Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Filter na čistenie vody vo vykurovacom systéme

Filter pre vykurovací systém súkromného domu je nepostrádateľným prvkom, ktorý chráni potrubia a iné zariadenia pred negatívnymi účinkami nečistôt obsiahnutých vo vode.

Zachováva rôzne častice: vápno, zrnká piesku, kovové drobky. Filter zabraňuje poruchám a znižuje náklady na údržbu zariadenia. Takéto zariadenie je namontované v hlavnom potrubí..

Čo sú filtre pre domáce vykurovacie systémy?

Takéto zariadenia majú iný názov – zberače bahna. Navonok predstavujú expanznú jednotku potrubia so zmenou smeru toku tekutiny a so špeciálnou sieťovinou.

Zabraňuje ďalšiemu pohybu suspendovaných častíc potrubím. Zariadenia sú inštalované tak, aby uľahčovali údržbu.

Prečo potrebujete filtre pre vykurovací systém?

Buď sa ako nosič tepla používa čistá voda, pretože má chemické prísady. Tekuté médium sa stáva príčinou korózie kovových komponentov vykurovacích trás – rozvodov, armatúr, radiátorov. Častice hrdze vstupujú do prúdu a cirkulujú spolu s chladiacou kvapalinou. V oblastiach úzkych priechodov sa nevyhnutne vytvárajú zmeny smeru, nepravidelnosti, dopravné zápchy – akumulácie malých znečisťujúcich látok.

V dôsledku toho si môžete všimnúť nerovnomerné zahrievanie radiátorov, kvôli neadekvátnej výmene životného prostredia je potrebné zvýšiť výkon kotla. Migrácia nečistôt negatívne ovplyvňuje činnosť odstredivého čerpadla, čo vedie k jeho poruche. Blokovanie, ku ktorému dochádza vo výmenníku tepla kotla, je tiež nebezpečné..

Filtračné zariadenia sú zberné miesta, ktoré zachytávajú nečistoty a zvyšky, čo umožňuje rýchle odstránenie všetkých cudzích komponentov z chladiacej kvapaliny a bez dodatočných nákladov na materiál. Výhody použitia príslušných uzlov:

 • ochrana drahého kotla a čerpadla pred predčasným opotrebovaním,
 • eliminácia potreby častej výmeny chladiacej kvapaliny,
 • zbaviť sa postupu vypláchnutia systému,
 • zabezpečenie maximálneho prenosu tepla z radiátorov,
 • zníženie hydraulického odporu v regulačných ventiloch, armatúrach, potrubiach, spojovacích uzloch.

Výsledkom je racionalizácia prevádzky čerpadla a kotla a zníženie ich spotreby energie..

Relevantnosť zariadenia

Voda vždy obsahuje nečistoty cudzích prvkov. Ak nenainštalujete špeciálny filter, tieto suspenzie preniknú do vykurovacieho zariadenia, pokazia stav rúrok a samotného zariadenia. Navyše, keď sa kvapalina v kotle, radiátor zahreje, vytvorí sa kal, ktorý sa usadí ako vodný kameň..

Domáce vykurovacie zariadenie musí nevyhnutne obsahovať:

 • hrubé čistenie;
 • “Jemná” filtrácia;
 • magnetické čistiace štruktúry (oneskorenie triesok potrubia, možné prímesi hrdze).

Vlastnosti dizajnu zariadenia

Filtre pre vykurovací systém používajú na separáciu nečistôt nasledujúce metódy:

 • usadzovacie zariadenia sú založené na gravitačných silách – s poklesom prietoku sa pozoruje usadzovanie pevných častíc,
 • v sieťových variáciách voda prechádza bunkami danej veľkosti. Čokoľvek väčšie ako tieto otvory zostane vo filtri,
 • v magnetických modeloch aktívny prvok priťahuje kovový kameň a častice podobného zloženia.

Najjednoduchšie nádrže na usadzovanie kalu sú valcovité teleso s dvoma dýzami, v spodnej časti je umiestnená prírubová zátka. V dutine sú mosty, ktoré menia smer toku vody. Magnetické modely znižujú intenzitu tvorby vodného kameňa na vnútorných povrchoch.

Moderné filtre na čistenie vody vo vykurovacom systéme kombinujú 2 alebo všetky princípy úpravy média.

Čo je potrebné použiť filter

Mnoho používateľov sa zaujíma o to, či je skutočne potrebné nainštalovať filter pre vykurovací systém alebo sa môžete obísť bez takéhoto zariadenia? Stojí za to povedať, že vykurovací systém bude fungovať aj bez filtra, ale ako dlho a ako efektívne je otázka.

Všetky výhody filtra je možné vyhodnotiť iba v praxi, najmä keď sa často musíte vysporiadať s upchatím potrubí a kotla, ako aj s nedostatočne teplými batériami v zime. Inštalácia filtra umožňuje, aby vykurovací systém fungoval hladko a spoľahlivo, a núdzové situácie vykurovacích zariadení sa výrazne znížia.

Navyše náklady na filter nie sú také vysoké, aby sa dalo uvažovať o inštalácii, a toto riešenie bude oveľa ekonomickejšie ako nákup a výmena vykurovacích telies, ktoré zlyhajú v dôsledku upchatia..

 • Vykurovací systém je spoľahlivo chránený, najmä preto, že kvalita vody je veľmi žiadaná;
 • Výmenu chladiacej kvapaliny už nie je potrebné vykonávať tak často;
 • Životnosť vykurovacieho systému sa zvyšuje;

Na čo slúži bahenná vaňa?

Vzhľadom na skutočnosť, že v chladiacej kvapaline sú cudzie frakcie, akumulujú sa v spojoch rúrok. Preto je priemer rúr vo vnútri znížený. Takéto frakcie majú škodlivý účinok na dutiny prvkov vykurovacieho okruhu. Môžu upchať dutiny výmenníka tepla, obehové čerpadlo a ďalšie prvky..

Vďaka takýmto faktorom je účinnosť vykurovacieho kotla výrazne znížená. A zvyšuje sa aj riziko porúch a zlyhaní systému. Chladiaca kvapalina sa začne dlhšie zahrievať a zvyšuje sa spotreba paliva. Pretože na rýchle zahriatie miestnosti je potrebné zvýšiť výkon vykurovacieho kotla.

Práve kvôli týmto faktorom by sa mali používať lapače bahna. Koniec koncov, zachytávajú odolné mechanické častice, ako je vodný kameň alebo hrdza. A spôsobujú značné škody na armatúrach v potrubí a vykurovacích zariadeniach..

Žumpa

„Dokonalejšia“ jednotka, určená na inštaláciu do vykurovacej konštrukcie, vám umožní dlho zabudnúť na údržbárske práce. Bahenný filter so vstavanou žumpou má v spodnej časti špeciálnu banku. Všetky cudzie častice nečistôt obsiahnuté vo vode klesajú na jej dno. Výhodou takejto banky je, že je vyrobená z priehľadného plastu odolného voči vysokým teplotám. Osoba má schopnosť neustále vizuálne sledovať stupeň jej naplnenia..

Odtokový filter na čistenie vody vo vykurovacom systéme

Výhody dizajnu

 1. Vizuálna kontrola filtračnej banky. Keď sa naplní, predinštalovaný v spodnej časti kohútika sa zapne, nahromadené nečistoty sa vypustia.
 2. Percento vzduchu v zložení vody klesá, kovové prvky vykurovacích zariadení nie sú tak náchylné na koróziu.
 3. Jednoduchá inštalácia, dostupné náklady.

Princíp činnosti

Princíp filtra je veľmi jednoduchý. Voda vstupuje do potrubia a potom vstupuje do vnútornej dutiny tela. A vo vnútri puzdra suspendované častice padajú na dno vo forme sedimentu. Filter je inštalovaný vo vnútri zásuvky. Voda prechádza filtrom a v čistenej forme vstupuje do vykurovacieho systému. Na vyčistenie žumpy od sedimentov je potrebné odstrániť sklo z výstupného potrubia. Žumpa môže byť prírubová alebo so závitom.

Zariadenie na zber bahna je expanzná jednotka potrubia, ktorá má zmenu smeru toku vody a tiež ju filtruje pomocou sieťoviny. K orezaniu dochádza pod špeciálnym pletivom, ako aj k akumulácii veľkých a stredných frakcií a zrážaniu.

Funkcia jímky je jednoduchá: naberá kontaminovanú vodu, čistí ju a potom už vyčistenú vodu vypúšťa. Odporúča sa však pravidelne čistiť spodnú časť puzdra od nahromadených nečistôt..

Existuje však jedna nuansa, v ktorej bahenný filter pre vykurovací systém bude fungovať normálne: je potrebné dodržať podmienku postupného zvyšovania hydraulického odporu podľa hodnôt zariadení na potrubí pred a po zberači kalu.

Použitie zberačov bahna

Predtým sa tieto filtre používali v systémoch s prirodzenou cirkuláciou, kde neboli pozorované takmer žiadne nečistoty. Trosky, ktoré sa vytvorili v ohrievacích zariadeniach, sa spojili s vodou. Použitie rôznych čerpadiel a ventilov však ovplyvnilo kvalitu vykurovacieho média. Pri výbere filtra zvážte miesto inštalácie, náklady a možnosť jednoduchej údržby.. 53022f3efd7f7ec6b572af5c9af52d91.jpg

Pred filtrom sú nainštalované dva ventily – spätný ventil a uzatvárací ventil. Na reguláciu tlaku v systéme sa používa redukčný ventil. Treba poznamenať, že v bytoch sa nepoužívajú čističe rohov a čiar..

Pravidlá inštalácie

Na vysokokvalitnú inštaláciu zberača bahna vlastnými rukami potrebujete poznať hlavné nuansy a pravidlá inštalácie

Prvá vec, ktorú je potrebné vziať do úvahy, sú požiadavky GOST: inštalácia zariadenia bez ohľadu na to, z akej ocele je vyrobená, musí byť vykonaná pri teplote najmenej -20 stupňov a v systéme s pracovný tlak najviac 2,5 MPa.

Inštalácia kolektorov bahna sa vykonáva nasledovne:

 1. Určte, do ktorého potrubia bude nainštalované filtračné zariadenie – majte na pamäti, že musí byť umiestnené pred čerpadlom.
 2. Vyčistite potrubie od hrdze, vodného kameňa a iných nečistôt.
 3. V závislosti od typu pripojenia jímky ho nainštalujte na potrubie: pomocou prírub, závitov alebo zvárania.
 4. Nainštalujte kohútiky pred a za zberač bahna – vďaka nim budete môcť vykonávať servis filtra bez vypúšťania chladiacej kvapaliny zo systému.

Tým je inštalácia dokončená. Prvú službu žumpy po inštalácii sa odporúča vykonať najneskôr o šesť mesiacov neskôr. Táto práca nevyžaduje veľa úsilia:

 • zatvorte kohútiky;
 • otvorte kryt zberača nečistôt a odstráňte prvok, na ktorom sa hromadia nečistoty;
 • vypláchnite prvok, vráťte ho späť, zatvorte kryt jímky a otvorte kohútiky.

