Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Čo to je a na čo to slúži?

Tepelný ventil je typ potrubných armatúr. Umožňuje vám udržať danú teplotu v miestnosti optimalizáciou prenosu tepla jednotlivého ohrievača.

Prehľadné informácie

Termostatické hlavice rôznych spoločností s rozsahom prevádzkových teplôt od 0 do 40 stupňov nad nulou umožňujú nastaviť teplotu v miestnosti v rozmedzí od 6 do 28 stupňov. Medzi nimi sú nasledujúce zariadenia:

 • Danfoss living eco, elektronický programovateľný model.
 • Danfoss RA 2994, mechanický typ, vybavený plynovým mechom.
 • Danfoss RAW-K mechanický, líši sa tým, že mech nie je naplnený plynom, ale kvapalinou a je určený pre oceľové doskové radiátory.
 • HERZ H 1 7260 98, mechanický typ, mech je naplnený kvapalinou, zariadenie tejto spoločnosti bude stáť o niečo menej.
 • Oventrop „Uni XH“ a „Uni CH“ s tekutým vlnovcom, mechanicky upravené.

Prečo potrebujete termostatický ventil?

Ventil rieši dve úlohy: udržuje teplotu v miestnosti na príjemnej úrovni a navyše šetrí energiu.

Aby sa však s takýmito funkciami skutočne vyrovnal, musíte pochopiť, v ktorých prípadoch je zariadenie vhodné a ako ho správne nainštalovať..

Ak je v strede zimy potrebné otvoriť okná, aby teplota v miestnosti klesla na prijateľnú úroveň, je rozhodne potrebný termostat. Nepomôže to však, keď sú batérie sotva teplé – môže sa s nimi ešte viac ochladiť..

V druhom prípade je lepšie pokúsiť sa nastaviť teplotu v miestnosti inak: zmeňte objem chladiacej kvapaliny v každom chladiči, opravte činnosť kotla (pre veľkú plochu), vyberte optimálne obehové čerpadlo alebo upravte prevádzkovanie existujúceho..

Konvenčný termostatický ventil

Cena termostatu sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých stoviek rubľov (200-600), takže opätovné vybavenie vykurovacieho systému bude lacné. Existujú však aj drahé modely.

Ako dočasné opatrenie je možné použiť regulačné ventily. Na tieto účely sa však neodporúča používať guľové ventily..

Hlavné funkcie a rozsah

Hlavnou úlohou termostatického ventilu je regulovať prietok chladiacej kvapaliny prechádzajúcej chladičom. Keď zariadenie funguje, v miestnosti sa udržuje požadovaná teplota..

Inštalácia termostatov tohto typu sa odporúča:

 1. V autonómnych vykurovacích systémoch, kde sa na ohrev chladiacej kvapaliny používa kotol na tuhé palivá.
 2. Na potrubiach, ktoré dodávajú horúcu vodu do obytných budov. Voda má tendenciu byť veľmi horúca – bez vodovodného kohútika je vážne riziko popálenia.
 3. V častiach potrubia pred plastovými prvkami: materiál potrubia sa môže prehriať. Ak nainštalujete tepelný ventil, nestane sa to..
 4. V čerpacích a zmiešavacích jednotkách vykurovania (systémy typu „teplá podlaha“).

Klasifikácia a princíp činnosti

Okrem ventilu je tepelná hlava pre vykurovací radiátor úplne zbytočná, pretože v jeho vnútri je snímač, ktorý je vyvolaný zmenou teploty v miestnosti. Komora s vlnovcom obsahuje pevnú, kvapalnú alebo plynnú látku, ktorá mení objem.

Komora je spojená s driekom, ktorý buď úplne zatvorí termostatický ventil, alebo ho otvorí na regulovanú úroveň. Toto je hlavný rozdiel medzi tepelným ventilom a regulačným ventilom, ktoré je možné použiť na mierne zníženie / doplnenie prietoku chladiacej kvapaliny vo vnútri vykurovacieho registra..

Pozor!

Tepelnú hlavu pre vykurovací radiátor s ventilom je možné nainštalovať iba do obtokových systémov jednorúrkových systémov. Keď sa ventil spustí, prietok sa úplne vypne, a preto sa cirkulácia vo vykurovacích okruhoch zastaví. Obtoková obtoková trubica úplne rieši problém.

Do prívodného potrubia chladiva k vykurovaciemu radiátoru sa teda najskôr vyreže ventil, na ktorý je kolmo na prúd tekutiny naskrutkovaná tepelná hlava. Existuje niekoľko úprav tepelnej hlavy:

 • pre jednorúrkové systémy-vyrába obmedzený počet spoločností, napríklad modely RA-G, RTD-G od spoločnosti Danfoss;
 • pre dvojrúrkové systémy – v každom obchode je 97% sortimentu hláv tohto druhu.

2-trubkové hlavy môžete vizuálne rozlíšiť podľa veľkosti nastavovacej čiapky a farby. Zariadenia pre jednorúrkové vykurovacie okruhy sú väčšie, majú sivú, bielu farbu. Červené hlavice malého priemeru vhodné na hlavy pre vysokotlakové a nízkotlakové 2-rúrkové systémy.

Šípky na tele označujú smer toku vykurovacieho média; inštalácia proti šípke je zakázaná. Pri výbere je preto potrebné vziať do úvahy, či horúca voda prúdi zospodu alebo zhora do batérií rôznych miestností bytu..

Princíp činnosti tepelnej hlavy pre vykurovací radiátor je veľmi jednoduchý:

 • používateľ nastaví požadovanú hodnotu teploty vzduchu v miestnosti, pre ktorú je na zariadení stupnica s rozdeleniami (napríklad 21 stupňov zvyčajne zodpovedá hodnote 3);
 • keď teplota stúpne o 1 stupeň, látka vo vnútri mechovej komory sa zahreje, zvýši objem, zatlačte na driek ventilu;
 • prívod teplej vody do batérie bude úplne vypnutý, obeh vo vykurovacích okruhoch však zostane cez obtok;
 • nefunkčný register povedie k zníženiu teploty, zníži sa objem látky v mechu, tlak na drieku zmizne, ventil sa otvorí.

V tomto prípade je technológia regulácie teplotného režimu miestnosti účinná iba pre radiátory s minimálnou zotrvačnosťou. Bimetalové, hliníkové a oceľové batérie sa ochladzujú / zahrievajú rýchlejšie, preto sú optimálne pre automatické úpravy pomocou tepelných hláv. Liatinové radiátory sa dlho zohrievajú, akumulujú teplo, dlhšie chladnú, takže účinnosť úprav tepelnými hlavicami klesá.

V samostatnej publikácii nášho portálu sa môžete dozvedieť o správnom výbere radiátorov pre vidiecky dom, ich vlastnostiach a nevýhodách.

Aby mala tepelná hlava pre vykurovací radiátor maximálnu účinnosť regulácie mikroklímy v miestnostiach, musí byť správne nainštalovaná. Hlavné chyby domácich remeselníkov sú tradične:

 • zvislé umiestnenie na ventile – aby zariadenie nevytŕčalo do strany, nerušilo chôdzu v blízkosti batérie, mokré čistenie, je namontované zvisle, pričom vlnovec je ohrievaný prúdom tepla stúpajúcim z ventilu, hlava by mala byť umiestnená horizontálne smerom von;
 • inštalácia do výklenkov – v uzavretých priestoroch sa znižuje prúdenie, teplo sa hromadí za závesmi, pod okennými parapetmi, teplota spúšťania hlavy sa neodráža správne;
 • inštalácia v dolných prievanoch na parapete – mech je intenzívne chladený ťahom z okna, vetracie otvory, prestáva fungovať.

Uvažuje sa o optimálnom nastavení tepelnej hlavy pre vykurovací radiátor pomocou externého senzora umiestneného na stenách. Priemysel vyrába hlavy s rúrkami do 2 m, čo vám umožňuje normálne odstrániť snímač z ohrievača a prievan z okna.

Samomontáž tepelnej hlavy na vykurovacom radiátore sa musí vykonať na napájacom potrubí po obtoku pred registrom. Na uľahčenie použitia výrobcovia vyrábajú niekoľko typov hláv, ktoré sú klasifikované podľa nasledujúcich funkcií:

 • úprava – manuálne alebo predbežné nastavenia (nastavené inštalatérom špeciálnym kľúčom);
 • montáž – vľavo / vpravo od batérie, axiálna, uhlová, rovná, trojcestná na montáž do bypassu;
 • termočlánok – nástenný senzor, diaľkový ovládač alebo vstavaný mech;
 • pracovná látka vlnovca – rozpočtové parafínové hlavy, kvapalné zariadenia s priemernými nákladmi, drahé plynové termoelementy;

Užitočná rada!

Tepelná hlava v 90% prípadov slúži na zníženie teploty vzduchu. Na vidieckej chate je však možné zvýšiť teplotu inštaláciou hláv s ventilmi na všetky registre. V miestnostiach ďalej od kotla sú tepelné straty vo vykurovacom okruhu maximálne. Preto keď dôjde k prerušeniu dodávky v blízkych registroch, horúca voda lepšie zohreje tie, ktoré sú ďaleko od kotolne..

Účel a rozsah

Tepelný ventil je určený na manuálnu alebo automatickú reguláciu prietoku vykurovacieho média radiátorom alebo distribučným potrubím.

Inštalácia takýchto zariadení sa odporúča:

 1. V autonómnych vykurovacích systémoch, kde je vykurovacie médium realizované kotlom na tuhé palivo.
 2. Na teplovodných potrubiach. Domácu vodu je možné dodávať príliš horúcu (až do 95 ° C) a pri absencii zmiešavacieho kohútika spôsobuje používateľom popáleniny.
 3. Pred plastovými prvkami potrubného systému. Tepelný ventil chráni materiál, z ktorého sú rúry vyrobené, pred prehriatím.

technické údaje

Na preskúmanie uvediem niekoľko základných technických charakteristík termostatických ventilov:

 1. Maximálny pracovný tlak – 1,0 MPa.
 2. Tlakové skúšky pred uvedením do prevádzky – 1,5 MPa.
 3. Maximálna prevádzková teplota – +110 ° C..
 4. Maximálna prípustná teplota okolia – +50 ° C..
 5. Kapacita ventilu – od 1,6 do 2,5 m³ / h.
 6. Rozsah regulácie teploty – + 20 … + 60 ° C..
 7. Čas odozvy – 25 min.
 8. MTBF s manuálnym ovládaním – 8 000 cyklov.

  Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Z akých materiálov sú vyrobené

Na výrobu telesa termostatického ventilu sa používajú kovy odolné voči korózii:

 • Mosadz.
 • Bronz.
 • Nehrdzavejúca oceľ.

Povrchy mosadzných výrobkov sú navyše poniklované a bronzové telo je tiež poniklované alebo potiahnuté vrstvou chrómu.

