Omietka polystyrénom

Urobte si svojpomocne fasádnu omietku na penovom plaste

Otázka izolácie vonkajších stien, ako v súkromnom sektore, tak aj v bytových domoch, získava každým rokom na aktuálnosti. Čoraz viac majiteľov uprednostňuje jednorazové výdavky na vonkajšiu izoláciu, ako každoročne platiť obrovské účty za energie. Voľba medzi sortimentom materiálov pre vonkajšiu izoláciu sa stále viac zastavuje pena. Tento stavebný materiál má mnoho výhod: vysokú úroveň zachovania tepla, nízke náklady a jednoduchú inštaláciu. Pri práci s materiálom by ste však nemali zanedbávať ochranu pred vplyvmi prostredia. A omietanie poskytne pene maximálnu ochranu.

Pri výbere medzi sortimentom materiálov pre vonkajšiu izoláciu sa stále viac zastavujú pri pene.Pri výbere medzi sortimentom materiálov pre vonkajšiu izoláciu sa stále viac zastavujú pri pene.

O tejto metóde, ako najoptimálnejšej, na ochranu vášho domu pred penovým blokom alebo skôr jeho vonkajšou izoláciou, sa dozviete podrobnejšie. Tiež vám bude predstavená technológia nanášania omietkovej vrstvy na polystyrén a vlastnosti práce s materiálom.

Ak už bolo rozhodnutie prijaté a zo všetkých mnohých materiálov na izoláciu ste sa usadili na pene alebo na jej blízkom príbuznom – penoplexe, musíte premýšľať o jeho ochrane pred vonkajšími ničiteľmi prichádzajúcimi z prostredia: vlhkosť, slnečné svetlo, ultrafialové, vysoké a nízke teploty. A budeme chrániť metódou omietky.

Etapy omietania povrchu peny alebo peny

Etapy omietania povrchu peny alebo peny

Aby ste pochopili celý proces, ako aj potrebné materiály, musíte vedieť, aké fázy obsahuje:

 • Príprava omietkovej malty.
 • Sádrová sieťovina a jej prichytenie k povrchu.
 • Omietková sieťovina.
 • Povrchová vyrovnávacia vrstva.
 • Stierkové práce na vrstve na vyrovnanie.
 • Povrchový základný náter.
 • Záverečná práca.

Ak sa podrobne pozriete na každú fázu práce, potom môžete sami pochopiť, že tento proces je síce dlhý, namáhavý, ale dá sa rozdeliť na niekoľko dní. To platí najmä pre začínajúcich remeselníkov, ktorí sa len pokúšajú omietať. S trochou školenia a samotné ruky budú vedieť, čo robiť, a vy si budete musieť celý proces len užiť. Okrem toho je to vynikajúca možnosť, ako ušetriť peniaze na prilákanie tímu profesionálov, ktorí nebudú vykonávať omietanie horšie ako vy, ale budú požadovať veľké množstvo peňazí..

Príprava sadrových zmesí

Príprava sadrových zmesí

Na prácu s polystyrénovými materiálmi, medzi ktoré patrí polystyrén a podobne, je potrebné použiť hotové zmesi špeciálne navrhnuté pre túto prácu. Rôzne spoločnosti vyrábajúce suché stavebné zmesi majú vo svojom sortimente niekoľko možností pre takéto zmesi. V závislosti od výrobcu bude cena a kvalita tiež kolísať. V priebehu rokov sa úspešne etablovali spoločnosti ako Ceresit a Ecomix. Môžete použiť zmesi týchto spoločností alebo si vybrať lacnejšie možnosti. Ale pri šetrení na zmesi je potrebné pripomenúť, že konečná kvalita vykonanej práce závisí od kvality materiálu. Zvážte tiež skutočnosť, že by ste nemali používať zmesi rôznych spoločností v tej istej oblasti práce, môžu sa líšiť v štruktúre a farbe.

