Teplá podlaha v byte – výber a usporiadanie vykurovacích systémov

Teplé podlahy: prehľad

Moderný spotrebiteľ má široký výber, pretože teplú podlahu do bytu je možné vyrobiť rôznymi spôsobmi. V súčasnosti existujú v byte nasledujúce možnosti teplých podláh:

 • voda;
 • elektrický kábel;
 • elektrické infračervené.

Z hľadiska inštalácie sú infračervené (filmy) považované za najjednoduchšie, pretože takmer nevyžadujú predbežnú prípravu, zatiaľ čo prípravné práce na vodných podlahách môžu trvať týždeň.

Koncept teplej podlahy

Pokladanie teplých podláh a teplých vodných podláh v byte v európskych krajinách sa vykonáva od 80. rokov minulého storočia. V Rakúsku, Švajčiarsku a Nemecku je podlaha vyhrievaná vodou v byte inštalovaná v 60% domov. K podlahovému vykurovaniu sú pripojené rôzne zdroje energie:

 • infračervené žiariče;
 • vykurovacie elektrické káble;
 • Zariadenie PLEN, filmy so vstavanou elektrickou špirálou a ďalšie.

Podlahové vykurovanie a technológia jeho vykonávania v tomto prípade zaisťuje vykurovanie položeným potrubím horúcou kvapalinou, najčastejšie je to voda, niekedy sa používa nemrznúca alebo nemrznúca zmes. Pokladanie vodou vyhrievanej podlahy vyžaduje rovnomerné položenie rúrok na povrch podlahy.

Pri obehu kvapalina vo vykurovacom systéme prechádza centralizovaným zdrojom tepla, vydáva teplo betónu a potom sa vzduch zahrieva. Technológia kladenia podlahy ohrievanej vodou zaisťuje ohrev vody autonómnym kotlom alebo je podlahové vykurovanie v byte pripojené k ústrednému kúreniu. V oboch prípadoch je možné zahrnutie a inštaláciu podlahy ohrievanej vodou vykonať ručne.

Moderné technológie zjednodušujú inštaláciu podlahy ohrievanej vodou. Používajú sa rúry, ktorých konfigurácia je založená na molekulárnej pamäti zosieťovaného polyetylénu. To znížilo náklady na materiál, schéma pripojenia podlahy ohrievanej vodou a inštalačnej technológie sa zjednodušila a zvýšila sa spoľahlivosť..

Inštalácia a nalievanie teplej podlahy nie je náročný proces, je celkom možné vyrobiť podlahu z teplej vody vlastnými rukami. Na tento účel bolo vyvinutých niekoľko techník a špeciálnych materiálov. Ľudia sa zaujímajú o to, ako pripojiť teplú podlahu miestnosti k vykurovaciemu systému, ako tento projekt vykonať sami.

Výhody podlahového vykurovania v byte

Usporiadanie teplých podláh v byte má mnoho výhod:

 • rovnomerné vykurovanie miestnosti – čo vytvára pohodlné podmienky;
 • zahrievanie sa vykonáva zospodu – to má pozitívny vplyv na zdravie;
 • vhodné pre rodiny s deťmi – môžu sa voľne pohybovať po podlahe;
 • nevysušuje vzduch;
 • nepokazí interiér a nevedie k zníženiu využiteľnej plochy v miestnosti;
 • má rozumnú cenu;
 • inštaláciu môžete vykonať sami.

Inštalácia podlahového vykurovania namiesto štandardných radiátorov okrem toho vedie k zníženiu tvorby prachu, pretože neexistuje žiadne statické napätie..

Vodná podlaha: výhody, nevýhody inštalácie

Podlahové kúrenie v byte je vysokokvalitný zdroj tepla, ktorý zabezpečí vykurovanie celej miestnosti alebo obytného priestoru.

Takýto systém je pripojený k ústrednému kúreniu alebo ku kotlu (ak hovoríme o autonómnom vykurovaní).

Medzi výhody patrí:

 1. Dlhá životnosť. Za predpokladu správnej inštalácie a vysokokvalitných potrubí-viac ako 50 rokov bezproblémovej služby.
 2. Kompenzácia chladenia. Zahrievanie stien v byte teplými podlahami položenými špeciálnym spôsobom zabráni teplotným rozdielom.
 3. Mäkké zahrievanie. Na rozdiel od iných typov sa miestnosť zahrieva postupne.

Schematické znázornenie rozloženia teploty

Inštalácia podlahového vykurovania v byte však bude sprevádzať niekoľko ťažkostí:

 • riešenie právnych a dokumentárnych záležitostí;
 • dlhé prípravné práce;
 • výber potrubí s prihliadnutím na zvláštnosti prevádzky.

Najproblematickejším je získanie povolenia na inštaláciu vodnej podlahy. Tento problém bude zvážený na konci v samostatnej časti, pretože sa netýka iba tohto typu.

Samotný proces inštalácie pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. Predbežné. Príprava povrchu, vyrovnanie.
 2. Základné. Pokladanie potrubí, inštalácia zariadenia.
 3. Finálny. Nalievanie s konečným poterom, položenie podlahovej krytiny.

Pri prípravných prácach je najdôležitejšie vyrovnať podlahy. Najčastejšie sa používa špeciálne samonivelačné riešenie..

Je mimoriadne dôležité zabezpečiť, aby pred výrobou teplých podláh v byte nebol povrch naklonený – to výrazne skomplikuje fungovanie systému..

Na mrazený poter je položená tepelná izolácia:

 • izolácia roliek;
 • podložky z expandovaného polystyrénu;
 • kvapalné tuhnúce zmesi s tepelnoizolačným účinkom.

Je to nevyhnutné na zvýšenie účinnosti prenosu tepla a tiež na to, aby sa susedia nesťažovali na teplý strop..

Pred inštaláciou podlahového vykurovania v byte je položená upevňovacia vrstva – na ňu bude potrubie upevnené. Na tieto účely môžete použiť:

 • upevňovacie konzoly;
 • montážna mriežka;
 • profilová mat.

Najčastejšie sa používa druhá možnosť, pretože je cenovo dostupná, ľahko sa inštaluje a zároveň výrazne zjednodušuje kladenie potrubí. V poslednej dobe si však tretia možnosť získava na obľube..

Nalievanie konečného poteru na profilovú podložku

Nalievanie konečného poteru na profilovú podložku

Tento účinok je spôsobený nielen postupným znižovaním nákladov na materiál, z ktorého je vyrobený, ale aj:

 • nie je potrebné inštalovať tepelnú izoláciu;
 • pohodlie;
 • multifunkčnosť.

Ten sa chápe ako schopnosť klásť rúry do špeciálnych výklenkov rohože a využívať jej reliéf na kladenie teplovodivých dosiek.

Použitie doštičiek na prenos tepla na styling

Použitie doštičiek na prenos tepla na styling

Tieto dosky sú ďalším spôsobom, ako priniesť do bytu podlahové vykurovanie a zvýšiť jeho účinnosť. Sú inštalované buď na profilové rohože alebo na vyrovnané drevené konštrukcie a do špeciálnej drážky je v strede položená rúrka. Doska sa z nej zahrieva a rozdeľuje teplo rovnomerne po celej podlahe.

Ďalej nasleduje inštalácia mixérov, filtrov, termostatov a ďalšieho potrebného vybavenia. Po kontrole výkonu systému sa naplní konečným poterom..

Je dôležité poznamenať, že pre vodné podlahy sa odporúčajú rúrky šité z kovového plastu alebo plastu..

Teplé káblové podlahy: vlastnosti a inštalácia

Ak v byte potrebujete teplú podlahu pod dlažbu alebo nie je možné inštalovať vodnú podlahu, bude východiskom elektrická podlaha na základe kábla. Jeho usporiadanie bude oveľa lacnejšie a účinnosť nebude o nič horšia. Pozitívne vlastnosti tohto typu zahŕňajú:

 • Dostupnosť. Každý si môže dovoliť kúpiť kábel alebo rohože;
 • Jednoduchá inštalácia. Aj človek bez skúseností je schopný položiť takú podlahu..
 • Rovnomerné zahrievanie. Na rozdiel od chladiacej vody má vyhrievaný kábel po celej dĺžke rovnakú teplotu, čo eliminuje prítomnosť chladných oblastí podlahy.
 • Presné ovládanie teploty. Termostatom je možné presne nastaviť požadované stupne.
 • Rýchlosť zahrievania. Takáto podlaha sa zahrieva oveľa rýchlejšie – po 20 minútach dosiahne maximálnu teplotu.

Jedinou významnou nevýhodou je vysoká spotreba energie a potreba oddeleného vedenia káblov..

Rolovacia teplá elektrická podlaha

Pri odpovedi na otázku, ako vyrobiť podlahové vykurovanie v byte na základe kábla, je potrebné rozlišovať tri etapy:

 1. Príprava. Tepelná izolácia, upevňovacia sieťka. Nie je potrebné vyrovnávať povrch.
 2. Montáž. Inštalácia kábla alebo položenie rohože.
 3. Dokončovacie práce. Plnenie poterom.

Ako bolo uvedené vyššie, na zlepšenie účinnosti systému je potrebná tepelná izolácia. Môžete to urobiť bez toho, ak nižšie nie sú susedia a strata tepla neobťažuje majiteľov. Dôrazne sa to však odporúča..

Na tepelnú izoláciu je položená upevňovacia sieťka. Práve na ňom bude pripevnený kábel. Súčasne je dôležité, aby bol pevný: nemá žiadne zlomy, adhézie, poškodenie izolácie.

Alternatívne môžete použiť elektrické rohože. Vyzerajú ako pozdĺžne dráhy upevňovacej siete s už položeným káblom. Účinnosť sa nelíši.

Podlaha je ďalej pripojená k riadiacim a monitorovacím zariadeniam. Moderné termostaty môžu nielen monitorovať teplotu, ale aj zapínať a vypínať podlahy v danom čase. Na položené vrstvy sa naleje cementovo-piesková malta.

Pred pripojením teplej podlahy v byte musíte počkať, kým poter konečne stvrdne.

Infračervené podlahy: vlastnosti a inštalácia

Ako urobiť teplú podlahu v byte, ak neexistuje spôsob, ako vykonávať globálne opravy? Východiskom budú infračervené vyhrievané podlahy. Ich inštalácia a dokonca aj zapojenie do zásuvky sú ešte menej náladové. Systémy vykurovania fólií boli pôvodne vyvinuté ako produkt, ktorý zvládne aj človek bez skúseností..

Fungujú vďaka grafitovým vložkám umiestneným v špeciálnom filme. Tieto vložky generujú teplo v dôsledku infračerveného žiarenia, pre ktoré sa celý systém naučil tento názov..

Rola podlahového vykurovania s infračerveným filmom

Rola podlahového vykurovania s infračerveným filmom

Medzi výhody tohto druhu patrí:

 • Variabilita veľkostí. Môžete si kúpiť malý koberec pod nohy alebo si môžete kúpiť cesty na vykurovanie celej miestnosti..
 • Jednoduchá inštalácia. Takúto krytinu je možné položiť na starú podlahu..
 • Cena. Jeden z najlacnejších typov.
 • Dlhá životnosť. Na rozdiel od analógov vody a káblov tento systém vyžaduje malú opravu: ak jeden pás zlyhá, ostatné budú naďalej fungovať.

Nevýhodou, rovnako ako u predchodcu, je spotreba energie.

Proces inštalácie filmovej podlahy

Proces inštalácie filmovej podlahy

Proces inštalácie je podobný typu kábla s jedinou výnimkou: v prípade potreby môžete položiť filmové podlahové vykurovanie priamo na starú podlahovú krytinu.

Inštalácia vodnej podlahy v byte

Vodné podlahy s chladivom vo vnútri sú potrubím, ktoré je položené na základni a vyplnené cementovým poterom. Rúry sa používajú z kovového plastu alebo polyméru, priemer 16 – 20 mm. Nosičom tepla je voda alebo špeciálna kvapalina (nemrznúca zmes), v systéme sa zahrieva až na 50 stupňov.

Hlavnými súčasťami konštrukcie sú rúry s chladiacou kvapalinou. “Koláč” tiež obsahuje hydro a tepelnú izoláciu, spojovacie prvky, tvarovky a riadiaci systém, je určený na úpravu objemu chladiacej kvapaliny.

Podlahové pánty sú spojené s rozdeľovačom, pohyb kvapaliny sa vykonáva pod vplyvom čerpadla.

Fotografie - Vodný koláč

Byrokracia a otázky zákonnosti

Predtým, ako urobíte podlahy v byte vlastnými rukami, musíte získať povolenie od príslušných orgánov. Je to nevyhnutné z niekoľkých dôvodov:

 1. Sila prekrývania. Podlaha v každom apartmáne je navrhnutá pre určité zaťaženie a dodatočnú hmotnosť, čo dá napr. Vodná podlaha, môže zvýšiť riziko núdzovej situácie.
 2. Prípustnosť pripojenia. Pokiaľ ide o ústredné kúrenie, inštalácia podlahy výrazne zníži tlak v stúpačke, aj keď sa používa pomocné čerpadlo – v celom dome hrozí riziko menšieho tepla. Elektrická sieť tiež nemusí odolávať napätiu..
 3. Účtovanie výdavkov. Pred inštaláciou teplej podlahy v byte môže byť potrebné nainštalovať merače.

Pokiaľ ide o vodnú podlahu, najväčšie šance na získanie povolenia na inštaláciu sú v bytoch v nových budovách umiestnených na hornom poschodí (s nižším prívodom) alebo v dolnom (ak je prívod horný). Je to z ekonomických dôvodov.

Ak je plánované podlahové vykurovanie v byte elektrické, potom jedinou prekážkou môže byť slabé vedenie.

V každom prípade sa odporúča neporušovať zákon, pretože ak vlastník nainštaloval do svojho bytu teplú podlahu bez schválenia, považuje sa to za priestupok..

Táto akcia je ekvivalentná neoprávnenej prestavbe. Pokuta za teplú podlahu v byte negatívne ovplyvní finančnú situáciu.

Dôvody zákazu zariadenia na podlahách s teplou vodou vo výškovej budove

Niektoré nové budovy sú pôvodne navrhnuté so samostatnými stúpačkami pre podlahu ohrievanú vodou. Vo všetkých ostatných prípadoch existujú iba dva hlavné dôvody zákazu podlahy ohrievanej vodou v byte, ale obidva sú vážne..

 1. Dodatočný odber tepla.
 2. Riziko netesností na hlavách susedov v prízemí.

Pravdepodobne s ohľadom na prídavný pohon by mal byť uvedený. A to je priame vloženie okruhu podlahového vykurovania do hlavnej časti vykurovacieho systému. Čo skutočne vážne zmení režim vykurovania bytov. Zvlášť sa nachádza pozdĺž tejto stúpačky. S touto okolnosťou sa dá bojovať. Existujú schémy zapojenia, ktoré vám umožňujú pripojiť sa k vykurovaciemu systému bez smrteľného vplyvu na susedov..

Ide napríklad o obvody s regulovaným výmenníkom tepla. V takom prípade môžete z vykurovania vytvoriť teplú podlahu s úplným oddelením obvodov: nosič tepla z vykurovacieho systému cirkuluje iba vo výmenníku tepla. Samotné vodné podlahové vykurovanie v byte je však vybavené nezávislým zdrojom kvapaliny. Možno do nej naliať napríklad obyčajnú vodu z vodovodu s antikoróznymi prísadami. Takéto pripojenie minimalizuje vplyv vašej teplej podlahy na režim vykurovania susedných bytov. Ale minimalizuje, nie eliminuje. Takže ani regionálna vláda, ani správcovská spoločnosť, ani vykurovacia sieť. Nepodpíše vám povolenie na to. Iba v systéme korupcie. Čo neodporúčame robiť.

Úrady navyše nebudú súhlasiť s prevzatím zodpovednosti, najmä za, aj keď nepravdepodobné, ale možné úniky. Kto sa prihlási k tomu, že ste si kúpili bezchybný materiál. Za predpokladu, že vaša kvalifikácia je dostatočná na výrobu podlahového vykurovania. Až na to, že ste nemali zlú náladu a nezabudli ste si prečítať návod.

Ale sú milenci, ktorí tak chcú podlahu vyhrievanú vodou, poháňanú ústredným kúrením v bytovom dome. A preto sme pripravení riskovať. Nebojí sa možných pokút. Najmä súdne príkazy na vykonanie zmeny a odstránenie vodnej podlahy. A tiež, konečne, neschopnosť predať tento nešťastný byt.

Existuje len veľmi málo šancí na legalizáciu zmeny.

Teplá voda alebo batéria

Ak sa vlastník domu rozhodol pre premenu, existuje niekoľko možností. Napriek tomu, ako urobiť teplú podlahu v byte. Nosič tepla vstupujúci do vodnej podlahy priamo z batérie. Ktorý má teplotu 50 až 75 stupňov. Teplota v spätnom potrubí vykurovacej stúpačky je o niečo nižšia, ale nie oveľa nižšia. Chôdza na takejto podlahe je možná iba v plstených topánkach. Takže tak, pochybné pohodlie. Ak ste sa už teda rozhodli urobiť vodnú podlahu. Odporúčame vám pripojiť sa k vykurovaciemu systému prostredníctvom regulovaného výmenníka tepla.

Radiátory vykurovacieho systému. Ukazuje sa, že nie je jediným zdrojom teplej vody vo vašom byte. Bytový dom má vo väčšine prípadov centralizovaný systém zásobovania teplou vodou. Zvážte dodávku teplej vody do podlahového vykurovania. Táto možnosť má svoje pre a proti..

Podlahy s teplou vodou, hlavné výhody a nevýhody

Stále hlavné plus.

Zásobovanie teplou vodou je celoročné, nie je viazané na vykurovaciu sezónu. Maximálna prestávka je týždeň na tlakové skúšky v lete. Okrem toho je teplota vody v okruhu dodávky teplej vody znateľne nižšia. Nie vo vykurovacom okruhu. Inštaláciou jednoduchého regulačného ventilu. Vďaka čomu môžete flexibilne regulovať teplotu podlahy.

A hlavná nevýhoda

Temnejšou stránkou veci je, že vodomery sú spravidla inštalované v bytových domoch. To znamená, že za teplú podlahu budete musieť zaplatiť. Ale stále bežnejšou praxou sú aj merače tepla. Perspektívne bude rozdiel vymazaný.

Niektorí nadšenci používajú na vykurovanie chladiacej kvapaliny bytovú elektrinu. Kúpia elektrický kotol, inštalujú podlahu vyhrievanú vodou. Tiež zapojia zástrčku do zásuvky a zahrejú sa. Táto možnosť vôbec nedáva zmysel. Dnes sa vyrábajú ľahko inštalovateľné, spoľahlivé v prevádzke, flexibilne nastaviteľné elektrické tepelne izolované podlahy. A ak sa rozhodnete používať elektrickú energiu v domácnosti, zohrejte podlahu priamo s ňou. Nemá zmysel najskôr ohrievať vodu elektrinou a potom podlahu ohrievať vodou. Dvojitá konverzia je jasná prehnaná záležitosť.

Existujú aj možné možnosti. Hlavne z radiátorov iba cez regulovaný výmenník tepla. Buď z prívodu teplej vody.

Legálne spôsoby pripojenia

V oficiálnom dokumente PPM 508 je klauzula 10.8, ktorá úplne zakazuje „inštaláciu vykurovaných podláh z teplovodných systémov alebo centralizovaného vykurovania“. Minimálne v Moskve je teda v bytových domoch rozvodňa vodného transformátora zakázaná, a to aj pri použití výmenníka tepla..

Na druhej strane, v tej istej Moskve už existuje prax oficiálneho schválenia projektov prestavby / rekonštrukcie, ktorá vám umožní vytvoriť ECP z vyhrievaného vešiaka na uteráky v chruščovskej kúpeľni.

Registrácia prestavby

Všetky tieto zmeny v konštrukcii inžinierskych systémov bytového domu však vykonali špecialisti so špeciálnym vzdelaním. To znamená, že sa vlastník za týmto účelom obrátil na špecializované firmy. V rovnakých prípadoch je prakticky nemožné to urobiť sami..

Okrem toho pri výrobe TP s vodnými okruhmi bude musieť domáci remeselník čeliť nasledujúcim problémom:

Stúpačka teplej vody:

 • kvalita chladiacej kvapaliny je vysoká, tlak a teplota sú nízke;
 • dodávateľ teplej vody však nikdy nebude súhlasiť s jej zneužitím;
 • prestavba nebude fungovať, dokonca ani so špecialistami.

Zakázaná schéma prevádzky ECP z dodávky teplej vody

stúpač kúrenia:

 • zlá kvalita horúcej vody – kovové nečistoty, chloračné činidlá, zmäkčovadlá;
 • vysoký tlak a smrteľná teplota vody pri prieniku;
 • v prípade netesností chladiaca kvapalina nekontrolovane vyteká zo systému, čo môže viesť k poruchám v kotolni;
 • pri pripájaní obvodov TP dochádza k prudkému zvýšeniu hydraulického odporu v spoločnom stavebnom systéme;
 • teplota chladiacej kvapaliny u susedov klesá;
 • dochádza k nekontrolovanému plytvaniu teplom.

Vloženie rozvodní vodného transformátora do systému ústredného kúrenia

Pri použití výmenníka tepla je možné všetky tieto problémy ľahko vyriešiť. Existujú však nové technické nevýhody:

 • na cirkuláciu je potrebné špeciálne čerpadlo;
 • na udržanie príjemnej mikroklímy v kúpeľni je potrebný termostat;
 • v lete je vykurovanie vypnuté, výmenník tepla nebude fungovať.

blobid1583219096082.jpg

Na vaše vlastné riziko a riziko sú obvody ECP pripojené k vyhrievanej koľajnici na uteráky podľa nasledujúcej schémy:

 • iba súbežne s PS;
 • cez trojcestný ventil;
 • na obtokovom potrubí stúpačky sa vytvorí zúženie.

blobid1583219139501.jpg

Ak niektorá zo špecifikovaných podmienok nie je splnená, v okruhu podlahového vykurovania nebude cirkulovať. V prvom prípade je slučka príliš dlhá, voda do nej nebude tlačená tlakom, bude nasledovať krátku cestu cez obchvat.

Na zmiešanie studenej vody zo spiatočky je potrebný trojcestný kohútik so snímačmi teploty. Zúženie na obchvate poskytne vyššie hydraulické straty, aby mohla voda prúdiť do obvodov TP.

Pri použití výmenníka tepla sa obvod ECP úplne zmení:

 • neoddeliteľný doskový výmenník tepla má dva okruhy navzájom utesnené;
 • vykurovacie zariadenie narazí do vyhrievanej koľajnice na uteráky súbežne;
 • rúrky podlahového vykurovania sú pripojené k druhému okruhu;
 • do systému TP sa naleje vlastné chladivo – od alkoholu po destilovanú vodu;
 • cirkulácia je zabezpečená prirodzeným spôsobom, do okruhu je navyše možné nainštalovať malé čerpadlo.

Správna schéma prevádzky ECP z výmenníka tepla

Pri použití ECP v kúpeľni sa vyhrievaný držiak na uteráky stáva voliteľným prvkom. Často sa však necháva vykonávať dekoratívnu funkciu a používa sa na určený účel – sušenie príslušenstva do kúpeľa.

Podľa v súčasnosti platných právnych predpisov je pripojenie obvodov vyhrievanej vodnej podlahy k vyhrievanej koľajnici na uteráky porušením uloženia pokuty. V niektorých prípadoch však možno prestavbu legalizovať.

Ako sa zmení výška miestnosti od inštalácie teplej podlahy?

kolektor podlahoveho vykurovania

Pri plánovaní inštalácie teplej podlahy z vykurovania v byte musíte myslieť nielen na náklady na materiál, získanie povolenia. Dôležitou nuansou je vziať do úvahy, ako sa zvyšuje výška podlahy. Na podklad je potrebné nainštalovať dobrú tepelnú izoláciu, aby teplo nešlo do podlahových dosiek. Pri bytoch v druhom a vyššom poschodí stačí nainštalovať 3 cm izolácie (polystyrén atď.).

teplá podlaha v kúpeľni

Ak je vyhrievaná podlaha v kúpeľni z vyhrievanej vešiaka na uteráky spojená v prvom poschodí, pod ktorým je suterén alebo zem, izolačná vrstva by mala byť v rozmedzí 5-10 cm. Ďalej sa berie do úvahy veľkosť rúrok, vrstva vrchného náteru. Výsledkom je konečný údaj, o ktorý sa zníži výška miestnosti. Ak to obytný priestor umožňuje, môžete si kúpiť zariadenie.

