Prečo plynový kotol zhasne – analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

Prečo horák plynového kotla zhasne?

Odpoveď je jednoduchá – dodávka paliva je blokovaná spoľahlivou automatizáciou nainštalovanou na všetkých vykurovacích jednotkách pomocou prírodného alebo skvapalneného plynu. K vypnutiu horáka a útlmu plynového kotla dôjde v ktoromkoľvek z troch prípadov:

 • ťah v komíne sa znížil alebo zmizol;
 • tlak plynu v prívodnom potrubí klesol pod normál;
 • plameň samotného horáka zhasol.

Pre referenciu. Ako automatické uzatváracie zariadenia sa používajú plynové ventily talianskej výroby EuroSIT alebo americkej značky Honeywell..

Automatizáciu je možné spustiť jednak z vplyvu vonkajších faktorov, jednak z dôvodu poruchy akejkoľvek časti generátora tepla. V tomto ohľade je jednoduchšie zaobchádzať s neprchavými podlahovými kotlami jednoduchej konštrukcie, pretože v nich nie je doslova nič, čo by sa malo zlomiť, a horák často zomiera z vonkajších dôvodov ako z dôvodu porúch. Patria sem značky Danko, Zhitomir, Aton, Ross a ďalší výrobcovia plynových zariadení z krajín bývalého ZSSR.

Modernejší nástenný elektrický plynový kotol vybavený uzavretou spaľovacou komorou je miniatúrna kotolňa vybavená ďalšími ochrannými stupňami, ktoré v týchto situáciách vypínajú prívod paliva:

 • pohyb chladiacej kvapaliny vo vykurovacom systéme sa zastavil (aktivuje sa snímač prietoku);
 • prívod vzduchu sa znížil alebo zastavil, čo je indikované tlakovým spínačom (ďalší snímač);
 • v elektrickej sieti domácnosti dochádza k prepätiu;
 • v prípade výpadku prúdu.

Poznámka. V súčasnej dobe iba jeden ruský výrobca ponúka vysoko kvalitné nástenné kotly-Neva, zvyšok trhu je obsadený dovážanými značkami z Európy a Kórey..

Typy domácich kotlov na prírodný a skvapalnený plyn

Odrody vykurovacích jednotiek pre domácnosť spaľujúcich zemný plyn

Keď nástenný generátor tepla začne zhasínať, nie je ľahké ho nainštalovať, ale množstvo porúch je stále možné odstrániť vlastnými rukami. Ako to urobiť správne – čítajte ďalej..

Vlastnosti zapaľovacích plynových vykurovacích kotlov

Každý ohrievač je vybavený automatizáciou. Postup zapaľovania závisí od jeho konštrukcie a vlastností. Moderné kotly sú vybavené piezo zapaľovaním alebo automatickým štartovaním. V dedinách je to zriedkavé, ale stále existujú staré kotly KST, ktoré sú schopné prevádzky na tuhé palivo a plyn. Počas konverzie boli vykurovacie zariadenia vybavené primitívnou automatizáciou, kde sa zapaľovanie zapáli zápalkami..

Prečo plynový kotol zhasne v súkromnom dome a čo robiť

Vlastnosti zapaľovania závisia od automatizácie plynového kotla

Bez ohľadu na model kotla a jeho automatizáciu sa pred zapálením vykonávajú prípravné opatrenia:

 1. Pred prvým uvedením do prevádzky po letnej sezóne sa kontrolujú všetky jednotky prívodného plynového potrubia a automatizácie, či nedochádza k úniku plynu. Urobte to ľahko mydlovou vodou. Ak je plyn otrávený na závite alebo spojení, objavia sa mydlové bubliny..
 2. Nie je nadbytočné kontrolovať tesnosť samotného vykurovacieho systému. Uistite sa, že je dostatok chladiacej kvapaliny. Za týmto účelom sa v uzavretom systéme tlak kontroluje na manometri. Ak je vykurovanie gravitačné, uistite sa, že je expanzná nádrž naplnená vodou..
 3. Po rekonštrukcii sa v dome vytvára veľa prachu. Pomocou ťahu čiastočne vstupuje do kotlovej pece a usadzuje sa na horákoch. Podobná situácia je pozorovaná, ak je vykurovacie zariadenie v krajine dlhodobo nečinné. Pred zapálením sa pokúste vyčistiť všetky zostavy horákov vysávačom alebo iným zariadením..
 4. Bezprostredne pred naštartovaním zapaľovania skontrolujte prítomnosť trakcie. To sa dá ľahko vykonať pomocou pásu papiera. Ak je vtiahnutý do ohniska, dôjde k prievanu.

Po prípravných opatreniach pristúpia k samotnému procesu spaľovania kotla..

Prečo plynový kotol zhasne v súkromnom dome a čo robiť

Na správne zapálenie plynového spotrebiča potrebujete poznať vlastnosti automatizácie. Pri prvom použití nového plynového kotla si pozorne prečítajte pokyny od výrobcu..

Proces zapaľovania začína otvorením ventilu prívodu plynu do kotla z hlavného vedenia. Ak je vykurovanie vybavené obehovým čerpadlom, musí byť uvedené do prevádzky. Ďalšie akcie závisia od funkcií automatizácie:

 1. Staré KST so starodávnou automatikou sa zapaľujú ručne. Najprv sa do okna zavedie horiaca zápalka alebo pochodeň, plyn sa dodáva s regulátorom. Po zapálení zapaľovača dajte pár minút na zahriatie. Páčka regulátora sa posunie do ďalšej polohy. Hlavné horáky sú zapálené.
 2. Moderné rozpočtové kotly sa tiež spúšťajú ručne, ale pomocou piezoelektrického prvku. Jednou rukou stlačte regulátor plameňa. V druhej ruke držte stlačené tlačidlo piezoelektrického prvku. Pri každom úkone dôjde k cvaknutiu a na elektródach v blízkosti zapaľovača sa vytvorí iskra. Akcia pokračuje, kým sa neobjaví plameň. Po zapálení zapaľovača sa regulátor drží asi 30 sekúnd, aby sa zahrial termočlánok. Teraz ho možno uvoľniť a otáčať, aby sa zapálil hlavný horák..
 3. Drahé plynové kotly sú vybavené elektronickým štartom. Existujú dokonca aj modely, ktoré sa ovládajú diaľkovým ovládačom. Zapaľovanie takýchto zariadení sa vykonáva jediným kliknutím na tlačidlo „Štart“. Potom automatizácia urobí všetko sama. Je dôležité nezabudnúť pripojiť zariadenie k elektrickej sieti.

Prečo plynový kotol zhasne v súkromnom dome a čo robiť

Konfigurácii automatizácie dôveruje iba odborník

Každá plynová automatizácia má svoje vlastné charakteristiky. Regulátory sú označené číslami, hviezdičkami, kruhmi. Udávajú rôzne polohy, v ktorých sa dodáva iskra, horák sa zapáli a nastaví sa teplotný režim. Všetky nuansy konkrétneho modelu sú popísané v pokynoch výrobcu. Pred naštartovaním zapaľovania sa musí preštudovať..

Elektricky závislý kotol zhasne

Najľahší spôsob, ako identifikovať príčinu útlmu plameňa v plynovom kotle, ak patrí k prchavému typu. Plyn v takýchto jednotkách najčastejšie prestáva horieť v dôsledku straty alebo prepätia v elektrickej sieti. Elektródy zapaľovania horákov a obehové čerpadlá vyžadujú konštantné napájanie. Jedná sa o klasické kotly na drevo na dlhú dobu, pre domácnosť sa zaobíde bez pripojenia k 220 V. To nebude fungovať s prchavými plynovými kotlami..

Kontrolujeme zapojenie všetkých elektrických obvodov

Kontrolujeme zapojenie všetkých elektrických obvodov

Z dôvodu problémov s elektrickou energiou v plynovom kotle:

 • Nastavenia sa resetujú alebo sú nastavené nesprávne;

 • Diaľkové ovládanie je vypnuté;

 • Požiar zhasne, pretože elektrický zapaľovač nie je napájaný prúdom;

 • Senzory sú bez napätia, v dôsledku čoho automatizácia násilne zhasne horák.

Aby sa tieto problémy zbavili, musí byť kotol vybavený stabilizátorom a neprerušiteľným zdrojom napájania. Eliminovať prepätie a havárie v elektrickej sieti obce len v stave energetiky. Doma môžete do bezpečnostnej siete nainštalovať iba ďalšie elektrické vybavenie.

UPS pre plynový kotol

UPS pre plynový kotol

Stabilizátor neutralizuje kolísanie aktuálnych parametrov a neprerušiteľné napájanie poskytuje energiu príslušnému generátoru tepla, keď je svetlo úplne vypnuté. Ale pri ich výbere musíte vyzerať tak, aby v označení bolo uvedené „čisté sínuso“. Iba táto technika je určená pre plynové kotly. Bežné usmerňovače a UPS pre počítače tu nebudú fungovať..

Značenie

Toto neprchavé zariadenie je schopné pracovať v uzavretých a otvorených vykurovacích systémoch. Cirkulácia chladiacej kvapaliny – nútená alebo prirodzená. Vedľa skratky – označenia je obrázok udávajúci výkon – 7-35 kW. Označenie tiež označuje typ automatizácie:

 • T alebo AT – SABK AT;
 • S – SABK S RD;
 • E alebo EM – Eurosit.

Takmer všetky úpravy sú vykonávané v súlade so súčasnými trendmi minimalizmu. Vpredu je tlakomer a ďalšie automatické prvky sú skryté v puzdre. Charakteristickou črtou produktov ServiceGas je biela farba. Radiátor je vyrobený z ocele, horáky sú vyrobené zo žiaruvzdornej nehrdzavejúcej ocele. Vybavený zberačom kondenzátu.

Zariadenie začína fajčiť

Poruchu je možné pozorovať aj vtedy, keď sa pri zapnutí stĺpca objavia sadze. Prečo sa to deje? Počas prevádzky zariadenia sa neustále spaľuje plyn. Na 1 m³ zmesi plynov je potrebných asi 10 m³ vzduchu, a ak objem vzduchu nie je dostatočný, všetok plyn nestihne spáliť a vytvoria sa sadze. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné nastaviť objem vzduchu nasávaného horákom plynového kotla..

To sa robí nasledovne:

 • Najprv musíte nájsť podložku pre žalúziu zariadenia. Umožní vám to nastaviť prúd prichádzajúceho vzduchu;
 • keď je horák zapálený, prietok vzduchu je regulovaný. Mali by ste stručne sledovať, ako plameň horí. Ak nie je možné nazrieť do telesa kotla, odporúča sa použiť malé zrkadlo. Ak má plynový kotol prebytok vzduchových hmôt, je počuť bzučanie, dochádza k oddeleniu plameňa od horáka, čo je spojené s vypnutím zariadenia. Plameň má zvyčajne modrú farbu, niektoré jeho časti získavajú nazelenalý odtieň, spaľovanie je hlučné. Ak je nedostatok vzduchu, ale plameň je červený so žltkastými škvrnami, potom taký nedostatok vzduchu vedie aj k vypnutiu. V každom prípade je potrebné nastaviť prietok tak, aby bolo vykurovacie zariadenie možné normálne používať. Pri normálnom spaľovaní nie sú po sadzi takmer žiadne stopy, samotný plameň je sivastý.

Vzhľad sadzí je sprevádzaný prebytkom prachu, ktorý je vo vzduchu, a keď je vykurovací kotol v prevádzke, jednoducho sa nasáva spolu s prietokom do horáka. S týmto negatívnym javom sú všetky vzduchové kanály upchaté, to znamená, že sa objavujú sadze, ktoré sa usadzujú nielen na stenách zariadenia, ale aj na samotnom horáku, čo spôsobuje rôzne poruchy..

Ohnisko plynového kotla je výrobou závodu ServiceGas. Jedná sa o podlahové zariadenie určené na vykurovanie akéhokoľvek typu bývania – súkromných domov alebo bytov. Maximálna vykurovacia plocha jedného zariadenia je 1 000 metrov štvorcových. Pri vývoji zariadenia boli brané do úvahy vlastnosti a problémy, ktoré sa pravidelne vyskytujú na domácich plynovodoch. Určené na prevádzku v podmienkach nízkeho tlaku paliva.

Spoločnosť ServisGAZ, ktorá vlastní ochrannú známku Ochag, bola založená v roku 1993. Poloha – Uljanovsk. Vyrába plynové zariadenie – viac ako šesť desiatok úprav kotlov. Výrobky priťahujú domácich spotrebiteľov vernou cenovou politikou. Priemerné odhadované náklady na zariadenia poháňané plynom sú 14-17 000 rubľov. Všetky zariadenia na ohrev vody v Uljanovskom závode spĺňajú európsku normu ISO 9001-2011. Výrobca predstavuje verzie určené na vykurovanie bytov rôznych veľkostí – od 70 do 1 000 m². m.

Dôvody ukončenia práce

Prečo plynový kotol zhasne

Dôvodov môže byť niekoľko, každý z nich zvážime osobitne:

1. Dlhé prestoje kotla.

V dôsledku toho sa kotol môže odmraziť a stať sa nepoužiteľným. V dôsledku toho dochádza k prudkému útlmu, zvuky vetra fúkajúceho plameň sú počuť zo spaľovacej komory.

Vzhľadom na tieto faktory sa na palubnej doske objaví alarm, ktorý naznačuje potrebu naliehavej diagnostiky zariadenia. Moderné kotly sú pomerne zložitým a plne automatizovaným systémom.

Ak teda jeden zo senzorov signalizuje poruchu, jednotka prestane fungovať..

Nie je potrebné okamžite meniť kotol alebo inštalovať nový komín, je veľmi dôležité porozumieť problému a nájsť spôsob, ako ho vyriešiť.

Ak sa vyskytnú problémy v podobe útlmu kotla, je tiež dôležité skontrolovať zdravie a fungovanie komína. Prvým dôvodom môže byť tvorba ľadu na stenách komína, ku ktorému dochádza ukladaním horúcej pary s následnou tvorbou kondenzátu

Po určitom čase kondenzát zmrzne a stane sa silnou vrstvou ľadu. Potom sa ťah zníži a kotol zhasne. Východiskom v tomto probléme bude jeho izolácia, aby sa minimalizovalo zamrznutie kondenzátu..

Prečo plynový kotol zhasne

3. Reverzný ťah.

Obvykle sa tento druh problému vyskytuje pri silnom nárazovom vetre. Vietor vstupuje do komína a podľa toho sfukuje plameň kotla. Backdraft je najčastejšou príčinou vypadnutia a vypnutia kotla..

Upozorňujeme, že spätný ťah je dosť nebezpečný, pretože niektoré staré kotly majú zastaranú automatizáciu, ktorá nevypína kotol a naďalej hromadí produkty spaľovania v miestnosti. 4

Nedostatočné stúpanie komína.

Ak výška komína nestačí na to, aby sa do kotla nedostal vzduch, po ktorom nasleduje útlm, dobrým riešením pre rýchle zapálenie by bolo predĺženie jeho dĺžky, pri ktorej by mal vrch komína vyčnievať asi o 50-60 cm. hrebeň strechy.

4. Nedostatočné stúpanie komína.

Ak výška komína nestačí na to, aby sa do kotla nedostal vzduch, po ktorom nasleduje útlm, dobrým riešením pre rýchle zapálenie by bolo predĺženie jeho dĺžky, pri ktorej by mal vrch komína vyčnievať asi o 50-60 cm. hrebeň strechy..

5. Vyhorenie potrubia.

Nedostatočný ťah je výsledkom prítomnosti otvoru v komíne, do ktorého prúdi vietor, v tomto ohľade komín začína zle fungovať. V tomto prípade je potrebná úplná výmena komína..

6. Rázové napätie.

Tento dôvod nijako nezávisí od vonkajších faktorov a vzniká v dôsledku poklesu úrovne napätia. Keď sa v mnohých kotloch obnoví správna úroveň napätia, plameň sa znova rozsvieti, a preto si mnohí majitelia tento problém ani nevšimnú..

Prečo plynový kotol zhasne

7. Chýbajúci tlak plynu.

Veľmi často problém zániku kotla spočíva v nedostatku dostatočného tlaku plynu na vstupe do kotla, pri ktorom jednotka napučiava a bledne. Dôvodom môže byť porucha samotnej siete alebo interné dôvody, konkrétne:

7.1 Porucha plynomeru.

Sú chvíle, keď sa mechanizmus kotla zasekne a zablokuje vstup plynu. Na identifikáciu zdroja poruchy je potrebné skontrolovať činnosť mechanizmu počítadla, ktorého hodnoty by sa mali zmeniť.

7.2 Spojovacie prvky nie sú zapečatené.

Únik plynu vyvolá pokles tlaku, pri ktorom sa systém automaticky spustí a plynové zariadenie zhasne. Tento problém je možné identifikovať podľa prítomnosti špecifického zápachu v miestnosti..

Poznámka:

môžete sa diagnostikovať a identifikovať problém pomocou bežnej špongie s mydlovou penou – na miestach úniku sa objavia bubliny.

Príznaky porúch

Existuje klasifikácia porúch plynových kotlov podľa niekoľkých znakov:

občasné, definitívne chyby;

K takýmto situáciám dochádza, ak niektoré parametre jednoducho nezodpovedajú pracovným, to znamená, že zariadenie zlyhá..

prvotný druhotný;

Poruchu primárneho zariadenia možno nazvať nezávislou, je to prvýkrát pozorované. Sekundárne prichádza po primárnom, keď nebola vykonaná prvá oprava. Táto situácia môže spôsobiť úplnú poruchu vykurovacieho zariadenia, musíte okamžite vykonať vhodné opatrenia..

očividný, neviditeľný;

Takáto skupina porúch zahŕňa netesnosti, poruchu výmenníkov tepla. Nájdenie takýchto porúch je často dosť ťažké. Vyžaduje to telefonát od majstra.

náhle, postupné poruchy.

K poruche môže dôjsť doslova z ničoho nič, to znamená, že na to nie je žiadny zjavný dôvod, predtým vykurovací kotol fungoval jasne a hladko. Hlavným dôvodom je prudká zmena prevádzkových podmienok a ďalších momentov, ktoré nemožno vopred predvídať..

Kotol po zapnutí zhasne

Aby ste mohli skontrolovať prievan v kotle, musíte do vzduchového potrubia priniesť zápalku a pozorovať plameň.

Plynové vykurovacie kotly je možné vypnúť, keď horák zhasne. Existuje niekoľko dôvodov pre toto správanie:

 • problém s trakciou, ktorý je buď príliš veľa, alebo jednoducho chýba;
 • termočlánok je zle pripojený;
 • snímače ťahu zariadenia sú chybné, vyžadujú výmenu;
 • silné chute, ktoré uhasia plamene.

V prvom prípade je potrebné skontrolovať ťah, problém nespočíva v samotnom zariadení, ale v prevádzkových podmienkach. Môžete to urobiť sami, bez pomoci čarodejníka. Okamžite skontrolujte trakciu.

Je celkom jednoduché skontrolovať prievan sami, do vzduchového potrubia musíte priniesť zapálenú zápalku a sledovať správanie plameňa. Jazyky by mali smerovať dovnútra puzdra, rovnomerne horieť.

Slabý kontakt vedie k tomu, že sa zariadenie nemôže normálne vznietiť, to znamená, že horák zhasne bezprostredne po zapálení. Súčasne je počuť mäkkú bavlnu a plameň zhasne. V tomto prípade je oprava celkom jednoduchá: stačí vyčistiť kontakty, aby bola práca vykonaná správne..

Ako rozlíšiť normu od problému?

Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

Ak váš kotol funguje, čas od času sa na krátku dobu vypne – je to normálny jav, takto funguje automatický systém, ktorý chráni zariadenie pred prehriatím a vy pred nadmerným preplatením účtov za energie. Výmenník tepla sa pravidelne zahrieva a ohrieva vodu na nastavenú teplotu.

Ale v prípade, že sa kotol pracujúci niekoľko minút okamžite vypne, bez dokončenia úlohy priameho vykurovania, znamená to poruchu. Toto sa nazýva krátky cyklus, ktorý je nebezpečný nielen pri nedostatočnom vykurovaní miestnosti, ale aj pri veľkých účtoch za plyn, a z dlhodobého hľadiska táto porucha povedie k vážnemu poškodeniu kotla, v dôsledku ktorého sú drahé opravy alebo dokonca bude potrebná jeho úplná výmena..

Preto je dôležité prijať vhodné opatrenia hneď, ako si všimnete, že kotol začal pracovať v režime krátkeho cyklu..

Čo je to režim krátkeho cyklu?

Keď váš vykurovací systém nie je potrebné zapnúť, ohrievaná voda vo výmenníku tepla prirodzene chladne, pretože teplo sa uvoľňuje komínom a okolo samotného telesa kotla..

Kotol má vlastný vnútorný termostat. Keď kotol na krátky čas cykluje, tento vnútorný termostat zistí, že voda vo výmenníku tepla chladne, a hoci teplota vo vašom dome neklesla, spustí kotol na ohrev vody. Netrvá dlho a výmenník tepla zohreje toto malé množstvo vody na teplotu termostatu, takže sa kotol opäť rýchlo vypne..

Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

Ak kotol horí každých pár minút, používa plyn, ale nevykuruje váš domov. Plytvá sa palivom, čo zvyšuje vaše účty za vykurovanie a emisie oxidu uhličitého, čo môže zase poškodiť výmenník tepla, pretože je preťažený prácou..

Ak výmenník tepla zlyhá, spravidla to stojí viac ako tridsať tisíc rubľov (v závislosti od modelu kotla), bez nákladov na prácu inžiniera bezpečnosti plynu. Preto je oveľa vhodnejšie vykonať vhodné opatrenia skôr, ako dôjde k zásadnému zlyhaniu v čase, keď sa výmena chybnej súčiastky nestane nákladným a časovo náročným procesom..

Čo by mal užívateľ vedieť o konštrukcii zariadenia s plynovým horákom?

Hlavným prvkom horáka je elektromechanický ventil. Reguluje dodávku plynu a môže byť plne automatizovaný. Aby sa ventil otvoril, musí byť na cievku aplikované napätie a potom elektromagnet vytlačí zaisťovací prvok zo sedadla. Po odpojení napájania sa ventil vráti pružinou do zatvorenej polohy. Napätie cievky pochádza z termočlánku.

GSU je zodpovedný za tvorbu zmesi plynu a vzduchu. Individuálne vykurovanie používa dva typy horákov:

 1. Atmosférický. Prijímajú vzduch z kotolne prirodzeným ťahom..
 2. Nafukovacie. Vzduch je nasávaný z ulice turbínou.
 3. Či už predstavujete problém špecialistovi alebo ho vyriešite sami, v prvom rade určite, ktorý horák je nainštalovaný vo vašom kotle:

  • prchavé (pripojené k sieti 220 V) alebo neprchavé;
  • so vstavaným alebo izbovým termostatom.

  Je tiež dôležité pochopiť, aký druh systému modulácie výkonu poskytuje – stupňovitý alebo plynulý.

Prečo zhasnú atmosférické a tlakové horáky?

Nie je vždy ľahké pochopiť, prečo kotol s atmosférickým horákom zhasne. Absolútne odlišné problémy sa môžu prejaviť vo forme rovnakého symptómu. Jeden z najbežnejších – plynový horák kotla sa rozsvieti a po niekoľkých sekundách zhasne.

Prečo zhasnú atmosférické a nútené horáky?

Zoberme si hlavné dôvody, prečo sa to stane:

 1. Nesprávna trakcia. Prirodzený ťah je veľmi rozmarná vec, ktorá závisí od teplotného rozdielu vo vnútri a mimo komína, atmosférického tlaku, sily a smeru vetra. V snahe dosiahnuť vyššiu účinnosť znižujú výrobcovia kotlov teplotu spalín na minimum. Výsledkom je, že pri zmene počasia sa ťah môže zhoršiť alebo dokonca „prevrhnúť“. Vákuový snímač, ktorý je nainštalovaný na výstupe z pece, na to reaguje a vydá príkaz na zatvorenie plynového ventilu. Problém sa zvyčajne rieši vybudovaním komína.

  Počas prvého zapaľovania na začiatku vykurovacej sezóny je často pozorovaný slabý prievan. V studenom komíne sa tvorí takzvaný vzduchový uzáver. Skúsení používatelia kotlov vedia, že počas prvého zapálenia musíte najskôr vypáliť 2-3 zväzky novín v ohnisku, aby ste vytiahli zástrčku, a potom zapáliť plynový horák..

  O sadzi v komíne nie je potrebné veľa hovoriť: podľa pravidiel prevádzky kotlov s plynovými horákmi sa musia pred každou vykurovacou sezónou podrobiť službe. Čistenie výmenníka tepla a komína – povinné rutinné postupy.

  Zníženie ťahu v kotloch s horákmi s núteným ťahom je zriedkavé. Dôvodom je nesprávna inštalácia koaxiálneho dymovodu. Takzvaný dizajn „potrubie v potrubí“ sa vyznačuje zvýšenou tvorbou kondenzácie. Ak nie je sklon k východu, môže koaxiálny komín zamrznúť.

 2. Poškodenie trakčného senzora. Vákuové senzory „lietajú“ na rozpočtových aj drahých kotloch. Časť je relatívne lacná, mení sa v priebehu niekoľkých minút, vyžaduje si však telefonát servisného technika. Na fórach často nájdete tipy ako „vložiť prepojku (prepojku) do konektora senzora“, „skratovať vodiče“ alebo „vytiahnuť ho, tam to nie je potrebné“.

