Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Na čo slúži termostat?

Správne zvolené a nainštalované termostatické ventily nielen šetria energiu, ale tiež výrazne zjednodušujú život majiteľa domu, pokiaľ ide o reguláciu izbovej teploty. Pomocou vykurovacích kotlov môžete skutočne zmeniť vykurovanie všetkých miestností súčasne, zvýšiť alebo znížiť teplotu chladiacej kvapaliny. Regulátory vykurovacích batérií však umožňujú vykurovanie priestorov rôznymi spôsobmi v závislosti od ich účelu, čo prináša značné úspory energie.

Pre referenciu. Väčšina moderných kotlov môže byť pripojená k externému termostatu vykurovania na ovládanie vykurovania v automatickom režime. To však problém nerieši, pretože chladiaca kvapalina s určitou teplotou stále vstupuje do všetkých miestností naraz..

Úlohou termostatického ventilu je regulovať množstvo chladiacej kvapaliny vstupujúcej do chladiča v závislosti od teploty vzduchu v miestnosti a automaticky ju udržiavať na úrovni nastavenej užívateľom. Hlavná vec je, že zo strany generátora tepla prúdi dostatočné množstvo ohriatej vody, pretože termostat pre radiátor môže iba znížiť jeho spotrebu, ale nemôže sa zvýšiť.

Účel tepelných ventilov chladiča je popísaný v nasledujúcom videu:

Regulátor teploty vykurovacej vody.

Na základe toho sú regulátory plnené plynom alebo kvapalinou:

 • Plynové spotrebiče majú dlhú životnosť, viac ako 20 rokov. V porovnaní s kvapalným prvkom reaguje plynový prvok presnejšie a plynulejšie na zmeny teploty okolia.
 • Tekutinové nástroje sú presnejšie pri prenose vnútorného tlaku na stonku.

Oba typy termostatov sú k dispozícii buď so vstavaným snímačom, alebo s diaľkovým ovládaním.

Zariadenie s diaľkovým senzorom sa najlepšie používa v nasledujúcich prípadoch:

 • Radiátor je pokrytý závesmi z hrubej tkaniny
 • Termostat je umiestnený zvisle
 • Hĺbka batérie je viac ako 160 mm.
 • Vzdialenosť od termostatu k okennému parapetu je menšia ako 10 cm alebo viac ako 22 cm.
 • Batéria je umiestnená v nástennom výklenku.

V týchto prípadoch nemusí vstavaný senzor fungovať správne, na rozdiel od diaľkového. Vo väčšine prípadov sú senzory inštalované v pravom uhle k batérii (90 stupňov). V opačnom prípade teplo z radiátora negatívne ovplyvní hodnoty zariadenia..

Zariadenie a princíp činnosti termostatu

Každý automatický ventil chladiča sa skladá z 2 častí:

 1. Termostatický ventil s pohonom na uzatvorenie prietoku vykurovacieho média.
 2. Tepelná hlavica s ovládacím prvkom, ktorý reaguje na zmeny teploty vzduchu.

Ventil vyrobený z mosadze má tradičný mechanizmus s pracovným kužeľom, ktorý zapadá do sedadla a tým zmenšuje jeho prietokovú plochu. Rozdiel od konvenčného ručného ventilu je v tom, že kužeľ je pripevnený k pružinovej tlačnej tyči, ktorá sa rozprestiera smerom von. Lisovanie konca tyče sa vykonáva druhým prvkom – tepelnou hlavou. Čím silnejší je tlak, tým menšia je prietoková plocha. Nasledujúci diagram zobrazuje montáž zostavy regulátora chladiča:

Vnútri termostatickej hlavice je malá uzavretá nádoba naplnená médiom citlivým na teplotu – kvapalinou alebo plynom. Pri zahrievaní sa toto médium rozpína, nádoba sa zväčšuje a silnejšie tlačí na stonku, čím blokuje tok chladiacej kvapaliny. Pri chladení proces prebieha v opačnom smere, čo je princíp činnosti tepelnej hlavy. Nastavovací gombík v mierke mechanicky obmedzuje maximálne otvorenie ventilu.

Dôležité. Termostat nainštalovaný na batérii ovplyvňuje iba prietok chladiacej kvapaliny a mení ju v jednom alebo inom smere. Termostat nie je regulátorom teploty vody, to znamená, že vykonáva kvantitatívnu reguláciu, ale nie kvalitatívnu.

Návrh termostatov pre vykurovacie telesá

Termostat pre vykurovacie teleso sa skladá z dvoch častí – ventilu (termoventil) a termostatickej hlavice (termostatický prvok, regulátor teploty). Tieto výrobky sa vyrábajú pre rôzne veľkosti potrubí a rôzne typy vykurovacích systémov. Termostatická hlavica je odnímateľná, na rovnaký ventil je možné nainštalovať regulátory rôznych typov a dokonca aj rôznych výrobcov – sedadlo je štandardizované.

Štruktúra termostatu pre vykurovací radiátor

Termostat pre vykurovacie teleso sa skladá z dvoch častí – špeciálneho ventilu (ventil) a termostatickej hlavice (regulátor)

Oba ventily a regulátory sú odlišné, takže pred inštaláciou termostatu pre vykurovací radiátor sa budete musieť aspoň trochu zoznámiť s jeho štruktúrou, funkciami a typmi.

Odrody a výber termostatov

Podľa konštrukcie sú ventily radiátorov rozdelené do 3 skupín:

 • rovný;
 • roh;
 • ako súčasť náhlavnej súpravy na pripojenie vykurovacích zariadení.

uhlový a priamy ventil

Ak je všetko jasné pomocou priamych a uhlových termostatov, potom by sa mala headset povedať samostatne. Umožňuje vám súčasne nainštalovať termostat na batériu a pripojiť ho k rúrkam vychádzajúcim priamo z podlahy. Aj keď cena takejto náhlavnej súpravy vyjde viac ako tradičné rúrkové vložky, ale také spojenie bude vyzerať oveľa estetickejšie..

Súprava na pripojenie batérie

Pripojenie náhlavnej súpravy k chladiču so vstavaným termostatom

Pre dvojrúrkové systémy s obehovým čerpadlom na vykurovanie je vhodný ktorýkoľvek z uvedených ventilov, jedinou otázkou je, ako pripojiť ohrievač, a z technického hľadiska sú všetky rovnaké. Ďalšou vecou je jednorúrkový obvod, pre ktorý je lepšie kúpiť špeciálny regulátor teploty batérie so zvýšeným prietokovým úsekom sedla. Takéto termostaty majú menší hydraulický odpor, čo je jasne vidieť na obrázku:

Rez tepelným ventilom

Okrem ventilov by ste si mali vybrať aj tepelné hlavy pre batérie a tu je hneď odporúčanie: ventil a hlava by mali byť od rovnakého výrobcu a páriace závity by mali byť rovnaké. Štandardné závity ventilov sú M28 a M30. Vo všeobecnosti nie je výber prevedení hlavy príliš široký – okrem bežných prvkov so vstavaným mechom existujú aj výrobky s elektronickou riadiacou jednotkou a displejom. Tieto termostaty sú programovateľné a je možné ich nakonfigurovať tak, aby počas dňa udržiavali rôzne izbové teploty..

Rada. Pri výbere programovateľnej termostatickej hlavice majte na pamäti, že potrebuje batériu alebo sieťové napájanie. Aby termostat správne fungoval, budete musieť monitorovať prítomnosť napájania.

Programovateľný regulátor

V prípadoch, keď sa plánuje inštalácia vykurovacích zariadení za obrazovky alebo keď sú okná miestnosti pokryté hrubými závesmi, konvenčné termo prvky nemusia fungovať správne. Vzhľadom na slabý pohyb vzduchu v oblasti chladiča sa teplota za obrazovkou a pred ňou môže líšiť o niekoľko stupňov, takže okrem termostatu by ste si mali kúpiť aj externý snímač s kapilárnou trubicou.

Senzor za obrazovkou bude ovládať termostat pomocou kapilárnej trubice so zameraním na správnu izbovú teplotu. Existuje aj pokročilejšia verzia v podobe diaľkového regulátora, ktorý je tiež spojený kapilárnou trubicou. Tu však musíte byť opatrnejší: nie všetky ventily sú vhodné pre tieto tepelné hlavy, preto pri výbere termostatu musíte konzultovať s predajcom.

Odrody hláv

Na záver pár slov o výrobcoch ventilov radiátorov. Objavilo sa ich pomerne veľa, najmä čínskych, ktorých kvalita je viac ako pochybná. Termostaty nasledujúcich značiek sa rozhodne odporúčajú používať, ich spoľahlivosť je nepochybná:

 • DANFOSS;
 • HERZ ARMATUREN;
 • OVENTROP.

Rada. Nemali by ste kupovať ani inštalovať termostaty na všetky radiátory vo vašej domácnosti. Platí pravidlo: aby bola zaistená normálna regulácia, v každej miestnosti je potrebné vybaviť termostatmi iba tie batérie, ktorých celková kapacita je 50% z celkového počtu alebo viac. Jednoducho povedané: s 2 ohrievačmi v miestnosti musí byť ventil inštalovaný na jednom (ktorý je väčší), s 3 – na dvoch radiátoroch atď..

Výhody moderných termostatov

 • Moderné termostaty majú ergonomický dizajn, ktorý sa dobre hodí do interiéru každej miestnosti. Okrem toho je vhodné s nimi regulovať teplotu;

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat s indikačnou obrazovkou

 • Je celkom ľahké ich nainštalovať do nových aj existujúcich vykurovacích systémov, pretože toto zariadenie je prispôsobené miestnym teplotným podmienkam. Môžu byť prevádzkované bez prevencie a údržby počas celej ich dlhej životnosti;
 • Po vybavení vykurovacích radiátorov termostatmi nie je potrebné otvárať okná na reguláciu teploty v budove;
 • Teplotný rozsah, v ktorom termostaty pracujú, je od 5 ° C do 27 ° C. Teplotu je možné nastaviť na akúkoľvek hodnotu v tomto rozsahu a bude sa udržiavať s presnosťou 1 ° C;
 • Termostaty zaisťujú rovnomerné rozloženie chladiacej kvapaliny v celom vykurovacom systéme. V tomto prípade dokonca vykurovacie zariadenia, ktoré sú na okraji obvodu, účinne vykurujú miestnosť;
 • Termostat zabraňuje nadmernému zahrievaniu vzduchu vo vnútri miestnosti, ak do miestnosti vstupuje priame slnečné svetlo alebo teplota stúpa v dôsledku iných faktorov (prítomnosť ľudí alebo prítomnosť elektrických spotrebičov);
 • Pri použití termostatov v autonómnych systémoch je zaistená úspora paliva až 25%, čo pozitívne ovplyvňuje náklady na vykurovanie a množstvo nebezpečného odpadu po spaľovaní.

Vzhľadom na skutočnosť, že cena týchto zariadení je nízka, výhody ich použitia sú dosť významné:

 • tepelná energia sa šetrí;
 • dochádza k zlepšeniu vnútornej mikroklímy;
 • je zaistené zjednodušenie inštalácie;
 • žiadne prevádzkové náklady na termostaty.

Dôležité! Použitie termostatov je obzvlášť účinné v individuálnych obytných projektoch – súkromných domoch a vidieckych chatkách. V tomto prípade sa inštalácia termostatov vyplatí do jednej sezóny..

V podmienkach ústredného kúrenia poskytujú termostaty pohodlnú reguláciu vnútornej klímy.

Dôležité! V byte musí byť inštalácia termostatov zahájená z tých miestností, kde je dynamika zmeny teploty značná: kuchyňa, obývačka (kde sa počet ľudí výrazne mení), miestnosti, kde dopadá priame slnečné svetlo.

Všeobecné pokyny týkajúce sa inštalácie takéhoto zariadenia sú nasledujúce. V súkromných domoch by mali byť termostaty najskôr nainštalované v horných poschodiach. Dôvodom je nasledovné: ohriaty vzduch stúpa a teplotný rozdiel v miestnostiach na nižších poschodiach a vyššie pomerne kolíše.

Z ekonomického hľadiska je v súkromnom dome veľmi efektívne inštalovať panelové radiátory s malou kapacitou s termostatmi, ktoré rýchlo reagujú na otváranie a zatváranie termostatických ventilov..

Termostaty podliehajú certifikácii a kvalitné výrobky musia mať certifikát kvality alebo zhody. V súčasnej dobe sú na trhu dva druhy termostatov: plynový a kvapalinový. Životnosť takéhoto zariadenia je asi 20 rokov..

Druhy tepelných činidiel

Najčastejšie sa používajú kvapalné a plynné. Z tohto dôvodu sa rozlišujú nasledujúce typy tepelných hláv:

 1. Kvapalina.
 2. Plyn.

Regulátory prvého typu sú lacnejšie a jednoduchšie. Batéria však beží pomalšie.

Regulátor plynu pre vykurovaciu batériu má menšiu zotrvačnosť, vďaka čomu je schopný rýchlo reagovať na zmeny izbovej teploty.

V praxi je rozdiel medzi týmito dvoma druhmi reakcií malý..

Takmer všetky typy termostatov sú schopné nastaviť teplotu, ktorej rozsah je + 6 … + 28 ° С.

Zariadenie a princíp činnosti termostatu

Konštrukcia štandardného termostatu pre vykurovací radiátor pozostáva z ventilu a špeciálnej termostatickej hlavice. V uvažovanom zariadení je ventilom tzv. výkonné zariadenie. Termostatická hlavica obsahuje špeciálny valec s pracovným médiom. Táto látka je citlivá na zmeny teploty a vďaka nej môže termostat vykonávať svoju hlavnú funkciu..

Termostat pre radiátor

Termostat pre radiátor

So zvyšujúcou sa teplotou sa objem príslušnej látky zvyšuje. Zníženie teploty vedie k opačnej reakcii. Pri takýchto zmenách objemu látky nastáva pohyb tlačnej tyče spojený s valcom..

Na ventile je nainštalovaná hlavica termostatu. Pri konštantnej expanzii a kontrakcii látky tyč stláča alebo uvoľňuje špeciálny uzamykací pružinový kužeľ, ktorý otvára alebo zatvára priechodný otvor a kontroluje dodávku hlavného chladiva.

Termostat radiátora je možné ovládať pomocou plynového a kvapalného pracovného média. V súlade s týmto parametrom sú existujúce zariadenia rozdelené na plynové a kvapalinové. Regulátory teploty s plynovým médiom reagujú rýchlejšie na zmeny teploty. Tekuté naopak reagujú presnejšie na poklesy tlaku vo valci, čo umožňuje najpresnejšie ovládanie teploty..

Termostat pre radiátor

Termostat funguje na rovnakom princípe, a to v jednoduchých jednorúrkových aj dvojrúrkových vykurovacích systémoch. Rozdiel spočíva iba v hodnote odporu ventilu: v jednorúrkových vykurovacích systémoch je tento parameter výrazne nižší ako v prípade dvojrúrkového vykurovania..

V štádiu návrhu a vývoja inžinierskych systémov by mal byť zvolený vhodný termostat. V prípade, že je zariadenie nainštalované na už namontovaných a pripojených vykurovacích batériách, účinnosť jeho prevádzky sa výrazne zníži..

Termostat pre radiátor

Na predaj sú k dispozícii termostaty s manuálnym a automatickým programovaným ovládaním. Programovacie modely sú pohodlnejšie. Ich konštrukcia je taká, že vám umožňujú ovládať teplotu vo vyhrievanej miestnosti a prispôsobiť sa rôznym ďalším faktorom, napríklad dennej dobe. Elektromechanické zariadenia sú schopné udržiavať teplotu iba na jednej nastavenej úrovni..

Mechanický termostat funguje na princípe žehličky: zahriatím miestnosti na nastavenú teplotu sa zariadenie vypne a akonáhle sa vzduch ochladí o niekoľko stupňov, znova sa zapne.

Voskové termostaty

Balenie obsahuje hermeticky uzavretú komoru, je vybavené korkom z vosku, nechýba ani kovová tyč. Akonáhle dôjde k zahriatiu, vosk sa začne topiť a pomocou tlaku na tyč ho vytlačí von, čo vyvolá zmeny v elektrickom obvode..