Je veľmi výhodné vybrať si univerzálnu zmes. Môže byť použitý ako lepidlo na pripevnenie peny k stene, tak aj ako ochranná vrstva. Existujú spoločnosti, ktoré majú vo svojom sortimente zmesi dvoch typov: zvlášť na montáž dosky a zvlášť na ochranu. Pri nákupe materiálov nebuďte leniví a prečítajte si, čo je uvedené na obale, možno vám táto zmes nebude vyhovovať.

  DIY komín: zariadenie a inštalácia dymového kanála v súkromnom dome

Univerzálna zmes sa používa na montáž špeciálnej sieťoviny na omietanie na stenu, ako aj na ďalšie omietkovacie práce.

Zmes, ktorá je univerzálna, sa používa na montáž špeciálnej omietkovej siete na stenu, ako aj na ďalšie omietkarské práce. Materiál sa spotrebúva dosť silne, preto je pri veľkých objemoch potrebné zásobiť sa niekoľkými vreckami. Na nanesenie jedného štvorcového metra sadrovej siete potrebujete až štyri kilogramy zmesi a na vyrovnanie steny šesť kilogramov na štvorec.

Samotný spôsob prípravy zmesi je pomerne jednoduchý a často je uvedený na obale. Na získanie materiálu najvyššej kvality je potrebné dodržať všetky pokyny. Na zaistenie omietkovej mriežky je najlepšie použiť zmes, ktorá nemá hrúbku odporúčanú výrobcom, ale o niečo menej často. Keď sa nanesie vyrovnávacia vrstva, konzistencia by mala byť vôbec tekutá, prakticky odtekať z pracovného nástroja.

S technológiou na prípravu roztoku omietky je v zásade všetko jasné. Teraz sa môžete pustiť do práce a lepiť sieťovinu na omietanie, pretože práve ona slúži ako hlavná vrstva na nanášanie omietky.

Montáž sadrokartónu na stenu

Predtým, ako začnete omietať hlavný izolačný materiál – penu, mali by ste sa uistiť, že vyrovnávacia zmes a samotná omietka majú spoľahlivú priľnavosť k pracovnému povrchu. Polyfoam sám o sebe nemá dobré uchopovacie vlastnosti, ak naň nanesiete sadru, potom prinajmenšom praskne, ale maximálne úplne zmizne a potom všetka práca a náklady pôjdu dolu vodou. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné použiť omietkovú sieťku.

Montáž sadrokartónu na stenuMontáž sadrokartónu na stenu

Akú sieťku by ste si mali vybrať? Ak pracujete s vonkajšou izoláciou, potom je materiál pre fasádne práce pre vás vhodný. Takáto sieťovina sa vyznačuje svojou hustotou a čím je sieťovina hustejšia, tým lepšie sa vrstva omietky položí. Existuje však malá námietka, ak je sieťovina príliš hustá, potom je dosť ťažké pracovať s rohmi. Najlepšie je vziať omietkovú mriežku s hustotou 140-160 gramov na meter štvorcový. Ďalší tip pre začínajúcich finišérov: je najlepšie vziať si sieťku, ktorá je odolná voči alkáliám, pretože to tak je základom omietkovej zmesi je cement.

Kde začať s inštaláciou mriežky na omietanie – správna odpoveď z rohov. Okrem toho sú v prvom rade prilepené nielen rohy, ale aj svahy okien a dverí.

Proces lepenia siete v rohoch:

 1. Omietková mriežka, ktorá je určená na inštaláciu do rohu, je pás, ktorého šírka je 30 centimetrov. Dĺžka sieťoviny bude závisieť od povrchu, ktorý má byť ošetrený. Ak sú to svahy, potom sa zameriame na ich dĺžku, ak je roh domu asi jeden meter.
 2. Ďalej musíte urobiť záhyb v strede mriežky. Je to nevyhnutné na to, aby bola zaistená určitá tuhosť aj po tlaku listov pletiva..
 3. Potom sa musíte vyzbrojiť špachtľou a spolu s ňou naneste omietkovú zmes na požadovanú časť: či už je to roh alebo svah alebo dverný otvor. Vrstva nanášanej zmesi by mala byť dosť tenká a nemala by presiahnuť tri milimetre..
 4. Po nanesení zmesi na rohy alebo svahy musíte pripevniť omietkovú sieťku, stlačiť ju špachtľou a uhladiť od rohu a ku dnu..
  Výber výmenníka tepla pre zimný stan: typy a konštrukčné vlastnosti