Ako vidíte, žumpa je nepostrádateľným prvkom vykurovacieho systému, ktorý je navrhnutý tak, aby ho chránil pred upchatím, a tým zaistil hladký chod. Správnym výberom a inštaláciou tohto jednoduchého filtra zvýšite účinnosť vykurovacích zariadení, predĺžite životnosť celého systému a dokonca budete môcť znížiť náklady na vykurovanie domu..

Miesto a vlastnosti inštalácie

V závislosti od typu vykurovacieho systému je určené miesto inštalácie zariadenia. Inštalácia v autonómnych obvodoch sa vykonáva pred plynovým kotlom, na obtoku alebo na odbočných miestach.

Kvalitná inštalácia zaručuje správnu funkciu zariadenia. Pred inštaláciou je potrebné vyčistiť chladiacu kvapalinu od trosiek.

V prípade chýb pri inštalácii zariadenie rýchlo zlyhá a vykurovací systém sa opotrebuje.

Nesprávne umiestnenie filtra alebo úplné odmietnutie jeho použitia môže spôsobiť poruchu čerpadla, ktoré pumpuje vodu do vykurovacieho systému. Na lopatkách sa usadia úlomky, ktoré zneschopnia celé zariadenie..

Čo sa stane, ak nevložíte filter?

Mnohí sa budú pýtať, prečo vlastne potrebujete vykurovací filter? Aké to má využitie? Toto nie je systém zásobovania vodou, z ktorého neustále používame vodu na osobné potreby, hygienu, potraviny atď..

Tieto otázky sú veľmi rozumné. Pokúsime sa im odpovedať. Hlavnou vecou, ​​ktorú je potrebné pochopiť, je dôležitosť vykurovacieho systému ako konštrukcie. Málokto tomu venuje pozornosť, najmä ak vo vnútri domu nie sú žiadne poruchy. Verte mi však, ak zlyhá vykurovací systém súkromného domu, okamžite si to všimnete.

Pri vykurovacích potrubiach existuje niekoľko zraniteľných miest:

 • Vykurovacie potrubia;
 • Návrh obehového čerpadla;
 • Kotly.

Vykurovacie potrubia sa nelíšia od vodovodných potrubí. Snáď okrem mierne stvrdnutej štruktúry, pretože ich úlohou je neustála preprava horúcej vody.

Tiež trpia nekvalitnými alebo špinavými médiami, hrdzou, upchávajú sa odpadom. Vzhľadom na potrebu nepretržitého čerpania veľkých množstiev horúcej vody sa rýchlosť sedimentácie dokonca zvyšuje.

Skôr alebo neskôr bude priestor vo vnútri upchatý natoľko, že prechod kvapaliny cez ne bude jednoducho nemožný. Tlak vo vnútri systému stúpne, čo môže viesť k najnepríjemnejším následkom (vezmite do úvahy účinok horúcej vody) až k prieniku alebo zlyhaniu vykurovacích zariadení.

To isté platí pre radiátory. Aj keď dutina radiátorov stále menej zrážkami trpí.

Podobným spôsobom trpí aj konštrukcia obehového čerpadla. Na rozdiel od potrubí nie sú komora a vstupy obehového čerpadla takmer ovplyvnené negatívnym vplyvom sedimentu, ale veľké úlomky a kovové prvky im môžu spôsobiť problémy..

V priebehu času sa stav obehového čerpadla prevádzkovaného v nekvalitnom prostredí výrazne zhoršuje až do úplného rozpadu. To je dôvod, prečo mnoho inštalatérov odporúča nainštalovať lapače blata alebo hrubé filtre pred vstupom do komory akéhokoľvek čerpadla, najmä obehového..

Upchatie potrubí, radiátorov alebo porucha obehového čerpadla však nie je taký veľký problém. V každom prípade sa to dá vyriešiť jednoduchou výmenou jednotlivých komponentov alebo ich vyčistením..

Čo sa nedá tak rýchlo vyriešiť, je porucha kotla. Nezáleží na tom, či používate elektrický alebo plynový ohrievač, v každom prípade musí byť práca s kontaminovanou kvapalinou obmedzená.

Bez riadneho čistenia voda vo vykurovacej komore a nádrži postupne upcháva vnútro kotla. To povedie k zhoršeniu jeho funkčných charakteristík, častému prehrievaniu, v obzvlášť pokročilých prípadoch – k poruchám..

Odrody filtrov pre vykurovací systém

Najrozsiahlejšou klasifikáciou je oddelenie dvoch kategórií:

 1. Hrubé filtre, zberače nečistôt používajú na zber pevných inklúzií sieťku, ktorej priemer presahuje 300 mikrónov.
 2. Modely jemného čistenia sú schopné zadržať suspendované látky v rozsahu 5-300 mikrónov.

Vykurovací filter

Na fotografii jemný filter pre vykurovací systém

Posledne uvedené sa veľmi zriedka používajú v tepelnej komunikácii, sú viac v súlade s potrebami potravín a domácností. Preto je vhodné zvážiť 4 typy zberačov bahna bežné v súkromnom sektore..

Šikmé zariadenia z mosadze

Sú optimálne pre schémy miestneho vykurovania a majú jednoduchý dizajn. Výrobky sú vybavené závitovými spojkami prezentovanými v variabilnom rozsahu veľkostí, ktoré rozširujú možnosti ich použitia.

Monolitické liate mosadzné telo sa skladá z kombinácie dvoch valcov – horizontálnych a umiestnených šikmo k nemu. Oba konce sú vybavené závitovými montážnymi objímkami. Na konci šikmého valca je mosadzná šesťhranná zátka utesnená teflónovým tesnením. V zóne svahu je oceľové pletivo. Pred touto úpravou je zavedený uzatvárací ventil, ktorý uľahčuje údržbu a preplachovanie..

Na čistenie je potrebné vypnúť prívod chladiacej kvapaliny, nahradiť nádobu na zber kvapaliny a nečistôt, odskrutkovať zástrčku kľúčom a odstrániť sieťku. Ten sa spracuje polymérnou kefou pod silným tlakom vody.

Klasifikácia

Tieto zariadenia sú rozdelené podľa nasledujúcich faktorov:

 1. orientáciou žumpy,
 2. metódami prania,
 3. podľa typu spojenia s potrubím.

Pozrime sa podrobnejšie na každý z typov sieťových filtrov..

Podľa orientácie žumpy

Výstup zberu nečistôt môže byť umiestnený v pravom uhle alebo v ostrom uhle vzhľadom na stredovú os filtra:

 • Kolmá žumpa je spravidla väčšia ako šikmá žumpa. Rovná žumpa je inštalovaná vodorovne, smeruje nadol. Tento dizajn vyžaduje priestor pod potrubím..
 • Šikmý ohyb je menší. Je inštalovaný vo vertikálnych častiach nasmerovaných nadol. Filter je možné umiestniť na vodorovnú rúrku umiestnenú v krátkej vzdialenosti od podlahy.

Dôležité. Žumpa akéhokoľvek druhu vyžaduje pravidelné čistenie. Preto počas inštalácie musíte poskytnúť voľný prístup, ktorý vám umožní ľahko odskrutkovať zástrčku, odstrániť sieťku.

foto3466_3

Podľa typu spojenia s potrubím

Filtre je možné k prívodu vody pripojiť rôznymi spôsobmi. Podľa tejto funkcie sú rozdelené do dvoch skupín:

 • spojka;
 • prírubový.

Spojka je určená pre potrubia s priemerom do 2 palcov. Tieto typy zariadení sú naskrutkované na rúrky, potom je spoj upevnený prevlečnými maticami..

Prírubové filtre sú inštalované na linkách s priemerom väčším ako 2 palce. Kĺb je upevnený čapmi alebo skrutkami. V prípade potreby je možné tieto štruktúry ľahko odstrániť..

Metódami prania

Akékoľvek sieťové vodné filtre sa skôr alebo neskôr upchajú. Prístupy k čisteniu sa líšia..

Existujú tri hlavné typy štruktúr:

 • umývanie;
 • nespláchnutie;
 • samočistenie.

Samočistenie

Najpohodlnejšie a najdrahšie typy zariadení s filtračnou sieťkou sa umyjú automaticky. Nie je potrebné ich sledovať. Žumpa a sieť sa čistia podľa času nastaveného na časovači. Niektoré modely reagujú na znižujúci sa vstupný tlak.

Inštalácia manometra pred filter, niekedy aj za filter, je užitočná pre všetky sieťové zariadenia. Zmeny v hodnotách tlaku sú istým indikátorom stavu siete a žumpy.

Pozor. Činnosť filtra je automaticky regulovaná, nevyžaduje vypnutie prívodu vody.

Výhoda zariadenia spočíva v jeho pohodlí. Filter je odolný, čistenie nevyžaduje čas a úsilie. Nie všetkým používateľom sa páči potreba pripojiť zariadenie k elektrickej sieti, kanalizácii.

V prípade opráv musíte hľadať majstra s vysokou úrovňou spôsobilosti. Takýto výrobok vyžaduje veľa voľného miesta, je drahý.

Tipy na výber

Pred kúpou filtra by ste sa mali rozhodnúť pre úlohy. Ak potrebujete chrániť domáce spotrebiče pred upchatím, môžete sa obmedziť na siete s veľkosťou ôk 100 mikrónov. Ak v dome nie je žiadne zariadenie alebo je chránené vstavanými sitami, môžete si vziať výrobky s väčšími bunkami.

Keď ste pripravení používať vodu na pitie bez dodatočného čistenia, odporúča sa použiť dva filtračné systémy:

 • jeden s veľkými bunkami;
 • druhý s najmenšími (až 20 mikrónov).

Prvý je umiestnený na začiatku potrubia, druhý – ďalej v smere toku.

foto3466_6

Potom by ste sa mali rozhodnúť o type pripojení, zmerať priemer potrubí. Je dôležité vopred odhadnúť rozmery filtra a miesto, kde sa plánuje jeho inštalácia. Väčšina zariadení (splachovacích a samočistiacich) je navrhnutých na inštaláciu na horizontálne potrubia.

Ak nie sú vhodné podmienky, potom pri nákupe musíte objasniť možnosť montáže vybraného modelu na zvislé potrubie. V predaji je malý sortiment výrobkov s otočnými prírubami, ktoré umožňujú inštaláciu vo zvislých oblastiach.

Dôležitou okolnosťou pri výbere zariadení na čistenie sieťoviny je množstvo peňazí, s ktorými je kupujúci pripravený sa rozlúčiť. Ak to finančné príležitosti dovoľujú, má zmysel zvoliť si automatický samočistiaci model..

Liatinové šikmé magnetické modely

Ich zariadenie je podobné predchádzajúcej variácii, rozdiely spočívajú v materiáli – korok a telo sú vyrobené z liatiny. Sieťka filtra je z rovnakej ocele, používa sa s paronitovým tesnením.

Filtračná jednotka je doplnená stojanom, na ktorý sú v súlade s uvedeným intervalom inštalované magnety v tvare kotúča, nie sú vystavené korózii. Vďaka tomuto tuhému začleneniu je zaistená obojstranná filtrácia: mechanické nečistoty zostávajú v sieťke, vodný kameň a kovové častice sú zachytávané magnetickým blokom. Poskytuje vysoko kvalitnú úpravu chladiacej kvapaliny.

