Čo robiť, ak sa podlahové kúrenie nezohrieva – vyhľadajte poruchy a odstráňte chyby

Zoznámte sa s podlahovým vykurovaním

Aby ste vedeli o pravdepodobných dôvodoch, kvôli ktorým vaše vykurovanie domu funguje prerušovane alebo vôbec nefunguje, potrebujete vedieť princíp fungovania vykurovacieho systému a ako fungujú hlavné časti a konštrukčné prvky. Ak sa vaša vodná podlaha dobre neohrieva a nespĺňa uvedené parametre, hlavné dôvody ležia na povrchu. Je to všetko o technických chybách, ktoré sa vyskytli pri inštalácii vodnej podlahy. Obvykle ide o porušenia inštalačnej technológie, bol vybraný nesprávny spotrebný materiál a ďalšie vybavenie..

Špecifickosť inštalácie zariadenia spočíva v tom, ako správne je položený vodný okruh a ako je potrubie správne pripojené k vykurovaciemu systému. Nedostatok správnych hydraulických výpočtov, nesprávne nastavenie zmiešavacej jednotky vedú k tomu, že vykurovacia podlaha začína prerušovane prúdiť do potrubia alebo je jej teplota výrazne nižšia, ako sa vyžaduje..

Čo robiť, ak sa podlahové kúrenie nezohrieva - vyhľadajte poruchy a odstráňte chyby

Pri hodnotení celej konštrukcie sa môžete zamerať na nasledujúce konštrukčné prvky vykurovacieho systému. Podlahové kúrenie sa najčastejšie nevykuruje z nasledujúcich dôvodov:

 • termostat a snímač regulácie teploty sú mimo prevádzky;
 • vyvažovací ventil je mimo prevádzky;
 • obehové čerpadlo prestalo fungovať;
 • poistka horného termostatu je zlomená;
 • pohony vstupných potrubí kolektora sú mimo prevádzky;
 • integrita vodného okruhu bola porušená;
 • problém s obtokom.

Každý z týchto prvkov môže zlyhať, takže vaše podlahové kúrenie nebude fungovať..

Poznámka: porucha serva, senzorov regulácie teploty, existuje vysoká pravdepodobnosť poruchy termostatu. Podobná je situácia s vyvažovacím ventilom. Zlyhaný ventil nebude schopný poskytnúť normálnu prímes chladenej vody do horúceho chladiva. V súlade s tým bude teplota vody vo vodnom okruhu nedostatočná na vykurovanie.

Je možné dlhodobo vyčísľovať pravdepodobné poruchy jednotlivých prvkov vykurovacieho systému. V každom jednotlivom prípade budete musieť hľadať bezprostredný dôvod, prečo sa teplá podlaha nezapne alebo funguje prerušovane..

Zvážte oddelene najbežnejšie typy porúch podlahového vykurovania.

Ako funguje podlahové vykurovanie – základný princíp

Znalosť základných princípov činnosti a návrhu systému pomôže rýchlo zistiť poruchu a odstrániť ju. Vykurovací systém zabudovaný do konštrukcie podlahy zaisťuje rovnomerné zahrievanie povrchu. Obľúbenosť takéhoto systému je zaistená skutočnosťou, že teplo je distribuované po obvode podlahy a rovnomerne ohrieva celú miestnosť..

Pripojenie vodnej podlahy

Najbežnejšie sú dva typy podlahového vykurovania – vodné a elektrické. Princíp činnosti elektrického systému je v tom, že do poteru alebo priamo pod povrchovú úpravu je nainštalovaný elektrický kábel, vďaka ktorému sa ohrieva podlaha. Systém je ovládaný termostatom. Keď sa prehreje, automaticky sa vypne.

Schéma zapojenia elektrického podlahového vykurovania

Schéma zapojenia elektrického podlahového vykurovania

Nosičom tepla vodou vyhrievanej podlahy sú rúry, ktoré sú tiež namontované v poteru alebo upevnené „suchým“ spôsobom pomocou poterov alebo konzol na výstužnú sieť, izoláciu alebo špeciálne rohože s prelismi. Rúry naplnené vodou sú napojené na riadiaci systém, ktorý reguluje teplotu podlahy.

Jeden z našich článkov vám pomôže vypočítať podlahu teplej vody. V ňom nájdete špeciálnu kalkulačku, príklady na výpočet a pokyny.

Princíp kladenia vodnej podlahy

Princíp kladenia vodnej podlahy

Prevádzkové náklady týchto dvoch typov sú odlišné – vodná podlaha je ekonomickejšia, ale tam, kde inštalácia nie je možná, je nainštalovaná elektrická. Pokiaľ ide o inštaláciu – elektrické vodiče sú lacnejšie, jednoduchšie sa inštalujú, počas prevádzky nevytvárajú žiadne zvuky a nepotrebujú ďalšie vybavenie – pre vodnú podlahu budete musieť nainštalovať vodné čerpadlo.

Prečo nie je možné inštalovať v byte tepelne izolovanú podlahu vodou?

Prečo nie je možné inštalovať v byte tepelne izolovanú podlahu vodou?

Ako správne vyrobiť teplú podlahu? Tento proces bude do značnej miery závisieť od toho, aký typ systému bol zvolený na inštaláciu. Úpravy nie sú také ťažké, ako sa zdá, ale sú dosť nepríjemné. Prečítajte si viac o tom, ako nainštalovať teplú podlahu, v špeciálnom článku..

Klasifikácia teplých podláh podľa princípu činnosti

Odborníci dnes rozdeľujú podlahové vykurovanie na tri hlavné typy: vodné, elektrické a infračervené. Názov už stanovil ich princíp fungovania, ale je lepšie to vysvetliť trochu podrobnejšie: Vodné podlahy sú usporiadané elementárnym spôsobom – najčastejšie sú do betónového podlahového poteru namontované špeciálne rúry, cez ktoré cirkuluje horúca voda..

Niekedy sú tieto hadice jednoducho položené pod podlahu. Takéto teplé podlahy môžete pripojiť k ústrednému kúreniu aj k plynovým kotlom..

Posledná možnosť má navyše väčšiu prioritu – majitelia domov tak nebudú musieť byť závislí od sezónnych pripojení a odpojení vykurovania, a tiež v tomto prípade je jednoduchšie ovládať teplotu v miestnosti..

Princíp činnosti elektrického podlahového vykurovania je do istej miery podobný-pod podlahu je namontovaná sieťovina špeciálneho elektrického jednožilového alebo dvojžilového kábla s dvoma vrstvami izolácie. Stojí za to okamžite vyvrátiť zažitý mýtus, že takéto podlahy nie sú vhodné do kúpeľní s vysokou vlhkosťou. Dvojitá izolácia a opletený štít spoľahlivo chráni kábel pred kontaktom s vlhkosťou.

Infračervená teplá podlaha je film určitej štruktúry v dvoch vrstvách, medzi ktorými je uhlíkové vykurovacie teleso. Tieto pásy filmu sú prepojené medenými prípojnicami so strieborným povlakom. Takýto film je v zásade v súčasnosti považovaný za jednu z najobľúbenejších možností inštalácie podlahového vykurovania, pretože je oveľa bezpečnejší a jednoduchší ako jeho náprotivky – nehrozia žiadne netesnosti a inštalácia trvá oveľa menej času..

Infračervené podlahové vykurovanie je vybavené snímačmi regulácie teploty ako pre samotnú podlahu, tak pre teplotu vzduchu. Samostatne však nemá zmysel rozoberať klady a zápory každého typu podlahového vykurovania – veľa závisí od preferencií majiteľa domu a možností peňaženky.

Typy podlahového vykurovania

Na trhu profilov sú tri typy štruktúr:

 • voda. Systém je založený na kovovo-polymérových rúrach uzavretých v betónovom potere. Voda sa používa ako nosič tepla, dodáva sa ohrievaná z ústredného kúrenia alebo sa privádza na požadovanú teplotu v kotle. Potrubia sú usporiadané špirálovito alebo rovnobežne;
 • elektrické. Vykurovacie telesá sú káble, parametre mikroklímy v miestnosti sú regulované pomocou termostatu. Káble môžu byť položené pod poter, na neho (t.j. pod povrchovú úpravu) alebo priamo pod dokončovací materiál. Prvá technika je bežná pri usporiadaní kuchýň, kúpeľní, balkónov;
 • infračervený. Ich základom je tyče alebo špeciálny filmový povlak, pracujú zo siete a sú vybavené termostatom. V prvom prípade sú pracovnými prvkami grafitovo-strieborné tyče uzavreté v ochrannom medenom plášti. Filmová verzia sa ľahšie inštaluje; teplo v nej produkuje aj uhlík zapečatený v polymérovej fólii. Toto riešenie sa nebojí mechanického nárazu..

Poslednou možnosťou je modernizovaný, všestranný výrobný výrobok prispôsobený akejkoľvek podlahe.

Podlahové kúrenie nefunguje: dôvody a metódy ich riešenia

Prvá vec, ktorú je potrebné vyriešiť v prípade, že systém nefunguje, je spínač. Pomôže vám to pochopiť, prečo teplá podlaha nefunguje. V dôsledku vypnutia ističa možno jednoducho nie je elektrina. Stáva sa, že je vedenie poškodené a to vedie k jeho náhlej prevádzke. Moderné systémy podlahového vykurovania (väčšina modelov) sú vybavené špeciálnymi obrazovkami, ktoré pomocou sady symbolov naznačujú, že sú zapnuté. Je tiež dobré skontrolovať napätie pomocou svoriek. Kvalitná teplá podlaha na kľúč by však nemala dostávať náhodné poruchy alebo nehody..

Často, aj keď je v systéme napätie a normálna prevádzka spínača, sa poznamenáva, že teplá podlaha nefunguje. Potom môže byť celý bod v prvkoch systému podlahového vykurovania, regulátora alebo dokonca senzora. Musíte vedieť, ktoré z týchto položiek sú kde. Pri kúpe vás totiž nezaujímalo iba to, ktorá teplá podlaha je lepšia, ale aj to, čo každé zo zariadení robí. Systém sa kontroluje nasledovne. Meria sa odpor voči prúdu. Hodnota by sa mala rovnať odporu kábla zvoleného ako vykurovací prvok.

Meranie napätia na kábli je jednoduché. Pri vykurovacej fólii môžete postupovať podľa tohto postupu. Napätie je delené výsledným odporom. Výsledná hodnota je prúd, ktorý je v systéme podlahového vykurovania. Ak ho vynásobíte 220 voltmi, môžete získať výkon, ktorý je potrebný pre systém podlahového vykurovania. Tieto hodnoty sú uvedené aj v systémovom pase. Treba ich porovnať. Ak sa získaný údaj líši smerom hore, pravdepodobne máte do činenia so skratom alebo jednoducho s poškodením izolačnej vrstvy. To sa môže prejaviť aj nerovnomerným pôsobením teplých podláh..

Pretože podlahové vykurovanie predstavuje vysoké náklady, neodporúča sa riešiť problémy svojpomocne. Dá sa narobiť viac škôd. Je lepšie zavolať našich špecialistov zo spoločnosti Savard, ktorí rýchlo určia príčinu a odstránia poruchu. Pri nízkych hodnotách výkonu môže byť príčina poruchy v útesoch. Prirodzene, nedajú sa opraviť sami..

Mimochodom, niektorí bezohľadní predajcovia tohto systému nielenže nehovoria, koľko stojí teplá podlaha, ale ani neposkytujú cestovný pas, takže údaje nemožno porovnávať. V takýchto prípadoch musíte vziať priemernú hodnotu.

Ak získané údaje naznačujú, že neexistuje žiadne napätie, potom môžeme dospieť k záveru, že došlo k skratu. Zložitosť opravy spočíva v tom, že je nemožné identifikovať poruchu betónového poteru. Koniec koncov, musíte získať kábel a vymeniť ho. Poter budete musieť úplne odstrániť a znova nainštalovať. Fóliová podlaha v tomto ohľade umožňuje rýchle a jednoduché opravy..

Dôvod často nespočíva v samotnej podlahe, ale v senzore. Po preskúmaní podlahy choďte na to. Senzor je v podstate odpor, to znamená, že má odpor. Na základe indikátorov odporu a teploty je ľahké vypočítať, ako správne funguje snímač teploty systému..

Ak je regulátor poškodený, dozviete sa to zo správ na monitore. Mimochodom, poškodenie regulátora je najľahšie nahraditeľným incidentom, pretože tento prvok systému nie je v podlahe ani pod betónovým poterom. Jednoducho ho vytiahnite z tuby a vymeňte ho. Najnepríjemnejšou vecou, ​​ktorá sa môže stať, je, že dôjde k poškodeniu malej časti steny, na ktorej je upevnená. Mimochodom, cena tohto prvku je celkom adekvátna..

Regulátor sa kontroluje multimetrom. Budete tiež musieť nastaviť maximálnu teplotu pre systém. Na svorkách by malo byť uvedené napätie. Ak prepnete na minimálnu teplotu, napätie na svorkách by malo zmiznúť.

Ak sa teplá podlaha náhle zastaví sama, neodporúča sa vykonávať žiadne opravy. Je lepšie zavolať špecialistov našej spoločnosti, ktorí za vás rýchlo a efektívne vykonajú všetku prácu..

