Prenos tepla vykurovacích radiátorov: tabuľka hodnôt pre bimetalové, hliníkové, oceľové a liatinové modely, ako vypočítať požadovaný tepelný výkon batérií, spôsoby zvýšenia alebo zníženia indikátora

Koľko tepla je potrebné na vykurovanie?

Na presný výpočet požadovaného množstva tepla v miestnosti je potrebné vziať do úvahy mnoho faktorov: klimatické vlastnosti oblasti, objem budovy, možné tepelné straty bývania (počet okien a dverí, stavebný materiál, prítomnosť) izolácia atď.). Tento výpočtový systém je dosť pracný a používa sa v zriedkavých prípadoch..

Výpočet tepla sa v zásade určuje na základe stanovených indikatívnych koeficientov: pre miestnosť so stropmi nepresahujúcimi 3 metre je na 10 m2 potrebný 1 kW tepelnej energie. V severných oblastiach sa ukazovateľ zvyšuje na 1,3 kW.

Napríklad miestnosť s rozlohou 80 m2 potrebuje na optimálne vykurovanie výkon 8 kW. V severných oblastiach sa množstvo tepelnej energie zvýši na 10,4 kW

Ako určiť odvod tepla z batérie?

Tento parameter ovplyvňujú tri faktory:

 • Teplota chladiacej kvapaliny vstupujúcej do potrubia – čím je vyššia, tým vyšší je výkon batérie.
 • Tepelná vodivosť konštrukčného materiálu batérie – čím je vyššia, tým menšie budú straty pri prenose energie nosiča tepla do vykurovanej miestnosti.
 • Vonkajší povrch batérie – čím väčší, tým lepší. Skutočne je možné veľkú časť chladiacej zmesi naliať do veľkého radiátora a „získať“ kalórie nie v kvalite, ale v množstve, a to aj v prípade nedostatočnej tepelnej vodivosti a nízkej teploty vody alebo pary v batérii..

Všetky tieto parametre sú navzájom prepojené v špeciálnom vzorci zriedenom ďalšími koeficientmi, ktorých výsledkom bude požadovaný prenos tepla.

Podobne môžete vypočítať prenos tepla z akejkoľvek nádoby naplnenej horúcou vodou. V prípade batérií sa však možno zaobísť bez zbytočne zložitých výpočtov. Koniec koncov, všetky tri vyššie uvedené parametre sú už dlho štandardizované a zohľadnené dizajnérmi vykurovacích batérií..

Preto je typický prenos tepla sekcií chladiča alebo hotových panelov vo väčšine prípadov určený referenčnými knihami zostavenými výrobcom, kde sú tieto informácie uvedené vo forme tabuľkových údajov. Výsledkom je, že na určenie výkonu batérie potrebujete poznať iba značku chladiča. A ak máte problémy s určovaním týchto informácií, potom na hrubý výpočet bude dostatok informácií o type konštrukčného materiálu.

Odvod tepla je kľúčovým ukazovateľom výkonu

Koeficient prenosu tepla radiátorov je ukazovateľom jeho výkonu. Určuje množstvo tepla generovaného za určité časové obdobie. Výkon konvektora je ovplyvnený: fyzikálnymi vlastnosťami zariadenia, typom pripojenia, teplotou a rýchlosťou chladiacej kvapaliny.

Výkon konvektora uvedený v jeho technickom liste je určený fyzikálnymi vlastnosťami materiálu, z ktorého je zariadenie vyrobené, a závisí od jeho vzdialenosti od stredu k stredu. Na výpočet požadovaného počtu sekcií radiátora v miestnosti budete potrebovať plochu bývania a koeficient tepelného toku zariadenia.

približná výpočtová tabuľka

Výpočty sa vykonávajú podľa vzorca:

Počet sekcií = S / 10 * energetický faktor (K) / tepelný tok (Q)

Príklad: Je potrebné vypočítať počet sekcií hliníkovej batérie (Q = 0,18) pre miestnosť s rozlohou 50 m2.

Výpočet: 50/10 * 1 / 0,18 = 27,7. To znamená, že na vykurovanie miestnosti je potrebných 28 sekcií. Pre monolitické zariadenia pre miesto Q dáme súčiniteľ prestupu tepla radiátora a v dôsledku toho dostaneme požadovaný počet batérií.

Ak sú konvektory inštalované vedľa zdrojov, ktoré ovplyvňujú tepelné straty (okná, dvere), potom sa energetický faktor vezme z výpočtu – 1,3.

Na vykurovanie sa používajú radiátory: oceľ, hliník, meď, liatina, bimetalové (oceľ + hliník) a všetky majú vzhľadom na vlastnosti kovu rôzne hodnoty tepelného toku.

počet sekcií v tabuľke

Koncept prenosu tepla

Aby ste zistili, koľko kW v 1 sekcii bimetalového radiátora, mali by ste najskôr pochopiť, čo tento parameter znamená.

Pojmy ako tepelný tok alebo výkon sú definíciami množstva tepla, ktoré radiátor generuje za dané časové obdobie. Prenos tepla jednej sekcie bimetalového radiátora je 200 W.

Niektorí výrobcovia nepoužívajú na označenie výkonu batérie watty, ale počet emitovaných kalórií za hodinu. Aby sa predišlo nedorozumeniam, tento ukazovateľ by mal byť preložený na základe pomeru 1 W = 859,8 kal / h.

Ak porovnáme batérie vyrobené z rôznych druhov kovov, budú mať nielen rozdielny prenos tepla, ale aj ďalšie dôležité parametre. Nasleduje tabuľka prenosu tepla bimetalických radiátorov v porovnaní s náprotivkami z liatiny, ocele a hliníka. A je vidieť, že vo všetkých ohľadoch je tento typ batérie najlepším „kandidátom“ na inštaláciu v domoch s centralizovaným vykurovacím systémom.

Pri rozhodovaní o ohrievači by ste spravidla mali vziať do úvahy nielen to, s akým vykurovacím systémom bude pracovať, ale aj spôsob pripojenia. Aj keď presne vieme, koľko kW je v jednej sekcii bimetalového radiátora, a robíme všetky výpočty, počet prvkov v hotovej štruktúre nemusí stačiť na vysokokvalitné vykurovanie miestnosti. Dôvodom je skutočnosť, že spotrebitelia buď nevedia, alebo jednoducho zabudnú zvážiť, ako je batéria pripojená k sieti..

Spodné pripojenie vám teda umožňuje skryť všetky potrubia v podlahe alebo stene, ale zároveň „zje“ až 20% tepla. Ak sa to neberie do úvahy pri výpočte sekcií bimetalových radiátorov, bude miestnosť chladná. Nie sú to všetky nuansy, ktoré by ste mali zvážiť pred kúpou vykurovacích batérií..

Hlavné charakteristiky moderných vykurovacích radiátorov

Trh s vykurovacími zariadeniami je plný moderných modelov, ktoré sa líšia formátom a prenosom tepla a sú vyrobené z rôznych kovov:

 • hliník;
 • meď (rúrka chladiacej kvapaliny) a hliník (vonkajší plášť);
 • oceľ a hliník;
 • oceľ;
 • liatina.

Liatinové batérie sú považované za “klasiku” vykurovacích zariadení. Ťažké objemné „akordeóny“ sú každému známe už od sovietskej éry. Postupne ich nahrádzajú nové modely v retro štýle z rovnakej liatiny. Zákazníci stále viac preferujú stále modernejšie bimetalické radiátory..

Napriek tomu, že sa liatina zahrieva dlho, tieto batérie sú obľúbené a závideniahodné v dopyte spotrebiteľov. Nové modely liatinového radiátora MC 140 sú spoľahlivé, lacné a odolné voči poklesu tlaku v systéme za predpokladu, že sú počas inštalácie bezpečne pripojené k potrubiu. Keď sú liatinové „akordeóny“ vypnuté, udržiavajú sa dlho v teple, aj keď sa zahrievajú dlhšie ako ostatné odrody. Nové návrhy majú vylepšené prevedenie, často s pätkami na montáž na podlahu. Porovnanie tepelnej inertnosti (rýchlosti zahrievania) a všeobecných ukazovateľov je uvedené v tabuľke 1.

stôl 1.

Parametre / kov Liatina Oceľový panel Oceľová rúrková Bimetal Hliník
Formát Sekcie Celé Celé Sekcie Sekcie
Tepelná inertnosť Vysoká Nízka Nízka Nízka Nízka
Odolný voči korózii Vysoká Priemer Priemer Priemer Priemer

Rekordérmi v účinnosti sú hliníkové výrobky s oceľovou rúrkou pre chladivo. Dnes sa 1 časť bimetalického radiátora zahrieva oveľa rýchlejšie a uvoľňuje viac tepla do atmosféry miestnosti ako výrobky vyrobené z iných materiálov. Pri medznej teplote plniva je počuť charakteristické praskanie, pretože hliník a oceľ majú pri zahrievaní odlišnú tepelnú vodivosť a stupeň rozťažnosti..

Odvod tepla stolu vykurovacích radiátorov

Existujú aj batérie založené na medenej trubici v hliníkovom plášti – to sú najdrahšie bimetalové bloky. Majú najlepšie vlastnosti, vysoký tepelný výkon a najdlhšiu životnosť. Nevýhody – vysoké náklady a ťažkosti pri inštalácii (je lepšie zveriť to odborníkom).

Užitočná rada! Pri hodnotení účinnosti rôznych modelov vyrobených z rovnakého kovu sa berie do úvahy hrúbka steny úseku alebo rúrky. Tieto parametre musia byť špecifikované v popise modelu..

Vykurovacie radiátory z hliníka sú ľahšie a lacnejšie, aj keď sú z hľadiska základných parametrov o niečo nižšie ako bimetalové vrátane kapacity sekcie na 1 meter štvorcový. Rúrkové modely majú príjemný dizajn, dajú sa ľahko prelakovať, aby zodpovedali farbe miestnosti. Hlavnou nevýhodou je pravdepodobnosť deformácie a úniku vo sne spoja počas vodného kladiva a extrémneho tlaku. Z tohto dôvodu odborníci odporúčajú ich nákup na vykurovanie súkromného sektora..

Oceľové telo dokonale odoláva extrémnym teplotám, je menej znečistené a má hladký pozinkovaný vnútorný povrch. Relatívne nízka cena, vysoká miera zahrievania a dobrá účinnosť sú určujúcimi ukazovateľmi, ktoré vysvetľujú ich popularitu. Časom je však vnútorná ochranná vrstva zničená pod vplyvom abrazívnych častíc chladiacej kvapaliny..

Príčiny chýb vo výpočtoch na základe ukazovateľov tepelnej vodivosti

Prenos tepla vykurovacej batérie je dôležitým kritériom pre výkon alebo energiu tepla prijatého za určitý čas. Tento indikátor sa meria vo W / m * K alebo kal / hodinu (v technickom popise modelov sú nezrovnalosti). Na prevod hodnôt použite pomer

1,0 W / m * K = 859,8452279 kal / h.

Bimetal (s meďou) a hliník vedú z hľadiska tepelnej účinnosti. Pri porovnávaní však často vznikajú nezrovnalosti, aj keď sú všetky výpočty správne vykonané..

Prenos tepla vykurovacích radiátorov s prihliadnutím na druh kovu je uvedený v tabuľke 2.

tabuľka 2

Kov Tepelná vodivosť W / (m * K)
Hliník 237
Bimetal 185-212
Oceľ (rôzne triedy) 58-65
Liatina 52-60

Najťažšou vecou je nenechať sa mýliť v rýchlostiach prenosu tepla hliníkových chladičov a bimetalových modelov. Tieto chyby je možné ľahko vysvetliť inými ukazovateľmi:

 1. Prenos tepla závisí od štruktúrnej klasifikácie modelu (panelového, rúrkového a prierezového), ktoré sa líšia aj stredovou vzdialenosťou a stupňom priepustnosti 1 kubického metra chladiacej kvapaliny za rovnaký čas.
 2. Batérie nie sú vyrobené z bežného hliníka, ale zo silumínu (zliatina s prídavkom kremíka).
 3. Stupeň kontaktu medzi dvoma materiálmi v bimetalických štruktúrach.
 4. Bimetalové modely sú dvoch typov – meď + hliník alebo oceľ pozinkovaná + silumin.

Poznámka! Úplný odvod tepla sa počíta, keď je batéria úplne zahriata..

Niektoré modely majú počas zahrievania určitú inertnosť, ktorá sa pozoruje na začiatku vykurovacej sezóny. Preto nie je možné porovnávať prenos tepla liatinových a bimetalových radiátorov a kontrolovať vykurovanie dotykom ruky, kým skutočne „nezrýchlia“.

Odvod tepla stolu vykurovacích radiátorov

Prvých pár hodín venujeme zahriatiu celého systému a každého radiátora zvlášť. Tento čas je pre každý model iný, veľa závisí od upchatia vykurovacieho okruhu. Od sovietskych liatinových „akordeónov“ by sa nemal očakávať vysoký tepelný výkon. Sú katastrofálne zanesené hrdzou potrubia, vápnikom a organickým kalom..

Spôsoby zvýšenia prenosu tepla vykurovacieho systému

Je dôležité pochopiť, že poskytnuté informácie sú priemernými údajmi. V skutočnosti sa prenos tepla vykurovacích radiátorov, stôl a deklarované technické vlastnosti môžu v skutočných podmienkach mierne líšiť. Celkové tepelné straty znižujú účinnosť vykurovacieho okruhu bytu alebo domu.

Účinné opatrenia:

 • vonkajšia izolácia domu;
 • výmena starých popraskaných okien za okná s dvojitým zasklením nového typu, ich prenos do zimného režimu počas vykurovacej sezóny;
 • ak je byt na prvom alebo poslednom poschodí, je dôležité čo najviac izolovať zo strany chladných susedných miestností;
 • na zimný čas pripevnite fóliové panely odrážajúce teplo za batérie na stenu;
 • príležitostne vyčistite systém a vyčistite radiátory, aby ste odstránili usadeniny, ktoré znižujú účinnosť zariadenia (znak – teplé potrubia a sotva teplé batérie);
 • pri zdobení stien (najmä v rohovej spálni alebo škôlke) sa odporúča nainštalovať sadu oceľových batérií – na 2-3 steny, bez ohľadu na počet okien, dodatočne nainštalujte dizajnové vykurovacie panely alebo konvekčné bloky zabudované do podláh.

Po kvalitnej izolácii stien je vhodné vymeniť starý studený povrch za nový. Lepšie dosky z prírodného dreva a korku, textúrovaná omietka bez cementu a sadry „divoký kameň“. Vhodné sú aj textilné tapety so zamatovým povrchom a vliesové farby na maľovanie..

Odvod tepla stolu vykurovacích radiátorov

Určujúce faktory pre rýchlosti prenosu tepla radiátorom

V technickom popise akéhokoľvek modelu zariadenia sú uvedené dôležité parametre. V praxi sa účinnosť môže mierne líšiť v dôsledku mnohých faktorov:

 1. Vlastnosti dizajnu – rebrované povrchy vydávajú viac tepla ako ploché panely a dekoratívne panely odoberajú až 40% energie.
 2. Umiestnenie v okennom parapete a výška od úrovne podlahy – studený vzduch obklopuje batériu a čím väčší prístup, tým lepšia cirkulácia vzduchu v miestnosti.
 3. Konvekčné modely prispievajú k aktívnejšej cirkulácii ohrevu objemu vzduchu v miestnosti.
 4. Rozsah radiátorov je obrovský, ale nie pre každý blok existuje vhodné miesto na výšku, šírku a hĺbku.
 5. Typ chladiacej kvapaliny (voda, nemrznúca zmes), teplota a vzdialenosť od kotla k koncovému bodu (počas cesty sa stráca veľké percento a odovzdáva teplo potrubím).
 6. Tepelná inertnosť kovu (liatinové batérie sa pri spustení zahrievajú dlho).
 7. Typ pripojenia (diagonálne plnenie vodou je účinnejšie ako typ bočného a spodného upevnenia).
 8. Rozmanitosť zariadenia podľa typu inštalácie (nástenné, vstavané a podlahové radiátory).
 9. Maľované (kovové povrchy sú teplejšie ako lakované možnosti).

Užitočné rady! Nákup výkonného modelu pre malú miestnosť má určité problémy – musíte znížiť teplotu. Na tento účel sú na vstupe do batérií nainštalované špeciálne termostatické ventily, ktoré sú často ponúkané ako sada.

Porovnanie ukazovateľov: analýza a tabuľka

Na výkonový faktor okrem materiálu, z ktorého je zariadenie vyrobené, vplýva aj stredová vzdialenosť – výška medzi osami horného a dolného výstupu. Hodnota tepelnej vodivosti má tiež významný vplyv na účinnosť.

Typ chladiča Stredová vzdialenosť (mm) Odvod tepla (kW) Teplota nosiča tepla (0 ° C)
Hliník 350 0,139 130
500 0,183
Oceľ 500 0,150 120
Bimetalický 350 0,136 135
500 0,2
Liatina 300 0,14 130
500 0,16
Meď 500 0,38 150

Závislosť prenosu tepla od materiálu

Najlepším materiálom na výrobu radiátorov sú kovy, pretože majú najlepší koeficient tepelnej vodivosti. Čím vyšší je tento indikátor, tým lepšie materiál prenáša teplo z horúcej chladiacej kvapaliny do okolitého vzduchu..

Meď

Ako je zrejmé z tabuľky, z tohto pohľadu je meď najvýhodnejšia – prenáša teplo lepšie ako ostatné. S takýmito výhodami je však veľmi „nepohodlné“ z hľadiska výroby a prevádzky:

 • ľahko sa poškodí;
 • rýchlo oxiduje;
 • chemicky aktívny.

Liatina

Litinové vykurovacie batérie sa už dlho tešia zaslúženej popularite. Tento kov je odolný, lacný a odolný voči korózii. Medzi jeho nevýhody patrí iba veľká hmotnosť a krehkosť..

Veľká hmotnosť batérií im však v niektorých prípadoch prospieva..

V sieťach s kotlami na tuhé palivá veľká tepelná zotrvačnosť spôsobená hmotnosťou chladičov pomáha vyrovnávať inherentné výkyvy teploty chladiacej kvapaliny a udržiavať teplotu v miestnosti po vyhorení paliva.

Oceľ

Tepelná vodivosť ocele je ešte nižšia. Okrem toho podlieha intenzívnej korózii, ktorá výrazne znižuje životnosť takýchto radiátorov..

Relatívne nízka cena a jednoduchosť výroby panelových radiátorov však priťahuje mnoho výrobcov..

Radiátory tohto typu sú dva navzájom prepojené oceľové plechy s vyrazenými kanálmi na pohyb chladiacej kvapaliny.

Druhy radiátorov, poradenstvo pri kúpe

Veľký vplyv na výber batérií má jeho vzhľad (preferencia hliníka), ako bude vyzerať vo vnútri miestnosti, celej miestnosti. Pri súkromnej výstavbe (vidiecky dom, chata), keď existuje autonómny systém výroby tepla, tento faktor voľby prevláda, ale v bytoch s ústredným kúrením existujú okrem estetického vzhľadu aj obmedzenia a požiadavky na batérie. Pevnostné charakteristiky sú rovnako dôležité ako estetický vzhľad. Existujú 4 skupiny: (Pozri tiež: Výber správneho radiátora!)

 1. Hliník.
 2. Bimetalický.
 3. Batérie vyrobené z ocele.
 4. Klasická liatina.

Hliník je v Rusku obľúbený. Odvod tepla jednej časti hliníkového chladiča je veľmi vysoký. Asi 50% tepla sa odovzdáva priamo tepelným žiarením, zvyšné teplo sa odovzdáva do miestnosti konvekciou. Tento typ radiátora je najúčinnejší z hľadiska prenosu tepla! Prenos tepla hliníkových radiátorov sa zvyšuje, keď majú ďalšie rebrá, sú umiestnené vo vnútri sekcie, účinnosť odvádzania tepla sa zvyšuje o 0,5 štvorcových metrov miestnosti.

Odvod tepla vykurovacieho radiátora

V konštrukcii hliníkových radiátorov sú tepelné hlavy, pomocou ktorých je možné vykonať reguláciu, efekt sa prejaví po 10 minútach, čo umožňuje výrazné úspory – až 30% tepelného zdroja. Odborníci odporúčajú vybrať vysokokvalitné hliníkové batérie. Chladivo pre hliníkové radiátory na výrobu tepla musí mať hodnotu pH v rozmedzí 7-8 jednotiek, musí byť filtrované tak, aby v ňom neboli žiadne pevné častice. Cudzie častice v chladiacej kvapaline spôsobia porušenie oxidového filmu a povedú k rýchlemu opotrebovaniu batérie..

Pred použitím je chladiaca kvapalina pripravená, inak by bol celý systém nepoužiteľný. Preto výberom vysokokvalitného hliníkového radiátora budete mať systém s vysokou tepelnou účinnosťou a schopnosťou šetriť teplo. (Pozri tiež: Ktoré hliníkové radiátory sú lepšie)

Kritériá pre výber vykurovacieho radiátora

 • Dizajn – na rozdiel od logiky je často prvou vecou, ​​ktorej sa venuje pozornosť, vzhľad chladiča. Pre tento prístup môžete samozrejme nájsť vysvetlenie: prečo potom meniť staré, nepohodlné a obrovské liatinové batérie?
 • Cena – pre mnohých je tento parameter rozhodujúci. Prečo platiť viac, keď môžete ušetriť.
 • Prenos tepla je pre špecialistov najdôležitejšou charakteristikou radiátora. Koniec koncov, je to prenos tepla, ktorý ovplyvňuje účinnosť vykurovania miestnosti. Preto je dobré, ak je tento ukazovateľ čo najvyšší. Orientačná hodnota je 100-150 W prenosu tepla na 1 m2. vyhrievaná miestnosť.
 • Spoľahlivosť a trvanlivosť – v našich centralizovaných vykurovacích systémoch existujú nepríjemné vlastnosti – nestabilita tlaku a silné znečistenie vykurovacej vody. To môže viesť k takzvanému vodnému kladivu a korózii. Preto je vhodné zvoliť si model chladiča s antikoróznym povlakom. Upozorňujeme, že tlak vo vykurovacom systéme výškových budov je 9-10 atmosfér a v jednotlivých kotolniach-až 6 atmosfér. Spoľahlivosť a trvanlivosť ohrievača je teda určená predovšetkým týmto indikátorom..
 • Veľkosť – ovplyvňuje celkový vonkajší priestor. Veľkosť závisí od plochy vykurovanej miestnosti, účelu radiátora: pre domácnosť, kanceláriu, nebytové priestory.
 • Hmotnosť – radiátor je potrebné nielen kúpiť, ale aj doručiť na miesto určenia, zmontovať a nainštalovať.

Počítame počet sekcií

Dôležitým kritériom pre výber radiátora je jeho tepelný výkon. Je to uvedené na cenovke alebo v pase chladiča. Ako si vybrať ten správny radiátor pre vaše potreby?

Je potrebné pamätať na veľkosť miestnosti, kde sa plánuje inštalácia. Približný výpočet je nasledujúci: 1 000 W na 10 metrov štvorcových (pre rohové miestnosti, miestnosti s rozsiahlym zasklením a zlou tepelnou izoláciou odoberáme 1 200-1 300 W na 10 metrov štvorcových).

V závislosti od vypočítaného tepelného výkonu vyberieme radiátor požadovanej veľkosti s požadovaným počtom sekcií.

Napríklad na vykurovanie miestnosti s rozlohou 15 metrov štvorcových budete potrebovať 1500 W zariadenie.

Voľba typu pripojenia a veľkosti radiátora

V závislosti od toho, kde bude radiátor inštalovaný, ako aj od toho, ako a v akej výške sú umiestnené prívodné potrubia vykurovacieho systému, je určené: typ pripojenia radiátora (spodné alebo bočné pripojenie), ako aj veľkosť radiátor (stredová vzdialenosť – tj. vzdialenosť medzi spojovacími rúrkami). Môže to byť od 200 do 2000 mm. Toto číslo musí byť uvedené na označení každého modelu..