Poradie inštalácie a údržby je úplne v súlade s mosadznými variáciami s jedným dodatkom – magnetické disky je tiež potrebné prepláchnuť.

  Ako opraviť trhlinu v stene

Typy zariadení

Filter môže byť nasledujúcich typov:

 1. Odnímateľný dizajn. Zariadenie má dve platne, ktoré sú inštalované oproti sebe. Fixácia sa vykonáva na potrubí. Medzi výhody patrí rýchla výmena celého zariadenia.
 2. Nevyberateľné zariadenie. Vo forme je to rúrka vyrobená z feromagnetických zliatin..

Prírubové magnetické filtre pre vykurovacie systémy

Modifikácia je v mnohých ohľadoch podobná predchádzajúcej verzii, ale je väčších rozmerov a je navrhnutá tak, aby obsluhovala potrubia s väčším priemerom. V tomto prípade je skrutková zátka nahradená prírubovou zátkou, niekedy je tu k dispozícii upchatý odtokový otvor, ktorý vám umožňuje vypustiť kvapalinu špinou bez demontáže celej zátky..

Pri výbere a inštalácii takýchto výrobkov je potrebné vziať do úvahy inštalačné a prevádzkové ukazovatele dĺžky a výšky, ako aj poskytnúť miesto na vybratie zástrčky, odstránenie magnetického bloku, sieťovinu.

Predplatiteľské lapače bahna

Môžu byť horizontálne alebo vertikálne, tie druhé sú bežnejšie. Zariadenia majú pôsobivý prevádzkový zdroj, prosím, s jednoduchým používaním. Vďaka veľkému vnútornému objemu je pravidelnosť preventívnej údržby výrazne znížená.

Valcové telo je vyrobené z oceľovej rúry. Prírubové spojenia sú k dispozícii na oboch stranách. Prechádzajúca chladiaca kvapalina prechádza dvoma stupňami čistenia: mriežkou sú zadržané jemné suspenzie, pred ktorými sa pôsobením odstredivých a gravitačných síl ukladajú veľké častice. Spoľahlivý a jednoduchý dizajn, dostupné náklady prispievajú k rozsiahlemu používaniu predplatiteľských filtrov v autonómnych vykurovacích systémoch.

Na profilovom trhu sú samočistiace lapače bahna doplnené odvzdušňovacím otvorom, v ktorom sa oddelia a odstránia rozpustené plyny.

Kaskádový splachovací mechanický filter

mechanický čistiaci filter

Umývací filter pre vykurovacie systémy je potrebný na mechanické čistenie vody dodávanej do vykurovacieho systému s teplotou pracovného prostredia až sto desať stupňov. Filter čistí vodu od nerozpustných látok, usadenín bahna a kalu, piesku atď. Kaskádový filter je kompaktnejší ako ostatné filtre s podobnou funkčnosťou. Zníženie objemu bolo dosiahnuté vďaka najnovšiemu vloženému filtračnému systému. Dva filtračné prvky rôznych veľkostí sú vnorené do jedného a zvisle orientovaná voda je skrútená do špirály, účinne zbavenej mechanických nečistôt. Zariadenie je nainštalované striktne vertikálne. Umyť filtračné prvky je celkom jednoduché, sieťové vložky nie je potrebné vyberať. Telo a žiarovka sú najčastejšie poniklované. Filtračné prvky z nehrdzavejúcej ocele. Filter nezaberie veľa miesta. Jednoduchá a spoľahlivá prevádzka.

Univerzálny sieťový filter

Najjednoduchšie vykurovacie sito. Pozostáva z telesa (kovu) a valcovej siete umiestnenej vo vnútri banky. Telo je uzavreté zátkou alebo kohútikom, v závislosti od typu filtra. Systém pripojenia – príruba. Rozlišujte medzi splachovacími a nezaplachovacími filtrami. Nesplachujúce výrobky sú na konci svojej životnosti vymenené. Podložky vydržia vďaka čisteniu dlho. Je potrebné zastaviť obeh vody, demontovať kryt, odstrániť a umyť pletivo a nainštalovať. Okrem relatívne nízkej ceny je sieťovina atraktívna pre svoj jednoduchý dizajn, jednoduchú údržbu a lacné komponenty. Nainštalujte tento filter pred systém jemného čistenia. Toto je predposledná fáza ochrany. Slúži na čistenie vody od vodného kameňa alebo pevných inklúzií. Potrubné armatúry alebo čerpadlá poškodené vodným kameňom budú stáť desaťkrát viac ako lacný filter. Filter nezaberie veľa miesta.

Živicový filter na výmenu iónov

ionexový živicový filter

Hlavnou zložkou tohto zahrievacieho filtra je granulovaná živica nasýtená iónmi sodíka. Inštalované priamo za hrubým filtrom. Vyžaduje sa na zníženie tvrdosti vody. Je isté, že tvrdá voda je veľkým problémom a bezprostredným nebezpečenstvom pre všetky domáce spotrebiče. Vykurovací systém nie je výnimkou.

 • Zmäkčenie vody výrazne predĺži životnosť,
 • Znižuje tvorbu vodného kameňa alebo tento proces úplne zastavuje.
 • Okrem vodného kameňa je filter schopný bojovať aj s nečistotami chlóru, oxidáciou, železom, soľami.

Takýto systém zaberá veľa miesta a vyžaduje častú údržbu. Pri inštalácii sa uistite, že je dostatok miesta nielen na inštaláciu, ale aj na bežnú údržbu. Nepochybne je takýto systém potrebný v každej domácnosti..

V tomto videu podrobne hovoríme o použití filtra na iónomeničovej živici (hodinky od 14:15):

Ak chcete vymeniť zaťaženie filtra, môžete zavolať špecialistu alebo to urobiť sami. Keď čistiaci systém prestane správne fungovať, je potrebné systém rozobrať a pomocou vysokého tlaku vody vypláchnuť plnivo, potom naložiť štrk alebo kuchynskú soľ. Pridajte plnivo. Predbežne zatvorte prívod vody do vykurovacieho systému a vypustite zvyšky.

Správny výber filtra iónomeničovej živice je možné vykonať iba po analýze vody. Až po odovzdaní vzorky odborníkom a znalosti zloženia si môžete vybrať filter, ktorý je vhodný pre jeho vlastnosti. Kontaktujte profesionálov.

Každý z filtrov zaujíma svoje miesto v reťazci, navzájom sa dopĺňa a spoločne vytvára jedno čistiace čelo. Chráni cenné zariadenie, predlžuje životnosť a šetrí peniaze za údržbu. Takýto filtračný systém sa odporúča používať nielen v systéme dodávky tepla. Takto upravenú vodu je možné piť, výrazne predlžuje životnosť práčky, umývačky riadu, vodovodných batérií a iného vybavenia spojeného s vodou. Správne vybavte svoj domov, aby ste čo najlepšie využili moderné technológie.

Jemný filter

Filtračný prvok pre obehové čerpadlo je namontovaný ako ďalší prvok, ktorý čistí chladiacu kvapalinu od trosiek jemnejšou frakciou.

Štruktúra zariadenia

 1. Vnútri zariadenia je vložená kovová sieťka. Veľkosť bunky až 5 mikrónov.
 2. Kazeta vyrobená z tkaniny, ktorá bola niekoľkokrát zložená.
 3. Kazeta obsahuje polymérne porézne plnivo.
 4. Minerálna sorbentová náplň.

Princíp činnosti

Inštalácia sa vykonáva po veľkej žumpe na odpadky. Prvok, ktorý filtruje malé nečistoty, nemožno nainštalovať ako hlavný článok čistiaceho systému, pretože sa veľmi rýchlo upcháva časticami veľkej frakcie.

Kazeta filtruje malé častice odpadu a chladiaca kvapalina cirkuluje potrubím už v vyčistenej forme.

Kde je namontovaný

Jemný filter je navrhnutý tak, aby jeho umiestnenie mohlo byť iba horizontálne. Pri inštalácii je potrebné za a pred zariadenie nainštalovať kohútik, aby ho v prípade poruchy zariadenia bolo možné demontovať bez vypúšťania vody z celého systému..

Ak je potrubie naplnené nemrznúcou zmesou, nie je potrebné vykonať inštaláciu jemného filtra, pretože nemrznúca zmes cez ňu neprechádza.

Inštalácia zberača kalu sa vykonáva pozdĺž toku toku chladiacej kvapaliny, čím sa znižuje poškodenie vykurovacieho systému.

Čo dáva inštalácia bahenných kolektorov pre vykurovací systém??

Neexistujú žiadne otázky o potrebe inštalovať bahenné filtre na vodu do systémov centralizovaného vykurovania. Tam, kde je chladiaca kvapalina pravidelne vypúšťaná a systém je dopĺňaný, nie je možné argumentovať povinnosťou tohto prvku v systéme – nečistoty a nečistoty budú vždy.

Ignorácia kolektorov bahna začína nezávislým návrhom malých autonómnych systémov. Napríklad vykurovacie systémy v súkromnom dome. Zdá sa len, že v uzavretom okruhu malých rozmerov cudzie nečistoty v chladiacej kvapaline nemajú odkiaľ pochádzať.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Bahenný filter s kohútikom.

Bez ohľadu na typ chladiva a akékoľvek počiatočné čistenie, na ktoré sa vzťahuje, bude stále na báze vody. Voda, ktorá začína interagovať s kovovými uzlami systému, a v každom systéme je kov. V dôsledku tejto interakcie sa tvoria častice hrdze, ktoré cirkulujú v systéme. V niektorých oblastiach systému (nezrovnalosti vo vnútri rúrok, zvary, ostré zákruty, zúžené priechody atď.) Sa tieto častice hromadia, čo bráni pohybu chladiacej kvapaliny.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Mechanický hrubý vodný filter.

Pretože sa rýchlosť obehu chladiacej kvapaliny znižuje, na dosiahnutie požadovaných teplotných parametrov v miestnosti je potrebné zvýšiť jej teplotu. To zvyšuje zaťaženie kotla a všetkých ostatných prvkov systému, čo neprispieva k ich spoľahlivosti, hospodárnosti a účinnosti. Kompetentná inštalácia zberačov bahna do systému väčšinu týchto problémov odstráni alebo aspoň posunie čas ich výskytu..

Odkiaľ pochádza špina v systéme?

Voda obsahuje mnoho kovov a zlúčenín vápna, ktoré na stenách potrubia vytvárajú usadeniny vo forme vodného kameňa. A ak sa potrubie používa dlhší čas a súčasne nikdy neprešlo údržbou, vrstvy sa zväčšujú a zužujú kanál pre priechod chladiacej kvapaliny.

Nie je to však jediný dôvod nedostatku pohybu v potrubiach. Upchatie môže byť spôsobené inými odpadkami. Môžu to byť kúsky nití, kovové častice alebo zrná, ktoré vyšli z vnútornej strany potrubia..

Najnepríjemnejšie prekvapenie môže nastať, ak sú kovové rúrky inštalované v súkromnom dome dlhší čas a stále sa používajú. Železo koroduje aj po pravidelnom čistení.

