Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

O potrebe kúpiť radiátory

Systém ohrevu vody je dnes bežným spôsobom vykurovania obytných budov. To platí pre centrálne systémy aj pre systémy s vlastným kotlom. Nízke náklady na radiátory a komponenty na inštaláciu, jednoduchá inštalácia, možnosť vloženia ďalších jednotiek, napríklad systém „teplej podlahy“ alebo ohrievače vzduchu – to všetko určuje neustálu popularitu radiátora..

V akých prípadoch je potrebné kúpiť radiátory? Po prvé, ak má byť vykurovací systém nainštalovaný od začiatku. Za druhé, ak potrebujete vymeniť staré batérie, ktoré už majú zlý výkon v dôsledku korózie, vnútorných usadenín atď. Aby bol dom teplý a pohodlný, je dôležité vybrať správne vykurovacie zariadenie. Musíte postupovať nielen z množstva, ale aj z charakteristík miestnosti, potrubia a ďalších nuancií. Podrobnejšie o tom budeme diskutovať nižšie. Začnime s hlavnou otázkou, ktorá vzniká pri výbere vykurovacích radiátorov.

Ktorý materiál je spoľahlivejší?

Liatina alebo oceľ? Alebo možno hliník? Bimetalové radiátory – čo to je? Ktorý je lepší? Jednoznačná odpoveď bohužiaľ neexistuje. Všetko závisí od toho, kam chcete zariadenie nainštalovať, koľko rokov ho plánujete používať pred jeho výmenou a koľko ste ochotní minúť. Odporúčame použiť tabuľku.

Klasifikácia radiátorov podľa materiálu výroby

Materiál Popis radiátorov

Liatina

čugun

Každý pozná liatinové batérie, ktoré sa používali v sovietskych časoch vo všetkých bytoch. V niektorých domoch sú stále nainštalované exponáty spred 40 rokov, čo svedčí o ich odolnosti. Skladajú sa z niekoľkých liatinových profilov a používajú sa v vykurovacích systémoch s prirodzenou cirkuláciou. Nie je vhodné pre automaticky riadené systémy. Existuje názor, že liatinové výrobky majú zastaraný dizajn. Dnes však výrobcovia ponúkajú celkom moderné modely, ktoré sa hodia do akéhokoľvek interiéru..

 • Pros: odolný voči vysokému tlaku až do 15 atm; nie je opotrebované mechanickým pôsobením piesku a korozívnych látok; nenáročný na kvalitu vody
 • Nevýhody: veľká hmotnosť; vysoká tepelná zotrvačnosť, ktorá vám neumožňuje rýchlo nastaviť teplotu vykurovania; krehkosť liatiny; majú strach z vodného kladiva; čas od času musíte povrch natrieť

Oceľ

stal

Oceľové radiátory sú rozšírené v súkromných aj bytových domoch. Ochranný povlak na vnútorných stenách zabraňuje korózii a zaručuje dlhú životnosť – viac ako 20 rokov. Podľa návrhu sú modely panelové zvárané z dvoch oceľových plechov, rúrkových a profilových, takže je ľahké vybrať si ten správny do každej miestnosti..

 • Pros: nízke náklady v porovnaní s hliníkom; rýchle zahriatie; odolnosť voči poklesu tlaku; vysoký prenos tepla; rozmanitosť prevedení
 • Nevýhody: náchylnosť na koróziu, pretože vnútorná ochranná vrstva sa časom opotrebuje vplyvom nečistôt vo vode; citlivosť na kvalitu chladiacej kvapaliny; zraniteľnosť zvarových švov voči vodnému kladivu v panelových radiátoroch; dostatočne veľká hmotnosť

Hliník

hliník

Modely sa objavili na trhu vykurovacích zariadení relatívne nedávno – na konci 80. rokov minulého storočia, ale už sa im podarilo obsadiť svoje miesto, pretože získali viac ako polovicu územia z iných zariadení. Ohrev sa vykonáva sálaním tepla a prenosom tepla prúdením. Takéto radiátory sa spravidla kupujú v súkromných domoch, niekedy v bytových domoch, ale podliehajú použitiu čistého chladiva.

 • Pros: nízka hmotnosť; dobrý prenos tepla – 4 krát vyšší ako u liatiny; odolnosť voči vodnému kladivu; hliník sa ľahko tvaruje a vytvára sekcie moderného dizajnu
 • Nevýhody: náchylnosť na koróziu za prítomnosti kovových nečistôt vo vode

Bimetal

bimetall

Bimetalové radiátory spájajú výhody hliníka a ocele. Vonkajšia konštrukcia je vyrobená z hliníka a vo vnútri je oceľová. Životnosť zariadení dosahuje 30 rokov. Skvelé pre bytové domy.

 • Pros: vysoký prenos tepla; nízka hmotnosť; odolnosť voči vysokému tlaku až do 24 atm; odolnosť proti korózii – nízke požiadavky na kvalitu vody; štýlový vzhľad
 • Nevýhody: vysoká cena; citlivosť na prítomnosť kyslíka v chladiacej kvapaline; tendencia hromadiť vklady

Meď

mednyj

Medené radiátory nie sú také bežné ako ostatné spotrebiče. Majú však vysokú účinnosť, ktorá je 5 -krát vyššia ako účinnosť ich liatinových náprotivkov. Odoláva vysokému tlaku až do 16 atm. Sú inštalované v domoch, kde je vykurovací systém vyrobený z medených rúr, pretože nie sú kompatibilné s oceľovými rúrami..

 • Pros: trvanlivosť; šetrnosť k životnému prostrediu – nie je náchylná na tvorbu patogénov; vynikajúci odvod tepla; jednoduchosť prevádzky; odolnosť voči vodnému kladivu
 • Nevýhody: vysoké náklady; nemožno zafarbiť – musia byť skryté za ozdobnými mriežkami

Teraz viete o výhodách a nevýhodách rôznych radiátorov, aby ste sa mohli rozhodnúť, ktorá možnosť je pre vás najlepšia. To však nie je všetko, čo je potrebné pri nákupe zvážiť. Hovorme o parametroch, ktoré by sa mali podrobnejšie študovať.

Spoľahliví výrobcovia

Keď porozumiete technickým parametrom, je zrejmé, ktorý vykurovací radiátor je najvhodnejší pre konkrétnu miestnosť. Potrebujete napríklad hliníkový model s výkonom 1,4 kW so stredovou vzdialenosťou 500 mm a pracovným tlakom 20 atm. Môžete začať hľadať a porovnávať konkrétne modely. Ktorému výrobcovi by ste mali dať prednosť? Poďme na to.

RIFAR je najobľúbenejší medzi modernými domácimi značkami. Spoločnosť ponúka hliníkové a bimetalické radiátory, ktoré sa vyrábajú v regióne Orenburg. Navrhnuté na prevádzku v ruských podmienkach a osvedčili sa v rôznych oblastiach krajiny – od Ďalekého východu po Kaliningrad. Radiátory prechádzajú dvojitými tlakovými skúškami až do 30 atm, majú vysokú pevnosť a spoľahlivosť. Majú záruku 10 rokov. Ďalšou ruskou značkou známou na trhu vykurovacích zariadení od roku 1999 je Elsotherm. Vďaka dvojvrstvovému lakovaniu si výrobky dlho zachovávajú svoj estetický vzhľad. Záruka na hliníkové modely je 15 rokov, na bimetalové – 20 rokov.

radiátor 5

Turecké radiátory sú medzi kupujúcimi obľúbené. Zariadenia COPA sú modely z oceľových panelov s dodatočným rebrovaním a dvojitým ochranným povlakom. Sada obsahuje potrebný montážny materiál pre jednoduchú inštaláciu. Záruka je 2 roky. Liatinové radiátory Demrad sa perfektne zmestia do miestnosti v klasickom alebo vintage štýle – telo je vyzdobené v retro dizajne, v extrémnych častiach sú dokonca kučeravé nohy..

Za zmienku stojí talianske radiátory Royal Thermo, ktoré sa vyrábajú v Rusku. Hliníkové modely sú vyrobené s technológiou PowerShift – pre lepšie prúdenie sú k dispozícii ďalšie zvlnené rebrá. Bimetalové výrobky majú exkluzívny moderný dizajn: niekoľko sekcií je možné spojiť v rôznom poradí. Na výber je z farieb – biela alebo čierna. Talianske radiátory SIRA sú vyrobené technológiou leteckého zvárania TECH 3, vďaka ktorej je konštrukcia veľmi robustná. Maľovanie v 8 stupňoch zaisťuje trvanlivosť povlaku. Na všetky výrobky sa poskytuje 10-ročná záruka..

Vlastnosti rôznych prevedení

Funkčnosť vykurovacích radiátorov je ovplyvnená nielen materiálom, z ktorého sú vyrobené, ale aj ich dizajnom..

Štrukturálne sú batérie tieto:

 • sekčný (blok);
 • stĺpcovitý (rúrkovitý);
 • panel.

Prvé dve možnosti sú súborom niekoľkých prvkov zostavených do jedného ohrievača a treťou je monolitický blok.

Medzi sekčné zariadenia na ohrev vody patria v súčasnosti široko používané hliníkové radiátory. Klasickým príkladom stĺpcového analógu je stará liatinová batéria.

Sekcionálne pripojenie radiátora

Stĺpové radiátory predpokladajú iba bočné pripojenie, zatiaľ čo sekčné a panelové verzie je možné pripojiť zboku a zospodu, stačí vybrať príslušný model

Sekčný radiátor sa skladá z dvoch kolektorov spojených kovovými doskovými blokmi. Voda v nej sa nepohybuje po týchto mostoch. Chladiaca kvapalina najskôr vydá energiu dvojici rúrok a už ohrieva sekcie rebrami.