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

S podobným riešením sa môžete stretnúť v automobilovom priemysle a kópia sa praktizuje aj pri plánovaní a vývoji mixérov od rôznych spoločností..

Bimetalové dosky

V okamihu zahrievania je doska schopná deformácie, čo spôsobuje otvorenie uzavretých kontaktov. Vďaka tejto akcii prestane do zariadenia prúdiť elektrina, čo spôsobí jeho vypnutie. Hneď ako sa prvok ochladí, vráti sa do pôvodného tvaru a zaujme predchádzajúcu polohu, kontakty sa znova spoja.

Keď sa to stane, termostatický ventil pre radiátor sa znovu uvedie do činnosti a spotrebič sa postupne začne ohrievať na nastavenú teplotu. S podobnou konštrukčnou možnosťou sa môžete stretnúť v zariadení ako:

 1. Rýchlovarná kanvica.
 2. Žehlička.
 3. Tanier.

Niektoré výrobky sú vybavené kontrolkou, aby používateľ mohol skontrolovať, či je jednotka napájaná..

Ako funguje dvojzónový termostat

Vďaka zariadeniu je možné efektívne a bez problémov regulovať atmosféru v dvoch miestnostiach. Je dosť vhodné oddeliť varnú zónu od odpočinkovej oblasti, aby sa zabránilo kolísaniu teploty.

Jednoduchšie modely sú trochu obmedzené, čo umožňuje užívateľovi vybrať parametre z niekoľkých programov. Pokročilé termostatické zmiešavacie ventily poskytujú osobe možnosť nezávisle nastavovať údaje a upravovať ich podľa vlastného uváženia.

Odborníci neodporúčajú inštalovať jednotky v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, malo by sa tiež vyhnúť priamemu slnečnému žiareniu.

Z čoho sa skladá termostat?

Toto zariadenie má dve hlavné časti: tepelný ventil a termostatickú hlavicu. Výrobcovia vyrábajú niekoľko možností pre rôzne potrubia a tepelné systémy.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

V prípade potreby je možné termostatickú hlavicu odstrániť. Na jeden ventil je dovolené umiestniť rôzne typy regulátorov (môžu sa líšiť podľa výrobcu).

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Najmodernejšie sú elektrické vykurovacie radiátory s termostatmi, ktoré inštaluje výrobca v továrni.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Výrobný materiál

Telo ventilu je vyrobené z kovu odolného voči korózii, zvrchu poniklovaného alebo pochrómovaného.

Ventily sú vyrobené z nasledujúcich materiálov:

 • bronz s niklom alebo chrómovaním;
 • mosadz s vrstvou niklu;
 • nehrdzavejúca oceľ.

Ventily vyrobené z nehrdzavejúcej ocele sú považované za najlepšie. Sú chemicky neutrálne, nekorodujú a nereagujú s inými kovmi. Ich cena je vyššia ako u poniklovaných alebo chrómovaných. Ventily z nehrdzavejúcej ocele nie sú často v predaji, preto najčastejšie v domoch alebo bytoch vidíte bronzové alebo mosadzné výrobky.

termostat pre radiátor vykurovania s diaľkovým snímačom

Ventily vyrobené z bronzu alebo mosadze sa z hľadiska životnosti nelíšia. Všetko závisí od toho, ako dobre je zliatina vyrobená. Pokiaľ ide o výrobky známych výrobcov, otázka kvality nevzniká. To, či dôverovať neznámym výrobcom alebo nie, je kontroverzné. Pri nákupe však musíte venovať pozornosť skutočnosti, že vektor toku je zobrazený na tele. Bez tejto šípky nie je výrobok vysokej kvality.

Rozlišujte medzi ventilmi a spôsobom vykonávania. V závislosti od toho, ako je ohrievač nainštalovaný, môžu byť ventily uhlové alebo rovné.

Prehľad ventilov batérie

Na trhu je široká škála týchto produktov rôznych spoločností a úprav:

 • Termostaty Danphos RA-G a RA-N. Sú uhlové alebo rovné, pre jednorúrkové alebo dvojrúrkové systémy. Vyrobené z poniklovanej mosadze. Odoláva tlaku 10 barov. Priemer 1,5 a 2,0 cm.
 • Sady termostatov od BROEN. Rovné čiary s možnosťou pevného nastavenia, pre dvojrúrkový systém, s priemerom 1,5 a 2,0 cm. Materiál výroby – mosadz s poniklovaním.

Čo sú to termostatické hlavice chladiča

Termostatické hlavice sú nasledujúcich typov:

 • Manuálny;
 • mechanický;
 • elektronický.

termostat pre elektrický radiátor

Majú rovnaký účel, ale vlastné vlastnosti sú odlišné:

 • Ručné zariadenia fungujú na princípe bežných ventilov. Keď je regulátor otočený v jednom alebo inom smere, prietok chladiacej kvapaliny sa otvára alebo zatvára. Takýto systém nebude drahý, je spoľahlivý, ale nie veľmi pohodlný. Ak chcete zmeniť prenos tepla, musíte hlavu nastaviť sami.
 • Mechanické – v zariadení zložitejšie, môžu v danom režime udržiavať požadovanú teplotu. Zariadenie je založené na vlnovci naplnenom plynom alebo kvapalinou. Zahrievaním sa teplotné činidlo rozťahuje, valec zvyšuje objem a tlačí na tyč, čím viac a viac blokuje prietokový kanál chladiacej kvapaliny. Do chladiča tak prúdi menej chladiacej kvapaliny. Keď sa plyn alebo kvapalina ochladí, vlnovec sa zníži, driek sa mierne otvorí a väčší objem prúdu chladiacej kvapaliny sa ponáhľa do chladiča. Mechanický termostat pre vykurovací radiátor je veľmi pohodlný na používanie a je medzi spotrebiteľmi obľúbený kvôli jednoduchej údržbe.
 • Elektronické termostaty sú veľkých rozmerov. Okrem masívnych termostatických prvkov sú dodávané s dvoma batériami. Stonka je riadená mikroprocesorom. Modely majú pomerne veľkú funkčnosť. Na určitý čas môžete nastaviť teplotný režim v miestnosti. Napríklad spálňa bude v noci chladnejšia, ráno teplejšia. V tých hodinách, keď je rodina v práci, je možné teplotu znížiť a večer zvýšiť. Takéto modely sú veľkých rozmerov, musia byť inštalované na vysokokvalitných vykurovacích zariadeniach, aby niekoľko rokov fungovali bez problémov. Ich cena je dosť vysoká..

ako si vybrať termostat pre vykurovací radiátor

Existuje rozdiel medzi kvapalným a plynovým vlnovcom? Verí sa, že plyn lepšie reaguje na zmeny teploty, ale takéto zariadenia sú zložitejšie a drahšie. Tekuté vykonávajú svoju prácu dobre, ale v reakcii sú trochu „nemotorné“. Môžete nastaviť požadovaný teplotný režim a udržiavať ho s presnosťou 1 stupeň. Termostat s kvapalinovým mechom preto úspešne rieši otázky regulácie dodávky chladiacej kvapaliny do ohrievača..

Diaľkové snímače teploty

Niekedy je potrebné nainštalovať termostat pre vykurovací radiátor s diaľkovým snímačom.

Termostatická hlavica musí byť inštalovaná tak, aby „vyzerala“ smerom do miestnosti. To je predpokladom presného stanovenia teploty. V skutočnosti sa to však nedá vždy urobiť. Zariadenie sa kvôli svojej veľkosti nemusí „zmestiť“ do inštalácie radiátora. Pomôže externý snímač, ktorý je k tepelnej hlave pripojený kapilárnou trubicou. Umiestnite ho kdekoľvek, kde chcete merať teplotu okolia. Vzdialenosť od snímača k tepelnej hlave môže byť asi dva metre alebo viac.

termostat pre elektrický radiátor

Pri inštalácii senzora je potrebné dodržať nasledujúce podmienky:

 • Na úrovni podlahy je vzduchová medzera chladnejšia, takže snímače teploty musia byť zdvihnuté najmenej 0,8 metra.
 • V blízkosti by nemali byť žiadne zdroje tepla.
 • Nevystavujte zariadenie priamemu slnečnému žiareniu..
 • Zariadenie nesmie byť zakryté nábytkom alebo ťažkými závesmi..
 • Senzor je pripevnený k stene sponkami.

Tento spôsob nastavenia teploty v miestnosti je veľmi pohodlný. Tieto termostaty sú však drahšie ako manuálne ovládanie. Toto by sa malo vziať do úvahy pri rozhodovaní o výbere termostatu pre vykurovací radiátor.

Prehľadné informácie

Termostatické hlavice rôznych spoločností s rozsahom prevádzkových teplôt od 0 do 40 stupňov nad nulou umožňujú nastaviť teplotu v miestnosti v rozmedzí od 6 do 28 stupňov. Medzi nimi sú nasledujúce zariadenia:

 • Danfoss living eco, elektronický programovateľný model.
 • Danfoss RA 2994, mechanický typ, vybavený plynovým mechom.
 • Danfoss RAW-K mechanický, líši sa tým, že mech nie je naplnený plynom, ale kvapalinou a je určený pre oceľové doskové radiátory.
 • HERZ H 1 7260 98, mechanický typ, mech je naplnený kvapalinou, zariadenie tejto spoločnosti bude stáť o niečo menej.
 • Oventrop "Uni XH" a "Uni CH"s tekutým mechom, mechanicky ladené.

Materiály pre termostat

Výrobcovia vyrábajú termostaty z materiálov, ktoré budú odolné voči korózii kovov. Navyše môžu byť pokovované niklom alebo chrómom.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Ventily sú zvyčajne bronzové, oceľové (nehrdzavejúca oceľ) alebo mosadzné (poniklované).

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Cena termostatu pre vykurovací radiátor závisí od materiálov, ktoré sa používajú pri výrobe.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Verzia z nehrdzavejúcej ocele sa považuje za najlepšiu možnosť. Nerezová oceľ je neutrálny kov, ktorý nekoroduje.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Bohužiaľ, takýto materiál je dosť drahý a nie je ľahké ho nájsť..

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termoregulátory s bronzovými alebo mosadznými časťami slúžia rovnako a náklady sú cenovo dostupnejšie ako z nehrdzavejúcej ocele.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Ako sú regulované termoventily

Ak umiestnite hlavicu termostatu do krajnej ľavej polohy, teplota v miestnosti začne stúpať. Predpokladom je, že dvere musia byť zatvorené. Keď je miestnosť o 5-7 stupňov vyššia ako požadovaná, termostat sa otočí doprava. Ohrievač sa začne ochladzovať. Rukoväť regulátora by mala byť hladko otočená doprava, kým teplota neklesne na požadovanú pohodlnú úroveň. Hneď ako začne chladenie vydávať hluk, ohrievač sa začne zahrievať. Je potrebné poznamenať, na ktorej číslici je značka umiestnená. Toto bude referenčný bod potrebný na úpravu požadovanej teploty..

Nastavenia regulátora teda môžete meniť toľkokrát, koľkokrát je to potrebné. Nie je to ťažké, stačí raz starostlivo postupovať podľa pokynov..

termostat pre elektrický radiátor

Takmer všetky modely termostatov od rôznych výrobcov sú nakonfigurované podľa rovnakého princípu. Výnimkou sú zložité programovateľné zariadenia, kde je potrebný špecialista..

Termostat pre elektrický vykurovací radiátor vykonáva rovnakú funkciu, ale nastavenie je mierne odlišné.

Faktory, ktoré ovplyvňujú nastavenie regulátora:

 • prievan alebo časté vetranie miestnosti;
 • prudká zmena teploty vonku;
 • smerované slnečné lúče;
 • prítomnosť v blízkosti
 • termostat iných, blízko umiestnených zdrojov tepelného žiarenia alebo naopak chladu (potrubia, chladnička);
 • porušenia počas inštalácie zariadenia;
 • nesprávne počiatočné nastavenia.

Možnosti vykonania

Existuje niekoľko možností pripojenia radiátorov k vykurovaciemu systému, takže existujú dva typy termostatov: rovný (priamy) a uhlový. Vyberie sa typ prevedenia, ktorý je vhodnejší pre konkrétny vykurovací systém.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Priamy (priamy) ventil a uhol

Názov / spoločnosť Pre ktorý systém DN, mm Materiál telesa Pracovný tlak Cena
Danfos, uhlové RA-G, prispôsobiteľné jednorúrkové 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 25-32 dolárov
Danfos, priamy RA-G, prispôsobiteľný jednorúrkové 20 mm, 25 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 32 – 45 dolárov
Danfos, hranatý RA-N, prispôsobiteľný dvojrúrkový 15 mm, 20 mm. 25 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 30 – 40 dolárov
Danfos, konfigurovateľný priamo RA-N dvojrúrkový 15 mm, 20 mm. 25 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 20-50 dolárov
BROEN, rovný s fixným nastavením dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 8-15 dolárov
BROEN, rovný s fixným nastavením dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 8-15 dolárov
BROEN, rohový, prispôsobiteľný dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 10-17 dolárov
BROEN, rohový, prispôsobiteľný dvojrúrkový 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 10-17 dolárov
BROEN, rovný s fixným nastavením jednorúrkové 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 19-23 dolárov
BROEN, uhlové pevné nastavenie jednorúrkové 15 mm, 20 mm Poniklovaná mosadz 10 barov 19-22 dolárov
OVENTROP, axiálny 1/2" Poniklovaná mosadz, smaltovaná 10 barov 140 dolárov

Výhody zariadenia

Teploty v rôznych miestnostiach bytu alebo domu samozrejme nemôžu byť stále rovnaké. Tiež nie je potrebné neustále udržiavať žiadny konkrétny teplotný režim. Napríklad v spálni v noci je lepšie znížiť teplotu na 18 stupňov Celzia. To má veľmi dobrý vplyv na kvalitu spánku a tiež vám umožňuje zbaviť sa neustálych bolestí hlavy..

Najvhodnejšia teplota v kuchyni je 19 stupňov. Je to spôsobené tým, že na tomto mieste je pomerne veľa rôznych vykurovacích zariadení, ako aj varných plôch. Ak je teplota v kúpeľni nižšia ako 24, potom sa v tejto miestnosti nahromadí vlhkosť. Preto je žiaduce vytvoriť v miestnosti vysokú teplotu. Keď má byt oddelenú izbu pre deti, jeho teplotný rozsah sa v priebehu času mení. Pre dojčatá je požadovaná teplota 24 stupňov Celzia a pre staršie deti 21. V iných miestnostiach sa teplota zvyčajne pohybuje od 18 do 22.

V tme môžete znížiť teplotu vo všetkých miestnostiach. V byte nie je potrebné vykonávať silné vykurovanie, ak je byt určitý čas prázdny, ako aj počas rozmrazovania. Existujú aj elektrické spotrebiče, ktoré vyrábajú teplo. V takýchto situáciách má inštalácia termostatu pozitívny vplyv na mikroklímu – miestnosť sa neprehrieva a vzduch nevysychá..

Termostat je schopný vyriešiť tieto problémy:

 1. 1. Umožňuje vám vytvoriť požadovanú teplotu v jednotlivých miestnostiach.
 2. 2. Môže sa použiť na zníženie spotreby energie až o 50%.
 3. 3. Umožňuje bez akýchkoľvek manipulácií so stúpačom vykonať núdzovú demontáž zariadenia.

Čo potrebujete vedieť pred inštaláciou

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Odporúčame nainštalovať termostaty na horný vstup batérie, čo prispieva k ľahšiemu ovládaniu a správnym teplotným podmienkam.

Predtým, ako začnete pripevňovať termostat, si najskôr prečítajte niekoľko pravidiel:

 1. Nemontujte termostat na liatinové modely, pretože táto zliatina je inertná. Najlepšou voľbou sú hliníkové alebo bimetalické radiátory.
 2. Nainštalujte regulátor teploty najmenej 0,8 m od podlahy.
 3. Umiestnite regulátor tak, aby bol vhodný na jeho nastavenie.
 4. Neumiestňujte automatické modely za obrazovky chladičov alebo závesy, inak senzor nebude správne fungovať.
 5. V prípade inštalácie zariadenia v súkromnom dome musí byť termostat namontovaný na batérii v kuchyni, obývačke alebo miestnostiach v horných poschodiach..