Výhody a nevýhody

Výhody inštalácie termostatických ventilov do vykurovacieho systému zahŕňajú nasledujúce faktory:

 • Nestálosť zariadenia.
 • Kompaktnosť.
 • Vysoko presné ovládanie teploty.
 • Jednoduché ovládanie a vysoká spoľahlivosť.
 • Estetický vzhľad.
 • Optimálna kombinácia ceny a funkčnosti.

Nevýhody použitia termostatických ventilov sú:

 • Náročné nastavenie.
 • Nebezpečenstvo poruchy tepelnej hlavy pod vplyvom prievanu alebo blízkej rúry.

  Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Exotické

Niekoľko ďalších zariadení sa používa relatívne zriedkavo a je málo známych širokej verejnosti..

 • Termoelektrický pohon radiátorového ventilu je možné použiť s akýmkoľvek škrtiacim ventilom. Jedná sa o externe ovládaný servomotor poháňaný batériami alebo striedavým prúdom.

Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Na fotografii – uzavretý termoelektrický ventil.

 • Vnútorný pružinový ventil pre radiátor je tlmič z nehrdzavejúcej ocele s pružinou, ktorá po zaskrutkovaní priechodnej zátky zatvára kolektor prvého úseku. Účelom jeho inštalácie je obmedziť cirkuláciu cez dolné potrubie zariadenia a zabezpečiť jeho rovnomerné zahrievanie v celom objeme. (Pozrite si tiež článok Potrubie kolektora: funkcie.)

  Klapka obmedzuje cirkuláciu v dolnom potrubí.

 • Radiátorový ventil pre spodné pripojenie – zariadenie na montáž panelových zariadení so spodným pripojením. Obvykle obsahuje pár amerických žien s pevnou vzdialenosťou a škrtiace ventily.

Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Ventil na spodné pripojenie chladiča je vybavený termostatickou hlavicou.

Veľké plochy

Schéma prevádzky trojcestného termostatického zmiešavacieho ventilu pre podlahové vykurovanie

Inštalácia teplej podlahy ako hlavného druhu vykurovania znamená inštaláciu plnohodnotného zmiešavacieho zariadenia, ktoré je schopné rozdeliť toky na dva – teplé podlahové a ústredné kúrenie. To vyžaduje trojcestné termostatické ventily s plným prietokom do systému..

Odborníci odporúčajú nainštalovať jeden spoločný okruh, kde je pracovná tekutina čerpaná čerpadlom. Pri vstupe do vyhrievanej podlahy je vyrezaný zmiešavací ventil. Je ovládaný špeciálnym regulátorom teploty. Medzi obtokom a spiatočkou je nainštalovaný zmiešavací ventil. Senzor v hornej časti ventilu reguluje nastavenú teplotu.

Ak teplota stúpne, zmiešavací ventil vypne spätný tok. K ďalšej cirkulácii pracovnej tekutiny dochádza v tepelných nosičoch teplej podlahy.

Izby s veľkým počtom kontúr

trojcestný podlahový ventil

Ak sa rozhodne vykonávať podlahové vykurovanie na malej ploche, inštalácia plnohodnotného miešacieho zariadenia je nepraktická. Je možné zvoliť alternatívny spôsob miešania.

Kupuje sa špeciálne jednoduché zariadenie na podlahové vykurovanie, ktoré pozostáva z termostatického ventilu s termostatom a dvoch uzatváracích ventilov. Zariadenie je uzavreté špeciálnym boxom. Princíp činnosti zariadenia je nasledujúci:

 • Špeciálne ručné koleso umiestnené v spodnej časti ventilu ovláda počítadlo teploty. Reguluje optimálne teplotné podmienky základne.
 • Skok v nastavenom prahu teploty slúži ako príkaz pre snímač. Zatvorí ventil.
 • Ventil je navrhnutý so snímačom. Je schopný sledovať akékoľvek teplotné výkyvy v atmosfére. Prekročenie prahu nastavenej teploty umožní senzoru zatvoriť ventil.

Inštalácia teplej podlahy ako hlavného druhu vykurovania znamená inštaláciu plnohodnotného zmiešavacieho zariadenia, ktoré je schopné rozdeliť toky na dva – teplé podlahové a ústredné kúrenie. To vyžaduje trojcestné termostatické ventily s plným prietokom do systému..

Odborníci odporúčajú nainštalovať jeden spoločný okruh, kde je pracovná tekutina čerpaná čerpadlom. Pri vstupe do vyhrievanej podlahy je vyrezaný zmiešavací ventil. Je ovládaný špeciálnym regulátorom teploty. Medzi obtokom a spiatočkou je nainštalovaný zmiešavací ventil. Senzor v hornej časti ventilu reguluje nastavenú teplotu.

Ak teplota stúpne, zmiešavací ventil vypne spätný tok. K ďalšej cirkulácii pracovnej tekutiny dochádza v tepelných nosičoch teplej podlahy.

Ak sa montuje základňa s veľkým počtom obrysov, je účelnejšie rozdeliť priestory na určité oblasti. V týchto oblastiach je možné pripojenie k kotlu vykonať buď pomocou trojcestného termostatického ventilu, alebo pomocou špeciálneho zariadenia na podlahové vykurovanie..

Prijateľnou alternatívou je montáž jednej spoločnej miešacej jednotky. Tento prístup vyžaduje, aby bol ventil kompatibilný s regulátorom a aktuátorom. Druhý vám umožňuje rozlíšiť hraničné teploty potrubí. Pracovná tekutina vstupuje do rozdeľovača alebo do spoločného rozdeľovača. Regulácia teploty je v tomto prípade možná pomocou diaľkových tepelných hlavíc.

Dizajn

Existuje široká škála modelov týchto ventilov, ale ich konštrukcia je podobná..

Povinné rozloženie predpokladá nasledujúce prvky:

 • telo je zvyčajne vyrobené z mosadze;
 • mixér používaný ako smerový ovládač;
 • riadiaca páka;
 • ďalšie malé časti vo forme tesnení, matíc a tak ďalej.

Telo ventilu má 2 vstupy a 1 výstup. Tekutina rôznych teplôt vstupuje cez vstupy a cez výstup odchádza, už zahriata na požadovanú teplotu. Vo vnútornej časti tela je mixér, ktorý reguluje smer. Tento prvok funguje odlišne v závislosti od modelu ventilu. Jednoduchá možnosť – v konštrukcii je nainštalovaný pružinový uzamykací prvok, ktorý reaguje na teplotu a podľa toho aj tlak. Ak sa napätie pružiny zvýši, teplota výstupu sa zníži..

Ovládací gombík je potrebný na nastavenie určitej polohy ventilu. S jeho pomocou sa nastaví tuhosť pružiny a upraví sa poloha uzamykacej časti..

Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Život

Väčšina výrobcov uvádza, že konštrukčná životnosť (podlieha prevádzkovým pravidlám) termostatického ventilu je najmenej 15 rokov..

Zariadenie a vlastnosti zariadenia

Zoberme si, ako termostatický ventil funguje a ako funguje.

Zariadenie a princíp činnosti

Termoventil sa skladá z dvoch hlavných jednotiek:

 • Ventil.
 • Termostatická hlavica.

Konštrukcia termostatického ventilu je duté teleso s krytom. Vo vnútri je pohyblivý driek s tesniacim povrchom, ktorý zaisťuje tesné vypnutie sedla ventilu. Stonka je odpružená vratnou pružinou; na jej upevnenie je určený krúžok s podložkou.

Kapota ventilu je vybavená upchávkovou skriňou pozostávajúcou z tesniaceho krúžku a matice. Na drieku je nainštalovaný O-krúžok, ktorý zaisťuje dodatočnú tesnosť..

Tepelný ventil chladiča je k zariadeniam pripojený pomocou polovičného zväzku s poistnou maticou s teflónovou vložkou. K telu zariadenia je pripevnený pomocou prevlečnej matice pomocou tesniaceho tesnenia..

Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

V dutine termostatickej hlavice je vlnovec naplnený termosetovým činidlom a stonkou. Keď teplota stúpa, plnivo v mechu sa rozpína ​​a pôsobí na driek, ktorý zasa prenáša silu cez predĺženie na driek termostatického ventilu. Keď je driek ventilu spustený, vypne prietok chladiacej kvapaliny..

Cirkulácia v chladiči sa spomaľuje, prenos tepla sa znižuje. Na vrátenie drieku je k dispozícii pružinový mechanizmus. Termostatická hlavica je k ventilu pripevnená mosadznou prevlečnou maticou.

Ako funguje tepelný ventil??

Zariadenie sa skladá z dvoch hlavných pracovných prvkov – ventilu a termostatickej hlavice. Prvý je najčastejšie vyrobený z mosadze, niekedy poniklovanej, jeho spodná časť blokuje potrubie a vrch pokračuje tlačnou tyčou a pružinou.

Ventily sú tiež bronzové (poniklované alebo chrómované) a tiež z nehrdzavejúcej ocele. Posledne uvedené sú zriedkavé a drahé..

Čo sa stane vo vnútri ventilu? V hlavovom zariadení je snímací prvok. Nachádza sa v dutine s plynom alebo kvapalinou (mechy).

Kúrenie v tomto prostredí vyvoláva expanziu, prvok je posunutý dopredu, tlačí na driek, pružinu a neskôr na ventil. Tlak určuje stupeň prekrytia.

Zariadenie termostatického ventilu

Na obrázku je zariadenie s kvapalinou v mechu. Plynové termostaty reagujú rýchlejšie na zmeny teploty (5-10 minút), ale sú aj drahšie. Počas prevádzky nie je veľký rozdiel.

Ďalšou súčasťou termostatu je zástrčka alebo gombík so stupnicou. Niektoré zariadenia majú elektronické ovládanie.

Princíp činnosti zariadenia

Pozrime sa podrobnejšie na princíp činnosti termostatických ventilov pre batérie. Mechanika ich pôsobenia schematicky vyzerá takto: keď sa zmení teplota chladiacej kvapaliny alebo prostredia, plyn alebo kvapalina v hlave reaguje na tieto výkyvy..

Snímací prvok pôsobí na prítlačnú tyč a pohybuje sa nahor alebo nadol. Keď sa driek pohybuje nadol, ventil zablokuje tok chladiacej kvapaliny, čím sa zastaví tok tepla a spomalí sa rýchlosť cirkulácie. Batéria nedodáva teplo, takže teplota v miestnosti nestúpa.

A tu je dôležité rozlišovať medzi termostatickým ventilom a regulačným ventilom. Ten môže znížiť priechodnosť ventilu a tým regulovať teplotu batérií.

Ako funguje termostatický ventil

Keď otočíte gombíkom alebo zadáte digitálnu hodnotu na panel, používateľ nastaví počiatočnú hodnotu tlaku v tepelnej hlave, na ktorú sa počas prevádzky „upraví“Regulačný ventil chladiča

Regulačný ventil nemá tepelnú hlavu. Termostat je otvorený alebo zatvorený, je ovládaný tepelnou hlavou, nemení objem chladiacej kvapaliny, ale iba zapína a vypína jej prívod.