V stĺpcovom ohrievači majú prepážkové bloky naopak vnútorné dutiny na cirkuláciu vody. A panel je vo všeobecnosti úplne dutý jeden blok.

Vlastnosti výberu vykurovacích zariadení

Teraz ľudia už nepotrebujú skrývať alebo zdobiť radiátory, pretože moderné spotrebiče sa môžu stať dôstojnou ozdobou akéhokoľvek interiéru. Dnes predávané radiátory sa môžu líšiť farbou, veľkosťou, materiálom výroby a všeobecným štýlom prevedenia, takže nebude ťažké vybrať si najvhodnejšiu možnosť..

Pozor! Napriek tomu, že sme zvyknutí na batérie svetlých farieb, prenos tepla čiernych zariadení je približne o ¼ vyšší iba v dôsledku zafarbenia. Aj keď je pri výbere farby lepšie zamerať sa na dizajn domova a osobné preferencie..

Pokiaľ ide o formu, musí byť zjednodušená. Z bezpečnostných dôvodov je vhodné úplne opustiť ostré rohy, najmä ak v dome žijú deti. Pred kúpou sa zoznámte so silnými a slabými stránkami každého z existujúcich typov radiátorov, aby ste zistili, ktorý z nich je pre konkrétnu miestnosť vhodnejší. Prvá vec, na ktorú by ste mali venovať pozornosť, je pracovný tlak nástrojov..

V závislosti od materiálu sú radiátory rozdelené na:

 • hliník;
 • bimetalický (zo zliatin dvoch kovov);
 • liatina;
 • oceľ.
 • Vyššie uvedený tlak, súčiniteľ prestupu tepla, tepelná kapacita, odolnosť voči mechanickému a chemickému poškodeniu, ako aj životnosť závisia od materiálu..

Dávajte tiež pozor na spôsob pripojenia k vykurovacej sieti. Pripojenie môže byť bočné, spodné a univerzálne. Je charakteristické, že všetky tieto spôsoby pripojenia poskytujú moderné radiátory..

Možnosti pripojenia radiátora

Pozor! Ekologická šetrnosť materiálu použitého na výrobu vykurovacích zariadení je tiež veľmi dôležitá. Vnútorné prvky by nemali obsahovať formaldehyd, odporúča sa tiež striekanie vysokokvalitným polymérom na povrch..

Klasifikácia radiátorov podľa materiálov

Liatinové batérie sú považované za pozostatok dávnej doby. Zlyhanie kvôli veľkej hmotnosti a pomalému zahrievaniu. Navyše možnosti liatiny nezabezpečujú zabudovanie regulátora teploty a nedržia farbu dobre..

Vonkajší povlak sa odlupuje. Radiátory musíme pravidelne natierať. Usilovná práca. Vnútro liatinových batérií je porézne. Nečistoty sú upchaté do otvorov. Tým sa v priebehu času zníži odvod tepla..

Moderné možnosti vykurovania radiátorov sú:

 1. Oceľ. Hrúbka kovových radiátorov sa pohybuje od 1,15 do 1,25 milimetra. Pracovný tlak oceľových radiátorov je 6-15 atmosfér. Na zahriatie je dostatok vody s teplotou 110-120 stupňov. Pri liatinových radiátoroch je indikátor o 30 jednotiek vyšší. Oceľové batérie však nemožno dlho uchovávať mimo vody. To znamená, že táto možnosť nie je vhodná pre systémy diaľkového vykurovania. Zváracie body sa pri vodnom kladive rozchádzajú. Oceľové modely navyše nie sú odolné voči korózii, vydržia maximálne 10 rokov a podobne ako liatina sa časom vyšplhajú. Zvlášť silno sa odlupuje farba, ak bola pôvodne nanesená s chybami..

Typy-batérií-vykurovanie-ich-vlastnosti-a-ceny-7

Medzi výhody oceľových výmenníkov tepla patrí rýchle zahrievanie, zvýšená konvekcia, ľahkosť, nízke náklady, kompatibilita s rôznymi materiálmi spojovacích materiálov, možnosť inštalovať regulátory teploty. Navyše je tu výber dizajnov. Priťahuje tiež jednoduchá inštalácia.

 1. Hliník. Ich pracovný tlak je 5-16 atmosfér. Maximálny ohrev vody je 110 stupňov. Hliníkové radiátory majú životnosť až 15 rokov. V tomto období sa však batérie môžu pekne pokrčiť. Hliník je mäkký kov, náchylný na nárazy a iné fyzické vplyvy. To nie je prípad medi. Potrubia z neho nie sú kompatibilné s hliníkovými radiátormi. Okrem toho majú nízku konvekciu, to znamená prenos vnútornej energie nosiča do vonkajšieho prostredia prúdmi a prúdmi.

Aj keď je konvekcia v hliníkových modeloch malá, tepelná vodivosť je vysoká. K vynikajúcemu prenosu tepla prispievajú aj konštrukčné vlastnosti radiátorov. Sú kompatibilné s tepelnými ventilmi a regulátormi, neodlupujú farbu, sú ľahšie ako oceľ a ľahšie sa inštalujú..

 1. Biometalické vykurovacie batérie. Tieto prevedenia sú hybridné. Vnútri sú oceľové alebo medené rúry a zvonku hliníkové. Biometalické batérie vydržia 20 rokov. Pracovný tlak je 18-40 atmosfér a teplota chladiacej kvapaliny je 110-130 stupňov. V prvých rokoch prevádzky môžu radiátory praskať a vytvárať hluk. Je to dôsledok rozdielu v rýchlostiach rozťažnosti ocele, hliníka a medi. Pri vypúšťaní vody môžu jadrá batérií korodovať. V tomto čase vlhkosť a vzduch súčasne pôsobia na vnútorné trubice. Korózia je vylúčená, ak sú vnútorné rúrky medené. Táto možnosť je však drahá.

Biometalické batérie sú bezúdržbové. Modely majú dobrý prenos tepla, pretože hliník sa rýchlo zahrieva a prierez oceľových jadier je minimálny. Štruktúry sú odolné voči tlakovým rázom a fyzikálnym vplyvom. Ďalším plusom je ľahkosť radiátorov. Čo sa týka modelového radu, výber je široký.

Typy-batérií-vykurovanie-ich-vlastnosti-a-ceny-2

Typy radiátorov môžu mať podtypy. Biometalické radiátory sú napríklad 50% alebo 100%. V druhom prípade sú všetky jadrá oceľové, medené. V 50% modeloch sú z nich vyrobené iba zvislé výstužné rúry. Táto možnosť je lacnejšia.

Klasifikácia radiátorov podľa štruktúry

Klasifikácia podľa štruktúry čiastočne súvisí s rozhodnutiami o dizajne. Konfigurácia batérie určuje jej vzhľad a estetiku. K dispozícii na predaj:

 1. Sekčné radiátory. Skladá sa z oddelení, ktoré sú si navzájom podobné. Vo vnútri každého z nich sú 2 až 4 kanály, cez ktoré sa pohybuje chladiaca kvapalina. Sekcie sú navzájom prepojené, preto ich je možné oddeliť, nahradiť. Niekedy je to však iba ilúzia. Lisované batérie sú skladacie. Každá časť pre nich je vyrobená samostatne za podmienok zvýšeného tlaku. Existujú aj radiátory získané extrúziou. Kov je pritlačený určitou šablónou a nadobúda svoj tvar. Výstupom je celá batéria. Navonok podobné vstrekovaniu, ale nedeliteľné, ale lacné.

Skladacie sekcie uľahčujú opravu batérií, umožňujú ich skladanie v súlade s veľkosťou a tepelnými stratami priestorov a v prípade potreby zvyšujú výkon vykurovacích zariadení.

Typy-batérií-vykurovanie-ich-vlastnosti-a-ceny-6

Kĺby medzi ich oddeleniami však môžu pri náhlych tlakových rázoch v systéme unikať a rozchádzať sa. Sekčné radiátory sa navyše ťažko čistia. Prach sa usádza na vnútorných povrchoch oddelení.

 1. Panelové typy vykurovacích batérií. V byte vyzerajú ako jednotlivé štíty, aj keď je predná plocha často rebrovaná. Dva kovové štíty sú zvárané. Okraje sú vzadu pripevnené písmenom P. Tým sa zvýši plocha vyhrievaného povrchu. Rebrovanie štítov tiež hrá nárast v oblasti. Medzi panelmi sú umiestnené zvislé kanály. Prostredníctvom nich cirkuluje chladiaca kvapalina.

O panelové batérie sa dá ľahko starať utieraním rovnomerných povrchov. Nízka zotrvačnosť radiátorov im umožňuje rýchlo reagovať na zmeny teploty. Veľkosti panelových vykurovacích batérií sú rôzne. Radiátor je možné zvoliť v súlade s plochou miestnosti. Plusom sú tiež nízke náklady a ľahkosť panelových modelov..

Na rozdiel od plusov panelových radiátorov existujú mínusy. Batérie sú citlivé na vodné kladivo, nepoužívajú sa vo vysokotlakových systémoch a vyžadujú čisté chladivo. Ten by nemal obsahovať chemické nečistoty, nečistoty.

 1. Rúrkové batérie. Skladajú sa z kovových valcov. Rúrky sú spojené dolným a horným rozdeľovacím potrubím. K dispozícii je 1 až 6 valcov a veľkosť batérií sa pohybuje od 0,3 do 3 metrov. Hrúbka rúrok sa tiež líši. Úroveň prenosu tepla závisí od ich prierezu..