Poruchy elektrického zariadenia

Posledným dôležitým bodom, ktorý by sa mal vziať do úvahy v prípade porúch s teplou podlahou, je porucha elektrického zariadenia. Patria sem všetky zariadenia a jednotky, ktoré sú elektricky napájané. Hlavným prvkom v tejto skupine je obehové čerpadlo, termostat, ktorý je na zariadení zmiešavacej jednotky. Zariadenia môžu zlyhať kvôli nedostatku napätia v elektrickej sieti.

Určte prevádzkyschopné čerpadlo alebo nie, môžete použiť charakteristický zvuk prevádzky, ktorý vydáva bežiaca jednotka. Problémy s termostatom môžete identifikovať nasledovne:

 • pri správnej prevádzke zariadenia je okamih otáčania drieku jasne viditeľný. V prípade poruchy tento proces nenastane;
 • nie je potrebné opravovať termostat. Je lepšie kúpiť nové zariadenie, ktoré v budúcnosti zabezpečí spoľahlivú prevádzku celého vykurovacieho systému..

Možné problémy a ich prejav

Porucha systému podlahového vykurovania sa prejavuje výrazným znížením úrovne pohodlia v miestnosti.

Cíti sa fyzicky:

 1. Najčastejšie nedochádza k vykurovaniu, miestnosť sa ochladí.
 2. Menej často sa používatelia musia zaoberať nadmerným teplom, keď sa neznesiteľne zahrievajú, a doba zahrievania podlahy ohrievanej vodou sa výrazne skracuje. Ak sa takáto porucha neodstráni včas, môže sa poškodiť podlahová krytina, poter a samotné potrubia..

Vynára sa otázka, prečo sa podlaha ohrievaná vodou nevyhrieva dobre alebo nie je vykurovanie vôbec?

Takéto problémy môžu často nastať bezprostredne po inštalácii systému pri prvom spustení. Preto je dôležité poznať požiadavky na uvedenie podlahy s teplou vodou do prevádzky a tiež vedieť správne nastaviť systém..

Aby sme sa nebáli, zaujímalo by ma, ako dlho sa teplá vodná podlaha zahrieva, stojí za to pri konštrukcii „teplého koláča“ dodržať všetky požiadavky inštalačnej technológie. Jednou z možných príčin nízkej kvality prenosu tepla zo systému je nekvalitná tepelná izolácia..

Pravidelné zaznamenávanie energie a teploty môže byť pri identifikácii problému neoceniteľné. Kontrolou u nich je oveľa jednoduchšie včas identifikovať poruchu..

Elektrické podlahové vykurovanie neohrieva – príčiny a ich odstránenie

Elektrické podlahové vykurovanie získava energiu zo siete. Prestanú fungovať, keď zlyhajú vykurovacie telesá – termostat alebo teplotný snímač, v dôsledku čoho podlahové kúrenie zastaví vykurovanie.

V článku sa pozrieme na hlavné problémy, aj keď môžu existovať aj iné poruchy, ktoré nie sú v tejto príručke popísané..

Povieme vám, čo robiť, ak nefunguje elektrické podlahové vykurovanie, ako vykonať opravy a uviesť zariadenie prvýkrát do prevádzky..

Problémy s napätím

Pri absencii elektrického podlahového vykurovania by ste mali najskôr skontrolovať dostupnosť energie. Aby ste to urobili, musíte sa pozrieť na termostat, existuje špeciálny indikátor a ak je zapnutý, znamená to, že prúd tečie. Ak sa nerozsvieti, vykoná sa vizuálna kontrola dostupných kontaktov a potom sa napätie určí pomocou multimetra.

Foto - Kontrola napätia pomocou indikátora regulátora

Ak je na vstupe napätie, musíte sa uistiť, že elektrická energia dosiahne kábel alebo film. Potom sa skontrolujú nastavenia (možno bolo omylom nastavené minimálne vykurovanie) a spoľahlivosť kontaktov (pripájacie vodiče k svorkám) – ak je kontakt zlý, podlaha sa zastaví..

Foto - Kontrola napätia pomocou multimetra

Potom sa určí napätie na výstupe – na križovatke vodičov s termostatom. Ak nezodpovedá indikátorom v sieti, je potrebné vymeniť regulátor..

Nedostatočné zahrievanie môže naznačovať nízke napätie, je potrebné nainštalovať stabilizátor napätia.

Chyby počas inštalačných prác

Ak je podlahové vykurovanie, ale slabé, zariadenie sa často zapne, nezíska titul alebo dokonca prestane fungovať úplne – dôvodom je nesprávna inštalácia. Potom budete musieť diagnostikovať všetky prvky.

Ak sa podlaha nezahreje na viac ako 30 stupňov:

 1. Výkon je nesprávne určený;
 2. Vysoké tepelné straty – zlá izolácia;
 3. Vykurovacie telesá sú umiestnené nesprávne alebo sú vybrané kroky;
 4. Hrubý poter;
 5. Tepelný senzor je umiestnený blízko povrchu.

Foto - inštalácia senzora

Ak dôjde k takýmto chybám, budete musieť podlahu rozobrať a všetko znova posunúť..

Podlaha nemusí fungovať efektívne, ak je snímač umiestnený v blízkosti kábla. Ak je vložený do zvlnenia, je ľahké ho posunúť ďalej alebo naopak, vytiahnuť ho o 5 cm – to môže problém vyriešiť.

Teplá elektrická podlaha nebude fungovať správne, ak sa počas inštalácie nedodržia pravidlá kladenia – ohrievač je umiestnený pod ťažkými predmetmi.

Ďalším bodom, ktorý vedie k zlyhaniu zariadenia, nie je úhľadná inštalácia (prerušenie drôtu). Potom budete musieť rozobrať konštrukciu, nájsť nárazový úsek a odstrániť problémovú oblasť..

Termostat nefunguje

Ak sa vyhrievaná podlaha nezapne, dôvod môže byť v termostate – relé sa zlomilo alebo elektronický obvod sa stal nepoužiteľným. Že je zariadenie chybné, zistíte priamym pripojením podlahového kúrenia k sieti. Ak sa zahreje, problém je v regulátore..

S opravami musíte začať demontážou zariadenia zo sedadla, aby boli svorky viditeľné.

Foto - Zariadenie rozoberáme

Potom musíte pomocou multimetra alebo voltmetra skontrolovať, či sa do termostatu dodáva 220 W..

Foto - Kontrola napätia v termostate

Ak je k dispozícii požadované napätie, musíte sa uistiť, že kontakty sú spoľahlivé a kábel je správne pripojený. V dôsledku slabého kontaktu môže vedenie vypadnúť a podlahový program zobrazí chybu – „Prerušenie snímača“.

Fotografia - kontrola kontaktov

Foto - Poškodenie snímača

Ak je všetko normálne, potom sa meria odpor – kontakty multimetra a termostatu sú spojené. Získané údaje by mali byť blízke údajom z pasu. Ak sa rovnajú 0, potom je regulátor chybný a musí byť odoslaný na opravu alebo vymenený za nový..

Nasledujúcim spôsobom môžete tiež skontrolovať, či zariadenie funguje alebo nie. Na svorky, ku ktorým sú pripojené vodiče podlahového vykurovania, musí byť pripojená žiarovka. Potom za stáleho odskrutkovania teplotného spínača aplikujte napätie. V prípade prevádzkyschopnosti zariadenia sa pri dosiahnutí izbovej teploty rozsvieti lampa.

Foto - Kontrola termostatu

Výmena zariadenia vlastnými rukami je jednoduchá. Najprv však musíte vypnúť napájanie. Potom otvorte predný panel, vymeňte starý termostat za nový a pripojte k nemu všetky vodiče.

Termostaty nemajú poistky na ochranu proti skratu. Ich funkcia v elektrických podlahách je priradená automatickému spínaču a prúdovému chrániču.

Vlastnosti systému

Existujú dva hlavné typy podlahového vykurovania. Ide o vodné a elektrické systémy. Pri správnej inštalácii a prevádzke majú vysokú úroveň spoľahlivosti. Životnosť oboch rúrok môže dosiahnuť 50 rokov.

Oprava podlahového vykurovania môže byť potrebná skôr, ak je narušená integrita jedného z prvkov systému. Malo by sa tiež pamätať na to, že pri nákupe akýchkoľvek konštrukčných prvkov nedostatočnej kvality sa riziko zlomenia výrazne zvyšuje. To platí pre potrubia alebo vodiče aj pre ovládacie zariadenie (termostat).

V prípade mechanického poškodenia, prepätia v sieti je možné pozorovať rôzne poruchy. Ich odstránenie môže vyžadovať značnú investíciu času a úsilia. Aby ste tomu zabránili, musíte si starostlivo preštudovať pokyny výrobcu takéhoto zariadenia. Všetky jeho body je potrebné striktne dodržiavať..

Snímač teploty nefunguje

Ďalším bežným dôvodom, prečo sa podlahové kúrenie počas prevádzky termostatu nezohrieva, je problém s teplotným snímačom. Ak zlyhá, podlaha sa nevypne, čo zvýši náklady na energiu.

Pri kontrole teplotného senzora je potrebné zmerať jeho odpor a porovnať výsledky s údajmi z pasu. Malé odchýlky sú prípustné, v prípade výrazných nezrovnalostí je potrebné zariadenie vymeniť.

Foto - Meriame odpor snímača

Ak ste snímač nainštalovali správne – do zvlnenia, nie je ťažké ho zmeniť. Nie je potrebné demontovať podlahu a poter, stačí trochu pootvoriť stenu. Tepelný snímač sa vytiahne z zvlnenia a nahradí sa novým.

Foto - výmena snímača

Poškodenie vykurovacieho telesa

Ak ste po vykonaných kontrolách zistili, že termostat a snímač teploty fungujú správne a všetky kontaktné spojenia majú dobrú kvalitu, potom musíte problém nájsť v kábli.

Počas inštalácie mohlo dôjsť k prerušeniu kábla. Prítomnosť skratu je možné skontrolovať multimetrom, ale na určenie miesta prerušenia je potrebné sofistikovanejšie zariadenie..

Najprv sa odpojí kábel od termostatu a tester zmeria odpor medzi dvoma jadrami. Mal by zodpovedať výrobným špecifikáciám – 11 – 700 Ohm. Prijateľná odchýlka do 5%.

Foto - Meriame odpor kábla

Ak je hodnota 0, je prítomný skrat. K tomu dochádza vtedy, keď sa systém prehrieva alebo keď je prierez kábla vypočítaný nesprávne. Ak zariadenie vydá nekonečno, dôjde k prerušeniu drôtu alebo k vyhoreniu. Potom by ste mali skontrolovať pripojenia.

Ak sú indikátory v stovkách ohmov, potom musíte pripojiť manometer 2500 V a medzi opletenie a jadrá káblov použiť zvýšenú úroveň napätia. Hodnota je 0 – kábel je zlomený alebo sa kontakt stratil v objímke, je potrebné určiť miesto poškodenia.

Na identifikáciu presného umiestnenia poruchy budete potrebovať:

 • transformátor;
 • generátor signálu;
 • elektromagnetický senzor;
 • termovízna kamera.

Postup je nasledovný:

 • spálime miesto, kde je izolácia slabá – dodávame tam zvýšené napätie (10 kV), za prítomnosti napätia v žilách 350 V to vedie k vzniku vznietenia zváracieho oblúka;

Fotografie - Transformátor na spaľovanie izolácií

 • generátor súčasne vysiela signály do kábla;
 • nájdeme poruchu s elektrickým senzorom;

Foto - určte miesto rozpadu elektródy

 • Termovíziou starostlivo skúmame celú oblasť. V mieste horenia bude zvýšená teplota.

Foto - Miesto poryvu objasňujeme termovíziou

Pri použití vykurovacích rohoží je hľadanie oveľa jednoduchšie, pretože sú bližšie k povrchu.

Ak je po kontrole multimetrom (pozri návod na kontrolu) zistený skrat medzi jadrami, potom nie je pálenie potrebné. Generátor môžete ihneď pripojiť a hľadať miesto poškodenia.

Po identifikácii miesta poškodenia môžete pristúpiť priamo k oprave kábla podlahového vykurovania. Pokyny krok za krokom sú nasledujúce:

 1. V mieste zisteného poškodenia sa demontuje podlahová krytina.

Foto - Demontujte povrchovú úpravu

 1. Poter alebo lepidlo je odbité.

Foto - Odbili sme poter

 1. Častejšie je dôvodom to, že sa kontakt stratí v spojke. Zahreje sa stavebným sušičom vlasov – to uľahčí proces jeho rezania..
 1. V mieste prasknutia sa spojka odreže.

Foto - Odrežte spojku

 1. V miestach zlomu sú žily odizolované.

Foto - Ochrana žíl

 1. Je nainštalovaná kontaktná objímka; na kábel je potrebné najskôr nasadiť objímku. Križovatka musí byť zabalená elektrickou páskou.

Foto - Inštalácia objímky

 1. Objímka sa posunie do spojenej oblasti a kvôli tesnosti sa spájkuje sušičom vlasov.

Foto - Nasadili sme spojku a spájku

S jednoduchým prerušením kábla je postup rovnaký. Len nie je potrebné rezať spojku.

Zlyhanie infračerveného filmu

Infračervený film patrí k elektrickým podlahám a nemusí fungovať z vyššie uvedených dôvodov: žiadne napájanie, nesprávna inštalácia, pokazený termostat alebo teplotný senzor.

Film však má svoje vlastné vlastnosti – je pripojený k sieti drôtmi, ktoré sú k medenej zbernici pripojené svorkami. V prípade zlého kontaktu je kov oxidovaný, čo spôsobuje otvorený obvod.