Analyzujme princíp činnosti tepelného ventilu na príklade. Zariadenie sme teda nastavili na odporúčanú teplotu 20 stupňov. Obvykle je to trojitý alebo najväčší bod na stupnici regulátora..

Čo sa deje vo vnútri zariadenia? Ak okolitý vzduch zahreje hlavu na 21 stupňov, to znamená, že zvýši nastavenú teplotu o 1 stupeň, stlačí driek, prívod chladiacej kvapaliny do batérie je úplne zablokovaný ventilom.

Radiátor sa nezohrieva, teplota v miestnosti začne klesať. Keď okolitá teplota klesne na 19 stupňov, tepelný ventil sa otvorí a batéria sa začne zahrievať.

Aké systémy sa používajú

Všetko, čo súvisí s termostatmi, sa používa v uzavretých vykurovacích systémoch. Termostatické ventily pre radiátory sa používajú hlavne v dvojrúrkových alebo sálavých vykurovacích systémoch.

V jednorúrkových systémoch sú konvenčné ventily inštalované cez obtok, pomocou ktorého môžete obmedziť tok chladiacej kvapaliny do chladiča..

Ako nainštalovať

Pri výbere ventilu musíte venovať pozornosť parametrom, ako sú indikátory tlaku v systéme (v rozsahu 16-40 bar) a teplotné podmienky (až 180-200 ° C). Tepelné hlavy najvyššej kvality sú vyrobené z materiálov odolných voči korózii, ktoré sú vysoko odolné voči mechanickému namáhaniu..

Termostatický ventil pre radiátor je namontovaný pomocou minimálnej sady pracovných nástrojov podľa štandardnej schémy inštalácie ventilu:

 • vypnutie vykurovacieho systému;
 • inštalácia zariadenia na maximálny prenos tepla;
 • meranie teploty s maximálnou presnosťou;
 • čakanie na vytvorenie stabilnej teploty v miestnosti;
 • zatvorte ventilové zariadenie, počkajte na pohodlný teplotný režim;
 • mierne otvorte termostat na počuteľný hluk prechádzajúceho tepelného nosiča.

V dôsledku toho by sa telo malo výrazne zahriať a mala by sa pamätať na poslednú polohu. Po dokončení inštalačných prác je potrebné regulovať funkčnosť zariadenia v podmienkach zatvorených okien a dverí, ako aj maximálnu izoláciu miestnosti, aby sa úplne eliminoval únik tepla.

Jednoduchá modifikácia regulačného ventilu termostatickou hlavou alebo servopohonom teda poskytuje praktické a pohodlné automatické ovládanie. Prvá možnosť zahŕňa zohľadnenie teploty okolia a druhá – signály riadiaceho zariadenia, reprezentované termostatom, regulátorom.

Názory

Tepelné ventily sú rozdelené do typov podľa nasledujúcich charakteristík:

 • Podľa spôsobu inštalácie – rovný, uhlový, axiálny.
 • Po dohode – mixovanie, vyvažovanie.
 • Podľa typu vykurovacieho systému-pre jednorúrkový alebo dvojrúrkový systém.
 • Podľa typu plniva v mechovom obale termoprvku – parafín, plynná alebo kvapalná látka.
 • Podľa typu termostatického prvku – ručná, mechanická alebo elektronická regulácia s diaľkovým snímačom.

Manuálny

V manuálnych termostatických ventiloch sa driek aktivuje, aby zastavil pohyb chladiacej kvapaliny, keď sa rukoväť otáča v manuálnom režime, ktorý je mimo tela. Otáčaním gombíka môžete meniť tlak v termostatickej hlavici, čo ovplyvní snímací prvok a posunie driek. Môžu byť rovné alebo uhlové.

Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

K dispozícii v dvoch priemeroch otvorov – ½" alebo ¾". Vyznačujú sa jednoduchším dizajnom a nízkou cenou. Hlavnou nevýhodou termostatického ventilu s ručným nastavením je nízka presnosť regulácie teploty a potreba včasného ovládania z ľudskej strany..

Mechanický

Ide o zariadenia s komplexnejšou konštrukciou, schopné automaticky udržiavať daný teplotný režim v miestnosti. Základom ich termostatickej hlavice je mechový kontajner naplnený kvapalinou s vysokým koeficientom tepelnej rozťažnosti..

Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Pri zahrievaní sa kvapalina v mechu rozpína ​​a poháňa stonku tepelnej hlavy. Prenáša silu cez predĺženie na driek termostatického ventilu, ktorý uzatvára prietok chladiacej kvapaliny. Keď sa kvapalina ochladí, proces ide opačným smerom.

Plyn alebo kvapalina

Účinnosť termostatického ventilu závisí od vlastností materiálu v mechu. Plynové termočlánky sú presnejšie a spoľahlivejšie. Reagujú rýchlejšie na zmeny teploty, ale sú ťažšie na výrobu, a preto drahšie.

Tekuté pracujú trochu pomalšie, ale ich výroba je jednoduchšia. K výhodám kvapalných termoprvkov patrí aj vysoká presnosť prenosu vnútorného tlaku vlnovca na vreteno termostatického ventilu..

Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

So senzorom diaľkového ovládania

Tepelné ventily s diaľkovým snímačom sú určené na inštaláciu do radiátorov so spodným pripojením alebo umiestnených vo výklenku. Termostatická hlavica je namontovaná na ventile pomocou závitového spojenia a snímač teploty je pripevnený k stene na akomkoľvek vhodnom mieste. Hlava a snímač sú navzájom spojené kapilárnou trubicou.

Takéto modely udržiavajú teplotu presnejšie, ale za vyššiu cenu ako ostatné..

Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Elektronické

Elektronické tepelné ventily majú väčšie rozmery. V tele zariadenia je zabudovaný elektronický mikroprocesor, ktorý ovláda pohyb tyče; k dispozícii je aj dodatočná priehradka na dve batérie. Jednou z výhod elektronických modelov je širšia funkčnosť. S ich pomocou môžete napríklad v miestnosti nastaviť inú teplotu ráno alebo večer, na každý deň v týždni..

Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Dvojsmerný

Dvojcestný termostatický spätný ventil pre podlahové vykurovanie !!! Pozrite si toto video na YouTube

Dvojcestný termostatický spätný ventil pre podlahové vykurovanie !!!

Dvojcestný termostatický ventil je vylepšenou verziou manuálneho typu. Môže byť hydraulický, pneumatický a elektrický..

Foto - Dvojcestný termostatický ventil

Konštrukcia je jednoduchá, ale schopná účinne regulovať teplotu teploty chladiacej kvapaliny v automatickom režime. Zariadenie je inštalované vo vykurovacom systéme, namiesto ručného ventilu.

Hlavné plusy:

 1. Automatické zníženie teploty kvapaliny;
 2. Jednoduchosť dizajnu a nízka cena;
 3. Jednoduchá inštalácia.

Nevýhody – možnosť nainštalovať ho na potrubia s malou veľkosťou. Ak použijete tento ventil na usporiadanie vykurovania v miestnosti s veľkou plochou, termostat bude fungovať prerušovane. Dvojcestný ventil sa častejšie používa, ak teplé podlahy pôsobia ako dodatočné vykurovanie.

Ventilové zariadenie je mosadzné alebo bronzové telo s jedným alebo dvoma sedlami. Dvojsedlový ventil môže úplne zastaviť tok vody.

Zariadenie je vybavené termostatickou hlavicou so stupnicou. Zmena polohy hlavy sa vykonáva ručne alebo automaticky. Ručne vyrábané modely sú jednoduché a lacné. Modernejšie zariadenia sa spúšťajú automaticky.

Dvojcestný ventil funguje podľa nasledujúceho princípu – chladiaca kvapalina zo spätného potrubia je opäť dodávaná do podlahových potrubí, ale predtým sa spustí zariadenie, ktoré otvára prívod ohriatej vody. V tele sa zmiešajú dva prúdy do požadovaného stupňa, potom sa spustí teplotný senzor a uzávierka automaticky uzavrie otvor horúcim chladiacim médiom..

Ventil sa skladá zo zátky a sedla. Plunžer má tvar valca, ihly a tyče. Je kolmá na pohyb tekutiny.

Trojcestný ventil

Princíp činnosti trojcestného termostatického ventilu pre podlahové vykurovanie – chladená voda zo spiatočky sa mieša s horúcou vodou prichádzajúcou z kotla.

Ventil je určený pre vykurovacie systémy, ktoré sú inštalované vo veľkých miestnostiach. Majú rovnaké výhody ako dvojcestné ventily. Zvlášť stojí za zmienku – pohodlie pri úprave teplotného indexu vody pre podlahové vykurovanie.

Foto - Trojcestný termostatický ventil

Tento ventil termostatu má však aj mínus – ak je termostat spustený, ventil sa úplne otvorí, čím sa horúca chladiaca kvapalina dostane do obvodov. A to môže spôsobiť prehriatie vykurovacieho systému a dokonca aj prasknutie potrubia. Navyše má nižšiu prietokovú kapacitu ako obojsmerný žeriav..

Trojcestné termostatické zmiešavacie ventily sú k dispozícii z mosadze a bronzu. Sú vybavené tepelnou hlavou alebo termostatom, môžu mať elektrický pohon alebo servopohon. Konštrukcia je žeriav s dvoma vchodmi a východmi. Vnútri tela je zmiešavacia komora, na ktorej je termostat s regulátorom, na ktorom je digitálny panel. Tepelný ventil je pripojený pred rozdeľovač.

Princíp činnosti trojcestného termostatického ventilu:

 • ohriata voda sa pohybuje pozdĺž pravých a predných trysiek – ak jej stupeň zahrievania spĺňa požadované parametre;
 • ak teplota kvapaliny stúpa alebo klesá, potom termostat vstúpi do prevádzky, uvedie stonku do pohybu, v dôsledku čoho sa do horúcej vody pridá chladená voda;
 • po dosiahnutí nastavenej teploty sa predný otvor úplne otvorí.

Malo by sa povedať, že keď je zariadenie zapnuté, napätie prietoku vody sa nezmení. To vedie k rovnomernej zmene teploty kvapaliny dodávanej do potrubia..

Odrody trojcestných ventilov

Všetky termostatické trojcestné ventily na vykurovanie sú rozdelené do 3 typov podľa konštrukcie a princípu činnosti:

 • miešanie;
 • delenie;
 • prepínanie.

Účel každej z troch odrôd možno posúdiť podľa názvu. Prvý typ ventilu zmiešava dva prúdy nosiča tepla s rôznymi teplotami, druhý sa oddeľuje a tretí sa zaoberá prepínaním vody medzi 2 vedeniami. Externe ich nie je ťažké rozpoznať, spravidla je princíp činnosti znázornený na puzdre vo forme obrázku. Takto vyzerá trojcestný zmiešavací ventil:

Typový štítok Herz jasne ukazuje miešanie 2 prúdov, čo znamená, že ide o zmiešavací ventil.