Rúrkové radiátory vydržia až 20 atmosfér prevádzkového tlaku a sú odolné voči poklesu tlaku. Tieto batérie vďačia veľa za silné zvárané spoje. Výhodou je tiež jednoduchá údržba vykurovacích zariadení. Prach sa nehromadí na zaoblených rúrach a valce je ľahké utrieť. Štruktúry majú vysokú konvekciu, takže miestnosti sa rýchlo zahrievajú.

Typy-batérií-vykurovanie-ich-vlastnosti-a-ceny-3

Nevýhody rúrkových batérií sú náchylnosť na koróziu a vysoké náklady. Modely v kategórii sú považované za dizajnérske. Niektoré budovy radiátorov majú podtypy. Panelové batérie sú teda vybité.

Priestor medzi štítmi je čo najtesnejší. To umožňuje umiestnenie zariadení na ťažko dostupných miestach, čo šetrí miesto. Pracovný tlak vybitých batérií však nepresahuje 10 atmosfér..

Klasifikácia podľa charakteru chladiacej kvapaliny

Nosič tepla je látka, ktorá prenáša energiu z kotla na radiátory. Ak v starovekom Ríme používali horúci vzduch z kachlí, potom sú moderné typy vykurovacích batérií v dome alebo v iných priestoroch rozdelené na:

 • voda, kvapalina, v ktorej má vysokú tepelnú kapacitu, neobmedzenú dobu použiteľnosti, je bezpečná a neškodná, ale mrazenie sa rozširuje
 • nemrznúca zmes, kvapalina, v ktorej stráca tekutosť pri nízkych teplotách, ale nerozpína ​​sa, čím sa zachováva integrita radiátorov
 • vykurovacie telesá alebo jednoduchšie elektrické napájanie zo siete

Vykurovacie teleso môžete položiť napríklad do plochého radiátora. Táto možnosť vám umožňuje nebyť závislý od systému ústredného kúrenia. Vodné batérie sú ideálne pre trvalé bývanie. V domoch, ktoré sú na určitý čas studené, sa musíte uchýliť k nemrznúcej zmesi. Stáva sa to napríklad pri mnohých letných chatkách, garážach, skladoch..

Typy-batérií-vykurovanie-ich-vlastnosti-a-ceny-1

Existujú poddruhy batérií na ohrev vody. Sú zaradené do konvenčných a vysoko spoľahlivých. Rozhodujúcimi faktormi sú materiály a kvalita spojov medzi časťami chladiča..

Rozdelenie radiátorov podľa typu inštalácie a miesta prevádzky

Batérie môžete inštalovať na steny alebo podlahy. Rozhodnutie o mieste sa robí vopred, zakúpia sa zodpovedajúce modely. Obvykle sa nazývajú:

 1. Vertikálne. Je to stena.
 2. Horizontálne. Jedná sa o stojace. Radiátory sú identické s konvenčnými, ale sú inštalované na vodorovnom povrchu. Niektoré modely sú prenosné, stačí ich položiť na podlahu. K nemu sú pripevnené ďalšie radiátory. Posledne uvedené poskytujú rovnomerné zahrievanie. Teplo prúdi nahor zo stenových radiátorov a zanecháva studenú vrstvu vzduchu v blízkosti podlahy. Inštalácia horizontálnych ohrievačov však vyžaduje dodávku potrubí skrytých v poteru..

V mieste inštalácie sú batérie rozdelené na bežné, do kúpeľne, priemyselné priestory. Na požiadanie sú k dispozícii aj štandardné a dizajnové modely..

Typy-batérií-vykurovanie-ich-vlastnosti-a-ceny-4

Klasifikácia podľa triedy prestíže

Toto rozdelenie je založené na súhrne ukazovateľov rôznych klasifikácií, založených predovšetkým na štruktúre batérií a materiáloch, z ktorých sú vyrobené. Prideliť:

 • radiátory ekonomickej triedy, medzi ktoré patria panelové, oceľové a liatinové
 • batérie strednej triedy vyrobené z hliníka a biometalu, prierezová štruktúra
 • ohrievače prémiovej triedy, tj rúrkové a umelecké liatiny

Umelecké liatinové odlievanie je vždy individuálnou objednávkou. Takéto modely nie sú k dispozícii na voľný predaj. Rúrkové radiátory sa predávajú, ale len zriedka. Dopyt je nízky kvôli vysokým nákladom. Rúry, mimochodom, môžu byť umiestnené nielen vertikálne, ale aj horizontálne.

Typy-batérií-vyhrievanie-ich-vlastnosti-a-ceny-5

Základné vlastnosti typického radiátora

Bez ohľadu na zložitosť vykurovacieho systému je hlavnou úlohou udržiavať danú teplotu v dome alebo byte. Kľúčovú úlohu v tom zohráva vykurovací radiátor, ktorý vykonáva výmenu tepla medzi vzduchom v miestnosti a nosičom tepla..

Rovnomerné vykurovanie, účinný prenos tepla, udržiavanie mikroklímy a stabilná prevádzka sú hlavnými požiadavkami na vykurovaciu batériu.

Ako si vybrať správnu vykurovaciu batériu

V obytných priestoroch sú nainštalované jednoduché, panelové alebo sekčné párové radiátory, ktoré pri zahrievaní nevypúšťajú toxíny

Hlavné parametre ovplyvňujúce výber konkrétneho modelu:

 • Pracovný tlak systému. Závisí to od toho, či je zariadenie zahrnuté v autonómnej alebo centralizovanej sieti. Je usporiadaný podľa gravitácie alebo povinného princípu. V priemere sa pohybuje od 3 do 10 barov alebo v podobnom rozsahu atmosfér.
 • Tepelná energia. Charakteristika potrebná na výpočet tepelného výkonu potrebného na vykurovanie miestnosti. Je to potrebné aj pre výber jednotlivých komponentov sekčných batérií. Na spracovanie 10 m² je potrebný približne 1 kW.
 • Modularita. Kvalita obsiahnutá v montovaných radiátoroch, ktorá umožňuje montáž a demontáž zariadenia podľa individuálnych požiadaviek.
 • Rýchlosť reakcie na tº. Presnejšie, schopnosť reagovať na zmeny teploty chladiacej kvapaliny. časové obdobie na chladenie a vykurovanie.
 • Možnosť vybavenia automatizáciou. Zariadenia, ktoré monitorujú poveternostné podmienky a samy eliminujú preťaženie vzduchu.

Zariadenia, ktoré sú teraz v predaji, poskytujú voľný obeh chladiacej kvapaliny systémom. Vyznačuje sa odolnosťou proti korózii a atraktívnym vzhľadom.

Ktorú batériu je lepšie vybrať

Sekčné radiátory sa líšia tvarom a veľkosťou sekcií, čím zabezpečujú dodávku potrebného množstva tepelnej energie

Tepelná účinnosť chladiča závisí od povrchu rozptylu energie. Plochý kovový konvektor má oveľa menšiu plochu v porovnaní s profilovým hliníkovým konvektorom rovnakej geometrickej veľkosti. Pretože posledný z nich vyžaruje teplo po celej ploche rebier.

Typy moderných vykurovacích radiátorov

V sovietskej ére nebola otázka, ktorú vykurovaciu batériu lepšie zvoliť, kladená nikdy z jednoduchého dôvodu. Priemysel vyrábal iba dva ich druhy – oceľ a liatinu. Žijeme v šťastnom čase rozmanitosti, technologickej a environmentálnej dokonalosti.

Svetový a domáci priemysel ponúka široký sortiment produktov, z ktorých si môžete vyberať. Existuje niekoľko znakov, podľa ktorých je vhodné rozdeliť vykurovacie batérie..

Radiátory je možné rozdeliť podľa výrobných materiálov:

 • panelové konvektory;
 • liatinové batérie;
 • hliníkové radiátory;
 • bimetalové radiátory.

Podľa konštrukčných vlastností:

 • sekčný;
 • panel.

Každý z týchto typov je najvhodnejší pre svoje prevádzkové podmienky, a preto má svoje vlastné nuansy. Samostatný typ vykurovacích radiátorov je vysoko špecializovaný. Ide o zariadenia určené na riešenie jedného problému, často na úkor celkovej funkčnosti..

Galéria obrázkov Fotografia liatinových spotrebičov pre vykurovacie systémy je odolná proti korózii, dobre udržuje teplo, ale je ťažká a nie je dostatočne pevná vzhľadom na mechanické vplyvy Hliníkové spotrebiče sú ľahšie ako liatinové, ale horšie si uchovávajú teplo. Na zvýšenie prenosu tepla je vytvorený rozvinutý povrch radiátorov.Bimetalové zariadenia pre vykurovacie systémy sú vylepšenou verziou hliníka. Na zvýšenie pevnosti je vnútorná časť puzdra vyrobená zo zliatiny ocele. Oceľové radiátory priťahujú dostupná cena a množstvo modelov rôznych tvarov, veľkostí a objemov. Oceľové spotrebiče sú vybavené vstavaným termostatickým ventilom Klasické liatinové batérie Hliníkové spotrebiče pre vykurovacie systémy Možnosti bimetalových batérií Rozpočtové oceľové panelové radiátory

Podlahové konvektory sú špecializované typy, ktoré sú v poslednej dobe stále obľúbenejšie. Montáž na podlahu, používa sa na veľké zasklievacie plochy.

Ich nevýhody podlahových konvektorov sa vyznačujú obmedzenou účinnosťou, ktorá je odôvodnená ich nízkou výškou, a teda nevýznamnou oblasťou prenosu tepla. Umožňujú však nielen vykurovať miestnosť, ale tiež vytvárať tepelnú clonu proti prievanu a tiež zabraňujú zahmlievaniu okien..