Výhody hliníkových batérií:

 • malá veľkosť;
 • ľahkosť;
 • vysoký pracovný tlak;
 • nízka cena;
 • dobrý odvod tepla vďaka prítomnosti veľkého počtu rebier, ktorých veľká plocha prispieva k dobrému zahrievaniu.

Špecifikácia hliníkových batérií:

 • Tlak – 12 – 16 barov;
 • Výkonový (tepelný) úsek – 138 – 210 V;
 • Max. teplota chladiacej kvapaliny – 130 stupňov Celzia;
 • Hmotnosť jednej sekcie je v priemere 1,12 – 1,5 kg.

Voľba miesta inštalácie

Vykurovacie zariadenia sú spravidla umiestnené v blízkosti okien pod okennými parapetmi. Okenný parapet vyčnievajúci nad batériu môže brániť pohybu teplého vzduchu nahor. Preto sa odporúča inštalovať radiátor blízko vonkajšej steny vo výške 10 cm od podlahy tak, aby medzi ním a okenným parapetom bola medzera najmenej 8 cm..

Z estetických dôvodov sú v blízkosti batérie umiestnené rôzne dekoratívne obrazovky na zablokovanie vykurovacieho zariadenia. V tomto prípade sa obrazovka stane prekážkou pre tepelnú energiu vyžarovanú radiátorom a miestnosť sa začne vyhrievať iba vďaka konvekčnej výmene tepla, čo prirodzene znižuje jej účinnosť. V takom prípade odporúčame použiť na kompenzáciu tepelných strát výkonnejší radiátor..

Prenos tepla vykurovacích radiátorov: tabuľka hodnôt pre bimetalové, hliníkové, oceľové a liatinové modely, ako vypočítať požadovaný tepelný výkon batérií, spôsoby zvýšenia alebo zníženia indikátora

Samonastaviteľná teplota

Môžete nezávisle regulovať a nastavovať optimálnu teplotu v rôznych miestnostiach podľa ich použitia a súčasne ušetriť značnú časť energie. To sa dá ľahko dosiahnuť pomocou termostatickej hlavice nainštalovanej na termostatickom ventile v prívode do vykurovacieho telesa..

Termostatická hlavica nainštalovaná s radiátorom reguluje vykurovací výkon podľa nastavenej teploty. Termostatický ventil, na ktorom je umiestnená tepelná hlava, nereguluje prietok chladiacej kvapaliny – je otvorený alebo zatvorený. Zostáva teda iba nastaviť požadovanú úroveň teploty v miestnosti (otočením tepelnej hlavy na určité číslo) a tepelná hlava ju v závislosti od teploty okolia nezávisle reguluje – otvorením alebo zatvorením dráhy chladiacej kvapaliny. k radiátoru vykurovania. Dôležité! Pri inštalácii je potrebné, aby bola teplota vzduchu obklopujúceho tepelnú hlavu správne nastavená tak, aby odrážala skutočnú teplotu miestnosti, potom bude celý systém fungovať podľa očakávania..

Prenos tepla vykurovacích radiátorov: tabuľka hodnôt pre bimetalové, hliníkové, oceľové a liatinové modely, ako vypočítať požadovaný tepelný výkon batérií, spôsoby zvýšenia alebo zníženia indikátora

Optimálne riešenie pre každú domácnosť!

Pre chaty a domy s individuálnymi vykurovacími bodmi je možné použiť všetky typy vykurovacích zariadení za predpokladu, že ste správne vzali do úvahy pracovný a tlakový skúšobný tlak, pre ktorý je vybraný radiátor navrhnutý, a tiež ste nezabudli na malé technické nuansy typické pre každý typ radiátora, napríklad ako zvýšené emisie plynu v hliníkových radiátoroch.

V moderných viacpodlažných budovách je žiaduce používať bimetalové a hliníkové radiátory, ktoré sa vyznačujú elegantným dizajnom, vysokou pevnosťou a odolnosťou proti korózii..

Pre súkromný dom alebo byt?

Na výrobu RO sa špecializujú desiatky a stovky spoločností. Konkurencia je veľká. Obchodníci prichádzajú s novými argumentmi v prospech svojich produktov. Vďaka tomu je výber z hľadiska vlastností bohatší a nákup pre bežného kupujúceho je náročnejší. Začnime tým najjednoduchším.

Ak potrebujete zariadenie pre súkromný dom alebo byt s individuálnym vykurovacím systémom, vyberte si podľa výkonu a dizajnu. Títo. navonok videl model, ktorý sa mu páčil, vybral ho podľa výkonu / veľkosti – a to je všetko. Pre byt vo viacpodlažnej budove, kde je chladiaca kvapalina dodávaná potrubím centralizovaného vykurovacieho systému, musíte tiež vziať do úvahy pracovný tlak nastavený výrobcom. Nemalo by byť nižšie ako 10-12 atmosfér. V opačnom prípade sa štruktúra pri dodávke vody zlomí.

A teraz poďme zistiť typy vykurovacích telies, tradične prezentujúce údaje vo forme “drobnej” tabuľky.

Možnosti nástrojov a ich vlastnosti

Porovnávacie kritérium Odrody Charakteristiky
Poprava Sekčné
 • + je vhodné meniť výkon zariadenia zmenou počtu sekcií
 • – skladací dizajn
 • – riziko netesností v spojoch s tesneniami nízkej kvality
Rúrkové
 • + podobné sekčným, ale bez ich nevýhod
 • – vysoká cena
Panel
 • + minimálne riziko netesností, jednoduchšia montáž, rýchla regulácia teploty RO (kvôli menšiemu objemu chladiacej kvapaliny vo vnútri)
 • – mnoho modelov je navrhnutých pre relatívne nízky tlak a je vhodných len na použitie v súkromných domoch, kde je k dispozícii vykurovací systém s obehovým čerpadlom
Materiál chladiča Liatina
 • + trvanlivé, lacné
 • – ťažký, iba sekčný, s vysokou tepelnou zotrvačnosťou, ktorý vám neumožňuje rýchlo nastaviť teplotu v miestnosti, dizajn dostupných zariadení nie je pre amatéra – zaujímavejšie modely sú drahé
Oceľ
 • + rôzne druhy štruktúr z tohto materiálu, rýchle zahriatie, dostupná cena
 • – citlivosť na koróziu spôsobenú použitím zliatin nízkej kvality. Vzhľadom na relatívnu jednoduchosť výroby sa môžete stretnúť s lacnými výrobkami od bezohľadných výrobcov. Preto tieto spoločnosti používajú najlacnejšiu oceľ, pričom hrúbka stien chladiča je minimálna. To všetko sa stáva dôvodom rýchleho zlyhania RO..
Hliník
 • + ľahká a odolná, jednoduchá inštalácia, vďaka nízkej tepelnej zotrvačnosti, vám umožní rýchlo zmeniť teplotu v miestnosti
 • – drahšie ako oceľové, kvôli špeciálnym požiadavkám na chladiacu kvapalinu – vhodné iba pre jednotlivé vykurovacie systémy (v súkromných domoch alebo bytoch s vykurovacím kotlom)
Bimetalový (oceľ + hliník)
 • + považuje sa za odolnejší ako hliník a oceľ
 • – vysoká cena
Meď
 • + odolný, vysoký odvod tepla
 • – priame pripojenie na oceľové rúry je neprijateľné, vysoké náklady, nemožnosť lakovania
Materiál tesnenia Silikón Odoláva vysokým teplotám, účinne kompenzuje rozťažnosť kovových štruktúr. Ideálne pre nízkotlakové vykurovacie systémy, ako sú súkromné ​​domy.
Paronit Paronite je stlačená guma s prímesou azbestu a ďalších zložiek. Odolný, odoláva vysokým teplotám. Najčastejšie sa používa v systémoch centralizovaného vykurovania.
Fluórplast Tepelne odolný polymérny výrobok, ktorý sa inštaluje bez mazania. Odoláva účinkom všetkých typov nosičov tepla.
Kartón Špeciálna lepenka impregnovaná olejovou farbou úspešne zvláda svoju funkciu v hliníkových a bimetalických RO inštalovaných v súkromných domoch.
Nosič tepla Voda Nejde o obyčajnú vodu, ale o špeciálne upravenú vodu. To cirkuluje v systéme centralizovaného vykurovania. Obmedzuje obsah solí tvrdosti (v dôsledku ktorých sa v potrubiach tvoria usadeniny soli – vodný kameň) a kyslíka (v dôsledku ktorých materiál koroduje a zrúti sa). Požiadavky na vodu v EÚ a Ruskej federácii sa líšia, preto sa pri kúpe vykurovacieho radiátora zahraničnej výroby odporúča vziať do úvahy chemické zloženie vody vo vašom vykurovacom systéme. Ak chcete, môžete to zistiť v ZhES.
Nemrznúca zmes Nemrznúce alebo nemrznúce prostriedky sa používajú pre systémy s individuálnym vykurovacím okruhom. Sú potrebné v prípade rizika zamrznutia chladiacej kvapaliny v dôsledku vypnutého kotla. Ako viete, chladiaca kvapalina je vždy v systéme. Ak napríklad voda v systéme v zime zamrzne, v dôsledku expanzie zlomí potrubie, radiátor atď. Nemrznúce zmesi nemrznú pri priemerných teplotách pod nulou. Ako tepelné nosiče je možné použiť roztoky etylénglykolu, propylénglykolu a alkoholu..
Miesto inštalácie Stacionárne Tradičné radiátory inštalované vo väčšine bytov. Montáž na stenu sa vykonáva pomocou špeciálnych kolíkových alebo rohových konzol
Stojace na podlahe To isté ako stacionárne zariadenia, inštalované iba na špeciálnych nohách.
Prevádzkový tlak* až 10 atm. Tieto hodnoty sú typické hlavne pre zariadenia panelového typu..
až 20 atm. a vyššie Pre rúrkové a sekčné RO.
Stredová vzdialenosť 350, 400, 500, 600, 700 mm Vzdialenosť medzi osami horizontálnych kolektorov, pozdĺž ktorej je zariadenie vybrané na pripojenie k existujúcemu potrubiu.
Spôsob pripojenia Bočné jednostranné. (podtyp bočného pripojenia) Najbežnejšie a najefektívnejšie riešenie z hľadiska využívania schopností RO. Bočné pripojenie: zhora – do potrubia dodávajúceho vykurovacie činidlo, zospodu – do výstupu.
Diagonálny (podtyp bočného spojenia) Najčastejšie sa používajú pri pripájaní dlhých zariadení (od 2 m a viac), čo umožňuje rovnomerné rozloženie chladiacej kvapaliny v celom objeme konštrukcie. Horný vstup, výstup – zo spodnej opačnej strany.
Sedlo (podtyp bočného spojenia) Pre sekčné RO, keď nie je možné použiť iné metódy. Vstup a výstup zboku zospodu na protiľahlých stranách zariadenia. V tomto prípade môže výkon výmenníka tepla klesnúť o 10-20%..
Nižšie Na pripojenie panelových RO so skrytým potrubím pod podlahou. Vstup a výstup na krátku vzdialenosť zospodu. Účinnosť chladiča je nižšia ako pri bočných a diagonálnych spojoch.
Tepelný výkon ** hodnoty v širokom rozsahu Charakterizuje schopnosť chladiča prenášať určité množstvo tepla z chladiacej kvapaliny do miestnosti za hodinu prevádzky. Závisí nielen od veľkosti a zariadenia RO, ale aj od teploty chladiacej kvapaliny a vzduchu v miestnosti.
Rozmery Priemer: výška 260 až 800 mm, šírka 270 až 1800 mm, hĺbka 50 až 100 mm Priamo ovplyvňujú tepelný výkon zariadenia, pretože od toho závisí objem chladiacej kvapaliny cirkulujúcej v zariadení.

* Pred výberom zariadenia musíte pomocou ZhES skontrolovať maximálny tlak vo vykurovacom systéme. Nezabudnite, že všetky radiátory sú vhodné pre systém centralizovaného vykurovania, okrem hliníka!

** Často sa nás pýta, ako si vybrať správny vykurovací radiátor z hľadiska výkonu. Aby sme vám i sebe uľahčili život, vyvinuli sme šikovnú kalkulačku. Použitie na zdravie!

Pre tých, ktorí chcú sami odhadnúť tepelný výkon, môžete použiť nasledujúcu techniku. Určte požadované hodnoty na jednotku plochy miestnosti: 100 W / m2 – jedno okno a jedna vonkajšia stena; 120 W / m2 – jedno okno a dve vonkajšie steny (rohová miestnosť); 130 W / m2 – dve okná a dve vonkajšie steny (rohová izba). Napríklad je tu rohová miestnosť 20 m2 s dvoma oknami. Potom bude odhadovaný výkon RO: 20 × 130 = 2 600 W. Zohľadnime skutočnosť, že pasové charakteristiky radiátorov sú viazané na ideálne prevádzkové podmienky zariadenia – 10% je dosť. Celkovo tak získame požadovaný tepelný výkon: 2 600 × 1,1 = 2860 W.

Zostáva len rozhodnúť o požadovanom modeli, ktorý nájdete medzi 20 zariadeniami, ktoré sme vybrali..

Stručná charakteristika modelov RO z hodnotenia

Značka a krajina výroby Model a rozmery sekcie / panelu (Š × V × H) Materiál, nominálny tepelný tok na sekciu / panel, W Približná cena za jednotku / sekciu
1. Globálne (Taliansko) STYLE PLUS 500 (80 × 575 × 95) bimetal, 185 od 1041 rub.
2. RIFAR (RF) ALP-500 (81 × 570 × 75 mm) bimetal, 158 od 630 rub.
3. SIRA (Taliansko) RS 500 (80 × 572 × 95) bimetal, 201 od 850 rubľov.
4. RIFAR (RF) Monolit 500 (80 × 577 × 100) bimetal, 196 od 850 rubľov.
5. Royal Thermo (Taliansko) PianoForte 500 (80 × 591 × 100) bimetal, 185 od 1 500 rubľov.
6. Globálne (Taliansko) ISEO 500 (80 × 582 × 80) hliník, 180 od 790 rubľov.
7. Tepelné (RF) Standard Plus 500 (79 × 531 × 72) hliník, 198 od 400 rubľov.
8. Oasis (RF) Al 500/80 (79 × 531 × 72) hliník, 170 od 420 rubľov.
9. Sira (Taliansko) ALICE ROYAL 95/500 (80 × 580 × 95) hliník, 190 od 560 rubľov.
10. Royal Thermo (RF) Indigo 500 (80 × 591 × 100) hliník, 185 od 630 rub.
11. Buderus (Nemecko) Logatrend K-Profil 33 300 1200 (1200 × 300 × 155) oceľ, 670 od 2 000 rubľov.
12. KZTO (RF) Harmony 2-500-12 (70 × 545 × 80) oceľ, 180 od 2 250 rubľov.
13. Lideya (Bielorusko) typ 22 500 × 1000 LU 22-510 (1000 × 500 × 47) oceľ, 697 od 2 850 rubľov.
14. Kermi (Nemecko) FKO 22 0510 (1000 × 500 × 100) oceľ, 965 od 2 650 rubľov.
15. Viadrus (Česká republika) Styl (60 × 580 × 130) liatina, 70 od 1 500 rubľov.
16. MLOO (Bielorusko) MS-140M-05 (104 × 588 × 140) liatina, 160 od 500 rubľov.
17. EXEMET (RF) Moderný 3-745 / 600 (45 × 745 × 100) liatina, 102 od 2 000 rubľov.
18. Terma (Poľsko) Aero H (325 × 900) oceľ, 290 od 41 000 rubľov.
19. Arbonia (Švajčiarsko, Nemecko) Karotherm KM90 (500 × 943 × 22) oceľ, 481 od 100 000 rubľov.
20. GuRaTec (Nemecko) Apollo 765/05 (76 × 768 × 250) liatina, 145 od 6600 rub.

Okrem samotného výmenníka tepla nezabudnite na regulačné ventily (tepelná hlava) a ventil Mayevsky (ak nie je súčasťou dodávky), ktoré je potrebné zakúpiť samostatne. To v niektorých prípadoch platí aj pre montážne sady. Jednorúrkové vykurovacie systémy vyžadujú obtok.

O potrebe kúpiť radiátory

Systém ohrevu vody je dnes bežným spôsobom vykurovania obytných budov. To platí pre centrálne systémy aj pre systémy s vlastným kotlom. Nízke náklady na radiátory a komponenty na inštaláciu, jednoduchá inštalácia, možnosť vloženia ďalších jednotiek, napríklad systém „teplej podlahy“ alebo ohrievače vzduchu – to všetko určuje neustálu popularitu radiátora..mebel

V akých prípadoch je potrebné kúpiť radiátory? Po prvé, ak má byť vykurovací systém nainštalovaný od začiatku. Za druhé, ak potrebujete vymeniť staré batérie, ktoré už majú zlý výkon v dôsledku korózie, vnútorných usadenín atď. Aby bol dom teplý a pohodlný, je dôležité vybrať správne vykurovacie zariadenie. Musíte postupovať nielen z množstva, ale aj z charakteristík miestnosti, potrubia a ďalších nuancií. Podrobnejšie o tom budeme diskutovať nižšie. Začnime s hlavnou otázkou, ktorá vzniká pri výbere vykurovacích radiátorov.

Ktorý materiál je spoľahlivejší?

Liatina alebo oceľ? Alebo možno hliník? Bimetalové radiátory – čo to je? Ktorý je lepší? Jednoznačná odpoveď bohužiaľ neexistuje. Všetko závisí od toho, kam chcete zariadenie nainštalovať, koľko rokov ho plánujete používať pred jeho výmenou a koľko ste ochotní minúť. Odporúčame použiť tabuľku.

Klasifikácia radiátorov podľa materiálu výroby

Materiál Popis radiátorov

Liatina

čugun

Každý pozná liatinové batérie, ktoré sa používali v sovietskych časoch vo všetkých bytoch. V niektorých domoch sú stále nainštalované exponáty spred 40 rokov, čo svedčí o ich odolnosti. Skladajú sa z niekoľkých liatinových profilov a používajú sa v vykurovacích systémoch s prirodzenou cirkuláciou. Nie je vhodné pre automaticky riadené systémy. Existuje názor, že liatinové výrobky majú zastaraný dizajn. Dnes však výrobcovia ponúkajú celkom moderné modely, ktoré sa hodia do akéhokoľvek interiéru..

 • Pros: odolný voči vysokému tlaku až do 15 atm; nie je opotrebované mechanickým pôsobením piesku a korozívnych látok; nenáročný na kvalitu vody
 • Nevýhody: veľká hmotnosť; vysoká tepelná zotrvačnosť, ktorá vám neumožňuje rýchlo nastaviť teplotu vykurovania; krehkosť liatiny; majú strach z vodného kladiva; čas od času musíte povrch natrieť

Oceľ

stal

Oceľové radiátory sú rozšírené v súkromných aj bytových domoch. Ochranný povlak na vnútorných stenách zabraňuje korózii a zaručuje dlhú životnosť – viac ako 20 rokov. Podľa návrhu sú modely panelové zvárané z dvoch oceľových plechov, rúrkových a profilových, takže je ľahké vybrať si ten správny do každej miestnosti..

 • Pros: nízke náklady v porovnaní s hliníkom; rýchle zahriatie; odolnosť voči poklesu tlaku; vysoký prenos tepla; rozmanitosť prevedení
 • Nevýhody: náchylnosť na koróziu, pretože vnútorná ochranná vrstva sa časom opotrebuje vplyvom nečistôt vo vode; citlivosť na kvalitu chladiacej kvapaliny; zraniteľnosť zvarových švov voči vodnému kladivu v panelových radiátoroch; dostatočne veľká hmotnosť

Hliník

hliník

Modely sa objavili na trhu vykurovacích zariadení relatívne nedávno – na konci 80. rokov minulého storočia, ale už sa im podarilo obsadiť svoje miesto, pretože získali viac ako polovicu územia z iných zariadení. Ohrev sa vykonáva sálaním tepla a prenosom tepla prúdením. Takéto radiátory sa spravidla kupujú v súkromných domoch, niekedy v bytových domoch, ale podliehajú použitiu čistého chladiva.

 • Pros: nízka hmotnosť; dobrý prenos tepla – 4 krát vyšší ako u liatiny; odolnosť voči vodnému kladivu; hliník sa ľahko tvaruje a vytvára sekcie moderného dizajnu
 • Nevýhody: náchylnosť na koróziu za prítomnosti kovových nečistôt vo vode

Bimetal

bimetall

Bimetalové radiátory spájajú výhody hliníka a ocele. Vonkajšia konštrukcia je vyrobená z hliníka a vo vnútri je oceľová. Životnosť zariadení dosahuje 30 rokov. Skvelé pre bytové domy.

 • Pros: vysoký prenos tepla; nízka hmotnosť; odolnosť voči vysokému tlaku až do 24 atm; odolnosť proti korózii – nízke požiadavky na kvalitu vody; štýlový vzhľad
 • Nevýhody: vysoká cena; citlivosť na prítomnosť kyslíka v chladiacej kvapaline; tendencia hromadiť vklady

Meď

mednyj

Medené radiátory nie sú také bežné ako ostatné spotrebiče. Majú však vysokú účinnosť, ktorá je 5 -krát vyššia ako účinnosť ich liatinových náprotivkov. Odoláva vysokému tlaku až do 16 atm. Sú inštalované v domoch, kde je vykurovací systém vyrobený z medených rúr, pretože nie sú kompatibilné s oceľovými rúrami..

 • Pros: trvanlivosť; šetrnosť k životnému prostrediu – nie je náchylná na tvorbu patogénov; vynikajúci odvod tepla; jednoduchosť prevádzky; odolnosť voči vodnému kladivu
 • Nevýhody: vysoké náklady; nemožno zafarbiť – musia byť skryté za ozdobnými mriežkami

Teraz viete o výhodách a nevýhodách rôznych radiátorov, aby ste sa mohli rozhodnúť, ktorá možnosť je pre vás najlepšia. To však nie je všetko, čo je potrebné pri nákupe zvážiť. Hovorme o parametroch, ktoré by sa mali podrobnejšie študovať.

Spoľahliví výrobcovia

Keď porozumiete technickým parametrom, je zrejmé, ktorý vykurovací radiátor je najvhodnejší pre konkrétnu miestnosť. Potrebujete napríklad hliníkový model s výkonom 1,4 kW so stredovou vzdialenosťou 500 mm a pracovným tlakom 20 atm. Môžete začať hľadať a porovnávať konkrétne modely. Ktorému výrobcovi by ste mali dať prednosť? Poďme na to.

RIFAR je najobľúbenejší medzi modernými domácimi značkami. Spoločnosť ponúka hliníkové a bimetalické radiátory, ktoré sa vyrábajú v regióne Orenburg. Navrhnuté na prevádzku v ruských podmienkach a osvedčili sa v rôznych oblastiach krajiny – od Ďalekého východu po Kaliningrad. Radiátory prechádzajú dvojitými tlakovými skúškami až do 30 atm, majú vysokú pevnosť a spoľahlivosť. Majú záruku 10 rokov. Ďalšou ruskou značkou známou na trhu vykurovacích zariadení od roku 1999 je Elsotherm. Vďaka dvojvrstvovému lakovaniu si výrobky dlho zachovávajú svoj estetický vzhľad. Záruka na hliníkové modely je 15 rokov, na bimetalové – 20 rokov.

radiátor 5

Turecké radiátory sú medzi kupujúcimi obľúbené. Zariadenia COPA sú modely z oceľových panelov s dodatočným rebrovaním a dvojitým ochranným povlakom. Sada obsahuje potrebný montážny materiál pre jednoduchú inštaláciu. Záruka je 2 roky. Liatinové radiátory Demrad sa perfektne zmestia do miestnosti v klasickom alebo vintage štýle – telo je vyzdobené v retro dizajne, v extrémnych častiach sú dokonca kučeravé nohy..