Podobné označenie sa nachádza na deliacom prvku. Pokiaľ ide o spínacie ventily, na ich tele nemusí byť obraz, ale existujú výrazné vonkajšie rozdiely v tvare..

Miešaním alebo rozdeľovaním prietokov sa dosiahne optimálna teplota chladiacej kvapaliny dodávanej do radiátorov vykurovacieho systému alebo obvodov podlahového vykurovania. Spínanie sa používa v plynových dvojokruhových kotloch, keď sa ohrievaná voda musí striedavo posielať do rôznych výmenníkov tepla.

Metódou miešania

Miešacie kohútiky na podlahové vykurovanie v závislosti od spôsobu miešania sú:

 • S funkciou termostatu – pomocou neho je možné dosiahnuť a udržať požadovaný stupeň ohrevu chladiacej kvapaliny, pretože zariadenie je schopné regulovať oba prietoky (ohrievané aj chladené). Termostat v mixéri, ktorý reaguje na úroveň zahrievania kvapaliny, otvára alebo zatvára otvory, cez ktoré sa dodáva ohrievaná alebo chladená chladiaca kvapalina. Mechanizmus je navyše navrhnutý tak, aby pri nedostatku studenej vody automatizácia vypína prúd horúcich.

Foto - Ventil s termostatom

 • Termostatický – zariadenie je vybavené citlivou tepelnou hlavou, ktorá má externý tepelný senzor, je umiestnená v každom riadku. Ventil funguje tak, že určí teplotu vody a vydá povel pre pohon.

Foto - Termostatický ventil s diaľkovým senzorom

Druhy tepelných hláv

Všetky vyrábané tepelné hlavy je možné podmienene rozdeliť do dvoch typov:

• mechanické, ktorých nastavenie sa vykonáva ručne;

• elektronický, ktorý riadi proces nastavenia v automatickom režime.

Mechanické modely sú malé hlavy s otočným gombíkom. Teplotný rozsah, ktorý je možné ovládať, začína od + 7 ° a dosahuje až + 28 °. Zariadenie poskytuje niekoľko režimov prevádzky. Každé rozdelenie teplotnej stupnice sa rovná 2-5 stupňom.

V elektronických modeloch je celý proces nastavenia automatizovaný. Presnosť nastavenia zodpovedá 1-2 stupňom. Flexibilný riadiaci systém vám umožňuje nastaviť najvhodnejší režim vykurovania.

Ručné hlavy

Ručne ovládané termostatické hlavice podľa princípu činnosti úplne opakujú konvenčný kohútik – otáčanie regulátora priamo ovplyvňuje množstvo nosiča tepla prechádzajúceho zariadením. Tieto regulátory sú spravidla inštalované na oboch stranách chladiča namiesto guľových ventilov. Zmena teploty chladiacej kvapaliny sa vykonáva ručne.

Ručné termostatické hlavice sú najjednoduchšie a najspoľahlivejšie zariadenia, ktoré sa vyznačujú predovšetkým nízkymi nákladmi. Existuje iba jedna nevýhoda – musíte nastaviť termostatický ventil radiátorov v manuálnom režime a zamerať sa iba na pocity.

Aké typy ventilov existujú

Vlastnosti dizajnu nie sú jediným rozdielom medzi modernými termostatickými ventilmi. Tieto prvky sú vyrobené z rôznych materiálov, majú rôzny priemer a spôsoby pripojenia. Zoznámime sa s hlavnými druhmi.

Výrobný materiál

Hlavnou podmienkou je, že materiál, z ktorého je ventil vyrobený, musí byť odolný voči mechanickému namáhaniu a korózii. To je vysvetlené skutočnosťou, že prvok je v neustálom kontakte s tekutinou nosiča tepla..

Materiál, z ktorého je ventil vyrobený, určuje prevádzkové a technické vlastnosti výrobku. Odporúča sa, aby bol ventil vyrobený z medi, mosadze alebo liatiny. Možnosti medi sú drahé, ale vydržia dlho. Vzorky mosadze majú tiež dlhú životnosť a počas prevádzky nespôsobujú ťažkosti. Vo všeobecnosti je pre správnu voľbu lepšie požiadať o radu špecialistov spoločnosti, ktorí nastavia vykurovací systém..

Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Spôsob ovládania

Podľa tohto parametra sa rozlišujú zariadenia dvoch typov:

 • elektrické;
 • Manuálny.

Často je nainštalovaná manuálna verzia, vizuálne podobná bežnému guľovému ventilu. Modernejšie modely s elektrickým plnením sú obľúbené v súkromných domoch – sú ovládané automaticky a rozdeľujú teplo po miestnosti. Nastavenie termostatického ventilu je jednoduché – používateľ nastaví požadovanú teplotu vykurovania pre každú miestnosť a zariadenie dodá pracovnú tekutinu do ohrievača. Ak je to žiaduce, takýto systém je kombinovaný s „teplou podlahou“, ale musíte premýšľať o spôsobe, ako vytvoriť ochranný povlak pre potrubia.

Podľa typu termostatického prvku

Automatické

Princíp činnosti automatického termostatu je založený na nasledujúcej schéme: keď sa teplota vzduchu alebo chladiacej kvapaliny zmení, spustí sa citlivý prvok v termostatickej hlavici. Tlačí na tlačnú tyč – stúpa alebo klesá. Keď je ventil spustený, prietok vykurovacieho média sa vypne, takže tok tepla sa zníži..

Manuálny

Pracujú podľa iného princípu: ovládanie prívodu chladiacej kvapaliny sa vykonáva ručne. Osoba otáča regulátorom, v dôsledku čoho sa mení tlak v hlave. Takéto ventily sú konštrukčne jednoduchšie ako automatické a sú lacnejšie, ale existujú aj nevýhody: presnosť regulácie teploty je relatívne nízka.

So senzorom diaľkového ovládania

Takéto modely sú inštalované na radiátoroch so spodným pripojením. Termostatická hlavica je k ventilu pripevnená pomocou závitového spojenia a snímač teploty je pripevnený k stene. Hlava a snímač sú spojené špeciálnou trubicou. Princíp činnosti je rovnaký ako u bežných automatických.

Zariadenia s diaľkovým senzorom udržiavajú teplotu presnejšie, ale sú drahšie ako obvykle.

Elektronické

Majú komplexnejší dizajn ako manuálne a mechanické. V tele takýchto ventilov je zabudovaný mikroprocesor, ktorý riadi pohyb drieku. Najdôležitejšou výhodou týchto modelov je stabilná prevádzka, široká škála možností, možnosť jemného nastavenia teploty. Môžete napríklad nastaviť konkrétny teplotný režim pre rôzne dni v týždni, dennú dobu atď..

Plyn a kvapalina

Zariadenia sú tiež rozdelené do dvoch skupín v závislosti od charakteristík látky v mechu: plyn a kvapalina (majú rôzne prevádzkové rýchlosti).

Plyn je považovaný za presnejší a spoľahlivejší, navyše rýchlejšie reaguje na zmeny teploty..

Tekuté termostatické ventily pracujú o niečo pomalšie. Súčasne sú jednoduchšie a lacnejšie na výrobu, vyznačujú sa vysokou presnosťou prenosu vnútorného tlaku vlnovca na stonku..

Schéma zapojenia

Keď sme zistili, z čoho ventil pozostáva a na akom princípe funguje, zvážime rôzne schémy jeho pripojenia. Všetko závisí od účelu, na ktorý je nainštalovaný termostatický vyvažovací ventil..

Na čo slúži ventil:

 1. Chráni kotol na tuhé palivá pred účinkami kondenzácie a teplotných šokov, ku ktorým dochádza v dôsledku náhleho výpadku napájania.
 2. Aby sa chladiaca kvapalina cirkulujúca v systéme „teplá podlaha“ neohriala nad +45 stupňov Celzia.
 3. Udržiava požadovanú teplotu chladiacej kvapaliny vo vykurovacom systéme, a tým aj tlak v potrubí.

Na ochranu vykurovacej jednotky na tuhé palivá nie je dovolené, aby sa do jej okruhu dostala chladená voda z vykurovacieho systému. Za týmto účelom je kotol zapojený podľa špeciálnej schémy, ktorá obsahuje nielen zmiešavací ventil, ale aj obtok. Činnosť obvodu je nasledovná: chladiaca kvapalina bude cirkulovať v malom kruhu cez obtok, kým sa generátor tepla nezahreje. Keď teplota dosiahne + 50-55 stupňov Celzia, ventil sa začne otvárať a pridá sa studená voda zo systému. Keď kotol dosiahne prevádzkovú teplotu, obtok sa zatvorí a celý prietok začne pretekať radiátormi.

Podobné funkcie pri pripojení k systému “teplá podlaha”. Čerpadlo cirkuluje chladiacu kvapalinu v okruhu, kým sa neochladí. Hneď ako sa to stane, spustí sa snímač a ventil a do systému sa pridá horúca voda z kotla..

Tento dôležitý detail nachádza uplatnenie aj v potrubí kotla na tuhé palivo a vyrovnávacej nádrže, ktorá plní úlohu tepelného akumulátora. Na jeho účinné zahriatie musí teplota chladiacej kvapaliny dosiahnuť + 70-85 stupňov Celzia, čo je vyššie ako norma pre radiátory. Na zníženie teploty sa používa termostatický ventil. Za týmto účelom je nainštalovaný za nádržou, spárovanou s čerpacím zariadením..

Poznámka! Pri inštalácii zmiešavacieho ventilu by malo byť čerpadlo umiestnené na strane, kde je umiestnené vždy otvorené pripojenie kohútika.

Termostatické spínacie ventily sú často inštalované vo veľkých chatkách s komplexným vykurovacím systémom, s hydraulickým spínačom a rozvodným potrubím. Každý okruh v takejto situácii vyžaduje určitú teplotu. Kotol požaduje najvyššiu hodnotu tepla, preto mu nie je dodávaná žiadna riadiaca teplota. Ale pre ostatných spotrebiteľov nie je dodávaná taká horúca chladiaca kvapalina, takže sú spojené pomocou termostatických ventilov.

Termostatický ventil pre vykurovací radiátor: typy a princíp činnosti ventilov, čo je potrebné a čo je lepšie

Termostatický expanzný ventil so snímačom

Odborníci považujú tento typ tvaroviek za najúčinnejší. Štrukturálne sa skladá z termostatického ventilu a tepelnej hlavy. Teplotná stupnica je vytlačená na plastovom tele hlavy. Vo vnútri puzdra je nádoba s kvapalinou, ktorá reaguje dostatočne rýchlo na zmeny teploty okolia.

