Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Základné požiadavky na chladiacu kvapalinu na vykurovanie vidieckych domov

Chladiaca kvapalina, ktorá by mala byť naliata do vykurovacieho systému vidieckeho domu, musí mať nasledujúce vlastnosti:

 • Majú vysokú tepelnú kapacitu. Tento indikátor charakterizuje vlastnosť látky akumulovať tepelnú energiu – čím viac pracovná tekutina absorbuje energiu, tým viac bude dodaná do vykurovacích radiátorov.
 • Viskozita. Pracovná tekutina musí mať nízku viskozitu – v tomto prípade bude elektrické čerpadlo potrebovať menej elektriny na dodávku kvapaliny.
 • Šetrnosť k životnému prostrediu. Mnoho kvapalín s vhodnými fyzikálnymi parametrami na použitie ako nosič tepla sa nepoužíva ako pracovná tekutina z dôvodu vysokého rizika poškodenia zdravia ľudí..
 • Zabezpečenie. Tepelne vodivá kvapalina nesmie byť výbušná a nebezpečná pre požiar..

Jednorúrkový okruh vykurovacieho systému s otvorenou expanznou nádobou

Možno to bude zaujímavé: Jednorúrkový vykurovací systém – výhody a nevýhody, obľúbené schémy

 • Neutralita. Chladiaca kvapalina by nemala mať škodlivý účinok na potrubia, kotly, vykurovacie zariadenia, radiátory, čo by viedlo k ich korózii, chemickému poškodeniu a v dôsledku toho k rýchlemu zlyhaniu.
 • Cena. Cena teplonosnej kvapaliny je najdôležitejším parametrom pri výbere vhodných materiálov, mnohé z nich s dobrými fyzikálnymi vlastnosťami sa v systémoch nepoužívajú, pretože sú príliš drahé..
 • Teplota. Teplo dodávajúce kvapalinu musí odolávať maximálnym a minimálnym prevádzkovým teplotám, ako aj ich dolným a horným limitom, pričom sa musia zohľadniť núdzové situácie (výpadky prúdu, porucha zariadenia, poškodenie vedenia).
 • Život. Všetky nemrznúce zmesi počas prevádzky menia svoje chemické vlastnosti so zhoršením technických parametrov. Pri použití v automobilovej technológii sa odporúča meniť ich každých 3 až 5 rokov, tento parameter je potrebné vziať do úvahy pri použití ako nemrznúcej kvapaliny pri výbere kompozície s najdlhšou životnosťou.

  Uzavretý okruh vykurovacieho systému

Ako sa nemrznúca zmes líši od vody?

Nemrznúca zmes na vykurovanie má vyššiu hustotu ako voda, takže keď teplota vzduchu klesne, nezmrzne. Preto je možné týmto spôsobom zabrániť nehodám spôsobeným prasknutím potrubia. Nemrznúca zmes by mala byť naplnená v tých systémoch, v ktorých je to možné.

Aké druhy nemrznúcej zmesi sú?

 • Nemrznúca zmes pre vykurovacie systémy je kvapalina na báze etylénglykolu alebo polypropylénglykolu. Etylénglykolová formulácia je toxická a nesmie sa dostať do kontaktu s ľudskou alebo zvieracou pokožkou. Táto látka sa nesmie prehrievať, inak sa rozkladá, čo má za následok tvorbu nerozpustného sedimentu a kyselín, ktoré vedú k korózii potrubia a tvorbe uhlíkových usadenín..
 • Nemrznúca zmes na báze propylénglykolu je pre ľudí bezpečná. Môže byť použitý pre vykurovacie systémy s dvojokruhovým kotlom. V porovnaní s etylénglykolom má táto nemrznúca zmes pre vykurovacie systémy lepší prenos tepla, takže vzduch v miestnosti sa zahrieva rýchlejšie, ale cena je tiež vyššia.

Zloženie nemrznúcej zmesi vždy obsahuje prísady, ktoré zabraňujú tvorbe korózie, vodného kameňa na stenách potrubia, sedimentu, ničeniu polymérových rúrok alebo tesnení.

Nemrznúca zmes

Kvapaliny s nízkym bodom tuhnutia pozostávajú z účinnej látky (nemrznúca zmes 60 – 65%), destilovanej alebo deionizovanej vody (asi 30 – 35% z celkového objemu) a 3-4% špeciálnych prísad (inhibítory korózie), ktoré sú dodávané veľkými zahraničných chemických koncernov (BASF). Výrobca niekedy dodáva na trh lacné kvapaliny s nízkym bodom tuhnutia, medzi ktoré patrí dietylénglykol, ktorý má nízku chemickú stabilitu, a teda aj krátku životnosť..

Ako správne používať nemrznúcu zmes?

Pri zahrievaní sa objem kvapaliny v okruhu zvyšuje a rýchlosť pohybu klesá, a preto bude potrebná ďalšia nádoba a čerpadlo, ktoré pohybu pomôžu..

Pred pridaním nemrznúcej zmesi opláchnite okruh špeciálnym prostriedkom a vodou. Iba potom môžete naplniť nemrznúcu kvapalinu..

Zistite, koľko nemrznúcej zmesi je potrebné a musí byť naplnené odborníkom. V opačnom prípade môžu byť problémy s vykurovaním, netesnosťami. Nemrznúca zmes vo vykurovacom systéme sa vymení po 5 alebo 10 rokoch.

Kedy použiť nemrznúcu zmes?

Predtým, ako sa začnete obzerať po alternatívnych tekutinách, vodu nezľavujte. Ak je vykurovanie inštalované v dome, kde obyvatelia trvale žijú, bude voda jednou z najbezpečnejších a najspoľahlivejších možností..

Ako tepelný nosič má optimálne parametre pre cirkuláciu v obvodoch vykurovacích systémov.

Na vrchole zimných mrazov však najmenšia kryštalizácia vody môže spôsobiť vážnu nehodu so zničením jednotiek potrubia a vykurovacích zariadení..

Ak hovoríme o vidieckom dome, ktorý sa pravidelne preháňa, alebo keď cez víkendy rodina často opúšťa svoje sídlo a necháva kúrenie bez dozoru, použitá chladiaca kvapalina musí byť odolná voči nízkemu teplotnému rozsahu charakteristickému pre región..

Iba na použitie chemických zlúčenín ako nosiča tepelnej energie je potrebné pripraviť vykurovacie okruhy. Systém musí byť úplne zapečatený, pretože kvapalina je v rôznej miere toxická a horľavá.

Aké parametre by mal mať systém ohrevu vody

Vo vykurovacích okruhoch nepoužívajte „čistú“ nemrznúcu zmes. Pretože neriedené nemrznúce zmesi sú agresívne a majú tendenciu stimulovať vývoj korózie, riedia sa vodou

Majiteľ musí vziať do úvahy, že nemrznúcu kvapalinu je potrebné pravidelne meniť, čo je spojené s ďalšími nákladmi.

Niektoré modely kotlových zariadení majú konkrétne odporúčania na používanie určitej značky nosiča tepla. Ak použijete kvapalinu iného zloženia, môžete prísť o záruku na kotol..

Vlastnosti použitia vody ako nosiča tepla

Voda je z hľadiska účinnosti prenosu tepla ideálnym nosičom tepla. Má veľmi vysokú tepelnú kapacitu a tekutosť, čo mu umožňuje dodávať teplo radiátorom v požadovanom objeme. Aký druh vody naplniť? Ak je systém uzavretého typu, môžete naplniť vodu priamo z vodovodu.

Áno, voda z vodovodu je nedokonalá v zložení, obsahuje soli, určité množstvo mechanických nečistôt. A áno, usadia sa na prvkoch vykurovacieho systému. Ale to sa stane raz: v uzavretom systéme chladivo cirkuluje roky, malé množstvo dobitia sa vyžaduje veľmi zriedka. Určité množstvo sedimentu preto neprinesie žiadnu hmatateľnú ujmu.

Voda ako nosič tepla pre vykurovacie systémy je takmer ideálna

Voda ako nosič tepla pre vykurovacie systémy je takmer ideálna

Ak je vykurovanie otvoreného typu, požiadavky na kvalitu vody, ako na nosič tepla, sú oveľa vyššie. Tu dochádza k postupnému odparovaniu vody, ktorá sa periodicky dopĺňa – voda sa dolieva. Ukazuje sa teda, že koncentrácia solí v kvapaline sa neustále zvyšuje. A to znamená, že sa tiež hromadí sediment na prvkoch. Preto sa čistená alebo destilovaná voda naleje do otvorených vykurovacích systémov (s otvorenou expanznou nádržou v podkroví).

V tomto prípade je lepšie použiť destilát, ale dostať ho v požadovanom objeme môže byť problematické a nákladné. Potom môžete naplniť čistenú vodu, ktorá prechádza cez filtre. Najkritickejšia je prítomnosť veľkého množstva solí železa a tvrdosti. Mechanické nečistoty sú tiež zbytočné, ale najľahšie sa s nimi vysporiadate – niekoľko sieťových filtrov s bunkou rôznych veľkostí pomôže zachytiť väčšinu z nich.

Aby ste si nekúpili čistenú vodu alebo destilát, môžete si ju pripraviť sami. Najprv nalejte a postavte, aby sa väčšina železa usadila. Usadenú vodu jemne nalejte do veľkej nádoby a varte (nezatvárajte veko). Tým sa odstránia soli tvrdosti (draslík a horčík). V zásade je taká voda už dobre pripravená a môže sa naliať do systému. A potom dolejte buď destilovanou vodou, alebo čistenou pitnou vodou. Nie je to také drahé ako pôvodná výplň..