Za zmienku stojí talianske radiátory Royal Thermo, ktoré sa vyrábajú v Rusku. Hliníkové modely sú vyrobené s technológiou PowerShift – pre lepšie prúdenie sú k dispozícii ďalšie zvlnené rebrá. Bimetalové výrobky majú exkluzívny moderný dizajn: niekoľko sekcií je možné spojiť v rôznom poradí. Na výber je z farieb – biela alebo čierna. Talianske radiátory SIRA sú vyrobené technológiou leteckého zvárania TECH 3, vďaka ktorej je konštrukcia veľmi robustná. Maľovanie v 8 stupňoch zaisťuje trvanlivosť povlaku. Na všetky výrobky sa poskytuje 10-ročná záruka..

Zhrňte

Teraz viete, podľa akých parametrov si vybrať vykurovacie radiátory. Hlavnou vecou je zistiť vlastnosti vykurovacieho systému doma. Ak vyrábate autonómny vykurovací systém v súkromnom dome a ešte ste si nekúpili kotol, môžete si ho vyzdvihnúť na našich webových stránkach a ihneď si ho objednať s radiátormi. Ponúkame tiež veľký výber príslušenstva, ktoré bude potrebné pri inštalácii. Stále máte otázky? Zavolajte manažérovi nášho internetového obchodu! Pomôže vám pri rozhodovaní o kúpe..

Hodnotenie vykurovacích radiátorov

Ako boli vybrané najlepšie vykurovacie radiátory do roku 2021? V priebehu zostavovania zoznamu TOP experti vyhodnotili a porovnali značky a modely, o ktoré je na trhu najväčší dopyt, a dôveru kupujúcich. Celkovo sa zvažovalo niekoľko desiatok nominovaných, po ktorých boli vodcovia určení podľa dôležitých technických kritérií:

 • Vykonanie – sekčné, rúrkové, panelové;
 • Materiál telesa – liatina, oceľ, hliník, bimetal, meď;
 • Nosič tepla – voda, nemrznúca zmes;
 • Inštalácia – podlaha, stacionárna metóda;
 • Pracovný tlak – až 10 atmosfér, až 20 a viac;
 • Tepelný výkon – tepelný výkon vo vzťahu k ploche miestnosti;
 • Rozmery – výška, šírka, hĺbka, hmotnosť.

Bol braný do úvahy pomer kvality, vzhľadu, ceny každého nominovaného. Pri zostavovaní hodnotenia je dôležitá aj spätná väzba od tých, ktorí prevádzkovali tú alebo onú jednotku z vlastnej skúsenosti. Spomínajú jednoduchosť inštalácie a údržby RO, ich odolnosť voči korózii a nečistotám, harmonickú kombináciu dizajnu s interiérom..

Najlepšie ohrievače pre letné chaty

Globálny STYLE PLUS 500

Globálny STYLE PLUS 500

STYLE PLUS 500 model známeho talianskeho výrobcu Global. STYLE PLUS 500 sa vyznačuje zvýšeným bezpečnostným rozpätím – výrobok je schopný odolávať tlakom až do 35 atmosfér – a tiež väčším priemerom zvislých kanálov spájajúcich horizontálne kolektory. Na utesnenie spojov sekcií sa používajú špeciálne silikónové tesnenia, navrhnuté tak, aby boli v kontakte iba s pripravenou vodou – iné typy chladiacich kvapalín nie sú povolené. Tento bimetalický výrobok je navrhnutý tak, aby sa vo vnútri nevytvárali vzduchové vrecká, čo bráni správnemu fungovaniu zariadenia. Záruka – 10 rokov.

Hlavné technické vlastnosti Global STYLE PLUS 500 (x6)

Charakteristika Hodnota
Materiál bimetal
Tepelný výkon, W 1110
Počet sekcií, ks. 6
Max. Pracovný tlak, atm. 35
Stredová vzdialenosť, mm 500
Pripojenie bočné
Objem vody v jednej sekcii, l 0,19
Hmotnosť, kg 11,64
Rozmery (Š × V × H), mm 480 × 575 × 95
Cena za sekciu / panel od 1041 rub.

RIFAR ALP-500, bimetalový

RIFAR ALP-500

V roku 2002 ruská spoločnosť Rifar rýchlo prerazila v oblasti výroby vykurovacích radiátorov pre súkromné ​​domy a byty a od tej doby dosiahla značný úspech. Hlavnou špecializáciou spoločnosti RIFAR je vývoj a výroba bimetalických a hliníkových zariadení. V modeli bimetalového radiátora RIFAR ALP-500 je dosiahnutý vysoký prenos tepla vďaka vyvinutému bočnému povrchu sekcie. Preto bol dizajn veľmi tenký – hrubý iba 75 mm! V predaji sú modely s počtom sekcií od 4 do 14, spojené pomocou silikónových tesnení, ktoré poskytujú nekompromisnú tesnosť. RO je možné vyrobiť v akejkoľvek z farieb palety RAL 9016. Je však potrebné mať na pamäti, že chladiacou kvapalinou pre takéto zariadenie by mala byť iba špeciálne pripravená voda – „nemrznúca zmes“ používaná v vykurovacích systémoch súkromných domov bude tu nepracuje. Záruka 10 rokov.

Hlavné technické vlastnosti RIFAR ALP-500 (x6)

Charakteristika Hodnota
Materiál bimetal
Tepelný výkon, W 948
Počet sekcií, ks. 6
Max. Pracovný tlak, atm. dvadsať
Stredová vzdialenosť, mm 500
Pripojenie bočné
Objem vody v jednej sekcii, l 0,2
Hmotnosť, kg deväť
Rozmery (Š × V × H), mm 474 × 570 × 75
Cena za sekciu / panel od 630 rub.

Pozrite sa na desaťminútové video o výrobe chladiča Rifar:

SIRA RS 500, bimetalový

SIRA RS 500

Pod značkou Sira sa vyrábajú vysokokvalitné talianske RO, vrátane modelu, o ktorý sa zaujímame – RS 500. Spoľahlivý, štýlový a efektívny – takto sa dá charakterizovať tento produkt. Spoločnosť je stará viac ako pol storočia, preto sa používajú iba osvedčené riešenia: jednodielna oceľová kontúra s vonkajšou vrstvou hliníka, vysokokvalitný náter. Líši sa od ostatných riešení absenciou ostrých rohov. Záruka je 20 rokov. Je však potrebné mať na pamäti, že montážna sada je neštandardná, nie je k dispozícii všade, takže je lepšie ju najskôr kúpiť..

Hlavné technické vlastnosti SIRA RS 500 (x6)

Charakteristika Hodnota
Materiál bimetal
Tepelný výkon, W 1206
Počet sekcií, ks. 6
Max. Pracovný tlak, atm. 40
Stredová vzdialenosť, mm 500
Pripojenie bočné
Objem vody v jednej sekcii, l 0,19
Hmotnosť, kg 13.1
Rozmery (Š × V × H), mm 480 × 572 × 95
Cena za sekciu / panel od 850 rubľov.

Royal Thermo Vittoria 500

Na každom zariadení môžete vidieť ochranné označenia. Hlavným rozdielom od mnohých konkurentov je typ rebrovania, ktorý vytvára nielen špeciálnu estetiku, ale tiež zvyšuje prenos tepla o 5%a smeruje prúd teplého vzduchu nie k oknu, ale do miestnosti. Bude slúžiť až do 18 metrov štvorcových. m. s maximálnym výkonom 1750 W. Na jednej jednotke výrobku je 10 sekcií; pred uvedením na trh je výrobok testovaný v súlade s GOST.

Royal Thermo Vittoria 500

Dôstojnosť

 • Ochrana proti hrdzi – 7 náterov;
 • Plná ochrana pred únikom vody;
 • Kvalita stavby;
 • Atraktívny dizajn;
 • Dlhé uchovanie tepla po vypnutí.

nevýhody

 • Vysoká cena v porovnaní s konkurenciou;
 • Špecifická vôňa na začiatku práce.

Ak vezmeme do úvahy zariadenie z hľadiska hmotnosti a rozmerov, je to najlepší zástupca vo svojej triede. Pri skromných parametroch je jeho účinnosť pomerne vysoká. Niektorí remeselníci a špecialisti navyše zdôrazňujú dobrú odolnosť voči vodnému kladivu až do 100 atmosfér.

ROMMER Al Optima 500 x 12

Všetky hliníkové radiátory majú bočné pripojenie (1 “). Stredová vzdialenosť je štandardná – 500 mm. Jedna časť chladiča váži 0,81 kg a pojme 0,28 litra vody. Tento typ, na rozdiel od ostatných uvedených v hodnotení, bude vyžadovať minimum chladiacej kvapaliny v systéme, preto sa zahrievanie vyskytuje oveľa rýchlejšie. Odoláva teplotám až do 110 ° C. Hrúbka steny vertikálneho kolektora je 1,8 mm. Ošetrené antikoróznym povlakom. Výkon jednej sekcie je 155 wattov. Odvod tepla – 133,4 W pri 70 ° C. Navrhnuté pre tlak 12 bar (maximum pri tlakových skúškach – 24 bar).

Výhody:

 1. Ľahko sa kladie.
 2. Lakonický dizajn.
 3. Pľúca.
 4. Spoľahlivý.
 5. Lacné.

Chyba:

 1. Materiál je krehký. Počas prepravy môže byť rozdrvený (existujú ojedinelé prípady).

ROMMER Al Optima 500 za 3 500 rubľov pre 12 sekcií je najekonomickejšou možnosťou s diskrétnym dizajnom a normálnym stupňom spoľahlivosti. Poskytuje dobrý odvod tepla, aj keď menej ako Rifar Alum 500,86% používateľov odporúča tieto batérie na nákup.

Kamenec Rifar 500

Globálne ISEO

Túto značku vyrába talianska spoločnosť s takmer polstoročnou históriou. Kompaktné a elegantné modely radiátorov dokonale zapadajú do okenných výklenkov a vyzerajú dobre v otvorených priestoroch. Pri ich výrobe sa používa vysokokvalitný hliník, ktorý je kľúčom k ich trvanlivosti a vynikajúcim tepelným vlastnostiam. Tento produkt je jedným z najžiadanejších na ruskom trhu..

Zostava

Modelový rad tejto série obsahuje radiátory so stredovou vzdialenosťou 350, 500, 600, 700 a 800 mm. Majú prefabrikovanú konštrukciu pozostávajúcu z niekoľkých sekcií.

Výkonnostné charakteristiky:

 • chladiaca kvapalina – voda alebo para s teplotou do 110 ° C;
 • pH média od 6,5 do 8,5;
 • pracovný tlak až 16 atmosfér.

Počet prvkov v chladiči sa volí podľa požadovaného výkonu. Pri teplotnom rozdiele 50 ° C na výstupe a vstupe je to 87 W pre najkratší úsek a 164 W pre najdlhší. Štandardne biela lesklá farba.

Na želanie si kupujúci môže objednať výrobky v nasledujúcich farbách:

 • pieskovo biela;
 • Slonovina;
 • béžová, kremenná, tmavošedá, sivostrieborná alebo červenohnedá matná metalíza.

Vlastnosti dizajnu

Radiátory Global ISEO majú veľkú plochu výmeny tepla skrytú pred pripevnením zvedavých očí na stenu, vonkajší povrch vhodný na čistenie a reprezentatívny vzhľad. Podšívku je možné vykonať z oboch strán. Pripojovací závit 1 ”. Odporúča sa nainštalovať každú batériu kompletne so vzduchovým ventilom a uzatváracími ventilmi.

Charakteristika sekcie:

 • výška od 432 do 882 mm;
 • hĺbka a šírka 80 mm;
 • hmotnosť od 1,04 do 1,87 kg;
 • optimálne umiestnenie 3 cm od steny, 10 cm od podlahy a parapetu.

Globálny Vox

Ďalší model hliníkových radiátorov od tej istej talianskej spoločnosti. Tieto radiátory sa ľahko inštalujú, sú vysoko účinné a esteticky príjemné. Sú inštalované kompletne s oceľovými alebo plastovými rúrkami. Počas ich prevádzky by sa pH chladiacej kvapaliny nemalo posúvať smerom k zásaditému médiu..

Zostava

Hotové výrobky predstavujú prefabrikovanú štruktúru profilov so stredovou vzdialenosťou od 350 do 800 mm. Všetky sú v továrni testované na tesnosť a pevnosť, čo zaručuje ich vysokú spoľahlivosť..

Pracovné podmienky:

 • chladiaca kvapalina – voda alebo para s teplotou do 110 ° C;
 • index kyslosti média od 6,5 do 8,5;
 • tlak systému až 16 at.

Počet prvkov v chladiči sa vyberá s prihliadnutím na tepelné charakteristiky. Výkon jednej sekcie s teplotným gradientom 50 ° C sa v závislosti od jej výšky pohybuje od 95 do 181 W. Výrobca vyrába zariadenia rôznych farieb, ktoré zjednodušujú výber radiátorov pre akýkoľvek interiér.

Vlastnosti dizajnu

Globálne radiátory Vox sú certifikované v súlade s medzinárodnými a ruskými normami. Vysoká kvalita starostlivo vybranej a testovanej zliatiny hliníka v kombinácii s technológiou dvojstupňového lakovania dodáva výrobkom tejto značky v prevádzke mimoriadnu spoľahlivosť. Na potrubie sa používajú potrubné prípojky 1 “..

Charakteristika sekcie:

 • výška od 440 do 890 mm;
 • hĺbka 95 mm;
 • šírka 80 mm;
 • hmotnosť od 1,12 do 2,21 kg.

Kráľovská termálna revolúcia

Vykurovacie batérie tejto značky sú vysoko spoľahlivé a cenovo dostupné. Sú vyrobené z vysoko kvalitnej zliatiny hliníka a majú príjemný vzhľad. Vyznačujú sa zvýšeným výkonom a odolnosťou voči vodnému kladivu. Výrobca poskytuje záruku 10 rokov.

Zostava

Radiátory Royal Thermo Revolution sú k dispozícii so stredovými vzdialenosťami 350 a 500 mm. Môžete si kúpiť hotové výrobky v 4, 6, 8, 10 a 12 častiach. Všetky sú navrhnuté na pracovný tlak 20 atm. Výkon každej sekcie s výškou 350 mm s teplotným rozdielom 70 stupňov je 128 W a pre 500 mm – 170 W. Radiátory sú z výrobného závodu lakované univerzálnou bielou.

Vlastnosti dizajnu

Vykurovacie radiátory tejto značky majú množstvo charakteristických rozdielov. Majú vlnitý tvar rebra, ktorý zlepšuje konvekčný prenos tepla o 3%. Kruhový prierez kolektorov umožňuje najlepšie rozloženie vnútorného zaťaženia. Patentované zátky s nanopolymérovou membránou zvyšujú pevnosť väzby a predchádzajú korózii. Ekologická farba nanášaná 7-krokovou technológiou poskytuje trvanlivú ochranu pred vonkajšími vplyvmi a zaručuje bezpečné používanie zariadení v detských izbách.

Charakteristika sekcie:

 • výška 420 alebo 570 mm;
 • hĺbka 80 mm;
 • šírka 80 mm;
 • hmotnosť 1,01 alebo 1,3 kg.

Royal Thermo Indigo

Výkonné hliníkové radiátory tejto domácej značky sú navrhnuté na použitie v miestnostiach so zvýšenými požiadavkami na teplo. Sú vhodné do priestranných izieb s veľkými oknami. Ich moderný dizajn pristane každému interiéru a 10-ročná záruka výrobcu nenecháva žiadne pochybnosti o vysokej kvalite montáže a použitých materiálov..

Zostava

Radiátor Royal Thermo Indigo sa vyrába v jednej modifikácii so stredovou vzdialenosťou 500 mm. Zákazník si môže objednať štandardnú batériu 4, 6, 8, 10 alebo 12 článkov. Výrobky sa používajú v individuálnych alebo centralizovaných vykurovacích systémoch s tlakmi do 20 barov. Farba modelu prichádzajúceho z továrne je biela.

Vlastnosti dizajnu

Radiátor tejto značky má prídavné krídlo, ktoré prerušuje prúdenie studeného vzduchu z okna. Má zvýšenú plochu prenosu tepla. Účinnosť tohto modelu je o 5% vyššia ako tepelné charakteristiky analógov. Použité materiály sa vyznačujú zvýšenou pevnosťou a odolnosťou voči vodnému kladivu. Vysokokvalitné farbenie pomáha predlžovať životnosť výrobkov.

Charakteristika sekcie:

 • výška 585 mm;
 • hĺbka 100 mm;
 • šírka 80 mm;
 • hmotnosť 1,35 kg.

Royal Thermo DreamLiner

Hliníkové radiátory tohto modelu spájajú vysokú účinnosť, výnimočnú spoľahlivosť a moderný dizajn. Vytvárajú stabilný konvekčný prúd, ktorý zabraňuje vstupu studeného vzduchu do okna a poskytuje najpohodlnejšie podmienky na pobyt v miestnosti..

Zostava

Royal Thermo DreamLiner je k dispozícii so stredovou vzdialenosťou 500 mm. Radiátory sú natreté na bielo a majú 2 až 14 sekcií. Výkon každého z nich je 197 wattov. Batérie sú navrhnuté pre pracovný tlak 20 atm..

Vlastnosti dizajnu

Chladič tejto značky je vyrobený vysokotlakovým liatím. Na to použitá zliatina hliníka s prídavkom titánu, horčíka a mangánu zaisťuje vysokú pevnosť a ťažnosť výrobku. Všetky vnútorné povrchy sekcií sú ošetrené zmesou, ktorá je odolná voči korózii a oderu. Dizajn má perfektný aerodynamický tvar a väčšiu kontaktnú plochu so vzduchom.

Charakteristika sekcie:

 • výška 585 mm;
 • hĺbka 87 mm;
 • šírka 80 mm;
 • hmotnosť 1,31 kg.

Aké sú požiadavky na inštaláciu radiátorov?

Ak veríte štandardným výpočtom, potom je spotreba 90-125 W na 1 meter štvorcový miestnosti, ktorá je vykurovaná. V tomto prípade sa berie do úvahy aj prítomnosť okna, dverí, výšky stropu nie viac ako 3 metre a teploty chladiacej kvapaliny 70 stupňov Celzia..

Ak sú porušené tieto normy, napríklad výška stropu je vyššia, potom by sa výkon radiátorov mal zvýšiť o rovnakú sumu. A ak máte okná s dvojitým sklom, potom majú nízky prenos tepla, ako ukazujú recenzie, výkon je možné znížiť o 10 percent.

Ak teplota chladiacej kvapaliny klesne, bude to vyžadovať zvýšenie výkonu batérií alebo je možné zvýšiť počet sekcií. Zakaždým, keď teplota klesne o 10 stupňov, je to kompenzované zvýšením výkonu o 15-18%.

vykurovacie batérie, ktoré sú lepšie

Tabuľka výberu pre počet sekcií vykurovacích radiátorov

Keď sa robia výpočty, bez ohľadu na to, aké sú najlepšie vykurovacie radiátory, je nevyhnutné vziať do úvahy konštrukčné vlastnosti vášho vykurovacieho systému. A ak je dodávka tepelného nosiča vykonaná cez dolný otvor a spätný zdvih cez horný, potom v tomto prípade každý radiátor nedodá až 10 percent svojej energie. Ak je chladiaca kvapalina dodávaná iba z jednej strany, bude zbytočné inštalovať viac ako 10 sekcií – koniec koncov, posledné sekcie sa budú ohrievať dosť slabo.

Spôsoby inštalácie

Rýchlosť prenosu tepla vykurovacích radiátorov závisí nielen od materiálu použitého na ich výrobu. Rovnako dôležité je správne pripojenie zariadení k vykurovaciemu systému. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť:

 1. Diagonálne. Prívodné potrubie vykurovacieho média je pripojené zľava hore a diagonálny výstup je pripojený vpravo dole. Toto je najúčinnejší spôsob pripojenia radiátorov, keď sa zariadenie úplne zahreje.
 2. Bočné. Obe potrubia sú spojené na tej istej strane. Nie je to najefektívnejší spôsob – ak batéria obsahuje veľa sekcií, nebudú sa môcť úplne zahriať.
 3. Spodné pripojenie. Rúry sú zospodu spojené z oboch strán.
 4. Špičkové pripojenie. Prívodné potrubie chladiacej kvapaliny je pripojené zľava hore a výstup – sprava dole.

Ako záver

Stojí za zmienku, že ktorýkoľvek z opísaných typov batérií je možné použiť na vykurovacie systémy v obytných priestoroch. Napriek tomu je nákup bimetalických zariadení často nepraktický, pretože ich výhody sú prakticky rovnaké ako výhody hliníkových a náklady sú niekoľkonásobne vyššie. Preto je lepšie, aby naďalej zostávali v priemyselných a verejných zariadeniach..

Je nežiaduce inštalovať hliníkové spotrebiče v bytoch kvôli poklesom tlaku v systéme, ktoré negatívne ovplyvňujú kov. Optimálnou a časom overenou možnosťou pre byty sú liatinové batérie. Tak či onak, musíte sa zamerať na finančné možnosti a osobné priania..

Pre tých, ktorí sa nechcú ponoriť do nezávislých výpočtov, odporúčame použiť špeciálnu kalkulačku na výpočty, ktorá zohľadňuje takmer všetky nuansy, ktoré ovplyvňujú účinnosť vykurovania miestnosti:

Čo to znamená a ako sa vypočítava rýchlosť prenosu tepla vykurovacích radiátorov

Prenos tepla je indikátor, ktorý udáva, koľko tepla radiátor prenáša do vzduchu za jednotku času pri určitej teplote chladiva v ňom (spravidla podľa GOST – pri 70 ° C). Tiež sa nazýva tepelný výkon a meria sa vo wattoch (W). Niekedy v pase ohrievača nájdete aj označenie „výkon tepelného toku“, ktorého merné jednotky sú kal / hod: 1 W = 859,845 kal / hod..

Upozorňujeme, že charakteristiky môžu naznačovať prenos tepla v 1 sekcii zariadenia a v prípade chladiča ako celku, ak sa predáva v súprave 4,6,8 alebo 10 sekcií. S výkonom jednej sekcie pri 624 W bude mať zariadenie so 4 sekciami výkon 4 * 624 = 2,496 kW.

Ako sa správne vypočítava skutočný prenos tepla batérií

Princíp činnosti radiátora z oceľových panelov

Najprv si prečítajte technický list batérie. V ňom určite nájdete zaujímavé parametre – tepelný výkon jednej sekcie alebo celého panelového radiátora určitej štandardnej veľkosti. Neponáhľajte sa obdivovať vynikajúci výkon hliníkových alebo bimetalových ohrievačov, údaj uvedený v pase nie je konečný a vyžaduje úpravu, na ktorú je potrebné vypočítať prenos tepla..

Chybný úsudok: výkon hliníkových radiátorov je najvyšší, pretože prenos tepla medi a hliníka je spomedzi kovov najlepší. Tepelná vodivosť hliníka je skutočne vysoká, ale proces prenosu tepla závisí od mnohých faktorov. Druhá nuansa: vykurovacie zariadenia sú vyrobené zo silumínu – zliatiny hliníka so silikónom, ktorého výkon je výrazne nižší.

Batéria na ohrev vody v interiéri domu

Prenos tepla predpísaný v pase ohrievača zodpovedá pravde, keď je rozdiel medzi priemernou teplotou chladiacej kvapaliny (t prívod + t spiatočka) / 2 a vzduchom v miestnosti 70 ° C. Hodnota sa nazýva teplotná hlava, označená Δt. Vzorec na výpočet:

Ako vypočítať teplotnú výšku dt

Nahraďte známu hodnotu teplotnej hlavy a získajte nasledujúcu rovnicu:

(t prívod + t spiatočka) / 2 – t vzduch = 70 ° С

Referencia. V dokumentácii výrobkov od rôznych spoločností môže byť parameter Δt označený rôznymi spôsobmi: dt, DT a niekedy je jednoducho napísané „pri teplotnom rozdiele 70 ° C“.

Aký druh prenosu tepla získame, ak dokumentácia k bimetalickému radiátoru hovorí: tepelný výkon jednej sekcie je 200 W pri DT = 70 ° C? Rovnaký vzorec to pomôže zistiť, nahradíme ním hodnotu izbovej teploty +22 ° C a vykonáme výpočet v opačnom poradí:

(t-feed + t-return) = (70 + 22) x 2 = 184 ° С

S vedomím, že teplotný rozdiel v prívodnom a vratnom potrubí by nemal prekročiť 20 ° C, určujeme ich hodnoty nasledovne:

 • t krmivo = 184/2 + 10 = 102 ° С;
 • návrat = 184/2 – 10 = 82 ° С.

Sekcionálna batéria z hliníkovej zliatiny

Teraz je vidieť, že 1 časť bimetalového radiátora z príkladu vydá 200 W tepla za predpokladu, že voda v prívodnom potrubí sa zahreje na 102 ° С a teplota vzduchu v miestnosti – až +22 ° С.

Prvá podmienka je neuskutočniteľná, pretože moderné domáce kotly sa ohrievajú na 80 ° C (maximum). To znamená, že časť chladiča sa nikdy nevzdá deklarovaných 200 W tepla. A teplota chladiacej kvapaliny v systéme súkromného domu zriedka stúpne nad 70 ° C, potom DT = 38 ° C, nie 70 stupňov. To znamená, že skutočný prenos tepla zariadením je dvakrát nižší ako pas.

Postup výpočtu prenosu tepla

Skutočný výkon vykurovacej batérie je teda oveľa menší ako deklarovaný, ale pre jeho výber musíte pochopiť, koľko. Existuje na to jednoduchý spôsob: použitie redukčného faktora na štítok tepelného výkonu ohrievača. Nasleduje tabuľka koeficientov, ktorými sa násobí deklarovaný prenos tepla radiátorom v závislosti od aktuálnej hodnoty DT:

Konverzné faktory pre výkon sekcií chladiča

Algoritmus na výpočet skutočného prenosu tepla vykurovacích zariadení pre vaše individuálne podmienky je nasledujúci:

 1. Zistite, aká by mala byť teplota v dome a voda v systéme.
 2. Nahraďte tieto hodnoty vzorcom a vypočítajte svoju teplotnú výšku Δt.
 3. V tabuľke nájdite koeficient zodpovedajúci nájdenému DT.
 4. Vynásobte ním hodnotu na typovom štítku prenosu tepla batérie.
 5. Spočítajte počet sekcií alebo celých ohrievačov na vykurovanie miestnosti.

V uvedenom prípade bude tepelný výkon 1 sekcie bimetalového radiátora 200 W x 0,48 = 96 W. Vykurovanie miestnosti s rozlohou 10 m² spotrebuje približne 1000 W tepla alebo 1 000/96 = 10,4 ≈ 11 sekcií (zaokrúhlené nahor).

Predložená tabuľka a výpočet prenosu tepla batérií by sa mali použiť vtedy, keď je v dokumentácii uvedené Δt, rovnajúce sa 70 ° С. Stáva sa však, že výrobcovia udávajú výkon chladiča za iných podmienok, napríklad pri Δt = 50 ° C. Potom nie je možné použiť koeficienty, je jednoduchšie zhromaždiť požadovaný počet sekcií podľa charakteristík pasu, vziať ich počet iba s poldruha maržou.

Referencia. Mnoho výrobcov uvádza hodnoty prestupu tepla za týchto prevádzkových podmienok: tsupply = 90 ° С, treturn = 70 ° С, tair = 20 ° С, čo presne zodpovedá Δt = 50 ° С.

Rýchlosti prenosu tepla pre vykurovanie priestorov

Rozvod izbovej teploty na vykurovanie radiátormi

Výmena tepla nástenného vykurovacieho radiátora.

Podľa praxe na vykurovanie miestnosti s výškou stropu nepresahujúcou 3 metre, jednou vonkajšou stenou a jedným oknom stačí 1 kW tepla na každých 10 metrov štvorcových plochy..

Na presnejší výpočet prenosu tepla z vykurovacích radiátorov je potrebné vykonať zmenu a doplnenie pre klimatickú zónu, v ktorej sa dom nachádza: pre severné regióny je potrebných 1,4-1,6 kW výkonu na pohodlné vykurovanie 10 m2 priestory; pre južné oblasti – 0,8-0,9 kW. Pre moskovský región nie sú potrebné žiadne zmeny. Avšak pre moskovský región aj pre ostatné regióny sa odporúča ponechať rezervu energie 15% (vynásobené vypočítanými hodnotami 1,15).

Príklad: priestory domu v moskovskom regióne majú rozlohu 34 m2, respektíve to vyžaduje 34/10 * 1,15 = 3,91 kW výkonu. Ak miestnosť s rovnakou plochou patrí domu v severnej oblasti krajiny, kde sú tepelné straty v dôsledku podnebia oveľa vyššie, budú potrebné radiátory s rýchlosťou prenosu tepla 34/10 * 1,4 * 1,15 = 5,474 kW pre jeho pohodlné zahrievanie.

Ďalej je popísaných viac profesionálnych metód hodnotenia, ale na hrubé posúdenie a pohodlie je táto metóda dostačujúca. Radiátory sa môžu ukázať ako mierne výkonnejšie ako minimálna norma, kvalita vykurovacieho systému sa však iba zvýši: bude možné presnejšie nastavenie teploty a režim nízkoteplotného vykurovania.

Kompletný vzorec na presný výpočet

Podrobný vzorec vám umožňuje vziať do úvahy všetky možné možnosti tepelných strát a funkcií miestnosti.

Q = 1000 W / m2 * S * k1 * k2 * k3 … * k10,

 • kde Q je rýchlosť prenosu tepla;
 • S je celková plocha miestnosti;
 • k1 -k10 – koeficienty, ktoré berú do úvahy tepelné straty a inštalačné vlastnosti radiátorov.

Ukážte hodnoty koeficientov k1-k10

k1 – počet vonkajších stien v priestoroch (steny ohraničujúce ulicu):

 • jeden – k1 = 1,0;
 • dva – k1 = 1,2;
 • tri – k1-1,3.

k2 – orientácia miestnosti (slnečná alebo tienistá strana):

 • sever, severovýchod alebo východ – k2 = 1,1;
 • juh, juhozápad alebo západ – k2 = 1,0.

k3 – koeficient tepelnej izolácie stien miestnosti:

 • jednoduché, neizolované steny – 1,17;
 • kladenie do 2 tehál alebo ľahkej izolácie – 1,0;
 • vysokokvalitná tepelná izolácia – 0,85.

k4 – podrobný popis klimatických podmienok lokality (teplota vonkajšieho vzduchu v najchladnejšom zimnom týždni):

 • -35 ° C a menej – 1,4;
 • od -25 ° C do -34 ° C -1,25;
 • od -20 ° C do -24 ° C -1,2;
 • od -15 ° C do -19 ° C -1,1;
 • od -10 ° C do -14 ° C -0,9;
 • nie chladnejšie ako -10 ° С – 0,7.

k5 – koeficient zohľadňujúci výšku stropu:

 • až 2,7 m – 1,0;
 • 2,8 – 3,0 m – 1,02;
 • 3,1 – 3,9 m – 1,08;
 • 4 m a viac – 1,15.

k6 – koeficient zohľadňujúci tepelné straty stropu (čo je nad stropom):

 • studená, nevykurovaná miestnosť / podkrovie – 1,0;
 • izolované podkrovie / podkrovie – 0,9;
 • vykurované obytné miestnosti – 0,8.

k7 – účtovanie tepelných strát okien (typ a počet okien s dvojitým zasklením):

 • Okná s dvojitým zasklením

  obyčajné (vrátane drevených) dvojité okná – 1,17;

 • okná s dvojitým zasklením (2 vzduchové komory) – 1,0;
 • dvojsklo s argónovou výplňou alebo trojsklo (3 vzduchové komory) – 0,85.

k8 – účtovanie celkovej plochy zasklenia (celková plocha okna: plocha miestnosti):

 • menej ako 0,1 – k8 = 0,8;
 • 0,11-0,2 – k8 = 0,9;
 • 0,21-0,3 – k8 = 1,0;
 • 0,31-0,4 – k8 = 1,05;
 • 0,41-0,5 – k8 = 1,15.

k9 – účtovanie o spôsobe pripojenia radiátorov:

 • uhlopriečka, kde prúdi zhora, spätný tok zospodu – 1,0;
 • jednostranné, kde je tok zhora, návrat zospodu – 1,03;
 • obojstranné dno, kde dodávka aj návrat zospodu – 1,1;
 • uhlopriečka, kde je posuv zospodu, návrat zhora je 1,2;
 • jednostranné, kde je tok zospodu, návrat zhora – 1,28;
 • jednostranné dno, kde dodávka aj návrat zdola – 1,28.

k10 – berúc do úvahy umiestnenie batérie a prítomnosť obrazovky:

 • prakticky nie je zakrytý okenným parapetom, nie je zakrytý obrazovkou – 0,9;
 • pokryté okenným parapetom alebo stenovou rímsou – 1,0;
 • pokryté ozdobným plášťom iba zvonku – 1,05;
 • úplne zakryté obrazovkou – 1.15.

Po určení hodnôt všetkých koeficientov a ich nahradení do vzorca môžete vypočítať najspoľahlivejšiu úroveň výkonu radiátorov. Pre väčšie pohodlie je k dispozícii kalkulačka nižšie, kde môžete vypočítať rovnaké hodnoty rýchlym výberom príslušných vstupných údajov..

Kalkulačka pre rýchly a presný výpočet

Tepelný výkon batérií

1. Nastavte hodnotu plochy miestnosti, m². 2. Počet vonkajších stien miestnosti, jeden vietor 3. Vonkajšie steny smerujú: sever, severovýchod alebo východ, juh, juhozápad alebo západ 4. Stupeň tepelnej izolácie vonkajších stien je jednoduchý, neizolované steny; 2-tehlová podšívka alebo svetelná izolácia; vysokokvalitná tepelná izolácia; 5. Teplotná hladina v regióne v najchladnejšom týždni vykurovacej sezóny je -35 ° C a menej od -25 ° C do -34 ° Sot -20 ° C až -24 ° Sot -15 ° C až -19 ° Sot – 10 ° C až -14 ° C, nie chladnejšie ako -10 ° C 6. Výška stropu v dizajnovej miestnosti až 2,7 m2, 8 – 3,0 m3, 1 – 3,9 m, 4 m a viac 7. Čo je nad stropom? studený, nevykurovaný priestor / podkrovie; vyhrievané podkrovie / podkrovie; vyhrievaný obytný priestor 8. Typ a počet okien s dvojitým zasklením obyčajné (vrátane dreva) okná s dvojitým zasklením s dvojitým zasklením (2 vzduchové komory) okná s dvojitým zasklením s argónovou výplňou alebo okná s trojitým zasklením (3 vzduchové komory) 9. Pomer zasklievacej plochy k podlahovej ploche (počet okien * výška okna * šírka okna / podlahová plocha): menší ako 0,10.11-0.20.21-0.30.31-0.40.41-0.510. Vyberte plánovaný spôsob pripojenia vykurovacích radiátorov.

Plánované umiestnenie radiátora a prítomnosť obrazovky prakticky nie sú zakryté okenným parapetom, nie sú zakryté clonou, zakryté okenným parapetom alebo výstupkom steny, pokryté ozdobným plášťom iba zvonku, úplne zakryté Servisná obrazovka. (neberie sa do úvahy) TempK

Výrobný materiál

typy batérií

Medené a hliníkové konvektory majú najvyšší prenos tepla. Najnižší účinník je pozorovaný u liatinových batérií, ale je kompenzovaný ich schopnosťou udržať teplo po dlhú dobu..

Účinnosť účinnosti je ovplyvnená správnou inštaláciou tepelných zariadení:

 • Optimálna vzdialenosť medzi podlahou a batériou je 70 – 120 mm, medzi parapetom – najmenej 80 mm.
 • Je potrebná inštalácia výstupu vzduchu (Mayevského žeriav).
 • Horizontálna poloha tepelného zariadenia.

Radiátory s najlepším odvodom tepla:

Materiál Model, výrobca Menovitý tepelný tok (kW) Cena za sekciu (rub)
Hliník Royal Thermo Indigo 500 0,195 700,00
Kamenec Rifar 500 0,183 700,00
Elsotherm AL N 500 x 85 0,181 500,00
Liatina STI Nova 500 (sekčný typ) 0,120 750,00
Bimetal Rifar Base Ventil 500 0,204 1100,00
Royal Thermo PianoForte 500 0,185 1500,00
Sira RS Bimetal 500 0.201 1 000,00
Oceľ Kermi FTV (FKV) 22 500 2,123 (panel) 8200,00 (panel)

Prenos tepla vykurovacích batérií: čo to je, jeho výpočet podľa pasu produktu

Množstvo tepla, ktoré sa za jednotku času prenesie do určitého objemu za jednotku času, je prenos tepla z vykurovacej batérie. Prenos tepla sa niekedy nazýva tepelný výkon, pretože sa meria vo wattoch..

Prenos tepla vykurovacích radiátorov: tabuľka hodnôt pre bimetalové, hliníkové, oceľové a liatinové modely, ako vypočítať požadovaný tepelný výkon batérií, spôsoby zvýšenia alebo zníženia indikátora

Prenos tepla sa niekedy nazýva sila tepelného toku, a preto v cestovnom pase nájdete jednotku na meranie prenosu tepla kal / hodinu. Existuje vzťah medzi wattmi a kalóriami za hodinu 1 W = 859, 85 kal / h.

Výpočet skutočného prenosu tepla v kW

Aby ste to urobili, musíte sa rozhodnúť o počte vonkajších stien a okien. S jednou vonkajšou stenou a jedným oknom je potrebný 1 kW tepla na každých 10 m² plochy miestnosti.

Ak sú vonkajšie steny dve, bude na každých 10 m² potrebných 1,3 kW tepelnej energie.

Presnejšie, požadovaný výkon môžete vypočítať pomocou vzorca Sxhx41:

 • S je plocha miestnosti;
 • h je výška miestnosti;
 • 41 – indikátor minimálneho výkonu na 1 kubický meter objemu miestnosti.

Prijatý tepelný výkon bude požadovaný celkový výkon vykurovacej batérie. Teraz zostáva len rozdeliť výkonom jedného radiátora a určiť ich počet.

Vzorce na presné počítanie

Prenos tepla vykurovacích radiátorov: tabuľka hodnôt pre bimetalové, hliníkové, oceľové a liatinové modely, ako vypočítať požadovaný tepelný výkon batérií, spôsoby zvýšenia alebo zníženia indikátora

KT = 1000 W / m2 * P * K1 * K2 * K4 … * K7.

Indikátor CT – množstvo tepla pre jednotlivú miestnosť.

P – Celková plocha miestnosti.

K1 – koeficient účtovania pre okenné otvory. Ak ide o dvojité okno, potom K1 = 1,27.

 • 35 ° C – 1,5;
 • 25 ° C – 1,3;
 • 20 ° C – 1,1;
 • 15 ° C – 0,9;
 • 10 ° C – 0,7.

K5 – účtovanie vonkajších stien:

 • 1 stena – 1,1;
 • 2 steny – 1,2;
 • 3 steny – 1,3;
 • 4 steny – 1,4.

K6 – typ miestnosti nad miestnosťou:

 • Studené podkrovie (nie je izolované) – 1,0;
 • Podkrovie s vykurovaním – 0,9;
 • Vykurovaná miestnosť – 0,8.

K7 – s prihliadnutím na výšku stropov:

 • 2,5 m – 1,0;
 • 3,0 m – 1,05;
 • 3,5 m – 1,1;
 • 4,0 m – 1,15;
 • 4,5 m – 1,2.

Pri tomto výpočte sa berie do úvahy maximálny počet funkcií vykurovacej miestnosti..

Pozor! Výsledok musí byť delený prenosom tepla jedného radiátora a výsledok musí byť zaokrúhlený nahor.

Ktoré vykurovacie radiátory majú najvyšší prenos tepla

Čo sa týka charakteristík kovov, oceľ má najnižší prenos tepla a bimetalový (kombinácia hliníka a ocele) najvyššie..

Materiál Odvod tepla (W / m * K)
Oceľ 47
Liatina 52
Hliník 202-236
Bimetal 380

Toto sú však iba vlastnosti kovov, ktoré predstavujú všeobecný obraz. Prenos tepla v menšej miere, ale závisí aj od vzdialenosti stredu, plochy rezu, výrobnej technológie. Preto odporúčame, aby ste zvážili účinnosť každého typu radiátora ako celku a potom porovnali konkrétne najúspešnejšie modely a vybrali tie najúčinnejšie..

Bimetalický

Prenos tepla z bimetalových vykurovacích telies

Germánium NEO BM 350.

V priemere je rýchlosť prenosu tepla bimetalových radiátorov najvyššia. V závislosti od modelu – od 140 W do maximálneho výkonu na trhu 280 W v sekcii (model Sira RS 800). Sú kombináciou oceľových vodivých kanálov a hliníkových rebier, ktoré sa rýchlo zahrievajú a okamžite uvoľňujú teplo.

Zariadenia sú navrhnuté na prevádzkový tlak systému do 35 atm. Aj tie najjednoduchšie modely majú životnosť najmenej 20 rokov. Náklady na sekciu 395-2190 rubľov.

Hliník

Odvod tepla hliníkových radiátorov

Fondital Vision Innovatium 500.

Rýchlosti prenosu tepla hliníkových radiátorov sú blízke bimetalovým; niektoré drahé modely môžu mať vyšší výkon a účinnosť ako jednoduché bimetalové zariadenia..

V závislosti od modelu môže byť tepelný výkon v rozsahu od 130 W do 220,9 W na sekciu (model Roca Dubal-80). S vysokou účinnosťou majú v porovnaní s bimetalovými mnoho prevádzkových nuancií. Pri výbere musíte venovať pozornosť pracovnému tlaku, niekedy nepresahuje ani 10 atm..

Hlavnou nevýhodou je potreba zachovať určitú kyslosť chladiacej kvapaliny (vody), ktorá je náročná aj v súkromnom dome, nehovoriac o byte s ústredným kúrením. V opačnom prípade úroveň pH nad 7,5 spotrebiče rýchlo zničí. Náklady na 1 prvok – od 350 do 1 200 rubľov.

Výhody:

 • Vyznačuje sa nízkou zotrvačnosťou (rýchlo sa zahrieva a rýchlo chladí) a schopnosťou odolávať relatívne vysokému tlaku. Vďaka týmto vlastnostiam je hliníkový chladič univerzálnym vykurovacím zariadením. Môže byť použitý v autonómnych aj ústredných vykurovacích systémoch..
 • Okrem toho si môžete kúpiť tepelné hlavy a individuálne nastaviť teplotu pre každú miestnosť. To ušetrí palivo..
 • Hliníkové radiátory majú veľkolepý vzhľad, ktorý sa bude hodiť do akéhokoľvek interiéru miestnosti. Tieto radiátory sú sekčné – od 4 do 12 sekcií. A ak potrebujete ďalšie sekcie, môžete si ich kúpiť v obchodoch. "Baucenter". Je však potrebné mať na pamäti, že sekčné radiátory je možné odkrútiť iba na polovicu (to znamená, že ak sa radiátor skladá z 10 sekcií, môžete si kúpiť 5 sekcií oddelene, ak 12 – potom 6 sekcií atď.)

Dôležité! Pri inštalácii hliníkových radiátorov je dôležité zabrániť kontaktu hliníka s medenými adaptérmi a armatúrami, pretože v takom páre dochádza k korózii kovu s možným uvoľňovaním vodíka.

Určte počet sekcií hliníkovej batérie

Nie je ľahké prepočítať parametre ohrievača pre konkrétne podmienky. Vzorec tepelného výkonu a výpočtový algoritmus použitý projektantmi sú pre bežných majiteľov domov, ktorí nemajú znalosti v oblasti vykurovacej techniky, príliš zložité..

Navrhujeme vypočítať počet sekcií vykurovacích radiátorov prístupnejšou metódou, ktorá dáva minimálnu chybu:

 1. Zozbierajte počiatočné údaje uvedené v prvej časti tejto publikácie – zistite množstvo tepla potrebného na vykurovanie, teplotu vzduchu a chladiacu kvapalinu.
 2. Vypočítajte skutočnú teplotnú výšku DT pomocou vyššie uvedeného vzorca.
 3. Pri výbere určitého typu batérií otvorte technický list a nájdite rýchlosť prenosu tepla 1 sekcie pri DT = 70 stupňov.
 4. Nasleduje tabuľka hotových prevodných faktorov pre vykurovací výkon sekcií chladiča. Nájdite indikátor zodpovedajúci skutočnému DT a vynásobte ho hodnotou prenosu tepla na typovom štítku – za svojich prevádzkových podmienok získate silu 1 rebra.

Prenos tepla vykurovacích radiátorov: tabuľka hodnôt pre bimetalové, hliníkové, oceľové a liatinové modely, ako vypočítať požadovaný tepelný výkon batérií, spôsoby zvýšenia alebo zníženia indikátora

Keď poznáme skutočný tok tepla, nie je ťažké zistiť počet rebier radiátora potrebných na vykurovanie miestnosti. Vydeľte požadované množstvo tepla výkonom 1 sekcie. Pre prehľadnosť uvádzame príklad výpočtu:

 1. Zoberme si rohovú miestnosť s dvoma priesvitnými štruktúrami (okná) s rozlohou 15,75 m², výškou stropu – 280 cm (znázornené na fragmente kresby). Špecifická spotreba tepla na vykurovanie je 130 W / m², celkový dopyt bude 130 x 15,75 = 2048 W.
 2. Veľkosť tepelnej hlavy sme zistili v predchádzajúcej časti, DT = 43 ° C.
 3. Vyberáme nízke hliníkové radiátory GLOBAL VOX 350 (vzdialenosť stredu – 350 mm). Podľa dokumentácie k produktu je odvod tepla 1 plutvy 145 W (DT = 70 ° C).
 4. V tabuľke nájdeme koeficient zodpovedajúci DT = 43 ° C, K = 0,53.
 5. Menovitý výkon vynásobíme koeficientom a zistíme skutočný výnos 1 úseku: 0,53 x 145 = 76,85 W.
 6. Vypočítame počet hliníkových plutiev na izbu: 2048 / 76,85 ≈ 26,65, zaokrúhlite a získajte 27 kusov.

Zostáva distribuovať sekcie po miestnosti. Ak sú veľkosti okien rovnaké, rozdelíme 28 na polovicu a pod každý otvor umiestnime radiátor so 14 rebrami. V opačnom prípade sa počet sekcií batérie zvolí v pomere k šírke okien (približne). Prenos tepla bimetalických a liatinových radiátorov sa prepočíta rovnakým spôsobom..

Prenos tepla vykurovacích radiátorov: tabuľka hodnôt pre bimetalové, hliníkové, oceľové a liatinové modely, ako vypočítať požadovaný tepelný výkon batérií, spôsoby zvýšenia alebo zníženia indikátora

Schéma umiestnenia batérie – zariadenia je najlepšie umiestniť pod okná alebo blízko studenej vonkajšej steny

Mnoho známych spoločností, vrátane GLOBAL, predpisuje v dokumentácii prenos tepla svojich zariadení pre rôzne teplotné podmienky (DT = 60 ° C, DT = 50 ° C), príklad je uvedený v tabuľke. Ak je váš skutočný ΔT = 50 stupňov, pokojne použite uvedené vlastnosti bez akéhokoľvek prepočtu.

Oceľ

Odvod tepla oceľových vykurovacích radiátorov

Tepelný výkon batérií z oceľových panelov je relatívne malý, ale optimálny, najmä v pomere ceny a výkonu. Rýchlo sa zahrievajú, majú lepšie konvekčné vlastnosti (vzduch sa zahrieva oveľa rýchlejšie), ale tiež sa rýchlo ochladia. V závislosti od modelu je odvod tepla 179-13 173 W (model Kermi FTV 330930).

Indikátor je zobrazený pre celé zariadenie (pretože nemajú sekcie), preto pri výbere musíte venovať pozornosť dĺžke. Náklady majú tiež najširší rozsah – od 1 300 do 60 000 rubľov za panel.

Rúrkové zariadenia

Na ich montáž sa používajú vysokokvalitné oceľové rúry potiahnuté polymérom. Maximálne zaťaženie, ktoré môžu zariadenia zvládnuť, závisí výlučne od hrúbky steny rúrok. Je žiaduce, aby boli rúry vyrobené z nehrdzavejúcej ocele.

Životnosť rúrkových zariadení výrazne prevyšuje životnosť panelových zariadení a je zhruba 30 rokov. Pripojiť sa je možné všetkými vyššie popísanými spôsobmi. Pracovný tlak je 10-16 atmosfér, podrobnejšie údaje by mali byť uvedené v údajovom liste výrobku.

Významnými predstaviteľmi rúrkových radiátorov sú modely vyrobené spoločnosťou Loten:

 • vertikálne LotenGrey V;
 • horizontálne LotenGrey Z.

Tieto radiátory sú vyrobené z oceľového profilového potrubia s obdĺžnikovým prierezom. Prezentované radiátory okrem pohodlného vykurovania predvádzajú najnovšie trendy v konštrukcii vykurovacích zariadení, ktoré sa perfektne hodia do interiéru každého domu..

Pri vytváraní rúrkových radiátorov Loten existovali dve hlavné myšlienky:

 • na vytvorenie vysokokvalitného vykurovacieho zariadenia: na výrobu radiátorov sa používa vysokopevný kov s hrúbkou steny 2,5 mm, vďaka ktorému majú tieto vykurovacie zariadenia prevádzkový tlak 16 atm. Radiátory odolávajú skúšobnému tlaku 25 atm;
 • súčasne urobte z batérie štýlový prvok interiéru domu, kancelárskych priestorov, verejných priestorov atď..

Prezentované modely ohrievačov môžu mať rôzny počet sekcií, od 4 do 12. Dĺžka sekcií sa pohybuje od 750 do 2000 mm. Cena každého vykurovacieho telesa priamo závisí od nasledujúcich parametrov:

 • počet a dĺžka sekcií;
 • typ pripojenia (bočný / spodný).

Bez príplatku si môžete kúpiť modely radiátorov natreté farbami, ktoré sú na vrchole popularity, pokiaľ ide o interiérový dizajn:

 • matná čierna;
 • klasická biela;
 • jemne béžová;
 • betónová sivá.

Milovníci svetlého nábytku si však môžu objednať akékoľvek iné farby a odtiene..

Prezentované modely radiátorov sú vhodné na pripojenie k ústrednému aj autonómnemu vykurovaciemu systému. Rozsah veľkostí je skutočne široký, predstavené radiátory môžete vybaviť ako útulný malý jednoizbový byt a priestranné vidiecke sídlo.

Pripojenie batérií je rovnako jednoduché ako pre autonómne systémy, tak pre systémy ústredného kúrenia

Každý model môže byť s bočným alebo spodným pripojením. Vykurovacie systémy, ktoré sú vhodné pre túto batériu, môžu byť:

 • jednorúrkové;
 • dvojrúrkový.

Vysoká kvalita materiálu a lakonický štýl výrobkov im umožní zaujať miesto nielen v byte po mnoho rokov, ale aj v zozname vašich obľúbených interiérových predmetov. Ich zvláštnosťou je, že majú dlhú životnosť (záruka – 5 rokov, životnosť – 30 rokov), takže na výmenu batérií nebudete musieť čoskoro myslieť. To znamená, že môžete výrobcovi dôverovať a rozhodnúť sa v prospech uvažovaných zariadení.

Panelové zariadenia

Ako naznačuje názov, tieto radiátory sú vyrobené vo forme panelov. Za týmto účelom je k sebe navzájom spojených určitý počet oceľových dosiek. Vďaka tejto zostave je dosiahnutá vysoká tepelná kapacita, pričom hrúbka každého jednotlivého plechu je zanedbateľná. Panelové radiátory navyše trochu vážia a poskytujú možnosť pripojenia všetkými dostupnými spôsobmi..

Pozor! Pred kúpou nových vykurovacích zariadení sa pozrite na to, aké staré sú pripojené. Je vhodné, aby boli nové batérie zapojené rovnakým spôsobom.

Náklady na panelové radiátory sú o niečo vyššie ako priemer, pracovný tlak je 10 atmosfér. Podľa odborníkov sa takéto jednotky najlepšie používajú v autonómnych vykurovacích systémoch. Pokiaľ ide o mestské byty, tu je použitie takýchto batérií neprijateľné kvôli príliš vysokému tlaku v centrálnom systéme..

Tabuľka 4. Porovnanie oceľových radiátorov s rozmermi 50×50 cm od najznámejších výrobcov

Pripojenie výrobcu Hmotnosť, kg Objem, l Výkon, W (pri + 70 ° C) Maximálna prípustná teplota kvapaliny, ᵒ ° Tlak, atm.
1. DeLonghi RADEL (Taliansko) Nižšie 14.9 3.1 1079 110 8.7
2. Purmo (Fínsko) Bočné + spodné 13.6 2.6 926 110 desať
3. Korado Radik (Česká republika) Bočné + spodné 15.6 2 914 110 desať
4. „Lidea“ (Bielorusko) Bočné + spodné 15.1 3.3 1080 110 8.6
5. Buderus (Nemecko) Bočné + spodné 14.1 3.15 913 120 desať
6. Kermi (Nemecko) Bočné + spodné 17.7 2.7 965 110 desať

Dôsledky nesprávneho výberu batérie

Najprv je možné dosiahnuť prehriatie. To znamená, že v miestnosti je tak horúco, že sa okno otvára a je stále otvorené. To je pre telo škodlivé a je tiež plné prehnaných účtov za energiu..

Za druhé, ak je výber nesprávny a výkon batérie je pod požadovanou úrovňou, potom aj pri najvyššom možnom zaťažení v miestnosti bude vždy nízka teplota.

A po tretie, ak sú batérie slabé, pokles tlaku ich veľmi skoro urobí nepoužiteľnými, čo môže spôsobiť nehodu..

Vykonaný výpočet – čo ďalej?

Po dokončení všetkých výpočtov a výbere batérií sa proces nekončí. Ďalším krokom je výber potrubia, kohútikov, spočítanie počtu požadovaných radiátorov a meranie dĺžky potrubí. Potom sa vypočíta objem systému a vyberie sa kotol.

Každý človek žije pohodlne na teplom mieste. A aby ste poskytli toto teplo, budete musieť s vykurovacím systémom zaobchádzať s maximálnou pozornosťou a zodpovednosťou. Výrobcovia ponúkajú veľa možností pre batérie, potrubia, kohútiky a kotly, stačí si len vybrať ten správny. A aby ste to urobili, potrebujete trochu znalostí..

Po prvé, musí existovať porozumenie, na aký účel bude miestnosť použitá, pod alebo nad úrovňou teploty by nemala byť. Tiež stojí za zváženie veľa jemností. Odporúča sa napríklad urobiť projekt, v ktorom budú presne vypočítané tepelné straty a výkon radiátorov. Optimálne bude nainštalovať posledne menovanú v oblasti miestnosti, kde je zvyčajne najchladnejšie. Vyššie uvedený príklad sa týka situácie, keď sú radiátory inštalované pod oknami alebo v ich blízkosti. Táto možnosť je najefektívnejšia a najziskovejšia..

Liatina

Prenos tepla z liatinových radiátorov

Liatinové vykurovacie radiátory majú najnižší prenos tepla – od 80 do 160 W na sekciu (známy MS 140). Výhodou a zároveň nevýhodou je nízka zotrvačnosť: zariadenie chladí dlhšie ako ostatné, ale nie je vhodné na presné ovládanie klimatizácie s automatickým ovládaním.

Liatinové batérie majú veľký objem chladiacej kvapaliny a značnú hmotnosť. Liatina je však odolná voči akýmkoľvek poklesom tlaku v systéme, kontaminácii chladiacej kvapaliny a nekoroduje. Náklady začínajú od 500 rubľov za sekciu a môžu dosiahnuť 9 000 rubľov, ak ide o dekoratívne zahraničné vysokokvalitné modely.

Čo je bimetalický radiátor

Bimetalový ohrievač je v zásade zmiešaný dizajn, ktorý zahŕňa výhody oceľových a hliníkových vykurovacích systémov. Radiátorové zariadenie je založené na nasledujúcich prvkoch:

 • Ohrievač sa skladá z dvoch telies – vnútorného oceľového a vonkajšieho hliníkového;
 • Vďaka vnútornému plášťu vyrobenému z ocele sa bimetalové telo nebojí agresívnej horúcej vody, odoláva vysokému tlaku a zaisťuje vysokú pevnosť spojenia jednotlivých sekcií chladiča do jednej batérie;
 • Hliníkové telo najlepšie prenáša a odvádza tepelný tok vo vzduchu, nebojí sa korózie vonkajšieho povrchu.

Ako potvrdenie vysokého prenosu tepla bimetalického puzdra môžete použiť porovnávaciu tabuľku. Medzi najbližších konkurentov patria radiátory vyrobené z liatiny CG, ocele TS, AA a AL hliníka, bimetalový radiátor BM má jednu z najlepších rýchlostí prenosu tepla, vysoký prevádzkový tlak a odolnosť proti korózii..

Prenos tepla vykurovacích radiátorov: tabuľka hodnôt pre bimetalové, hliníkové, oceľové a liatinové modely, ako vypočítať požadovaný tepelný výkon batérií, spôsoby zvýšenia alebo zníženia indikátora

Pre tvoju informáciu! Takmer všetky tabuľky používajú informácie výrobcov o prenose tepla, redukované na štandardné podmienky – výška radiátora 50 cm a teplotný rozdiel 70 ° C.

V skutočnosti je situácia ešte horšia, väčšina výrobcov uvádza množstvo prestupu tepla ako hodnotu tepelného výkonu za hodinu pre jeden úsek. To znamená, že obal môže naznačovať, že prenos tepla bimetalickej časti chladiča je 200 W.

To sa vykonáva povinne, údaje nevedú k jednotke plochy ani teplotnému rozdielu o jeden stupeň, aby sa pre kupujúceho zjednodušilo vnímanie špecifických technických vlastností prenosu tepla radiátora a súčasne sa malá reklama.

Zariadenie

Prečo boli potrebné také konštruktívne doplnky k hliníkovému chladiču? Koniec koncov, prenos tepla tohto kovu je oveľa vyšší ako oceľ, respektíve v byte s hliníkovými vykurovacími zariadeniami bude znateľne teplejší.

Odvod tepla z bimetalického stolu radiátorov

Je zrejmé, že prenos tepla hliníka je dvakrát viac ako železa.

Faktom však je, že hliník má „zraniteľné miesta“ a v prvom rade je spojený s kvalitou nosiča tepla používaného v mestských vykurovacích sieťach. Použitá chladiaca kvapalina nesie so sebou všetky druhy nečistôt vrátane zásad a kyselín, ktoré ničia hliník.

Druhým dôležitým bodom je neschopnosť odolávať hydraulickému tlaku, čo nie je nezvyčajné pre domy napojené na systém ústredného kúrenia..

V bimetalových štruktúrach chladivo cirkuluje cez oceľové rúry bez kontaktu s hliníkom.

Bimetalový radiátor je schopný odolať tlaku od 30 do 40 barov, čo úplne eliminuje možnosť zničenia vodným kladivom.

Výrobcovia týchto vykurovacích zariadení zaručujú ich dlhodobú prevádzku. Priemerná životnosť je stanovená na 20 rokov.

Odvod tepla z bimetalického stolu radiátorov

V bimetalových radiátoroch sú teda zachované všetky pozitívne vlastnosti hliníkových zariadení..

 • vysoký odvod tepla;
 • atraktívny vzhľad;
 • dobrá kompaktnosť.

S prihliadnutím na ich konštrukčné vlastnosti môžeme s istotou povedať, že budú ideálnou voľbou pri inštalácii vykurovacieho systému v mestských bytoch vlastnými rukami..

Odvod tepla z bimetalického stolu radiátorov

Porovnávacia tabuľka prenosu tepla bimetalových vykurovacích telies ukazuje rozdiel medzi modelmi rôznych výrobcov

Vlastnosti

Nasledujúce skutočnosti hovoria v prospech bimetalických vykurovacích zariadení:

Chemická odolnosť V bimetalových štruktúrach chladivo cirkuluje cez oceľové rúry bez kontaktu s hliníkom.
Sila Bimetalový radiátor je schopný odolať tlaku od 30 do 40 barov, čo úplne eliminuje možnosť zničenia vodným kladivom.
Trvanlivosť Výrobcovia týchto vykurovacích zariadení zaručujú ich dlhodobú prevádzku. Priemerná životnosť je stanovená na 20 rokov.

V bimetalových radiátoroch sú teda zachované všetky pozitívne vlastnosti hliníkových zariadení..

Majú:

 • vysoký odvod tepla;
 • atraktívny vzhľad;
 • dobrá kompaktnosť.

S prihliadnutím na ich konštrukčné vlastnosti môžeme s istotou povedať, že budú ideálnou voľbou pri inštalácii vykurovacieho systému v mestských bytoch vlastnými rukami..

Konštrukcia bimetalických ohrievačov

Plášť týchto chladičov je rebrovaný, vyrobený zo zliatiny hliníka, ktorý sa vyznačuje vynikajúcim odvodom tepla. Pod telesom je vykurovací okruh vyrobený z rúrok (meď alebo oceľ).

Takéto „plnenie“ pomáha batérii adekvátne odolávať útoku chemických a mechanických nečistôt prítomných v horúcej vode na vykurovanie.

Oceľ, z ktorej sa skladajú rúrky jadra, je veľmi pevná. Preto radiátor vydrží aj pri vysokom tlaku. Môže to byť 20 alebo dokonca 40 atmosfér (niektoré modely až do 100 atmosfér). A teplota chladiacej kvapaliny môže stúpnuť na 110 alebo 130 stupňov. Ak potrebujete konkrétnejšie čísla, musíte sa pozrieť na pas konkrétneho radiátora. Hliník na druhej strane nielen zvyšuje prenos tepla, ale zariadenie aj výrazne odľahčuje. Zložitý tvar puzdra má navyše veľmi pekný dizajn, vďaka ktorému majú radiátory vynikajúci vzhľad..

Podľa svojich charakteristík sú tieto radiátory celkom vhodné ako pre byty v budovách rôznych poschodí, tak pre jednotlivé chaty s autonómnymi vykurovacími systémami. Neponáhľajte sa však hneď do obchodu – najskôr vám povieme, ako rozumne pristupovať k otázke ich výberu.

Ako prospešný je bimetalický radiátor

Na potvrdenie vysokého prenosu tepla bimetalových radiátorov sú často uvedené nižšie uvedené tabuľkové informácie.

Prenos tepla vykurovacích radiátorov: tabuľka hodnôt pre bimetalové, hliníkové, oceľové a liatinové modely, ako vypočítať požadovaný tepelný výkon batérií, spôsoby zvýšenia alebo zníženia indikátora

Tento druh informácií často používajú obchody a reklamy ako spoľahlivé údaje o prenose tepla rôznych teplovodných vykurovacích systémov. Skutočnosť, že prenos tepla bimetalovým úsekom je vyšší ako oceľová alebo liatinová konštrukcia, je dobre známa aj bez referenčných údajov, zostáva len skontrolovať, o koľko je bimetalový žiarič lepší ako hliník. Je možné, že rozdiel môže dosiahnuť takmer 40%?

Nasledujúca tabuľka zobrazuje údaje o prenose tepla na základe praktických meraní zariadení pre konkrétne modely radiátorov vrátane bimetalových, hliníkových a liatinových systémov..

Prenos tepla vykurovacích radiátorov: tabuľka hodnôt pre bimetalové, hliníkové, oceľové a liatinové modely, ako vypočítať požadovaný tepelný výkon batérií, spôsoby zvýšenia alebo zníženia indikátora

Ako je zrejmé z tabuľky, prenos tepla medzi najextrémnejšími polohami radiátorov od jedného výrobcu, napríklad hliníka Rifar Alum -183 W / m ∙ K a bimetalovej základne Rifar – 204 W / m ∙ K, nie je viac ako 10%, v ostatných prípadoch je rozdiel ešte menší.

Bimetalové radiátory – ktoré sú lepšie? Výhody a nevýhody

Bimetalovými zariadeniami je, že pozostávajú z dvoch materiálov. Plášť je hliníkový, jadro je oceľové. Silný, odolný. Odolný voči korózii a vodnému kladivu, ľahko sa inštaluje, má vysoký prenos tepla. Vzhľadom na pomerne vysokú cenu a schopnosť odolávať vysokému tlaku sú inštalované v bytových domoch. Bimetalové radiátory, ktoré sú pre byt lepšie – ochranné známky Halsen, Radena, Bilit.

Výhody bimetalického zariadenia:

 • Vysoká odolnosť proti korózii: oceľové diely chránia pred škodlivými účinkami.
 • Vysoký odvod tepla vďaka hliníkovému povrchu. Pre hliník je charakteristické rýchle zahrievanie.
 • Dlhá životnosť. V priemere bimetalické zariadenia vydržia 25 rokov.

Existuje iba jedna nevýhoda – vysoká cena v porovnaní s hliníkom, oceľou a liatinou.

Optimálne prevádzkové podmienky pre bimetalové ohrievače

Zariadenie a schémy bimetalických a hliníkových systémov sú veľmi podobné. Vo vnútri telesa sekcie je vytvorený hlavný kanál, cez ktorý sa pohybuje vyhrievaná chladiaca kvapalina. Tvar a rozmery kanála zodpovedajú prierezu prívodného potrubia, čo znamená, že kvapalina nemá ďalšie turbulencie a lokálne body prehriatia.

Ak sa pozriete na údaje v tabuľke, je zrejmé, že oba typy radiátorových štruktúr sú navrhnuté pre vysoký tlak a hlavne vysokú teplotu chladiacej kvapaliny. V tomto prípade sú výhody bimetalového výmenníka tepla zrejmé. Po prvé, teplotný rozdiel sa zvyšuje; namiesto štandardných 70 ° C môže hodnota tepelnej hlavy ľahko dosiahnuť 100 ° C. Napríklad tlak a teplota chladiacej kvapaliny na vstupe do vykurovacieho systému výškovej budovy je 15-18 barov a 105-110 ° C a pre parné systémy a 120 ° C. V súlade s tým sa korekčný faktor účinnosti prenosu tepla zvýši na 1,1-1,2, čo je takmer 20%..

Za druhé, čím vyšší je tlak chladiacej kvapaliny, tým vyšší je koeficient prenosu tepla a prenosu tepla z kvapaliny na kov. Hodnota prenosu tepla v dôsledku zvýšenia tlaku sa môže zvýšiť o 5-7%. V dôsledku súhrnu všetkých podmienok sa môže ukázať, že bimetalový ohrievač je ideálny na vykurovanie výškových budov..

Prenos tepla vykurovacích radiátorov: tabuľka hodnôt pre bimetalové, hliníkové, oceľové a liatinové modely, ako vypočítať požadovaný tepelný výkon batérií, spôsoby zvýšenia alebo zníženia indikátora

Napriek tomu, že výrobcovia poskytujú približne rovnakú životnosť pre oba typy výmenníkov tepla, v praxi je pri zvýšenom tlaku a teplote zahrievania dlhý čas schopný pracovať iba bimetalový. Horúca voda, dokonca aj s prísadami a ochranným povlakom, má na hliník ničivý účinok. Ďalšou vecou je oceľ s legujúcimi prísadami mangánu a niklu, jej životnosť môže byť až 15 rokov.

Veľkosti a kapacita sekcií

Bimetalové radiátory vďaka oceľovým vložkám sú kompaktnejšie ako modely z hliníka, liatiny a ocele. Do určitej miery to nie je zlé, čím menšia je sekcia, tým menej chladiacej kvapaliny je potrebné na vykurovanie, čo znamená, že v prevádzke je batéria ekonomickejšia z hľadiska spotreby tepelnej energie. Príliš úzke potrubia sa však rýchlejšie upchávajú odpadkami a odpadkami, ktoré sú neodmysliteľnými spoločníkmi v moderných vykurovacích sieťach..

Odpadky a špina v chladiči

Dobré modely bimetalových radiátorov majú hrúbku oceľových jadier vo vnútri ako steny pravidelného vodovodného potrubia. Prenos tepla batériou závisí od kapacity sekcií a vzdialenosť od stredu k stredu priamo ovplyvňuje parametre kapacity:

 • 20 cm – 0,1-0,16 l;
 • 35 cm – 0,15-0,2 L;
 • 50 cm – 0,2-0,3 l.

Z uvedených údajov vyplýva, že bimetalové radiátory vyžadujú malé množstvo chladiacej kvapaliny. Napríklad ohrievač desiatich sekcií vysokých 35 cm a širokých 80 cm pojme iba 1,6 litra. Napriek tomu je sila tepelného toku dostatočná na zahriatie vzduchu v miestnosti s rozlohou 14 metrov štvorcových. m. Stojí za zváženie, že batéria tejto veľkosti váži takmer dvakrát toľko ako jej hliníkové náprotivky – 14 kg.

Drvivú väčšinu bimetalových batérií je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach v jednej sekcii a zostaviť radiátor presne takej veľkosti, akú vyžaduje miestnosť. Je to výhodné, aj keď existujú jednodielne modely s pevným počtom sekcií (zvyčajne nie viac ako 14 kusov). Každá časť má štyri otvory: dva vstupné a dva výstupné. Ich veľkosti sa môžu líšiť od modelu ohrievača. Aby bola montáž bimetalových radiátorov jednoduchšia, sú dva otvory vyrobené s pravým závitom a dva s ľavým závitom.

Montáž bimetalových vykurovacích telies

Ako vybrať správny počet sekcií

Prenos tepla bimetalických vykurovacích zariadení je uvedený v dátovom liste. Na základe týchto údajov sa robia všetky potrebné výpočty. V prípadoch, keď hodnota prenosu tepla nie je uvedená v dokumentoch, je možné tieto údaje zobraziť na oficiálnych webových stránkach výrobcu alebo ich použiť vo výpočtoch s priemernou hodnotou. Pre každú jednotlivú izbu je potrebné vykonať vlastný výpočet..

Na výpočet požadovaného počtu bimetalových rezov je potrebné vziať do úvahy niekoľko faktorov. Parametre prenosu tepla bimetalu sú o niečo vyššie ako parametre liatiny (s prihliadnutím na rovnaké prevádzkové podmienky. Nechajte napríklad teplotu chladiacej kvapaliny 90 ° C, potom je výkon jednej sekcie z bimetalu 200 W, z liatiny – 180 W).

Tabuľka výpočtu vykurovacieho výkonu radiátora

Tabuľka výpočtu vykurovacieho výkonu radiátora

Ak sa chystáte zmeniť liatinový radiátor na bimetalický, potom s rovnakými rozmermi sa nová batéria zahreje o niečo lepšie ako stará. A toto je dobré. Malo by sa pamätať na to, že v priebehu času bude prenos tepla o niečo menší v dôsledku výskytu blokád vo vnútri potrubí. Batérie sa upchávajú usadeninami, ktoré sa tvoria pri kontakte kovu s vodou.

Ak sa teda predsa len rozhodnete vymeniť, pokojne si dajte rovnaký počet sekcií. Batérie sú niekedy inštalované s malým okrajom v jednej alebo dvoch sekciách. To sa robí, aby sa zabránilo strate prenosu tepla v dôsledku upchatia. Ak však kupujete batérie do novej miestnosti, bez výpočtov sa nezaobídete..

Výpočet podľa rozmerov

Odvod tepla radiátorov závisí od objemu miestnosti, ktorá sa má vykurovať. Čím väčšia je miestnosť, tým viac sekcií potrebujete. Najjednoduchší výpočet je preto podľa plochy miestnosti.

Pre inštalatérske práce existujú špeciálne normy prísne regulované SNiP. Batérie nie sú výnimkou. V prípade budov v zóne s miernym podnebím je štandardný vykurovací výkon 100 W na každý meter štvorcový miestnosti. Po vypočítaní plochy miestnosti vynásobením šírky dĺžkou je tiež potrebné vynásobiť výslednú hodnotu 100. To poskytne celkový prenos tepla batériou. Zostáva len rozdeliť ho na parametre prenosu tepla bimetalu.

Vzorec na výpočet počtu sekcií podľa veľkosti miestnosti

Vzorec na výpočet počtu sekcií podľa veľkosti miestnosti

Pre izbu 3×4 m bude výpočet vyzerať takto:

К = 3 x 4 x 100 /200 = 6 kusov.

Vzorec je veľmi jednoduchý, ale umožňuje vám vypočítať iba približný počet bimetalových rezov. Tieto výpočty neberú do úvahy také dôležité parametre, ako sú:

 • výška stropu (vzorec je viac alebo menej presný pre stropy nie vyššie ako 3 m.);
 • umiestnenie miestnosti (severná strana, roh domu);
 • počet okenných a dverových otvorov;
 • stupeň izolácie vonkajších stien.

Koľko by mala batéria zahriať?

Koľko by mala batéria zahriať?

Korekčné faktory

Napriek rovnakým hodnotám v dátovom liste sa skutočný odvod tepla radiátorov môže líšiť v závislosti od prevádzkových podmienok. Vzhľadom na to, že vyššie uvedené vzorce sú presné iba pre domy s priemernými indikátormi izolácie a pre oblasti s miernym podnebím, za iných podmienok je potrebné zmeniť výpočty.

Korekčné faktory pri výpočte počtu sekcií vykurovacích batérií

Korekčné faktory pri výpočte počtu sekcií vykurovacích batérií

Za týmto účelom sa hodnota získaná počas výpočtov dodatočne vynásobí koeficientom:

 • rohové a severné miestnosti – 1,3;
 • regióny s extrémnymi mrazmi (Ďaleký sever) – 1,6;
 • obrazovka alebo box – pridajte ďalších 25%, výklenok – 7%;
 • pre každé okno v miestnosti sa celkový prenos tepla v miestnosti zvýši o 100 W, pre každé dvere – 200 W;
 • chata – 1,5;

Je to dôležité! Posledný koeficient pri výpočte bimetalových radiátorov sa používa extrémne zriedkavo, pretože takéto vykurovacie zariadenia sa takmer nikdy neinštalujú v súkromných domoch kvôli ich vysokým nákladom.

Bimetalové radiátory

Účinný odvod tepla

Hodnoty tepelného výkonu pre radiátory sú uvedené v dátovom liste alebo na webových stránkach výrobcov. Sú vhodné pre špecifické parametre vykurovacích systémov. Tepelná hlava systému je dôležitou charakteristikou, ktorú nemožno pri potrebných výpočtoch ignorovať. Hodnota prestupu tepla 1 úseku sa spravidla udáva pre tepelnú hlavu 60 ° C, čo zodpovedá vysokoteplotnému režimu vykurovacieho systému s teplotou vody 90 ° C. Takéto parametre sa teraz nachádzajú v starých domoch. Pri nových budovách sa už používajú modernejšie technológie, ktoré už nevyžadujú vysokú tepelnú hlavu. Jeho hodnota pre vykurovací systém je 30 a 50 ° С.

Graf teploty vykurovacieho systému

Graf teploty vykurovacieho systému

Vzhľadom na rôzne hodnoty tepelnej hlavy v dátovom liste a v skutočnosti je potrebné prepočítať výkon sekcií. Vo väčšine prípadov sa ukazuje, že je nižšia, ako je uvedené. Hodnota prenosu tepla sa vynásobí skutočnou hodnotou tepelnej hlavy a vydelí sa tým, čo je uvedené v dokumentoch.

Účinný odvod tepla radiátorov v závislosti od spôsobu inštalácie a pripojenia

Účinný odvod tepla radiátorov v závislosti od spôsobu inštalácie a pripojenia

Výstupné parametre jednej sekcie bimetalovej vykurovacej batérie priamo ovplyvňujú jej rozmery a schopnosť vykurovať miestnosť. Bez znalosti hodnoty prenosu tepla bimetalu nie je možné vykonať presné výpočty.

Ako spolu súvisia kapacita a výkon sekcie?

Výkon bimetalických radiátorov priamo súvisí s veľkosťou a kapacitou zariadenia. Čím menej médií je v batérii, tým je zariadenie úspornejšie a efektívnejšie. Je to spôsobené tým, že menšie množstvo pracovného média sa zahrieva oveľa rýchlejšie a vynakladá sa na to menej zdrojov. Kapacita sekcie závisí od vzdialenosti stredu:

 • 200 mm – objem chladiacej kvapaliny je od 0,1 do 0,16 litra.
 • 350 mm – od 0,17 do 0,2 litra.
 • 500 mm – od 0,2 do 0,3 litra.

Na základe údajov o kapacite a výkone jednej sekcie bimetalového radiátora je možné vypočítať, koľko chladiacej kvapaliny je potrebné na vykurovanie konkrétnej miestnosti. Napríklad: ak konštrukcia zariadenia poskytuje 10 sekcií so vzdialenosťou medzi nápravami 500 mm, potom sa do nich zmestí celkom 2 až 3 litre vody a chladič s 9 sekciami so vzdialenosťou medzi nápravami 350 mm obsahuje asi 1,6 litra chladiacej kvapaliny.

Sila tepelného toku 9-sekčného bimetalového radiátora so stredovou vzdialenosťou 350 mm vám súčasne umožňuje efektívne vykurovať miestnosť s rozlohou 14 metrov štvorcových. m.

Odvod energie a tepla bimetalových radiátorov

Čo robiť, ak bol výkon chladiča zvolený nesprávne?

Ak pri určovaní optimálneho výkonu bimetalových radiátorov došlo k chybe a bol zakúpený nedostatočne účinný prístroj, je situácia napraviteľná: mnoho zariadení sa predáva po sekciách, to znamená, že ak je to potrebné, počet sekcií je možné zvýšiť. To umožňuje „zostaviť“ radiátor optimálnej veľkosti a výkonu pre konkrétnu miestnosť.

Ak nie sú žiadne pochybnosti o presnosti výpočtu, môžete sa rozhodnúť v prospech solídneho modelu: zariadenia sa vyrábajú až so 14 sekciami alebo viac..

Štandardná hodnota výkonu pre sekcie so stredovou vzdialenosťou 500 a 350 mm

Hodnota prestupu tepla bimetalických radiátorov je uvedená v technickom liste výrobku. Pred kúpou sa odporúča zoznámiť sa s dokumentáciou k zariadeniu, pretože tento parameter je pre každý model individuálny. Ak v údajovom liste nie sú žiadne údaje, môžete použiť priemernú hodnotu výkonu 1 sekcie bimetalového radiátora:

 • Štandardné sú najobľúbenejšie zariadenia so stredovou vzdialenosťou 500 mm. Tradične inštalované v bytoch. Priemerná hodnota prenosu tepla jednej sekcie bimetalového radiátora je od 170 do 210 W. Je dôležité vziať do úvahy, že deklarované ukazovatele sú zvyčajne o niečo vyššie ako skutočné, pretože merania sa vykonávajú za ideálnych podmienok. Preto je správnejšie zamerať sa na indikátor minimálneho výkonu jednej sekcie bimetalového radiátora 150 wattov. Pracovný tlak jednej sekcie – 20 barov, krimpovací tlak – 30 barov, priemerná hmotnosť – asi 1,92 kg.
 • Zariadenia so stredovou vzdialenosťou 350 mm sú zvyčajne namontované vedľa veľkých okien alebo na ťažko dostupných miestach. Podľa listu s technickými údajmi je štandardná hodnota výkonu 1 sekcie bimetalového radiátora od 120 do 150 W. Skutočná hodnota je o niečo nižšia – 100 – 120 W. Pracovný tlak každej sekcie je 20 barov, krimpovací tlak je 30 barov, priemerná hmotnosť je asi 1,36 kg.

Rada odborníka: pri určovaní optimálneho výkonu bimetalového radiátora je vhodné nechať malú „rezervu“, inak môže byť potrebné zariadenie postaviť – nainštalovať ďalšie sekcie.

Pravidlá na určenie optimálneho výkonu bimetalického radiátora

Na určenie optimálneho prenosu tepla a tepla kovového radiátora pre konkrétnu miestnosť by ste mali:

 • Podrobne si preštudujte technický list zariadenia, ktorý udáva výkon jednej sekcie bimetalového radiátora.
 • Presne určte plochu vykurovanej miestnosti, pričom nie celý dom, ale konkrétnu miestnosť.
 • Na výpočet výkonu a prenosu tepla bimetalického radiátora použite vzorec, podľa ktorého je na 1 meter štvorcový miestnosti, v ktorej je výška stropu 2,7 metra, potrebný tepelný výkon 100 W. Je potrebné mať na pamäti, že táto metóda výpočtu je štandardná a jednotná, to znamená, že nezohľadňuje jednotlivé vlastnosti miestnosti. Pri výpočtoch pre miestnosti umiestnené v najvyššom poschodí budovy, ktoré majú dve „vonkajšie“ steny (tj. Roh), s vyššou alebo nižšou výškou stropu, a v niektorých ďalších prípadoch sa zavádzajú ďalšie korekčné faktory. Preto by mal byť vzorec pre výpočet zvolený s prihliadnutím na vlastnosti konkrétnej miestnosti..

Čo ovplyvňuje súčiniteľ prestupu tepla

 • Teplota nosiča tepla.
 • Materiál, z ktorého sú vyrobené vykurovacie batérie.
 • Správna inštalácia.
 • Inštalačné rozmery zariadenia.
 • Rozmery samotného radiátora.
 • Typ pripojenia.
 • Dizajn. Napríklad počet konvekčných rebier v radiátoroch z oceľových panelov.

S teplotou chladiacej kvapaliny je všetko jasné, čím je vyššia, tým viac tepla zariadenie vydáva. Druhé kritérium je tiež viac -menej jasné. Tu je tabuľka, kde môžete zistiť, z akého materiálu a koľko tepla vydáva.

Vykurovací materiál batérie Odvod tepla (W / m * K)
Liatina 52
Oceľ 65
Hliník 230
Bimetal 380

Priznajme si to, toto ilustračné porovnanie hovorí veľa, môžeme z toho usúdiť, že napríklad hliník má rýchlosť prenosu tepla takmer štyrikrát vyššiu ako liatina. To umožňuje znížiť teplotu chladiacej kvapaliny, ak sa používajú hliníkové batérie. A to vedie k úspore paliva. Ale v praxi sa všetko ukazuje inak, pretože samotné radiátory sú vyrobené v rôznych tvaroch a prevedeniach, navyše ich modelová rada je taká obrovská, že tu nie je potrebné hovoriť o presných číslach..

Odvod tepla (porovnávacia tabuľka)

Prenos tepla v závislosti od teploty chladiacej kvapaliny

Môžeme napríklad uviesť nasledujúce rozpätie stupňa prenosu tepla z hliníkových a liatinových radiátorov:

 • Hliník – 170-210.
 • Liatina – 100-130.

Po prvé, porovnávací pomer prudko klesol. Za druhé, rozsah šírenia samotného indikátora je dosť veľký. Prečo sa to deje? Primárne kvôli tomu, že výrobcovia používajú rôzne tvary a hrúbky stien ohrievača. A pretože modelová rada je dosť široká, preto existujú limity prenosu tepla so silným rozbehom indikátorov.

Pozrime sa na niekoľko polôh (modelov), spojených do jednej tabuľky, kde budú uvedené značky radiátorov a ich rýchlosti prenosu tepla. Táto tabuľka nie je porovnávacia, chceme len ukázať, ako sa tepelný výkon zariadenia mení v závislosti od jeho štrukturálnych rozdielov..

Model Odvod tepla
Liatina M-140-AO 175
M-140 155
M-90 130
RD-90 137
Hliník RIfar Alum 183
Bimetalová základňa RIFAR 204
RIFAR Alp 171
Aluminium RoyalTermo Optimal 195
RoyalTermo Evolution 205
Bimetal RoyalTermo BiLiner 171
Dvojlôžková izba RoyalTermo 181
RoyalTermo Style Plus 185

Ako vidíte, prenos tepla vykurovacích radiátorov do značnej miery závisí od modelových rozdielov. A takýchto príkladov je obrovské množstvo. Je potrebné upriamiť vašu pozornosť na jednu veľmi dôležitú nuanciu – niektorí výrobcovia v pase výrobku uvádzajú prenos tepla nie jednej sekcie, ale niekoľkých. Ale to všetko je napísané v dokumente. Tu je dôležité byť opatrný a pri výpočte neurobiť chybu..

Typ pripojenia

Tomuto kritériu by som sa chcel podrobnejšie venovať. Ide o to, že chladiaca kvapalina prechádzajúca vnútorným objemom batérie ju nerovnomerne plní. A pokiaľ ide o prenos tepla, potom práve táto nerovnosť výrazne ovplyvňuje stupeň tohto indikátora. Na začiatku existujú tri hlavné typy pripojení.

 1. Bočné. Najčastejšie sa používa v mestských bytoch.
 2. Diagonálne.
 3. Nižšie.

Ak vezmeme do úvahy všetky tri typy, ako základ našej analýzy vyberieme druhý (diagonálny). To znamená, že všetci odborníci sa domnievajú, že túto konkrétnu schému je možné vziať na taký koeficient ako 100%. A to je vlastne prípad, pretože chladiaca kvapalina podľa tejto schémy prechádza z horného potrubia, klesá do dolného potrubia, inštalovaného na opačnej strane zariadenia. Ukazuje sa, že horúca voda sa pohybuje diagonálne, rovnomerne rozložená v celom vnútornom objeme.

Bočné spojenie má v tomto prípade jednu nevýhodu. Chladiaca kvapalina plní chladič, ale posledné časti sú zle zakryté. Preto môžu byť tepelné straty v tomto prípade až 7%..

A spodná schéma zapojenia. Priznajme si to, nie celkom efektívne, tepelné straty môžu byť až 20%. Ale obe možnosti (bočné a spodné) budú fungovať efektívne, ak sa použijú v systémoch s núteným obehom chladiacej kvapaliny. Aj mierny tlak vytvorí hlavu, ktorá stačí na privedenie vody do každej sekcie..

Správne miesto montáže

Ďalšia dôležitá otázka, na ktorú často zabúdame, vzhľadom na to, že nie je až taká zásadná. Klasická možnosť je pod oknom, ale prečo?

Je to spôsobené prístupom studeného vzduchu do miestnosti:

 • oveľa viac vstupuje cez okno ako cez vonkajšie steny;
 • okamžite klesne a začne sa plaziť po podlahe, čo spôsobuje nepohodlie a túžbu zdvihnúť sa vyššie.

Preto musíte nainštalovať tepelnú bariéru, ktorá zriedi alebo dokonca úplne neguje studený tok..

Rada: použite radiátor so šírkou 70-90% okenného otvoru, potom sa vzduch prichádzajúci z ulice začne okamžite ohrievať.

Aby sa vytvorila dobrá konvekcia a tým sa zlepšil prenos tepla, musia byť dodržané aj určité pravidlá inštalácie:

 • medzi ohrievačom a podlahou nechajte medzeru 60 mm alebo viac;
 • vzdialenosť od okenného parapetu k hornej časti chladiča by mala byť takmer rovnaká – 50-60 mm alebo viac;
 • mali by ste ustúpiť od steny o 25 mm alebo viac.

Odvod tepla z bimetalického stolu radiátorov

Prenos tepla 1 sekciou bimetalových radiátorov závisí priamo od správneho umiestnenia ohrievača

 • v rohovej miestnosti s dodatočnou vonkajšou stenou na zníženie tepelných strát nainštalujte ďalšie zariadenie na studenú stenu. Jeho hlavnou úlohou bude kompenzácia výkonu a inštalačná výška v tom nehrá žiadnu rolu, príkladom je úroveň batérií inštalovaných pod okennými otvormi;
 • pred inštaláciou radiátorov vypočítajte počet sekcií tak, aby bol tepelný výkon dostatočný, pričom sa zohľadnia straty cez steny a okná.

Tip: na zvýšenie prenosu tepla nainštalujte za zariadenie fóliovú penovú clonu s kovovou stranou v miestnosti.

Normálny prenos tepla vykurovacích zariadení umožňuje nielen dostať potrebné teplo do miestnosti, ale dokonca aj skutočne ušetriť. Bimetalové radiátory sú výkonné zariadenia, ktoré po správnom zapojení a inštalácii rýchlo a efektívne vykurujú obytné a komerčné priestory. Video v tomto článku poskytne príležitosť nájsť ďalšie informácie o vyššie uvedenej téme..

Porovnanie prenosu tepla z vykurovacích radiátorov so sadou charakteristík: tabuľka

Výrobný materiál Model Menovitý tepelný výkon 1 sekcie (W) Náklady na sekciu (rub.) Výsledok: náklady na 1 kW tepelného výkonu (rub.)
Bimetalický Základňa Rifar 500 x 4 500/100 204 700 3 431,4
Sira Ali Metal 500 x 4 187 560 2 994,7
Royal Thermo Vittoria 500 x 4 167 590 3,532,9
ROMMER Optima Bm 500 x4 160 395,25 2 470,3
Hliník Kamenec Rifar 500 x 4 183 550 3 005,5
Globálne ISEO 500 x 4 181 550 3,038,7
Royal Thermo Revolution 500 x4 171 497,5 2 909,4
ROMMER Al Optima 500 x4 155 359 2 316,1
Liatina МЗО МС-140М-500 x4 160 508 3 175
MS -140 – 500 x 4 160 480 3 000
Oceľ Kermi FKO 11 500 400 459 (panel) 2069 (panel) 4,507,6
Buderus Logatrend K-Profil 22 500 400 730 (panel) 2 300 (panel) 3 150,7

Je známe, že bimetalické vykurovacie radiátory majú najvyšší prenos tepla, majú všetky pozitívne vlastnosti hliníka, ale vďaka oceľovým rúram je možné ich nainštalovať do akéhokoľvek systému. Odporúčame však venovať pozornosť nielen rýchlosti prenosu tepla, ale aj nákladom na 1 kW výkonu. Čím vyšší je tepelný tok, tým drahšie je vykurovacie zariadenie, ale zariadenia so zvýšeným výkonom sa nie vždy ospravedlňujú.

Odporúčame zamerať sa na režim nízkoteplotného vykurovania, v ktorom sa používajú veľké radiátory, a teplota chladiacej kvapaliny v nich nepresahuje 60-70 stupňov. Takýto systém je spoľahlivejší a odolnejší, má obrovskú rezervu energie a režim s nízkymi teplotami nerozkladá organický prach, ktorý sa nachádza v akomkoľvek obytnom priestore..

Vplyv umiestnenia a spôsobu pripojenia radiátorov na prenos tepla

Najlepšie miesto na umiestnenie chladiča je pod strešnými svetlami, pretože k najväčším tepelným stratám dochádza cez okno, bez ohľadu na to, ako je izolované. Horúci vzduch z ohrievača navyše vytvára tepelnú clonu: studený vzduch z okna sa nešíri miestnosťou, zlepšuje sa cirkulácia..

Vplyv umiestnenia chladiča a prítomnosti obrazovky na prenos tepla

Zmena tepelného výkonu chladiča v závislosti od umiestnenia a prítomnosti obrazovky.

Ak sa rozhodnete skryť radiátory za obrazovky alebo ozdobné panely, bude to mať za následok stratu energie. Niekedy sa pristúpi k takýmto opatreniam, aby sa účelovo znížila sila tepelného toku o 10-15%.

Vplyv spôsobu pripojenia radiátora na jeho prenos tepla

Zníženie tepelného výkonu rôznymi spôsobmi pripojenia.

Spôsob pripojenia radiátorov má tiež významný vplyv:

 1. Bilaterálne alebo jednostranné. Dodávka potrubí z rôznych strán pomáha zvýšiť prenos tepla z batérie, pri tomto zapojení zodpovedá výkon zariadenia deklarovanému maximu. Konštrukčne je však lepšie dodávať potrubia z jednej strany k radiátorom s menej ako 20 sekciami..
 2. Vrch alebo spodok. Prívod chladiacej kvapaliny do hornej časti batérie pri vybíjaní cez spodnú časť má minimálny vplyv na prenos tepla. Krmivo zdola nahor znižuje rýchlosť o 20-22%.

Porovnávacia tabuľka prenosu tepla zo sekcií, pracovný tlak, kapacita a hmotnosť sekcie vykurovacích radiátorov.

Typ chladiča

Prenos tepla 1 sekcie, W

Pracovný tlak, Bar

Krimpovací tlak, Bar

Kapacita 1 sekcie, l

Hmotnosť 1 sekcie, kg

Hliník so stredovou vzdialenosťou 500 mm

183

dvadsať

tridsať

0,27

1,45

Hliník so stredovou vzdialenosťou 350 mm

139

dvadsať

tridsať

0,19

1,2

Bimetalová so vzdialenosťou stredu 500 mm

204

dvadsať

tridsať

0,2

1,92

Bimetalová so vzdialenosťou stredu 500 mm

136

dvadsať

tridsať

0,18

1,36

Liatina so stredovou vzdialenosťou 500 mm

160

deväť

15

1,45

7.12

Liatina so stredovou vzdialenosťou 500 mm

140

deväť

15

1.1

5.4

Porovnávacia tabuľka typov vykurovacích zariadení.

Technické parametre

Liatinové radiátory

Oceľové radiátory

Hliníkové radiátory

Bimetalové radiátory

Oceľové rúrkové radiátory

Dizajn

Sekčné

Všetko zvárané

Sekčné

Sekčné

Všetko zvárané

Pripojenie

Bočné

akýkoľvek

Bočné

Bočné

akýkoľvek

Tepelná zotrvačnosť

Vysoká

Nízka

Nízka

Nízka

Nízka

Objem vody

Veľký

Malé

Malé

Malé

Priemer

Inštalácia termostatov

Neodporúčané

Odporúčané

Odporúčané

Odporúčané

Odporúčané

Odolný voči korozívnym procesom

Vysoká

Priemer

Nízka

Vysoká

Vysoká

Pracovná tekutina

Voda

Voda / nemrznúca zmes

Voda, pH 7-8

Voda / nemrznúca zmes

Voda

Pracovný tlak

Až 1 MPa

Až 1 MPa

Až 2,5 MPa

Až 2,5 MPa

Až 1 MPa

Vysoká budova

Neodporúčané

Neodporúčané

Odporúčané

Odporúčané

Odporúčané

Zostava

Úzky

Široký

Široký

Široký

Široký

Zvláštnosti

Vyrábajú sa dizajnové modely

Vysoká elektrochemická aktivita, antagonista medi.

Dobre sa hodí do miestností s vysokými požiadavkami na čistotu

Porovnanie parametrov zariadenia na výrobu tepla z liatiny a hliníka

Porovnávacím parametrom je tepelný výkon výmenníkov tepla. Prenos tepla hliníkových a liatinových radiátorov závisí od konštrukčných vlastností a materiálu výroby.

Liatinové batérie sú vyrobené zo zliatiny liatiny homogénnej štruktúry, prierezového spojenia pomocou hermeticky uzavretých špeciálnych tesnení. Tento typ radiátora sa považuje za klasický. Skutočný výkon, o 10% nižší ako deklarovaný výkon v charakteristike zariadenia.

Výhody pri aplikácii:

 • Tento typ radiátora má zvýšenú zotrvačnosť..
 • Vysoké antikorózne vlastnosti.
 • Trvanie operácie.
 • Zariadenie má nízky hydraulický odpor.
 • Široké kanály pre cirkuláciu chladiacej kvapaliny.

Nevýhody liatinových batérií zahŕňajú:

 • Hmotnosť, najmä keď má veľa sekcií.
 • Konštrukcia medzi sekciami a spôsob ich spojenia sťažujú údržbu a čistenie zariadenia.
 • Neexistuje žiadna možnosť regulácie tepelného výkonu.
 • Pomaly ohrieva miestnosť. Jedna časť poskytuje výkon 90-110 wattov.
 • Štandardný vzhľad, ktorý v interiéri nepôsobí esteticky.

Hliníkové batérie majú okrem toho, že je potrebné pripraviť chladiacu kvapalinu pre hliníkové radiátory, významné výhody oproti liatinovým. (Pozri tiež: Ako pripojiť časti hliníkového chladiča)

Výhody hliníkových výmenníkov tepla:

 • Tepelný výkon týchto radiátorov je veľmi vysoký, čo sa dosahuje vysokou tepelnou vodivosťou materiálu..
 • Veľká plocha na výmenu tepla.
 • Vzhľad zariadenia môže vyzerať originálne v každom interiéri bytu, domu.
 • Nízka inertnosť vám umožní rýchlo zahriať miestnosť.
 • Náklady na hliníkový výmenník tepla sú nižšie ako liatinové a porovnávajú sa priaznivo z hľadiska ceny a kvality.
 • Vysoká schopnosť antikoróznej odolnosti.
 • Vysokopevnostné charakteristiky hliníkového výmenníka tepla, ktoré nie sú nižšie ako liatina.

Medený výmenník tepla

Medzi nevýhody patrí vzájomná interakcia medeného výmenníka tepla a hliníkových radiátorov. Takéto spojenie nie je povolené z dôvodu vysokej elektrochemickej aktivity hliníka. Teraz sú batérie pripojené hlavne pomocou ventilov, kohútikov, takže s týmto typom pripojenia nie sú žiadne problémy, ale je potrebné ich vziať do úvahy pri inštalácii vykurovacieho systému.

Populárny hliníkový generátor tepla

Jedným z najobľúbenejších výmenníkov tepla sú podľa odborníkov hliníkové radiátory Teploterm, ktoré môžu efektívne fungovať v obytných budovách, v priemyselných budovách. Tento typ batérie pracuje s kvapalinami prenášajúcimi teplo: tradičné (ohrievaná voda), para, kvapalina s nemrznúcimi vlastnosťami. (Pozri tiež: Aké sú vykurovacie radiátory)

Technické ukazovatele hliníkovej batérie Teploterm:

 • Schopnosť odolávať tlaku až 16 MPa.
 • Vyrobené z tlakovo liateho hliníka.
 • Spôsob pripojenia vykurovacieho systému, so závitom.
 • Jedna časť pri teplote média 70 stupňov produkuje 200 wattov energie.
 • Výška 570 mm.
 • Záruka na správne použitie až 10 rokov.

Tento typ radiátora je špeciálne upravený pre pracovné podmienky v Rusku. Má zvýšený prenos tepla. Hliníkový radiátor Teploterm označuje bezpečné výmenníky tepla a má zvýšenú odolnosť proti korózii. Vonkajší zaoblený tvar znižuje riziko zranenia. Vďaka svojmu estetickému vzhľadu sa perfektne hodí do akéhokoľvek interiéru v dome.

Tepelný výkon radiátorov, požadovaný počet sekcií na vytvorenie tepla doma

Pri výbere výmenníka tepla pre vykurovací systém potrebujete vedieť: koľko sekcií je potrebných na pohodlný pobyt v ňom. Počet sekcií hliníkového chladiča môžete vypočítať pomocou známeho vzorca. V tomto vzorci sa počet sekcií rovná súčinu plochy vykurovanej miestnosti vynásobenej pomerom požadovaného výkonu jedného metra štvorcového k tepelnému výkonu sekcie batérie. Tento vzorec vyzerá takto: I = S * 100 / P, v ňom:

 1. I – prijatý počet sekcií.
 2. S – plocha vykurovanej miestnosti.
 3. P – výkon hliníkovej sekcie chladiča.
 4. 100 je odporúčaný výkon na výrobu tepla 1 meter štvorcový.

Pri výpočte sekcií, ktoré budú ohrievať miestnosť, je tiež potrebné vziať do úvahy:

 • Aké okná sú nainštalované v dome alebo budove. Okná z PVC s oknami s dvojitým zasklením minimalizujú tepelné straty v dome.
 • (Pozri tiež: Ktoré vykurovacie radiátory sú lepšie)

 • Zohľadňuje sa počet vnútorných a vonkajších stien v dome. Pri rohových bytoch je koeficient nastavený vyššie, pretože v byte je viac vonkajších stien.
 • Zohľadňuje sa stav susedných miestností, či sú teplé alebo studené. Teplé podkrovie, alebo keď sú na poschodí susedia, znížte výber sekcií.
 • Keď je výška medzi podlahou a stropom bytu štandardná, rovná 2,5 metra, koeficient je nastavený na 1 a ak sú stropy vyššie, koeficient sa zvyšuje.
 • Okrem typu okien v dome je potrebné vziať do úvahy aj ich počet..

Všetky vyššie uvedené faktory musia byť nahradené úplným výpočtom požadovaného počtu sekcií. Je ťažké vykonať tento postup sami. Existuje mnoho špecializovaných služieb na výpočet sekcií chladiča vyrobených z akéhokoľvek materiálu. Na výpočet sekcií je potrebné zadať iba počiatočné parametre: materiál výroby batérie, plochu miestnosti, výšku stropov, počet vonkajších stien. Výpočet sa vykonáva automaticky.

Ako zvýšiť výkon už nainštalovaných batérií

Mayevského ventil

Cena 45-150 rubľov.

Nepostrádateľným prvkom vykurovacieho systému je Mayevsky ventil.

V mnohých moderných radiátoroch sa dodáva v sade, inak sa dá kúpiť navyše a dá sa ľahko nainštalovať vlastnými rukami..

Zariadenie je namontované v hornej zátke chladiča oproti prívodu chladiacej kvapaliny a uľahčuje odstránenie vzdušnosti, čo má za následok výrazné zníženie prenosu tepla..

Niektorí sa uchýlia k „ľudovej metóde“, inštalujú medzi batériu a stenu vlastnoručne vyrobené obrazovky odrážajúce teplo z fólie alebo kovu s vlnitými rebrami..

Najúčinnejšou metódou je inštalácia ďalších sekcií, ale to sa musí vykonať iba vtedy, ak je vykurovací systém úplne vypnutý a vziať do úvahy dodatočné zaťaženie z pridaných sekcií.

Zvýšený prenos tepla a účinnosť

Aby ste dosiahli čo najefektívnejšiu prevádzku radiátorov, musíte vypočítať plochu miestnosti a výkon zariadenia. V miernom podnebí sa odporúča nainštalovať batérie s tepelnou vodivosťou 70 až 100 W / m2 na každý 1 m2 miestnosti. V severných oblastiach sa človek nezaobíde bez použitia výkonnejších zariadení – 150-200 W / m2.

Na zvýšenie rýchlosti návratu tepelnej energie z batérií sa odporúča:

 1. Otepľovanie priestorov. Aby sa znížili tepelné straty konštrukcie, musí byť izolovaná. Okrem toho sa to musí robiť nielen zvnútra, ale aj zvonku, pričom sa nesmie zabúdať na strechu. Najpopulárnejšou izoláciou pre domácnosti sú penové panely..
 2. Inštalácia reflektorov. Najčastejšie sa používa fólia alebo polypropylén. Reflektor musí byť inštalovaný na stenu za chladičom.
 3. Tesnosť. Pri prievane sa tepelné straty v miestnosti výrazne zvyšujú. Pri zatepľovaní domu sa musíte starať o okná a dvere..

Na zaistenie efektívnej prevádzky vykurovacieho systému často stačí správne vypočítať indikátor napájania z batérie. Tabuľky účinnosti vykurovacích telies uvádzajú vypočítaný ukazovateľ zaručený výrobcom. Môže sa však zvýšiť pomocou niekoľkých jednoduchých pokynov:

 1. Udržujte batérie čisté, pretože prach môže výrazne znížiť prenos tepla z radiátorov.
 2. Batérie by mali byť natreté tmavými farbami. Potom sa účinnosť môže zvýšiť o 15%..
 3. Zväčšite povrch zariadenia.

Pri výbere radiátorov musíte starostlivo preštudovať jeho technické vlastnosti. Vďaka niektorým opatreniam je možné zvýšiť účinnosť vykurovacieho systému. Napriek tomu, že inštalácia radiátorov nie je komplikovaný proces, stojí za to zveriť túto prácu profesionálom..

Porovnanie radiátorov rôznych typov

Tepelná energia je jednou z hlavných charakteristík, ale existujú aj ďalšie, nemenej dôležité. Je nesprávne vyberať batériu iba na základe požadovaného tepelného toku. Musíte pochopiť, za akých podmienok konkrétny radiátor produkuje špecifikovaný prietok a ako dlho vydrží vo vašom domácom vykurovacom systéme. Preto je správnejšie zvážiť všetky hlavné technické vlastnosti sekčných typov ohrievačov, a to:

 • hliník;Stôl s hliníkovými radiátormi odvádzajúci teplo
 • bimetalický;
 • liatina.

Porovnajme vykurovacie radiátory podľa nasledujúcich hlavných parametrov, ktoré pri ich výbere zohrávajú dôležitú úlohu:

 • tepelná energia;
 • prípustný pracovný tlak;
 • krimpovací tlak (testovanie);
 • priestrannosť;
 • hmotnosť.

Poznámka. Neberieme do úvahy maximálny stupeň zahrievania chladiacej kvapaliny, pretože je dosť vysoký pre batérie všetkých typov, čo ich robí vhodnými na použitie v obytných budovách pre tento parameter..

Indikátory prevádzkového a skúšobného tlaku sú dôležité pre výber batérií pre rôzne vykurovacie systémy. Ak v chatkách alebo vidieckych domoch tlak chladiacej kvapaliny zriedka prekročí 3 bary, potom s centralizovaným zásobovaním teplom môže dosiahnuť 6 až 15 barov, v závislosti od počtu podlaží budovy. Nemalo by sa zabúdať na vodné kladivá, ktoré nie sú v centrálnych sieťach pri ich uvedení do prevádzky ničím neobvyklým. Z týchto dôvodov sa neodporúča zahrnúť do takýchto sietí každý radiátor a je lepšie porovnať prenos tepla s prihliadnutím na charakteristiky, ktoré naznačujú pevnosť výrobku..

Kapacita a hmotnosť vykurovacích telies hrajú dôležitú úlohu v súkromnej bytovej výstavbe. Znalosť kapacity radiátora pomôže vypočítať celkové množstvo vody v systéme a odhadnúť spotrebu tepelnej energie na jeho vykurovanie. Hmotnosť zariadenia je dôležitá pre určenie spôsobu pripevnenia k vonkajšej stene, postavenej napríklad z porézneho materiálu (pórobetón) alebo rámovou technológiou.

Aby sme sa zoznámili s hlavnými technickými charakteristikami, uvádzame v tabuľke údaje známeho výrobcu radiátorov z hliníka a bimetalu-RIFAR, ako aj parametre liatinových batérií MC-140.

Stôl s hliníkovými radiátormi odvádzajúci teplo

Porovnávacie nálezy

Stôl s hliníkovými radiátormi odvádzajúci teplo

Ako ukazuje tabuľka nižšie, porovnanie prenosu tepla z vykurovacích telies, bimetalické ohrievače sú z hľadiska výkonu najefektívnejšie. Pripomeňme si, že predstavujú hliníkové rebrované telo so silným zváraným rámom vo vnútri kovových rúrok na prúdenie chladiacej kvapaliny. Vo všetkých ohľadoch je tento typ ohrievača vhodný na inštaláciu ako do vykurovacích systémov výškových budov, tak do súkromných chát. Ich jedinou nevýhodou sú vysoké náklady..

Odvod tepla hliníkových radiátorov je o niečo nižší, aj keď sú ľahšie a lacnejšie ako bimetalové. Podľa skúšobného a prevádzkového tlaku môžu byť hliníkové zariadenia inštalované aj v budovách ľubovoľného počtu podlaží, ale za predpokladu: existuje individuálna kotolňa s jednotkou na úpravu vody. Faktom je, že zliatina hliníka je náchylná na elektrochemickú koróziu z chladiva nízkej kvality, ktoré je súčasťou centrálnych sietí. Hliníkové radiátory sa najlepšie inštalujú v oddelených systémoch.

Liatinové radiátory sa výrazne líšia od ostatných. prenos tepla je pri veľkej hmotnosti a kapacite sekcií oveľa nižší. Zdá sa, že s takýmto porovnaním nenájdu uplatnenie v moderných vykurovacích systémoch. Napriek tomu sú tradičné „akordeóny“ MS-140 stále žiadané, ich hlavným tromfom je trvanlivosť a odolnosť proti korózii. Sivá liatina, z ktorej sa odlievaním MS-140 vyrába, môže skutočne slúžiť až 50 rokov alebo viac, pričom chladiaca kvapalina môže byť akákoľvek..

Stôl s hliníkovými radiátormi odvádzajúci teplo

Konvenčná liatinová batéria má navyše veľkú tepelnú zotrvačnosť vďaka svojej mohutnosti a priestrannosti. To znamená, že keď je kotol vypnutý, radiátor zostane dlho teplý. Pokiaľ ide o pracovný tlak, liatinové ohrievače sa nemôžu pochváliť vysokou pevnosťou. Ich nákup do sietí s vysokým tlakom vody je riskantný..

Výpočet tepelného výkonu

Na zorganizovanie vykurovania priestorov je potrebné poznať požadovaný výkon pre každý z nich a potom vypočítať prenos tepla radiátorom. Spotreba tepla na vykurovanie miestnosti sa určuje pomerne jednoduchým spôsobom. V závislosti od miesta sa odoberá množstvo tepla na vykurovanie 1 m3 miestnosti, je to 35 W / m3 pre južnú stranu budovy a 40 W / m3 pre severnú. Skutočný objem miestnosti sa vynásobí touto hodnotou a získame požadovaný výkon.

Pozor! Daná metóda na výpočet potrebného výkonu je zväčšená, jej výsledky sú brané do úvahy len orientačne.

Na výpočet hliníkových alebo bimetalických batérií je potrebné vychádzať z charakteristík uvedených v dokumentácii výrobcu. V súlade s normami je tam uvedený výkon 1 sekcie chladiča pri DT = 70. To znamená, že 1 sekcia poskytne špecifický tepelný tok pri teplote tepelného nosiča pri dodávke 105 ° C a v spätný tok – 70 ° C. V tomto prípade sa návrhová teplota vnútorného prostredia považuje za 18 ° C..

Na základe našej tabuľky je prenos tepla jednej sekcie bimetalového radiátora s rozmerom stred na stred 500 mm 204 W, ale iba pri teplote v prívodnom potrubí 105 ° C. V moderných systémoch, najmä v individuálnych, neexistuje taká vysoká teplota a výkon sa zníži. Ak chcete zistiť skutočný tok tepla, musíte najskôr vypočítať parameter DT pre existujúce podmienky podľa vzorca:

DT = (tpod + trev) / 2 – troom, kde:

 • tpod – teplota vody v prívodnom potrubí;
 • tobr – to isté, na oplátku;
 • troom – teplota vo vnútri miestnosti.

Potom sa pasový prenos tepla vykurovacieho radiátora vynásobí korekčným faktorom, ktorý sa odoberá v závislosti od hodnoty DT podľa tabuľky:

Stôl s hliníkovými radiátormi odvádzajúci teplo

Napríklad pri grafe nosiča tepla 80/60 ° C a izbovej teplote 21 ° C bude parameter DT (80 + 60) / 2 – 21 = 49 a korekčný faktor je 0,63. Potom bude tepelný tok 1 sekcie rovnakého bimetalového radiátora 204 x 0,63 = 128,5 W. Na základe tohto výsledku sa vyberie počet sekcií.

Čo určuje prenos tepla hliníkového chladiča

Typy hliníkových radiátorov:

 • Oceľ – majú nízke technické vlastnosti, na modernom trhu už takmer nie sú zastúpené a nie sú žiadané.
 • Liatinové sú stále vysoko hodnotené podľa kritérií spoľahlivosti. Mnoho nových modelov s dlhou životnosťou je esteticky prezentovaných s prvkami umeleckého odlievania. Takéto batérie sa zmestia do akéhokoľvek dizajnu, nie je potrebné skrývať ich neestetický vzhľad za obrazovkami.
 • Hliník je v súčasnosti najžiadanejším druhom z hľadiska technických charakteristík a dostupnosti cien. Sú veľmi účinné a majú množstvo výhod..
 • Bimetallic – nová generácia, sa objavila pomerne nedávno, ale už je aktívne v dopyte spotrebiteľov. Vzhľadom na kvalitu a zloženie dvoch kovov sú z hľadiska účinnosti najsilnejšie.

Batériu by ste nemali vyberať iba podľa parametrov tepelného výkonu. V rôznych vykurovacích sieťach sa indikátory pracovného tlaku budú líšiť, v súkromných domoch je tlak chladiva asi-2-3 bar, v bytoch s centralizovaným systémom je to 5-15 barov a líši sa od počtu poschodí.

Tlakové skoky vo vykurovacom systéme môžu poškodiť nesprávne zvolený radiátor, preto by sa malo porovnanie vykonať s prihliadnutím na pevnosť vykurovacieho zariadenia..

Dôležité vlastnosti, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri výbere:

 • Energia na výrobu tepla;
 • Prípustné parametre tlaku;
 • Vnútorný objem nádrže chladiča;
 • Hmotnosť batérie.

Pri inštalácii v súkromných domoch je potrebné vziať do úvahy hmotnosť chladiča a objem nádoby. Keď poznáme množstvo vody prechádzajúcej vykurovacím systémom, je ľahké vypočítať spotrebu tepla počas vykurovania.

Hmotnosť zariadenia ovplyvní výber upevňovacích prvkov a spôsob, akým je pripevnený k stene. Podľa materiálu, z ktorého je vyrobený. Ak je napríklad stena vyrobená zo škvárových blokov alebo betónu a hmotnosť batérie je vzhľadom na počet sekcií veľká, potom musí byť háčik schopný udržať aj svoju hmotnosť..

Výhody hliníkových radiátorov:

 • veľká produktová oblasť, ktorá poskytuje lepší prenos tepla;
 • nízka hmotnosť a nízka hmotnosť;
 • vysoký prenos tepla;
 • súťažiť v sile s oceľovými a liatinovými batériami;
 • nepotrebujú maľovanie a zodpovedajú modernému dizajnu interiéru;
 • rýchlo zahriať, čo výrazne šetrí palivo.

Batérie sú vyrobené z hliníka odlievaním každej sekcie a podľa výrobcu vydržia tlak 15-20 atmosfér. Radiátory s prilepenými časťami počas výroby – extrudované – vydržia zaťaženie až 40 atmosfér, ale nelíšia sa v sile, najmä v miestach pripojenia.

Je možné pridať ľubovoľný počet sekcií, ktoré je možné ľahko pripevniť, ale so systémom ústredného kúrenia by ste nemali vytvárať príliš zložité štruktúry..

Prenos tepla jednej sekcie je schopný vykurovať 1,2 kubických metrov. m priestoru – približne 120 W pri teplote 45 – 50 ° C. Prítomnosť regulátora tepelného toku, ktorý je pôvodne k dispozícii v konfigurácii výrobcu, umožňuje úsporu elektrickej energie..

Pri inštalácii nie je povolené používanie medených alebo oceľových komponentov a potrubí, čo môže spôsobiť koróziu.

Účinnosť už namontovaných batérií je možné zvýšiť jednoduchými metódami – čistením alebo prelakovaním batérií na tmavé farby. Inštalácia obrazovky za chladič zvýši prenos tepla až o 25 percent, môžete si kúpiť hotovú verziu obrazovky alebo použiť fóliu.

Ďalšou účinnou možnosťou je výroba kovového plášťa, ktorý bude vydávať teplo získané pri zahrievaní, aj keď je vykurovanie už vypnuté. Výkon batérií je možné zvýšiť pridaním počtu sekcií, výsledkom je zvýšenie prenosu tepla najmenej o 10 percent.

So všetkými týmito pozitívnymi parametrami a vysokou kvalitou majú hliníkové batérie nízku cenu, čo vedie k pozitívnym recenziám a dopytu medzi spotrebiteľmi..

Hliníkový radiátor vedľa postele

Nevýhody hliníkových radiátorov

Obmedzenia materiálu, ku ktorému je možné pripojiť hliníkové radiátory, presnosť komponentov chladiacej kvapaliny a jednotnosť veľkosti sú ich hlavnými nevýhodami. Problémom s koróziou je možné predísť použitím oxidového filmu a ošetrením antikoróznymi prostriedkami počas inštalácie.

Tento typ batérie netoleruje vodné šoky systému ústredného kúrenia, preto sa odporúča na inštaláciu v súkromných domoch, nie v bytoch..

Aby sme sa nemýlili s výberom vykurovacieho systému, stojí za to použiť radu odborníka alebo naše príklady výpočtov a tabuľku.

Hliníkové batérie majú mnoho pozitívnych vlastností a tiež niekoľko nevýhod. Dopyt po nich neustupuje kvôli cene a vysokému prenosu tepla. Pri nákupe by ste mali uprednostniť domácich výrobcov, ktorí berú do úvahy kvalitu vody vo výrobe, ktorá ovplyvní životnosť.

Hlavné výhody a nevýhody hliníkových výrobkov

V prvom rade by ste mali zvážiť hlavné črty daného typu štruktúr, aby ste sa sami presvedčili o jeho spoľahlivosti a účinnosti. Za hlavné výhody možno považovať nasledujúce faktory:

Veľká sila Prenos tepla jednej sekcie hliníkového chladiča je oveľa vyšší ako u liatiny alebo ocele, pretože sila hliníkových výrobkov (tj. Ich schopnosť prenášať určité množstvo tepla za jednotku času) je veľmi vysoká. vysoká
Veľký povrch prvku Čím väčšia je plocha konštrukcie, ktorá prenáša teplo, tým efektívnejšie funguje a tým účinnejšie sa spotrebúvajú nosiče energie. Výrobcovia každoročne vyvíjajú nové, stále účinnejšie konštrukcie na ďalšie zvýšenie účinnosti
Široký sortiment štandardných veľkostí Môžete si vybrať optimálne riešenie pre takmer akúkoľvek izbu, existuje široká škála možností predaja, z ktorých každá má svoje vlastné vlastnosti.
Nízka tepelná zotrvačnosť Vďaka tejto funkcii začnú radiátory veľmi rýchlo prenášať teplo do miestnosti, čo vám umožní znížiť náklady na energiu, pretože na dosiahnutie normálneho výkonu nepotrebujete kov dlho zahrievať
Atraktívny vzhľad Moderné hliníkové radiátory sú nielen vysoko účinné, ale aj skvele vyzerajú, môžete si vybrať najlepšie riešenie pre každý interiér
Jednoduchá inštalácia Ak máte minimálnu sadu nástrojov, môžete inštalovať vykurovacie telesá vlastnými rukami, pokyny na vykonanie práce sa nelíšia od ostatných možností a nízka hmotnosť iba zjednodušuje inštaláciu

Dôležité!

Za ďalšie veľké plus možno považovať faktor, že prvky sa predávajú úplne hotové a nepotrebujú farbenie..

Povlak je zvyčajne veľmi trvanlivý a zachováva si spoľahlivosť a integritu po celé desaťročia..

Obzvlášť atraktívne sú výrobky talianskych výrobcov.

Kvantitatívne charakteristiky

Kvantitatívne charakteristiky musia byť potvrdené počas skúšok, ktorých výsledky slúžia ako základ pre získanie osvedčenia o zhode. Zoznam potvrdených charakteristík, ako aj testovacie metódy a podmienky sú uvedené v regulačnej dokumentácii – ruské (GOST) a európske (EN 442-2) normy alebo v špeciálne vydaných a schválených technických podmienkach (TU).

Počet sekcií

Drvivá väčšina modelov hliníkových radiátorov pozostáva z oddelených sekcií. Rozdelenie na sekcie vám umožňuje vybrať zariadenie požadovaného výkonu v závislosti od oblasti vykurovanej miestnosti.

Päťdielny hliníkový chladič.

Kupujúci si môže kúpiť obe oddelené časti chladiča a hotový ohrievač montovaný z výroby. Radiátory montované vo výrobe spravidla obsahujú 4 až 12 sekcií. Pri montáži sekcií sa používa vsuvkové spojenie.

Počet sekcií potrebných na vykurovanie miestnosti je určený približným vzorcom:

N = 100 * (S / P);

kde S je plocha miestnosti, m2;

P – tepelný výkon jednej sekcie, W.

Talianska spoločnosť Global vyrába dvojité modely radu GL / D s 2 radmi umiestnenými symetricky k rovine zadnej steny sekcií. Dvojité radiátory sa používajú, ak je potrebné ich inštalovať vo vzdialenosti od steny.