Je skutočne nevyhnutné mať v bytoch teplé podlahy??

Náklady na podlahové vykurovanie v stredne veľkom byte nie sú ani zďaleka malé a získať povolenie na podlahové vykurovanie v byte nie je také jednoduché a majitelia sa často čudujú, ako sa také náklady ospravedlňujú?

Kľúčovou výhodou podlahového vykurovania je ich schopnosť úplne nahradiť tradičné radiátorové vykurovanie. Aj bez toho ušetria miestnosť pred problémom s vlhkosťou, prievanom, chladením a spríjemnia pobyt v domácnosti. Racionálne používanie spôsobí, že aj energeticky náročné možnosti, ako napríklad káblová elektrická podlaha, budú celkom prijateľné. Schopnosť vykonávať takýto systém na takmer akejkoľvek podlahovej krytine ho robí univerzálnym a široká škála ponúkaných materiálov a vybavenia vám umožňuje vybrať si možnosť, ktorá je z hľadiska nákladov optimálna..

To neznamená, že teplá podlaha je v byte lepšia na výkon funkcie vykurovania – to všetko závisí od konkrétneho prípadu. Jediná vec, ktorá zostáva nepochybná, je skutočnosť, že stále viac ľudí uprednostňuje tento konkrétny spôsob vykurovania..

Radiátory a podlahové kúrenie

Pravidlo číslo 1 Ak je možné nahradiť konvenčné radiátory teplou podlahou rovnakého typu, využite túto príležitosť na maximum.

Dávajte pozor na frázu – „existuje možnosť“.

Ak žijete v štandardnom byte na nejakom poschodí, potom vám ani susedia, ani pravidlá nedovolia nahradiť obvyklé batérie vodnou podlahou. Toto je zakázané SNiP.

prečo nemôžete pripojiť teplú podlahu z batérií ústredného kúrenia

Budeme musieť urobiť buď infračervené, alebo položiť vykurovacie káble alebo rohože.

Existujú iba dva hlavné dôvody zákazu:

 • takáto podlaha nesmie byť zabudovaná do systému ústredného kúrenia
 • a nemôže byť umiestnený nad žiadnymi obytnými priestormi, ktoré sú pod vami

Ak však žijete v prvom poschodí a nikto pod vami nežije a neexistujú žiadne elektrické priestory, smelo do toho. To isté platí, ak máte súkromný dom..

Vo všetkých týchto prípadoch vodné podlahy porazia radiátory vo všetkých ohľadoch..

 • Po prvé, takéto vykurovanie má oveľa lepšiu energetickú účinnosť.

energetická účinnosť podlahového vykurovania podľa prevádzkového času

To znamená, že sa dá použiť na vykurovanie veľkého priestoru s menšou energiou..

 • Za druhé, teplá podlaha rovnomerne ohrieva vzduch v celom objeme miestnosti. Batérie ale ohrievajú vzduch iba v ich blízkosti..

rozdiel vo vykurovaní miestnosti teplými podlahami a batériami

 • Po tretie, keď vykurovacie zariadenia nie sú viditeľné, pretože jednoducho neexistujú, všetky miestnosti vyzerajú oveľa estetickejšie a krajšie.

krásna izba bez batérií

 • Po štvrté, je to ľahké čistenie a absencia rušivých batérií, potrubí, ohybov atď..

ľahké čistenie miestností bez batérií s podlahovým kúrením

No najdôležitejšia vec je pohodlie. Všetky radiátory ohrievajú vzduch zboku a zhora. Podlaha samotná, vrátane batérií, zároveň zostáva studená.

S radiátormi sa budete pohybovať na studenej podlahe s teplotami až 19 stupňov, pričom vaša hlava bude umiestnená v oblasti, kde je viac ako 25C. Nemôžete to nazvať pohodlnými podmienkami. porovnanie vykurovacích miestností s podlahovým vykurovaním a s batériami

Samozrejme, ako sa hovorí, môžete vyprážať batérie na maximum, ale napriek tomu budete vy a vaše deti nútené chodiť z miestnosti do miestnosti v papučiach..

Viac informácií

V takejto miestnosti môžete zároveň zabudnúť na pohodlný spánok. Navyše, ani počas dňa nebude veľmi pohodlné byť v ňom..

 • po prvé, je príliš teplo
 • za druhé, vzduch bude suchý

Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov

Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov

Ale keď vykurovanie stúpa zdola, od samotnej podlahy, potom je teplota potrebná na zahriatie celej miestnosti oveľa menej. To dokazuje jeho účinnosť voči iným zdrojom tepla rovnakého typu..

Môžeme teda zhrnúť hlavný výsledok všetkých vyššie uvedených:

 • vodné podlahové vykurovanie – lepšie ako štandardné radiátory
 • vykurovacie rohože alebo kábel – účinnejšie ako batérie do olejových radiátorov
 • infračervená podlaha – lepšia ako infračervené ohrievače

Podlahové kúrenie ako hlavné vykurovanie

Pripomeňme si však opäť hlavnú frázu z pravidla – „ak existuje možnosť“. Faktom je, že ak žijete vo veľmi chladnom podnebí, kde teplota v zime často klesá o mínus 20-30 stupňov, nemali by ste batérie úplne opustiť.. schéma zapojenia podlahového vykurovania a vykurovacích radiátorov

V takýchto mrazoch nebude možné jednoducho zvýšiť teplotu chladiacej kvapaliny vodných podláh alebo ju zdvihnúť regulátorom vykurovacieho kábla.

Naše hygienické normy obmedzujú povrchovú teplotu podlahového vykurovania.

 • pre priestory so stálou prítomnosťou ľudí – 26 stupňov
 • s prechodným pobytom – 31 stupňov

optimálna teplota na vykurovanie podlahového vykurovania v byte

Faktom je, že keď táto teplota stúpne nad normu, konvekčné tepelné toky začnú aktívne stúpať..

A zospodu vyťahujú všetok prach. V súlade s tým sa u osoby, ktorá trvalo žije v takýchto podmienkach, nakoniec vyvinú rôzne ochorenia dýchacích ciest..

Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov

Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov

Samozrejme, nikto vo vašom byte alebo dome vám nemôže zakázať nastaviť teplotu vyššie. Či už má najmenej + 40 ° C, najmenej + 70 ° C. vysoká teplota teplých podláh ako nebezpečná

Ale ak vám teplota klesne po mínus 25 ° C iba niekoľko dní počas celej zimy, nemali by ste kvôli tomu blokovať radiátory. Počas tejto doby je možné zvýšiť teplotu podláh..

Okrem pohodlia však vždy pamätajte aj na svoje zdravie a zdravie svojich blízkych..

A pamätajte raz a navždy – používanie podlahového vykurovania ako jediného a hlavného zdroja vykurovania sa odporúča iba v energeticky efektívnych domoch a bytoch alebo v domoch nachádzajúcich sa v regiónoch s relatívne miernym a teplým podnebím..

Obkladačka

Všetky oblasti s keramickými dlaždicami sa musia bezpodmienečne zahriať.

prečo teplá podlaha v obyčajnom byte

Je to spôsobené vysokou tepelnou vodivosťou samotnej dlaždice. Ak položíte ruku na akúkoľvek dosku v byte, bude sa vám zdať, že je trochu teplo..

A ak sa opriete dlaňou o kovové dvierka chladničky alebo nevyhriatej rúry, budete cítiť istý druh chladu..

Ich teplota však bude úplne rovnaká – izbová teplota. Železné veci vždy pôsobia oveľa chladnejšie, pretože majú vyššiu tepelnú vodivosť. To znamená, že rýchlo podajú teplotu vašej ruke.. vizuálne vysvetlenie toho, čo je tepelná vodivosť

Teplotu si teda vymieňame s akýmkoľvek predmetom, s ktorým prídeme do styku. Môžete však zahriať malé predmety a veci – hodinky, oblečenie, reťaz s telom, ale vrstva betónu s dlaždicami nikdy nebude fungovať.

Na jednej strane sa chlad keramických dlaždíc zdá trochu príjemný, ale všetko končí chorobami.. prečo potrebujete teplú podlahu v bežnom byte

A ďalší dôležitý bod je nasledujúci. Dlaždice sú väčšinou položené nie preto, že budú slúžiť dlho, ale kvôli ich odolnosti voči vlhkosti.. prečo potrebujete teplú podlahu na dlaždici

Dali to napríklad na chodbu. Príďte z ulice v mokrých topánkach a ihneď ich dajte na dlaždicu.

Je ťažké si predstaviť kúpeľňu bez dlažby na podlahe. Zároveň v ňom môžete pokojne rozliať vodu, bez obáv z následného opuchu tejto podlahy.. teplá podlaha pod keramickou dlažbou v kúpeľni

Potom, čo ste túto vodu vyliali, bude však stále potrebné ju odstrániť. A aby sa kúpeľňa vysušila, nestačí len zapnúť odsávací ventilátor..

Musí sa tiež zahriať, aby sa časom na stenách nezačala plesňová huba..

Preto, ak si chcete zachovať svoje zdravie, a tiež používať svoju čistú podlahu dlho bez jej opravy, určite myslite na nútené kúrenie..

Vykurovanie lodžie

Tretie pravidlo Teplá podlaha je potrebná na akejkoľvek izolovanej lodžii.

Na lodžii je potrebné podlahové kúrenie

Niekto tam dá konvektory alebo prinesie plnohodnotné batérie. konvektor alebo teplá podlaha na lodžii, čo je lepšie

Niekto zbúra preklad a skombinuje balkón s bytom, čím sa zvýši ich plocha. Ale teplota podlahy sa od toho veľmi nemení. Bola mu zima, takže zostane. potrebujem pri spájaní lodžie teplú podlahu

Ak sa spoliehate na nižšie uvedených susedov, ktorí izolujú vašu lodžiu, a tým vám nepriamo pomôžu s udržiavaním tepla. Dovolím si vás sklamať.

Na vašom balkóne bude stále zima. Pri kvalitnej oprave lodžie je na strop pripevnená izolácia. Preto sa váš sporák ukáže byť izolovaný a nezahreje sa na úkor suseda.. prečo potrebujete teplú podlahu na lodžii

Preto nezáleží na tom, či je balkón vašich susedov teplý alebo studený, minimálne to ovplyvní vašu podlahu. Bude ti stále zima.

A bez ohľadu na to, aký silný je konvektor, analogicky s batériami v byte samotnom bude opäť ohrievať iba horné vrstvy vzduchu, a to úplne bez ovplyvnenia podláh.. teplá podlaha v dome a byte

Keď teda zhrnieme otázku, potrebujete teplú podlahu v byte, môžete dať jednoznačnú odpoveď – áno, rozhodne potrebujete.

Môže byť v byte napojenom na ústredné kúrenie pokuta za podlahy vyhrievané vodou??

Je možné vyrobiť teplovodnú podlahu z ústredného kúrenia v byte a je to legálne – táto otázka často vzniká od majiteľov bytov? Legislatíva neobsahuje žiadne konkrétne ustanovenie o možnosti zakázať inštaláciu takýchto systémov alebo o výške pokuty za ich inštaláciu v byte. Existuje však článok, podľa ktorého je priradená zodpovednosť za prestavbu v byte.

Preto, aby nedošlo k porušeniu zákona, je lepšie urobiť vodné podlahové vykurovanie legálnym. Povolenie je možné získať najmä na byty v novostavbách. V nich je častejšie vykurovacie vedenie od podlahy k podlahe, takže bude vydané povolenie.

Na získanie takého povolenia potrebujete:

 • vykonať vyšetrenie s cieľom zistiť, či systém naruší prácu všetkej komunikácie doma;
 • získať povolenie od vykurovacej siete a energetického dozoru;
 • urobiť projekt a dohodnúť sa na ňom v inšpekcii života.

Nemali by ste obísť zákonné požiadavky, pretože jedného dňa budete musieť čeliť kontrolným orgánom a potom budú ďalšie problémy a náklady..

Odrody

Dnes je na trhu niekoľko typov podlahového vykurovania, ktoré sa líšia nosičom tepla a spôsobom inštalácie..

K dispozícii sú vykurovacie podlahy: voda a elektrika. Všetky sú podobné tým, že vykurovacie teleso je umiestnené vo vnútri „koláča“.

Voda

Vodná podlaha – už z názvu môžete pochopiť, že chladiaca kvapalina v nej je voda, ktorá sa pohybuje potrubím. Rúry sú naplnené poterom alebo položené plochým spôsobom. Je napojený na ústredné kúrenie alebo na vybavený kotol.

Takáto štruktúra je častejšie umiestnená v súkromných domoch, pretože má veľkú váhu. Na pripojenie podlahového vykurovania v byte z ústredného kúrenia bytového domu je navyše potrebné povolenie.

Foto - Vodná podlaha

Vykurovanie na báze vody

V tomto prípade je tepelným nosičom obyčajná ohrievaná voda, ktorá prúdi do potrubia, položená podľa určitého vzoru a naliata betónovým poterom. Životnosť takéhoto systému je približne 20 rokov. Pomerne spoľahlivá a bezpečná možnosť, ale používa sa buď v súkromných domoch, alebo v nových budovách, kde je možné takúto podlahu pripojiť. V starých viacpodlažných budovách bez súhlasu správcovskej spoločnosti nebude fungovať pripojenie vodnej podlahy, pretože inštalácia bude zahŕňať jeho pripojenie k systému ústredného kúrenia, ktorý nie je určený na dodatočné zaťaženie – v iných bytoch môže byť veľmi chladný.

Tepelne izolovaná podlaha

Nevýhodami tohto návrhu môže byť pravdepodobnosť netesností a riziko zaplavenia nižšie umiestnených priestorov, ako aj tendencia niektorých typov potrubí ku korózii. Inštalácia je samozrejme namáhavá, ale je to jedna z najekonomickejších možností podlahy. Takéto vykurovanie je možné nainštalovať pod akýkoľvek vrchný náter. Ak však chcete využiť možnosti podlahy ohrievanej vodou čo najefektívnejšie, preštudujte si vlastnosti rôznych náterov. Náš článok vám pomôže nájsť perfektnú možnosť..

Princíp činnosti podlahy ohrievanej vodou

Vykurovací kábel alebo rohože

Zdrojom tepla je vykurovací kábel. Je položený po podlahe podľa plánovaného vzoru. Pre tieto systémy sa používa odporový alebo samoregulačný drôt. Ak sa použije prvá možnosť, potom sa odporúča dvojjadrové, nepoškodzuje človeka.

Pri pokladaní káblových rohoží je tento proces oveľa jednoduchší, pretože kábel je už pripevnený k pletivu s požadovaným rozstupom.

Foto - Elektrická podlaha

Infračervený film

Infračervené vykurovanie – tenký film s uhlíkovými platničkami vo vnútri. „Koláč“ takejto podlahy nemá vrstvu cementového poteru, preto sa rýchlo zahrieva, ale keď je vypnutý, teplo netrvá dlho.

Zariadenie je ekonomické a bezpečné, poháňané elektrickou energiou. Líši sa v inštalácii, navyše ak jeden pás zlyhá, celá podlaha pokračuje v práci. Nevýhoda – priťahuje prach.

Foto - infračervená podlaha

Elektrický alebo vodný: čo je lepšie?

Podlahové kúrenie je možné vyrobiť vodným alebo elektrickým kúrením. Voda je v štádiu zariadenia ťažšia a drahšia, ale v prevádzke je ekonomickejšia. Je lepšie to naplánovať vopred – dokonca aj pred výstavbou alebo vo fáze veľkých opráv. Faktom je, že tradičné zariadenie zahŕňa kladenie potrubí chladiacim médiom do betónu alebo systému ústredného kúrenia. Minimálna hrúbka dosky je 5 cm To znamená, že zaťaženie základu / podlahy bude značné a musí byť stanovené pri výpočte základu. Pri existujúcom dome sa vykoná prepočet, aby sa zistilo, či podlaha a základ unesú zaťaženie.

Na druhej strane existuje technológia – podlahové vykurovanie na drevenom základe – ktorá vám umožňuje inštalovať ohrev vody v bytovom dome / byte. Zaťaženie podlahy je veľmi nízke, ale náklady nie sú nižšie, ale účinnosť je nižšia. Nie je však potrebné posilňovať základy, čo tiež nie je vôbec jednoduché a drahé..

Ako si vyrobiť teplé podlahy svojpomocne: najskôr si vyberte typ vykurovania

Inštalácia elektrického podlahového vykurovania je jednoduchšia, ale teplo je drahšie. Naša elektrická energia zatiaľ nie je najlacnejším typom zdroja energie. Niektoré typy elektrických prvkov podlahového vykurovania je však možné inštalovať priamo pod podlahu. Najmä pod keramickými dlaždicami – vo vrstve lepidla na dlaždice alebo na laminátový podklad.

Iná vec je, že elektrina v podlahe nepoteší každého. Uvedomili sme si, že elektrina pod nohami nie je príliš príjemná, ale v stenách sme si na to zvykli. Aj keď existujú kombinované možnosti (kvapalinovo-elektrické vykurovanie), ktoré poháňajú vodu potrubím v podlahe, ohrieva sa súčasne pomocou elektrického ohrievača. Mimochodom, toto je východisko pre majiteľov bytov..

Urobte si svojpomocne teplá podlaha: v prvom rade zvoľte druh vykurovania

V bytoch je skutočne možné vyrobiť podlahu ohrievanú vodou iba vtedy, ak máte autonómne / individuálne vykurovanie. Nikto vám nedovolí pripojiť dlhý potrubný systém k konvenčnému systému. Majú príliš veľký odpor, vysoký stupeň extrakcie tepla. To znamená, že tí, ktorí sú za vami na stúpačke, dostanú studenú vodu. Ak vôbec. Nikto na to nepôjde. Výnimkou sú nové budovy, v ktorých sú vyvedené samostatné stúpačky na ohrev vody..

Porovnávacie charakteristiky

Pretože hlavnými systémami sú vodné a elektrické podlahové vykurovanie, je dôležité zoznámiť sa s ich porovnávacími vlastnosťami. Nasleduje niekoľko otázok na porovnanie rôznych typov systémov.

Teplá podlaha - čo je lepšie vybrať

Tabuľka. Porovnanie rôznych systémov podlahového vykurovania.

QuestionVodný systémElektrický systém
Existuje EMP? Neprítomný V závislosti od typu použitého kábla je možné elektromagnetické žiarenie
Inštalácia v bytoch je možná? Exkluzívne v nových viacpodlažných budovách za predpokladu, že tam bude samostatné pripojenie Áno
Sú systémy ľahko ovládateľné? Nie Áno
Ako dlho trvá inštalácia? Veľa, kvôli realizácii betónového poteru Málo
Aké vrchné nátery je možné položiť? Takmer všetky Niektoré druhy podláh sa nesmú inštalovať
Jednoduchosť služby Komplexná údržba a opravy Pri inštalácii infračervených podláh je údržba jednoduchá

Voľba podlahového kúrenia

Voľba podlahového kúrenia

Je potrebné zvoliť jeden alebo iný typ podlahového vykurovania, pričom sa vezme do úvahy nielen váš rozpočet, ale aj miesto ďalšej inštalácie. Hneď ako je systém vybraný a je zakúpený všetok materiál, môžete pokračovať v inštalácii..

Elektrické podlahové vykurovanie ako alternatíva k ohrevu vody

V bytoch viacpodlažných budov je dovolené mať elektrické podlahové vykurovanie, ktoré nie je horšie ako ohrev vody, a na niektorých miestach ho v niektorých parametroch dokonca prekonať. Napríklad elektrické podlahové vykurovanie je možné zapnúť kedykoľvek počas roka, jediné, čo je k tomu potrebné, je elektrina..

Elektrické podlahové vykurovanie ako alternatíva k ohrevu vody

Elektrické podlahy nevyžadujú nalievanie hrubého poteru. Túto podlahu je možné inštalovať priamo pod podlahovú krytinu (dlažba). V prípade vodou vyhrievaných podláh budete musieť vyplniť poter s hrúbkou 5-6 cm. V prevádzke sú dobré aj elektrické podlahy: poter sa zahrieva rýchlo a rovnomernejšie, na rozdiel od vodnej podlahy, ktorá môže navyše , stať sa vzduchom.

Programovateľný podlahový termostat

Celkom. Často počúvame, že elektrické vykurovanie a obzvlášť podlahové vykurovanie je príliš drahé. Áno, s niekoľkými takýmito tvrdeniami sa dá súhlasiť, ale nie celkom. Ak používate elektrické podlahové vykurovanie správne, nainštalujte si programovateľný termostat (v noci sa podlahové kúrenie automaticky vypne), potom môžete dokonca veľa ušetriť.

Vykurovanie káblom

Takéto podlahy je možné inštalovať úplne v akejkoľvek miestnosti – dokonca aj v starých, dokonca aj v nových bytoch, domoch, kanceláriách atď. Táto možnosť sa stala skutočnou spásou pre tých, ktorí z nejakého dôvodu nevedia vyrobiť podlahu ohrievanú vodou. Inštalácia systému je veľmi jednoduchá a je to špeciálne položený elektrický kábel vo vnútri kravaty. Premieňa elektrickú energiu na teplo.

Inštalácia káblového podlahového kúrenia

Na usporiadanie vykurovania je možné použiť samoregulačné a odporové káble. V druhom prípade sa zvyčajne používa dvojjadrový (jednožilové sa často stávajú zdrojmi žiarenia škodlivými pre telo, preto ich radšej nepoužívajú). Samoregulačné vodiče nemajú rovnaké nevýhody ako odporové vodiče. Káblová podlaha sa zvyčajne používa, ak je vrchný náter vyrobený z dlaždíc alebo linolea..

Vykurovací kábel

Technológia kladenia elektrického podlahového vykurovania v byte

Technológia kladenia je pomerne jednoduchá a zvládne to každý, len musíte dodržiavať určité pravidlá. Najprv sa pripraví základňa, odstráni sa stará podlaha, v prípade potreby sa podlaha vyrovná betónovým poterom. V mieste steny, kde bude inštalovaný termostat, sa pomocou dierkovača vytvorí drážka na vedenie káblov. Na vysušený poter môžete položiť plastový obal na hydroizoláciu, aby ste predišli kondenzácii. Ďalej je položená tepelná izolácia, môžete použiť minerálnu sklenú vlnu alebo modernejší materiál – penofol, ktorého jedna strana je pokrytá fóliou, pri pokladaní fólie by mala byť hore. Na tepelnú izoláciu je položená výstužná sieť, ktorej úlohou je dodať pevnosť cementovej zmesi, ktorá bude položená na vrch, a vylúčiť kontakt káblov s tepelnou izoláciou.

Inštalácia a vyrovnanie podlahového vykurovania betónovým poterom

Inštalácia a vyrovnanie podlahového vykurovania betónovým poterom

Potom začnú položiť kábel, môžete ho položiť rôznymi spôsobmi: had, špirála, paralelne. Zvyčajný krok je 20-25 cm, je potrebné ustúpiť od steny 5 cm a najmenej 10 cm od radiátorov. Na tých miestach, kde bude stáť nábytok, nemusí byť kábel položený. Inštalácia sa vykonáva pomocou montážnej pásky pripevnenej k podlahe hmoždinkami, ktorá pomáha zabrániť zalomeniu. Špeciálny tepelný senzor, bez ktorého je prevádzka systému nemožná, je inštalovaný v plastovej trubici, aby ho bolo možné vymeniť bez otvorenia cementového poteru. Rúrka je položená medzi káble a zaistená montážnou páskou. Je nevyhnutné skontrolovať správnosť pokládky, aby sa skontrolovala spoľahlivosť spojenia, pomocou špeciálneho testera sa kontroluje odpor kábla, nemal by prekročiť prípustnú rýchlosť. Kontakt a kríženie káblov je neprijateľné, inak dôjde k skratu a počas opravy je potrebné otvoriť celý povlak a demontovať cementovú vrstvu..