Existujú soklové konvektory, ktoré sú namontované v dlhých kovových boxoch inštalovaných namiesto soklových dosiek. Všetky spoje a úpravy sú tiež pokryté soklovou lištou. Pohodlné v tom, že neporušujú celkový dizajn miestnosti.

Ako si vybrať najlepší radiátor pre domácnosť a byt

Panelové radiátory sa dodávajú predmontované, čo zaručuje tesnosť a odolnosť voči vodnému rázu

Dizajnové radiátory sa dodávajú vo všetkých veľkostiach a konfiguráciách. Sú vyrobené z rôznych materiálov: liatina, oceľ, hliník. Hlavnou nevýhodou je vysoká cena..

Pre kúpeľne a sprchy sa používajú špeciálne radiátory – vyhrievané držiaky na uteráky. Vyznačujú sa jednoduchosťou dizajnu a ochranou pred vysokou vlhkosťou. Vyrobené z nehrdzavejúcej ocele alebo pochrómovanej ocele.

Ako si vybrať radiátor na inštaláciu do kúpeľne

Vykurovacie radiátory pre kúpeľne sa vyberajú s prihliadnutím na odolnosť materiálov, z ktorých je zariadenie vyrobené, proti korózii

Porozprávajme sa podrobnejšie o klasických radiátoroch a rozoberme výhody a nevýhody každého materiálu zvlášť.

Klasické liatinové batérie

Tradičné liatinové radiátory sú objemné a jednoduché. Moderný dizajn liatinových batérií môže dobre konkurovať pokročilým modelom. Poteší jednoduchý a hladký povrch, ktorý sa ľahko čistí.

Konštrukčne vyrobené zo samostatných rebier, ktoré je možné zostaviť jednotlivo, priamo v zariadení. Samostatná časť má vysoký výkon. Vďaka hrubej liatine majú veľkú hmotnosť a vysokú zotrvačnosť.

Ako si vybrať liatinové batérie na vykurovanie

Bežné liatinové radiátory sú objemné a majú jednoduchý vzhľad, ale zachovávajú teplo najdlhšie.

Liatinové radiátory sa dlho zohrievajú a chladia. Masívne zariadenia majú najdlhšiu životnosť a sú atraktívne za dostupnú cenu. Prakticky necitlivý na kvalitu chladiacej kvapaliny.

Liatinové batérie sa používajú hlavne v zariadeniach s centralizovaným vykurovaním. Sú vhodné pre samostatné systémy s prirodzenou cirkuláciou vykurovacieho média. Neodporúča sa v iných individuálnych schémach vykurovania.

Je to všetko o inertnosti liatinových zariadení, ktoré pomaly reagujú na zmeny teplotného pozadia. V domoch s klimatizáciou nie sú kompatibilné: obe budú fungovať synchronizovane. Navyše väčšina modelov nemôže byť vybavená automatizáciou..

Medzi nevýhody patrí:

 • Pôsobivá hmota. Inštalácia vyžaduje použitie vystužených konzol.
 • Obmedzenia používania. Inštalácia na väčšinu samostatných systémov je nepraktická.
 • Pomalé zahrievanie. Zahrievanie zariadenia a spracovávaného média trvá veľa času – zotrvačnosť takýchto radiátorov je veľmi vysoká.
 • Citlivosť na vodné kladivo. Pred nákupom sa musíte rozhodne pozrieť na to, aký tlak odolá zariadenie vyrobené z krehkej liatiny, a vziať do úvahy pravdepodobnosť vodného kladiva v systéme.
 • Malá oblasť rozptylu tepla. Nekomplikovaná konštrukcia rebier nemôže poskytnúť dobré prúdenie vzduchu.

Kapacita liatinových profilov je od 2,5 do 3 litrov. Pracujú potichu pri tlaku 6 barov. Existujú liatinové modely určené na inštaláciu do systémov s tlakom 9 barov, ktoré krátkodobo vydržia zvýšenie až o 16 barov.

Zotrvačnosť je rýchlosť, ktorou sa teplo prenáša z radiátora do okolitého vzduchu. Čím väčšia je inertnosť, tým dlhšie trvá zahrievaniu a chladeniu chladiča. Predstavte si napríklad murovanú pec. Zostáva horúci aj po uhasení ohňa, ale trvá dlho, kým sa zohreje.

Hliníkové vykurovacie radiátory

Ako naznačuje názov, ide o radiátory vyrobené výlučne z hliníka. Existujú dva typy radiátorov – vstrekované a vytláčané. Oba sa najlepšie používajú na autonómne vykurovanie – nie sú vhodné pre centralizovaný systém kvôli tlaku a korózii, čo je spôsobené nekvalitnou chladiacou kvapalinou v systéme ústredného kúrenia.

Hliníkový radiátor: neznesiteľné susedstvo

Vysoký odvod tepla (najvyšší zo všetkých typov radiátorov, môže dosiahnuť 200 W na sekciu), nízka hmotnosť, elegantný dizajn, odolný a dostatočne spoľahlivý (môže pracovať s tlakom až 16 atmosfér) hliníkové radiátory absolútne netolerujú blízkosť železných rúrok – totiž v drvivej väčšine prípadov prepravuje vodu. Ich spojenie do jedného systému spúšťa agresívne chemické reakcie, ktoré poškodzujú predovšetkým hliníkové batérie. Hliníkové batérie sú navyše veľmi citlivé na kvalitu vody aj na prítomnosť nečistôt v nej..

Sekčný hliníkový radiátor

Inštalácia hliníkových batérií (ako aj oceľových) je v súkromných domoch úplne odôvodnená a môže byť tiež považovaná za možnosť v bytových domoch s individuálnym vykurovaním. Môžu byť tiež inštalované v domoch, ktoré majú vlastný vykurovací systém (v ktorom je voda vopred upravená), a na prepravu chladiacej kvapaliny sa používajú polypropylénové rúry..

Dekoratívna drevená zástena na batériu

Vstrekované radiátory

Vstrekované radiátory so širokými teplovodnými kanálmi a robustnými hrubými stenami.

Radiátor sa skladá z niekoľkých sekcií, ktoré je v prípade potreby možné pridať alebo odstrániť.

Radiátory na báze bromidu lítneho

Tento typ vykurovacieho radiátora sa vyrába odlievaním pod vysokým tlakom, jeho charakteristickými vlastnosťami sú veľmi silné steny výrobku a široké kanály pre chladivo (napríklad horúca voda).

Výhody lítiových radiátorov:

 • sú ľahké;
 • v prípade potreby môžete pridať alebo odstrániť sekcie;
 • ekonomické, rýchlo zohrejte miestnosť.

Obrázok 1972

Nevýhody lítiových radiátorov:

 • je potrebné starostlivo vybrať chladiacu kvapalinu – radiátory podliehajú korozívnej deštrukcii;
 • medzi úsekmi môže dôjsť k netesnostiam;
 • neschopnosť odolávať vodnému kladivu;
 • krátka životnosť – asi 15 rokov.

Vytlačovacie radiátory

Pri tomto (lacnejšom) spôsobe výroby sú zvislé časti batérie vytláčané zo zliatiny hliníka na extrudéri. Zberač je odliaty zo silumínu. Jednodielny výrobok nemožno meniť – nemôžete ani pridávať sekcie, ani ich odstraňovať. Toto je hlavná nevýhoda tohto typu radiátora..

Výrobcovia: Ide predovšetkým o spoločnosti z Talianska. Najmä FARAL Green HP, ALUWORK, Sira Group (batérie ROVALL), Fondital.

+Klady:

 • Tieto radiátory sú veľmi ľahké, takže ich možno ľahko namontovať bez použitia pevných konzol..
 • Pokiaľ ide o prenos tepla, zaujímajú jedno z prvých miest medzi všetkými vykurovacími zariadeniami..
 • Sú schopní veľmi rýchlo zahriať miestnosť..
 • Sú ekonomické a môžu byť vybavené regulátorom teploty.
 • Dizajn produktu je moderný a atraktívny.

-Mínusy:

 • Životnosť nie je príliš dlhá – asi 15 rokov.
 • Hliník je chemicky aktívny, preto trpí koróziou a vyžaduje si kvalitný nosič tepla.
 • Keď je vzduch vytlačený, vzniká vodík.
 • Slabá konvekcia.
 • Možné netesnosti medzi úsekmi.
 • Hliníkové radiátory nie sú schopné odolávať nárazom vody a tlakovým rázom.

Hlavné charakteristiky:

 • Tlak (pracovný) – priemer 6-16 bar.
 • Tepelný výkon (1 časť) – 82-212 wattov.
 • Teplota horúcej vody (maximálna) – 110 stupňov.
 • pH vody – 7-8.

Klady a zápory bimetalu

Ako môžete hádať z názvu, vykurovacie zariadenia sú vyrobené z 2 kovov – silumínu a ocele. Externe sú batérie nerozlíšiteľné od hliníkových profilov, ale vo vnútri kolektorov a zvislých kanálov sú železné rúrky utesnené a zvarené dohromady. Oceľový rám je navrhnutý tak, aby riešil 2 problémy:

 • ochrana silínovej časti pred chemickými účinkami chladiacej kvapaliny v starých centralizovaných systémoch;
 • zvýšenie spoľahlivosti chladiča zvýšením prahu prevádzkového tlaku na 20 … 30 atm.

Ako funguje bimetalový vykurovací radiátor?

Pre referenciu. Existujú bimetalické modely s dvojitými zvislými kanálmi, vyrobené na zlepšenie prietoku vody a prenosu tepla. Príkladom je rad nerozoberateľných batérií Rifar SUPReMO, ktorý je na obrázku nižšie na fotografii..