  S plnou zodpovednosťou prehlasujeme, že tento spôsob „ošetrenia“ poruchy môže viesť k otrave oxidom uhoľnatým..

  Je potrebné poznamenať, že keď sa spustí alebo zlyhá snímač ťahu, kotly s plynovými horákmi atmosférického aj tlakového typu zhasnú..

 3. Fúka v prievane. S týmto problémom sa najčastejšie stretávajú majitelia podlahových kotlov s otvorenou spaľovacou komorou. Ak je v kotolni nesprávne nainštalovaný prívodný ventilačný systém, pilotný horák kotla zhasne, aj keď sa zabuchnú dvere: vyfúkne ho prievan. Ak otvoríte alebo zatvoríte dvere počas chodu hlavného horáka, zvyčajne nie je problém. Existuje iba jedno riešenie: identifikovať a odstrániť zdroj konceptu..
 4. Chybný termočlánok. Plameň horí, pokiaľ držíte stlačenú kľučku, ale akonáhle ho pustíte, kotol s plynovým horákom zhasne. V takom prípade dávajte pozor na termočlánok. Vo všeobecnosti je to veľmi spoľahlivý prvok automatizácie a je takmer nemožné ho napáliť. Dôvody môžu byť dva:
  • Kontakty termočlánku zoxidovali. Musíte odskrutkovať dve skrutky, odizolovať svorky a znova ich utiahnuť.
  • Termočlánok nevstupuje do plameňa. Niekedy sa to stane po výmene alebo vyčistení vstrekovačov. Na stabilizáciu prevádzky kotla musíte opraviť polohu termočlánku.
  • Ak pochopíte, o čo ide, môžete obe operácie vykonať sami.

  • Nesprávne nastavenie horáka. Nastavenie minimálneho a maximálneho tlaku je jednou z povinných operácií pri prvom spustení kotla. Zamestnanci inštalačnej organizácie na to často „zabudnú“ alebo robia manipulácie „od oka“. Výsledkom môže byť pravidelný útlm aj nadmerná spotreba plynu..

   Správny tlak je možné nastaviť iba jedným spôsobom: pomocou diferenčného manometra.

   Napriek tomu, že výrobcovia zvyčajne podrobne opisujú tento proces v pasoch kotlov, nestojí za to, aby ste to urobili sami. Táto časť je pre servisného technika. Úlohou užívateľa je aspoň minimálne pochopiť podstatu procesu a prijať prácu.

  • Zníženie tlaku hlavného plynu. Pri silných mrazoch vedie intenzívna ťažba plynu z potrubia k poklesu tlaku. Z tohto dôvodu zhasnú kotly s plynovými horákmi všetkých prevedení. Výrobcovi nemožno nič vyčítať: tým sa spustí ochrana pred poklesom tlaku. Je tiež zbytočné hádať sa s dodávateľom plynu: nevypne niektorých predplatiteľov, aby uspokojil ostatných. Jedinou rozumnou možnosťou je mať záložný zdroj tepla. Môžu to byť elektrické alebo kotly na tuhé palivá..
  • Pokles napájacieho napätia. Jedným z najčastejších dôvodov, prečo kotol s prchavým plynovým horákom zhasne, je zlá kvalita sieťového napätia. Rázy a pokles vedú k poruchám celej konštrukcie kotla. Riadiaci systém vydáva rôzne chybové kódy a vypína horák.

   Najjednoduchším spôsobom ochrany kotla je inštalácia reléového alebo tyristorového stabilizátora napätia. Výkon 500 W bude stačiť na akýkoľvek domáci kotol s plynovým horákom a obehovým čerpadlom..

   Existuje náročnejší a spoľahlivejší spôsob: nainštalujte si online UPS s batériou. Jedinou podmienkou pre výber je, že napájací zdroj musí na výstupe poskytovať čistú sínusovú vlnu. V opačnom prípade čerpadlo odmietne fungovať..

  Horák podlahového kotla zhasne, aj keď sa zabuchnú dvere: vyfúkne ho prievan

  Ako sa vysporiadať s hodinovým strojčekom?

  Hodiny sú veľmi špecifický termín používaný inštalatérmi kúrenia. Znamená to príliš časté otváranie a zatváranie plynového ventilu..

  Verí sa, že bicyklovanie vedie k predčasnému mechanickému opotrebovaniu častí horáka, ale ani výrobcovia, ani tí, ktorí udržiavajú vykurovacie systémy, nemajú presné štatistiky..

  Pre väčšinu ventilov plynových horákov pre domácnosť neexistuje žiadny štandard pre počet operácií za jednotku času. Hodiny preto nie vždy znamenajú vážnu poruchu alebo manželstvo, ale napriek tomu signalizujú, že stále existujú určité problémy a musíte ich hľadať v systéme vykurovania. Najčastejšími dôvodmi tohto správania ventilov sú:

  1. Nadmerný výkon kotla. Vykurovací systém (radiátory, registre) nemá čas rozptýliť množstvo tepla generovaného horákom. Ak nie je plánované rozšírenie vyhrievanej oblasti, potom jediným východiskom je výmena horáka za menej výkonný..
  2. Nie je dostatočná kapacita alebo hlava obehového čerpadla. Všetky ÚT pre domáce vykurovacie systémy majú 3 prevádzkové režimy. Ak prepnutie na najvyšší prietok nepomáha, je potrebné vymeniť čerpadlo..
  3. Slabé hydraulické vyváženie vykurovacieho systému. Riešenie je zrejmé: vyváženie.

  Malo by sa tiež pamätať na to, že na jar a na jeseň, keď sú tepelné straty budovy nízke, sú takmer všetky kotly ovládané vstavaným termostatom taktované. Inštalácia izbového termostatu a / alebo automatizácie závislej od počasia rieši problém s hodinami a pomáha znižovať spotrebu plynu mimo sezónu.

  Kotly “Teplodar” – univerzálny zdroj tepla pre váš domov

  Jedným z najúčinnejších a najdostupnejších spôsobov organizácie vykurovania je inštalácia univerzálneho kotla. Ako príklad môžeme uviesť rad našej výroby Kupper PRO.

  Kotly na tuhé palivá s výkonom 22-42 kW sú vybavené vykurovacími telesami a je možné na ne nainštalovať plynové a peletové horáky. Pri spaľovaní tuhých palív je možné ich prepnúť do režimu dlhého spaľovania. Plynový horák je plne automatizovaný.

  Kotol zhasne v horúcom počasí: riešenie problémov

  V zriedkavých prípadoch je takáto situácia pozorovaná, keď plynový kotol začne v lete zhasínať. Dôvodom je nedostatok prievanu na prevádzku horáka. V teplom období sa prievan výrazne zhoršuje, preto mnohí odborníci neodporúčajú zapnúť kotol na trvalú prácu v tejto sezóne, je lepšie to robiť pravidelne, napríklad na získavanie horúcej vody. V noci sa komín ochladí, jeho vnútorná teplota sa zníži pod úroveň vonku, a preto s výkonom zariadenia vznikajú také problémy.

  Aby sa odstránila porucha, je potrebné komín zahriať, to znamená izolovať. Existuje však aj ďalší dôvod – vypnutie zariadenia v teplom počasí. Je možné, že je chybný trakčný snímač, ktorý môže v zime normálne fungovať, ale v lete neustále vypína zariadenie. V tomto prípade je zbytočné opravovať kotol, je potrebná iba jeho úplná výmena..

  Akékoľvek zariadenie vyžaduje správnu údržbu a preventívnu kontrolu. To znižuje pravdepodobnosť porúch a porúch na minimum. Ak však plynový kotol začne pracovať nesprávne, jeho horák neustále zhasne alebo sa po zapnutí objavia sadze, je potrebná okamžitá kontrola, preventívna údržba alebo oprava.

  Kotol sa nezapne

  Ak sa kotol vôbec nezapne, môže to byť spôsobené nasledujúcimi dôvodmi:

  • Porucha horáka;

  • Nedostatočný tlak plynu v potrubí;

  • Ventil sa omylom zatvoril;

  • Nedostatok napätia v sieti.

  Čo robiť v takejto situácii? Najprv musíte skontrolovať dostupnosť elektrickej energie a dodávku plynového paliva. Ak je k dispozícii všetok výkon, je potrebné sa pozrieť na horák kotla – či funguje správne alebo nie. Ak sa zistí porucha, je možné ju vymeniť iba za novú. Neodporúča sa kopať do zapaľovača, aby sa opravil, majster by sa mal s touto otázkou vysporiadať.

  Pokles tlaku plynu môže byť spôsobený problémami na pouličnom plynovode alebo na potrubí v chate. V prvom prípade musíte kontaktovať pracovníkov s plynom, toto je ich sféra. Vnútorné potrubie, rovnako ako celý vykurovací systém súkromného domu, je však v oblasti zodpovednosti majiteľa domu. Navyše, ak v budove uniká modré palivo, je to cítiť z vášho vlastného nosa. Prísady s ostrým, nepríjemným zápachom sa špeciálne pridávajú do potrubí s hlavným metánom..

  Prečo plynový kotol neustále vypína Dôvody a riešenia

  Nedostatočné vetranie alebo žiadne vetracie potrubie

  Pri spaľovaní jedného kubického metra plynu sa spaľuje desať kubických metrov vzduchu. Preto vo väčšine prípadov v domácich kotloch pre domácnosť, ak nejde o turbínový typ kotlov s koxiálnym potrubím, používa sa vzduch z miestnosti..

  A preto, ak máte nedostatočné vetranie: dvere nie sú prerezané alebo nie sú vytvorené otvory a vaša izba je neustále zatvorená, nie je dostatok vzduchu na to, aby kotol mohol horieť.

  Buď nemáte vetracie potrubie, alebo je jednoducho upchaté. Opäť musíte buď vyčistiť ventilačné potrubie, alebo zabezpečiť prúdenie vzduchu zospodu. Je to nevyhnutné na spálenie potrebného množstva vzduchu v miestnosti a váš plynový kotol nezhasne. Ak nemáte prívodné vetranie alebo vo ventilačnom potrubí nie je prievan, kotol začne spaľovať vzduch z miestnosti. Keď je všetok vzduch v miestnosti spálený, začne nasávať vzduch z ulice cez komín. Vzniká tak spätný ťah. Vytvorí sa určitý ťah a tento ťah vám môže vyfúknuť kotol..

  Plynový kotol sa nerozsvieti: problémy s prievanom

  V prípade, že plynový kotol nefunguje, najskôr by ste sa mali zaoberať návrhom, kvôli ktorému nemusí byť možné spustiť stĺpček. Je celkom jednoduché to skontrolovať: stačí priniesť k oknu zapálenú zápalku alebo sviečku a zistiť, ako sa plameň bude správať. Ak sa začal nakláňať k otvoru, potom je ťah v poriadku, a ak oheň horí rovnomerne a nikam sa nedostane, potom nie je žiadny ťah.

  Čo robiť, ak nie je žiadna trakcia:

  • Otvorte okno do kotolne tak, aby bol prítok čerstvého vzduchu;
  • Odpojte časť komína spojenú s výstupným potrubím a skontrolujte prítomnosť prievanu v samotnom komíne;
  • Ak dôjde k prievanu, musíte plynový kotol vyčistiť priamo, a ak tam nie je, budete musieť vyčistiť kanál..

  Ak vývod nie je v komíne viditeľný, budete ho musieť tiež vyčistiť. Problém však môže byť vo vtáčom hniezde v hornej časti potrubia alebo ľadu, ktorý sa objavil, ktorý je potrebné odstrániť..

  Klasifikácia porúch

  Pri kontaktovaní servisného strediska nebude stačiť povedať, že zariadenie nepracuje správne, musíte čo najpresnejšie popísať príznaky poruchy. Všetky členenia sú rozdelené do niekoľkých skupín, spojených spoločnými znakmi, môžu byť:

  Prečo plynový kotol neustále vypína Dôvody a riešenia

  • Prerušovaný alebo konečný. V prvom prípade zariadenie funguje, aj keď zle, bez dosiahnutia prevádzkových parametrov. V druhom prípade dôjde k úplnej poruche, to znamená, že plynový kotol nezohrieva vodu alebo sa ani nezapne.
  • Primárne alebo sekundárne. Poruchy kotla, ktoré sa objavili po prvýkrát, sa nazývajú primárne. Sekundárne chyby sú poruchy, ktoré sa vyskytujú pravidelne, za predpokladu, že neboli vykonané žiadne opravy.

  Náhle a rastúce. Prvá skupina zahŕňa poruchy, ku ktorým došlo neočakávane pre majiteľov, to znamená, že predtým, ako došlo k poruche, majitelia nezaznamenali žiadne poruchy za kotlom. Druhá skupina zahŕňala poruchy, ktoré sa vyvíjali postupne, to znamená, že majitelia si dlho všimli, že jednotka nefunguje dobre, ale neprijala opatrenia..

  Prečo plynový kotol neustále vypína Dôvody a riešenia

  Zjavná a nejasná príroda. K zrejmým patrí netesnosti, poruchy niektorých jednotiek zariadenia. Zjavné poruchy môže odhaliť iba špecialista so špeciálnym diagnostickým vybavením.

  Nesprávne umiestnenie plynového kotla v miestnosti

  Umiestnenie plynového kotla v miestnosti tiež zohráva dôležitú úlohu. V niektorých prípadoch boli také situácie pozorované, keď je napríklad kotol v kuchyni, ktorá sa zase nachádza niekde na druhom alebo treťom poschodí budovy a táto kuchyňa má balkón..

  Tak čo sa deje? Ľudia otvárajú balkónové dvere, ťah v komíne je vynikajúci a … Čo sa stane? Pri otváraní dverí do kuchyne sme spočiatku mali nejaký prúd vzduchu z chodby alebo zo susedných miestností a prievan bol viac -menej stabilný. A potom, čo sa stane s ostrým otvorením balkóna? Do kuchyne vstupuje obrovské množstvo čerstvého studeného vzduchu a v komíne sa vytvára veľmi ostrý silný ťah.

  Množstvo vzduchu sa zvýši a horúci vzduch začne prúdiť do komína ešte vyššou rýchlosťou. Knot teda doslova začína váhať, chodiť. To znamená, že ho možno jednoducho odfúknuť, alebo v prípade zlých kontaktov bezpečnostného obvodu alebo opotrebovaných senzorov. To môže tiež viesť k tomu, že váš kotol zhasne..

  Treba poznamenať, že vyššie uvedené dôvody sú najčastejšími problémami. Môžu existovať špeciálne prípady, keď príčinu vyblednutia a vyfukovania plynového kotla môže určiť iba špecialista na základe dôkladného vyšetrenia..

  Dôležitá je iba jedna vec – dodržiavajte bezpečnostné pravidlá pre dodávky plynu a dodržujte tam predpísané normy..

  Prečo zariadenie zhasne?

  Príčin rozpadu horáka môže byť niekoľko:

  • Odpojený plyn. Vypnite kotol a počkajte, kým sa obnoví dodávka.
  • Nestabilné alebo chýbajúce napätie v napájacej sieti (pre prchavé kotly Lemax).
  • Porucha alebo aktivácia snímača ťahu. Je potrebné skontrolovať, či tam je, či nie je komín upchatý. Niekedy pomôže odizolovanie kontaktov senzora..
  • Kontakty termočlánku sú oxidované a nezatvárajú sa. Mali by sa čistiť jemnozrnným brúsnym papierom.
  • Reverzný, nedostatočný alebo nadmerný ťah. Snímač ťahu reaguje na všetky situácie vypnutím horáka.

  Problémy s trakciou sú najtypickejšie pre energeticky nezávislé inštalácie, kde od toho závisí stabilita jednotky..

  Ak je prievan príliš slabý, senzor vypne horák kvôli možnosti dymu v miestnosti..

  Nadmerný ťah je nebezpečný z dôvodu možnosti vyfúknutia plameňa na horák, ktorý vyvolá dodávku plynu do miestnosti s nepredvídateľnými následkami. Zvýšenie ťahu oproti nastavenej hodnote je preto tiež núdzovým prípadom, ktorý vedie k zastaveniu kotla..

  Prečo plynový kotol neustále vypína Dôvody a riešenia

  Externé faktory ovplyvňujúce nestabilný výkon

  Prečo však váš kotol zhasne, ak je úplne funkčný? Jedným z hlavných vonkajších faktorov je nedostatočný, nadmerný alebo spätný ťah (prevrátenie) komína.

  Dôvodom tohto procesu je nižšia hustota teplých produktov spaľovania v porovnaní s hustotou studeného vzduchu alebo použitie odsávačov dymu a ventilátorov na nútenú výmenu plynu. Možné situácie sú teda tieto:

  • Nedostatočná trakcia. V takom prípade sa spustí príslušný snímač a plynový horák zhasne (snímač sa zahrieva, vypne kotol, snímač sa ochladí a znova zapne jednotku).
  • Nadmerná túžba. Vzniká za prítomnosti ďalších vetracích potrubí, nesprávneho umiestnenia komína atď. V dôsledku toho sa zvyšuje rýchlosť produktov spaľovania výfukových plynov, čo vedie k tlmeniu kotla..
  • Reverzný ťah (prevrátenie). V tomto prípade sa smer pohybu toku produktov spaľovania zmení na opačný, spaliny sa neodstraňujú komínom, ale vracajú sa do pece. To spôsobuje tlmenie plameňa a zvýšený obsah plynu v miestnosti..

  Zdrojom týchto problémov môžu byť konštrukčné chyby a súčasné poruchy komína:

  • nepresný výpočet polohy a výšky, nespravodlivá inštalácia;
  • štrukturálne chyby;
  • únik (vháňanie vonkajšieho vzduchu). Je potrebné utesniť spoje;
  • nedostatok prívodného vzduchu pre spaľovací proces;
  • porucha ventilátora (odsávač dymu) s núteným odstraňovaním produktov spaľovania;
  • upchatie (vniknutie cudzích predmetov do komína, veľká vrstva usadenín uhlíka);
  • poškodenie alebo nedostatok tepelnej izolácie. To prispieva k zvýšenej tvorbe kondenzácie – komín musí byť teplý.

  Prievan sa zhoršuje aj v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok: plynový kotol často zhasína vo vetre alebo silnom daždi. Nízky atmosférický tlak a vlhkosť, vysoká vonkajšia teplota môžu tiež znížiť rýchlosť odtoku produktov spaľovania..

  Pri silnom vetre neúspešná konštrukcia komína tiež prispieva k tomu, že zapaľovač kotla zhasne, keď je prepnutý do pohotovostného režimu..

  Prečo plynový kotol neustále vypína Dôvody a riešenia

  Ak teda plynový kotol zhasne, v prvom rade je potrebné skontrolovať konštrukciu výstupu plynu (zhoda veľkostí, spôsob pripojenia atď.), Stav tepelnej izolácie a v prípade potreby ju vyčistiť..

  Po zvážení hlavných dôvodov neustáleho útlmu plynového kotla môžeme zhrnúť: nezávislé pokusy o obnovenie jeho normálnej prevádzky môžu byť život ohrozujúce a skončiť zlyhaním, nehovoriac o možnom zlyhaní celého kotla. Preto v situácii „plynový kotol zhasne a čo robiť“ bude najsprávnejším riešením zavolať majstrov plynových služieb, aby zistili a odstránili príčiny problémov..

  Kotol vymiera

  Medzi bežné dôvody, prečo plynový kotol vymiera, patria:

  • Pokles tlaku v plynovode;

  • Problémy s komínom (upchatie);

  • Porucha plynomeru a senzorov v kotle;

  • Úniky plynu a nedostatočná trakcia;

  • Fúkanie vetra do komína.

  Komín sa nevyhnutne upchá sadzami, úlomkami a dokonca aj vtákmi, ktoré časom preleteli. Malo by sa pravidelne čistiť. Aj keď je však úplne čistý, trakcia môže v potrubí jednoducho zmiznúť v dôsledku ostrého nárazového vetra alebo nesprávnej inštalácie komína ako celku. Vietor silne fúkal a pochodeň v ohnisku zhasla, ohrev chladiacej kvapaliny sa zastavil.

  Prečo plynový kotol neustále vypína Dôvody a riešenia

  V niektorých prípadoch bude potrebné zvýšiť dymový kanál. Komín nesmie byť prekážaný stromami alebo hrebeňom strechy. Zároveň by tiež nemal stúpať príliš vysoko nad strechu. Existujú tvrdé a rýchle pravidlá. Pri inštalácii komína musia byť presne vykonávané, inak novo nainštalovaný plynový kotol nebude ani fungovať. Komora nebude mať potrebnú trakciu, a teda ani kyslík. A bez toho metán nehorí.

  Plynový kotol často zhasne, jednoducho preto, že ho vypne automatizácia. Je to možné kvôli detekcii úniku analyzátorom plynu, spusteniu termočlánku a poruche merača. To znamená, že sa spustí ochrana, aby sa zabránilo požiarom a poruchám vykurovacích zariadení.

  Tu musíte hľadať hlavnú príčinu – prečo sú ochranné prvky aktivované. A až potom premýšľajte o tom, čo robiť v konkrétnej situácii. Problémy a problémy dokáže často identifikovať a odstrániť iba pán spoločnosti obsluhujúcej plynové zariadenie. Túto čerpaciu stanicu pre súkromný dom je možné vykonávať ručne. Plynové zariadenia môžu kontrolovať a opravovať iba odborníci. Toto sú požiadavky zákonov v tejto oblasti..

  Hlavné príčiny útlmu

  Ak predtým zariadenie fungovalo správne a teraz automatický ventil začal vypínať prívod plynu, môže to mať niekoľko dôvodov. V závislosti od nich budú spôsoby ich odstránenia rôzne..

  Plynový ventil

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa stretávajú majitelia plynových kotlov rôznych modelov, vrátane drahých, je porucha plynového ventilu..

  Plynový ventil ovláda prívod plynu do vášho kotla. Keď je potrebné viac tepla, ventil sa otvorí, aby poskytol viac paliva, a naopak, keď sa voda zahreje na určitú teplotu.

  Pri plynovom ventile však dochádza k poruchám, ako napríklad:

  • Blokovanie;
  • Nedostatok trakcie;
  • Poškodenie vodičov alebo iných prvkov.

  V ideálnom prípade sa samozrejme obráťte na odborníka o pomoc, ale ak taká možnosť neexistuje a existuje dôvera, že problém nefunkčného kotla spočíva v plynovom ventile, potom 99% zo stovky spočíva v nesprávnom nastavení..

  Keď je plynový ventil nesprávne nastavený, zablokuje sa, keď sa privádza príliš veľa plynu (pretože je to nebezpečné) alebo príliš málo plynu (pretože doska kotlového obvodu rozpoznáva problém nedostatočného prívodu plynu).

  Zablokovaný horák

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Rovnako ako spaľovacie motory v automobiloch, kotol produkuje uhlík, keď spaľuje plyn. Tento plyn môže v dôsledku spaľovania upchať horák a v konečnom dôsledku viesť k nekonzistentnej, neúčinnej a nesprávnej prevádzke zariadenia, čo môže spôsobiť zlyhanie kotla v dodávke teplej vody a vykurovaní..

  Problém pri výmene horákov je v tom, že nie sú lacné. Výnimkou sú staré modely kotlov, ktorých súčasti nájdete za prijateľnú cenu v každom obchode s plynovými zariadeniami..

  Dlhé prestoje

  Osoba, ktorá má predstavu o prevádzke plynového kotla, v prípade poruchy sa môže skontrolovať a zistiť poruchy ohrievača. Na jeho veľké prekvapenie nemusí nájsť žiadne viditeľné poškodenie. Plynovod je normálny, nefúka vietor, automatizácia funguje bezchybne, ale kotol sa nezapne.

  Obvykle sa to stane pri prvom štarte po dlhšej prestávke. Počas jari, leta a časti jesennej sezóny je kotol nečinný. Situácia sa zhoršuje, keď je kotol umiestnený vo vidieckom dome, ktorý sa používa zriedka. Bežná situácia je, keď ľudia prídu na dačo v zime 1 alebo 2 krát za zimu..

  obrázok003-6-695x391.jpg

  Pokus v silných mrazoch spustiť niekoľko dní stojaci kotol môže skončiť neúspechom

  Dôvodom je nedostatočná trakcia. A ťah zmizne, pretože veľmi chladené komínové kanály nie sú ohrievané výfukovými plynmi z kotla. V dôsledku toho nedochádza k pohybu vzduchu zdola nahor, čo zvyčajne ťahá produkty spaľovania do potrubia a potom von..

  Zmrazenie hlavy

  V chladných zimách, ktoré nie sú pre Ural a Sibír ničím výnimočným, môže byť komínová šachta zablokovaná ľadom. Ľadová hmota zmrzne na hlave dymovodu kvôli kondenzácii vodnej pary. Počas prevádzky kotla teplý výfuk ohrieva vzduchové hmoty okolo hlavy, vytvára sa na ňom kondenzácia. Potom, čo termostat vypne kotol, keď sa dosiahne nastavená teplota, táto vlhkosť zamrzne. Opakované opakovanie cyklu zapínania a vypínania kotla vedie k tvorbe ľadových čiapok.

    Výhody a nevýhody Adobe House

  V ohrození sú aj tí majitelia domov, ktorých vykurovacie potrubia sú zakryté priezormi. Túžba chrániť potrubie pred zrážkami je pochopiteľná, ale použitie priezoru je nežiaduce a nie je regulované ani SNIP. Faktom je, že sneh zostáva na priezore, mierne sa topí a tiež vytvára ľadovú hmotu, ktorá bráni prechodu výfukových plynov.

  Problémy s komínom

  Obvykle za všetko môže blokáda – zrútená tehla, vták padajúci dovnútra alebo pavučina. Jednoducho povedané, potrubie je potrebné vyčistiť, aby sa zlepšila trakcia. Ak po skúmaní komína zistíte, že je veľmi špinavý, dôvod, prečo sa plynový vykurovací kotol vypne, je pravdepodobne presne tento..

  Zdrojom problémov môže byť aj nekvalitné vybavenie. Pri výbere sa preto riaďte radom osvedčených výrobcov, akým je napríklad spoločnosť Ferrum.

  Problémy s elektródou a zapaľovacím káblom

  Zapaľovacia elektróda a drôt môžu byť problémom, ak sa váš kotol nerozsvieti a počujete zvuky cvakania alebo tikania.

  Problémy súvisiace s plynom spôsobujú prerušovanú prevádzku kotla, presnejšie, rozsvieti sa a okamžite sa vypne. Bez funkčného zapaľovacieho drôtu a elektródy sa však kotol vôbec nezapáli. Stav elektródy a zapaľovacieho drôtu je možné skontrolovať pomocou multimetra. Ak je problém s ktoroukoľvek z týchto častí, je oveľa lacnejšie ich vymeniť, než opraviť..

  Nárazy vetra

  V prípade silného nárazového vetra môže dôjsť k takémuto nebezpečnému javu, ako je reverzný ťah. Namiesto úniku von sa produkty spaľovania pod tlakom vonkajšieho vzduchu, ktoré prináša vietor, vrátia do kotla a dokonca sa dostanú do miestnosti alebo kotolne z otvorov na tele..

  obrázok019-695x387.jpg

  Ak je náraz silný, môže jednoducho sfúknuť plameň horáka. Našťastie všetky dnešné zariadenia majú vstavanú ochranu: keď plameň zmizne, prívod modrého paliva sa preruší, čo vylučuje výbuch domáceho plynu. Opätovným zapnutím kotla sa mechanizmus opäť spustí – až do nasledujúceho silného nárazového vetra.

  Nadmerné a nedostatočné množstvo vzduchu

  Každý z uvedených javov môže spôsobiť útlm. Aby kotol fungoval normálne, musí do pece vždy vstupovať vzduch cez ventilačný systém. Súčasne nie je možné v miestnosti povoliť prievan, inak to povedie k vyfukovaniu z horáka.

  15b6669483076e1d2f9f0b83cdf665b1.jpg

  Aby ste pochopili, či je v miestnosti dostatok kyslíka, musíte otvoriť okno a sledovať, ako sa plameň správa. Preto sa to deje:

  • Pri inštalácii moderných zapečatených okien môže byť prúd čerstvého vzduchu prerušený.
  • Ak má kuchyňa príliš silný digestor, môže sa stať, že väčšinu prúdu vzduchu stiahne práve on..
  • Interiérové ​​dvere v dome boli renovované. Medzery medzi podlahou a klapkami sa zmenšili, a preto sú problémy s dodávkou kyslíka..
  • Podobný efekt je pozorovaný v situácii, keď je v kúpeľni alebo na toalete nainštalovaná kapucňa..

  Knôt slabo horí

  fitil-gaz-kotel.jpg

  Knot slabo horí z dvoch dôvodov: buď je upchatý a je potrebné ho vyčistiť, alebo máte slabý vstupný tlak. Ak máte domáci regulátor, skontrolujte jeho nastavenia. Možno budete musieť zvýšiť vstupný tlak, pretože neustále kolíše, pretože spotreba plynu je v rôznych časoch odlišná.

  Preto počas vykurovacej sezóny, keď sú v prevádzke plynové kotly, je spotreba plynu vyššia a klesá aj vstupný tlak. A regulátor, pokiaľ viete, udržuje určitý rozdiel medzi vstupným a výstupným tlakom. V súlade s tým klesá aj tento diferenciál, preto môže váš knôt slabšie horieť. Skontrolujte nastavenie regulátora a vyčistite knôt.

  Ventilátor sa neotáča

  Keď je potrebná teplá voda alebo vykurovanie, prvým krokom je spustenie ventilátora. Ventilátor v kotli neochladzuje kotol, ale pomáha vytvárať pohyb vzduchu, ťah. Tento ťah vytláča škodlivé plyny z kotla do komína, takže škodlivé plyny unikajú bez vstupu do domu..

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Ak doska s plošnými spojmi kotla nerozpozná funkciu ventilátora, kotol sa nerozsvieti, ale je zablokovaný. Táto funkcia zabraňuje uvoľňovaniu škodlivých plynov do miestnosti, čo môže viesť k vážnej otrave. Navyše bez blokovania môže dlhodobé zapálenie kotla s emisiami plynu viesť k výbuchu. Blokovanie vám navyše umožňuje vylúčiť ďalšie poškodenie zariadenia..

  Ak sa teda váš kotol nezapáli a zároveň nepočujete činnosť ventilátora, problém môže byť v ňom.

  Kontrolka zhasla

  Ak kontrolka na vašom kotle zhasne, príčinou sú zvyčajne nečistoty blokujúce prietok plynu. Tryskový motor žiarovky je miniatúrny, takže ho môže zablokovať aj malé množstvo nečistôt, čo spôsobí zhasnutie výstražného svetla. Preto sa kotol nerozsvieti.

  Ponáhľame sa, aby sme vás ubezpečili: výmena trysiek je lacná a ich odstránenie, čistenie a inštalácia nezaberie veľa času.

  So zatvorenou kamerou

  Po kotloch vybavených uzavretou spaľovacou komorou je vyšší dopyt. Vzhľad zariadenia pripomína miniatúrnu kotolňu, ktorá je vybavená ďalším stupňom ochrany.

  Práve táto ochrana zastaví dodávku plynu, ak na to existujú dobré dôvody:

  1. pohyb chladiacej kvapaliny v vykurovacom systéme sa zastavil;
  2. znížený alebo úplne zastavený prietok vzduchu;
  3. v elektrickej sieti dochádza k prepätiu;
  4. banálny výpadok elektriny.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Znížená / stratená trakcia

  Pravidlo č. 1 v prípade tlmenia atmosférického kotla: skontrolujte ťah. To sa dá dosiahnuť zápalkou alebo zapaľovačom, ktoré by ste mali priniesť do zobrazovacieho okna..

  Ďalšie akcie závisia od správania plameňa:

  • ak sa odchýli smerom k spaľovacej komore, je tu ťah – všetko je v poriadku;
  • ak zostane zvislý, neexistuje žiadny ťah.

  Je dôležité nezabudnúť dobre uzavrieť ventil prívodu plynu. Ale to nie je všetko.

  Stanovenie prítomnosti ťahu

  Pravidelný zápas sa stane vašim nástrojom trakčného testu.

  Odstráňte časť potrubia, ktorá je pripojená k výstupnému potrubiu, a skontrolujte ťah teraz v komíne:

  • ak existuje, musíte vyčistiť kanály kotla;
  • ak nie, môžete sa obmedziť na čistenie komína.

  Čo presne musíte vyčistiť? Odkiaľ pochádza znečistenie v komíne? Hromadí prírodné produkty spaľovania vo forme sadzí a sadzí, opadaného lístia a niekedy dokonca aj kotol zhasne kvôli vtákovi, ktorý priletel.!

  Produkty spaľovania v komíne

  Komín sa najčastejšie čistí zo sadzí, ale niekedy sa v ňom nachádzajú ďalšie „prekvapenia“ vo forme hniezd vtákov, listov a iných trosiek.

  Ak sa na vstupe vytvorila upchávka, nebude ťažké ju sami vyčistiť. Ale ak je v hornej časti potrubia, budete musieť počkať na pána s nástrojmi (možno budete musieť použiť prístup zo strechy).

  V komíne je spätný ťah

  Niekedy môže kotol vypadnúť kvôli zadnému ťahu. To znamená, že v dôsledku vyfukovania plynového kotla vetrom dym neopúšťa komín vonku, ale vracia sa späť do pece, čím zráža plameň.

  Zadný ťah v plynovom kotle

  K zadnému ťahu v kotle dochádza v dôsledku upchatého komínového potrubia vo vnútri domu alebo v dôsledku upchatia vonkajšej časti komína. Ak na komíne nie je nainštalovaný deflektor, kotol môže vypadnúť kvôli vyfukovaniu plameňa nárazovým vetrom.

  Riešenie problému môže byť alternatívne:

  1. Nainštalujte ochranný kryt na koniec komína (ľudovo nazývaný deflektor, ľudovo „huba“).
  2. Predĺžte samotný komín o 1–2 m, ak v dôsledku výšky a umiestnenia blízkych budov dôjde k narušeniu cirkulácie vzdušných hmôt.

  Podľa SNiP II-35 a SNiP 02.04.05 sú v súčasnosti zakázané rímsové uzávery. V niektorých prípadoch však môže byť jediným východiskom ich inštalácia – preto je stále lepšie poradiť sa s plynármi.

  Tryska alebo filter horáka je upchatý

  Ak sa zapaľovač nerozsvieti pri zapnutí kotla, je to istý znak toho, že štartovacie prvky sú upchaté. Menovite budete musieť vyčistiť trysky zapaľovača, vstupný filter s jemnými okami alebo filter zapaľovacieho horáka. Môžete to urobiť sami pomocou šikovných nástrojov..

  Tryska na plynový kotol

  Dýzu, ktorá môže spôsobiť vyblednutie plynového kotla, je potrebné pravidelne čistiť od sadzí a uhlíkových usadenín, ktoré bránia vznieteniu.

  Napríklad filtre sa dajú ľahko prefúknuť (stačí aj len obyčajné fúkanie, ale ak existuje ručný vysávač alebo pneumatický sprej, bude to, samozrejme, pohodlnejšie). Budete musieť pohrávať s tryskami – zoškrabujte uhlíkové usadeniny tenkým medeným drôtom, kým sa pôvodný priemer trysiek „nevráti“.

  Výpadky prúdu

  Ak vlastník obytného priestoru žije v oblasti, kde je nestabilné napätie, potom sa tlmenie horáka môže stať bežným problémom, ktorý je však možné celkom ľahko odstrániť..

  Ak sú svetlá často vypnuté doma alebo dochádza k prepätiu, je potrebné na kotol vložiť stabilizátor. Bez tejto jednotky sa môže plynový prístroj rozbiť. V takom prípade ho budete musieť odoslať na opravu..

  Usadeniny vodného kameňa vo výmenníku tepla

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Výmenník tepla môže byť upchatý nielen produktmi spaľovania, ale aj vodným kameňom, ktorý sa tvorí s každou časťou vody vstupujúcou do kotla. Vápenný kameň vzniká zahrievaním tvrdej vody.

  Vo vnútri výmenníka tepla sa tuhé usadeniny soli menia na druh izolátora, ktorý znižuje prenos tepla z vykurovania. Čím väčšia je vrstva vodného kameňa vo výmenníku tepla, tým horší bude prenos tepla z ohňa do vody. teplo nebude schopné prelomiť hrubú vrstvu pevných usadenín. To výrazne ovplyvňuje zníženie energetickej účinnosti celého systému a kotol prestane získavať požadovanú teplotu..

  Na odstránenie vodného kameňa je potrebné výmenník tepla odstrániť a odvápniť pomocou špeciálnej kyseliny. Ako preventívne opatrenie sa odporúča udržiavať prevádzkovú teplotu v kotle..

  Medzi obľúbené metódy odstraňovania vodného kameňa patrí použitie bežného stolového octu (3-10% roztok kyseliny octovej). Stolový ocot sa naleje do rovnakých dielov s vodou a roztok sa nechá pôsobiť cez noc s vodným kameňom. Používajú sa tiež metódy kationizácie a reverznej osmózy..

  Ovplyvňuje silný mráz

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Studené prasknutie spôsobuje nestabilnú prevádzku plynového kotla. Bežným dôvodom rozpadu generátora tepla v zime je nahromadenie ľadu v komíne. Ľad musí byť zo systému ihneď odstránený a generátor tepla potom bude opäť fungovať ako predtým. Aby ste sa tohto problému v budúcnosti zbavili, je vhodné potrubie čo najviac izolovať..

  Slabým bodom potrubia je hlava. Ak sa tento prvok stane chudobnejším, ťah sa zastaví. Ľad sa môže objaviť na vonkajšej alebo vnútornej strane zariadenia. Uzáver je možné rýchlo odstrániť a ručne rozmraziť. Bez tejto jednotky bude kotol fungovať stabilne, ale pred spustením je potrebné zabezpečiť prívod plynu do hlavného horáka.

  Budete musieť zapáliť zapaľovač a odskrutkovať zapaľovací kohút. Keď je hlavný horák dostatočne zapálený, kotol musí byť chvíľu v tomto režime, bez zvýšenia plameňa malého ohňa. O niečo neskôr môžete nastaviť generátor tepla na normálnu prevádzku..

  Tlak v plynovom potrubí klesol

  Vypnutie horáka je prvým znakom poklesu tlaku v prívode plynu, zatiaľ čo plameň zapaľovača nezhasne, keď kotol prestane fungovať..

  Najprv posúdte, ako plyn preteká potrubím. Za týmto účelom odskrutkujte hadicu dýz a úplne otvorte ventil a potom uvidíte:

  • ak silne zasyčí a uvoľní sa zápach metánu, pri dodávke je všetko normálne;
  • ak sú znaky takmer neviditeľné alebo chýbajú, problém je v systéme dodávky plynu.

  Potom ihneď zatvorte uzatvárací ventil, vráťte hadicu do pôvodnej polohy a skontrolujte tesnosť spojov mydlovou vodou (ak v spoji pení, je to 100% únik).

  Gasman kontroluje kotol

  Ak zistíte únik, okamžite vypnite plyn, otvorte okná a dvere v miestnosti, evakuujte z neho ľudí a zavolajte na číslo 04, 104 alebo 112. Tieto problémy musia odstrániť pracovníci pracujúci s plynom.

  Ak nedôjde k úniku, vysporiadajte sa s meračom: po oprave v ňom môže zostať vodný kameň alebo hrdza, čo spôsobí zlý prechod plynu. “Upchatý” prietokomer zobrazuje nesprávne údaje.

  Samotný prietokomer plynu však nemožno čistiť v súlade s uznesením č. 261-FZ. To by mali vykonávať iba zástupcovia plynárenskej služby s príslušnou licenciou..

  Nedostatok kyslíka na spaľovanie plynu

  Slabé vetranie môže tiež spôsobiť vyblednutie kotla. Pokúsme sa zistiť, čo to znamená.

  Nedostatočný prívod vzduchu je najčastejšie spôsobený nasledujúcimi predpokladmi:

  • tesnosť plastových okien;
  • izolované ponuré interiérové ​​dvere;
  • rozloženie kotolne s porušeniami;
  • príliš silný digestor v kuchyni;
  • nútené vetranie v kúpeľni a WC.

  Nedostatok kyslíka môžete skontrolovať otvorením okna a zapnutím plynového horáka. Ak sa plameň stabilizoval, situácia nie je nikde jasnejšia.

  Plynový kotol a digestor

  Dokonca aj vysoko výkonný odsávač pár v kuchyni, ktorý presmeruje prúdenie vzduchu v miestnosti do vlastného výfukového potrubia, môže spôsobiť vyblednutie kotla.

  Problém je vyriešený nasledovne: nainštalujte prívodné ventily na okná alebo zorganizujte nútený systém nasávania vzduchu z ulice inštaláciou prívodného ventilačného ventilu do steny.

  Porucha funkcie uzavretého turbodúchadla

  Niekedy sa pri inštalácii nového bezdymového spotrebiča plameň periodicky rozpadá. V tomto prípade musíte skontrolovať uzly a časti. Problém je identifikovaný nasledujúcimi faktormi:

  • zapálenie zapaľovača je sprevádzané pravidelným útlmom – to naznačuje poruchu termočlánku, ktorá ovplyvňuje činnosť ventilu. Vyrába sa vo forme medenej trubice s bimetalovým kusom na konci. Keď prídu do kontaktu rôzne kovy, napätie stúpne na 20-45 W. Tento problém udržuje plynový ventil otvorený. Termočlánok musí byť vymenený za nový; nedá sa opraviť;

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Snímač ťahu je umiestnený na výstupe produktov spaľovania

  • rozbitie alebo upchatie snímača ťahu – plochá časť je kombinovaná s palivovým ventilom. Keď sa vedúce kontakty zatvoria a horák sa zapáli, dôjde k požiaru – to naznačuje potrebu výmeny senzora. Oxidované kontaktné plochy je možné čistiť brúsnym papierom s jemnými brúsnymi látkami;
  • v prípade poruchy obehového čerpadla je potrebné vykonať úplnú diagnostiku jednotky a jej výmenu;
  • žltý plameň je spôsobený upchatým prúdom. Môžete ho vyčistiť, ak máte skúsenosti s plynovými spotrebičmi..

  Väčšinu dôvodov je možné odstrániť vlastnými rukami, bude to však vyžadovať určité znalosti a veľa času..

  Elektrické poruchy

  V dôsledku poruchy komunikácie s termočlánkom sú do solenoidového ventilu odoslané nesprávne signály o neprítomnosti plameňa. Tým sa zastaví dodávka plynu..

  Keď kotol presne zhasne bezprostredne po krátkej prevádzke alebo po výbere iného režimu, je to už signál o problémoch v elektrickom obvode:

  • pretrhnutie kontaktov termostatu, termočlánku alebo vákuového senzora;
  • termočlánok nevstupuje do zóny plameňa alebo nedáva požadované napätie;
  • porucha termostatu, solenoidovej cievky alebo termočlánku.

  Všetky tieto problémy je možné vyriešiť aj bez zvolania sprievodcu. Hlavnou vecou je dodržať algoritmus.

  Aby ste sa nestratili v správnom poradí akcií, postupujte krok za krokom:

  • jeden po druhom skontrolujte odpor na snímačoch a pripojovacích zariadeniach – v norme 0,3–0,5 Ohm;
  • vyčistite všetky “oxidované” miesta jemným brúsnym papierom, utiahnite uvoľnené kontakty;
  • odpojte termočlánok od hlavnej jednotky, pripojte tester a stlačením štartovacieho tlačidla zapnite zapaľovací horák;
  • zmerajte napätie – normálne 10-50 mV.

  Ak je všetko v poriadku, vráťte všetko na miesto a upravte polohu termočlánku. Ak nie je napätie, odstráňte horný kryt hlavnej jednotky, zohrejte termočlánok s trieskou, stlačte poistný ventil a potom uvoľnite.

  Termočlánok s plynovým kotlom

  Dôvod vyhynutia kotla môže spočívať v nesprávnej prevádzke termočlánku. V takom prípade musíte skontrolovať kontakty zapojenia

  Ak ventil stále drží, odstráňte blok s kontaktmi a na cievku obchádzajúcu termostat aplikujte napätie (výkon 220 V).

  Po týchto manipuláciách môžete spustiť kotol. Ak problém pretrváva, starý termočlánok a cievku solenoidového ventilu nie je možné opraviť. Potrebujete nové diely.

  Problémy s útlmom spojené so samotným kotlom

  Prečo plynový kotol zhasne

  K poruchám rôzneho druhu môže dôjsť aj v samotnom kotle a spôsobiť vypnutie alebo vyhynutie zariadenia..

  Problémy môžu byť vyjadrené nasledujúcimi príznakmi:

  1. Plynový horák sa nespustí alebo horí veľmi slabo.

  Pôvod problému môže spočívať v upchatých tryskách. V prípade neuspokojivej činnosti dýz môže horák začať dymiť. môžete to urobiť sami pomocou tenkého drôtu alebo mäkkej kefy.

  2. Horák po krátkom čase zhasne.

  Príčinou môže byť kontaminácia ionizačnej elektródy, narušenie medzery alebo odpojený prívodný vodič, ktorý spôsobuje, že jednotka vyje a hučí. Tento typ poruchy je úplne odstrániteľný..

  3. Oddelenie plameňa.

  Pri tejto poruche je potrebné nastaviť tlak plynu v pilotnom zariadení. Príčinou môže byť aj nadmerné vetranie..

  4. Cudzí hluk v zariadení a bezdôvodné vypnutie.

  Môže to znamenať poruchu vnútorného ventilátora alebo čerpadla, ako aj poruchu termostatu..

  Kotol fúka v silnom vetre, čo robiť v tomto prípade

  Mechanické vykurovacie kotly môžu vyhasnúť kvôli tomu, že sú vyfukované silným vetrom. Akékoľvek atmosférické javy – dážď, vysoká vlhkosť, nízky atmosférický tlak, vietor môžu ovplyvniť ťah, spôsobiť jeho prebytok alebo nedostatok a tiež spôsobiť spätný ťah. Výsledok: kotol vypadol. Čo robiť v tomto prípade?

  Riešenie problému je nasledujúce:

  • Na okraj potrubia môžete nainštalovať špeciálny hubový dáždnik, ktorý zakryje komín pred nežiaducimi vplyvmi;
  • A samotné potrubie môžete zvýšiť, ak jeho dĺžka nestačí.

  Mimochodom, toto nie je jediný problém, ktorý môže s komínom vzniknúť. Okrem vyfukovania dymu sa na komíne môže vytvárať aj ľad. Dôvodom je kondenzácia..

  Faktom je, že vlhkosť má tendenciu sa hromadiť a v priebehu času zmraziť a potom sa stať takou hrúbkou, ktorá jednoducho zablokuje prístup kyslíka a plameň zhasne a kotol sa vypne..

  Stáva sa však, že je veľmi ťažké zraziť nahromadené ľady a potom ich musíte rozmraziť. Jednorazovú baterku si môžete kúpiť s malou plechovkou. Na rozpustenie ľadu musíte zapáliť horák a zatlačiť ho do čistiaceho otvoru. Keď sa potrubie zahreje, môže byť kotol spustený..

  Atmosférické kotly

  Atmosférické kotly sú považované za funkčne najjednoduchšie. Spaľovanie v peci je podporované prirodzenou výmenou vzduchu – ťahom. Ak zmizne, horák v plynovom kotle zhasne a spolu s ním aj zapaľovač. Ďalšími dôvodmi zhasnutia plameňa môžu byť poruchy automatizácie..

  Prečo sa atmosférický plynový kotol vypne

  V zariadení súvisiacom s neprchavými látkami sú prvky, ktoré môžu počas prevádzky priniesť veľa problémov. Zvýraznite tieto známky rozbitia.

  • Ak chcete zapáliť zapaľovač, ale akonáhle je tlačidlo na ventile spustené, okamžite zhasne. Toto je istý indikátor poruchy termočlánku..
  • Ak sa hlavný horák zle zapaľuje a pri neustálom praskaní funguje nestabilne a plameň je žltý, je to jasný znak upchatého prúdu paliva..
  • Ak sa kotol vôbec nezapáli a dokonca ani horák, potom je častejšie na vine systém napájania. Prípady, keď samotný prvok zlyhá, sú zriedkavé..

  Najlepšie je neriskovať a pokúsiť sa odstrániť kus zariadenia, aby ste získali prístup k upchatému prvku na čistenie. Ale keď je situácia naliehavá a nedá sa inak, pred začatím práce musíte vypnúť plyn a potom môžete začať. Je lepšie nedotýkať sa všetkých nepotrebných kĺbov, čím menej zásahov do zariadenia, tým lepšie. Po dokončení požadovaných manipulácií by ste mali skontrolovať spoľahlivosť spojenia pomocou mydlového roztoku..

  Upchaté pracovné jednotky

  Plyn je dodávaný do zapaľovača a horákov cez dýzy dýz. Hovorí sa im aj dýzy. Plynové horáky majú na vstupe jemný sieťový filter. Ak sú tieto prvky znečistené, zapaľovač sa pri spustení nezapáli alebo horáky často zhasnú..

  Prečo plynový kotol zhasne v súkromnom dome a čo robiť

  Keď sú dýzy, sieťové filtre upchaté, kotol sa nezapáli alebo zhasne

  Jednoduché zablokovanie prachu sa vyfúkne vysávačom, sušičom vlasov alebo kompresorom. Ak horáky naďalej zhasínajú, budú musieť byť odstránené a vyčistené od spálenia. Keď zapaľovač vôbec nespustí, prúd pravdepodobne vrie. Tryska je odstránená, starostlivo očistená od spálenia. Tryska by mala po vyčistení voľne vstúpiť do svojho hniezda.

  Porucha termočlánkov a iné elektrické problémy

  Termočlánok monitoruje ovládanie plameňa v ohnisku plynového kotla. Uzol je pripojený k elektrickému obvodu, kde je elektromagnet, spájajúci kontakty. Ak jeden z uzlov zlyhá, plynový kotol AOGV počas zapaľovania zhasne.

  Prečo plynový kotol zhasne v súkromnom dome a čo robiť

  Termočlánok monitoruje prítomnosť plameňa v peci

  Ak termočlánok zlyhá, elektromagnetickému ventilu je odoslaný signál, že nie je plameň. Zostava vypne prívod plynu. To isté sa stane, keď solenoidový ventil zlyhá. Aj pri fungujúcom termočlánku z jednotky nebude unikať plyn. Ak dôjde k poruche v fungujúcom kotle, okamžite zhasne. Keď je termočlánok alebo ventil spravidla nefunkčný, zapaľovanie ohrievača nebude fungovať..

  Podobná situácia platí aj pre kontakty. Časom oxidujú. Problém je ľahké vypočítať, keď plyn v kotle zhasne často a bez zjavného dôvodu. Prúd zle preteká oxidovanými kontaktmi. Obvod je pravidelne prerušovaný, solenoidový ventil vypne prívod plynu a kotol zhasne.

  Zlyhanie každej jednotky je možné zistiť vytočením multimetra. Oxidované kontakty sa vyčistia. Termočlánok a solenoidový ventil nie je možné opraviť. Len sa menia.

  Dôležité! Chybný termočlánok sa často mýli s nesprávne nastaveným termočlánkom. Snímací prvok zostavy musí byť trvalo umiestnený v oblasti spaľovania zapaľovača. Ak plameň nezasiahne, kotol zhasne.

  Pokles tlaku plynu

  Každý plynový spotrebič je navrhnutý pre konkrétny tlak plynu. Ak parameter v riadku nezodpovedá požadovaným normám, horák zhasne.

  Prečo plynový kotol zhasne v súkromnom dome a čo robiť

  Prítomnosť manometra vám umožní neustále sledovať zmenu tlaku v plynovom potrubí

  K poklesu tlaku zvyčajne dochádza na začiatku vykurovacej sezóny, keď sa plyn hromadne spotrebúva. V priebehu služby sa parameter obnoví metódou nastavenia. Ak dôjde k poklesu tlaku v dôsledku úniku plynu z kotlových jednotiek, okamžite sa vypne a zavolajú sa špecialisti bez toho, aby museli čakať, kým kotol nezhasne..

  Veľký priemer komína

  Mnoho ľudí verí, že čím väčší je priemer komína, tým lepší bude prirodzený ťah. To je ale nesprávny názor, navyše príliš veľký priemer komína môže viesť k tomu, že horák bude sfúknutý vetrom. Prečo sa to deje? Faktom je, že na vytvorenie dostatočného ťahu musia byť splnené tri podmienky:

  • dodávka dostatočného množstva vzduchu do pece na zabezpečenie spaľovacích procesov;
  • dosiahnutie vysokej teploty v prúde pre najkompletnejšie spaľovanie spalín;
  • zahrievanie vnútorných stien komína.

  Aby bola splnená posledná podmienka, vnútorná časť komína musí byť zostavená z materiálov s nízkou tepelnou vodivosťou. Je zrejmé, že čím väčší je vnútorný priemer komína, tým dlhšie bude trvať jeho zahriatie..

  To znamená, že dôvodom zlej prevádzky kotla môže byť nielen vniknutie prúdenia vzduchu do potrubia a vytvorenie spätného ťahu, ale aj nedostatočná sila priameho ťahu, pretože vnútorné steny komín sa nestihne zahriať..

  Na vyriešenie tohto problému nepotrebujete starý komín rozoberať, stačí doň vložiť rúrku menšieho priemeru. V tomto prípade bude zahrievanie vnútorných stien prebiehať oveľa rýchlejšie, čím sa zvýši priama tlačná sila..

  Zmenšenie priemeru komína

  Vo všetkých prípadoch je pre systém dobrá hodnota veľkého priemeru potrubia. Aby bola zaistená správna trakcia, musia byť splnené nasledujúce podmienky:

  • požadované množstvo kyslíka v mieste, kde dochádza k spaľovaniu;
  • zvýšenie teplotného režimu na úroveň 600 stupňov, ktorá je potrebná na úplné spálenie zmesi plynov;
  • zvýšenie teploty na stenách komína.

  Posledný bod je najdôležitejší a je prítomný v systémoch vyrobených z materiálu s nízkou úrovňou tepelnej vodivosti, ako je napríklad tehla..

  V prípade veľkého priemeru komína, bez ohľadu na materiál použitý na stavbu komína, je potrebné ohriať veľké objemy vzduchu, aby sa steny začali ohrievať.

  Široká trubica navyše umožňuje miešanie horúceho vzduchu so studeným zvonku. To spomaľuje proces zahrievania stien a nedosahuje sa požadovaná úroveň ťahu..

  Dvojokruhové kotly

  Charakteristikou dvojokruhových plynových spotrebičov je prítomnosť dodatočného okruhu zabudovaného do hlavného výmenníka tepla. Slúži na zabezpečenie dodávky teplej vody do jedného kohútika..

  Kotly môžu vypadnúť zo všetkých vyššie uvedených dôvodov, ako aj vtedy, keď je aktivovaná ochrana proti prehriatiu vody. Druhý problém sa vyskytuje v dvoch prípadoch:

  • zmiešané studené a horúce prúdy vody;
  • membrána reduktora je opotrebovaná.

  Druhý problém je jasný. Je potrebné vymeniť membránu. Pokiaľ ide o zmiešavacie prúdy, výrobca v pokynoch upozorňuje, že nemôžete otvoriť kohútiky studenej a horúcej vody súčasne. Ak je prietok chladu vyšší, horúca voda zostáva vo výmenníku tepla. Aby sa zabránilo prasknutiu tlakom, ochranný systém vypne plyn, horák zhasne.

  Prchavé elektronické kotly

  Moderné prchavé kotly sú preplnené elektronikou. Jednotky sú citlivé na prepätie, nesprávne fázové a nulové pripojenia. Plynový spotrebič zhasne, ak je mimo prevádzky najmenej jeden uzol v systéme.

  Prečo plynový kotol zhasne v súkromnom dome a čo robiť

  Elektronické prchavé kotly sú citlivé na prepätie

  Horák môže zhasnúť v dôsledku nesprávneho ťahu, opotrebovania ionizačnej elektródy, zastavenia obehového čerpadla. Všetky poruchy sú zaznamenané senzormi, prenášajú informácie do elektronickej jednotky, ktorá na displeji zase zobrazuje chybový kód. Väčšinu porúch môžu odstrániť iba špecialisti..

  Neprchavý kotol zhasne

  Konvenčné atmosférické plynové kotly majú tiež množstvo funkcií, ktoré vedú k problémom vo forme tlmenia horákov..

  1. Keď sa pokúsite zapáliť kotol, zapaľovač zhasne bezprostredne po uvoľnení tlačidla ventilu prívodu plynu. V tomto prípade stojí za to hrešiť na poruche termočlánku, ktorý sa ohrieva z knôtu a udržuje solenoidový ventil v otvorenom stave..
  2. Nedochádza ani k vznieteniu horáka a zapaľovača. Najčastejšie ide o slabý kontakt v elektrickom obvode medzi automatizačnou jednotkou a trakčným snímačom. Stojí za to vyčistiť kontakty jemným brúsnym papierom a natiahnuť ich spojenia.
  3. Knot alebo nestabilné šklbanie žltého plameňa horí slabo. Dôvodom je upchatie dýzy na prívod plynu, konkrétne trysiek alebo sitka alebo oboch súčasne. Riešenie problému s čistením a fúkaním uvedených položiek.

  Poďme si to trochu zhrnúť. Existuje mnoho dôvodov, pre ktoré plynový kotol zhasne. Ak sa to napriek tomu stane, odporúčam vám, aby ste sa najskôr pokúsili zistiť príčinu sami, a nie zavolať plynárenskú službu. Každý predsa chce zarobiť. Riedenie amatéra (majiteľa) za peniaze skúsenému plynárovi je jednoduché ako lúskanie hrušiek. A dôvod nemusí byť vôbec v kotli.

  Dôvody útlmu atmosférických plynových kotlov s otvorenou spaľovacou komorou

  Atmosférické plynové kotly zvyčajne vymiznú vplyvom vonkajších faktorov, ale príčinou môžu byť aj poruchy vo fungovaní vnútorných komponentov:

  • zablokovanie otvorov zariadenia plynového horáka;
  • porucha komunikácie núdzového elektrického obvodu;
  • nedostatok prievanu alebo fúkania vetra do komína;
  • zlé vetranie alebo upchaté potrubie;
  • nedostatočný tlak prívodu paliva v potrubí.

  Podľa bezpečnostných pravidiel v plynárenskom odvetví PB č. 12-368-00, ak kotol náhle zomrie (ak to nie je prevádzka automatizácie), je prísne zakázané začať znova zapaľovať bez toho, aby ste zistili dôvod toho, čo sa stalo! Nedodržanie tejto požiadavky môže ohroziť požiar, výbuch alebo otravu ľuďmi oxidom uhličitým..

  Upchatá tryska alebo filter horáka

  Ak sa po prepnutí ovládacieho gombíka do polohy „ŠTART“ zapaľovač (knôt) nezapáli, je to jasné znamenie, že štartovacie prvky jednotky sú upchaté: dýzy (trysky) zapaľovacej dýzy, jemný sieťový filter na vstupe alebo filter pilotného horáka. Dajú sa ľahko vyčistiť pomocou dostupných nástrojov..

  Tryska horáka na plynový kotol

  Umiestnenie trysky zapaľovača na bloku horáka podlahového plynového kotla.

  Filtre sa jednoducho prefukujú akýmkoľvek pohodlným spôsobom (pneumatickým sprejom, ručným vysávačom alebo ústami), kým nimi voľne neprechádza vzduch. Trysky však bude potrebné dôkladnejšie vyčistiť od usadenín uhlíka (tenkým medeným drôtom) – kým sa nevráti konštrukčný priemer trysiek. V žiadnom prípade nie je dovolené poškodiť trysku alebo zmeniť priemer jej otvoru špecifikovaný výrobcom..

  Poruchy termočlánku, kontaktov obvodu alebo elektromagnetu

  Ak je spojenie s termočlánkom prerušené, solenoidovému ventilu sú odoslané nesprávne signály, že nie je plameň, respektíve sa zastaví prívod plynu.

  Nezáleží na tom, či plynový kotol zhasne ihneď po uvoľnení štartovacieho tlačidla alebo po zapnutí iného režimu – toto správanie naznačuje problémy v okruhu:

  • kontakty termostatu, termočlánku alebo vákuového senzora sú prerušené;
  • termočlánok nedáva požadované napätie alebo nevstupuje do zóny plameňa;
  • nevhodnosť termostatu, elektromagnetickej cievky alebo termočlánku.

  Termočlánok s plynovým kotlom

  Umiestnenie termočlánku na bloku horákov podlahového plynového kotla.

  Všetky tieto dôvody útlmu plynového kotla je možné tiež napraviť vlastnými rukami, hlavnou vecou je dodržať postupnosť krokov „od ľahkých po ťažké“:

  • striedavo kontrolujte odpor senzorov a spojovacích vodičov pomocou testera (multimetra) – za normálnych okolností by indikátor nemal presiahnuť 0,3–0,5 ohmov;
  • ak sa nájdu stopy oxidácie, vyčistite všetky spoje jemným šmirgľovým plátnom (nula) od hrdze a skratujte uvoľnené kontakty;
  • opatrne odpojte termočlánok od hlavnej jednotky, pripojte tester (milivoltmetr) a podržte tlačidlo štart, zapnite zapaľovací horák;
  • zmerajte napätie – normálne by indikátor nemal presiahnuť 10-50 mV, ak je všetko v poriadku, potom vráťte termočlánok späť a upravte jeho polohu;
  • pri absencii napätia odstráňte horný kryt hlavnej jednotky, zohrejte termočlánok s trieskou, stlačte poistný ventil a uvoľnite;
  • ak ventil stále nedrží, potom vytiahnite blok s kontaktmi a priveďte napätie (napájanie 220 V) priamo na cievku, pričom obídete termostat.

  Teraz môžete spustiť kotol: ak problém pretrváva, starý termočlánok a cievka solenoidového ventilu sa jednoducho vymenia – nedajú sa opraviť.

  Nedostatok ťahu alebo spätný ťah pri vetre fúkajúcom do potrubia

  Ďalším častým dôvodom tlmenia plameňa v plynovom kotle je nedostatok prievanu. Ak chcete skontrolovať, či prúdenie vzduchu prechádza cez ohnisko, mali by ste do pozorovacieho okna priniesť zapálenú zápalku a sledovať, ako sa oheň správa: ak jazyk siahne k otvoru, potom dôjde k ťahu, a ak stojí rovnomerne, potom nie je tam žiadny ťah. Nezabudnite bezpečne uzavrieť ventil prívodu plynu.

  Kontrola ťahu v komíne

  Ďalej musíte odstrániť časť potrubia pripojenú k výstupnému potrubiu a tiež skontrolovať ťah v komíne – ďalšie opatrenia závisia od výsledku:

  • ak dôjde k prievanu, budete musieť vyčistiť kanály kotla;
  • ak nie je prievan, stačí vyčistiť komín.

  Systém môže obsahovať sadze, vtáčie hniezda, opadané lístie alebo iné úlomky. Blokovanie je lokalizované na vstupe aj v hornej časti potrubia: v prvom prípade je ľahké to zvládnuť sami a v druhom prípade je vhodné zveriť záležitosť pánovi, pretože špeciálne nástroje a je potrebná schopnosť pracovať zo strechy.

  Niekedy kotol zhasne kvôli vzhľadu reverzného ťahu – keď vietor fúka do komína, dym nevychádza, ale vracia sa späť do pece, ktorá zráža plameň.

  Zadný ťah v komíne plynového kotla

  Pri silnom vetre niekoľkokrát za rok sa to môže stať každému – nie je to desivé, ale ak sa spätný ťah vyskytuje pravidelne, musíte urobiť opatrenia:

  • na okraj komína (huba dáždnika, hlava, deflektor) nainštalujte ochranný kryt, ktorý zakryje vstup do komína pred nežiaducimi poveternostnými vplyvmi;
  • predĺžte (vybudujte) potrubie o 1–2 m, ak vzhľadom na výšku najbližších domov vstúpi do zóny „veterného tieňa“, to znamená porúch cirkulácie vzduchových hmôt.

  Podľa stavebných predpisov SNiP II-35 a SNiP 02.04.05 je zakázané montovať krytky rímsového typu na komín plynového kotla! Ale v niektorých situáciách to môže byť jediné východisko, takže aj keď deflektor nie je súčasťou projektu, stojí za to diskutovať o možnosti jeho inštalácie s plynárenskými pracovníkmi..

  Nedostatok kyslíka na spaľovanie plynu

  Nedostatok normálneho vetrania (cez vstavané potrubie alebo priľahlé miestnosti) tiež často vedie k útlmu kotla. Príčin môže byť niekoľko:

  • utesnené plastové okná a balkónové dvere;
  • interiérové ​​dvere bez medzery, ich izolácia;
  • nesprávne usporiadanie (izolácia) kotolne;
  • príliš silný kuchynský digestor nad sporákom;
  • nútené vetranie v kúpeľni.

  Je ľahké zaistiť nedostatok kyslíka, stačí otvoriť najbližšie okno a pozrieť sa na horák: ak sa jeho plameň stabilizoval, potom je všetko jasné..

  Otvorená spaľovacia komora

  Nedostatok je možné naplniť inštaláciou prívodných ventilov na okná alebo zorganizovaním systému núteného nasávania čerstvého vzduchu z ulice..

  Zníženie tlaku v plynovom potrubí

  Hlavným príznakom nízkeho tlaku paliva je neustále vypínanie horáka, napriek tomu, že plameň zapaľovača v tejto chvíli nezhasne.

  Na začiatok stojí za to posúdiť, ako plyn prúdi z potrubia: odviňte hadicu dýz a úplne otvorte ventil – to pomôže určiť dôvod:

  • ak dôjde k silnému syčaniu a zápachu metánu – s krmivom je všetko v poriadku;
  • ak sú znaky nerozlíšiteľné, problém je v samotnom systéme dodávky plynu.

  Po obdržaní výsledku musíte zatvoriť uzatvárací ventil, vrátiť hadicu na svoje miesto a skontrolovať tesnosť spojov pomocou mydlového roztoku.

  Ak sa zistí netesnosť, je potrebné ihneď vypnúť plynové kohútiky, otvoriť všetky okná a dvere, vyviesť ľudí z miestnosti a zavolať záchrannú službu (04, 104 alebo 112). Pred jej príchodom nesmiete zapnúť osvetlenie, používať elektrické spotrebiče, zdroje otvoreného ohňa alebo iskry..

  Ak nedochádza k úniku plynu, musíte sa s meračom vysporiadať: niekedy v ňom po opravách zostáva vodný kameň alebo hrdza, kvôli ktorému plyn neprechádza dobre. Poruchu môžete identifikovať sami – zanesené zariadenie uvádza nesprávne hodnoty, ale podľa zákona č. 261 -FZ majú právo na čistenie iba profesionáli.

  Nedostatok a prebytok vzduchu

  Každý z týchto javov vedie k tomu, že plynový kotol môže pravidelne zhasnúť. Pre normálnu prevádzku musí byť prívod vzduchu do pece dodávaný cez ventilačné potrubie alebo z iných miestností. Zároveň nesmie byť povolený silný prievan, ktorý by mohol sfúknuť horák pracujúci v režime nízkeho výkonu..

  Je ľahké zaistiť nedostatok kyslíka: otvorte najbližšie okno a sledujte správanie plameňa. Ak sa činnosť horáka stabilizovala, dôvod tlmenia je jasný. Pozrime sa, prečo sa to deje:

  • nainštalovali ste zapečatené plastové okná a prúdenie vzduchu vo vnútri domu sa zastavilo;
  • boli vymenené niektoré alebo niekoľko interiérových dverí a medzery medzi dverami a podlahou, kadiaľ predtým prechádzal vzduch, sa výrazne zmenšili;
  • nainštalovali ste výkonný odsávač pár, ktorý priťahuje časť prúdu vzduchu k vám;
  • rovnaký účinok sa pozoruje pri inštalácii odsávača pár na toalete a v kúpeľni.

  Prívod spaľovacieho vzduchu

  Schéma činnosti atmosférického horáka

  Pri kúpe rôznych odsávacích zariadení nezabúdajte, že odobratý vzduch musí byť kompenzovaný prítokom, inak sa ťah v komíne zníži, alebo sa dokonca prevráti v opačnom smere. Potom vyvstane otázka – čo robiť, keď plynový kotol fúka vo vetre. Na plastové okná je potrebné nainštalovať špeciálne prívodné ventily a na kompenzáciu núteného odsávania je potrebné zorganizovať mechanický prítok z ulice..

  Rada. Kúpa a inštalácia klimatizačnej jednotky nie je lacné potešenie. Kompromisom môže byť organizácia prirodzeného prúdenia do miestností s prebytočným teplom (napríklad do kuchyne alebo priamo do kotolne), kde sa vonkajší vzduch stihne zahriať.

  Samostatný príbeh – parapetné plynové kotly a konvektory s krátkym koaxiálnym komínom vychádzajúce priamo cez stenu. Pretože sa produkty spaľovania pohybujú po nich prirodzeným spôsobom, potom je pri nepriaznivom umiestnení výstupu dymu horák často vyfukovaný vetrom. Problém je vyriešený nasledovne: určte smer prievanu vo dvore a tesne zatvorte ochranný gril na náveternej strane..

  Ako chrániť komín kotla pred nárazmi vetra

  Čo robiť, keď vietor fúka do koaxiálneho komína

  Poruchy atmosférického kotla

  V neprchavých podlahových generátoroch tepla existuje niekoľko prvkov, ktoré počas rokov prevádzky spôsobovali problémy. Známky ich rozpadu sú nasledujúce:

  1. Keď sa pokúsite zapáliť zapaľovač, zhasne ihneď po uvoľnení tlačidla na ventile. To znamená, že termočlánok, ktorý sa ohrieva z knôtu a udržiava elektromagnetický ventil prívodu plynu, sa stal nepoužiteľným..
  2. Podlahový plynový kotol sa vôbec nezapáli, dokonca ani pilotný horák. To naznačuje nespoľahlivý kontakt v elektrickom obvode spájajúcom automatizačnú jednotku s trakčným snímačom. Samotný prvok len zriedka zlyhá.
  3. Keď má hlavný horák ťažkosti s občasným zapaľovaním a praskaním a plameň je žltý, hlavný prúd paliva je upchatý..

  Podrobnosti o generátore atmosférického tepla

  Termočlánky (vľavo) a snímače ťahu od rôznych výrobcov

  Termočlánok je medená trubica s bimetalovým prvkom na jednom konci. Na druhej strane vychádza kapilára, spojená s plynovým ventilom. Kĺb odlišných kovov je umývaný zapaľovacím plameňom, vďaka ktorému sa generuje napätie 20-50 milivoltov, ktoré udržuje elektromagnet ventilu otvorený. Termočlánok nie je možné opraviť, iba vymeniť.

  Stručne o princípe práce. Pri vypaľovaní ventil otvárame ručne, po zahriatí ho drží termočlánok z knôtu. Trakčný snímač je zapojený do série s elektromagnetom, čím sa preruší obvod v prípade prehriatia plynmi nahromadenými v zberači dymu.

  Snímač ťahu je časť v tvare peliet umiestnená na výstupe zo spaľovacích produktov a spojená s plynovým ventilom dvoma drôtmi. Nie je ťažké skontrolovať funkčnosť – zatvorte kontakty, kde sú tieto vodiče pripojené, a pokúste sa zapáliť horák, ak je úspešný, zmeňte snímač na nový. Pretože z neho pochádza nízke napätie, príčinou poruchy sú niekedy staré spojovacie vodiče, ktoré vytvárajú veľký odpor. Problém je vyriešený ich výmenou alebo vyčistením všetkých kontaktov.

  Ako odstrániť snímač plameňa sami

  Termočlánok je namontovaný na rovnakej prírube so zapaľovačom a umývaný jeho plameňom

  Na čistenie trysky neodporúčame vyberať zariadenie plynového horáka kotla vlastnými rukami. Ak však neexistuje iné východisko, nezabudnite pred začatím práce vypnúť plyn a až potom odskrutkovať upevňovacie prvky. Snažte sa nerozoberať zbytočné spoje plynového vedenia a po montáži ich skontrolujte tesnosťou mydlovou vodou..

  Dodatok. Horák jednotky podlahového vykurovania sa nespustí, ak je obehové čerpadlo inštalované mimo kotla mimo prevádzky. Zahrieva vodu v nádrži kotla, potom sa vypne, kým sa táto chladiaca kvapalina nevychladí..

  Typické problémy s turbo kotlami

  Vyššie popísané problémy sa vyskytujú aj vo vzťahu k preplňovaným kotlom. Ale navyše, vzhľadom na zariadenie s ďalšími prvkami kotlov s uzavretou spaľovacou komorou, sa im môžu stať aj ďalšie „problémy“..

  Napríklad počas ich prevádzky sa môžete stretnúť s nasledujúcimi ťažkosťami:

  • námraza koaxiálneho komína mimo domu;
  • porucha vstavaného dúchadla.

  Ich konštrukcia je samozrejme komplikovanejšia ako pri modeloch s otvorenou spaľovacou komorou. Súčasne sa s nimi však dajú vykonávať všetky rovnaké manipulácie ako s atmosférickými kotlami..

  Námraza na komíne

  Kondenzácia a námraza sú tiež častou príčinou tlmenia kotla. K tomu dôjde, ak počas inštalácie nebol dodržaný štandardný sklon, ktorý zaisťuje odvod kondenzovanej vlhkosti

  Pozrime sa však podrobnejšie na poruchy, ktoré sú charakteristické pre tento konkrétny typ zariadenia..

  Námraza na digestore alebo komíne

  Ak pozorujete, že kotol zhasne najčastejšie v mrazoch, potom je komín s najväčšou pravdepodobnosťou zablokovaný ľadovou masou.

  Príčinou môže byť:

  • tvorba a akumulácia kondenzátu;
  • priľnavosť k snehu.

  Ako vidíte, dôvod spočíva v zlom počasí. Riešením problému je preto ochrana komína pred vonkajšími faktormi..

  V tomto prípade opäť stojí za zváženie možnosť inštalácie “huby”, t.j. deflektor. Ale toto je preventívne opatrenie. Čo však robiť, ak je problém už „zrelý“ a poveternostné podmienky situáciu ešte zhoršujú? Aj v tejto situácii existuje východisko..

  Plynový horák

  Komín môžete „roztaviť“, to znamená zbaviť sa ľadových džemov, pomocou stavebného sušiča vlasov alebo plynového horáka na plechovke

  Usadzovanie kondenzátu v potrubiach je typické pre konvekčné kotly s koaxiálnym komínom. V nich sa vytvárajú dopravné zápchy v dôsledku teplotného rozdielu medzi prúdmi vzduchu nasávanými do horáka z ulice a vychádzaním von. Tieto ľadové džemy blokujú cestu do spaľovacej komory aj z nej..

  Na odstránenie ľadovej kôry z koaxiálneho komína môže byť dokonca potrebné demontovať jeho vonkajšiu časť. Demontáž neovplyvní každodennú prevádzku systému, ale je lepšie ho k tomu neprivádzať. Niekedy, aby sa zabránilo hromadeniu kondenzátu v medzere medzi rúrkami, je vo vonkajšej slučke vyvŕtaných niekoľko otvorov.

  Len prelomenie ľadu neprichádza do úvahy. Okrem toho môže dôjsť k poškodeniu komína. Je lepšie kúpiť prenosný plynový horák s rozprašovačom a „roztaviť“ komín s ním. Po roztavení zástrčky začne kotol opäť fungovať. Aby sa však v budúcnosti nevyskytli takéto incidenty, potrubia by mali byť izolované.

  Druhý predpoklad vzniká v prípade inštalácie rímsových digestorov: chránia komín pred zrážkami, ale v zime spôsobujú viac problémov ako úžitku, čo sťažuje odtok spalín.

  Chybný ventilátor alebo turbína

  Keď knôt plynového kotla so vstavaným ventilátorom náhle zhasne počas prevádzky alebo pôvodne nesvieti knôt plynového kotla so vstavaným ventilátorom, počúvajte, aké zvuky vydáva.

    Metódy a schémy pripojenia vykurovacích radiátorov: ako správne nainštalovať

  Počas normálnej prevádzky by mal systém turbodúchadla merane bzučať, preto by ste sa pri vonkajšom hluku mali mať na pozore..

  Turbodúchadlo

  Turbodúchadlo použité na konštrukcii kotlov so zatvorenou spaľovacou komorou je vo väčšine prípadov neopraviteľné – je jednoduchšie ho okamžite vymeniť

  Ak počas prevádzky nie sú žiadne, porucha je zrejmá: to znamená, že automatizácia neumožňuje otvoriť bezpečnostný ventil, takže knôt sa nerozsvieti.

  V tomto prípade dôrazne odporúčame nezapájať sa do amatérskych predstavení, ale okamžite zavolať plynárov. Turbodúchadlo vo väčšine prípadov nie je možné opraviť – s najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebné ho vymeniť a takáto práca je spojená s rizikom šírenia oxidu uhoľnatého v miestnosti..

  Preto je lepšie, ak kontrolu nad týmto procesom vykonáva prevádzkovateľ plynu zo spoločnosti, s ktorou bola uzavretá zmluva o údržbe zariadení a dodávkach plynu..

  Typické problémy dvojokruhových kotlov

  Dvojokruhové úpravy plynových kotlov, určených na prípravu nosiča tepla a teplej vody, môžu tiež zmiznúť zo všetkých vyššie uvedených dôvodov. Ak však neexistujú žiadne známky vyššie uvedených porúch, je možné, že problém je spôsobený špecifickými vlastnosťami jednotky..

  Patria sem tie, ktoré vznikajú v dôsledku aktivácie systému ochrany proti prehriatiu vody, a to:

  • miešanie teplej a studenej tečúcej vody;
  • riedenie stien redukčnej membrány.

  V pokynoch pre kotly s prídavným výmenníkom tepla pre TÚV spravidla varujú, že nemôžete otvoriť dva kohútiky súčasne. Na začiatku je lepšie najskôr zvoliť najvhodnejšiu teplotu na ohrev teplej úžitkovej vody..

  Faktom je, že keď je studená voda zapnutá, spotreba teplej vody klesá a teplo sa generuje v rovnakom režime, čím sa výmenník tepla prehrieva. V dôsledku prehriatia sa spustí automatika, ktorá vypne prívod plynu a zablokuje činnosť kotla.

  Dvojokruhový kotol na vykurovanie a zásobovanie teplou vodou

  Dôvody, prečo horúci vodný kotol zhasne, sú oveľa viac kvôli zvláštnostiam jeho konštrukcie. Problém je vyriešený celkom jednoducho: aby ste sa vyhli prehriatiu, zvoľte pohodlnú teplotu vody zmenou regulátora na ovládacom paneli

  Ak sa operácia vykonáva podľa pokynov a dvojokruhová jednotka sa stále vypína, je potrebné vymeniť tesnenie vodnej jednotky. S najväčšou pravdepodobnosťou sa opotreboval.

  Dôvody útlmu dvojokruhových plynových kotlov s funkciou teplej vody

  Dvojkruhové modely plynových kotlov spontánne vymiznú (okrem iného) pri spustení systému ochrany proti prehriatiu vody. Hlavné dôvody:

  • miešanie teplej a studenej tečúcej vody;
  • riedenie membrány reduktora (vodná jednotka).

  V pokynoch pre väčšinu kotlov s okruhom na ohrev vody (TÚV) je uvedené, že nemôžete otvoriť dva kohútiky súčasne: keď je zapnutá studená voda, spotreba teplej vody sa zníži a teplo sa naďalej vytvára, prehrieva sa výmenník tepla. Preto sa pri nízkom tlaku plyn vypne a plameň zhasne..

  Aby sa zabránilo prehriatiu, odporúča sa zvoliť pohodlnú teplotu teplej vody zmenou polohy regulátora na ovládacom paneli kotla. Ak sa dvojokruhová jednotka vypne počas správnej prevádzky, potom je potrebné vymeniť tesnenie vodnej jednotky, pretože je pravdepodobne už opotrebované.

  Dôvody útlmu prchavých plynových kotlov s multifunkčnou automatizáciou

  Prchavé modely plynových kotlov sú vybavené komplexnou automatizáciou, takže sú vypnuté hlavne z dôvodov, ktoré nemôže ovládať užívateľ:

  • nedostatok napájania alebo prepätia;
  • porucha elektronického riadiaceho modulu;
  • porucha alebo vypnutie obehového čerpadla.

  Ak je v oblasti bydliska sieťové napätie nestabilné alebo je svetlo často vypnuté, je lepšie to hrať bezpečne a kúpiť stabilizátor, pretože z tohto dôvodu môže nielenže kotol vyblednúť, ale môže sa zlomiť aj elektronika . V zriedkavých prípadoch je pre výrobcov inštalácia stabilizátora podmienkou zachovania záruky..

  Zapaľovač tiež zhasne, ak je ionizačná elektróda opotrebovaná alebo znečistená, pretože plní funkciu regulátora spaľovania (analóg termočlánku). V podlahovom kotle je navyše nainštalovaná záložná fotobunka a nástenná kvôli svojej kompaktnosti nemá ďalší snímač plameňa, a preto má veľmi bežnú poruchu..

  Zapaľovacie elektródy v spaľovacej komore

  Umiestnenie horákov, zapaľovacích elektród a ionizačného senzora, ktoré je potrebné ihneď vyčistiť.

  Takmer všetky importované jednotky sú citlivé na umiestnenie „fázy“ a „nuly“, ale problém sa rýchlo vyrieši prepnutím zástrčky do zásuvky o 180 stupňov.

  Všetky nesprávne činnosti ochrany, samodiagnostické údaje a zoznam chýb, ktoré spôsobili poruchu, sa zaznamenajú do pamäte a zobrazia sa na displeji, takže s diagnostikou nebudú žiadne problémy. Ale nestojí za to opravovať takéto zariadenia sami, pretože ich multifunkčná automatizácia potrebuje jemné doladenie..

  Na záver je potrebné znova pripomenúť, že plynové zariadenie je zdrojom vysokého nebezpečenstva požiaru a výbuchu, to znamená, že jeho vlastník má osobitnú zodpovednosť: musí udržiavať jednotku a celý systém v dobrom stave, čistote a okamžite zavolať predák na bežnú kontrolu

  Hlava vykurovacieho zariadenia je pokrytá veľkou vrstvou ľadu

  Nemôžete ho rýchlo zostreliť. V opačnom prípade by sa mohli poškodiť súčasti vykurovacieho systému. Keď ľad zamrzne na hlave a v jej vnútri, prívod kyslíka sa zastaví a plynový kotol zhasne. Rozmrazovanie hlavy sa musí vykonávať postupne..

  Najprv sa vyberie, potom sa uvedie do miestnosti a rozmrazí sa. Kým sa hlava odmrazuje, kotol môže fungovať aj bez neho. Pred spustením sa vypne prívod plynu do horáka a po spustení zapaľovača sa ventil postupne otvára..

  Po zapálení hlavného horáka musí byť kotol zahriaty. To znamená, že ho potrebujete na prácu pri nízkom tlaku plynu. Po zahriatí je možné zvýšiť tlak plynu.

  Keď je jednotka v prevádzke, je potrebné ovládať stav kontaktov piezoelektrického prvku. Mali by byť horúce. Ak sa kontakty ochladia, musí sa znížiť tlak plynu, aby sa termočlánok nevychladil. V opačnom prípade bude odoslaný signál, ktorý spustí automatizáciu..

  Nízky tlak plynu vstupujúceho do kotla

  Tento dôvod môže nastať v dôsledku porúch v prepravnej sieti plynu ako celku, ale najčastejšie sa prejavuje:

  • V prípade poruchy plynomeru. Merač sa pokazí a neumožní prejsť potrebným prietokom paliva. Ak to chcete skontrolovať, musíte sa pozrieť na stav mechanizmu počítania. V prípade poruchy merač vydáva zvuky, ktoré sú pre neho netypické.
  • Ak sú poškodené snímače úniku alebo teploty. Plynárenská služba, ktorá sa riadi schválenými pravidlami, vyžaduje inštaláciu analyzátorov plynu. Keď sú spustené, plynový kotol zhasne.
  • Ak je tesnosť spojov porušená. V tomto prípade dochádza k únikom plynu, ktoré vedú k poklesu tlaku, a vyšle sa signál. V dôsledku toho sa spustí automatizačný systém a následne sa jednotka vypne..

  Rúrka vyhorenia

  To tiež vedie k útlmu jednotky, pretože vietor fúka do spáleného otvoru a zhoršuje činnosť komína. Ak dôjde k takémuto problému, je potrebné vymeniť komínové potrubie..

  Automatizácia nefunguje

  Preplňované kotly majú vstavaný ventilátor, ktorý zaisťuje trakciu. Keď sa pokazí, začne silne hučať alebo nevydáva vôbec žiadne zvuky. Ak je mimo prevádzky, musí byť vymenený..

  Atmosférické plynové kotly pracujú so snímačom ťahu. Začína fungovať, keď teplota v lapači dymu stúpne, keď do neho vnikne para, ktorá sa nedostane do komína. Ak sa tento snímač pokazí, signál zhasne a horák zhasne.

  Nedostatok elektriny

  Keď napätie v elektrickej sieti klesne, kotol zhasne, vrátane jednotky Keber ruskej výroby, pretože automatizácia to okamžite zachytí. Keď sa objaví elektrina, spustí sa automatizácia a vykurovací systém začne fungovať. Takéto vypnutia majú škodlivý vplyv na elektroniku jednotky a môže dôjsť k jej poškodeniu. Ak sa plyn nezapáli, keď sa objaví elektrina, automatizácia sa rozpadla. Aby ste sa vyhli takýmto problémom, musíte si kúpiť stabilizátor napätia.

  Ak po odstránení všetkých vyššie uvedených dôvodov kotol nefunguje, potom je dôvod útlmu v samotnej jednotke.

  Prečo môže plynový kotol unikať

  Únik z plynového kotla môže byť spojený s jednoduchými poruchami a vážnymi poruchami. So stratou tesnosti spojov vodovodných potrubí, opotrebovaním olejových tesnení, tesnení vzniknú nevýznamné náklady..

  V situácii, keď sa príčinou úniku stane komora na výmenu tepla – majiteľ vo väčšine prípadov bude čeliť vážnym materiálnym nákladom, pretože táto jednotka má extrémne nízku údržbu a jej cena môže byť až 50% celkových nákladov na kotol..

  Vstavané obehové čerpadlo môže tiež spôsobiť únik..

  Dôležité: Ak sa objavia známky úniku, ihneď vypnite napájanie, aby ste predišli ďalšiemu poškodeniu..

  V dôsledku poruchy poistného ventilu tlaku vody niekedy dochádza k silnému úniku. Táto jednotka je navrhnutá tak, aby uvoľňovala vodu pri prekročení tlaku v systéme. Ak dôjde k poruche, dôjde k priamemu toku vody z doplňovacieho systému (vodovodného systému) do miestnosti..

  Komentované prehliadky podľa modelov a značiek

  Uvedené dôvody sa môžu týkať kotlov rôznych modifikácií a firiem. Nasleduje niekoľko príkladov pre konkrétne modely..

  Po prvé: Prečo plynový kotol AOGV 2321 zhasne? Knot spravidla zhasne charakteristickým kovovým cvaknutím. Dôvodom je často slabá chuť do jedla..

  Druhý. Žukovský kotol zhasne. Táto jednotka má starú automatizáciu. Problém spočíva v oxidácii kontaktov na EMC a spálenom termočlánku. Ventil je starostlivo vyčistený zo spojovacích častí medených rúr. Termočlánok je najlepšie vymeniť.

  Po tretie: Ak kotol Zhitomir-3 zhasne. Najčastejším problémom je jeho krátkodobá prevádzka po spustení..

  Dôvodom bol tepelný prerušovač, ktorý bol zle zaskrutkovaný do EMC. Štandardne bol medzi nimi slabý kontakt. Počas sezóny práce sa to ešte zhoršilo. Po krátkom nafúknutí sa kotol prestal vypínať.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Po štvrté: Conordov prístroj zhasne po 5 minútach prevádzky. Po vyčistení zapaľovačov, potrubí, komína fungoval bez prerušenia 2 dni. Potom sa problém zopakoval. Po starostlivom výskume bol odhalený skutočný dôvod: otvor na prívod vzduchu bol upchatý kvôli tvorbe horľavej zmesi. Čistenie zubov túto dilemu vyriešilo.

  Po piate: zhasne plynový kotol Danko 158. K útlmu dochádza najčastejšie v dôsledku silného vetra a upchatia vodivých potrubí. Dilema je vyriešená vyčistením trubice zapaľovača, difúzneho otvoru, horáka, inštaláciou snímača ťahu a deflektora. Môžete tiež zmeniť všetky trysky.

  Šiesta: Stredisko KSG 12.5. Počas zapaľovania hlavný horák jasne horí, ale po 20-30 sekundách zhasne.

  V takejto situácii sú diagnostikované kontakty obvodu. Pilotný horák sa opatrne vyberie a vyčistí. Zapaľovací horák je nastavený – tlak paliva na ňom klesá. Je potrebné skontrolovať a v prípade potreby zlepšiť ťah na pilotnom horáku, pretože nie je dostatok vzduchu na zapálenie hlavného horáka.

  Siedmy – kotol Dani s dvoma okruhmi a 630 automatizáciou EUROSIT. Keď sa horák spustí, aktívne sa rozsvieti, ale po 10-15 sekundách sa vypne.

  Možné poruchy a spôsoby ich odstránenia

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Teraz prejdeme k rozpisu týchto jednotiek. V zásade sú príznaky rozbitia nasledujúce:

  1. Plynový kotol sa nezapne – v tomto prípade môžu byť problémy nasledujúce:
  • poruchy systému zapaľovania horákov;
  • nedostatok napätia na plynovom kotli;
  • skontrolujte plynový ventil, môže byť zatvorený;
  • nedostatočný tlak plynu v komore plynového kotla;
  • skontrolujte samotný horák, môže byť upchatý.

  Pokiaľ ide o opravy kotlov, neodporúča sa to robiť sami (s výnimkou menších vonkajších opráv), pretože táto jednotka je nebezpečná a v prípade porušenia akéhokoľvek prvku to môže viesť k poruchám. Všetky opravy musia byť bezpodmienečne vykonávané odborníkmi. Nesprávne čistenie trysiek na horáku môže napríklad viesť k tomu, že svetlo zhasne a zhasne, čo povedie k vyblednutiu.

  1. Plynový horák zhasne – príčiny tohto problému môžu byť spojené s:
  • nedostatok spätného ťahu v plynovej komore;
  • poruchy so snímačom ťahu;
  • Možný zlý kontakt s termočlánkom;
  • ak máte elektrický kotol, je možné, že v sieti dôjde k poklesu napätia;
  • došlo k odtlakovaniu spojov na prívodnom plynovode.

  Problémy s ťahom sa vyskytujú hlavne v kotloch s otvoreným systémom na odstraňovanie odpadových látok. Dnes sú všetky plynové kotly vybavené špeciálnymi snímačmi ťahu, ktoré v prípade nedostatku ťahu automaticky stlmia horák. Ak je však veľký ťah, naopak, je to dobrý pozdrav k rýchlemu príjmu už vypracovaných plynov, kvôli ktorým toky môžu odtrhnúť plameň z horáka – automatizácia v tomto prípade tiež zatvorí plyn, že po zlomení plameňa nevyjde nazmar.

  Je ľahké určiť stav ťahu v plynovom kotle, stačí preto vložiť zápalku do otvoreného kotla, v prípade normálneho ťahu bude plameň normálne horieť a bude mierne smerovaný k vnútornému telu kotla. plynový kotol. Ak je ťah nadmerný, plameň na zápase jednoducho zhasne.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Takéto problémy vznikajú v dôsledku porušenia pravidiel pre stavbu komína pre kotol, konkrétne nedostatočnej výšky nad strechou alebo naopak príliš vysokej výšky. Riešenie problému je celkom jednoduché – musíte zistiť stav ťahu a ak ho chýba, znížte výšku komína a podľa toho naopak, ak je prebytok, zvýšte to. Odporúča sa tiež prepláchnuť komín, aby mali odpadové produkty veľkú odtokovú plochu. Bežné je aj odtlakovanie, dá sa nájsť mydlovou vodou a záplatovať.

  Kotol sa nerozsvieti v prípade poruchy snímača zodpovedného za meranie ťahu – nedá sa opraviť, vyžaduje sa iba úplná výmena prvku. Je ľahké identifikovať poruchu, je potrebné zatvoriť obe svorky na snímači a zapáliť kotol, v prípade úplnej prevádzky jednotky je potrebná výmena.

  Ak sú kontakty termočlánku zlé, plynový horák okamžite zhasne, v tejto situácii ich môžete vyčistiť sami.

  1. Po zapnutí kotol nezachytí teplotu vo vnútri spaľovacej komory – akékoľvek zlyhanie je špecifické a má svoj dôvod, v tejto situácii môžu byť nasledovné:
  • v komore, kde plyn horí, nie je dostatok vzduchu;
  • nesprávny dizajn komína alebo je jednoducho špinavý;
  • porucha elektrických prvkov kotlového systému;
  • ak máte dvojokruhový kotol, potom systém ohrevu vody spotrebuje veľké množstvo elektriny.
  1. Kotol nereaguje na príkazy na vypnutie – v jednotkách automatického typu dôjde k vypnutiu samo, keď teplota v miestnosti dosiahne nastavenú hodnotu podľa programu. Zariadenie, pomocou ktorého sa určuje teplota okolia, sa nazýva termostat, prenáša údaje do procesora, ktorý je zabudovaný v príkazovom riadku.

  Povedali sme vám, prečo plynový kotol zhasne a ako tieto problémy opraviť. Nezabudnite však, že akékoľvek poruchy, iné ako práca s komínom, musí vykonať aj vyškolený odborník s osvedčením..

  Automatika kotla je poškodená

  Jedným z bežných dôvodov, prečo sa kotol prestane vypínať a začne pracovať neustále, je porucha automatizácie, konkrétne teplotných snímačov. Snímač teploty slúži na meranie indikátorov pri ohreve vody. Hneď ako sa chladiaca kvapalina zahreje na nastavenú teplotu, senzor to zistí a kotol sa vypne. Keď je zaznamenaný pokles teploty, kotol sa znova zapne a začne ohrievať. Porucha senzorov vedie k poruche celého systému.

  Na diagnostiku poruchy senzora musíte:

  • diagnostikovať a v prípade potreby vymeniť;
  • skontrolujte zapojenie a zapojenie;
  • vyčistiť zoxidované kontakty.

  Je dôležité striktne dodržať postupnosť analýzy termostatu, aby ste ho následne správne zostavili. Odborníci odporúčajú fotografovať zariadenie pred demontážou v každej fáze

  Ak sa elektronická doska pokazí, je potrebné kontaktovať špecialistov na jej obnovu. Riešenie problémov s elektronikou je možné vykonávať len sami, a to pomocou špeciálneho vybavenia a dostupnosťou príslušných schopností a znalostí..

  Plnenie potrubí vodou

  Počiatočné spustenie zariadenia je zamerané na testovanie prevádzky vykurovacieho systému. Po inštalácii plynového dvojokruhového kotla Viessmann musí byť jednotka pripojená k studenej vode.

  Vykurovací systém dvojkruhového kotla naplňte vodou nasledovne:

  1. na križovatke kotla s rúrkami (v spodnej časti konštrukcie) sa nachádza ventil, ktorý sa prenesie do otvorenej polohy a neodkrúti ho na koniec, aby sa zabránilo uviaznutiu vzduchu v potrubiach;
  2. potom sledujte indikátor tlaku (manometer) a vypnite vstrekovacie čerpadlo, keď šípka dosiahne 2-2,5 atmosféry;
  3. vzduch je na každom vykurovacom zariadení odvádzaný pomocou Mayevského kohútikov (ventil je otvorený, kým sa voda neobjaví a nezatvorí).

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Dôležitým bodom v prevádzke všetkých kotlových jednotiek je tlak kvapaliny. Na ovládanie tohto parametra sú všetky kotly vybavené tlakomermi

  Počas odvzdušňovania by mal byť tlak v rozmedzí 1,5-2 atm., Čo je optimálny ukazovateľ pre prevádzku takej jednotky, ako je plynový nástenný kotol Ferroli alebo zariadenie iných spoločností.

  Ako zapáliť kotol

  Postup pri spustení plynového kotla s automatizáciou SABK-AT:

  1. Otvorte plynový kohút.
  2. Umiestnite rukoväť plynového bloku do polohy „Zapaľovanie“.
  3. Stlačte tlačidlo „Štart“, podržte ho asi 10 sekúnd a potom 2-3 krát stlačte tlačidlo piezo zapaľovania, kým nezacvakne (zapaľovanie je možné cez zobrazovacie okno pomocou horiacej zápalky).
  4. Na zahriatie termočlánku podržte tlačidlo „Štart“ ďalších 20-30 sekúnd. Potom môže byť plynový ventil otvorený magnetickou zástrčkou..
  5. Otočte gombík na plynovom bloku do polohy 5 a skontrolujte, či je plameň horáka stabilný.
  6. Na plynovom bloku nastavte požadovanú teplotu.

  Dôvody, prečo plynový kotol fajčí

  Dôvody, prečo plynový kotol fajčí, sú v zásade tieto:

  1. Nedostatočné prúdenie vzduchu.
  2. Prebytočný vzduch.
  3. Slabá kvalita paliva.
  4. Nedostatočný tlak plynu.
  5. Blokovanie horáka.
  6. Nedostatočná teplota chladiacej kvapaliny.

  Nadbytočné masy vzduchu

  K nadmernému prúdeniu vzduchu obvykle dochádza pri silnom ťahu, ak nedochádza k žiadnym úpravám. K nadmernému ťahu dochádza v dôsledku zmien počasia: nízke teploty, zmeny tlaku vzduchu, silný vietor.

  Pri prebytku vzduchových hmôt je plameň nestabilný, chýba teplota, v dôsledku čoho plyn úplne nevyhorí a tvorí sadze.

  Poznámka! Nedostatok alebo prebytok vzduchu môže byť dôsledkom nesprávne nastaveného horáka na jednotke.

  Slabá kvalita paliva

  Ak palivo obsahuje vlhkosť alebo nečistoty, potom počas spaľovania tvoria sadze a znižujú výkon plynového zariadenia. V tomto prípade odborníci odporúčajú nainštalovať filter na vstup do plynovodu..

  Blokovanie horáka

  Počas prevádzky, najmä ak má plyn nízku kvalitu, sa horák skôr alebo neskôr zanesie sadzami a nečistotami. Pri spaľovaní paliva v znečistenom horáku dohorí nielen samotný plyn, ale aj nečistoty nahromadené na dýzach, čo má za následok vznik sadzí.

  Aby sa tomu zabránilo, je potrebné trysky pravidelne čistiť alebo meniť..

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Nedostatočná teplota chladiacej kvapaliny

  Všetky kotly majú takú charakteristiku, ako je maximálna teplota vykurovacieho média. Obvykle je to 80-85 ° C. Ak teplota kvapaliny nie je dostatočne vysoká, vznikajúce spaliny sú príliš studené, čo vedie k oslabeniu prievanu a fajčenia.

  Prečo dochádza v kachliach alebo komíne k spätnému ťahu?

  Medzi hlavné dôvody patria nasledujúce:

  • Nesprávny návrh alebo inštalácia komína (výška, prierez rúrok, prítomnosť horizontálnych sekcií).
  • Prítomnosť vysokého objektu v blízkosti (strom alebo budova).
  • Porušenie vetrania.
  • Nadmerná tvorba sadzí a upchatie komína.

  Všetky dôvody jeho vzhľadu sú bežne rozdelené do dvoch skupín:

  • Jednoduché – keď je to len dočasný problém. Kachle boli dlho nefunkčné alebo bolo vonku chladné počasie.
  • Komplexný – komplexný, trvalý, globálny, aby ste sa ho zbavili, musíte urobiť dôležité kroky. Patria sem chyby v dizajne alebo vetraní, vysoké objekty v blízkosti obytnej budovy, upchatý komín.

  Uvažujme o každom z nich s povinným uvedením stupňa jeho závažnosti..

  Prípad, keď boli v štádiu návrhu urobené chyby a majú vplyv na činnosť vybaveného vykurovacieho systému. Medzi hlavné chyby patrí:

  • Nesprávny výpočet priemeru (prierezu) potrubia, kvôli ktorému je kanál pre výstup produktov spaľovania príliš úzky.
  • Veľký počet horizontálnych (alebo šikmých, ale umiestnených pod malým uhlom) sekcií v rukáve, ktoré spôsobujú, že plyn uniká príliš pomaly.
  • Nedostatočný objem spaľovacej komory, kvôli ktorému škodlivé produkty spaľovania nemajú čas úplne opustiť miestnosť..

  Ide o problém z kategórie komplexných, ktorý je možné vyriešiť iba revíziou a reštrukturalizáciou..

  Čas od času nastane situácia, keď je projektová dokumentácia zostavená správne a chyby urobili tí, ktorí zariadenie nainštalovali. Montáž vlastnými rukami obsahuje nasledujúce chyby:

  • Používajú sa rúry rôznych prierezov.
  • Nie všetky kĺby sú rozmazané.
  • Medzery zostávajú.
  • Zle upevnený kotol.

  Nedodržanie základných noriem pri inštalácii komína vedie k vzniku spätného ťahu.

  Práca sa často stáva vysvetlením, prečo je v komíne obrátený ťah, a dá sa vyvodiť jednoduchý záver. Na usporiadaní vykurovacieho systému súkromného domu by sa mali podieľať iba skúsení odborníci, aby ste neskôr nemuseli prerábať, míňať peniaze, riskovať svoje zdravie.

  Výber materiálov

  Tento moment je tiež kľúčový, pretože ak je vnútorný povrch potrubia drsný, čiastočky pary sa zdržia a vrátia sa späť. Ak dáte prednosť kovu s nízkou odolnosťou proti korózii, bude korodovať, čo tiež zhorší cirkuláciu vzdušných hmôt..

  Nehovoríme o tom, že keramika, tehla, nehrdzavejúca oceľ sa medzi sebou líšia tepelnou vodivosťou a tesnením, čo znamená, že v kanáli z každého z nich bude iný tlak. Toto je bod, ktorý je potrebné vziať do úvahy pri navrhovaní, aby ste neskôr nemuseli robiť ťažké rozhodnutia a meniť alebo prerábať časť vykurovacieho systému..

  Dbáme na to, aby horák presne zhasol pred vetrom

  Aby sa nemrhalo úsilím, čo sa niekedy stáva podľa praxe, stojí za to presne určiť dôvody tlmenia horáka, pretože to môže byť automatická chyba, nízky tlak plynu a problémy s odstraňovaním produktov spaľovania. Charakteristické znaky fúkania vetrom sú:

  • vizuálne zmeny tvaru a smeru plameňa spôsobené vetrom;
  • charakteristický zvuk víru v spaľovacej komore;
  • horák sa bez príčiny v pokojnom počasí nevypne, túto položku je potrebné skontrolovať!

  Nízky tlak plynu v potrubí alebo nesprávna výška plameňa sú bežnou príčinou útlmu. Pri nízkom tlaku plynu plameň klesá a klesá kriticky nízko k horáku. Aby sa zabránilo vyhoreniu, automatizácia vypne horák a kotol zhasne. Za normálnu výšku plameňa sa považujú hodnoty 2 až 4 cm. Ak je výška plameňa horáka menšia, je nevyhnutné ho upraviť, ale neodporúčame to robiť sami, preto je lepšie zavolať plynárenskú službu

  Inštalácia „huby“

  Niekedy na vyriešenie problému stačí také jednoduché opatrenie, ako je inštalácia „huby“ na koniec potrubia. Toto jednoduché zariadenie znižuje pravdepodobnosť vzniku zadného ťahu. Huby sú niekoľkých typov:

  zaduvaet-gazovyy-kotel-1-700x474_0.jpg

  • vo forme kužeľa;
  • vo forme prstenca, väčšieho ako komín, v priemere;
  • kombinované, pozostávajúce z prstenca a kužeľa.

  Funkcie “huby”:

  • rozptýlenie smerového prúdenia vzduchu;
  • vytváranie vírov, kvôli ktorým sa nevyvíja spätný ťah.

  Rada! Ak chcete vybrať optimálny tvar „huby“, stojí za to konzultovať s odborníkom, pretože v niektorých prípadoch inštalácia „huby“ nevhodného tvaru vedie k tvorbe ľadu v komíne.

  Zvýšenie výšky potrubia

  Ďalším riešením problému je zvýšenie výšky komína na zvýšenie ťahovej sily. Niekedy sa to musí vykonať po niekoľkých rokoch normálnej prevádzky kotla kvôli prekážke, ktorá sa objaví. Napríklad, ak je vedľa domu postavená vyššia budova alebo iný výškový objekt.

  zaduvaet-gazovyy-kotel-2-700x376.jpg

  Znížte priemer komína

  Mnoho ľudí verí, že čím väčší je priemer komína, tým lepší bude prirodzený ťah. To je ale nesprávny názor, navyše príliš veľký priemer komína môže viesť k tomu, že horák bude sfúknutý vetrom. Prečo sa to deje? Faktom je, že na vytvorenie dostatočného ťahu musia byť splnené tri podmienky:

  zaduvaet-gazovyy-kotel-3-700x444.jpg

  • dodávka dostatočného množstva vzduchu do pece na zabezpečenie spaľovacích procesov;
  • dosiahnutie vysokej teploty v prúde pre najkompletnejšie spaľovanie spalín;
  • zahrievanie vnútorných stien komína.

  Aby bola splnená posledná podmienka, vnútorná časť komína musí byť zostavená z materiálov s nízkou tepelnou vodivosťou. Je zrejmé, že čím väčší je vnútorný priemer komína, tým dlhšie bude trvať jeho zahriatie..

  To znamená, že dôvodom zlej prevádzky kotla môže byť nielen vniknutie prúdenia vzduchu do potrubia a vytvorenie spätného ťahu, ale aj nedostatočná sila priameho ťahu, pretože vnútorné steny komín sa nestihne zahriať..

  Na vyriešenie tohto problému nepotrebujete starý komín rozoberať, stačí doň vložiť rúrku menšieho priemeru. V tomto prípade bude zahrievanie vnútorných stien prebiehať oveľa rýchlejšie, čím sa zvýši priama tlačná sila..

  zaduvaet-gazovyy-kotel-4-700x458.jpg

  Čo iného môže spôsobiť poruchu zapaľovania??

  Menej časté, ale môžu sa vyskytnúť nasledujúce problémy, ktoré vedú k zablokovaniu vykurovacej jednotky.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Skrat

  Ďalšou príčinou poškodenia môže byť skrat. To sa často stáva, keď je kotol zvolený nesprávne, nezodpovedá veľkosti domu (príliš malý a jeho kapacita nestačí na vykurovanie miestnosti, alebo je naopak príliš veľký).

  Snímač riadenia plameňa je mimo prevádzky

  termočlánok s plynovým kotlom

  To je ďalší dôvod, prečo môže plynový kotol vypadnúť. Riadiaci snímač je v rôznych kotloch odlišný. Vo väčšine domácich kotlov ide o termočlánok. Termočlánok musí byť neustále v plameňoch, rovnako ako ionizačná elektróda a fotobunka musia vždy detekovať plameň na vašom horáku. Ak je termočlánok opotrebovaný, potom pri akomkoľvek slabom vetre, keď sa váš knôt dosť líši od tohto termočlánku, okamžite vyrazí automatizáciu a máte útlm plynového kotla..

  Ak máte túto ionizačnú elektródu, nastáva podobná situácia. Ionizačné elektródy sa obvykle inštalujú do prchavých dvojokruhových kotlov, ktoré sú zavesené na stene. Foto senzory sú inštalované v kotloch s vyšším výkonom. Ale to je už v zásade priemyselný typ kotlov, ktorý je v bežných domoch dosť zriedkavý..

  Jednopodlažná budova alebo najvyššie poschodie

  priemer potrubia pre domáce vykurovanie

  V takom prípade sa vietor najľahšie dostane do vášho kotla. Aby sa zabránilo útlmu knôtu v plynovom kotle s takýmto komínovým zariadením, je potrebné chrániť komínovú hlavu, to znamená dať špeciálne ochranné zariadenia – podložky.

  Upozorňujeme, že priehľady v tvare dáždnika, ktoré sa môžu nachádzať na niektorých domoch, sú podľa bezpečnostných pravidiel dodávky plynu prísne zakázané. Je to spôsobené tým, že v procese topenia snehu výsledná voda okamžite začne postupne odtekať a vytvárať na horiacom komíne cencúle. Komín tak môže byť úplne zablokovaný. Preto dajte podložky. Zdá sa, že stoja okolo hlavy komína a chránia ho tak pred vetrom..

  Ďalším spôsobom, ako sa chrániť pred útlmom a sfúknutím plynového kotla s takýmto problémom, je zvýšiť počet závitov komína. Ak váš komín vychádza z kotla a bezprostredne do steny, aby sa tam dostal kvôli vetru, stačí prekonať iba jednu zákrutu. To je miesto, kde kotví váš komín a kotol.

  Ak zvýšite počet závitov vo svojom kotle, potom bude pre vietor oveľa ťažšie dostať sa do vášho plynového kotla a pravdepodobnosť vyfukovania bude menšia..

  Problém s bezpečnostným obvodom pilotného horáka

  Bezpečnostný obvod predstavuje hlavne trakčný snímač alebo limitný termostat – špeciálne zariadenia, ktoré sú schopné včas odhaliť akékoľvek problémy.

  Je potrebné skontrolovať všetky tam umiestnené ochranné prostriedky. Tieto kontakty sú často kyslé a je potrebné ich dobre vyčistiť. Ak máte niekde kyslé kontakty, nedôjde k žiadnej interakcii. Pri absencii kontaktu, keď sa pokúsite zapáliť knôt, jednoducho knokautujete automatizáciu.

  Ak sa knôt plynového kotla mierne líši od vašej ionizačnej elektródy alebo termočlánku, potom napätie, ktoré zostane na vašom senzore, jeho hodnota jednoducho nemusí stačiť na to, aby bol ventil otvorený a knôt zhasol. Preto je nevyhnutné skontrolovať kontakty bezpečnostného obvodu vášho kotla. Jedná sa o snímač ťahu, limitný termostat a tiež termočlánok.

  Komín sa nachádza v oblasti podpory vetra

  zóna podpory vetra

  Čo je zóna podpory vetra? V skutočnosti sa tento zdanlivo zložitý koncept dá vysvetliť celkom jednoducho a jasne. Ak je vedľa vášho komína vysoká budova alebo strom, potom je zóna podpory vetra čiara, ktorú je možné nakresliť z tejto neďalekej budovy alebo stromu smerom k vášmu komínu..

  To znamená, že nakreslíme čiaru od budovy smerom k vášmu komínu, vizuálne 45 stupňov a váš komín by mal byť pol metra nad touto imaginárnou čiarou. Ak je váš komín nižší, potom sa v komíne môžu vytvoriť turbulencie a kotol zhasne.

  Podľa bezpečnostných pravidiel pre dodávku plynu musí byť komín mimo zóny podpory vetra. A keďže tieto pravidlá boli vymyslené z nejakého dôvodu, stojí za to ich dodržiavať..

  Nesúlad komponentov

  Ak je kotol už opravený a sú v ňom nainštalované prvky, ktoré nie sú vhodné pre model, napríklad spínač tlaku vzduchu, kotol vidí signál, ktorý je pre svoju činnosť neobvyklý, a preto je zablokovaný..

  Nedostatok veľkosti vykurovacieho systému

  Kotly by mali byť dimenzované podľa veľkosti vykurovacieho systému vášho domu a vašej pravdepodobnej potreby teplej vody. Ak je kotol príliš silný, bude produkovať viac pary, ako môže kondenzovať, čo spôsobí krátky cyklus. V minulosti inžinieri zvyčajne inštalovali kotly, ktoré boli väčšie, ako bolo potrebné na kompenzáciu vysokých strát. Dnes sú kotly oveľa efektívnejšie, takže nie je potrebné kotol preťažovať..

  Príliš vysoký tlak

  Príliš veľký tlak v kotle tiež spôsobí, že začnú fungovať automatické bezpečnostné opatrenia kotla a vypne sa. Tlak v kotle by spravidla mal byť medzi 1 a 2 barmi. Ak je pokles tlaku irelevantný, vyskúšajte pred privolaním bezpečnostného technika pre plyn odvzdušniť prebytočné vzduchové a vodné radiátory..

  Vetracie otvory sú poškodené

  Všetky súčasti plynového kotla sú dôležité a porucha jednej z nich nevyhnutne povedie k zablokovaniu celej jednotky. Pre správnu funkciu kotla je obzvlášť dôležité vetranie. Ak vetracie otvory nefungujú správne, vzduch bude v systéme zachytený, čo zvyšuje tlak, kým sa horák pri pressuretrole nevypne. Možno bude potrebné ich vyčistiť alebo vymeniť.

  Termostat je chybný alebo nesprávne kalibrovaný

  Termostat môže byť chybný alebo v studenom ťahu, čo ovplyvňuje jeho schopnosť presne merať teplotu monitora. Preto je neprijateľné, aby bola jednotka dlhší čas v chladnej miestnosti. Ak má termostat ortuťový spínač a nie je zarovnaný, môže to tiež spôsobiť problém.

  Kotol správnej veľkosti, ale prehriaty

  Keď sa kotol prehrieva, v krátkom čase bude produkovať veľa pary, čo zvýši tlak v jednotke a spôsobí jej zastavenie z bezpečnostných dôvodov..

  Prehľad modelu

  Ak sú k obydliu pripojené komunikácie, môžete mu vždy poskytnúť teplo a teplú vodu. Viac ako 50% kotlov inštalovaných domácimi spotrebiteľmi je plynových. Medzi nimi nie posledné miesto zaujímajú výrobky „ServiceGas“.

  KSG-7AT

  Ak hľadáte najlacnejšiu možnosť, dávajte pozor na neprchavé jednookruhové zariadenie KSG-7AT. Odhadované náklady sú 10 600 rubľov

  Výrobný materiál – oceľ. Verzia na podlahu Jednoduchá a pohodlná obsluha. Ekonomický na palivo. Je schopný vykurovať 80 m2. Technické údaje:

  • Maximálny výkon – 7 kW.
  • Vysoká účinnosť – 85%.
  • Tlak vody – 0,1 MPa.

  Stabilná prevádzka aj pri najnižšom tlaku v plynovode. Vybavený plynovým blokom. K dispozícii je vstavaný stabilizátor tlaku a ťahu. Kompaktný výmenník tepla vyrobený z ocele. Materiál horáka – žiaruvzdorná nehrdzavejúca oceľ. Pohodlná údržba – obklad je možné ľahko odstrániť. Pripojenie plynu – z oboch strán. Existuje zariadenie, ktoré zhromažďuje kondenzát.

  Podľa používateľov má model pozoruhodné vlastnosti. Ak vymeníte dýzy horáka, môžete ako palivo použiť skvapalnený plyn..

  Prečo plynový kotol zhasne

  AMG 24

  Odhadovaná cena 25 000 rubľov. Dvojokruhový. Stena. Kompaktné zariadenie so štýlovým dizajnom. Bol implementovaný najnovší technický pokrok. Absolútne tichý chod – je možné ho nainštalovať priamo do miestnosti, nebude nijako rušiť nájomníkov. Na prednom paneli je LCD obrazovka na zobrazenie aktuálnych parametrov. Kotol je možné použiť na vykurovanie miestností vybavených systémom ohrevu vody a na ohrev vody. Technické špecifikácie:

  • Účinnosť – 90%
  • Môže vykurovať miestnosti s celkovou plochou 220 m²..
  • Maximálny vykurovací výkon – 4,6-24 kW.
  • K dispozícii je automatické zapaľovanie.
  • Spotreba plynu – 2,6 m3 / h.

  Môžete pripojiť teplú podlahu. Spaľovacia komora uzavretého typu. Schopný pracovať na zemný alebo skvapalnený plyn. Existuje niekoľko fáz automatickej ochrany. Váži 36 kg.

  Prečo plynový kotol zhasne

  KSG-11

  Účel – dodávka tepla do priestorov na rôzne účely. Vlastnosti dizajnu:

  • Pohodlná inštalácia – plyn je možné pripojiť z oboch strán.
  • Poschodie.
  • Dvere je možné resetovať na stranu, ktorá je pre užívateľa pohodlná.
  • Zariadenie na zachytávanie kondenzátu.
  • Oceľový výmenník tepla.
  • Tepelná izolácia – 30 mm.
  • Typ spaľovania – nízke vzplanutie.
  • Tichá prevádzka.
  • Je možné použiť riadiacu jednotku EUROSIT 630 alebo SABK-AT.

  Technické špecifikácie:

  • Vykurovací výkon 11 kW.
  • Vykurovacia plocha – 125 m².
  • Účinnosť – 90%.
  • Spotreba plynu – 1,34 m3 / h.
  • Hmotnosť 48 kg.

   Prečo plynový kotol zhasne

  KSTG-16

  Kombinovaný jednokruhový kotol s maximálnym vykurovacím výkonom 16 kW. Možno spaľovať uhlím alebo plynom. Určené na vykurovanie 160 m2. Vonkajšia inštalácia. Bez automatického zapaľovania a modulácie plameňa. Účinnosť – 74%.

  Prečo plynový kotol zhasne

  KSG-10 AT

  Vonkajšia inštalácia. vykurovací výkon 10 kW. Vykuruje plochu až 100 metrov štvorcových. m. Spotreba paliva – 1,11 m3 / h. Cena je 11 000 rubľov. Výmenou trysiek horáka je možné ohrievať skvapalneným plynom – 0,88 kg / h. Spotrebitelia berú na vedomie kompaktnosť zariadenia, jeho rozmery sú 25x47x75 cm.Hmotnosť je 48 kg. Objem nádrže – 18 l.

  Prečo plynový kotol zhasne

  KSG-7 E

  Poschodie. Jednokruhové. Líši sa v stabilnej prevádzke pri nízkom tlaku v potrubiach na prívod plynu. Odhadovaná cena – 11 900 rubľov. Účinnosť 85%. Spotrebiteľov priťahuje kompaktnosť, hospodárnosť a štýlový dizajn. Vyhrieva až 80 metrov štvorcových. m. Váži 37 kg. Otvorená spaľovacia komora. Bez samovznietenia. Žiadna modulácia plameňa. Rozpočtová verzia s obmedzenou sadou funkcií.Prečo plynový kotol zhasne

  Úpravy parapetu

  Ich charakteristickou črtou je absencia komína. Dym je odvádzaný potrubím dodávaným v súprave. Inštalácia – stena. V stenách je vopred vytvorený otvor – do neho je vložená komínová rúra. Ohrievač je možné namontovať na stenu otočenú do ulice. K dispozícii sú dve úpravy typu parapetu:

  • KSGZ – s jedným obvodom;
  • KSGZV – s dvoma obvodmi.

  Telo je tepelne izolované minerálnou vlnou, ktorú je možné ľahko odstrániť – pre prístup k častiam ohrievača, ktoré je potrebné vyčistiť. 89% účinnosť. Výmenník tepla je chránený pred soľou a vodným kameňom.

  Prečo plynový kotol zhasne

  Čo robiť, ak plynový kotol zhasne

  Keď plameň zhasne, neprepadajte panike. Prvým krokom je zatvorenie prívodu plynu z elektrickej siete kohútikom na vstupe. Izba je vetraná, pretože pach dymu alebo čistého plynu nie je vždy cítiť.

  Ďalším krokom je pokúsiť sa zistiť príčinu. Problém trakcie je riešený nezávisle. Preskúmajte komín. V prípade potreby ho očistite od sadzí, ľadu.

  Prečo plynový kotol zhasne v súkromnom dome a čo robiť

  Na vyčistenie horenia alebo výmenu termočlánku sa jednotka vyberie z kotla

  Ak sa zariadenie vypne kvôli malým chybám, môžete ich opraviť sami. Ak chcete vymeniť termočlánok, vyberte zostavu zapaľovača z kotla, odskrutkujte prevlečné matice kľúčom.

  Prečo plynový kotol zhasne v súkromnom dome a čo robiť

  Keď dôjde k nárastu napätia v elektronických vykurovacích zariadeniach, poistky často horia

  Aj prchavý plynový spotrebič je možné opraviť svojpomocne. Ak sa nezapne, poistky sa mohli prehriať v dôsledku prepätia. Je potrebné sa dostať k hlavnej jednotke a nahradiť zlyhané prvky.

  Špecialisti dôverujú všetkým ostatným poruchám komplexných jednotiek a plynových zariadení. Chyby povedú nielen k vážnejším poruchám, ale budú tiež nebezpečné pre život, pretože plyn je výbušný.

  Video hovorí, prečo sa zapaľovač na plynovom kotli nezapáli alebo nezhasne:

  Ďalšie príčiny a prostriedky nápravy

  Ak plynový kotol fungoval správne a potom začal neustále zhasínať, problém často spočíva v zmene prúdenia vzduchu v miestnosti s generátorom tepla. Inštalácia nových zapečatených okien, tesne zatvárajúcich sa dverí, digestorov v kuchyni, ventilačných systémov – to všetko vedie k nedostatku alebo prebytku kyslíka v ohnisku. Ťah bol pôvodne navrhnutý pre rovnaké podmienky, ale zrazu sa dramaticky zmenili.

  Ak dôvod nemožno nájsť, voláme čarodejníka

  Tu je často nemožné zaobísť sa bez usporiadania núteného prúdenia vzduchu do miestnosti s plynovým ohrievačom vody. Cena týchto dodatočných systémov sa navyše často ukazuje byť taká, že je lepšie sa pozrieť na elektrické kotly na vykurovanie súkromného domu. Potrebujú veľa elektriny, ale problémy s trakciou a odvodom dymu určite nebudú..

  Čo robiť, ak vypadne plynový kotol s tradičným vertikálnym komínom

  Zadný ťah v komíne plynového kotla

  Fúkanie komínom môže byť spôsobené nevhodným návrhom komína alebo strechy, absenciou stromov alebo prítomnosťou štruktúr v blízkosti komína, ktoré vytvárajú silné turbulencie. Problém môžete vyriešiť jednou alebo často niekoľkými z nižšie popísaných metód..

  Chyby dizajnu

  Kvalitné vetranie vykurovacieho systému a odstraňovanie produktov spaľovania závisí od komína, preto je dôležité vyhnúť sa chybám pri jeho návrhu. Problém môže spočívať jednak v nesprávne vypočítanej časti potrubia, ktorá nezodpovedá výkonu ohrievača, jednak v nízko nastavenom potrubí. Plyny vypúšťané z moderných nízkoteplotných kotlov majú nedostatočnú energiu na to, aby sa samy odparovali, preto je pri použití takýchto štruktúr lepšie kúpiť elektrické odsávače dymu. Tieto ventilátory sú inštalované na streche, zabraňujú vyfukovaniu a navyše majú všetky produkty spaľovania k dispozícii voľný odtok..

  Tiež je možné urobiť chybu pri izolácii potrubia. Z tohto dôvodu potomkovia vetra spolu s nízkou vonkajšou teplotou bránia normálnemu odsávaniu dymu a prevádzke ohrievača. Čiastočná izolácia potrubia v hornej časti často pomáha vyrovnať sa s problémom. Je však vhodné najskôr požiadať inžinierov, aby sa postarali o kvalitnú tepelnú izoláciu komína v kotolni, aby ste v budúcnosti nemali podobné problémy. Koniec koncov, niektoré možnosti izolácie je možné použiť iba vo fáze vytvárania..

  Ďalším zdrojom problémov môže byť silná vertikálna deformácia vetracích potrubí. Podľa GOST pre ohrievače dreva a plynu je maximálna odchýlka 30 stupňov a na ploche nie viac ako 1 meter. Ak je kotol vybavený priamym krbom, mali by ste sa postarať o komín s priamym prietokom; v tomto prípade nie sú uvedené žiadne iné riešenia. V opačnom prípade môže dôjsť k požiaru, z ktorého ušetrí dobrá trakcia. V prípade plynového kotla neexistujú také jasné pravidlá, je však lepšie neprekračovať vyššie uvedené obmedzenia. Zvážte všetky tieto bežné konštrukčné chyby, ak uvažujete iba o autonómnom zdroji tepla. Učenie sa z prešľapov iných je predsa oveľa lepšie, ako sa učiť zo svojich..

  všeobecné informácie

  Ak plynová inštalácia prestane fungovať normálne, neustále zhasne a neposkytuje požadované teplo, je možné, že sa v spaľovacej komore objavili prúdy vzduchu, ktoré bránia spaľovaniu..

  Vo väčšine prípadov je tento jav sprevádzaný zodpovedajúcim alarmovým znakom na displeji jednotky, ale to ešte nie je dôvod na paniku..

  Pre majiteľa kotla je dôležité vykonať diagnostiku včas a určiť, čo je príčinou poruchy. V opačnom prípade problém začne postupovať a zariadenie už nebude produkovať daný tepelný potenciál. Nie je vylúčené ani zníženie teploty vo vnútri budovy alebo odmrazovanie vykurovacieho systému, čo bude mať vážnejšie následky..

  Zoznam hlavných dôvodov vyhorenia kotla:

  1. Tvorba ľadovej hrany na dôležitých uzloch.
  2. Strata tesnosti spojov.
  3. Nízky tlak plynu.

  V tomto videu zvážime, ako odstrániť príčiny vyfukovania z kotla:

  Okrem toho môžu existovať aj ďalšie dôvody:

  1. Nestabilná prevádzka elektrickej siete.
  2. Poruchy v dymovej šachte.
  3. Poškodenie automatizácie.

  Zníženie tlaku a zhoršenie tesnosti

  Ďalším dôvodom vyfukovania kotla vo vetre je zníženie tlaku plynu, ktorý vstupuje do systému. Vo väčšine prípadov je taká nepríjemnosť spôsobená rôznymi poruchami v prepravnej sieti plynu vrátane poškodenia plynomeru. Ak táto časť prestane správne fungovať, nebude schopná prejsť požadovaným tokom paliva. Aby ste sa uistili, že dôvod spočíva práve v tom, stačí posúdiť stav počítacieho mechanizmu.