Proces lepenia sieťoviny na steny:

Proces lepenia sieťoviny na steny:

Keď sú rohy hotové, môžete začať lepiť omietkovú sieťku na steny. Upozorňujeme, že časti rohov je potrebné nechať nelepené, budú použité v čase spájania.

 1. Omietková sieť, predávaná v kotúčoch, musí byť narezaná na kusy, ktorých dĺžka nie je väčšia ako jeden meter. Inštalácia prebieha v oddelených kusoch, pretože univerzálna zmes schne pomerne rýchlo.
 2. Pripravená stena musí byť pokrytá univerzálnou zmesou, rozmery časti, ktorá má byť natretá, sú asi 1 meter x 90 centimetrov. Na lepenie spojov potrebujeme 10 centimetrov. Zmes sa najlepšie nanáša malou špachtľou, asi 35 centimetrov, a hrúbka vrstvy je asi tri milimetre..
 3. Ďalej, ako pri práci pod uhlom, je potrebné omietaciu sieťku položiť na stenu a stláčať ju špachtľou. Pripevnite ho na stenu vyhladzovacími pohybmi, pohybmi od stredu a k okrajom, tiež zhora a zospodu. Samotná sieťovina je takmer úplne ponorená do sadrovej zmesi, zmesou môžete sieťku úplne zakryť, na to ju musíte trochu naniesť na špachtľu a súčasne zatlačiť..
 4. To sa musí vykonať s každým zvislým pásom, ktorý sa postupne posúva na stranu. Upozorňujeme, že sieťovina je položená s prekrytím na účely ďalšieho spracovania spojov. Rovnaké dokovanie prebieha v rohových polohách..

Škárovanie na omietkovej mriežke

Po dokončení procesu inštalácie omietkovej mriežky je potrebné výslednú vrstvu zotrieť. To sa dá urobiť pomocou obyčajného strúhadla, môže byť plastové alebo drevené a predáva sa v akomkoľvek železiarstve. Ako hladítko sa používa brúsny papier..

Nezačínajte škárovanie ihneď po pripevnení pletiva. Pracovnú plochu nechajte dobre zaschnúť. Ak robíte opravy v teplom období, bude to trvať iba niekoľko hodín, ak je toto jesenné obdobie, keď je vlhko a vlhko, je lepšie počkať deň alebo ešte viac.

Škárovanie na omietkovej mriežkeŠkárovanie na omietkovej mriežke

Injektážny proces je jednoduchý a zvládne ho aj teenager. Ľahkým úsilím sa pracovná plocha spracuje kruhovým pohybom. Najlepšie sa to robí proti smeru hodinových ručičiek. Ak sa na brúsny papier dostanú mokré kúsky, treba ho vymeniť.

Nanesenie vrstvy na vyrovnanie

Ďalším krokom na ceste k spoľahlivej a kvalitnej izolácii stien penou je nanesenie vrstvy na vyrovnanie. Ako zmes môžete použiť univerzálnu zmes na omietanie stien. Malo by sa pamätať na to, že vyrovnávacia vrstva by sa mala nanášať iba na predtým stieraný povrch..