Treba poznamenať, že po skončení vykurovacej sezóny musí byť zariadenie otvorené. To sa deje tak, že na ventile sa nevytvára kal z chladiacej kvapaliny.

Fotografia termostatov pre vykurovací radiátor

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Inštalácia termostatu na batériu

Počas procesu inštalácie je veľmi dôležité dodržiavať pokyny a neumiestňovať zariadenia tohto typu do výklenkov, za ozdobné mriežky a záclony. Ak to z akéhokoľvek dôvodu nie je možné, je nainštalovaný diaľkový snímač..

Je neúčinné inštalovať termostat pre liatinové batérie, pretože sa veľmi dlho zohrievajú a chladia.

Pred inštaláciou termostatov je potrebné vypnúť stúpačku a vypustiť chladiacu kvapalinu z vykurovacieho systému.

Až potom budete môcť pokračovať v inštalácii tohto zariadenia, odporúča sa vykonať ich v nasledujúcom poradí:

 • Horizontálne potrubie je prerezané v určitej vzdialenosti od vykurovacieho zariadenia.
 • Odrezané potrubie a uzatváracie zariadenie sú odpojené.
 • Odpojte matice a stopky spolu s ventilom alebo maticami ventilov.
 • Stopky sú zabalené v zátkách chladiča.
 • Na zvolenom mieste je nainštalované potrubie.
 • Potrubie sa pripája k horizontálnym potrubiam.Ako funguje termostat na batérii

Termostat s reguláciou teploty je nastavený nasledovne:

 • Všetky okná a dvere v miestnosti sú tesne uzavreté, aby sa minimalizoval únik tepla.
 • V miestnosti, kde je potrebné udržiavať určitú hodnotu teploty, je potrebné nainštalovať izbový teplomer.
 • Ventil sa úplne otvorí, pre čo je hlavica termostatu otočená úplne doľava, v takom prípade bude radiátor fungovať s maximálnym prenosom tepla, teplota v miestnosti začne stúpať.
 • Akonáhle teplota stúpne nad pôvodnú o 5-6 ° C, musíte ventil zatvoriť, pretože jeho hlava sa otočí úplne doprava, potom sa vzduch v miestnosti postupne ochladí.
 • Akonáhle teplota dosiahne požadovanú hodnotu, ventil sa pomaly otvára otáčaním gombíka doľava. V takom prípade musíte pozorne počúvať, akonáhle budete počuť hluk vody a pocítite prudké zahrievanie telesa termostatu, prestaňte otáčať hlavou a zapamätajte si jeho polohu..
 • Nastavenie je úplne dokončené. Teplota v miestnosti sa bude udržiavať s presnosťou 1 ° C.

Termostaty na elektrických radiátoroch

V podmienkach modernej práce verejných služieb, keď v chladnej sezóne v bytoch teplota nemá vždy hodnotu potrebnú pre príjemný pocit, mnohí prechádzajú na elektrické vykurovacie zariadenia. Môžu plniť funkciu dodatočného aj hlavného zdroja tepla..

Spravidla dnes mnoho výrobcov vyrába elektrické batérie s termostatom, ktorý vám umožňuje nastaviť individuálnu teplotu v každej miestnosti. Elektrické radiátory sú vhodnou alternatívou a skvelým doplnkom ústredného kúrenia.

Plynové alebo kvapalinové termostaty

Aký je rozdiel medzi vlnovcom naplneným plynom a kvapalinou? Existuje rozdiel a bolo by lepšie o ňom vedieť pri nákupe!

 1. Plynové zariadenia majú dlhú životnosť – asi 20 rokov. Plyn súčasne veľmi hladko reaguje na zmeny teploty, čo nespôsobuje nadmerné ostré zaťaženie zariadenia..
 2. Tekuté naopak pracujú rýchlo, čo má o niečo silnejší vplyv na opotrebovanie pracovných častí, ale umožňuje vám rýchlo reagovať na pokles alebo zvýšenie teploty. Pracujú presnejšie ako plyn.
 3. V kvapalinových termostatoch môže byť snímač diaľkový alebo vstavaný. Ak je vstavaný, zariadenie je umiestnené v horizontálnej polohe, aby sa znížil vplyv konvekčných prúdov z chladiča a potrubí.
 4. Odporúča sa nainštalovať snímače vzdialeného typu, keď je zariadenie zatvorené hrubými závesmi, ktoré ovplyvňujú prenos tepla, termostat je umiestnený zvisle, radiátor je inštalovaný v hlbokom výklenku steny alebo príliš blízko parapetu.

Ako je nainštalovaný termostat

Tabuľka 1. Sada materiálov a príslušenstva na inštaláciu

Popis fotografie
Nastaviteľný kľúč Zariadenie má dve pripojenia, obidve sú závitové. Preto musíte vziať pár kľúčov, alebo ešte lepšie, jeden bol nastaviteľný a druhý plynový. Ten v prípade potreby pomôže držať okrúhle potrubia..
Sanitárny ľan Starým osvedčeným liekom je klampiarsky vlek. Používame na utesnenie spojov, aby časom nevytiekli. Niektorí remeselníci uprednostňujú dymovú pásku alebo niť, ale nie sú tak spoľahliví.
Silikónový tmel Silikónový tmel pomáha dosiahnuť ešte tesnejší spoj. Aplikuje sa cez kúdeľ. Tento materiál ľahko toleruje zahrievanie chladiacej kvapaliny bez toho, aby ňou trpel. Okrem takejto trubice sa kupuje aj montážna pištoľ, ktorej cena sa pohybuje v rozmedzí 250 rubľov..

Môžete tiež potrebovať plochý skrutkovač a nástavce na potrubia, ak ich potrebujete skrátiť, aby ste mohli vložiť termostat..

Teraz sa pozrime krok za krokom na to, ako je na radiátor nainštalovaný termostat elektronického typu..

Krok 1 – inštalácia batérií

Rozbalíme termostat, odstránime kryt priehradky na batérie a nainštalujeme prstové batérie, ktoré môžu byť súčasťou zariadenia alebo sa predávajú samostatne. Zatvorte veko a pomocou testovacieho spínača skontrolujte, či zariadenie funguje správne. Ak všetko blikalo a javil známky života, môžete pristúpiť k ďalším krokom. Niektoré modely nevyžadujú zapnutie – spustia sa automaticky.

Inštalácia batérií

Krok 2 – nastavenie času

Ďalej musíte nastaviť čas, ktorý umožní zariadeniu pracovať so zameraním na dennú dobu. Nastavenie nezaberie veľa času, nelíši sa od nastavenia najbežnejších hodín – používame ruky a tlačidlo „OK“.

Nastavenie času

Potom je nastavený dátum. Nie je úplne jasné, prečo je to implementované, ale pre niekoho možno táto funkcia nahradí kalendár.

Na konci nastavení sa na displeji zobrazí blikajúca značka začiarknutia – na potvrdenie zadaných nastavení musíte znova stlačiť tlačidlo „OK“.

Zariadenie je pripravené na použitie

Ak ste urobili všetko správne, na obrazovke sa zobrazí blikajúce veľké písmeno „M“, ako je znázornené na fotografii. Teraz môžete pristúpiť k príprave potrubia a zahrnúť do neho termostat.

Krok 3 – demontáž starého termostatu

Ak ste v systéme predtým nainštalovali termostat, musí byť demontovaný. Predbežne sme uzavreli kohútik prívodu vody, aby nedošlo k úniku. Zariadenie sa odstráni pomocou šesťhranu, na ktorý musíte odskrutkovať malý držiak.

Demontáž starého termostatu

Rada! Máte možnosť skombinovať hlavicu nového termostatu so starými ventilmi, aby ste úplne nevymenili stále fungujúce zariadenie. Na to potrebujete vhodný adaptér, ktorý je možné dokúpiť..

Krok 4 – montáž adaptéra RA

Adaptér inštalujeme na ventilovú základňu. Je tiež zaistený šesťhranným nástrčným kľúčom. Adaptér má vonkajší závit, na ktorý musíte naskrutkovať hlavu termostatu a dobre ju utiahnuť.

Krok 5 – nastavenie

Na obrazovke bude opäť blikať písmeno „M“. Stlačte a podržte stredné tlačidlo, kým sa neotvorí ponuka funkcií (3 sekundy). Znova stlačte stredné tlačidlo a pred nami sa zobrazí indikátor aktuálneho nastavenia teploty – pomocou tlačidiel hore / dole nastavte požadovanú hodnotu.

Ak sa nič nezmení, predinštalované programy sa spustia automaticky. Napríklad model s fotografiou v noci automaticky ochladí vzduch na 17 stupňov – P1. To isté urobí program P2 počas pracovnej doby, keď sa predpokladá, že nikto nie je doma..

Nejako sa všetko ukázalo v našich pokynoch. Možno je to ideálny prípad, keď nebola potrebná žiadna inštalácia alebo výmena ventilu. Takúto prácu môže vykonávať ktokoľvek bez akéhokoľvek školenia alebo znalostí. Ale nie vždy to tak je. Častejšie budete musieť takto postupovať.

Krok 1 – vypustite vodu z chladiča

Začneme vypustením všetkej vody z chladiča. Po vypnutí kohútika možno budete musieť chvíľu počkať, kým chladiaca kvapalina nevychladne, aby sa nepopálila. Na vypustenie musíte odskrutkovať maticu alebo zátku v hornej a spodnej časti chladiča. Nahradíme vedro zospodu a počkáme, kým sa tok nezastaví.

Vodu vypúšťame z chladiča

Krok 2 – demontáž starého adaptéra

Ďalej je starý adaptér alebo kohútik odstránený. Na to používame kľúče. Podlahu prikryte handrou, pretože zo systému bude stále prúdiť zvyšková voda. Aby sa nepoškodilo potrubie, musí byť teleso adaptéra upevnené plynom alebo kľúčom..

Odstránenie starého adaptéra

Krok 3 – montáž nového adaptéra

Závitové spoje utesníme pohodlným spôsobom – dymovou páskou je potrebné vykonať najmenej 6 závitov. Nový adaptér naskrutkujeme najskôr na potrubie a potom ho pripevníme k radiátoru vykurovania.

Inštalácia nového adaptéra

Ďalší postup je vám už známy-naskrutkujeme hlavicu termostatu a vykonáme jeho postupné nastavenie. Ak používate mechanické zariadenie, tento proces bude trvať dlho. Aby ste to urýchlili, odporúčame vám to urobiť..

 1. Najprv otvorte kohútiky a vypustite všetok vzduch z chladiča. Hneď ako sa obnoví prúd chladiacej kvapaliny, batéria sa začne zahrievať.
 2. Zatvorte všetky okná a dvere do miestnosti, aby ste sa vyhli chybám tepelných strát cez ne.
 3. Otvoríme ventil úplne a umiestnime do miestnosti teplomer, aby sme zistili súlad stupnice s teplotou vzduchu..
 4. Hneď ako sa nárast teploty zastaví, otočte páčku regulátora v opačnom smere do minimálnej polohy.
 5. Čakáme, kým teplomer klesne na požadovanú značku, začnite znova otvárať regulátor, kým nebudete počuť, ako voda preteká potrubím. Zastavte otáčanie a nechajte zariadenie. Po niekoľkých hodinách znova zmerajte teplotu vzduchu a v prípade potreby vykonajte konečné úpravy. Zariadenie teraz bude udržiavať požadované vykurovanie v miestnosti.

Ako sa vyhnúť únikom?

Odporúča sa použiť tmel, aby sa zabránilo úniku vykurovacieho média. Na konci inštalácie je vykurovací systém naplnený vodou a ak nie sú žiadne netesnosti, na tepelnú hlavu je nainštalovaná ochrana.

Činnosť termostatu je potrebné nastaviť postupne..

Po prvé, okná a dvere sú v miestnosti zatvorené, kapota je vypnutá. Tým sa zabráni teplotným výkyvom. Potom musíte otvoriť ventil termostatu a počkať, kým sa teplota zvýši o 6-7 ° C.

Keď sa dosiahne táto hodnota, zariadenie musí byť zatvorené. Potom sa operácia opakuje. Keď sa zariadenie zahrieva a počujete v ňom zvuk vody, znamená to, že sa nastavenie skončilo. Teraz bude požadovaná teplota udržiavaná s presnosťou 1 až 3 ° C.

V moderných modeloch je navyše k dispozícii aj úsporný režim. V Rusku sa ovládanie vykurovacieho systému používa predovšetkým na udržanie príjemnej teploty v miestnosti..

Termostaty Oventrop, Danfoss alebo Valtec obe tieto funkcie úspešne kombinujú. Prax ukazuje, že schopnosť termostatu šetriť sa určite bude hodiť v súkromnej chate s individuálnym vykurovacím systémom.

Nastavenie hardvéru

Nastavenie regulátora vykurovania

Po inštalácii musí byť akýkoľvek vykurovací termostat správne nakonfigurovaný. Ako to spraviť? Odpoveď je možné získať starostlivým preštudovaním pokynov vypracovaných výrobcom. Podrobne popisuje kroky krok za krokom, uvádza všetky potrebné technické vlastnosti a poskytuje praktické rady týkajúce sa prevádzky zariadenia..

Pred spustením konfigurácie musíte vytvoriť potrebné podmienky. Za týmto účelom je miestnosť najskôr vetraná a potom úplne chránená pred prievanom. Kontrolné merania sa vykonávajú izbovým teplomerom. Až potom je nainštalovaný regulátor teploty zapnutý..

Na začiatku je na ňom nastavený maximálny možný režim, ktorý umožňuje demonštrovať potenciál regulátora pracujúceho na hranici jeho sily. V takom prípade by sa hodnota teploty na teplomere mala prudko zvýšiť. Potom musíte ventil čo najviac spustiť a nechať teplotu klesnúť. A až potom môžete nastaviť požadovanú teplotu..

Podrobný návod na inštaláciu termostatu

Technológia inštalácie termostatu je vo svojej konštrukcii mimoriadne jednoduchá. Zariadenie sa pripája iba v 4 základných krokoch. Postupujte postupne za každým z nich.

Prvým krokom je príprava vykurovacieho radiátora na inštaláciu termostatu. Odpojte batériu a vypustite zvyšnú vodu. Odstráňte ventil, ak je k dispozícii. Jednorúrkový vykurovací systém musí byť vybavený obtokom. Tento najjednoduchší prepojok umožní cirkulácii chladiacej kvapaliny v systéme, aj keď je vypnutý samostatný chladič. To znamená, že nespôsobíte svojim susedom nepríjemnosti a nebudete rušiť vykurovanie v iných miestnostiach vášho domova..

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Druhým krokom je inštalácia termostatu. Pri inštalácii predmetného zariadenia sa používa závitové pripojenie. Niť musí byť utesnená sanitárnym ľanom, predtým impregnovaným nejakým druhom farby. Zaskrutkujte regulátor do vstupu vykurovacieho média na batériu. Vykonajte to bez veľkého úsilia, inak riskujete poškodenie tela výrobku. Ventil je označený šípkou

Je dôležité, aby bol jeho smer rovnaký ako smer pohybu chladiacej kvapaliny.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Tretím krokom je inštalácia termostatického prvku. Toto zariadenie je určené na určovanie teploty v miestnosti. Je tiež zodpovedný za ovládanie uzamykacieho mechanizmu. Inštalované horizontálne. Zloženie prvku obsahuje snímač teploty

Je dôležité inštalovať tak, aby teplo z radiátora priamo neovplyvňovalo tento snímač.

Ak z nejakého dôvodu nemôžete zariadenie nainštalovať horizontálne, dôrazne sa odporúča nenechať všetko tak, ako je, ale kúpiť si model s pohodlným diaľkovým senzorom. Je možné ho nainštalovať až 2 m od batérie alebo viac.

Časté chyby pri inštalácii a možné problémy

Prvou chybou je zvislá poloha tepelnej hlavy. Problém je v horúcom kovovom ventile pod hlavou: šíri sa z neho prúd horúceho vzduchu.