Vo zvyšku technických charakteristík sa bimetal líši len málo od hliníka – výkon 1 sekcie, hmotnosť a kapacita sú takmer rovnaké. Prevádzkové výhody radiátorov sú tiež zachované, ale objavuje sa niekoľko nevýhod:

 • cena batérií je o 30-50% vyššia, napríklad pôvodná bimetalová sekcia spoločnosti Global Style Plus so vzdialenosťou stredu 500 mm stojí asi 15 cu. e. (970 rubľov);
 • kvôli rôznym koeficientom tepelnej rozťažnosti silumínu a ocele môže jadro rúry prasknúť pozdĺž zvarových spojov, oprava a utesnenie netesnosti je nereálne.

Ako funguje monolitický neoddeliteľný ohrievač

V monolitickej štruktúre sú kolektory susedných sekcií zvarené dohromady. Vlastnosti výrobkov Rifar – 2 zvislé kanály

Dôležitý doplnok. V predaji niekedy existujú chybné bimetalové radiátory s oceľovými rúrkami vloženými iba do kolektorov. Vertikálny kanál sekcie zostáva nechránený.

Liatinové radiátory

Obvykle ich možno rozdeliť na radiátory konvenčného alebo moderného štýlu a radiátory v retro štýle..

Liatinové radiátory v modernom štýle

Najstarší typ radiátorov. Tieto radiátory sa vyznačujú jednoduchosťou a závažnosťou foriem, plochou fasádou a elegantným dizajnom. Zahrievanie trvá dlho, ale odolávajú všetkým ťažkostiam ústredného kúrenia. Sú odolné, lacné, slúžia 50 rokov. Preto sa pri rozhodovaní, aké typy vykurovacích radiátorov zvoliť, veľa ľudí zastaví pri liatine.

  Elektrické vykurovanie v súkromnom dome: prehľad najlepších systémov

Výrobcovia: Produkujú lacné liatinové radiátory ukrajinské, ruské, bieloruské továrne. Ale zahraničné výrobky budú mať lepšiu kvalitu a krajší vzhľad. Všimnite si firmy Konner, Viadrus, DemirDöküm, Roca.

Radiátory v retro štýle

Každý z týchto radiátorov je malým majstrovským dielom. Koniec koncov, liatinový umelecký odliatok vyzerá veľmi elegantne a zdobí každú izbu. Každá batéria je bohužiaľ veľmi drahá..

Výrobcovia: Ide o firmy z Anglicka, Nemecka, Francúzska, Turecka, Číny. Napríklad Roca a Konner vyrábajú veľmi krásne modely..

+Klady:

 • Sú schopní pracovať najmenej 50 rokov..
 • Liatina je chemicky pasívna, takže je príliš odolná voči korózii.
 • Žiarenie dobre ohrieva miestnosť s vysokými stropmi.
 • Keď je vykurovanie vypnuté, batérie zostanú dlho horúce.
 • Nízka cena (okrem modelov vyrobených umeleckým odliatkom).

-Mínusy:

 • Dlhá rozcvička.
 • Veľká hmotnosť a rozmery sťažujú prepravu a inštaláciu.
 • Radiátory vyžadujú silné upevnenie.
 • Veľký objem chladiacej kvapaliny.
 • Liatina je krehký kov. Vodné kladivo je schopné rozbiť liatinovú batériu.

Hlavné charakteristiky:

 • Tlak (pracovný) – 9-12 bar.
 • Tepelný výkon (1 časť) – 100 – 160 wattov.
 • Teplota horúcej vody (maximálna) – 110 stupňov.

Liatinové radiátory – ktoré sú lepšie? Výhody a nevýhody

Liatina je pevný, spoľahlivý materiál, ťažký a odolný. Liatinové vykurovacie zariadenie sa používa v bytoch, súkromných domoch, chatách, letných chatkách. Zahrievanie materiálu trvá dlho, čo spôsobí nepohodlie na začiatku vykurovacej sezóny. Funguje to ale opačným smerom – po odpojení zostanú batérie chvíľu teplé..

Výhody liatinových modelov:

 • Dlhé chladenie. Hrubé telo udržuje teplo – vykurovacia sezóna sa skončí neskôr ako susedia.
 • Spoľahlivosť a trvanlivosť. V starých domoch sú liatinové batérie staré 50 a viac rokov..
 • Odolnosť proti korózii. Materiál je nenáročný na kvalitu, typ nosiča tepla.

Liatinový vykurovací radiátor (liatinová batéria)

Nevýhody:

 • Veľká váha. Ťažké dodať a nainštalovať.
 • Cena je vyššia ako cena ocele a hliníka.
 • Dlhé zahrievanie. Zahrievanie bude nejaký čas trvať.

Sekčné radiátory

Zariadenia pozostávajúce z častí rovnakého typu navzájom spojených, vo vnútri každého z nich sú dva až štyri kanály, ktorými sa chladiaca kvapalina pohybuje.

Skriňa s časťami je zostavená s požadovaným tepelným výkonom, dĺžkou a tvarom. Vyrobené z rôznych materiálov – oceľ, hliník, liatina, bimetaly.

Výhody:

 1. Schopnosť nainštalovať ďalšie sekcie alebo odstrániť nepotrebné v závislosti od požadovanej dĺžky výmenníka tepla a plochy vykurovanej miestnosti.
 2. Zvýšený prenos tepla produkovaný žiarením a konvekciou.
 3. Zvýšením počtu sekcií sa zvyšuje výkon chladiča.
 4. Nízke náklady.
 5. Ziskovosť.
 6. Inštalácia regulátorov teploty.
 7. Rôzne stredové vzdialenosti umožňujú inštaláciu ohrievača kdekoľvek.

Nevýhody:

 1. Kĺby medzi sekciami sú náchylné na únik vody a pri prudkom zvýšení tlaku sa môžu rozptýliť.
 2. Ťažkosti s údržbou spojené s odstraňovaním nečistôt v priestore medzi sekciami.
 3. Vnútorný povrch sekcií má nepravidelnosti, ktoré vytvárajú blokády.

Vertikálne radiátory

Vertikálne jednotky boli navrhnuté pre aplikácie, kde nie je možná vnútorná inštalácia. Závisí to jednak od interiéru, jednak od rozmerov či neštandardného tvaru obytného priestoru..

Vertikálny výmenník tepla môže byť súčasťou interiéru a nie skrytý za dekoratívnymi prvkami. Hlavným rozdielom je veľkosť, kde dĺžka presahuje šírku, a vertikálne umiestnenie na stenu. Zariadenie tohto typu je nepostrádateľné v miestnosti s panoramatickými oknami..

Vertikálne radiátory môžu mať rôzne prevedenie – panelové, rúrkové, sekčné a vyrobené z rôznych materiálov – liatiny, ocele, hliníka. Podľa spôsobu pripojenia k vykurovaciemu systému sa rozlišujú bočné, spodné a diagonálne.

Výhody:

 1. Veľký sortiment tvarov a veľkostí, farieb.
 2. Kompaktnosť, ktorá je dosiahnutá znížením dĺžky batérie pozdĺž steny.
 3. Dekoratívnosť je vyjadrená aj neviditeľnosťou všetkých jeho spojovacích prvkov a spojovacích prvkov..
 4. Jednoduchá inštalácia, ktorá sa dosahuje vďaka nízkej hmotnosti a integrite jeho dizajnu.
 5. Veľká plocha pre zvýšený odvod tepla.
 6. Rýchlosť ohrevu.
 7. Na vykurovanie nevyžaduje veľa vody, čo pomáha šetriť.
 8. Jednoduchá starostlivosť.

Nevýhody:

 1. Drahé
 2. Pokles vykurovacích charakteristík ohrievača je možný kvôli skutočnosti, že vzduch zhora bude vždy teplejší ako spodný. V súlade s tým bude horná časť vydávať menej tepla ako spodná časť..
 3. Nerovnomerné rozloženie tepla po celej ploche miestnosti v dôsledku skutočnosti, že sálavé teplo sa hromadí v hornej časti miestnosti.
 4. Na normalizáciu vnútorného tlaku sa odporúča zabudovať batériu s reduktorom.

V ostatných prípadoch nevýhody a výhody zodpovedajú tým, ktoré sú vlastné každému typu konvenčných batérií – sekčných, rúrkových, panelových.

Faktory ovplyvňujúce efektivitu práce:

 1. Jedno- alebo dvojrúrkové pripojenie v systéme. Prvý je menej ekonomický z hľadiska spotreby vody, ale ľahko sa inštaluje a nevyžaduje zbytočné náklady.
 2. Typ prívodu vody do systému – horný, dolný, bočný.
 3. Spôsob pripojenia k vykurovaciemu systému. Diagonálne spojenie je považované za univerzálne..

Účinnosť prenosu tepla závisí od správneho pripojenia k vykurovaciemu systému. Pred inštaláciou je dôležité izolovať časť steny, aby sa znížili tepelné straty..

Ploché radiátory

Ploché modely sa používajú na kompaktné umiestnenie a uvoľnenie miesta.

Technické údaje:

 • Hladký bezprašný rám.
 • Rozmery – od 30 cm do 3 m.
 • Nízka spotreba vody, jednoduchá regulácia pomocou termostatov.
 • Spodné a bočné pripojenie.
 • Používa sa ako dekoratívny prvok, prísne formy alebo svetlé farby.

Operácia je podobná panelovým a sekčným: medzi dvoma kovovými plechmi cirkuluje chladivo, ak je položený vykurovací prvok, získa sa elektrická plochá verzia..

Pracovný tlak až desať atmosfér, maximálny ohrev vody-110 C. Existujú jednopanelové, dvojpanelové a trojpanelové ohrievače..