Malé častice odchádzajú spolu s prietokom chladiacej kvapaliny, sú odoslané do výstupu zo systému a vstupujú do filtra kotla vykurovacieho systému, kde sa usadzujú.

Odporúčanie! V prípade zhoršenia prevádzky vykurovacieho systému, ako aj v prípade nedostatočnej cirkulácie kvapaliny je potrebné skontrolovať filter pre kotol.

Klasifikácia zberačov bahna

Princíp činnosti spočíva v prechode chladiacej kvapaliny cez špeciálnu sieťku alebo magnetický filter, vytriedení frakcií bahna a ich uložení na dno skla. Hlavnou podmienkou správnej prevádzky je inštalácia jímky v smere toku nosiča tepla.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Klasifikácia kolektorov bahna pre vykurovacie systémy sa robí podľa niekoľkých kritérií. Podľa stupňa čistenia sa rozlišujú zariadenia na jemné a hrubé čistenie. Podľa možností montáže: závitové, prírubové a zvárané. Podľa spôsobu služby:

 • samopranie – sediment z žumpy a z povrchu pletiva sa pri otvorení kohútika na žumpe zmyje prúdom vody;
 • umývanie – sklo sa umyje bez demontáže filtra, ale ručne;
 • nesplachovací – na čistenie je potrebné jednotku rozobrať a rozobrať.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Prací filter na mechanické čistenie vody.

Údržba bahenných filtrov

Údržba sa vykonáva pre každý typ filtra. Spotrebiče potrebujú pravidelné čistenie. Počas vykurovacej sezóny sa zberače bahna kontrolujú raz za mesiac. V období jar-leto sa takáto manipulácia nevykonáva. Výnimkou je magnetický filter, ktorý sa niekoľko rokov nezašpiní, a preto ho netreba pravidelne čistiť.

e5ab1249f9d541631e8cde2721760967.jpg

Algoritmus na čistenie zariadenia:

 • vypnite kohútiky nainštalované vedľa zariadenia, aby ste predišli úniku vody;
 • pod zariadenie umiestnite nádobu na vypustenie zostávajúcej kvapaliny;
 • odstráňte zátku zberača bahna;
 • pletivo dôkladne opláchnite;
 • upevnite prvok na mieste;
 • vráťte zástrčku do pôvodnej polohy;
 • otvorte kohútiky.

Účel, výhody a nevýhody filtra na nečistoty

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Bahenný filter na vodu je určený na čistenie a filtráciu chladiacej kvapaliny. Ak sa ako nosič tepla používa neupravená voda, potom obsahuje rôzne nečistoty a soli, ktoré prispievajú k korózii kovových prvkov vykurovacej siete. Soli sa tiež usadzujú vo forme usadeniny na vnútorných stenách potrubí, čo spôsobuje zníženie lúmenu potrubí a narušuje normálnu cirkuláciu chladiacej kvapaliny..

Na čistenie chladiacej kvapaliny od rôznych nečistôt a častíc sú nainštalované zberače bahna, v ktorých sa usadzujú malé nečistoty, a potom sa odstránia bez demontáže a odtlakovania systému..

Hlavné výhody použitia zberačov bahna:

 1. Filtre chránia obvody pred prerastaním špinou a usadeninami. To zvyšuje životnosť potrubí, ohrievačov a vykurovacích zariadení..
 2. Kvôli čisteniu chladiacej kvapaliny nie je potrebné ju často meniť a používajú sa rôzne drahé prísady..
 3. Ak má okruh, cez ktorý cirkuluje tvrdá voda, veľa závitov, potom inštalácia niekoľkých filtrov úplne vyrieši problém upchatia potrubia..
 4. Ďalšou výhodou je zachovanie účinnosti vykurovacieho systému v dôsledku absencie usadenín a nečistôt. Účinnosť „čistého“ systému dosahuje 40%. To zahŕňa úsporu elektrickej energie, pretože pre čerpadlo je čerpanie chladiacej kvapaliny jednoduchšie, a zníženie nákladov na palivo pre kotol..
 5. Jednoduché čistenie obvodu a zníženie pravdepodobnosti netesností v dôsledku korózie sú tiež dôležitými výhodami inštalácie filtra. Celá štruktúra a zariadenia vydržia oveľa dlhšie a náklady na údržbu siete sa znížia.

Nevýhody používania zberačov bahna sú len v dodatočných nákladoch na ich nákup, ale tieto malé náklady sú viac ako kompenzované mnohými výhodami. Ak chcete vybrať správny filter, musíte porozumieť ich odrodám..

Všeobecné ustanovenia

Voda z vodovodu v byte alebo zo studne v krajine nie je jedovatá, čo používajú skeptici ako argument, že nie je potrebná ďalšia nútená filtrácia. Poďme sa však tohto problému dotknúť podrobnejšie..

Mestský vodovod

Tu možno rozlíšiť dve obzvlášť negatívne okolnosti:

 1. Žalostný stav mestského vodovodu, ktorého mnohé prvky sa už desaťročia nemenia. Nečistoty, hrdza, vodný kameň a ďalšie v nich nahromadené nerozpustné látky opäť kontaminujú kvapalinu čistenú v čistiacej stanici. A to predstavuje nebezpečenstvo nielen pre ľudské telo, ale aj pre všetky vodovodné potrubia v domácnosti, vrátane práčky, sprchovacieho kúta a vodovodných batérií..
 1. Chlór. Chlorácia ako prostriedok na neutralizáciu pitnej vody sa vo väčšine civilizovaných krajín dlho nepoužívala, pretože samotný chlór je jed a od jeho častého používania nemožno očakávať nič dobré. Niekedy so zvýšeným obsahom tohto prvku, dokonca aj pri návšteve kúpeľa, dochádza k nepríjemným pocitom vo forme presušenej napnutej pokožky..

Autonómne zásobovanie vodou

Tu sami monitorujete stav rúrok a nepoužívate škodlivý chlór, ale môžu sa vyskytnúť častice piesku, hliny, organických látok a ťažkých kovov. Ak ste vyvŕtali artézsku studňu, potom veľké množstvo prírodných filtrov vo forme pieskových a ílových vrstiev minimalizuje možné znečistenie, ale piesčitá alebo obyčajná studňa nemôže zaručiť absenciu uvedených nečistôt v nebezpečných množstvách.

Tip: Pri zariaďovaní pieskových studní a studní ich skúste umiestniť aspoň dvadsať metrov od pouličných toaliet, žúmp a hald kompostu. V opačnom prípade bude produkovaná voda znečistená ešte viac..

Fungovanie vykurovacích kotlov

Moderné kotly sú užívateľsky prívetivé! Po dokončení inštalačných prác vykoná jemné nastavenie skúsený odborník. Vstavané elektronické jednotky pod kontrolou špecializovaného softvéru ďalej používajú signály z teploty a iných senzorov. Automatizácia plynového vykurovacieho kotla rýchlo kontroluje veľa údajov, bez zásahu používateľa bude vykonávať rôzne užitočné funkcie:

 • kontrola spaľovania;
 • odstavenie dodávky paliva po detekcii núdzových situácií;
 • zmena režimu s prihliadnutím na aktuálne hodnoty teploty v miestnosti a vonkajšieho vzduchu;
 • pravidelná diagnostika na včasné riešenie problémov;
 • vykonávanie štandardných alebo špeciálnych algoritmov podľa daného programu.

Avšak ani najnovšie modely technológie nie sú schopné vopred odhaliť proces tvorby vodného kameňa alebo postupné hromadenie mechanických nečistôt. Aby sa zabránilo vzniku vážnych problémov a s nimi spojených vysokých nákladov, používajú sa špeciálne ochranné zariadenia – filtre proti vodnému kameňu. S ich pomocou sa zachytia nečistoty alebo sa odstránia ich nebezpečné vlastnosti..

Elektromagnetický filter (zmäkčovač vody) na ochranu vykurovacieho kotla pred vodným kameňom a vápnom

Elektromagnetický filter pre vykurovací systém súkromného domu

Elektronické zariadenie, ktoré je nainštalované na spätnom toku vo vykurovacom systéme a chráni kotol pred tvorbou vodného kameňa a vápenatých usadenín BEZ použitia činidla, soli, vymeniteľných prvkov (kazety, membrány atď.). Počas prevádzky nevyžaduje údržbu a ovládanie. Funguje na princípe "nainštalované a zabudnuté". Životnosť je 15-20 rokov. Požiadavky – nepretržitá prevádzka zo siete 220 V. Spotreba elektrickej energie – 5 W / hod.

Bahenný filter na vykurovanie – výber, inštalácia a údržba

Žumpa v domácom vykurovacom systéme je taká malá, ako je dôležitá. Neskúsený divák uvažujúci o zložitosti potrubí v domácej kotolni by si mohol myslieť, že taký malý piptik – hrubý filter pre vykurovací systém – je len zbytočná starosť, zaobídete sa bez neho, pretože sa naliala čistá voda … z kohútik … v skutočnosti je to šéf vykurovacieho systému v jeho dome. Ďalej zvážime, odkiaľ špina pochádza, ako sa s ňou vysporiadať, ako namontovať filter do systému a ako ho vyčistiť – prečo je systém upchatý?

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Odkiaľ pochádza špina v kúrení, prečo nedochádza k pohybu tekutín

Odkiaľ pochádza vodný kameň v kanvici, pretože sa naliala čistá voda? Ale v systéme vykurovania je 50 kanvíc vody – dokážete si predstaviť, koľko z nich napadne sediment. A ak sa voda zmení v dôsledku netesnosti v priebehu opráv, podľa toho príde aditívum. Tiež bude z celého vnútorného povrchu systému odtrhnutých obrovské množstvo kúskov kovu, smaltu, nití, niečoho iného „bez mena“. Všetko sú to však detské hry v porovnaní so skutočnosťou, že ak sa nájde korozívna časť, celá hmota sa postupne zmení na sediment. A oceľové rúry môžu byť len horou hrdze..

Odborníci odporúčajú: ak sa kúrenie v dome „zhoršilo“ v práci, ak je narušená cirkulácia kvapaliny, čerpadlo „netlačí“, v prvom rade skontrolujte a vyčistite filter – jímka.

Aké filtre sa používajú v vykurovacích systémoch pre domácnosť

Vo väčšine prípadov sú v domácom vykurovacom systéme nainštalované mosadzné filtre. Sú jednoduchí, ale robia si svoju prácu. Všetky častice prenášané prúdom s veľkosťou viac ako 0,5 mm sú zachytené kovovou sieťkou a usadené v jímke. Filter je extrémne lacný, ľahko sa inštaluje a udržuje.

Najbežnejší priemer závitu – 3/4 alebo 1 palec – sa vyberá v súlade s priemerom hlavného potrubia v mieste inštalácie.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Nasledujú charakteristiky na fotografii sieťových mosadzných bahenných filtrov v závislosti od priemeru.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Ako sa používajú zariadenia na odstraňovanie vodného kameňa??

Ak si chcete kúpiť skutočne najlepší vodný filter vo vykurovacom systéme súkromného domu, je potrebné poznamenať vlastnosti rôznych typov zariadení:

Technológie

Výhody

nevýhody

Iónová výmena

Osvedčená metodika. Používa sa v malých aj veľkých zariadeniach. Na regeneráciu je vhodná lacná kuchynská soľ.