Požadovaná teplota sa nastavuje rukoväťou tepelnej hlavy. Hneď ako sa odchýli od zvolenej možnosti, kvapalina sa začne sťahovať alebo expandovať, čím sa aktivuje driek, ktorý otvára alebo zatvára tok chladiacej kvapaliny..

Výhody:

 • zariadenie pracuje v automatickom režime;
 • tepelná energia sa šetrí;
 • estetický vzhľad.

Nevýhodou produktu TRV možno nazvať vyššia cena v porovnaní s mechanickým.

0719407852d343d9e29b18058e36e8d3.jpg

Termostatický ventil s automatickým regulačným snímačom (tepelná hlava)

Aj keď sa vzhľadom na úsporu nákladov armatúry so senzorom vyplatia dostatočne rýchlo.

Môžete si tiež prečítať viac o regulačných ventiloch na elektrickom pohone.

Guľový ventil

Tento typ armatúr možno nazvať termostatom s veľkým roztiahnutím, aj keď je obľúbený pri inštalácii vykurovacích systémov, je lacný a má jednoduchý dizajn. Guľový ventil môže úplne vypnúť prívod chladiacej kvapaliny, plynulé nastavenie je v zásade nemožné. Týmto kohútikom môžete vypnúť prívod teplej vody v celom systéme vrátane radiátorov.

Termostatický mixér

Termostatický zmiešavací ventil je prakticky rovnaký ako konvenčný mixér. Jediným rozdielom je, že termočlánok je uvedený do prevádzky tlakom vody. Vplyvom prietoku vody sa ventil vytlačí a reguluje sa prívod druhého prietoku.

Používaním môžete chrániť seba a svojich blízkych pred skutočnosťou, že voda v sprche alebo vodovodnom kohútiku je príliš horúca alebo studená.

Miešacie aj termostatické ventily sú dosť chúlostivé zariadenia, takže nebuďte príliš horliví v túžbe „utiahnuť“ armatúru ručne, zvládne to aj so samotnou úlohou. Na zaistenie ich správneho fungovania inštaláciou primitívneho filtra na čistenie vody však bude jednoducho potrebné.

6fb37aed045953063afdbff4d04a3c46.jpg

Príklad použitia termostatického zmiešavacieho ventilu v jednotke vykurovacieho systému

Pri výbere termostatického zmiešavacieho ventilu by ste mali vziať do úvahy ich hlavnú funkciu – reguláciu. Stojí za to kúpiť tie modely, ktoré sú vyrobené z odolnejšieho materiálu – bronzu.

Nemali by ste kupovať armatúry s gumovými tesneniami: v lete, keď sú radiátory vypnuté, môže guma vyschnúť, čo povedie k nesprávnej činnosti mechanizmu.

Ideálna teplota do obývačky

Podľa prijatých noriem by teplota vzduchu na úrovni hlavy mala dosiahnuť 20 ℃ a na nohách by mala byť asi 22-24 ℃. Je potrebné poznamenať, že je nemožné vytvoriť také podmienky iba pomocou nástenných ohrievačov. Vzhľadom na zvláštnosti cirkulácie vzduchu budú jeho spodné vrstvy najmenej vyhrievané – bez ohľadu na to, aký druh vykurovania sa používa a ako teplá je miestnosť..

Teplý vzduch v podlahovej oblasti je možné získať iba vtedy, ak sú vykurovacie telesá umiestnené pod podlahovou krytinou. V tomto prípade budete určite potrebovať trojcestný termostatický zmiešavací ventil pre podlahové vykurovanie..

Odrody a výber termostatov

Podľa konštrukcie sú ventily radiátorov rozdelené do 3 skupín:

 • rovný;
 • roh;
 • ako súčasť náhlavnej súpravy na pripojenie vykurovacích zariadení.

uhlový a priamy ventil

Ak je všetko jasné pomocou priamych a uhlových termostatov, potom by sa mala headset povedať samostatne. Umožňuje vám súčasne nainštalovať termostat na batériu a pripojiť ho k rúrkam vychádzajúcim priamo z podlahy. Aj keď cena takejto náhlavnej súpravy vyjde viac ako tradičné rúrkové vložky, ale také spojenie bude vyzerať oveľa estetickejšie..

Súprava na pripojenie batérie

Pripojenie náhlavnej súpravy k chladiču so vstavaným termostatom

Pre dvojrúrkové systémy s obehovým čerpadlom na vykurovanie je vhodný ktorýkoľvek z uvedených ventilov, jedinou otázkou je, ako pripojiť ohrievač, a z technického hľadiska sú všetky rovnaké. Ďalšou vecou je jednorúrkový obvod, pre ktorý je lepšie kúpiť špeciálny regulátor teploty batérie so zvýšeným prietokovým úsekom sedla. Takéto termostaty majú menší hydraulický odpor, čo je jasne vidieť na obrázku:

Rez tepelným ventilom

Okrem ventilov by ste si mali vybrať aj tepelné hlavy pre batérie a tu je hneď odporúčanie: ventil a hlava by mali byť od rovnakého výrobcu a páriace závity by mali byť rovnaké. Štandardné závity ventilov sú M28 a M30. Vo všeobecnosti nie je výber prevedení hlavy príliš široký – okrem bežných prvkov so vstavaným mechom existujú aj výrobky s elektronickou riadiacou jednotkou a displejom. Tieto termostaty sú programovateľné a je možné ich nakonfigurovať tak, aby počas dňa udržiavali rôzne izbové teploty..

Rada. Pri výbere programovateľnej termostatickej hlavice majte na pamäti, že potrebuje batériu alebo sieťové napájanie. Aby termostat správne fungoval, budete musieť monitorovať prítomnosť napájania.

Programovateľný regulátor

V prípadoch, keď sa plánuje inštalácia vykurovacích zariadení za obrazovky alebo keď sú okná miestnosti pokryté hrubými závesmi, konvenčné termo prvky nemusia fungovať správne. Vzhľadom na slabý pohyb vzduchu v oblasti chladiča sa teplota za obrazovkou a pred ňou môže líšiť o niekoľko stupňov, takže okrem termostatu by ste si mali kúpiť aj externý snímač s kapilárnou trubicou.

Senzor za obrazovkou bude ovládať termostat pomocou kapilárnej trubice so zameraním na správnu izbovú teplotu. Existuje aj pokročilejšia verzia v podobe diaľkového regulátora, ktorý je tiež spojený kapilárnou trubicou. Tu však musíte byť opatrnejší: nie všetky ventily sú vhodné pre tieto tepelné hlavy, preto pri výbere termostatu musíte konzultovať s predajcom.

Odrody hláv

Na záver pár slov o výrobcoch ventilov radiátorov. Objavilo sa ich pomerne veľa, najmä čínskych, ktorých kvalita je viac ako pochybná. Termostaty nasledujúcich značiek sa rozhodne odporúčajú používať, ich spoľahlivosť je nepochybná:

 • DANFOSS;
 • HERZ ARMATUREN;
 • OVENTROP.

Rada. Nemali by ste kupovať ani inštalovať termostaty na všetky radiátory vo vašej domácnosti. Platí pravidlo: aby bola zaistená normálna regulácia, v každej miestnosti je potrebné vybaviť termostatmi iba tie batérie, ktorých celková kapacita je 50% z celkového počtu alebo viac. Jednoducho povedané: s 2 ohrievačmi v miestnosti musí byť ventil inštalovaný na jednom (ktorý je väčší), s 3 – na dvoch radiátoroch atď..

Ako si vybrať

Termostat sa vyberá podľa výkonu vykurovacieho systému. Zariadenie musí:

 1. Odoláva tlaku v rozmedzí 16-40 barov a teplotám do 200 ° С.
 2. Sú vyrobené z materiálov odolných voči korózii, ktoré sú odolné voči mechanickému namáhaniu.
 3. Rovnaký priemer ako veľkosť potrubia.
 4. Zodpovedajte parametrom vlákna na potrubí.

Na čo ešte dávať pozor

Termostatický ventil musí byť zvolený na základe charakteristík vykurovacieho systému. Zariadenie musí byť vyrobené z trvanlivých materiálov odolných voči korózii, vhodných pre priemer potrubia.

Ako si vybrať termostat pre vykurovacie telesá

V krajinách postsovietskeho priestoru sa až 40% energetických zdrojov vynakladá na vykurovanie a vetranie budov, čo je niekoľkonásobne viac ako vo vyspelých európskych krajinách. Otázka úspory energie je akútnejšia než kedykoľvek predtým, najmä na pozadí neustáleho zvyšovania nákladov na energetické zdroje. Jedným zo zariadení, ktoré vám umožňuje ušetriť tepelnú energiu v dome, je termostat pre batériu, ktorého inštalácia môže znížiť spotrebu tepla až o 20%..

Výber tepelného ventilu pre regulátor vykurovania

Pretože je sedlo termostatickej hlavice štandardné, bez ohľadu na jeho úpravu, je potrebné najskôr vybrať samotný ventil..

Je možná možnosť dočasného použitia ventilu v manuálnom režime. Napríklad, ak je nedostatok finančných prostriedkov, môžete si kúpiť vysokokvalitný ventil a nastaviť ho ručne a kúpiť termostatickú hlavicu a nainštalovať o niečo neskôr..

Pri výbere tepelného ventilu na vykurovanie domu by ste mali vziať do úvahy všetky vyššie uvedené parametre:

 • Príslušný ventil sa používa v závislosti od typu vykurovacieho systému (jednookruhový alebo dvojokruhový).
 • Zohľadňuje sa miesto jeho umiestnenia. Pri inštalácii na boku chladiča sa používa priamy ventil. Pri inštalácii zospodu – pod uhlom.
 • Elektronické ventily sa nedostanú do kúpeľne, haly kvôli svojej vysokej citlivosti. Takéto zariadenia efektívne fungujú v chladných miestnostiach, napríklad v rohovej miestnosti..
 • Poloelektronické modely by nemali byť skryté závesmi alebo nábytkom. To znižuje ich citlivosť..
 • Pre batériu so spodným pripojením je lepšie kúpiť termostat s diaľkovým snímačom. Výrobné nastavenia takýchto zariadení sú navrhnuté pre štandardnú výšku horného pripojenia k batérii (60-80 cm). Alternatívne bude možné zariadenie prekonfigurovať.

Poznámka! Senzory s diaľkovým termostatom by ste mali zvoliť, ak je váš radiátor umiestnený vo výklenku, skrytý za zatemňovacími závesmi alebo je zakrytý nábytkom. V takýchto prípadoch nebude vstavané zariadenie schopné efektívne monitorovať teplotu v miestnosti..

Ako nainštalovať termostat na batériu

Prvým odporúčaním nie je umiestniť tepelné hlavy na všetky ohrievače na dohľad. Tu platí pravidlo: radiátory, ktorých celkový výkon je 50% alebo viac zo všetkých v tej istej miestnosti, by mali podliehať regulácii. Napríklad, keď sú v miestnosti 2 ohrievače, potom 1 batéria musí byť vybavená termostatom, ktorého výkon je väčší..