Proces nanášania vrstvy na vyrovnanie

Proces nanášania vrstvy na vyrovnanie:

 1. Vyzbrojte sa širokou špachtľou, je lepšie, ak má viac ako 35 centimetrov, na jej povrch je potrebné naniesť vyrovnávaciu zmes. To sa dá urobiť menšou špachtľou..
 2. Opatrne, hladkými a sebavedomými pohybmi, musíte zmes naniesť špachtľou na stenu. Ak bola škárovacia hmota vysokej kvality, potom vám bude stačiť vrstva na vyrovnanie povrchu až do hrúbky troch milimetrov..
 3. Je lepšie posunúť spájanie vyrovnávacej vrstvy z miest, kde sa sieťovina spája, aby švy boli menej nápadné a kvalitnejšie.
  Parné kotly: zariadenie, princíp činnosti, schéma a činnosť

Stierkovanie vyrovnávacej vrstvy

Pre tieto práce nebolo vynájdené nič nové, preto sme vrstvu natreli na vyrovnanie podľa rovnakého princípu, akým sme potreli mriežku. Je tiež potrebné pripomenúť, že všetky stieracie práce sa vykonávajú iba na suchom povrchu. Pamätajte však, že je najlepšie nenechať vyrovnávaciu vrstvu stáť, inak budete musieť trieť špeciálne úsilie. Najlepšie obdobie na injektáž je 1-4 dni.

Ako rozoznám, že stačí prepísať nivelačnú vrstvu? Je to veľmi jednoduché, spoľahnite sa na svoj zrak. Keď si všimnete, že vrstva je celkom rovnomerná a hladká, môžete prejsť na ďalšiu časť. Po injektáži vyrovnávacej vrstvy už máte hotový povrch, ktorý zahŕňa dokončovacie práce, napríklad nanášanie dekoratívnej omietky alebo textúry.

Fasádna dekorácia s polystyrénom a sadrovým videom

Povrchový základný náter

Neskúsení alebo začínajúci remeselníci dosť často zanedbávajú takú fázu ako základný náter a márne. Samotný proces je nielen finančne, ale aj časovo nenáročný a výhody z neho plynúce sú neoceniteľné. Základný náter spočiatku absorbuje všetky zvyškové materiály po injektáži, čím sa zníži absorpcia povrchu nanášaných materiálov. Môžete tiež použiť antifungálny základný náter, ušetrí vám to zvlhčenie stien a vzhľad plesní a samotná povrchová úprava základného náteru je kvalitnejšia..

Základný náter sa nanáša na povrch valčekom s krátkym spánkom, môžete tiež použiť penovú gumu. Je potrebné pracovať opatrne, vyhýbať sa tvorbe kvapiek. Ďalej čakáme, kým sa pôda absorbuje a vyschne, potom môžete pristúpiť k dekoratívnej úprave.

Finálne omietkovacie práce na polystyréne

Finálne omietkovacie práce na polystyréne

Obzvlášť populárna je dekoratívna omietka, ktorá sa najčastejšie používa na dekoráciu. Po úplnom zaschnutí musí byť nanesený na kvalitnú základnú povrchovú úpravu..

Postup aplikácie dekoratívnej omietky:

 1. Opäť sa vyzbrojíme stierkou a nanesieme ňou sadrovú zmes. Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby vrstva nanesená na povrch bola rovnaká vo všetkých jej oblastiach. Hrúbka vrstvy tiež závisí od veľkosti zrna omietky: čím väčšia je, tým je vrstva nanesená hustejšia a hrubšia..
 2. Keď je vrstva nanesená, je potrebné vytvoriť textúru omietky. Na tento účel môžete použiť rôzne špeciálne valčeky alebo materiály. Môžete si vyrobiť kôrovcovú omietku, vyzerá to veľmi zaujímavo a robí sa to celkom jednoducho.
 3. Po vytvorení textúry omietky je potrebné ju nechať, kým úplne nevyschne, potom môžete začať maľovať povrch.

Pozrite si užitočné video: Ako izolovať dom pomocou peny. Všetky fázy

Teraz poznáte všetky vlastnosti práce s penovou izoláciou, ako aj jej technológiu omietania. Jedná sa o jednoduchý a neuveriteľne spoľahlivý spôsob, ako izolovať dom vlastnými rukami.