Vysoko kvalitná a produktívna sada zariadení je drahá. Na umiestnenie potrebujete veľa priestoru, pripojenie na elektrickú sieť, kanalizáciu. Na udržanie normalizovaných teplotných podmienok sú potrebné ďalšie náklady. Zásyp je poškodený chlórom a niektorými inými agresívnymi zlúčeninami.

Liečba magnetickým poľom

Rýchla inštalácia, žiadne ovládanie zo strany užívateľa. Táto technika zostáva funkčná aj po 20 rokoch nepretržitého používania pri plnej kapacite..

Inštalácia magnetického filtra nezachováva mechanické nečistoty, preto sú v prípade potreby potrebné ďalšie opatrenia. Na svoju funkciu vyžaduje zdroj elektrického prúdu.

Pridanie polyfosfátov

Najnižšie náklady s vysokou účinnosťou.

Toto zariadenie musí byť starostlivo kontrolované samotným užívateľom. Mala by byť zachovaná normálna úroveň zásypu. Po spracovaní je kvapalina vhodná iba pre technické potreby.

Ultrazvukové žiarenie

Ak použijete silný signál, môžete rozdrviť silnú vrstvu vodného kameňa, a nielen malé častice.

Takáto expozícia môže zničiť základný náter a farbu, zvar. V niektorých situáciách vytvára kombinácia niekoľkých harmonických počuteľné zvukové vibrácie..

  Kotly na vykurovanie peletami: typy, výhody a pravidlá výberu

Z informácií uvedených v tejto časti je možné vyvodiť niekoľko záverov:

 1. Pri výbere zariadenia je potrebné vziať do úvahy, akú vodu treba naliať do vykurovacieho systému, požiadavky na súkromný dom, inžinierske siete, vykurovací kotol.
 2. Schémy údržby pre jednotlivé inštalácie sú zložité, dokonca aj pre profesionálov. Účinnosť súpravy na výmenu iónov napríklad veľmi závisí od skutočnej úrovne tvrdosti. Neexistujú však žiadne systémy (na úrovni domácnosti), ktoré by automaticky riadili tento dôležitý parameter..
 3. Niektoré filtre, napríklad hlavný, sieťový, bahenný alebo magnetický, sú umiestnené na vratnom potrubí a výrazne menia pôvodné zloženie vody. Ostatní – nemajú naňho žiadny vplyv.
 4. Ultrazvuk používajte opatrne, aby ste nepoškodili časti potrubia, zariadenie k nemu pripojené..

Kombinované používanie niekoľkých technológií úpravy vody, dôležité obmedzenia, užitočné rady

Dúfam, že sme zistili, ktorý filter dať na vykurovací systém súkromného domu a prečo. Hrubý filter pre vykurovací systém plní niekoľko dôležitých funkcií. Zabraňuje rýchlej kontaminácii iónomeničových médií. Cykly regenerácie budú zriedkavé, a preto predĺžia životnosť zariadenia.

Dokonca ani silný elektromagnetický menič nie je schopný zadržať piesok alebo iné mechanické nečistoty. Predfilter zabráni týmto nečistotám preniknúť potrubím do kotla a ďalších prepojených komponentov systému. Zvlášť bude zaistená normálna prevádzka zariadení na odstraňovanie plynu..

Analýza v špecializovanom laboratóriu pomôže objasniť kvantitatívne a kvalitatívne zloženie kontaminantov. Musí byť doplnený rozsahom tlaku vo vodovodnom systéme. Mal by sa študovať spôsob prevádzky, možnosť starostlivej kontroly. Je potrebné zabezpečiť, aby priestory spĺňali požiadavky uvedené v oficiálnych pokynoch výrobcu. Niekedy budete musieť vynaložiť viac peňazí na obnovu miestnosti ako na nákup špeciálneho vybavenia..

Je jemný vodný filter vhodný pre vykurovací systém?

Techniky v tejto kategórii sú schopné oddeľovať častice, ktoré sú veľkosťou porovnateľné s molekulami vody. Rastliny reverznej osmózy zachytávajú chemické zlúčeniny, baktérie, vírusy. Nedovoľujú, aby prešli soli tvrdosti, preto v skutočnosti poskytujú veľmi spoľahlivú ochranu..

Také filtre na jemné čistenie vody pre vykurovací systém však nie sú vhodné z nasledujúcich dôvodov:

 • Produktivita 180-240 litrov za deň nestačí na prípravu priemyselnej vody.
 • Typická membrána plní svoje funkcie pri tlaku 2,8-3 barov alebo viac.
 • Pri pripájaní niekoľkých prvkov budete musieť nainštalovať čerpadlo a jeho cena na trhu je vysoká.
 • 60% alebo viac prichádzajúcej vody ide do kanalizácie spolu so znečistením.

Toto zariadenie je vhodné nainštalovať na spiatočku a použiť ho pri dokončení pitnej vody alebo na ochranu potrubí a čerpadla kotla pred vodným kameňom. Ak sú mechanické nečistoty vopred zadržané, životnosť membrány sa predĺži. Vykurovací systém je chránený vyššie uvedenými technikami..

Možnosti návrhu na hrubé čistenie vykurovacieho systému

Lapače bahna iných prevedení sú menej časté. Zvýšená cena niektorých vo väčšine prípadov neposkytuje výhody.

 • Vyrobené z polypropylénu – zvárané, a o to tu ide …
 • S prídavným magnetickým zachytávačom v žumpe.
 • Na prírubách pre priemery potrubí väčšie ako 2 palce.
 • Telo je vyrobené z liatiny, môže byť aj priehľadné …

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Disk

Výber hrubého vodného filtra: čo to je, prehľad všetkých typov, najlepší výrobcovia bahenných filtrov

Tieto zariadenia obsahujú špeciálne navrhnuté kotúče vyrobené z vysokopevnostného plastu. Disky majú špeciálne hĺbkové drážky.

Takýto prvok dokáže zachytiť častice s veľkosťou 5-250 mikrónov. Výrobcovia tónujú plastové disky rôznymi farbami v závislosti od veľkosti ôk a jemnosti filtrácie. Tieto zariadenia je možné pripojiť k potrubiam studenej aj teplej vody. Sú odolné a majú vysoký výkon.

Kazeta

Výber hrubého vodného filtra: čo to je, prehľad všetkých typov, najlepší výrobcovia bahenných filtrov

Tieto filtre sú namontované pod umývadlami. Zachytávajú častice s veľkosťou 0,5 až 30 mikrónov.

Tieto zariadenia sú rozdelené podľa ich výkonu v závislosti od charakteristík tlaku vody. V takýchto zariadeniach sú nečistoty zachytávané v jímke prechodom cez špeciálne granulované plnivo. Kazety pravidelne vymieňajte.

Tlak

Výber hrubého vodného filtra: čo to je, prehľad všetkých typov, najlepší výrobcovia bahenných filtrov

Fibos-1 má kapacitu 1 meter kubický. m / h. Tlakové zariadenia majú vstavaný regulátor tlaku.

Čistenie v nich prebieha pod tlakom, preto sa zachovávajú znečisťujúce látky takmer akejkoľvek frakcie. To umožňuje dosiahnuť vysoký stupeň filtrácie. Takéto zariadenia sa líšia výkonom.

Vrecové systémy

Túto skupinu predstavujú kmeňové zariadenia s filtračným prvkom v tvare vrecka upevneným v kovovom alebo polypropylénovom perforovanom koši a / alebo robustné puzdro s vekom..

Filtračné vrecká sú vyrobené z vysoko kvalitného plastu (polypropylén, polyester, nylon) a sú vyberateľné.

Sú vymyté alebo sa úplne zmenia, keď tlak klesne o 0,7-1,2 atm, dokonca aj v najpokročilejších odrodách vreciek sa filtračný prvok vymení ručne.

Medzi výhody takýchto zariadení patrí:

 1. Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

  vysoká produktivita (od 3 m3 / h, indikátor závisí od pórovitosti vrecka);

 2. možnosť opätovného použitia v hrubých a jemných čistiacich systémoch pre domáce a priemyselné účely (priemer otvorov sa pohybuje od 1 do 100 mikrónov, pracovná tekutina môže byť ľubovoľná);
 3. odolnosť voči korózii, vysokým teplotám a tlaku (do 150 ° C a 8-20 barov).

Medzi možné obmedzenia aplikácie patrí potreba demontáže a relatívne vysoké náklady – od 5 000 rubľov a viac.

Slávni výrobcovia a recenzie

Teraz na trhu sú zariadenia od mnohých domácich a zahraničných výrobcov. Niektoré zariadenia získali od používateľov najpozitívnejšiu spätnú väzbu. Najpopulárnejšie sú výrobky nasledujúcich spoločností:

 1. Honeywell.
 2. Valtec.
 3. “Sapphire-P”.
 4. Soyuzintellekt.
 5. “Gejzír”.
 6. “Bariéra”.
 7. “Aquaphor”.

Každý z týchto výrobcov vyrába rad zariadení, ktoré sa líšia charakteristikami a stupňom odstraňovania nečistôt. Výrobky týchto spoločností sa na trhu objavujú už dlho, a preto získali od spotrebiteľov veľa pozitívnych hodnotení..

Svetlana, 37 rokov, Novgorod

V dôsledku tvrdej vody s množstvom veľkých častíc sa v našom dome už pokazili 2 práčky. Pri kúpe tretieho sa poradili so špecialistom a nainštalovali mechanický filter Honeywell. Posledná práčka funguje 4 roky bez porúch.

Igor, 42 rokov, Moskva.

Pri inštalácii systému zásobovania vodou v mojom súkromnom dome som nainštaloval filter Soyuzintellect. Kvalita vody zo studne bola slabá. Teraz mám niekoľko filtrov, takže sa zariadenie nerozbije a voda tečúca z vodovodu je dobrá.

Ako si vybrať filter na pery

Existuje mnoho kritérií pre výber takýchto zariadení. Pri kúpe zariadenia musíte venovať pozornosť jeho výkonu. Okrem toho je potrebné vziať do úvahy stupeň tlaku v kohútiku. Inštalácia takéhoto zariadenia by nemala viesť k zníženiu tlaku..

Ak chcete vybrať priamu alebo šikmú možnosť, mali by ste odhadnúť množstvo voľného miesta, ktoré je možné prideliť na inštaláciu zariadenia. Je tiež potrebné vziať do úvahy stupeň znečistenia vody. Ak je objem častíc veľký, použitie zariadenia s malou veľkosťou ôk povedie k rýchlej kontaminácii sieťoviny a potrebe častého čistenia prvku..

Pravidlá a úpravy fotografií

Práca začína výberom umiestnenia filtra. Táto fáza okrem veľkosti a hmotnosti zohľadňuje potrebu obtokového potrubia, monitorovanie hodnôt tlaku a voľný prístup k zariadeniu na kontrolu, výmenu alebo splachovanie..

Hrubé filtre sú spravidla inštalované vo vstupných bodoch prívodu vody do domu alebo bytu pred meracie zariadenia. Toto je vysvetlené požiadavkami výrobcov meračov; záruka sa nevzťahuje na zariadenia inštalované bez ochrany pred mechanickým znečistením..