Hlavnou výhodou sú kompaktné rozmery a rýchle zahriatie. Navyše sa ľahko čistia a majú atraktívny a štýlový vzhľad. Dekorácia plochých výmenníkov tepla vám umožní zapadnúť do akéhokoľvek dizajnu miestnosti a zrkadlový povrch nahradí zrkadlo. Malá hĺbka inštalácie a dobré tepelné žiarenie.

Medzi nevýhody patrí nemožnosť inštalácie vo vlhkých miestnostiach, aby sa zabránilo korózii, ako aj vysoké náklady.

Ploché a zvislé by mali byť vybavené zariadeniami na uvoľnenie vzduchu, pretože toto usporiadanie spôsobuje rozdiel vo vnútornom tlaku.

Podlahové radiátory

Radiátor je identický s konvenčnými nástennými výmenníkmi tepla, ale je inštalovaný na vodorovnom povrchu. Skladá sa z výmenníka tepla s cirkulujúcou chladiacou kvapalinou, obklopeného hliníkovými alebo oceľovými platňami a zvonka uzavretým kovovou prepravkou alebo ochranným plášťom.

Vybavený ventilom na odvádzanie vzduchu a môže byť pripojený k rúrkam akéhokoľvek priemeru. Jediným rozdielom od možností montáže na stenu je, že radiátor na podlahu je pripevnený k podlahe alebo na ňom stojí autonómne..

Technické údaje:

 • Indikátory pracovného tlaku do 15 atmosfér;
 • Teplota vykurovania vonkajšieho puzdra – až 60 stupňov;
 • Teplota nosiča tepla – 110 C;
 • Rozmery na dĺžku sú až 2 m, v priemernej výške – 1 m.

Sú vyrobené z liatiny, hliníka, ocele, bimetalov. Mnoho modelov je možné previesť zo steny na podlahu a naopak pomocou konzol.

Výhody:

 1. Oheň – a traumatické.
 2. Rovnomerné vykurovanie miestnosti.
 3. Rôzne tvary a veľkosti pre štýl interiéru a na žiadosť kupujúceho.
 4. Použitie medi vo výmenníku tepla zlepšuje antikorózne vlastnosti a predlžuje životnosť.
 5. Vstavané elektronické a automatizované ovládanie.
 6. Ziskovosť.
 7. Inštalácia je možná kdekoľvek v miestnosti, kde je dodávané potrubie s teplou vodou.
 8. Poskytovanie prirodzenej konvekcie.
 9. Vstavané pomocné funkcie zohrievajú a čistia okolitý vzduch.
 10. Podlahový výmenník tepla je praktickou možnosťou v miestnostiach, kde nie je možné kvôli hmotnosti inštalovať nástenné alebo sú nainštalované panoramatické okná.
 11. Kompaktné rozmery.
 12. Zvýšený odvod tepla.
 13. Odolnosť voči mechanickému namáhaniu.

Nevýhody:

 1. Problémy s inštaláciou sú možné, pretože inštalácia podlahového radiátora znamená dodávku potrubí skrytých pod podlahou.
 2. Náklady na medené rúrky a hliníkové rebrá sú dosť vysoké. Liatinové modely sú lacnejšie, ale majú menšiu tepelnú vodivosť. Modely oceľových podláh majú nízky odvod tepla.

Medené vykurovacie radiátory

Medené batérie majú veľa výhod a iba jednu nevýhodu – veľmi vysoké náklady. Ich výkonové charakteristiky sú pôsobivé: medené radiátory prekonávajú všetky existujúce typy z hľadiska účinnosti, spoľahlivosti a trvanlivosti, ako aj odolnosti voči korózii a vodnému kladivu.

Inštalácia medených radiátorov je drahá, a to nielen kvôli nákladom na samotnú batériu. Môžu byť pripojené iba k celokovovým rúrkam, ktoré sú tiež drahé. Môžete využiť výhody medi a súčasne si kúpiť výrobok za prijateľnejšiu cenu, ak si vyberiete medeno-hliníkový radiátor, ktorého rúrky sú vyrobené z medi a rebrá sú vyrobené z hliníka.

medená vykurovacia batéria

Plastové batérie

Najnovším typom vykurovacích zariadení sú plastové batérie. Tieto výrobky sa ľahko inštalujú, majú široký sortiment farieb a nevyžadujú dodatočnú údržbu. Mnoho majiteľov bytov, ktorí sa zaujímajú o novinku, však bude sklamaných: plastové radiátory nie je možné nainštalovať do domu s centralizovaným vykurovacím systémom. Dôvodom je obmedzenie maximálnej prevádzkovej teploty a tlaku, ktoré by nemali prekročiť 80 stupňov a 2 bary..

Bimetalové radiátory

Tieto radiátory kombinujú rúrkové oceľové jadro a hliníkový plášť. Väčšinou sú vyrobené zo sekcií, párneho čísla.

Existujú však aj pevné (monolitické) modely (v predaji sú zriedkavé), z ktorých plus – schopnosť odolávať tlaku až 100 atmosfér. V prípade monolitických modelov je vytvorený pevný oceľový rám, na ktorom "šaty" hliníkový plášť.

Všetky bimetalové radiátory majú oceľové rúrkové jadro v kanáloch chladiča. Sú spoľahlivé a trvanlivé, ale drahé. Dobré radiátory vyrábajú spoločnosti Rifar (Rusko), Royal Thermo BiLiner a Global Style (Taliansko).

Pseudo-bimetalické radiátory sú tie, ktoré majú iba zvislé kanály vystužené oceľou. Sú lacnejšie ako predchádzajúce, o 20 percent, lepšie odovzdávajú teplo, ale sú citlivejšie na koróziu v dôsledku kontaktu chladiacej kvapaliny s hliníkom. Takéto výrobky vyrábajú spoločnosti Rifar (Rusko), Sira (Taliansko) a Gordi (Čína).

+Klady:

 • Zotrvačnosť prakticky chýba, prenos tepla je skvelý.
 • Bimetal odoláva vysokému tlaku a vodnému kladivu.
 • Množstvo horúcej vody je malé.
 • Inštalácia je jednoduchá, dizajn je moderný.
 • Odolný voči korózii.

-Mínusy:

 • Cena “uhryznutie”.
 • Nižší odvod tepla ako hliníkové radiátory.

Hlavné charakteristiky:

 • Tlak (pracovný) – v priemere 20 – 50 barov.
 • Tepelný výkon (1 časť) – 150 – 180 wattov.
 • Teplota horúcej vody (maximálna) – 130 stupňov.
 • Charakteristiky chladiacej kvapaliny – na tom nezáleží.

Podlahové konvektory

Novým riešením medzi vykurovacími zariadeniami sú konvektory ukryté v podlahe, pozostávajúce z výmenníka tepla, krabice a ozdobného grilu. Ich rúrky pre chladivo sú medené a rebrá sú hliníkové. Existujú modely s oceľovým rúrkovým jadrom („Breeze“ od KZTO). Zvlášť dobré sú podlahové radiátory s panoramatickým zasklením. Používajú sa na letiskách, v predajniach automobilov, v športových zariadeniach (napríklad v bazénoch).

+Klady:

 • Sila a jednoduchosť dizajnu, nízka hmotnosť.
 • Nie sú vystavené korózii.
 • Zaberajú málo miesta.
 • Sú prakticky neviditeľné.
 • Jednoduchá inštalácia a čistenie.
 • Rovnomerné vykurovanie miestnosti.
 • Chráni pred zahmlievaním skiel.

-Mínusy:

 • Dlhá inštalačná dĺžka.
 • Neschopnosť používať nútené vetranie.
 • Nízky odvod tepla.
 • Neekonomické.

Výrobcovia: OPLFLEX (Česká republika), Mohlenhoff (Nemecko), JAGA (Belgicko), IMP KLIMA (Slovinsko), KZTO (Rusko).

Hlavné charakteristiky:

 • Tlak (pracovný) – 10-16 bar.
 • Tepelný výkon – 130 – 10 000 wattov.
 • Teplota horúcej vody (maximálna) – 110-130 stupňov.

Vykurovanie soklových konvektorov

Tieto konvektory, nazývané tiež teplé soklové lišty, sú veľmi nízke. Iba 20 alebo 25 cm. A ich hĺbka je ešte menšia – 10 cm. U nás sa ešte nezakorenili, ale v Amerike sú veľmi obľúbené. Sú namontované na stenu.

+Klady:

 • Úspora paliva na vykurovanie – až 40 percent.
 • Prítomnosť termostatov, ochrana pred prehriatím.
 • Rýchla inštalácia, jednoduchá oprava.
 • Rovnomerné rozloženie tepla.

-Mínusy:

 • Inštaláciu vykonávajú iba odborníci.
 • V dôsledku priľnavosti konvektora k stenám sa ich povrchová úprava deformuje.
 • Vysoká cena.

Hlavné charakteristiky:

 • Tepelný výkon – 500-1500 wattov.
 • Teplota chladiacej kvapaliny – až 130 stupňov.
 • Maximálny pracovný tlak až 16 atm.

Teraz, keď ste sa dozvedeli o druhoch a výhodách vykurovacích radiátorov rôznych typov, môžete si vybrať správne radiátory sebavedomejšie a správnejšie..

Charakteristika oceľových radiátorov

Na výrobu týchto zariadení sa používa nízkouhlíková oceľ. Na účely ochrany je povrch pokrytý špeciálnym smaltom. Ak sú oceľové radiátory dobrej kvality, majú vynikajúce prevádzkové parametre, vrátane:

 • pevnosť;
 • spoľahlivosť;
 • odolnosť proti korózii;
 • trvanlivosť;
 • odolnosť voči všetkým druhom agresívnych látok.