Rada. Ak sa ako vykurovacie zariadenia používajú liatinové radiátory, potom bude udržanie mikroklímy pomocou termostatických ventilov neúčinné. Faktom je, že práca liatinových batérií je veľmi zotrvačná, po zablokovaní toku chladiacej kvapaliny dlho vyžarujú teplo a naopak dlho zrýchľujú. Inštalácia ventilov nedáva zmysel, budete len plytvať časom a peniazmi.

Prvá časť zariadenia – ventil – sa odporúča nainštalovať na prívodné potrubie v okamihu pripojenia radiátora k vykurovaciemu systému. V prípade, že je potrebné rezať do zostaveného systému, bude potrebné demontovať prívodné potrubie. To prinesie určité ťažkosti, ak je spojenie vykonané s oceľovými rúrami, budete potrebovať nástroj na rezanie a závitovanie rúr.

Po inštalácii termostatu na radiátor je tepelná hlava namontovaná bez akéhokoľvek náradia. Stačí len zarovnať značky na telách a zafixovať hlavu v objímke plynulým stlačením. Kliknutie uzamykacieho mechanizmu bude slúžiť ako signál..

Tepelný ventil pre radiátor vykurovania

Inštalácia antivandalského termostatu je o niečo ťažšie, potrebujete na to 2 mm imbusový kľúč. Zarovnaním požadovaných značiek, ako je znázornené na obrázku, musíte stlačiť tepelnú hlavu a šesťhranom utiahnuť upevňovaciu skrutku umiestnenú na boku..

Tepelný ventil pre radiátor vykurovania

Inštalácia diaľkového senzora a regulátora sa vykonáva na časť steny bez vnútorných častí a nábytku a umiestňuje ich vo výške 1,2-1,6 m od podlahy, ako je znázornené na obrázku:

Tepelný ventil pre radiátor vykurovania

Najprv je montážna doska pripevnená k stene hmoždinkami a potom na ňu telo jednoduchým zatlačením zacvakne. Kapilárna trubica je pripevnená k stene plastovými sponami, spravidla sú súčasťou výrobku.

Okrem štandardnej regulácie teploty v hlaviciach je možné termostat nastaviť aj na maximálne a minimálne limity, po prekročení ktorých sa koleso nebude dať otáčať. Za týmto účelom sú na zadnej strane výrobku k dispozícii obmedzovacie kolíky. Jeden z nich musíte vytiahnuť a po odladení systému ho vložiť do otvoru pod zodpovedajúcou značkou:

Tepelný ventil pre radiátor vykurovania

Vlastnosti inštalácie a pripojenia ventilu

Samotné zariadenie je jednoduché, ale osobitnú pozornosť treba venovať inštalácii a kalibrácii termostatického ventilu na radiátoroch. Správna inštalácia zabezpečí presnosť zariadenia..

Aké faktory sa berú do úvahy pri inštalácii? Druh tepelného ventilu-pre jednorúrkové alebo dvojrúrkové. Plus smer pohybu chladiacej kvapaliny – prichádza zospodu alebo zhora.

Smer pohybu chladiacej kvapaliny na ventile

Na samotnom ventile je smer pohybu chladiacej kvapaliny označený šípkou. Podľa tejto značky je potrebné na radiátory nainštalovať termostaty, inak zariadenie nebude fungovať správne.

Teplovodné potrubia sú k batérii dodávané rôznymi spôsobmi. Závisí to od schémy vykurovania. Umiestnenie zástrčiek a termostatov je tiež odlišné. Všeobecné odporúčanie pre väčšinu modelov termostatov je umiestnenie do 40-60 cm od podlahy.

Algoritmus inštalácie je približne nasledujúci:

 1. Odpojte radiátor od vykurovacieho systému a vypustite vodu.
 2. Odstránime tiež časť horizontálneho potrubia a žeriav.
 3. Termostat je možné namontovať aj do veka chladiča, ak je pred ním nainštalovaný uzatvárací ventil. Alebo urobte viazanie do vodorovnej časti potrubia pred batériou.
 4. Dôležitá je tesnosť spojov. Poskytujeme štandardné navíjanie pásky FUM na závitový úsek..

Tradičná schéma zapojenia je nasledovná: obtok – guľový ventil – termostat.

Ďalší bod: existujú systémy, kde sa chladiaca kvapalina pohybuje v rôznych smeroch v rôznych miestnostiach. To platí najmä pre stúpačky v tvare U..

Nuance inštalácie pre jednorúrkové a dvojrúrkové systémy

V jednom potrubí cirkuluje teplá voda jedným potrubím so sériovo zapojenými radiátormi. Potrubie s chladiacou kvapalinou prechádza do hornej časti batérií. Ten prechádza inštaláciou, vychádza zospodu na rovnakú stranu a ide na hlavnú diaľnicu.

Jednorúrkový a dvojrúrkový vykurovací systém

Jednorúrkový CO je považovaný za ideálny pre súkromné ​​budovy a bytový dom do 5 poschodí. V ostatných prípadoch sa odporúča vybaviť dvojrúrkový CO

V jednorúrkovom systéme je termostat umiestnený na neregulovanom obtoku. Tento prepojovací mostík spája rovné potrubie a spätné potrubie, takže horúca voda sa voľne pohybuje po zablokovaní tlaku ventilom..

Podobný prepojovací mostík je možné k rúre privariť svojpomocne, pre ktorý je vhodný kus rúrky s priemerom maximálne 8 cm. V takom prípade musíte na príslušných miestach pripraviť otvory.

Schémy inštalácie termostatu

Štandardné a odporúčané schémy inštalácie termostatu pre jednorúrkové a dvojrúrkové CO. Obrázok ukazuje, ako prepojiť prepojovací (premosťovací) ventil so spodným ventilom

V dvojrúrkovom potrubí chladivo vstupuje do chladiča jednou rúrkou a odvádza sa druhým. Nie je potrebný obtok, na vodovodnom potrubí musí byť nainštalovaný termostatický ventil.

Pravidlá pre úpravu činnosti zariadenia

Po inštalácii musíte prispôsobiť prevádzku zariadenia. Za týmto účelom najskôr zatvoríme okná a dvere – izolovame miestnosť, aby sme vylúčili úniky tepla..

Potom sa správame takto:

 1. Zapnite kúrenie.
 2. Ventil nastavíme do polohy maximálneho prenosu tepla, zmeriame teplotu.
 3. Čakáme, kým sa izbová teplota zvýši o 5 stupňov a stane sa konštantnou.
 4. Zatvoríme ventil a čakáme na príjemnú teplotu.
 5. Potom trochu otvoríme termostat, kým nepočujeme hluk prechádzajúcej vody. Samotný prípad zariadenia by sa mal zahriať.
 6. Poslednú pozíciu si treba zapamätať.

V súkromnom dome je pred úpravou vzduch z batérií nevyhnutne vypustený. V tomto prípade je potrebné dodržať maximálnu presnosť, aby nedošlo k vyvrhnutiu horúcej pary..

Regulácia teploty v miestnosti

Keď sú k kotlu pripojené viac ako tri batérie, každý termostat musí byť otvorený na inej úrovni, aby sa teplo rovnomerne rozdeľovalo do miestností.

Úprava začína najchladnejšou miestnosťou. Na presun do iných miestností je potrebné ho dobre zahriať..

Zariadenie podlahového vykurovania s trojcestným ventilom

Inštalácia podlahového vykurovania s trojcestným termostatickým ventilom je vhodná pre zmiešané vykurovacie systémy. Radiátor (teplota vody 80 g) a vykurovacia podlaha (kvapalina by sa nemala ohrievať nad 50 stupňov).

Vzniká otázka – ako ochladiť vodu z 80 na 50 gramov. Na to je trojcestný termostatický ventil určený. Je pripevnený k prívodnému potrubiu a za ním je zapojené obehové čerpadlo..

Pracovný postup je nasledujúci:

 • použitý chladený nosič tepla je dodávaný z vratného potrubia;
 • v miešacej komore sa zmieša s horúcou kvapalinou na vopred stanovenú úroveň;
 • potom voda prúdi do vetiev podlahy.

Nevýhodou tejto metódy je nemožnosť dávkovania zmesi odpadových vôd, čo vedie k tomu, že do potrubia vstupuje nadmerne zahriate alebo podchladené chladivo. Plus – jednoduchá inštalácia a nízke náklady na vybavenie.

Existujú dve schémy inštalácie vodného podlahového vykurovania s trojcestným termostatickým ventilom, ktoré sa líšia v smere prúdenia:

 • Tvar T (symetrický) – ohrievaná a studená chladiaca kvapalina sa dodáva zo strán, voda sa mieša v strede telesa ventilu a vychádza v strede.

Foto - schéma v tvare T.

 • Asymetrický alebo v tvare L – vyhrievaná kvapalina vstupuje zboku a ochladená zospodu. Miešaná voda vychádza z boku, oproti horúcej.

Foto - schéma v tvare písmena L.

Oba ventily sú kompaktné a široko sa používajú v teplých hydraulických podlahách.

Schémy pripojenia ventilu k vykurovaciemu systému

Keď pochopíte, čo je trojcestný ventil a z čoho pozostáva jeho práca, môžete zvážiť rôzne schémy pripojenia v závislosti od účelu a úlohy prvku pri vykurovaní domu. Inštalácia tepelného zmiešavacieho trojcestného ventilu sa vykonáva v 4 prípadoch:

 1. Chrániť kotol na tuhé palivá pred účinkami kondenzácie a teplotných šokov po náhlych výpadkoch elektrickej energie.
 2. Chladiaca kvapalina v okruhoch podlahového vykurovania sa musí zahriať na 45 ° C, teplotu udržuje zmiešavacia jednotka s trojcestným ventilom.
 3. Na udržanie požadovanej teploty vody v rôznych vetvách systému.
 4. Keď chcete pripojiť nepriamy vykurovací kotol na jednokruhový plynový kotol.