Výhody a nevýhody vody ako chladiacej kvapaliny

Voda je najčastejšie používanou teplonosnou kvapalinou a má nasledujúce vlastnosti:

 • Dostupnosť. Voda je všade, takmer nič nestojí, v núdzových situáciách sa dá vždy vypustiť a doplniť..
 • Vysoká špecifická tepelná kapacita. Voda má spomedzi všetkých kvapalín najvyššiu tepelnú kapacitu s priemernou hodnotou 4200 J / kg * K. (4,2 KJ / kg. * K.) – to znamená, že sa pomaly zahrieva a pomaly chladí.
 • Nízka viskozita. Voda má nízku kinetickú viskozitu 1,006 m2 / s (10-6) pri teplote 20 ° C, so zvyšujúcou sa viskozitou klesá a pri prevádzkovej teplote kotla asi 70 C. tento indikátor má hodnotu asi 0,4 m2 / s. (10-6). To znamená, že voda je pri pohybe, keď je do systému tlačená obežným kolesom elektrického čerpadla, menej odolná voči odporu..
 • Nízky koeficient objemovej rozťažnosti. Voda sa po zahriatí mierne zvýši, v porovnaní s nulovou teplotou pri 80 stupňoch sa jej objem zvýši o 2,8%.
 • Šetrnosť k životnému prostrediu. Používanie vody je zdravotne neškodné, v prípade núdzových únikov nepoškodí ľudské zdravie.
 • Neutralita. Voda je chemicky neutrálna vzhľadom na všetky syntetické materiály, nemá škodlivý vplyv na v súčasnosti široko používané potrubia vyrobené zo zosieťovaného polyetylénu (kov-plast) používaného vo vykurovacích systémoch.

  Fyzikálne vlastnosti vody

K nevýhodám patria nasledujúce vlastnosti vody:

 • Vysoký bod mrazu. Toto je hlavná nevýhoda, ktorá neumožňuje prevádzkovať vykurovací systém domu v zime, keď je vypnutý..
 • Korozívne pre oceľ. Použitie vody neumožňuje dlhodobo používať lacnú oceľ ako materiál pre potrubia, je potrebné prevádzkovať rúry vyrobené z drahších materiálov a sanitárne armatúry z farebných alebo nehrdzavejúcich zliatin.
 • Mierka. Keď teplota stúpa, soli obsiahnuté vo vode sa usadzujú na potrubiach, v radiátoroch a vodovodných armatúrach – to vedie k zníženiu úseku pracovného kanála a narušeniu činnosti uzatváracích a regulačných ventilov

Pre referenciu

Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Ak stojíte pred problémom, ako naplniť vykurovací systém v súkromnom dome, mali by ste vziať do úvahy, že by sa nemala používať voda vo svojej obvyklej forme, pretože je bohatá na soli a kyslík. V priebehu času sa z takýchto prísad usadí vodný kameň na vnútorných povrchoch vykurovacieho systému a objaví sa korózia. A aby systém fungoval bez prerušenia, musí byť kvapalina pred použitím zmäkčená..

Na tento účel môžete použiť jednu z existujúcich metód. Môže to byť tepelná alebo chemická technológia. V prvom prípade je technika založená na varení. Voda musí byť umiestnená do kovovej nádrže, v ktorej musí byť zahriata. Varením sa odstráni oxid uhličitý a soli sa uložia na dne nádoby. Stabilné zlúčeniny horčíka a vápnika stále zostanú vo vode. Chemická metóda pracuje s činidlami. Soli sódy, ortofosforečnanu sodného a hydratovaného vápna sa soli stanú nerozpustnými a vypadnú a vytvoria zrazeninu. Následná filtrácia odstráni zvyšky škodlivých látok.

Prečo veľa ľudí vodu odmieta?

Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Ak stojíte pred otázkou, čo nalievať do vykurovacieho systému súkromného domu na zimu, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť vzdať vody. V tomto prípade zohráva dôležitú úlohu taký parameter chladiacej kvapaliny, ako je teplotný režim. Ak teplota v budove klesne pod 0 ° C, kvapalina zamrzne, čo spôsobí poruchu vykurovacieho systému.

Ako si vybrať správnu tekutinu?

druhy nemrznúcej zmesi pre kotly

Dnes sú na trhu so stovkami výrobkových možností pre vykurovacie zariadenia a spotrebný materiál pre ne. Je dosť ťažké vybrať medzi nimi vysokokvalitnú a bezpečnú nemrznúcu zmes, pretože každá značka používa všetky druhy marketingových trikov na upútanie pozornosti kupujúceho na svoj produkt. Aby vlastník domu nespadol na rybárske prúty umiestnené inzerentmi, musí pochopiť, aké požiadavky musí spĺňať kvapalina na vykurovanie kotlov, naliata do okruhu..

Pred kúpou kvapaliny na vykurovanie musí vlastník zistiť niektoré technické vlastnosti kotlov a tiež sa zoznámiť so zoznamom nemrznúcich zmesí, ktoré sú kompatibilné s radiátormi a potrubiami pripojenými k okruhu. Okrem toho je potrebné objasniť prevádzkové parametre vykurovacieho systému a vlastnosti prevádzky..

Ďalej by ste mali študovať špecifické požiadavky špecialistov na nemrznúcu zmes, vďaka ktorým je vykurovací systém produktívny, stabilný a bezpečný..

Dávajte pozor na nasledujúce parametre:

 • Rozsah prevádzkových teplôt;
 • tepelná kapacita;
 • inertné chemické zloženie;
 • prítomnosť antikoróznych vlastností;
 • pri zahrievaní v kvapaline nie je žiadny sediment;
 • stabilita chemických vlastností – hustota, viskozita, tepelná kapacita;
 • žiadne toxické emisie počas používania.

kotly na tuhé palivá

Funkčné vykurovacie kotly na kvapalné palivo, plyn a tuhé palivo vydržia oveľa dlhšie, ak sú naplnené nemrznúcou zmesou s maximálnym rozsahom prevádzkových teplôt, stabilným chemickým zložením a prijateľným výkonom, zaručujúcou ochranu vykurovacích zariadení pred koróziou, vodným kameňom a pevným sedimentom. Takúto kvapalinu si môžete kúpiť iba od dôveryhodného výrobcu. Použitie nesprávnej nemrznúcej zmesi však môže viesť k mnohým nežiaducim účinkom..

Môžu sa objaviť negatívne účinky:

 1. tvorba peny vo vnútri okruhu počas zahrievania chemický vzorec nemrznúcej zmesi

  chladiaca kvapalina;

 2. zrážky, ktoré vyvolávajú prerastanie potrubí a upchatie výmenníka tepla kotla;
 3. tvorba korózie;
 4. výskyt netesností;
 5. porušenie tesnosti kotla;
 6. uvoľňovanie toxických látok.

Výhody a nevýhody

Špeciálna tekutina má množstvo funkcií. Má to svoje pre aj proti. Výhody nemrznúcej zmesi:

 • kompozícia si zachováva svoje vlastnosti a vlastnosti, aj keď je neustále v vykurovacom systéme;
 • nezmrazuje pri teplotách pod nulou;
 • v zariadeniach a potrubiach sa nehromadí vodný kameň;
 • neovplyvňuje stav tesnení a tesnení: nerozpustia sa, nevyschnú ani nenapučiavajú.

Pri nalievaní nemrznúcej kvapaliny do vykurovacieho systému však existujú aj nevýhody:

 • má menšie vlastnosti prenosu tepla;
 • pôsobí agresívne voči kovu;
 • v prípade úniku sa uvoľnia škodlivé látky.

Nemrznúca zmes je navyše viskózna, pri výbere zariadenia pre vykurovací systém je potrebné vziať do úvahy jeho vlastnosti..

V tomto videu sa naučíte výhody nezamrazovania:

Klasifikácia nemrznúcej zmesi

Na trhu je veľa druhov tohto produktu. Nemrznúca kvapalina pre vykurovacie kotly môže byť vyrobená na základe vodného roztoku glycerínu, etylénglykolu, propylénglykolu atď. Pretože všetky látky sú silne korozívne, v zložení kvapalín sú prítomné špeciálne prísady..

Každý druh má určité špecifické vlastnosti:

 • kvapalina na báze etylénglykolu – bežná medzi kupujúcimi, pretože má najdostupnejšie náklady. Je však najtoxickejší a nemôže byť použitý pre dvojokruhové kotly. Po uvoľnení do systému zásobovania vodou môže byť zdraviu škodlivý. Ak teplota varu stúpne nad 110 stupňov, látka môže vytvoriť zrazeninu, ktorá môže prerušiť činnosť viacerých prvkov systému;
 • z propylénglykolu – vlastnosti kompozície sú takmer podobné predchádzajúcim, ale sú menej škodlivé a bezpečnejšie;
 • na báze glycerínu – nemrznúca zmes šetrná k životnému prostrediu, netoxická, chráni systém pred koróziou. Keď prejdete do pevného stavu, nezvyšuje hlasitosť, ale aby sa systém spustil, stačí ho zahriať;
 • z prírodného roztoku bischofitu – má vysokú úroveň prenosu tepla a tepelnej kapacity, bod tuhnutia je nízky a bod varu je vysoký;
 • nosiče soli – vyrobené na základe roztokov sodných, vápenatých a iných minerálnych solí. Silne korozívne pre potrubia.

Výrobky je možné predávať ako v hotovej forme, tak vo forme koncentrátu na prípravu roztoku. Rôzne druhy nemrznúcich zmesí majú svoj vlastný bod tuhnutia. Odborníci sa domnievajú, že je najlepšie použiť formulácie, ktorých bod tuhnutia je 20-25 stupňov pod nulou..

O výhodách a nevýhodách glykolových nemrznúcich zmesí

Hlavnou výhodou umelých nosičov tepla na báze glykolu je konzervácia kvapalnej fázy pri negatívnych teplotách. Uvádzame ďalšie pozitívne body z používania nemrznúcej zmesi v uzavretých systémoch ohrevu vody:

 • chladiace kvapaliny neobsahujú vápenaté a horečnaté soli, ktoré tvoria vodný kameň vo výmenníkoch tepla;
 • vďaka penetračnej schopnosti glykolov dochádza k účinku mazania pohyblivých častí, guľové ventily a termostatické ventily nekysnú, armatúry vydržia dlhšie;
 • teplota varu nemrznúcej zmesi 103-106 ° C posúva okamih odparenia a vetrania v prípade prehriatia kotla na tuhé palivo;
 • keď teplota klesne pod prah mrazu, glykolové roztoky sa zmenia na gélovú hmotu.

Poznámka. Doložka o mierke znamená, že „nemrznúca zmes“ sa riedi demineralizovanou destilovanou vodou.