  Príznaky porúch sa môžu prejaviť nasledovne:

  1. Netypický zvuk.
  2. Zhoršenie zahrievania.
  3. Nestabilné dodávky plynu.

  Je nevyhnutné vyhodnotiť stav teplotných senzorov a posúdiť pravdepodobnosť úniku. V diagnostickej fáze sa špecialisti riadia rôznymi pravidlami a používajú aj analyzátory plynu.

  Tiež príčinou vyfukovania z kotla môže byť porušenie tesnosti spojov. Tento jav spôsobuje únik plynu, ktorý má za následok zníženie tlaku. Potom, čo dá signál do práce, systém bude fungovať automaticky a potom sa vypne. Súčasne sa v miestnosti objaví charakteristický zápach plynu..

  Aby ste sa problému zbavili, stačí skontrolovať spoje vlhkou špongiou, ktorá je predtým namočená v mydlovej pene. Ak sa po utretí rúrok objavia charakteristické bubliny, mali by ste okamžite vyhľadať pomoc plynárenskú službu.

  Kotol sa vypne aj v prípade poruchy komínovej šachty. Podľa odborníkov je tento jav veľmi bežný a jeho príčinou je tvorba ľadu na komíne. Mrznúci kondenzát sa časom hromadí na spodnej časti stien a vytvára silnú vrstvu ľadu, čo vedie k zhoršeniu ťahu a útlmu kotla. Na vyriešenie poruchy musí byť komín dôkladne vyčistený a izolovaný, čo zabráni stekaniu kondenzátu a eliminuje možnosť zamrznutia.

  V opačnom prípade komín začne slabnúť s akýmkoľvek zvýšením vetra alebo zmenou jeho smeru. Prúdy vzduchu, ktoré vstupujú do komína, spôsobujú slabnutie plameňa, respektíve klesá tlak plynu v systéme.

  Predĺženie výšky vonkajšej časti komína

  Jedným z najjednoduchších a najúčinnejších (ale rozumných!) Spôsobov je zvýšenie výšky komína. To sa dosiahne vložením jednej alebo viacerých rúrok na pôvodný komín najmenej o 0,5 ich priemeru.

  Výška komína

  Optimálna výška komína podľa SNiP 41-01-2003.

  Výška komína v súkromnom dome je zvolená v závislosti od jeho úseku, výkonu kotla a strešnej konštrukcie. Vo väčšine prípadov sa za optimálnu výšku považuje 5-6 metrov, počítajúc z roštu kotla. Všetky požiadavky na komín sú popísané v SNiP 41-01-2003. Najčastejšie sú povolené porušenia týchto požiadaviek na výšku komína, ako napríklad:

  • výška nad povrchom plochej strechy – najmenej 500 mm;
  • výška nad hrebeňom strechy (s horizontálnou vzdialenosťou menej ako 1,5 m) – nie menej ako 500 mm;
  • výška komína vo vzdialenosti od hrebeňa 1,5-3 m – v jednej rovine s hrebeňom;
  • výška komína so vzdialenosťou viac ako 3 m od hrebeňa – nie nižšia ako čiara nakreslená pod uhlom 10 ° k horizontu.

  V prípadoch, keď je strešný profil hrebeňa dostatočne vysoký, sú v blízkosti budovy a objekty, ktoré prispievajú k vzniku turbulencií a fúkania, vyššie uvedené požiadavky je možné zvýšiť. Ak je však komín príliš vysoký, môže dochádzať k zvýšenej tvorbe kondenzátu, ťah môže byť nadmerný a pri prekročení bežných hodnôt obrovská časť tepla jednoducho odletí do komína..

  Ak napriek tomu došlo k takejto chybe, je potrebné použiť tlmič alebo stabilizátor ťahu..

  Inštalácia deflektora

  Deflektor komína na ochranu pred sfúknutím a zrážkami

  Deflektor je dýza špeciálneho aerodynamického tvaru vyrobená z nehrdzavejúcej alebo pozinkovanej ocele, ktorá sa ľahko nasadzuje na komín a chráni ho pred nárazmi vetra, zrážkami a úlomkami, zvyšuje trakciu.

  Princíp činnosti spočíva v kompetentnom použití sily vetra: prúd vzduchu prúdi okolo konštrukcie a v závislosti od typu chráni pred fúkaním zhora alebo zboku v rôznych uhloch, pred úlomkami a zrážkami vstupujúcimi do potrubia, usmerňuje vzduchové hmoty na zvýšenie trakcie. Niektoré z typov deflektorov zvyšujú účinnosť komína o 10-20%..

  Foto názov Vlastnosti dizajnu
  Deflektor Grigorovič Deflektor Grigorovič Najbežnejší a najznámejší typ konštrukcie, ktorou je komolý kužeľ, rozšírený v spodnej časti a ďalší kužeľ (hríb) v hornej časti. Prúd vzduchu smeruje k zúženiu kužeľa pod horným hríbikom (vo vnútri deflektora), v dôsledku čoho dochádza k zriedeniu vzduchu nad komínom a v dôsledku toho k zvýšeniu ťahu. Špičková huba tiež chráni pred zrážkami a nečistotami. Deflektor je pri vetre extrémne neúčinný.
  Deflektor TsAGI TsAGI Dizajn vyvinutý Ústredným aerohydrodynamickým ústavom. Jedná sa o kovovú rúrku s tieniacim valcom a ochranným kužeľom vo vnútri. Eliminuje fúkanie zo strán a zhora, chráni pred úlomkami a zrážkami. Ale pri silných mrazoch (pod mínus 15-18 ° C) môže prispieť k tvorbe ľadu.
  Deflektor Volpert-Grigorovič Volpert-Grigorovič Účinná kombinovaná verzia dvoch predchádzajúcich typov konštrukcie: rovnaký deflektor TsAGI, ale s nasadeným kužeľovým ochranným krytom (nad difúzorom).
  Turbo deflektor Dynamický turbo deflektor Sférický dizajn s lopatkami, ktoré sa otáčajú pri rýchlosti vetra 0,5 m / s alebo viac. Dokonale chráni pred fúkaním vetra, zvyšuje trakciu o viac ako 50%. Takýto dizajn je však vynikajúcou možnosťou pri konštantnom vetre, pri vetre je prakticky neúčinný a môže dokonca zhoršiť účinnosť komína..
  Deflektor komínovej lopatky Dynamická korouhvička Jedným z najlepších riešení je konštrukcia niekoľkých kovových prístreškov, ktoré úplne pokrývajú prierez komína, a veterná lopatka, ktorá konštrukciu otáča v smere vetra. Konštrukcia je založená na moderných ložiskách, ktoré otáčajú deflektor pri najmenšom tlaku vetra. Lamelový deflektor chráni nielen pred smerovým fúkaním z akejkoľvek strany alebo pred zrážkami, ale tiež zvyšuje prirodzený ťah nasmerovaním prúdov vzduchu smerom k výfukovým plynom.

  Nezabudnite však, že nadmerný ťah môže viesť k zníženiu účinnosti plynového kotla alebo k situácii, keď príliš rýchly prúd vzduchu hasí knôt. Napríklad deflektor v tvare H nie je v niektorých podmienkach najlepší a deflektor turba. Preto musíte adekvátne zvoliť typ stavby, môžete sa poradiť s poradcom v obchode a popísať mu svoje individuálne podmienky. Náklady na ochranu deflektora pre komín sú od 300 do 2 000 rubľov.

  Skrátený kužeľ na „pretrhnutie ťahu“

  Skrátený komínový kužeľ

  Príklad schémy skráteného kužeľa na odpich do komína.

  Napriek jednoduchému dizajnu nemožno túto metódu nazvať jednoduchou. Spočíva v vytvorení zóny v komíne, ktorá zabráni ďalšiemu pohybu vzduchových hmôt, ktoré vytvárajú spätný ťah. Najúčinnejší je zrezaný kužeľ: prúd vzduchu pohybujúci sa smerom k spaľovacej komore (spätný ťah) naráža na prekážkovú zónu (komolý kužeľ), v dôsledku čoho víri a nevyvíja tlak na samotnú spaľovaciu komoru a plameň horáka.

  Môžete to urobiť sami, bez špeciálnych schopností, je však dôležité vždy sa poradiť so špecialistami na plynárenské služby, pretože za určitých podmienok môžu tieto zásahy viesť k zvýšenej tvorbe oxidu uhoľnatého alebo k núdzovej situácii..

  Odstráňte a zabráňte tvorbe námrazy

  Mráz sa tvorí nielen na čelenke, ale aj do určitého bodu hlboko do komína. Problém je vlastný všetkým nástenným alebo parapetným konvekčným plynovým kotlom a vzniká v dôsledku veľkého teplotného rozdielu, keď sú produkty spaľovania vrátane vodnej pary odvádzané na ulicu, kde je teplota vzduchu výrazne pod nulou..

  Námraza na komíne

  Para sa usadzuje na stenách vnútorného potrubia vo forme kondenzátu, ktorý zmrazuje a zužuje prierez potrubia, narúša normálny ťah a môže dokonca spôsobiť turbulencie alebo hladovanie kyslíka v spaľovacej komore.

  Je celkom jednoduché dočasne problém odstrániť, a to pomerne opatrne, aby sa predišlo poškodeniu komína, aby sa znížil ľad. Na úplnú prevenciu je potrebné izolovať vonkajšiu časť koaxiálneho komína alebo použiť špeciálnu štruktúru proti námraze.

  Inštalácia špeciálne navrhnutého deflektora

  Plynový kotol so zatvorenou spaľovacou komorou spravidla zriedka zhasne pri silnom vetre. V takýchto modeloch je ťah poskytovaný násilne a tlak vetra zvonku jednoducho nestačí na vytvorenie spätného ťahu. Ale napriek tomu dôvodom, prečo plynový kotol fúka vetrom, ako v prípade vertikálneho komína, môže byť absencia ochranného deflektora, prítomnosť blízkych budov a predmetov, ktoré vytvárajú silné víry, alebo veterná strana v oblasti so silným nárazom. Fúkanie prebieha potrubím nasávania vzduchu.

  Koaxiálny komín s ochranou proti vetru

  Koaxiálny Bosch 600/3 s ochranou proti vetru z výroby.

  Samostatné deflektory pre koaxiálne komíny sa takmer nikdy nepredávajú. Ak váš komín nemá spoľahlivú ochranu, je potrebné získať plnohodnotnú štruktúru, pretože pre koaxiálne komíny sa ochrana vyvíja s prihliadnutím na konštrukciu a vlastnosti samotného komína..

  Domáca ochrana pred vetrom

  Ak nič z vyššie uvedeného nepomohlo, medzi špeciálnymi remeselníkmi existuje spôsob vytvorenia domácej valcovej ochrany:

  1. Na zvýšenie trakcie a zabránenie vzniku kondenzácie je potrebné izolovať vonkajšie potrubie.
  2. Na vnútorné (výfukové) potrubie je nasmerované koleno 90 ° smerujúce nahor.
  3. Komín je vložený do valca (domáceho alebo hotového suda) s otvorom vpredu s priemerom rovným priemeru komína. Chráni výfuk pred bočným vetrom a koleno 90 ° smerom dovnútra.
  4. Výfukové koleno je vedené hore valcom a zakryté kónickým uzáverom väčšieho priemeru (podobný Grigorovičovmu deflektoru použitému v konštrukcii), ktorý chráni pred zrážkami..

  Výsledkom je, že vzduch je odoberaný zvnútra ochranného valca (hlaveň) a výfuk je vedený nahor.

  Napriek tomu, že s takýmito vlastnými návrhmi sa už v praxi stretávame, neodporúčame sa uchýliť k ich vlastnému vyrobeniu bez určitých znalostí a zručností. Na tieto účely je lepšie kontaktovať špecialistu alebo si kúpiť hotový koaxiálny komín s ochranou proti vetru z výroby

  Plameň horáka zhasol – riešime problém s komínom

  Ak váš autonómny plynový kotol neustále fúka, najskôr hľadajte problémy v konštrukcii komína. Pokles tlaku v plynovom potrubí je extrémne zriedkavý a pokles tlaku je zanedbateľný. Technická porucha plynového kotla vzhľadom na jednoduchosť konštrukcie vykurovacieho zariadenia a vysoký stupeň spoľahlivosti moderných modelov je tiež nepravdepodobná.

  Najbežnejšie situácie, s ktorými sa musí človek vyrovnať, súvisia s komínom:

  • ľadová kôra pokrývajúca ventilačný kanál ohrievača – vytvorenie ľadovej pokrývky vo vnútri komína bráni cirkulácii vzduchu, uvedenie plynového kotla do polohy hladovania kyslíkom (vodná para vstupuje do komínového kanála spolu s produktmi spaľovania, kondenzuje a mrzne) steny komína);
  • spätný ťah, ku ktorému dochádza, keď vietor zvyšuje alebo mení smer (silný prúd vzduchu, vstup do komína, dosiahnutie spaľovacej komory a uhasenie plameňa v kotle).

  V prvom prípade mrazený kondenzát vytvára umelú prekážku v dráhe prúdenia vzduchu. V takejto situácii musí byť komín vyčistený a izolovaný, aby kondenzát mohol jednoducho odtiecť.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  V druhom prípade je situácia nebezpečná. Pri spätnom pohybe teplého vzduchu, zosilneného nárazmi vetra, je vysoká pravdepodobnosť zhasnutia plameňa horáka. Dobrá automatizácia bude fungovať, keď horák zhasne a zastaví prívod plynu do pece. Produkty spaľovania sa však najskôr dostanú do ohrievača, kontaminujú spaľovaciu komoru v plynovom kotle a potom budú prúdiť do obytného priestoru. Dôvod tohto účinku je zrejmý – nedostatočná výška komína.

  Ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť vyhorenie kotla

  Najčastejšou situáciou, s ktorou sa obyvatelia súkromného domu stretávajú, je uvedenie spätného ventilu do činnosti v dôsledku nadmerného tlaku vzduchu prichádzajúceho zvonku. V prípade silného nárazového vetra sa ventil dostane do zatvorenej polohy – automatizácia je citlivá na svoju polohu a vypne prívod plynu do pece. Ak sa táto situácia opakuje často, je potrebné komín zrekonštruovať. Dávajte pozor na jeho výšku. Pre normálnu prevádzku vetrania musí byť horný okraj komína najmenej o 0,5 m vyšší ako extrémny bod strechy budovy a priemer potrubia musí zodpovedať parametrom zariadenia kotla a je určený výpočtom..

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Na zlepšenie ťahu je potrebné pravidelne čistiť vetracie kanály, pretože kotol neustále potrebuje prítok kyslíka so vzduchom. Nedostatok kyslíka v spaľovacej komore spôsobuje nízku intenzitu spaľovania paliva. Pri zlom prievane môže plameň úplne zhasnúť..

  Vyfukovanie plameňa kvôli nesprávnym parametrom komína

  Ak je konštrukcia príliš malá alebo dostatočne nevystupuje nad strechu, kotol môže vyfúknuť komínom. Čo robiť, aby sa zabránilo podobnej situácii alebo ak bol komín už postavený:

  • Na plochej streche zaistite výšku potrubia najmenej 0,5-1 m.
  • So šikmou strechou – najmenej 0,5 m nad úrovňou hrebeňa.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Komínová rúra by mala byť umiestnená vo vzdialenosti jeden a pol metra od hrebeňa

  • Ak existuje parapet, komín by nemal byť nižší ako jeho úroveň a pár metrov od neho.
  • Ak je komín vzdialený od hrebeňa viac ako 3 m: vizuálne nakreslite čiaru pod uhlom 10 stupňov od hrebeňa nadol a uistite sa, že komín nie je pod touto čiarou.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Kresba „bezpečných“ oblastí pre komín. Pri tomto usporiadaní nedôjde k fúkaniu.

  Ak sa zistí, že výška komína nezodpovedá norme, môžete postaviť potrubie a posunúť hlavu.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Nainštalovaný deflektor veternej lamely zvýši ťah a odstráni príčinu fúkania

  Aký typ plynového kotla zvoliť, aby plameň nevyhasol

  Minimálna rýchlosť spalín, pri ktorej plameň nevyfúkne, je 6-8 m / s. Prúdy ohriateho vzduchu vstupujúce do komína sa pohybujú po špirále. Víriky postupne zvyšujú rýchlosť, ktorá pri výstupe z komína dosahuje maximálnu intenzitu.

  Existujú kotly, v ktorých je prirodzený pohyb spalín nahradený nútenými. Pri konštrukcii preplňovaných modelov s uzavretou spaľovacou komorou sú k dispozícii dva ventilátory. Prvý dodáva do pece vzduch, druhý odstraňuje produkty spaľovania. Vyfúknuť agregát s turbodúchadlom vetrom je nemožné. Útlm naznačuje, že je potrebné vymeniť jedného z neúspešných fanúšikov..

  Všeobecný popis problému

  Moderný plynový kotol je veľmi zložité zariadenie. Keď sa plynový kotol vypne, možno pozorovať rôzne abnormality, od zlyhania spustenia až po neočakávané zastavenie horáka. Jednotka sa napríklad môže naštartovať a po minúte uhasiť plameň.

  Okrem vetra môže existovať niekoľko dôvodov:

  • poruchy alebo nedostatočný tlak v napájacom systéme, nekvalitný plyn;
  • systém odstraňovania dymu nefunguje dobre;
  • elektrická sieť vedie k diagnostickým chybám.

  Zlá prevádzka napájacieho systému, ako aj plyn nízkej kvality – vedú k poruchám systému riadenia zapaľovania, v niektorých modeloch kotlov spolupracujú dva faktory – vietor a zlé palivo -.

  Prirodzene, najčastejším dôvodom, prečo plynový kotol vybuchne, je spätný ťah, to znamená pôsobenie vetra. Tento faktor sa u atmosférických kotlov a turbodúchadiel prejavuje rôznymi spôsobmi. Preto, ak kotol začne vyfukovať, je potrebné konať na základe jeho prevádzkových zásad..

  Výroba deflektorov

  Najjednoduchšiu verziu deflektora, ako je napríklad zariadenie Volpert-Grigorovich, je celkom jednoduché vyrobiť vlastnými rukami..

  Weathervany a deflektory

  Jednoduchý spôsob, ako zabrániť vnikaniu vetra do potrubia, je tiež nainštalovať deflektor alebo podobné zariadenie..

  Takéto zariadenie zaisťuje difúziu prúdu vzduchu smerujúceho priamo do potrubia. Situáciu môže zachrániť obyčajný kužeľ nainštalovaný na konci potrubia..

  Môžete použiť špeciálny krúžok, ktorý presahuje priemer potrubia. Preruší prúdenie vzduchu a stratí protitlak..

  Rozmanitosť takýchto prvkov je skvelá, ale je lepšie poradiť sa s odborníkom, ktorý môže v konkrétnom prípade poradiť s deflektorom. Vlastný výber zariadenia môže v konečnom dôsledku viesť k vzniku ľadu v komíne alebo k upchatiu výfukového systému plynu.

  Potrebné nástroje a materiály

  1. Fixka alebo fixka.
  2. Vládca.
  3. Železné nožnice.
  4. Palička.
  5. Drevená tyč na stojan.
  6. Nitovacie zariadenie.
  7. Vŕtačka, vrtáky do kovu (alebo – samorezné skrutky).
  8. Pozinkovaný plech s hrúbkou 0,3-0,5 mm (postačí hliníkový plech alebo tenká nehrdzavejúca oceľ).
  9. Dostupné kovové časti: roh, čapy, hrubý drôt atď..

  Výpočet rozmerov a schémy

  Pretože kvalita práce deflektora závisí od presnosti výroby, zostavenie správneho výkresu je najdôležitejšou fázou celého procesu. Rozmery boli vedcami overené vo veternom tuneli a je potrebné ich dodržiavať. Parameter, z ktorého musíte stavať, je priemer komínového kanála D.

  Rozmery všetkých častí deflektora sú stanovené v pomere k jeho priemeru

  Tabuľka: rozmery častí deflektora vo vzťahu k jeho priemeru

  Register Koeficient vo vzťahu k priemeru
  Priemer spodného difuzéra 2
  Priemer horného difuzéra 1,5
  Výška difuzéra 1,5
  Zapustené potrubie vo vnútri difuzéra 0,15
  výška kužeľa 0,25
  výška dáždnika 0,25
  výška spätného kužeľa 0,25
  Medzera medzi dáždnikom a difúzorom 0,25

  Pokyny na výrobu deflektora vlastnými rukami

  1. Nakreslené detaily prenesieme na lepenku a urobíme kartónové rozloženie. Kontrolujeme vzájomnú zhodu dielov.

  2. Otvárame rozloženie späť. Tento kartónový vzor položený na pozinkovanom plechu načrtneme fixkou.
  3. Vystrihli sme všetky detaily nožnicami na železo.

  4. Plášť zvinieme a do jeho okrajov vyvŕtame otvory.
  5. Plášť upevníme nitmi (alebo nevŕtame a nepripevňujeme, ale používame samorezné skrutky s vŕtacími hrotmi).
  6. Rovnakým spôsobom postupne upevňujeme spodné a horné kužeľové platne..

  7. Horná doska je väčšia, takže sme v okraji odrezali 6 stôp, aby sme ju pripevnili k spodnej doske..
  8. Na spodnú dosku pripevníme čapy pre spojenie s plášťom.
  9. Pripevňujeme nimi k puzdru dáždnik.

  10. Na zosilnenie hotového deflektora na komíne je lepšie oddeliť hornú časť potrubia a pripojiť ho k deflektoru na zemi. Sila tohto spojenia je mimoriadne dôležitá. Zaťaženie vetrom vo výške bude silné a môže prekážať.

  Deflektor nemusí byť veľmi krásny, ale okamžite pocítite jeho užitočnosť: ťah sa zvýši o štvrtinu, strecha bude chránená pred iskrami. Potrubie s ním môže byť nižšie o jeden a pol až dva metre..

  Video: vlastná výroba deflektora TsAGI

  Pri inštalácii akéhokoľvek trakčného zosilňovača okamžite pocítite výhody. Vlastný deflektor však tiež vytvorí vážny dôvod na hrdosť..

  Kotol sa nezapne – neexistuje žiadna indikácia

  Takmer všetky moderné plynové kotly sú vybavené riadiacou doskou a informačným panelom s displejom z tekutých kryštálov alebo LED indikátormi. Ak neexistuje žiadny náznak, v prvom rade je potrebné zaistiť napájanie kotla. Obvykle je kotol elektricky prepojený samostatným „automatickým“ – skontrolujte, či je zapnutý alebo nie.

  Najistejšou cestou, ako zaistiť dodávku energie do kotla, je skontrolovať pomocou multimetra v režime voltmetra prítomnosť 220 V v mieste pripojenia k doske kotla. Ak nie je napätie, je potrebné problém lokalizovať a opraviť. V reálnom živote sa stane, že niekto z domácnosti jednoducho vytiahne zástrčku zo zásuvky..

  Bezpečnostné poistky

  Tiež stojí za to venovať pozornosť umiestneniu poistiek. V niektorých kotloch sú v závislosti od modelu (napríklad Ariston, Buderus, Vaillant) poistky umiestnené na doske samotnej av niektorých pred pripojením k doske

  Ak nie sú žiadne problémy s pripojením elektriny do kotla, mali by ste skontrolovať integritu poistiek (pomocou rovnakého testera v režime „telefonického pripojenia“).

  Ak sú poistky neporušené a v testovacích bodoch je napätie 220 voltov, je však pravdepodobné, že sa kotol nezapne kvôli poruche riadiacej elektroniky.

  Ak sa počas kontroly ukázalo, že poistky sú spálené, potom nastal najmenej problém s napájaním. V takom prípade by bolo správne najskôr skontrolovať skratovanie pohonov (ventilátor, čerpadlo, prioritný ventil) a zapojenia kotla. Napriek tomu v praxi dokonca aj zástupcovia špecializovaných organizácií jednoducho vymenia poistky za prevádzkyschopné a skontrolujú kotol v prevádzke. Ak poistky znova spália, vysokonapäťové časti kotla sa postupne vypnú, aby sa identifikovala problémová oblasť (toto nie je odporúčanie pre akciu! Tento prístup nie je úplne správny).

  Ku kotlu je obvykle dodaných niekoľko náhradných poistiek.

  Ak sa poistky poškodia v dôsledku poškodenia niektorého z pohonov, je potrebné ho vymeniť (alebo odstrániť príčinu skratu). V prípade, že sa preukáže, že mechanizmy (a zapojenie) fungujú presne, samotná riadiaca doska zostane. Spálené poistky naznačujú, že elektronika bola neprijateľne zaťažená (búrka, impulzný nárast napätia v sieti), preto príčinou poruchy môže byť aj skrat na samotnej doske.

  Vniknutie vody (vlhkosti) na dosku

  Prienik vody je jednou z najnepríjemnejších situácií. Napriek tomu, že je doska v ochrannom obale, voda sa môže dostať dovnútra kvôli netesnosti alebo kondenzácii. Často končí v krabici po drôte. Prienik vody takmer vždy spôsobí poškodenie dosky, vo väčšine prípadov neopraviteľné. Typické škvrny a oxidácia budú na doske viditeľné z vody.

  Varistor a napájanie

  Často, ak je doska kotla poškodená, je možné na nej vizuálne zistiť spálené alebo zuhoľnatené prvky. Varistor je prvok ochrannej dosky, ktorý je nainštalovaný na vstupe obvodu. Vo väčšine prípadov ide o modrý okrúhly tvar (nie je to však potrebné). Pri prekročení menovitého zaťaženia sa varistor zničí a otvorí obvod. V niektorých prípadoch, ak varistor pomohol zabrániť poškodeniu elektroniky, odhryznutie stačí na uzavretie prerušenia obvodu.

  Dôležité! Napriek tomu, že obvodová doska bude fungovať bez varistora, treba pamätať na to, že varistor je ochranné zariadenie a správnym riešením by bola jeho výmena. Napájací zdroj je mikroobvod, ktorý je tiež poškodený predovšetkým impulzným prepätím alebo počas búrky.

  Ak sú na ňom viditeľné praskliny alebo poškodenia, bude pravdepodobne potrebná diagnostika a oprava kotlovej dosky..

  Zobrazovacia doska

  U niektorých modelov kotlov (Vaillant, Ariston, Navien) sa riadiaca jednotka skladá z hlavnej dosky a informačnej tabule (zobrazovacia doska). Kotol sa tiež nemusí zapnúť, ak je doska displeja rozbitá. Zobrazovacia doska, na rozdiel od hlavnej, je lacnejšia, ale najčastejšie nie je opravená. V takom prípade je možné poruchu identifikovať iba výmenou známej dobrej časti..

  Ak plynový kotol funguje, na displeji je indikácia, ale nespustí sa alebo spôsobuje chyby, je potrebná ďalšia diagnostika.

  Riešenie problémov s útlmom kotla

  Ak vypnutie plameňa nie je spôsobené poruchami samotného kotla, ale inými vonkajšími dôvodmi, môžete sa pokúsiť odstrániť problémy, ktoré vznikli sami. Niektoré modely jednoduchých kotlov je možné dokonca čistiť nezávisle od sadzí a sadzí, ale to je už téma na samostatný článok..

  Možnosti riešenia

  Keď plameň plynového zariadenia zhasne, najskôr sa skontroluje ponor.

  • Na kontrolu musíte použiť horiacu zápalku, priniesť ju do zobrazovacieho okna a starostlivo preštudovať, ako sa plameň mení:
  • ak má jeho pohyb sklon k otvoru, je zrejmé, že všetko je v poriadku s ťahom;
  • ak je plameň zápalky na mieste, potom sa našiel dôvod, problémom je nedostatočný ťah komína.

  Aby sa odstránila príčina poruchy v systéme kotla, bude potrebné do miestnosti vpustiť určité množstvo vzduchu. Ďalej musíte odpojiť komínovú časť, ktorá je pripojená k výstupu z kotla, a skontrolovať prítomnosť prievanu v tejto oblasti.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  • Nedostatočná trakcia v hlavnom kanáli naznačuje zablokovanie potrubia, ktoré je potrebné zlikvidovať. Druhým krokom k odstráneniu poruchy kotla je kontrola tlaku plynu. Prvým znakom nízkeho tlaku je postupné zhasnutie plynového horáka. Na objasnenie budete musieť odpojiť plynové potrubie od jednotky a otvoriť plynový ventil, keď budete pripravení. Pri štandardnom prívode plynu je počuť silné zasyčanie a silne cítiť metán.
  • Ak horľavý materiál nevstúpi do kotlového systému dobre, je potrebné vyčistiť vstupný filter plynu zariadenia. Ak čistenie nefunguje, mali by ste zavolať pracovníka na plyn. Príčinu poruchy bude schopný určiť kontrolou centrálneho potrubia.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  • S nástupom chladného počasia sa môže objaviť problém s prevádzkou jednotky v dôsledku námrazy na hlave. Zbaviť sa toho nie je jednoduché, ale možné. Nebude fungovať, keď ho zrazíte ako ľadovú usadeninu, zamrznutá kôrka sa vytvorí dokonca aj vo vnútri a úplne zablokuje prístup vzduchu. Aby ste sa zbavili tohto problému, je potrebné hlavu rozobrať a odmraziť ručne..
  • Dôvodom vyblednutia plameňa počas prevádzky plynového zariadenia môže byť porucha automatizácie jednotky. Zobrazí sa hlasné bzučanie, ktoré indikuje chybu ventilátora systému. Tento konštrukčný detail poskytuje trakciu pre plynové zariadenie. A ak je ventilátor mimo prevádzky, mal by byť vymenený.
  • Najčastejším problémom majiteľov prchavých kotlov môže byť nestabilné napájanie. Môžu sa vyskytnúť prepätia, ktoré spustia ochranný systém jednotky. Dodávka plynu sa automaticky zastaví a kotol podľa toho zhasne. Bohužiaľ, s častým poklesom elektrickej energie, systém vykurovacieho kotla trpí a môže kedykoľvek zlyhať. Na odstránenie týchto problémov sa odporúča nainštalovať regulátor napätia..

  Ak nemôžete nájsť dôvod vyblednutia plynového kotla, mali by ste sa obrátiť na majstra. Nemali by ste sa snažiť robiť prácu za neho, pretože riešenie problémov môže ležať v najvážnejších bodoch v návrhu vykurovacej jednotky alebo v systéme dodávky paliva

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Boj so zlou chuťou

  Ťah je vonkajšia sila v komíne, ktorá spôsobuje, že produkty spaľovania stúpajú a odchádzajú do atmosféry, pričom menia miesto na čerstvom vzduchu. Je to spôsobené vyššou hustotou studeného vzduchu v porovnaní s hustotou teplých produktov spaľovania..

  V súvislosti s problémom tlmenia kotla môže byť ťah:

  • Nedostatočné, čo vedie k činnosti snímača a tlmeniu horáka.
  • Nadmerné – vzniká pri prebytku vetracích potrubí, nesprávna poloha komína. V tomto prípade sa rýchlosť produktov spaľovania výfukových plynov zvyšuje a kotol zhasne..
  • Reverzný, vďaka ktorému tok produktov spaľovania zmení smer a vráti sa do pece. Pozoruje sa nielen zhasnutie plameňa, ale aj znečistenie priestorov plynom..

  Zdroje problémov spočívajú v konštrukčných chybách komína alebo v súčasných poruchách. Osobitná pozornosť by sa mala venovať umiestneniu potrubia – jeho horná časť by mala stúpať najmenej pol metra od extrémneho bodu strechy.

  Poloha komína v súkromnom dome

  Priemer potrubia sa vypočíta pomocou špeciálnych vzorcov (SNiP 41-01-2003). Jeho prierez a výška potrubia musí zodpovedať kapacite kotlového zariadenia.

  Je potrebné skontrolovať tesnosť spojov, prevádzkyschopnosť ventilátora, prítomnosť cudzích predmetov v potrubí, odpadky, veľkú vrstvu usadenín uhlíka a odstrániť chyby. Medzi súčasné poruchy patrí poškodenie tepelnej izolácie – komín musí byť teplý.

  Obnova trakcie

  Môžete sa vysporiadať s tým, čo je upchaté – kotol alebo komín – odpojením vlnitej rúrky výfukového systému od samotného kotla. Ak je v potrubí prievan, potom problém s kotlom vyriešime zavolaním majstra. V opačnom prípade musíte vyliezť na strechu a pozrieť sa do komína. Ak sa zistí zablokovanie, je potrebné odstrániť tie cudzie fragmenty, ktoré zasahujú do prechodu dymu..

  Ak sa na hlave nachádza ľad, musí byť starostlivo odrezaný, aby nedošlo k poškodeniu samotného komína. Nezabudnite skontrolovať čistiace poklopy. Indikáciou, že je potrebné čistenie, je veľké množstvo sadzí a sadzí vytiahnutých z vnútornej strany kanála..

  Stále je možné zmieriť sa s vyfukovaním kanála v dôsledku silného vetra, ak sa to stane raz alebo dvakrát počas celej vykurovacej sezóny. Ak sa však vo vašej oblasti často vyskytuje vietor, mali by ste urobiť opatrenia:

  1. Najprv sa môžete pokúsiť predĺžiť potrubie. Vysoká nadmorská výška zabráni vetru, aby silou tlačil vzduch späť.
  2. Za druhé, môže pomôcť kompetentná konfigurácia hlavy, ktorá uzavrie otvor na strane, z ktorej fúka hlavne vietor.

  Ak vypadne elektrina

  Neprchavý kotol v spojení s obehovým čerpadlom toľko nespotrebuje. Môže byť prispôsobený na napájanie jednosmerným prúdom a prepnutý na prevádzku na batérie. To však nie je vhodné pre výkonné kotly. Jediným východiskom je pripojenie kotla k alternatívnemu zdroju elektrickej energie, napríklad k benzínovému alebo naftovému generátoru..

  Postupné zahrievanie kotla

  Ak je vykurovací systém dlhší čas vypnutý, vietor môže vyfúknuť plynový kotol v dôsledku nedostatočne zahriateho komína. Táto situácia je typická pre vidiecke domy, keď po prvom spustení zariadenia horák rýchlo vyhasne..

  Vysvetlenie javu je jednoduché: odpadové produkty spaľovania sú ťažké vyliezť po studenom potrubí a poryvy vetra zasahujú do vykurovania kanála..

  Musíte postupovať takto: spustite systém pri nízkych rýchlostiach a postupne zvyšujte výkon zariadenia na optimálny výkon. Tým sa vytvoria prirodzené podmienky na uvoľňovanie horúcich produktov spaľovania..

  Oprava nástenných a preplňovaných agregátov

  Nástenné plynové kotly s otvorenými a uzavretými spaľovacími komorami sú sofistikovanejšie zariadenia vybavené modernou elektronikou a bezpečnostnými prvkami. Ale aj tu je možné niektoré problémy vyriešiť nezávisle. Všetky vyššie popísané manipulácie s kontrolou ťahu, prívodu paliva a senzorov sú rovnako dôležité pre generátory atmosférického tepla v nástennej verzii..

  Ak chcete nájsť chyby v nástennom elektrickom plynovom kotle, musíte sa vyzbrojiť návodom na obsluhu výrobku a krížovým skrutkovačom, pravdepodobne nebudete potrebovať ďalšie nástroje. Technický pas obsahuje chybové kódy zobrazené na displeji ohrievača a na odstránenie predného panela je potrebný skrutkovač.

  K dispozícii sú 3 nepracujúce stavy generátora tepla:

  1. Kotol je úplne vypnutý, nesvieti žiadny indikátor.
  2. Jednotka je zapnutá, displej a indikátor napájania sú zapnuté, ale automatické zapaľovanie neprebehne.
  3. Existujú pokusy o spustenie hlavného horáka, ale po zapálení okamžite zhasne.

  Rada. V prípade úplnej poruchy nástenného kotla zapojeného do elektrickej siete domu vždy skontrolujte, či je pod napätím. Príčinou problému môže byť spustený stroj umiestnený v rozvádzači. Druhý moment: takmer všetky importované jednotky sú citlivé na polohu fázy a problém sa často rieši prepnutím zástrčky do zásuvky, aby sa kontakty vymenili..

  Nástenná riadiaca doska generátora tepla

  Poistková skrinka je umiestnená na elektronickej doske kotla

  Po zaistení dodávky napätia do ohrievača môžeme začať s opravou podmienky č. 1. Za týmto účelom odskrutkujte predný panel plynového kotla pomocou skrutkovača alebo kľúča s hviezdičkou a vyberte ho alebo otvorte predný kryt (v závislosti od modelu). Algoritmus je nasledujúci:

  1. Nájdite poistkovú skrinku a skontrolujte každú z nich pomocou multimetra alebo vizuálne. Určite je tam jeden vyhorený.
  2. Náhradná poistka je spravidla prilepená k vnútornej strane predného panelu. Vložte ho na miesto spáleného alebo si kúpte nový (presne tej istej nominálnej hodnoty!).
  3. Skúste spustiť vykurovaciu jednotku. Ak to funguje, oprava sa skončila, vráťte kryt.
  4. Zariadenie sa zaplo a znova „zomrelo“? Zostáva iba zavolať čarodejníka, pretože problém je vážnejší.

  Rada. Po otvorení panelu starostlivo skontrolujte všetky prvky generátora tepla na netesnosti spojov, zlomené alebo spadnuté drôty a vyhorené časti na doske. Po nájdení druhého z nich okamžite zavolajte špecialistu. Náš expert Vladimir Sukhorukov vám povie viac o algoritme na riešenie problémov v nástennom plynovom kotle vo svojom videu:

  V prípade ďalších dvoch nepracovných podmienok sa na displeji zobrazí chybový kód, pomocou ktorého môžete problém identifikovať po prečítaní pasu produktu. Odborník odporúča nasledovné: keď je v dokumentácii oproti kódu chyby napísané „obráťte sa na servisné oddelenie“, potom to je to, čo musíte urobiť, sami sa nedokážete vyrovnať s poruchou. Takéto chyby môžete opraviť sami:

  1. Žumpa filtrujúca nosič tepla z vykurovacieho systému je upchatá. Odpojte generátor tepla od napájania domácnosti, zatvorte kohútiky a vyčistite sieť prvkov.
  2. Zabudované obehové čerpadlo nefunguje. Dôvodom je zaseknutie rotora alebo vzduchový zámok. V oboch prípadoch odskrutkujte veľkú skrutku (umiestnenú v strede čerpadla) a uvoľnite vzduch alebo otočte rotor skrutkovačom. Postupujte jemne, z otvoru vytečie trochu vody..
  3. Keď tlakomer kotla ukazuje nízky tlak a vo vykurovacom systéme nie sú žiadne netesnosti, je potrebné pumpovať vzduch do expanznej nádrže namontovanej vo vnútri vykurovacej jednotky. Tlak na vzduchovej strane membrány musí byť o 0,2 baru nižší ako v systéme. Prečítajte si viac o načerpaní paliva do nádrže tu..
  4. Ak sa pri nízkom tlaku zistí netesnosť, musí sa odstrániť a potom pridať do vodného systému..

  Poznámka. Displej nezobrazí chybu v situácii, keď je prerušený elektrický obvod izbového termostatu alebo vlastného termostatu plynového kotla. Viac informácií – v druhej časti videa od nášho odborníka:

  Chyba prehriatia kotla

  V dôsledku nedostatočného obehu môže dôjsť k poruche plynového kotla vo forme prehriatia. V takom prípade musíte skontrolovať čerpadlo a filter. Tiež sa mohol pokaziť termostat prehriatia..

  Nízky tlak v systéme

  Ak sa tlak pri zahrievaní kotla nezvyšuje, tesnosť systému sa môže jednoducho prerušiť a je potrebné dotiahnuť spojenia, potom by sa mal tlak mierne zvýšiť. Ak k tomuto problému došlo takmer okamžite po inštalácii kotla, stačí odstrániť vzduch automatickým odvzdušňovacím ventilom a pridať trochu vody..

  Z plynového kotla nie je ťah

  Prečo plynový kotol neustále vypína Dôvody a riešenia

  Ak je kotol s otvorenou spaľovacou komorou, stačí sa pozrieť, či nie je niečím zanesený. Ak je spaľovacia komora zatvorená, kondenzát kvapká z vonkajšieho potrubia, vstupuje do vnútorného potrubia a zmrazuje sa v zimnom období na cencúľ, ktorý blokuje prístup vzduchu do kotla. Na odstránenie tohto problému je potrebné vzniknutý cencúľ zaliať horúcou vodou. Do komína sa môže dostať aj ďalší cudzí predmet.

  Pri zapálení kotol nezapáli plameň

  To naznačuje poruchu plynového ventilu v kotle. Ak to chcete overiť, môžete odskrutkovať hadicu a zistiť, či je dodávaný plyn. Ak je plyn, mali by ste zavolať špecialistu, ktorý tento ventil nahradí..

  Kotol sa zapáli, ale plameň okamžite zhasne

  V tomto prípade môže panel indikovať poruchu plynového kotla vo forme nedostatku ionizačného prúdu. Musíte to skontrolovať opätovným zapnutím kotla, otočením zástrčky, čím zmeníte fázy. Ak sa nič nezmenilo, potom môže byť práca ionizačného prúdu narušená akýmikoľvek elektrickými prácami v dome. Ak kotol pravidelne uhasí plameň, je to spôsobené prepätím napätia a je potrebný stabilizátor.

  Panel zobrazuje nesprávne chyby

  Niekedy sa môžu vyskytnúť chyby elektronickej dosky. K tomu dochádza v dôsledku zlej elektriny a zlého napájania. Z toho sa na doskách objavujú niektoré parazitické náboje, kvôli ktorým sú takéto chyby pozorované. Aby ste to odstránili, musíte kotol odpojiť od siete a nechať ho stáť asi 30 minút. Počas tejto doby sa kondenzátory vybijú a tieto zbytočné náboje zmiznú. Potom by mal kotol fungovať dobre..

  Vo všeobecnosti je to všetko. Ak bol materiál užitočný, nezabudnite ho zdieľať kliknutím na tlačidlá sociálnych médií pod týmto textom.

  Zistite tiež, ako vybrať správny plynový kotol, aby v budúcnosti neboli žiadne problémy:

  Odborná rada

  Aby ste sa vyhli poruchám v systéme prevádzky vykurovacích kotlov, mali by ste venovať pozornosť radám majstrov.

  Vďaka vykurovacím kotlom sa dnes vykurovací systém stal módnym a celkom praktickým. Vďaka svojej kompaktnosti a rozmanitosti dizajnu získali jednotky veľký počet fanúšikov. Funkčnosť každého modelu pripomína minimalistickú kotolňu, ktorá je zodpovedná za teplo v celom dome..

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Rada od majstra č. 1

  V prípade nestabilného napájania alebo častého prepätia sa odporúča nainštalovať plynové jednotky. Ak voľba padla na prchavú jednotku, mali by ste dodatočne nainštalovať stabilizátor energie, ktorý bude zodpovedný za nepretržitú dodávku elektriny do vykurovacieho zariadenia.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Rada od majstra č. 2

  Možný dôvod vyhasnutia plameňa dvojokruhového kotla spočíva v nesprávnom nastavení. Oprava v systéme pomôže situáciu napraviť. Môžete vykonať zmeny sami alebo zavolať sprievodcovi, ktorý môže zmeniť výrobné nastavenia jednotky na tie, ktoré vyžadujú podmienky umiestnenia.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Rada od majstra č. 3

  Ak v nainštalovanej jednotke začne slabnúť plameň, komín by sa mal vyčistiť. Po tejto manipulácii by sa mal ťah zlepšiť a plameň v horáku by mal zmeniť svoj odtieň na jasnejší..

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Rada od majstra č. 4

  Rozmrazovanie hlavy sa musí vykonávať v kúpeľni. Proces odmrazovania sa musí vykonať ručne. V niektorých prípadoch môžete použiť vodu a jemne zalievať ľadové oblasti..

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Rada od majstra č. 5

  Ak je kotol pripojený na skvapalnený plyn, je prísne zakázané umiestňovať ho do vzdialenej miestnosti. Toto je hlavná požiadavka tohto druhu pripojenia. Z bezpečnostných dôvodov je vhodné inštalovať kotol blízko vchodu, aby ste k nemu mali kedykoľvek prístup..

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Rada od majstra č. 6

  V súkromnom dome by mal byť kotol inštalovaný v teplej, vetruvzdornej miestnosti, ktorá je vybavená štandardným vetraním. Je nemožné, aby prievan vkĺzol do miestnosti alebo len cítil nárazový vietor.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Rada od majstra č. 7

  Ak si chcete kúpiť kotol, musíte sa podrobne zoznámiť s modelom, ktorý sa vám páči. Dávajte pozor na výkon zariadenia. Ak je jednotka potrebná iba na vykurovanie, je možné zobraziť jednokruhové modely. Ak bude kotol zodpovedný za vykurovanie a prítomnosť teplej vody v dome, mali by sa zvážiť typy s dvoma okruhmi.

  Prečo plynový kotol zhasne - analýza dôvodov a spôsobov ich odstránenia

  Rada od majstra č. 8

  Inštalovanú vykurovaciu jednotku je potrebné monitorovať z technickej stránky. Včas skontrolujte filtre a trysky, v prípade potreby ich vyčistite. Analyzujte stav výmenníka tepla. Skontrolujte vzduchové potrubie a v prípade potreby ho vyčistite. Je nevyhnutné skontrolovať tesnosť všetkých spojov..

  Pri včasnej kontrole vykurovacieho kotla sa môžete chrániť pred rôznymi poruchami a poruchami, ktoré zvýšia životnosť jednotky a nezhorší technický systém zariadenia.

  Video

  Otázka odpoveď

  Ak bol kotol zakúpený nie v súlade s rozmermi vykurovacieho systému, môže to ovplyvniť jeho ďalšiu prevádzku.?

  Áno. Je veľmi dôležité kúpiť kotol s plným zreteľom na veľkosť miestnosti na vykurovanie a vykurovací systém, pretože príliš malá a príliš výkonná jednotka z dôvodu nesúladu veľkosti a výkonu začne pracovať nesprávne, čo následne povedie k zlomiť.

  Ak sa plynový kotol po niekoľkých minútach prevádzky vypne a potom znova zapne, je to normálny jav alebo symptóm poruchy.?

  Toto je znak toho, že sa kotol spustil v krátkom cykle, čo zase naznačuje poruchu. Je naliehavé prijať opatrenia na jeho odstránenie, pretože na jednej strane sa vaše účty za plyn výrazne zvýšia, na druhej strane prevádzka jednotky v krátkom cykle čoskoro povedie k úplnej poruche kotla.

  Môže nedostatočný tlak plynu ovplyvniť činnosť kotla??

  Priamo. Tlak môžete skontrolovať pomocou multimetra a je lepšie, aby túto prácu vykonal plynový inžinier..

  Kotol sa nezapne a súčasne nie sú počuť žiadne prevádzkové zvuky. V čom môže byť problém?

  Ak nemôžete počuť, ako fanúšikovia fungujú, pravdepodobne porucha spočíva v nich. V prípade poruchy ventilátora sa kotol automaticky zablokuje, aby sa zabránilo uvoľňovaniu škodlivých plynov do domu..

  Video kontrola príčin útlmu

  Prevencia a metódy overovania

  Povedali sme, prečo je v sporáku obrátený ťah a čo robiť, aby ste ho odstránili, a teraz sa chceme podeliť o tajomstvo, ako zabrániť jeho výskytu. V tomto nie je žiadne tajomstvo, potrebujete iba:

  • včas vyčistite komín;
  • pravidelne zahrievajte systém tak, aby nestál nečinný;
  • odstrániť zdroje prievanu v obytných priestoroch;
  • monitorujte stav zariadení inštalovaných na potrubí.

  Metódy overovania sme už popísali v časti o identifikácii problému, takže tu spomenieme prípady, v ktorých stojí za to vykonať testy so sviečkou, papierom alebo anemometrom. To by ste mali urobiť, keď dom nie je dlhší čas vykurovaný, vonku je (alebo nedávno bolo) zlé počasie – silný dážď, snehová búrka, silný vietor, hustá hmla – a chcete napríklad zapáliť krb. . To platí aj vtedy, ak sú miestnosti napriek zapaľovaniu studené alebo máte podozrenie na poruchu..

  Tipy na správnu činnosť plynového kotla

  Akékoľvek zariadenie sa počas dlhodobej prevádzky opotrebuje. Preto je pri nákupe potrebné starostlivo preštudovať pokyny a hlavné prvky, aby ste vedeli, čo sa môže zlomiť. Keď poznáte dizajn, môžete určiť, ktorá časť je mimo prevádzky..

  Kotol zhasne pri silnom vetre, a preto je vhodné komín zakryť ochrannými krytkami.

  Ak má plynový kotol (Conord, Mimax alebo iné obľúbené typy) ešte záruku, potom ho výrobca nemusí opravovať vlastnými rukami. V takom prípade musíte kontaktovať špecialistu, ktorý vykoná príslušnú opravu..

  Asi raz za šesť mesiacov je vhodné skontrolovať kontamináciu komína v plynovom kotle..

  Ak používate zariadenie správne a dodržiavate odporúčania špecialistov, dodržiavate bezpečnostné opatrenia, problémom s útlmom sa dá vyhnúť alebo ich odstrániť sami. Ak je poškodenie vážne, budete sa musieť obrátiť na servisné stredisko, kde budú poškodené diely vymenené. Tieto informácie budú stačiť na pochopenie toho, čo robiť, ak plynový kotol zhasne.

  quakerrose.com_1.jpg

  Odborná rada

  Aby horák alebo knôt neprimerane nezhasli, potrebuje plynové zariadenie starostlivosť. Odborníci odporúčajú pravidelne vykonávať rutinnú kontrolu a umývanie jednotiek na vyhľadávanie únikov plynu. Komíny a ohnisko sú optimálne čistené každých šesť mesiacov..

  Prečo plynový kotol zhasne v súkromnom dome a čo robiť

  Správna činnosť horáka je indikovaná modrým plameňom

  Ak sa zariadenie, na ktoré sa vzťahuje záruka, pokazí, nie je možné vykonať nezávislú prácu. Optimálne je kontaktovať servisné oddelenie. To isté platí pre elektronické kotly. Komplexnú automatizáciu nemožno opraviť bez špeciálnych zariadení a nástrojov, ako aj skúseností..