Aby bola vykurovacia jednotka na tuhé palivo chránená pred kondenzáciou, nie je možné umožniť dodávku chladenej vody zo siete radiátorov do nádrže kotla počas jej zahrievania. Na tento účel sa používa nasledujúca schéma zapojenia kotla s obtokom a trojcestným zmiešavacím ventilom:

Okruh funguje takto. Kým sa generátor tepla nezohreje, voda cirkuluje v malom kruhu obtokom. Keď sa chladiaca kvapalina vo vratnom potrubí zahreje na 50-55 ° C, ventil sa začne otvárať a zmieša sa so studenou chladiacou kvapalinou zo systému. Keď ohrievač vstúpi do prevádzkového režimu, obtok sa uzavrie a celý prietok prechádza radiátormi. Táto téma je podrobnejšie popísaná vo videu:

V systéme podlahového vykurovania plní tento prvok rovnaké funkcie. Cirkulačné čerpadlo poháňa chladiacu kvapalinu pozdĺž vykurovacích okruhov, kým sa nezačne ochladzovať. Hneď ako sa to stane, senzor a tepelná hlava budú fungovať, potom trojcestný ventil dodá horúcu vodu z kotla do uzavretého okruhu. Ako je správne nainštalované potrubie podlahového vykurovania, čerpadlo a ventil vlastnými rukami, je znázornené na obrázku:

Čerpadlo cirkuluje vodu po obrysoch teplej podlahy a ventil udržiava svoju teplotu na 35 … 45 stupňoch

Ďalším príkladom použitia a pripojenia tejto dôležitej časti je potrubie generátora tepla na tuhé palivo a vyrovnávacej nádrže s akumulátorom tepla. Na dostatočne rýchle zahriatie musí byť teplota dodávanej chladiacej kvapaliny od 70 do 85 ° C, čo v radiátorovom vykurovacom systéme nie je vôbec potrebné. Trojcestný ventil inštalovaný za nádržou spolu so samostatným obehovým čerpadlom pomáha znižovať ho..

V schéme s tepelným akumulátorom a kotlom TT sa používajú 2 zmiešavacie ventily, z ktorých každý reguluje teplotu vo svojom vlastnom okruhu.

Dôležité. Pri inštalácii zmiešavacieho ventilu nezabudnite, že čerpadlo musí byť umiestnené na strane, kde je umiestnené vždy otvorené pripojenie trojcestného ventilu..

Zložitý vykurovací systém veľkej chaty môže mať veľa spotrebiteľov spojených pomocou hydraulickej šípky a rozdeľovacieho potrubia. Navyše v každom z okruhov je potrebné dodať chladivo s inou teplotou. Najvyššia je potrebná pre nepriamy vykurovací kotol, preto nie sú na jeho prívode žiadne regulačné ventily. Ostatní spotrebitelia potrebujú chladnejšie chladivo, a preto sú pripojené prostredníctvom trojcestných ventilov.

V každom okruhu okruhu je trojcestný ventil, pretože je potrebné pripraviť vodu s rôznymi teplotami. K hrebeňu je priamo pripojený iba kotol na teplú vodu

V schéme s nepriamym vykurovacím kotlom a jednokruhovým plynovým kotlom sa nemôžete zaobísť ani bez trojcestného ventilu. Úlohou prvku je na príkaz regulátora prepnúť prietok chladiacej kvapaliny do cievky kotla TÚV (spustí sa elektrický pohon).

Kým cievka ohrieva kotol, ohrev je neaktívny, pretože ventil prepína prietok medzi 2 vedeniami

Rozpočtové prvky s pevnou teplotou vody

V jednoduchých vykurovacích systémoch vidieckych domov, ktoré získavajú tepelnú energiu z kotla TT, je možné nainštalovať trojcestný ventil zjednodušeného typu, ktorý funguje autonómne. Na prácu nepotrebuje tepelnú hlavu s teplotným snímačom a nie je tam ani tyč. Termostatický regulačný prvok je inštalovaný vo vnútri krytu a je nastavený na určitú teplotu výstupnej vody, napríklad 60 alebo 50 ° C (vyznačené na kryte).

Schéma činnosti a konštrukcia ventilu so vstavaným regulačným prvkom

Tento zmiešavací ventil tohto typu vždy udržuje pevnú výstupnú teplotu chladiacej kvapaliny; toto nastavenie nie je možné zmeniť. Preto je používanie takýchto tvaroviek plus a mínus:

 1. Výhodou sú nižšie náklady ako zostava tepelnej hlavy. Rozdiel je značný – asi 30%.
 2. Nevýhoda – nemôžete regulovať zahrievanie odchádzajúceho nosiča tepla. Keď je prvok z výrobného závodu nastavený na 55 ° C, potom bude vždy dodávať vodu s touto teplotou ± 2 ° C.

Rada. Pred kúpou ventilu zjednodušeného návrhu si pozorne prečítajte technickú dokumentáciu kotla na tuhé palivo, často udáva minimálnu teplotu vratného tepelného nosiča. Viac informácií o použití zmiešavacích ventilov nájdete v samostatnej publikácii..

Ako nastaviť (znova nastaviť)

Všetky termostaty sú nastavené z výroby. Ich nastavenia sú však štandardné a nemusia sa zhodovať s požadovanými parametrami. Ak vám niečo v práci nevyhovuje – chcete, aby bolo teplejšie / chladnejšie, môžete znova nakonfigurovať termostat pre radiátor vykurovania. To sa musí vykonať, keď je vykurovanie spustené. Potrebujete teplomer. Zavesíte ho v mieste, kde budete ovládať stav atmosféry..

 • Zatvorte dvere a dajte hlavicu termostatu do krajnej ľavej polohy – úplne otvorenú. Teplota v miestnosti začne stúpať. Keď bude o 5-6 stupňov vyššia, ako chcete, otočte regulátor úplne doprava.
 • Radiátor sa začne ochladzovať. Akonáhle teplota klesne na hodnotu, ktorá sa vám zdá príjemná, začnite pomaly otáčať gombíkom doprava a počúvajte. Keď počujete, že chladiaca kvapalina je hlučná a chladič sa začína zahrievať, zastavte. Nezabudnite, ktoré číslo je na držadle. Bude potrebné ho nastaviť tak, aby dosiahol požadovanú teplotu..

Nastaviť termostat pre radiátor nie je ťažké. A túto akciu môžete zopakovať niekoľkokrát zmenou nastavení.

Časté chyby pri inštalácii a možné problémy

Prvou chybou je zvislá poloha tepelnej hlavy. Problém je v horúcom kovovom ventile pod hlavou: šíri sa z neho prúd horúceho vzduchu.

Tento vzduch zohreje hlavu a omylom vypne radiátor. Výsledkom je, že batéria je takmer vždy odpojená, miestnosť sa neohrieva. Zariadenie musí byť nainštalované vodorovne („hlavou“ do miestnosti).

Nesprávne nastavenie termostatu

V pokynoch k termostatu diagramy ukazujú, ako a kde ho nainštalovať v rôznych prípadoch, ale neexistuje ani jeden diagram so zvislým usporiadaním. Ak to nefunguje vertikálne, musíte použiť zariadenia s diaľkovými senzormi.

Druhou chybou je umiestnenie termostatu, kde sa teplota líši od skutočnej v miestnosti. Príklad: vo výklenku s batériou. Pri tejto možnosti bude hlava vždy „horúca“.

Významná porucha jeho práce bude tiež prítomná, keď bude umiestnená za hustou tkaninou záclon, pod okennými parapetmi, na okrajoch okenných otvorov.

Ak nie je možné termostat umiestniť inak, opäť pomôže model s externým snímačom. Od bežných zariadení sa líšia prítomnosťou kapilárnej trubice asi 2 metre so snímačom teploty na konci. Takéto zariadenie môžete pripevniť na stenu ďaleko od okna a batérie..

Termostatický ventil s diaľkovým senzorom

Modely so vzdialeným prvkom presnejšie ako konvenčné zariadenia určujú teplotu vďaka svojmu umiestneniu vo vzdialenosti od radiátora, ale stoja aj oveľa viac.

V predaji sú aj hlavy s diaľkovým ovládaním, ktoré je možné nainštalovať kdekoľvek vo vzdialenosti až 15 m od batérie a ventilu. Existujú aj elektronické hlavy, ktoré sú ovládané termopočítačmi..

Termostatický ventil úplne uzavrie prietok vykurovacieho média. Ak v radiálnom vykurovacom systéme robia všetky zariadenia súčasne, budú problémy s kotlom. Možné riešenie – obtokové ventily na obvodoch.

Ak sú v miestnosti 2-3 radiátory, má zmysel dávať na každú batériu termostaty? Bude medzi nimi konflikt? V tomto prípade sa musí vyváženie vykonať pomocou nastavovacích ventilov (guľových ventilov).

Alternatívne spôsoby pripojenia podlahového vykurovania

Existujú aj ďalšie možnosti pripojenia teplých vodných podláh:

 • Pri usporiadaní teplej podlahy v miestnosti, ktorej veľkosť nie je väčšia ako 10 m2, je možné teplotu nastaviť pomocou jednoduchého ventilu. Na zvýšenie úrovne ohrevu je potrebné ventil odskrutkovať, znížiť, utiahnuť. Nevýhoda tejto metódy spočíva v manuálnom nastavení. Keď je okrem toho na jednej strane nainštalovaný aj dvojcestný ventil, nastavenie sa vykoná automaticky, rovnako ako pri použití trojcestného ventilu..
 • Priamo z kotla je možné pripojiť teplú hydraulickú podlahu. Potom je však potrebná prítomnosť generátora tepla, bezpečnostného príslušenstva a čerpadla. Voda z nádrže je dodávaná do kolektorovej jednotky a potom je nasmerovaná na podlahové vetvy, po obídení vedenia sa vracia do kotla. Je potrebné ho prispôsobiť teplote podlahového vykurovacieho média.

Ak je podlahové vykurovanie vybavené podľa tejto schémy, je lepšie nainštalovať kondenzačný kotol, pretože je schopný pracovať v režime s nízkou teplotou a plným výkonom. Bežný kotol pracujúci v nízkoteplotnom režime vyvolá poruchu výmenníka tepla. Pri použití kotla na tuhé palivá je na úpravu teploty potrebný výmenník pufra..

 • Pripojenie vykurovacej podlahy k čerpacej a zmiešavacej jednotke – tento diagram je určený pre spoločný vykurovací systém s radiátorom a podlahovým kúrením. V zmiešavacej jednotke sa odpadová voda zmiešava s horúcou vodou z vykurovacieho zdroja.

Všetky čerpacie a miešacie jednotky majú vyvažovací ventil, ktorý vydáva chladenú kvapalinu. Na výstupe zo zariadenia je teda možné dosiahnuť prísne požadovanú teplotu vody pre reprodukčný systém, čo zvyšuje jeho účinnosť..

Existujú rôzne modely čerpacích a zmiešavacích jednotiek, ktoré sú vybavené: obtokom, ktorý má obtokový ventil, vyvažovací ventil alebo guľové ventily, sú umiestnené na okrajoch čerpadla.

Foto - miešacia jednotka čerpadla

 • Pripojenie podlahy k vykurovaniu z radiátora – to vyžaduje špeciálnu súpravu s obmedzovačmi teploty chladiacej kvapaliny a vzduchu a odvzdušňovacím ventilom. Voda je vedená do podlahového potrubia priamo z vysokoteplotných batérií, tam je ochladená na požadovaný stupeň a je vedená ďalšia dávka. Ale s touto schémou existujú zóny prehrievania.

Pri plánovaní inštalácie podlahy s teplou vodou doma by ste mali vopred premyslieť všetky konštrukčné prvky. A čo je najdôležitejšie, ako sa dosiahne požadovaná teplota chladiacej kvapaliny vo vykurovacom systéme. Čerpacia a miešacia jednotka je samozrejme dokonalejším zariadením, ale stojí to viac a nie každý si ju môže nainštalovať sám.

Tipy pred začatím inštalácie

Okrem toho vám chceme dať niekoľko užitočných rád pred inštaláciou zariadenia:

 1. Nezabudnite si prečítať pokyny od výrobcu, pretože inštalácia a konfigurácia každého zariadenia môže mať svoje vlastné charakteristiky, bez toho, aby ste vedeli, ktoré zariadenie môžete pokaziť.
 2. Všetky spoje dobre utesnite, matice príliš neutiahnite, aby ste nepoškodili diely.
 3. Pozrite sa, v akom smere ukazujú šípky na telese termostatu – budú zodpovedať smeru prúdenia chladiacej kvapaliny v systéme.
 4. Ak bude inštalácia prebiehať s jednorúrkovým vykurovacím systémom, nezabudnite zabezpečiť obtoky, inak váš termostat zrazí všetku svoju prácu.
 5. Vyberte miesto na inštaláciu termostatu tak, aby nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu a neboli v blízkosti iné zdroje tepla, napríklad domáce spotrebiče. To umožní nástrojom pracovať presnejšie. Koncepty sú pre nich tiež kontraindikované.
 6. V najchladnejších miestnostiach sa rozhodnite pre elektronické zariadenia, pretože sú citlivejšie..

Pravidlá sú pomerne jednoduché, ale napriek tomu sú veľmi účinné a pomôžu vám ušetriť na kúrení, čím nielen náklady na samotné regulátory, ale aj ich zvýšenie v priebehu času.

Inštalácia vyvažovacieho ventilu

Termostatický vyvažovací ventil sa používa na hydraulické nastavenie vykurovacieho systému. Poskytuje rovnomerné zásobovanie vodou všetkými vykurovacími zariadeniami. Okrem toho sa hodí na malý okruh na viazanie kotlov na tuhé palivá, ak je uzavretý na vyrovnávacej nádrži. S jeho pomocou je teplota v okruhu udržiavaná najmenej 60 0 С a nie je potrebné usporiadať miešaciu jednotku. Pri tomto usporiadaní musí prietok malého okruhu prekročiť prietok vykurovacieho okruhu. To je zaistené ventilom inštalovaným na napájanie.

Ako správne nasadiť tepelnú hlavu na vykurovací radiátor?

Najlepšou možnosťou by bolo nainštalovať termostatický vyvažovací ventil na každý okruh vrátane podlahového vykurovania a dodávky teplej vody..

Rozdiely a účel tepelného ventilu

Konštrukčne je termostatický ventil pre vykurovací radiátor veľmi podobný štandardnému ventilu. Zariadenie tepelného ventilu obsahuje sedlo a uzatvárací kužeľ, ktoré vám umožňujú otvoriť alebo zatvoriť lúmen, cez ktorý sa chladiaca kvapalina pohybuje. Práve tento princíp je základom činnosti ventilu – nastavením množstva chladiacej kvapaliny môžete ovplyvniť prenos tepla radiátorom.

Ventily inštalované na jednorúrkovom a dvojrúrkovom vedení majú určité rozdiely:

 • Termostatický ventil pre radiátory jednorúrkového systému má nižší hydraulický odpor (spravidla dvojnásobný rozdiel v tejto hodnote), čo umožňuje vyváženie systému;
 • V systémoch s prirodzenou cirkuláciou chladiacej kvapaliny sa spravidla inštalujú rovnaké ventily ako pre jednorúrkové systémy – v dôsledku toho sa zvýši hydraulický odpor, ale porucha systému nebude nasledovať;
 • Na dvojrúrkové vykurovanie sa preto používajú ventily so zvýšeným hydraulickým odporom.

  Ako správne nasadiť tepelnú hlavu na vykurovací radiátor?

  Na výrobu ventilov je možné použiť nasledujúce materiály:

 • Chrómovaný a poniklovaný bronz;
 • Poniklovaná mosadz;
 • Nehrdzavejúca oceľ.

Všetky tieto kovy sú chránené pred koróziou, a preto sa používajú vo vykurovacích systémoch. Najziskovejšou možnosťou je nehrdzavejúca oceľ – dokonale odoláva daným prevádzkovým podmienkam. Jedinou nevýhodou ventilov z nehrdzavejúcej ocele sú ich vysoké náklady..

Mosadzné a bronzové ventily sú bežnejšie a dostupnejšie a majú takmer rovnakú životnosť

Pri výbere takýchto ventilov by ste mali venovať pozornosť výrobcovi – spoločnosti s dobrou povesťou monitorujú kvalitu použitých zliatin, na rozdiel od neznámych spoločností, ktoré vyrábajú výrobky úprimne pochybnej kvality .. Posledným rozdielom medzi ventilmi je typ prevedenia

Existujú priame a uhlové ventily a výber vhodného typu sa vykonáva v závislosti od toho, ako sú v systéme nainštalované radiátory..

Posledným rozdielom medzi ventilmi je typ prevedenia. Existujú priame a uhlové ventily a výber vhodného typu sa vykonáva v závislosti od toho, ako sú v systéme nainštalované radiátory..

Plynové alebo kvapalinové termostaty

Aký je rozdiel medzi vlnovcom naplneným plynom a kvapalinou? Existuje rozdiel a bolo by lepšie o ňom vedieť pri nákupe!

 1. Plynové zariadenia majú dlhú životnosť – asi 20 rokov. Plyn súčasne veľmi hladko reaguje na zmeny teploty, čo nespôsobuje nadmerné ostré zaťaženie zariadenia..
 2. Tekuté naopak pracujú rýchlo, čo má o niečo silnejší vplyv na opotrebovanie pracovných častí, ale umožňuje vám rýchlo reagovať na pokles alebo zvýšenie teploty. Pracujú presnejšie ako plyn.
 3. V kvapalinových termostatoch môže byť snímač diaľkový alebo vstavaný. Ak je vstavaný, zariadenie je umiestnené v horizontálnej polohe, aby sa znížil vplyv konvekčných prúdov z chladiča a potrubí.
 4. Odporúča sa nainštalovať snímače vzdialeného typu, keď je zariadenie zatvorené hrubými závesmi, ktoré ovplyvňujú prenos tepla, termostat je umiestnený zvisle, radiátor je inštalovaný v hlbokom výklenku steny alebo príliš blízko parapetu.

Prispôsobenie produktu

V tejto polohe kvapalina úplne naplní batériu, v dôsledku čoho dôjde k maximálnemu prenosu tepla. Po určitom čase by sa mal výsledok zaznamenať..

Potom sa hlava otočí na doraz v opačnom smere – teplota klesne. Keď teplomer ukazuje hodnoty požadované pre konkrétnu miestnosť, zariadenie sa otvorí, kým nebudete počuť zvuk vody a systém sa začne prudko zahrievať. V takýchto situáciách sa otáčanie hlavy zastaví a fixuje sa jeho poloha..

Je dovolené zvoliť si termostatický ventil podľa osobných preferencií a finančných možností. Na domáce použitie sú optimálne mechanické alebo elektronické zariadenia..

Proces inštalácie pre automatické agregáty

Potom otvorte ventil chladiča umiestnený na prívode vody do systému. Potom sa zatvoria všetky kohútiky. Ďalej musíte adaptér odstrániť. Pred vykonaním týchto manipulácií je potrebné pokryť podlahovú krytinu handrou alebo uterákom. Puzdro musí byť držané nastaviteľným kľúčom a druhým odskrutkujte matice umiestnené na potrubí a adaptéri chladiča. Potom sa jednotka odskrutkuje z tela..

Nastavenie tepelnej hlavy

Potom, čo sa užívateľ zoznámil s dizajnom zariadenia, dozvedel sa, ako funguje tepelná hlava na vykurovacom radiátore, nie je ťažké nastaviť optimálnu mikroklímu v každej miestnosti. Otáčaním gombíka voči stupnici so značkami môžete nastaviť teplotu v rozsahu +5 – +28 stupňov.

Ako správne nasadiť tepelnú hlavu na vykurovací radiátor?

Nastavenie tepelnej hlavy sa vykonáva otáčaním gombíka na digitálnej váhe

V prvom prípade je zaručené, že systém nezmrzne v neprítomnosti majiteľov vo vnútri budovy pravidelnej prevádzky. Maximálna hodnota je pre používateľov považovaná za pohodlnú. Látka, ktorou je mechová komora naplnená, reaguje na zvýšenie / zníženie teploty do 1 stupňa. Preto sa cykly zapínania a vypínania ventilov budú vykonávať pravidelne..

Každý domáci majster si teda môže vybrať a namontovať tepelnú hlavu spolu s ventilom. Aby ste to urobili, stačí vziať do úvahy vyššie uvedené faktory, aby ste sa vyhli veľkým chybám pri inštalácii.

Odporúčania pre inštaláciu

Na tele zariadenia sú šípky označujúce smer pohybu vodných tokov

Toto je tiež dôležité vziať do úvahy pri inštalácii. Pred inštaláciou mechanizmu si prečítajte pokyny od výrobcu.

Konštrukciu je potrebné nainštalovať tak, aby bola umiestnená horizontálne, inak zariadenie nebude fungovať správne pod vplyvom teplého vzduchu z chladiča. Ak je termostatický ventil namontovaný na jednorúrkovom systéme, je potrebné vopred nainštalovať obtoky pod batérie, v opačnom prípade, ak je odpojený jeden radiátor, celá konštrukcia zlyhá..

Elektronické zariadenia, na rozdiel od poloelektronických, nie je vhodné montovať do kuchyne alebo do blízkosti kotolne kvôli ich špeciálnej citlivosti. Odporúča sa inštalovať takéto výrobky do rohových miestností, miestností s nízkymi teplotami atď.

Je dôležité zvážiť niektoré všeobecne uznávané pravidlá:

 • jednotka nesmie byť inštalovaná na miestach s prievanom alebo priamym slnečným žiarením.
 • v blízkosti termostatu je zakázané umiestňovať zariadenia, ktoré vydávajú teplo (ohrievače ventilátora, rôzne domáce spotrebiče).

Zhrnutie

Regulátory je možné regulovať pomocou niekoľkých typov zariadení, ale odborníci sa domnievajú, že najlepším riešením by bolo použitie špeciálnych regulačných ventilov. Takými výrobkami sú ručné kohútiky a automatizované výrobky – termostaty a iba v niektorých prípadoch je možné použiť trojcestný ventil s tepelnou hlavou..

Vo výškových bytoch s centralizovaným vykurovaním je lepšie uprednostniť regulačné ventily alebo trojcestný ventil. Pokiaľ ide o jednotlivé systémy dodávky tepla, potom je problém s tým, ako znížiť teplotu chladiacej kvapaliny vo vykurovacej batérii, vyriešený použitím termostatov.

  Keramické obklady: aplikácia, druhy, inštalácia