Tento vzduch zohreje hlavu a omylom vypne radiátor. Výsledkom je, že batéria je takmer vždy odpojená, miestnosť sa neohrieva. Zariadenie musí byť nainštalované vodorovne („hlavou“ do miestnosti).

V pokynoch k termostatu diagramy ukazujú, ako a kde ho nainštalovať v rôznych prípadoch, ale neexistuje ani jeden diagram so zvislým usporiadaním. Ak to nefunguje vertikálne, musíte použiť zariadenia s diaľkovými senzormi.

Druhou chybou je umiestnenie termostatu, kde sa teplota líši od skutočnej v miestnosti. Príklad: vo výklenku s batériou. Pri tejto možnosti bude hlava vždy „horúca“.

Významná porucha jeho práce bude tiež prítomná, keď bude umiestnená za hustou tkaninou záclon, pod okennými parapetmi, na okrajoch okenných otvorov.

Ak nie je možné termostat umiestniť inak, opäť pomôže model s externým snímačom. Od bežných zariadení sa líšia prítomnosťou kapilárnej trubice asi 2 metre so snímačom teploty na konci. Takéto zariadenie môžete pripevniť na stenu ďaleko od okna a batérie..

Modely so vzdialeným prvkom presnejšie ako konvenčné zariadenia určujú teplotu vďaka svojmu umiestneniu vo vzdialenosti od radiátora, ale stoja aj oveľa viac.

V predaji sú aj hlavy s diaľkovým ovládaním, ktoré je možné nainštalovať kdekoľvek vo vzdialenosti až 15 m od batérie a ventilu. Existujú aj elektronické hlavy, ktoré sú ovládané termopočítačmi..

Termostatický ventil úplne uzavrie prietok vykurovacieho média. Ak v radiálnom vykurovacom systéme robia všetky zariadenia súčasne, budú problémy s kotlom. Možné riešenie – obtokové ventily na obvodoch.

Ak sú v miestnosti 2-3 radiátory, má zmysel dávať na každú batériu termostaty? Bude medzi nimi konflikt? V tomto prípade sa musí vyváženie vykonať pomocou nastavovacích ventilov (guľových ventilov).

Komponenty

Mechanický termostat pre batériu pozostáva z nasledujúcich prvkov:

 • Kompenzačný mechanizmus.
 • Zásoba.
 • Odpojiteľné pripojenie.
 • Cievka.
 • Snímací prvok.
 • Termostatický prvok.
 • Termostatický ventil.
 • Ladiaca stupnica.
 • Prevlečná matica.
 • Krúžok, ktorý fixuje daný teplotný režim.

Vplyvové faktory

Nasledujúce faktory môžu ovplyvniť teplotu v miestnosti, a teda činnosť mechanického termostatu:

 • Vonkajšia teplota.
 • Vetranie alebo prievan.
 • slnečného svetla.
 • Ďalšie zdroje chladu alebo tepla (chladnička, teplovodné potrubie, elektrické ohrievače atď.).Ako funguje termostat na batérii

Výhody použitia termostatu

Moderné termostaty majú mnoho výhod. Jednou z nich je extrémne jednoduché použitie. Takéto zariadenia sa ľahko inštalujú a ďalej používajú, je úplne ľahké to zistiť. Moderné zariadenia prispievajú k vytváraniu najpriaznivejšieho a najpohodlnejšieho vnútorného prostredia. Umožňujú vám výrazne ušetriť na vykurovaní a využívať zdroje čo najefektívnejšie..

Termostat pre radiátor

Výhody použitia termostatu

Okrem udržania požadovanej teploty a vytvárania príjemnej mikroklímy je veľmi dôležité šetriť tepelnou energiou. Napríklad v bytoch, ktoré sú vykurované centralizovaným vykurovaním, je pre dodatočné úspory potrebné nainštalovať termostaty a merač tepelnej energie a v prípade individuálneho vykurovania sa všetky úspory znížia. spotrebovanej energie, ktorá sa dosahuje pomocou termostatov.

Termostat pre radiátor

Radiátory s termostatmi

Ak je vykurovanie iba v štádiu plánovania a vývoja, je najlepšie kúpiť radiátory s už vstavanými termostatmi. Inštalácia termostatu však nespôsobí žiadne problémy v prípade hotových systémov. Musíte sa len naladiť na prácu a pripraviť na to potrebné nástroje..

Sada pripojenia termostatu

 1. Brúska, pílka alebo skladačka.
 2. Sada kľúčov.
 3. Potrubné spojky.
 4. Vodovodná pasta.

Vopred si pripravte všetko potrebné, aby ste sa v budúcnosti nerozptyľovali hľadaním chýbajúcich predmetov.

Tepelný ventil – štruktúra, účel, typy

Ventil v termostate je svojou štruktúrou veľmi podobný konvenčnému ventilu. Existuje sedadlo a vypínací kužeľ, ktorý otvára / zatvára lúmen pre tok chladiacej kvapaliny. Teplota vykurovacieho radiátora je regulovaná presne týmto spôsobom: množstvom chladiacej kvapaliny prechádzajúcej chladičom.

Prierez termostatickým ventilom

Prierez termostatickým ventilom

Jednorúrkové a dvojrúrkové zapojenie ventilov je odlišné. Hydraulický odpor ventilu voči jednorúrkovému systému je oveľa nižší (najmenej dvakrát) – iba tak je možné ho vyvážiť. Je nemožné zamieňať ventily – nezahreje sa. Pre systémy s prirodzenou cirkuláciou sú vhodné ventily pre jednorúrkové systémy. Po inštalácii sa hydraulický odpor samozrejme zvýši, ale systém bude schopný fungovať.

Každý ventil má šípku označujúcu pohyb chladiacej kvapaliny. Počas inštalácie ho nainštalujte tak, aby sa smer toku zhodoval so šípkou..

Aké materiály

Telo ventilu je vyrobené z kovov odolných voči korózii a často je navyše potiahnuté ochrannou vrstvou (poniklovanou alebo chrómovanou). Existujú ventily z:

 • bronz (niklovaný a chrómovaný);
 • mosadz (pokrytá vrstvou niklu);
 • z nehrdzavejúcej ocele.

  Kryty sú zvyčajne mosadzné alebo bronzové s niklovým alebo chrómovým pokovovaním

  Kryty sú spravidla mosadzné alebo bronzové s niklom alebo

  pochrómovaný

Je zrejmé, že nehrdzavejúca oceľ je najlepšou možnosťou. Je chemicky neutrálny, nekoroduje, nereaguje s inými kovmi. Náklady na tieto ventily sú však vysoké a je ťažké ich nájsť. Bronzové a mosadzné ventily sú z hľadiska životnosti približne rovnaké. V tomto prípade je dôležitá kvalita zliatiny a známi výrobcovia ju starostlivo monitorujú. Či dôverovať neznámemu alebo nie, je diskutabilný bod, ale je tu jeden bod, ktorý je lepšie sledovať. Na tele musí byť prítomná šípka, ktorá označuje smer toku. Ak to tam nie je – pred vami je veľmi lacný produkt, ktorý je lepšie nekupovať..

Termostatické hlavice

Existujú tri typy termostatických prvkov pre vykurovacie termostaty – manuálne, mechanické a elektronické. Všetky vykonávajú rovnaké funkcie, ale rôznymi spôsobmi poskytujú rôzne úrovne pohodlia a majú rôzne schopnosti..

Manuálny

Ručné termostatické hlavice fungujú ako bežné kohútiky – otočte regulátor na jednu alebo druhú stranu a vpúšťajte viac alebo menej chladiacej kvapaliny. Najlacnejšie a najspoľahlivejšie, ale nie najpohodlnejšie zariadenie. Ak chcete zmeniť prenos tepla, musíte ventil ručne otočiť.

Ručná tepelná hlava - najjednoduchšia a najspoľahlivejšia možnosť

Ručná tepelná hlava – najjednoduchšia a najspoľahlivejšia možnosť

Tieto zariadenia sú dosť lacné, môžu byť inštalované na vstupe a výstupe vykurovacieho radiátora namiesto guľových ventilov. Bude možné regulovať ktorýkoľvek z nich.

Mechanický

Sofistikovanejšie zariadenie, ktoré udržuje nastavenú teplotu v automatickom režime. Základom tohto typu termostatickej hlavice je vlnovec. Jedná sa o malý elastický valec naplnený tepelným činidlom. Tepelné činidlo je plyn alebo kvapalina, ktoré majú veľký koeficient rozťažnosti – pri zahrievaní výrazne zväčšujú svoj objem.

Termostatické zariadenie pre vykurovacie teleso s mechanickou termostatickou hlavicou

Termostatické zariadenie pre vykurovacie teleso s mechanickou termostatickou hlavicou

Vlnovec podopiera driek, ktorý pokrýva prietokovú oblasť ventilu. Kým sa materiál v mechu nezahreje, stonka sa zdvihne. Keď teplota stúpa, valec začne zväčšovať svoju veľkosť (plyn alebo kvapalina sa rozpína), tlačí na tyč, ktorá stále viac blokuje prietokovú oblasť. Chladičom prechádza stále menej chladiacej kvapaliny, ktorá sa postupne ochladzuje. Látka v vlnovci sa tiež ochladzuje, v dôsledku čoho sa veľkosť valca zmenšuje, tyč stúpa, chladičom prechádza viac chladiva, začína sa trochu zahrievať. Potom sa cyklus opakuje.

Plyn alebo kvapalina

V prítomnosti takéhoto zariadenia je teplota v miestnosti pomerne presne udržiavaná na + – 1 ° C, ale vo všeobecnosti delta závisí od toho, ako je látka v mechu inertná. Môže byť naplnený nejakým druhom plynu alebo kvapaliny. Plyny reagujú rýchlejšie na zmeny teploty, ale ich výroba je technologicky náročnejšia..

Tekuté alebo plynové vlnovce - veľký rozdiel

Tekuté alebo plynové vlnovce – veľký rozdiel

Tekutiny menia objemy trochu pomalšie, ale ich výroba je jednoduchšia. Vo všeobecnosti je rozdiel v presnosti udržiavania teploty rádovo pol stupňa, čo je takmer nemožné si všimnúť. Výsledkom je, že väčšina predstavených termostatov pre vykurovacie telesá je vybavená tepelnými hlavicami s kvapalinovým vlnovcom.

S diaľkovým senzorom

Mechanická termostatická hlavica musí byť inštalovaná tak, aby smerovala do miestnosti. Teplota sa tak meria presnejšie. Pretože majú pomerne slušnú veľkosť, tento spôsob inštalácie nie je vždy možný. Pre tieto prípady môžete dodať termostat pre vykurovací radiátor s externým snímačom. Snímač teploty je spojený s hlavou pomocou kapilárnej trubice. Je možné ho umiestniť na akékoľvek miesto, kde dávate prednosť meraniu teploty vzduchu..

S diaľkovým senzorom

So senzorom diaľkového ovládania

Všetky zmeny prenosu tepla radiátora nastanú v závislosti od teploty vzduchu v miestnosti. Jedinou nevýhodou tohto riešenia sú vysoké náklady na tieto modely. Teplota sa však udržuje presnejšie.

Názov / Spoločnosť Rozsah nastavenia Rozsah prevádzkových teplôt Typ ovládania Funkcie / účel Typ pripojenia Cena
Danfoss living eco 6 ° C až 28 ° C 0 ° C až 40 ° C Elektronické Programovateľné RA A M30X1,5 70 dolárov
Danfoss RA 2994 s plynovým mechom 6 ° C až 26 ° C 0 ° C až 40 ° C Mechanický Pre akékoľvek radiátory clip-on 20 dolárov
Tekutý prvok Danfoss RAW-K 8 ° C až 28 ° C 0 ° C až 40 ° C Mechanický Pre oceľové panelové radiátory M30x1,5 20 dolárov
Danfoss RAX s tekutým slúchadlom 8 ° C až 28 ° C 0 ° C až 40 ° C Mechanický Pre dizajnové radiátory biela, čierna, chróm M30x1,5 25 dolárov
HERZ H 1 7260 98 s tekutým slúchadlom 6 ° C až 28 ° C Mechanický M 30 x 1,5 11 dolárov
Oventrop "Uni XH" s tekutým telefónom 7 ° C až 28 ° C Mechanický s nulovou značkou M 30 x 1,5 18 dolárov
Oventrop "Uni CH" s tekutým telefónom 7 ° C až 28 ° C Mechanický bez nulovej značky M 30 x 1,5 20 dolárov

Elektronické

Veľkosť elektronického termostatu pre radiátor je ešte väčšia. Termostatický prvok je ešte väčší. Okrem elektronického plnenia sú v ňom nainštalované aj dve batérie..

Elektronické termostaty na batérie sú veľké

Elektronické termostaty na batérie sú veľké

V tomto prípade je pohyb drieku vo ventile riadený mikroprocesorom. Tieto modely majú pomerne veľkú sadu ďalších funkcií. Napríklad možnosť nastaviť izbovú teplotu hodinami. Ako je módne ho používať? Lekári už dlho dokázali, že je lepšie spať v chladnej miestnosti. V noci preto môžete naprogramovať nižšiu teplotu a ráno, keď je čas na prebudenie, ju môžete nastaviť vyššie. Pohodlné.

Nevýhodou týchto modelov je ich veľká veľkosť, potreba monitorovať vybíjanie batérií (stačí na niekoľko rokov prevádzky) a vysoká cena..

Diaľkové senzory

Termostatická hlavica je nainštalovaná tak, aby mohla regulovať teplotu batérie v závislosti od teploty miestnosti. Vzhľadom na skutočnosť, že tieto zariadenia majú slušnú veľkosť, je takáto inštalácia spojená s určitými ťažkosťami. Tento problém môže vyriešiť termostat s diaľkovým snímačom. Snímač teploty je k hlave pripojený tenkou kapilárnou trubicou. Vďaka tomu je možné senzor nainštalovať na vhodné miesto..

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

S diaľkovým senzorom

Regulácia prenosu tepla z vykurovacích radiátorov sa vykonáva s prihliadnutím na teplotu vzduchu v miestnostiach. Nevýhodou takýchto riešení sú ich vysoké náklady, aj keď presnosť regulácie teploty je pomerne vysoká..

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Ako správne nainštalovať

Na vstup alebo výstup ohrievača vložili termostat pre vykurovací radiátor – nie je žiadny rozdiel, v oboch polohách pracujú s rovnakým úspechom. Ako si vybrať miesto na inštaláciu?

V odporúčanej montážnej výške. V technických špecifikáciách je taký bod. Každé zariadenie je z výroby nastavené – kalibrované na reguláciu teploty v konkrétnej výške a spravidla je to horné potrubie chladiča. V tomto prípade je regulátor tepla inštalovaný vo výške 60-80 cm, v prípade potreby je vhodné ho nastaviť ručne..

Schémy inštalácie regulátorov tepla pre radiátory

Schémy inštalácie regulátorov tepla pre radiátory

Ak máte spodné sedlové pripojenie (rúrky sa hodia iba zospodu), existujú tri možnosti – vyhľadajte zariadenie, ktoré je možné nainštalovať v spodnej časti, vložte model s externým snímačom alebo prekonfigurujte tepelnú hlavu. Postup je jednoduchý, popis by mal byť v pase. Stačí mať teplomer a v určitých momentoch otočiť hlavu jedným smerom, potom druhým.

Štandardná inštalácia - na dymovú pásku alebo ľanový kotúč s baliacou pastou

Štandardná inštalácia – na dymovú pásku alebo ľanový kotúč s baliacou pastou

Samotný proces inštalácie je štandardný. Ventil má závit. Vyberú sa pre ňu vhodné tvarovky alebo sa na kovovú rúrku vyreže protivlákno.

Jeden dôležitý bod, ktorý je potrebné mať na pamäti pre tých, ktorí chcú v bytových domoch nainštalovať termostat pre radiátor vykurovania. Ak máte jednorúrkové vedenie, je možné ich nainštalovať iba vtedy, ak existuje obtok – časť potrubia, ktorá stojí pred batériou a spája dve potrubia navzájom..

Ak máte podobné zapojenie (vpravo nemusí byť potrubie), je potrebný obtok. Termostat umiestnite hneď za radiátor

Ak máte podobné zapojenie (vpravo nemusí byť potrubie), je potrebný obtok. Termostat umiestnite hneď za radiátor

V opačnom prípade budete regulovať celú stúpačku, čo sa vašim susedom určite nebude páčiť. Za takéto porušenie môže byť zapísaná veľmi podstatná pokuta. Preto je lepšie vložiť bypass (ak nie).

Voľba mechanizmu ovládania

Termostat pre radiátory musí byť vybavený vhodným riadiacim mechanizmom:

 • uzamykacia rukoväť;
 • vlnovcová tepelná hlava;
 • servo poháňaná hlava;
 • elektronická tepelná hlava.

Vypínacia rukoväť

Z termostatu sa stane konvenčný ventil. Rukoväť sa zvyčajne používa vtedy, keď je potrebné spoľahlivo zatvoriť ventil pri opravách alebo výmene vykurovacieho zariadenia. Možno ho považovať za odnímateľné príslušenstvo..

Tepelná hlava s vlnovcom

Pri pohľade na rozobratý termostat môžete vidieť mech – elastickú nádobu naplnenú kvapalinou alebo plynom s vysokou tepelnou citlivosťou. Ak teplota vzduchu v oblasti tepelnej hlavy stúpne, vlnovec sa roztiahne a pritlačí na tlačný kolík, takže sa ventil s ventilom posunie nadol. Keď sa vlnovec ochladí, proces sa obráti. Termostat tohto typu nainštalovaný na radiátore je neprchavý, stačí ho raz nastaviť a úroveň zahrievania batérie sa bude automaticky udržiavať s dostatočne vysokou presnosťou..

Servo poháňaná hlava

Vreteno ventilu sa pohybuje nahor alebo nadol v miniatúrnom elektromotore, ktorý prijíma príslušné signály z elektronickej riadiacej jednotky. Takýto systém umožňuje veľmi presnú reguláciu ohrevu vykurovacieho prostriedku. Inštalácia vyžaduje vedenie káblov pre napájanie motora a prenos riadiacich signálov. Zariadenie je vhodné použiť ako súčasť komplexu „inteligentnej domácnosti“.

Poloha zariadenia

Termostat pre batériu je spravidla inštalovaný na vykurovacom zariadení, ale musí byť splnená podmienka, že nebude zakrytá závesmi, ozdobnými mriežkami alebo inými interiérovými predmetmi. Ak sa toto pravidlo nedodrží, teplota v miestnosti sa zníži..

Ale v prípade, že namontujete termostatické zariadenie so snímačom, ktorý je spravidla umiestnený vo vzdialenosti 2 – 8 m od ventilu, nemôžete splniť vyššie uvedené podmienky, pretože je možné ovládať teplotný režim. sa bude vykonávať v mieste inštalácie snímača.

Termostatické zariadenie je možné nainštalovať na potrubie v blízkosti bodu vstupu do ohrievača.

Ak je zariadenie nainštalované v súlade so všetkými normami, reguláciu teploty je možné vykonávať v rozsahu od + 5 ° C do + 30 ° C s krokom 1 stupeň. Je však potrebné mať na pamäti, že v rôznych modeloch je interval odlišný, a preto je pri nákupe potrebné tieto informácie objasniť..

Ako nastaviť (znova nastaviť)

Všetky termostaty sú nastavené z výroby. Ich nastavenia sú však štandardné a nemusia sa zhodovať s požadovanými parametrami. Ak vám niečo v práci nevyhovuje – chcete, aby bolo teplejšie / chladnejšie, môžete znova nakonfigurovať termostat pre radiátor vykurovania. To sa musí vykonať, keď je vykurovanie spustené. Potrebujete teplomer. Zavesíte ho v mieste, kde budete ovládať stav atmosféry..

 • Zatvorte dvere a dajte hlavicu termostatu do krajnej ľavej polohy – úplne otvorenú. Teplota v miestnosti začne stúpať. Keď bude o 5-6 stupňov vyššia, ako chcete, otočte regulátor úplne doprava.
 • Radiátor sa začne ochladzovať. Akonáhle teplota klesne na hodnotu, ktorá sa vám zdá príjemná, začnite pomaly otáčať gombíkom doprava a počúvajte. Keď počujete, že chladiaca kvapalina je hlučná a chladič sa začína zahrievať, zastavte. Nezabudnite, ktoré číslo je na držadle. Bude potrebné ho nastaviť tak, aby dosiahol požadovanú teplotu..

Nastaviť termostat pre radiátor nie je ťažké. A túto akciu môžete zopakovať niekoľkokrát zmenou nastavení.

Ako regulovať radiátory

Aby sme pochopili, ako je teplota regulovaná, pamätajme si, ako funguje vykurovací radiátor. Je to labyrint rúrok s rôznymi druhmi rebier na zvýšenie prenosu tepla. Horúca voda vstupuje do vstupu chladiča, prechádza labyrintom a ohrieva kov. Na druhej strane ohrieva vzduch okolo. Vzhľadom na skutočnosť, že na moderných radiátoroch majú rebrá špeciálny tvar, ktorý zlepšuje pohyb vzduchu (konvekciu), horúci vzduch sa šíri veľmi rýchlo. Pri aktívnom vykurovaní dochádza k hmatateľnému toku tepla z radiátorov.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Táto batéria je veľmi horúca. V tomto prípade musí byť nainštalovaný regulátor

Z toho všetkého vyplýva, že zmenou množstva chladiacej kvapaliny prechádzajúcej batériou môžete zmeniť teplotu v miestnosti (v určitých medziach). Na to slúžia zodpovedajúce armatúry – regulačné ventily a termostaty..

Hneď povedzme, že žiadny regulátor nemôže zvýšiť prenos tepla. Iba ju znižujú. Ak je miestnosť horúca – dajte to, ak je chladná – toto nie je vaša možnosť.

Ako efektívne sa mení teplota batérií, závisí po prvé od toho, ako sa systém vypočítava, či existuje výkonová rezerva vykurovacích zariadení, a po druhé od toho, ako správne sú vybrané a nainštalované samotné regulátory. Významnú úlohu zohráva zotrvačnosť systému ako celku a samotné vykurovacie zariadenia. Napríklad hliník sa rýchlo zahrieva a ochladzuje, zatiaľ čo liatina, ktorá má veľkú hmotnosť, mení teplotu veľmi pomaly. Nemá teda zmysel meniť niečo na liatine: čakať na výsledok trvá príliš dlho..

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Varianty pripojenia a inštalácie regulačných ventilov. Aby ste však mohli opraviť chladič bez zastavenia systému, musíte na regulátor umiestniť guľový ventil (kliknutím na obrázok zväčšíte jeho veľkosť)

Automatické nastavenie

Automatická údržba teploty v miestnosti je dobrá, pretože akonáhle nastavíte gombík do požadovanej polohy, zbavíte sa potreby dlho niečo krútiť a meniť. Teplota vykurovacích radiátorov je regulovaná nepretržite a nepretržite. Nevýhodou takýchto systémov sú značné náklady a čím viac funkcií, tým drahšie zariadenie bude stáť. Existuje niekoľko ďalších funkcií a jemností, ale o nich nižšie..

Použitie trojcestných ventilov

Na reguláciu teploty batérií sa zriedka používa trojcestný ventil. Má trochu inú úlohu. Ale v zásade je to možné.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Umiestnením trojcestného ventilu na strane prívodu môžete tiež regulovať teplotu chladiacej kvapaliny

Trojcestný ventil je inštalovaný na križovatke obtoku a prívodného potrubia k chladiču. Na stabilizáciu teploty chladiacej kvapaliny musí byť táto vybavená termostatickou hlavicou (typu popísaného vyššie). Ak teplota v blízkosti hlavy trojcestného ventilu stúpne nad nastavenú, prietok chladiacej kvapaliny do chladiča sa vypne. Ponáhľa sa celým obchvatom. Po vychladnutí ventil pracuje v opačnom smere a chladič sa opäť zahreje. Táto metóda pripojenia je implementovaná pre jednorúrkové systémy, častejšie s vertikálnym zapojením..

Čo robiť so zaseknutým guľovým ventilom

Ak sa guľové ventily roky neotáčajú, majú tendenciu kysnúť a zadierať. V takejto situácii sa nepokúšajte problém vyriešiť fyzicky a netlačte motýľa kliešťami alebo plynovým kľúčom. Je vyrobený z krehkej zliatiny a pravdepodobne sa zlomí. Postupujte takto:

 1. Odskrutkujte poistnú maticu a vyberte držadlo motýľa zo stonky.
 2. Väčšina týchto ventilov bude mať maticu pod držadlom, ktorá zaisťuje plastovú priechodku. Uvoľnite ho otočením kľúča o pol otáčky. Ak neexistuje žiadna matica, prejdite na ďalší krok..
 3. Vezmite nastaviteľný kľúč alebo iné zariadenie, ktoré vám umožní bezpečne uchopiť ploché prvky na stonke. Otočte ho čo najviac bez použitia prílišnej sily..
 4. Akonáhle pocítite odpor, otočte stonku dozadu, kým sa nezastaví, a znova dopredu, pokúste sa ju otočiť ešte o niekoľko stupňov. Pracujte opatrne a bez spěchu!
 5. Týmto spôsobom vyvinúť otočenie ventilu o 90 °, potom utiahnite maticu upchávky a namontujte späť rukoväť..

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Nastaviteľný kľúč vám umožní pevne uchopiť okraje

Rada. Ak nájdete vo svojej domácnosti aerosólové mazivo WD-40, naneste ho na stonku a počkajte 5-10 minút, než ho otočíte..

Pri vypínaní batérií kyslými kohútikmi počas vykurovacej sezóny buďte dvojnásobne opatrní. Ak sa príliš ponáhľate a vyviniete veľkú silu, odlomíte kovovú tyč alebo guličku a v najhoršom prípade telo ventilu praskne. Prasklina horúcej vody môže zasiahnuť z trhliny a popáliť vás. Kým zídete do suterénu a zatvoríte stúpačku vykurovania, chladiaca kvapalina poškodí interiér miestnosti a vy zhruba dokážete odhadnúť, koľko teraz stojí rekonštrukcia bytu..

Ak si nie ste istí svojimi činmi, zavolajte inštalatérov. Ďalšie informácie o tom, ako zatvoriť zaseknutý guľový ventil za účelom odpojenia vykurovacích batérií, nájdete vo videu:

Ako regulovať batérie pomocou západky

V bytových domoch sú ventily najčastejšie inštalované na výstupe / vchode z výťahovej jednotky vykurovacieho systému. Tieto zariadenia vo svojom vlastnom kryte majú 2 krúžky vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Obklopujú priechod chladiacej kvapaliny. Niekoľko ďalších takýchto krúžkov stojí na povrchu ventilu, najmä v jeho pohyblivej časti, čo je veľmi výhodné.

Ďalej si prečítate, ako regulovať teplotu radiátora. Ak je klapka umiestnená v spodnej časti a je spustená, bráni pohybu kvapaliny a ak je posunutá nahor, opúšťa cirkulujúci prúd. Na zatvorenie musí používateľ otáčať ručným kolesom poháňajúcim závitovú tyč. Pre horúce kvapaliny a vykurovacie systémy je najlepšie použiť grafitový ventil. Ak je priemer potrubia väčší ako 50 mm, neexistuje žiadna alternatíva.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Čo by ste ešte mali vedieť

Ak vás zaujíma, ako vypnúť batériu, ak nie je k dispozícii žiadny kohútik, potom existuje riešenie. Je pravda, že tu je možnosť s prekrytím stúpačky nevyhnutná. V takom prípade bude zablokovaná nielen samostatne odobratá batéria, ale aj časť vykurovacieho systému. V malých mestách sa často používa postup nezávislého vypínania kúrenia len zablokovaním stúpačky. Vypína sa pomocou západky v suteréne. V tom mieste sa blíži k soláriu. Vodné ventily sú spravidla v nedohľadne.

Aké tvarovky sú vhodné na vypnutie kúrenia sa dozviete v technickej dokumentácii. Okrem toho by to mal poznať skúsený inštalatér znalý miestnej komunikácie. Vo väčšine prípadov je vykurovací systém vypnutý mosadzným ventilom alebo ventilom.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

V prípade, že okenný parapet prekrýva batériu, neexistuje jediné riešenie. Všetko závisí od stupňa prekrývania. Napríklad, ak okenný parapet úplne zablokoval batériu, považuje sa to za neprijateľné. To sa vysvetľuje konceptom konvekcie, v ktorom stúpa teplý vzduch. Tam nahradí studený vzduch, ktorý klesá, a potom sa zahrieva s batériou. Miestnosť je teda vykurovaná. Ak okenný parapet úplne zablokoval batériu, proces konvekcie sa stáva ťažkým a miestnosť sa dobre nezahreje. Ale určite bude východisko z tejto situácie. Na parapete môžete urobiť niekoľko obdĺžnikových otvorov a zavrieť ich ozdobnými mriežkami.

 • Prekrývanie batérií v byte je teda možné a v niektorých prípadoch dokonca nevyhnutné. To sa dá najpohodlnejšie vykonať pomocou špeciálnych žeriavov..
 • Po skončení vykurovacej sezóny sa odporúča jeden z nich zatvoriť a druhý nechať otvorený..
 • V deň vykurovania zatvoríme obidva kohútiky na 1-2 dni, aby hrdzavá voda tiekla a bola vylúčená možnosť upchatia.
 • Ak neexistuje žeriav, budete musieť vypnúť stúpačku pomocou špeciálneho ventilu alebo šoupátkových ventilov, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v suteréne budovy a zvyčajne na viditeľnom mieste..

Hlavnou vecou je robiť všetko premyslene a striktne v súlade so všetkými normami a požiadavkami. Na konci vykurovacej sezóny nezatvárajte obe kohútiky, môže to viesť k deformácii a prasklinám v nich. Nezabudnite na základné pravidlá, ktoré vám pomôžu bezpečne a správne vypnúť batériu v byte..

Regulácia vykurovania prívodom alebo spätným chodom

V niektorých prípadoch pomôže hydraulické vyvažovanie – regulácia dodávkou a spätným tokom – efektívne prerozdeľovať teplo v celom vykurovacom systéme. V tomto prípade je chladiaca kvapalina smerovaná z miest prebytku do oblastí s deficitom.

V bytových domoch sa postup vykonáva v súlade so štátnym programom úspory energie. V súkromnej chate je to úloha majiteľa. Hydraulické vyvažovanie okrem vyrovnávania teploty na všetkých vetvách systému pomáha znižovať spotrebu energie a v dôsledku toho aj náklady na vykurovanie..

Ak sú batérie príliš horúce

V tomto prípade vzniká otázka, ako nastaviť vykurovacie batérie v byte. Užívateľ nemôže meniť teplotu v sieti, zostáva iba znížiť prietok kvapaliny vo vykurovacích zariadeniach. Na tento účel sa používajú špeciálne ručné alebo automatické zariadenia..

Ručný ventil je najjednoduchšia a najdlhšie známa metóda. Zmenšením dostupného prierezu potrubia pomocou tyče znížime tok ohriatej kvapaliny do chladiča a tým znížime jeho prenos tepla. V takom prípade by ste mali skontrolovať, či sa taká „regulácia tepla“ nestane nerentabilným podnikom: keď sú všetky batérie zapojené paralelne, zníženie prietoku v prvom z nich automaticky spôsobí ochladenie zvyšku. Ak je teda prvý radiátor v reťazci umiestnený v spálni a je príliš horúci, môžete jeho teplo znížiť. Potom však bude posledný radiátor – napríklad v kuchyni – takmer studený a vykurovanie v miestnosti bude nedostatočné..

Dôležité: ak je v byte horúco, ale vykurovací systém je jednorúrkový, úpravu je možné vykonať iba vtedy, ak existujú obtoky (prepojky). V opačnom prípade sa „skrutkovaním“ batérií doma môžete dostať do problémov so susedmi žijúcimi „vyššie na stúpačke“ alebo so zamestnancami verejných služieb.

Pri dvojrúrkovej schéme takéto problémy nevznikajú..

Na nastavenie vykurovacích batérií je na vstupnom a výstupnom potrubí nainštalovaný ventil a guľový ventil alebo na vykurovacej batérii termostat.

Dôležité: na prívodnom potrubí musí byť nainštalovaný ventil, nie guľový ventil! Ventil je čisto uzatvárací ventil s dvoma pracovnými polohami – „otvorený“ a „zatvorený“. Medzipolohy gule vedú k jej postupnému ničeniu tuhými časticami chladiacej kvapaliny, preto je „životnosť“ takého ventilu oveľa kratšia ako u ventilu.

Ventil je považovaný za uzatvárací regulačný ventil pre vykurovanie a má extrémnejší rozsah prevádzkových polôh.

Na ručné nastavenie vykurovacieho systému v byte sa používajú špeciálne regulačné ventily s priamym alebo uhlovým pripojením..

Voľba požadovanej polohy tyče v tomto prípade závisí od vonkajšej teploty, ohrevu vody dodávanej do vykurovacieho systému a želaní používateľov. Ako regulovať radiátory pomocou regulátora? Starostlivo sledujte teplotu v byte (dome) a ventil „otočte“ na požadovaný výsledok. Je zaujímavé, že v ručných ventiloch je zabudovaný tepelný ventil a je relatívne jednoduché zmeniť zariadenie na ručné nastavenie na automatické kúpou a upevnením tepelnej hlavy.

Ako správne pripojiť bimetalický radiátor?

Veľmi často a na jeseň takmer každý deň sa na najpopulárnejšom fóre na ruskom internete na tému inštalácie objavujú témy alebo správy s otázkou o problémoch pripojenia bimetalových radiátorov v bytoch a je mi veľmi ľúto, že v našom čas, keď je k dispozícii prístup k akýmkoľvek informáciám v sieti, existuje mnoho ľudí, ktorí sa stretávajú s týmto problémom a obracajú sa na „špecialistov“ na výmenu radiátorov, ktorí nemajú najmenšiu predstavu o tom, ako sa táto inštalácia vykonáva. Otázkou nie je len to, či sa radiátory úplne alebo úplne nezohrievajú, čo spochybňuje vhodnosť takejto výmeny, ale tiež, že inštalácia sa často vykonáva aj so závažným porušením konštrukčných podmienok vykurovania. systému, ktorý vážne ovplyvňuje jeho spoľahlivosť, čím je život a zdravie obyvateľov vážne ohrozené. V tejto téme sa prostredníctvom zverejnených fotografií svojej práce pokúsim poskytnúť jednoduché tipy na pripojenie radiátorov tak, aby boli dodržané všetky stavebné predpisy a nové vykurovacie zariadenia sa úplne zahriali..

Aké potrubia si vybrať pre montáž radiátorov?

Po prvé, chcel by som okamžite určiť typ potrubného materiálu, ku ktorému je pripojený nový radiátor: ak sú v dome podľa projektu stúpačky vykurovacieho systému vyrobené z čiernych oceľových rúrok, potom musia byť pripojenia k radiátoru vyrobené z ocele. Možnosti vyrobené z plastových rúrok (polypropylén, kov-plast) sú spoľahlivosťou výrazne nižšie ako oceľové rúrky a sú kategoricky neprijateľné v systémoch navrhnutých z ocele, najmä s otvoreným tesnením, ktoré je podľa požiadaviek SNiP neprijateľné a spájaním radiátora s meďou rúr a rúr z nehrdzavejúcej ocele, osobne si myslím, že je to nevhodné z ekonomických a estetických dôvodov, ako aj z dôvodu zníženia spoľahlivosti potrubia v dôsledku výrazne menšej hrúbky steny.

Za druhé, stojí za to určiť typ pripojenia pre potrubie, je ťažké tvrdiť, že zváranie plynom je optimálne, a to ako z dôvodu spoľahlivosti (pri závitových spojoch vždy dochádza k stlačeniu slabého bodu), tak aj z estetického hľadiska. k nedostatku závitových tvaroviek

A je tiež dôležité, aby sa stúpačky namontované staviteľmi domu len zriedka líšili v správnej geometrii vzhľadom na steny a podlahu, pomocou plynového zvárania môžu inštalatéri ľahko opraviť všetky nepravidelnosti, ktoré zostali staviteľom

Problémy s vykurovaním – regulujeme teplotu vody v sieti

Nemenej dôležitou charakteristikou prevádzky vykurovacej siete je teplota chladiacej kvapaliny. V dvojrúrkových systémoch sú optimálne teplotné charakteristiky horúceho a chladeného chladiva 75/50 stupňov alebo 80/60 stupňov

Na jednoduchú reguláciu teploty budete musieť do systému nainštalovať špeciálne vybavenie a prvky..

Najjednoduchším spôsobom je vytvoriť v sieti miešacie jednotky. Povinným prvkom takýchto zostáv sú dvoj a trojcestné ventily. Jedna odbočka zmiešavacej jednotky je spojená s potrubím s teplou vodou a druhá s potrubím so studenou vodou. Tretia odbočná rúrka je inštalovaná na úseku vedenia, v ktorom je potrebné zabezpečiť zníženie teploty kvapaliny, ak takáto potreba nastane..

Nezabudnite, že batéria je vždy naplnená vodou

Batéria je po celý rok naplnená kvapalinou. V procese centralizovaných opráv je voda vypúšťaná iba na krátky čas. Ak teda plánujete výmenu batérie, jednoduché vypnutie nestačí – musíte vypustiť vodu. Prečo je systém neustále naplnený chladiacou kvapalinou? Je veľmi nežiaduce, aby sa kyslík dostával do vykurovacieho systému. Keď je voda vypustená, nahradí ju vzduch s vodnou parou. To vedie k aktívnej oxidácii – to znamená k vzhľadu hrdze na povrchu oceľových a bimetalových batérií. Kyslík rozpustený v chladive neničí kov, t.j. nevedie ku korózii. Preto, aby vykurovací systém slúžil dlho, je vždy plný

Inštalácia a konfigurácia

Pred kúpou a inštaláciou termostatu na batériu sa musíte uistiť, že váš ohrievač nie je z výroby vybavený ventilom. Platí to pre radiátory z oceľových panelov niektorých výrobcov, napríklad KERMI alebo HEIMEIER. K nim stačí kúpiť samotnú termostatickú hlavicu s vhodným závitom a zaskrutkovať ju do zodpovedajúcej zásuvky..

Oceľový prierezový radiátor

Nastavenie a inštalácia termostatu na batérie vlastnými rukami by vám nemali spôsobovať veľké problémy. Tu je niekoľko pokynov:

 1. Ventil je vždy inštalovaný iba na prívodnom potrubí.
 2. Dodržiavajte smer toku uvedený v technickom liste výrobku.
 3. Pri inštalácii používajte americké ženy, aby bolo možné uzol vždy rozobrať.
 4. Poloha ventilu a hlavy, ako aj vzdialenosti k najbližším štruktúram sú uvedené na diagrame:

Schéma zapojenia ventilu

Ak termostat nezabezpečuje funkciu mechanického blokovania prietoku chladiacej kvapaliny, na účely prevádzky radiátora bude potrebné pred ventil nainštalovať ďalší guľový ventil, ako je znázornené na obrázku:

Schéma ďalším klepnutím

Inštalácia tepelnej hlavy

Prvok je k telesu ventilu upevnený dvoma spôsobmi – pomocou závitu alebo jednoduchým zacvaknutím, ako na výrobkoch DANFOSS. V každom prípade musíte najskôr odstrániť ochranný kryt z ventilovej skrinky, potom otočiť hlavovú rukoväť do polohy „max“ a zasunúť ju do zásuvky, kým nezacvakne, alebo ju mierne utiahnuť kľúčom (keď je pripojenie závitové) ). Ak sa hlava termostatu otáča normálne, inštalácia je úspešná..

Postup montáže hlavy

Ventily niektorých výrobcov, ako aj všetky hlavy, majú funkciu prednastavenia. Toto je predbežné obmedzenie rozsahu regulácie teploty, ktorý je v rôznych modeloch implementovaný rôznymi spôsobmi. Napríklad termostat HERZ ARMATUREN je obmedzený pomocou špeciálnych čapov, v iných produktoch je pripevnený kľúč, ktorý fixuje hlavu v určitej polohe..

Prednastavenie pomocou kolíkov

Prevádzkové nastavenie batériového termostatu sa vykonáva pomocou otočného gombíka a čísel (označení). Plynule nastaviteľný rozsah je spravidla 16-28 ° C a v polohe „*“ ventil udržuje teplotu vzduchu na 6-7 ° C, aby nedošlo k odmrazovaniu..

Vysvetlenie ladiacej stupnice

Na záver pár slov o kompatibilite termostatov s liatinovými vykurovacími zariadeniami. V zásade neexistujú žiadne kontraindikácie inštalácie, existujú však pochybnosti o účinnosti termostatov. Liatinové batérie sú masívne a zadržiavajú veľa vody, a preto sú zotrvačné a budú reagovať na automatickú reguláciu s oneskorením. Preto je výhodnejšie umiestniť obyčajný ventil na prívod a vyvažovací ventil na spiatočku.

Inštalácia a nastavenie

Termostat funguje dobre, ak je nainštalovaný v súlade so všetkými pravidlami a s prihliadnutím na niektoré nuansy. Aby bola jeho prevádzka účinná, trvanlivá a správna, je potrebné najskôr poskytnúť voľný prístup, najmä ak ide o mechanické ovládacie zariadenia. Automatický termostatický prvok nesmie byť zakrytý závesmi alebo zástenami radiátorov. Z tohto dôvodu môže mať analýza teplotných výkyvov chyby.

Termostat pre radiátor

Pred priamou inštaláciou termostatu sa z vykurovacieho systému vypustí všetka voda. Pripravte si potrebný inventár a inštalačnú súpravu na pripojenie, pričom nezabudnite na príslušenstvo. Zariadenie musí byť namontované kolmo na polohu panelu chladiča. Stojí za to pamätať, že smer toku tepla sa musí zhodovať so smerom šípky termostatu.

Termostat pre radiátor

Ak je poloha tepelnej hlavy po inštalácii zvislá, ovplyvní to správnu činnosť mechov. Táto nuansa však nemá nič spoločné so zariadeniami s diaľkovým senzorom alebo externou riadiacou jednotkou. Nemontujte termostat na miesto, kde naň budú neustále dopadať slnečné lúče. Okrem toho prevádzka zariadenia nie je vždy správna, ak je jeho umiestnenie v blízkosti veľkých domácich spotrebičov s tepelným žiarením. To isté pravidlo platí pre možnosti skrytého typu, ktoré maskujú vnútorné výklenky, aby sa zvýšila estetická príťažlivosť interiéru miestnosti..

Termostat pre radiátor

Termostat pre radiátor

Ako na to?

Ak počas pripojenia kúrenia v byte alebo dome nedochádza k vykurovaniu, je potrebné termostat úplne otvoriť. Tým sa zabráni deformácii ventilu a upchatiu regulátora. Ak sa inštalácia vykonáva v súkromnom dome s dvoma alebo viacerými poschodiami, práca začína zhora, pretože teplý vzduch vždy stúpa

Je tiež dôležité vziať do úvahy miestnosti, kde sú teplotné výkyvy výraznejšie. Patrí sem kuchyňa, miestnosti zaliate slnkom a miestnosti, kde sa často schádzajú domácnosti.

Bez ohľadu na schému je termostat vždy nainštalovaný na prívodnom potrubí. Kým nie je ventil pripravený, tepelná hlava nie je vybratá z obalu. Horizontálne rúrky sú rezané v požadovanej vzdialenosti od batérie. Ak bol na batériu predtým nainštalovaný kohútik, odpojí sa. Odskrutkujte stopky s maticami z ventilu, ako aj z uzatváracieho prvku. Sú upevnené v zástrčkách vykurovacieho telesa..Termostat pre radiátor

Po montáži je potrubie pripevnené k vodorovným rúrkam stúpačky na vybranom mieste. Ventil je priskrutkovaný k vstupu do batérie a uistite sa, že je jeho poloha vodorovná. Pred ním je možné namontovať guľový ventil

To zjednoduší výmenu termostatu, v prípade potreby zabráni jeho zvýšenému zaťaženiu, čo je dôležité pri prevádzke ventilu ako uzatváracieho ventilu

Ventil je napojený na potrubie dodávajúce chladiacu kvapalinu

Potom otvoria vodu, naplnia ňou systém a skontrolujú tesnosť spojov, čo je dôležité najmä vtedy, keď potrebujete zariadenie vložiť do starých batérií. Nemalo by dôjsť k úniku ani presakovaniu vody

Toto je potrebné odstrániť dotiahnutím bodov ukotvenia. Predvoľte ventil podľa potreby. Za týmto účelom sa poistný krúžok vytiahne späť, potom sa značka zarovná s požadovaným rozdelením. Potom je prsteň uzamknutý.

Ako nastaviť?

Ak je potrebné nastaviť termostat, aby sa predišlo nejasnostiam pri prevádzke snímača, je potrebné najskôr vytvoriť správne podmienky v konkrétnej miestnosti..

Prácu môžete vykonať podľa nasledujúcej schémy:

 • zatvorte okná, dvere, vypnite existujúce klimatizačné zariadenia alebo ventilátory;
 • v miestnosti je umiestnený teplomer;
 • ventil na prívod chladiacej kvapaliny sa úplne otvorí a otáča sa doľava, kým sa nezastaví;

  Termostat pre radiátor

 • po 7-8 minútach sa chladič zatvorí otočením ventilu úplne doprava;
 • počkajte, kým sa klesajúca teplota stane pohodlnou;
 • hladko otvorte ventil, kým nebude zreteľne počuteľný hluk chladiacej kvapaliny, čo naznačuje najpohodlnejšie podmienky pre teplotné pozadie miestnosti;
 • otáčanie sa zastaví, pričom ventil zostane v tejto polohe;
 • ak potrebujete zmeniť komfortnú teplotu, použite regulátor termohlavy.

Inštalácia zariadenia

Proces inštalácie zariadenia je jednoduchý, ale ak ho nechcete vykonávať sami, vždy sa môžete obrátiť na odborníkov.

Termostat pre radiátor

Inštrukcie:

 • Odpojte batériu od systému. Za týmto účelom zatvorte guľový ventil alebo uzatvárací ventil. Potom vypustite vodu z batérie, sfúknite chladič.
 • Vyberte adaptér. Predtým položte na podlahu veľa handier, ktoré absorbujú tekutinu. Telo ventilu zaistite nastaviteľným kľúčom a druhým odstráňte maticu z rúrky adaptéra. Potom vyberte adaptér z tela zariadenia.

  Termostat pre radiátor

Miesto pre inštaláciu

 • Inštalácia adaptéra. Naskrutkujte prevlečnú maticu a golier. V takom prípade niť vopred očistite a zabaľte uzamykacou páskou. Zábal by mal byť v smere hodinových ručičiek, 3-5 krát, potom pásku vyhlaďte. Zostavte adaptér, chladič a rohové matice dohromady.
 • Nasaďte si nový golier. Namontujte objímku a zaslepovaciu maticu na potrubie. Všetky činnosti sa vykonávajú pomocou skrutkovača.
 • Inštalácia termostatu. Upevnite zariadenie v smere šípok. Zatiahnite maticu medzi regulátorom a ventilom, upevnenie sa vykonáva nastaviteľným kľúčom. Súčasne utiahnite maticu. Vykonajte všetky akcie opatrne. Po inštalácii sa presvedčte, či je upevnenie bezpečné..
 • Naplňte batériu vodou.

  Termostat pre radiátor

Proces inštalácie

Bezprostredne pred inštaláciou vypnite napájaciu stúpačku a vypustite vodu z batérií. Až potom môžete pristúpiť k inštalácii. Ten je vyrobený podľa nasledujúceho plánu:

 1. Najprv odrežte potrubie v krátkej vzdialenosti od batérie..
 2. Odpojte čiaru rezu a kohútik (ak existuje) od ohrievača.
 3. Pri použití jednorúrkového vykurovacieho systému musí byť medzi spätným a prietokovým potrubím zvarená prepojka..
 4. Je potrebné demontovať stopky a matice z ventilu regulátora teploty a uzatváracieho ventilu a potom ich zabaliť do zástrčiek batérie.
 5. Zostavte potrubie a zaistite ho na požadovanom (vybranom) mieste.

Ventily a kohútiky

Takéto tvarovky sú výmenníkom tepla uzatváracieho zariadenia. To znamená, že chladič sa nastavuje otáčaním kohútika / ventilu v požadovanom smere. Ak otočíte ventil na doraz o 90 °, prúd vody do batérie už nebude tiecť. Na zmenu úrovne ohrevu ohrievača je blokovací mechanizmus nastavený do polovičnej polohy. Nie všetky kovania však majú takúto príležitosť. Niektoré ventily môžu v tejto polohe po krátkom čase vytekať..

Termostat pre radiátor

Inštalácia uzatváracích ventilov vám umožňuje ručne nastaviť vykurovací systém. Ventil je lacný. Toto je hlavná výhoda takýchto tvaroviek. Navyše sa ľahko obsluhuje a na zmenu mikroklímy nie sú potrebné žiadne špeciálne znalosti. Zamykacie mechanizmy však majú svoje nevýhody, napríklad sa vyznačujú nízkou úrovňou účinnosti. Rýchlosť chladenia batérie je nízka.

Uzatváracie ventily

Používa sa sférický dizajn. V prvom rade je obvyklé ich nainštalovať na vykurovací radiátor, aby bol kryt chránený pred únikom chladiacej kvapaliny. Ventily tohto typu majú iba dve polohy: otvorené a zatvorené. Jeho hlavnou úlohou je odpojiť batériu, ak takáto potreba nastane, napríklad ak hrozí zaplavenie bytu. Z tohto dôvodu sú kohútiky zarezané do potrubia pred chladičom..

Termostat pre radiátor

Ak je ventil v otvorenej polohe, chladiaca kvapalina voľne cirkuluje cez vykurovací systém a vo vnútri batérie. Tieto kohútiky sa používajú, ak je v miestnosti horúco. Batérie je možné z času na čas odpojiť, aby sa znížila izbová teplota..

Guľové ventily však nesmú byť inštalované v polovičnej polohe. Pri dlhšej prevádzke sa zvyšuje riziko úniku v oblasti, kde je umiestnený guľový ventil. Je to spôsobené postupným poškodzovaním uzatváracieho prvku v tvare gule, ktorý je umiestnený vo vnútri mechanizmu..

Ručné ventily

Táto skupina zahŕňa dva typy tvaroviek:

 1. Ihlový ventil. Jeho výhodou je možnosť polovičnej inštalácie. Takéto armatúry môžu byť umiestnené v akejkoľvek vhodnej polohe: úplne otvára / zatvára prístup chladiacej kvapaliny k chladiču, výrazne alebo mierne znižuje objem vody vo vykurovacích zariadeniach. Ihlové ventily však majú aj jednu nevýhodu. Vyznačujú sa zníženou šírkou pásma. To znamená, že po inštalácii takýchto ventilov, dokonca aj v úplne otvorenej polohe, sa množstvo chladiacej kvapaliny v potrubí na vstupe do batérie výrazne zníži..
 2. Regulačné ventily. Sú navrhnuté špeciálne na zmenu teploty zahrievania batérií. Medzi plusy patrí možnosť zmeniť polohu podľa uváženia používateľa. Okrem toho sú tieto armatúry spoľahlivé. Ak sú konštrukčné prvky vyrobené z odolného kovu, ventil nebudete musieť často opravovať. Vnútri ventilu je uzatvárací kužeľ. Keď sa rukoväť otáča v rôznych smeroch, stúpa alebo klesá, čo prispieva k zvýšeniu / zníženiu prietokovej oblasti.

  Termostat pre radiátor

  Termostat pre radiátor

Hlavné typy termostatov

Napriek tomu, že mnohé súčasti rôznych typov termostatov sú zhodné a slúžia rovnakému účelu, stojí za zmienku štyri dnes najbežnejšie odrody:

 1. Termostat mechanického typu. Toto zariadenie má ventil, na ktorom sú použité určité delenia na označenie parametra vykurovania. Chcete nastaviť jeden alebo iný režim vykurovania. Stačí otočiť ventil do požadovanej polohy.
 2. Mechanicko-elektrický termostat, v ktorom môžete otáčaním kolieska nastaviť určitú teplotu. Po dosiahnutí indikátora požadovanej teploty vstúpi do činnosti ďalší mechanizmus zariadenia, ktorý je už zodpovedný za otvorenie alebo zatvorenie ventilu.
 3. Uzatváracie a regulačné ventily vybavené elektrickým pohonom. Druhý komponent hrá úlohu motora, upevneného na termostate v mieste, kde je ventil obvykle umiestnený, a potom funguje v režime určenom majiteľom. To znamená, že ak je detekovaná príliš vysoká izbová teplota, pohon reaguje otvorením jednej alebo druhej časti termostatu..
 4. Elektronický termostat. Podľa princípu činnosti tieto výrobky pripomínajú mechanické vzorky s jediným rozdielom, že režim vykurovania môžete nastaviť stlačením potrebných tlačidiel a zobrazením všetkých požadovaných hodnôt na displeji zabudovanom v zariadení. Pokiaľ ide o náklady, tento termostat je najdrahší zo všetkých vyššie uvedených, presnosť jeho údajov je však maximálna..

  Elektronické zariadenia môžu navyše regulovať teplotu nielen niekoľko hodín, ale aj oveľa dlhšie, čo je obzvlášť výhodné napríklad pre tých majiteľov, ktorí sú doma iba cez deň alebo iba v noci. Táto funkcia zaručuje výraznú úsporu paliva a umožňuje vám vykurovať miestnosť presne vtedy, keď je to potrebné..

Guľové ventily

Ventily sú lacné, ale zároveň neúčinné regulačné zariadenia. Na vstupe do chladiča sú často inštalované guľové ventily, pomocou ktorých je regulovaný prietok vody.

Toto zariadenie však má aj inú funkčnosť – uzatváracie ventily. Ventily sa používajú na úplné uzavretie toku chladiacej kvapaliny v systéme. Napríklad v prípade úniku ohrievača guľové ventily umiestnené na vstupe a výstupe z chladiča umožňujú opravy bez zastavenia dodávky tepla a vypúšťania kvapaliny..

Guľové ventily neregulujú vykurovacie batérie v byte. Majú iba dve polohy – úplne zatvorené a otvorené. Stredná poloha prináša iba škodu.

Termostat pre radiátor

Faktom je, že vo vnútri takého faucetu je guľa s dierou, ktorá vo svojej normálnej polohe nie je ohrozená, ale vo všetkých ostatných situáciách ju pevné častice prítomné v chladiacej kvapaline zomelia a odlomia sa z nej kúsky. Výsledkom je, že kohútik nebude zapečatený a v polohe „zatvorené“ bude voda naďalej prúdiť do batérie, ktorá je v prípade úniku zariadenia plná veľkých problémov.

Ak sa jeden z majiteľov nehnuteľností rozhodol urobiť všetko pre správu radiátorov pomocou guľových ventilov, treba pamätať na to, že by mali byť správne nainštalované.

Táto metóda sa zvyčajne používa v bytových domoch. Ak je vedenie jednorúrkové zvislé, potom teplovodné potrubie vstupuje do miestnosti cez strop a je k nemu pripojený radiátor (prečítajte si: „Správne nastavenie vykurovacích batérií v byte – pohodlie v dome a úspora peňazí“). Potrubie opúšťa druhý vstup do zariadenia a prechádza podlahou do spodnej miestnosti.

V tomto prípade je potrebné ventily správne nainštalovať, pretože inštalácia bypassu je povinná. Obtokové potrubie je potrebné na to, aby keď je prietok kvapaliny k chladiču uzavretý, chladiaca kvapalina naďalej cirkulovala v systéme spoločného domu.

Termostat pre radiátor

V niektorých situáciách je kohútik umiestnený na obtoku, aby zmenil množstvo vody, ktoré ním prechádza, a tým upravil prenos tepla z batérie. Aby sa zabezpečila väčšia spoľahlivosť vykurovacieho systému, sú nainštalované najmenej tri kohútiky: dva budú na radiátore prerušené a budú fungovať normálne a tretie sa stane regulačným.

Tu však nesmieme zabudnúť, v akej polohe sa zariadenia nachádzajú. V opačnom prípade môžete stúpačku úplne zablokovať a nemôžete sa vyhnúť chladu v byte, ako aj nepríjemným predstaveniam so susedmi a zástupcami správcovskej spoločnosti..

Ako si vybrať termostat pre vykurovacie telesá

V krajinách postsovietskeho priestoru sa až 40% energetických zdrojov vynakladá na vykurovanie a vetranie budov, čo je niekoľkonásobne viac ako vo vyspelých európskych krajinách. Otázka úspory energie je akútnejšia než kedykoľvek predtým, najmä na pozadí neustáleho zvyšovania nákladov na energetické zdroje. Jedným zo zariadení, ktoré vám umožňuje ušetriť tepelnú energiu v dome, je termostat pre batériu, ktorého inštalácia môže znížiť spotrebu tepla až o 20%. Na to je však potrebné vybrať správne regulátory pre vykurovací systém a vykonať ich inštaláciu, o ktorej sa bude diskutovať v tomto článku..

Inštalácia termostatu s prihliadnutím na vykurovací systém. Schéma, pokyny, nuansy

Najlepšie je nainštalovať termostat priamo na radiátor – na miesto, kde je chladiaca kvapalina dodávaná do vykurovacieho systému. Zariadenie musí byť umiestnené vo vzdialenosti najmenej 0,8 m od podlahy, najlepšie v horizontálnej polohe, aby sa vylúčil vplyv prúdov teplého vzduchu vychádzajúcich z batérie. Je potrebné poznamenať, že termostat by nemal byť vo výklenku, byť zakrytý závesmi, mriežkami atď. To všetko ovplyvní správnu činnosť zariadenia. Preto, ak nie je možné poskytnúť vhodné podmienky, je lepšie zvoliť termostat s diaľkovým snímačom..

Majitelia jednorúrkového vykurovacieho systému by sa mali postarať o inštaláciu špeciálneho potrubia – obtoku. Tento prepojovací mostík spája priame a spätné potrubie, takže priemer by mal byť o 1 veľkosť menší ako oni. V opačnom prípade je algoritmus inštalácie termostatu pre každý systém rovnaký.

 1. Vypnite zodpovedajúcu stúpačku a odstráňte vodu z radiátorov.
 2. Odrežte vodorovné napájacie potrubia v malej vzdialenosti od batérie.
 3. Odpojte potrubia a uzatváracie ventily od chladiča..
 4. Zaskrutkujte stopky s maticami nového ventilu a termostatu do zástrčiek batérie. Bez ohľadu na vykurovací systém je zariadenie nainštalované na hornom potrubí, ventil na dolnom. V rovnakej fáze by mal byť nainštalovaný obtok – v prípade potreby.
 5. Zostavte potrubie a umiestnite ho na zvolené miesto.
 6. Pripojte potrubie k horizontálnym prívodným potrubiam.

  Termostat pre radiátor

Tipy pred začatím inštalácie

Okrem toho vám chceme dať niekoľko užitočných rád pred inštaláciou zariadenia:

 1. Nezabudnite si prečítať pokyny od výrobcu, pretože inštalácia a konfigurácia každého zariadenia môže mať svoje vlastné charakteristiky, bez toho, aby ste vedeli, ktoré zariadenie môžete pokaziť.
 2. Všetky spoje dobre utesnite, matice príliš neutiahnite, aby ste nepoškodili diely.
 3. Pozrite sa, v akom smere ukazujú šípky na telese termostatu – budú zodpovedať smeru prúdenia chladiacej kvapaliny v systéme.
 4. Ak bude inštalácia prebiehať s jednorúrkovým vykurovacím systémom, nezabudnite zabezpečiť obtoky, inak váš termostat zrazí všetku svoju prácu.
 5. Vyberte miesto na inštaláciu termostatu tak, aby nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu a neboli v blízkosti iné zdroje tepla, napríklad domáce spotrebiče. To umožní nástrojom pracovať presnejšie. Koncepty sú pre nich tiež kontraindikované.
 6. V najchladnejších miestnostiach sa rozhodnite pre elektronické zariadenia, pretože sú citlivejšie..

Ventil je inštalovaný na odpalisku

Pravidlá sú pomerne jednoduché, ale napriek tomu sú veľmi účinné a pomôžu vám ušetriť na kúrení, čím nielen náklady na samotné regulátory, ale aj ich zvýšenie v priebehu času.

Inštalácia termostatu vlastnými rukami

Termostat je možné nainštalovať ručne. Bez ohľadu na typ vykurovacieho radiátora sa inštalácia vykonáva rovnakým spôsobom. Jediná vec, ktorú stojí za zváženie, je typ vykurovacieho systému-jednorúrkový alebo dvojrúrkový. Inštalácia regulátora na jednorúrkový systém sa líši v tom, že medzi priamym a spätným pripojením je potrebné nainštalovať prepojovaciu rúrku, ktorá sa nazýva obtok.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Kroky inštalácie:

 1. Najprv musíte vypnúť prívod horúcej kvapaliny a potom vyliať vodu z ohrievača.
 2. Odrežte vodorovné časti potrubia v určitej vzdialenosti od batérie, odpojte ich.
 3. Uzatvárací ventil sa demontuje, ak bol nainštalovaný na potrubiach, a nie na radiátore.
 4. Ak sa inštalácia vykonáva na vykurovacom systéme s jednou rúrkou, musí byť zváraný prepojka.
 5. Stopky sa vyberú z termostatických a uzatváracích ventilov, ktoré sa potom zabalia do zástrčiek batérie.
 6. V tejto fáze sa postroj zozbiera a nainštaluje na vybrané miesto..
 7. Horizontálne potrubia vychádzajúce zo stúpačky sú spojené s inštalovaným potrubím.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Pravidlá inštalácie termostatu

Nemá zmysel dávať tepelné hlavice na všetky radiátory v miestnosti. Vykurovacie zariadenia, ktorých výkon je 50% alebo viac energie všetkých batérií v miestnosti, by mali podliehať regulácii. To znamená, že ak sú v miestnosti nainštalované dva radiátory, termostat je umiestnený iba na tom, ktorý je výkonnejší.

Termostaty sú vhodné pre všetky typy batérií (hliníkové, oceľové alebo obidve), okrem liatiny. Liatinové radiátory sa dlho zohrievajú a po zablokovaní nosiča tepla dlho držia a sálajú teplo. Termostaty na tomto type radiátora budú neúčinné. Inštalácia zariadenia na reguláciu teploty na liatinovú batériu je strata peňazí a času.

Pozor! Ak je termostat nainštalovaný na batérii pokrytej nábytkom, závesmi, ozdobnou škatuľou alebo obrazovkou, bude neadekvátne odhadovať teplotu v miestnosti. V takýchto situáciách je možné nainštalovať termostat s diaľkovým snímačom. Dosah môže byť 2 – 8 metrov.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Diaľkový senzorový termostat

Okrem dekoratívnych stropov môže adekvátnu činnosť snímača ovplyvniť aj prievan, slnečné svetlo a rôzne blízke elektrické zariadenia (chladnička, ohrievač)..

Odporúčame nainštalovať termostaty predovšetkým do miestností, kde sú teplotné rozdiely najzávažnejšie. Medzi tieto miestnosti patrí kuchyňa (teplota sa zvyšuje v dôsledku pary z varenia, zapnutého plynového sporáka alebo rúry), obývacia izba (kde sa zhromažďuje veľa ľudí), miestnosti, v ktorých sa teplota zvyšuje kvôli priamemu slnečnému žiareniu.

Nastavenie termostatu. Profesionálne odporúčania

Aby termostat fungoval dlho a správne, nastavenie sa vykonáva bezprostredne po jeho inštalácii..

Kroky na nastavenie termostatu:

 1. Zatvorte dvere a okná v miestnosti, nastavte teplomer na požadovanú úroveň.
 2. Otočte gombík termostatu doľava, kým sa nezastaví, čím sa otvorí plný prístup k horúcej vode.
 3. Počkajte, kým teplota stúpne o 5-6 stupňov Celzia.
 4. Otočte ventil úplne v opačnom smere (doprava). Miestnosť sa postupne ochladí.
 5. Hneď ako teplota dosiahne optimálnu úroveň, ventil sa plynulo otočí doľava. Keď batéria vydáva hluk a jej telo sa zahreje, môžete zastaviť otáčanie, pretože práve táto poloha tepelnej hlavy poskytne pohodlnú úroveň zahrievania..

Procedúra nastavenia termostatu vám umožňuje kalibrovať prístroj. Je to rovnaké pre takmer všetky zariadenia. Kalibrácia niektorých termostatov sa vykonáva podľa inej schémy, ktorú nájdete podrobne v pase zariadenia.

Vykurovacie radiátory s regulátorom teploty sú teda praktické a ekonomické, najmä pre súkromné ​​domy. Termostaty sa ľahko inštalujú, nevyžadujú dodatočné náklady na údržbu, vytvárajú príjemnú vnútornú klímu a šetria peniaze vynaložené na vykurovanie.

Vlastnosti inštalácie a údržby regulátorov

Termostat pre radiátor

Schéma inštalácie termoregulátora

Po výbere optimálneho modelu termostatu alebo ventilu na úpravu teploty vykurovania by ste mali vykonať ich správnu inštaláciu. Umiestnenie výstuže priamo závisí od jej funkcie a konštrukcie..

Regulačné komponenty sú najčastejšie namontované v potrubí konkrétneho vykurovacieho radiátora. Sú inštalované na prívodnom potrubí alebo na obtoku. Súčasne sa pre pohodlnú reguláciu teploty vykurovacích batérií odporúča dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Zariadenie by nemalo byť pokryté ozdobnými panelmi alebo inými interiérovými predmetmi;
 • Životnosť termostatov do značnej miery závisí od kvality chladiacej kvapaliny. Preto by mal byť pred ním nainštalovaný sieťový filter, ktorý bude chrániť sedlo ventilu pred vodným kameňom;
 • Pri inštalácii regulačného ventilu teploty vykurovania postupujte podľa schémy inštalácie. Na tele zariadenia šípky ukazujú smer pohybu chladiacej kvapaliny;
 • Mnoho termostatov a servo je zapojených do siete. Preto je potrebné zabezpečiť im napájanie..

Pred inštaláciou a ďalšou úpravou vykurovacích batérií v byte si musíte prečítať pokyny výrobcu. Predpisuje inštalačné podmienky pre činnosť konkrétneho nastavovacieho prvku.

Jedným z dôležitých ukazovateľov regulačných ventilov vykurovania bytov je maximálna a minimálna priepustnosť. Musia zodpovedať aktuálnym parametrom systému..

Údržba regulátorov a ventilov

Termostat pre radiátor

Tlakové skúšky sa vykonávajú až po inštalácii regulačných ventilov

Po inštalácii by sa mala vykonať predbežná úprava ventilov na vykurovacích radiátoroch. Na to musí byť teplotný režim prevádzky a tlak v systéme normálny. Potom sa zmenou stupňa zahrievania chladiacej kvapaliny skontroluje činnosť regulačných ventilov. Systém je testovaný v niekoľkých režimoch. Bohužiaľ, nebude fungovať nezávislé nastavenie vykurovania v bytovom dome podľa tejto schémy, pretože spotrebitelia nemajú možnosť zmeniť stupeň ohrevu chladiacej kvapaliny.

V skutočnosti je možné prevádzkyschopnosť konkrétneho prvku skontrolovať iba vtedy, keď je spustené diaľkové vykurovanie. Títo. správna úprava vykurovacích radiátorov v byte sa vykonáva počas vykurovacej sezóny.

Pri spustení systému dodávky tepla musí byť vykurovací systém súkromného domu úplne upravený. Malo by zahŕňať nasledujúce kroky:

 • Kontrola výkonu kohútikov a termostatov;
 • Súlad ich skutočných parametrov s údajmi z pasu;
 • Ak sa počas regulačného nastavenia stupňa zahrievania vykurovacích batérií zistí chybný prvok, musí sa vymeniť.

Okrem toho je potrebné pripomenúť, že na fungovanie systému vplýva množstvo vonkajších faktorov: stupeň tepelnej izolácie domu, klimatické vlastnosti konkrétneho regiónu. Toto je tiež potrebné vziať do úvahy pri regulácii teploty vykurovacieho telesa..

Odporúčania pre majiteľov domov

Ručné ventily sú cenovo dostupné, čo má pozitívny vplyv na ich popularitu medzi domácimi majiteľmi domov. Jedná sa o spoľahlivé a ľahko použiteľné vypínacie zariadenie, ktoré zjednoduší reguláciu vykurovacích radiátorov..

Termostat pre vykurovací radiátor: inštalácia termostatu na vykurovací radiátor vlastnými rukami, odborné rady

Dnes v predaji nájdete desiatky rôznych typov uzatváracích ventilov pre vykurovacie telesá. Prednosť by mali mať nemecké a talianske ventily a regulátory, ktoré sa budú vyznačovať spoľahlivosťou, trvanlivosťou a vynikajúcou kvalitou konštrukcie. Lacné ventily od domácich alebo čínskych výrobcov sú však priemernej kvality a vydržia maximálne jednu alebo dve vykurovacie sezóny, po ktorých budú vyžadovať výmenu..

Termostat pre vykurovací radiátor: inštalácia termostatu na vykurovací radiátor vlastnými rukami, odborné rady

Regulačné ventily sú inštalované pomocou kompresných tvaroviek. Pripojenie závitov k rúrkam zabezpečí, že nedôjde k žiadnym netesnostiam, a v prípade potreby môžete termostat ľahko vymeniť a servisovať. Na utesnenie tvaroviek sa používa ľanová alebo dymová páska..

Inštalácia automatických zariadení

Termostat pre vykurovací radiátor: inštalácia termostatu na vykurovací radiátor vlastnými rukami, odborné rady

Ďalším krokom je odstránenie adaptéra. Predtým je vhodné podlahy niečím zakryť, pretože zvyšok vody v systéme môže zaplaviť susedov. Telo musí byť upevnené kľúčom. Tiež by ste mali odskrutkovať matice, ktoré sú umiestnené na adaptéri a potrubí. Po dokončení demontáže je nainštalovaný nový adaptér. Je umiestnený v konštrukcii a potom sú matice utiahnuté..

Po dokončení inštalácie môžete začať inštalovať nový obojok. Niekedy je odstránenie starého prvku dosť ťažké, preto sa často používa hrubá sila. Potom je termostat nainštalovaný priamo. Je namontovaný na golieri v súlade so smermi šípok. V poslednej fáze musíte systém naplniť a uistiť sa, že nedochádza k úniku..

Spôsoby, ako zvýšiť prenos tepla

Ak vlastník domu potrebuje zvýšiť odvod tepla vykurovacieho systému, bude potrebné staré neefektívne radiátory vymeniť za nové inštalácie alebo podľa toho opraviť batériu..

Na zvýšenie prenosu tepla sa odporúča vykonať nasledujúce kroky:

 • Skontrolujte upchatie potrubí a filtrov. Takáto práca sa vykonáva v lete, čo vám umožňuje vykonávať službu bez odpojenia od vykurovania celého stúpača.
 • Pomocou autonómneho vykurovania môžete zvýšiť teplotu chladiacej kvapaliny. V bytoch s centralizovaným kúrením to však nebude možné..
 • Zmena typu pripojenia batérie môže mať tiež pozitívny vplyv na výkon batérie. Bočné uloženie radiátorov napríklad znižuje vykurovací výkon o 25%..
 • Je možné nainštalovať ďalšie batérie alebo zvýšiť počet sekcií. Takáto práca sa vykonáva výlučne po dohode s inžinierskymi sieťami..

  Termostat pre vykurovací radiátor: inštalácia termostatu na vykurovací radiátor vlastnými rukami, odborné rady

Ako vybrať termostat z batérie?

Za týmto účelom zopakujte vyššie uvedené pokyny. Vzhľadom na to, že tieto činnosti sa vo väčšine prípadov vykonávajú počas opráv v chladnom období, môže byť potrebné vypnúť vykurovací systém. Potom sa chladiaca kvapalina vypustí. Zostáva iba demontovať termostat na vykurovanie, preto sú upevňovacie prvky odskrutkované.

Výrobcovia regulátorov teploty

Nasledujúce značky sú medzi používateľmi obľúbené:

 • Danfoss, ktorá vyrába vlnovcové tepelné hlavy na priame pripevnenie k patentovanému ventilu alebo inštaláciu pomocou adaptéra.
 • Oventrop, ktorá vyrába modely regulátorov s možnosťou nastavenia teplôt v rozmedzí od +7 do +28 stupňov.
 • Termo, spojené s ventilmi pomocou prevlečných matíc.

Zariadenia všetkých výrobcov sa odporúča inštalovať podľa princípu vyvažovacieho ventilu na spiatočke a štandardného na prívode.

Pomocou regulátora pre vykurovací systém môžete nastaviť teplotu v miestnosti, normalizovať mikroklímu a ušetriť na účtoch za vykurovanie počas sezóny. Zariadenia sú vhodné na inštaláciu v chatkách bez trvalého pobytu, bytoch alebo súkromných domoch.

Výrobcovia termoregulátorov. Ako si vybrať produkt

Ak sa rozhodnete kúpiť termostat, nájdete ho takmer v každom obchode, ktorý sa špecializuje na predaj vodovodných a vykurovacích zariadení. Ceny za štandardné mechanické termostaty pre radiátory sú celkom dostupné. Elektronický termostat na vykurovanie vás vyjde oveľa viac.

Na ruskom trhu existuje niekoľko výrobcov zastupujúcich termostaty. Z toho 2 získali väčšiu dôveru zákazníkov.

 1. Najpopulárnejšou je dánska spoločnosť Danfoss, ktorá vyrába zariadenia plnené kvapalinou aj plynom. Cena za prvý je asi 800 rubľov. Plynom plnené sú o niečo drahšie – asi 1 000 rubľov.
 2. Nemecká spoločnosť Oventrop vyrába tekuté regulátory, ktorých cena sa pohybuje od 650 rubľov a viac. Modely s diaľkovým senzorom sú oveľa drahšie – asi 1 500 – 2 000 rubľov.

Pri výbere zariadenia musíte venovať pozornosť skutočnosti, pre ktorú sieť je vhodný. Výrobky s označením RTD-G sú teda v spoločnosti Danfoss vhodné pre jednorúrkové siete a dvojrúrkové vykurovacie systémy bez obehového čerpadla.

RTD-N je použiteľný pre dvojrúrkové siete výškových budov a chát, ak má systém nútený obeh

Výrobky s označením RTD-G sú teda v Danfosse vhodné pre jednorúrkové siete a dvojrúrkový vykurovací systém bez obehového čerpadla. RTD-N je použiteľný pre dvojrúrkové siete výškových budov a chát, ak má systém nútený obeh.

Pred kúpou sa musíte uistiť, že máte certifikáciu a záručnú dobu najmenej 3 roky.

Starostlivo vybraný a správne nainštalovaný termostat na radiátore zlepší vnútornú klímu a ušetrí peniaze, najmä pokiaľ ide o chatu..

V nasledujúcom videu nájdete prehľad termostatov Danfoss:

.

Najspoľahlivejší výrobcovia termostatov

Nie všetky zariadenia od rôznych spoločností je možné nazvať najlepšími, pretože zariadenia sa počas vykurovacej sezóny používajú nepretržite. Aby som našiel ideálnu verziu, prezrel som si mnoho jednotiek a vybral som tie najspoľahlivejšie podľa osobných skúseností, recenzií zákazníkov a znaleckého posudku..

Zohľadnili sa ukazovatele ekonomiky a pomeru cena / kvalita, pretože tieto momenty by ste nemali vynechať, aby ste v priestoroch vytvorili útulnú atmosféru bez dodatočných nákladov..

Techem HKR

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Jednotka je navrhnutá pre vysoko kvalitné a presné nastavenie ventilov vykurovacích zariadení; balenie obsahuje pohodlný displej vybavený podsvietením. Termostat pre batériu pracuje autonómne, za to môžu dve batérie Mignon. Zariadenie okamžite reaguje na zmeny indikátorov nastavených používateľom, všetky režimy je možné jednoducho prispôsobiť potrebám majiteľa domu.

Zabezpečenie je na vysokej úrovni, vďaka neustálemu vlastnému testovaniu možno kópie tejto spoločnosti označiť za najspoľahlivejšie. Za zmienku stoja aj ďalšie funkcie, medzi ktorými bude užitočný režim „dovolenka“, „párty“, nemrznúca zmes a ochrana pred deťmi. Z výhod stojí za to zdôrazniť:

 1. Autonómia.
 2. Univerzálne pripojenie.
 3. Pohodlné zobrazenie.
 4. Skvelá funkčnosť.
 5. Vynikajúci ochranný systém.

Pri čítaní pokynov budú mať niektorí ľudia problémy s čítaním informácií, písmo je veľmi malé. Odborníci berú na vedomie spoľahlivosť akéhokoľvek typu termostatu tejto spoločnosti, preto pri výbere výrobcu Techem nebude používateľ naštvaný.

Valtec

Uhlové termostaty pre vykurovaciu batériu tejto značky sú veľmi obľúbené, ovládanie prietoku chladiacej kvapaliny je veľmi jednoduché. Presnosť nastavenia môže prekvapiť, nesúlad zriedka presahuje 1 stupeň, ale výrobca odporúča nainštalovať zariadenie do radu, kde tlak dosiahne maximálne 10 atm a teplota nepresiahne 110 stupňov.

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Balenie obsahuje polovičný úchop, vďaka tomuto komponentu je možné ho nainštalovať bez zasahovania do potrubného systému. Z výhod je potrebné zdôrazniť nasledujúce:

 1. Kompaktné rozmery.
 2. Jednoduchosť inštalácie.
 3. V prípade poškodenia je možné inštanciu rýchlo opraviť.
 4. Životnosť 30 rokov.
 5. Kvalitatívne komponenty.
 6. Priaznivá cena.

Vzhľadom na princíp činnosti termostatu vykurovacej batérie je zrejmé, že zariadenie je celkom spoľahlivé, vo fáze nákupu musíte byť opatrní, neskúsení používatelia niekedy kupujú chybné výrobky..

Termostat pre batériu: princíp činnosti, výber a inštalácia

Ako izolovať vykurovaciu batériu tak, aby sa neohriala?

Na zníženie úrovne vykurovania miestnosti z radiátora bez nastavovacích zariadení by ste mali použiť tepelnoizolačné materiály. Najprv musíte zabrániť cirkulácii vzduchu v blízkosti vyhrievaných povrchov vykurovacích batérií. Na tento účel môžete použiť obyčajnú fóliu tak, že ňou zabalíte radiátor. Na vrch fóliového povlaku musí byť položená vrstva tepelne izolačného materiálu.

V obytných priestoroch by ste nemali používať materiály ako azbestová tkanina a listový azbest, minerálna vlna a sklolaminát, pretože do ovzdušia vypúšťajú toxické látky, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé.

Na tepelnú izoláciu sa odporúča použiť vlnenú tkaninu s dobrou tepelnou odolnosťou..

Ktoré termostaty sú lepšie?

Voľba termostatu by mala byť založená na type vykurovacieho systému, osobných preferenciách a pridelenom rozpočte..

Najlepšou možnosťou je termostat.

Toto zariadenie má senzory, ktoré analyzujú teplotu a automaticky upravujú úroveň vykurovania radiátora s prihliadnutím na nastavené nastavenia. Rozpočtovejšou možnosťou je nainštalovať regulačný ventil, pomocou ktorého budete musieť teplotu vykurovania ručne nastaviť.

Ako správne naštartovať batériu pri zahrievaní?

Najprv musíte otvoriť ventil na spiatočke. Potom sa batéria začne plniť chladiacou kvapalinou. Nebude však úplne naplnený, pretože je v ňom stále veľa vzduchu. Na jeho odstránenie použite vypúšťací ventil. Po odvzdušnení prebytočných vzduchových hmôt musí byť odtok uzavretý a prívod chladiacej kvapaliny obnovený pomocou spätného ventilu.