Kryštalizácia glykolového chladiva

Pri mrazení zmesi glykolu vytvárajú kašu, ktorá nie je schopná zlomiť potrubia a výmenníky tepla

Vysvetlíme posledné 2 body. Bežná voda, často nalievaná do vykurovacieho systému vidieckych domov, začína vrieť pri 96-98 ° C a aktívne uvoľňuje paru. Ak je obehové čerpadlo na zdroji kotla TT, plynná fáza vstupuje do komory s obežným kolesom, čerpanie vody sa zastaví, kotol sa úplne prehrieva. Vyšší bod varu nemrznúcej zmesi umožní odložiť okamih nehody.

Na rozdiel od vody, glykol stužený v mraze neexpanduje a neničí steny potrubia. V prípade zamrznutia bude trpieť jediná jednotka – čerpadlo s núteným obehom. Kryštalizačný gél zasekne obežné koleso a motor vyhorí.

Bohužiaľ, existuje veľa nevýhod nemrznúcich látok:

 1. Etylénglykol je jedovatý – vyžaduje starostlivé zaobchádzanie a likvidáciu roztoku. Glycerín a polypropylénglykol sú neškodné.
 2. Tepelná kapacita „nemrznúcej zmesi“ je o 15% nižšia. Na dodanie potrebného množstva tepla do batérií bude potrebné zvýšiť spotrebu kvapaliny.
 3. Viskozita nemrznúcej zmesi vytvára dodatočný hydraulický odpor. Bude potrebné výkonnejšie a drahšie obehové čerpadlo.
 4. Dobrá tekutosť je dvojsečný meč. Glykoly prenikajú do najmenších únikov, odkiaľ nebude prúdiť obyčajná voda.Nemrznúca zmes uniká v spojoch potrubí a radiátorov
 5. Nosiče tepla a aditíva sa počas prevádzky rozkladajú, strácajú svoje mrazuvzdorné vlastnosti a vypadávajú vo vločkách sedimentu. Maximálna životnosť 1 náplne je 5 rokov, potom sa kúrenie prepláchne a vymení.
 6. Pri použití nemrznúcej zmesi mnoho výrobcov plynových kotlov zbavuje zakúpený výrobok záruky..

Glykolické kvapaliny sú zle kompatibilné s elektrickými kotlami. Pokyny na používanie rôznych nemrznúcich zmesí kategoricky neodporúčajú plniace systémy, ktoré pracujú v spojení s elektrolýznymi ohrievačmi s nemrznúcou zmesou. To znamená, že pre elektródové kotly typu „Galan“ je potrebné špeciálne chladivo vyvinuté špecifikovanou spoločnosťou..

Za výnimočných okolností môže nemrznúca zmes emitovať horľavý plyn, ktorý prerazí automatický odvzdušňovací ventil. Príklad: zdrojom tepla je elektrický kotol, ohrievače sú hliníkové radiátory čínskej výroby. Zahrievanie glykolu spôsobuje komplexnú chemickú reakciu a tvorbu plynu. Túto skutočnosť ukazuje video:

Nové minerálne teplonosné kvapaliny

Rozhodli sme sa zdôrazniť popis týchto kvapalín, pretože sú vyrobené na základe prírodného minerálu – bischofitu. Látka je horečnatá soľ kyseliny chlorovodíkovej, celým názvom je hexahydrát chloridu horečnatého. Výrobca tvrdí, že nasledujúce charakteristiky hotovej nemrznúcej zmesi navrhnutej pre minimálnu teplotu mínus 30 stupňov:

 • farba vodného roztoku je svetlo žltá, hustota je 1117… 1250 kg / m³;
 • bod varu – 116 ° С, bod tuhnutia – mínus 30 ° С;
 • špecifická tepelná kapacita – 0,77 kcal / kg • ° С (3,23 kJ / kg • ° С);
 • vďaka prísadám nedochádza k peneniu a agresívnemu účinku na rôzne tesnenia – silikón, paronit, gumu EPDM a BMS;
 • látka nie je toxická;
 • z hľadiska viskozity a tekutosti je liek veľmi blízky glykolickým chemikáliám.

Nemrznúca zmes na báze bischofitu

Referencia. Výrobok sa objavil na trhu po roku 2010. Cena kvapaliny v roku 2018 je asi 1 dolár. napr. na liter hotového nosiča tepla (-30 ° С).

V porovnaní s tradičnými glykolovými náprotivkami Mineral Nemrznúca zmes má vyššie teploty varu, náklady a zdravotné výhody. Negatívny bod – vysoká hustota a nízka tepelná kapacita, o 23% horšia ako voda.

Praktické používanie chladiacej kvapaliny odhalilo niekoľko nedostatkov, o čom svedčia recenzie majiteľov domov:

 1. Tekutosť roztoku je extrémne vysoká. Vyskytli sa prípady, keď nemrznúca zmes prenikla spájkovaným spojom polypropylénových rúrok.
 2. Pri kontakte so vzduchom sa kvapalná frakcia rýchlo odparí a zanechá znateľné nahromadenie soli. Podobné javy sú pozorované vo výmenníkoch tepla a potrubí, kde prenikli vzduchové bubliny..Interakcia minerálnej chladiacej kvapaliny so vzduchom
 3. Látka reaguje vo zvaroch s holým kovom. Vo vnútri systému sa tvoria stalaktity železa a soli, ktoré zmenšujú prietokovú plochu a upchávajú kaly.
 4. V prípade prehriatia sa nemrznúca zmes zmení na kašu nepochopiteľnej farby, ktorá je znázornená na fotografii.

Prehriata nemrznúca kvapalina kvapká

Vzhľadom na skúsenosti používateľov sa neodvážime odporučiť minerálne nemrznúce zmesi na použitie vo vykurovacích systémoch súkromných domov. Možno časom výrobcovia odstránia vyššie uvedené problémy a roztok chloridu horečnatého bude schopný konkurovať za rovnakých podmienok glykolom..

Voľba „nemrznúcej zmesi“ na vykurovanie

Rada číslo jedna: nemrznúcu zmes nakupujte a dopĺňajte iba v extrémnych prípadoch – na pravidelné vykurovanie vzdialených vidieckych domov, garáží alebo budov vo výstavbe. Skúste použiť vodu – čistú a destilovanú, toto je najmenej obťažujúca možnosť.

Pri výbere mrazuvzdorného nosiča tepla dodržiavajte nasledujúce odporúčania:

 1. Ak je váš rozpočet obmedzený, vezmite si etylénglykol akejkoľvek známej značky – Teply Dom, Dixis, Spektrogen Teplo OZh, Bautherm, Termo Tactic alebo Thermagent. Náklady na koncentrát -65 ° C od spoločnosti Dixis sú iba 1,3 USD. e. (90 rubľov) na 1 kg.
 2. Ak existuje riziko, že sa nemrznúca zmes dostane do vody pre domácnosť (napríklad prostredníctvom nepriameho vykurovacieho kotla, dvojokruhového kotla), alebo máte veľké obavy o životné prostredie a bezpečnosť, kúpte si neškodný propylénglykol. Majte však na pamäti: cena chemikálie je vyššia, hotový roztok Dixis (mínus 30 stupňov) bude stáť 100 rubľov (1,45 cu) za kilogram.
 3. Pri veľkých vykurovacích systémoch odporúčame použiť chladivo XNT premium. Kvapalina je vyrobená na báze propylénglykolu, ale zároveň má zvýšenú životnosť – 15 rokov.
 4. Nekupujte glycerínové roztoky vôbec. Dôvody: sedimentácia v systéme, príliš vysoká viskozita, sklon k tvorbe peny, veľký počet nekvalitných výrobkov zváraných z technického glycerínu.

  Prečo je nemrznúca zmes glykolu lepšia ako glycerín

  Vo svetle lampiónu sú viditeľné najmenšie biele vločky – zrazenina technického glycerínu

 5. Pre elektródové kotly je potrebná špeciálna kvapalina, napríklad XNT-35. Pred použitím sa vždy poraďte s výrobcom..
 6. Nezamieňajte automobilovú nemrznúcu zmes s vykurovacími chemikáliami. Áno, obe formulácie sú vyrobené na báze glykolu, ale balenia aditív sú úplne odlišné. Chladiaca kvapalina motora nie je kompatibilná s ohrevom vody v bytovom dome.
 7. Pre otvorené a gravitačné vykurovacie systémy je lepšie použiť vodu, v extrémnych prípadoch – propylénglykol zriedený o mínus 20 ° C.
 8. Ak je vykurovacie vedenie vyrobené z pozinkovaných rúr, je zbytočné kupovať zmesi glykolu. Látka si poradí so zinkom, príde o balík prísad a rýchlo sa znehodnotí.

Objasnenie. Je nerentabilné používať mrazuvzdornú kvapalinu pre otvorený vykurovací systém. Horúca nemrznúca zmes sa odparí do atmosféry prostredníctvom expanznej nádrže, nemrznúcu zmes bude potrebné neustále dopĺňať a míňať peniaze. Je neprijateľné čerpať etylénglykol, pretože jeho pary sú toxické.

Na tému škodlivosti formulácií etylénglykolu existuje veľa kontroverzií, a to aj na stránkach stavebných fór. Bez toho, aby sme popierali škodlivé účinky chemikálie na ľudské zdravie, upozorňujeme na presvedčivý fakt.

Majitelia domov, ktorých uzavreté systémy sú dobre nainštalované, používajú lacný glykol už roky bez najmenších problémov. Vypočujme si názor odborníka na video:

Kritériá výberu

Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Faktor spoločný pre všetky nosiče tepla, ktorý ovplyvňuje výber produktov, je jeho environmentálna bezpečnosť. Ľudské zdravie a pohodlie v domácnosti závisia od kvality a typu chladiacej kvapaliny naliatej do vykurovacieho systému..

V prvom rade výber tekutiny závisí od konštrukcie vykurovacieho systému. Je dôležité, z akého materiálu je vyrobený. Faktory dôležité pre výber tepelného nosiča sú výkon čerpadiel a radiátorov zapojených do vykurovacieho systému, ako aj vzhľad vykurovacieho kotla..

Pri prvom nákupe tekutiny je lepšie požiadať o radu odborníka. To vám umožní získať odborné rady a vyhnúť sa zlyhaniu vykurovacieho systému vidieckeho domu. Podľa odborníkov je vo vykurovacích systémoch vidieckych domov lepšie používať kvapaliny s bodom tuhnutia -20-25 ° C..

Keď voda zamrzne, jej objem sa výrazne zvýši, čo v prípade núdze v chladnom období môže viesť k prasknutiu potrubí a radiátorov. Použitie nemrznúcej zmesi túto možnosť úplne vylučuje. Je dôležité, aby jeho zloženie bolo vysoko kvalitné a spoľahlivé..

Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Každý vykurovací systém má svoje vlastné výkonové charakteristiky. Niektoré z nich je potrebné vziať do úvahy pri výbere typu chladiacej kvapaliny. Medzi nimi je minimálna teplota okolia a maximálna teplota chladiacej kvapaliny počas zahrievania. Oba tieto ukazovatele sú hraničné, keď kvapalina prechádza do iného fyzického stavu..

Mnoho výrobcov vyrába vykurovacie kotly, v ktorých je prísne zakázané používanie nemrznúcich kvapalín..

Po určení výkonnostných charakteristík chladiacej kvapaliny nezabudnite venovať pozornosť jej výrobcovi a nákladom. Pre obytné miestnosti je mimoriadne dôležité naplniť vykurovací systém kvapalinou šetrnou k životnému prostrediu. Chladiace kvapaliny s uplynutou životnosťou môžu byť pre ľudí smrteľné..

Dôležitým kritériom pre výber tekutiny je jej chemické zloženie a typ prísad, ktoré sú do nej pridané. Tí druhí venujú priamu pozornosť možnému obdobiu používania chladiacej kvapaliny v systéme. Na organických nemrznúcich zmesiach môžete pracovať najdlhšie..

Odporúčania pre výber

Voda, na rozdiel od akejkoľvek nemrznúcej zmesi, je kvapalina šetrná k životnému prostrediu. Môže však spôsobiť vodný kameň a koróziu. Ak však rodina žije v dome natrvalo, voda je prijateľnejšou možnosťou vykurovania..

Je však lepšie použiť špeciálne kvapaliny, keď sa v chladnom období čas od času zapne kúrenie. Faktom je, že ak by sa kúrenie nezačalo na začiatku chladu, existuje riziko zlomenia potrubia v dôsledku zvýšenia objemu vody počas prechodu do tuhého stavu. Pri nemrznúcej zmesi je tento problém vylúčený..

nemrznúca zmes

Pri výbere nemrznúcej zmesi sa musíte spoľahnúť na samotný vykurovací systém

Prvky pre samotný vykurovací systém je potrebné vybrať s prihliadnutím na to, čo sa presne použije – voda alebo nemrznúca zmes, potom budú riziká oveľa menšie. Ak však vykurovací systém funguje už nejaký čas a bolo rozhodnuté zmeniť vodu na nemrznúcu zmes, odporúča sa pri výbere jedného alebo druhého z jeho typov zvážiť nasledujúce:

 • mal by sa zvoliť určitý typ nemrznúcej zmesi na vykurovanie súkromného domu so zameraním na samotný dizajn vykurovacieho systému. Tu je dôležité, z akého kovu sú jeho časti vyrobené, aký výkon majú čerpadlá a radiátory a aký typ kotla sa používa;
 • kompozícia musí byť spoľahlivá a vysokej kvality;
 • navigovať vo vlastnostiach aditív, ktoré sú obsiahnuté v nemrznúcej zmesi, aby ste vedeli, ako môže ovplyvniť materiál zariadenia;
 • je potrebné riediť nemrznúcu kvapalinu striktne podľa pokynov;
 • pri použití nezabúdajte na životnosť nemrznúcej zmesi (vo väčšine prípadov ju nemožno používať dlhšie ako 5 rokov).

Ak je kvapalina zakúpená prvýkrát, môžete sa obrátiť na špecialistu v obchode, ktorý vám poradí najvhodnejšiu možnosť pre každý jednotlivý prípad. Správna voľba je zárukou, že vykurovací systém bude fungovať úplne.

Výpočet objemu a plnenie

Aby sa predišlo nehodám, je potrebné naliať kvapalinu do vykurovacieho systému v striktne definovanom objeme. Vypočítava sa s prihliadnutím na nasledujúce faktory:

 • typ vykurovacieho systému;
 • jej materiál;
 • vnútorný objem kotla;
 • oblasť miestnosti, ktorá sa má vykurovať.

Odporúča sa vykonať výpočet podľa pokynov pre zariadenie a tiež vziať do úvahy, či v ňom možno vôbec použiť nemrznúcu zmes. Existujú však situácie, keď o tom v technickej dokumentácii nie sú žiadne informácie, potom sa výpočet vykoná štúdiom príslušnej literatúry. A v niektorých prípadoch budete potrebovať pomoc špecialistu, ktorý vám pomôže vykonať všetky výpočty a uviesť systém do prevádzky..

nemrznúca kvapalina

Po naliatí nezabudnite zariadenie vyskúšať

Musíte tiež vedieť, ako správne naplniť chladiacu kvapalinu do systému. Ak už obsahuje staré médiá, bude ho potrebné vypustiť. Je tiež potrebné skontrolovať stupeň kontaminácie, možno bude potrebné najskôr vyčistiť systém, inak zmiešanie dvoch nemrznúcich zmesí spôsobí neočakávanú chemickú reakciu..

V uzavretom systéme musí byť plniaci bod pod inými ohrievačmi. Nemrznúca zmes sa naleje cez čerpacie zariadenie, ale je potrebné, aby tlak v potrubiach nebol vyšší ako 3 atmosféry. A ak je otvorený, plnenie sa musí vykonať cez hornú expanznú nádrž.

Potom sa testuje prevádzka zariadenia. Teplota v systéme stúpa, počas ktorého sa kontroluje tesnosť jednotiek a absencia zbytočného hluku počas cirkulácie chladiacej kvapaliny.

Počas používania systému bude potrebné pravidelne dopĺňať nemrznúcu zmes, takže je lepšie ho kúpiť s určitou rezervou.

Obmedzenia a výhrady

Ako už bolo spomenuté, mali by ste si vybrať správnu nemrznúcu zmes pre vykurovací systém súkromného domu v závislosti od jeho typu. Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že nie je vhodný pre všetky kotly. V prípade nedodržania odporúčaní môže dôjsť k poruche zariadenia v dôsledku poškodenia potrubí..

Ak má zariadenie pozinkovaný povrch, neodporúča sa používať nemrznúcu zmes. V tomto prípade sa ochranná vrstva rýchlo zrúti a prvok časom zlyhá. Pretože má vykurovací systém vysokú viskozitu, musí byť dodatočne vybavený obehovými čerpadlami. Ich výkon navyše závisí od kritickej úrovne teploty tuhnutia: čím nižšia je, tým vyšší by mal byť výkon..

Nemrznúcu zmes je potrebné striktne meniť podľa pokynov výrobcu. Časom stráca svoje vlastnosti, čo negatívne ovplyvňuje činnosť celého systému. Neodporúča sa používať nemrznúce zmesi pre automobily, pretože sú vyrobené prevažne z nebezpečných látok..

Ak je nemrznúca zmes vo forme koncentrátu, musí sa zriediť iba v destilovanej vode. Tečúca voda obsahuje mnoho cudzích látok, ktoré v kombinácii môžu spôsobiť nebezpečnú chemickú reakciu.

Môžem to urobiť sám?

Nemrznúca zmes je roztok, v ktorom voda predstavuje až 70% celkového objemu, zvyšok sú prísady, ktoré znižujú prah kryštalizácie na minimálne hodnoty. Patria sem hlavná zložka (glycerín, etylénglykol a ďalšie) a prísady, ktoré so zvýšenou teplotou zabraňujú tvorbe peny a kryštalickej zrazeniny.

A ak si môžete vybrať hlavnú zložku sami, potom je výber správneho aditíva náročný, pretože ich úplné zloženie nebolo úplne študované a výrobcovia ho nezverejňujú. Z tohto dôvodu nebude správne pracovať s kompozíciou doma..

Ak zanedbáte toto odporúčanie a urobíte si nemrznúcu zmes na vykurovanie domu sami, sú možné nasledujúce dôsledky:

 • keď sa chladiaca kvapalina zahrieva, hladina peny sa zvyšuje, čo vedie k rýchlej tvorbe sedimentu na stenách radiátorov a potrubí;
 • v dôsledku zníženia prenosu tepla domáceho nemrznúceho prostriedku sa účinnosť vykurovania výrazne zníži;
 • domáca vykurovacia kvapalina môže mať zlý vplyv na oceľ kvôli veľkému množstvu kyslíka a korózia sa urýchli.

Aby sa tomu zabránilo, je prísne zakázané používať nekvalitnú alebo domácu nemrznúcu zmes. Kvapalina by mala byť vybraná iba z továrenskej výroby a od spoľahlivého výrobcu..

Pred naliatím nemrznúcej zmesi do vykurovacieho systému si musíte znova pozorne prečítať jeho pokyny, možno je používanie tohto vykurovacieho telesa zakázané. Tá istá kvapalina musí byť zvolená správne a spĺňať všetky požiadavky na použitie..

Aké sú kritériá pre výber typu chladiacej kvapaliny?

domáca vykurovacia kvapalina

Otázka, ako naliať kvapalinu do vykurovacieho systému a akú nemrznúcu zmes uprednostniť, začína trápiť majiteľov nehnuteľností dlho pred prvým spustením kotla. Faktom je, že nemrznúca zmes je vybraná pre konkrétne modely vykurovacích zariadení používaných v dome. Majiteľ tiež stavia na ďalších parametroch – typ bývania, vlastnosti vykurovacieho systému v ňom, ich finančné možnosti atď..

vykurovaciu vodu

Hlavnou zárukou správne zvolenej nemrznúcej zmesi sú dobre umiestnené priority. Napríklad, ak je dom určený na celoročné bývanie a majitelia ho neplánujú opustiť počas zimy a pozastaviť prevádzku vykurovacieho okruhu, potom v systéme môže byť namiesto nemrznúcej zmesi použitá obyčajná voda. V ostatných prípadoch, keď je prioritou spoľahlivosť a stabilita vykurovacieho okruhu, si musí vlastník vybrať celoročnú nemrznúcu zmes, ktorá ušetrí drahé vykurovacie zariadenia pred nehodami a ochráni dom pred zamrznutím. Je tiež dôležité vziať do úvahy kritériá pre náklady na nemrznúcu zmes, jej toxicitu, horľavosť atď..

Nemrznúce kvapaliny ako nosič tepla

Použitie nemrznúcej zmesi v vykurovacích zariadeniach je relevantnejšie pre drsné zimy charakteristické pre stredné klimatické pásmo. V porovnaní s obyčajnou vodou má oveľa nižší bod tuhnutia, ktorý spoľahlivo ochráni vykurovacie zariadenie pred poškodením v dôsledku zamrznutia kvapaliny, aj keď je elektrická energia alebo plyn vypnutý na dlhší čas. Jedinečné vlastnosti kvapaliny, ako aj ďalšie prísady, chránia rúry pred vodným kameňom a koróziou. V našej klíme je nemrznúca zmes bezpodmienečne najlepšou možnosťou na tankovanie vykurovacích zariadení..

Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Čo je nemrznúca zmes? Hlavnou zložkou je propylénglykol alebo etylénglykol, do ktorého bolo pridané značné množstvo vody, ako aj cielené aditíva.

Koncentrácia propylénglykolu v nemrznúcej zmesi určuje jej mrazuvzdornosť, čím viac je, tým nižšia by mala byť teplota na začiatku procesu kryštalizácie kompozície. Na zníženie korozívneho účinku chladiacej kvapaliny sa používajú špeciálne inhibítory – chemické zlúčeniny, ktoré inhibujú proces vstupu kvapaliny do reakcie s kovom a inými látkami. Aby sa zabránilo tvorbe kalu, je v kompozícii zahrnutý inhibítor vodného kameňa, ktorý zabraňuje tvorbe peny počas cirkulačného procesu a znižuje riziko rozpustenia a napučania tesnení.

Nemrznúca zmes ako nosič tepla na vykurovanie nezmrzne v rozsahu prevádzkových teplôt, ale ak dôjde k tuhnutiu, nerozpína ​​sa ako voda a nevyvoláva zničenie vykurovacieho zariadenia. Zmrazením sa stáva želatínovým a nemení svoj objem, návrat do kvapalného stavu nemá žiadne dôsledky pre chladivo a zariadenie.

Dnes v špecializovaných predajniach nájdete nemrznúce zmesi s minimálnou teplotou -65 alebo -30 stupňov. V prípade potreby je možné koncentráciu kompozície zmeniť pridaním destilovanej vody. Chemické zloženie kvapaliny je navrhnuté tak, aby fungovalo 10 sezón alebo 5 rokov, po uplynutí tejto doby je potrebné vymeniť všetku nemrznúcu zmes v systéme..

S mnohými výhodami nemrznúcej zmesi by ste nemali zabúdať na jej nevýhody. Ak porovnáme prevádzkové teploty nemrznúcej zmesi a vody, ukazuje sa, že tepelná kapacita nemrznúcej zmesi je o viac ako 15% nižšia, a preto teplo horšie akumuluje a horšie odovzdáva. Preto je spotrebiteľ nútený kúpiť si výkonnejšie vykurovacie zariadenie a vynaložiť viac zdrojov na udržanie požadovanej teploty. Vzhľadom na zvýšenú viskozitu nemrznúcej zmesi, ktorá je v porovnaní s vodou 5 -krát vyššia, bude na udržanie požadovaného tlaku potrebné výkonné obehové čerpadlo. Súčasne sa zvýši spotreba elektrickej energie o 10%. Majúc na pamäti, že nemrznúca zmes sa pri zmrazovaní nerozťahuje, treba mať na pamäti, že pri zahrievaní je jej tepelná rozťažnosť oveľa väčšia ako pri vode, preto je pri jej použití potrebná väčšia expanzná nádoba. V prípade prehriatia môže nemrznúca zmes navyše nenávratne stratiť svoje vlastnosti..

Odborníci odporúčajú určiť typ chladiacej kvapaliny ešte pred inštaláciou vykurovacieho systému, je to tento prístup, ktorý zaručuje dlhú životnosť všetkých zariadení, spontánne preškolenie môže byť spojené s vážnymi problémami a zdĺhavými opravami.

Chemické zloženie nemrznúcej zmesi je dosť agresívne: reaguje s pozinkovanými povrchmi, čo spôsobuje nenapraviteľné škody na technických prvkoch, pričom takéto susedstvo mení zloženie chladiacej kvapaliny a prispieva k tvorbe sedimentu, ktorý môže zablokovať celý systému. Gumové tesnenia sú tiež citlivé na toto prostredie, takže ich bude potrebné meniť oveľa častejšie ako pri použití teplovodného ohrevu..

Ekologická nezávadnosť nemrznúcej zmesi tiež vyvoláva mnoho otázok počas používania. V procese pohybu potrubím môže nemrznúca zmes peniť, čo môže spôsobiť problémy s nastavením a vyvážením systému. Majiteľ domu vykurovaného nemrznúcou zmesou by mal mať vždy na sklade kanister s chemikáliami, aby v prípade úniku rýchlo vyplnil medzeru..

Aplikácia nemrznúcej zmesi

Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Pred kúpou kotla na vykurovanie domu sa uistite, že umožňuje použitie tohto typu nemrznúcej zmesi, inak môžete prísť o záruku z výrobného závodu. Koncentrované formulácie je možné zmiešať s destilovanou vodou. Pri inštalácii rozvodov nie je potrebné používať tvarovky a pozinkované rúry a vykurovací kotol musí byť navrhnutý tak, aby udržiaval teplotu nepresahujúcu +70 stupňov. Protimrazový systém bude vyžadovať výkonné čerpadlo a objemovú nádrž, ktorá je viac ako dvakrát väčšia ako nádrž na vodu..

Na plynulý pohyb nemrznúcej zmesi budú potrebné rúry s väčším priemerom a pomerne objemné radiátory. Automatické vetracie otvory tu nebudú fungovať – ​​budete musieť nainštalovať manuálne kohútiky Mayevského. Ako tesnenie je možné použiť iba chemicky odolnú gumu..

Ako naplniť vykurovací systém v súkromnom dome: tipy a triky

Najbežnejšími dnes vo väčšine krajín vrátane Ruska sú vykurovacie systémy naplnené kvapalným nosičom tepla. Jedná sa o komplex zariadení – zložitý alebo jednoduchý. V druhom prípade hovoríme o otvorenom obvode. Ako súčasť takýchto systémov:

 • kotolne;
 • tepelné výmenníky;
 • čerpacie stanice.

Všetky jednotky sú prepojené potrubím. Kvalita a vlastnosti cirkulujúcej kvapaliny ovplyvnia činnosť zariadenia, preto je dôležité zvoliť správnu chladiacu kvapalinu, o ktorej sa bude diskutovať v článku.

Aká by mala byť chladiaca kvapalina

Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Ak stojíte pred otázkou, ako naplniť vykurovací systém v súkromnom dome, potom musíte zistiť, aká by mala byť chladiaca kvapalina. Ideálna tekutina pre túto úlohu ešte nebola vynájdená. To naznačuje, že každý zo známych materiálov je prevádzkovaný za určitých podmienok..

Dôležitým faktorom je teplota chladiacej kvapaliny, keď je porušená, látka môže zmeniť svoje vlastnosti, čo vedie k zastaveniu prevádzky systému. Správne vykurovacie médium by malo v krátkom čase prenášať viac tepla, malo by mať nízku viskozitu, nemalo by spôsobovať koróziu a nemalo by predstavovať nebezpečenstvo pre obyvateľov domu. Pri prenose tepla by okrem iného mali byť tepelné straty minimálne a nízka viskozita sa stane indikátorom rýchlosti čerpania a zvýšenia účinnosti..

Ak premýšľate nad otázkou, ako naplniť vykurovací systém v súkromnom dome, mali by ste vedieť, že to alebo ono chladivo môže spôsobiť koróziu, v dôsledku čoho budete pri výbere mechanizmov a častí systému čeliť obmedzeniam.

Bezpečnosť použitia

Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Ak hovoríme o bezpečnosti, potom by chladiaca kvapalina nemala prekročiť normy pre toxicitu, teplotu vznietenia, rovnaké požiadavky sú kladené aj na kvapalné pary. Dôležitým faktorom pri výbere sú náklady. Cena by mala byť relatívne nízka, inak by mal byť spotrebiteľ schopný používať chladiacu kvapalinu dlhší čas bez jej výmeny.

Aké chladivo je vhodné pre hliníkové radiátory

Pre systém hliníkových radiátorov môžete použiť chladiacu kvapalinu na báze etylalkoholu, ktorú si môžete ľahko pripraviť sami. Nakoniec bude možné získať kvapalinu, ktorá bude nemrznúcou zmesou, ktorá obsahuje etylalkohol a destilovanú vodu. Táto kvapalina bude mať o niečo vyššiu viskozitu ako obyčajná voda. Tento údaj však bude nižší ako v prípade továrenských nemrznúcich zmesí..

Tekutosť tejto tekutiny je menšia ako tekutosť nemrznúcej zmesi, čo umožňuje zanedbať požiadavky na tesnosť spojov obvodov. Takáto kvapalina nepoškodí gumové tesnenia systému. Keď spotrebitelia premýšľajú nad otázkou, čo naliať do vykurovacieho systému súkromného domu s hliníkovými radiátormi, pokúšajú sa vybrať práve také zmesi, pretože majú jednu dôležitú výhodu oproti iným možnostiam, ktorá je vyjadrená v schopnosti používať kompozície na kovové radiátory. Je to spôsobené tým, že alkohol zabráni vzniku korózie, a to je dôležité pre tie systémy, ktorých zničenie môže spôsobiť nepríjemné následky. V tomto prípade sa odporúča použiť tvrdú vodu, ktorá spolu s alkoholom zabráni tvorbe vodného kameňa na vnútorných povrchoch výrobkov. Zrazenina sa vytvorí v tuhej forme a pri preventívnom praní sa dá ľahko zlikvidovať.

Druhy vykurovacích kvapalín

Vykurovací kotol na kvapalné palivo, plyn alebo tuhé palivo môže okrem vody vo svojom výmenníku tepla ohrievať aj rôzne druhy kvapalín..

Tekutina používaná na vykurovanie domu by nemala zhoršovať výkon systému, ale naopak, mala by prispievať k spoľahlivej ochrane vykurovacích zariadení.