Foto - Kontrola kvality kontaktov

Preto, ak boli skontrolované všetky zariadenia a podlaha sa stále neohrieva, je potrebné skontrolovať kontakty. Mali by byť utiahnuté alebo spona by mala byť vymenená (ak je zlomená).

Nedostatok energie

Prvým krokom je zabezpečiť, aby bol vykurovací systém napájaný. Film alebo vykurovací kábel je spravidla pripojený cez termostat, ktorý je napájaný. Ak indikátory na displeji regulátora teploty svietia, potom je napájanie, ak indikátory chýbajú alebo nesvietia, budete musieť manuálne skontrolovať, prečo sa teplá podlaha nevyhrieva. Musíte vziať multimetr a skontrolovať, či je na vstupných kolíkoch napätie. V zodpovedajúcom článku sme podrobne popísali, ako používať multimeter..

Tester

Mimochodom, nízke napätie v sieti je tiež dôvodom, prečo sa teplá podlaha nezahreje na požadovanú teplotu. Ak na svorky príde 200 voltov, a nie 220, účinnosť vykurovania sa zníži o 20%. Na vyriešenie tohto problému musíte do domu nainštalovať stabilizátor napätia..

Video ukazuje ďalší spôsob kontroly regulátora:

Kontrola termostatu

Ak je na vstupe napätie, musíte sa uistiť, že je normálne dodávaný do samotného vykurovacieho kábla alebo infračerveného filmu. Za týmto účelom sa uistite, že sa nikto omylom nedotkol nastavení, pretože je možné, že teplota je jednoducho nastavená na minimum, v dôsledku čoho sa kúrenie nezapne. Tiež skontrolujte, či sú vodiče bezpečne pripojené k svorkám. Nekvalitný kontakt je tiež dôvodom, prečo sa elektrické podlahové vykurovanie nezahrieva alebo sa zahrieva slabo..

Sú pripojenia a nastavenia v poriadku? Zmerajte napätie na výstupe z termostatu (svorky, ku ktorým je pripojený samotný vykurovací systém). Keď je povolený, musí zodpovedať sieťovým parametrom. Ak tomu tak nie je, bude potrebné vymeniť termostat..

Poruchu termostatu môžete overiť pripojením teplej podlahy priamo k sieti. Ak sa podlaha začne zahrievať, je to regulátor.

Elektrikár

Riadenie chladiacej kvapaliny prichádzajúcej z kotla alebo centrálneho potrubia sa vykonáva pomocou kolektora. Táto jednotka sa skladá z obehového čerpadla, zmiešavacieho ventilu, termostatov, termostatu a ďalšieho príslušenstva. Odpoveď na otázku, prečo sa podlaha teplej vody neohrieva, môže byť spojená s rozpadom jedného z kľúčových prvkov..

Napríklad obehové čerpadlo môže zlyhať. To možno ľahko identifikovať podľa nedostatku známeho hluku. Ak termostat podlahového vykurovania nefunguje, dôvodom môže byť nedostatok napätia. Stav sa kontroluje pomocou indikačného skrutkovača alebo multimetra..

Mali by ste sa tiež uistiť, že snímače teploty fungujú správne. Ak si nie ste istí, že ste schopní nezávisle odstrániť dôvody, prečo teplá podlaha zastavila vykurovanie, pretože sa v elektrike nevyznate dobre, obráťte sa na odborníka.

Negramotné manipulácie sú nebezpečné nielen pre technológiu, ale aj pre zdravie interpreta..

Ako nájsť zlomený drôt

Hľadanie otvoreného kontaktu sa musí začať kontrolou terminálov na termostate. Môže dôjsť k uvoľnenému spojeniu kontaktov prichádzajúcich zo snímača teploty a vodičov z vykurovacej podložky.

Ďalším krokom kontroly je kontrola spojenia napájacieho kábla a elektrického vykurovacieho telesa.

Musíte dávať pozor na hustotu spojenia, prítomnosť vyhorenia.

Ďalej tester skontroluje napätie v napájacom kábli. Ak prúd netečie, potom hľadajú prerušenie vedenia. Pri testovaní vykurovacieho drôtu je potrebné v jadrách, ako aj odpor medzi každým jadrom a izoláciou

Odborníci na to používajú megohmmeter. Ak také zariadenie neexistuje, urobí to multimetr pre domácnosť..

Odpor v ohrievacích žilách sa kontroluje podľa údajov z pasu. Nezrovnalosti by nemali prekročiť 15%

Pri testovaní vykurovacieho drôtu potrebujete jadrá, ako aj odpor medzi každým jadrom a izoláciou. Odborníci na to používajú megohmmeter. Ak také zariadenie neexistuje, urobí to multimetr pre domácnosť..

Odpor v ohrievacích žilách sa kontroluje podľa údajov z pasu. Nezrovnalosti by nemali prekročiť 15%.

Ak sa hodnoty odporu výrazne líšia od nominálnych, potom je otvorený.

Čo robiť, ak sa podlahové kúrenie nezohrieva - vyhľadajte poruchy a odstráňte chyby

Prerušenie vykurovacieho kábla pod poterom môžete nájsť jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • S pomocou reflektometra. Jedná sa o vysoko presný nástroj na hľadanie chýb v akýchkoľvek káblových vedeniach. Vysiela impulz cez drôt, ktorý sa po dosiahnutí miesta poškodenia odrazí a ide späť do zariadenia. Podľa povahy impulzu môžete zistiť, čo je na drôte zlé: otvorený obvod alebo skrat. Reflektometer tiež zobrazí vzdialenosť k poškodenému miestu s chybou 0,01 – 0,2%.
 • Vypálenie kábla vysokonapäťovým zariadením, napríklad Devitector II (k dispozícii v servisných strediskách Devi). V mieste prasknutia dochádza k silnému zahriatiu, jadro kábla je spojené s obrazovkou (izolácia). Ďalej je toto miesto vyhľadávané pomocou elektromagnetického senzora alebo termokamery..

Obe tieto metódy vyžadujú špeciálne vybavenie, takže sa nemôžete obísť bez toho, aby ste zavolali čarodejníka..

Demontáž spojky

Problém spojok vykurovacej rohože je v tom, že medzi susednými objímkami spojky je slabá izolácia, čo spôsobuje, že sa kábel pri mechanickom namáhaní sám vytiahne. Preto je mimoriadne dôležité nedovoliť po spojke ostré otočenie kábla..

Tabuľka 1. Oprava kábla (studené konce)

Oblasť, kde sa nachádza zlomený alebo poškodený kábel, je zbavená dekoratívneho náteru a poteru.
Vodiče na koncoch musia byť odizolované a spojené pomocou objímok vhodného priemeru.
Rukávy sú zvlnené špeciálnymi kliešťami. Rukávy v izolátore umožňujú skrátiť dĺžku rukávu, ktorý nie je potrebné prešívať na stranu.
Tienenie je spojené izolačným drôtom. Pri pripájaní studeného konca k vykurovaciemu káblu a spájaní opletu drôtom bez izolácie môžete dosiahnuť zníženie izolačného odporu medzi obrazovkou a vykurovacím jadrom s následným poškodením.
Aby puzdro neovplyvnilo zmršťovanie tepla, neprepichovalo ho, izolačný drôt je zabalený elektrickou páskou.
Nasaďte lepiaci zmršťovač.
Zahrejte ho pomocou stavebného sušiča vlasov.
Počas procesu zahrievania sa uvoľňuje lepidlo. Vďaka tomu sa spojka stane vzduchotesnou a dokonca sa nebojí ani ponorenia do vody. Koniec procesu je označený lepidlom vyčnievajúcim pozdĺž okrajov spojky. Potom je potrebné nechať spojku úplne vychladnúť, aby sa pri pohybe lepidlo neodlepilo..

Zariadenie bolo vybraté nesprávne

Príčinou nedostatočného fungovania podlahového vykurovania môže byť nesprávne zvolený model. Pred nákupom musíte určiť úlohy systému podlahového vykurovania – bude to dodatočné alebo hlavné vykurovanie.

Ekonomický model schopný ohriať podlahu až na 30 stupňov je vhodný ako dodatočné vykurovanie. Ak je to jediný vykurovací systém, potom by mal byť výkon vyšší, čo môže zahriať povrch až na 40 stupňov.

Pri výbere zariadenia vezmite do úvahy tepelné straty a vzdialenosť medzi ohrievačmi.

Chyby pri inštalácii

Po diagnostikovaní všetkých systémových prvkov a identifikácii ich poruchy sa môžete ubezpečiť o nesprávnej inštalácii..

Ak teplota podlahy nestúpne nad 30 ° C, treba hľadať príčinu:

 • chyby pri určovaní výkonu, ktorých výsledkom je slabé zahrievanie;
 • nedostatočná izolácia miestnosti, ktorá určuje vysoké tepelné straty;
 • nesprávna inštalácia vykurovacích telies;
 • výber nesprávneho rozstupu káblov, intervalov medzi susednými prvkami;
 • nalievanie príliš vysokej vrstvy poteru;
 • príliš zatvorte snímač teploty k povrchu podlahy.

Ak inštalácia teplotného senzora do požadovanej výšky nevedie k pozitívnemu účinku, elektrická podlaha nie je opravená, musí sa celý systém demontovať a znova nainštalovať..

Schéma inštalácie teplotného snímača

Schéma inštalácie teplotného senzora

Medzi najčastejšie chyby pri inštalácii patria:

 1. V rozpore s požiadavkami výrobcov je vykurovací kábel umiestnený pod masívne kusy nábytku alebo vodovodné armatúry v kúpeľni..
 2. V procese kladenia kábla sa používajú materiály s nízkou tepelnou vodivosťou: pri inštalácii poteru – sadrových majákov, stavebného odpadu vo forme kúskov sadrokartónu, pórobetónu a ďalších materiálov.
 3. Poškodenie a zlomenie kábla po položení – pri chôdzi po nevytvrdenom poteru, pri prenose nástrojov, materiálu, vybavenia. Pred nalievaním by ste mali kábel znova dôkladne skontrolovať a uistiť sa, že funguje „teplá podlaha“.
 4. Príčinou poškodenia káblov je často použitie brúsky alebo kovovej špachtle na otváranie škár pri kladení dlažby, aby sa odstránilo prebytočné lepidlo. Poškodiť kábel je veľmi jednoduché, pretože je často položený priamo v lepivej vrstve a je blízko povrchu.

Aby ste predišli poškodeniu počas inštalácie „teplej podlahy“, mali by ste zostaviť plán umiestnenia kábla a použiť ho v budúcnosti pri opravách a prevádzke vykurovacieho systému.

Príklad rozloženia chladiacej kvapaliny v kúpeľni

Príklad rozloženia chladiacej kvapaliny v kúpeľni

Ochrana proti skratu

V termostatoch nie sú zvyčajne nainštalované žiadne poistky, nehľadajte ich vo vnútri. Funkciu poistky v elektrických systémoch podlahového vykurovania musí v skutočnosti vykonávať istič + prúdový chránič alebo diferenciál. Automat na vašej palubnej doske. pripojenie kábla podlahového vykurovania cez difautomat

V niektorých modeloch regulátorov (napríklad RTC 70) je vstavaný spínač. Môžu ručne, bez spustenia na rozvádzač, vypnúť vyhrievané podlahy. termostat RTC70 pre podlahové vykurovanie, čo je vo vnútri

Mnoho ľudí si mylne myslí, že cez to prechádza všetok prúd do vykurovacieho kábla. To nie je pravda. Tento prepínač je zodpovedný iba za napájanie dosky, a preto je jej nízky prevádzkový prúd – 6A. vstavaný spínač 6A v termostate RTC70

Vypáľte generátor káblov a signálu

Na nájdenie presného umiestnenia poruchy potrebujete špecializované zariadenia, ktorými sú:

 • napaľovací transformátor transformátor na horenie a nájdenie miesta poškodenia kábla podlahového vykurovania
 • generátor signálu
 • elektronický prijímač magnetického signálu generátor signálu a prijímač na lokalizáciu poškodeného kábla podlahového vykurovania
 • termovízna kamera termokamera na podlahové vykurovanie

Doma nikto nemá také zariadenia, takže musíte zavolať špecialistu. Ako sa hľadá takéto chyby, nájdete v podrobnom videu zo skutočného objektu:

Objednávka je:

 • miesto slabej izolácie je spálené

Za týmto účelom sa do bodu poruchy aplikuje zvýšené napätie (až do 10 kV!). Pri súčasnom napätí na vodičoch do 350 V sa vytvorí zapálenie zváracieho oblúka. spálenie kábla vykurovacej rohože

Tento oblúk akoby privaril uhlíkovú dráhu na križovatke vodičov prúdom až 3A a tvorí uzavretú slučku.

 • generátor vysiela signál do kábla privádzanie signálu do vykurovacieho kábla z generátora signálu a hľadanie miesta poruchy
 • elektrický magnetický senzor, ktorý funguje ako prijímač, je približný skrat. To všetko bez otvárania dlaždíc alebo iných podláh. nájdenie skratu medzi vykurovacím káblom a podložkou
 • Termokamera presnejšie skenuje celú oblasť a vizuálne stanoví presné miesto skratu. Tam, kde došlo k popáleniu, bude teplota príliš vysoká. detekcia poškodeného podlahového kábla termokamerou

Vykurovacie rohože je ľahšie nájsť, pretože sú umiestnené blízko povrchu. Ale s káblom je to oveľa ťažšie, najmä pod hustým viazaním. Značne to oslabuje signál a hľadanie skratu môže trvať oveľa dlhšie.. nalievací poter na pokládku podlahového vykurovania

Ak ste stále vo fáze kontroly multimetrom, ukázali ste si uzavretie dvoch jadier k sebe, nemusíte tu nič napaľovať. Okamžite k nim pripojte generátor a hľadajte bod.

Zlomené jadro vykurovacieho kábla

Ďalšou bežnou situáciou je prerušenie drôtu. Je to jedna z najnepríjemnejších nehôd. Kábel sa nedá vypáliť, neexistuje skrat a dokonca ani termokamera je tu nanič. zlomenie jadra vykurovacieho kábla alebo rohože, ako nájsť

K takémuto poškodeniu najčastejšie dochádza v spojkách – počiatočných, spojovacích alebo koncových. odrody spojok v kábloch podlahového vykurovania

Vyhrievajúce sa žily sú veľmi tenké a často na tomto mieste z nejakého dôvodu dokážu urobiť zákrutu. demontovaný konektor podlahového kúrenia

Pri zrejmej prestávke multimetr aj megohmmeter ukážu odpor medzi jadrami blízky nekonečnu. Ak však zostane nejaký nestabilný kontakt, tester môže zobraziť celkom dobré údaje, napríklad 200-300 ohmov.

Ale keď je zapnutý pod napätím 220 V, nedôjde k plnohodnotnému zahrievaniu a prevádzkový prúd bude maximálne niekoľko miliampérov, namiesto požadovaného zaťaženia niekoľkých ampérov.. kontrola záťaže v kábli podlahového vykurovania

Výsledkom je, že sa kábel sotva zahreje a prirodzene nemôže byť reč o žiadnom normálnom zahrievaní.

Tu je dokonca často pálenie zbytočné. A zostáva len rozobrať najpodozrivejšie miesta, predovšetkým tie dlaždice, pod ktorými sú nainštalované spojky. vyhľadajte poškodený kábel podlahového vykurovania, kde začať

Kábel nebude v konektoroch úplne tienený. A aplikovaním napätia na jadro sa môžete pokúsiť zistiť signál, kde chýba fáza, t.j. len na mieste útesu. Veľa však bude závisieť od hĺbky výskytu a špecifík poškodenia..

Iné dôvody

Ak ste skontrolovali a všetko funguje, ale príčinu nebolo možné zastaviť. To znamená, že vaša teplá podlaha bola pôvodne nesprávne nainštalovaná. Pri inštalácii dochádza k nasledujúcim chybám, ktoré môžu viesť k tomu, že sa elektrické podlahové vykurovanie nevyhrieva:

 1. Ak je miestnosť zle izolovaná, môže dôjsť k príliš veľkým tepelným stratám. Teplá podlaha sa preto nemusí veľmi zahriať, čo spôsobí veľa problémov..
 2. Stáva sa, že počas návrhu bol výkon vypočítaný nesprávne. Ak je to tak, teplá podlaha sa nikdy nebude normálne ohrievať..
 3. Pri nalievaní poteru podlahového vykurovania môže dôjsť k chybe. Ak je vzdialenosť príliš veľká, podlaha sa nezahreje.

Ak máte také dôvody, budete musieť všetko zopakovať. Teraz neexistuje žiadny iný spôsob, ako vyriešiť problémy počas inštalácie..

Video – Ako nainštalovať a pripojiť elektrické podlahové kúrenie

Video – Ako vykonať budúcu výmenu tepelného senzora

Svojpomocné riešenie problémov

Ak ste teda odmietli služby špecialistu a rozhodli ste sa na to prísť sami, musíte vykonať niekoľko operácií v závislosti od identifikovaných dôvodov nefunkčnosti systému..

Najčastejšie chyby, ktoré sa robia pri inštalácii teplej podlahy

Mechanické poškodenie kábla

V prípade, že elektrické podlahové kúrenie nefunguje, musíte sa uistiť, že nedošlo k poškodeniu kábla. Aby ste to urobili, budete musieť odpojiť termostat od siete a potom kábel. Ďalej musíte zmerať odpor medzi vykurovacími žilami. Výsledok musí zodpovedať výsledku uvedenému v pase. Zmerajte tiež „izolačný odpor“, ktorý musí byť najmenej 1 Mohm. Na takúto kontrolu budete potrebovať megohmmeter. Môžete však použiť aj multimeter, ale musíte si zapamätať Ohmov zákon. A aplikujte vzorec R = U / I.

V prípade, že sa výsledky líšia od normy o viac ako 5%, je potrebné vyhľadať a odstrániť mechanické poškodenie kábla a chyby pri jeho inštalácii. Upozorňujeme, že tento problém a spôsob jeho riešenia sú relevantné pre káblové podlahové vykurovanie. Infračervené podlahy by nemali mať tieto problémy..

elektrické podlahové kúrenie

Poškodenie drôtov filmovej podlahy sa určuje nájdením miesta poruchy. Po odstránení podlahovej krytiny by mal byť kábel prerezaný (ak nebolo možné vizuálne určiť miesto poškodenia). Potom zazvonte na každom webe. Keď je určené miesto rozpadu, musí byť (a vytvorené rezy) spojené so spojkami alebo spájkovacími a teplom zmršťovacími rúrkami.

Nízke napätie a riešenie problémov

Potom, čo ste sa ubezpečili o neporušenosti kábla, správnej inštalácii komponentov a funkčnosti termostatu, musíte skontrolovať, či teplá podlaha dostáva dostatočné napätie. Zjavný „symptóm“ takéhoto problému: podlaha funguje, ale zahrievanie je zjavne slabšie a dlhšie, ako by malo byť podľa normy. Ďalším znakom je, že kúrenie funguje v určitých časoch lepšie. Napríklad večer sa podlahové kúrenie neohreje, ale počas dňa bežne plní svoju úlohu..

Ako si vybrať teplú podlahu do bytu a neoľutovať?

V prípade, že existuje podozrenie na nestabilitu napätia, je lepšie o tom premýšľať aj vo fáze inštalácie teplej podlahy výberom kábla, ktorý poskytne dodávku špecifického výkonu. Keď je podlaha už položená, ale nezohrieva sa kvôli problémom s napájaním, môžete premýšľať o kúpe posilňovacieho transformátora. Je inštalovaný na celom dome alebo byte. Toto riešenie sa často používa vo vidieckych domoch. Je pravda, že tieto zariadenia sú dosť drahé a ich cena môže presiahnuť náklady na celú vyhrievanú podlahu..

Ďalšou možnosťou je nákup stabilizátora, ktorý je pripojený priamo pred konkrétneho spotrebiteľa. Môžete si napríklad kúpiť Optivolt H-S2000, ktorý pracuje so vstupným napätím 170-260 V so stabilizačnou presnosťou 5%. Lacnejšie – Energy Voltron 1500 (vstupné napätie 105-265 V, výkon – 209-231 V, výkon 1500 VA). Na nákup takého zariadenia budete musieť minúť 4 000-5 000 rubľov a tento nákup bude celkom opodstatnený.

Voltron 1500

Ako opraviť kábel podlahového vykurovania

Porucha vodičov je jednou z hlavných príčin porúch celého systému. Výsledkom je, že elektrické podlahové vykurovanie neohrieva. Hlavná príčina poruchy môže byť skrytá za nepredvídaným mechanickým poškodením vodičov. Najčastejšie sa to stáva počas poteru alebo pri práci obkladačov. Toto je plné zlyhania celého vykurovania miestnosti alebo určitej zóny..

Ako opraviť kábel podlahového vykurovania

Diagnostika pomôže vyrovnať sa s problémom. Poškodenie môžete skontrolovať nasledovne: odpojte ho od snímača teploty a potom zmerajte elektrický odpor. Tu musíte prejsť úsekmi medzi všetkými žilami, aby ste nepremeškali prípadnú poruchu. Hodnotu musíte skontrolovať pomocou údajov z pasu zariadenia. Chyba je povolená do 5%. Najčastejšími prípadmi sú:

 1. Multimetr vykazuje nulový odpor. To znamená, že v systéme došlo k skratu. K nepríjemnej situácii najčastejšie dochádza po prehriatí alebo nesprávne vypočítanom priereze drôtu.
 2. Merač ukázal nekonečno. Vďaka tomu bude zrejmé, že sa kábel v konštrukcii zlomil alebo vyhorel. Stojí za to skontrolovať spojovacie prvky systému.

Ako skontrolovať spojovacie prvky systému

Oprava vykurovaného podlahového kábla vlastnými rukami zahŕňa nielen diagnostiku, ale aj identifikáciu miesta poruchy a odstránenie chybnej jednotky. Keď zariadenie ukazuje správnu hodnotu, mali by ste prejsť na diagnostiku iného vykurovacieho telesa – termostatu.

Systém nemusí fungovať na plný výkon z jedného jednoduchého dôvodu: zahraniční vývojári predpokladajú, že podlahové vykurovanie bude napájané zo siete 230 V, keď v skutočnosti krajania pripájajú kábel na 220 V. Práve v tom spočíva strata výkonu..

Video

Ak novo nainštalovaná teplá podlaha nefunguje alebo sa dobre nevyhrieva, je potrebné sa vysporiadať s príčinami poruchy, potom ich opraviť sami alebo s pomocou špecialistov. Potom za akéhokoľvek chladného počasia bude dom teplý a útulný..

Ako skontrolovať odpor vykurovacieho kábla

Pripojenie vykurovacieho kábla je možné po inštalácii podlahového vykurovania a úplnom vyschnutí poteru a lepidla na dlaždice. Bolo by pekné mať možnosť skontrolovať činnosť kábla vo všetkých fázach inštalácie podlahy. To sa dá dosiahnuť meraním odporu vodičov..

Merania je možné vykonať pomocou špeciálneho multimetra. Naučiť sa používať zariadenie je veľmi jednoduché. Aby ste to urobili, musíte zariadenie prepnúť do režimu, ktorý meria odpor..

Ako skontrolovať izolačný odpor:

 • Je potrebné zmerať odpor medzi každým vykurovacím vodičom, ako aj izoláciu.
 • Multimetr by mal byť prepnutý do režimu 2 000 kOhm.
 • Získaná hodnota. Mali by ste sa snažiť o 1. Ak je to tak, môžete si byť istí, že izolácia kábla a plášť nie sú poškodené.

Ak chcete skontrolovať, či multimetr funguje správne, musíte sondy skratovať, potom by zariadenie malo ukazovať nulu. Na niektoré merania je lepšie použiť megometer.

Prepínače sú vážny biznis

Spínač je dôležitou súčasťou elektrického obvodu. Je umiestnený za gombíkom, ktorým otáčate pri nastavovaní tepla. Môže zlyhať – napríklad keď dôjde k skratu. Pripojenie v obvode je prerušené, požadovaný signál nie je dodávaný do ohrievača, v dôsledku čoho rúra v elektrickom sporáku alebo jeden horák na varnej doske nefunguje. V tomto prípade môžu fungovať ostatné horáky

Ako otestovať prepínač?

Spínače rúry a sporáka sa kontrolujú rovnakým spôsobom.

 1. Odpojte zástrčku.
 2. Otočte gombík do polohy „vypnuté“. alebo „0“ – rôzne modely majú rôzne označenia.
 3. Pomaly otáčajte gombíkom v smere hodinových ručičiek na minimálnu teplotu – spínač by mal zacvaknúť.
 4. Otočte gombík proti smeru hodinových ručičiek – spínač by mal znova kliknúť.

Ak nedôjde k kliknutiu

Nekliklo tlačidlo? Existuje problém, ale nie nevyhnutne vážny. Pokračujte v testovaní:

 1. Nastavte gombík do polohy „vypnuté“.
 2. Zapojte zástrčku do zásuvky.
 3. Otáčajte gombíkom v smere hodinových ručičiek, kým nezacvakne.
 4. Pero nechajte chvíľu pôsobiť.
 5. Po niekoľkých sekundách sa vypínač vypne.
 6. Ak sa tak nestane, je potrebné ho vymeniť..

Zmeňte prepínač:

 1. Odstráňte všetky perá – najlepšie je fotografovať alebo nakresliť, v akej polohe stáli.
 2. Odstráňte zadný panel – na to samozrejme musíte odskrutkovať upevňovacie prvky.
 3. Odskrutkujte montážnu dosku.
 4. Odstráňte skrutky z chybného spínača.
 5. Zapamätajte si polohu vodičov, alebo lepšie – nakreslite vedenie alebo urobte fotografiu.
 6. Odstráňte oká drôtov.
 7. Pripojte vodiče k novému prepínaču a potom postupujte v opačnom poradí..

Čo robiť, ak elektrická teplá podlaha prerazí?

Stáva sa, že pri inštalácii filmovej štruktúry, nalievaní betónu alebo inštalácii dlaždíc môžete preraziť drôty teplej podlahy. Samozrejme, nie je možné to okamžite zaznamenať, ale porucha sa prejaví po zapnutí systému. Potom bude zrejmé, že teplá podlaha filmu sa neohrieva.

Prvým krokom je presne určiť, kde došlo k poruche. Ak bolo možné určiť, že vykurovací kábel bol zlomený, stojí za to nájsť miesto poruchy. Odstránenie linolea alebo laminátovej podlahy nebude problém. Demontáž dlaždíc bude oveľa ťažšia. Po otvorení vrchného laku spravidla nebude vidno žiadne zlyhanie. Ďalej musíte kábel prestrihnúť. Vytvorí sa tak oblasť zvonenia. Po určení členenia musíte prepojiť všetky škrty a poruchy so spojkami.