Tepelný výkon (nominálny tepelný tok)

Tento parameter (meraný vo W) vám umožňuje určiť, koľko sekcií by mal mať radiátor na ohrev určitej oblasti..

Oddelené sekcie hliníkových radiátorov.

Oddelené sekcie hliníkových radiátorov.

Podľa GOST 31311-2005 „Vykurovacie zariadenia. Všeobecné technické podmienky “, tepelný výkon sa určuje za nasledujúcich podmienok:

 • teplotná výška (rozdiel medzi teplotami chladiacej kvapaliny a vzduchu v miestnosti) ΔТ = 70 ° С;
 • atmosférický tlak B = 760 mm Hg;
 • chladiaca kvapalina sa pohybuje pozdĺž vykurovacieho zariadenia „zhora nadol“.

Niektorí výrobcovia navyše uvádzajú tepelný výkon meraný pri teplotnej výške 30 ° C a 50 ° C.

Vonkajšia plocha vykurovacej plochy

Táto hodnota zahŕňa plochu všetkých povrchov sekcie chladiča, ktoré sú v kontakte so vzduchom v miestnosti, vrátane oblasti rebier. Vonkajší povrch je zvyčajne:

 1. pre sekcie so stredovou vzdialenosťou 350 mm – 0,3 … 0,4 m2;
 2. pre sekcie so stredovou vzdialenosťou 500 mm – 0,4 … 0,5 m2.

Geometrické charakteristiky

Celkové a montážne (spojovacie) rozmery určujú možnosť inštalácie vykurovacieho telesa za konkrétnych podmienok umiestnenia. Rozmery ohrievača tiež ovplyvňujú jeho tepelný výkon..

Celkové rozmery hliníkových radiátorov.

rozmery.

Stredová vzdialenosť

Vzdialenosť od stredu k stredu sa nazýva vzdialenosť medzi osami horného a dolného kolektora. Medzi sériovo vyrábanými radiátormi prevládajú modely so stredovou vzdialenosťou 200, 300, 350, 500, 600, 800 mm. Stredová vzdialenosť 500 mm je najbežnejšia a radiátory tejto štandardnej veľkosti sú prítomné v modelovom rade všetkých výrobcov. Global vyrába modely zo série Oscar so stredovou vzdialenosťou od 900 do 2000 mm.

Montážne rozmery hliníkových radiátorov.

Montážne rozmery.

Šírka sekcie

Prevažná väčšina modelov hliníkových radiátorov má šírku prierezu 80 mm. Menej často sa vyrábajú sekcie so šírkou 70 mm, 100 mm a inými hodnotami..

Hĺbka

Táto hodnota definuje vzdialenosť inštalácie od osi kolektora k susednej stene miestnosti. Najbežnejšie výrobky s hĺbkou 80 mm, ale na zvýšenie tepelného výkonu, výrobcovia v niektorých modeloch zvyšujú hĺbku chladiča na 100 mm.

Teplota nosiča tepla

Vykurovacie zariadenia tohto typu sú navrhnuté pre teplotu chladiacej kvapaliny 110 ° C. Niektoré modely (napríklad séria Rifar Alum) umožňujú prevádzku pri 135 ° C.

Tabuľky 1 a 2 uvádzajú technické vlastnosti modelov so stredovou vzdialenosťou 350 a 500 mm. Porovnávacie tabuľky uvádzajú parametre hmotnosti a veľkosti, objem chladiacej kvapaliny a nominálny tepelný tok výrobnej sekcie 7 rôznych spoločností..

Tabuľka 1 – Technické vlastnosti hliníkových radiátorov (stredová vzdialenosť 350 mm)

Výrobca a model Celkové rozmery, mm Objem sekcie, l Hmotnosť sekcie, kg Tepelný výkon, W
výška šírka hĺbka

Rifar

Kamenec 350

415 80 90 0,19 1.20 139

Kráľovské termo

Indigo 350

435 80 100 0,29 1.30 155

Konner

LUX 80/350

430 80 80 0,28 1,05 145

Ferroli

POL 350

431,5 80 98 0,31 1.10 155

Všeobecné hydraulické

Lietax B 350-80

420 80 80 0,22 0,80 135

Globálne

VOX R 350

440 80 95 0,35 1.12 145

Varmega

Almega 350/80

426 80 80 0,30 1.10 147

Tabuľka 2 – Technické vlastnosti hliníkových radiátorov (vzdialenosť stredu 500 mm)

Výrobca a model Celkové rozmery, mm Objem sekcie, l Hmotnosť sekcie, kg Tepelný výkon, W
výška šírka hĺbka

Rifar

Kamenec 500

565 80 90 0,27 1,45 183

Kráľovské termo

Indigo 500

585 80 100 0,37 1,65 205

Konner

LUX 80/500

582 80 80 0,43 1,25 190

Ferroli

POL 500

581,5 80 98 0,38 1,40 180

Všeobecné hydraulické

Lietax B 500-80

582 80 80 0,36 1,03 180

Globálne

VOX R 500

590 80 95 0,46 1,45 195

Varmega

Almega 500/80

576 80 80 0,38 1.20 191

Modely so stredovou vzdialenosťou 200 mm sú najmenšie na výšku medzi hliníkovými sekcionálnymi radiátormi. Výrobky tejto štandardnej veľkosti sa používajú na inštaláciu pod okenné otvory so zvýšenou plochou zasklenia. Porovnávacie charakteristiky zariadení tejto štandardnej veľkosti sú uvedené v tabuľke 3 a zahŕňajú údaje o výrobkoch od troch výrobcov..

Tabuľka 3 – Technické vlastnosti hliníkových radiátorov (vzdialenosť stredu 200 mm)

Výrobca a model Celkové rozmery, mm Objem sekcie, l Hmotnosť sekcie, kg Tepelný výkon, W
výška šírka hĺbka

Varmega

Almega 200/80

275 80 80 0,20 0,64 101

Sira

Heatline 200

245 80 80 0,16 0,56 89

Konner

LUX 80/200

275 80 80 0,26 0,62 123

Vnútorný objem sekcie

Jeden z parametrov, ktoré určujú výkon ohrievača. Vnútorný objem sekcie (meraný v litroch) závisí od výšky chladiča, ako aj od tvaru a plochy prierezu zvislého potrubia. Na zvýšenie vnútorného objemu niektorí výrobcovia vyrábajú modely s oválnym potrubím (radiátory Royal Thermo).

Zvislý kanál s oválnym prierezom hliníkového vykurovacieho telesa.

Kvalitatívne vlastnosti

Pred kúpou ohrievača by ste mali tiež študovať kvalitatívne vlastnosti rôznych modelov, ktoré ukazujú konštrukčné vlastnosti a výrobnú technológiu.

Spôsob výroby

Rezy môžu byť vyrobené vstrekovaním alebo extrúziou. Extrúzia je metóda tvarovania tlakom, ktorá vytvára predval so zvýšenou hustotou. Radiátory vyrobené touto metódou majú vyššiu pevnosť, čo im umožňuje odolávať zvýšenému tlaku.

Hliníkové radiátory rôznych štandardných veľkostí.

Hliníkové radiátory rôznych štandardných veľkostí.

Hliníkové sekčné radiátory sa osvedčili v jednotlivých vykurovacích systémoch, keď má vlastník domu možnosť nezávisle si vybrať typ nosiča tepla a kontrolovať jeho kvalitu. Takéto zariadenia sa vyznačujú vysokým tepelným výkonom a prekonávajú bimetalové modely vďaka svojim nižším nákladom. Technické vlastnosti hliníkových radiátorov poskytujú kupujúcemu možnosť vybrať si najlepší model z radu analógov..

Ako vypočítať výkon jednej sekcie hliníkového chladiča vo vykurovacom systéme

Výkon jednej sekcie hliníkového chladiča

Môžete si povedať, koľko chcete, že srdcom vykurovacieho systému je kotol, ale teplo vo vykurovanej miestnosti je zabezpečené vďaka radiátorom. Pohodlie v dome bude priamo závisieť od toho, či je ich počet správne vypočítaný. Na správny výpočet sa ako základ berú indikátory výkonu jednej sekcie hliníkového chladiča..

Prečo hliník? Po prvé, pretože svojim výkonom výrazne prevyšujú tradičné liatinové batérie a práve oni sa stále viac používajú pri vytváraní moderných vykurovacích sietí..

Odrody hliníkových batérií

Poznámka! Hliníkové radiátory sa vyrábajú dvoma spôsobmi – odlievaním a extrúziou. Pri metóde vstrekovania je každá sekcia vyrábaná oddelene.

Surovinou je silumin – hliník s kremíkovými prísadami nepresahujúcimi 12%. Lisovaním sa získajú časti rôznych tvarov, ktoré vydržia tlak až 16 atmosfér.

Metóda extrúzie sa používa na výrobu nie radiátorov, ale ich oddelených častí, potom sa navzájom spoja. Táto metóda umožňuje znížiť výrobné náklady, ale pokiaľ ide o technické vlastnosti, batérie vytvorené metódou extrúzie sú nižšie ako liate. Majú tiež ešte jednu nevýhodu – nie je možné zmeniť počet sekcií v chladiči..

Je potrebné poznamenať, ďalší typ hliníkových batérií – eloxovaný typ. Sú najdrahšie a zďaleka najkvalitnejšie. Surovinou na ich výrobu je čistený hliník. Hotový výrobok je eloxovaný, vďaka čomu sa stáva úplne nekorozívnym. Jednotlivé diely v takýchto radiátoroch sú spojené spojkami.

Preto sú vo vnútri úplne hladké, čo znamená, že sa neboja prerastania vodného kameňa. Ich pracovný tlak je až 70 atmosfér.

Dôležité parametre

Výkon jednej sekcie hliníkového chladiča

Zariadenie RoyalThermo Evolution

 1. Vzdialenosť medzi osami môže byť štandardná – 200, 350, 500 mm – alebo neštandardná. Najbežnejšou možnosťou je 500 mm.
 2. Výška sa môže tiež líšiť. Pred kúpou batérií stojí za to zmerať vzdialenosť pod parapetom. Nad a pod batériou by malo byť asi 10 cm voľného miesta. Od steny k radiátoru – asi 3 cm. Všetky sekcie by mali dobre zapadnúť na miesto vyhradené pre radiátor.
 3. Tlak. Tento údaj zahŕňa pracovné a tlakové skúšky. Niekedy sa dá určiť aj maximum. Štandardný prevádzkový tlak pre hliníkové radiátory je 10-15 atmosfér. Na autonómne vykurovanie sú to dostatočné parametre a pre byty s ústredným kúrením je lepšie zvoliť model s vyššími sadzbami – až 30 atmosfér. Tlaková skúška musí byť najmenej 30 atmosfér. Je lepšie kupovať batérie s rezervou. Pomôže to v prípade poruchy alebo neočakávaného zvýšenia tlaku v systéme..
 4. Prenos tepla. Tento indikátor je uvedený vo vzťahu k jednej sekcii. V priemere je prenos tepla sekciou 100 – 150 W. Radiátory s vysokým odvodom tepla sú energeticky efektívnejšie. Z tohto dôvodu sa hliníkové modely rýchlo stali lídrom na trhu..

Výhody a nevýhody

Hliníkové batérie sa líšia od liatinových batérií v niekoľkých ukazovateľoch:

 1. Vysoký prenos tepla, čo znamená menšie opotrebovanie kotla a schopnosť znížiť náklady na vykurovanie.
 2. Jednoduchá inštalácia a hodí sa do akéhokoľvek interiéru.
 3. Je vhodný pre autonómne vykurovacie systémy a môže byť inštalovaný aj v bytových domoch.
 4. Môžu byť inštalované ako v systéme so starými liatinovými rúrami, tak v moderných plastových a kovoplastových sieťach.

Neexistuje ani jedno vykurovacie zariadenie, ani jeden prvok inžinierskych sietí, ktorý by bol ideálny a úplne bez nedostatkov. Hliníkové radiátory nie sú výnimkou z tohto pravidla..

Medzi dôležité nevýhody stojí za zmienku:

Výkon jednej sekcie hliníkového chladiča

 • Vysoké riziko netesností v spojoch sekcií.
 • Nerovnomerné rozloženie tepla.
 • Mierny prenos tepla prúdením.
 • Krátka životnosť v porovnaní s liatinovými batériami.
 • Vysoko náchylné na koróziu, s výnimkou eloxovaných batérií.
 • Citlivosť na nestabilitu tlaku v systéme.

Tieto nevýhody možno v autonómnych vykurovacích systémoch považovať za nedôležité, pri výmene radiátorov v dome pripojenom na centrálnu diaľnicu však musíte byť opatrní. V takýchto prípadoch je lepšie zvoliť eloxované modely, pričom sa nepozeráme na ich vysoké náklady..

Prehľad niektorých možností výpočtu

Existuje mnoho spôsobov, ktorými môžete vykonávať výpočtové práce, zvážime tie, ktoré je možné vykonať bez špeciálneho vzdelávania a profesionálnych výpočtových programov..

Ako vypočítať výkon chladiča

Výkon jednej sekcie hliníkového chladiča

Závislosť od počtu potrubí

Bez ohľadu na to, aké kvalitné sú batérie, nebudú schopné poskytnúť potrebný prenos tepla, ak bol spočiatku výpočet výkonu a počtu sekcií vykonaný nesprávne. Výpočet je založený na kapacite jednej sekcie. Výrobca to uvádza v špecifikácii produktu. Je však potrebné mať na pamäti, že priemerné ukazovatele sa môžu výrazne líšiť od skutočných..

Na výpočet prenosu tepla sa používa parameter ∆t, ktorý je rozdielom medzi teplotou vzduchu vo vykurovanej miestnosti a teplotou v systéme. V praxi táto hodnota zriedka prekračuje ∆t 50 ° C. Výrobcovia ho zároveň deklarujú ako ∆t 70 ° C, čo sú ideálne podmienky.

Pri výpočte je potrebné vziať do úvahy ďalšie údaje:

 • Umiestnenie priestorov v dome.
 • Stav stavebných konštrukcií.
 • Rozmery a umiestnenie okien a dverí.
 • Materiály, z ktorých je dom postavený.
 • Použitý typ kotlového zariadenia a pod..

Najjednoduchší výpočet je možné vykonať pomocou vzorca – plocha miestnosti, vynásobená 100 a delená kapacitou jednej sekcie. Napríklad na efektívne vykurovanie 25 metrov štvorcových. m vyžaduje 16 sekcií. Tento údaj je získaný z jednoduchého výpočtu – 25 × 100/150.

Najjednoduchšia možnosť

Toto riešenie vám bude vyhovovať, ak máte pôdorys, práca je celkom jednoduchá:

 • Podľa výkresov určite plochu každej z miestností a označte ju vo forme zoznamu.
 • Ďalej musíte rozdeliť výsledné údaje na faktor 1,8. Výsledným výsledkom bude požadovaný počet sekcií. Táto možnosť samozrejme nie je ani zďaleka ideálna a nelíši sa v presnosti, ale je možné vypočítať približné údaje.

Táto metóda nie je príliš vhodná pre hliníkové radiátory, pretože sa líšia svojim výkonom v závislosti od veľkosti

Táto metóda nie je príliš vhodná pre hliníkové radiátory, pretože sa líšia svojim výkonom v závislosti od veľkosti

Použitie tabuliek

Každý výrobca má tabuľku prenosu tepla pre hliníkové vykurovacie telesá, pomocou ktorej môžete ľahko určiť výkon konkrétneho modelu. A v normách SNiP existujú špeciálne tabuľky, podľa ktorých môžete vypočítať počet prvkov v závislosti od ich sily. Je to veľmi praktická možnosť vykonávania práce, ktorá vám umožňuje získať pomerne presné a správne výsledky..

Tabuľka prenosu tepla hliníkových radiátorov ukazuje ich vlastnosti pri určitej teplote chladiacej kvapaliny, ak sú ukazovatele nižšie, hodnoty sa zmenia smerom nadol

Tabuľka prenosu tepla hliníkových radiátorov ukazuje ich charakteristiky pri určitej teplote chladiacej kvapaliny, ak sú ukazovatele nižšie, hodnoty sa zmenia smerom nadol

Je obzvlášť vhodné použiť hotové informácie v miestnostiach s vysokými stropmi, pretože tam sa údaje o tepelných stratách výrazne zvyšujú, nižšie uvedená tabuľka ukazuje, koľko sekcií určitého výkonu bude potrebných pre danú výšku stropu v miestnosti..

Táto tabuľka je zostavená v súlade s požiadavkami SNiP a pomôže vám ľahko vypočítať pre vysoké miestnosti

Táto tabuľka je zostavená v súlade s požiadavkami SNiP a pomôže vám ľahko vypočítať pre vysoké miestnosti

Ďalšie faktory, ktoré je potrebné zvážiť

Získané výsledky neberú do úvahy všetky vlastnosti miestnosti..

Preto by sa mali použiť korekčné faktory, tu sú najdôležitejšie a najdôležitejšie:

 • Pri použití okien z PVC nie je potrebné zvyšovať získaný výsledok, navyše ho možno znížiť o 10%.
 • Ak sú steny izolované vysokou kvalitou, nemusíte upravovať výsledok, ale ak sa to nerobí veľmi dobre, zmena môže byť od 10 do 40%..
 • Každý okenný otvor vyžaduje pridanie 5% k požadovanej vykurovacej kapacite.
 • Ak má miestnosť dve vonkajšie steny, na jej vykurovanie sa spotrebuje oveľa viac tepelnej energie, preto by sa mal použiť koeficient 1,3..
 • Umiestnenie radiátora je veľmi dôležité, pretože od toho závisí jeho prenos tepla, nasledujúci diagram jasne ukazuje, ako sa účinnosť vykurovania mení v závislosti od možnosti inštalácie.

Tento diagram vám povie, ako zmeniť získané výsledky v závislosti od umiestnenia radiátorov.

Tento diagram vám povie, ako zmeniť získané výsledky v závislosti od umiestnenia radiátorov.

Rada!

Odporúčame nešetriť na izolácii a inštalácii kvalitných okenných a dverových blokov, čím sa výrazne znížia tepelné straty.

Pamätajte si, že vysokokvalitné radiátory vždy stoja veľa, cena dobrého hliníkového výrobku je dosť vysoká.

Ako zlepšiť odvod tepla

Špecifikovaný účinník konvektora v jeho dátovom liste prebieha za takmer ideálnych podmienok. V skutočnosti je veľkosť tepelného toku o niečo znížená, a to je spôsobené veľkými tepelnými stratami..

obrazovka rozptylu tepla

Po prvé, aby sa zvýšil koeficient, je potrebné znížiť straty tepla – vykonávať práce na izolácii domu, pričom osobitnú pozornosť treba venovať streche, pretože asi 70% teplého vzduchu a okien a dverové otvory cez ne odchádzajú.

Odporúča sa nainštalovať reflexný materiál na stenu za vykurovacie zariadenie, aby sa všetka užitočná energia nasmerovala do miestnosti..

Pri inštalácii tepelnej trubice by sa mali uprednostniť kovové rúry, pretože tiež vykonávajú výmenu tepla, účinnosť sa výrazne zvyšuje.

Keď to zhrnieme, treba poznamenať, že medené, bimetalické a hliníkové radiátory majú najlepší prenos tepla. Prvé sú dosť drahé a zriedka sa používajú..

Na základe deklarovaného výkonu chladiča výrobcom môžeme konštatovať, že bimetalové tepelné zariadenia sú lepšie ako hliník.

V praxi však hliníkové zariadenia vydávajú viac tepla, pretože oceľ, ktorá je súčasťou bimetalových konvektorov, má vysokú tepelnú vodivosť, čo znamená, že sa ochladzuje v kratšom časovom období..

Čo znamená výkon radiátorov uvedený v dokumentácii?

Výkon radiátora bude priamo závisieť od ich teploty. Čím je väčšia a čím je v miestnosti chladnejšie, tým viac tepla sa bude vydávať. Ale koľko v skutočnosti?

Po otvorení pasu pripevneného k chladiču môžete zistiť, že jedna časť chladiča má tepelný výkon, napríklad 180 W. Ale s malou rezerváciou, – s „Δt = 50 stupňov“. Čo je to?

Označenie Δt alebo dt alebo DT alebo „teplotný rozdiel“ v dokumentácii predstavuje rozdiel medzi priemernou teplotou chladiča a teplotou vzduchu v miestnosti. Napríklad 60 stupňov mínus 20 stupňov – dostaneme Δt rovných 40 stupňom.

Výrobcovia uvádzajú výkon svojich radiátorov, zvyčajne pre Δt rovný 50 stupňom. Ale môže byť taký teplotný rozdiel v skutočnosti??

Aké sú skutočné teploty vykurovania a vzduchu

Aká je priemerná teplota chladiča? Toto je priemer vstupnej a vratnej teploty. Napríklad – dodajte 70 stupňov, vráťte 50 stupňov. Potom v priemere v radiátoroch +60 stupňov.

Kotly majú limit vykurovania +80 stupňov. Ale zvyčajne ich nikto neskrúca na maximum a je obmedzený na prívodnú teplotu + 70 stupňov, aby sa nespálili aspoň na radiátoroch. Potom bude skutočná priemerná teplota v radiátoroch +60 stupňov C.

Chladný vzduch v miestnosti +20 stupňov zvyčajne obyvateľom nevyhovuje, pokúšajú sa ho zahriať na + 25- + 27 stupňov. V budúcnosti budeme pre výpočty brať skromných +23 stupňov..

Skutočný Δt sa teda ukáže ako: 60 – 23 = 37 stupňov.

Odporúčania na inštaláciu na zlepšenie odvodu tepla

Vykurovacie zariadenie je navrhnuté tak, aby počas jeho inštalácie boli dodržané všetky normy, ktoré robia prenos tepla najoptimálnejším..

Odvod tepla stolu vykurovacích radiátorov

Horizontálnosť chladiča musí byť striktne udržiavaná, inak bude v hornom bode pozorované vetranie. V chladiacej kvapaline sa rozpustí malé množstvo vzduchu plus uvoľnenie plynných látok. Z týchto malých bubliniek sa časom hromadí vzduchové vrecká, ktoré znižujú účinnosť batérie. Aby ste predišli znečisteniu ovzdušia pri inštalácii batérií, používajte univerzálnu stavebnú úroveň..

Jedným z určujúcich faktorov efektívnej prevádzky radiátorov zostáva štandard inštalácie. K okennému parapetu – do 10-15 cm ± 3 cm (v závislosti od veľkosti priestoru parapetu). Od podlahy – asi 10 – 12 cm (± 3 cm) a k stene – najmenej 5 cm (viac).

Dôležité! Chyba inštalácie (v smere znižovania vzdialenosti k batérii) znižuje tepelný koeficient zariadenia o 8-10%. Je to spôsobené čiastočným prechodom vzduchových hmôt cez konštrukčné prvky tepelného bloku..

Všetky údaje v tabuľkách je zrejmé, že je možné ich považovať za orientačné, pretože množstvo nuancií ovplyvňuje výkon vykurovacích telies, ocele, liatiny a bimetalických kovov. Navrhuje sa porovnať výkonnosť rôznych modelov pomocou tabuľky 4.

Tabuľka 4

Rozmanitosť Tepelný výkon
M-140-AO (liatina) 175
M-90 130
RD-90 137
RIfar Alum (hliník) 183
RoyalTermo Optimal 195
RIFAR Alp (bimetal) 171
RIFAR základňa 204

Štrukturálne rozdiely a druh kovu sú hlavnými faktormi, ktoré určujú tepelný výkon radiátorov. V technickom popise modelu by mali byť uvedené hlavné charakteristiky, ale nie vždy je možné uveriť tomu, čo výrobcovia píšu v dokumentoch. Čínske falzifikáty, ktoré zaplavili svetový trh, sú často sprevádzané „skutočnými“ certifikátmi, ktoré sľubujú vysoký prenos tepla, čo sa v praxi nepotvrdilo.

V technickom liste niektorých výrobcov sú uvedené parametre 1 sekcie, iné zaznamenávajú všeobecný ukazovateľ modelu tohto formátu. Preto je dôležité starostlivo si prečítať informácie a ponoriť sa do dôležitých ukazovateľov, aby ste neurobili chyby..