Rúrkové zariadenia

Na ich montáž sa používajú vysokokvalitné oceľové rúry potiahnuté polymérom. Maximálne zaťaženie, ktoré môžu zariadenia zvládnuť, závisí výlučne od hrúbky steny rúrok. Je žiaduce, aby boli rúry vyrobené z nehrdzavejúcej ocele.

Životnosť rúrkových zariadení výrazne prevyšuje životnosť panelových zariadení a je zhruba 30 rokov. Pripojiť sa je možné všetkými vyššie popísanými spôsobmi. Pracovný tlak je 10-16 atmosfér, podrobnejšie údaje by mali byť uvedené v údajovom liste výrobku.

Významnými predstaviteľmi rúrkových radiátorov sú modely vyrobené spoločnosťou Loten:

 • vertikálne LotenGrey V;
 • horizontálne LotenGrey Z.

Tieto radiátory sú vyrobené z oceľového profilového potrubia s obdĺžnikovým prierezom. Prezentované radiátory okrem pohodlného vykurovania predvádzajú najnovšie trendy v konštrukcii vykurovacích zariadení, ktoré sa perfektne hodia do interiéru každého domu..

Pri vytváraní rúrkových radiátorov Loten existovali dve hlavné myšlienky:

 • na vytvorenie vysokokvalitného vykurovacieho zariadenia: na výrobu radiátorov sa používa vysokopevný kov s hrúbkou steny 2,5 mm, vďaka ktorému majú tieto vykurovacie zariadenia prevádzkový tlak 16 atm. Radiátory odolávajú skúšobnému tlaku 25 atm;
 • súčasne urobte z batérie štýlový prvok interiéru domu, kancelárskych priestorov, verejných priestorov atď..

Prezentované modely ohrievačov môžu mať rôzny počet sekcií, od 4 do 12. Dĺžka sekcií sa pohybuje od 750 do 2000 mm. Cena každého vykurovacieho telesa priamo závisí od nasledujúcich parametrov:

 • počet a dĺžka sekcií;
 • typ pripojenia (bočný / spodný).

Bez príplatku si môžete kúpiť modely radiátorov natreté farbami, ktoré sú na vrchole popularity, pokiaľ ide o interiérový dizajn:

 • matná čierna;
 • klasická biela;
 • jemne béžová;
 • betónová sivá.

Milovníci svetlého nábytku si však môžu objednať akékoľvek iné farby a odtiene..

Prezentované modely radiátorov sú vhodné na pripojenie k ústrednému aj autonómnemu vykurovaciemu systému. Rozsah veľkostí je skutočne široký, predstavené radiátory môžete vybaviť ako útulný malý jednoizbový byt a priestranné vidiecke sídlo.

Pripojenie batérií je rovnako jednoduché ako pre autonómne systémy, tak pre systémy ústredného kúrenia

Každý model môže byť s bočným alebo spodným pripojením. Vykurovacie systémy, ktoré sú vhodné pre túto batériu, môžu byť:

 • jednorúrkové;
 • dvojrúrkový.

Vysoká kvalita materiálu a lakonický štýl výrobkov im umožní zaujať miesto nielen v byte po mnoho rokov, ale aj v zozname vašich obľúbených interiérových predmetov. Ich zvláštnosťou je, že majú dlhú životnosť (záruka – 5 rokov, životnosť – 30 rokov), takže na výmenu batérií nebudete musieť čoskoro myslieť. To znamená, že môžete výrobcovi dôverovať a rozhodnúť sa v prospech uvažovaných zariadení.

Panelové zariadenia

Ako naznačuje názov, tieto radiátory sú vyrobené vo forme panelov. Za týmto účelom je k sebe navzájom spojených určitý počet oceľových dosiek. Vďaka tejto zostave je dosiahnutá vysoká tepelná kapacita, pričom hrúbka každého jednotlivého plechu je zanedbateľná. Panelové radiátory navyše trochu vážia a poskytujú možnosť pripojenia všetkými dostupnými spôsobmi..

Panelové radiátory Purmo

Pozor! Pred kúpou nových vykurovacích zariadení sa pozrite na to, aké staré sú pripojené. Je vhodné, aby boli nové batérie zapojené rovnakým spôsobom.

Náklady na panelové radiátory sú o niečo vyššie ako priemer, pracovný tlak je 10 atmosfér. Podľa odborníkov sa takéto jednotky najlepšie používajú v autonómnych vykurovacích systémoch. Pokiaľ ide o mestské byty, tu je použitie takýchto batérií neprijateľné kvôli príliš vysokému tlaku v centrálnom systéme..

Panelové oceľové radiátory

Takéto radiátory sa tiež nazývajú konvektory; majú vysokú účinnosť – až 75%. Vnútri radiátorov je jeden alebo viac oceľových vykurovacích panelov a rebier konvektora.

Panelové radiátory sú najlacnejším riešením pre váš vlastný domov, a preto sú najbežnejšie v autonómnych vykurovacích systémoch. V závislosti od počtu vykurovacích panelov a konvekčných rebier sa rozlišujú nasledujúce typy panelových radiátorov na ohrev vody: 10, 11, 20, 21, 22, 30, 33.

Výrobcovia: Ide predovšetkým o európske krajiny – Nemecko (Buderus a Kermi), Česká republika (Korado), Taliansko (DeLonghi), Fínsko (PURMO). Ich ceny nie sú vysoké, takže ruskí výrobcovia nie sú na tomto trhu veľmi dobre zastúpení..

+Klady:

 • Zotrvačnosť – nízka, tepelný výkon – vynikajúci.
 • Objem chladiacej kvapaliny je malý, spotreba energie je nízka.
 • Tieto radiátory sú šetrné k životnému prostrediu a neškodné, takže ich možno používať v nemocniciach, školách a škôlkach..
 • Extrémne nízka cena.

-Mínusy:

 • Ak sa z vykurovacieho systému vypustí voda, potom sa pri kontakte kyslíka so stenami chladiča začne vytvárať korózia..
 • Vodné kladivo je nebezpečné pre oceľové radiátory. Preto ich nemožno použiť vo viacpodlažných budovách..
 • Prúdenie môže spôsobiť prievan a jemný prach.

Rúrkové oceľové radiátory

Konštrukcia radiátora je vyrobená z oceľových rúr, ktorými preteká horúca voda. Výroba takýchto zariadení je drahšia ako panelová, preto je ich cena vyššia..

Výrobcovia:

Medzi európske výrobné krajiny patrí Nemecko (Kermi, Charleston, Zehnder Charleston, Arbonia) a Taliansko (Israp Tesi). Domáce zariadenia vyrábané závodom KZTO (Kimry) majú prevádzkový tlak až 15 barov. A modely "RS" a "Harmónia" tiež chránené pred koróziou polymérnym povlakom.

Klady a zápory: Tieto radiátory, podobne ako panelové, majú výhody a nevýhody súvisiace s výrobkami z ocele. Pokiaľ ide o tlak, ich ukazovatele sú lepšie (to je plus) a ich cena je výrazne vyššia (to je mínus).

Hlavné charakteristiky:

 • Tlak (pracovný)-v priemere 6-10 barov (pre panelové radiátory) a 8-15 barov (pre rúrkové radiátory).
 • Tepelný výkon (celkový) – 1 200 – 1 600 wattov.
 • Teplota horúcej vody (maximálna) – 110-120 stupňov.
 • pH vody – 8,3-9,5.

Výhody oceľových radiátorov

Výrobcovia ponúkajú dve možnosti železných batérií:

 • panel – plochý a profil;
 • vertikálne rúrkové (sekčné).

Sekčný kovový ohrievač

Štandardné usporiadanie panelov (vľavo) a vertikálny dizajnový model (vpravo)

Komentovať. Obe odrody sú k dispozícii v dizajnérskom zvislom prevedení (pozri vyššie na fotografii). Slávne značky v postsovietskom priestore: Kermi, Korado, Purmo, Arbonia a ďalšie.

Vykurovacie panely sú zvárané z lisovaných oceľových plechov s hrúbkou 1,2 … 1,5 mm. Na boku alebo spodnej časti chladiča sú nainštalované armatúry na pripojenie prívodných potrubí. Medzi panelmi je pripevnené konvekčné rebrovanie. Batérie sú rozdelené do typov v závislosti od počtu vykurovacích panelov a profilových rebier, ako je uvedené v tabuľke.

Klasifikácia oceľových panelových radiátorov

Prevádzkové ukazovatele panelových ohrievačov (prevzaté podľa nemeckého radiátora „Kermi“ typu 22, veľkosť inštalácie 100 x 50 cm):

 • prípustný tlak – až 10 barov;
 • tepelný výkon 1550 W pri teplote prívodnej vody 75 ° C, teplote vratnej vody 65 ° C;
 • objem chladiacej kvapaliny – 5,4 l;
 • jednotková hmotnosť – 28 kg, cena – 95 dolárov e. (6 300 rubľov).

Vlastnosti rúrkových radiátorov sa príliš nelíšia od panelových radiátorov. Ak vezmeme dvojradové zariadenie Arbonia 3050/22, veľkosťou porovnateľné s uvažovanou verziou „Kermi“ (500 x 1014 mm), dostaneme výkon 1481 W s rovnakou pracovnou hlavou a hmotnosťou 25,9 kg. Rozdielna je iba cena produktu – 430 USD. e.

Rúrkové arboniové batérie

Rúrkové radiátory „Arbonia“ v horizontálnom aj vertikálnom prevedení

Keď zvažujeme dostupné možnosti, tu sú výhody panelových batérií:

 • oceľové panely – najrozpočtovejšia možnosť spomedzi všetkých radiátorov;
 • odolnosť voči chemickej korózii;
 • prijateľný dizajn a vzhľad;
 • jednodielny dizajn vám umožňuje naliať nemrznúcu zmes do systému a nebáť sa únikov;
 • schopnosť zvoliť výkon bez zmeny rozmerov – pridaním vykurovacích panelov a rebier (od 1 pre typ 10 do 3 kusov pre typ 33).