Čo robiť, ak elektrická teplá podlaha prerazí

Alternatívou by bolo použitie spájkovacej a tepelne zmršťovacej trubice. Po pokrytí všetkých miest rušenia elektrickou páskou stojí za to zapečatiť núdzové miesto.

Vniknutie vlhkosti do systému je kritické. Ak je systém nainštalovaný v sprche, musí byť použitá bariéra proti vlhkosti.

Všetky poruchy elektrického podlahového kúrenia je možné odstrániť sami. Je dôležité iba určiť, kde došlo k poruche..

Diagnostika elektrických porúch podlahy

Porucha podlahového vykurovania môže viesť k úplnej poruche zariadenia alebo k zníženiu účinnosti jeho prevádzky..

V prvom prípade môžete okamžite začať diagnostiku; v druhom prípade musíte najskôr objektívne posúdiť fungovanie systému..

Faktom je, že majitelia bytov často preceňujú schopnosť elektrického podlahového vykurovania vykurovať miestnosť. V dôsledku toho sa im zdá, že systém nefunguje dostatočne efektívne..

Ak sa vôbec neohreje

Ak sa elektrické podlahové vykurovanie vôbec nezahrieva, musíte vykonať diagnostiku v nasledujúcom poradí:

 1. Skontrolujte napätie. Podlaha sa úplne prestane zahrievať, iba ak úplne chýba. Ak existuje jedlo, prejdite na krok 2;
 2. Otestujte snímač meraním odporu na ňom. Ak je poškodený, bude potrebné ho vymeniť. V opačnom prípade prejdite na krok 3;
 3. Skontrolujte činnosť regulátora teploty. Výmena je najľahší a najlacnejší spôsob opravy podláh. Ak je to v poriadku, prejdite na krok 4
 4. Rovnakým multimetrom skontrolujte odpor v obvodoch. Ak to nezodpovedá hodnotám uvedeným v pase, budete musieť hľadať skraty alebo prerušenia káblov.

  multimeter

Ak sú snímač a regulátor teploty v dobrom stave a je v nich napätie, ale podlaha sa stále neohrieva, bude potrebné ju opraviť. Aby sa nerozbil celý povlak, je potrebný špeciálny nástroj na riešenie problémov. To platí najmä vtedy, ak je podložka alebo kábel vložený do poteru, ktorého zariadenie je namáhavá a nákladná úloha..

Ako skontrolovať termostat na teplú podlahu

Ak máte po ruke multimetr, skontrolujte, či je do termostatu podlahového vykurovania dodávané napätie. Napätie môžete skontrolovať aj bežným indikačným skrutkovačom, ale je lepšie použiť multimetr, pretože môže existovať fáza, ale nie je tam žiadna nula.

Ak sa elektrické podlahové vykurovanie nezohrieva

V niektorých termostatoch je veľmi dôležité sledovať polaritu spojenia: L je fáza a N je nula. Je tiež potrebné skontrolovať všetky ostatné svorky, ku ktorým prechádzajú drôty, musia byť bezpečne zabalené.

Ak je napájanie termostatu vhodné, ale nie sú žiadne problémy so svorkami, mohlo dôjsť k poruche teplotného snímača podlahového vykurovania. Preto pred prenášaním termostatu na opravu alebo kúpou nového sa uistite, že funguje teplotný snímač..

Ak sa elektrické podlahové vykurovanie nezohrieva

Na kontrolu samotného termostatu a teplotného senzora stačí bez demontáže vyhrievaných podláh k nim pripojiť bežnú žiarovku. Za týmto účelom pripojte kontakty zo žiarovky k káblovým svorkám vyhrievaných podláh a potom zapnite termostat. Ak po zmene teploty na termostate zaznie kliknutie a kontrolka sa rozsvieti, termostat funguje.

Ako skontrolovať snímač teploty na podlahové vykurovanie

Na kontrolu výkonu snímača teploty podlahového vykurovania budete potrebovať stavebný sušič vlasov a tiež presne vedieť, kde sa snímač nachádza. Bez vypnutia žiarovky vezmite stavebný sušič vlasov a zohrejte tú časť teplej podlahy, kde je umiestnený snímač teploty.

Ako skontrolovať snímač teploty na podlahové vykurovanie

Keď teplota podlahy stúpne, snímač musí dať príkaz termostatu a vypne lampu.

Ako skontrolovať termostat na teplú podlahu

Ak sa to presne stalo, potom sú s najväčšou pravdepodobnosťou poškodené vykurovacie telesá podlahového vykurovania. Často sa to stáva presne kvôli rušeniu od tretích strán alebo kvôli premlčacej lehote. Často po piatich rokoch prevádzky teplej elektrickej podlahy vypadne vodič snímača teploty alebo sa vyskytnú iné, rovnako závažné problémy.

Metódy riešenia problémov – Ako ich správne skontrolovať

Existujú dva spôsoby, ako skontrolovať stav systému:

 1. Najprv. Pozostáva z vizuálnej kontroly poškodenia kábla a komponentov. Umožňuje vám však odhaliť iba viditeľné chyby, ako napríklad vyhorené zariadenie, nedostatok napájania v budove, zlomený kábel a ďalšie. Táto metóda však nie je veľmi informatívna a nie je vždy možné ju použiť na identifikáciu dôvodu nedostatku vykurovania..
 2. Druhý. Táto metóda umožňuje nájsť poruchu pomocou multimetra. Umožňuje vám zistiť napätie v sieti. Pred kontrolou teplej podlahy pomocou multimetra sa regulátor teploty vyberie zo steny a pomocou špeciálnych sond sa zmeria napätie, ktoré by malo byť 220V. Ak je tento parameter normálny, potom príčina poruchy spočíva v jednom z prvkov systému..

Najprv sa vykoná vizuálna kontrola, či je podlaha napájaná. Ďalej hľadajú roztavené alebo spálené časti. Ak nič nenájdete, použite multimetr.

ako skontrolovať snímač podlahového vykurovania

Na meranie hodnoty napätia v elektrickej sieti musíte zmerať odpor kábla a rozdeliť ho na 220. Táto hodnota odráža množstvo prúdu prechádzajúceho systémom. Ďalej je tento údaj vynásobený napätím na určenie spotreby energie. Je potrebné, aby zodpovedal výkonu vykurovacieho systému, ktorý sa odráža v pase.

Keď je získaný parameter väčší, znamená to, že je poškodená izolácia kábla. Ak je hodnota nižšia ako hodnota uvedená v pase, musíte si prečítať pokyny o tom, ako skontrolovať teplú podlahu na prestávku. Pri absencii dokumentácie k zariadeniu sa predpokladá, že výkon je bežne 150 W / m2.

Ak je odpor podlahového vykurovania na multimetri nulový, potom je systém deaktivovaný skratom. V tomto prípade bude oprava zariadenia drahá a je ťažké nájsť také poškodenie na káblovom poli. Ak sa vykurovanie vykonáva pomocou infračervenej podlahy, musíte zvýšiť podlahovú krytinu, nájsť poškodené miesto a vymeniť ho.

Kontrola odporu snímača pomocou multimetra

Ak je podlaha v dobrom stave, ale nefunguje, príčina poruchy spočíva inde. Existuje spôsob, ako skontrolovať snímač podlahového vykurovania multimetrom, pretože zariadenie je odpor, čo znamená, že má svoj vlastný odpor..

Odpor snímača podlahového vykurovania

Je pravda, že hodnoty multimetra do značnej miery závisia od teploty podlahy. Pri teplote 5 stupňov ukáže 22 kOhm a pri 40 ° C iba 6 kOhm. Vo všeobecnosti by odpor senzora podlahového vykurovania mal zodpovedať výrobnému parametru. Ak sa líši od deklarovanej hodnoty o viac ako 5 kΩ alebo sa rovná nule, snímač je poškodený a mal by byť vymenený..

Ako diagnostikovať termostat

Toto zariadenie je tiež diagnostikované multimetrom. Pred kontrolou termostatu podlahového vykurovania, aby ste sa uistili, že je príčinou poruchy, je potrebné vypnúť vykurovacie teleso konštrukcie. Potom je regulátor stupňa vykurovania nastavený na maximum.

ako zvoniť na teplú podlahu

Potom sa pomocou multimetra skontrolujú svorky bez drôtov. Podľa pravidiel by relé malo fungovať a zariadenie ukáže úroveň napätia. Ak je regulátor nastavený na minimálny indikátor úrovne vykurovania, relé sa vypne, potom napätie zmizne.

Spôsob kontroly podlahového systému

Pred skontrolovaním teplých podláh pomocou testera na chyby je potrebná určitá príprava, ktorá spočíva v potrebe zabezpečiť, aby mal dom prívod elektrickej energie a prívod termostatu. Spravidla stačí pozrieť sa na kontrolku umiestnenú na tomto zariadení..

Ak je k dispozícii elektrický prúd, skontrolujte nastavenie teploty. Niekedy sa stane, že regulátor je na minimálnej hodnote – z tohto dôvodu sa zdá, že systém nefunguje. Aby ste predišli takémuto nedorozumeniu, mali by ste zariadenie starostlivo preskúmať..

poruchy termostatu podlahového vykurovania

Ak bolo možné zaistiť dodávku elektriny, úroveň teploty je nastavená správne, ale podlaha zostáva studená, musíte prejsť na vážnejšie diagnostické metódy..

Ak máte znalosti o elektrine a o tom, ako diagnostikovať teplú podlahu pomocou multimetra, môžete kontrolu vykonať sami, čo si vyžaduje aj skrutkovač. Multimetr môže byť nahradený indikátorom napätia, ale nie je úplne informatívny, ak potrebujete presnú diagnózu.

V niektorých prípadoch je potrebné overenie zakúpeného zariadenia. Malo by sa však pamätať na to, že elektrický kábel, ktorý nie je pokrytý poterom, nie je zapnutý vo vzduchu. Pred nalievaním je možné ho skontrolovať, ale je dovolené napájať ho iba 5 minút a nie viac a drôt by sa mal odvíjať.

Kontrola funkčnosti regulátora teploty

Ako príklad zvážime diagnostiku činnosti termostatu pomocou konvenčnej žiarovky..

Sekvenovanie:

 1. Regulátor musí byť pripojený k elektrickej sieti. Fázový vodič je pripojený na svorku L a nulový vodič je pripojený na svorku N. Tiež musíte pripojiť snímač teploty a bežnú žiarovku zaskrutkovanú do zásuvky – stane sa indikátorom zaťaženia.
 2. Prepínač zapne zariadenie pripojené k sieti.
 3. Páka, ktorá je zodpovedná za zvýšenie teplotného režimu, je nastavená na maximum.
 4. Ak je termostat v dobrom stave, lampa sa rozsvieti.
 5. Táto metóda tiež pomáha vyriešiť problém, ako skontrolovať snímač podlahového vykurovania, ktorý zaznamenáva teplotu vykurovania. Ak to chcete urobiť, vezmite ho do ruky a termostat je nastavený na priemernú hodnotu..
 6. Regulátor je nastavený späť na vysoké hodnoty. Teraz sa rozsvieti svetlo. Akonáhle teplota senzora dosiahne telesnú teplotu osoby, ktorá ho drží, zhasne.
 7. Systém teraz zostáva sám. Po čase, keď sa snímač teploty ochladí a dá signál termostatu, sa svetlo znova rozsvieti.

ako skontrolovať termostat teplej podlahy

Meranie odporu

Pred začatím práce súvisiacej s nalievaním poteru v procese vytvárania systému odborníci odporúčajú vykonať taký postup, ako je meranie odporu teplej podlahy multimetrom alebo skôr vykurovacím káblom:

 1. Dokončite inštaláciu podlahového vykurovania a pripravte sa na ďalšie práce.
 2. Hodnota odporu sa nachádza v pase alebo na štítku pripevnenom k ​​káblu. V tomto prípade je to 150,9 ohmov. Dá sa zmeniť o 5 – 10% v smere zvyšovania alebo znižovania.
 3. Multimetr je zapnutý v režime merania.
 4. Sondy zariadenia sú umiestnené na drôtoch, ktoré vyčnievajú z vykurovacieho systému.
 5. Po meraní odporu teplej podlahy sa ukázalo, že indikátor bude viditeľný na multimetri. Mala by sa rovnať hodnote uvedenej v káblovom pase.

Ako zvoniť na teplej elektrickej podlahe

Pred zvonením na teplú podlahu multimetrom je nainštalovaný na ikonu zvukového signálu umiestnenú vedľa stupnice ohmmetra. Keď sa sondy navzájom dotýkajú, zaznie zvuk, ktorý naznačuje, že obvod je uzavretý. Ak sa sondami súčasne dotknete jadier teplej podlahy, mal by sa objaviť bzučiak.

ako zazvoniť na teplú podlahu multimetrom

Ak chýba alebo je prerušený, znamená to roztrhnutie žily. Potom, čo sa vám podarí zistiť, ako zvoniť na teplú podlahu, musíte urobiť podobný postup s tepelným snímačom. Pri absencii alebo nesúlade odporu snímača s údajmi z pasu je zrejmé, že je chybný.