Po kontrole sa urobí poter s hrúbkou 3 až 4 cm. Roztok sa naleje veľmi opatrne, pričom sa uistite, že sa nevytvoria dutiny a bubliny, čo povedie k zlyhaniu kábla v dôsledku prehriatia. Na poter sa používajú iba špeciálne zmesi určené na teplé podlahy, obvyklé môžu v dôsledku zahrievania rýchlo prasknúť a stať sa nepoužiteľnými. Až po úplnom vyschnutí, po 4-5 dňoch, je možné dokončiť pokládku podlahovej krytiny a samotný systém zapnúť až po 3-4 týždňoch. Vlhký poter môže spôsobiť skrat, môže dôjsť k nerovnomernému vysušeniu, vzniku trhlín a dutín.

Výber kábla pre elektrickú podlahu

Kábel hrá veľmi dôležitú úlohu, závisí od neho bezpečnosť a životnosť podlahy. Môže to byť jednojadrové, dvojjadrové-drahšie a bezpečnejšie, jadro môže byť vyrobené z pozinkovanej ocele, nichrómu, mosadze, medi. Izolačná vrstva môže pozostávať z niekoľkých vrstiev, chráni kábel pred zničením a poškodením. V kúpeľni použite káble pre vlhké miestnosti so špeciálnou vodoodpudivou izoláciou a zapojte systém k zemi.

  Merač tepla pre batériu: princíp činnosti snímača stropného vykurovania v byte

Bezpečnosť a životnosť podlahy závisí od kvality kábla.

Bezpečnosť a životnosť podlahy závisí od kvality kábla.

Teplá podlaha môže byť hlavným zdrojom vykurovania alebo ako doplnkový systém k radiátoru. V hlavnom systéme musí byť na efektívne vykurovanie výkon vykurovacích telies najmenej 140-150 W na 1 m2. Pri dodatočnom vykurovaní stačí výkon 110-120 W. Pred nákupom musíte vypočítať dĺžku kábla, pričom sa vezme do úvahy vzdialenosť medzi radmi, v priemere kuchyňa s rozlohou 10 metrov štvorcových vyžaduje 40-50 m.

Teplá podlaha v byte s vykurovacou fóliou

Film je vytvorený na základe nanotechnológií, funguje ako slnko, vyžaruje infračervené lúče a zaisťuje rovnomerné zahrievanie miestnosti. Jedná sa o flexibilný laminovaný plast, vo vnútri ktorého je kontaktný blok vyrobený z medi, striebra a vykurovacích telies..

Filmujte teplú podlahu

Vykurovací film je vysoko spoľahlivý, má dlhú životnosť, ľahko sa inštaluje, nevyžaduje cementový poter a neovplyvňuje výšku podlahy a dá sa ľahko demontovať. Ideálne pre akýkoľvek povrch – laminát, linoleum, koberec, porcelánové kameniny, keramické dlaždice, je možné čiastočne položiť na voľné miesto od nábytku, a nie na celú miestnosť. Po inštalácii je systém ihneď pripravený na prevádzku, nastavená teplota je regulovaná termostatom.

Vykurovací film nevytvára elektromagnetické vlny a nevypúšťa škodlivé látky. Nielenže ohrieva miestnosť, ale je tiež veľmi užitočný pre ľudské telo, podporuje celkové posilnenie, aktivuje molekuly vody v bunkách a urýchľuje odstraňovanie metabolických produktov z tela. Infračervené systémy sú až o 25% úspornejšie ako káblové systémy, používajú sa ako doplnkové vykurovacie systémy, pretože hlavné je možné používať iba mimo sezóny.

Podlahové kúrenie v byte je vynikajúcou príležitosťou na dosiahnutie optimálnej mikroklímy. Jeho životnosť je najmenej 50 rokov, pri dodržaní všetkých pravidiel inštalácie je prakticky neobmedzená. Je dôležité vybrať správny materiál, nezahrievať nad rámec stanovených ukazovateľov. Podlahové vykurovanie musí byť ekonomicky životaschopné, musí vyhovovať technickým možnostiam miestnosti, nesmie narúšať existujúce systémy a nesmie viesť k núdzovým situáciám.

Uhlíkové podlahové vykurovanie: ideálne pre laminát (nie je potrebný poter)

Takmer všetky druhy elektrického podlahového vykurovania sa hodia do lepidla na potery alebo dlaždice. Výnimkou je uhlíkový film. Pod tvrdé podlahové krytiny (konkrétne – pod laminát) sa jednoducho položí na rovný podklad. To znamená, že na základňu sa nanesie tepelne zvukovo izolačný substrát, na ktorý sa položí uhlíkový film a navrch sa položí laminát. Žiadne mokré práce, žiadne problémy.

Ako si vyrobiť podlahové kúrenie sami pod laminátom? Najľahšie je to s uhlíkovou fóliou

Najľahšie je to s uhlíkovou fóliou

Jedna miestnosť sa dá urobiť za niekoľko hodín. Najťažšia časť je elektrická časť. Je potrebné pripojiť kusy filmu, pripojiť ich k termostatu (je potrebné ho ešte nainštalovať a pripojiť) a tiež usporiadať tepelné senzory. Táto časť je však potrebná pre všetky typy elektrického vykurovania.

Nevýhodou uhlíkového podlahového vykurovania je spôsob vykurovania. V infračervenom pásme vyžaruje teplo. Nie každý je presvedčený o užitočnosti tohto žiarenia. Medzi výhody a vlastnosti patrí skutočnosť, že takú teplú podlahu je možné ľahko opraviť / vymeniť. Toto a tiež vodné drevo má také plus.

TOP-obľúbení výrobcovia elektrického podlahového kúrenia

#1 Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov Devi 97/100 Viac informácií
# 2 Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov Rehau 95/100 Viac informácií
# 3 Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov Caleo 94/100 Viac informácií

Caleo

Filmová infračervená tepelne izolovaná podlaha Caleo je navrhnutá pre rýchlu inštaláciu vykurovacieho systému „teplá podlaha“ metódou „suchej inštalácie“ bez poteru a prachu. Ideálne pre kozmetické renovácie pod laminátovými, kobercovými, linoleovými a parketovými doskami.

Caleo

klady

 • vysoká kvalita;
 • vynikajúci odvod tepla;
 • kompletné so všetkým, čo potrebujete k inštalácii;
 • priložený návod na montáž a montáž.

Mínusy

 • zvýšená krehkosť filmu.

Rehau

Elektrické podlahové vykurovanie Rehau je systém dvojžilových samoregulačných káblov pevnej dĺžky so zvýšeným odporom. Vonku sú pokryté dvojitou vrstvou izolácie a ochranným opletením.

Rehau

klady

 • vynikajúca kvalita;
 • inštalácia pod akýkoľvek povlak;
 • optimálne rozloženie tepla.

Mínusy

 • relatívne vysoké náklady.

Devi

Elektrické podlahové vykurovanie Devi sa vyrába v Dánsku. Výrobky tejto spoločnosti sa vyznačujú vysokou kvalitou, dostupnou cenou a všestrannosťou. Všetky komponenty tejto značky sú vhodné pre akýkoľvek typ podlahového vykurovania tohto výrobcu..

Devi

klady

 • jednoduchá inštalácia;
 • nevysušuje vzduch;
 • záruka výrobcu;
 • životnosť viac ako 20 rokov.

Mínusy

 • vysoká spotreba energie.

Aký typ podláh je najlepší pre mestský byt?

Pri výbere modelu teplej podlahy pre byt musíte vziať do úvahy výhody každého systému a konštrukčné vlastnosti miestnosti. Je potrebné rozhodnúť sa – bude to hlavné vykurovanie alebo dodatočné.

Prevádzka vodnej stavby je šetrná k životnému prostrediu a ekonomická. Prenos tepla sa vykonáva žiarením, preto sa nevytvárajú zbytočné kladné ióny – neexistuje žiadne elektromagnetické pole.

Inštalácia v byte má však svoje vlastné problémy:

 1. Získanie povolenia na vybavenie systému vo viacpodlažnej budove. Inštalácia ohrevu vody v bytovom dome je skutočne nebezpečná možnosťou úniku a zaplavenia susedov zospodu a môže tiež viesť k zníženiu tlaku v celkovom systéme domu. Okrem toho výrazne zvýši zaťaženie podláh..
 2. Je potrebné usporiadanie miešacej jednotky, a to nie je vždy možné urobiť v byte.
 3. Pri oprave spoločného stavebného systému sa troska dostane do hydraulickej podlahy.
 4. Pri vykonávaní ročných tlakových skúšok tlak v systéme prekročí 6 bar a zariadenie TP (rozdeľovač s prietokomermi) má maximálny tlak 6 bar..
 5. Teplota kvapaliny v vykurovacom systéme môže dosiahnuť až 100 stupňov, čo negatívne ovplyvní zariadenie.

Pri výbere elektrického systému (pozri zariadenie, typy a inštalačné schémy) chýbajú všetky vyššie uvedené problémy: nevyžaduje sa žiadne povolenie, nehrozí únik. Okrem toho sú tieto štruktúry menej náročné na prácu a náklady na ich výstavbu sú nižšie ako vodné. Ale na druhej strane, počas prevádzky sa účty za elektrinu zvyšujú..

Elektrické káblové podlahy naplnené poterom sú ľahšie, čím nevznikajú veľké nároky na podlahy domu. Infračervený film do bytu je ideálny. Ľahko a rýchlo sa položí a nezaberie veľa použiteľného priestoru..

Stručne povedané, môžeme povedať, že pre byt je nákup a inštalácia elektrickej podlahy lacnejšou možnosťou, ale počas prevádzky je vodná lacnejšia..

Teplá vodná podlaha. Oplatí sa to dnes robiť??

Ak pred 10 rokmi bolo celkom problematické nájsť inteligentných špecialistov na inštaláciu vodnej podlahy v súkromnom dome, dnes je situácia radikálne odlišná. Takmer každý viac či menej rozumný tím si s inštaláciou poradí bez problémov. Zvlášť, ak sú jej poskytnuté rozumné pokyny. Samozrejme, je lepšie ich nevenovať zvyšným funkciám vykurovania, ale môžete ľahko ušetriť na rozložení potrubia.

Podlahové kúrenie sa rozhodne oplatí nainštalovať do vášho domu, ak to rozpočet a samotná štruktúra domu umožňuje. Vďaka rovnomernému rozloženiu tepla v dome vzniká príjemná mikroklíma a vo väčšine prípadov na vykurovanie domu stačia výnimočne teplé podlahy. Kde začať s inštaláciou?

TVP v byte. Táto možnosť je možná?

Mnoho ľudí si kladie otázku – je možné v byte namontovať ohrev vody podlahovej krytiny. Je to voda, pretože elektrická energia je stále dosť drahým potešením.

Okamžite poznamenávame, že sa nemôžete pripojiť k ústrednému kúreniu v nasledujúcej situácii:

 • ak je v každej miestnosti stúpačka na vykurovanie. Stabilizácia tepelnej a hydraulickej rovnováhy medzi susednými bytmi je narušená.

Princíp činnosti podlahy s teplou vodou

Čo je to za systém, ako sa podlaha zahrieva? Dizajn nie je príliš komplikovaný – pripomína akýsi vrstvový koláč. Jeho súčasťami sú betónová doska alebo iná podlaha (v závislosti od konštrukcie budovy), tepelná izolácia, polystyrénová doska s hrúbkou 30-200 mm. Na vrch je položená výstužná sieť s bunkami 150 x 150 mm, ku ktorej sú pripevnené rúrky ø 17-20 mm, ktorými bude cirkulovať voda. Všetko sa naleje betónom a tvorí poter 30 mm nad rúrkami. Pokladá sa jemná podlahová krytina.

Princíp činnosti podlahy ohrievanej vodou

Podlahy sú rovnomerne vyhrievané po celej ploche, čo vysvetľuje zvýšený komfort v miestnosti. Pri radiátorovom vykurovaní neexistuje taká jednotnosť..

rovnomerné rozloženie tepla z teplej podlahy

Keď je povolené pripojenie na ústredné kúrenie

Ak je byt vybavený rozvodom vykurovacieho systému podľa špeciálnej schémy, kde je chladiaca kvapalina distribuovaná do všetkých miestností z jedného stúpača a spätné vedenie je väčšie ako prívod, môžete nainštalovať podlahy ohrievané vodou. Je žiaduce mať merače tepla.

Je možné nainštalovať také vykurovanie: je to legálne?

Získať povolenie na ohrev teplej vody v bytovom dome môže byť náročné. Je to spôsobené tým, že takéto vykurovanie je pre prevádzku dosť nebezpečné kvôli vysokej hrozbe zaplavenia spodných poschodí..

Dôležité Aby sa obišli všetky prekážky, obyvatelia sa pokúšajú vykonať inštaláciu pripojením systému k stúpačkám vykurovania. Toto je hrubé porušenie zákona, preto je najlepšie získať oficiálny súhlas a konať v rámci stanovenom SNiP.

Podľa SNiP je možné vykurovací systém bytu zmeniť pripojením vodnej podlahy iba vtedy, ak je úprava dohodnutá so zástupcami bytových a komunálnych služieb a kanceláriou vykurovacej siete. Takéto autonómne vykurovanie by malo byť uvedené v projektovej dokumentácii..

Formalizácia si vyžaduje veľa času a úsilia. Ohrev vody úplne vyrobený podľa noriem vám však umožňuje používať ho pokojne a bez problémov legálne, dokonca aj na predaj bytov bez dodatočného zbierania dokumentov a povolení..

Harmonizácia

Keď je z energetického dozoru alebo vykurovacích sietí doručený technický posudok o možnosti zmeny obrysu podlahy, urobí sa projekt, ktorý sa potom odsúhlasí na bytovom inšpektoráte. Na vypracovanie projektu by ste mali kontaktovať projekčnú organizáciu, ktorá má schválenie SRO.

Po inštalácii podláh nie je možné prácu skontrolovať, preto stavitelia vyplňujú osvedčenia o kontrole skrytých diel. Títo pracovníci musia mať aj povolenie SRO. Dokumenty podpisujú oni a zástupcovia projekčnej organizácie. Vydané akty sa zapisujú do denníka výroby prác.

Organizácia, ktorá vyrába teplú podlahu v byte, musí mať licenciu. Po práci sa testuje prevádzka vykurovania systému. Na základe výsledkov testov sa vypracuje príslušný akt. Pre vodnú podlahu je potrebný certifikát o hydraulickej skúške, pre elektrickú podlahu osvedčenie o riadiacej a ochrannej automatizácii.

Všeobecný zoznam dokumentov, ktoré musia byť v čase inštalácie vykurovacieho systému:

 • Licencia od stavebnej organizácie vykonávajúcej inštaláciu;
 • Osvedčenie o prieskume skrytých prác a výkonná dokumentácia pre inštaláciu vykurovacích telies;
 • Skúška hydraulických skúšok;
 • Skúmanie tepelných skúšok.

Zoznam dokumentov potrebných na ďalšiu prevádzku:

 • Výkresy, ako aj akt ich súladu s vykonanou prácou;
 • osvedčenie o kontrole skrytých diel;
 • akt tepelného testovania vykurovacích zariadení;
 • akt individuálneho testovania automatizácie regulácie a ochrany.

Čo hrozí majiteľom domov za nelegálnu inštaláciu vodného okruhu do podláh

Napriek všetkým zákazom sa mnoho majiteľov rozhodne nezávisle pripojiť teplú podlahu z ústredného kúrenia (v byte), po ktorom čelia rôznym problémom a sankciám. Menovite:

1. Ak existuje potreba predať byt, nebude možné to legálne vykonať.

2. Ak dôjde k prelomu v okruhu a byt nižšie bude zaplavený vodou, všetky náklady na jeho opravu bude plne znášať vlastník vykurovaných podláh.

3. Ak zástupcovia vykurovacej siete alebo bytového úradu odhalia nezákonnú prestavbu systému, prenajímateľ sa nemôže vyhnúť súdnym sporom, sankciám a pokutám.

Preto, keď ste sa rozhodli pripojiť teplú podlahu z ústredného kúrenia v byte, je potrebné dobre zvážiť klady a zápory. Za týmto účelom zvážte, aké ďalšie výhody a nevýhody má tento vykurovací systém.

Výhody teplých podláh

Majitelia domov, ktorí si v byte nainštalovali podlahu vyhrievanú vodou, berú na vedomie nasledujúce pozitívne aspekty takejto prestavby vykurovania:

• v miestnosti sa stáva oveľa pohodlnejším, ako keď je ohrievaný stacionárnymi radiátormi;

• všetky miestnosti v apartmáne sú rovnomerne vyhriate;

• úroveň vlhkosti v miestnosti sa prakticky nemení, vzduch nevysychá;

• náklady na vykurovanie sú znížené až o 40%;

• systém neovplyvňuje vzhľad miestnosti (na rozdiel od objemných batérií a potrubí).

Ak porovnáme vodný okruh a ohrev filmu, potom prvá možnosť má nepopierateľnú výhodu kvôli absencii elektromagnetického žiarenia. Spotreba energie počas prevádzky teplovodného vykurovania je tiež nižšia ako pri použití elektrických analógov.

Negatívne stránky systému

Ak hovoríme o nedostatkoch, ktoré má podlaha vyhrievaná vodou (v byte), možno im priradiť nasledujúce skutočnosti:

• kvôli dostatočne veľkej vrstve poteru (asi 10 cm) sa výška miestnosti znateľne zníži;

• ak boli pri inštalácii použité materiály nízkej kvality alebo boli urobené chyby, existuje vysoká pravdepodobnosť prelomu, ktorý so sebou prináša množstvo problémov;

• pretože podlaha ohrievaná vodou je položená v poteru, jej inštaláciu je možné vykonať iba vo fáze budovania budovy alebo počas generálnej opravy;

• práca na usporiadaní systému je veľmi namáhavá, takže nie všetci majitelia sú schopní nezávisle vykonať jeho inštaláciu.

Je možné vydať povolenie na oficiálnej úrovni?

Formálne je možné vydať vyhrievanú vodnú podlahu iba vtedy, ak sú splnené najmenej dve podmienky:

 1. Po inštalácii systému zostane celkový výkon vo vykurovacom systéme na rovnakej úrovni. Aby ste to urobili, budete musieť znížiť počet batérií v byte, a to nie je vždy možné.
 2. Aby ste vylúčili možnosť úniku vody do bytu susedov zospodu, budete musieť urobiť vynikajúcu hydroizoláciu a vytvoriť projekt, kde budú uvedené všetky materiály použité počas práce. Ale ani toto nemôže zachrániť sto percent pred povodňami. Všetka chyba v každom prípade padne na plecia majiteľa vyhrievanej podlahy.

Aký je trest za teplé podlahy

A ak je podlahové vykurovanie plánované zo siete, ale dom má staré rozvody, výsledky budú tiež katastrofálne..

Je možné legálne inštalovať podlahové vykurovanie Neexistuje žiadny priamy kontext, ktorý by obsahoval výšku pokuty za inštaláciu podlahového vykurovania. Existuje však článok stanovujúci zodpovednosť za prestavbu priestorov. Okrem toho existuje vyhláška o organizácii reorganizácie – PPM 508 -PP.

Namiesto úmyselného porušovania zákona je lepšie pokúsiť sa legalizovať podlahové kúrenie.

Navyše je to celkom možné, najmä v nových budovách..

Staré budovy majú veľmi slabé elektrické vedenie, určené pre malý počet elektrických spotrebičov.

Aby ste získali povolenie na inštaláciu systému podlahového vykurovania, musíte poskytnúť nasledujúce dokumenty: Na vykonanie elektrického podlahového vykurovania – osvedčenie o napájaní v dome a dokument o tom, akú energiu bude systém podlahového vykurovania spotrebovávať;

Schéma miešacej jednotky

Miešacia jednotka

Pred miešacou jednotkou je nainštalovaný regulátor prietoku vody. Je možné dodať automatický regulátor. Spotreba by mala byť minimálna, nie vyššia ako normálna. Potom susedia nezažijú nepohodlie kvôli chladeným radiátorom..

Nový vývoj – kapilárne podlahy

Kapilárne podlahové vykurovanie

Tento typ podlahy s teplou vodou sa objavil pomerne nedávno – v roku 2012. Konštrukcia tohto autonómneho ohrievača je pomerne jednoduchá a pozostáva z elektronickej riadiacej jednotky, kapilárnych rúrok.

„Srdcom“ systému je elektronická jednotka, ktorá obsahuje elektrický ohrievač, obehové čerpadlo a automatizáciu. Celkový výkon je 2,5 kW. Veľkosť tohto bloku je malá, porovnateľná s objemom knihy. K nemu je pripojený napájací kábel a tenké trubice – kapiláry. Tu je chladiacou kvapalinou voda, najlepšie destilovaná.

Inštalácia kapilárnej podlahy začína prípravou základného povrchu – je vyrovnaný, položená tepelná izolácia, ku ktorej je pripevnené vykurovacie potrubie. Po naplnení vodou sa vykonávajú kontroly plnením samonivelačnými zmesami. Keď poter získava na sile, začnú pokladať dokončovaciu podlahu. Môžu to byť materiály s vysokým koeficientom prestupu tepla – parkety, laminát, dlaždice.

Výhody teplej kapilárnej podlahy:

 • spoľahlivosť – tlak pozdĺž celej čiary nepresahuje 0,3 kgf / cm2, pretrhnutie trubice je takmer nemožné;
 • kapiláry sú vyrobené z nekorozívnych materiálov;
 • betónový poter spoľahlivo chráni linku pred mechanickým poškodením;
 • elektronická jednotka je opraviteľná, to znamená, že v prípade poruchy je možné akúkoľvek jej časť ľahko vymeniť.

Dohromady všetky vyššie uvedené vlastnosti zaisťujú bezproblémovú prevádzku kapilárnej podlahy po dobu viac ako 50 rokov..

Inštalácia systému TVP v byte nie je najľahší proces, ale prináša do domu zvýšený komfort. Môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi popísanými vyššie. Hlavnou úlohou nie je prinášať nepohodlie susedom, dá sa tomu vyhnúť starostlivou reguláciou teploty.

Najideálnejšou možnosťou pre byt je použitie teplých kapilárnych podláh. Položená čiara je úplne autonómna a nijako neovplyvňuje ústredné kúrenie.

Betónové vodné podlahové vykurovanie

Najpopulárnejší spôsob inštalácie, pri ktorom je hlavným materiálom v základnej a distribučnej vrstve cementovo-pieskový poter. Na betónovú vrstvu je položený film, ktorý poskytuje teplo a hydroizoláciu. Potom je po obvode miestnosti prilepená špeciálna páska, ktorá zabráni vzniku trhlín a absorbuje roztiahnutie poteru pri zahrievaní okruhu..

betónový systém vodného podlahového vykurovania

Ďalším krokom je tepelná izolácia. Na tieto účely môžete použiť penovú polyetylénovú penu alebo extrudovanú polystyrénovú penu. Pevne položte vrstvu, každá medzera bude slúžiť ako studený most. Kĺby sú lepené metalizovanou páskou.

Na tepelnú izoláciu sú namontované špeciálne mriežky s článkami a k ​​nim rúrky. Je dôležité správne vypočítať vzdialenosť medzi nimi, závisí to od toho, ako rovnomerne bude prichádzajúce teplo distribuované. Odporúčaný krok pokládky:

 • v chladných oblastiach (v blízkosti okien, dverí) – 10 cm;
 • v miestnostiach s normálnymi tepelnými stratami – 20-30 cm;
 • v chladných miestnostiach – 15 cm.

Pre priestranné miestnosti sa pri inštalácii používa výstužná sieť. Neodporúča sa položiť potrubie na miesto, kde je možné nainštalovať nábytok.

Konštrukčné prvky sú upevnené, napájané a uchovávané niekoľko dní. Ak nedôjde k poškodeniu, nosná vrstva sa naleje zmesou s prídavkom cementu, piesku a zmäkčovadiel..

Potom sa položí dokončovacia podlaha. Ak by mala byť inštalácia systému teplej vody v byte vykonaná pod keramickými dlaždicami, potom by poter nemal byť širší ako päť centimetrov..