Aby splnili tieto požiadavky, výrobcovia pri vývoji technológií na výrobu kvapaliny do kotlov venujú osobitnú pozornosť zloženiu. Hlavná zložka používaná pri výrobe vykurovacích kvapalín ovplyvňuje jej vlastnosti, vlastnosti a kompatibilitu s rôznymi druhmi vykurovacích zariadení..

Najbežnejšie kvapaliny sú založené na nasledujúcich zložkách:

 • etylénglykol;
 • propylénglykol;
 • glycerol.

Vlastnosti kvapalného etylénglykolu

kvapalina na báze etylénglykolu

Tento typ nemrznúcej zmesi by sa mal používať iba vtedy, ak je majiteľ presvedčený o úplnej tesnosti obvodu. Etylénglykol je žieravá a dosť toxická látka, ktorá pri nesprávnom použití môže spôsobiť vážne ohrozenie zdravia domácností. Tento prvok je bezpečný v kvapalnom stave, ale keď sa dostane do plynného stavu, je toxický. Ďalšiu pozornosť treba venovať skutočnosti, že nalievanie etylénglykolu do okruhu je zložité a namáhavé, takže majitelia by mali preskúmať ďalšie možnosti nemrznúcej zmesi.

Nemrznúca zmes etylénglykolu – kedy si vybrať

Na trh sú dodávané dva hlavné typy nemrznúcej zmesi etylénglykolu (červená farba), ktorej kryštalizačná teplota je -30 a -65 ° C, napriek svojej toxicite sa dá bez veľkých obáv používať v uzavretých vykurovacích systémoch. Na rozdiel od liekov a domácich chemikálií, ktoré sú doma na prístupných miestach, nepredstavuje veľkú hrozbu pre zdravie detí a zvierat v uzavretom okruhu..

Etylénglykol je škodlivý iba vtedy, ak sa dostane do tela (deti môže lákať jeho sladká chuť), dlhodobé vdýchnutie jeho pár spôsobuje krátkodobú poruchu zdravia, ak príde do kontaktu s pokožkou rúk v prípade likvidácii netesnosti alebo prieniku potrubia, stačí ich opláchnuť vodou.

Porovnanie bodu tuhnutia nemrznúcej zmesi

Nemrznúca zmes na báze propylénglykolu

tekutina na báze propylénglykolu

Akékoľvek palivo na vykurovanie kotlov počas spaľovania ohrieva chladiacu kvapalinu vo výmenníku tepla. Ak je v tomto okamihu vo vykurovacom telese kotla chladiaca kvapalina na báze propylénglykolu, potom sa majiteľ nemusí obávať o svoju bezpečnosť a bezpečnosť svojich rodinných príslušníkov. Táto nemrznúca zmes je neškodná, preto sa odporúča používať v otvorených a uzavretých vykurovacích systémoch. Tento typ nemrznúcej zmesi má kryštalizačnú teplotu 80 stupňov Celzia. Vysoká hodnota indikátora naznačuje kompatibilitu nemrznúcej zmesi s vysokoteplotnými kotlami. Medzi mínusy kvapaliny stojí za zmienku jej vysoké náklady..

vykurovacia kvapalina teplý dom

Ako príklad zvážte vykurovaciu kvapalinu Warm House, ktorá chráni obvod pred mrazom pri teplotách až -30 stupňov. Na jeden liter, asi 65 rubľov za túto kvapalinu na vykurovanie, je cena teplého domu pre tento ukazovateľ dosť nákladná nemrznúca zmes. Napriek tomu nároční kupujúci radšej kupujú kvapalinu na vykurovanie teplého domu, ktorí si vyberajú kvalitu, nie lacnosť..

Tekutina na báze glycerínu

kvapalina na báze glycerínu

Tento typ nemrznúcej zmesi sa používa v obvodoch s paronitovými tesneniami, pretože vysoká tekutosť kvapaliny spôsobuje zničenie gumových tesnení. Ak tento bod neberiete do úvahy, potom môžete nemrznúcu zmes na báze glycerínu nazvať lacnou, bezpečnou a celkom praktickou kvapalinou na vykurovanie. Používa sa v rôznych typoch vykurovacích systémov, avšak táto kompozícia sa osvedčila najlepšie pri použití v okruhoch s vykurovaním kachľami..

Nemrznúca zmes na báze etylénglykolu

Jedna z najobľúbenejších nemrznúcich zmesí je hrdá na svoje miesto na pultoch obchodov vďaka najdemokratickejšej cene vzhľadom na jednoduchý výrobný proces..

Tekutina obsahuje asi 4% aditív, ktoré zabraňujú peneniu etylénglykolu pri vysokých teplotách. Patria sem aj inhibítory, ktoré zabraňujú korózii napadnúť kovové povrchy..

Vzhľadom na agresivitu etylénglykolu sa výrobok používa iba zriedený na ochranu vnútra rúrok a radiátorov.

Nemrznúca kvapalina do potrubí a radiátorov teplovodného ohrevu

Etylénglykol je agresívny voči potrubiam, zariadeniam a spojom, toxický, ale má dobrý tepelný výkon

Hlavnou nevýhodou etylénglykolu je jeho toxicita. Minimálne množstvo tejto látky v ľudskom tele môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Preto musí mať celý vykurovací systém najvyšší stupeň tesnosti..

Ďalšou medzerou v použití etylénglykolu je konštantná kontrola teploty. Ak kotol zahreje kvapalinu na teplotu blízku bodu varu, kompozícia sa začne rozkladať vyzrážaním tuhej zrazeniny a uvoľňovaním kyselín, čo má deštruktívny účinok na všetky vykurovacie zariadenia.

Špecifikovaná nemrznúca zmes je vhodná iba pre tie systémy, kde je možné presne udržiavať teplotný režim, ale nie všetky kotlové zariadenia sú vybavené takouto možnosťou..

Nosič tepla pre elektródový kotol

Tento typ zariadenia by mal byť zaznamenaný samostatne, pretože elektródové kotly vyžadujú špeciálny typ nosiča tepla. V tomto prípade sa kvapalina zahrieva v dôsledku ionizácie pôsobením striedavého prúdu.

Nemrznúca zmes musí mať určité chemické zloženie, ktoré by mohlo poskytnúť tri podmienky: správne hodnoty elektrického odporu, elektrickej vodivosti a ionizácie.

Výrobcovia elektródových kotlov poskytujú svoje vlastné prísne odporúčania na používanie chladiacich kvapalín konkrétnych značiek. Nemrznúcu zmes je preto potrebné vyberať so špeciálnou starostlivosťou, aby nedošlo k strate záruky..

Akú chladiacu kvapalinu zvoliť pre vykurovacie systémy s elektródovým kotlom

Každý model elektródového kotla je obmedzený na určité značky chladiacej kvapaliny. Pri použití iného zloženia si výrobca vyhradzuje právo neplniť záručné povinnosti

Recenzia na výrobky obľúbených značiek

kvapalina pre vykurovacie systémy teplý dom

Zodpovedný spotrebiteľ sa zaujíma nielen o porovnanie vykurovacích palív a výber najekonomickejšej možnosti, ale aj o analýzu typov nemrznúcich zmesí dostupných od rôznych výrobcov. Nemrznúca kvapalina pre vykurovacie systémy Warm House, ktorá je kompatibilná s otvorenými a uzavretými vykurovacími systémami, je na dnešnom trhu v aktívnom dopyte. Pri výbere ruskej značky Warm House, kvapaliny na vykurovanie, z ktorej sa predáva v špecializovaných predajniach, si môžu byť kupujúci istí bezpečnosťou nemrznúcej zmesi.

Na domácom trhu sú žiadané výrobky iných značiek, medzi nimi:

 1. kvapalina pre vykurovacie systémy komfortná technológia

  Komfortná technológia;

 2. Dixis;
 3. Galantský chránič;
 4. VelTerm atď..

Čo nalievať do vykurovacieho systému súkromného domu – výber výrobcu nemrznúcej zmesi

Pri kúpe nemrznúcej zmesi by ste si mali vybrať kompozície od domáceho výrobcu – ich cena je oveľa nižšia ako pri dovážaných s rovnakými ukazovateľmi (veľa tekutín sa vyrába na základe dovážaného farmakologického propylénglykolu, preto sú ich vysoké náklady).

Najznámejšími dodávateľmi ich produktov sú Forward Group (Dixis, Teply Dom), VintKhim (značka Hot Blood), Primoclima, Obninskorgsintez (značky Thermagent, Sintec, Sintoil), pri výbere produktu je ťažké uprednostniť akéhokoľvek výrobcu – všetky glykoly majú prakticky rovnaké zloženie, približne rovnaké náklady a vysokú životnosť 5 rokov.

Populárne značky nemrznúcej zmesi pre súkromný dom

Vlastnosti nalievania nemrznúcej zmesi do systému

Ak dom používa vykurovacie kotly na kvapalné palivo, plyn alebo uhlie, potom by mal majiteľ pred prvým nalievaním nemrznúcej zmesi vykonať niekoľko prípravných prác. Na začiatok by ste sa mali zoznámiť s pokynmi pre vykurovacie zariadenia, pretože vykurovací kotol na kvapalné palivo môže pracovať s úplne iným typom nemrznúcej zmesi ako s kotlom na plynné palivo. Potom bude musieť vlastník vypustiť všetku vodu zo systému a posúdiť stupeň kontaminácie potrubí na základe jeho zloženia..

Ďalšie práce sa vykonávajú v nasledujúcom poradí:

 • nalievanie kvapaliny do vykurovacieho systému

  systém sa prepláchne špeciálnym roztokom;

 • zloženie chladiacej kvapaliny je pripravené v súlade s odporúčaniami špecifikovanými výrobcom nemrznúcej zmesi;
 • hotová kompozícia sa privádza do vykurovacieho okruhu pomocou čerpacieho zariadenia (odporúča sa čerpať kvapalinu do systému z najnižšieho bodu);
 • kontroluje sa tlak v okruhu a jeho súlad s hodnotami uvedenými v schéme vykurovania;
 • vykoná sa skúšobný štart vykurovacieho systému s plynulým nárastom teplotných podmienok.

Ak je testovací beh úspešný, vlastník môže začať plnohodnotnú prevádzku systému. Ak sú v dome inštalované plynové ohrievače alebo kotly na vykurovací olej, ktorých cena začína od štyristo dolárov, potom po potvrdení tesnosti všetkých prvkov okruhu môže vlastník zapnúť kotly na plný výkon a použiť vykurovanie systémy podľa vlastného uváženia.

Napriek vynikajúcim charakteristikám spotrebiteľa môže nesprávne zvolená vykurovacia kvapalina viesť k poruche kotla a poškodiť drahé vykurovacie zariadenia..

Kľúčom k spoľahlivému, stabilnému a trvanlivému obvodu je kompatibilita všetkých hlavných a spotrebných prvkov, preto je potrebné kvapalinu pre kotol vyberať zodpovedne a správne..

Správnym výberom nemrznúcej zmesi majiteľ zvýši výkon systému, ochráni vnútorné prvky kotla pred koróziou a vodným kameňom a tiež ochráni radiátory pred stratou tesnosti v dôsledku zamrznutia..

Koľko objemu musíte naplniť?

Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Množstvo kvapaliny naliatej do vykurovacieho systému závisí od rôznych faktorov. Medzi hlavné patria:

 • objem vykurovacieho kotla;
 • typ vykurovacieho systému;
 • kvalita materiálov na výrobu potrubí a radiátorov;
 • plocha vykurovanej miestnosti.

Výpočet objemu kvapaliny na plnenie systému sa vykonáva na základe odporúčaní výrobcov. Technický list kotlov obsahuje informácie o tom, ktoré chladivo je možné použiť a v akom objeme.

Ako určiť objem chladiacej kvapaliny?

Najľahšie je použiť vodomer alebo vodomer. Takáto je v takmer každom dome alebo byte s centralizovaným zásobovaním vodou..

Pred začatím meraní musí byť vykurovací okruh úplne vypustený. Potom sa na merači odčítajú údaje a začne sa plnenie systému malým tlakom vody. Je to nevyhnutné, aby nedošlo k preťaženiu vzduchu, ktoré by skresľovalo údaje..

Akonáhle je vykurovacie potrubie naplnené vodou, musíte znova odčítať údaje z vodomeru. Je potrebné mať na pamäti, že 1 meter kubický je 1 000 litrov a kúpiť potrebné množstvo tekutiny.

Druhá metóda je menej pohodlná, ale účinná, ak neexistuje počítadlo. Naplnený systém sa vyprázdňuje cez odmernú nádobu (nádrž alebo vedro určitého objemu). Hlavnou vecou nie je stratiť sa s počtom vedier..

Ďalšia metóda je matematická. Ako počiatočné údaje sa berú hodnoty objemov radiátorov a expanznej nádrže, priemer potrubí a objem výmenníka tepla kotla. Pomocou jednoduchých geometrických a aritmetických vzorcov môžete vypočítať celkový objem.

V našich nasledujúcich článkoch sme zvážili podrobné príklady výpočtu každého z prvkov vykurovacieho systému:

 • Výpočet objemu potrubia: zásady výpočtov a pravidlá na výpočty v litroch a kubických metroch
 • Expanzná nádrž na vykurovanie otvoreného typu: zariadenie, účel, hlavné typy + tipy na výpočet nádrže

Ako čerpať chladiacu kvapalinu

Problémy zvyčajne nastávajú iba pri uzavretých systémoch, pretože otvorené sa plnia pomocou expanznej nádrže. Chladiaca kvapalina pre vykurovací systém sa do nej jednoducho naleje. Systémom sa šíri pôsobením gravitačnej sily. Je dôležité, aby pri plnení systému boli všetky vetracie otvory otvorené..

Otvorený vykurovací systém je naplnený expanznou nádržou

Otvorený vykurovací systém je naplnený expanznou nádržou

Existuje niekoľko spôsobov, ako naplniť uzavretý vykurovací systém chladiacou kvapalinou. Existuje spôsob plnenia bez použitia zariadenia – gravitáciou existuje ponorné čerpadlo typu „Kid“ alebo špeciálne, pomocou ktorého je systém natlakovaný.

Naplňte gravitáciou

Napriek tomu, že tento spôsob čerpania chladiacej kvapaliny pre vykurovací systém nevyžaduje vybavenie, vyžaduje si to veľa času. Musíte dlho vytlačiť vzduch a rovnako dlho získať potrebný tlak. Mimochodom, pumpujeme to automobilovou pumpou. Vybavenie je teda stále potrebné.

Nájdeme najvyšší bod. Obvykle je to niektorý z otvorov pre plyn (odstránime ho). Pri plnení otvorte ventil na vypustenie chladiacej kvapaliny (najnižší bod). Keď ním preteká voda, systém je plný.

Touto metódou môžete pripojiť hadicu z vodovodu, môžete nalievať pripravenú vodu do suda, zdvihnúť ju nad vstupný bod a tak ju naliať do systému. Tiež sa naleje nemrznúca zmes, ale pri práci s etylénglykolom budete potrebovať respirátor, ochranné gumené rukavice a oblečenie. Ak sa látka dostane na tkaninu alebo iný materiál, stane sa tiež toxickou a musí byť zničená..

Musíte monitorovať tlak na manometri

Musíte monitorovať tlak na manometri

Keď je systém plný (voda tečie z vypúšťacieho kohútika), vezmeme gumovú hadicu dlhú asi 1,5 metra a pripevníme ju k vstupu do systému. Vyberte vstup tak, aby bol manometer viditeľný. V tomto mieste inštalujeme spätný ventil a guľový ventil. Na voľný koniec hadice pripevňujeme ľahko odnímateľný adaptér na pripojenie automobilovej pumpy. Po vybratí adaptéra nalejte chladiacu kvapalinu do hadice (držte ju zdvihnutú). Po naplnení hadice pomocou adaptéra pripojíme čerpadlo, otvoríme guľový ventil a pumpujeme kvapalinu do systému pomocou čerpadla. Je potrebné dbať na to, aby sa vzduch nečerpal. Keď sa napumpuje takmer všetka voda obsiahnutá v hadici, kohútik sa zatvorí a operácia sa zopakuje. Na malých systémoch, aby ste získali 1,5 baru, to budete musieť zopakovať 5-7 krát, pri veľkých systémoch sa budete musieť trápiť dlhšie.

Naplňte ponorné čerpadlo

Na vytvorenie prevádzkového tlaku je možné chladiacu kvapalinu pre vykurovací systém čerpať pomocou ponorného čerpadla s nízkym výkonom typu Malysh. Pripojíme ho k najnižšiemu bodu (nie k bodu odtoku systému). Čerpadlo spájame cez guľový ventil a spätný ventil, v bode vypúšťania systému vložíme guľový ventil.

Nalejte chladivo do nádoby, spustite čerpadlo a zapnite ho. V procese práce neustále pridávame chladivo – čerpadlo by nemalo poháňať vzduch.

Pritom monitorujeme tlakomer. Hneď ako sa jeho šípka posunie z nulovej značky, systém je plný. Do tohto momentu je možné manuálne vetracie otvory na radiátoroch otvoriť – bude cez ne unikať vzduch. Hneď ako je systém plný, musia byť zatvorené..

Ďalej začneme zvyšovať tlak – čerpadlom pokračujeme v čerpaní chladiacej kvapaliny pre vykurovací systém. Keď dosiahne požadovanú značku, zastavíme čerpadlo, zatvoríme guľový ventil. Otvoríme všetky vetracie otvory (aj na radiátoroch). Vzduch uniká, pokles tlaku. Znova zapneme čerpadlo, pumpujeme trochu chladiacej kvapaliny, kým tlak nedosiahne konštrukčnú hodnotu. Znova vypustite vzduch. Toto opakujeme, kým ich vetracie otvory neprestanú opúšťať vzduch..

Ďalej môžete spustiť obehové čerpadlo a znova vypustiť vzduch. Ak tlak súčasne zostáva v normálnom rozsahu, bolo do neho načerpané chladivo pre vykurovací systém. Môžete to spustiť.

Na tlakové skúšky používame čerpadlo

Systém je naplnený rovnakým spôsobom ako v prípade popísanom vyššie. V tomto prípade sa používa špeciálne čerpadlo. Obvykle je to manuálne, s nádobou, do ktorej sa naleje chladiaca kvapalina pre vykurovací systém. Z tejto nádoby je kvapalina čerpaná hadicou do systému. Môžete si ho prenajať od spoločností, ktoré predávajú vodné fajky. V zásade má zmysel kúpiť si ho – ak používate nemrznúcu zmes, bude sa musieť pravidelne meniť, to znamená, že budete musieť systém znova naplniť.

Jedná sa o ručné čerpadlo na testovanie tlaku, pomocou ktorého môžete čerpať vykurovacie médium pre vykurovacie systémy

Jedná sa o ručné čerpadlo na testovanie tlaku, pomocou ktorého môžete čerpať vykurovacie médium pre vykurovací systém

Pri plnení systému sa páka pohybuje viac -menej ľahko, keď tlak stúpa, je ťažšie pracovať. Na čerpadle aj v systéme je tlakomer. Môžete sledovať, kde je to pohodlnejšie. Ďalej je postupnosť rovnaká ako je popísané vyššie: načerpá sa požadovaný tlak, vyfúkne sa, znova sa opakuje. Kým teda v systéme nebude vzduch. Potom – spustíme obehové čerpadlo na päť minút (alebo celý systém, ak je čerpadlo v kotle), odvzdušníme. Tiež opakujeme niekoľkokrát..

Ako si vyrobiť nemrznúcu zmes sami

Jedinou prijateľnou možnosťou vlastnej výroby nemrznúcej zmesi je použiť 40% roztok alkoholu s pomerne nízkym bodom tuhnutia (asi -28,9 ° C).

Ak vezmeme do úvahy náklady na výrobu tejto zmesi, potom náklady na 5-litrový kanister s 95% etylalkoholom sú asi 20 dolárov, 20-litrová nádoba bude stáť 80 dolárov a 40% roztok rovnakého objemu bude stáť spotrebiteľ 33, 7 dolárov – to sa blíži cene propylénglykolu, ktorý sa naleje ako nosič tepla.

Ak sa namiesto vysoko kvalitného etylalkoholu použije denaturovaný alkohol (metanol by sa nemal brať do úvahy – je veľmi toxický), potom je možné dosiahnuť náklady na relatívne lacný etylénglykol..

Použitie samostatne pripraveného alkoholového roztoku ako nosiča tepla má nepopierateľné výhody oproti priemyselne vyrábaným kompozíciám, z ktorých hlavné sú:

 • Dlhodobé používanie. Po 10 rokoch, ak nie skôr, bude potrebné nemrznúcu zmes vypustiť a naliať do systému novú kompozíciu. Alkoholový roztok v uzavretom systéme je možné používať veľmi dlho – to je zníženie nákladov najmenej 2 -krát.
 • Úspora energie. Roztok obsahujúci alkohol má výrazne nižšiu viskozitu ako nemrznúce kvapaliny, takže elektrické čerpadlo bude pracovať v rovnakom režime ako pri použití vody.
 • Roztok voda-alkohol má povrchové napätie podobné vode-na rozdiel od nemrznúcich kvapalín sa tým znižuje riziko úniku.
 • Ak sa voda s alkoholom porovnáva s priemyselnou nemrznúcou zmesou, potom má kompozícia priaznivý vplyv na potrubie, rozpúšťa vodný kameň a zabraňuje korózii.
 • Kontrola kvality chladiacej kvapaliny, na rozdiel od nemrznúcej zmesi, je oveľa jednoduchšia – na to potrebujete jednoduchý merač alkoholu. A keď sa percento alkoholu zníži, je ľahké ho zvýšiť pridaním hlavnej zložky a použiť roztok ďalej.
 • Výrobca bude mať príliš malý dôvod odmietnuť záručný servis kotla pri použití tohto riešenia..
 • Nekvalitné nemrznúce zmesi upchávajú systém usadeninami a môžu dokonca poškodiť vodovodné armatúry, čo spôsobuje jeho zrýchlenú koróziu rozkladnými produktmi-tomu sa dá vyhnúť roztokom vody a alkoholu.

  Charakteristika glykolov

Predaj nosičov tepla na vykurovanie

Nosič tepla

Aplikácie

Zvláštnosti

Voda

Používa sa v klimatických podmienkach s malými teplotnými rozdielmi.

Univerzálna chladiaca kvapalina. Zamrzne pri teplotách pod nulou.

Propylénglykol

Nemrznúca zmes schopná udržať výkon pri teplotách pod nulou. Používa sa v priemyselných závodoch, skladoch, ako aj v objektoch poľnohospodárskeho, obchodného alebo verejného významu.

Je to úplne bezpečné. Odporúča sa pre systémy s elektrickým kotlom. Nemrzne pri -30 ° С.

Etylénglykol

Vysokokvalitný nosič tepla pre vykurovací systém v priemyselných podnikoch.

Toxický, preto sa neodporúča pre domáce vykurovacie systémy. Zachováva si vlastnosti pri mínusových teplotách nad -30 ° С.

Ponúkame najlepšie podmienky spolupráce, za ktorých je zákazníkom spoločnosti k dispozícii široký sortiment chladív pre vykurovacie systémy na riešenie aktuálnych problémov.

Inštrukcie na používanie

Ak váš systém predtým bežal na vode, nebude ľahké prejsť na nemrznúcu zmes. Teoreticky je možné radiátory s kotlom vyprázdniť a naplniť chladivom odolným voči chladu, ale v praxi sa ukáže nasledovné:

 • v dôsledku nižšej tepelnej kapacity sa zníži účinnosť batérií a účinnosť vykurovania miestností;
 • kvôli viskozite sa zvýši zaťaženie čerpadla, prietok chladiacej kvapaliny klesne, do radiátorov príde menej tepla;
 • nemrznúca zmes sa rozširuje viac ako voda, takže kapacita starého zásobníka nebude stačiť, tlak v sieti stúpne;
 • na zlepšenie situácie bude potrebné pridať teplotu na kotle, čo povedie k nadmernej spotrebe paliva a zvýšeniu tlaku.

Dodatok. Po naliatí tekutiny staré spoje utesnené ľanom a farbou zaručene vytekajú.

Utesnenie spoja ľanovým opletením

Netesné spoje je potrebné znova zabaliť utesnením závitu suchým ľanom alebo niťou tmelom

Aby vykurovanie fungovalo normálne na chemickej chladiacej kvapaline, musíte vopred vypočítať alebo prerobiť existujúci systém podľa nových požiadaviek:

 1. Vyberte kapacitu expanznej nádrže rýchlosťou 15% z celkového objemu kvapaliny (na vode to bolo 10%);
 2. Predpokladá sa, že kapacita čerpadla je o 10% väčšia a generovaný tlak – 50%. Vysvetlíme to na príklade: ak predtým existovala jednotka s pracovným tlakom 0,4 bar (4 metre vodného stĺpca), potom použijete čerpadlo 0,6 baru pod nemrznúcou zmesou.
 3. Aby kotol fungoval v optimálnom režime a aby sa nezvyšovala teplota chladiacej kvapaliny, odporúča sa pridať do každej batérie 1-3 (v závislosti od výkonu) sekcie.Zváranie za studena pre zakončenia radiátorov
 4. Zabaľte všetky škáry suchým ľanom alebo použite vysokokvalitné pasty – tmely ako LOCTITE, ABRO alebo Hermesil.
 5. Pri kúpe uzatváracích a regulačných ventilov sa poraďte s predajcom o odolnosti gumových tesnení voči účinkom glykolových zmesí.
 6. Znovu natlakujte systém naplnením potrubí a vykurovacích zariadení vodou.
 7. Pri spustení kotlovej jednotky na negatívnu teplotu nastavte minimálny výkon. Studenú nemrznúcu zmes je potrebné zahriať pomaly.

Rada. Nie je ťažké vypočítať celkové množstvo chladiacej kvapaliny – prietoková plocha potrubia sa vynásobí jeho dĺžkou, kapacita kotla a radiátorov je uvedená v pasoch výrobku. Ako správne umiestniť a pripojiť expanznú nádrž, sa dozviete z našej samostatnej publikácie.

Vstrekovanie nemrznúcej zmesi do okruhov podlahového vykurovania

Pred čerpaním mrazuvzdornej kvapaliny naplňte vodu a otestujte potrubie s tlakom presahujúcim prevádzkový tlak o 25%

Koncentrované chladivo sa musí zriediť vodou, ideálne destilátom. Nemierte na nadmernú mrazuvzdornosť – čím viac vody pridáte, tým lepšie bude kúrenie fungovať. Odporúčania na prípravu chladiacej kvapaliny:

 1. Pod vykurovacími prvkami elektrických a plynových dvojokruhových generátorov tepla pripravte zmes o mínus 20 stupňov. Koncentrovanejší roztok pri kontakte s ohrievačom môže peniť, na povrchu vykurovacieho telesa sa objavia usadeniny uhlíka.
 2. V opačnom prípade zmiešajte komponenty pri bode mrazu podľa nižšie uvedenej tabuľky. Podiely sú uvedené na 100 litrov vykurovacieho média.
 3. Ak neexistuje destilát, najskôr vykonajte experiment – koncentrát zrieďte v nádobe čistou vodou. Ak vidíte zrazeninu bielych vločiek – produkt rozkladu inhibítorov a prísad, táto voda by sa nemala používať.
 4. Podobná kontrola sa vykonáva pred zmiešaním nemrznúcej zmesi od dvoch rôznych výrobcov. Je neprijateľné riediť etylénglykol propylénovou kompozíciou..
 5. Nosič tepla pripravte bezprostredne pred nalievaním.

V akom pomere sa voda mieša s koncentrovaným nosičom tepla

Pomer koncentrátu k vode je uvedený na 100 litrov. Ak chcete zistiť množstvo prísad pre objem 150 litrov, vynásobte údaje uvedené koeficientom 1,5

Maximálna životnosť akejkoľvek nemrznúcej látky v potrubiach a radiátoroch je 5 rokov. Na konci určeného obdobia sa kvapalina vypustí, systém sa dvakrát prepláchne a naplní čerstvou nemrznúcou zmesou..

Čo by ste mali zvážiť pred výberom nemrznúcej zmesi

Tekutina pre vykurovací systém súkromného domu

Ak sa stále nemôžete rozhodnúť, čo naliať do vykurovacieho systému súkromného domu – voda alebo nemrznúca zmes – mali by ste vziať do úvahy skutočnosť, že posledná z uvedených možností je navrhnutá iba na niekoľko sezón prevádzky. Môže to byť 5 rokov, alebo skôr 10 sezón. Po uplynutí tejto doby je potrebné vymeniť objem chladiacej kvapaliny. Výrobcovia spravidla odporúčajú používať nemrznúcu zmes asi 3 roky..

Nakoniec o chladivách pre elektródové kotly

Elektrické ohrievače vody tohto typu fungujú na princípe „vojakového kotla“ z dvoch lopatiek pripojených k sieti 220 voltov. Voda súčasne slúži ako nosič tepla a elektrolyt, zahrievanie je spôsobené jej vodivosťou, ktorá závisí od obsahu horčíka a vápenatých solí.

To je dôvod, prečo elektródové kotly nepracujú s destilátom a pri nesolení vody výrazne strácajú energiu. Podľa pasu ohrievača „Galan“ by odpor pracovnej tekutiny nemal byť väčší ako 3200 Ohm na 1 cm.

Nemrznúca zmes pre elektródové generátory tepla

Ak sa obyčajný etylénglykol naleje do generátora tepla na elektrolýzu, látka vstúpi do chemickej reakcie, pení a stratí prísady spôsobené koróziou a tvorbou vodného kameňa. Problém je možné vyriešiť dvoma spôsobmi:

 1. Je zakúpený špeciálny nemrznúci roztok vyvinutý pre jednotky elektródového typu. V pracovnom prostredí sa rozpúšťajú špeciálne aditíva, aby odolávali peneniu.
 2. Pripraví sa fyziologický roztok so správnou koncentráciou, ako je znázornené na videu nižšie. Takáto voda začne kryštalizovať pri nižšej teplote, aj keď sa mrazuvzdornosťou nedá porovnať s nemrznúcou zmesou..

Príprave vody z vodovodu by ste mali venovať pozornosť – nechajte ju prejsť filtrom a nechajte 1-3 dni odstáť. Dobrým riešením je kúpiť inhibítor korózie samostatne a vopred ho pridať do chladiacej kvapaliny pre vykurovací systém.

  Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody