti nádrže navyše zostane nevyhrievaná. Jeho teplota neprekročí úroveň ohrevu spiatočky vo vykurovacom systéme. Pri tejto schéme dochádza k toku chladiacej kvapaliny gravitáciou, gravitácia funguje ako hnacia sila. Existuje spôsob inštalácie, v ktorom je k kotlu pripojené obehové čerpadlo. Nie je to však možné, pretože pri nedostatku elektriny sa voda nezahreje. Špecialisti vyvinuli niekoľko schém vhodných pre gravitačné vykurovacie systémy..

Nepriamy vykurovací kotol si urobte sami

Ide o to, že priemer potrubia určeného pre okruh ohrievača vody je urobený o jeden krok väčší ako priemer vykurovacieho potrubia. Chladiaca kvapalina podľa fyzikálnych zákonov „vyberie“ rúrku s veľkým priemerom, to znamená, že kotol bude mať prioritu.

Inštalácia prietokového ohrievača vody

Vykurovacia voda v prietokovom ohrievači vody, napriek jednoduchému princípu činnosti v obytných, sa používa menej často ako akumulačný typ. Dôvodom je skutočnosť, že na rýchle zahriatie studenej vody sú potrebné výkonné vykurovacie telesá od 3 do 27 kW a nie každé elektrické vedenie v byte bude schopné vydržať také zaťaženie..

Príprava – kontrola napájania

Pred rozhodnutím o inštalácii prietokového ohrievača vody by ste mali skontrolovať možnosti vnútornej elektrickej siete. Jeho potrebné parametre sú uvedené v pase pre ohrievač vody a ak nezodpovedajú skutočným údajom, bude potrebná rekonštrukcia vnútorného napájacieho vedenia.

Na pripojenie väčšiny prietokových ohrievačov je potrebný stacionárny spôsob inštalácie, sieť 220 V AC, trojžilový medený kábel s prierezom najmenej 3 x 2,5 mm a automatickou ochranou najmenej 30 A. Prietok -k uzemňovaciemu systému musí byť tiež pripojený priechodný ohrievač vody.

Výber sedadla

Beztlakové ohrievače vody majú vo všeobecnosti schopnosť zaručiť prevádzku iba jedného odberného bodu, v dôsledku toho otázka výberu oblasti inštalácie nestojí za to.

Je umiestnená namiesto mixéra v kúpeľni alebo v kuchyni. Výber výkonných tlakových ohrievačov s prietokom, ktoré slúžia na niekoľko kohútikov, sa musí vykonať starostlivo. Spravidla je umiestnená približne od maximálneho odberu alebo stúpačky.

Napriek tomu, že modifikácie IP 24 a IP 25 sú konštrukčne chránené pred priamym prienikom vody, je napriek tomu spoľahlivejšie ich umiestniť na miesta, kde priame prenikanie vody nehrozí..

Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že zariadenia, ktoré majú mechanický systém na úpravu tlaku a teploty prívodu teplej vody, musia byť umiestnené na dĺžku ramena. Na základe vyššie uvedeného bude inštalácia kotla do kúpeľne najvhodnejšia.

Montáž na stenu

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Prietokové ohrievače nemajú veľkú váhu, nekladú na ich inštaláciu požiadavky podobné kapacitným zariadeniam. Montáž na stenu budovy spočíva vo vyvŕtaní otvorov a upevnení ohrievača pomocou špeciálnych konzol dodaných v súprave.

Hlavné podmienky profesionálnej inštalácie:

 • Pevnosť obkladu steny;
 • perfektné horizontálne usporiadanie.

Ak je ohrievač umiestnený so sklonom, existuje riziko vzniku vzduchových dutín, čo povedie k prehriatiu vykurovacieho telesa a zlyhaniu ohrievača vody..

Ako sa pripojiť k vodovodu

Pripevnenie beztlakového prietokového ohrievača je celkom jednoduché. Pripojenie sa vykonáva flexibilnou hadicou vybratou zo zmiešavača k prípojke zariadenia. Za týmto účelom nainštalujte špeciálne tesnenie pod prevlečnú maticu a zabaľte ho najskôr ručne a potom malým tlakom pomocou kľúča..

Nepriamy vykurovací kotol urobte si sám: 3 kroky

Domáci kotol na nepriame vykurovanie

Pripojenie nepriameho vykurovacieho kotla k kotlu. 3 osvedčené obvody

DIY nepriamy vykurovací kotol: nádrž funguje podľa princípu, vyrobte si domáce zariadenie na vodu

DIY nepriamy vykurovací kotol: výrobné vlastnosti | tipy na stavbu

Diy nepriamy vykurovací kotol - výrobné etapy

DIY nepriamy vykurovací kotol-schéma zapojenia na plynový kotol, potrubie, podrobné pokyny s výkresmi + fotografie a videá

DIY nepriamy vykurovací kotol - technológia tvorby.

Pripojenie nepriameho vykurovacieho kotla k jednokruhovému kotlu-schémy, možnosti, podrobné pokyny-stroyday.ru

Nepriamy vykurovací kotol: urobte to sami, video, kresby

Je dôležité dodržať pravidlo, že za ohrievačom nie sú nainštalované žiadne uzatváracie ventily. Vodu by malo uzatvárať iba vykurovacie zariadenie alebo mixér, ku ktorému je pripojená

S rôznym vývojom udalostí v dôsledku nedostatku pohybu vody sa vykurovacie teleso prehrieva a zlyhá.

Pripojenie k elektrickej sieti

Malé beztlakové úpravy ohrievačov vody sa realizujú hlavne požadovaným zástrčkovým drôtom. V tomto ohľade je zahrnutie obmedzené na skutočnosť, že musíte vložiť zástrčku do uzemnenej elektrickej zásuvky.

Elektrický ohrievač je výkonný elektrický spotrebič, je zakázané ho zapínať rôznymi predlžovacími káblami. V dôsledku obrovského elektrického prúdu sa kontakty môžu prehriať a spôsobiť požiar v elektroinštalácii..

Svojpomocná inštalácia poistného ventilu na kotol

Pri montáži kotla vlastnými rukami musíte dodržiavať pravidlá.

Presnejšie, nezabudnite na:

 • Dodržiavanie postupnosti prác;
 • Presnosť;
 • Nákup všetkých potrebných dielov vrátane poistného ventilu.

Posledný mini detail v systéme ohrevu vody je obzvlášť dôležitý, pretože keď sa voda ohreje, expanduje v nádrži, čo zvyšuje tlak. Keď sa dosiahne kritický bod, začne fungovať poistný ventil, vďaka ktorému sa voda uvoľňuje, až kým tlak neklesne na požadovanú úroveň.

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Na kotle musí byť nainštalovaný poistný ventil

Ak je nádrž príliš veľká, dodatočne sa nainštaluje membránová expanzná nádoba. Je to on, kto má schopnosť kompenzovať veľké objemy expandujúcej tekutiny. Pri kúpe nádrže vyberte takú, ktorá je vhodná pre vodovodný systém, a nie vykurovaciu. Rozlišuje sa podľa pracovného tlaku (7-8 barov TÚV). Okrem toho, pri príprave na usporiadanie nádrže vlastnými rukami, musíte kúpiť ventily, filtre a ďalšie diely.

Je dôležité, že aj keď plánujete zostaviť nádrž sami, nemusíte šetriť na materiáli, aby ste sa vyhli poruchám a núdzovým situáciám. Kompetentný prístup k plánovaniu a stavbe kotla vám umožní získať kvalitný produkt, ktorý plne spĺňa očakávania

Ako funguje plynový ohrievač vody?

Základný princíp plynového ohrievača je jednoduchý: studená voda preteká výmenníkom tepla, ktorý je ohrievaný plynovým horákom. Cirkuláciu vody zabezpečuje vstavané čerpadlo. Moderné modely sú vybavené viacstupňovým bezpečnostným systémom a riadiacou elektronikou, umožňujú plynulú reguláciu teploty vody a sú schopné udržať stabilitu prietoku bez ohľadu na pokles tlaku. Teplota vody na výstupe je od 35 do 60 ° С, čo je viac ako dostatočné na vodné procedúry, pretože teploty do 40 ° С sa považujú za pohodlné. Na zásobovanie vykurovacím systémom je možné vodu ohriať až na 80 ° C.

Zariadenie sa zapne buď automaticky, keď otvoríte vodovodný kohútik vodou, alebo jednoducho stlačením tlačidla.

Vo vidieckych domoch najčastejšie používajú dvojokruhové plynové kotly, ktoré môžu vyriešiť dva problémy naraz: vykurovanie miestnosti a dodávka teplej vody. Spúšťa ich tepelný senzor, ktorý reaguje na zníženie teploty v miestnosti. Základnou vlastnosťou dvojokruhového kotla je uprednostnenie teplej vody pred ohrevom. Keď je v kúpeľni alebo kuchyni zapnutá teplá voda, dodávka tepla do vykurovacieho systému sa zastaví alebo spomalí. Pri kvalitnej tepelnej izolácii domu to nevedie k citeľnému zníženiu teploty v miestnosti: aby sa dom znateľne ochladil, nesmie sa kúriť najmenej 2-3 hodiny.

V teplom období, keď nie je potrebné vykurovanie, je možné kotol prepnúť do jednokruhového režimu.

Vykurovacia plocha pre dvojokruhové plynové kotly sa určuje rýchlosťou 1 kW výkonu na 10 metrov štvorcových plochy. To znamená, že zariadenie s výkonom 20 kW používané v režime vykurovania ohrieva asi 200 metrov štvorcových obytnej plochy..

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Počet vykurovacích telies

Počet vykurovacích telies v kotle závisí od ich výkonu a od požadovaného výkonu zariadenia. Štandardná hodnota pre domáce ohrievače je 2 kW. 3 takéto prvky (celkom 6 kW) slúžia na ohrev vody s objemom 300 litrov až 100 ° za 3 hodiny. Na základe toho môžete vypočítať, koľko vykurovacích prvkov je potrebných na domáci ohrievač vody. Čím viac ich je, tým rýchlejšie sa zariadenie s úlohou vyrovná..

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Ostatné detaily

Pri výrobe zariadenia a jeho prevádzke by sa mala brať do úvahy bezpečnosť. Užitočné rady:

 1. Ak voda v kotle cirkuluje prirodzeným spôsobom, musíte nainštalovať teplotný snímač, ktorý v prípade prehriatia vypne vykurovacie teleso.
 2. Je bezpečnejšie pripojiť zariadenie nie k zásuvke, ale k samostatnému vedeniu s väčším káblom.
 3. Je potrebné izolovať otvorené vodiče a uzemniť celú konštrukciu.
 4. Minimálna vzdialenosť od zariadenia k stropu je 30 cm a od podlahy 80 cm.
 5. Ak je pripojenie na centrálny systém zásobovania vodou, je potrebné nainštalovať poistný ventil, ktorý zníži tlak.

Schémy a veľkosti

Prietokové zariadenia môžu byť zatvorené alebo otvorené. Domáci ohrievač vody prvého typu môže dodávať niekoľko vodných bodov, druhý – iba jeden. Ich princíp činnosti je určený na pripojenie vykurovania iba vtedy, keď je zapnutá voda..

Plynové jednotky sú rozdelené do typov v závislosti od typu zapaľovania (hydraulická turbína, piezoelektrický prvok alebo elektronická jednotka). Mixéry pre nich nie sú potrebné..

Konštrukcia zariadenia pozostáva z niekoľkých prvkov.

 1. Prietokový senzor. Tento komponent monitoruje tlak v potrubí. Pretože na ohrev vody je potrebné veľa energie, hlava musí byť vysoko. V opačnom prípade bude vykurovanie nasmerované na prvky ohrievača..
 2. Teplotný senzor. Jedná sa o termostat, ktorý reguluje intenzitu vykurovania. Keď teplota dosiahne určitý bod, domáca jednotka sa automaticky vypne.
 3. Vodný uzol. Jedná sa o potrubie, cez ktoré prechádza voda počas vykurovacieho obdobia.
 4. Riadiaci blok. Elektronická doska, ktorá spája a riadi režim vykurovania.

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Plynové jednotky sú tiež vybavené uzavretou spaľovacou komorou, ktorá ohrieva výmenník tepla. Na zabezpečenie prúdenia vzduchu do neho je možné použiť ventilátor. Pomocou komína sa uvoľňujú plyny. Na ochranu jednotky sú dodatočne nainštalované rôzne snímače: tlak, ťah, útlm horáka.

Dôležité! Výroba prietokového ohrievača vlastnými rukami, ktorá používa plyn, môže byť náročná a nebezpečná. Dokonca aj továrenské zariadenia sú inštalované za účasti špecialistu..

Akumulačný ohrievač vody pozostáva z nádrže a zdroja tepla, ako aj z potrubí, ventilu a zariadenia na reguláciu teploty. Domáci kotol je možné ľahko vyrobiť z akéhokoľvek veľkého kontajnera. Pre štvorčlennú rodinu je optimálny objem 300 litrov..

Menovitý výkon

Aby ste sa správne rozhodli, vypočítajte si vopred požadované množstvo teplej vody v závislosti od počtu spotrebiteľov. Podľa spotreby energie je možné stĺpce rozdeliť do troch typov:

 • Nízky výkon – od 17 do 19 kW. Takéto zariadenia sú vhodné na obsluhu dvoch spotrebiteľov a dvoch odberných miest (napríklad umývadla a sprchy). Vydáva asi 8 litrov za minútu.
 • Stredné – od 22 do 24 kW. Inštalované v súkromných domoch pre 3-4 používateľov.
 • Vysoká – od 28 do 30 kW. Môže byť použitý pre kúpeľňovú zostavu a iné účely súčasne. Poskytuje dobrú hlavu a teplo.

Dávajte pozor na účinnosť, ktorá je uvedená v dokumente. Môže existovať užitočná a spotrebovaná energia – potrebujete užitočnú energiu. V opačnom prípade riskujete nákup zariadenia, ktoré nebude spĺňať vaše požiadavky..

Typ zapaľovania

Pohodlie a bezpečnosť prevádzky závisí od tohto kritéria..

 • Manuálne zapaľovanie Jeden z prvých a rozpočtových modelov. Ak chcete začať ohrievať, musíte podržať tlačidlo a priniesť zápalku do zapaľovača. Táto metóda je nepohodlná a nebezpečná..
 • Piezo zapaľovanie. Rozdiel oproti prvej možnosti je v tom, že po stlačení tlačidla sa objaví iskra. Mechanická aktivácia je výhodná, ak je zariadenie blízko.
 • Elektronický typ. Akonáhle otvoríte mixér, objaví sa iskra a začne proces. Rozsvieti sa, keď sú batérie vybité.
 • Hydrogenerátor. Vstavaná miniturbína sa otáča prúdom vody a generuje prúd. Plameň sa objaví, keď otvoríte kohútik. Čím vyšší je tlak v systéme, tým efektívnejšie bude turbína fungovať a bude sa vykonávať vykurovanie..

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Modulačný systém

Intenzitu plameňa v horáku je možné nastaviť používateľom alebo pomocou elektrického relé. Modulačné horáky regulujú výkon automaticky. Je to užitočné, ak v systéme dôjde k poklesu tlaku. V tomto prípade zariadenie nezávisle nastavuje vykurovací výkon – výstupná voda má rovnakú teplotu.

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Typ radiátora (výmenník tepla)

Ich kvalita a životnosť závisí od materiálu výroby. Existujú výmenníky tepla z:

 • Stať sa. Vyznačujú sa značnou hmotnosťou a odolnosťou proti korózii.
 • Vysoko čistená meď. K vyššie uvedeným vlastnostiam je možné pridať vysoký prenos tepla..
 • Meď. Chladič sa nerovnomerne zahrieva, takže sa v ňom pomerne rýchlo objavia praskliny spôsobené teplotnými zmenami. Niektorí výrobcovia pokrývajú výrobok tepelne odolnou farbou, ale taký výmenník tepla netrvá dlho.

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Elektrický kotol – čo je vo vnútri?

Do našich životov zároveň pevne vstúpili elektrické kotly pre domácnosť rôznych veľkostí a výrobcov..

Už sme si na ne zvykli a prakticky nemyslíme na to, čo je vo vnútri?

A vlastne nič zvláštne. Tepelne izolovaná nádrž a vykurovacie teleso s regulátorom teploty. Vodovodné / odberné armatúry sú zvarené do spodnej časti nádrže: krátke – na prívod do spodnej časti nádrže, dlhé – na odber z hornej časti. A náklady na toto zariadenie sú asi 100 dolárov a vykurovací článok s termostatom stojí 5-10 dolárov, zvyšok je nádrž so značkou. Nádrž vydrží maximálne 5 rokov prevádzky, potom z nej hrdza urobí čipku (toho som už videl dosť). Navyše, v pamäti som nikdy nemusel meniť vykurovacie teleso alebo termostat. Najprv som na dachu položil použité kotly – slúžili tam nejaký čas, potom prišiel ďalší nápad.

Vidiecka sprcha

Z nejakého dôvodu sa vyvinula taká stabilná myšlienka dizajnu vidieckej sprchy:

Ryža. 1. Schéma nie je najúspešnejšia

Voda sa nejakým spôsobom zhromažďuje v nádrži, celá konštrukcia sa zohreje na slnku (niektorí remeselníci namontujú do nádrže vykurovacie teleso) a potom sa ohriata voda odoberá spodným výstupom (ako inak?). V tomto prípade sa najskôr zo spodnej vrstvy vypustí najchladnejšia voda a potom príde na rad teplo.

Existujú návrhy na rôznych typoch plavákov, ku ktorým je pripevnená hadica na prívod vody.

Okrem vyššie uvedeného existujú aj nevýhody:

– potreba doplniť vodu pri jej konzumácii;

– potreba zabezpečiť, aby bol vykurovací článok (ak existuje) ponorený do vody;

– tlak vody je určený výškou inštalácie nádrže.

Medzi výhody patrí nízka cena a jednoduchosť výroby.

Myšlienka zhmotnená v balóne

Berieme starý 50 -litrový propánový valec (kúpil som ho v zbernom mieste šrotu za asi 5 dolárov – prirodzene, v národnej mene podľa kurzu). Zmyjeme zvyšky propánu a odorantu (odporná okupácia – „víla“, na pomoc veľké množstvo tečúcej vody, čerstvý vzduch a zdravý rozum). V spodnej časti vyrežeme otvor, do ktorého zvaríme v závitovom puzdre pod vykurovacím telesom kotla plynovým zváraním (nájdete ho na trhu alebo si môžete objednať sústružník). Vykurovacie teleso bude namontované vertikálne, ako aj na „značkový“ kotol. Zvárejte ½ “stierku na boku valca vo výške väčšej, ako je výška vykurovacieho telesa inštalovaného vo valci..

To sa robí tak, aby sa neinštaloval spätný ventil..

Termostat nie je na obrázku zobrazený – je vložený do vykurovacieho telesa. Ventil neinštalujeme, pretože pri napájaní zo záhradnej nádrže môže byť nedostatočný tlak vody na „pretlačenie“ tohto ventilu. Do tejto stierky dodáme studenú vodu, pôjde dole do vykurovacieho telesa. Pripojte hadicu na odsávanie horúcej vody k hornému ventilu pomocou svorky (v hornom kovaní je závit vľavo).

Modré šípky označujú dráhu dodávanej vody, červené šípky označujú vyhrievanú.

Ak z nejakého dôvodu voda zmizne zo systému, vykurovacie teleso bude vždy ponorené do vody, čo ho ochráni pred poruchou pri elektrickom ohreve. Prebytočná voda expandujúca počas zahrievania odíde vstupnou stierkou do systému.

Balón natrieme matnou čiernou farbou bez zeminy a zavesíme (položíme, podržíme a na výške inštalácie nezáleží) na slnku na vhodnom mieste so žeriavom hore, vykurovacím telesom nadol, my namontujte ho ako bežný kotol. Takmer celé leto máme teplú vodu zadarmo! Z vlastnej skúsenosti poviem, že elektrinu v sprchovom valci bolo treba zapnúť (prikryť valec dekou) niekde v polovici septembra a neskôr. Kuchynský valec musí byť zapnutý (mám 2 – v kuchyni a v sprche) – v kuchyni je častejšie potrebná teplá voda. Mám v úmysle pripojiť ho k stroju na osvetlenie nádvoria (mám tam voľnú skupinu kontaktov), ​​iba naopak – kotol sa večer vypne a zapne za úsvitu. Ale napriek tomu bude balón stáť na slnku – zadarmo, koniec koncov!

Automatizácia

Nepriamy vykurovací kotol je ovládaný na základe trojcestného ventilu s tepelnou hlavou a snímačom diaľkového ovládania, ktorý je umiestnený na obehovom potrubí systému zásobovania teplou vodou. Akonáhle teplota v ňom klesne pod, povedzme, 40 stupňov, ventil sa spustí a presmeruje časť chladiacej kvapaliny z vykurovania na cievku kotla.

Je možné aj elektrické ovládanie termostatom. Typický okruh TÚV s kotlom na nepriame vykurovanie.

Nepriamy vykurovací kotol pre domácich majstrov: zariadenie domáceho kotla

Systém TÚV môže mať obehové čerpadlo, ktoré cirkuluje horúcu vodu cez kohútiky. Preto nie je potrebné vypúšťať studenú vodu – otvoril som kohútik – horúca voda okamžite odišla.

Ak nechcete nastaviť automatizáciu vykurovania, môžete použiť ručné ovládanie pomocou vyvažovacieho ventilu. Časť tepelného toku bude smerovaná do kotla a zohreje ho na teplotu nastavenú užívateľom – najjednoduchšia schéma, ale životaschopná.

Nuance a schémy pripojenia kotla

Ako už bolo uvedené, BKN využíva na ohrev vody energiu externého zdroja. Preto pred pripojením k chladiacej kvapaline je dôležité vybrať vhodnú schému na inštaláciu zariadenia. Zoberme do úvahy najbežnejšie možnosti.

Všeobecné zásady inštalácie zariadenia

Kotol je potrebné namontovať na pripravený rovný povrch v bezprostrednej blízkosti kotla. Závesné modely sú namontované na betónovej alebo tehlovej stene, na rovnakej úrovni alebo mierne nad vykurovacím kotlom.

V prípade podlahového spotrebiča – plocha vyhradená na umiestnenie nádrže by mala byť vyrovnaná (ak je podlaha kriticky nerovná, môžete si postaviť stojan vo forme pódia).

Samotné potrubie BKN je určené na pripojenie zariadenia k dvom systémom – prívodu vody a vykurovania. Na to sú na tele špeciálne rúrky..

Skupina bezpečnosti kotlov

Bezpečnostná skupina kotla na nepriame vykurovanie obsahuje spätné a poistné ventily, ktoré chránia systém pred pretlakom a únikom teplej vody

Zásady pripojenia:

 1. Studená voda z drenážneho systému by mala prúdiť do spodnej časti nádrže a horná voda by mala vychádzať z hornej časti.
 2. Na vstupe studenej vody by mal byť nainštalovaný spätný ventil, ktorý zabráni úniku horúceho prúdu z kotla v prípade zníženia tlaku v systéme..
 3. V strede zariadenia môže byť bod pre vstup recirkulácie.
 4. Keď je vykurovací okruh zapnutý, pohyb chladiacej kvapaliny musí byť zhora nadol. To znamená, že potrubie s horúcou vodou vstupuje do horného odbočného potrubia a potrubie s chladeným vychádza zo spodnej časti..
 5. Všetky pripojenia musia byť vybavené kohútikmi s prevlečnými maticami, aby ste zaistili vypnutie kotla, napríklad v prípade výmeny zariadenia alebo opravy..

Vďaka tejto schéme je dosiahnutá maximálna účinnosť zariadenia, pretože chladiaca kvapalina cirkulujúca v cievke ohrieva vodu v hornej časti nádrže, vydáva zvyšok tepla do nízkoteplotných vrstiev a vstupuje do kotla na nové kúrenie..

Schémy zapojenia BKN k zdroju

Aby sme vybrali správnu schému pripojenia kotla k vykurovaciemu systému, je potrebné vziať do úvahy možnosti existujúceho vedenia a miesto inštalácie vykurovacieho zariadenia. Existuje niekoľko riešení.

Možnosť 1. Najbežnejšou schémou neustáleho používania teplej vody je pripojenie cez trojcestný ventil. Predpokladá prítomnosť dvoch vykurovacích okruhov – hlavného a samostatného pre BKN.

Za týmto účelom sa do prívodu teplej vody preruší obehové čerpadlo a potom sa nainštaluje trojcestný ventil, ktorý je ovládaný kotlovým termostatom..

Schéma funguje nasledovne: keď teplota vody v kotle klesne pod vopred stanovenú značku, na signál termostatu ventil prepne systém na ohrev zásobníka a po dosiahnutí požadovaného indikátora pošle prietok do obehu po obvode spoločného domu.

Trojcestný systém

Pre správnu funkciu trojcestného okruhu je dôležité nastaviť údaje termostatu tak, aby teplota naprogramovaná pre kotol nebola nastavená nižšie ako v kotlovom termostate (+)

Možnosť 2. Inštalácia systému s dvoma čerpadlami – schému je vhodné použiť, ak nie sú potrebné konštantné a veľké objemy teplej vody. Napríklad kotol je inštalovaný vo vidieckom dome a používa sa iba cez víkendy..

V tomto prípade sú BKN a vykurovací kotol zapojené paralelne a toky chladiacej kvapaliny sa budú pohybovať pozdĺž dvoch línií. Na nútený pohyb vody sú nainštalované dve čerpadlá: na vykurovacom okruhu a prívodnom potrubí pre kotol.

Vykurovanie sa vykonáva pomocou termostatu, ktorý dočasne vypne vykurovanie radiátorom a nasmeruje celý systémový zdroj do kotla..

Schéma dvoch čerpadiel

Podľa dvojportovej schémy sa vykurovací okruh počas prevádzky kotla vypne, ale za tých 30-60 minút, ktoré sú potrebné na zahriatie nádrže „od začiatku“, radiátory nebudú mať čas vychladnúť kriticky (+)

Možnosť 3. V miestnostiach, kde sa používa viacokruhový vykurovací systém, napríklad okrem radiátorov je nainštalovaná vyhrievaná podlaha, používa sa hydraulický rozdeľovač.

Hydraulické šípky prerozdeľujú tlak v určitých častiach okruhu a zaisťujú nepretržitý tok chladiacej kvapaliny aj bez pomoci obehových čerpadiel.

Schéma s hydrokolektorom

Bez inžinierskych skúseností je nepravdepodobné, že by ste takú komplexnú schému urobili sami – aby bolo možné predvídať veľa nuancií a zaistiť plynulú prevádzku systému, je lepšie kontaktovať profesionálnych dizajnérov (+)

Bez hydrokolektora vo viacokruhovom systéme môže dôjsť k zlyhaniu čerpacieho zariadenia a dokonca k tepelnému zdvihu s poškodením radiátorov..

Spätný obehový systém

Ak má kotol tretí vstup, je možné k nemu pripojiť recirkulačný systém. Za týmto účelom sa slučková slučka vloží do bodu recirkulácie v skrini zariadenia..

Recirkulačná schéma

Prietok vody je v dôsledku prevádzky obehového čerpadla v neustálom pohybe, preto okamžite dodáva teplú vodu do bodu spotreby (+)

Na implementáciu schémy budete musieť namontovať ďalší obvod a nainštalovať nasledujúce prvky:

 1. Spätný ventil na vstupe ohrievača.
 2. Automatický odvzdušňovací ventil, ktorý chráni čerpadlo pred vniknutím vzduchu pred spustením.
 3. Poistný ventil, ktorý chráni pred poklesom tlaku.
 4. Membránová expanzná nádrž, do ktorej pôjde prebytočná voda, keď tlak v systéme stúpne. Upozorňujeme, že kapacita rezervnej nádrže musí byť najmenej 1/10 objemu samotnej BKN.

Ak v zariadení kotla na nepriame vykurovanie nie je odbočné potrubie pre recirkulačný okruh, môžete vykonať zapojenie spätného potrubia do potrubia studenej vody a nainštalovať čerpadlo. Potom sa pripojenie vykoná podľa nižšie uvedenej schémy..

Recirkulačná slučka

Voľba schémy potrubia s recirkuláciou alebo bez nej by mala byť založená na konštrukcii BKN a vykurovacieho systému, ako aj na výkone zariadenia (+)

Spätné pripojenie zaisťuje nepretržitú dodávku teplej vody – to znamená, že nie je potrebné čakať, kým chladiaca kvapalina ohreje vodu v nádrži.

Pripojenie na strane vody

Ak sú body odberu umiestnené v blízkosti vykurovacej nádrže, pripojenie sa vykoná podľa typickej schémy uvedenej nižšie. Vysvetlíme funkcie niektorých prvkov:

 • redukčný ventil sa odporúča používať s tlakovými rázmi nad 6 bar;
 • spätný ventil na prívode studenej vody neumožňuje vyprázdnenie nádrže do vodovodu;
 • expanzná nádrž kompenzuje nárast objemu ohriatej kvapaliny;
 • poistný ventil nastavený na 7 barov vypúšťa vodu do kanalizácie v prípade zvýšenia tlaku na kritickú úroveň;
 • vypúšťací ventil slúži na vypúšťanie vody podľa spôsobu komunikácie nádob.

Schéma zapojenia nádrže na ohrev TÚV

Je dôležité nechať vypúšťacie potrubie naplnené – potom pri otvorení vypúšťacieho ventilu bude voda vytekať podľa zákona komunikujúcich nádob

Pozor! V potrubí použite expanznú nádrž určenú pre vodovodné systémy a navrhnutú na vyšší tlak – 6 … 8 bar. Nádrž nie je vhodná na vykurovanie – membrána sa rýchlo zhorší.

Keď sú spotrebitelia mimo kotla, stojí za to umiestniť recirkulačné potrubie s prídavným čerpadlom a spätným ventilom. Ak váš model ohrievača nie je vybavený samostatným pripojením pre toto potrubie, jednoducho prerežte spätné potrubie do potrubia na vstupe studenej vody..

Recirkulácia teplej vody v súkromnom dome

Pred spustením systému s ohrievačom vody typu tank-inside-tank musíte najskôr naplniť vnútornú nádrž sanitárnou vodou, až potom pumpovať chladiacu kvapalinu a natlakovať ju. Podrobnosti povie majster vo videu:

Elektrické schéma

Kombinovaná verzia nádrže, vybavená vykurovacím telesom, musí byť pripojená k elektrickej sieti pre domácnosť, pričom sa zohľadní prechod na letný režim, v ktorom hlavná cievka už nebude prijímať teplo z kotla. Odporúčame použiť univerzálny obvod, ktorý obsahuje ovládací modul čerpadla pomocou termostatu.

Ako pripojiť vykurovacie teleso kotla k elektrickej sieti

Farby vodičov zobrazené na obrázku zodpovedajú všeobecne uznávanej klasifikácii: modrá – neutrálna, hnedá – fáza, žltozelená – uzemnená atď.

Okruh používa druhý bezpečnostný termostat, ktorý sa aktivuje pri prehriatí sanitárnej vody. Lampa – indikátor signalizuje, že je vykurovacie teleso zapnuté.

Kritériá výberu

Pri výbere kotla na nepriame vykurovanie dávajte pozor na parametre:

 • Výkon – priamo závisí od výtlaku nádrže. Pre ohrievač s objemom 80-100 litrov musí byť výkon najmenej 16 kW, pre 120-140 litrov najmenej 23 kW..
 • Objem. Kapacita ohrievača závisí od počtu odberateľov vody a miest spotreby. Napríklad pre rodinu 3-4 ľudí používajúcich sprchy a vodovodné batérie v kuchyni a kúpeľni bude údaj 140 litrov..
 • Typ inštalácie. Nepriamy vykurovací kotol je podlahový a nástenný. Prvý typ zahŕňa veľkokapacitné konštrukcie, ktoré pracujú na vykurovacom kotli (elektrický, plynový, na tuhé palivo). Inštalácia vyžaduje oddelenú miestnosť. Nástenný ohrievač vody je možné namontovať na stenu. Tento model má kompaktnejšie rozmery a obmedzený zdvihový objem.

Hlavné vlastnosti technológie tank-in-tank

Technológia tank-in-tank, ktorá je použitá v kotle na nepriamy ohrev ACV, zaisťuje vysoký výkon zariadenia a zároveň zaručuje rovnomerné ohrievanie vody. S ohľadom na túto vlastnosť je potrebné pamätať na to, že inštaláciu ohrievača vody je možné vykonať v akejkoľvek polohe, pretože teplota kvapaliny je v celej hrúbke rovnaká. V prípade, že takýto kotol predpokladá prítomnosť prídavného elektrického vykurovacieho telesa, je vždy umiestnený v primárnom okruhu, ktorý zaručuje ochranu vykurovacieho telesa pred tvorbou vodného kameňa a čistotou vody. V skutočnosti „ „Nádrž v dizajne nádrže“ je jeden veľký výmenník tepla s dvoma okruhmi: ⦁ prvý je tvorený veľkou nádržou a stenami vnútornej komory a cirkuluje ňou chladiaca kvapalina; druhým okruhom je menšia nádrž, akumulačná nádrž na horúcu vodu. Na zvýšenie povrchu a následne produktivity majú steny tohto kontajnera tvar vlny. Kotlové zariadenie ACV

Princíp činnosti kotla tohto typu je dosť jednoduchý: chladiaca kvapalina ohrievaná kotlom vstupuje do primárneho okruhu a ohrieva vodu v druhom zásobníku na stanovenú teplotu. Tento proces je riadený termostatom, ktorý reaguje na zmeny teploty vody a dáva príkaz kruhovému čerpadlu na čerpanie chladiacej kvapaliny..

Modelová rada kotlov ACV

Sortiment výrobkov belgického výrobcu je dosť široký a pestrý a predstavuje ho niekoľko sérií modelov, ktoré sa navzájom zásadne líšia, takže výber je ľahký aj ťažký. Ale ak porozumiete funkciám každého typu, potom sa úloha stane oveľa jednoduchšou. Séria Heat Line E bola prvou, v ktorej bola použitá technológia „nádrž v nádrži“. Kotly sú kompaktných rozmerov, majú objem až 240 litrov a sú namontované výlučne sklopným spôsobom. Sú navyše vybavené vykurovacími prvkami, ktorých výkon je 2,2 kW. Ďalšou bola séria Smart Line, v ktorej bola nainštalovaná lepšia tepelná izolácia, ktorá umožnila znížiť tepelné straty a zvýšiť účinnosť zariadenia. Veľkou výhodou pre spotrebiteľa je skutočnosť, že modely tejto série je možné nainštalovať akýmkoľvek pohodlným spôsobom: na stenu alebo na podlahu, ako aj horizontálne alebo vertikálne. Je však potrebné mať na pamäti, že posledná podmienka platí iba pre kotly s objemom do 320 litrov, pričom maximálna veľkosť predstaviteľa tejto série je 800 litrov..Kotol ACV

Najpopulárnejší je kotol ACV Comfort, ktorý má vstavaný ovládací panel pre jednoduché použitie. Modely z tejto série, dostupné v niekoľkých veľkostiach od 100 do 240 litrov, sú vybavené polyuretánovou tepelnou izoláciou, ktorá má hrúbku 30 mm. Je možné použiť montáž na podlahu alebo na stenu (pre druhý typ inštalácie sú súčasťou štandardné konzoly). Je tiež potrebné poznamenať, že v modeloch tejto série výrobca venoval pozornosť estetickej zložke: vyznačujú sa originálnym dizajnom a ozdobným puzdrom z polypropylénu..

Kde kúpiť kotly ACV

Ak je pre autonómny systém zásobovania horúcou vodou vidieckeho domu zvolená nepriama metóda vykurovacej vody, potom v tomto prípade má zmysel venovať pozornosť výrobkom belgického výrobcu. Na tento účel si napríklad môžete vybrať kotol ACV 210 l, objem nádrže, ktorý je celkom schopný poskytnúť rodine až 5 osôb horúcu vodu v požadovanom množstve, pričom náklady na jej vykurovanie budú minimálna.

Sekčný kotol ACV

V prípade, že pri výbere zariadenia pre systém zásobovania teplou vodou spôsobuje ťažkosti a vyvoláva neriešiteľné otázky, potom je najsprávnejším krokom zavolať špecialistov spoločnosti „Alfatep“ alebo použiť službu spätnej väzby na webových stránkach nášho internetového obchodu, ktorý ponúka široký sortiment zariadení pre systém, TÚV a vykurovanie. Urobiť najlepšiu voľbu a vybrať zariadenie v súlade s vašimi potrebami teda nebude ťažké..

Objednávku, ako aj doručenie tovaru na webové stránky, môžete vykonať priamo na webových stránkach internetového obchodu. Okrem toho poskytujeme služby profesionálnych remeselníkov, ktorí rýchlo a efektívne namontujú vykurovací kotol a kotol. V prípade potreby môžeme poskytnúť servis pre zariadenie, ktoré ste si u nás zakúpili.

Hodnotenie najlepších nepriamych vykurovacích kotlov

Kategória Miesto Názov Hodnotenie Cena
Najlepšie nepriame vykurovacie kotly iba s výmenníkom tepla 1 Baxi Premier Plus 150 9,8 / 10 41 400
2 Drazice OKC 160 NTR / BP 9,7 / 10 39458
3 Protherm FE 200/6 BM 9,6 / 10 38200
4 Vaillant uniSTOR VIH R 150/6 B (BR) 9,6 / 10 34520
5 De Dietrich BLC 200 9,5 / 10 33460
6 Gorenje GV 120 9,2 / 10 21 000
Najlepšie kombinované kotly s výmenníkom tepla a vykurovacími prvkami 1 OSO Super Coil SC 150 9,9 / 10 63,994
2 Gorenje GBK 150 ALEBO RNB6 / LNB6 9,8 / 10 27160
3 Drazice OKC 160 / 1m2 9,7 / 10 27990
4 ACV Comfort E 100 9,6 / 10 62 400
5 Thermex Combi Inox IRP 150 V 9,3 / 10 36490
Najlepšie lacné kotly na nepriame vykurovanie 1 BAXI UBT 80 (GR) 9,6 / 10 17 568
2 Drazice OKC 125 NTR 9,5 / 10 22 000
3 Kospel Termo Hit WW 80 9,3 / 10 11 200
4 Hajdu ID 20A 9,2 / 10 12 980

Najlepšie nepriame vykurovacie kotly iba s výmenníkom tepla

Baxi Premier Plus 150

Spoľahlivý a žiadaný model od talianskeho výrobcu, ktorý je jedným z uznávaných lídrov na trhu s vykurovacími zariadeniami a zariadeniami na ohrev vody. Cenovku nemožno nazvať dostupnou, ale o kvalite použitých materiálov a montáži je nepochybné. A preto je každý dôvod počítať s dlhou a efektívnou prácou..

Objem vnútornej nádrže je 150 litrov, materiál je nerezová oceľ DUPLEX so zvýšenou odolnosťou proti korózii. Tepelná izolácia z polyuretánovej peny minimalizuje tepelné straty. Dôležitým konštrukčným prvkom je rúrkový výmenník tepla typu coil-in-coil, ktorý zaisťuje rýchle a rovnomerné zahrievanie.

Ohrievač vody je odolný a nie obzvlášť ťažký, vyrobený vo valcovom prevedení, vhodný na montáž na stenu aj na podlahu a je vybavený presným termostatom. Séria nepriamych vykurovacích kotlov Baxi Premier plus z nehrdzavejúcej ocele obsahuje domáce modely pre 100-300 litrov a priemyselné modely pre 400-2500.

Hlavné plusy:

 • Kompatibilný so všetkými druhmi teplovodných kotlov vrátane kondenzačných;
 • Rýchle zahriatie – 15 minút s deltou 45 ° C;
 • Voliteľná možnosť dodatočnej montáže vykurovacieho telesa;
 • K dispozícii je pripojenie pre recirkulačný okruh.

Mínusy:

 • Vysoká cena;
 • Snímač teploty na ovládanie kotla nie je vhodný pre všetky modely.

Modely v rade:

 • BAXI Premier Plus 100-100 l
 • BAXI Premier Plus 200-200 l
 • BAXI Premier Plus 300-300 l
 • BAXI Premier Plus 400 – 400 l

Drazice OKC 160 NTR / BP

Tento ohrievač vody od českého výrobcu je zástupcom trochu serióznejšej línie, než ktorá bola predtým považovaná za kategóriu lacných kotlov. A nejde len o takmer dvojnásobný objem – 148 litrov. Aj keď je to tak, a modely s menšou kapacitou v tejto sérii jednoducho chýbajú (iba viac a dokonca „chladnejšie“).

Označenie BP sa vzťahuje na bočnú prírubu. Je tu všetko, čo potrebujete na zabezpečenie cirkulačného potrubia TÚV. Kontrolný poklop v spodnej časti puzdra slúži na čistenie nádrže a na umožnenie inštalácie vlastného pomocného elektrického ohrievača zodpovedajúceho výrobku..

Zariadenie je vo všeobecnosti stacionárne, spôsob inštalácie je stojací. Nádrž na vodu a špirálový výmenník tepla – oceľ smaltovaný. Kvalita povlaku nespôsobuje žiadne pochybnosti. Ako dodatočná ochrana proti korózii je k dispozícii horčíková anóda. Maximálna teplota vstupujúcej vykurovacej vody – 110, technická – do 90 ° С.

Hlavné plusy:

 • Vysoký výkon – až 990 l / h;
 • Výkon cievky – 32 kW, doba zahrievania – od 16 minút;
 • Pracovný tlak v hlavnej nádrži – 0,6, vo výmenníku tepla – 1 MPa;
 • Bezpečnostný ventil;
 • Výroba – Česká republika.

Mínusy:

 • Jednoduchá smaltovaná nádrž.

Modely v rade:

 • Drazice OKC 200 NTRR / BP – 200 l, s dvoma cievkami pre pripojenie na alternatívne zdroje vykurovania
 • Drazice OKC 200 NTR / BP – 208 l
 • Drazice OKC 250 NTRR / BP – 242 l, s dvoma cievkami pre pripojenie na alternatívne zdroje vykurovania
 • Drazice OKC 250 NTR / BP – 242 l
 • Drazice OKC 300 NTRR / BP – 285 l, s dvoma cievkami pre pripojenie na alternatívne zdroje vykurovania
 • Drazice OKC 300 NTR / BP – 296 l
 • Drazice OKC 400 NTRR / BP – 363 l, s dvoma cievkami pre pripojenie na alternatívne zdroje vykurovania
 • Drazice OKC 400 NTR / BP – 373 l
 • Drazice OKC 500 NTRR / BP – 433 l, s dvoma cievkami pre pripojenie na alternatívne zdroje vykurovania
 • Drazice OKC 500 NTR / BP – 447 l
 • Drazice OKC 750 NTRR / BP – 710 l, s dvoma cievkami pre pripojenie na alternatívne zdroje vykurovania
 • Drazice OKC 750 NTR / BP – 725 l
 • Drazice OKC 1000 NTRR / BP – 930 l, s dvoma cievkami pre pripojenie na alternatívne zdroje vykurovania
 • Drazice OKC 1000 NTR / BP – 945 l

Protherm FE 200/6 BM

vykurovanie, relevantné pre užívateľov, ktorí majú alebo plánujú nákup plynových, elektrických alebo liatinových podlahových kotlov rovnakého výrobcu s výkonom do 100 kW. Posledne uvedené sú veľmi obľúbené zariadenia, a preto je prítomnosť modelu Protherm FE 200/6 BM v hodnotení najlepších kotlov na nepriame vykurovanie úplne odôvodnená..

Český výrobca ponúka vysoko kvalitný a spoľahlivý kotol s nominálnym objemom 184 litrov. Vnútorný povrch nádrže na vodu má smaltovaný povlak, ktorý ju chráni pred koróziou, a na zvýšenie účinku a zníženie tvorby vodného kameňa je konštrukcia doplnená titánovou anódou. V spodnej časti kotla je umiestnený rúrkový výmenník tepla, ktorý zaisťuje rýchle vykurovanie a slušný prísun teplej vody.

Produktivita – až 32,5 l / min, za uchovanie tepla je zodpovedná polyuretánová izolácia. Maximálna podporovaná teplota vody je 80 ° C, pri jej prekročení sa aktivuje ochrana proti prehriatiu.

Hlavné plusy:

 • Antibakteriálna povrchová úprava nádrže;
 • Prítomnosť odtokového pripojenia na vyprázdnenie;
 • Európske zhromaždenie – Slovensko;
 • Továrna záruka – 2 roky.

Mínusy:

 • Slušná hmotnosť (97 kg) a rozmery;
 • Pripojenie TEN nie je k dispozícii.

Modely v rade:

 • Protherm FE 120/6 BM- 117 l
 • Protherm FE 150/6 BM- 144 l

Vaillant uniSTOR VIH R 150/6 B (BR)

V nemčine je to úhľadný ohrievač vody s nepriamym spôsobom ohrevu od známej spoločnosti zo samotného Nemecka. Vyrobená v klasickom valcovom prevedení, farba dekorácie je tiež tradičná – biela. Štrukturálne optimalizované pre interakciu s plynovými kotlami bez ohľadu na spôsob ich umiestnenia. Sám – podlaha, sú tam nohy na nastavenie výšky.

Naše hodnotenie sa ukázalo ako 144 -litrová verzia, existujú však možnosti pre väčšie i menšie kapacity. Materiál vnútorného tanku, špirálového výmenníka tepla je smaltovaná oceľ. Vzhľadom na identitu značky kotla je spoľahlivosť dobrá. Ak existujú problémy s tesnosťou, sú zvyčajne spojené s barbarskými chybami pri preprave alebo inštalácii.

Fyzikálne ukazovatele: vykurovací výkon – 27,4 kW, teplota – až 85 ° С, kapacita dodávky teplej vody – 674 l / h, maximálny tlak (vykurovanie / ohrievaná voda) – 10/10 bar. Kvalita tepelnej izolácie, v ktorej nie sú žiadne zlúčeniny fluór-chlór-uhlík, je rozhodne chvályhodná. Záručná doba stanovená výrobcom je 24 mesiacov.

Hlavné plusy:

 • Vysoko kvalitná konštrukcia, lakonický dizajn;
 • Veľká antikorózna anóda (horčík);
 • Odbočná rúra na vytvorenie obehového potrubia;
 • Vypúšťací ventil, spätný ventil, inšpekčná príruba na vnútorné čistenie;
 • Teplomer.

Mínusy:

 • Iba nepriame vykurovanie.

Modely v rade:

 • Vaillant uniSTOR VIH R 120/6 B (BR) – 117 L
 • Vaillant uniSTOR VIH R 200/6 B (BR) – 184 L

De Dietrich BLC 200

Ďalšia európska spoločnosť De Dietrich sebavedomo prispieva k vývoju kotlového zariadenia. Je pekné, že kotly na nepriame vykurovanie, ktoré nás dnes zaujímajú na území nášho rodného Francúzska, zbierajú. To dáva nádej na slušnú celkovú kvalitu a trvanlivosť..

Uvažovaný ohrievač vody patrí do triedy vysoko výkonných zásobníkov. V sérii BLC existujú odrody rôznych objemov, v našej recenzii máme 200-litrovú verziu. Tvar je biely valec. Vo vnútri zváranej uzavretej nádrže zo smaltovaného oceľového plechu je materiál špirálového výmenníka tepla tiež zo smaltovanej ocele..

Maximálny stupeň ohrevu je 95 ° C, hranica prevádzkového tlaku je 10 bar. Výkon cievky – až 35,6 kW. Konštrukcia obsahuje: objímku na inštaláciu snímača teplej vody, teplomer. K dispozícii je tiež odbočná rúrka pre recirkulačné potrubie. V spodnej časti je odtok. Záručný servis tohto výrobcu tiež trvá 24 mesiacov.

Hlavné plusy:

 • Umiestenie vhodné pre umiestnenie;
 • Ekologické výrobné materiály;
 • Vnútorný smalt vysokej kvality pre pitnú kvalitu, žíhaný pri 850 ° C;
 • Extra veľká horčíková anóda na ochranu proti korózii;
 • Účinná 50 mm penová izolácia (bez freónov).

Mínusy:

 • Nie je to najdostupnejšia cena.

Modely v rade:

 • De Dietrich BLC 150-150 l
 • De Dietrich BLC 300-300 l

Gorenje GV 120

Nepriamy vykurovací kotol od spoločnosti Gorenje je zástupcom rozpočtových modelov. Jeho kvalita je vo všeobecnosti v súlade s cenou, takže by ste nemali čakať zázraky. Na druhej strane v tejto cenovej kategórii je ťažké nájsť lepší kotol na nepriame vykurovanie. Tento model kotla je vybavený 120-litrovou nádržou (s priemernou spotrebou stačí na 5-6 osôb). Voda sa zahrieva veľmi rýchlo. Hmotnosť zariadenia je 60 kg – príliš veľa.

Hlavné plusy:

 • nízka cena – takýto ohrievač si môže dovoliť aj nie veľmi bohatá rodina;
 • v prípade potreby môžete zariadenie umiestniť tak na podlahu, ako aj na stenu;
 • vysoko výkonný rúrkový výmenník tepla je možné pripojiť k širokej škále zdrojov tepla vrátane sietí ústredného kúrenia.

Mínusy:

 • smaltovaná nádrž nezaručuje vysokokvalitnú ochranu proti korózii, preto by ste mali kvalitu vody starostlivo monitorovať;
 • je k dispozícii horné pripojenie, čo nie je vždy výhodné – najmä ak je kotol pripevnený k stene.

Modely v rade:

 • Gorenje GV 100- 98,6 l
 • Gorenje GV 150 – 141,5 l
 • Gorenje GV 200-200 l

BOSCH WSTB 160 (160 l.)

BOSCH WSTB 160

Ak je vo vašom dome nainštalovaný plynový kotol, mali by ste premýšľať o kúpe ohrievača vody BOSCH WSTB 160. Aj keď tu nie je možnosť pripojenia vykurovacieho telesa, ale existuje recirkulačný systém. Model je prispôsobený náročným podmienkam použitia v CIS, t.j. vhodné pre tvrdú vodu. Na ochranu ocele pred koróziou je materiál potiahnutý špeciálnou sklokeramickou zmesou. Existuje recirkulačné potrubie, takže sa môžete vždy spoľahnúť na to, že budete mať vodu s konštantnou teplotou. Aby sa minimalizovali tepelné straty, je k dispozícii vrstva polyuretánovej peny 50 mm, podšívka je z PVC, mäkká. Čelné pripojenie, je možné pripojiť snímač teploty. Celý objem sa zahrieva na ΔТ = 45 ° C za 37 minút.

Hlavné charakteristiky

Charakteristika Hodnota
Objem, l 160
výkon, kWt 20.8
Ubytovanie stena
Vykurovacie teleso cievka (1 ks)
Maximálny tlak vody, MPa 1
Možnosť pripojenia vykurovacích telies
Rozmery, mm 550 × 1193
Hmotnosť, kg 42

Najlepšie kombinované kotly s výmenníkom tepla a vykurovacími prvkami

OSO Super Coil SC 150

Drahý, ale cenovo dostupný kotol vyrobený v Nórsku. Už v tejto severnej krajine vedia veľa o „horúcej vode“. Kvalita prevedenia je na najvyššej úrovni. Spôsob inštalácie – podlaha vertikálna. Dizajn je praktický a lakonický. Nie je to hi-tech, pretože zariadenie kotla „maľuje“ pomerne vysokú účinnosť. A s týmto je všetko v poriadku.

Objem v našom prípade je 150 litrov. Budú potrebné väčšie verzie – sú k dispozícii od OSO. Princíp vykurovania je kombinovaný: nepriamy z kotla pomocou vnútorného rúrkového výmenníka tepla alebo elektrický pomocou vstavaného vykurovacieho telesa. Štandardne je nainštalovaný jednofázový 3-kilowattový prvok, voliteľne je k dispozícii výkonnejší-4,5 kW, 380-400 V (3 fázy).

O materiáloch: nádrž a vyhrievacia špirála sú vyrobené z vynikajúcej nehrdzavejúcej ocele, tepelná izolácia je polyuretán (hrúbka 50 mm), horný kryt a spodok vonkajšieho plášťa je odolný a bezpečný polypropylénový plast, valcová časť je z pozinkovanej ocele s epoxidový náter.

Hlavné plusy:

 • Výkon výmenníka tepla – 26 kW;
 • Tlaková podpora – do 10 barov, poistný ventil;
 • Nastaviteľný zmiešavací ventil, elektrotermostat (60-90 ° C), obmedzovač teploty;
 • K dispozícii je 3-metrový elektrický kábel so zástrčkou (na 3 kW stačí stroj v paneli 16 A);
 • Záruka na nádrž – 10 rokov.

Mínusy:

 • Výrobca však zodpovedá za elektrickú časť iba 12 mesiacov;
 • Vysoká cenovka.

Modely v rade:

 • OSO Super Coil SC 200 – 200 l
 • OSO Super Coil SC 300 – 300 l

Gorenje GBK 150 ALEBO RNB6 / LNB6

Skutočne účinný a technologicky vyspelý kotol od slovinskej značky. Ohrievače vody radu Gorenje GBK sú schopné ľahko vyvrátiť mýtus o nezlučiteľnosti konceptov, akými sú napríklad notoricky známa európska kvalita, vynikajúca funkčnosť a dostupná cena..

Príslušný model je vybavený 141,5 -litrovou oceľovou nádržou potiahnutou ultračistým smaltom. Antikorózne vlastnosti sú vylepšené použitím zväčšenej horčíkovej anódy. Vykurovacie telesá sú:

 • Výmenník tepla o rozlohe 0,9 m², ktorý zaisťuje zvýšenie teploty vody z 15 na 45 ° C (maximálne 75 ° C) za 14 minút;
 • 2 „suché“ vykurovacie telesá, každý po 1 kW.

Riadenie je elektronické. K dispozícii sú režimy ochrany proti zamrznutiu, ECO. Existuje zaujímavá funkcia „Antilegionella“ – pri absencii zahrievania nad 65 ° C počas 2 týždňov kotol nezávisle privedie vodu na teplotu, pri ktorej sa neutralizujú patogénne baktérie.

ALEBO v názve modelu – označenie elektronickej riadiacej jednotky. Výrobca má podobný model Gorenje GBK 150 RNB6 / LNB6 s mechanickým ovládaním, ale odporúčame model s elektronickým ovládaním – ako modernejší.

Hlavné plusy:

 • Vynikajúca tepelná izolácia;
 • Digitálny teplomer;
 • Účinný bezpečnostný systém;
 • Záruka – 2 roky plus 7 na nádrž.

Mínusy:

 • Iba vertikálne umiestnenie na stenu;
 • Pracovný tlak – 6 barov.

Modely v rade:

 • Gorenje GBK 80 ALEBO RNB6 / LNB6 – 72,6 l
 • Gorenje GBK 100 ALEBO RNB6 / LNB6- 92,5 l
 • Gorenje GBK 120 ALEBO RNB6 / LNB6 – 120 l
 • Gorenje GBK 200 ALEBO RNB6 / LNB6 – 188,9 l

Drazice OKC 160 / 1m2

Priestranný a relatívne lacný kombinovaný ohrievač vody od známeho českého výrobcu. Je určený na montáž na stenu a je schopný zabezpečiť nepretržitú dodávku teplej vody v domoch alebo objektoch s centralizovaným vykurovacím systémom. Tento nepriamy vykurovací kotol možno bezpečne považovať za jeden z najlepších, pokiaľ ide o pomer kvality a ceny, a nie príliš veľké rozmery a hmotnosť (72 kg) s dobrým objemom nádrže 147 litrov len posilňujú pozitívny dojem..

Vnútorný povlak je smaltovaný. Ohrev vody sa vykonáva dvoma spôsobmi:

 • Prostredníctvom výmenníka tepla s pracovnou plochou 1 m²;
 • Keramický „suchý“ elektrický prvok s výkonom 2,2 kW namontovaný spolu s horčíkovou anódou odolnou voči korózii na prírube kontrolného poklopu.

Podporovaný teplotný rozsah – od 5 do 74 ° С, výkon závisí od výkonu externého zdroja tepla.

Hlavné plusy:

 • Primeraná cena;
 • Všestrannosť;
 • Ochranné funkcie – pred prehriatím, poistným ventilom;
 • Obehový vstup.

Mínusy:

 • Rustikálny dizajn;
 • Ohrev vody na 60 ° C ohrievacím telesom takmer 4 hodiny.

Modely v rade:

 • Drazice OKC 100 / 1m2- 95 l
 • Drazice OKC 125 / 1m2 – 120 l
 • Drazice OKC 200 / 1m2 – 195 l

ACV Comfort E 100

Belgický výrobca predstavuje kombinovaný ohrievač vody na báze výmenníka tepla tank-in-tank a 2,2-kilowattového vykurovacieho telesa pre prípad nedostatočného ohrevu (napríklad v lete). Spôsob inštalácie – zvislá stena. Dekoratívny vonkajší plášť je vyrobený z polypropylénu. Ku kotlu je dodávaný ovládací panel teploty.

Vnútorná časť ohrievača vody pozostáva z dvoch nádob rôznych objemov, vložených jeden do druhého. Materiál – nehrdzavejúca oceľ. To samozrejme vedie k zvýšeniu nákladov na zariadenie, ale o spoľahlivosti, hygiene a trvanlivosti nie je pochýb. Povrch menšej nádoby je vlnitý. Táto konfigurácia poskytuje efekt „samočistenia“ od nánosov solí tvrdosti (jednoduchým spôsobom – mierkou). Tepelné straty sú navrhnuté tak, aby redukovali 30 mm izolačnú vrstvu z polyuretánovej peny.

Pre spravodlivosť treba poznamenať, že séria Comfort bez elektrického ohrievača nie je o nič menej populárna a vo svojej triede môže primerane konkurovať najlepším modelom klasických kotlov na nepriame vykurovanie..

Hlavné plusy:

 • Vysoký výkon;
 • Ochranné funkcie;
 • Rýchle zahriatie;
 • Montážna konzola je súčasťou balenia.

Mínusy:

 • Vysoká cena;
 • Recirkulácia nie je podporovaná.

Modely v rade:

 • ACV Comfort E 130-130 l
 • ACV Comfort E 160 – 161 l
 • ACV Comfort E 210 – 203 l
 • ACV Comfort E 240 – 242 l

Thermex Combi Inox IRP 150 V

Ohrievače vody Thermex sa v Rusku vyrábajú už dlho, prinajmenšom pre náš trh, a značka je často vnímaná ako domáca. Aj keď s rôznym stupňom pozitív / negatív. Existuje dopyt, ktorý je stabilne udržiavaný na pomerne vysokej úrovni.

Rad kotlov Combi Inox si zaslúži pozornosť z niekoľkých dôvodov. Kombinovaný spôsob vykurovania je konštrukčne podporovaný: z výmenníka tepla (nepriamy – 24 kW), z vykurovacieho telesa (maximálny elektrický výkon – 6 kW). Vnútorná nádrž je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, cievka je z nej.

Kotol má obvyklý valcový tvar, farba tela je biela. Spôsob inštalácie – podlaha. Vodítko je bočné. Prípustný tlak pracovnej vody – až 0,7 MPa. Manažment – mechanický (jednoduchý, ale spoľahlivý). Model z našej recenzie má objem 150 litrov, ale nie je to jediná dostupná možnosť..

Hlavné plusy:

 • Účinná 8-otáčková špirála;
 • Nastaviteľný výkon elektrického ohrievača – 2, 4 a 6 kW;
 • Recirkulačné odbočné potrubie;
 • Poistný ventil, termostat;
 • Vážna záručná doba na vnútornú nádrž – 84 mesiacov.

Mínusy:

 • Všeobecná záruka je iba 1 rok;
 • Drahé pre ruskú montáž.

Modely v rade:

 • Thermex Combi Inox IRP 200 V- 200 l
 • Thermex Combi Inox IRP 280 V- 280 l

Protherm FS B300S (295 l.) – od 63 000 rubľov.

Protherm FS B300S

Tento akumulátor je určený na použitie s kotlami Proterm Grizzly alebo Bizon. Protherm FS B300S je priestranná nádrž s rúrkovým výmenníkom tepla. Nádrž má dve príruby: na inštaláciu vykurovacích telies a servis kotla. Smaltované povrchy v kontakte s vodou, ako aj prítomnosť titánovej anódy chránia zariadenie pred koróziou. Je potrebné poznamenať, prítomnosť antibakteriálneho povlaku. Vrstva polyuretánovej izolácie je zodpovedná za zníženie tepelných strát. Zariadenie má vysoký výkon v prietokovom režime, je možné k nemu pripojiť recirkulačné potrubie. Schopnosti tohto ohrievača ocenia majitelia veľkých súkromných domov s viac ako tromi kúpeľňami..

Hlavné charakteristiky

Charakteristika Hodnota
Objem, l 295
výkon, kWt 46
Maximálna produktivita v prietokovom režime pri ΔT = 25 ° С, l / min 46,2
Ubytovanie vonkajšie
Vykurovacie teleso cievka (1 ks)
Maximálny tlak vody, MPa 1
Možnosť pripojenia vykurovacích telies +
Rozmery, mm 500 × 1775
Hmotnosť, kg 125

Bosch SK 400-3 ZB (388 HP)

Bosch SK 400-3 ZB

V sortimente Bosch nie je toľko nepriamych ohrievačov vody, ktoré nás zaujímajú, ale medzi nimi je špeciálny model – Bosch SK 400-3 ZB. Jedná sa o smaltovanú nádrž s cievkou z nehrdzavejúcej ocele. Protikoróznu ochranu predstavuje magnéziová anóda, ktorá sa v takýchto zariadeniach už stala prirodzeným javom. Zariadenie je celkom jednoduché: vstavaný teplomer a príruba pre jednoduchú údržbu. Súčasne je možné pripojiť recirkulačné potrubie teplej vody a synchronizovať ho s kotlom, ak má kotol konektor pre snímač NTC (snímač teploty). Títo. môžete doladiť prevádzku zariadení na ohrev vody. Samostatne je potrebné povedať o tepelnej izolácii. Tu nejde o polyuretánovú penu, ale o pevnú penu, ktorá pri rovnakej hrúbke poskytuje nižší tepelný štít..

Hlavné charakteristiky

Charakteristika Hodnota
Objem, l 388
výkon, kWt 60
Maximálna produktivita v prietokovom režime pri ΔT = 25 ° С, l / min 24.2
Ubytovanie vonkajšie
Vykurovacie teleso cievka (1 ks)
Maximálny tlak vody, MPa 1
Možnosť pripojenia vykurovacích telies
Rozmery, mm 710 × 1681
Hmotnosť, kg 150

BAXI UBVT 400 SC (395 l.)

BAXI UBVT 400 SC

Ak je prevažná časť kotlov navrhnutá na prácu v tandeme s kotlom, potom je model BAXI UBVT 400 SC výnimkou z pravidla. Je prispôsobený na pripojenie k solárnemu kolektoru, takže jeho nákup bude vhodný v dvoch prípadoch: na miestach s celoročným slnečným počasím alebo na sezónne použitie. Okrem toho je možné nainštalovať elektrické ohrievače na vykurovanie. Samotný kontajner je vyrobený z ocele potiahnutej titánovým smaltom – získa sa povlak odolný voči korózii a trvanlivosť. To je tiež uľahčené prítomnosťou horčíkovej anódy. Sada obsahuje teplomer na reguláciu teploty, zásuvky na pripojenie senzorov. Konštrukcia poskytuje prírubu na monitorovanie stavu cievky a vstavanú odbočnú rúrku na recirkuláciu.

Hlavné charakteristiky

Charakteristika Hodnota
Objem, l 395
výkon, kWt 54
Maximálna produktivita v prietokovom režime pri ΔT = 35 ° С, l / min 22.9
Ubytovanie vonkajšie
Vykurovacie teleso cievka (1 ks)
Maximálny tlak vody, MPa 1
Možnosť pripojenia vykurovacích telies +
Rozmery, mm 710 × 1671,5
Hmotnosť, kg 135

Hajdu STA 400 C (400 l.)