Zhrnutie

V prípade, že sa problémy s prácou podlahy objavia bezprostredne po inštalácii podlahovej krytiny alebo po dokončení poteru, ide najčastejšie o mechanické poškodenie. V prípade káblovej podlahy bude potrebné profesionálne vybavenie, ktoré zistí, kde je problém. Ak chcete tento problém vyriešiť, odporúčame vám obrátiť sa na odborníka.

Poruchy v činnosti termostatu a teplotného snímača je možné určiť nezávisle. Rovnako ako samodiagnostikovanie problému s napätím.

Vodné podlahové vykurovanie neohrieva – príčiny a spôsoby ich odstránenia

Zárukou dobrej práce teplovodného vykurovania je správna inštalácia, kvalitné a kompetentne zvolené komponenty z hľadiska výkonu.

Rovnako ako u elektrických podláh, zlá tepelná izolácia výrazne zníži účinnosť vykurovania a na opravu tejto chyby je potrebný kompletný redizajn. Preto by sa výber a konštrukcia podlahy ohrievanej vodou mala brať vážne..

Povieme vám hlavné dôvody, ktoré vedú k poruche systému vykurovacej vody..

Poškodené potrubie

Hlavným problémom, ktorý vzniká pri prevádzke hydraulických podláh, je únik. Dôvodom bude prudký pokles tlaku vo vnútri potrubia..

Skontrolujte podlahovú krytinu a zistite, či nedochádza k úniku. Na mieste, kde sa dokončovací kus spája, môžete nájsť mokré miesta. Ak takáto kontrola nepriniesla výsledky, musí sa vykonať kontrola termokamerou. Po určení miesta poškodenia potrubia môžete pristúpiť k opravám, ale predtým by ste mali vypustiť vodu zo systému.

Foto - Určte miesto poryvu

Poradie opráv je nasledovné:

 1. Demontujeme dokončovací materiál.

Foto - Demontujte vrchný náter

 1. Odstránime poter, je lepšie na to použiť razník.

Foto - Odstránenie betónového poteru

 1. V mieste poškodenia sme pílu rozrezali pílkou.

Foto - režim trúbky

 1. Čistíme potrubie od znečistenia.
 2. Okraje potrubia zarovnajte zatiahnutím.

Foto - Zarovnajte okraje

 1. Na oba konce potrubia nasadíme spojku a stlačíme ju kliešťami.

Foto - Nasadili sme spojku

Po testovaní tesnosti systému môžete naliať poter a položiť vrchný náter..

Neposkytol izoláciu

Toto je najčastejší dôvod, prečo podlaha nemusí správne fungovať. Buď bola izolácia zle nainštalovaná, alebo nie je vôbec.

Ako izolácia sa často používa štandardný polyetylénový podklad. Takýto substrát však nie je určený na tepelnú izoláciu teplých podláh. Je lepšie ho nahradiť expandovaným polystyrénom s hrúbkou 5-10 cm.

Existuje východisko z tejto situácie, ale za systém budete musieť znova zaplatiť. Samozrejme sa môžete pokúsiť nastaviť vyššiu teplotu a dať vykurovaciu technológiu výkonnejšie. Ale buď opatrný!

Maximálna možná teplota podlahového vykurovania je 70 ° C. Toto vykurovanie sa však odporúča iba dočasne. V opačnom prípade potrubie zlyhá..

Vykurovacie okruhy sú príliš dlhé

Dlhé kontúry môžu byť tiež dôvodom, prečo sa teplá podlaha dobre neohrieva. Optimálna dĺžka by mala byť 80-90 metrov. V prítomnosti konštrukčných hodnôt vyvažovania systému je však povolená dĺžka a ďalšie. Ako ukazuje prax, niektorí inštalatéri dokážu v jednom obryse urobiť podlahu dokonca 200-300 m.

Na vyriešenie tohto problému si môžete kúpiť čerpadlo s vyššou kapacitou a dúfať, že zvládne také dlhé obvody..

Rúrka podlahového kúrenia prerazená

Stáva sa to zriedka, ale táto možnosť by nemala byť vylúčená. Iste, keď sa systém nezohrieva na mieste, kde ste pred časom vyvŕtali podlahu, dôvod bude presne v poruche potrubia..

Pokúste sa nájsť porušenie. Použite termokameru. Na podozrivom mieste budete musieť otvoriť podlahu, vyrezať otvor a namiesto toho vložiť rukáv, ktorý potom musíte zabaliť do polyetylénu. Podlaha sa opäť betónuje.

Nadmerná akumulácia vzduchu v systéme

Toto je vo všeobecnosti prvá vec, na ktorú by ste mali myslieť, ak sa teplá podlaha dobre neohrieva. Na odstránenie vetrania je potrebné odskrutkovať odvzdušňovací ventil (ak existuje) a vypustiť vzduch.

Ak taký prvok v systéme nie je, zaskrutkujte ho do rozdeľovacieho potrubia a odtiaľ vypustite vzduch..

Nevhodné čerpadlo

Podlaha môže tiež zostať studená kvôli slabému čerpadlu, ktoré nezvláda priradené funkcie. Zariadenie nemôže prechádzať cez kontúry a vy, keď ste v miestnosti, zmrazíte. Stačí vymeniť pumpu za výkonnejší model.

Zlá inštalácia

Ak nemáte dostatok skúseností, ale napriek tomu sa rozhodnete pre inštaláciu teplej elektrickej podlahy, urobte všetko pre to, aby ste v budúcnosti odstránili tieto problémy:

 1. Nesprávna inštalácia snímača teploty. Ak je nainštalovaný veľmi blízko vykurovacieho telesa, zariadenie nemusí fungovať správne a fungovať predčasne. V dôsledku toho sa vykurovacie teleso vypne, keď podlaha ešte nie je dostatočne teplá, a vy zamrznete.
 2. Keď je napríklad vykurovacia podložka inštalovaná vo veľkej vrstve lepidla na dlaždice alebo dokonca v poteru, bude to mať malý alebo žiadny účinok. Zahrievanie hrubého povlaku vám napokon vezme všetku energiu.

Poškodený termostat alebo snímač teploty

Senzor je najslabším systémovým článkom podlahového vykurovania z elektrickej energie. Príde čas, kedy budete musieť zariadenie diagnostikovať a vymeniť. Termostat je presné elektronické zariadenie, preto by nemalo byť vylúčené ani jeho zlomenie..

V prípade poruchy akéhokoľvek z týchto zariadení je potrebná iba diagnostika a výmena, podlaha zostane neporušená.

Slabé napätie v sieti

Pokles napätia môže byť tiež dôvodom, prečo sa teplá podlaha neohrieva.

Keď napätie klesne iba o 10%, výkon vykurovacieho zariadenia sa zníži o 20%..

Jedno poschodie pre niekoľko miestností

Pri inštalácii jedného systému do dvoch miestností s rôznymi teplotnými režimami sa vykurovanie môže líšiť v jednej z miestností. Dôvodom je, že snímač teploty je iba v jednej miestnosti. A termostat môže vypnúť vykurovacie teleso, keď snímač dosiahne požadovaný stupeň v miestnosti, zatiaľ čo v inej miestnosti podlaha ešte nemala čas dosiahnuť optimálnu teplotu.

Ak pocítite prvé známky toho, že sa teplá podlaha začala zahrievať horšie, zavolajte špecialistu. Rýchlo identifikujú príčinu problému, vymenia alebo opravia potrebné prvky. Budete si teda istí kvalitou vykonaných opráv a navyše získate záruku.

Nerovnomerné zahrievanie kvôli rôznym dĺžkam obvodov

Ak je podlaha zle alebo nerovnomerne zahriata, pravdepodobne dôjde k nerovnomernému prívodu chladiacej kvapaliny potrubím. K tomu dochádza v dôsledku rôznych dĺžok obrysov. V dlhých slučkách pri rovnakom prietoku chladiacej kvapaliny dochádza k chladeniu rýchlejšie.

Na nápravu situácie je potrebné upraviť objem a rýchlosť dodávky vody do každej vetvy. V závislosti od schémy pripojenia sa to robí pomocou hrebeňových ventilov alebo trojcestného ventilu. Ak chcete zistiť výsledok vykonaných zmien, budete musieť počkať, kým sa podlaha nezahreje.

Foto - Nastavenie prívodu chladiacej kvapaliny pomocou rotometrov

Ak používate automatické zariadenia (snímač teploty alebo servopohon), proces korekcie sa výrazne zjednoduší. Regulácia prívodu vody sa spustí v automatickom režime..

Chybné elektrické zariadenie

Ak nedôjde k úniku, poruchu je potrebné hľadať v zariadení pracujúcom zo siete – jedná sa o termostat, snímač teploty a elektrické čerpadlo.

Najprv by ste mali skontrolovať, či je v teplotnom senzore a na každom termináli regulátora napätie, to sa vykonáva pomocou multimetra alebo indikačného skrutkovača. Ak je snímač alebo termostat poškodený, je lepšie ich nahradiť novými..

Porucha čerpadla je indikovaná neprítomnosťou zvukov, keď je zapnutá. Prerušenia práce sú spojené s ukladaním solí z vody. Motor môžete naštartovať otáčaním obežného kolesa skrutkovačom, ale musíte ho najskôr odstrániť. Ak tieto opatrenia nefungujú, malo by byť čerpadlo vymenené..

Foto - Posuňte obežné koleso čerpadla

Z kotla sa úplne nezohreje

Existujú iba dva dôvody, prečo sa vodná podlaha nevyhrieva:

 1. Nízky výkon kotla. Na vykurovanie jednej miestnosti bytu by ste mali v ostatných znížiť teplotu..
 2. Nesprávne zvolené čerpadlo – nie je dostatok energie na spustenie chladiacej kvapaliny cez všetky vetvy. Riešením je výmena čerpadla za výkonnejšie.

Nedostatočné vykurovanie vodných podláh

Tu sú hlavným dôvodom nestabilnej práce nedostatky dosiahnuté počas procesu inštalácie. Nízky výkon môže byť spojený s nesprávnym použitím vodného čerpadla, nízkym výkonom kotla.

Bežné situácie:

 • ak je pozorované nerovnomerné alebo nedostatočné vykurovanie, uistite sa, že kotol funguje správne. Musíte sa uistiť, že kohútiky na rozvádzači sú otvorené, prepínače by mali byť otočené pozdĺž potrubí;
 • obehové čerpadlo v aktívnom stave vydáva mierny hluk, vibruje. Ak sa počas kontroly zistí, že je všetko v poriadku s napájaním a podlaha sa nezahrieva, potom sú problémy s čerpadlom – je potrebné ho opraviť alebo vymeniť;
 • vniknutie vzduchu do potrubí môže spôsobiť poruchu systému. Tento problém sa môžu zbaviť iba špecialisti;
 • kotol s nedostatočným výkonom nie je schopný plne obsluhovať podlahy s teplou vodou, pri výbere vykurovacej nádrže by mala byť ponechaná výkonová rezerva alebo obmedzené vykurovanie v nepoužívaných miestnostiach.

Ak sa zdá, že v niektorých oblastiach sa povrch viac zahrieva, znamená to, že vrstva parotesnej zábrany bola nesprávne položená. Štruktúru budete musieť otvoriť a prerobiť, inak hrozí veľké riziko vlhkosti a plesní.

Problém so spätným tokom

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže byť spätný tok studený, čo zase vedie k zníženiu účinnosti podlahy:

 1. Malý tlak – chladiaca kvapalina nemá čas vytlačiť studenú vodu. Na odstránenie tohto problému je potrebné nainštalovať čerpadlo. Poskytne požadovanú úroveň cirkulácie chladiacej kvapaliny a vtlačí ju do obvodov. Rovnaký problém môže nastať, ak existuje čerpadlo, ale ak nemá vhodný výkon, musí sa preto výpočet výkonu zariadenia brať vážne..
 2. Zníženie priepustnosti potrubí – mali by byť vyčistené. To sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi: pomocou zmesi pulzujúcej vodou a biologických produktov alebo pneumohydroimpaktom.
 3. Malá veľkosť potrubia – boli vybrané rúry s nesprávnym prierezom. Situáciu je možné zmeniť iba výmenou potrubí za výrobky s požadovanou sekciou..
 4. Nesprávna inštalácia – vratné a prívodné potrubia sú zmiešané. Malo by to byť podľa novej schémy, správne pripojte podlahové rúry k hrebeňu.
 5. Vzdušnosť systému – prítomnosť vzduchu v systéme vedie k zlej priepustnosti chladiacej kvapaliny. Na odstránenie vzduchu z potrubia musíte otvoriť odvzdušňovací ventil.

Foto - Odvzdušnenie systému

Zlá izolácia

Nedostatok alebo zle nainštalovaná tepelná izolácia je častým dôvodom neúčinnej prevádzky teplej podlahy. Ako substrát sa často používa obyčajný polyetylénový film, ale nejde o tepelnú izoláciu. Je potrebné položiť dosky z penového polystyrénu s hrúbkou 5 – 10 cm.

Ukončiť – systém sa opäť posunie. Je to však časovo náročný proces a vedie k ďalším nákladom. Môžete nastaviť vyššiu teplotu alebo nainštalovať výkonnejšiu techniku, mali by ste sa však poradiť so špecialistami, pretože to nie je bezpečné.

Koniec koncov, 70 stupňov je maximálny limit na ohrev chladiacej kvapaliny pre teplú podlahu. A systém môže v tomto režime fungovať iba dočasne, inak rýchlo zlyhá..

Nesprávne priradená sila

V priemere sa tepelné straty doma vypočítajú nasledovne – 100 W na 1 m2. Niekedy sú však tieto hodnoty prekročené, čo vedie k neúčinnému fungovaniu systému..

V tomto prípade je potrebný prepočet tepelných strát vo všetkých miestnostiach. Môžete použiť online kalkulačku. Potom je potrebné analyzovať tepelné straty v miestnostiach, kde sa podlaha nevyhrieva. S ohľadom na to vykonajte úpravy na kolektore tých vetiev, ktoré sa nezahrievajú.

Po rekonfigurácii dajte 2 – 3 hodiny a skontrolujte výsledok. Ak sa situácia nezlepší, bude potrebné aktualizovať vykurovací systém..

Veľkosť obrysov je príliš veľká

Príliš veľké kontúry môžu tiež spôsobiť zlé zahriatie teplej podlahy, alebo jeden, najdlhší obrys, nemusí fungovať. Odporúčaná dĺžka potrubia 80 – 90 metrov.

Malé excesy sú prípustné. Ale ak je dĺžka jedného okruhu oveľa dlhšia ako priemerný štandard, potom čerpadlo nemôže v takom potrubí cirkulovať kvapalinu..

Čerpadlo môže byť nahradené výkonnejším zariadením, ale ak je veľkosť okruhu výrazne prekročená, dokonca sa s takouto úlohou nemusí vyrovnať. Pri konštrukcii podlahy preto musíte dodržať odporúčanú dĺžku obrysu.

Zberač nefunguje

Ak sa podlahové kúrenie nevyhrieva, potom ďalší problém môže spočívať v tom, ako rozvodný hrebeň funguje. Zlyhanie kolektora má dva hlavné dôvody:

 1. Zlý výber čerpadiel, ak sú dve. Čerpadlo v distribučnej skupine musí mať nižší výkon ako čerpadlo v kotle alebo v samotnom systéme.
 2. Bahnová žumpa je upchatá – musíte ju odskrutkovať a vyčistiť.

Foto - Čistíme bahennú žumpu

Zvážili sme hlavné problémy, ktoré môžu vzniknúť počas prevádzky podlahového vykurovania. Vo väčšine prípadov môžete sami identifikovať problémy v systéme a opraviť ich. Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami, je lepšie pozvať špecialistov.

Vetranie systému

Najzákladnejšie, prečo sa teplá podlaha nemusí zahriať alebo nefunguje, je banálne vetranie.

Ako opraviť?

Predaj svoj dom. Je potrebné odskrutkovať odvzdušňovací ventil a „odvzdušniť“ vzduch. Ak v systéme nie je vetrací otvor, zaskrutkujte ho do rozdeľovacieho rozdeľovača podlahového vykurovania a „odvzdušnite“ vzduch odtiaľ.

Slabé čerpadlo

obehové čerpadlo

Teplá podlaha sa možno tiež neohrieva kvôli nesprávne zvolenému čerpadlu. Takéto čerpadlo nemôže kompetentne „vytlačiť“ obrysy, a preto vás teplé podlahy neohrievajú.

Ako opraviť?

Vymeňte čerpadlo za výkonnejšie.

Príčiny problémov so spätným tokom v batériách súkromného alebo bytového domu

Existuje niekoľko dôvodov, prečo nie je spiatočná linka dostatočne teplá alebo úplne studená. Bežné problémy sú:

 • nedostatočný tlak vody v systéme;
 • malá časť potrubia, cez ktoré prechádza chladiaca kvapalina;
 • nesprávna inštalácia;
 • vzdušnosť alebo kontaminácia systému.

Ak v byte nastal problém so spätným prúdením za studena, potom prvá vec, na ktorú by ste mali venovať pozornosť, je tlak. To platí najmä pre miestnosti vo vyšších poschodiach. Faktom je, že princípom činnosti spätného toku je rýchle a nepretržité vedenie tekutiny systémom. A ak jeho rýchlosť klesne, chladiaca kvapalina nebude mať čas vytlačiť studenú vodu a batérie sa nezahrejú.

Čo robiť, ak sa podlahové kúrenie nezohrieva - vyhľadajte poruchy a odstráňte chyby

Ďalším dôvodom nefunkčnosti spiatočky je kontaminácia vykurovacieho okruhu. Hlavné čistenie systémov vo viacpodlažných budovách sa spravidla často nevykonáva. Sediment, ktorý sa časom hromadí na stenách potrubia, bráni prechodu kvapaliny.

Hlavným dôvodom prerušenia prevádzky vykurovacieho systému v súkromnom dome je nesprávna inštalácia. Najčastejšie sa to stane, keď sa inštalácia vykonáva bez účasti špecialistov. Keďže sme v tejto záležitosti nekompetentní, je celkom ľahké zameniť prívodné a vratné potrubie alebo vybrať rúry zlej veľkosti..

V byte aj v súkromnom dome môže byť problém nefunkčného vykurovacieho systému spojený s nedostatočným prietokom vody alebo vzdušnosťou. Podobným spôsobom znečistenie potrubí ovplyvňuje činnosť spiatočky..

Metódy riešenia problémov. Prečo je čistenie nevyhnutné?

Aby ste pochopili, ako presne problém vyriešiť, musíte najskôr zistiť jeho zdroj. Ak sa batérie ochladia kvôli nedostatočnému rýchlemu obehu vody, v tomto prípade pomôže inštalácia špeciálneho čerpadla. Pod určitým tlakom bude pravidelne tlačiť vodu do okruhu, čím zabráni zastaveniu alebo spomaleniu systému..

Čo robiť, ak sa podlahové kúrenie nezohrieva - vyhľadajte poruchy a odstráňte chyby

Ak sú dôvodom upchaté potrubia, stačí ich vyčistiť. To je možné vykonať niekoľkými spôsobmi:

 • použitím zmesi pulzujúcej vodu;
 • s pomocou biologických produktov;
 • pneumohydraulickým nárazom.

Dôležité! Takéto čistenie sa vykonáva pravidelne, aby sa zabránilo vzniku nových problémov..

V prípade poruchy spôsobenej nesprávnou inštaláciou zariadenia kontaktujte sprievodcu. Kvalifikovaný odborník určite problém vyrieši a vyrieši všetky problémy. Okrem toho poskytne dobré rady a odporúčania týkajúce sa starostlivosti a prevádzky systému..

Oprava podlahy s teplou vodou: ako identifikovať a opraviť problémy

Prečo teplá podlaha vody nespôsobuje teplo?

Vykurovanie podlahovým vykurovaním sa považuje za mimoriadne spoľahlivú a účinnú možnosť vykurovania priestorov. Objavujú sa nové technológie, voda bude dlho slúžiť ako nosič tepla. A dokonca aj pre tieto systémy vznikajú podmienky, keď teplá podlaha nefunguje, a potom je potrebné teplú podlahu vody opraviť.

Príčiny problému

Hlavnými faktormi vzhľadu porúch v systéme ohrevu vody sú nesprávna inštalácia alebo nesprávne vybrané materiály. Špecifickosť inštalácie spočíva v správnom spárovaní okruhov podlahového vykurovania s hlavným vykurovacím systémom. Na zhoršenie prevádzkových vlastností stačí urobiť malú chybu pri výpočte hydraulického tlaku alebo v nastaveniach jednotky na miešanie vody..

Ako však opraviť teplú podlahu bez toho, aby ste poznali jej dizajn? Zvážte hlavné prvky systému a symptómy ich poruchy.

 1. Termostat so snímačom teploty. Reguluje prietok vykurovacieho média z hlavného systému. Ak sa servomechanizmus alebo snímač pokazí, je možný kritický prebytok ohrevu vody alebo jej objemu.
 2. Vyvažovací ventil. Je potrebné miešať horúci a chladený nosič tepla, kým sa nedosiahne teplota 55-60 ° C. Zlyhanie ovplyvní aj stupeň ohrevu vody..
 3. Obehové čerpadlo. S jeho pomocou sa v potrubiach podlahového vykurovania vytvára hydraulický tlak.
 4. Bezpečnostný termostat. Zálohovacie zariadenie, ktoré zabraňuje vniknutiu vody s teplotou nad kritickou hodnotou.
 5. Elektrické pohony zbernej vtokovej skupiny. Regulujte prietok v rôznych obvodoch systému.
 6. Potrubia. Rozvetvená čiara, ktorá vykonáva funkcie prenosu tepelnej energie z ohriatej vody na povrch podlahy.
 7. Bypass.
 8. Diaľkové termostaty. Sú napojené na elektrické pohony vstupnej skupiny, umožňujú diaľkovo ovládať teplotu vykurovania.

Pri správnom návrhu a skutočnej implementácii môže taký systém fungovať hladko až 40 rokov. Vonkajšie faktory alebo skryté chyby materiálov však spôsobujú núdzové situácie..

Ako opraviť teplú podlahu, ak dôjde k úniku

Jedným z dôvodov, prečo nefunguje podlahové kúrenie, je poškodenie potrubia. Ak tlak v potrubí prudko klesol, je to jeden zo znakov možného úniku. Aj keď je odtlakovanie vedenia úplne bezvýznamné, dôsledky z neho môžu byť dosť vážne..

A nie je to len o znížení účinnosti vykurovacieho systému, ale aj o budúcom zničení podlahy. Ak chcete opraviť podlahu z teplej vody, musíte sa najskôr rozhodnúť o mieste úniku. Ak na povrchu nie sú žiadne mokré škvrny, je možné použiť špeciálne zariadenia: termokamery alebo diaľkové indikátory vlhkosti.

Oblasť úniku chladiacej kvapaliny na zariadení bude vyzerať ako jasný svetlý bod.

Ako sa teda vysporiadať s takým bežným problémom, akým je poškodenie potrubia, napríklad vŕtacím kladivom. V takejto situácii je prvým krokom zachovanie pokoja. Prvým impulzom je odstránenie nástroja, ale v žiadnom prípade by sa to nemalo robiť, pretože voda „zaplaví“ dom a v skutočnosti slúži ako zástrčka. Najprv musíte zastaviť prívod vody.

Opatrne uvoľnite prístup k poškodenej oblasti, aby ste uľahčili prerezanie poškodeného kusa potrubia a na oboch stranách ponechajte čo najväčšie konce. Nie vždy v takej chvíli môžu byť po ruke kusy rovnakého potrubia alebo tvaroviek, ktoré chránia systém pred nečistotami. Môžu byť nahradené zakrytím voľných koncov, napríklad plastovými vreckami alebo gumovými rukavicami..

Jedinou spoľahlivou metódou pripojenia je krimpovanie. Na opravu sa kupuje kus potrubia a tvaroviek. Okraje montážnych dielov zvlňte špeciálnym lisovacím kľúčom.

Na zapustenie nie je možné použiť závitové kovanie, pretože nie je dostatočne spoľahlivé a jedného dňa vytečie.

Jeden koniec potrubia musí byť vyčistený a rozšírený a musí naň byť pripevnená armatúra. Krimpujte dvojitým pohybom. Podobne je druhý koniec zvlnený..

Natlakujeme armatúru na druhom konci opravovaného potrubia podlahového vykurovania. Opravnú rúrku odrežeme na požadovanú veľkosť a znova stlačíme, ale už spojenia. Spustite vodu a vyskúšajte tesnosť iba v opravenej oblasti. Potom sa s pozitívnym výsledkom naleje nový poter.

Táto technológia je vhodná pre rúry z kovového plastu alebo zosieťovaného polyetylénu; pre výrobky z PVC to robia trochu inak. Napriek tomu, že sa vyznačujú vysokou mechanickou pevnosťou, v prípade nesprávneho umiestnenia vŕtania môže dôjsť k poškodeniu potrubia. Na opravy sa používa špeciálna spájkovačka a opravná objímka. Najprv sú rezy spojky koordinované s rozmermi vedenia, potom sú nainštalované pomocou spájkovačky.

Elektrické problémy

Medzi zariadeniami, ktoré pracujú na napájaní, je v prvom rade potrebné poznamenať kruhové čerpadlo a termostat v zmiešavacej jednotke. Najprv sa musíte uistiť, že týmto prvkom je dodávaná aspoň energia. To je celkom jednoduché pomocou najjednoduchšieho indikátorového skrutkovača alebo multimetra..

Činnosť kruhového čerpadla je vždy sprevádzaná miernym hlukom, preto je jeho prevádzkyschopnosť určená zvukom. Zdravie termostatu môžete určiť:

 • vizuálne, pretože otáčanie drieku počas prevádzky zariadenia by malo byť viditeľné;
 • pomocou multimetra: skontrolujte, či je napájanie dodávané, a potom po zmeraní odporu na svorkách ich skontrolujte značkami v pase zariadenia.

Príčinou porúch v prevádzke vodnej podlahy môže byť: nedostatočná tepelná izolácia alebo výkon kotla, prítomnosť vzduchu v systéme a množstvo ďalších dôvodov a každý z nich je odstránený podľa určitých pravidiel..

Odstránenie možných problémov

Infračervenú fóliu je možné niekoľkokrát namontovať a demontovať, ale nemôže slúžiť ako hlavný zdroj tepelnej energie. Úplná výmena podlahy bude potrebná, ak je zabudovaná do poteru a nemá dostatok energie na vykurovanie bytu alebo neexistuje žiadna tepelná izolácia. A v akých prípadoch je možné lokálne opraviť teplú elektrickú podlahu a ako sa to robí? Zvážte, ako vyriešiť problém so systémom „teplej podlahy“, od výmeny termostatu až po opravu káblov.

Ako vymeniť termostat?

Ak elektrické podlahy nefungujú kvôli chybnému termostatu, potom nemá zmysel opravovať toto zariadenie. Jeho cena je nízka a väčšina náhradných dielov je vyrobená v rámci záruky. Aby ste mohli bezpečne pracovať, musíte najskôr vypnúť napájanie. Potom sa predný panel otvorí, upevní západkami alebo skrutkami. Na svoje miesto je umiestnený nový, funkčný.

4

Problémy s napätím: čo robiť?

Ak je vedenie poškodené alebo bez napätia, spínač sa automaticky vypne, potom nebude žiadne napätie. A podlahy sa nebudú môcť vôbec zahriať. Ak je napätie slabé, bude potrebný stabilizátor. S poklesom napätia sa vykurovací výkon kábla zníži na polovicu. Preto je nákup a inštalácia stabilizátora odôvodneným výdavkom..

Nesprávna inštalácia alebo porucha snímača teploty

Ak je tepelný snímač chybný, budete ho musieť vymeniť za nový. Senzory sú lacné a opravy je možné vykonať aj pri podlahách s mazaninou. Snímač teploty je vždy inštalovaný v ochrannej medenej alebo plastovej vlnitej trubici, ktorá zhasne. Ale aby ste sa k nemu dostali, musíte sa dostať dovnútra steny. Po vybratí skúmavky do nej stačí nainštalovať nový snímač. Potom je znova namontovaný a stopy poškodenia steny sú skryté..

Tepelný senzor vo vlnitej trubici

Ak je snímač teploty umiestnený v blízkosti vykurovacieho kábla, potom bude potrebné odstrániť časť podlahovej krytiny a odstrániť poter v mieste, kde je inštalovaný. Pri plnení výslednej jamy cementovou maltou budete musieť zaistiť, aby snímač zaujal správnu polohu vzhľadom na kábel.

Prerušený kábel alebo skrat

Ak je snímač, termostat v dobrom prevádzkovom stave a je tam napätie, potom existujú iba 2 možnosti. Ide o skrat alebo zlomený kábel. V každom prípade bude potrebné demontovať podlahu a otvoriť poter, ak existuje. Na nájdenie chybného webu potrebujete profesionálne vybavenie. Umožní zvládnuť iba miestnu opravu teplej podlahy, ušetrí finančné a časové náklady. Preto v prípade chybného kábla existuje iba jedno východisko: zavolajte špecialistu.

Musíte sa postarať o potrebu opravy teplej elektrickej podlahy vo fáze návrhu. Správny výpočet výkonu a zohľadnenie obvyklých indikátorov napätia pomôže vyhnúť sa problémom s nedostatočným zahrievaním povrchu podlahy. A správna inštalácia teplotného senzora a kontrola stavu elektrického systému pred zariadením na mazaninu eliminuje riziko demontáže podlahovej krytiny pri hľadaní porúch, ak sa, ako sa ukázalo, kábel vôbec nezohrieva.

Automatická regulácia teploty TP

Automatické nastavenie teplej podlahy je možné vykonávať termomechanicky alebo elektronicky pomocou elektromechanických pohonov, ktoré riadia činnosť uzatváracích ventilov.

Termomechanický riadiaci systém

Je založená na prevádzke termostatických ventilov alebo kohútikov s tepelnými hlavicami, ktoré reagujú na zmeny teploty chladiacej kvapaliny. Rôzne modely takýchto uzatváracích a regulačných ventilov v súčasnosti ponúka mnoho výrobcov, napríklad Oventrop. Bez ohľadu na názov a typ termosetovej látky, ktorá sa v nich používa (kvapalina alebo plyn), sa však jedná o termomechanické samoregulačné mechanizmy, ktoré je najvhodnejšie nainštalovať na reguláciu teploty jedného oddelene odobratého okruhu..

Princíp činnosti tepelných ventilov je jednoduchý, vďaka čomu sú veľmi spoľahlivé a bezpečné. Medené, mosadzné alebo bronzové jadro inštalované v tele zariadenia, ohrievané prechádzajúcim prúdom chladiacej kvapaliny, prenáša teplotu do termosetového plniva. Rozpínajúci sa teplom tvrditeľný prvok zasa tlačí na jadro, ktoré pohybom ventilu postupne blokuje cirkuláciu ohriatej kvapaliny.

Termostatický ventil pre podlahové vykurovanie je možné okrem inštalácie na rozvodné potrubie namontovať aj do samostatnej zostavy typu „unibox“. K takýmto zostavám patria aj automatické vetracie otvory, ktoré sú spolu s termostatmi umiestnené v kompaktných boxoch (boxoch). Použitie „unibox“ umožňuje reguláciu teploty v samostatnej vetve TP nie je viazaná na objemné kolektorové skrine, čo je obzvlášť výhodné pri malom počte obvodov.

unibox pre podlahové vykurovanie

Termomechanické regulátory podlahového vykurovania môžu mať navyše prvky citlivé na vzduch. Umožňujú vám ich nakonfigurovať tak, aby regulovali tok chladiacej kvapaliny nie podľa jej teploty, ale podľa teploty vzduchu v priestoroch. Princíp ich pôsobenia je rovnaký, len termosetová látka je oveľa citlivejšia. Odporúča sa nainštalovať vzduchovú tepelnú hlavicu na súčasné ovládanie niekoľkých okruhov v jednej miestnosti, kde je jediným zdrojom vykurovania vodné podlahové vykurovanie..

Elektronický riadiaci systém

Obsahuje elektronické teplomery, regulátor a elektrické pohony (akčné členy, servopohony). Mechanizmy elektrického pohonu môžu byť pripevnené k zmiešavacím hlavám konvenčných regulačných ventilov (ventilov) alebo môžu byť súčasťou ich konštrukcie. Zmena prietoku chladiacej kvapaliny sa vykonáva v súlade s nastavenými prahovými hodnotami. Meracím médiom pre snímače teploty automatického regulátora teploty podlahy môže byť chladiaca kvapalina aj vzduch v miestnostiach..

Dôležité! Takéto riadiace zariadenie je dosť drahé potešenie, ale zároveň je schopné poskytovať optimálne prevádzkové režimy pre podlahové vykurovanie a maximálnu úsporu energie. Elektronické regulátory navyše umožňujú programovanie TP prepojením jeho prevádzkových režimov s rôznymi časovými obdobiami, čo zaručuje užívateľovi maximálny tepelný komfort..

Filmujte teplú podlahu

Filmom tepelne izolovaná podlaha Teplotex-0,5

Filmom tepelne izolovaná podlaha Teplotex-0,5

 • Výkon: 220W
 • Účel: podlahové vykurovanie
 • Krajina pôvodu: Južná Kórea
 • Typ vykurovania: základné / pohodlné
 • Max. teplota (prevádzková): 45 ° C
 • Krok rezu: 25 cm

Filmom tepelne izolovaná podlaha Teplotex-0,8

Filmom tepelne izolovaná podlaha Teplotex-0,8

 • Výkon: 220W
 • Účel: podlahové vykurovanie
 • Krajina pôvodu: Južná Kórea
 • Typ vykurovania: základné / pohodlné
 • Max. teplota (prevádzková): 45 ° C
 • Krok rezu: 25 cm

Filmom tepelne izolovaná podlaha Teplotex-1.0

Filmom tepelne izolovaná podlaha Teplotex-1.0

 • Výkon: 220W
 • Účel: podlahové vykurovanie
 • Krajina pôvodu: Južná Kórea
 • Typ vykurovania: základné / pohodlné
 • Max. teplota (prevádzková): 45 ° C
 • Krok rezu: 25 cm

Sada filmového podlahového vykurovania Teplotex 1m²

Sada filmového podlahového vykurovania Teplotex 1m²

 • Výkon: 220W
 • Účel: podlahové vykurovanie
 • Krajina pôvodu: Južná Kórea
 • Typ vykurovania: základné / pohodlné
 • Max. teplota (prevádzková): 45 ° C
 • Krok rezu: 25 cm

Určitá časť oblasti podlahového vykurovania nie je vykurovaná

Časť uhlíkových uhlíkových pásikov je poškodená – spravidla mechanické poškodenie ochrannej vrstvy filmu. Vykoná sa vizuálna kontrola priestoru, ktorý sa neohrieva.

Nespoľahlivý kontakt medzi napájacím vodičom a prúdovým pásom v ktorejkoľvek časti vyhrievanej podlahy alebo mechanické poškodenie prúdového pásu filmovej podlahy. To platí, ak je v miestnosti položených niekoľko častí filmovej podlahy a niektoré fungujú (teplo) a niektoré nie. Je potrebné skontrolovať všetky spojovacie kontakty napájacieho kábla a vyhrievanej podlahy a identifikovať miesto poruchy. Za týmto účelom sa otvorí tá časť podlahy, pod ktorou sa fólia nezohrieva..

Pravidlá vytvárania spojení sú podrobne popísané v zodpovedajúcej časti..

Poškodenie podlahovej krytiny nad teplou podlahou

Lokálne prehriatie podlahovej plochy filmu. Filmová tepelne izolovaná podlaha sa bojí „uzamknutia“. Ak došlo k lokálnemu prehriatiu (objemný predmet, ako napríklad matrac alebo vankúš, bol ponechaný na podlahe), došlo k narušeniu výmeny tepla, teplota v tomto mieste stúpa, čo vedie k poškodeniu podlahovej krytiny. Súčasne je teplá podlaha samotná správne funkčná. Je zakázané položiť filmové podlahové kúrenie pod nábytok a iné predmety, ktoré zhoršujú prenos tepla do okolitého priestoru..

Film bzučiakom tepelne izolovanej podlahy

Niekedy pri inštalácii filmového podlahového vykurovania dochádza k takému účinku, ako je „bzučanie“ filmu, ktoré sa prejavuje vo forme zvukových vibrácií s nízkou frekvenciou a podľa ucha je vnímané ako praskanie alebo bzučanie na povrchu film. Tento efekt zmizne po vypnutí napájania..

Dôvodom vzniku tohto praskania sú rezonančné javy v systéme „Napájacia sieť – filmová podlaha“, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku vplyvu harmonických hlavnej frekvencie napájacej siete (50 Hz) na film. Faktom je, že v napájacej sieti môžu byť rôzne druhy odchýlok: nárast a pokles amplitúdy sieťového napätia, prítomnosť vysokofrekvenčného rušenia vznikajúceho pri prevádzke zariadenia atď. Všetky tieto odchýlky, za určitých podmienok, do tej či onej miery môžu viesť k takému javu, ako je „bzučanie“ filmu.

Pozor! Efekt „hukot“ alebo „praskanie“ nie je poruchou filmu..

Tipy na odstránenie filmového šumu

 • Skontrolujte tepelnoizolačný materiál pod fóliou – musí byť nevodivý (na báze lavsanu). Prípadne môžete skúsiť prevrátiť izoláciu reflexnou stranou nadol..
 • Vymeňte fázu L a nulu N na regulátore.
 • Skontrolujte položenie filmu – medené vodivé pásy by mali byť na dne.
 • Prúdové vodiče z filmu k termostatu by nemali prechádzať po povrchu samotného filmu, musia byť vedené po obvode miestnosti.
 • Miestnosť musí byť suchá. Film môže niekedy bzučať za prítomnosti vlhkosti v miestnosti (napríklad v kúpeľniach alebo ak poter v miestnosti nie je úplne suchý atď.)
 • Niekedy môže film bzučať, ak je položený pozdĺž podlahových dosiek (existujú hlavné armatúry). Môžete skúsiť rozvinúť film o 90 stupňov a umiestniť ho cez dosky. Účinok podlahovej konštrukcie je možné skontrolovať nasledovne: zdvihnite časť filmu nad podlahu do výšky 0,5-1 m a počúvajte bzučanie. Ak film naďalej hučí, podlahová štruktúra film neovplyvňuje..

Podlaha je “prerazená” elektrickou energiou

Hlavným dôvodom je zlá izolácia spojov napájacieho vodiča a prúdových pásov. Vyžaduje sa kontrola všetkých svoriek a pripojení.

Porušenie izolácie napájacieho drôtu – problém môže nastať pri dlhšej prevádzke teplej podlahy, ak sú spojovacie vodiče nesprávne nainštalované (najmä ak sa prekrývajú).

V miestnosti je veľmi vlhko – napríklad došlo k úniku vody alebo sa vlhkosť nejako dostala pod vrchný náter na teplej podlahe. V tomto prípade sú spoje medzi podlahou filmu a napájacím vodičom „slabým“ bodom, ktorý je potrebné najskôr skontrolovať..

Podlaha je príliš horúca

Umiestnenie senzora na povrchu filmového podlahového vykurovania

Termostat je nastavený tak, aby pracoval iba so snímačom teploty vzduchu. Niektoré termostaty (najmä programovateľné) majú dva snímače teploty (podlaha + vzduch), pri nastavovaní musíte vybrať typ snímača, aby sa ovládanie vykonalo snímačom teploty podlahy. Neodporúča sa nastavovať teplotu podlahy na termostate nad 27-28 ° C.

Podlahový snímač nemusí byť správne nainštalovaný. Ak je mimo oblasti, na ktorej je položená teplá podlaha, nemusí správne odčítať teplotu, pretože podlaha vedľa infračerveného filmu sa nezahrieva. Preto termostat na základe hodnôt teplotného senzora nevypne teplú podlahu..