Priame filtre sú inštalované iba na ploché horizontálne segmenty vodovodného systému, šikmé – na akékoľvek, s výnimkou oblastí s vodnými tokmi nahor.

Šípka na tele pomáha predchádzať chybám pri výbere smeru tela. Na upevnenie zariadení sa používa závitové spojenie, v prípade potreby utesnené dymovou páskou.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Nuansy služby a výmeny

Hrubé čistiace systémy sú nenáročné na údržbu a vyžadujú iba pravidelnú výmenu alebo prepláchnutie filtračných prvkov a kontrolu tesnosti spojov. Potreba splachovania vzniká, keď v oblasti s filtrom klesne tlak.

Pozor! Pri absencii nástrojov na meranie rozdielu tlaku sa tento postup vykonáva ručne, pričom sa berie do úvahy frekvencia odporúčaná výrobcom (v priemere raz za 2 až 6 mesiacov).

Súčasne dodržujú jednoduchú schému akcií:

 1. Ventil prívodu vody k filtru sa zatvorí, pod odskrutkovanými časťami je nainštalovaná nádoba na zber vody.
 2. Pomocou špeciálnych kohútikov sa poškodí kryt filtra, odstráni sa sieťovina, banka s kotúčmi alebo kazeta, ktorú je potrebné vymeniť.
 3. Filtračný prvok sa umyje čistou vodou kefkou alebo sa nahradí novým.
 4. Kryt a kryty filtra sa umyjú, gumové tesnenia sa skontrolujú a namažú silikónovým mazivom.
 5. Všetky prvky sú zostavené späť, filter je umytý kontrolou indikátorov tlaku.

Vyššie uvedený algoritmus sa používa na čistenie šikmých aj priamych filtrov. Súčasne s preplachovaním sa hodnotí stav gumových tesnení; s vysokým stupňom opotrebenia sa menia na nové..

Ako sa udržuje filter nečistôt?

Ak systém prestane fungovať normálne, musíte skontrolovať filter nečistôt – utiahnite kryt matice. To sa robí opatrne pomocou príslušného kľúča. Medená podložka slúži ako tesnenie pod maticou, takže na zlomenie matice z jej miesta je potrebný značný krútiaci moment, po ktorom je otáčanie už ľahké. Vloží sa podnos na zachytenie malého množstva chladiacej kvapaliny, ktorá sa pri otvorení veka nádrže nevyhnutne stratí. Potom sa kovová sieť odstráni a vyčistí.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Najprv však musíte vypnúť uzatváracie kohútiky, ktoré by mali byť inštalované v blízkosti bahenného filtra na oboch stranách. V opačnom prípade prostredníctvom neho môžete zo systému uvoľniť všetku chladiacu kvapalinu a prvá časť bude tiež pod tlakom ….

Hlavné pravidlo pre inštaláciu žumpy

Ak nie je hrubý filter správne nainštalovaný vo vykurovacom systéme, nebude fungovať podľa očakávania, dôjde k zablokovaniu bez možnosti jeho normálneho čistenia..

Pravidlo je jednoduché – žumpa musí byť odmietnutá. Je to pod vplyvom gravitácie, že sa všetky zachytené častice usadia v žumpe.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Keď je filter vodorovne umiestnený, je povolené jeho otáčanie s jímkou ​​bližšie k vodorovnej polohe, kvôli jednoduchej údržbe, napríklad ak zariadenie prekáža dnu. Ale v každom prípade by mala byť žumpa trochu odmietnutá..

Ako nainštalovať čistiaci filter do vykurovacieho systému, schéma

Filter je inštalovaný na spätnom potrubí pred hlavným zariadením, ktoré spravidla chráni pred čerpadlom v tejto vetve alebo v celom systéme.

Pri automatizovanom kotle je filter nainštalovaný na spätnom potrubí pred vstupom do kotla – medzi uzatváracím ventilom a ventilom, ktorý kotol vypína..

Ak je čerpadlo odstránené, potom je na obrázku znázornený typický príklad inštalácie filtra pred čerpadlo, na opravu filtra sú potrebné aj kohútiky, ktorých regulácia je 1 rok.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Odborník poradil: nemiešajte to. Neopatrnosť pri inštalácii filtra bude stáť zastavenie systému a možnú poruchu zariadenia. Smer toku tekutiny je označený šípkou na telese zberača bahna. Filter inštalujte iba správne vo vzťahu k smeru toku.

Ako nainštalovať filter do vykurovacieho systému vidieckeho domu

Ako nainštalovať filter do vykurovacieho systému vidieckeho domu

Inštaláciu, údržbu, splachovanie je možné vykonať svojpomocne.

Inštalácia filtra je vo všeobecnosti nasledovná:

 1. Ak nie je vykurovací systém nový, pred začatím práce ho prepláchnite. Odstráňte z potrubia nečistoty, hrdzu a usadeniny.
 2. Skontrolujte kompatibilitu zariadenia a zakúpeného filtra.
 3. Zariadenie nainštalujte pred plynový kotol alebo čerpadlo. Ak nie je čerpadlo, inštalácia sa vykoná pred vstupným bodom potrubia do vykurovacieho kotla..
 4. Odporúča sa nainštalovať uzatváracie ventily pred a po stavbe, čo v budúcnosti zabezpečí jednoduchú výmenu a splachovanie..

Miesto inštalácie, ak je to možné, by malo byť vhodné na údržbu, pretože zariadenie bude potrebné pravidelne prepláchnuť.

6+

Ako často vykonávať servis vykurovacieho systému doma – pokyny

Filter sa musí počas vykurovacej sezóny čistiť najmenej raz za mesiac..

Ak chcete vykonať čistenie, musíte:

 1. Vypnite vodu v oblasti, kde je nainštalovaný filter.
 2. Nahraďte nádobu na vypúšťanie vody, vyberte zástrčku zariadenia.
 3. Vyberte pletivo, očistite ho od nečistôt, opláchnite pod tečúcou vodou.
 4. Vráťte sieťku na miesto, zaskrutkujte zátku.
 5. Otvorené ventily.

V prípade silného znečistenia môže byť potrebné zariadenie úplne demontovať s následnou výmenou..

Okrem čistenia a výmeny filtrov musíte:

 • pred začiatkom vykurovacej sezóny vyskúšajte systém, skontrolujte výkon kotla, prepláchnite potrubia,
 • vyčistite kotlové pece, komín, skontrolujte činnosť horáka, odstráňte netesnosti, regulujte tlak plynu.

Starostlivá pozornosť vykurovaciemu systému a jeho pracovným prvkom predĺži životnosť zariadenia a zaistí jeho nepretržitú prevádzku počas celej vykurovacej sezóny.

Čističky pre plynový vykurovací kotol

Najčastejšie používané vodné filtre pre plynový kotol, ako je polyfosfát a iónová výmena.

Polyfosfát

Tieto filtre pre vykurovacie kotly sú pohodlnou a cenovo dostupnou možnosťou. Dizajn je jednoduchý: je to plastová banka, ktorej vnútorná časť je naplnená sodnou soľou. Vďaka svojim kryštálom sa na vnútorných povrchoch vykurovacieho kotla a kotla vytvára ochranný film, ktorý zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa.

Tekutina, ktorá sa dostane zo systému zásobovania vodou dovnútra, najskôr prejde filtrom, ktorého kryštály ho vyčistia, potom voda vstúpi do potrubia a do samotného kotla.

Polyfosfát

Tieto filtre pre vykurovacie kotly sú pohodlnou a cenovo dostupnou možnosťou. Dizajn je jednoduchý: je to plastová banka, ktorej vnútorná časť je naplnená sodnou soľou. Vďaka svojim kryštálom sa na vnútorných povrchoch vykurovacieho kotla a kotla vytvára ochranný film, ktorý zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa.

Tekutina, ktorá sa dostane zo systému zásobovania vodou dovnútra, najskôr prejde filtrom, ktorého kryštály ho vyčistia, potom voda vstúpi do potrubia a do samotného kotla.

Pre obehové čerpadlo

Cirkulačné čerpadlo je zariadenie, ktoré mení rýchlosť pohybu vody bez toho, aby ovplyvňovalo ukazovatele tlaku. Vďaka nemu sa zvyšuje účinnosť vykurovania..

Musí byť inštalovaný za kotlom, na spätné alebo prívodné potrubie. Štandardne je inštalovaná usadzovacia nádrž – filter pred čerpadlom. Fungovať bude aj magnetický čistič..

Bahenná žumpa, zabudovaná do vykurovacieho systému súkromného domu, zabraňuje tvorbe plaku na vnútorných stenách a oneskoruje cudzie inklúzie obsiahnuté vo vode. Funguje podľa nasledujúceho algoritmu: voda preniká do filtra cez dýzu a nerozpustné častice zostávajú v spodnej časti zariadenia.

Menič filtrov, pracujúci na základe magnetov, mení chemické vlastnosti nečistôt obsiahnutých vo vode cirkulujúcej potrubím a neumožňuje usadzovanie plaku a vytváranie vrstvy vodného kameňa.

Kde si vybrať?

Pri výbere zariadenia na zlepšenie kvality vody musíte venovať pozornosť niekoľkým kritériám. Patria sem nasledujúce vlastnosti filtra:

 • limity tlaku a teploty;
 • veľkosť ním zadržaných častíc;
 • vlastnosti „pripojenia“ filtra k určitej časti potrubia.

Cena závisí od typu zariadenia. Môžete si napríklad kúpiť mosadzný bahenný filter za približne 1 300 rubľov. Cena filtra na čistenie vykurovacieho systému magnetického typu – od 850 rubľov.

Iónová výmena

Zariadenie funguje na základe špeciálneho plniva, ktoré je obsiahnuté v kazete. Úlohu čističky plní špeciálna vodíková živica.

Iónomenič premieňa ióny ťažkých kovov na bezpečnejšie a ľahšie zlúčeniny, to znamená, že sa mení chemická štruktúra samotnej vody. Rozpustené plyny sa vypúšťajú cez špeciálne otvory.

Pripojenie žumpy k spiatočke vykurovacieho okruhu – je možné to urobiť?

Žumpu na vratnom potrubí nemám, dajú ju do okruhu podlahového vykurovania pred jej čerpadlo, samozrejme, voda zo spiatočky sa tam dostane, primieša ju, ale pochybnosti sužuje potreba pred kotol dajte žumpu. alebo to mozes nechat tak? Nástenný kotol.

Teoreticky sa všetky nečistoty jedného dňa usadia vo filtri podlahového vykurovania, ale je vhodné, samozrejme, pred kotol dať filter. Našťastie sú to minimálne náklady na prácu a peniaze..

Alebo dajte jeden filter na spätné potrubie pred kotol, alebo filter na spätné potrubie na každom okruhu. V opačnom prípade upchate výmenník tepla kotla nečistotami z vykurovacieho systému..

Čistenie filtračného prvku

Prvým znakom toho, že je potrebné filter vyčistiť, je zvýšený hydraulický odpor v systéme, ktorý je zaznamenávaný tlakomermi. Čistá sieťovina tiež vytvára odpor, ale nie je porovnateľná s odporom vytvoreným špinavou sieťovinou..

Odporúča sa opláchnuť špinavú sieťku vodou pomocou kefy s tuhými polymérnymi štetinami. Na začiatku by ste mali vypnúť prívod chladiacej kvapaliny do časti potrubia s filtrom (vypnúť obehové čerpadlo a uzavrieť kohútiky). Ďalej odskrutkujte korok, vyberte a vyčistite pletivo. Ak nie je možné sieťku vyčistiť, odporúča sa vymeniť ju za novú..

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Existujú typy sieťových filtrov, ktoré vám umožňujú odstrániť nečistoty bez demontáže zariadenia. Konštrukcia takýchto modelov spravidla obsahuje: tlakomer (ukazujúci stupeň znečistenia filtra); vypúšťací ventil s možnosťou pripojenia vypúšťacej hadice; dvojvrstvová filtračná sieť (prvá vrstva zadržiava veľké častice, druhá menšie).

Na stanovenie stupňa kontaminácie filtra tlakomerom je potrebné zmerať tlak v statickom (bez cirkulácie chladiacej kvapaliny) a v dynamickom stave. Ak je tlak na manometri v dynamickej polohe oveľa vyšší ako tlak v statickej polohe, potom je potrebné filter vyčistiť..

Vyčistíme kazetový filter

Takéto systémy, často inštalované vo vidieckych domoch, sa čistia iným spôsobom. Budete potrebovať filtračný kľúč, kastról alebo vedro, náhradnú kazetu alebo nádobu, kde môžete starý vyčistiť.

Najprv zatvorte ventil a uistite sa, že v kohútiku nezostala žiadna voda. Potom sa zospodu nahradí vedro: tam sa vypustí prebytočná kvapalina z banky. Pomocou špeciálneho kľúča musíte odskrutkovať maticu a vybrať banku. Potom môžete buď nainštalovať novú kazetu, alebo dôkladne opláchnuť a starú vrátiť na pôvodné miesto. Potom sa banka vráti na svoje miesto, matica sa naskrutkuje späť a voda sa otvorí

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Nie každú kazetu je možné znova použiť: táto možnosť je len pre kotúčové. Takýto výrobok môžete opláchnuť silným tlakom vody (na tento účel sa odporúča použiť hadicu).

Ako často by sa malo čistiť?

V dôsledku čistenia vody a oneskorenia rôznych trosiek, ktoré časom nikam nezmiznú, sa začne hromadiť. Z tohto dôvodu sa v priebehu času vodný filter nainštalovaný na potrubí upchá. To vedie k zníženiu tlaku vody a časom k jeho úplnej absencii. Keď nastanú takéto situácie, je potrebné vyčistiť vnútorné konštrukčné prvky, pre ktoré by malo byť zariadenie odstránené, rozobraté a umyté.

Stojí za to vedieť! Keď je filter zapečatený spolu s vodomerom, je potrebné zavolať majstra zo správcovskej spoločnosti, ktorý odstráni tesnenia. Po dokončení čistenia sa odporúča nainštalovať spätný ventil, ktorý umožní čistenie bez ďalších telefonátov špecialistov..

Čistenie rovného alebo rohového filtra

Na prácu musíte pripraviť nasledujúce nástroje:

 • Plynový kľúč.
 • Nastaviteľný kľúč alebo škatuľový kľúč 17 (19).
 • Nádoba naplnená vodou na opláchnutie.
 • Odstraňovač hrdze.
 • Páska FUM (dá sa nahradiť kúskom).

Dôležité! Filtračné zariadenie sa často nečistí, takže vo väčšine prípadov sa zátka pevne drží na tele (najmä ak sa používa paronitové tesnenie). Preto nie je možné upustiť od predbežnej prípravy..

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Čistenie filtra hrubej vody pred meračom sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

 1. Zatvorte ventil umiestnený na vstupe prívodu teplej alebo studenej vody.
 2. Nezabudnite skontrolovať, či v kohútiku nie je voda a samotný ventil funguje správne.
 3. Po obvode zátky naneste odstraňovač hrdze WD-40. Čiastočne sa tým vyrieši problém s vápennými usadeninami a vodným kameňom..

Dôležité! Ak nie je k dispozícii žiadny špeciálny nástroj, môže byť nahradený petrolejom. Tkaninu nasýtite petrolejom a cez spoj zabaľte handru. Budete musieť počkať asi 5 minút.

 1. Odskrutkujte zástrčku pomocou kľúča. Vykonajte prvé pohyby ostrejšie, aby ste sa zbavili spečeného kĺbu..
 2. Odstráňte valcovú sieťku a dobre ju opláchnite v nádobe. Kovová kefa pomáha zbaviť sa nánosov bahna. Potom vráťte sieťku na pôvodné miesto..
 3. Utiahnite zástrčku a zaistite ju páskou FUM.
 4. Po otvorení ventilu na vstupe sa uistite, že zátka nevyteká.

Dôležité! Ak sa použilo paronitové tesnenie, nahrievanie zástrčky horákom alebo vriacou vodou veľmi pomáha. Aby ste zabránili varu vody vo vnútri potrubia, musíte sa uistiť, že filter neobsahuje vodu, a otvoriť kohútik v mixéri.

Prečo stojí za to nainštalovať filter do vykurovacieho systému?

Mnohých používateľov môže celkom logicky zaujímať otázka, či je potrebné do vykurovacích systémov inštalovať filtre? Je potrebné poznamenať, že aj bez organizácie čistenia môže zariadenie fungovať normálne, ďalšou otázkou je, ako dlho?

Takáto inštalácia je predovšetkým potrebná na zaistenie spoľahlivej a nepretržitej prevádzky, s výnimkou núdzových situácií a porúch, vykurovacích zariadení.

Cena filtrov na vykurovanie nie je taká vysoká, jej včasný nákup a inštalácia bude v budúcnosti oveľa lacnejšia ako oprava alebo výmena vykurovacích telies. Nehovoriac o tom, že nehoda vo vykurovacom systéme povedie k takým nepríjemným následkom, ako je chlad a nepohodlie v dome (koniec koncov, v chladnom období je potrebné udržiavať tepelný režim).

Medzi výhody inštalácie patrí:

 • spoľahlivá ochrana systému pred zablokovaním;
 • nie je potrebné tak často meniť vodu (chladivo);
 • životnosť vykurovacích zariadení sa predlžuje;
 • šetrenie nákladov;
 • dôvera v spoľahlivosť a nepretržitú prevádzku systému.

Inštalácia a údržba hlavných filtrov

Inštalácia filtra s aktívnym uhlím na horúcu vodu alebo na iný typ čistiarne je veľmi jednoduchá

Je dôležité iba dodržiavať pokyny krok za krokom a byť konzistentní.

Ako nainštalovať filter: podrobné pokyny

Proces inštalácie hlavného filtra pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Najprv musíte zastaviť prívod vody do domu a tiež vypustiť zvyšnú kvapalinu z kohútikov v kuchyni alebo v kúpeľni. Tým sa vypláchne všetka zostávajúca tekutina. Pred montážnymi prácami však musíte nainštalovať nádrž na vodu, ktorá môže presakovať pod bod odberu..
 2. Na upevnenie filtračného systému je potrebné na stene urobiť značky. Držiak musí byť pevný, pretože akékoľvek vibrácie môžu poškodiť systém.
 3. Podľa značiek sú vyrobené otvory, do ktorých budú umiestnené plastové kusy hmoždiniek..
 4. Potom je filter pripojený k rúrkam pomocou spojok. Na zaistenie tesnosti spojov sa používa páska FUM..
 5. Zariadenie je pripevnené k stene pomocou samorezných skrutiek.
 6. Ak chcete posúdiť kvalitu inštalácie, musíte obnoviť prívod vody a na niekoľko minút otvoriť akýkoľvek kohútik. Počas tohto časového obdobia sa kazeta vyčistí a systém sa zbaví vzduchu..
 7. Od okamihu dokončenia inštalačných prác a prvého spustenia filtrov začína životnosť systému..

Ako vymeniť kazety

Kovové vodné filtre sú vybavené špeciálnymi vyberateľnými kazetami. Počas prevádzky môžu zlyhať a bude potrebné ich vymeniť. Nie je ťažké vykonať takýto postup vlastnými rukami. Postupujte podľa týchto pokynov:

 1. Pri vchode do domu vypíname kohútik.
 2. Uvoľnenie tlaku v systéme.
 3. Aby sa zabránilo zaplaveniu susedov, je lepšie umiestniť pod banku umývadlo.
 4. Pomocou kľúča zo základnej konfigurácie musíte odskrutkovať banku.
 5. Potom vyberte filtračný prvok, opláchnite pletivo a zafixujte novú kazetu. Banka je tiež očistená od nečistôt.
 6. Po inštalácii banky na pôvodné miesto sa musíte uistiť, že nedochádza k úniku..

Kompetentná a včasná výmena pracovných častí zabezpečí úplnú čistotu kvapaliny a odstráni problém tlakových rázov pri upchatých kazetách.

Ako vymeniť plnivo

A hoci sa plniaci filter s plnivom vyznačuje jednoduchou štruktúrou, nahradiť túto látku môže byť náročné. Aby ste sa vyhli chybám, mali by ste dodržiavať nasledujúce pokyny:

 1. Najprv musíte rozobrať stĺpik filtra a odstrániť regulačný ventil.
 2. Ďalej by ste mali vyložiť použité plnivo a vyčistiť zariadenie plnením nových filtračných látok..
 3. V ďalšej fáze je systém zostavený a pripojený k prívodu vody..

Dodatočné konštrukčné prvky

Konštrukcia zberača kalu môže obsahovať ďalšie prvky, ktoré zjednodušujú údržbu alebo zvyšujú jeho funkčnosť:

 • okrem uvedeného vypúšťacieho ventilu v spodnej časti je v hornej časti jímky aj vzduchový ventil na vetranie systému pri jeho plnení kvapalinou;
 • pri indikátoroch relatívne nízkeho tlaku v systéme môže byť na bočnom povrchu valca umiestnené priehľadné okienko na posúdenie stupňa kontaminácie;
 • na vstupné a výstupné dýzy je možné nainštalovať manometre, podľa rozdielu v odčítaní je možné odhadnúť hydraulický odpor jímky a v dôsledku toho rovnaký stupeň jej kontaminácie.

Žumpa môže byť vyrobená s prírubovým spojom a zváraným spojom. Prvá možnosť sa považuje za výhodnejšiu, pretože vám v prípade potreby umožňuje ľahko vymeniť žumpu. Takáto výmena je však skôr výnimočnou udalosťou: kvôli jednoduchosti konštrukcie sú zberače bahna mimoriadne spoľahlivé a ich životnosť je až 30 rokov alebo viac..

Porušenie tesnosti prvkov systému

Porušenie tesnosti prvkov systému (potrubia, spoje, zákruty, zváranie atď.) Vedie k úniku chladiacej kvapaliny, ktorý, ak je včas odstránený, môže spôsobiť núdzovú situáciu a viesť k vysokým nákladom na materiál na jeho odstránenie.

V potrubiach dochádza k netesnosti v dôsledku korózie potrubí, ktorá spôsobuje zničenie kovu, tvorbu priechodných otvorov (otvorov) a prasknutie potrubia. Korózia rúrok sa počas dlhodobej prevádzky zvyšuje, najmä ak nie je systém prepláchnutý. Korózia sa tiež zvyšuje, keď je systém naplnený vodou z vodovodu (obsahujúcim veľa kyslíka), častým vyprázdňovaním systému, pri ktorom do systému vstupuje kyslík zo vzduchu..

Aby sa zabránilo nehodám v zime, je potrebné informovať príslušné služby o zistených škodách počas prípravy na vykurovacie obdobie. Pri opravách vyžadujte starostlivé tlakové skúšky vykurovacieho systému, aby ste včas identifikovali časti potrubia oslabené koróziou.

Na miestach, kde sú rúrky ohnuté, môže dôjsť k netesnostiam, a to prostredníctvom trhlín vytvorených pri nesprávnom ohýbaní. Netesnosti sú eliminované zváraním chybných oblastí, výmenou chybných oblastí.

Na rýchle (ale dočasné) odstránenie netesností na priamych úsekoch potrubia s priemerom nie väčším ako 150 mm nainštalujte na poškodený úsek potrubia tesniace svorky. Túto metódu použite vtedy, keď nie je možné vypnúť poškodenú časť a vyprázdniť potrubie. Hneď ako bude možné poškodenú časť potrubia odpojiť, odstráňte svorku a opravte ju.

V závitovom spoji dochádza k úniku chladiacej kvapaliny netesnosťami spravidla v dôsledku nekvalitného tesnenia vyrobeného počas inštalácie v úchytkách medzi spojkami a poistnými maticami, prasklinách v spojoch, odizolovaných a hlboko rezaných závitoch. Po zistení dôvodov úniku sa závitové spojenie buď znova usporiada, znova vykoná tesnenie, alebo ho nahradí..

Odstráňte malé netesnosti (fistuly) zváraním podšívky k potrubiu. Zvárajte malé otvory a praskliny. Pri prírubových spojoch dochádza k netesnosti v dôsledku zlého dotiahnutia skrutiek, starnutia tesnenia, vyrobenia z nekvalitného materiálu a zošikmenia prírub. Ak pri uťahovaní skrutiek nie je odstránená netesnosť v prírubovom spojení, vymeňte tesnenie..

V zvarovom spoji môže byť únik spôsobený zlou kvalitou zvaru, ktorá sa zisťuje pri predĺžení teploty. Odstráňte túto poruchu dodatočným zváraním chybného spoja..

Ako si vybrať?

Nie všetok tovar ponúkaný zákazníkom na trhu je značkový. Aby ste nespadli na falošný a kúpili si skutočne kvalitný bahenný filter, stojí za to zvážiť niekoľko nuans, počnúc výberom obchodu. Je lepšie uskutočniť nákup na osvedčenom mieste predaja, ktoré má dobré odporúčanie od kupujúcich a remeselníkov v oblasti konštrukcie a opráv. Najprv stojí za výber dvoch alebo troch zariadení a potom zistite ich technické vlastnosti, aby ste pochopili, či sú zariadenia vhodné na inštaláciu v konkrétnych podmienkach. Potom si o nich môžete prečítať recenzie na stavebných fórach a až potom sa vrátiť do obchodu a kúpiť si jednu z možností.

Odborníci odporúčajú nákup zariadení, ktoré kombinujú najmenej dva druhy čistenia, napríklad magnetické a sieťované.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Výber požadovanej odrody po porozumení ich základných nuancií nebude ťažký. Ak sa vám to tiež zdá ťažké, môžete požiadať o pomoc odborníka v špecializovanom obchode alebo požiadať o radu známeho remeselníka, ktorý z prvej ruky vie, ktorý zberač bahna je v konkrétnom prípade účinnejší a odolnejší ako ostatné. Na kúpu však potrebujete vedieť typ spojenia, priemer potrubia a parametre stavebnej dĺžky a výšky. Napríklad musíte presne pochopiť, kde bude filter umiestnený, či už ide o obehové potrubie alebo uzatváracie zariadenie. Stojí za to venovať pozornosť funkciám najobľúbenejších produktov, ktoré sú inštalované v vykurovacích systémoch.

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

Špičkoví najlepší výrobcovia

Medzi dôveryhodné značky patria:

 • Prehľad filtrov na vykurovanie: návrh, typy a inštalácia

  Honeywell (Nemecko, špecializácia na sieťové modely s priamym prietokom a spätným preplachom),

 • Jif, RBM, TIM a Valtec (filtre kvality a rozpočtu prispôsobené ruským podmienkam),
 • BTW (Rakúsko, drahé, ale trvanlivé a spoľahlivé mechanické čistiace linky),
 • Azud, Jimten, Amiad (diskové odrody),
 • Gejzír, Ekodar a Aquaphor (hlavné filtre pre letné chaty a byty s kazetami a odrodami tašiek).

Podmienené hodnotenie modelov pre domácnosť zahŕňa:

 1. Rad šikmých hrubých filtrov Valtec s kvalitným mosadzným telom a kovovým filtračným prvkom s veľkosťou ôk 500 mikrónov. Úspešne sa používa v systémoch technickej prípravy studenej a teplej vody s prietokom v čistom stave 3,15 m3 / h a priemernou cenou 200 rubľov.
 2. Sieťové kompaktné filtre Honeywell s splachovaním s priamym prietokom, mosadzným telom a miskou odolnou voči nárazom. Navrhnuté na zachytávanie častíc s veľkosťou 100 mikrónov vo vodovodnom potrubí budov akéhokoľvek druhu. Náklady závisia od priepustnosti a odolného tlaku a pohybujú sa od 2950 do 8600 rubľov.
 3. Diskové filtre Azud s polypropylénovými filtračnými prvkami a produktivita od 5 m3 / h. Od 600 rubľov.

Honeywell

Najslávnejším a spotrebiteľom rešpektovaným výrobcom je americká spoločnosť Honeywell, ktorej štrukturálne divízie sa nachádzajú v niekoľkých krajinách..

Rozsah pôsobnosti združenia je široký a pestrý. Jedným zo smerov je výroba systémov správy budov vrátane mechanických zariadení na úpravu vody..

Sieťové filtre Honeywell:

 1. majú perfektný dizajn,
 2. trvanlivé,
 3. vyrobené z extra pevných materiálov,
 4. mať vysoké ceny.

foto3466_7

 • Priamy filter Honeywell FY 30 1A, vyrobený z odolných zliatin medi, má sieťovinu s priemerom ôk 350 mikrónov. Zariadenie môže čistiť studenú aj ohrievanú vodu až do 160 ° C. Cena sa blíži 2 600 rubľov.
 • Priamy splachovací filter Honeywell FK 06 1/2 ″ AAM je určený na hrubé čistenie studenej a horúcej vody. Veľkosť ôk na site je 100 µm. Výrobok stojí asi 5600 rubľov.
 • Priamy splachovací filter Honeywell FY 30 2B je vyrobený z odolnej, nehrdzavejúcej zliatiny medi. Je vybavený sieťovinou s pórovitosťou 180 mikrónov. Výrobok je možné nainštalovať na potrubie pre studenú aj horúcu vodu. Cena 7600 rubľov.

Sortiment spoločnosti zahŕňa viac ako päťdesiat filtračných zariadení na hrubé čistenie.

Referencia. Cena výrobkov závisí od priemeru spojovacích potrubí, zariadení s dodatočnými funkciami, kvality materiálov.

Atlas Filtri

Táto talianska spoločnosť vyrába čistiace zariadenia takmer pol storočia. Výrobky Atlas Filtri sú známe v 90 krajinách po celom svete. Reprezentatívne kancelárie úspešne pôsobia nielen v Európe, ale aj v Severnej Amerike a na Strednom východe.

Spoločnosť vyrába filtračné telesá, samočistiace systémy a komplexy s kazetami na hĺbkové čistenie. Náklady na tovar sú vysoké kvôli špeciálnej kvalite materiálov a použitiu modernizovaných technológií.

foto3466_8

V predaji je mnoho modelov cedidiel Atlas Filtri. Líšia sa výrobnými materiálmi, prítomnosťou ďalších funkčných zariadení, cenami.

 • Filter Atlas Filtri Hydra HOT RA60000031 je hlavné splachovacie zariadenie na hrubé čistenie studenej a horúcej vody. Pórovitosť pletiva je 90 μm. Náklady sa blížia k 4300 rubľom.
 • Splachovací filter Atlas Filtri Hydra RA6000015 1 je určený pre prietok vody akejkoľvek teploty. Pórovitosť je 90 μm. Cena je takmer 3 500 rubľov.
 • Hrubý filter v tvare T v tvare T s rovnou sieťou s vysokou pórovitosťou, vyrobený z odolných zliatin ocele. Štruktúra má ochranný povlak. Stojí 340 rubľov.

ITAP

Talianska spoločnosť sa špecializuje na výrobu veľkého počtu tvaroviek pre potrubia. Jedným z požadovaných produktov sú sieťové filtre na hrubé čistenie prietoku..

Spoločnosť ponúka viac ako päťdesiat zariadení vyrobených z rôznych kovových kompozitov. Minimálna pórovitosť pórov je 100 mikrónov. Priemer dýz je rôzny.

foto3466_9

Každý kupujúci si môže nájsť veľkosť, ktorú požaduje:

 • ITAP 1/4 ″ – šikmý filter vyrobený zo zliatin medi s veľkosťou ôk 500 mikrónov, ktorý stojí o niečo viac ako 200 rubľov.
 • ITAP 3/4 ″ 300 mic – šikmý filter vyrobený z poniklovanej mosadze s veľkosťou ôk 300 mikrónov s cenou blížiacou sa 550 rubľom.
 • Umývací filter ITAP ITAP 189 1/2 ″ s manometrami, výkon 8,9 m3 / h, veľkosť oka 100 mikrónov, cena asi 4800 rubľov.

Dôležité. Spoločnosť ponúka mnoho ďalších produktov s rôznymi konštrukčnými vlastnosťami určených na hrubé čistenie vody..

Užitočné rady

Aby ste predĺžili životnosť svojich filtrov, mali by ste dodržiavať nasledujúce tipy:

 • údaj o upchatí filtra je pokles tlaku vody vo všetkých miešačkách;
 • čím intenzívnejší je tok vody, tým častejšie by sa mala štruktúra čistiť, odporúča sa to robiť každé 3 mesiace;
 • pred odskrutkovaním odtoku vane by ste mali vymeniť umývadlo alebo vedro a tiež otvoriť kohútik na jednom z mixérov;
 • na čistenie kazetových filtrov sa odporúča nečakať, kým nie sú steny banky pokryté hnedým povlakom;
 • ak sa použije ukradnuté tesnenie, pred odskrutkovaním by mala byť zástrčka horúca pomocou plynového horáka alebo obyčajného zapaľovača.

Po analýze odstránenia nečistôt z filtra stojí za to pamätať na pravidelnosť, s ktorou je dôležité to robiť. V procese čistenia blokády je dôležité vziať do úvahy konštrukčné vlastnosti nainštalovaného modelu a počas opätovnej montáže pozorovať tesnosť závitových spojov.