Hajdu STA 400 C

Model Hajdu STA 400 C od známeho maďarského výrobcu je zaujímavý tým, že ak existuje jeden výmenník tepla, je možné jemné doladenie zariadenia. V chladnom období môže byť taký nepriamy vykurovací kotol nakonfigurovaný tak, aby pracoval v tandeme s kotlom, zatiaľ čo v lete môže byť pripojený k solárnemu kolektoru. V druhom prípade je v prípade potreby vykurovací prvok dodatočne pripojený. Nádrž a výmenník tepla sú chránené pred koróziou vrstvou horúceho smaltu a nainštalovanou horčíkovou anódou. Aby sa minimalizovali tepelné straty, je nádoba zvonku pokrytá vrstvou polyuretánovej peny chránenej plastovým plášťom. K dispozícii je odbočná rúrka na pripojenie systému recirkulácie TÚV.

Hlavné charakteristiky

Charakteristika Hodnota
Objem, l 400
výkon, kWt 69
Maximálna produktivita v prietokovom režime pri ΔT = 35 ° С, l / min 28.3
Ubytovanie vonkajšie
Vykurovacie teleso cievka (1 ks)
Maximálny tlak vody, MPa 1
Možnosť pripojenia vykurovacích telies + (2 ks)
Rozmery, mm 670 × 1832
Hmotnosť, kg 145

V nasledujúcom videu je tento kotol predstavený v sekcii..

Najlepšie lacné kotly na nepriame vykurovanie

BAXI UBT 80 (GR)

Nie je prekvapujúce, že talianska spoločnosť Baxi, ktorá je jedným z popredných výrobcov vykurovacích kotlov, je rovnako presvedčivá v úlohe výrobcu vysokokvalitných kotlov na nepriame vykurovanie. Obzvlášť potešujúca je skutočnosť, že existujú nielen drahé odrody, ale aj verzie s úplne demokratickou cenovkou..

Nepriame ohrievače vody radu UBT nie sú absolútne rozpočtové, ale lacné. Nádrž však nie je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, ale z uhlíkovej ocele ST37 / 2, ale jej steny a cievka výmenníka tepla sú pokryté titánovým smaltom, ktorý účinne chráni pred rôznymi agresívnymi vplyvmi a spĺňa najprísnejšie hygienické normy..

Kapacita konkrétneho modelu je 80 litrov. Na tému existujú ďalšie variácie, až po obrovské. Teplota pripravenej horúcej vody je regulovaná v rozmedzí 5-65 ° С. Maximálny podporovaný tlak je 8 barov. Produktivita pri Δt = 35 ° С – 500 l / h.

Hlavné plusy:

 • Výkon cievky (max.) – 15,8 kW;
 • Antikorózna horčíková anóda;
 • Príruba na inštaláciu vykurovacích telies a prídavná na čistenie;
 • Vstavaný teplomer;
 • Prítomnosť odbočného potrubia pre recirkulačné potrubie.

Mínusy:

 • Základné vybavenie (elektrický ohrievač, snímač teploty – voliteľné);
 • Záručná doba – štandardne 2 roky.

Modely v rade:

 • BAXI UBT 100-100 l
 • BAXI UBT 120-120 l
 • BAXI UBT 160-160 l
 • BAXI UBT 200-200 l
 • BAXI UBT 300-300 l
 • BAXI UBT 400- 400 l
 • BAXI UBT 500-500 l
 • BAXI UBT 800 – 800 l
 • BAXI UBT 1000-1000 l

Drazice OKC 125 NTR

Tento kotol je typickým predstaviteľom českej technológie. Je spoľahlivý a nenáročný a je ideálny na použitie na území Ruska s ťažkými komunálnymi podmienkami. Ohrievač vody je napojený na vykurovací okruh kotla na tuhé palivo alebo plyn. Vďaka špeciálnemu systému potrubí, ktorými cirkuluje chladiaca kvapalina, sa voda zahreje na 80 ° C za 17 minút.

Hlavné plusy:

 • nepriepustný pre kvalitu chladiacej kvapaliny – často sa stáva, že pri remeselnom splachovaní sa cirkulačný systém upchá. Tento kotol je ohrozený vo veľmi malej miere..

Mínusy:

 • príslušný kotol nie je určený na prácu s tlakom vyšším ako 6 atmosfér a v sieťach bytových domov môže byť pracovný tlak oveľa vyšší. Preto je lepšie ako zdroj tepla nepoužívať ústredné kúrenie;
 • nádrž je smaltovaná, toto nie je najlepší povlak z hľadiska odolnosti proti korózii;
 • Inštalácia pomocného vykurovacieho telesa nie je k dispozícii

Modely v rade:

 • Drazice OKC 100 NTR- 87 l
 • Drazice OKC 160 NTR – 148 l
 • Drazice OKC 200 NTR- 208

Kospel Termo Hit WW 80

Rozpočtová verzia kotla od poľskej značky poľskej výroby. Navrhnuté pre horizontálne umiestnenie. Dizajn je jednoduchý, ale v skutočnosti je ťažké považovať ohrievače vody tohto druhu za prvok dekorácie interiéru. Spravidla sú “skryté” v špeciálne určenom výklenku alebo miestnosti vedľa kotla. Mimochodom, interakcia kotlov radu Termo Hit WW s vykurovacími systémami na tuhé palivá sa považuje za najoptimálnejšiu..

Nádrž na vodu je vyrobená z vysoko kvalitnej ocele s rovnomerne naneseným práškovým emailom. Nič nadprirodzené. Koniec koncov, cenovka neznamená použitie vyslovene high-tech zliatin a materiálov. Modifikácia WW 80 má objem 84 litrov. Možností je viac. Ako vnútorný výmenník tepla sa používa rúrková cievka. Existuje možnosť dodatočnej montáže elektrického vykurovacieho telesa. Podporovaná produktivita – 235 l / h.

Hlavné plusy:

 • Indikátor výkonu ohrevu vody – 9,5 kW;
 • Maximálny teplotný režim je 80 ° С;
 • Horčíková anóda na zlepšenie antikoróznych vlastností;
 • Polyuretánová tepelnoizolačná vrstva;
 • Vnútorný sprej pre rovnomerné zásobovanie vodou nádržou.

Mínusy:

 • Horizontálna montáž nie je vždy pohodlná;
 • Trieda energetickej účinnosti C.

Modely v rade:

 • Kospel Termo Hit WW 100-100 l
 • Kospel Termo Hit WW 120-120 l
 • Kospel Termo Hit WW 140-140 l

Hajdu ID 20A

V našom hodnotení kotlov na nepriame vykurovanie pokračuje hodnotný ohrievač vody maďarskej výroby. V skutočnosti samotná značka pochádza z tej istej európskej krajiny, takže všetko je prirodzené. A žiadni „čudáci“ v duchu moderného globalizmu. Obdobie značkového záručného servisu je 2 roky na hlavnú súpravu, na nádrž všetkých 5.

Objem uvažovaného modelu je 80 litrov. Trochu, ale ak je to potrebné, môžete si vybrať priestrannejší analóg (bude to stále relatívne lacné). Protikorózna ochrana nádrže je zaistená vnútorným povlakom vysokoteplotného skleneného smaltu, prítomnosťou horčíkovej anódy.

Kotol Hajdu ID 20A, rovnako ako jeho väčšie náprotivky zo série AQUASTIC ID A, je určený na montáž na stenu. Je prispôsobený na bezproblémovú prevádzku v spojení s vykurovacími kotlami akéhokoľvek typu. Udržiava stabilný výkon pre horúcu vodu – 450 l / h. Vykurovací výkon v kW – 18,5.

Hlavné plusy:

 • Prípustná teplota vody v kotle – až 95 ° С, nastaviteľná – až 65;
 • Účinná izolácia z polyuretánovej peny;
 • Výmenník tepla s prietokovou sekciou G1;
 • Odľahčovací ventil (kombinovaný) 6 bar;
 • Voliteľná inštalácia vykurovacích telies 2,4 kW.

Mínusy:

 • Malý užitočný objem;
 • Nízka kvalita kovových prívodných potrubí.

Modely v rade:

 • Hajdu ID 25A – 100 l
 • Hajdu ID 40 A – 150 l
 • Hajdu ID 50 A – 190 l

Užitočné rady od profesionálov

Existuje niekoľko dôležitých nuancií, bez ktorých znalosti a dodržiavania bude pripojenie kotla k prívodu vody nesprávne. Mali by ste vedieť, že systém zásobovania teplou vodou nemusí byť okrem uzatváracieho ventilu vybavený žiadnymi ďalšími prvkami. Je inštalovaný na tryske kotla.

Odbočná rúra studenej vody sa inštaluje po predbežnej inštalácii odpaliska. Kohútik na vypúšťanie prebytočnej studenej vody z ohrievača vody sa zarezáva do bočného výstupu rozdeľovača. K odpalisku je tiež pripojený spätný ventil a uzatvárací ventil. Ten sa pripája k prívodu vody.

Pri pripájaní nádrže k prívodu vody nerobte nasledujúce:

 • keď je ohrievač zapnutý, otvorte ochranné okno;
 • vyskúšajte prázdny kotol. Po prvé, nádrž musí byť naplnená vodou, inak môže dôjsť k vyhoreniu vykurovacieho telesa;
 • vypustite vodu bez toho, aby ste najskôr vypli ohrievač;
 • vybaviť ohrievač vody časťami z iných kotlov. Výnimkou sú rovnaké modely a nádrže s kompatibilnými náhradnými dielmi..

  Odstraňujeme sneh v krajine