Drevený systém podlahového vykurovania

drevený systém podlahového vykurovania

Pri tejto metóde sa ako nosná vrstva používajú dosky rôznych druhov dreva, hranových dosiek, preglejky atď. Drevené výrobky sa musia rozpustiť na pásy 13-18 cm a položiť na základňu v intervaloch na kladenie rúr. Dosky tepelného rozvodu upevnite zhora drážkami v tvare omega. Opravte vykurovacie potrubia, zakryte ich plastovým obalom a listami GVL. Budú slúžiť ako základ pre konečnú úpravu.

Modulárna schéma na drevenej základni

Poskytuje použitie hotových dosiek OSB s pílenými drážkami pre rúry a kovové platne. Hrúbka dosiek nie je menšia ako 22 mm; v schéme je inštalácia tepelnej izolácie zabezpečená v podlahe. Rozmanitosť modulov z hľadiska konfigurácie vám umožňuje umiestniť ich v požadovanom poradí podľa vyvinutej schémy. V závislosti od sklonu plastovej rúrky sa odporúča použiť pásy s rozmermi 130 – 280 mm. Majú praktické západky na upevnenie rúrok. Veľkosti 150 mm, 200 mm a 300 mm. Po montáži potrubí a kontrole ich tesnosti je obvod pokrytý sadrovláknitými doskami.

Teplá podlaha na drevenom podklade

Teplá podlaha na drevenom podklade

Fotografia kladenia potrubí na podlahové vykurovanie

Fotografia kladenia potrubí na podlahové vykurovanie

Rozloženie stojana na drevenej základni

Diagram je nakreslený s prihliadnutím na použitie drevených alebo OSB lamiel s hrúbkou najmenej 28 mm. Lamely by mali byť položené na podlahové nosníky, vzdialenosť medzi nimi je o niečo väčšia ako priemer rúrok. Ako svorky sa používajú dosky z kovového profilu, na vrchu sú západky. Systém je pokrytý sadrovláknitými doskami.

Teplé podlahy na drevenej základni

Teplé podlahy na drevenej základni

Aké chyby sa robia pri zostavovaní diagramu

Pre tých, ktorí majú s výrobou práce rozsiahle skúsenosti, sa tieto chyby zdajú smiešne, ale začiatočníci im často nevenujú pozornosť. V budúcnosti nastanú veľké problémy, niektoré architektonické štruktúry sa musia prerobiť.

 1. Výška okenných a dverových otvorov, umiestnenie radiátorov pod oknom sa neberú do úvahy. Otvory majú štandardné veľkosti a teplá podlaha vždy zdvihne vrchný náter. V dôsledku toho sa výška otvorov zníži, bude ich potrebné prerobiť. Pokles výšky môže presiahnuť 10-15 centimetrov, v závislosti od použitého vykurovacieho okruhu. Je dosť ťažké zvýšiť výšku otvorov, nad nimi je nainštalovaný nosník, jeho demontáž / inštalácia vyžaduje praktické znalosti o výkone stavebných prác. Zvýšenie hotovej podlahy sa musí vziať do úvahy vo fáze návrhu domu, a preto by mala byť schéma pokládky už pripravená..
 2. Odporúča sa skryť všetky existujúce stavebné pomôcky do „koláča“ teplej podlahy. Takýmto spôsobom bude možné urýchliť prácu a zlepšiť vzhľad miestnosti. Nie je potrebné ťahať vykurovacie a vodné potrubia po stenách, drážkovať ich, vŕtať otvory atď..

  Položte komunikáciu potrubím

 3. Veľkú výplň teplej podlahy nemôžete urobiť bez rozdelenia na časti. Ohrev poteru je značný, tepelná rozťažnosť je vysoká. Za takýchto prevádzkových podmienok poter určite praskne, v najhoršom prípade je možný opuch. Trhlín môže byť toľko, že budú mať negatívny vplyv na pevnosť konštrukcie. Aby sa zabránilo takémuto javu, diagram by mal zabezpečiť rozdelenie poteru veľkej plochy na niekoľko sekcií pomocou tlmiča. Optimálna veľkosť jedného pozemku je v rozmedzí 15-20 m2.
 4. Neskúsení stavitelia nasledujúci deň zapnú vykurovanie na položenie poteru v nádeji, že týmto spôsobom urýchlia proces vytvrdzovania. Je to veľká chyba, v takýchto podmienkach cementová zmes nezmrazuje, ale schne. Výsledkom je, že chemické reakcie sa zastavia, cement nikdy nezíska silu. Profesionáli, naopak, v príliš teplých miestnostiach, raz alebo dvakrát denne, hojne zalejú poter vodou, iba tak bude mať očakávanú pevnosť podlahy..
 5. Nezabudnite označiť na diagrame alebo už na poteru, kde budú potrubia položené pod prahom dverí. Pri inštalácii krabice budete vedieť, kam vŕtať hmoždinky, aby ste nepoškodili potrubia.
 6. Na kladenie rúrok sa snažte nepoužívať hadiu metódu, najlepšou možnosťou je položiť ich slimákom. Je to o niečo ťažšie, vyžaduje si to trpezlivosť a pozornosť, ale úsilie bude úplne odôvodnené výsledkom, podlaha v celej oblasti bude mať rovnakú teplotu..

  Schéma inštalácie podlahy ohrievanej vodou

 7. Na diagrame musíte nakresliť rozloženie potrubí vo všetkých miestnostiach naraz, a nie samostatne. Ak sa tak nestane, budú existovať prípady, keď nebude možné ich položiť správne, pričom opustenie jednej miestnosti bude zasahovať do vstupu do druhej. Rúry budú musieť byť narezané na kusy a spojené a každé nepotrebné spojenie predstavuje ďalšie riziko netesností..

  Všeobecná schéma podlahy s teplou vodou

Video – Schéma teplej podlahy v dvojpodlažnom dome

Vodou tepelne izolovanú podlahu v byte vyrábame z ústredného kúrenia

Inštalácia podlahového vykurovania zo systému ústredného kúrenia v akejkoľvek miestnosti vrátane bytu pozostáva z niekoľkých etáp.

Najprv by mal byť vypracovaný plán a schéma kladenia potrubí – to výrazne uľahčí proces.

Úvod

Systém ohrevu vody je z hľadiska výpočtu, inštalácie a pripojenia najkomplexnejší systém podlahového vykurovania. Každá etapa realizácie vodnej podlahy ovplyvňuje konečný výsledok podlahového vykurovania. V tomto článku sa pozrieme na cvičné schémy pripojenia podlahy ohrievanej vodou.

Kam sa dá namontovať

Vzhľadom na veľký počet potrubí sa ohrev vody vykonáva hlavne v súkromných domoch. Faktom je, že vykurovací systém výškových budov ranej výstavby nie je určený pre tento spôsob vykurovania. Z vykurovania je možné vyrobiť teplú podlahu, ale je vysoká pravdepodobnosť, že buď vám bude príliš zima, alebo u susedov nad alebo pod, v závislosti od typu napájania systému. Niekedy sa celý stúpač ochladí: hydraulický odpor vodnej podlahy je niekoľkonásobne vyšší ako radiátorového vykurovacieho systému a môže upchať pohyb chladiacej kvapaliny. Z tohto dôvodu je veľmi ťažké získať povolenie od správcovskej spoločnosti na inštaláciu teplej podlahy (inštalácia bez povolenia je správnym deliktom).

Podlahové vykurovanie znamená veľký počet potrubí s malým priemerom

Podlahové vykurovanie znamená veľký počet potrubí s malým priemerom

Dobrou správou je, že v nových budovách začali vyrábať dva systémy: jeden pre radiátorové vykurovanie, druhý pre podlahu ohrievanú vodou. V takýchto domoch sa nevyžaduje povolenie: bol vyvinutý vhodný systém s prihliadnutím na vyšší hydraulický odpor.

Organizačné zásady

Aby ste pochopili, čo potrebujete na výrobu podlahy ohrievanej vodou vlastnými rukami, musíte pochopiť, z čoho systém pozostáva a ako funguje.

Regulácia teploty vykurovacieho média

Aby boli vaše nohy pohodlné na podlahe, teplota chladiacej kvapaliny by nemala presiahnuť 40-45 ° C. Potom sa podlaha zahreje na príjemné hodnoty- asi 28 ° C. Väčšina vykurovacích zariadení nemôže produkovať takú teplotu: najmenej 60-65 ° C. Výnimkou sú kondenzačné plynové kotly. Vykazujú maximálnu účinnosť presne pri nízkych teplotách. Z ich výstupu je ohrievaná chladiaca kvapalina vedená priamo do potrubí podlahového vykurovania.

Pri použití akéhokoľvek iného typu kotla je potrebná zmiešavacia jednotka. V ňom sa chladená chladiaca kvapalina z vratného potrubia pridáva do horúcej vody z kotla. Zloženie tejto väzby môžete vidieť na schéme zapojenia teplej podlahy s kotlom..

Schéma zariadenia na podlahu ohrievaného vodou

Schéma zariadenia na podlahu ohrievaného vodou

Princíp činnosti je nasledujúci. Vyhrievaná chladiaca kvapalina je dodávaná z kotla. Ide k termostatickému ventilu, ktorý pri prekročení prahu teploty otvára prímes vody z vratného potrubia. Na fotografii je prepojka pred obehovým čerpadlom. Je v ňom nainštalovaný dvojcestný alebo trojcestný ventil. Otvorte ho a primiešajte chladenú chladiacu kvapalinu.

Zmiešaný prietok obehovým čerpadlom vstupuje do termostatu, ktorý riadi činnosť termostatického ventilu. Po dosiahnutí nastavenej teploty sa prietok zo spätného toku zastaví, ak dôjde k jeho prekročeniu, opäť sa otvorí. Takto sa nastavuje teplota chladiacej kvapaliny vodného podlahového vykurovania..

Rozloženie obrysov

Potom chladiaca kvapalina vstúpi do rozdeľovacieho potrubia. Ak je tepelne izolovaná podlaha vyrobená v jednej malej miestnosti (napríklad v kúpeľni), v ktorej je položená iba jedna slučka potrubí, táto jednotka nemusí existovať. Ak existuje niekoľko slučiek, potom je medzi nimi potrebné nejakým spôsobom distribuovať chladiacu kvapalinu a potom ju nejako zozbierať a odoslať do spätného potrubia. Túto úlohu vykonáva distribučný hrebeň alebo, ako sa mu tiež hovorí, kolektor podlahového vykurovania. V skutočnosti ide o dve potrubia – na prívode a spätnom potrubí, ku ktorým sú pripojené vstupy a výstupy všetkých okruhov podlahového vykurovania. Toto je najľahšia možnosť.

Miešacia jednotka pre podlahové vykurovanie so schopnosťou automaticky udržiavať teplotu

Miešacia jednotka pre podlahové vykurovanie so schopnosťou automaticky udržiavať teplotu

Ak je podlahové vykurovanie vyrobené v niekoľkých miestnostiach, je lepšie nainštalovať kolektor so schopnosťou nastaviť teplotu. Po prvé, rôzne miestnosti vyžadujú rôzne teploty: niekto dáva prednosť + 18 ° C v spálni, niekto potrebuje + 25 ° C. Za druhé, obvody majú najčastejšie rôznu dĺžku a je možné prenášať rôzne množstvá tepla. Po tretie, existujú „vnútorné“ priestory – v ktorých je jedna stena otočená k ulici a rohová – s dvoma alebo dokonca tromi vonkajšími stenami. Prirodzene, množstvo tepla v nich by malo byť odlišné. Hrebene s termostatmi to poskytujú. Zariadenie nie je lacné, obvod je komplikovanejší, ale takáto inštalácia vám umožňuje udržiavať danú teplotu v miestnosti..

Existujú rôzne termostaty. Niektoré riadia teplotu vzduchu v miestnosti, druhé – teplotu podlahy. Typ si vyberiete sami. Bez ohľadu na to ovládajú servomotory namontované na podávači hrebeň. Servomotory v závislosti od príkazu zväčšujú alebo zmenšujú prietokovú plochu nastavením prietoku chladiacej kvapaliny.

Teoreticky (a v praxi sa to stáva) môžu nastať situácie, keď je zablokované napájanie všetkých obvodov. V takom prípade sa obeh zastaví, kotol sa môže variť a zlyhať. Aby ste tomu zabránili, urobte obtok, cez ktorý prechádza časť chladiacej kvapaliny. S touto konštrukciou systému je kotol bezpečný.

Vo videu si môžete pozrieť jednu zo systémových možností.

Miešacia jednotka kolektora

Jedným z hlavných prvkov vodnej podlahy je zmiešavacia jednotka s rozdeľovačom, uzatváracími ventilmi, odvzdušňovacím ventilom, teplomerom, termostatom a obtokom. Priamo vo svojom zložení alebo pred ním je umiestnené obehové čerpadlo.

Ak sa plánuje TP nastaviť ručne, pripojenie obvodov k kolektoru je možné vykonať pomocou jednoduchých ventilov. V opačnom prípade budete musieť na každú vetvu nainštalovať termostaty a elektrické ventily..

Rozdeľovacia zmiešavacia jednotka umožňuje presnú reguláciu teploty vody v každom okruhu a vďaka obtoku chráni kotol pred prehriatím. Je inštalovaný v špeciálnej skrini alebo výklenku v miestnosti s teplou podlahou. Navyše, ak je nastavenie tejto jednotky vykonané nesprávne, môže sa vám pod nohami objaviť horúca panvica, ale v miestnosti nebude dostatok tepla. Práve na ňom závisí účinnosť celého systému podlahového vykurovania..

uzol

Požiadavky na priestory

Pred inštaláciou teplej podlahy z potrubí s vodou je potrebné zistiť, či medzipodlažná podlaha vydrží ďalšie zaťaženie. Pri správnom usporiadaní podľa SNiP by mal betónový poter nad potrubím s položenou chladiacou kvapalinou stúpnuť o 45 – 50 mm. Nie je možné riediť kvôli nízkej pevnosti výslednej vrstvy a neodporúča sa robiť ju silnejšou, pretože spotreba energie na zahrievanie betónu sa zvyšuje.

Každý meter štvorcový DSP poteru značky M300 a výšky 10 mm je približne 22 kg. Navyše sa tu pridáva hmotnosť tvaroviek a izolácie, ako aj podlahy..

Výsledkom je, že celkové zaťaženie podlahy z „teplej podlahy“ v miestnosti s 15–20 štvorcami často presahuje niekoľko ton. Ak doska medzi podlahami nie je schopná vydržať takú dodatočnú hmotnosť, potom nemôže byť príslušný vykurovací systém vyrobený.

Inštalačná miestnosť musí byť zatvorená. Nesmie sa ohrievať, ale musí vylúčiť náhle zmeny teploty vzduchu..

Vytvrdzovanie betónu a teplotné výkyvy sú nekompatibilné veci. Tiež, aby ste ho vysušili, nie je možné uchýliť sa k predčasnému zapnutiu vodnej podlahy na „vykurovanie“, čo povedie k vzniku miestnych oblastí s prehriatím v betónovej vrstve. V týchto prípadoch poter nevyhnutne praskne a stratí svoju pevnosť..

Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov

Ako vyrobiť podlahu vyhrievanú vodou na betónovom základe

Budeme vychádzať zo skutočnosti, že existuje betónová základová doska, jej pevnosť je dostatočná na ďalšie použitie. Ďalej bude postupnosť vrstiev nasledovná:

 • Na betónovú dosku je položená vrstva hydro-parozábrany. Upozorňujeme, že materiál by nemal prepúšťať vlhkosť, ani v kvapalnom, ani v plynnom stave. Toto je obzvlášť dôležité pre podlahy na zemi. V takom koláči nie je vylúčená možnosť kapilárneho prieniku vlhkosti betónom základne. Práve tento druh vlhkosti sme pomocou parozábrany odrezali. Materiál je položený na betónovú dosku s prístupom k stenám. Výška zdvihu k stene nie je nižšia ako základová hydroizolácia (mala by byť o niečo vyššia). Tam ho pripevníme na stenu a necháme ho.
 • Tepelná izolácia. Najlepšou možnosťou je expandovaný polystyrén. Áno, je to drahé, ale už bolo vyskúšané, ako sa správa v poteru. Lepšie ako všetci ostatní. Hrúbka sa líši podľa regiónu. Je lepšie brať s rezervou, aby sa Zem nezohriala. Pri pokládke musíte dosky ukotviť a opatrne ich prilepiť. Budete po nich musieť chodiť, a dokonca sa budete nosiť ďaleko od najľahších materiálov.

  V dome podlahy vyhrievané vodou

  Teplá podlaha vo vrstvách

 • Po obvode pozdĺž stien urobíme kompenzátor tepelnej rozťažnosti.
 • Ak je základňa izolovaná nad úrovňou podlahy, položí sa tlmiaca páska. Slúži ako na tepelnú izoláciu, tak aj na údržbu dilatačnej škáry..
 • Ak nie je suterén vôbec izolovaný alebo je úroveň izolácie pod úrovňou teplej podlahy, po obvode dáme polystyrénovú penu s hrúbkou 15 mm alebo viac. Hrúbka opäť závisí od regiónu, hrúbky a materiálu stien. Izolácia je narezaná na pásy požadovanej šírky. Šírka – nad úrovňou poteru a vrchnej podlahovej krytiny.
 • Na izoláciu položíme hydroizoláciu. Zabráni to roztekaniu roztoku do trhlín medzi izolačnými doskami. Na to dáme výstužnú sieťku, takže niečo hustejšie ako obyčajný film je lepšie. Materiál privádzame na rovnakú úroveň ako parotesná zábrana.

  Ako vyrobiť podlahové vykurovanie na vodou vyhrievanej betónovej doske

  Podlahy nad betónovou doskou s ohrevom vody

 • Vystužujúca sieťovina. Zvyšuje pevnosť dosky, pretože betón / malta bude položená na nestabilný podklad (izolácia).
 • Rúry podlahového vykurovania sú viazané na mriežku. Sú položené podľa zvolenej schémy, konce sú vyvedené v montážnej oblasti kolektora podlahového vykurovania.
 • Naleje sa betónová alebo cementovo-piesková malta. Ako už bolo uvedené, minimálna hrúbka nad rúrkou je 3 cm, čo poskytne ochranu pred rozdrvením. Druhým bodom je, že táto hrúbka poskytne normálne redistribúciu tepla. Podlaha nebude pruhovaná pod nohami (teplejšia, chladnejšia).
 • Pri pozorovaní tejto technológie môžete správne vytvoriť teplú podlahu vlastnými rukami. Môžu existovať nuansy, ale všeobecný postup práce je nasledujúci.

  Predpoklady pre inštaláciu podlahy ohrievanej vodou

  Hlavnými nevýhodami vodných podláh v byte sú nasledujúce body:

  • Ťažkosti so získaním príslušných povolení.
  • Možné úniky so sebou prinášajú celkom vážne dôsledky, za ktoré sú vlastníci bytu plne zodpovední..
  • Sankcie v prípade nezákonnej inštalácie.

  Existuje niekoľko dôvodov, prečo môžu zodpovedné orgány odmietnuť získať povolenie na inštaláciu podlahy ohrievanej vodou v byte vlastnými rukami:

  1. Zákaz zvyšovania úrovne vykurovania v byte výmenou radiátorov alebo zmenou schémy potrubia. Vďaka tomuto štandardu je v každej miestnosti udržiavaná stabilná teplota chladiacej kvapaliny. Zmeny, ktoré zvyšujú spotrebu energie, sú zakázané. Ak je teda v byte ústredné kúrenie, nie je dovolené inštalovať podlahové kúrenie. Aby obišli túto normu, niekedy idú znížiť celkový počet radiátorov v byte, aby udržali celkový vykurovací výkon na rovnakej úrovni. Ako však ukazuje prax, takéto akcie sú neúčinné..
  2. Nebezpečenstvo úniku. Na získanie povolenia na úpravu vodného okruhu je potrebné predložiť príslušným orgánom starostlivo vypracovaný projekt preukazujúci úplnú bezpečnosť systému aj v prípade netesností. V tomto prípade sa nemôžete obísť bez použitia vysoko kvalitnej hydroizolácie. Rúry vykurovacieho okruhu je často potrebné priložiť na špeciálne ochranné zvlnenie a dodržiavať ďalšie pokyny zástupcov vykurovacej siete..

  Správnym položením hydroizolácie je dôležité zaistiť, aby to ani v prípade narušenia integrity rúr neviedlo k zaplaveniu susedov zospodu. V skutočnosti ani drahé ochranné materiály nedokážu poskytnúť úplnú záruku: v prípade netesností sú zodpovednosť za náhradu následkov nehody výlučne na iniciátoroch reštrukturalizácie.

  Ak to chcete urobiť, musíte zaplatiť peňažnú náhradu alebo zorganizovať potrebné opatrenia na obnovu, aby ste odstránili všetky dôsledky nehody..

  Vzhľadom na značné problémy pri získavaní oficiálnych povolení sa mnoho obyvateľov rozhoduje riskovať neoprávnené spojenia

  Zároveň je dôležité pochopiť, že aj keď takáto samospravodlivosť zostane nepovšimnutá, v budúcnosti bude sotva možné takýto byt predať. Takéto akcie sa považujú za nezákonnú prestavbu obytného priestoru.

  Najbezpečnejším riešením je získanie autonómneho vykurovania, ktoré bude vyžadovať iba registráciu zmien v rozložení a ZINZ: tento postup je oveľa jednoduchší ako diskusie s vykurovacou sieťou.

  Vykupujeme komponenty

  Ak chcete kúpiť všetky komponenty na výrobu teplej podlahy, musíte najskôr zistiť, aká bude dĺžka obrysu teplej podlahy vo vašej kúpeľni. Za týmto účelom zmerajte dĺžku a šírku voľnej podlahy vo vašej kúpeľni..

  Prečo len zadarmo? Pretože tam, kde nepochodíte, nebudete umiestňovať vodné podlahové trubice. A to je oblasť, kde sa nachádza vaňa alebo sprchovací kút, skrinka pod umývadlom, oblasť zaberajúca základne skriniek.

  V štandardnej kúpeľni skončíte s obdĺžnikom so stranami 2 metre x 0,5 metra. V kombinovanej kúpeľni v skutočnosti získate štvorec so stranami 1,5 metra. V neštandardných kúpeľniach si môžete po stranách zmerať voľnú podlahovú plochu sami.

  Teplá podlaha z teplej vody v mestskom byte 2

  Potom môžete ísť do klampiarskeho obchodu alebo do spoločnosti, ktorá predáva príslušenstvo na inštaláciu podlahového vykurovania. Tiež v každom nákupnom centre, ktoré sa špecializuje na tovar na opravu, nájdete oddelenie, kde si môžete kúpiť všetko, čo potrebujete – potrubia, tvarovky, ventily. Nezabudnite si kúpiť podlahové držiaky na potrubia podlahového vykurovania.

  Ak sa chystáte napájať podlahové kúrenie z horúcej vody, nemrznúca zmes nepotečie potrubím, bude čistá teplá voda. To znamená, že môžete ísť na lacnejšie vodné podlahové rúry, pretože nemrznúce rúrky sú o niečo drahšie..

  Komponenty vykurovacieho systému

  Princíp činnosti podlahy ohrievanej vodou je jednoduchý. Pod podlahou sú potrubia vedené v niekoľkých radoch, cez ktoré preteká horúca voda. Cirkulujúca vlhkosť vydáva teplo do podlahy a postupne ohrieva miestnosť.

  Z hľadiska inštalácie je vodný systém v porovnaní s rovnakými infračervenými, filmovými alebo elektrickými náprotivkami relatívne lacnou možnosťou. Ak inštalujete podlahu ohrievanú vodou vlastnými rukami, výdavková položka môže byť úplne lesklá na minimum.

  Hlavné komponenty vykurovacieho systému sú:

  Kotol na ohrev vody vybavený tlakovým čerpadlom. Kapacita jednotky je stanovená na základe celkovej kapacity celého systému s dodatočnou rezervou až 20%. Na obsluhu priestorov s rozlohou presahujúcou 100 m2 je potrebné obehové čerpadlo. Uzatváracie ventily na vstupe do zariadenia sú potrebné v prípade opravy kotla na ohrev vody, keď sa dá vykonať vypustením vody zo systému.

  Kolektor vybavený regulačným systémom. Jednotka plní dve úlohy: je zodpovedná za distribúciu ohriatej vody cez vykurovacie okruhy a za reguláciu prevádzky samotného systému „teplej podlahy“. Aby bolo možné súčasne pripojiť niekoľko obvodov, je vybavený dostatočným počtom kohútikov, ktoré nevyhnutne obsahujú odtok. V predaji sú lacnejšie modely vybavené uzatváracími ventilmi. Majú relatívne nízke náklady, ale neumožňujú prispôsobenie systému.

  Drahšie analógy s regulačnými ventilmi umožňujú nastaviť prietok vody pre jednotlivé okruhy, čím sa zabezpečí rovnomernejšie zahrievanie povrchu. Termostat reguluje proces podlahového vykurovania. Pri výbere zariadenia je dôležité vziať do úvahy menovité výkon podlahového vykurovania, typ riadenia systému a funkčnosť termostatu. Ovládanie termostatu môže byť elektrické alebo automatické. Hodinový senzor zabudovaný v zariadení vám umožňuje nastaviť teplotu vykurovania

  Programovateľné termostaty sú praktické v tom, že pomáhajú nastaviť režim vykurovania na niekoľko dní.

  Vykurovacie potrubia. Pri usporiadaní podlahy ohrievanej vodou majstri odporúčajú používať rúry vyrobené z kovového plastu, zosieťovaného polyetylénu alebo polypropylénu. Na týchto prvkoch systému stojí za to ušetriť. Koniec koncov, iba vysokokvalitné materiály môžu zaistiť dlhodobú a nepretržitú prevádzku systému. Polypropylénové rúry vystužené sklenými vláknami sú najlepšou voľbou pre systémové zariadenie, pretože pri zahrievaní majú nízku mieru lineárnej expanzie. Bez ohľadu na zvolený materiál potrubia musia vydržať až 95 ° C a tlak do 10 barov. Vykurovacie potrubia musia mať tiež 100% tesnosť a zvýšenú odolnosť proti korózii

  Inštalácia rozvádzača

  V prvej fáze inštalácie podlahy s teplou vodou v byte je potrebné nainštalovať kolektorovú jednotku. Za týmto účelom je v stene vytvorené vybranie, v ktorom je umiestnená kovová skrinka..

  Je možné nainštalovať distribučnú jednotku priamo na stenu, ale to zničí interiér v miestnosti. Skrinka obsahuje rozdeľovač s niekoľkými výstupmi pre prívodné a vratné hadice, na ktoré budú napojené kontúry podlahy.

  Podľa pokynov by mala byť skrinka umiestnená vo vzdialenosti 20 – 30 cm od povrchu, na ľahko prístupnom mieste.

  Foto - Inštalácia kolektora

  Kolektor je napojený na ústredné kúrenie.

  Namontujeme teplú podlahu

  Potrubia podlahového vykurovania sú položené na čistý a rovnomerný betónový podklad, ktoré sú namontované na betón pomocou podlahových držiakov. Upevňovacie prvky sú priskrutkované k betónu hmoždinkami a rúrky sú zacvaknuté do spojovacích prvkov.

  Nezabudnite nechať prebytočnú dĺžku na vstupnom a výstupnom potrubí – to vám pomôže vo fáze pripojenia teplej podlahy k horúcej vode.

  Príprava základne

  Príprava spočíva v vyrovnaní povrchu a vyplnení trhlín v základni, na ktorú bude položený vykurovací systém. Nepravidelnosti a rozdiely negatívne ovplyvnia jeho fungovanie..

  Malé praskliny sú utesnené cementovou maltou alebo špeciálnou zmesou. Hľuzy musia byť odrezané. Za prítomnosti veľkých rozdielov je lepšie vyplniť tenkú vyrovnávaciu vrstvu poteru.

  Foto - príprava povrchu

  Hydro a tepelná izolácia

  Keď je základňa vyrovnaná, mali by ste pokračovať v položení „koláča“ podlahy. Ako hydroizolačný výrobok môžete položiť obyčajný hrubý polyetylénový film. Je potrebné ho položiť so vstupom do stien, pásy sú navzájom spojené lepiacou páskou. Táto vrstva je veľmi dôležitá pri konštrukcii vodnej podlahy v byte, pretože existuje riziko zaplavenia susedov zospodu..

  Obvod miestností, v ktorých bude inštalovaná podlaha s teplou vodou, je prilepený klapkou. Je prilepený na lepivú vrstvu alebo upevnený na samorezných skrutkách.

  Šírka by mala byť väčšia ako tepelná izolácia a poter dohromady, od 100 do 150 mm. Páska je potrebná na kompenzáciu rozťažnosti betónového roztoku pri zahrievaní, nedovolí prasknutiu poteru.

  Fotografie - Samolepiaca páska tlmiča

  Na hydroizoláciu je položená izolácia. Je lepšie vziať tepelne izolačný materiál s fóliovou vrstvou. Výrobok je položený fóliou nahor, dosky sú navzájom spojené hliníkovou páskou.

  Odporúčajú sa narazené dosky, čo výrazne zjednoduší proces kladenia rúr. Ak je izolačný materiál hladký, budete potrebovať dodatočnú výstužnú sieť, ku ktorej bude pripevnený obrys.

  Foto - Pokládka tepelnej izolácie

  Hrúbka izolačnej vrstvy závisí od podlahy, na ktorej je hydro-podlaha namontovaná. Ak je na prvom mieste, potom by mala byť vrstva hrubšia.

  Páska tlmiča

  Ak ste si kúpili hotovú pásku, jednoducho ju prilepte po obvode. Obvykle má hrúbku 5-8 mm a výšku 10-15 cm Výška by mala byť vyššia ako úroveň plnenia, prebytok je odrezaný nožom. Ak je páska vyrobená ručne, určite ju prilepte alebo priskrutkujte na stenu samoreznými skrutkami..

  Pri zahrievaní na 40 ° C je lineárna rozťažnosť betónu 0,5 mm na meter.

  Metódy fixácie potrubia

  Vodou vyhrievanú podlahu je možné položiť niekoľkými spôsobmi, uvedieme ich v zozname.

  Metódy inštalácie potrubia

  • Napínacia svorka z polyamidu. Slúži na rýchle upevnenie rúrok k montážnej mriežke. Spotreba – asi 2 kusy na 1 m.
  • Upevňovací drôt vyrobený z ocele. Prietok sa používa aj pri inštalácii do siete a je úplne rovnaký.
  • Zošívačka a svorky. Vhodný na rýchle upevnenie potrubí k tepelnej izolácii. Spotreba svoriek je 2 kusy na 1 m.
  • Upevňovacia dráha. Jedná sa o PVC pás v tvare U, ktorý slúži ako základ pre kladenie rúrok 16 alebo 20 mm v ňom. Upevnené k podlahe.
  • Rohože na teplovodné podlahy z polystyrénu. V strede drážok medzi stĺpikmi je položená rúrka.
  • Distribučný hliníkový plech. Používa sa na inštaláciu do drevených podláh, odráža a rovnomerne rozdeľuje teplo po povrchu.

  Položenie vykurovacieho okruhu

  Pokladanie rúrok pri usporiadaní podlahy ohrievanej vodou v byte sa vykonáva dvoma spôsobmi:

  1. Paralelný „had“ – potrubia sú položené rovnobežne a na okrajoch sú spojené. Inštalácia začína od najchladnejšieho miesta v miestnosti, pretože pri tejto metóde bude najväčšie vykurovanie na začiatku systému.
  2. Špirála – potrubie je umiestnené v špirále a prívodné a vratné potrubie prechádzajú vedľa seba, pričom napájací obvod ohrieva spiatočku. Metóda sa odporúča pre veľké miestnosti..

  Foto - Spôsoby kladenia potrubia

  Je lepšie vziať kovoplastové alebo polypropylénové rúry, sú pružné a majú dlhú životnosť. Nemajú však vysoký stupeň tepelnej vodivosti, ale na byt stačia. Môžete položiť rúrky z nehrdzavejúcej ocele alebo medi. Medené výrobky sa dobre ohýbajú a sú trvanlivé, ale majú vysokú cenu. Náklady na vlnité rúrky sa rovnajú plastom.

  Po výbere materiálu potrubia a diagramu je potrebné vypočítať veľkosť potrubia. V tomto prípade sa berie do úvahy krok kladenia, závisí od toho nielen počet závitov, ale aj jednotnosť distribúcie tepla.

  Čím väčší je krok, tým vyšší by mal byť stupeň zahrievania chladiacej kvapaliny. Medzery medzi rúrkami v rôznych oblastiach miestnosti sa môžu líšiť v závislosti od požadovaného stupňa vykurovania..

  Odporúča sa štandardný krok pokladania v byte s priemerom potrubia 20 mm, na prenos tepla 50 wattov na m2, 0,3 metra. Ak chcete mať tepelný výkon 80 wattov – 20 cm. V blízkosti okien a vonkajších stien je možné tento krok znížiť na 0,15 m..

  Pre zrozumiteľnosť zvážte príklad výpočtu. Ak je k dispozícii hala 30 m2, vyhrievaná plocha 25 m2 a krok pokládky 15 cm, bude potrebných 160 metrov potrubia.

  Obrys sa šíri podľa plánovaného vzoru a je pripevnený k výstuži plastovými svorkami. Pri použití dosiek s výčnelkami je postup zjednodušený, pretože rúrky sú upevnené v drážkach.

  Foto - Umiestnenie podlahového potrubia

  Pri umiestňovaní obrysov by v častiach ohybu potrubia nemali byť povolené spoje..

  Test systému

  Po inštalácii potrubí treba podlahy ohrievané vodou opláchnuť a skontrolovať tesnosť. To sa vykonáva pomocou tlakového čerpadla a pred naliatím betónového roztoku. Okrem toho je dovolené používať vodu bez zahrievania na prevádzkové teploty. Hlavnou vecou je identifikovať miesta, kde môže prúdiť chladiaca kvapalina. Ak je všetko v poriadku, zostáva položiť tlmičovú pásku pozdĺž stien a poter je možné naliať.

  Pripojenie a kontrola systému

  Vodou vyhrievanú podlahu v byte je možné pripojiť dvoma spôsobmi. Pozrime sa podrobne na každú z nich:

  • Prvý je typu „primárneho“ a „sekundárneho“ kruhu. Ústredným kúrením je ústredné kúrenie a sekundárne je vodná podlaha.

  Ak je radiátorový systém jednorúrkový, na spätnom potrubí chladiča sa vyrobia pásky. Je potrebné striktne dodržiavať vzdialenosť medzi vložkami a od priedelu chladiča – 300 mm. V miestach pripojenia sú nainštalované guľové ventily a na spätnom potrubí je nainštalovaný aj spätný ventil-zabezpečí jednosmerný pohyb chladiacej kvapaliny v krúžku..

  Ďalej je na prívodné potrubie umiestnená zmiešavacia jednotka s trojcestným ventilom a čerpadlom, ktoré prispieva k cirkulácii kvapaliny..

  Toto pripojenie neberie všetku chladiacu kvapalinu zo systému spoločného domu a nepovedie k veľkému zníženiu tlaku v ňom. Tento proces nie je komplikovaný, hlavnou vecou na získanie povolenia je dokázať, že vaša podlaha neovplyvní vykurovanie susedov.

  Foto - Spojenie s jednorúrkovým systémom

  • Druhou možnosťou je vybaviť výmenník tepla, pričom teplovodná podlaha funguje autonómne. Tu je výmenník tepla pripojený k prívodnému a vratnému potrubiu hrebeňa, ktorý je umiestnený v mieste batérie. Vodotesnosť výmenníka je malá, takže prakticky neovplyvňuje celkové vykurovanie, pretože voda zo stúpačky vstupuje iba do výmenníka tepla a nemieša sa s tepelným nosičom podlahového vykurovania..

  Podlahový systém je naplnený vodou z vodovodného systému a ohrieva sa horúcou kvapalinou prichádzajúcou z ústredného kúrenia cez steny výmenníka tepla. Všetky ostatné prvky sú rovnaké ako v predchádzajúcom dizajne..

  Foto - Spojenie s výmenníkom tepla

  Po namontovaní skupiny kolektorov sa najskôr spoja kontúry zásobovacej podlahy a potom sa plásty vracajú do spiatočných zásuviek..

  Pred naplnením systému poterom by mal byť pod tlakom – vyskúšajte konštrukciu pod tlakom, mala by byť 1,5 -krát vyššia ako pracovná počas dňa. Ak po takejto kontrole nie je zistený žiadny únik a všetko funguje správne, môžete pristúpiť k ďalšej fáze..

  Krimpovanie

  Po dokončení inštalácie všetkých obvodov nezabudnite pneumaticky otestovať systém na tesnosť. Za týmto účelom sa vykoná tlakový test pomocou kompresora. Na testovanie je vhodný malý domáci kompresor s tlakom viac ako 6 barov. Tlak v systéme sa zvýši na 4 bary a nechá sa pôsobiť po celú dobu, kým sa systém nespustí.

  Pretože molekuly vzduchu sú oveľa menšie ako molekuly vody, je možné detekovať aj mierne odtlakovanie. Okrem toho môže voda zamrznúť, ak nemáte čas na pripojenie kúrenia a so vzduchom sa nič nestane..

  Berieme do úvahy funkcie

  Aby sme podrobnejšie pochopili schémy pripojenia pre teplú podlahu s kvapalným tepelným nosičom, pripomeňme si niektoré vlastnosti tohto vykurovacieho systému.

  • Po prvé, odporúčaná teplota systému by mala byť 35-45 ° C. Nie viac. Teplotné možnosti v radiátoroch pre podlahové vykurovanie nie sú vhodné. To znamená, že na vstupe vody do systému je potrebné zabezpečiť mechanizmus na reguláciu (zníženie) teploty chladiacej kvapaliny.
  • Po druhé, cirkulácia chladiacej kvapaliny v systéme musí byť konštantná. Navyše, rýchlosť jeho pohybu by nemala presiahnuť 0,1 m za sekundu;
  • Po tretie, rozdiel medzi teplotami chladiacej kvapaliny na vstupe a výstupe by nemal presiahnuť 10 ° C;
  • Po štvrté, systém podlahového vykurovania vodou by nemal mať vplyv na iné vykurovacie systémy, ako ani na systém zásobovania vodou v dome..

  Vystuženie poteru pre teplú vodnú podlahu

  Pri výrobe teplej podlahy v dome alebo byte použite výstužnú zváranú stavebnú sieť. Nie žiadne, menovite stavebné. Hovorí sa mu aj murivo. Líši sa v tom, že každý spoj je zváraný. Predáva sa na kusy (karty) alebo kotúče. Kusy sú naskladané s presahom najmenej 10-15 cm. V spojoch karty / kusy výstužnej siete sú zviazané. Na viazanie môžete použiť pletací drôt alebo plastové kravaty. Môžete si ich kúpiť v každom železiarstve. Utiahnite kravatu, odstrihnite dlhý chvost, nechajte 2-3 cm.

  Výstužná sieťovina aj na upevnenie rúrok

  Na upevnenie rúrok je potrebná aj výstužná sieť

  Pre súkromné ​​domy a byty je optimálna veľkosť bunky 100 x 100 mm z tyče 3 mm. Ak sa základňa naleje pozdĺž guľatiny, pravdepodobnosť vychýlenia je vyššia. To znamená, že výstuž musí byť silnejšia. V tomto prípade je potrebné buď použiť hrubší drôt – 4-5 mm, alebo menší krok oka – 50 * 50 mm.

  Vystuženie poteru podlahového vykurovania tiež pletú sami z oceľovej tyče – 3-4 mm. Potrebná je výstužná tyč – zvlnená, nie hladká. Nájsť taký malý priemer je veľmi ťažké. Tyč je pletená s krokom 100-150 mm. Pri veľkej hrúbke poteru sú vyrobené dve vrstvy výstuže.

  Výpočet dĺžky potrubia

  Ako vypočítať dĺžku a položiť rúrky na podlahu ohrievanú vodou s vykurovaním bude popísané nižšie. Existuje niekoľko možností, ako by mali byť potrubia na vykurovanie vo vode vyhrievanej podlahe namontované: vo forme slimáka alebo v priamych rovnobežných líniách inými spôsobmi. Ale všade je hlavná požiadavka splnená.

  Rúry sú rozložené rovnomerne, celková dĺžka pokrývajúca určitú oblasť závisí od rozstupu medzi nimi. Na splnenie podmienok pre podlahové vykurovanie je potrebné správne vypočítať dĺžku potrubia. Na zjednodušenie postupu sú v tabuľke zhrnuté prietoky potrubia vypočítané pre rôzne možnosti..

  Spotreba potrubia podlahového vykurovania v závislosti od sklonu slučky

  Krok, mm spotreba potrubia na 1 m², m.p.
  100 desať
  150 6,7
  200 5
  250 4
  300 3.4

  Pomocou tabuľky je ľahké pochopiť, ako si urobiť výpočty sami. Pri ploche miestnosti 20 ma kroku pokládky 20 cm sa dĺžka (L) bude rovnať 20 m2 vynásobeným 5 lineárnymi / m, čo bude 100 m. Dĺžka okruhu teplého náteru by nemala byť prekročiť 70 m, je to spôsobené účinnou cirkuláciou chladiacej kvapaliny cez kapacity potrubia a čerpadla. Pri prebytku potrubia v okruhu 70 m nie je podlahové kúrenie účinné, zatiaľ čo ako sa správne rozhodnúť?

  Krok je nastavený na 300 mm. Dĺžka (L) = 20 m2 * 3,4 beh / m = 68 m. To úplne spĺňa všetky požiadavky. Niekoľko vedení je umiestnených vo veľkej miestnosti, ale jednotlivé okruhy teplého povlaku by nemali presiahnuť 70 m. Pri použití výkonných čerpadiel je možné pripojiť podlahový okruh s teplou vodou až do 120 m.

  Technológia inštalácie podlahového vykurovania jasne definuje, čím naplniť podlahu teplej vody. Existujú hotové zmesi, ktoré zostáva riediť vodou v koncentrácii uvedenej v návode. V niektorých prípadoch je podlaha vyhrievaná vodou vyrobená bez poteru, keď je podlaha preglejka. Ak je drevotrieska položená v: lamináte, parketách, linoleu, nie je potrebné teplú podlahu plniť roztokom poteru. Na podlahu s teplou vodou sa úspešne používa suchý poter..

  Pred nalievaním a inštaláciou podlahovej krytiny sa kontroluje tesnosť potrubí. Používa sa špeciálny kompresor, voda sa čerpá do potrubí pri tlaku 6 barov, tento proces sa nazýva tlakové testovanie. Ak tlak v priebehu dňa neklesol o viac ako 1,5 baru, je vykurovací okruh tesný. Nesprávne vyrobená teplá podlaha, nekvalitná inštalácia môže viesť k potrebe demontáže podlahovej krytiny.

  Konštrukcia trojcestného ventilu

  Vykurovací systém, ku ktorému sú pripojené vyhrievané podlahy, nevyhnutne obsahuje trojcestný ventil, jeho konštrukcia a princíp činnosti vyžadujú podrobné zváženie. V skutočnosti ventil funguje ako mixér na teplú a studenú vodu, môžete ho ohriať alebo ochladiť.

  Keď sa uzatvárací prvok pohybuje v nastavovacom sektore, priestor pre tok horúcej kvapaliny sa zväčšuje a priestor pre prúd studenej časti nosiča tepla sa zmenšuje a naopak. Teplotu v systéme je teda možné regulovať. Tento diagram vodného okruhu s ventilom pomáha lepšie porozumieť jeho účelu a fungovaniu..

  Elektricky ovládané ventily sa niekedy používajú v spojení s termostatmi. Prietoky vody sú regulované automaticky v závislosti od teplotných zmien. Pri znižovaní sa uzatváracie zariadenie ventilu pohybuje v smere zvýšenia horúceho prietoku a naopak, keď stúpne nastavená hodnota teploty, elektrický pohon posúva uzatvárací mechanizmus v smere zvýšenia studeného prietoku..

  Pripojíme a upravíme teplú podlahu

  Podlahové kúrenie musí byť zapojené v 2 stupňoch. V prvej fáze sa vytvorí spojenie. Keď sú potrubia podlahového vykurovania práve položené, nainštalujú sa upevňovacie prvky, armatúry a uzatváracie ventily.

  Toto testovacie pripojenie by vám malo ukázať, že celý systém je zostavený správne, neexistujú žiadne prúdy, všetko funguje. V tomto okamihu bude možné opraviť všetko, čo bolo urobené zle alebo potrebuje zlepšenie..

  V tejto fáze budete môcť posúdiť, ako veľmi sa teplá podlaha zahrieva, ako dobre funguje.

  Pozor! Poter je potrebné naliať, ak je v potrubiach podlahového vykurovania horúca voda pod tlakom.

  Konečná úprava teploty teplej podlahy sa vykoná po inštalácii dokončovacieho náteru v kúpeľni.

  Teplá podlaha z teplej vody v mestskom byte 4

  O koľko sa podlaha zvýši

  Pri bytoch s vysokými stropmi bude nárast úrovne podlahy o 10-15 cm takmer nepostrehnuteľný. Ale pre väčšinu bytového fondu to môže byť problém, s výnimkou balkónov a lodžií..

  Na podlahové dosky bude potrebné položiť vrstvu izolácie – expandovaný polystyrén s minimálnou hrúbkou 30 mm. Bude na ňom umiestnený vykurovací okruh, ktorý bude zhora naliaty monolitickým betónom s hrúbkou 85 mm. Dokončením s dlaždicami alebo laminovanými doskami pridáte ďalších najmenej 10 mm na výšku. V dôsledku toho bude celková výška montážnej vrstvy 125 mm..

  Nárast úrovne podlahy môžete obmedziť nasledujúcimi spôsobmi:

  1. Kompletne demontujte starý poter až po podlahové dosky.
  2. Na tepelnú izoláciu použite namiesto expandovaného polystyrénu viacvrstvovú fóliu do hrúbky 1 cm.
  3. Znížte výšku poteru na 60 mm. Súčasne musí byť nad rúrkami najmenej 30 mm betónu, ktorého pevnosť bude potrebné zvýšiť vystužením oceľovou sieťou.
  4. Používajte podlahové systémy – “suché” teplé podlahy s hrúbkou 6-10 cm.Montujú sa bez betónu.

  Tepelnoizolačné rohože

  So zvyšujúcou sa teplotou podlahy sa zvyšujú možné dodatočné tepelné straty stropom až do spodnej podlahy. Rúry by preto mali byť kladené iba na tepelnú izoláciu. Obvykle je to penový polystyrén. Fólia by mala byť hore, potom sa tým výrazne zvýši odrazivosť tepla izolácie.

  Tepelnoizolačné materiály sú rôznych typov:

  1. Zrolované. Vyrobené z polyetylénovej peny s hrúbkou 2 až 10 mm. Jedna strana je potiahnutá hliníkovou fóliou. Na tomto základe nebude možné rúrky upevniť, takže zhora je položená výstužná sieť.
  2. Polystyrénové podložky. Na povrchu majú film so značkami, pozdĺž ktorých je jednoduchšie položiť rúry v súlade s návrhovými výkresmi. Na upevnenie rúrok bude tiež potrebné položiť výstužnú sieťovinu. Expandovaný polystyrén má vysoké tepelnoizolačné vlastnosti, životnosť až 60 rokov v podmienkach poklesu teploty od -40 do +40 ° C, nehromadí vlhkosť. Na zvýšenie požiarnej bezpečnosti sú do izolácie počas výroby pridávané retardéry horenia, čo z nej robí samozhášací materiál.
  3. Profilové montážne dosky EPPS (extrudovaná polystyrénová pena). Technologicky najpokročilejšia a najpohodlnejšia inštalácia. Na ich povrchu sú vytvorené výčnelky s určitým stúpaním na upevnenie rúrok s priemerom až 20 mm. Konce rohoží majú zaisťovacie výstupky na spojenie so susednými blokmi. Výsledkom je súvislý povrch s minimálnymi tepelnými stratami. Rohože sú k dispozícii v hrúbkach od 10 do 35 mm.

  podlahové kúrenie v byte z ústredného kúrenia (hlavný kľúč)

  Pravidlá alokácie potrubí

  Na miestach susediacich s vonkajšími stenami sa na zvýšenie intenzity vykurovania kladenie kladie s menšou vzdialenosťou (krokom) medzi priľahlými rúrkami.

  Na dosiahnutie maximálnej účinnosti CO by sa mali dodržiavať tieto pravidlá:

  1. Inštalácia obvodu začína od studenej vonkajšej steny.
  2. Postupné znižovanie intenzity podlahového vykurovania sa dosiahne položením potrubia pomocou technológie „jednoduchého hada“.
  3. Rovnomernosť vykurovania sa dosiahne špirálovým kladením od okrajov miestnosti do stredu s dvojitým stúpaním závitov. Potom bude vo výsledných intervaloch ležať spätný obrys.
  4. Čím viac tepelných strát v miestnosti je, tým častejšie je potrebné umiestniť potrubia.

   Štandardný krok je zvyčajne 10–30 cm V tomto prípade by noha nemala cítiť rozdiel v podlahovej teplote v rôznych častiach podlahy. Pre hraničné oblasti sa odporúča minimálna vzdialenosť 100 mm.

  5. Počet ohybov a zákrut by mal byť minimálny, aby sa znížil hydraulický odpor CO.
  6. Je zakázané ukotvovať potrubia pod podlahou.

  podlahové kúrenie v byte z ústredného kúrenia (hlavný kľúč)

  Potom sa naleje teplá podlaha

  Teplá podlaha sa naleje buď cementovo-pieskovou maltou, alebo betónom s jemným štrkom (frakcia 5-20 mm). Sila sa vyberá v závislosti od ďalšej vrstvy:

  • Pod vyrovnávacím samonivelačným poterom je pevnosť malty / betónu M150-M200.
  • Na lepidlo na dlaždice – M 100-150.

  Princíp výberu sily je jednoduchý: rozdiel v sile by nemal presiahnuť 50 jednotiek. To znamená, že na vyrovnávací poter s pevnosťou M200 je možné použiť základňu s pevnosťou od M150 do M250. Veľmi vysoká pevnosť – prekročenie nákladov, takže zvyčajne trvajú buď rovnako alebo o niečo nižšie.

  Ako sa naleje teplá podlaha: pomery komponentov do betónu rôznych značiek

  Podiely komponentov pre rôzne druhy betónu

  Čím lepšie je naliať podlahové vykurovanie – DSP alebo betón. DSP je lacnejší, ale povrch po vyschnutí viac popraská. Betón je drahší (drvený kameň je drahší), ale je menej náchylný na praskanie. Na druhej strane, ak robíte polosuchý poter DSP, môže byť vyrovnaný tak, aby nevyžadoval dodatočnú vyrovnávaciu vrstvu pod dlaždice. S betónom to nemôžete urobiť. Rovný povrch je však možné dosiahnuť použitím vibrovania betónu.

  Malo by sa tiež pamätať na to, že DSP je o niečo jednoduchší. Pri nalievaní veľkej hrúbky a veľkej plochy to môže byť významné. Všeobecne platí, že ako obvykle, každý sa sám rozhodne, čo je dôležitejšie. Obe možnosti sú použiteľné, ale teplá podlaha je taká dobrá, že si každý vyberie a vyberie riešenie sám.

  Naplnenie poteru

  Na riešenie môžete použiť hotovú zmes, ktorá je teraz početná, s rôznym stupňom tepelnej vodivosti. A cementobetónovú maltu si môžete vyrobiť sami.

  Poter sa naleje za prítomnosti prevádzkového tlaku v systéme. Vrstva poteru by mala stúpať 5 cm nad rúrky. Malta sa nanáša zo vzdialeného rohu miestnosti a pohybuje sa smerom k dverám. Každý pruh musí byť zarovnaný pomocou pravidla.

  Pred umiestnením riešenia je lepšie nainštalovať majáky, podľa nich môžete upraviť úroveň naplnenia. Keď betón trochu stuhne, odstránia sa..

  Foto - Plnenie poteru

  Po dokončení nalievania miestnosti a vyrovnaní betónového roztoku sa poter ponechá, kým úplne nevytvrdne. To trvá 3-4 týždne. Potom je položená podlaha.

  Dilatačné škáry

  Rozširujúce vzdialenosti

  Príklady rozdelenia veľkej miestnosti na zóny

  Absencia alebo nesprávna poloha tepelných medzier je najčastejšou príčinou poruchy poteru..

  Zmršťovacie švy sa vyrábajú v nasledujúcich prípadoch:

  • izba má rozlohu viac ako 30 metrov štvorcových. m;
  • steny sú dlhé viac ako 8 m;
  • dĺžka a šírka miestnosti sa líšia viac ako 2 -krát;
  • cez dilatačné škáry štruktúr;
  • miestnosť je príliš zakrivená.

  Za týmto účelom je po obvode švov položená tlmiaca páska. Na mieste švu musí byť výstužná sieť rozdelená. Dilatačná medzera by mala byť v základni hrubá 10 mm. Horná časť je ošetrená tmelom. Ak má miestnosť neštandardný tvar, musí byť rozdelená na jednoduchšie obdĺžnikové alebo štvorcové prvky..

  Schéma kompenzátora

  Pokladanie rúrok cez dilatačné škáry

  Ak rúrky prechádzajú dilatačnými škárami v poteru, v týchto miestach sú položené do vlnitej rúrky, 30 cm zvlnenia v každom smere (podľa SP 41-102-98-50 cm na každej strane). Odporúča sa neoddeľovať jeden obrys dilatačnými škárami, musia ním prechádzať prívodné a vratné potrubie.

  kladenie rúrok cez dilatačné škáry

  Správny prechod obrysov technologickými švami

  Pri kladení dlaždíc na dilatačné škáry sa zvyšuje pravdepodobnosť ich odlupovania v dôsledku rozdielneho rozťahovania susedných dosiek. Aby sa tomu zabránilo, prvá časť je položená na lepidlo na dlaždice a druhá časť je pripevnená k elastickému tmelu..

  Na dodatočné oddelenie je možné použiť kompenzátory neúplného profilu. Sú vyrobené s hladítkom, 1/3 hrúbky. Potom, čo betón stuhne, sú tiež utesnené tmelom. Ak cez ne prechádzajú rúry, sú tiež chránené zvlnením..

  Praskliny v poteru

  Pomerne bežným javom je výskyt trhlín na poteru po vysušení. To môže vyvolať niekoľko dôvodov:

  • nízka hustota izolácie;
  • zlé zhutnenie roztoku;
  • nedostatok zmäkčovadiel;
  • príliš hrubý poter;
  • nedostatok zmršťovacích švov;
  • príliš rýchle schnutie betónu;
  • nesprávne proporcie roztoku.

  Je veľmi ľahké sa im vyhnúť:

  • musí sa použiť izolácia s hustotou vyššou ako 35-40 kg / m3;
  • roztok poteru musí byť plastový pri pokládke a s prídavkom vlákna a zmäkčovadla;
  • vo veľkých miestnostiach musíte urobiť zmršťovacie švy (pozri nižšie);
  • betón by sa tiež nemal rýchlo chytiť; na druhý deň (na týždeň) je preto prikrytý plastovým obalom.

  Poterová malta

  Na podlahové vykurovanie je nevyhnutné použiť plastifikátor na zvýšenie pružnosti a pevnosti betónu. Na podlahové vykurovanie však musíte použiť špeciálne druhy nevzdušných zmäkčovadiel..

  Bez skúseností nebude možné vyrobiť cementovo-pieskový poter na teplú podlahu bez drveného kameňa / štrku a správny značkový DSP bude stáť viac ako továrenský betón. Aby sa zabránilo vzniku trhlín v dôsledku porušenia zloženia roztoku, naleje sa betón s drveným kameňom.

  Malta M-300 z cementu triedy M-400, premytý piesok a drvený kameň sa vyrába podľa nasledujúcich pomerov.

  • Hmotnostné zloženie C: P: U (kg) = 1: 1,9: 3,7.
  • Objemové zloženie na 10 litrov cementu P: U (l) = 17:32.
  • Z 10 litrov cementu sa získa 41 litrov malty..
  • Objemová hmotnosť takéhoto betónu M300 bude 2300-2 500 kg / m3 (ťažký betón)

  Plastifikátor na podlahové vykurovanie v betóne

  Sklolaminát

  Miešačka

  Existuje aj ďalšia možnosť použitia triedenia žuly namiesto piesku; Na jeho prípravu boli použité nasledujúce prvky:

  • 2 vedrá drveného kameňa so zlomkom 5-20 mm;
  • voda 7-8 litrov;
  • superplastifikátor SP1 400 ml roztoku (1,8 litra prášku sa zriedi v 5 litroch horúcej vody);
  • 1 vedro cementu;
  • 3-4 vedrá triedenia žuly s frakciou 0-5 mm;
  • objem vedra – 12 litrov.

  Vysoko kvalitný betón by počas inštalácie nemal uvoľňovať vodu (delaminovať). Ak je všetko vykonané správne a teplota vzduchu je 20 ° C, malo by sa začať nastavovať za 4 hodiny a po 12 hodinách nezanechá stopy po podpätkoch.

  Po 3 dňoch po naliatí poter získa polovicu svojej pevnosti a úplne stvrdne až po 28 dňoch. Do tejto chvíle sa neodporúča zapnúť vykurovací systém..

  poter na podlahové kúrenie

  Typy snímačov podlahového vykurovania

  Rôzne modely termostatov môžu regulovať teplotu podlahy alebo vzduchu. Závisí to od typu senzora, ktorý je kompatibilný so zariadením. Voľba typu snímača závisí od funkcie vykurovania. Ak je systém dodatočný a jeho úlohou je zvýšiť pohodlie, použije sa snímač teploty podlahy. V tomto prípade je v skutočnosti za ohrievanie vzduchu zodpovedný iný systém a úlohou vodného alebo elektrického ohrevu je vytvárať a udržiavať príjemnú teplotu iba pod nohami. Tento snímač podlahového termostatu je diaľkový. Pripája sa k špeciálnym svorkám na tele. Samotný ovládací prvok je umiestnený na konci elektrického kábla, pri pokládke je umiestnený v strede medzi závitmi vykurovacieho telesa na podlahe vo vzdialenosti najmenej 50 cm od steny.

  Senzory podlahového vykurovania sú malým zariadením na konci dlhého kábla. Hodí sa do kusu potrubia upevneného na podlahe, ktorý je umiestnený medzi vykurovacími článkami

  Ak sú vykurovacie prvky inštalované v poteru, potom je snímač podlahového vykurovania umiestnený v roztoku, ale iba v potrubí alebo vlnitej hadici. Potom v prípade poruchy bude ľahké ho vymeniť jednoduchým odpojením od svoriek a potiahnutím drôtov, potom budete musieť vložiť funkčný a pripojiť ho. Pri inštalácii senzora pre filmové podlahové vykurovanie nie je potrebné ho umiestňovať do potrubia. Pretože pri tomto type vykurovania nie je žiadny poter a v prípade potreby ho možno nahradiť demontážou časti podlahovej krytiny. Aj keď je stále účelnejšie stráviť trochu viac času pri inštalácii a urobiť blesk pod potrubím pre senzor, ako neskôr rozoberať / montovať celú konštrukciu pre každú výmenu..

  V prípade, že je hlavným vykurovacím systémom teplá podlaha, je potrebný snímač, ktorý monitoruje klimatizáciu. Tieto senzory sú najčastejšie zabudované do telesa termostatu pre teplú podlahu. Existujú aj modely, ktoré pracujú s dvoma senzormi súčasne. V oboch prípadoch pri výbere miesta na inštaláciu treba mať na pamäti, že je to toto zariadenie, ktoré určuje teplotu vzduchu. Preto musí byť umiestnený tak, aby naň nedopadali slnečné lúče (ohrievajú puzdro a teplota bude stanovená nesprávne). Stojí za to vyhnúť sa miestam, kde sú prievany. Ovplyvnia aj meranie stavu vzduchu, ale v opačnom smere – podceňte skutočný indikátor. V blízkosti by tiež nemali byť zariadenia a zariadenia, ktoré aktívne generujú teplo.

  Ako nastaviť teplú podlahu

  Akonáhle je podlaha položená, je čas nastaviť správne parametre. Na čo si dať pozor pri nastavovaní teploty podlahového vykurovania?

  Pri inštalácii sa berie do úvahy úprava podlahového vykurovania. Inštalácia musí byť nastavená tak, aby každý vykurovací okruh prijímal prúd vody s určitým prietokom v dôsledku požadovaného tepelného výkonu. To sa dosiahne vyrovnaním hydraulického odporu v jednotlivých vodných okruhoch pomocou ventilov. Presnosť a jednoduchosť nastavenia je zaistená použitím prietokomerov (rotametrov). Pri podlahovom vykurovaní by mala byť regulovaná teplota podlahy (aby neprekračovala prípustnú hodnotu) a teplota vzduchu (aby sa zaistil komfort osôb v miestnostiach).

  Obmedzenie teploty podlahového vykurovania sa dosahuje dodržaním intervalu medzi rúrkami a prívodom vody do systému nepresahujúcim 55 ° C. To sa dosiahne vhodným nastavením regulátora zdroja tepla – potom je celý vykurovací systém vybavený vodou s takým ohrevom. Je to dobré riešenie, ak je v celom dome podlahové kúrenie..

  Ako vypnem horúcu podlahu? Podlahu je možné ľahko vypnúť termostatom. Ak sa podlaha nevypne, niekde je porucha. Pri použití ohrevu teplej vody iba v jednej alebo dvoch malých miestnostiach, napríklad v kúpeľniach, sa neodporúča používať komplexný systém na zníženie teploty vody, ktorá nimi preteká. Niektorí inštalátori ich spájajú do série s radiátorom – padá pod neho voda, ktorá už vychladla v podlahe. Takéto jednoduché riešenie neumožňuje nezávislé ovládanie teploty radiátora a podlahy..

  Preto je lepšie zapojiť batérie a podlahové vykurovanie paralelne a použiť ventil, ktorý obmedzuje teplotu vody vrátenej zo systému. Uzavrie prietok, keď jeho teplota prekročí nastavenú hodnotu. Potom sa voda ochladí a ventil sa otvorí. Napriek dodávke teplej vody je možné teplotu podlahy udržiavať na prijateľnej úrovni..

  V prípade podlahového vykurovania je dôležitejšie mať o niečo sofistikovanejší riadiaci systém ako jednoduchý termostat, pretože pomocou vhodného regulátora ho bude možné nastaviť tak, aby predvídal chladné podmienky a poskytoval potrebný komfort. kedykoľvek počas dňa. Odporúča sa, aby pripojenia vykonal elektrikár alebo inštalatér. Termostat je inštalovaný v každej miestnosti v minimálnej výške 160 cm a je označený teplotou okolia nie vyššou ako 26 alebo 28 ° C.

  Ako lisovať v potrubí

  Spoľahlivosť teplej podlahy závisí od spôsobu a vysoko kvalitného spojenia prvkov. Spôsob pripojenia sa líši v závislosti od materiálu potrubia. Najpopulárnejšie je lisovanie. Niektorí výrobcovia ponúkajú svoj vlastný jedinečný spôsob spájania komponentov navrhnutých pre konkrétne inštalačné riešenia. Metóda lisovania je dobrou alternatívou k spájkovaniu spojov.

  Lisovanie rúrok sa používa nielen v inštalatérskych, vykurovacích a plynových inštaláciách, ale aj v priemysle – v technologických prvkoch so stlačeným vzduchom alebo chladiacou vodou. Výhodou tohto riešenia je bezpečnosť a efektivita..

  Myšlienka lisovania potrubí podlahového vykurovania je spojenie s O-krúžkom z odolného plastu, zvlneným vhodným nástrojom. Rozdiely v upínacom systéme sú v tom, že okolo tesnenia sú obojstranné alebo jednostranné upínacie konektory. Na požiadavky to však nemá vplyv, pretože obe musia spĺňať rovnaké kritériá..

  Obojstrannú svorku okolo tesnenia používa väčšina výrobcov a výhodami tohto riešenia sú vysoká tesnosť (vďaka obojstrannému prvku okolo O-krúžku), lepšie tesnenie rúr v spoji a dlhá životnosť. Technológia lisovania teplej podlahy šetrí veľa času, pretože inštalácia trvá asi o 30% menej ako spájkovanie.

  S lisovaním v horúcom podlahovom potrubí si nemusíte robiť starosti – je to ľahký a rýchly proces. Na pripojenie prvkov budete potrebovať pár nastaviteľných kľúčov, kalibrátor, špeciálne nožnice a pružinu. Tento proces vyzerá asi takto: najskôr musíte urobiť rez v polovici priemeru, potom otočením nožníc v kruhu odrežte rúrku. Týmto spôsobom sa získa hladký okraj. Bez správneho pripojenia potrubia k tvarovke nie je možná vysokokvalitná inštalácia.

  Rozdiel medzi “koláčom” vodnej podlahy v byte

  „Koláč“ hydro-podlahy v byte je rovnaký ako v súkromnom dome, jediný rozdiel je v hrúbke, pretože úroveň zaťaženia podláh nemožno prekročiť.

  Konštrukcia teplej podlahy v dome, kde je izolačná vrstva na prvom poschodí 100 mm, sa líši od bytu v menšej hrúbke tepelnoizolačného materiálu, stačí 20 – 50 mm – záleží na podlahe, počet vonkajších stien a stav domu.

  Ak je domov sekundárny, potom je častejšie problém s dverami – majú určitú výšku. Zvýšenie „koláča“ podlahy povedie k zníženiu výšky otvoru. Na primárnom trhu s bývaním si môžete kúpiť byt bez priečok a vytvoriť si vlastné rozloženie.

  Spustiť

  Po dokončení inštalácie potrubia dôkladne opláchnite vodou pri najvyššom možnom tlaku. Potom túto vodu úplne vypustite. Vyčistite obvod kompresorom.

  Teraz môžete potrubie naplniť pracovnou chladiacou kvapalinou – destilovanou alebo prevarenou vodou. Ak existuje niekoľko obrysov, vyplňte ich jeden po druhom. Vzduch musí byť úplne vytlačený cez vetracie otvory.

  Teraz musíte krátko zapnúť čerpadlo, aby ste v systéme vytvorili tlak. V dôsledku cirkulácie chladiacej kvapaliny dôjde k posunu vzduchových zámkov. Znova pridajte vodu a zapnite čerpadlo. Opakujte postup, kým sa systém nenaplní..

  Spustenie TP začína minimálnym tepelným režimom. Teplota chladiacej kvapaliny je nastavená na 20 – 25 ° C. Potom každý deň pridajte 5 stupňov, kým sa nedosiahne maximálna značka +40 ° C. Potom sa termostat nastaví na režim návrhu.

  podlahové kúrenie v byte z ústredného kúrenia (hlavný kľúč)

  Dôležité nuansy

  Ak je podlahové vykurovanie položené pod keramické dlaždice, hrúbka poteru by nemala presiahnuť 5 cm. Rúry by mali byť tiež umiestnené vo vzdialenosti 15 cm od seba, aby zahriali priestor na požadovaný stupeň a netvoria sa medzi nimi chladné oblasti.

  Pod linoleom a laminátovými panelmi je poter ešte tenší a kvôli pevnosti je na vykurovací systém položená výstužná sieťovina..

  Prvé zahriatie podlahy môže trvať niekoľko dní, ale v budúcnosti si systém udrží požadovanú teplotu. Niektoré časti bytu je možné vykurovať celoročne (kde sú na podlahách dlažby). V tomto prípade bude úplné zahriatie v chladnom období trvať menej času..

  Na záver sa dotkneme nákladov na podlahy s teplou vodou. V byte, s prihliadnutím na materiál a inštaláciu, odborníci urobia podlahy pre 1300-2600 rubľov na m². Cena závisí od kvality zakúpeného zariadenia a náročnosti projektu. Ak počítame, potom je celková suma dosť vysoká, ale po 5 rokoch prevádzky sa systém plne vypláca. A ak vezmeme do úvahy jeho dlhú životnosť (asi 50 rokov) a rastúce ceny za vykurovanie, potom sú všetky problémy s inštaláciou vodného okruhu celkom opodstatnené.

  Rada

  Pozitívna odpoveď na otázku, či je možné pripojiť teplú podlahu na ústredné kúrenie, z energetického dohľadu alebo z inej oficiálnej organizácie, ešte neumožňuje oslavovať víťazstvo. Pred začatím práce je potrebné vypracovať projekt. Ak to chcete urobiť, budete musieť kontaktovať organizáciu s prijatím SRO. Po odsúhlasení projektu musíte nájsť spoločnosť s licenciou na vykonávanie takýchto stavebných činností. Ak chcete, aby bol proces úplne legitímny, je neprijateľné nadviazať spojenie sami alebo zapojiť známych nezamestnaných inžinierov..

  Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov

  Špecialisti, ktorí budú v byte s ústredným kúrením inštalovať podlahu ohrievanú vodou, musia mať povolenie SRO. Na konci procesu dôkladne testujú zariadenie a vypĺňajú úkony prijatia skrytých prác, hydraulické skúšky a schválenie automatizácie regulácie a ochrany. V dôsledku toho by ste mali mať v rukách všetky potrebné dokumenty potvrdzujúce zákonnosť operácie, ktorú ste vykonali. Ak nedodržíte túto byrokraciu, vaše kroky budú považované za neoprávnený zásah do inžinierskeho systému domu..

  Máte problémy? V súvislosti s vyššie uvedeným pochybujete, či je možné v byte vyrobiť podlahové kúrenie z ústredného kúrenia? Potom sa bližšie pozrite na elektrické systémy: káblové alebo infračervené. Usporiadanie takéhoto zariadenia nevyžaduje žiadne vážne schválenia. Stačí certifikát, ktorý potvrdzuje, že prevádzka zariadenia neovplyvní celkovú sieť budovy. Ak sa chcete dozvedieť viac o inštalácii teplej podlahy v bytovom dome, zamestnanci webovej stránky našej spoločnosti v Moskve vám radi odpovedia na vaše otázky na túto tému..

  Urobte si sám podlahu na ohrev vody v byte-odporúčania pre inštaláciu

  Je možné vyrobiť podlahy vyhrievané vodou sami bez toho, aby ste sa uchýlili k pomoci špecialistov? Táto možnosť je možná, je však potrebné vziať do úvahy niekoľko odporúčaní..

  • Pri usporiadaní vykurovacej konštrukcie musíte úplne demontovať starý povrch až po betónový poter.
  • Nahraďte kovové rúrky (ak existujú) plastovými analógmi, aby sa zabránilo vzniku hrdze v spojoch.
  • Spoľahlivá hydroizolácia od dôveryhodného výrobcu ušetrí podlahu pred možnými netesnosťami.
  • Pri inštalácii izolácie nezabudnite lepiť švy medzi listami metalizovanou páskou. Ďalšia vrstva hydroizolácie minimalizuje všetky možné riziká úniku.
  • Ak bol ako dokončovací náter použitý laminát alebo prírodné drevo, teplota vykurovacieho média by sa mala zvyšovať postupne. Náhly skok môže poškodiť materiál, čo výrazne skráti jeho životnosť..
  • Podlaha ohrievaná vodou v byte z vykurovania musí byť inštalovaná tak, aby keď je okruh vypnutý, chladiaca kvapalina cirkuluje v centrálnom systéme. Naplňte poter alebo položte dosky tepelného rozvodu iba na naplnený systém.

  Z čoho spájať vodné podlahy

  V bytoch sa na pripojenie k zdroju tepla používajú dva spôsoby:

  1. Vyhrievaná vešiak na uteráky – spiatočka vykurovania alebo prívod teplej vody sa spravidla privádzajú do stúpačky. V dôsledku toho je teplota zahrievania jemnejšia okolo 35-50 ° C. Je oveľa jednoduchšie kŕmiť z vyhrievaného držiaka na uteráky, najmä ak vezmete do úvahy, že niektorí majitelia túto časť stúpačky nahradili inštaláciou uzatváracích ventilov na prípadnú opravu..
  2. Pripojenie zo systému ústredného kúrenia v mestskom byte – riešenie má niekoľko nevýhod. Voda ohriata na 70 ° C a vyššiu je dodávaná cez výmenník tepla v byte. Výsledkom bude, že chôdza po podlahe poháňanej radiátormi bude možná iba v hrubých papučiach s hrubou podrážkou. Aby sa zabránilo prehriatiu podlahy, je nainštalovaná skupina kolektorov.

  kladenie rúrok na penoplex a nalievanie poteru

  inštalácia kvapalného podlahového vykurovania

  Vlastnosti prevádzky a pravdepodobné chyby

  Pri pripájaní teplej podlahy teplota v byte dlho stúpa. Zahrievanie podlahy, stien a vzduchu v miestnosti vyžaduje určitý čas, takže inštalácia by mala začať pred nástupom prvého chladného počasia..

  Počas inštalácie sa často robia určité chyby:

  • nezávislé pripojenie k stúpačke – potrubie je neustále naplnené chladiacou kvapalinou, aby ste mohli začať pracovať, musíte získať špeciálne povolenie a úplne vypustiť vodu;
  • neschopnosť nastaviť teplotu – musíte nainštalovať rozdeľovač vody a zmiešavaciu jednotku;
  • nedostatok projektu – nemali by ste začať pracovať bez definície schémy rozloženia potrubia a rozdelenia bytu alebo domu na vykurovacie zóny;
  • materiály a komponenty od rôznych výrobcov – táto bežná chyba môže spôsobiť rýchle odtlakovanie konštrukcie.

  Inštalácia takého systému ako podlahy s teplou vodou je pomerne komplikovaný a časovo náročný proces. Ak si však želáte, môžete sa s inštaláciou vyrovnať sami, bez zapojenia špecialistov. Hlavnou vecou je získať potrebné povolenie a prísne dodržiavať odporúčania pre prácu s použitými materiálmi. Aby však otázka, ako vyrobiť podlahu ohrievanú vodou v bytoch, nespôsobovala zbytočné finančné náklady, je stále lepšie vyhľadať kvalifikovanú pomoc..

  Všeobecné požiadavky na schémy zapojenia

  Miestnosť by mala byť rozdelená na sekcie v závislosti od konfigurácie. Nakreslite predbežný náčrt schémy vykurovania na papier. V tomto prípade musia byť splnené dve podmienky: počet vykurovacích potrubí v každej sekcii by mal byť približne rovnaký, pokiaľ je to možné, treba sa vyhnúť ostrým zákrutám. Maximálna plocha jedného úseku nesmie prekročiť ≈20 m2, dĺžka potrubia na ňom nie je väčšia ako 100 m. Špecifické hodnoty závisia od výkonu čerpadla a technických charakteristík vykurovacích potrubí.

  Schéma zapojenia kotla na vodné podlahové vykurovanie

  Schéma zapojenia kotla na vodné podlahové vykurovanie

  Schémy zapojenia môžu byť vyrobené z plastových (najlacnejšia a pomerne trvanlivá možnosť), vlnitej nehrdzavejúcej ocele (vo všetkých ohľadoch zaberajú stredné polohy) a medi (najdrahšia a najspoľahlivejšia možnosť) rúrok.

  Potrubia pre podlahové kúrenie

  Potrubia pre podlahové kúrenie

  Vlnité rúrky z nehrdzavejúcej ocele

  Vlnité rúrky z nehrdzavejúcej ocele

  Ďalej musíte nakresliť rozloženie potrubia na papier, berúc do úvahy vyššie uvedené podmienky. Vzdialenosť medzi rúrkami je 15–30 cm, v závislosti od požadovanej vnútornej teploty. Malo by sa pamätať na to, že podlahové krytiny sa nemôžu zahriať na viac ako + 30 ° С.

  Dôležité. Pri kreslení schémy by ste si mali uvedomiť, že rúry majú rôzne polomery ohybu v závislosti od ich priemeru a materiálu výroby. Pri podlahovom vykurovaní musí polomer ohybu presiahnuť desať priemerov..

  Pri zostavovaní diagramu musí byť splnená ešte jedna podmienka. V miestnosti by mal mať každý okruh rovnakú dĺžku potrubia a približne rovnaký počet ohybov. Schémy zabezpečujú kladenie potrubia špirálovou metódou, cikcakom a hadom, v jednej miestnosti je dovolené použiť niekoľko spôsobov, všetko závisí od vlastností konfigurácie podlahy. Odporúča sa zvýšiť hustotu vykurovacích potrubí v blízkosti okien, inak bude podlaha pod nimi oveľa chladnejšia.

  Schéma zapojenia podlahového vykurovania

  Schéma zapojenia podlahového vykurovania

  Spotreba potrubia v závislosti od kroku

  Spotreba potrubia v závislosti od kroku

  Dĺžka každého okruhu sa predĺži asi o dva metre, budú potrebné na potrubie k stúpačke. Ak môžete urobiť malú chybu s plastovými rúrkami, potom sú medené príliš drahé na to, aby ich rozrezali na kusy, neproduktívny odpad zvyšuje náklady na vykurovací systém. Je možné, že budete musieť nakresliť niekoľko náčrtov, zmeniť vzhľad a rozmery obrysu. Ak je v škole veľmi málo znalostí a v škole boli problémy s geometriou, potom profesionálni odborníci odporúčajú vziať si kus lana alebo tenkého drôtu a na základe toho rozložiť obrysové diagramy, zmeniť ich polohu a pokúsiť sa vytvoriť obvod pomocou cievky alebo špirála.

  Možnosti kladenia rúrok

  Možnosti kladenia rúrok

  Metódy kladenia potrubí na podlahu ohrievanú vodou

  Metódy kladenia potrubí na podlahu ohrievanú vodou

  Po nájdení optimálneho riešenia je možné rozloženie obrysu označiť na základe plsteného pera. Ďalší vývoj inštalácie závisí od typu základne.

  Priame pripojenie z kotla

  Inštalácia tejto schémy je najľahšia, ale implementácia má množstvo obmedzení..

  • Po prvé, môže byť použitý iba v nízkoteplotných kotloch so schopnosťou regulovať teplotu chladiacej kvapaliny. Výsledkom je, že túto schému je možné použiť iba vtedy, keď nie je radiátorové vykurovanie a teplá podlaha je jediným zdrojom tepla v dome..
  • Za druhé, napriek zdanlivej jednoduchosti inštalácie je schéma „rozmarná“ voči nuansám spojenia a vyžaduje skúsenosti s takouto prácou.

  Táto schéma pripojenia je implementovaná pomocou 3-cestných alebo 2-cestných ventilov.

  3-cestný ventil

  Úlohou 3-cestného ventilu je zmiešavať horúce (priame) a studené (spätné) prietoky chladiacej kvapaliny. Na diagrame vidíte možnosť inštalácie 3-cestného ventilu. Tu hrá úlohu termostatu.

  Termostat je zariadenie na zabezpečenie konštantnej teploty, v našom prípade nosiča tepla.

  Táto schéma má niekoľko funkcií. Po prvé, nefunguje v obvodoch dlhších ako 35-40 metrov. Za druhé, nie je vhodné, ak potrebujete samostatne regulovať teplotu každého okruhu..

  • Prvá nevýhoda je odstránená inštaláciou teplotných senzorov so servopohonmi a termostatickými ventilmi na každý okruh.
  • Druhá nevýhoda je odstránená inštaláciou obehového čerpadla.

  2-cestný ventil

  Alternatívou k 3-cestnému ventilu je 2-cestný ventil alebo prívodný ventil.

  Jeho úlohou je poskytnúť nie stálu, ale pravidelnú prímes vody. Takúto zmes poskytuje tepelná hlava s teplotným snímačom, ktorá je súčasťou konštrukcie ventilu. V skutočnosti dvojcestný ventil buď vypne horúcu vodu z kotla, alebo ju pridá do systému..

  Výhodou tejto schémy je jej jednoduchosť a nemožnosť prehriatia. Nevýhodou je obmedzenie vykurovacej plochy na 200 metrov. Riešia sa obmedzenia pri inštalácii obehových čerpadiel s organizáciou paralelného alebo sekvenčného (obľúbeného) typu miešania.

  Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov

  Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov

  Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov

  Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov

  Schéma zapojenia ECP cez zmiešavaciu jednotku čerpadla

  Táto schéma sa používa na súčasné pripojenie radiátorov (hlavné vykurovanie) a vodného podlahového vykurovania (dodatočné vykurovanie) k vykurovaciemu kotlu..

  Na implementáciu tejto schémy bude potrebná rozdeľovacia jednotka s čerpacou a miešacou jednotkou. Rozdeľovacia jednotka sa predáva hotová a je súčasťou zostavy skrinky rozdeľovača podlahového vykurovania. Cena kolektorovej jednotky je 10-20 000 rubľov. Skúsení remeselníci zostavujú čerpaciu a zmiešavaciu jednotku sami.

  Úlohou čerpacej a zmiešavacej jednotky je zabezpečiť vysokú rýchlosť chladiacej kvapaliny v systéme s možnosťou presnej a hlavne nezávislej regulácie teploty. Vďaka čerpacej a zmiešavacej jednotke funguje okruh vodného podlahového vykurovania nezávisle od okruhu radiátora.

  Takáto nezávislosť obvodov zaisťuje zaručenú spoľahlivosť prevádzky a kvalitu pripojenia vodného tepelne izolovaného podlahového systému v dome..

  Priame pripojenie ECP z vykurovacieho telesa

  Používa sa na pripojenie jedného závitu teplej podlahy v malej miestnosti do 10 m². metrov.

  Pripojenie TP cez termostatický ventil je najjednoduchší a zároveň najkontroverznejší spôsob pripojenia. A preto.

  Po prvé, táto metóda funguje iba pre veľmi malé miestnosti s rozlohou nepresahujúcou 10 metrov štvorcových. metrov. Za druhé, táto schéma neposkytuje vysokú rýchlosť chladiacej kvapaliny a teplotný rozdiel medzi vstupom a výstupom chladiacej kvapaliny dosahuje 40-45 ° C, namiesto normatívnych 5-10 ° C..

  Ak stručne popíšete podstatu pripojenia teplej podlahy pomocou termostatického ventilu, je to ďalší radiátor na vykurovanie miestnosti, ktorý je položený na podlahe. Vo vykurovacom okruhu chladiča je vytvorená slučka, je umiestnené T -kus, ventil je zaseknutý a je nainštalovaný odvzdušňovací ventil..

  Regulácia v takom obvode sa vykonáva pomocou tepelnej hlavy so snímačom (povrchovým alebo ponorným) pripevneným k vykurovaciemu potrubiu. existujú možnosti nastavenia teploty vzduchu v miestnosti.

  Hlavička s nízkymi stratami

  Tento okruh sa používa v kombinovaných vykurovacích okruhoch s radiátormi. V skutočnosti je to schéma hydraulického oddelenia systému radiátora a systému podlahového vykurovania..

  Ak sa v radiátorovom vykurovacom systéme používa obehové čerpadlo, potom prítomnosť druhého čerpadla v zmiešavacej jednotke môže viesť ku konfliktnému porušeniu hydraulických režimov..

  Na paralelnú prevádzku dvoch čerpadiel je vo vykurovacom systéme nainštalovaný zberač s nízkou stratou alebo výmenník tepla. Príklad na diagrame.

  Teplá podlaha v byte s vlastnou kotolňou

  Potom, čo ste si vybrali umiestnenie kotla na vykurovanie vodného podlahového vykurovania v byte, skontrolujte, či spĺňa požiadavky. Pri výbere miesta pre ktorýkoľvek z typov kotlov – plyn alebo elektrina, pamätajte na to, že je lepšie nainštalovať plynový kotol napríklad do nebytovej miestnosti – na balkón. Bude to ideálna možnosť na odstránenie komína zvonku a pripojenie teplej vody k kotlu. Pre elektrický kotol je lepšie zvoliť miesto podobné typu ako sklad. Pri určovaní umiestnenia kolektora použite rovnaký princíp..

  V budúcnosti je príprava na inštaláciu podlahy ohrievanej vodou v byte jednoduchá – zbaviť sa všetkých dverí, vrátiť steny do pôvodného stavu, dosiahnuť hrubý poter a odstrániť všetky odpadky, ktoré blokujú prácu z okolia. bytu. Poter sa zníži na maximum, aby sa dosiahla maximálna hrúbka koláča podlahového vykurovania.

  Nezabudnite skontrolovať, či v čistých priestoroch bytu nie sú nerovnosti v úrovni stien. Keď sú uvedené nerovnosti viac ako 15 cm, je potrebné použiť tekutý vyrovnávací roztok. Pri meraní podlahovej plochy postupujte podľa rovnakého pravidla. Okrem toho vykonajte potrebné práce týkajúce sa elektriny a vetrania.

  Po dokončení počiatočných manipulácií nezabudnite na vlastnosti usporiadania bytu.

  Po dodržaní pokynov môžete začať s pokládkou izolácie, ktorá sa odporúča vybrať z materiálu, akým je doska z expandovaného polystyrénu. Dávajte pozor na hrúbku – nemala by byť najmenej 3 cm, najlepšie 5 cm pre podlahy, ktoré nie sú prvé. Izolácia je potrebná na zníženie vykurovania na samom dne konštrukcie – podlahové dosky. Dávajte pozor na parametre dosky – objem menší ako 35 kg na meter kubický by ste mali úplne vylúčiť, ak sa v priebehu nasledujúcich mesiacov neplánujete zaoberať demontážou..

  Koláč na podlahové vykurovanie

  koláč na podlahové vykurovanie

  Teraz sa porozprávajme o takej dôležitej časti, ako je teplý podlahový koláč..

  Pie je kombináciou vrstiev, ktoré tvoria systém podlahového vykurovania. Dort vodou vyhrievanej podlahy v byte sa svojim zložením nelíši od ostatných. Hlavná vec, ktorú musíte venovať pozornosť, je zloženie:

  • tlmičová páska
  • izolácia
  • polyetylénový film (použitie je nevyhnutné na zachovanie integrity roztoku pred únikom k susedom nižšie)
  • očkovacie podložky
  • potrubie na podlahové kúrenie
  • dokončovací poter

  Stojí za to venovať pozornosť zložitosti inštalácií a opráv spojených s koláčom vodného podlahového vykurovania v byte. V prípade poruchy spojenej s únikom niektorého z inštalovaných potrubí bude potrebné odstrániť celý povlak a demontovať betónový poter. Preto je potrebné vybrať rúry vyrobené z kvalitných materiálov, aby sa znížili možné netesnosti. Okrem toho sú náklady na teplovodný podlahový koláč oveľa vyššie, pretože inštalačný systém týchto rúrok sa líši od inštalácie elektrického podlahového vykurovania.

  Pridajte do projektu podlahy

  projekt vykurovania domu

  Ako prvý krok odporúčame vziať do úvahy prítomnosť systému vodnej podlahy vo vašom dome v štádiu projektu. Na to musíte dať projektantovi jasné pokyny, aby zohľadnil potrebné výšky stropov a dverí. V ideálnom prípade musíte položiť najmenej 14 cm ďalšej výšky. Ak je to možné, nech tiež stanoví schému inštalácie teplej podlahy, aby bolo jasné, ako to urobiť správne..

  Častým problémom nemožnosti kompetentnej inštalácie podlahy sú práve nezapočítané body vo výške.

  Pripravte základňu

  poter na podlahové vykurovanie

  V ideálnom prípade je ako základ potrebný hrubý poter, ktorý je potrebné uviesť do rovnomerného stavu. Konkrétne zrazte hrbole a ochabnutie, ak sa vytvorili počas liatia. Je to nevyhnutné, aby ste v budúcnosti mohli ľahko položiť expandovaný polystyrén. V opačnom prípade bude „chodiť“ a bude voľne priliehať k povrchu.

  V zásade je možné položiť koláčové podlahové vykurovanie a na zem, ale zároveň musí byť starostlivo stlačené, aby nedošlo k poklesu rovnakého polystyrénu.

  Výstužná pokládka pletiva

  Po všetkých postupoch je na polystyrén položená výstužná sieť. Už však neslúži na vystuženie, ale na to, aby bolo možné potrubie ľahko upevniť. Samozrejme, ak použijete iné spôsoby pripevnenia potrubia, potom pletivo nepotrebujete položiť, ale musíte okamžite začať vykladať kontúry podlahy. Ale ak ste amatérsky zakladač alebo neexistujú žiadne alternatívne možnosti, potom nie je nič jednoduchšie nájsť pomocou mriežky..

  Mala by byť vybraná s veľkosťou bunky kroku, ktorý v rozložení budete najčastejšie používať (o kroku nižšie). Zo skúsenosti môžeme povedať, že hrúbka tyče 4 mm na kladenie teplej podlahy v súkromnom dome bude ideálna. Pri takejto hrúbke sieťka pokojne leží na izolácii a nie je potrebné ju tak často zapínať.

  Pokúste sa nájsť pletivo čo najrovnejšie. Koniec koncov, čím je sieťovina hladšia, tým presnejšia bude vaša podlaha..

  Metódy kladenia potrubí

  vodou tepelne izolovaná podlaha v byte

  Okrem jednoduchého a uhlového spôsobu kladenia rúrok na podlahu ohrievanú vodou v byte si môžete vybrať ďalšie dva typy kladenia rúrok – rovnobežné alebo špirálové..

  Rozdiel v predložených metódach je nasledujúci – rovnobežka je umiestnená po celej podlahovej ploche v rovnobežných častiach a sekcie s najvyššou teplotou sú umiestnené na začiatku potrubia, zatiaľ čo na koncoch potrubia nie je teplo dislokované. Táto možnosť je ideálna na inštaláciu v malých bytoch a stabilizáciu oblastí so zvýšeným chladom umiestnených v blízkosti dverí a okien. Špirálová metóda vytvára v byte tepelne izolovanú podlahu s rovnakým teplotným režimom, pretože všetky potrubia sú usporiadané v špirále. V tomto prípade sa podlahové vykurovanie vyskytuje postupne po celom povrchu podlahy bytu, na ktorom sú namontované potrubia. Bez ohľadu na schému podlahy ohrievanej vodou je zvolená pokládka, je potrebné dodržať štandardnú rozteč medzi rúrkami. Jeho hodnota je výsledkom komplexného konštrukčného výpočtu a môže sa nachádzať v rozmedzí od 0,1 do 0,30 metra.

  Priama inštalácia potrubia: výber vzoru pokládky

  Bez ohľadu na to, či je v byte centralizovaná alebo autonómna podlaha ohrievaná vodou, je potrebné venovať pozornosť materiálu potrubí a spôsobu ich kladenia..

  Celkovo je možné rozlíšiť tri hlavné vzorce:

  • slimák;
  • had;
  • dvojitý had.

  Schematické obrázky: had, dvojitý had, špirála

  Teplú podlahu v byte z teplej vody je možné položiť v dvojitej špirále: malá sa nachádza v blízkosti okna alebo vonkajšej steny a druhá sa nachádza priamo v miestnosti..

  Dvojitý helix

  Dvojitý helix

  Z hľadiska efektívneho využívania rúrok je najvýhodnejšou metódou kladenia „slimák“..

  V tomto prípade kladenie prebieha v špirále, ktorá zaisťuje rovnomerné zahrievanie povrchu. Jeho nevýhodu možno pripísať ťažkostiam pri inštalácii: správne vypočítať polomer, krok a súčasne vziať do úvahy maximálne prípustné ohýbanie – náročná úloha, ktorú je lepšie zveriť profesionálovi.

  Metóda kladenia hada

  Metóda kladenia hada

  Had a dvojitý had sa veľmi nelíšia – v oboch kladenie prebieha striedavo a koniec návratovej čiary sa nachádza na rovnakom mieste ako začiatok. Rozdiel je v tom, že u obyčajného hada prebieha návratový obvod po obvode miestnosti a pri dvojitom sa vracia rovnobežne s napájacou časťou potrubia..

  Temnejšou stránkou hada je citeľný pokles teploty. Voda sa postupne ochladzuje, preto ku koncu cesty teplota výrazne klesá, čo vedie k zlému zahrievaniu podlahy..

  Počet potrubí pre teplú podlahu jednoizbového bytu sa líši v závislosti od jeho veľkosti, ale v sieti je veľa kalkulačiek, ktoré vám umožňujú vypočítať dĺžku. V prípade potreby môžete použiť vzorec:

  vzorec

  k je koeficient ohybu potrubia;

  Slot – plocha pozemku;

  Hstep – krok pokládky.

  Prípravné práce pred položením potrubia

  Aby ste v byte položili podlahu z teplej vody vlastnými rukami, musíte pripraviť základňu na kladenie rúrok.

  Hlavnou požiadavkou je rovný povrch, pretože aj pri čerpadle môže sklon potrubí spôsobiť nesprávnu činnosť systému..

  Najčastejšie sa používajú špeciálne vyrovnávacie zmesi, pretože je to spoľahlivý spôsob, ako poskytnúť stabilnú a rovnomernú základňu pre podlahu s teplou vodou. Existujú však aj alternatívy:

  • profilové rohože;
  • platne na prenos tepla.

  Profilové rohože sú reliéfne dosky, do ktorých výklenkov je možné umiestniť rúry. Ich úroveň je spravidla vyrovnaná drevenými guľatinami. Tiež ako dodatočný prostriedok na distribúciu tepla po povrchu podlahy môže byť rohož použitá ako základňa pre tepelne vodivé dosky – prostriedok, pomocou ktorého je zaistené rovnomerné zahrievanie podlahy..

  Uloženie potrubia do profilovej podložky

  Uloženie potrubia do profilovej podložky

  Môžu byť tiež použité ako nezávislé jednotky. Dosky sú umiestnené na vyrovnanú drevenú konštrukciu a rúry sú uložené v špeciálnom výklenku.

  Dosky na prenos tepla

  Dosky na prenos tepla

  Ak sa nepoužije poter, pred inštaláciou upevňovacích systémov sa položí tepelná izolácia:

  • izolácia roliek;
  • rohože z expandovaného polystyrénu.

  Niektoré profilové rohože sú už vyrobené z materiálu odrážajúceho teplo.

  Na zlepšenie účinnosti systému je v každom prípade potrebná tepelná izolácia..

  Po dokončení prípravných prác sa položia a upevnia rúry. Pre istotu môžete zapnúť systém, aby ste predišli riziku netesností alebo zlomenia potrubia. Ak žiadne neexistujú, môžete pristúpiť k záverečnej fáze. Zhora sa celý systém naleje zmesou na podlahy, potom čakajú na úplné vysušenie. Až potom je možné zapnúť podlahu s teplou vodou.

  Spôsob kladenia špirála alebo slimák

  ktorým sa potrubie podlahové vykurovanie šnek had

  Najpopulárnejší a najrozumnejší spôsob, ako rozložiť teplú podlahu. Umožňuje dosiahnuť rovnomerné rozloženie tepla v každom okruhu vďaka tomu, že sa potrubia striedajú podľa princípu jeden je teplejší, druhý chladnejší. Ak sa pozriete na návrhové schémy vodnej podlahy, potom sa tam najčastejšie zobrazuje slimák..

  Sú usporiadané celkom jednoducho. Najprv začnete rozložiť potrubie pozdĺž obvodu miestnosti (alebo podmieneného obrysu) a otáčať ho bližšie a bližšie k stredu. V takom prípade je potrebné nechať priestor, aby bolo možné potrubie neskôr vrátiť zo stredu na základňu obvodu a potom ho pripojiť k vratnému kolektoru.

  Preto, ak je váš krok pokládky 15 cm, potom začnete obrys rozložiť s krokom 30 cm do stredu a potom vrátite potrubie len medzi potrubia položené skôr a krok je už 15 cm. Znie to ťažké, ale obrázok jasnejšie odráža podstatu

  Metóda kladenia hada

  Tento spôsob inštalácie ohrieva podlahu menej rovnomerne, ale je ideálny na použitie v malých priestoroch. Často sa používa v situácii, keď ste pomocou slimáka vyvalili obrys a potrebujete rovnakým obrysom zachytiť časť malého priestoru. Potom sa už uchyľujete k úpravám hada.

  Existuje aj spôsob „dvojitého hada“ položenia teplej podlahy. Tento variant distribúcie tepla je podobný metóde „špirály“. Dá sa využiť aj v praxi.

  Priemer potrubia podlahového vykurovania

  Budete prekvapení, ale môžete použiť aj akýkoľvek priemer rúrky, ale vašim očiam už 16 mm stačí. So všetkým týmto malým potrubím sa celkom ľahko pracuje. Nevidíme zmysel uchyľovať sa k iným priemerom.

  Aký laminát je vhodný a ako ho správne vybrať?

  Upozornenie Pri výbere laminátu na teplú vodnú podlahu musíte načrtnúť hlavné body, ktoré by ste mali dodržiavať. Medzi dôležité charakteristiky patrí teplotná odolnosť, tepelná vodivosť, emisné triedy a spoje nástrojov. Na takéto vykurovanie je možné použiť akýkoľvek druh laminátu..

  Laminované dosky musia byť pokryté vysoko kvalitným ochranným povlakom, dobre znášajú náhle zmeny teploty.

  Teplá podlaha v byte - výber a usporiadanie vykurovacích systémov

  Medzi jednotlivými vrstvami by sa nemala vytvárať kondenzácia. Optimálnym povlakom pre vodnú podlahu je preto tenký materiál odolný voči vlhkosti..

  Kuchynský kút potrebuje laminát 33 alebo vyšší. Jeho vlastnosťami sú trvanlivosť, prevádzková účinnosť a dobrý odvod tepla. Čím vyššie je percento odolnosti proti vlhkosti, tým je ideálnejší materiál na kladenie s ohrevom vody.

  Akú schému zapojenia vyrobiť zariadenie?

  Účinnosť vykurovania miestnosti závisí od rozloženia vodnej podlahy – „had“ alebo „slimák“. Tieto typy je možné navzájom kombinovať.

  • „Slimák“ distribuuje teplo rovnomernejšie a ekonomickejšie.
  • „Had“ distribuuje zónové pásmo tepla, preto také usporiadanie vykurovacích telies mierne znižuje účinnosť a rovnomernosť vykurovania, ale je optimálne pre malé miestnosti.

  Aby sa zabránilo zbytočnej spotrebe tepla na vykurovanie, kontúry sú položené vo vzdialenosti 300 mm od konštrukcie steny alebo ešte viac. Susedné rúry v slučke by mali byť od seba vzdialené jeden krok. To je približne 80 mm. Ak je hodnota väčšia, nemožno ju prekročiť – maximálne 300 mm.

  Pred nakreslením vodnej podlahy musíte vypočítať a znázorniť dĺžku obrysu na diagrame. Za týmto účelom sa odoberie oddelená oblasť a zmeria sa centimeter. Zohľadňuje sa plocha lokality a krok kladenia rúrok na vybranom mieste. Je potrebné určiť koeficient, ktorý je zodpovedný za ohyby potrubia. Do výpočtu musia byť zahrnuté aj rovné posuvy a sekcie spracovania..

  Ak máte v pláne naplniť teplú podlahu poterom, urobí sa technologická prestávka medzi rôznymi obrysmi povlaku s inštaláciou tlmiacej pásky, ktorá je potrebná pre poter. Pomáha tiež kompenzovať tepelnú rozťažnosť položením pozdĺž stien po obvode bytu..

  Použitie obehového čerpadla

  Cirkulačné čerpadlo je inštalované medzi trojcestným ventilom a rozdeľovačom podlahového vykurovania. Čerpadlo je upevnené prevlečnými maticami, ktoré sú súčasťou súpravy. Jeho kohútiky sú inštalované na vstupe do zmiešavacej jednotky a sú pripevnené ku každému okruhu rozdeľovača. Je možné ho pripojiť automaticky, takže je možné ovládať aj relé alarmu vypnutia..

  Dôležité Ak je prekročená teplota na rozvodnom potrubí, obvod sa otvorí. Pri inštalácii musí byť os obehového čerpadla v horizontálnej polohe. V tomto prípade môže mať dodávka rúrok k čerpadlu iný uhol sklonu: vertikálny, horizontálny alebo pod uhlom.

  Otvor v čerpadle je uzavretý zátkou. Je potrebné uvoľniť prebytočný vzduch. Ak medzi pripojenie na radiátorovú sieť a trojcestný ventil nainštalujete čerpadlo, zmiešavacia jednotka nebude fungovať, vykurovanie nebude fungovať..

  Ako sa vyhnúť chybám pri inštalácii z ústredného kúrenia?

  Čo robiť, ak sa počas inštalácie vyskytli chyby, a ako ich môžete opraviť:

  1. Podľa bytových noriem nie je možné pri výmene radiátorov zvýšiť tepelný výkon v byte. Zmeny na potrubí ústredného kúrenia sa nesmú vykonávať. Úroveň teploty v chladiacich kvapalinách musí zostať v normálnom rozmedzí pre každý jednotlivý meter štvorcový v byte. Ak je toto pravidlo porušené, je potrebné zrevidovať celú schému s inštaláciou v súlade s regulačnými pravidlami..
  2. Je dôležité nainštalovať vykurovacie centrum kotla pod základňu. Ak sa vyskytne chyba inštalácie, je možné ju opraviť zvýšením cirkulačného tlaku zvýšením prierezových štrbín v stúpačke. Straty sa znížia zvýšením odporu podlahového vykurovania a rozšírením priemeru stúpačky.

  Pred inštaláciou vykurovacieho systému s ohrevom vody musíte vypracovať projekt a schému. Musí špecifikovať maximálne a minimálne hodnoty. Napríklad maximálna dĺžka potrubia by nemala byť väčšia ako 70 m. V tomto prípade by mala byť plocha najmenej 10 metrov štvorcových. m. Budete musieť vopred určiť rozloženie potrubia, rozdeliť miestnosť na vykurovacie zóny.

  Vodná podlaha v byte je inštalovaná až po konečnej dohode projektu a schémy s vyššími orgánmi. Takéto zahrievanie môžete vykonávať sami, pričom máte po ruke potrebné nástroje a materiály.

  Nuansy výberu vrchného laku

  Najlepšou podlahovou krytinou pre teplý podlahový systém je keramická dlažba (alebo porcelánová kamenina). Má dostatočnú pevnosť a pri zahrievaní nevypúšťa škodlivé látky..

  Jediná nevýhoda keramiky – chlad na dotyk – zmizne, takže kombinácia teplej podlahy / dlaždice je ideálna pre kuchyňu, kúpeľňu alebo balkón.

  Pokladanie dlažby na podlahu vyhrievanú vodou

  Dlaždica bude položená na vopred pripravený podklad – vyrovnaný betónový poter, na jej upevnenie teda stačí tenká vrstva lepidla na dlaždice

  Ak ste plánovali vyzdobiť interiér praktickým linoleom alebo krásnym kobercom, potom pri výbere náterov dávajte pozor na označenie: výrobky určené na teplú podlahu sú označené príslušným znakom.

  Následná starostlivosť

  Ihneď po položení vrchného náteru nemôžete chodiť po podlahe, musíte chvíľu počkať. To isté sa dá povedať o ťažkých domácich spotrebičoch – nemusíte ich hneď zobrazovať. Počas prevádzky teplej podlahy môže byť potrebné opraviť konštrukciu. Na túto prácu je vhodné najať kvalifikovaného odborníka. Následná údržba systému je jednoduchá, stačí udržiavať podlahovú krytinu v čistote a prevádzkovať ju podľa pokynov výrobcu..

  Ako sa starať o teplú podlahu

  Kde je najlepšie ich nainštalovať

  Pretože podlahové vykurovanie stojí veľa a nie každý je schopný ich vybaviť v celom byte, musíte sa rozhodnúť, kam umiestniť ohrev vody vpredu..

  V kúpeľni a na WC

  Kúpeľňa a WC sú hlavné miestnosti, kde bude veľmi užitočné dodatočné vykurovanie, pretože je tam veľké množstvo studenej vody, čo vedie k tvorbe kondenzácie.

  Podlahové kúrenie z ústredného kúrenia chráni pred vysokou vlhkosťou a tvorbou plesní. Počas vodných procedúr vytvorí príjemnejšiu atmosféru, pretože je oveľa príjemnejšie šliapať na teplú dlažbu..

  Okrem toho, ak je kúpeľňa teplá, voda sa počas používania stáva menej horúcou, čo šetrí zdroje..

  Chodba

  Ďalším miestom, kde je často inštalovaná vyhrievaná podlaha, je chodba. Mokré stopy, vlhký koberec a obuv na takejto podlahe nebudú problémom, rýchlo schnú.

  Prítomnosť termostatu vám umožní nastaviť teplotu vykurovania, čo nebude mať negatívny vplyv na koženú obuv. Navyše – v chladnom počasí si vyzujte topánky a postavte sa na teplý povrch oveľa pohodlnejšie.

  Detská izba a spálňa

  Je celkom logické chcieť vytvoriť vykurovaciu podlahu v miestnosti, kde sa deti hrajú na podlahe, ako aj v spálni, pretože vstávanie z postele a stúpanie na teplú podlahu je príjemnejšie.

  Ale zároveň existuje niekoľko bodov:

  • akékoľvek vykurovacie zariadenie „spaľuje“ kyslík, a to má zase negatívny vplyv na ľudské zdravie;
  • nie všetky krycie laky poskytujú dobrú reakciu na zahrievanie zospodu.

  Suchý vzduch navyše zničí nábytok z prírodného dreva..

  Pri rozhodovaní o inštalácii vykurovacieho systému v byte z ústredného kúrenia by ste mali premyslieť všetky nuansy, vziať do úvahy výhody a nevýhody a ekonomickú uskutočniteľnosť tohto systému. A tiež, aby sa predišlo problémom, rada odborníkov je konať v súlade so všetkými zákonnými požiadavkami..

  Špecifickosť filmovej podlahy

  V zariadení elektrického podlahového systému s teplým filmom nie sú žiadne zvláštne ťažkosti. Mnoho ľudí to položilo samo. Je vhodný na akúkoľvek podlahu. Infračervený systém je bezpečný aj pre laminátové a iné drevené podlahy.

  Existujú známe typy takéhoto filmu na podlahu:

  1. Pevný. Vyrába sa ako tenký dvojvrstvový polyuretánový film s kontinuálnym striekaním uhlíka dovnútra.
  2. Pruhované. Vrátane rovnakých 2 vrstiev lavsanu, polyesteru alebo polyuretánovej fólie s uhlíkovými alebo ultratenkými hliníkovými pásikmi umiestnenými medzi nimi.

  Tepelné prvky v týchto systémoch sú zapojené paralelne a sériovo. Pozdĺž okrajov majú bimetalové prípojnice vyrobené z naukladaných strieborných a medených pásikov. Podlaha IR filmu nie je vyrobená ani s výplňou do poteru, ani vo vrstve lepidla. Vhodný je iba „suchý“ styling.

  Tie obsahujú:

  • jednoduchá a rýchla inštalácia;
  • malá hrúbka filmu (0,3 cm), ktorá výrazne neznižuje výšku miestnosti;
  • možnosť vylúčenia takého pracovného momentu, ako je naliatie poteru;
  • žiadny vplyv na vnútornú vlhkosť;
  • antialergický účinok;
  • relatívne nízka spotreba elektrickej energie – o 20% nižšia ako u iných typov elektrických vykurovacích systémov;
  • ionizácia vzduchu;
  • v prípade potreby jednoduchá demontáž;
  • vysoká spoľahlivosť.

  Štandardná sada materiálov obsahuje tepelnú fóliu zvinutú do kotúča, kontaktné svorky, izoláciu a vedenie. K tejto súprave musíte pridať termostat vybavený snímačom teploty, ako aj plastový obal, lepiacu pásku, fóliový materiál. Pred kúpou tohto všetkého musíte vypočítať požadované zábery filmu.

  Inštalácia filmu

  Podlaha by nemala byť izolovaná pod domácimi spotrebičmi a nábytkom – to sú neoprávnené náklady a nadmerné zaťaženie systému. Rozložte film úplne na celé lietadlo, iba ak sú majitelia zvyknutí často situáciu meniť

  Najľahšie je načrtnúť miestnosť na milimetrový papier. Ďalej je potrebné poznamenať miesta, kde budú umiestnené senzory a body pripojenia. Vyberte časť miestnosti, kde sa plánuje položenie teplej infračervenej podlahy, a potom vypočítajte, koľko vykurovacích telies je potrebných.

  Na porovnanie špecifík zariadenia filmových a káblových podláh pomôžu informácie uvedené v článku, ktorý odporúčame..

  Proces kladenia infračerveného systému

  Ak je predchádzajúci povlak v dobrom stave, je dovolené ho nerozoberať technológiou kladenia elektrickej infračervenej teplej podlahy. Stačí kvapky jednoducho vyčistiť a odstrániť. Rola filmovej podlahy sa nastrihá bežnými nožnicami.

  Treba mať na pamäti, že pri vytváraní povrchu by sa pásy nemali pretínať ani prichádzať do styku s prúdovými autobusmi. Výrobcovia zvyčajne určujú miesta rezania. To neznamená, že film nemožno strihať na iných vhodných miestach..

  Hlavná vec je, že rez by mal ísť pozdĺž medzery medzi vykurovacími prvkami. Ak rez spadne na označenú čiaru, izolujú sa iba zberné bimetalové dosky. V ostatných prípadoch sú konce pásov prilepené páskou..

  Najprv sa položí vrstva hydroizolácie na ochranu podlahy pred vlhkosťou z betónovej podlahy. Ďalej prichádza tepelná izolácia, ktorá zabraňuje tepelným stratám zo žiarenia unikajúceho do základne. Je možné použiť akýkoľvek materiál, hlavnou vecou je, že metalizovaná strana smeruje von.

  Označte miesta, kadiaľ bude prechádzať elektrické vedenie. Potom sa vykoná miesto na inštaláciu teplotného snímača. Kanál pre snímač teploty je vyrobený so šírkou asi 20 mm. Kábel pre senzor je umiestnený do vlnitej rúrky a potom položený do pripraveného kanála..

  Potom sa pripravené pásy položia podľa náčrtu. Aby sa pri kladení skrátila dĺžka drôtu, pásy sa otočia koncovými stranami k stene, kde bude termostat následne umiestnený a zastaví sa, pričom nedosiahne 15 centimetrov..

  Ak je v miestnosti krb, ustúpte od neho najmenej 1 m. Film je položený stranou nahor, čo je uvedené výrobcom systému v návode na výrobok. Pripojte svorky k okraju bimetalového pásu, potom pripojte vodiče – ľavé svorky sú pripevnené k ľavým svorkám a pravé k pravým..

  Kábel pre tepelný snímač by mal byť skrytý pod tepelným filmom. Za týmto účelom sú v tepelnej izolácii vyrezané úzke drážky široké 1 cm a pozdĺž v nich položeného napájacieho kábla je prilepená lepiaca páska pokrytá tepelnou fóliou. Drôty by nemali stúpať nad tepelnú izoláciu.

  Izolácia na okraji drôtu sa odstráni, zroluje, samotný drôt sa zatlačí cez svorku, upevní sa kliešťami a potom sa spojovací bod izoluje bitúmenovou páskou. Po pripojení celého obvodu zmerajte odpor výslednej štruktúry.

  Tepelná fólia

  Je možné použiť ako reflexnú tepelnú izoláciu, tak aj nereflexnú vo forme korkového plechu. Reguluje sa iba hrúbka vrstvy – od 3 do 5 mm. Pásy tepelne izolačného materiálu upevnite montážnou páskou

  Poslednou fázou je inštalácia vrchného laku. Princíp pripojenia termostatu je rovnaký pre všetky typy teplých elektrických podláh.

  Niekoľko užitočných rád

  Pred dokončením práce s inštaláciou vrchného laku sa systém testuje. Ak tepelný film spĺňa všetky požiadavky, iskrenie a prehrievanie oblastí nebude nikde pozorované. Ak sa napriek tomu zistia nejaké chyby, podlaha je pokrytá ďalšou vrstvou polyetylénového filmu s minimálnou hrúbkou 80 mikrónov. Je položený s prekrytím s prístupom asi 20 cm.

  K inštalácii existuje niekoľko ďalších odporúčaní od profesionálov:

  1. Systém teplého filmu by mal byť inštalovaný pri miernej vlhkosti (maximálne 60%) a pozitívnej teplote.
  2. Zvinutú fóliu nemožno pripojiť k sieti..
  3. Pred pripojením podlahy filmu je potrebné skontrolovať izoláciu kontaktov v miestach, kde bol nôž prerezaný.
  4. V prípade poškodenia tepelného filmu v mieste, kde sa nachádza grafitové naprašovanie, naneste obojstrannú izoláciu.
  5. Ak je podlaha zaplavená, okamžite sa odpojí od elektrickej siete a nechá sa uschnúť v prírodných podmienkach..
  6. Po hotovej podlahe nemôžete chodiť v topánkach.

  Teplotný snímač nesmie byť zamurovaný. Je potrebné nechať príležitosť na jeho kontrolu a výmenu. Na teplú podlahu by ste nemali dávať ani koberce a iné husté prírodné krytiny. Na zaistenie vetrania a vylúčenie možnosti deformácie konečného náteru v dôsledku teplotných zmien sa odporúča nechať medzi stenou a povlakom malú medzeru..

  Tyč podlahového vykurovania

  Jadrová uhlíková podlaha je základná štruktúra, ktorá ohrieva miestnosť ďalekými infračervenými lúčmi. V tomto rozsahu nie je žiadne elektromagnetické žiarenie. Jeho zvláštnosťou je, že sa neohrieva atmosféra, ale predmety prítomné v miestnosti..

  Podlaha tyče

  Uhlíkový kompozitný materiál je založený na uhlíkovej nanostruktúre v kombinácii s väzbovými komponentmi. Uhlík a uhlíkové podlahy – jeden koncept

  Jemnosti práce a organizácie

  Obsahuje uhlíkové tyče zapojené paralelne v elastických podložkách širokých 0,8 m a dlhých 25 m pomocou napájacieho kábla. Vykurovacie telesá sú umiestnené vo vnútri „koberca“. Vnútro tyčí je vyrobené z uhlíka, striebra, medi a teplo vytvára prvý z nich..

  Takáto podlaha okrem tyčí obsahuje snímač teploty a termostat. Toto pohlavie má vlastnosť samoregulácie. To znamená, že množstvo tepla je priamo úmerné teplote. Nevýhodou je, že jeho inštalácia je možná iba pomocou poteru, preto jeho demontáž neprichádza do úvahy..

  Štruktúra podlahy tyče z uhlíkových vlákien

  Tyčová infračervená podlaha pozostáva z uhlíkových tyčí spojených na oboch stranách živým káblom

  Ak na podlahovú rovinu položíte akýkoľvek predmet, prenos tepla v mieste, ktoré obsadil, sa zníži a tyče začnú vydávať menej tepla, čím sa teplota zníži. V dôsledku toho je termostat potrebný iba na ovládanie výkonu, pričom funkciu prevencie prehriatia vykonáva samotná podlaha jadra..

  Nuance inštalácie a pripojenia

  Aj keď je jadrová podlaha považovaná za inteligentný systém, môže byť inštalovaná ručne. Technológia je jednoduchá, ale bude fungovať, ak budú splnené všetky požiadavky.

  Proces pozostáva z 8 po sebe nasledujúcich krokov:

  • príprava základu;
  • položenie tepelného reflektora;
  • inštalácia tyčí;
  • spojenia medzi pásmi;
  • pripojenia napájacieho kábla;
  • pripojenie konštrukcie k termostatu;
  • pripojenie teplotného snímača;
  • naliatím poteru alebo inštaláciou vrchného náteru typu dlaždíc.

  Pred vykonaním týchto prác naplánujú, akým smerom bude položená vykurovacia podložka a vypočítané množstvo materiálu. Uhlíková podlaha sa predáva ako sada, ale niekedy si musíte kúpiť nejaký spotrebný materiál.

  Voľbu výkonu ovplyvňujú 2 faktory: plocha a typ vykurovania. Z hľadiska výkonu sú podlahy vyhrievané jadrom rozdelené na 2 typy: až 160 W / m² a až 220 W / m².

  Umiestnenie rohože

  Najracionálnejšia možnosť umiestnenia vykurovacej rohože je pozdĺž dlhej steny s orientáciou na regulátor tepla, pretože v tomto prípade pri pripájaní k regulátoru teploty môžete vziať kratšie vodiče a znížiť počet rezov

  Najracionálnejšia možnosť umiestnenia vykurovacej rohože je pozdĺž dlhej steny s orientáciou na regulátor tepla, pretože v tomto prípade pri pripájaní k regulátoru teploty môžete vziať kratšie vodiče a znížiť počet rezov.

  Výrobcovia v zásade vyrábajú kompletnú sadu na inštaláciu. Minimálne obsahuje tyčovú rohož, spojovaciu a ukončovaciu súpravu, vodiče, návod na inštaláciu. Všetko ostatné: tepelná izolácia, lepiaca páska, vlnitá rúra so zástrčkou, termostat, snímač, bitúmenová izolácia – zakúpené dodatočne.

  O tom, ktorá verzia podlahového vykurovania: elektrická alebo vodná, je lepšie zaistiť následné položenie laminátu, je podrobne napísané v článku venovanom tejto problematike.

  Ceny za podlahu ohrievanú vodou

  Cena za teplú vodnú podlahu je tvorená niekoľkými zložkami:

  • náklady na materiál (rúry, izolácia, spojovacie prvky atď.);
  • náklady na čerpaciu a zmiešavaciu jednotku a kolektor;
  • pracovať na vyrovnaní základne a nalievaní hornej vrstvy poteru;
  • náklady na inštaláciu teplej podlahy.

  V priemere cena tepelne izolovanej podlahy pre inštaláciu na kľúč spolu so všetkými materiálmi a prácami bude stáť asi 1 500-3 000 rubľov. Na 1 m2 m.

  Nasleduje približný odhad domu s rozlohou 100 metrov štvorcových. m., ale ceny za podlahy ohrievané vodou veľmi závisia od regiónu, preto je najlepšie zadať údaje tam a vykonať nezávislý výpočet. Nezahŕňa náklady na inštaláciu a nákup radiátorov, kotla, vrchného náteru a poteru..

  Odhad na inštaláciu podlahového systému ohrievaného vodou na 1. poschodí.Č. Názov materiálu Jednotka. zmeniť Množstvo Suma ceny
  1 Extrudovaná polystyrénová pena 5 cm m2 96 227 21792
  2 Montážna sieťka 150 * 150 * 4 m2 106 tridsať 3180
  3 Polyetylénová fólia 250 mikrónov m2 105 40 4200
  4 Kovoplastová rúrka 16 mm m. p. 700 39 27300
  5 Tlmiaca páska z podložky m2 tridsať 50 1 500
  6 Rozdeľovač Valtec 1 “, 7 x 3/4”, “Eurocone” PCS. 2 1600 3200
  7 Pripojovacia armatúra rozdeľovača (eurokonus) 16×2 mm PCS. štrnásť 115 1610
  osem Miešacia jednotka čerpadla PCS. 1 14500 14500
  deväť Hmoždinky a skrutky PCS. 300 1,5 450
  desať Montážna páska m. p. 50 jedenásť 550
  jedenásť Ďalšie príslušenstvo pre podlahu s teplou vodou pózy 1 0 0
  Spolu podľa materiálov 78282
  1 Hrubý poter m2 96 60 5760
  2 Inštalácia tlmiča m. p. 160 60 9600
  3 Pokládka hydroizolácie m2 100 60 6 000
  4 Položenie montážnej mriežky m2 110 150 16500
  5 Inštalácia potrubí m2 96 300 28800
  6 Testovanie tlaku v systéme m2 96 dvadsať 1920
  Spolu podľa práce 68580
  1 Spolu podľa materiálov 78282
  2 Spolu podľa práce 68580
  3 Celkom 146862
  Režijné náklady na dopravu desať% 14686
  Celkovo je podľa odhadu inštalácia podlahového systému ohrievaného vodou 1 poschodie. 161548

  Inštalácia podláh s teplou vodou je zobrazená na videu: