Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu, ako si vybrať

Majitelia súkromných domov si často musia pred výberom vybrať: na vykurovanie domu alebo zásobovanie vodou používať elektrické ohrievače vody V tomto prípade bude voľba plynového kotla pre súkromný dom ideálnou možnosťou, pretože prevádzka elektrického napájania.

Princíp činnosti a zariadenie plynových kotlov

Plynový kotol je nástenná alebo podlahová jednotka, prevažne obdĺžniková rovnobežnostena, ktorá pri spaľovaní paliva generuje energiu, a tým zaisťuje fungovanie vykurovacích a teplovodných systémov.

Kotol sa vo všeobecnosti skladá z nasledujúcich prvkov:

1. Prípad;

2. horák;

3. výmenník tepla;

4. obehové čerpadlo;

5. Výstup pre produkty spaľovania;

6. Riadiaca a riadiaca jednotka.

V závislosti od konštrukcie kotol pracuje v jednom z niekoľkých režimov – podľa zjednodušenej schémy: plyn je dodávaný do horáka, ktorý je zapnutý z piezoelektrického prvku alebo elektriny; palivo sa zapáli a ohrieva chladiacu kvapalinu cez výmenník tepla; ten druhý, pomocou čerpadla, nútene cirkuluje vo vykurovacom systéme.

Počas prevádzky hrajú dôležitú úlohu bezpečnostné systémy, ktoré zabraňujú prehriatiu, zamrznutiu, úniku plynu, zablokovaniu čerpadla a ďalším problémom..

Pri prevádzke jednotiek existujú jednotlivé charakteristiky. Vo variante s 2-okruhovým modelom je dodatočne usporiadaný prívod teplej vody. V prípade otvoreného ohniska sú produkty spaľovania odvádzané komínom, pričom uzavretá komora je koaxiálnym potrubím. Kondenzačné modely tiež využívajú parnú energiu.

Špecifickosť plynových kotlov na vykurovanie

Princíp činnosti zariadenia je mimoriadne jednoduchý: v dôsledku uvoľnenej spaľovacej energie v tepelnej nádrži sa voda ohrieva a vstupuje do vykurovacieho systému domu. Na prácu sa používa buď propán-bután alebo metán. Moderné modely sa vyznačujú spoľahlivým bezpečnostným systémom a sú navrhnuté tak, aby zohľadňovali požiadavky svetových noriem kvality. Neodporúčame šetriť na automatizácii, pretože je to ona, kto kontroluje netesnosti, požiar a teplotné podmienky..

Výhody a nevýhody

Je obvyklé odvolávať sa na výhody plynových kotlov:

 • vysoká účinnosť a nákladová efektívnosť;
 • schopnosť pracovať v automatickom režime;
 • existuje mnoho konštruktov s vlastnou sadou funkcií;
 • široká škála modelov od rôznych výrobcov;
 • dostupnosť ďalších funkcií (diaľkové ovládanie, programovanie práce, zmena režimu vykurovania z

  berúc do úvahy vonkajšie podmienky atď.);

 • systém vlastnej diagnostiky vám umožňuje okamžite vypnúť prívod plynu a zablokovať kotol, ak dôjde k núdzovej situácii;
 • atraktívny vzhľad umožňuje inštaláciu kotlov v kuchyniach a iných miestnostiach.

Nevýhody plynových kotlov sú:

 • potreba pravidelnej údržby;
 • dovážané modely sú citlivé na kvalitu vody a stabilitu napájania;
 • mnoho jednotiek má nadbytočnú funkčnosť, ktorá sa počas prevádzky nepoužíva;
 • väčšina dovážaných modelov má vysokú citlivosť na kvalitu vody a stabilitu napájania;
 • náhradné diely na dovážané kotly sú veľmi drahé;
 • náklady na dovážané kotly sú dosť vysoké, čo obmedzuje dopyt.

Napriek existujúcim nevýhodám sa používanie plynových kotlov na vykurovanie priestorov považuje za optimálny výber zdroja tepelnej energie..

Výhody a nevýhody plynového vykurovania

Výhody vykurovania domu plynom sú:

 1. Cena samotného plynu. Je to najvhodnejšie z hľadiska nákladov na pracovnú silu na vykurovanie.
 2. Nízke straty. Plynové vykurovanie zaručuje, že 80-90% tepla, ktoré generuje, ide na vykurovanie vášho domu a nebude zbytočné.
 3. Napriek malým rozmerom zariadenia je schopný vykurovať veľké miestnosti.
 4. Zariadenie je tiché a nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Systém je autonómny a sám dokáže udržiavať požadovanú teplotu, takže ho nemusíte neustále monitorovať.
 5. Z plynového kotla nie sú žiadne nečistoty.
 6. Dvojkruhové plynové kotly nielen vykurujú dom, ale aj dodávajú teplú vodu.
 7. Plynové nádrže obsahujúce plyn sú považované za bezpečné pre ľudí.

Ako vidíte, nákup takéhoto vykurovacieho systému je celkom výnosné. Nesmieme však zabúdať na nedostatky, ktoré má akýkoľvek druh vykurovania..

Pri kúpe kotla by ste nemali zabúdať na to, že:

 1. Autonómiu systému často zaisťuje elektrická energia. Preto v prípade jeho prerušenia alebo poruchy sa prevádzka kotla zastaví, zlyhá. Elektrická energia vytvára ťah potrebný pre sedimenty uzavretého typu a je zodpovedná za cirkuláciu vody. Ak je vypnutý, napríklad v zime, potom existuje vysoká pravdepodobnosť stagnácie..
 2. Autonómia systému je kúpená za veľa peňazí, ktoré môžu dosiahnuť až niekoľko stoviek tisíc.
 3. Miestnosť musí byť vetraná a mať komín. To je nevyhnutné pre vypúšťanie výfukových plynov. Platí pre viac plynových jednotiek otvoreného typu
 4. Pri kúpe plynového vykurovania musíte dodržať zvláštnosti klímy vo vašej oblasti. Silné mrazy neprežijú kotly európskych značiek, pretože nie sú naostrené na prudké zmeny ruských teplôt.
 5. Opotrebovaný horák znižuje účinnosť plynového kotla. To však pravdepodobne nie je mínus, ale niečo, čo by ste mali mať na pamäti..

TOP dôvody zvýšeného dopytu po vykurovacích plynových kotloch

1. Nízka cena paliva pri vysokom výkone

Majte na pamäti, že cena plynového vykurovacieho kotla by okrem nákladov na zariadenie mala zahŕňať náklady na inštaláciu, plyn a údržbu. Podľa všetkých výpočtov je plyn oveľa lacnejší ako elektrina. Jedna silná jednotka bude navyše schopná úplne zahriať súkromný dom s niekoľkými poschodiami..

2. Bez hádzania palivového dreva

V porovnaní s modelmi na tuhé palivá a potom s plynovým zariadením je účasť ľudí minimálna. Samotný systém riadi plameň a tok plynu do komory.

3. Absencia sadzí a špiny

Zariadenie je možné nainštalovať do kuchyne a do akejkoľvek inej miestnosti domu. Z jeho práce nie sú sadze, sadze a špina.

4. Esteticky príjemný dizajn

Výrobcovia ponúkajú celkom štýlové modely, ktoré nemusia byť skryté v samostatnej miestnosti..

5. Veľký výber konfigurácií

Na podlahu alebo na stenu, jednokruhové a dvojkruhové-existuje model pre každú požiadavku.

Klasifikácia

Plynové kotly sú k dispozícii v rôznych modifikáciách a môžu byť kombinované do skupín podľa individuálnych charakteristík.

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Podľa typu napájania:

 • neprchavý. Tieto jednotky sú jednoduché a nemajú veľkú sadu funkcií. Dajú sa porovnať s plynovými sporákmi – po naštartovaní budú fungovať, kým sa plyn neminie. V odľahlých dedinách s častými výpadkami prúdu je to však najlepšia voľba..
 • prchavý. je potrebné pripojiť k zdroju napájania. Majú všetky možnosti moderných modelov, ale v prípade výpadku prúdu sa stanú nepoužiteľnými;

Podľa typu plynovej spaľovacej komory:

 • atmosférický (alebo otvorený typ). Na spaľovanie sa používa okolitý vzduch, ktorý vstupuje do horáka pod vplyvom prirodzeného ťahu. Všetky neprchavé kotly sú vybavené horákmi otvoreného typu
 • preplňovaný (uzavretý). vzduch je dodávaný s turbodúchadlom. Majú stabilizovaný prívod vzduchu, úplne odstraňujú dym a produkty spaľovania. Keď je napájanie prerušené, nemôžu fungovať..

Podľa spôsobu inštalácie:

 • stena. Majú kompaktné rozmery a atraktívny vzhľad, určené na montáž na stenu. Spravidla majú relatívne nízky výkon;
 • poschodie. Jedná sa o výkonné jednotky, ktoré sú schopné vykurovať veľké miestnosti. Mnoho modelov je možné kombinovať v kaskáde (až 4 jednotky), čo umožňuje získať komplex s vysokým výkonom.

Podľa sady funkcií:

 • jednookruhové. Zabezpečte iba ohrev vykurovacieho prostriedku pre vykurovací systém;
 • dvojokruhový. Schopný súčasne ohrievať chladiacu kvapalinu a pripravovať vodu na dodávku teplej vody.

Spôsobom prenosu tepla:

 • konvekcia. Voda sa zahrieva obvyklým spôsobom spaľovaním paliva;
 • kondenzujúca. Ide o relatívne nový vynález, ktorý kombinuje spôsob konvekčného ohrevu a výrobu tepla kondenzáciou vodnej pary prítomnej v spalinách. Tieto kotly sú veľmi drahé, ale v ruských klimatických podmienkach sú zbytočné;
 • parapet. Tieto jednotky môžu pracovať ako súčasť vykurovacieho okruhu, tak aj samostatne. Funguje ako kachle.

Ohrev vody

Voda ako nosič tepla na vykurovanie sa začala používať koncom 18. storočia. Francúzsky inžinier Bonnemann vytvoril vyhrievaný inkubátor s prirodzenou cirkuláciou tekutiny. V Rusku si takýto systém do roku 1917 mohli dovoliť len bohatí ľudia a činžiaky. Zvyšok obyvateľov používal na kúrenie kachle na drevo alebo uhlie..

Teraz je voda alebo chemické kvapaliny najbežnejším nosičom tepla v vykurovacích systémoch bytových domov a súkromných domov..

Voda má spomedzi všetkých známych látok maximálnu tepelnú kapacitu – 4,18 J / gK. Pomaly sa zahrieva a pomaly uvoľňuje energiu do okolitého priestoru. Je to najefektívnejší akumulátor tepla, ktorý vyrovnáva teplotné výkyvy v planetárnom meradle..

Voda alebo nemrznúca zmes, ohrievaná plynovým kotlom, sa pohybuje potrubím k vykurovacím zariadeniam, kde pomocou žiarenia prenášajú teplo do okolitého priestoru. Tento proces zahŕňa prenos energie prúdením medzi vyhrievanými vrstvami vzduchu.

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Vykurovacie systémy s kvapalným tepelným nosičom sa vyznačujú:

 • dlhá životnosť;
 • možnosť použitia rôznych druhov paliva v univerzálnych kotloch;
 • dlhodobé zachovanie tepla v miestnosti, keď sa voda ochladí v radiátoroch;
 • rovnomerné zahrievanie batérií;
 • ľahká údržba.

Nevýhody vodných systémov:

 • inštalácia potrubia a radiátorov je dosť namáhavá;
 • počas prestávok v práci v zime môže dôjsť k poškodeniu potrubia;
 • v otvorených systémoch, kde sa voda odparuje v expanzných nádržiach, je potrebné pravidelné doplňovanie;
 • dlhodobá prítomnosť vody spôsobuje koróziu kovových častí, vyzrážanie nerozpustného sedimentu;
 • pri poklesoch tlaku sa tvoria vzduchové kapsy.

Niektoré nevýhody sú odstránené použitím destilovanej vody alebo nemrznúcej zmesi. To vedie k zvýšeniu nákladov na prevádzku, ale chráni pred poruchami a tvorbou netesností..

Ohrev vzduchu (konvektor)

V systémoch ohrevu vzduchu sa teplo prenáša konvekciou. Vzduch v miestnosti sa ohrieva špeciálnymi zariadeniami – konvektormi. Prírodný alebo skvapalnený plyn sa pri spaľovaní premieňa na energiu bez účasti nosiča tepla.

Konvektory pomocou senzorov udržiavajú v miestnosti vopred určený teplotný režim. Zariadenia sú vybavené uzavretou spaľovacou komorou. Výfukové plyny sú odvádzané na ulicu koaxiálnym potrubím zabudovaným do steny. V miestnosti nie je žiadny zápach, hladina kyslíka sa neznižuje, čoho sa obyvatelia súkromných domov nesprávne obávajú.

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Ohrev vzduchu je v porovnaní s tradičným ohrevom vody oveľa ekonomickejší. Nie je potrebné žiadne kladenie potrubí, ani čerpanie chladiacej kvapaliny. Energia sa vynakladá na vykurovanie miestnosti a nestráca sa pri prechode potrubím a pri vykurovaní radiátorov. Spotreba plynu-0,13-0,51 m³ / hod pri výkone 2-10 kW.

Lokálne ohrev vzduchu

Na otázku, aký druh vykurovania je, sa lokálne vykurovanie často prirovnáva iba k výrobným priestorom. Miestne vykurovacie zariadenia sa používajú v priestoroch, ktoré sa používajú iba počas určitých období, v priestoroch pomocného charakteru, v priestoroch, ktoré sú v komunikácii s vonkajšími prúdmi vzduchu..

Hlavnými zariadeniami miestneho vykurovacieho systému sú ventilátor a ohrievač. Na ohrev vzduchu je možné použiť zariadenia a zariadenia, ako sú: ohrievače vzduchu, tepelné ventilátory alebo teplovzdušné pištole. Takéto zariadenia fungujú na princípe recirkulácie vzduchu..

Vykurovacia schéma súkromného domu s plynovým kotlom

Ústredné kúrenie

Centrálne vykurovanie vzduchu sa vykonáva v miestnostiach akéhokoľvek plánu, ak má budova centrálny ventilačný systém. Tieto typy vykurovacích systémov je možné organizovať podľa troch rôznych schém: recirkulácia s priamym prietokom, čiastočná alebo úplná recirkulácia. Plnú recirkuláciu vzduchu je možné využiť hlavne v mimopracovných hodinách na vykurovanie v prevádzke alebo na vykurovanie miestnosti pred začiatkom pracovného dňa..

Vykurovacia schéma súkromného domu s plynovým kotlom

Kúrenie podľa takejto schémy sa však môže uskutočniť, ak nie je v rozpore so žiadnymi pravidlami požiarnej bezpečnosti alebo základnými hygienickými požiadavkami. Pre takúto schému vykurovania by sa mal použiť prívodný ventilačný systém, ale vzduch sa nebude odoberať z ulice, ale z miestností, ktoré sú vykurované. V systéme ústredného ohrevu vzduchu sa používajú také konštruktívne typy vykurovacích zariadení, ako sú: radiátory, ventilátory, filtre, vzduchové kanály a ďalšie zariadenia.

Vzduchové clony

Studený vzduch môže prichádzať z ulice vo veľkom množstve, ak sa predné dvere domu otvárajú príliš často. Ak sa neurobí nič, aby sa obmedzilo množstvo studeného vzduchu, ktorý vstupuje do miestnosti, alebo aby sa neohrialo, môže to negatívne ovplyvniť teplotný režim, ktorý musí byť v súlade s normou. Aby ste tomuto problému zabránili, môžete v otvorených dverách vytvoriť vzduchovú clonu..

Obmedzenie množstva prichádzajúceho studeného vzduchu mimo budovu nastáva v dôsledku štrukturálnej zmeny vstupu do miestnosti.

Vykurovacia schéma súkromného domu s plynovým kotlom

Vzduchové tepelné záclony kompaktného typu sú v poslednej dobe stále obľúbenejšie. Najúčinnejšie záclony sa považujú za typ “chibber”. Takéto záclony vytvárajú prúdovú vzduchovú bariéru, ktorá chráni otvorené dvere pred prienikom prúdov studeného vzduchu. Ako ukazuje porovnanie typov vykurovania, taká clona môže znížiť tepelné straty takmer o polovicu..

Zvláštnosti

Plynové vykurovanie je predmetom zvýšeného nebezpečenstva výbuchu a požiaru, preto sú do všetkých otázok spojených s pripojením a údržbou zapojené špeciálne služby.

Pred pripojením domu k plynovodu zostavia projekt na položenie vedenia vo vnútri areálu, obvodu na napájanie zariadení. Dokumenty koordinuje a schvaľuje Gostekhnadzor.

Miestnosť, kde je nainštalovaný plynový kotol, je vybavená dobrým vetraním. U niektorých modelov je vybavený komín a v kotolni je usporiadaný samostatný výstup.

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Kotly s núteným odťahom výfukových plynov sú pripojené k systému napájania. Aby zariadenie nezlyhalo pri prudkom skoku tlaku v potrubí, je nainštalovaná automatizácia, ktorá sa prispôsobí.

Dôležité. V prípade porúch alebo nezrovnalostí v prevádzke kotla musíte požiadať o pomoc špecialistov s licenciou na opravu plynového zariadenia.

Nútený obeh

Uzavretý vykurovací systém v súkromnom dome môže zahŕňať obehové čerpadlo, ktoré núti chladiacu kvapalinu aktívne sa pohybovať, maximálne zahriať všetky vykurovacie zariadenia alebo okruh podlahového vykurovania.

Uzavretý vykurovací systém s núteným obehom má niekoľko výhod:

zahrievanie kvapaliny pod tlakom je rýchlejšie;

riziko vetrania potrubia a radiátorov je znížené;

zabráni sa odparovaniu chladiacej kvapaliny (čo je obzvlášť dôležité pri použití nemrznúcej zmesi), prenikaniu kyslíka do kvapaliny, čo vyvoláva koróziu kovových prvkov systému;

inštalácia a údržba je zjednodušená inštaláciou membránovej nádrže v spodnej časti vedľa kotla, a nie v hornom bode okruhu, ako v otvorených systémoch;

pohyb kvapaliny pod nízkym tlakom zjednodušuje výpočet a inštaláciu potrubia – na rozdiel od gravitačného systému v tejto verzii neexistujú žiadne prísne požiadavky na uhol sklonu rúr a môžu byť použité rúry menšieho priemeru;

nie je potrebné používať rúry s veľkým priemerom a montovať ich otvoreným spôsobom, aby bol prístup do akejkoľvek časti systému na odstránenie vzduchových uzáverov.

Vykurovacia schéma súkromného domu s plynovým kotlom

Príklad s indukčným kotlom

Vykurovací systém súkromného domu s obehovým čerpadlom a membránovou expanznou nádržou poskytuje lepšie vykurovanie priestoru ako gravitácia. Ale zároveň má jednu významnú nevýhodu – volatilitu. Čerpadlo vyžaduje elektrickú energiu, takže táto možnosť nie je vhodná pre budovy v odľahlých oblastiach s nedostatočným alebo žiadnym napájaním.

S prirodzeným obehom

Gravitačný vykurovací systém je neprchavý a to je jeho výhoda. Obvykle ide o vykurovací systém s kotlom na tuhé palivo alebo sporákom, menej často sa používajú jednotky na kvapalné palivo.

Kúrenie bez čerpadla je vhodné pre obydlie na relatívne malej ploche, pričom je dôležité správne vypočítať priemer rúrok pre každú časť systému a navrhnúť schému ich inštalácie pri dodržaní optimálneho uhla sklonu potrubia. odkazy. Je potrebné znížiť riziko prieniku vzduchu a zaistiť účinné napredovanie chladiacej kvapaliny

K uzavretému vykurovaciemu systému s prirodzenou cirkuláciou je možné kedykoľvek pridať obehové čerpadlo, čím sa zvýši jeho účinnosť. Je to najlepšia voľba pre oblasti, kde sú problémy s napájaním. V tomto prípade s dočasným nedostatkom elektrickej energie nezostane dom bez tepla – systém uzavretého typu v súkromnom dome bude fungovať ako gravitačný.

Vykurovacia schéma súkromného domu s plynovým kotlom

Výpočet spotreby plynu na vykurovanie domu

A teraz vypočítajme, či je tak výhodné inštalovať plynové vykurovanie v súkromnom dome. Aby sme to urobili, vypočítame, koľko litrov sa minie na vykurovanie.

Na výpočet spotrebovaného plynu je potrebné vynásobiť počet kW potrebných na vykurovanie domu jednou desatinou objemu plynu. Potom sa ukáže, koľko kubických metrov plynu sa spotrebuje za jednu hodinu..

Máme tu napríklad bývanie s rozlohou 250 metrov štvorcových. Potom je na vykurovanie domu potrebný kotol 25 kV. Potom:

25 kV * 0,1 m3 = 2,5 m3 / h.

To znamená, že denne sa spotrebuje nasledovné:

2,5 m3 / h * 24 h = 60 m3

Na mesiac (trváme 30 dní):

60 m3 * 30 d = 1800 m3

Rok to zvažujú: vyberú si tri chladné mesiace a pridajú k nim ďalšie tri mesiace, počas ktorých bude kotol pracovať na polovicu svojej sily. V prvom prípade pre pohodlie vezmite 100 dní a v druhom prípade 100 dní. Potom o rok vyjde:

(60 m3 * 100 d) + (30 m3 * 100 d) = 9000 m3

Pri domoch s menšou rozlohou je tento údaj samozrejme menší. Navyše to, čo vyjde matematicky, nemusí vždy zodpovedať praxi. Skutočná hodnota je zvyčajne nižšia, ako je uvedené.

Výpočet zohľadňuje iba vykurovanie.

Na zníženie množstva tepelných strát, spotreby plynu pomôžu jednoduché manipulácie:

 1. Je potrebné dbať na tepelnú izoláciu domu. To platí aj pre strechu..
 2. V prípade potreby vymeňte plastové okná a vymeňte dvere.
 3. Nainštalujte tepelný akumulátor, vykurovacie radiátory, to znamená zariadenie, ktoré vám umožní ekonomicky využívať teplo.
 4. Izolujte podlahy.

Možnosti vykurovania plynom

Pri čítaní článku ste si pravdepodobne všimli zmienku o skvapalnených a bežných plynoch. Vzniká rozumná otázka: ako sa líšia? Je výnosnejšie vykurovať súkromný dom pomocou siete alebo valcov? Poďme na to teraz.

Druhy plynového vykurovania:

 1. Kmeň. Najšetrnejšie k životnému prostrediu. Skladá sa hlavne z metánu, ktorý sa čistí z rôznych nečistôt a zanecháva malé množstvo pachu, ktorý umožňuje ľuďom detekovať úniky plynu. Pri jeho inštalácii sa však nezaobídete bez bolesti hlavy. Budete musieť koordinovať dokumenty s úradmi, budete sa musieť starať o dostatočný tlak v potrubí a samotné zapojenie je dosť komplikovaná udalosť.
 2. Skvapalnený. Ten istý plyn v jasne červených valcoch, v ktorých je uložená známa zmes propán-butánu. Ale nebudú zasahovať, ak nainštalujete podzemnú nádrž, v ktorej môžu byť valce bezpečne uložené. Je potrebné ho doplniť raz alebo dvakrát ročne. Vhodný pre akékoľvek kotly.

Ako vidíte, skvapalnený plyn je výnosnejší ako hlavný plyn, je však dôležité mať na pamäti, že jeden valec pojme asi 50 litrov plynu. Jeden taký balón sa vymieňa každé dva až tri dni. Kým hlavné potrubie je vedené do vašich bytov. A držiaky plynu, v ktorých je plyn uložený vo fľašiach, sú naplnené špeciálnym strojom. Táto skutočnosť sa v zime berie do úvahy. Úložisko je potrebné vyčistiť od snehu.

Čo sú to plynové vykurovacie kotly

 • s otvorenou spaľovacou komorou – spaľovací vzduch sa odoberá priamo z priestorov, kde je zariadenie nainštalované, preto je dôležité zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu (odporúča sa napríklad pre nebytové priestory, ktorý sa nachádza v prístavbe dom);
 • s uzavretou spaľovacou komorou – takéto plynové vykurovacie zariadenie je možné nainštalovať kdekoľvek, napríklad v kuchyni. Uzavretý typ spaľovacej komory predpokladá prítomnosť koaxiálneho komína (rúrka v potrubí), cez ktorý sa z priestorov odstraňujú spaľovacie produkty a z ulice sa nasáva čerstvý vzduch.

Podľa rozloženia

 • Stojace na podlahe nie sú obmedzené hmotnosťou a výkonom, môžu mať odolný a veľmi masívny liatinový výmenník tepla.

Podlahové kotly – riešenie pre veľké domy

 • Nástenné nemôžu byť príliš ťažké, nie je to tak dávno, keď bol ich výkon obmedzený na 25 kW. Technológia sa ale zdokonaľuje a kondenzačným plynovým kotlom s výkonom 50 kW nikoho neprekvapíte. Výmenníky tepla sú ľahké: zo zliatiny medi, nehrdzavejúcej ocele a hliníka. Slúžia menej ako liatinové, ale sú účinnejšie, sú lacnejšie, neboja sa mechanických a hydraulických nárazov..

93113eb833d463c0741adc25dd0e62b8.jpg

Nástenný kotol je kompaktný, ak výkon jedného nestačí, môžete ich zavesiť niekoľko a zbierať takzvanú kaskádu

Podľa funkčnosti

 • Jednokruhové kotly slúžia iba vykurovaciemu systému, pre dodávku teplej vody (TÚV) je v systéme zabudovaný nepriamo ohrievaný kapacitný ohrievač vody (bojler).
 • Dvojokruhové môžu vykonávať samostatné vykurovanie chladiacej kvapaliny a teplej vody. Vybavený samostatným výmenníkom tepla s nižším výkonom, určeným na dodávku teplej vody alebo vstavaným kotlom.

482977e6f36960de5ddbc622b561e82d.jpg

Tento moderný dvojokruhový kotol je okrem samostatného výmenníka teplej vody vybavený expanznou nádržou a turbo ventilátorom.

Podľa typu trakcie

 • V kotloch s prirodzeným ťahom sa produkty spaľovania odstraňujú v dôsledku prirodzeného ťahu komína, ktorý musí bezpodmienečne ísť na strechu.
 • V kotloch s núteným ťahom (turbo, nútený ťah) sa prívod čerstvého vzduchu a odstraňovanie dymu vykonáva násilím pomocou ventilátora. Koaxiálny alebo delený komín je možné viesť priamo cez vonkajšiu stenu do ulice. Toto riešenie zjednodušuje a často znižuje náklady na inštaláciu zariadenia, najmä pri renovácii budov, ktoré nemajú zvislý komín. Ďalším nepochybným plusom je, že kyslík z miestnosti sa nepoužíva na spaľovací proces..

4785d803eb2fe24f6c64378eb7729a94.jpg

Koaxiálnu rúru na odvod dymu a prívod vzduchu nafukovacieho kotla je možné z vonkajšej steny odstrániť kdekoľvek

S otvorenou spaľovacou komorou

Kotly s otvorenou spaľovacou komorou na udržanie ohňa používajú vzduch, ktorý pochádza priamo z miestnosti so zariadením, ktoré je tam umiestnené. Odklon sa vykonáva prirodzeným ťahom cez komín..

Pretože zariadenie tohto typu spaľuje veľa kyslíka, je nainštalované v neživej špeciálne upravenej miestnosti s 3-násobnou výmenou vzduchu.

Tieto zariadenia nie sú absolútne vhodné pre byty vo viacpodlažných budovách, pretože ventilačné studne nemožno použiť ako komíny.

Výhody:

 • jednoduchosť dizajnu a v dôsledku toho nízke náklady na opravu;
 • nedostatok hluku počas prevádzky;
 • široký rozsah;
 • relatívne nízke náklady.

Nevýhody:

 • potreba samostatnej miestnosti a komína;
 • nevhodnosť do bytov.

S uzavretou spaľovacou komorou

Pre jednotky s uzavretým ohniskom nie je potrebná špeciálne vybavená miestnosť, pretože ich komora je utesnená a neprichádza do priameho kontaktu s vnútorným vzdušným priestorom.

Namiesto klasického komína sa používa horizontálny koaxiálny komín, čo je potrubie v potrubí – jeden koniec tohto výrobku je pripevnený k hornej časti spotrebiča, druhý prechádza cez stenu do ulice. Takýto komín funguje jednoducho: vzduch je privádzaný vonkajšou dutinou dvojrúrkového výrobku, výfukové plyny sú odvádzané vnútorným otvorom pomocou elektrického ventilátora..

Toto zariadenie môže byť inštalované v bytoch a domoch a v akejkoľvek miestnosti vhodnej na použitie..

Výhody:

 • nie je potrebná špeciálna miestnosť;
 • prevádzková bezpečnosť;
 • relatívne vysoká šetrnosť k životnému prostrediu;
 • jednoduchá inštalácia;
 • jednoduchosť použitia.

Nevýhody:

 • závislosť od elektriny;
 • vysoká hladina hluku;
 • Vysoká cena.

Jednokruhové

Jednokruhový kotol – klasické vykurovacie zariadenie s miestnym účelom: príprava vykurovacieho média pre vykurovací systém.

Jeho hlavnou črtou je, že v konštrukcii sú medzi mnohými prvkami k dispozícii iba 2 rúrky: jedna pre prívod studenej kvapaliny a druhá pre výstup už zahriatej. Kompozícia tiež obsahuje 1 výmenník tepla, ktorý je prirodzený, horák a čerpadlo na čerpanie chladiacej kvapaliny – v prípade prirodzenej cirkulácie môže táto chladiaca kvapalina chýbať.

Pri inštalácii teplej vody je k systému CO zapojený nepriamy vykurovací kotol – vzhľadom na možnosť takejto perspektívy výrobcovia vyrábajú kotly kompatibilné s týmto úložiskom.

Výhody:

 • relatívne nízka spotreba paliva;
 • jednoduchosť návrhu, údržby a opráv;
 • možnosť vytvorenia dodávky teplej vody pomocou nepriameho vykurovacieho kotla;
 • prijateľnú cenu.

Nevýhody:

 • používa sa iba na vykurovanie;
 • pre súpravu so samostatným kotlom je žiaduca špeciálna miestnosť.

Podľa typu cirkulácie chladiacej kvapaliny

Voda alebo nemrznúca zmes sa najčastejšie presúvajú systémom z obehového čerpadla: vytvára potrebný tlak a zaisťuje rýchle, efektívne a rovnomerné zahrievanie. Prítomnosť čerpadla však robí každý systém nestabilným – to znamená, že v prípade výpadku prúdu sa vypne aj kúrenie.

Alternatívnou možnosťou sú gravitačné systémy. Sú navrhnuté tak, aby chladiaca kvapalina cirkulovala v dôsledku zvýšenia hustoty počas chladenia a tiež pod gravitačnou silou – v dôsledku sklonu všetkých potrubí v okruhu..

Gravitačný dvojrúrkový vykurovací okruh

Takáto schéma vykurovania súkromného dvojpodlažného domu s energeticky nezávislým plynovým kotlom bude fungovať, aj keď elektrická energia nie je vôbec pripojená, ale rýchlosť obehu, a tým aj účinnosť, budú oveľa nižšie. Pomalý tok navyše zanecháva na stenách systému oveľa viac kalu..

Schopnosť samoregulačných systémov s prirodzenou cirkuláciou je zaujímavá: čím je v dome chladnejšie, tým rýchlejšie sa chladiaca kvapalina v batériách ochladí, zvyšuje sa rozdiel v dodávaných a vratných teplotách, a teda aj prietok a účinnosť kúrenie.

Ak sú pravidelné výpadky prúdu tvrdou realitou a dom je malý, najlepším riešením je systém zmiešaného obehu. Jeho plán by mal byť vypočítaný ako pre gravitačný systém – so sklonmi potrubí, kotlom v najnižšom bode atď..

Bypass s obehovým čerpadlom

Na inštaláciu obehového čerpadla je k dispozícii špeciálne „vrecko“ – obtok pred kotlom, typ obehu sa prepína pomocou kohútikov

V takom systéme je možné nainštalovať podlahové kúrenie, ale budú fungovať iba vtedy, ak je čerpadlo zapnuté..

Horizontálne a vertikálne smerovanie

V dvojpodlažnom dome nebude fungovať len s horizontálnymi potrubiami – najmenej jedna stúpačka do druhého poschodia musí dodávať chladiacu kvapalinu. Typ zapojenia na tom však nič nemení..

Horizontálne vedenie je možné vykonať na každom poschodí. S ním potrubia spájajú všetky radiátory na rovnakej úrovni do jedného okruhu. Je to najuniverzálnejší a najpopulárnejší, realizovateľný pre akékoľvek rozloženie..

Horné a spodné vykurovacie potrubie

K dispozícii je tiež horné a spodné vedenie, ktoré sa dotýka zvislej časti potrubia. Pri systémoch s gravitačným obehom iba horný

Predstavte si jednorúrkové zvislé vedenie jednoducho pomocou príkladu vykurovacieho systému v bytových domoch. Rozloženie každého poschodia vrátane umiestnenia radiátorov dokonale ladí. Každá batéria je spojená stúpačkou k tej istej od susedov zospodu a zhora a v byte nie sú žiadne horizontálne vykurovacie potrubia.

Ak má váš dom rozloženie, ktoré umožňuje umiestnenie všetkých radiátorov presne na seba, vertikálna schéma bude fungovať efektívnejšie, najmä pri gravitačnom type obehu. Okrem toho sa stúpačky ľahšie maskujú ako horizontálne potrubie..

Pri inštalácii systému však bude potrebné mnohokrát prekročiť stropy, čo je ťažšie ako prechádzať potrubím cez stenu..

Dodatočné vybavenie – výhody a nevýhody

Akúkoľvek schému vykurovania je možné zlepšiť pridaním kohútikov termostatu, ktoré upravia činnosť každej batérie, termostatov, hydraulickej šípky, obehového čerpadla pre každý okruh a ďalších prídavných zariadení..

V systémoch s uzavretou expanznou nádržou sú potrebné Mayevského kohútiky a vetracie otvory v hornej časti každej stúpačky. Každé ďalšie zariadenie robí systém efektívnejším, ekonomickejším, umožňuje jemnejšie doladenie a pohodlné nastavenie..

Vykurovací systém z dvojokruhového kotla

Stojí za to pamätať, že nadmerné komplikácie systému nielenže zvyšujú jeho náklady, ale tiež výrazne zvyšujú riziko poruchy.

Používajte iba potrebné komponenty, pretože čím menej jednotiek, tým nižšia je pravdepodobnosť, že jeden z nich vyjde a zastaví systém..

Alternatívne spôsoby vykurovania súkromného domu

Plyn nie je jediným zdrojom tepla, ktorý môže vykurovať váš domov. Existuje niekoľko ďalších možností, ako udržať miestnosť v teple. Sú však v porovnaní s plynovým systémom tak prospešné??

Alternatívne spôsoby vykurovania v súkromnom dome:

 1. Elektrina. Najrozšírenejší a najdostupnejší zdroj energie je však takmer najdrahší. Na vykurovanie súkromného domu to jednoducho nemusí stačiť, pretože nie každá elektrická sieť bude schopná prenášať množstvo energie potrebné na vykurovanie. Poruchy v zime nie sú vylúčené. Nie je to najekonomickejšia a najpraktickejšia možnosť.
 2. Diesel. Nafta má vysokú cenovku. Nesie veľmi nepríjemnú arómu, z ktorej sa nemôžete ničoho zbaviť ani doma, ani na ulici. A ak vezmete naftu nedostatočnej kvality, môže dôjsť k poruche vykurovacieho systému. Nie je to najlepšia voľba.
 3. Tuhé palivá. Uhlie a drevo. Potrebujú byť dodané do vykurovacieho systému dvakrát až štyrikrát denne. Popol sa musí z vykurovacieho systému odstraňovať každý deň. Prirodzene, na vykurovanie domu bude ročne potrebné značné množstvo paliva tohto druhu. To si vyžaduje veľké sumy peňazí. Mali by mať samostatný sklad, navyše sú nebezpečné, pretože môžu vypúšťať oxid uhoľnatý. V tomto ohľade sú plynové zariadenia nákladovo efektívnejšie a bezpečnejšie..
 4. Pelety. Ide o špeciálne pelety vyrobené z rašeliny a drevného odpadu. Jeho nevýhody sú podobné negatívnym stránkam uhlia a palivového dreva: na skladovanie veľkého počtu peliet je potrebná miestnosť, veľmi nevoňajú a často je potrebné ich načítať do vykurovacieho systému. Rozdiel je v tom, že sú lacnejšie ako všetky vyššie uvedené druhy palív, s výnimkou plynu. A musia byť naložené menej často ako palivové drevo alebo uhlie: nie viac ako raz za týždeň. Nie je to zlá možnosť.

Je zrejmé, že plynové vykurovanie víťazí v mnohých ohľadoch: účinnosť, jednoduchosť použitia, minimálne tepelné straty, lacnosť samotného paliva. Preto, ak sa rozhodnete nainštalovať dobrý vykurovací systém, zastavte výber systému s plynovým ohrevom chladiacej kvapaliny..

Iné využitie zemného plynu na vykurovanie

Plynové vykurovanie vzduchom je stále bežnejšie. Obvykle sa používa v priemyselných závodoch, skladoch a zábavných komplexoch..

V poslednej dobe sa v súkromných domoch začalo používať plynové vykurovanie vzduchu..

Význam zariadení na ohrev vzduchu je, že vzduch je dodávaný cez výmenník tepla pomocou ventilátora. Takéto zariadenia môžu byť rôzne – v závislosti od typu ventilátora, nosiča tepla, výkonu.

f7523d418a6fb5b0110b0902cba655ef.jpg

Plynové vykurovanie vzduchom

Spolu so vzduchovým plynovým vykurovaním sa používajú aj plynové vykurovacie delá. Takéto pištole (ohrievače) je možné použiť nielen na zemný plyn, ale aj na plyn vo fľašiach. Všetky pištole sú priamym ohrevom, nepoužívajú odstraňovanie produktov spaľovania. Obvykle sa používajú na vykurovanie skladov, skleníkov, otvorených priestorov..

Plynové kúrenie vo vidieckom súkromnom dome

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Dostupné náklady na skvapalnený plyn viedli k zvýšeniu popularity jeho použitia ako hlavného paliva na vykurovanie súkromných vidieckych domov. Vo väčšine prípadov je plynový vykurovací systém v súkromnom dome organizovaný po pripojení zemného plynu. Ale aj keď nie je prístup k hlavnému plynovodu, je vždy možné nainštalovať zariadenie pracujúce na skvapalnenom valcovom palive.

Prvá otázka: Na čo potrebujete plyn??

Pred inštaláciou vykurovacieho systému v súkromnom dome sa rozhodnite, na čo potrebujete plyn:

1. Len pre vykurovanie priestorov.

2. Na vykurovanie domácnosti a zásobovanie teplou vodou.

Veľa bude závisieť od vašej odpovede: typ zapojenia, model kotla a schéma zapojenia. V prípade inštalácie plynového vykurovania iba na vykurovanie domu sa teda môžete obmedziť na rozloženie jednokruhového potrubia. V druhom prípade budete určite potrebovať akési dvojokruhové vedenie..

Plynové kúrenie v súkromnom dome 2.png

Podlahový plynový kotol: konštrukcia

Ak potrebujete obrovský výkon, typ steny tu nebude fungovať – ​​majú najvyšší výkon dosahujúci 45 kW. Tu je lepšie zvoliť podlahový kotol. Vyznačuje sa obrovskou silou, navyše existujú druhy, ktoré sú schopné pracovať v kaskáde. Takto je možné ohriať obrovské plochy..

Pri výbere musíte venovať pozornosť funkčnosti techniky. Má nasledujúce užitočné funkcie:

 • udržiavanie nastavených teplôt;
 • funkcia na programovanie režimu na celý deň alebo hodinu;
 • kompatibilný s izbovým termostatom;
 • prispôsobenie prevádzky kotlov poveternostným podmienkam;
 • letný režim – voda sa ohrieva bez zahrievania;
 • môže spolupracovať so solárnymi panelmi alebo inými alternatívnymi zdrojmi tepla a pod.

Najpopulárnejšie schémy zapojenia

Vykurovacie schémy pre súkromné ​​domy s nástenným plynovým kotlom sú rozdelené podľa nasledujúcich kritérií:

 • podľa typu zapojenia-lúčové a jednorúrkové, dvojrúrkové;
 • podľa smerov – vertikálne a horizontálne;
 • podľa počtu obrysov – jeden alebo dva;
 • podľa typu obehu – nútený alebo prirodzený.

Jednorúrková alebo dvojrúrková, nosník: výhody a nevýhody

Jednorúrkové vykurovacie schémy pre súkromné ​​domy s nástenným plynovým kotlom sú dosť nenáročné: jediné potrubie vychádzajúce z kotlov môže postupne obísť všetky vykurovacie zariadenia a dodať zvyšok chladiacej kvapaliny do kotla..

Prvý typ je nepostrádateľný v dome s malou vykurovanou miestnosťou av technických budovách – v garáži atď..

Výhody:

 • ľahké montážne práce,
 • minimálny počet pripojení,
 • jednoduchší výpočet hydraulického tlaku.

Nevýhody:

 • nebudete môcť vypnúť časť obvodov, keď nechcete vykurovať všetky miestnosti.

S dvojrúrkovým vedením je teleso vyhrievané rovnomerne. Použitie regulačného ventilu umožňuje dosiahnuť takmer kvalitnú teplotnú rovnováhu medzi rôznymi zónami. Nevýhodou je tento komplexnejší a drahší systém..

Optimálnym riešením pre priestranné chaty je radiálne vedenie. Tu môžete použiť jednu rozdeľovaciu jednotku, z ktorej ide vlastná horúca rúra do akéhokoľvek zariadenia. Nevýhodou je, že je veľmi drahá a náročná na inštaláciu..

Výhody – v každom zariadení vstupuje chladivo v horúcom stave a pri použití regulačných ventilov namontovaných priamo do zostáv rozdeľovača sa tiež zahrieva na požadovanú konzistenciu. Pri inštalácii teplej podlahy, samostatne alebo spolu s radiátorom, sa používa iba radiálne vedenie.

Plyn: skvapalnený alebo hlavný

Čo môže byť zrejmejšie ako skutočnosť, že pri inštalácii plynového vykurovacieho systému potrebujete plyn. Ukazuje sa však, že je tu rozdiel: je diaľnica pripojená k vášmu domu alebo nie?.

Hlavný plyn je lacnejší. Preto, ak už vo vašej lokalite existuje pobočka, oplatí sa na ňu napojiť. Na to samozrejme potrebujete projekt, povolenie určitých oddelení. Upozorňujeme, že to bude nejaký čas trvať.

Tip: Pri použití centralizovaného systému zásobovania plynom buďte pripravení na rázy v dodávke plynu. Toto je dôležité vziať do úvahy pri výbere modelu plynového kotla..

Ak vám plynovod nie je dodávaný, ale napriek tomu chcete používať tento druh paliva, potom bude riešením pripojenie plynovej nádrže. V takom prípade nemusíte vypĺňať nepotrebné papiere, počkajte, kým na vás príde rad. Môžete robiť všetko, keď vám to vyhovuje.

Plynový držiak je obrovský kontajner, ktorý uchováva skvapalnený plyn. Inštalujú ho na váš dvor špecialisti. Tiež vedú plyn do domu, testujú a pripájajú systém..

Takéto palivo, podobne ako hlavný plyn, má vysokú účinnosť. Je považovaný za bezpečný a šetrný k životnému prostrediu. Tankovanie 2-3 krát ročne.

Ako si vybrať vhodný plynový kotol

Na výber plynového kotla, ktorý splní vaše očakávania a zvládne vaše úlohy, musíte postupovať podľa jednoduchého algoritmu. Najprv vypočítajte výkon plynového kotla. Potom vyberte príslušný model.

Kde inštalujete plynový kotol?

Plynové kotly sa líšia v type inštalácie. Na podlahu sú inštalované masívnejšie. Ich kapacita stačí na zabezpečenie prevádzky vykurovacieho systému v domoch s veľkou plochou..

Existujú zariadenia s jedným aj s dvoma obvodmi. Jednokruhové poskytujú domu iba vykurovanie. A dvojitý okruh vám umožňuje viesť teplú vodu v dome.

Mnoho ľudí sa pýta, či je možné nainštalovať nástenný plynový kotol vlastnými rukami? To je teoreticky možné. Na to, aby ste mu mohli dodávať plyn a testovať systém, však budete potrebovať pomoc špecialistov..

Z akého materiálu by mal byť výmenník tepla vyrobený 

V plynových zariadeniach je výmenník tepla dôležitým prvkom. Je to on, kto ohrieva chladiacu kvapalinu.

Preto je dôležité, aby bol odolný. A najbežnejšie sú dnes výmenníky tepla z:

 • meď;
 • z nehrdzavejúcej ocele;
 • liatina.

Každý materiál má svoje vlastné zásluhy. Meď sa teda považuje za odolnejšiu a menej náchylnú na koróziu. Ale zároveň je jeho cena dosť vysoká. Oceľ je lacnejšia, ale tiež menej odolná voči opotrebovaniu. Liatina so správnou prevádzkou vydrží dlho. Pri inštalácii však stojí za zváženie jeho veľkej hmotnosti..

Spaľovacia komora: ktorá je tá správna pre váš domov

Plynové kúrenie v súkromnom dome.4.png

Ďalším dôležitým prvkom plynového kotla je spaľovacia komora. Je dvoch typov:

 • otvorené;
 • zatvorené.

Princíp činnosti otvorenej spaľovacej komory je jednoduchý. Na udržanie spaľovania nasávajú vzduch priamo z miestnosti. Odpadový materiál musí byť vypúšťaný komínom. Toto zariadenie je inštalované v špeciálne určenej nebytovej oblasti..

Nezabudnite na senzory!

Plynové vykurovanie je veľmi pohodlné. Zvlášť teraz, keď všetky systémy fungujú prakticky nezávisle. Nikto však nie je v bezpečí pred poruchami vykurovacieho systému. Preto je dôležité zaistiť bezpečnosť. Inžinieri Volmax odporúčajú nainštalovať snímače úniku plynu.

Tieto malé, ale veľmi dôležité zariadenia vás včas informujú, že systém uniká a niekde dochádza k úniku. Stačí zavolať plynárenskú službu: jej zamestnanci túto chybu nájdu a odstránia.

Na čo sú rúry, hrebene a tvarovky?

Plynový kotol je srdcom vykurovacieho systému v súkromnom dome. A „nádoby“, ktorými sa teplo prenáša okolo domu, sú potrubia. Prečo potrubia a nie míny?

Pretože bane sa používajú, keď sa ako nosič tepla používa vzduch. Táto metóda je však oprávnenejšia na vykurovanie veľkých priestorov – nákupných centier, skladov.

V súkromnej bytovej výstavbe sa ako nosič tepla najčastejšie používa voda alebo nemrznúca kvapalina. Udržiava teplo dlhšie, je šetrný k životnému prostrediu a je lacný. A aby bola rovnomerne rozložená po celom dome, sú potrebné potrubné armatúry a radiátory..

Kto bude inštalovať vykurovací systém?

Teoreticky je možné všetku prácu – vypracovanie projektu, nákup potrebného vybavenia, inštaláciu plynového kotla a vykurovacie vedenie vykonať vlastnými rukami. Ak samozrejme rastú zo správneho miesta a vy máte predstavu, ako všetko urobiť správne. Na pripojenie plynu však stále potrebujete pomoc kvalifikovaných remeselníkov..

Centralizované alebo autonómne dodávky plynu?

Bez horľavého paliva bude mať nulový zmysel akákoľvek verzia vlastného vykurovacieho systému v autonómnom prevedení. Plyn je prvou vecou, ​​na ktorú treba myslieť pri plánovaní plynového vykurovania vo vidieckom dome.

Nie všetky osady v Rusku sú zásobované plynom. „Modré palivo“ však nie je možné získať len z potrubia alebo valca so skvapalneným palivom, ale aj z plynojemu..

Zemný plyn, hlavne metán, je vedený do súkromných domov. Jeho skvapalneným analógom je zmes propán-butánu, ktorá sa čerpá do kontajnerov na prepravu a skladovanie. Tlak v takýchto valcoch a plynových nádržiach je asi 15-18 atmosfér.

Pri organizovaní vykurovania v súkromnom dome pomocou balónových nádrží s objemom 50 litrov bude potrebné tieto v zime meniť každé 2-3 dni. Ak je pre vidiecku chatu zvolené autonómne zásobovanie plynom, potom je najlepšie uprednostniť držiak plynu, ktorý môže mať objem až 20 metrov kubických..

Voľba objemovej kapacity závisí od úrovne spotreby skvapalnených ropných plynov (LPG). Tu je potrebné vziať do úvahy nielen teplovodný kotol, ale aj krb a plynový sporák, ak sa používajú v dome..

Pre chatu s rozlohou 150 m² odporúča sa nainštalovať plynovú nádrž s objemom 2 000 – 3 000 litrov. A pre prímestský dom s rozlohou 300 m² je potrebná možnosť pre 8 000-9 000 litrov.

Dodávka plynu do domu z plynovej nádrže

Pri absencii plynovodu v obci môžete využiť možnosť autonómneho zásobovania palivom z plynovej nádrže určenej na skladovanie plynu v skvapalnenom stave.

Pokiaľ ide o náklady na pripojenie plynovodu, vo väčšine prípadov je to výhodnejšie ako zásobník v zemi. Ale len vtedy, keď je už osada zásobená plynom.

Možné sú aj situácie, v ktorých bude inštalácia plynovej nádrže lacnejšia ako pripojenie k hlavnému potrubiu. Všetko závisí od konkrétnych podmienok pripojenia v regióne a odľahlosti obce od veľkého plynovodu.

Pri použití plynovej nádrže sa nemusíte báť prítomnosti tlaku v potrubí. Obsluha je mimoriadne jednoduchá. Musíte len pravidelne telefonovať špecialistom, aby to skontrolovali z hľadiska bezpečnosti, a tiež nezabudnite doplniť palivo. Inštalácia celého systému nebude trvať dlhšie ako tri dni.

Ak je zvolená možnosť autonómneho splyňovania, mal by sa kúpiť plynový kotol, ktorý je určený na prácu s LPG. V predaji sú modely, ktoré sú navrhnuté tak, aby fungovali výlučne na hlavný zemný plyn.

Väčšina plynových generátorov tepla je však prispôsobená na spaľovanie oboch typov tohto paliva. Musíte iba zmeniť trysky a tiež prekonfigurovať ventil a elektroniku na iný režim.

Štandardy inštalácie plynovej nádrže

Hlavnou nevýhodou držiaka plynu je, že môže byť inštalovaný iba na veľkú plochu, kapacita podľa požiadaviek SNiP musí byť z domu odstránená najmenej o 10 m.

Etapy pripojenia ústredného plynového kúrenia

 • Prvá vec, ktorú urobíte, je kúpiť kotol a plynový sporák. Pretože pri navrhovaní budete požiadaní o model zariadenia.
 • V mestskej plynárenskej službe si objednáte a zaplatíte za projekt plynového vykurovania. Počkajte, kým nebude schválený.
 • Po schválení vybavte miestnosť. Nainštalujte vetranie, kotol a vykurovací systém.
 • Plynárenská služba inštaluje potrubia. Vedie ich do domu, nastaví merač.
 • Kurátor plynárenskej služby a požiarny inšpektor kontrolujú, či vykonané práce sú v súlade so všetkými požiadavkami.
 • Uzatvorte zmluvu s plynárenskou službou na údržbu kotla a sporáka.
 • Púšťa sa plyn.

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Fotografia plynového vykurovania v súkromnom dome

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

  Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domuPlynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Valce

Plyn sa dodáva v nádobách od 30 do 80 litrov v kvapalnej forme a má veľmi vysoký tlak. Na získanie plynnej zmesi potrebnej na prevádzku kotla sa používajú reduktory, ktoré sú umiestnené priamo na valec..

Pri inštalácii AGS existujú určité pravidlá a predpisy:

 • Na skladovanie kontajnerov je dovolené používať špeciálne kovové skrinky vybavené zámkom.
 • Prípustná vzdialenosť medzi inštaláciou valca a zdrojmi tepla je 1 meter.
 • Do miestnosti je povolený iba 1 valec. Ak sa systém skladá z niekoľkých nádrží, vyberie sa z obydlia..

V oblastiach s miernym podnebím stačí jeden valec s objemom 50 litrov na vykurovanie budovy s rozlohou 90-100 m2 na 3-4 dni. V súlade s tým bude na mesiac potrebných asi 10 valcov..

Na zvýšenie účinnosti používania AGS môžete nainštalovať systém pozostávajúci z niekoľkých valcov. Ich počet sa môže pohybovať od 4 do 50. Prostredníctvom regulačného ventilu sú nádrže rozdelené do dvoch skupín – hlavné a rezervné. Keď sa plyn v hlavnej skupine skončí, systém automaticky prepne prívod paliva do kotla zo záložnej skupiny.

Vstavaný systém vizuálnej indikácie pomáha určiť, z ktorej skupiny sa LPG v súčasnosti spotrebúva. V závislosti od sezóny musíte naplniť valce inou zmesou. Pretože je bod tuhnutia butánu vyšší, v teplom období sa používa zmes, v ktorej je pomer butánu a propánu 50% / 50%. V zime, keď teplota vzduchu klesne pod nulu, sa „zimný plyn“ natankuje, kde bután tvorí 15%.

Každý plyn obsahuje určité percento vodnej pary. V zime, keď sú valce skladované vonku, tlak vo vnútri nádrží klesá, až kým plyn nezamrzne v reduktore. Na zvýšenie rýchlosti prechodu kvapalnej zmesi do plynného stavu sa odporúča použiť vykurovanie skrine.

Na tento účel použite:

 • Tepelnoizolačné materiály. Toto je najmenej jednoduchý, ale zároveň neefektívny spôsob..
 • Špeciálny samoregulačný kábel. Balón je zabalený v špirálovom kábli, ktorý je napojený na elektrinu.
 • Potom, čo požiarny inšpektorát skontroluje, či zariadenie spĺňa normy a podpíše povolenie, môžete použiť AGS. V prvom rade bude potrebné vymeniť trysky v kotle za špeciálne určené na prácu s LPG..

Prvé spustenie kotla na plyn vo fľašiach sa vykonáva v nasledujúcom poradí. Pri diferenciálnom tlaku je ventil, ktorý je na prívode plynu, zaskrutkovaný, až kým sa nezastaví, a regulačná skrutka sa odskrutkuje. Pri otáčaní nastavovacej skrutky sa nastaví požadovaná hodnota.

Tlak plynu môžete nastaviť podľa farby plameňa horáka na plynovom sporáku. Ak je plameň žltý, tlak sa musí znížiť. Ak plameň zhasne alebo sa nezapáli, musíte zvýšiť tlak. Po nastavení môžete plynový kotol spustiť z valca.

Medzi výhody AGS pracujúceho z fľaškového plynu patria:

 • Jednoduchá a rýchla inštalácia. Ak sa obrátite na špecialistov, potom, ak sú k dispozícii všetky potrebné prvky, bude inštalácia systému dokončená za jeden deň..
 • Praktickosť. Následne je možné kotol ľahko prekonfigurovať na hlavný plyn.
 • Cenovo dostupné náklady. Plynofikácia domu bude oveľa lacnejšia ako papierovanie na pripojenie k hlavnému plynovodu.

Nevýhody:

 • Pri organizovaní AGS je potrebné dodržať všetky požiadavky a normy.
 • Je potrebné neustále monitorovať hladinu plynu vo fľašiach, meniť prázdne nádoby na plné..
 • Organizácia povinného ohrevu valcov zvyšuje náklady na inštaláciu AGS.

Aké sú hlavné časti systému?

 1. Plynový kotol alebo kotol na tuhé palivo. Spotrebiteľ si sám môže vybrať najlepšiu možnosť, ktorá spĺňa požadované požiadavky;
 2. Vykurovacie radiátory. Môžete si vybrať v prospech liatiny aj ocele;
 3. Expanzná nádrž vyrobená z ocele;
 4. Potrubie.

Štandardy inštalácie plynového kotla

Aby pri uvedení plynového kotla do prevádzky neboli žiadne problémy, musíte zvoliť miesto inštalácie v súlade s platnými predpismi. Inštaláciu plynového kotla v súkromnom dome (rodinnom alebo uzamknutom) upravuje SNiP 31-02-2001 a pravidlá inštalácie v bytových domoch sú uvedené v SNiP 2.08.01..

Kam zaradiť

Teraz o tom, kde a ako môžete nájsť plynové zariadenie rôznych kapacít. Bude to o plynových kotloch a ohrievačoch vody, ich výkon je zhrnutý:

 • s výkonom až 150 kW vrátane – v samostatnej miestnosti na akomkoľvek poschodí, vrátane suterénu a suterénu;
 • od 151 kW do 350 kW vrátane – v samostatnej miestnosti na prvom, suteréne alebo suteréne, ako aj v samostatnej prístavbe.

Výkonnejšie inštalácie v súkromných domoch sa nepoužívajú.

Požiadavky na kuchyne, v ktorých je inštalovaný plynový kotol

Pri umiestňovaní prietokového plynového ohrievača vody alebo plynového vykurovacieho kotla s výkonom do 60 kW v miestnosti musí miestnosť spĺňať nasledujúce normy:

 • Objem miestnosti musí byť najmenej 15 kubických metrov plus 1 kubický meter na každý kilowatt výkonu plynového kotla.
 • Výška stropu – najmenej 2,5 m.
 • Vetranie:
 • kapucňa s kapacitou najmenej trojnásobkom objemu miestnosti;
 • prítok je rovnaký, plus spaľovací vzduch.
 • Prítomnosť okna s oknom. Plocha okna závisí od hrúbky skla. Pri skle s hrúbkou 3 mm by plocha jedného skla (iba skla) nemala byť menšia ako 0,8 m2, s hrúbkou 4 mm – nie menšou ako 1 m2, sklom 5 mm – 1,5 m2.
 • V spodnej časti dverí je potrebný vetrací otvor (mriežka alebo medzera medzi dverami a podlahou) najmenej 0,025 m2..

  Organizácia odstraňovania produktov spaľovania v podlahovom plynovom kotle

  Organizácia odstraňovania produktov spaľovania v podlahovom plynovom kotle

 • Existuje ešte jeden, ktorý nie je v normách uvedený, ale existuje: inštalácia plynového kotla je povolená iba v miestnosti s dverami. Vo svetle najnovších trendov môže byť odstránenie priečok a zhotovenie oblúkov namiesto dverí problém. Bez dverí nebude povolenie podpísané. Východiskom je dať posuvné (posuvné) alebo skladacie dvere. Ďalšou možnosťou sú sklenené dvere. „Nezaťažujú“ interiér, ale sú vnímané precízne ako dvere.

  Požiadavky na jednotlivé miestnosti

  Požiadavky na jednotlivé kotolne sú podobné, existujú však určité rozdiely:

  • Výška stropu – najmenej 2,5 m;
  • Objem a plocha miestnosti sú určené jednoduchou údržbou, ale nemali by byť menšie ako 15 m3.
  • Steny vedúce do susedných miestností musia mať limit požiarnej odolnosti 0,75 hodiny a nulový limit šírenia ohňa pozdĺž konštrukcie (tehla, betón, stavebné bloky).
  • Odsávač pár s rovnakými požiadavkami: na odtok – trikrát výmena, na prítok v rovnakom objeme a vzduch na spaľovanie.
  • V miestnosti by malo byť okno. Plocha skla – nie menej ako 0,03 m2 na jeden meter kubický objemu.

  Ak je zariadenie nainštalované s výkonom 150 kW alebo viac, je jedným z predpokladov prístup na ulicu. Druhý východ môže byť vybavený – do technickej miestnosti (nie obytnej). Môže to byť špajza alebo chodba. Dvere musia byť protipožiarne.

  Takto sa komín vyberie z nástenného plynového kotla s uzavretou spaľovacou komorou

  Takto sa komín vyberie z nástenného plynového kotla s uzavretou spaľovacou komorou

  Upozorňujeme, že pri výpočte okien sa berie do úvahy plocha skla a nie rozmery okenného otvoru. Okrem toho je v niektorých prípadoch potrebný najmenej jeden pohár s rozlohou najmenej 0,8 štvorcového metra. Ak je zväčšovanie okien problematické, môžete urobiť podobné okno vo dverách (predpis nehovorí, že by mal byť v stene).

  Ako pripevniť kotolne

  Niekedy neexistuje spôsob, ako prideliť samostatnú miestnosť v dome. V tomto prípade je kotolňa pripevnená. Normy pre výšku stropov, objem, zasklenie a vetranie zostávajú rovnaké ako pre jednotlivé miestnosti, pridávajú sa iba konkrétne normy:

  • Kotolňa je pripevnená k pevnej stene. Najbližšie okno alebo dvere musia byť vzdialené najmenej jeden meter.
  • Steny musia byť nehorľavé. To znamená, že musia poskytnúť 0,75 hodiny pred vznietením (45 minút). Takýmito materiálmi sú tehla, betón, škrupina, škvárový blok, penový a plynový betón.
  • Steny prístavby sa nesmú kombinovať s hlavnou budovou. To znamená, že základ je oddelený, odpojený, sú postavené všetky štyri steny.

   Rozšírenie musí byť postavené na voľnom základe

   Rozšírenie musí byť postavené na voľnom základe

  Upozorňujeme, že rozšírenie musí byť zaregistrované. Bez oficiálnych dokumentov vám nikto nedodá plyn. A ešte jedna vec: pri jeho návrhu položte všetky normy bez odchýlok, inak to neprijmú. Ak je inštalácia plynového kotla plánovaná v existujúcej miestnosti, môžu privrieť oči nad niektorými odchýlkami alebo ponúknuť určitú kompenzáciu (ak chýba objem alebo výška stropu, môžu byť požiadaní o zvýšenie plochy zasklenia). Na novo postavené budovy (a prístavby) také zľavy neexistujú: musia obsahovať všetky normy.

  Spojené kuchyne

  Dnes je v móde mať štúdiové byty alebo kombinovať kuchyňu s obývacou izbou. Ukazuje sa jeden veľký priestor, v ktorom je ľahké implementovať nápady na dizajn. Plynárenská služba však považuje takúto miestnosť za obytnú a zakazuje inštaláciu plynového zariadenia.

  V kuchyni je možné nainštalovať plynový kotol iba vtedy, ak je funkčné vetranie a dvere

  V kuchyni je možné nainštalovať plynový kotol iba vtedy, ak je funkčné vetranie a dvere

  Problém so štúdiovým apartmánom nebude možné vyriešiť, ale s kombinovaným existuje východisko. Ak plánujete len kombináciu kuchyne a obývačky, pri zostavovaní dokumentov pomenujte výslednú miestnosť kuchyňa-jedáleň. Táto oblasť nie je obytná, takže tu nebudú žiadne obmedzenia. Ak už boli papiere vydané, môžete ich skúsiť zopakovať alebo ísť iným spôsobom – nainštalovať posuvnú priečku. Je pravda, že v tomto prípade bude potrebné prepracovanie dokumentov..

  Miesto pre inštaláciu plynového kotla

  Keď hovoríme konkrétne o bytoch, plynové kotly sú v nich inštalované väčšinou v kuchyniach. Je tu všetka potrebná komunikácia: vodovod, plyn, je tu okno a digestor. Zostáva len určiť vhodné miesto pre kotol. Na takúto inštaláciu sa používajú nástenné (sklopné) kotly. Sú inštalované na niekoľkých hákoch pripevnených k stenám (zvyčajne súčasťou dodávky).

  Pokiaľ ide o inštaláciu bytu alebo domu v iných priestoroch, spravidla žiadny z nich nespĺňa požiadavky. Kúpeľňa napríklad nemá okno s prirodzeným svetlom, chodba zvyčajne nevyhovuje svojim rozmerom – z rohov alebo na protiľahlú stenu nie je dostatok tolerancií, zvyčajne nie je k dispozícii žiadne vetranie alebo je to neadekvátne. Rovnaký problém s skladovacími miestnosťami – neexistuje vetranie a okná, nie je dostatok objemu.

  Presná vzdialenosť od stien a iných predmetov je uvedená v návode na obsluhu kotla.

  Presná vzdialenosť od stien a iných predmetov je uvedená v návode na obsluhu kotla.

  Ak je v dome schodisko do druhého poschodia, často chcú majitelia dať kotol pod schody alebo do tejto miestnosti. Pokiaľ ide o objem, zvyčajne to prechádza, ale pokiaľ ide o ventiláciu, bude to musieť byť veľmi silné – objem sa zvažuje v dvoch úrovniach a je potrebné zabezpečiť jeho trojnásobnú výmenu. Bude to vyžadovať niekoľko rúrok (tri alebo viac) veľmi veľkého prierezu (najmenej 200 mm).

  Po rozhodnutí o miestnosti na inštaláciu plynového kotla zostáva nájsť miesto pre ňu. Vyberá sa na základe typu kotla (nástenného alebo podlahového) a požiadaviek výrobcu. V dátovom liste sú spravidla uvedené vzdialenosti od steny doprava / doľava, výška inštalácie vzhľadom na podlahu a strop a tiež vzdialenosť od prednej plochy k protiľahlej stene. Môžu sa líšiť od výrobcu k výrobcovi, preto stojí za to si pozorne prečítať návod..

  Inštalačné štandardy podľa SNiP

  Pri absencii takýchto odporúčaní v pase zariadenia je možné inštaláciu plynového kotla vykonať podľa odporúčaní SNiP 42-101-2003 s. 6.23. Hovorí:

  • Plynové kotly je možné inštalovať na protipožiarne steny vo vzdialenosti najmenej 2 cm od neho.
  • Ak je stena ťažko horľavá alebo horľavá (drevená, rámová a pod.), Musí byť chránená nehorľavým materiálom. Môže to byť trojmilimetrový plech azbestu, na ktorý je pripevnený kovový plech. Na ochranu sa tiež zvažuje vrstva omietky s vrstvou najmenej 3 cm. V tomto prípade musí byť kotol zavesený vo vzdialenosti 3 cm. Rozmery nehorľavého materiálu by mali presahovať rozmery kotla o 10 cm od strán a zospodu a zhora by mali byť o 70 cm väčšie.

  Môžu sa vyskytnúť otázky týkajúce sa azbestového plechu: dnes je uznávaný ako materiál ohrozujúci zdravie. Môžete ho nahradiť vrstvou lepenky z minerálnej vlny. A tiež majte na pamäti, že keramické dlaždice sú tiež považované za ohňovzdornú základňu, aj keď sú položené na drevené steny: vrstva lepidla a keramiky dodávajú potrebnú požiarnu odolnosť.

  Plynový kotol je možné zavesiť na drevené steny iba vtedy, ak je k dispozícii nehorľavá podložka

  Plynový kotol je možné zavesiť na drevené steny iba vtedy, ak je k dispozícii nehorľavá podložka

  Tiež je regulovaná inštalácia plynového kotla vzhľadom na bočné steny. Ak je stena nehorľavá, vzdialenosť nemôže byť menšia ako 10 cm. V prípade horľavých a ťažko horľavých materiálov je táto vzdialenosť 25 cm (bez dodatočnej ochrany).

  Ak je nainštalovaný podlahový plynový kotol, základňa musí byť nehorľavá. Na drevenej podlahe je vyrobený nehorľavý stojan. Mal by poskytnúť limit požiarnej odolnosti 0,75 hodiny (45 minút). Ide buď o tehly kladené na lyžice (1/4 tehly), alebo o hrubé keramické dlaždice, ktoré sú položené na azbestový plech pripevnený k plechu. Rozmery nehorľavej osnovy sú o 10 cm väčšie ako rozmery inštalovaného kotla.

  Dokumenty kotla

  Povedzme, že ste vybavili pec v súlade so všetkými požiadavkami. Kúpa kotla? Je priskoro. Najprv skontrolujte, či sa staré papiere nestratia v plyne, a vyberte ich na svetlo dňa:

  1. Zmluva o dodávke plynu, ak kotol kúri. Subspotrebitelia môžu inštalovať iba teplovodné kotly.
  2. Všetky dokumenty k plynomeru. Bez merača nie je možné nainštalovať žiadny kotol. Ak tam ešte nie je, nedá sa s tým nič robiť, treba nastaviť a zariadiť, ale to je iná téma..

  Teraz si môžete kúpiť kotol. Po nákupe je však príliš skoro na inštaláciu:

  • V ZINZ musíte doma vykonať zmeny v registračnom osvedčení. Pre sprivatizované byty – prostredníctvom organizácie prevádzkujúcej budovu. Nový plán by mal zahŕňať šatník pod kotlom a jasne označený: „pec“ alebo „kotolňa“.
  • Odošlite žiadosť do plynárenskej služby o projekt a technické špecifikácie. Súčasťou požadovaných dokumentov a technického pasu pre kotol je, že už musí byť zakúpený.
  • Nainštalujte kotol (pozri nasledujúcu časť), s výnimkou plynového systému. To je možné vykonať počas prípravy projektu plynárom, ak sú priestory schválené..
  • Zavolajte špecialistu na výrobu plynového potrubia.
  • Odošlite žiadosť plynárenským pracovníkom na uvedenie do prevádzky.
  • Počkajte na príchod inžiniera plynárenskej služby, ten všetko skontroluje, vyvodí záver o vhodnosti a udelí povolenie na otvorenie plynového uzatváracieho ventilu do kotla..

  Ako si vybrať plynové zariadenie: na čo si dať pozor

  Každý majiteľ domu chce nájsť plynové zariadenie, ktoré je možné vykonávať nielen s funkciou vykurovania, ale tiež poskytnúť zdroj teplej vody. Dvojkruhový plynový kotol je vynikajúcou možnosťou na splnenie týchto požiadaviek..

  POMOC: Na rozdiel od elektrického ohrievača vody bude pri použití tohto zariadenia platiť účty za plyn.

  Pri kúpe takéhoto zariadenia je potrebné odstrániť nasledujúce nuansy:

  1. Pred nákupom je potrebné vypočítať výstupný výkon v závislosti od oblasti konkrétnej fázy.
  2. Je potrebné vopred určiť požadované funkčné vybavenie. To vám ušetrí mesačnú réžiu za nepotrebnú energiu.

  Všimnite si toho, že náklady na dobrý plynový kotol pre súkromný dom nemôžu byť nízke. Pri výbere zariadenia je lepšie uprednostniť zariadenia z katalógu priemerných cien.

  Klasifikácia a charakterizácia

  V tabuľke môžete študovať typy a typy plynových vykurovacích kotlov pre súkromné ​​domy.

  Ako vypočítať výkon

  Indikátor priemerného výkonu plynového zariadenia by mal byť 1 kW na 10 m2. V takom prípade, ak vykurovací systém obsahuje zelený, ale plochý, teplý, priľahlý alebo verandový povrch, nemal by byť menší ako 1,2-1,3 kW N.

  Ale to sú len štandardné hodnoty. Pre každý dom je potrebný samostatný výkon kotla. Vypočítajte si, že to nefunguje.

  V súkromných domoch s výškou stropu 3 metre vyzerá formát na výpočet výkonu jednoducho:

  Mgk = Pd * Pym / 10

  Kde:

  • MGK – výkon plynového kotla;
  • Пд – plocha domu, pre ktorú sa vykonáva výpočet;
  • Pym – indikátor výkonu jednotky podľa oblasti.

  Ako príklad vypočítame požadovaný výkon pre dom v Podmoskovye, ktorého rozloha je 160 m2:

  M = 160 m2 * 1,3 kW / 10 = 20,8 kW

  Odpoveď: Pre dom s rozlohou 160 m2 musíte kúpiť zariadenie s výkonom najmenej 20,8 kW.

  REFERENCIA: V takom prípade, ak si chce spotrebiteľ kúpiť dvojitý kotol, ktorý okrem vykurovania obydlia ohreje vodu,.

  Aký výkon by nebol vypočítaný podľa formátu, pri nákupe zariadenia nie je potrebné ho trochu zvyšovať. Pretože nie je možné udržať dom pred odpadkami a iným teplom.

  DÔLEŽITÉ: Nezanedbávajte tieto výpočty. Kotol so slabým výkonom nebude schopný zabezpečiť príjemnú teplotu v dome, a ak je príliš silný, nikdy nezvýši mesačnú spotrebu plynu.

  Aby ste mohli ľahko vykonať potrebný výpočet výkonu plynového kotla, môžete použiť ilustrovaný online ohrievač. Číta veľa domácich parametrov. Výpočet sa vykoná pre každú miestnosť samostatne, potom sa všetky získané hodnoty vymažú. Pri výbere plynového zariadenia je možné odvážne vziať do úvahy konečný výsledok.

  Nuance na výber

  Voľba plynového zariadenia musí začať definíciou možnosti inštalácie. Pre chaty je múdre vybrať si zariadenie, ktoré je namontované na podlahe.

  Ak chcete zistiť, ako si vybrať podlahový plynový kotol na vykurovanie súkromného domu, je potrebné vziať do úvahy vlastnosti tohto zariadenia..

  Medzi hlavné charakteristiky, ktoré môžete vyzdvihnúť:

  1. Podlahová inštalácia plynovej jednotky je najvhodnejšia pre súkromné ​​domy.
  2. V porovnaní so vstavaným zariadením je názov zariadenia považovaný za najspoľahlivejší.
  3. Kotol má veľký výkon.
  4. Vysoká cena, ak porovnáte s nákladmi na elektrické ohrievače vody. Nie je to však hrozné, pretože konečné ukazovatele vykurovania miestností budú lacnejšie. Ako dôkaz je možné zvážiť príklad: Náklady na vybavenie chát do 100 m2 v priemere dosahujú 15 tisíc. pyb. Aby sa zabezpečila celá plocha domu teplom, výkon kotla musí byť v rozmedzí 10-12 kW. V chladnom období bude priemerná spotreba plynu približne 350 m3 / mesiac. To je asi 1,7 tisíc. pyb. 3a v tom istom období je elektrický kotol s výkonom 6 kW. pyb. Ekonomika je zrejmá – dosahuje viac ako 2,5 tisíc. pyb. za mesiac.

  Ak hovoríte o zariadení spaľovacej komory, potom bude najlepšou voľbou výber uzavretého typu. Pretože tento ohrievač bude najbezpečnejší.

  Vo všeobecnosti je výber zariadenia pre dom náročným procesom, pri ktorom musíte vziať do úvahy veľký počet faktorov, ako napríklad:

  • prítomnosť tuposti v dome;
  • počet dverí, ako aj stredné číslo ich označenia;
  • hustota a materiál okien a pod..

  Výber vykurovacieho plynového kotla

  Moderné plynové zariadenie na výrobu tepla má množstvo automatizácií a je schopné pracovať v niekoľkých režimoch. Môže byť položený na podlahe alebo zavesený na stene.

  Druhá možnosť je kompaktnejšia, ale má obmedzenia výkonu. Ak je model zvolený pre veľký súkromný dom, budete si musieť kúpiť výkonnú podlahovú jednotku.

  Klasifikácia plynových vykurovacích kotlov

  Plynové kotly sú rozdelené podľa typu konštrukcie, typu zapálenia, energetickej účinnosti, počtu obvodov a spôsobu odstraňovania produktov spaľovania

  Princíp činnosti plynového kotla je mimoriadne jednoduchý – horľavina sa v horáku zapáli pomocou piezoelektrických prvkov alebo elektronického zapaľovania, potom sa v dôsledku vyhorenia paliva generuje tepelná energia, ktorá sa prenáša do vody prostredníctvom výmenník tepla.

  Ten sa už používa ako chladiaca kvapalina vo vykurovacom systéme alebo sa spotrebúva v dodávke teplej vody.

  Ktorý plynový kotol si vybrať na vykurovanie súkromného domu

  Pokiaľ ide o prevádzkovú účinnosť, tradičné konvekčné plynové kotly sú nižšie ako kondenzačné kotly. Produktivita prvého z nich nepresahuje 90% spotreby energie. Výrobcovia druhého garantujú účinnosť 100%, v niektorých modeloch je sľubovaných 105 a dokonca 110%

  Výmenník tepla v plynovom kotle môže byť vyrobený:

  • vyrobené z ocele (nehrdzavejúca oceľ);
  • meď;
  • liatina.

  Najbežnejšími možnosťami sú oceľ. Tento kov je lacný a ťažný, vďaka čomu sa v ňom trhliny z neustáleho zahrievania / chladenia objavujú menej často..

  Oceľové prvky, s neustálou interakciou s vodou plynového vykurovacieho systému, vybaveného vo vidieckom dome, však rýchlo začnú korodovať.

  Umiestnenie výmenníka tepla v plynovom kotle

  Liatinový výmenník tepla je najtrvanlivejší, oceľ je lacnejšia a medený je najefektívnejší na zachytenie prenosu tepla do vody.

  Liatina je menej náchylná na koróziu, ale je dosť ťažká. Väčšina modelov kotlov s liatinovými výmenníkmi tepla stojí na podlahe. Je ťažké namontovať na stenu také ťažké a nadrozmerné zariadenie..

  Ak potrebujete kompaktnú a čo najľahšiu vykurovaciu jednotku, potom je najlepšou možnosťou medená cievka. Je však najdrahší medzi analógmi vyrobenými z iných kovov..

  Typy plynových kotlov podľa počtu obvodov

  Na zásobovanie chaty teplom a teplou vodou si môžete vybrať schému s dvoma jednookruhovými kotlami alebo možnosť s jednou dvojokruhovou inštaláciou

  Schéma potrubia a princíp jeho použitia závisia od počtu obvodov v plynovom kotle. Jeden výmenník tepla bol pôvodne určený na organizáciu plynového vykurovacieho systému v súkromnom dome. Na dodávku teplej vody je potrebné nainštalovať ďalší kotol alebo ihneď vybrať dvojokruhový model.

  Teplú vodu pre domácnosť je najlepšie ohrievať v akumulačnom kotle. Streamovacie modely sú menej ekonomické. Na vykurovanie minú viac plynu.

  Inštalácia nástenného plynového kotla systému vykurovania a teplej vody

  Nástenné plynové kotly sú plne vybavenou miniatúrnou kotolňou. Majú vlastné obehové čerpadlo, expanznú nádrž a bezpečnostnú skupinu. Väčšina typov nástenných zariadení obsluhuje dva obvody

  Ktorá spaľovacia komora je lepšia?

  Na to, aby plyn v kotlovej peci horel, potrebuje stály prísun kyslíka. Odoberá sa priamo z kotolne alebo sa ťahá z ulice. Prvá možnosť znamená prirodzený tok vzduchu a druhá je nútená ventilátorom..

  Plynové kotly sú vybavené dvoma typmi spaľovacích komôr:

  1. Uzavretý – kyslík sa privádza medzerou medzi spárovanými rúrkami rôznych priemerov. Produkty spaľovania sú vypúšťané vnútorným kanálom.
  2. Otvorený vzduch vstupuje do ohniska z miestnosti s vykurovacou jednotkou cez prívodný ventil. Spaľovacie produkty sú vypúšťané okrúhlym dymovým kanálom.

  Prvá možnosť je nezávislá na ploche miestnosti. Vhodný do miestností akejkoľvek veľkosti. Koaxiálny pohľad na komín z jednotky s uzavretým ohniskom môžete zobraziť cez stenu alebo horný strop so strechou.

  V druhom prípade budete musieť nainštalovať 5-6 metrov vysoký komín, inak nebude ťah na nasávanie potrebných objemov kyslíka do spaľovacej komory stačiť.

  Ale na druhej strane plynové kotly s atmosférickým horákom nevyžadujú elektrické pripojenie. Nie je v nich žiadny ventilátor, všetko sa deje prirodzene bez núteného obehu.

  Spaľovacie komory

  Kotly s uzavretými komorami a núteným vstrekovaním vzduchu majú vyššiu účinnosť v porovnaní s otvorenými, ale na svoju prevádzku vyžadujú konštantné napájanie.

  V špeciálnych miestnostiach s dobrým vetraním sa odporúča nainštalovať plynové ohrievače vody s otvoreným ohniskom. Ak ich namontujete do obývacích izieb, potom výrazne zníži množstvo kyslíka v nich.

  Bez systému núteného vetrania sa to už nebude dať. A to sú dodatočné výdavky na inštaláciu a následnú prevádzku zariadení na vetranie vzduchu.

  Charakteristika kondenzačných modelov

  V bežných plynových kotloch je vodná para generovaná spaľovaním plynu vypúšťaná do komína. V procese spaľovania sa tvorí málo, ale stále nesie pomerne významné množstvo tepelnej energie. Aby sa teplom neplytvalo, boli vyvinuté kondenzačné kotly.

  Kondenzačný kotol

  Spaliny v kondenzačnom kotle pred opustením komína prechádzajú sekundárnym výmenníkom tepla, kde mierne ohrievajú studenú vodu vstupujúcu do jednotky

  Princíp činnosti týchto jednotiek je založený na skutočnosti, že pri chladení pary výfukových plynov vydávajú teplo vode zo spiatočky vykurovacieho systému. V tomto prípade teplota chladiacej kvapaliny mierne stúpne, ale rekuperátor je celkom vhodný ako dodatočný zdroj tepelnej energie..

  Kondenzovaná voda z kondenzačného kotla je odvádzaná špeciálnym potrubím do kanalizácie alebo do samostatnej nádoby. Tu stojí za to jasne pochopiť jednu nuanciu – výsledný kondenzát je v skutočnosti slabo koncentrovanou kyselinou. Navyše môže prúdiť až 4-6 litrov za hodinu..

  Ak sa táto kvapalina naleje do septiku, potom budú zničené všetky mikróby, ktoré v nej žijú. Ak je vo vidieckom dome čistiaca stanica, kondenzát z kotla nemožno vypúšťať do kanalizácie. S konštrukciou komína je všetko jednoduchšie, stačí vziať ten, ktorý je určený pre kotly s uzavretou komorou.

  Krb na plynové kúrenie doma

  Plynové krby sú za cenu zariadenia porovnateľné s elektrickými alebo drevenými náprotivkami. Plynové palivo je však oveľa lacnejšie.

  A na rozdiel od palivového dreva plynové vykurovanie krbom vo vidieckom dome nepredstavuje žiadne problémy s popolom. Navyše nemusíte neustále monitorovať prácu ohniska a starať sa o sekanie guľatiny.

  Plynový krb na vykurovanie súkromného domu

  Krby, ktoré premieňajú plyn na tepelnú energiu, sa používajú vo vykurovacích systémoch, pretože nie sú vybavené zariadeniami potrebnými na údržbu dvoch obvodov

  Podľa typu inštalácie sú plynové krby:

  • nástenný;
  • ostrov;
  • vložené.

  Pokiaľ ide o ich všeobecnú konštrukciu a vnútorné plnenie (horáky, automatizácia, usporiadanie spaľovacích komôr), úplne opakujú plynové kotly. V oboch prípadoch je technológia pripojenia k sieťam identická. Rozdiely existujú iba v princípe vykurovania priestorov.

  Schéma plynového vykurovania v súkromnom dome

  Podľa princípu pripojenia a organizácie vykurovacieho systému sú plynové krby podobné kotlom na podlahové vykurovanie.

  Teplovodný kotol je pôvodne určený na ohrev vody a konvenčný krb je na prúdenie vzduchu z tela a prednej obrazovky, za ktorými sa spaľuje palivo..

  Vykurovací okruh

  Cirkulácia vody potrubím a radiátormi nastáva v dôsledku pohybu ohriatej kvapaliny nahor, ako aj z prevádzky obehového čerpadla.

  Ďalšie prvky:

  • Uzatváracie ventily (čím viac kohútikov je, tým bude údržba a oprava vykurovacích telies jednoduchšia).
  • Vetracie otvory (kyslík, ktorý sa postupne hromadí v potrubí, je škodlivý pre kovy, je potrebné ho pravidelne odvzdušňovať).
  • Termostat (potrebný na udržanie t v miestnostiach na rovnakej úrovni, šetrí palivo).

   Vykurovacia schéma súkromného domu s plynovým kotlom

   Expanzná nádrž je povinným atribútom akéhokoľvek systému. Môže byť zatvorený alebo otvorený. Uzavretý je spárovaný s obehovým čerpadlom. Otvorená nádrž je umiestnená čo najvyššie, napríklad v podkroví domu.

  Vedenie potrubia

  1. Jednovrstvové.
  2. Dvojrúrkové.

  Jednorúrkové. Z kotla odchádza potrubie, ku ktorému sú sériovo zapojené radiátory. Čím ďalej je batéria od ohrievača, tým je chladnejšia. Takáto schéma je najľahšia, vyžaduje niekoľko materiálov. Je však vhodný iba pre malé domy, kde chladiaca kvapalina nebude mať čas vychladnúť. Systém navyše nie je možné nastaviť..

  Dvojrúrkový systém – všetky radiátory sú zapojené paralelne s prívodným potrubím. Každý dostane prvú, horúcu vodu. Po prechode batériou voda prúdi do vratného potrubia a vracia sa do kotla. Systém je o niečo drahší, ale všetky miestnosti sú vykurované rovnomerne. Vhodný do viacizbových domov.

  Pripojenie radiátorov

  Vykurovacia schéma súkromného domu s plynovým kotlom

  Existujú tri možnosti pripojenia vykurovacích radiátorov:

  1. Jednostranné.
  2. Nižšie.
  3. Diagonálne.

  Líšia sa nielen polohou, ale aj účinnosťou..

  Zvážme každú z týchto možností podrobnejšie:

  1. Jednostranná možnosť. Prívodné a vratné potrubie je umiestnené na jednej strane chladiča. Metóda šetrí materiál, ale nie je veľmi účinná, ak sa chladič skladá z veľkého počtu sekcií (chladiaca kvapalina sa jednoducho ochladí, kým nedosiahne poslednú časť).
  2. Spodná možnosť. Zastarané a neúčinné (radiátory vydávajú o 15 – 30% menej tepla, ako by mohli). Kvapalina tečie tam, kde je to jednoduchšie – pozdĺž spodnej časti vykurovacích zariadení a horná časť zostáva nevyužitá.
  3. Diagonálna možnosť. To najsprávnejšie. Voda vstupuje do hornej časti jednej strany chladiča a po prechode celou batériou vystupuje v spodnej časti druhej strany. Takáto inštalácia je povinná pre dlhé ohrievače. Pri takejto schéme je možné očakávať, že radiátory vydajú ukazovatele pasu..

  Komín

  Vykurovacia schéma súkromného domu s plynovým kotlom

  Jeden z predpokladov: výstup z kotla musí presne zodpovedať priemeru komína. Ďalšie jemnosti:

  • Komín od kotla po hlavu nesmie mať viac ako tri ohyby.
  • V mieste, kde potrubie prechádza stenou alebo strechou, by nemali byť žiadne spoje.
  • Rúra musí byť izolovaná na miestach, kde prechádza nevykurovanou miestnosťou.

  Ak chcete skontrolovať, či je dĺžka komína, ktorú plánujete, dostačujúca, vykonajte jednoduchý výpočet. Zistite objem komína a objem kotla. Kotol musí úplne “zapadnúť” do komína. Plocha S okrúhleho potrubia je rozpoznaná vzorcom πR2. Ak chcete zistiť objem, vynásobte výsledné číslo celkovou dĺžkou potrubia.

  Záver. Po preštudovaní všetkých jemností a starostlivom premyslení všetkého môžete pristúpiť k inštalácii. Nezabudnite, že pripojenie kotla na plynovod by mali vykonávať iba odborníci plynárenskej služby. Vykonávajú tiež testovaciu prevádzku systému..

  Organizačné schémy ohrevu vody

  Na vykurovanie chát sú vykurovacie systémy vybavené vodou ako nosičom tepla, ktorý pozostáva z:

  • kotol na ohrev vody (jednookruhový alebo dvojokruhový);
  • potrubia a tvarovky (kovové alebo polypropylénové);
  • obtoky na odpojenie jednotlivých ohrievačov od siete;
  • batérie (liatinové, hliníkové, oceľové a bimetalické);
  • expanzná nádoba.

  Plynové vykurovacie jednotky sú vybavené špecifickým bezpečnostným systémom, ktorý obsahuje solenoidový ventil a termočlánok. Zariadenia sú navzájom prepojené vodičmi.

  Ak vykurovacia jednotka funguje normálne, prepojenie termočlánku sa zahrieva zapaľovačom. V tejto dobe prúd voľne preteká vinutím elektromagnetického ventilu, ktorý zaisťuje otvorenú polohu ventilu..

  Keď sa termočlánok ochladí, prístup k plynu je zablokovaný elektromagnetickým ventilom.

  Podľa schémy pripojenia batérie sú jednorúrkové a dvojrúrkové. V prvom prípade je voda dodávaná a odoberaná z chladiča pomocou jedného potrubia. V druhom je ohrievač pripojený k dvom oddeleným potrubiam (napájanie a spiatočka).

  Schémy zapojenia chladiča

  Vykurovacie potrubia k batériám je možné pripojiť podľa spodnej, hornej, bočnej a diagonálnej schémy

  Vykurovacie okruhy založené na princípe pohybu vody v potrubiach sú k dispozícii s prirodzeným a núteným obehom. So zariadením druhej možnosti chladiaca kvapalina cirkuluje v systéme v dôsledku prúdenia a gravitácie. A nútená schéma zahŕňa inštaláciu obehového čerpadla.

  Aby sa zabezpečila normálna prevádzka systému s dvoma alebo viacerými obvodmi pripojenými k rozdeľovaču, zabezpečuje sa inštalácia hydraulického spínača. Hydraulická šípka eliminuje poklesy tlaku a pravdepodobnosť vodného rázu.

  Expanzná nádrž môže byť otvorená a zatvorená (vnútorne rozdelená na dve časti utesnenou membránou). V prípade gravitačných vykurovacích systémov bude stačiť otvorená verzia. Uzavretá nádrž pre okruhy s núteným obehom.

  Odstránenie vzduchu z vykurovacieho systému

  Pri použití otvorenej expanznej nádrže je voda nasýtená vzduchom, aby sa z toho nestal problém, mal by byť systém doplnený obvodom na jeho odstránenie

  Malým chatkám postačí prirodzený princíp pohybu vody. Ak však má obytná budova dve alebo tri poschodia, potom sa bez čerpadla nezaobídete. Dĺžka obehového obvodu v prvej schéme je obmedzená na 30 metrov. Na väčšiu vzdialenosť kotol nebude schopný „tlačiť“ vodu.

  Pri prirodzenej cirkulácii chladiacej kvapaliny v plynovom vykurovacom okruhu súkromného domu neexistuje čerpadlo. Ak je kotol vybraný ako neprchavý, potom sa celý vykurovací systém ukáže byť nezávislý na napájaní. Jednoducho v nej nie sú žiadne prvky spotrebúvajúce elektrinu..

  Na jednej strane je v prevádzke stabilnejší, ale na druhej strane je v ňom nižšia kvalita vykurovania (voda sa k radiátorom dostane najďalej od ohrievača vody, keď je veľmi chladno).

  Zvlášť posledné uvedené platí pre potrubia a batérie vyrobené z ocele alebo liatiny. Tieto materiály majú vysoký hydraulický odpor, ktorý znižuje prúd nosiča tepla..

  Podlahové kúrenie z plynového kotla

  Okrem použitia štandardných radiátorov vo vidieckom dome môžete organizovať aj plynové vykurovanie pomocou „teplej podlahy“

  Je možné aj usporiadanie kombinovaného vykurovacieho systému. V ňom je obehové čerpadlo pripojené k hlavnému vedeniu cez obtok. Ak je potrebné rýchlo zahriať vzduch v miestnostiach, zapne sa, aby sa urýchlila cirkulácia vody.

  A v iných prípadoch je odrezaný od hlavného potrubia uzatváracími ventilmi, zatiaľ čo systém naďalej funguje v prirodzenom (gravitačnom) režime.

  Pravidlá pre usporiadanie plynového vykurovania

  Splyňovanie a výstavba plynového vykurovacieho systému v súkromnom dome prebieha v niekoľkých fázach:

  1. Príprava a následné schválenie projektu plynového vykurovania v dozorných orgánoch.
  2. Nákup spotrebného materiálu, kotlov a ďalšieho vybavenia.
  3. Pripojenie domu k obci plynové siete.
  4. Inštalácia plynových zariadení a potrubných systémov s batériami.
  5. Plnenie potrubí chladiacou kvapalinou.
  6. Kontrola funkčnosti skúšobnou prevádzkou.

  Bez diplomu inžiniera vykurovania je nemožné nezávisle pripraviť projekt plynového vykurovania pre váš vidiecky dom so všetkými schémami a výpočtami.

  Vygenerovanú dokumentáciu je navyše stále potrebné koordinovať s plynárenským priemyslom. Najlepšie je zveriť všetky tieto postupy zamestnancom príslušnej projekčnej a inštalačnej organizácie..

  Usporiadanie plynového vykurovania v súkromnom dome musí byť vypočítané do najmenších podrobností. Ak je kotol zvolený príliš silný, bude spaľovať prebytočné palivo. A ak je kapacita nedostatočná, jednotka bude musieť pracovať na hranici svojich schopností, v dôsledku čoho zlyhá v predstihu..

  Na získanie povolenia na pripojenie k centralizovanej hlavnej linke a na používanie zariadenia poháňaného skvapalneným plynom musíte získať iný balík dokumentov. Pred rozhodnutím o organizácii plynárenského systému je potrebné ich nielen študovať, ale tiež zvážiť klady a zápory, aby ste určili najlepšiu možnosť..

  Podlahové a vstavané jednotky: nevýhody a výhody

  Akékoľvek plynové kotly na vykurovanie súkromných domov majú klady a zápory. Ako si vybrať ten najlepší? Na to je potrebné starostlivo preštudovať „začiatok“ zariadenia a tiež študovať technické vlastnosti každej jednotky, aby sa.

  Vstavané zariadenie

  Na začiatok sa pozrime na hlavné výhody a nevýhody vstavaného zariadenia s jedným ovládačom:

  • vďaka svojim kompaktným rozmerom sa perfektne hodia do malých miestností (bytov);
  • izbu v kúpeľni je možné vykonať bez poškodenia oblasti.

  Napriek atraktívnym výhodám má zariadenie celý rad nepríjemných mínusov:

  • Nízky výkon zariadenia.
  • Pri prevádzke jednotky je potrebné dodržať jedno pravidlo: ak si niekto z nadvlády vezme dodávku, nemalo by byť ťažké otvoriť dvere. Dôvodom je skutočnosť, že niektoré zariadenia s nízkym výkonom nemusia byť ovládané záťažou a voda v duši môže byť veľmi studená.

  Ak má byt vykurovanie, bude takéto zariadenie stačiť.

  REFERENCIA: ČO JE VEDIEŤ NA NAVRHNUTOM ZARIADENÍ S DVAMI OBRYSMI, JEDNOU Z HLAVNÝCH RADÍ JE, ŽE TOTO ZARIADENIE JE PODPOROVANÉ NA POUŽITIE.

  Súhrnná tabuľka známych modelov tohto zariadenia vám umožní zistiť jeho náklady na ruskom trhu, ako aj technické špecifikácie niektorých.

  Ako je zrejmé z porovnávacej tabuľky, možnosti rozpočtu kotla na zemný plyn prakticky nedostávajú drahšie značky.

  Podlahová jednotka

  Kotly, na rozdiel od vstavaných modelov, majú najrozsiahlejšie objemy, ktoré sú potrebné pri inštalácii samostatnej miestnosti. Nainštalujte vykurovacie zariadenie na ľahko dostupné miesta v prvom a prvom poschodí.

  REFERENCIA: Ak inštalujete jednotku do kúpeľne, výrazne to zníži obytný priestor. A v podobných miestnostiach ee a tak veľmi málo.

  Cena za podlahové dvojité slučkové kotly sa výrazne líši od ceny za vonkajšie zariadenia. Ako príklad zvážte tabuľku, v ktorej sú uvedené najobľúbenejšie modely podlahových kotlov.

  Ako je zrejmé z porovnávacích tabuliek, plynové kotly sú oveľa lacnejšie ako podlahové kotly. Sú však menej spoľahlivé. Okrem toho je ich životnosť, ak je správne prevádzkovaná, 2-3 krát nižšia.

  Jednotka s jedným a dvoma riadiacimi systémami: funkcie, princíp činnosti

  Peped tem kak paccmatpivat nedoctatki a doctoinctva kazhdogo vida obopydovaniya agpegata.

  Funkcie v závislosti od počtu obrysov

  V tabuľke sa môžete zoznámiť s hlavnými funkciami jednookruhového a dvojokruhového zariadenia.

  Ako je zrejmé z tabuľky, dvojokruhové zariadenia sú najpohodlnejšie. Ale za prítomnosti zariadenia typu jeden na jedného je možné dosiahnuť jednorazové zapnutie vykurovania a HBC.

  POMOC: Na to je potrebné použiť kotlový kotol v spojení s jednookruhovou jednotkou.

  Princíp činnosti jednokotlového kotla

  Kotol nie je nič iné, ako kapacita špirálovitého tvaru trubice umiestnená vo vnútri nádrže.

  Pretože proces zahrievania vyzerá takto:

  • ohriata voda sa pohybuje potrubím kotla vo vykurovacom systéme;
  • po tom, čo sa zohreje.

  Tieto funkčné schopnosti vám umožňujú ušetriť finančné zdroje z platby za elektrickú energiu, ktorá sa vynakladá na ohrev vody na zásobovanie.

  Princíp činnosti plynového zariadenia s dvoma riadiacimi jednotkami

  Prevádzka dvojkruhového zariadenia sa prevádzkuje podľa rovnakého princípu, ako aj prevádzka kotla s jediným kotlom: voda a pa.

  Obsahuje dvojokruhové plynové zariadenie z veľkého počtu modulov. Ich hlavné funkcie sú:

  • vykurovanie vo vykurovacom okruhu vykurovacieho média;
  • prechod na dodávku teplej vody.

  Bezproblémová prevádzka jednotky je možná iba pri normálnej prevádzke všetkých jej komponentov..

  Po štúdiu zariadenia kotla s dvoma obrysmi môžete porozumieť aj princípom jeho činnosti. Zoznámte sa s charakteristickými základnými časťami zariadenia, ktoré potrebujete v tabuľke.

  POMOC: Vzhľadom na veľký a malý systém sa kvapalina, ktorá je určená na vykurovanie, v takýchto jednotkách nemieša s vodou.

  Všetky práce sa vykonávajú nasledovne:

  1. Veľká cirkulujúca voda cirkuluje vodu z vykurovacieho systému ohrievaného z plynového horáka.
  2. Keď sa otvorí kohútik teplej vody, ventil začne pracovať. Prepíše veľký okruh a spustí obeh na malom.
  3. Rúra GBC, ktorá je umiestnená v malom kontajneri, sa od zahrievania začne postupne ohrievať. V dôsledku toho začne fungovať prívod teplej vody..
  4. Keď je ventil zatvorený, ventil sa vráti do pôvodnej polohy. Vo veľkom kruhu je vykurovací systém zapnutý.

  Z toho je možné vyvodiť záver, že keď sa voda spotrebuje v.

  Spaľovacie komory: typy a vlastnosti

  Na vyriešenie toho, aký druh plynového kotla dať do súkromného domu, je potrebné určiť, aký druh spaľovacej komory má uprednostniť typ: otvorený alebo otvorený Za týmto účelom zvážime vlastnosti a rozdiely týchto druhov..

  V prípade zariadení s otvorenou spaľovacou komorou je možné identifikovať tieto nevýhody:

  • Musí byť pripojený k výstupu spalín krbu alebo kachlí. Keď žijete vo viacbytovom dome, je to nemožné.
  • Pri inštalácii zariadenia je potrebné mať nútené vetranie, pretože existuje riziko otravy splodinami horenia..

  Samostatné dvojokruhové plynové kotly so zatvorenou spaľovacou komorou sa zásadne líšia od zariadení s otvorenou spaľovacou komorou:

  • je tam dym, čo je dôvod na prísun čerstvého vzduchu;

   pohodlná inštalácia zariadenia;

  • Nedostatok nebezpečnej otravy plynom.

  Vlastnosti podlahového plynového kotla s uzavretou spaľovacou komorou sú totožné s vlastnosťami zariadenia, okrem nasledujúcich:

  • pri inštalácii plynového kotla nie je potrebné vnútorné vetranie;
  • má najjednoduchšie a najpohodlnejšie nastavenie.

  Vytvorenie projektu plynového vykurovacieho systému

  Vo fáze nezávislého návrhu vykurovacieho systému súkromného domu je dôležité vziať do úvahy všetky aj tie najmenšie detaily, ktoré priamo ovplyvnia účinnosť a úsporu plynového vykurovania.

  1. Počet kotlov a ich celkový výkon.
  2. Stanovenie výkonu obehového čerpadla dostatočného na vykurovanie celého domu.
  3. Prítomnosť podlahového vykurovania v dome.
  4. Zostavenie schémy plynového vykurovacieho systému s prihliadnutím na odberateľov teplej vody.
  5. Prítomnosť niekoľkých poschodí v budove.

  Iba vopred, s prihliadnutím na všetky vlastnosti domu, je možné vypočítať vykurovací systém s maximálnou účinnosťou, ktorý uspokojí všetky potreby majiteľa domu a jeho príbuzných..

  Vypočítame spotrebu plynu na vykurovanie domu

  Pri autonómnom plynovom vykurovaní súkromného domu sa spotreba plynu vypočíta podľa nasledujúcej schémy. Na získanie 1 kW tepelnej energie je potrebné minúť 0,1 m³ plynu za hodinu. Na izbu s rozlohou 200 m² budete potrebovať 20 kW kotol. V takom prípade bude spotreba takéhoto kotla 20×0,1 = 2 m³ / hod.

  Štandardná vykurovacia sezóna zahŕňa približne dva identické intervaly: tri veľmi chladné a tri stredne chladné mesiace (každý zaokrúhľuje na 100 dní). Výsledkom je, že systém pracuje pri plnej kapacite 100 dní a pri polovičnom zaťažení alebo menej. Priemerná spotreba plynu v chladnom období bude teda: 20×0,1×24 = 48 m³, v nasledujúcom období tento údaj klesne na 24 m³. Výsledkom bude, že celková spotreba za celé vykurovacie obdobie bude (48×100) + (24×100) = 7200 m³. Konečné čísla najčastejšie prichádzajú s dobrým pláštenkom a ukážu sa, že sú väčšie.

  Akcie podľa fáz

  Postup je nasledovný:

  1. Návrh a schválenie projektu a podkladových dokumentov. Plynárenská služba dáva súhlas s inštaláciou až po poskytnutí projektu kotolne, zmluvy s inštalačným tímom a uzavretia dohody o právomociach a povinnostiach strán. Plynári sú najčastejšie zodpovední za dodávku plynu a projekt, inštaláciu a servis vykonáva servisná organizácia..
  2. Nákup plynových zariadení, komponentov a spotrebného materiálu. Napriek tomu, že projekt kladie požiadavky na zariadenie, cenovú kategóriu si vyberá kupujúci. Nadmerné úspory môžu viesť k dodatočným nákladom alebo opravám.
  3. Pripojte sa k plynovodu a pripojte dom k spoločnému vedeniu.
  4. Inštalácia a pripojenie kotla k systému.
  5. Dodávka chladiacej kvapaliny do systému, vykonávanie testovacích chodov a kontrol.

  Najlepšie schémy pre dvojpodlažný dom

  V každom konkrétnom prípade je potrebné vyvinúť individuálny projekt vykurovania, ktorý zabezpečí efektívnu a ekonomickú prevádzku..

  Ak chcete urobiť správnu voľbu, mali by ste vziať do úvahy nasledujúce faktory:

  • klíma a kvalita izolácie budov;
  • počet a účel priestorov. Či je všade potrebné konštantné a rovnomerné zahrievanie;
  • stabilita dodávky elektriny a prítomnosť generátora do značnej miery určujú typ obehu;
  • individuálne priania obyvateľov – teplé podlahy alebo steny v oddelených miestnostiach alebo v celom dome atď.;
  • usporiadanie priestorov – je obvodové vedenie možné;
  • konštrukčné požiadavky a etapa renovácie. V mnohých prípadoch môžu byť všetky potrubia a niekedy aj vykurovacie zariadenia skryté v podlahe a stenách;
  • rozpočet – odhad na usporiadanie vykurovania v jednej budove sa môže líšiť mnohokrát a mnohokrát.

  Odpovedaním na všetky tieto otázky a poznaním vlastností rôznych schém získate predstavu o požadovanej možnosti..

  Otvorený vykurovací systém dvojpodlažného domu

  Neprenasledujte príliš zložité schémy: niekedy primitívne slúžia spoľahlivejšie a nemenej efektívne a nie je potrebné dolaďovať

  Ďalej navrhujeme vybrať jednu z osvedčených účinných schém na pripojenie vykurovacích zariadení k kotlu a prispôsobiť ho podľa vášho rozloženia.

  Jednorúrková Leningradka – spoľahlivá a lacná

  Takáto jednorúrková schéma je jednou z najlacnejších, najjednoduchších a najstarších, ale relevantných a obľúbených dodnes. Použitie iba radiátorov umožňuje zmiešaný typ obehu v prípade výpadku prúdu. Na to musí byť plynový kotol neprchavý, všetky potrubia majú sklon 5-10 mm na 1 m..

  Na uľahčenie nastavenia môžete pre každú batériu nainštalovať termostaty, regulačné ventily pre obtoky batérií. Ďalší ventil na stúpačke umožní vypnúť vykurovací okruh samostatného poschodia.

  Podlahové vykurovanie môže byť súčasťou systému ako samostatný, tretí okruh, alebo nahradiť radiátory na jednom poschodí. V tomto prípade však musí rozdelenie tokov prechádzať termomiešadlom alebo hydraulickým šípom, aby sa podlaha v mrazoch nezohriala na 70 – 80 ° C, ako batérie.

  Majte tiež na pamäti, že keď je elektrina prerušená, budú fungovať iba batérie a v prísne horizontálnom okruhu podlahového vykurovania bude chladiaca kvapalina nečinná..

  Jednorúrkový systém v dvojposchodovom dome

  Na efektívnu prevádzku systému Leningradka je potrebné použiť rúrky rôznych priemerov: prívod z kotla do rozdelenia na samostatné obrysy podláh je najhrubší, podlahové čiary sú stredné a pripojenie radiátorov je najmenší priemer

  Hlavné obmedzenie pri usporiadaní takéhoto systému sa týka vykurovanej oblasti: dom s rozlohou viac ako 100 m2 sa neohrieva prirodzenou cirkuláciou chladiacej kvapaliny. Takýto systém ušetrí iba odmrazovanie potrubia a prasknutie výmenníka tepla kotla počas dlhšej odstávky, ale nie chladu.

  Navyše, dokonca aj pri nútenom obehu, je taký vykurovací okruh takmer nemožné nastaviť, ak obsahuje viac ako 5 – 7 batérií. To znamená, že pre jednoduché použitie vo veľkom dome je potrebné rozdeliť obvod na väčší počet obvodov..

  Tichelmannova slučka s núteným obehom

  Ako sme už uviedli, táto schéma pripojenia poskytuje najefektívnejšiu prevádzku a najpohodlnejšie nastavenie každého radiátora s relatívne nízkymi nákladmi na materiál..

  Systém môže pokryť celý dom jednou slučkou, môže byť rozdelený na 2 okruhy podlažiami, ako je to na obrázku, alebo môže byť použitý iba pre jedno poschodie alebo jeho časť.

  Schéma vykurovania z plynového kotla v dvojpodlažnom dome: prehľad a porovnanie najlepších schém vykurovania

  Systém sa ľahko nastavuje a udržiava, v prípade potreby je možné niektoré batérie odpojiť alebo dokonca demontovať bez zastavenia kotla.

  Moderné radiátorové vykurovacie systémy sú často vybavené podľa takého plánu, ak je možné zamaskovať potrubie. Do jedného okruhu môžu byť navyše zahrnuté rôzne typy zariadení: radiátory, konvektory, tepelné clony..

  Pripojenie kolektora a zmiešané systémy

  Použitie kolektora na oddelenie nielen vykurovacích okruhov, ale aj na individuálne pripojenie každého zariadenia-najmodernejšie a ľahko použiteľné riešenie.

  Má niekoľko výhod:

  • krásne – všetky potrubia sú skryté v podlahe a stenách;
  • pohodlné – nastavenie akéhokoľvek zariadenia v rozvodnej skrini;
  • efektívne – do všetkých zariadení sa dodáva rovnaké horúce chladivo, ale každé z nich ohrieva presne toľko, koľko potrebujete;
  • univerzálne – k jednému kolektoru je možné pripojiť zariadenia rôznych typov; nezávislosť na rozložení.

  Hlavnou nevýhodou tohto riešenia sú vysoké náklady na materiál aj inštaláciu. Bude potrebných oveľa viac potrubí ako pre akúkoľvek inú schému pripojenia a položenie komunikácie na podlahu, najmä ak je už naliaty betónový poter, bude stáť veľa.

  Tiež stojí za zváženie, že takéto spojenie úplne vylučuje možnosť prirodzeného obehu..

  Kombinované vykurovacie potrubie

  Na uľahčenie pripojenia a údržby sa niekedy na dodávku a vrátenie používajú potrubia rôznych farieb, červenej a modrej.

  V dvojpodlažných domoch je spravidla jeden kolektor inštalovaný v strede každého poschodia, ale s veľkým počtom vykurovacích zariadení a kolektorov môže byť viac. Pre systémy podlahového vykurovania sa používajú samostatné kolektory s nižšou teplotou chladiacej kvapaliny.

  Diagram vertikálnej gravitácie

  Okrem opísaných štandardných možností existuje ešte viac exotických, ako napríklad vertikálna dvojrúrka s prirodzenou cirkuláciou. Možno je to najlepšie riešenie pre dvojpodlažný dom, v ktorom sú často vypnuté svetlá..

  Vzhľadom na to, že voda cirkuluje jednoduchšie vo vertikálnom systéme ako v horizontálnom a veľká expanzná nádrž pod strechou funguje ako kolektor, je najefektívnejšie a rovnomernejšie vykurovanie zaistené aj bez použitia čerpadla..

  Vertikálny gravitačný systém

  Pri usporiadaní takéhoto systému je veľmi dôležité používať rúrky rôznych priemerov, v závislosti od toho, koľko radiátorov slúžia.

  Potrubie prívodu teplej vody do expanznej nádrže a spätného potrubia by malo byť najhrubšie; prívodné stúpačky napájajúce 2. poschodie sú o niečo tenšie, ich spodná časť v 1. poschodí má ešte menší priemer a pripojovacie potrubia chladiča s najmenším prierezom.

  Jednoduchá schéma vykurovania súkromného domu s plynovým kotlom

  Na tejto stránke je uvedená najjednoduchšia a najsprávnejšia schéma vykurovania súkromného domu s plynovým kotlom. Pretože v prípade plynových kotlov existujú rozdiely v schéme od iných typov generátorov tepla, analyzujeme to podrobnejšie..

  Okrem toho schéma vykurovania súkromného domu s plynovým kotlom v stenovej alebo podlahovej verzii tiež znamená určité rozdiely. Týkajú sa výroby teplej vody pre teplú vodu pre domácnosť, o nich tesne nižšie.

  A nakoniec, schéma vykurovania súkromného domu s plynovým kotlom v samostatnej kotolni tiež prináša „rozmanitosť“ do usporiadania CO v našom dome..

  Najjednoduchšia schéma vykurovania s plynovým kotlom

  Najjednoduchšou schémou vykurovania domu s plynovým kotlom je určite vykurovací systém poháňaný nástenným kotlom..

  Prečo? Pretože obvykle nástenný kotol už obsahuje obehové čerpadlo a expanznú nádrž – expanzomat. Navyše moderné kotly už v súprave obsahujú aj bezpečnostnú skupinu..

  Všetky tieto zariadenia, spolu s výmenníkom tepla kotla a plynovým horákom, sú kombinované v jednom kryte – získa sa moderný plynový kotol..

  Na jednej strane je to pohodlné. Na druhej strane je schéma so samostatným ústredným kúrením a expanznou nádržou oveľa udržiavateľnejšia..

  To, čo máme, teda obsahuje jednoduchú schému:

  1. Závesný plynový kotol ako telogenerátor.
  2. Rúry na dodávku chladiacej kvapaliny do CO.
  3. Radiátory vykurovacieho systému alebo teplé tekuté podlahy.
  4. Uzatváracie ventily.

  V skutočnosti je to všetko. V tejto konfigurácii môžete s koaxiálnym komínom zavesiť v kuchyni plynový kotol s turbodúchadlom, podľa požiadaviek plynárenskej spoločnosti..

  Jeden alebo dva obvody

  Príklad dvojokruhového plynového kotla

  V schéme zapojenia dvojokruhového systému od jednokruhového neexistujú žiadne zásadné rozdiely. Existuje prevádzková funkcia: keď je zapnutý prívod teplej vody, vykurovanie sa vypne. Na tom vo veľkom dome nezáleží: zotrvačnosť systému vám umožňuje udržať teplo dlho.

  Pre malé potrubie môže byť režim častých odstávok vykurovacieho okruhu kritický. Ak je dĺžka vykurovacieho okruhu malá a počet radiátorov malý a vyžaduje sa veľa teplej vody, je lepšie opustiť dvojokruhový systém: zvlášť nainštalujte plynový vykurovací kotol a prietokový stĺp pre teplú vodu zásobovanie.

  V kombinácii s dvojokruhovým kotlom (prehľad typov plynových vykurovacích kotlov pre súkromný dom) sa odporúča nútený obeh, inak bude po opätovnom spustení vykurovania dlho trvať. Je lepšie zväčšiť priemer rúrok, na vykurovanie používať liatinové batérie (v dôsledku zotrvačnosti dlho chladnú).

  Okruh TÚV

  Pokiaľ ide o výrobu teplej vody pre teplú vodu pre domácnosť. Potom, ak použijete nástenný dvojokruhový kotol, do tejto schémy nepridáte nič iné. Stačí priviesť prívod studenej vody do druhého okruhu kotla zodpovedného za teplú vodu a na výstupe dostanete teplú vodu. Pomocou potrubí ho môžete dodať do miest analýzy vody – do kúpeľne, do kúpeľne, do kuchyne.

  Ak máte jednokruhový plynový kotol, nástenný alebo stojanový, potom na príjem teplej vody na dodávku teplej vody budete potrebovať kotol na nepriamy ohrev, ktorý ohrieva vodu z vodovodu vďaka teplu odvádzanému z Prívodné potrubie CO.

  To znamená, že v našej schéme sa objavila ďalšia jednotka – nepriamy vykurovací kotol alebo BKN.

  Je lepšie ho pripojiť bližšie k spotrebiteľom, nie je potrebné umiestňovať BKN do kotolne. Ak chcete využívať teplo svojho kotla čo najefektívnejšie, budete musieť vybaviť systém zásobovania teplou vodou obehom.

  V opačnom prípade sa voda z vodovodu ochladí v „slepých uličkách“ systému prívodu teplej vody pred kohútikmi, keď sú kohútiky zatvorené. To je takmer 90-95 percent času.

  Plynový kotol v samostatnej kotolni

  Môžete si dovoliť umiestniť plynový kotol do samostatnej kotolne. V tomto prípade bude do našej schémy pridané vykurovacie potrubie z kotolne do domu. Prirodzene, vykurovacie potrubie musí byť izolované – prívodné potrubie aj spiatočka.

  Postaviť v dome kotolňu alebo nainštalovať kotol v samostatnej kotolni? Tu musíme zvážiť, čo je výnosnejšie. Niekedy je drahšie natiahnuť plynovú rúrku do samotného domu, ako vytiahnuť vykurovacie potrubie na rovnakú vzdialenosť v izolovanej forme. A to dokonca s prihliadnutím na bezprostredné nevyhnutné tepelné straty vo vykurovacom potrubí počas prevádzky..

  Odrody zariadení na ohrev vody

  Plynové kotly sú schopné pracovať s akýmkoľvek vodným systémom – teplými podlahami, radiátormi, podlahovými konvektormi a soklovými ohrievačmi. V chatách s veľkou plochou na 2-4 poschodiach sa často implementuje modernejšie riešenie – zariadenie pripravuje chladiacu kvapalinu pre ohrievače vzduchu – ohrievače vody alebo jednotky fan coil.

  Podľa princípu činnosti sú kotly rozdelené do 3 skupín:

  1. Atmosférické s otvorenou komorou fungujú vďaka prirodzenému ťahu, ktorý sa vyskytuje v komíne určitej výšky (4 … 6 metrov alebo viac). Vzduch potrebný na spaľovanie je do kotla nasávaný z kotolne, účinnosť zariadení je v rozmedzí 86 … 90%.
  2. Turbodúchadlo s uzavretou komorou je úspornejšie. Tu je vzduch vtlačený do zapečatenej pece ventilátorom spojeným s dvojstenným koaxiálnym komínom. Prirodzená trakcia nie je potrebná, účinnosť jednotiek dosahuje 93%.
  3. Kondenzačné generátory tepla majú podobnú štruktúru ako preplňované modely. Rozdiel spočíva v konštrukcii horáka a hlavného valcového výmenníka tepla. V nízkoteplotnom režime kotol využíva latentné teplo spaľovania plynu, čo zvyšuje účinnosť na 96%.

  Rozdelenie plynových kotlov na typy

  Klasifikácia kotlov na prírodný a skvapalnený plyn

  Komentovať. 99% všetkých ohrievačov je schopných spaľovať hlavný plyn a LPG bez straty účinnosti. Na prepnutie na skvapalnenú zmes stačí vymeniť dýzy horáka a upraviť nastavenia automatizácie, nič nie je potrebné meniť.

  Všetky typy kotlov sú ponúkané v prevedení na podlahu aj na stenu. Väčšina stacionárnych modelov funguje bez pripojenia k elektrickej sieti, zatiaľ čo nástenné verzie sú mini-kotolne vybavené vstavaným obehovým čerpadlom a expanznou nádržou. Na zabezpečenie teplej vody v dome sa vyrábajú dvojokruhové úpravy s prietokovým výmenníkom tepla.

  Existujú kombinované verzie ohrievačov určených na plyn, drevo a uhlie alebo doplnené elektrickým ohrievačom. Kombinácia komory na tuhé palivá s plynovou komorou zvyšuje veľkosť a hmotnosť produktu, ale znižuje účinnosť spaľovania paliva. Ďalšou vecou je pridanie vykurovacieho telesa, ktoré nezaberie veľa miesta a neovplyvňuje účinnosť kotla..

  Univerzálne generátory tepla od spoločnosti Atem

  Elektro-plynový (vľavo) a uhoľno-plynový generátor tepla značky Atem

  Zváženie každého typu generátorov tepla na zemný plyn je pomerne rozsiahla téma, ktorá si zaslúži samostatný opis. Tu uvádzame niekoľko odporúčaní pre výber kotla na plynové vykurovanie domu:

  1. Tepelný výkon jednotky vezmite s rezervou najmenej 20% vypočítanej hodnoty. Ak plánujete ohrievať vodu pre potreby dodávky teplej vody, zvýšte výkon 1,5-2 krát.
  2. Vyberte si generátor tepla podľa svojich finančných možností. Ak je v dome postavený komín, kúpte si lacný atmosférický kotol, ak neexistuje, preplňovanú jednotku. Inštalácia sendvičového komína je drahšia ako model s turbodúchadlom s koaxiálnym výfukovým výstupom.
  3. Dvojokruhová verzia ohrievača stačí na jedno odberné miesto. Aby bolo možné súčasne používať teplú vodu v dvoch kúpeľniach, je lepšie dať jednokruhovú jednotku plus nepriamy vykurovací kotol.
  4. Pre gravitačný vykurovací systém vezmite energeticky nezávislý podlahový kotol, napríklad rozpočtovú verziu typu AGV.
  5. Na prácu s podlahovým vykurovaním a uzavretým systémom je akýkoľvek nástenný generátor tepla perfektný. Výber výrobcu a počet funkcií ohrievača závisí od vášho rozpočtu.
  6. Pri inštalácii individuálneho vykurovania obydlia v bytovom dome zvoľte nástennú turbopreplňovanú verziu plynového kotla s koaxiálnym komínom.

  Vzhľadom na príliš vysokú cenu sú kondenzačné generátory tepla pre priemerného majiteľa domu naďalej luxusom. Druhým negatívnym bodom je komplexná riadiaca elektronika, ktorá bude stáť veľa v prípade poruchy, napríklad z prepätia.

  Aplikácia plynových konvektorov a krbov

  Tieto typy ohrievačov sme skombinovali, pretože fungujú približne rovnako – spaľujú plyn a ohrievajú vzduch v miestnosti. Vzhľad a spôsob vyžarovania dymu pripomína konvektor parapetný kotol – zariadenie je umiestnené blízko vonkajšej steny, potrubie je cez stavebnú konštrukciu vyvedené von na ulicu. Krb bude potrebovať tradičný komín.

  Referencia. Na rozdiel od konvektorov plynový krb vyžaruje do miestnosti infračervené teplo a vytvára v miestnosti príjemnú atmosféru. V tomto ohľade jednotka pripomína klasický sporák vybavený priehľadnými panoramatickými dvierkami ohniska.

  Vlastnosti plynového konvekčného vykurovania:

  • ohrievače sú umiestnené v každej miestnosti okrem chodby;
  • teplota vzduchu je regulovaná priamo na ohrievači miestnosti;
  • zvonku sú k zariadeniam dodávané potrubia s palivom, napojené na plynovú sieť alebo nádrže na LPG;
  • účinnosť spaľovania paliva je v rozmedzí 85 … 90%;
  • vo vnútri obydlia nie sú žiadne potrubia a batérie.

  Ohrev vzduchu s plynovými inštaláciami

  Krb je drahý výrobok, takéto zariadenia nie je možné umiestniť do všetkých miestností. V obývacej izbe sa nachádza dekoratívne plynové ohnisko, ktoré slúži ako zdroj tepla a domáceho pohodlia.

  Podľa nášho názoru je použitie konvektorov odôvodnené v malých domoch pre 2-3 obývacie izby. Väčšie chaty je lepšie vykurovať kotlami. Príčiny:

  1. Koľko obytných miestností, toľko ohrievačov bude potrebných. Pod každým je potrebné preraziť stenu a nainštalovať koaxiálny výstup plynu.
  2. Namiesto bežných batérií budú okenné výklenky obsadené objemnejšími konvekčnými ohrievačmi.

   Usporiadanie plynovodov pre konvektory

   Vo vnútri domu nie sú žiadne potrubia, ale vonku sú pozdĺž stien plynovody a vyčnievajú komínové mriežky

  3. Plynové potrubia budú musieť byť položené vonku pozdĺž stien budovy. Na tieto práce sú kladené zvýšené požiadavky, nemožno ich vykonávať sami.
  4. Aby potrubie nepokazilo vzhľad budovy, budete musieť steny opláštiť obkladom alebo ich izolovať pomocou technológie „vetranej fasády“..
  5. Vnútorné rozvody vodovodnej siete môžu byť skryté a namontované bez zapojenia najatých pracovníkov.

  Zjavnou nevýhodou zariadení na ohrev vzduchu je neschopnosť ohriať dolnú zónu miestnosti. Alternatívne riešenie – elektrické podlahové vykurovanie + plynové konvektory – bude príliš drahé.

  Ako viesť hlavný plyn

  Postup pripojenia vykurovacieho zariadenia k vonkajšej plynovej sieti v postsovietskych krajinách je približne rovnaký. Ak nízkotlakové potrubie prechádza v blízkosti obydlia (nie viac ako 200 m), zozbierajte nasledujúci balík dokumentov:

  • projektová dokumentácia – dispozícia pozemku (so všetkými budovami), stavebný pas;
  • osvedčenie o vlastníctve;
  • situačný plán – súčasť schémy osídlenia s uplatneným plynovodom;
  • vyhlásenie v zavedenej forme s uvedením osobných údajov, adresy bydliska a ďalších informácií;
  • predbežný výpočet spotreby paliva, m³ / h.

  Referencia. Na výpočet hodinovej spotreby plynu potrebujete poznať tepelný výkon Q (kW) a účinnosť kotla alebo konvektora. Použite vzorec:

  Ako vypočítať spotrebu plynového paliva

  Príklad výpočtu. Dvojpodlažný dom s rozlohou 200 metrov štvorcových sa plánuje vykurovať ekonomickým plynovým kotlom s uzavretou komorou, výkonom – 20 kW, účinnosťou = 92%. Spotreba paliva v režime maximálneho spaľovania bude V = 20 / (9,2 x 92/100) = 2 m³ / h.

  Zozbierané dokumenty odošlite predplatiteľskému oddeleniu organizácie – dodávateľovi plynu. Po schválení dostanete technické podmienky pripojenia, ktoré sú základom pre návrh vonkajšej a vnútornej palivovej siete. Objednáte si projekt, dohodnete sa s poskytovateľom služieb a pokračujete v inštalácii.

  Ako priniesť zemný plyn do vášho domu

  Pokladanie plynovodu nad zemou (vľavo) a pod zemou (foto vpravo)

  Dôležitý bod. Ak je plynové zariadenie pre dom možné nainštalovať nezávisle, pokladanie potrubí a pripojenie k elektrickej sieti vykonáva iba špecializovaná spoločnosť. Po dokončení sa spracujú akty dokončenej práce a pripravenosti zariadenia na prevádzku. Podrobný popis postupu je uvedený v článku o inštalácii dvojokruhového ohrievača.

  Vykurovací systém chaty, ktorý spotrebúva hlavný plyn, je veľmi pohodlný a výnosný na prevádzku (okrem krajín, kde sa cena paliva zvýšila 5-10 krát). Teraz o nevýhodách:

  1. Neoprávnene vysoké náklady na pripojenie k centralizovanej sieti dodávok plynu. V moskovskom regióne. Cena služby RF často dosahuje 7500 USD. e. (viac ako 500 tisíc rubľov.), obyvatelia odľahlých oblastí môžu mať do 1000 cu. e.
  2. Byrokratická byrokracia pri príprave povolení a uzatváraní zmlúv.
  3. Závislosť od externého zdroja dodávky modrého paliva. V posledných rokoch používatelia krajín SNŠ zaznamenali dodávku plynu s nízkou výhrevnosťou, pravdepodobne zriedeného dusíkom..

  Vstup plynu do kotolne

  Pred inštaláciou plynovodu si musíte kúpiť merač, uzatváracie ventily a potrubia uvedené v projekte

  Pri inštalácii alebo výmene zariadenia v plynofikovanom obydlí je potrebné opäť kontaktovať spoločnosť Gorgaz – získať povolenie a vykonať zmeny v projekte. Vykonať individuálne vykurovanie v byte viacpodlažnej budovy je takmer nemožné.

  Nakoniec o schémach ohrevu vody

  Na distribúciu tepla do miestností na predmestskom obydlí sa používajú 4 hlavné schémy:

  • dvojrúrková slepá ulička;
  • jednorúrkový krúžok, inak – „Leningrad“;
  • kolektor (lúč);
  • gravitácia alebo gravitácia.

  Ako vytvoriť gravitačný cirkulačný systém chladiacej kvapaliny

  Gravitačné rozvody s prirodzenou cirkuláciou vody z kotla, čerpadlo pracuje za prítomnosti elektrickej energie

  Poznámka. Prvé tri okruhy sú spravidla uzavreté, to znamená, že systém pracuje pod pretlakom. Keď je potrebné zabezpečiť neprchavosť vykurovania, namontuje sa gravitačný rozvod otvoreného typu.

  Dvojrúrková schéma vykurovania súkromného domu s plynovým kotlom je najuniverzálnejšia a ľahko sa inštaluje. Od zdroja tepla k batériám sú položené 2 potrubia – prívod a spiatočka, v prípade potreby je systém rozdelený na podlahové vetvy, ako je znázornené na obrázku nižšie.

  Náčrt ramenného systému ohrevu vody

  Ak plánujete zostaviť obvod sami, rozhodne akceptujte dvojrúrkovú verziu na vykonanie. Ostatné typy zapojenia je ťažšie vypočítať a správne namontovať. “Leningradka” je obmedzená počtom radiátorov, sieť radiačného systému musí byť položená v podlahe. Výhody a nevýhody rôznych schém sú podrobne prediskutované v našom inom materiáli a pán ich popisuje vo videu.

  Pracovné uzly

  Typ potrubia pre plynový vykurovací kotol doma

  Vykurovací systém súkromného domu s plynovým kotlom pozostáva z nasledujúcich častí:

  • samotný kotol a súvisiace zariadenia – riadiace zariadenia, zabezpečenie, komín, automatizácia (typy automatizácie pre plynové vykurovacie kotly);
  • vykurovacie potrubie;
  • vykurovacie zariadenia – radiátory a / alebo podlahové vykurovanie;
  • ďalšie vybavenie: expanzná nádrž, v systémoch s núteným obehom – čerpadlo, ak je v systéme viac ako jeden okruh – rozdeľovacia jednotka.

  Kotol je vybavený teplotným a poistným ventilom a kontrolným manometrom. Každý radiátor má svoju vlastnú skupinu armatúr: uzatváracie / regulačné ventily, vetracie otvory.

  Ak vo vykurovacom systéme nie sú radiátory, iba teplé podlahy, armatúry sú inštalované na rozvodnom potrubí.

  V závislosti od typu kotla (otvoreného alebo uzavretého) sú produkty spaľovania odvádzané buď konvenčným komínom, alebo koaxiálnym potrubím cez vyrezaný otvor v stene priamo do ulice..

  Prívod spaľovacieho vzduchu pre kotly s otvoreným ohniskom je priamo z miestnosti, pre uzavreté – cez koaxiálnu trubicu z ulice. V druhom prípade je napájanie nútené, na fúkanie slúži vstavaný ventilátor.

  Vykurovacie zariadenia

  Príklad kotolne s plynovým kotlom

  Radiátory sa líšia veľkosťou, počtom sekcií, materiálom výroby:

  • liatina;
  • oceľ;
  • meď;
  • hliník;
  • bimetal (oceľové jadro, hliníkové telo);
  • plast.

  Liatinové batérie udržujú teplo najdlhšie, sú najlacnejšie. Majú však príliš vysokú zotrvačnosť, je ťažké ich integrovať do systémov s automatickým ovládaním vykurovania. Najspoľahlivejšie vo všetkých ohľadoch a najdrahšie sú meď.

  Čerpadlo a expanzná nádrž

  Typ čerpadla pre plynový kotol

  Čerpadlo v klasickom radiátorovom vykurovacom systéme je inštalované na vratnom potrubí (cez ktoré sa chladená chladiaca kvapalina vracia do kotla) a je vybavené filtrami na čistenie vody..

  V systémoch podlahového vykurovania cirkuluje nie príliš horúca chladiaca kvapalina (až 50 stupňov), čerpadlo môže byť umiestnené na horúcom potrubí na vstupe do rozdeľovacieho potrubia (výber čerpadla pre teplovodnú podlahu).

  Účelom expanznej nádrže je uvoľniť prebytočný tlak. Nádrže sú otvorené a zatvorené. V otvorených zariadeniach horúci vzduch / para prechádza špeciálnym ventilom priamo do priestoru. Takáto nádrž je inštalovaná v najvyššom bode okruhu (zvyčajne v podkroví).

  Pozri tiež: O princípe činnosti plynového vykurovacieho kotla

  Uzavretá nádrž je uzavretá nádoba s oddeľovacou membránou: so zvyšujúcim sa tlakom v dôsledku deformácie membrány sa mení priestorový pomer sekcií, čo kompenzuje prebytok horúceho vzduchu.

  Nádrže sú vybavené špeciálnymi ventilmi na vypúšťanie prebytočného horúceho chladiva. Môžu byť inštalované v akejkoľvek výške.

  Dnes sa pri inštalácii vykurovania zriedka používajú otvorené nádrže a v systémoch s núteným obehom sa vôbec nepoužívajú..

  Ako nahradiť: Všeobecné pravidlá a nariadenia

  Vzhľadom na to, že plyn je výbušná látka a jeho únik môže viesť k nešťastným následkom, všetky práce na inštalácii plynu nefungujú. To platí aj pre otázku vyzlečenia a vyradenia z prevádzky.

  CPPABKA: Konechno, mozhno ppoizvodit zameny and montazh agpegata cvoimi pykami, Nr for etogo cledyet tschatelno izychit vce neobxodimye ppavila.I tolko bydychi yvepennym in cvoix cilax mozhno ppictypat to camoctoyatelyyynom.

  Požiadavky na inštaláciu

  Demontáž starej jednotky nie je náročná. So správnym prístupom a jasným vykonaním algoritmu nastavenia krok za krokom nebude žiadny problém.

  Pri výmene starého plynového zariadenia za nové musíte postupovať podľa odporúčaní:

  1. V prvom rade zastavte prívod vody a plynu.
  2. Otvorte vypúšťaciu zátku. Mnoho zariadení je umiestnených v spodnej časti.
  3. Odpojte od jednotky všetky potrubia (pre prívod plynu, kúrenie, prívod vody atď.)
  4. Starý kotol dajte bokom.
  5. Umiestnite nové zariadenie na miesto.
  6. Všetky pripojenia musia byť pripevnené späť. V takom prípade, ak niektorá z rúrok nebude zodpovedať veľkosti, je potrebné ju skrátiť alebo predĺžiť.

  POZNÁMKA: Výmenu starého zariadenia je najlepšie vykonať s rovnakou značkou a značkou. Nr clychae in tom, if ye otcytctvyet vozmozhnoct pokypki analogichnogo yctpoyctva, peped demontazhem nyzhno akkypatno and tochno ppoizvecti zamep pacctoyaniya mezhdy vvodami and vyvodami nA ctapom obopydovanii chtoby Po this xapakte.

  To výrazne zjednoduší prácu pri inštalácii pod podlahou aj na podlahe..

  V takom prípade, ak je zariadenie nainštalované prvýkrát, je potrebné:

  je povinné dohodnúť schému plánu s hasičským zborom;

  starostlivo si preštudujte pravidlá a predpisy pre inštaláciu plynového kotla, ktoré sú uvedené v SNiP.

  Čo je dôležité vedieť

  Ak sa rozhodnete vymeniť starú plynovú jednotku za novú, keď je nainštalovaná, musíte vziať do úvahy niektoré nuansy:

  • nové zariadenie musí byť vybavené čerstvým vzduchom;
  • je tiež potrebné nainštalovať zariadenie na destiláciu oxidu uhličitého.

  Toto je obzvlášť dôležité, ak sa zariadenie s otvorenou spaľovacou komorou zmení na zariadenie s uzavretou spaľovacou komorou.

  POMOC: Vďaka týmto funkciám je možné perfektne zvládnuť koaxiálny dym.

  Skladá sa z nasledujúcich prvkov:

  • udiareň má dve rúrky rôznych priemerov;
  • menšia trubica je vložená do veľkej trubice;
  • detaily sa medzi vami nezhodujú;
  • pomocou týchto dvoch trubíc sa odoberie magistrál z dvoch obvodov;
  • jedno počítadlo bude vydávať oxid uhličitý;
  • iný ovládač – dodáva kyslík na udržanie plameňa.

  Stojí za zmienku, že ak starý vstavaný kotol mal podobný ventilačný systém pre spaľovaciu komoru, potom v čase jeho likvidácie vymeňte nasledujúci a koaxiálny dym. Je to spôsobené tým, že v ňom môže dôjsť k veľkému nahromadeniu sadzí, ktoré bude brániť uvoľňovaniu oxidu uhličitého.

  SPPABKA: Ak je stará a nová jednotka rovnakej značky a značky, inštaláciu plynového kotla je možné vykonať pomocou vlastnej pyrotechniky..

  Pomôže vám to ušetriť nielen čas, ale aj peniaze.

  Požiadavky na inštaláciu

  Inštalačné práce, v prvom rade je potrebné začať s dôkladnou štúdiou všetkých technických dokumentov, ktoré sú k výrobku poskytnuté.

  REFERENCIA: Každý model má svoje vlastné individuálne vlastnosti, preto ignorovanie teoretických informácií o zariadení môže byť použité pre.

  Zvlášť sa to týka inštalačných prác vykonaných s plynovým zariadením s dvoma obrysmi. Dôkladná štúdia diagramu, na základe ktorého sa bude vykonávať inštalácia vykurovania, plynu a vody do jednotky, pomôže vyhnúť sa.

  Veľkú pozornosť venujte núdzovému vypnutiu a bezpečnostným svetlám.

  DÔLEŽITÉ: Prítomnosť špeciálnych signálnych senzorov v prípade úniku plynu pomôže zastaviť jeho tok v priebehu niekoľkých sekúnd.

  Pri inštalácii kotla je nevyhnutné zabezpečiť miestnosť nielen vetraním, ale aj dabingovým výstupom.

  UPOZORNENIE: Pri inštalácii plynovej jednotky musíte byť veľmi opatrní a opatrní. Každá etapa práce musí nevyhnutne spĺňať všetky hygienické pravidlá a normy.

  Inštalácia vykurovacieho systému

  Inštalácia vykurovacieho systému vidieckeho domu sa vykonáva v niekoľkých fázach:

  • vývoj projektu, získavanie povolení od príslušných orgánov;
  • obstarávanie materiálu, vybavenia a príprava nástrojov;
  • pripojiť sa k plynovodu, ktorý prechádza ulicou a cez ktorý sa dodáva plyn do obytných budov;
  • príprava miesta pre plynový kotol, potrubie;

   Vykurovacia schéma súkromného domu s plynovým kotlom

   Hlavným kritériom, ktorým sa vypočítava množstvo materiálov, výber modelu vykurovacieho zariadenia, je plocha domu. Čím je väčšia, tým bude zariadenie výkonnejšie. Pre malý dom je vhodný malý kotol, ktorý je možné nainštalovať do kúpeľne alebo do kuchyne. Pre chatu alebo dvojpodlažný kaštieľ je lepšie zvoliť veľké a výkonné zariadenie..

  Vykurovací systém súkromného domu inštalovaný v súlade so všetkými pravidlami bude fungovať dlhú dobu. Pred začatím inštalačných prác by ste sa mali zoznámiť so schémou vykurovania a pravidlami inštalácie vykurovacích zariadení.

  Vypracovanie projektu

  Po dokončení prípravy kotolne sú povolaní plynoví špecialisti, ktorí skontrolujú dom a kotolňu a potom, berúc do úvahy konštrukčné vlastnosti priestorov, vypracujú projekt vykurovacieho systému. Keď je projekt pripravený a odsúhlasený, môžete pristúpiť k príprave odhadu. Pri odhade materiálov sa zohľadní nielen úprava kotla, ale aj všetky potrebné zariadenia, komponenty a spotrebný materiál. . Projekt by mal okrem odhadovej dokumentácie obsahovať aj údaje týkajúce sa výpočtu výkonu kotla, ako aj pokyny, kde by mal byť inštalovaný samotný kotol, komín a vetracie kanály.

  Hotový projekt bude musieť byť schválený dozornými orgánmi, ako aj zaregistrovaný. Správne zostavený projekt vám umožní vyhnúť sa v budúcnosti nepríjemným chybám a zmenám, ktoré si vyžadujú nielen čas, ale aj peniaze. Po odsúhlasení všetkých dôležitých nuancií a podrobností môžete pristúpiť k nákupu potrebného vykurovacieho zariadenia.

  Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu: ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

  Nákup zariadenia

  Kotol, ktorý je inštalovaný v súkromnom dome, sa líši svojim výkonom od priemyselného zariadenia, aj keď princíp systému je v oboch prípadoch rovnaký. Najlepšie je kúpiť zariadenie od špecializovaných obchodných spoločností, ktoré vám môžu poradiť so všetkými problémami a pomôžu vám vybrať správne zariadenie. Dnes sú na trhu profesionálne spoločnosti, ktoré ponúkajú nielen kotlové zariadenia na predaj, ale sú tiež pripravené vykonať celý cyklus inštalácií a uvedenia do prevádzky, pričom nesú zodpovednosť za poskytnuté zariadenie a za kvalitu inštalácie..

  Odvod spalín

  Kanály a potrubia určené na odstraňovanie produktov spaľovania plynu musia zabezpečiť normálne spaľovanie v kotlovej peci. Z tohto dôvodu:

  • prierez potrubia na odvod spalín nesmie byť menší ako rozmery pripojovacieho potrubia kotla;
  • je dovolené zmenšiť plochu prierezu komína, ak konštrukcia vykurovacej jednotky umožňuje nútené odstránenie produktov spaľovania a prívodu vzduchu;
  • kanály môžu byť umiestnené vo vnútri hlavných stien a priečok vhodnej hrúbky alebo k nim môžu byť pripevnené;
  • materiál na výrobu komínov musí byť ohňovzdorný a nesmie byť vystavený aktívnej korózii;
  • konštrukcia komína by mala poskytovať špeciálny poklop na čistenie kanála od sadzí a zariadenie na odvádzanie výsledného kondenzátu;
  • výška komína nad hrebeňom alebo čiarou strechy pod uhlom 15 ° vo vzdialenosti od neho.

  diagram strešného komína

  Všetky tupé spoje prvkov sú utesnené a vylučujú nielen uvoľňovanie produktov spaľovania do priestorov, ale aj možnosť úniku vzduchu a zníženie trakcie..

  pripojenie komína

  Prípravné činnosti

  Príprava na inštaláciu plynového kotla v súkromnom dome začína štúdiom regulačných požiadaviek, pravidiel pre inštaláciu plynového kotla v súkromnom dome, návrhových riešení pre usporiadanie pomocných zariadení, technických charakteristík a vnútornej štruktúry kotlovej jednotky.

  O povolenie pripojiť vykurovací kotol na plynovod a zásobovať obytné budovy plynnými plynmi musí vlastník budovy podať žiadosť na miestnu plynárenskú službu, kde žiadosť do jedného mesiaca posúdia odborníci..

  kotolňa

  Potom sa žiadateľovi poskytnú technické podmienky pripojenia alebo odôvodnené odmietnutie, kým sa existujúce pripomienky úplne nevylúčia. Inštalácia plynového kotla bez získania a splnenia technických podmienok je považovaná za nezákonnú a môže znamenať zodpovednosť majiteľa domu, ktorého úroveň je určená následkami skutku.

  Projekt individuálnej pece sa vyvíja s prihliadnutím na všetky technické požiadavky a pravidlá stanovené v podmienkach. Vypočítajú sa tepelné straty budovy a určí sa výkon kotla s prihliadnutím na spotrebu teplej vody pre potreby domácnosti..

  Hotový projekt musí byť schválený špeciálnym dozorným úradom organizácie dodávajúcej plyn. Za týmto účelom sa namiesto neho dozornému orgánu zašle nasledujúce:

  • technický pas kotla;
  • pokyny výrobcu na inštaláciu a prevádzku vykurovacej jednotky;
  • kópia osvedčenia o zhode s aktuálnymi regulačnými dokumentmi.

  Ďalšou fázou práce je dokončenie zariadenia a potrebného materiálu. Tu by ste mali dávať pozor na súlad spojovacích tvaroviek vo veľkosti a rozstupe závitov s protilehlými spojmi kotla, čerpadiel, nádrží a ďalšieho zariadenia uvedeného v konštrukčných riešeniach..

  Malo by byť zrejmé, že zariadenie pece je súčasťou vykurovacieho systému a nemalo by sa považovať za samostatnú izolovanú časť domu..

  Inštalácia dvojrúrkového vykurovacieho systému

  Po inštalácii kotla musí byť pripojený k expanznej nádrži, ktorá je najvyšším bodom systému (preto je inštalovaná v podkroví). Z najnižšieho bodu nádrže je potrubie spustené z jeho bočnej steny do rozdeľovača. Ak má systém obehové čerpadlo, kolektor je možné umiestniť kdekoľvek. Ak sa používa prirodzená cirkulácia, kolektor musí byť upevnený pod expanznou nádržou. Zhora je do expanznej nádrže privarená rúrka na vypustenie prebytočnej chladiacej kvapaliny do kanalizácie.

  Potrubia sú ťahané z kolektora do radiátorov. Vytvorí sa kŕmna slučka. Z radiátorov sa odvádza aj potrubie, cez ktoré odteká voda, ktorá už odovzdávala teplo. Spätné potrubia sú tiež zhromažďované v okruhu pripojenom k ​​vykurovaciemu kotlu. Cirkulačné čerpadlo je inštalované vo vratnom okruhu. Hlavnou ťažkosťou pri inštalácii dvojrúrkového systému je veľký počet potrubí. Jeho účinnosť je však oveľa vyššia ako u jednorúrkového.

  Úplne posledným krokom pri inštalácii dvojrúrkového CO je inštalácia radiátorov. Radiátory sú inštalované na konzolách pod okenným otvorom. Počet sekcií radiátora alebo jeho dĺžka sa vypočíta zo záberov miestnosti. Je potrebné pozrieť sa na jeho výkon v technickej dokumentácii radiátora a potom pre výpočet použiť nasledujúci vzorec: počet sekcií = (plocha miestnosti x 100 W) / výkon radiátora. Je to pre miestnosti s výškou stropu až tri metre. Ak je výška stropu väčšia, platí vzorec:

  počet sekcií = (plocha miestnosti x výška stropu x 40) / výkon radiátora. Počet sekcií sa zaokrúhľuje nahor.

  Radiátory sú inštalované presne v strede okna s toleranciou maximálne 2 cm. Šírka batérie by mala byť 50-75% šírky parapetu. Vzdialenosť od podlahy by nemala presiahnuť 12 cm. Medzera medzi okrajom batérie a okrajom parapetu musí byť viac ako 5 cm. Od steny k batérii by mala byť 2-5 cm.

  V domoch s 2-rúrkovým vykurovacím systémom je radiátor zvyčajne namontovaný podľa spodného schémy pripojenia, ktorá sa vyznačuje jednoduchou inštaláciou a prípustnými tepelnými stratami. Pri inštalácii je nevyhnutné zabezpečiť inštaláciu Mayevského ventilu na pravidelné vypúšťanie vzduchu, ktorý musí byť umiestnený v hornej časti batérie. Mayevsky žeriav môže byť automatický alebo mechanický: je súčasťou balenia chladiča alebo je už prítomný v dizajne.

  Keď je inštalácia všetkých prvkov systému dokončená, je pod tlakom. Opakujeme: počiatočné uvedenie kotla do prevádzky sa vykonáva až po získaní dokumentárneho povolenia za prítomnosti zástupcu plynárenskej služby..

  Inštalácia nástenných kotlov

  Na rozdiel od podlahových štruktúr namontované modely nevyžadujú také zložité potrubie a inštaláciu pomocných zariadení. Cirkulačné čerpadlo, expanzná nádrž, výmenník tepla na ohrev teplej úžitkovej vody a poistný ventil sú už nainštalované vo vnútri telesa jednotky, ktorá je podľa zariadenia kompaktnou mini-pecou.

  Výkon takýchto kotlov však spravidla nepresahuje 32 kW, čo môže zabezpečiť prevádzku vykurovacieho systému v bytovom dome až do 300 m2. Navyše, ak vezmeme do úvahy spotrebu teplej vody v dvojokruhových zariadeniach, musí byť vyhrievaná plocha znížená o 25-40%. Ale pre malé budovy sú nástenné plynové kotly najoptimálnejším riešením problému organizácie stabilnej prevádzky vykurovania..

  schéma montáže nástenného kotla

  Praktické rady

  Schémy zariadení na plynové vykurovanie musia byť premyslené do najmenších podrobností, preto projekty musia vykonávať profesionáli.

  plynové kúrenie v súkromných domoch

  Jeden príklad zostavenia plánu profesionálneho vykurovacieho systému

  Pri výbere zariadenia na plynové vykurovanie nezabúdajte, že hlavným ukazovateľom je plocha vykurovanej miestnosti. Od toho závisí objem zariadenia, počet radiátorov, zábery potrubí, armatúr, ventilov a brán, zátok.

  Pri výbere spôsobu kladenia vykurovacích potrubí a ich inštalácie nezabúdajte, že línie riedenia za studena a za tepla sa musia vykonávať s miernym sklonom priamo k prúdu horúcej vody..

  Odborníci odporúčajú nainštalovať kohútiky na každú batériu. Vďaka tomu bude možné ovládať dodávku teplej vody do samostatnej miestnosti v súkromnom dome. Ak použijete expanznú nádobu od 20 do 30 litrov, musí byť inštalovaná vo výške 3 metre nad vykurovacím kotlom..

  Odvod vetrania

  Do komôr turbodúchadlových kotlov je vzduch vtláčaný pomocou turbo ventilátora a koaxiálneho komína. Parapetný kotol je považovaný za najlepšiu možnosť pre malý dom alebo malý byt so zlým vetraním..

  Faktom je, že spaľovacia komora je izolovaná od miestnosti, kde je zariadenie umiestnené, preto takýto kotol nevyžaduje samostatnú miestnosť. Takmer všetky modely majú špeciálne konvekčné otvory. Tento užitočný doplnok vám umožňuje upustiť od inštalácie vykurovacích radiátorov v miestnosti, kde je umiestnený kotol..

  Klady:

  • vysoká účinnosť;
  • prevádzková bezpečnosť;
  • možnosť inštalácie v byte.

  Nevýhody:

  • závislosť od elektriny;
  • zložitosť dizajnu;
  • vysoká hladina hluku.

  Metódy kladenia vykurovacích potrubí v dome

  Bez ohľadu na usporiadanie vedenia je možné vykurovacie potrubie položiť otvorené alebo zatvorené. Otvorený obvod je najčastejšie rozložený pozdĺž stenových panelov, napríklad pozdĺž základnej dosky. Ale ten uzavretý je možné vykonať vo vnútri stien, podlahy. Voľba závisí od požiadaviek majiteľa na estetiku miestnosti, zručnosť majstra.

  Teraz, raz a navždy, bez akýchkoľvek registrácií a správ SMS, môžete sledovať aktívny odkaz a naďalej si užívať hru a uzatvárať stávky na svoj obľúbený tím v praktickej mobilnej aplikácii.

  Ak nie je porušená technológia vykurovacieho systému, potom metóda výpočtu neovplyvňuje výkon a spoľahlivosť systému..

  Existuje však niekoľko bodov, ktoré je potrebné zvážiť:

  1. Technológia inštalácie závisí od materiálu potrubia. Oceľové diely majú vlastnosť minimálnej tepelnej rozťažnosti, preto je dovolené skryť líniu v stenách – riziko prasknutia a deformácie sa zníži na nulu
  2. Po zahriatí sa vystužené plastové diely roztiahnu viac ako oceľové prvky. Pre bezpečnú prevádzku musia byť potrubia chránené kovovými objímkami s vnútorným priemerom väčším ako je prierez vykurovacieho potrubia. Izolácia eliminuje riziko deformácie počas lineárnej expanzie potrubia a znižuje tepelné straty.

  Otvorené pokladanie sa vykonáva upevnením prvkov linky na stenu špeciálnymi sponami. Pozrime sa podrobnejšie na obe technológie montáže..

  Skryté tesnenie

  Technológia zahŕňa skrytie potrubí v stenách, podlahách alebo pod stropom (v lemovanej štruktúre). Najjednoduchším spôsobom je vytvoriť skrytú schému vykurovania vo fáze výstavby alebo generálnej opravy domu..

  Pravidlá pre usporiadanie skrytého tesnenia:

  • integrita komunikácie – obvody bez veľkého počtu spojení sú menej náchylné na riziko úniku;
  • oblasti odnímateľných spojov by mali byť v ľahkom prístupe na kontrolu, obnovu;
  • je prísne zakázané skrývať obrysy starých potrubí;
  • je potrebné vypracovať technický plán potrubia, aby nedošlo k poškodeniu systému pri následných opravách.

  Otvorené tesnenie

  Schéma sa považuje za najjednoduchšiu a cenovo najdostupnejšiu na nezávislé vykonávanie. Vďaka tejto technológii zostáva diaľnica v nedohľadne.

  Dekoratívna farba, škatuľka a kontúry pre vykurovacie potrubia

  1. Jednoduchosť, efektivita. Práce sa vykonávajú rýchlo, nie sú potrebné zdĺhavé prípravné a dokončovacie práce.
  2. Dostupnosť. Všetky jednotky zostávajú v nedohľadne, takže ak dôjde k narušeniu integrity systému, oprava nespôsobí ťažkosti.
  3. Žiadne tepelné straty. Pretože potrubie neprichádza do styku s podlahovými, stenovými štruktúrami, teplo ide iba na vykurovanie miestnosti bez zahrievania hrúbky povrchovej úpravy..

  Otvorený okruh sa považuje za možnosť rozpočtu. Pokládka sa vykonáva bez použitia ohrievačov, izolačných materiálov, adaptérov, tmelu a ďalších.

  Stručný návod na inštaláciu

  V každom balení výrobcovia uvádzajú montážny alebo označovací list, na ktorom sú nakreslené obrysy kotla, označenie všetkých pripojení a body inštalácie spojovacích prvkov. Jeho prítomnosť výrazne zjednodušuje prácu. Postup inštalácie je nasledujúci:

  1. na povrch steny pripevnite list žiaruvzdorného materiálu s hrúbkou najmenej 3 mm;
  2. montážny list musí byť prilepený k povrchu listu;
  3. vyvŕtajte otvory do upevňovacích značiek a nainštalujte kotviace háky, na ktoré bude zavesená vykurovacia jednotka;
  4. zavesiť kotol na stenu;
  5. skontrolujte medzeru medzi kotlom a stenou, v prípade potreby vyberte zariadenie a utiahnite alebo odskrutkujte upevňovacie prvky;
  6. so zameraním na označenie montážneho listu pripojte plynový kotol k systému vykurovania a dodávky teplej vody;
  7. nainštalujte spalinové potrubie na výstupné potrubie a priveďte ho do dymovodu alebo ho vyberte na ulicu;
  8. pripojte kotol k sieti pomocou stabilizátora napätia alebo neprerušiteľného napájania;
  9. pozvať pracovníkov plynárenských služieb a v ich prítomnosti pripojiť jednotku k plynovodu.

  Normálnu prevádzku vykurovacích zariadení je možné zaistiť iba so stabilným napájaním. Aj krátkodobé poruchy môžu viesť k zastaveniu kotla a možnému poškodeniu elektronickej riadiacej jednotky. Preto je nevyhnutné mať ochranu.

  inštalačný diagram

  Spustiť

  Po dokončení inštalácie zariadenia z plynovej kotolne budete musieť skontrolovať, ako dobre sú urobené. Kontrola kvality inštalácie je nasledovná:

  1. kotol, potrubie a všetky súčasti automatizovaného riadenia sa kontrolujú;
  2. na stanovenie tesnosti vykurovacieho systému sa vykonávajú hydraulické testy;
  3. prebieha komplexné uvedenie do prevádzky.

  Pri testovaní prevádzky vykurovacieho systému je potrebné skontrolovať nasledujúce dôležité parametre:

  • správna činnosť blokovacieho mechanizmu dodávky plynu;
  • správna a spoľahlivá inštalácia systému poistných ventilov;
  • ukazovatele charakteristík systému napájania pre súlad s ich návrhom.

  Po dokončení skúšok je do kotolne pozvaný zástupca dozorných orgánov na dodávku a registráciu kotlového zariadenia. Organizácia vykonávajúca inštalačné práce a testovanie poskytuje zákazníkovi záručné dokumenty a školí ho v technikách a pravidlách práce s kotlovým zariadením. Až potom, čo je užívateľ schopný správne zaobchádzať s vykurovacím systémom, je možné začať jeho plnú prevádzku..

  Oprava a výmena plynového kúrenia

  Odporúča sa vymeniť kotol, ak sa znížila jeho účinnosť, zvýšili sa náklady na jeho opravu alebo je zariadenie už zastarané. Odporúčaná životnosť nástenných modelov je 8 rokov a 15 rokov v prípade podlahových modelov. Pretože inštaláciu a údržbu plynového zariadenia vykonávajú špecializované štátne podniky, všetky opravy a výmeny musia prebiehať v konkrétnom poradí..

  Najprv musíte vyplniť formulár žiadosti o získanie povolenia na výmenu zariadenia v zariadení Gorgaz. Ak sa model zmení na podobný, projekt nie je potrebné meniť. Ak je potrebné vymeniť kotol za zariadenie iného typu alebo zmeniť miesto inštalácie, bude potrebný nový projekt. Po obdržaní odpovede sa osvedčenie o registrácii domu a dokumenty potvrdzujúce vlastnícke právo k nehnuteľnosti prevádzajú na plynárenskú službu.

  Pravidlá prevádzky a údržby plynového kotla

  Prevádzka vykurovacích zariadení by sa mala vykonávať pri pozitívnej teplote vzduchu a normálnej vlhkosti. Je potrebné najmenej dvakrát ročne skontrolovať čistotu a prevádzkyschopnosť ventilačného systému a komínov. Hlavné opatrenia počas prevádzky kotla musia nevyhnutne zahŕňať:

  • ročné čistenie všetkých nainštalovaných filtrov;
  • kontrola technickej prevádzkyschopnosti riadiacej jednotky;
  • kontrola výmenníka tepla na prítomnosť sadzí;
  • kontrola tesnosti spojov a spojov plynovodu mydlom;
  • čistenie horáka od usadenín uhlíka a prachu.

  Všetky poškodené časti by mali byť nahradené novými a nepokúšať sa ich obnoviť. Svedomitý prístup k implementácii všetkých potrebných technických opatrení zvýši životnosť zariadenia a zaistí vašu bezpečnosť.

  Ako si vybrať stabilizátor napätia

  Väčšina plynových kotlov na ruskom trhu funguje z elektrickej siete.

  POMOC: Na štandardnú prevádzku zariadenia je potrebné napätie 230 V..

  Indikátory napätia elektrického prúdu v Rusku sa však môžu líšiť od 180 do 270 V. Prítomnosť stabilizátora je preto nevhodným zdrojom napájania.

  Existujú tri typy stabilizátorov:

  • elektronické;
  • zatúlaný;
  • elektrické.

  Pri výbere potrebného zariadenia zvážime technické vlastnosti každého z nich.

  Ako je zrejmé z tabuľky, pre plynové kotly sú spravidla vhodné elektronické stabilizátory. Napriek vyšším nákladom sú všetky ostatné technické vlastnosti zariadenia oveľa vyššie ako analógové indikátory.

  A aby sme zistili, aký druh plynového kotla si vybrať na vykurovanie do 100 metrov štvorcových, stojí za to zvážiť hodnotenie modelov vďaka modelu, ktorý je možné použiť na vykurovanie až 100 metrov štvorcových..

  Kritériá pre výber plynového kotla

  Z jednoduchého dôvodu, že plynový kotol je centrálnou jednotkou vykurovacieho systému, by sa jeho výber mal uskutočniť s plným vedomím tejto otázky. Nákup zariadenia so spaľovacou komorou uzavretého typu teda nevyžaduje inštaláciu výfukového potrubia. Ak v blízkosti súkromného domu nie je centrálne vedenie plynu, môžete sa rozhodnúť pre kombinovaný kotol na rôzne palivá.

  Parametre plynového kotla sa môžu líšiť v závislosti od veľkosti vykurovanej miestnosti. Plynové spotrebiče sú nízkoenergetické na vykurovanie jednopodlažných budov a výkonné kotly schopné vykurovať viacpodlažnú budovu alebo dokonca priemyselné zariadenie. V závislosti od funkčnosti sú plynové kotly rozdelené na jednokruhové a dvojokruhové jednotky..

  Jednookruhové plynové zariadenie je určené iba na vykurovanie domu. Dvojokruhový analóg má okrem svojho priameho účelu aj ďalšiu funkciu vykurovacej vody. Okrem toho sú tieto zariadenia prietokové a skladovacie. Použitie prietokového zariadenia sa však odporúča s nevýznamnou spotrebou teplej vody. Dvojkruhový kotol so vstavaným kotlom je zase schopný plne zabezpečiť vykurovanie súkromného domu aj dodávku teplej vody.

  Ak vezmeme do úvahy typy plynových horákov, potom majú atmosférický a ventilačný princíp činnosti. Atmosférický horák je najbežnejší v vykurovacích systémoch pre súkromnú bytovú výstavbu. Vetrací horák je inštalovaný v kotloch používaných v priemyselných štruktúrach. Kotly sa tiež líšia typom ťahu pre prirodzený a nútený spôsob odstraňovania výfukových plynov..

  V závislosti od možnosti inštalácie sú plynové spotrebiče rozdelené na nástenné a podlahové jednotky. Podlahový kotol má veľké výkony a rozmery zariadenia, ako aj vysokú životnosť. Nástenný plynový kotol, kompaktnejší, ale maximálny výkon zariadenia je tiež obmedzený. Nástenné zariadenie má navyše nižšiu životnosť..

  Spaľovacia komora, typ zapaľovania a horák

  Na udržanie procesu spaľovania plynu v kotle je potrebný kyslík. Do ohniska sa môže dostať z miestnosti alebo z ulice. V prvom prípade je ohrievač vybavený atmosférickým horákom s prirodzeným prúdením vzduchu a v druhom prípade je uzavretý s núteným vstrekovaním..

  Podľa toho sa rozlišujú dva typy spaľovacích komôr:

  1. Otvorený – kyslík sa odoberá priamo z miestnosti vykurovacím zariadením na udržanie plameňa.
  2. Uzavretý – vzduch na spaľovanie plynu je nasávaný do pece z ulice koaxiálnym komínom alebo prídavným vetracím potrubím.

  Aby ste správne určili, ktorý plynový kotol je lepší – s uzavretou komorou a turbo horákom alebo s otvoreným ohniskom a atmosférickým horákom, musíte jasne pochopiť, že druhá možnosť bude vyžadovať komín s výškou päť až šesť metrov zabezpečiť prirodzený prievan.

  Tak vysokú rúru však nebude možné priniesť na strechu všade..

  Plynové spaľovacie komory

  V otvorenej komore dochádza k prúdeniu vzduchu a odstraňovaniu horľavých plynov v dôsledku prirodzeného ťahu a v uzavretej komore tieto procesy prebiehajú vďaka vstavanému ventilátoru

  Na vykurovanie bytu v mestskej výškovej budove je lepšie kúpiť plynový kotol s dúchadlom a koaxiálnym komínom. Má vyššiu účinnosť a jednoduchšie sa inštaluje. Ale je to prchavé, ventilátor nebude fungovať bez napätia v sieti.

  Preto, aby ste v určitom okamihu nezostali bez tepla, stojí za to sa postarať o neprerušiteľné napájanie alebo záložný elektrický generátor..

  Ohrievač s otvorenou komorou sa odporúča inštalovať vonku. Na tento účel je najvhodnejšia prístavba alebo kotolňa v suteréne. V takom prípade je potrebné venovať zvýšenú pozornosť kvalite vetrania v tejto miestnosti..

  V niektorých prípadoch budete dokonca musieť urobiť nútené vetranie, inak nemusí byť dostatok kyslíka na efektívne spaľovanie zemného plynu.

  Uzavretá verzia má na jednej strane vyššiu účinnosť a nespáli kyslík v miestnosti, ale na druhej strane sú takéto kotly drahšie a závisia od elektriny. Bez toho prestane fungovať aj plynový ohrievač s elektrickým zapaľovaním..

  Ak existujú problémy s neprerušovaným napájaním, je lepšie uprednostniť zariadenie s piezo zapaľovaním, ktoré podľa definície nevyžaduje na prevádzku elektrickú energiu..

  Automatizácia, regulácia a diagnostika

  Aby ste si zjednodušili život, pri výbere plynového kotla by ste mali venovať osobitnú pozornosť jeho „elektronickému plneniu“. Výrobcovia ponúkajú veľa ďalších možností, ktoré výrazne uľahčujú prevádzku plynových vykurovacích zariadení.

  Externý ovládací panel

  Diaľkové ovládanie so senzormi pomáha monitorovať teplotu v miestnostiach a regulovať činnosť plynového kotla a zvoliť najoptimálnejší režim

  Nastavenie výkonu môže byť:

  • jednostupňové;
  • dvojstupňové;
  • hladké s moduláciou plameňa.

  Najjednoduchšia a najlacnejšia možnosť je jednostupňová s jedným tlačidlom ON / OFF. V tomto prípade výkon kotla prakticky nie je nijako regulovaný. Horák v ňom je zapnutý alebo vypnutý..

  Modely s dvojstupňovou reguláciou vyžadujú dvojicu prevádzkových režimov s rôznym výkonom.

  Z tohto pohľadu sú najlepšie plynové kotly jednotky s modulátorom, ktorý vám umožňuje plynule regulovať intenzitu spaľovania paliva. Automatizácia v závislosti od spotreby vody a teplôt stanovených majiteľom nezávisle zapne požadovaný počet horákov a upraví výšku ich plameňa.

  Na zaistenie bezpečnosti sú ohrievače vybavené:

  • snímače regulácie tlaku v plynovom potrubí, expanznej nádrži a okruhoch čerpanej vody;
  • monitorovanie senzorov útlmu plameňa;
  • samosvorný systém v rôznych núdzových situáciách (požiare, dym, výpadky prúdu);
  • ventily na zníženie tlaku;
  • filtre na čistenie vody;
  • termostaty na prehriatie.

  Celá táto automatizácia vám umožňuje chrániť vykurovacie zariadenie pred poškodením v prípade núdzových situácií a maximalizovať účinnosť jeho prevádzky..

  Automatizácia plynového ohrievača vody

  Prítomnosť inteligentnej automatizácie pomáha nielen udržiavať príjemné teploty v miestnostiach, ale aj znižovať spotrebu plynu

  Kotol môžete nakonfigurovať tak, aby v neprítomnosti ľudí v dome fungoval v minimálne nákladnom režime a pol hodiny pred príchodom majiteľov zvýšil teplotu vzduchu v miestnosti na pohodlnejšie ukazovatele..

  Hlavné nuansy výberu plynového kotla

  Absencia alebo neustále prerušovanie centralizovaného vykurovania a dodávky teplej vody núti majiteľov chát a mestských bytov vytvárať si vlastné autonómne systémy.

  Ich hlavným prvkom je kotol, ktorý spaľovaním paliva ohrieva chladiacu kvapalinu pre vykurovací systém a vodu pre domáce potreby..

  Voľba v prospech plynových zariadení je spôsobená ekonomickým využitím plynu ako paliva. Všetky ostatné možnosti pre horľavé palivo sú drahšie alebo niekedy poskytujú menej tepla.

  Moderné ohrievače tohto typu navyše nevyžadujú neustály dohľad. Pripojená inštalácia k hlavnému potrubiu alebo valcu a funguje hladko, pokiaľ je čo spaľovať.

  Použitie plynu na vykurovanie vášho domu

  Použitie zemného plynu je optimálnym riešením na vykurovanie súkromného domu z hľadiska nákladov na palivo a nákladov na údržbu.

  Aby však plynový kotol fungoval správne a v optimálnom režime, je potrebné ho pri nákupe správne vybrať a po pripojení ho pravidelne servisovať..

  V modeloch tohto zariadenia je veľa rôznych funkcií a špeciálnych modulov. K nákupu plynovej vykurovacej jednotky by ste mali pristupovať premyslene.

  Existuje niekoľko kritérií pre výber plynového kotla, ale hlavné sú tieto:

  1. Výstupný výkon podľa zariadenia.
  2. Riešenie (počet obvodov, typ telesa a materiál výmenníka tepla).
  3. Miesto pre inštaláciu.
  4. Dostupnosť automatizácie pre bezpečnú prevádzku.

  Všetky tieto otázky spolu úzko súvisia. Nedostatok priestoru pre veľkú jednotku alebo túžba namontovať zariadenie s estetickým vzhľadom do kuchyne vás núti zvoliť si model na stenu s nižším výkonom ako verzia stojaca na podlahe. A potreba ohrevu teplej vody pre umývadlo a sprchu vás núti hľadať kotol s dvoma okruhmi.

  Servis plynového kotla

  Pri výbere ohrievača by ste mali mať na pamäti, že je potrebné ho opraviť, ak v blízkosti nie je žiadna dielňa na servis vybraného modelu, mali by ste hľadať inú možnosť.

  Ktorý plynový kotol je lepšie kúpiť

  Výkon vykurovacieho zariadenia je prvou vecou, ​​ktorú je potrebné pred kúpou určiť. Vypočíta sa prostredníctvom vykurovacej oblasti, pričom sa zohľadní klimatické pásmo. Na začiatku, so štandardnou výškou stropu až 3 m, môžete urobiť jednoduché výpočty: vynásobte plochu bývania koeficientom pre váš región a celkovým dielom vydelte 10. V dôsledku toho dostanete približný výkon kotla v kW.

  Účinky pre rôzne regióny Ruska:

  1. oblasť rieky 0,7-0,9

  2. stredný pás 1-1,2

  3. mierne chladné podnebie 1,2-1,5

  4. severný región 1,5-2

  Podľa výpočtu je pre dom s rozlohou 100 štvorcov v strednom pruhu potrebný kotol 10-12 kW. Pri kúpe dvojokruhovej jednotky sa celková kapacita zvýši o 20%.

  Spôsob inštalácie kotla ovplyvňuje nielen organizáciu priestoru, ale aj bezpečnosť používania plynového zariadenia. Držiak na stenu ušetrí miesto, ale kompaktnosť modelu bude mať za následok množstvo technických obmedzení. Horák, výmenník, čerpadlo a riadiaca elektronika budú príliš blízko seba, čo vytvorí intenzívny teplotný režim pre ich prevádzku a sťaží údržbu.

  Kompaktné nástenné modely majú obmedzenia výkonu – sú vhodnejšie pre byt ako pre súkromný dom. Podlahové kotly sú spravidla inštalované v oddelených miestnostiach, preto ich celkové rozmery, ako aj tepelný výkon nie sú obmedzené ničím iným ako zdravým rozumom..

  Typy plynových horákov nezávisia od typu zvoleného kotla, ale určujú princíp jeho činnosti a výkonu:

  • Atmosférické horáky sú lacné a prakticky nehlučné. Ale spaľujú vzduch v miestnosti a majú nízku účinnosť..
  • Kompresory sú vybavené externým ventilátorom. Kotly s takýmito horákmi sú účinné a nevyžadujú inštaláciu v samostatnej miestnosti..
  • Modulačné horáky s premenlivým výkonom môžu byť vybavené druhým vykurovacím stupňom alebo elektronickou reguláciou prenosu tepla. Ich účinnosť a hospodárnosť sa zvyšuje súčasne s cenou kotla..

  Najlepší výrobcovia plynových kotlov – akú spoločnosť si vybrať

  Výstavba účinného vykurovacieho systému začína kúpou kotla. Najprv však musíte vybrať ten správny, a aby ste to urobili, musíte vziať do úvahy mnohé nuansy. Jednou z nich je, že je lepšie získať jednotku od jednej z renomovaných spoločností, ktoré sa na trhu pozitívne osvedčili..

  Medzi tieto firmy patrí:

  • Vaillant;
  • Buderus;
  • Baxi;
  • Protherm;
  • Bosch.

  Títo výrobcovia patria k najlepším – majú široký sortiment modelov požadovaných užívateľmi..

  Parametre výberu plynového kotla

  Moc

  Pri výpočte výkonu môžete postupovať podľa pravidla: 1 kW tepelnej energie ohrieva obytnú plochu až 10 m2 – pri presnejších výpočtoch sa berú do úvahy: výška stropov, počet vonkajšie steny, veľkosť okien, konjugácia s podkrovím (suterén), bydlisko, veterná ružica a ďalšie faktory.

  Ak je zariadenie (jednookruhové) potrebné aj na dodávku teplej vody ( + nepriamy vykurovací kotol), dodatočne sa zohľadní režim spotreby, ako aj počet skladacích bodov a obyvateľov – to je približne + 30%.

  Pretože zariadenie nebude dlho fungovať pri maximálnych kapacitách, k získanej hodnote sa pripočíta ďalších 20%. Ak vezmeme do úvahy všetky nuansy, je celkom možné, že pre dom s rozlohou 120 m2 budete potrebovať 20 kW kotol.

  Dizajn

  Na základe návrhu sú tieto zariadenia:

  1. s otvorenou spaľovacou komorou, atmosférickým horákom, vnútorným prívodom vzduchu a odvádzaním výfukových plynov zvislým komínom;

  2. S uzavretým ohniskom, preplňovaným horákom, prívod vzduchu a odvod spalín cez koaxiálny horizontálny komín.

  Počet podporovaných systémov

  Na základe počtu obsluhovaných systémov sú zariadenia rozdelené na 1- a 2-obvodové.

  1. Pomocou jednookruhových je zabezpečené vykurovanie, zatiaľ čo dodatočne môžete nainštalovať nepriamy vykurovací kotol a prijímať horúcu vodu bezprostredne po otvorení kohútika.

  2. Do bytov sú vhodnejšie dvojriadkové jednotky – sú kompaktné a ľahko sa inštalujú napríklad do kuchyne.

  Typ montáže

  Podľa typu inštalácie sa kotly líšia nástennými a podlahovými.

  1. Prvé z nich majú nízky výkon a oceľový výmenník tepla, navyše sú kompaktné a ľahké, preto sa perfektne hodia do kuchynskej zostavy bytov.

  2. Tieto sú vhodnejšie pre súkromné ​​domy s pomerne veľkým námestím. V takýchto obydliach sú spravidla inštalované výkonné a ťažké jednotky s liatinovým výmenníkom tepla..

  Dostupnosť automatizácie

  Automatizácia hrá dôležitú úlohu pri prevádzke zariadení, ktoré riadia činnosť všetkých kľúčových jednotiek. Na okruhoch CO a TÚV sú nainštalované snímače teploty – s ich pomocou je zachovaný optimálny prevádzkový režim, ekonomicky sa spotrebúva voda a elektrická energia.

  Ochranný systém

  Ochranný systém je na vysokej úrovni – reaguje na výpadok prúdu, v prípade potreby zhasne plameň a vypne prívod plynu. Okrem toho sa v prípade poruchy zobrazia informácie o chybe..

  Hodnotenie v závislosti od výrobcu a technických charakteristík

  Aby ste ušetrili čas a netrápili sa myšlienkami, ako si vybrať plynový kotol pre súkromný dom, môžete byť oboznámení s hodnotením obľúbených šablón. Pomôže vám to prispôsobiť sa výberu potrebného vybavenia, ako aj približným nákladom na jednotky známych značiek.

  BAXI SLIM 2300 Fi

  Plynový kotol so vstavaným kotlom – zaujíma prvé miesto medzi vynikajúcimi asistentmi pre dom. Hlavné technické vlastnosti nabíjačky nájdete v tabuľke.

  Prítomnosť druhého pripojenia na pripojenie HBC bez dodatočného vybavenia zvýšila náklady na kotol o viac ako 20% v porovnaní s inými zdrojmi TO. Napriek tomu model dosahuje prvé miesto v hodnotení.

  VAILLANT ecoVIT VKK INT 366

  Jednokruhový plynový kotol zahraničnej výroby, napriek pomerne vysokým nákladom, má pôsobivú funkčnosť. Zaberá preto čestné druhé miesto v TOP.

  BUDERUS LOGANO G234 WS-38

  Tento podlahový kotol na lodenice nie je pre každého do vrecka. Napriek dosť „obvyklým“ vlastnostiam výrobca stanovuje vysokú cenu za zariadenie.

  VIESSMANN VITOGAS 100-F GS1D870

  Štýlová nabíjačka s nízkym výkonom, ale užitočnejšou funkčnou sadou, má veľmi vysokú cenu. Možno je to platba za známu ochrannú známku. Hlavné charakteristiky VIESSMANN VITOGAS 100-F GS1D870 nájdete v tabuľke.

  AOGB-23.2-3 Comfort H

  Ak existuje otázka, aký druh plynového kotla zvoliť na vykurovanie domu na 150 metrov štvorcových, môžete tomuto modelu správneho riešenia venovať pozornosť. AOGB-23.2-3 Comfort N je schopný zabezpečiť vykurovanie miestností s rozlohou až 200 m2. Cena renomovaného modelu je navyše oveľa príjemnejšia ako zahraničné analógy. V tabuľke sú uvedené hlavné charakteristiky zariadenia.

  AOGB-11,6-3 EKONOM

  Ďalší model podlahového plynového kotla ruskej výroby za prijateľnú cenu. Napriek malému výkonu je toto zariadenie v porovnaní s inými TOP jednotkami schopné vykurovať dom s rozlohou 100 m2. Charakteristické vybavenie nájdete v tabuľke.

  PROTHERM Živý plot 40 TLO

  Posledné miesto v tomto hodnotení poskytuje plynový kotol PROTHERM MEDBED 40 TLO. Toto zariadenie neobsahuje kotol. Pri kúpe tejto jednotky je potrebné vziať do úvahy túto nepríjemnú nuanciu. Uistite sa, že používate ďalší plynový výtok pre HBC alebo kotol.

  Medzi hlavné charakteristiky zariadenia môžete vyzdvihnúť:

  Po štúdiu základných technických charakteristík renovovaných a renomovaných modelov plynových kotlov ani neskúsený človek nedokázal rozlíšiť „dobre vyzerajúci“.

  Najlepšie nástenné plynové kotly

  Táto časť predstavuje jednokruhové systémy vykurovania miestností, ktoré sú umiestnené na stene. Sú kompaktné a ľahko sa udržujú, aj keď majú určité obmedzenia vo funkčnosti..

  Viessmann Vitopend 100-W A1HB003

  Linka A1HB obsahuje tri kotly s výkonom 24, 30 a 34 kW. To stačí na vykurovanie obydlia až do 250 m2. Všetky puzdrá sú rovnako kompaktné: 725 x 400 x 340 mm – tieto jednotky si nájdu miesto v akejkoľvek miestnosti.

  Kotly Viessmann sú zostavené na jednej modulárnej platforme, čo zjednodušuje ich inštaláciu a údržbu. Okrem toho nie je potrebné ponechávať ďalší priestor v blízkosti puzdra, takže akýkoľvek Vitopend je možné kombinovať s kuchynským nábytkom, ak pre neho existuje voľný roh..

  Výhody:

  • Nízka spotreba plynu – nie viac ako 3,5 m3 / h v staršom modeli;
  • Telo ventilu je vybavené rýchlospojkami;
  • Automatické nastavenie výkonu v závislosti od vonkajšej teploty;
  • Účinnosť až 93%;
  • Nový koaxiálny komínový systém s protimrazovou ochranou;
  • Inteligentné ovládanie s funkciou vlastnej diagnostiky;
  • Možnosť prechodu na skvapalnený plyn.

  Nevýhody:

  • Žiadny diaľkový ovládací panel.

  Viessmann poskytuje príležitosť vybrať si kotol pre byt akejkoľvek veľkosti. Vzhľad a rozmery pre celý rad sú úplne rovnaké – modely sa líšia iba výkonom a podľa toho aj spotrebou plynu.

  Baxi Eco Four 1,24 F

  Napriek prestíži značky je Eco Four relatívne lacný. Kotol má ploché telo s rozmermi 730x400x299 mm, čo umožňuje zavesenie na rovnakú úroveň ako kuchynské linky. Pri použití v severných šírkach môže taká jednotka vykurovať byt až do 150 m².

  Kotly štvrtej generácie boli vyvinuté s prihliadnutím na naše prevádzkové podmienky. Preto predstavený model funguje aj pri zníženom tlaku vstupného plynu na 5 mbar. Okrem toho má dva samostatné termostaty: na vykurovanie radiátorov a systém “teplá podlaha”.

  Výhody:

  • Zabudovaný prietokomer vody;
  • Čerpadlo s výstupom vzduchu a režimom post-cirkulácie;
  • Je možné pripojiť sa k slnečným kolektorom;
  • Tepelná regulácia v dvoch režimoch;
  • Presostat na ochranu nízkotlakového chladiva;
  • Môžete pripojiť externý termostat a diaľkové ovládanie.

  Nevýhody:

  • Málo informačný vstavaný displej.

  Vaillant AtmoTEC Plus VU 240 / 5-5

  Tento kotol má všetky možné ochranné prostriedky: ovládanie plynu, tlakový spínač s poistným ventilom, odvzdušňovací ventil čerpadla. Úplne vylúčené je prehriatie nosiča a spaľovacej komory, zamrznutie kvapaliny v systéme a v komíne. Vstavaná autodiagnostika pomáha monitorovať správnu činnosť všetkých systémov.

  AtmoTEC je prispôsobený na prevádzku v Rusku: zohľadňuje nízku kvalitu hlavného plynu a môže jazdiť na LNG. Ovládanie programátora je plne automatizované a samotný panel je uzavretý úhľadným ozdobným krytom.

  Výhody:

  • Objemová expanzná nádrž na 10 litrov;
  • Nízka spotreba plynu – 2,8 m³ / h (alebo 1,9 m³ / h pri pripojení k fľaši);
  • Takmer večný chróm-niklový horák;
  • Možnosť kombinovania s inými ohrievačmi;
  • Minimálna bočná vzdialenosť pre montáž 1 cm.

  Nevýhody:

  • Klasický (atmosférický) komín.

  Rozmery kotla sú 800x440x338 mm a maximálny výkon 36 kW je vhodnejší pre súkromný dom ako pre mestský byt. Aj keď v priestrannej kuchyni nebudú žiadne problémy s jeho umiestnením.

  WOLF CGG-1K-24

  Radové dvojokruhové plynové zariadenie je na čele rebríčka najlepších plynových kotlov na prírodný typ. To nie je prekvapujúce, pretože má veľké množstvo výhod, ktoré ho odlišujú medzi hlavnými zdrojmi tejto prehliadky.

  VAILLANT ecoTEC PLUS VUW INT IV 246

  Samostatný dvojokruhový plynový kotol VAILLANT ecoTEC PLUS VUW INT IV 246 zatvára tri z najlepších zariadení pre súkromný dom.

  Protherm Gepapd 23 MOV

  Tento model plynového kotla je ideálny na pripojenie vyhrievanej podlahy. Otvorená spaľovacia komora však neumožňuje, aby sa toto zariadenie stalo lídrom TOP.

  Ak v súkromnom dome nie je sporák, potom pri použití tohto plynového kotla,.

  Navien DELUXE 24K

  Nezdravý a funkčný dvojkotol Navien DELUXE 24K zaujíma v tejto paráde 5. miesto. Má nasledujúce vlastnosti

  BOSCH GAZ 4000 W ZWA 24-2 A

  Tento nemecký model plynového kotla sa nelíši v konkrétnych funkciách, ale napriek tomu zaberá 6 miest podľa výberu používateľa:

  Napriek nemeckej kvalite modelu nájdete na trhu zariadení lacnejšie analógy. Bol to posledný plynový kotol v TOP na vykurovanie súkromného domu. Aká je najlepšia voľba pre súkromný dom – rozhodnete sa.

  Pred kúpou zariadenia na vykurovanie súkromného domu nesmiete použiť štúdiu charakteristík rôznych modelov, analýzu funkcií a Voľba požadovaného kotla a jeho inštalácia musí byť starostlivo a starostlivo vykonaná. Iba v tomto prípade bude prevádzka plynovej jednotky potešiť mnoho rokov, pričom poskytne pohodlie a teplo blízkym a milým ľuďom.

  Najlepšie podlahové jednotky

  Zvážte jednokruhové jednotky veľkých a stredných rozmerov, ktoré nemajú žiadne funkčné obmedzenia. Sú inštalované na podlahe a najčastejšie vyžadujú samostatnú inštalačnú miestnosť..

  Bosch GAZ 2500 F

  Jedná sa o prvý podlahový plynový kotol vyvinutý ruskými inžiniermi v spoločnosti Bosch – špeciálne pre prevádzku našich krajanov. Jednotka je schopná pracovať s nestabilným sieťovým napätím a nízkym tlakom plynu. Na stánkoch GAZ 2500 dokázal, že môže fungovať bez vážnych porúch 20 rokov. Čiastočne za to môže 3 mm oceľový výmenník tepla.

  Séria obsahuje 4 modely od 22 do 42 kW. Ale napriek domácemu zhromaždeniu ich nemožno nazvať lacnými. Tieto kotly je však možné pripojiť k externému kotlu na nepriame vykurovanie (voliteľné). A schopnosti vstavanej automatizácie vysvetľujú pomerne vysoké náklady.

  Výhody:

  • Veľkokapacitný výmenník tepla;
  • Flexibilná zmena výkonu v rozmedzí 60-100%;
  • Plne automatizované ovládanie;
  • Prednastavené režimy, ktoré nevyžadujú konfiguráciu;
  • Prítomnosť diaľkového ovládača;
  • Zmena teploty podľa plánu;
  • Možnosť rekonfigurácie kotla na plyn vo fľašiach.

  Nevýhody:

  • Vysoká cena.

  Protherm Bear 40 KLOM

  Spoľahlivý a účinný kotol s liatinovým výmenníkom tepla je vynikajúcim riešením pre súkromný dom bez obmedzenia veľkosti kotolne. Tepelný výkon tohto modelu je 35 kW pri maximálnej spotrebe plynu 4,1 m3 / h. Vnútri je nainštalovaný liatinový výmenník tepla – pri správnom použití je takmer večný.

  Všetky importované elektronické plniace, ochranné a riadiace automaty sú už súčasťou sady. Pracovné údaje sa zobrazujú na LCD displeji, kde môžete sledovať teplotu média a tlak v systéme.

  Výhody:

  • Životnosť výmenníka tepla je 25 rokov;
  • Vrátane kompletnej sady automatizácie;
  • Jednoduchá údržba;
  • Možnosť pripojenia na fľaše LNG;
  • Relatívne malé rozmery.

  Nevýhody:

  • Tenký kov vonkajšieho obloženia puzdra (neovplyvňuje kvalitu práce).

  Najlepšie lacné kotly

  Nízka cena neznamená vždy nízku kvalitu. Ak výrobca ušetrí na drobných detailoch, ktoré neovplyvňujú činnosť kotla, takýto nákup bude odôvodnený..

  Lemax Premium-30

  Jednotka s výkonom 30 kW je vhodná pre ekonomických majiteľov domov na vykurovanie plochy nie väčšej ako 250 m2. Sada funkcií je minimálna, ale sú k dispozícii všetky potrebné nástroje zabezpečenia. Výrobca opustil komplexné elektronické plnenie, takže kotol je úplne neprchavý – stačí ho pripojiť k prívodu plynu a všetko bude fungovať..

  Samotný stojanový model je vyrobený poctivo, výmenník tepla je vo vnútri oceľový. A s účinnosťou 90% spotrebuje Lemax minimálne množstvo modrého paliva – nie viac ako 1,75 m3 / h.

  Výhody:

  • Dobrá kvalita stavby
  • Kontrola plynu;
  • Existuje ochrana proti prehriatiu;
  • Veľmi ekonomické;
  • Zahrievanie chladiacej kvapaliny na +90 ° С.

  Nevýhody:

  • Manuálne ovládanie.

  Mora-Top Meteor Plus PK18ST

  Česká spoločnosť Mora je známa svojimi kvalitnými plynovými sporákmi. Vykurovacie kotly tejto značky však nie sú horšie. Napríklad nástenný jednokruhový Meteor Plus s tepelným výkonom až 19 kW, vstavaný expandér a obehové čerpadlo. Funguje bezchybne, spotrebuje maximálne 2,16 m3 / h plynu, má celú minimálnu sadu ochranných funkcií a zároveň je oveľa lacnejší ako značkové analógy.

  Výhody:

  • Horák s automatickou moduláciou;
  • Nízka spotreba paliva;
  • Možnosť externého ovládania;
  • Tichá práca;
  • Existuje ochrana proti prehriatiu a zamrznutiu;
  • Pokojne toleruje rozdiely tlaku plynu.

  Nevýhody:

  • Nie najvyššia účinnosť (90%).

  Na inštaláciu Mory potrebujete o niečo viac priestoru ako pri kompaktných talianskych alebo nemeckých modeloch, a čo sa týka dizajnu, tento kotol na ne stráca. Meteor však plne plní svoje náklady a údržba je mimoriadne jednoduchá..

  Najlepšie dvojokruhové plynové kotly

  Dvojkruhové kotly súčasne ohrievajú vodu pre vykurovací systém aj pre dodávku teplej vody. V tejto časti sa pozrieme na najlepšie jednotky bez vstavaného kotla..

  Haier Aquila

  Séria nástenných dvojokruhov obsahuje 4 modely kotlov s výkonom 14, 18, 24 a 28 kW. V strednom Rusku to stačí na zahriatie plochy 100-200 metrov štvorcových. Horák a výmenník tepla sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a neboja sa korózie. Rúrka druhého okruhu je medená, aby sa tečúca voda mala čas zahriať.

  Ovládanie vo všetkých modeloch Haier je elektronické: na tele je umiestnený LCD displej, ktorý zjednodušuje komunikáciu s automatizáciou kotla. Je možné pripojiť vzdialený izbový regulátor – pomocou neho bude jednotka schopná automaticky nastaviť výkon horáka tak, aby udržal nastavenú teplotu. Výrobca nezabudol na celý rad ochrany: pred prehriatím, zamrznutím, zhasnutým plameňom, spätným ťahom.

  Výhody:

  • Malé rozmery 750x403x320 mm;
  • Programátor denného a týždenného prevádzkového režimu;
  • Pracujte s externým snímačom teploty;
  • Možnosť prechodu na skvapalnený plyn;
  • Vstavané čerpadlo s elektronickým ovládaním a ochranou proti chodu nasucho;
  • Izbový senzor je už súčasťou balenia;
  • Zahrievanie chladiacej kvapaliny na +90 ° С.

  Nevýhody:

  • Nerusifikované menu.

  Baxi LUNA-3 Comfort 310 Fi

  Hlavným vrcholom tohto modelu je odnímateľný ovládací panel vyrobený v samostatnom puzdre. Môžete ho nechať na kotle alebo ho pripevniť na akékoľvek vhodné miesto. Zásuvka má ešte jedno tajomstvo – vstavaný snímač teploty. Vďaka nemu môže kotol automaticky regulovať výkon horáka v rozmedzí 10-31 kW so zameraním na uvedené parametre. Teplotu vody môžete nastaviť aj v druhom okruhu – od 35 do 65 stupňov.

  Výhody:

  • Pohodlné ovládanie z externého panelu;
  • Rýchle zahrievanie vykurovacieho systému (relevantné pre severné oblasti);
  • Automatický reštart v prípade výpadkov siete;
  • Vstavané čerpadlo čerpá chladiacu kvapalinu až do 3 poschodí;
  • Dobrá miera účinnosti – 93%.

  Nevýhody:

  • V druhom okruhu nie je cirkulácia horúcej vody.

  Najlepšie modely so vstavaným kotlom

  V skutočnosti sú tieto kotly systémom 2 v 1. Okruh s expanznou nádržou slúži na vykurovanie miestnosti a akumulačný kotol uchováva teplú vodu pre potreby domácnosti. To všetko je umiestnené v jednej budove, a preto sú také kotly veľmi veľké.

  Baxi Slim 2 300 i

  Výkonný podlahový kotol plný automatizácie zodpovedný za energetickú účinnosť a bezpečnosť plynových zariadení. 30 -litrový kotol sa rýchlo zahrieva a dlho udržuje teplotu, čím šetrí palivo. V tele sú tiež dve čerpadlá: jedno pre vykurovací systém a druhé pre TÚV.

  Celkový tepelný výkon Baxi Slim je 30 kW. V závislosti od charakteristík pripojeného systému môže ohriať chladiacu kvapalinu až na +30 .. +45 alebo +85 stupňov (pre teplú podlahu je teplota udržiavaná na spodnej hranici).

  Výhody:

  • Liatinový výmenník tepla vo vykurovacom okruhu;
  • Ochrana potrubia a nosiča proti zamrznutiu;
  • Možnosť prepojenia automatizácie miestnosti a počasia;
  • Dostupnosť poistných ventilov na oboch vetvách;
  • Ovládanie plameňa;
  • Pracujte, keď tlak paliva klesne na 5 mbar.

  Nevýhody:

  • Vysoká cena.

  Kotol Beretta 28 BSI

  Je všeobecne ťažké predstaviť si nástenný model s úložným zariadením, ale táto jednotka je len taký kotol 2 v 1. Okrem komory uzavretého typu s prístupom do koaxiálneho komína je vo vnútri telesa Beretta umiestnený aj 60-litrový akumulačný kotol, ktorý rýchlo ohrieva druhý okruh výmenníka tepla..

  28 BSI je vybavený automatickým systémom kompenzovaným počasím, vlastným obehovým čerpadlom a 10-litrovou expanznou nádržou. Vo vykurovacom systéme môže udržiavať teplotu v rozmedzí +40 .. +80 ° С, v prívode teplej vody až do +63 stupňov.

  Výhody:

  • Vynikajúca kvalita konštrukcie
  • Uzavretá komora nespáli kyslík;
  • Inteligentné ovládanie;
  • Prítomnosť prednastavených prevádzkových režimov;
  • Možnosť pripojenia na LNG;
  • Kompletná ochrana, vrátane práce v severných šírkach.

  Nevýhody:

  • Vzácny, nedostatkový tovar.

  Najlepšie kondenzačné plynové kotly

  Tieto kotly sú považované za najekonomickejšie, pretože dokážu využívať energiu nielen pri spaľovaní plynu, ale aj pri kondenzácii pary. Výsledkom je, že ich účinnosť je takmer veľmi blízka hodnotným 100%.

  Vaillant ecoTEC plus VUW

  Jednotka vybavená inteligentnou elektronikou a komutáciami eBus funguje nielen na efektívne vykurovanie, ale aj na prípravu teplej vody, to znamená, že patrí aj do dvojokruhových systémov. Kondenzačný systém je šetrnejší k životnému prostrediu ako tradičný, navyše poskytuje veľmi vysokú účinnosť 98%.

  V spaľovacej komore je nainštalovaný modulačný horák so širokými možnosťami regulácie výkonu (od 28 do 100 percent). S takou účinnosťou a vybavením sú rozmery kotla celkom prijateľné: 720 x 440 x 372 mm. Samotný rad ecoTEC pozostáva z troch modelov s maximálnym výkonom 24, 30 a 34 kW..

  Výhody:

  • Digitálny riadiaci a diagnostický systém;
  • Najinformatívnejší panel;
  • Schopnosť ovládať z mobilného telefónu a pripojiť sa k „inteligentnému domu“;
  • Horák môže prijímať vzduch vo vnútri aj vonku;
  • Krátkodobé zvýšenie výkonu pre rýchly ohrev vody;
  • Odvod kondenzátu vonku.

  Nevýhody:

  • Obtiažnosť opravy;
  • Vysoká cena.

  Viessmann Vitodens 100-W

  Drahý kotol, schopný pracovať s výkonom 4,7-35 kW, šetrí nielen modré palivo, ale aj elektrickú energiu – vďaka kontrolovanej prevádzke ventilátora. Tento model má aj ďalšie prednosti. Jedná sa o valcový horák MatriX pozostávajúci z veľkého počtu mikro trysiek, ktoré prakticky neumožňujú žiadne tepelné straty. Krúžkový výmenník tepla z nehrdzavejúcej ocele funguje nemenej efektívne..

  Výhody:

  • Kompaktné telo 400x400x350 mm;
  • Dva spôsoby prípravy horúcej vody;
  • Maximálna hospodárnosť a energetická účinnosť;
  • Vysoká účinnosť (98%);
  • Inteligentná automatizácia;
  • Diaľkové ovládanie – z dotykového panela alebo smartfónu;
  • Možnosť pracovať na LNG a bioplyne;
  • Ľahký prístup k opravám a údržbe.

  Nevýhody:

  • cena.

  Odporúčania odborníkov

  Vykurovacia schéma súkromného domu s plynovým kotlom

  Schéma potrubia pre plynový vykurovací systém by mala zahŕňať všetky aj menšie drobnosti, ktoré môže vziať do úvahy iba profesionál. Pri výbere vhodného plynového zariadenia musíte vychádzať z oblasti vykurovaného domu. Od toho bude závisieť výkon kotla a počet batérií, ako aj súvisiace prvky..

  Pri výbere schémy, položenia tepelného potrubia a jeho priamej inštalácie je dôležité mať na pamäti, že pri prirodzenej cirkulácii je potrebné dodržať potrebný sklon vodovodného a vratného potrubia pozdĺž toku ohriatej chladiacej kvapaliny. Odborníci odporúčajú vybaviť každý vykurovací radiátor kohútikom

  Vďaka tejto funkcii je možné ovládať dodávku tepla v jednej miestnosti. Ak sa používa expanzná nádoba s objemom až 30 litrov, musí byť inštalovaná najmenej 3 m nad plynovým kotlom.

  Odborníci odporúčajú vybaviť každý vykurovací radiátor kohútikom. Vďaka tejto funkcii je možné ovládať dodávku tepla v jednej miestnosti. Ak sa používa expanzná nádoba s objemom až 30 litrov, musí byť inštalovaná najmenej 3 m nad plynovým kotlom..

  Plynový vykurovací systém súkromnej bytovej výstavby je najefektívnejší a najdostupnejší. Prirodzene, ak centrálny plynový rozvod beží v bezprostrednej blízkosti budovy. Plynový kotol nespotrebúva veľa paliva a je veľmi jednoduchý a pohodlný z hľadiska prevádzky.