Nevýhodou radiátorov je prahová hodnota nízkeho prevádzkového tlaku – 6 … 10 barov. Nebudeme to vyvracať, ale odporúčame pozrieť si video nášho odborníka, kde je lacný oceľový panel čerpaný tlakovým čerpadlom, kým sa zvarový šev neroztrhne (tlak nad 20 barov):

Recenzie.

Semyon:

“Veľmi veľký výber panelových oceľových batérií.” Môžete si vybrať radiátor „štandardného“ obdĺžnikového tvaru, ktorý je možné jednoducho skryť pod oknom. A môžete si vyzdvihnúť veľmi štýlové, originálne a atraktívne modely “

Antonina:

“Batéria sa časom zmení na zberač prachu a je veľmi ťažké ju vyčistiť.” Panel chladiča (hlavná časť batérie) sú dva tenké plechy, v ktorých sú zvarené zvarené kanály pre pohyb vody. Práve na týchto depresiách sa zhromažďuje všetok prach, je to veľmi nehygienické. “

Stanislav:

“Urobili sme to, ale po pripojení kúrenia začalo unikať.” V systéme je niečo hlučné a praskajúce, bolo nám povedané – to sú kolísania tlaku. Obrátili sme sa na bytový úrad, len hodili rukami, vraj vaše problémy, za tlak nemôžeme. Uprostred zimy som musel súrne vymeniť jeden radiátor, druhý ledva vydržal do jari. “

Spálňa v bielej farbe s oceľovým radiátorom

Kúpeľňové radiátory

Pohodlnú atmosféru v kúpeľni, absenciu vlhkosti, nepríjemný zápach, udržiavanie optimálnej vlhkosti zabezpečí správne nainštalovaný radiátor.

Delené podľa spôsobu zahrievania a tvaru:

 1. Teplá voda, ohrievaná tečúcou vodou

Sú pripojené k vykurovaciemu systému domu spôsobom konvenčného nástenného. Dodatočne môže byť vybavený termostatmi, pomocou ktorých sa nastavuje požadovaná teplota povrchu.

Ako vonkajší náter vodnej jednotky sa odporúča použiť nehrdzavejúcu oceľ, meď alebo mosadz..

 1. Elektrické

Funguje autonómne, vo vnútri je zabudované vykurovacie teleso napájané sieťou. Jednoduchá inštalácia. Nie je schopný ohriať celú plochu kúpeľne, preto je vhodné ho používať v spojení s inými ohrievačmi, napríklad s teplým podlahovým systémom. Navyše je tento druh na údržbu drahší ako voda.

 1. Kombinácia: voda a elektrika.

Sú schopné fungovať z vykurovacieho systému a zo siete. Nevýhodou sú náklady. Existujú jednoduché formy a dizajn.

V závislosti od materiálu sa rozlišuje:

 1. Liatina.

Výhody: zvýšený odvod tepla, nízka cena, dobrá životnosť.

Mínusy: neatraktívny vzhľad. Ak ochranná polymérna vrstva chýba, vonkajšia farba sa odlupuje a batéria stratí svoj vzhľad.

 1. Oceľ.

Nevýhody: náchylnosť na koróziu, v priebehu času dochádza k netesnostiam, ktoré pod silným tlakom vody vyrazia dieru.

 1. Hliník.

Výhody: nízka hmotnosť, kompaktné rozmery, atraktívny vzhľad.

Nevýhody: nie sú vhodné pre systém s centralizovaným vykurovaním, pretože netolerujú vodné kladivá a chladivo kontaminované pieskom a chemickými nečistotami.

 1. Bimetalický.

Výhody: životnosť (až 20 rokov), dobré rýchlosti prenosu tepla, odolnosť voči vodnému rázu a poklesom tlaku.

Nevýhody: náklady.

 1. Infračervený.

Výhody: pohodlné pripevnenie kdekoľvek v kúpeľni pri zachovaní využiteľnej plochy miestnosti, schopnosť regulovať teplotu, ohrievanie predmetov v miestnosti.

Nevýhody: vysoké náklady.

Radiátor v kúpeľni, bez ohľadu na typ a tvar, môže byť pokrytý ozdobným panelom. Povrch teda nebude vystavený vonkajším vplyvom s konštantným množstvom sálavého tepla..

Radiátor do bytu

Je potrebné vziať do úvahy vlastnosti systému diaľkového vykurovania:

 1. Chladivo má nečistoty vo forme rôznych chemických nečistôt, ktoré môžu časom spôsobiť koróziu..
 2. Tvrdé zrnká piesku a iné blokády časom pôsobia na steny potrubia, čo spôsobuje ich obrusovanie.
 3. Teplota vody sa mení, rovnako ako úroveň kyslosti.
 4. Tlakové rázy spôsobujú divergenciu zvarových spojov na stenách.

Možnosti výberu:

 1. Prevádzkový tlak špecifikovaný výrobcom v jednotke je vyšší ako tlak vo vykurovacom systéme.
 2. Vykurovacie zariadenie je odolné voči vodnému rázu.
 3. Vnútorný povrch stien výmenníka tepla musí byť opatrený špeciálnym ochranným povlakom, ktorý chráni pred chemickými účinkami prvkov na seba, a hrúbka stien musí odolávať fyzikálnym účinkom upchávania častíc zvnútra..
 4. Stojí za to si vybrať s najväčším rozptylom tepla.
 5. Trvanie životnosti.
 6. Vonkajší dizajn.

Možnosti vhodné na inštaláciu v byte:

 1. Bimetalický.

Vhodné pre všetky potrebné parametre pre inštaláciu a dlhú službu v byte viacpodlažnej budovy. Odoláva vodným šokom, maximálny pracovný tlak je až 50 atmosfér, vnútorná aj vonkajšia úprava s ochranným povlakom chráni pred koróziou a opotrebovaním povrchu.

Nízka hmotnosť uľahčuje inštaláciu a vzhľad je atraktívny v každom interiéri. Jediné negatívum je drahé.

 1. Liatina.

Dlhá životnosť, hrubé steny, odolnosť proti korózii, chemicky pasívny materiál takýchto výmenníkov tepla vytvára podmienky pre použitie v byte. Liatina si v porovnaní s inými materiálmi dlho uchováva teplo. Sálavé vykurovanie je účinnejšie ako konvekcia.

Dobrý odvod tepla, dostupná cena, keď je zo systému odvedená voda, vnútorný povrch nehrdzavie. Nevýhody – príliš veľké tlakové skoky, liatina nemôže vydržať, je ťažká a pri inštalácii spôsobuje nepríjemnosti.

Nie je vhodné na inštaláciu v byte:

 1. Oceľ.

Napriek dobrému prenosu tepla a hospodárnosti využívania zdrojov nemôže odolávať tlaku typickému pre systém diaľkového vykurovania.

 1. Hliník.

Hliník rýchlo koroduje v kombinácii s vodou s chemickými nečistotami a jeho úrovňou pH, nevydrží silný tlak vo vykurovacom systéme.

Vhodné sú bimetalické a liatinové. Ak je výška domu viac ako päť poschodí a v byte boli pôvodne nainštalované iné ako liatinové batérie, odporúča sa nainštalovať bimetalické.

Súkromný domový radiátor

Na správnu voľbu ohrievača v súkromnom dome sa musíte spoľahnúť na nasledujúce vlastnosti autonómneho vykurovacieho systému:

 1. Na rozdiel od centralizovaného vykurovacieho systému pracuje autonómny vykurovací systém pri nízkom tlaku a bez prímesí chemikálií.
 2. Žiadne veľké poklesy tlaku.
 3. Kyslosť vody je relatívne konštantná.

Pred výberom je potrebné vykonať presný výpočet uvoľnenej tepelnej energie v súlade s rozlohou priestorov.

Na správne zvolenie výkonu je potrebné vziať do úvahy tepelné straty budovy. Dôležitými faktormi sú jeho veľkosť, ako aj pomer ceny a kvality..

Zvláštnosti:

 1. Oceľ.

Sekčné a panelové typy predstavujú cenovo dostupnú možnosť s dobrým odvodom tepla a atraktívnym vzhľadom. V súkromnom dome s veľkými okennými otvormi vám umožňuje zablokovať prístup studeného vzduchu zvonku.

Oceľové rúrky sú podobné v pozitívnych charakteristikách, ale cena je vyššia.

Výhody oceľových výmenníkov tepla pri použití v súkromnom dome: nízka hmotnosť, pohodlné rozmery, dlhá životnosť, účinnosť a nedostatok oxidácie z nekvalitného chladiva.

Nevýhody: potreba neustáleho plnenia vodou, aby sa zabránilo korózii, údržba každé tri roky, aby sa zabránilo upchatiu vnútri batérie, ako aj citlivosť na mechanické namáhanie.

 1. Hliník.

Vďaka vysokému tepelnému výkonu je hliníkový výmenník tepla vhodný pre autonómny vykurovací systém. Aby ste získali dlhú životnosť, musíte sledovať hladinu pH vody.

Pri výbere tohto typu radiátora musíte urobiť presný výpočet plochy miestnosti, inak hrozí teplotné rozdiely medzi podlahou a stropom. Musí byť vybavený filtrami teploty, tlaku a nečistôt.

 1. Bimetalický.

Vlastnosti sú vhodné na použitie v súkromnom dome, ale náklady sú vysoké. Pretože autonómny vykurovací systém nevyžaduje odolnosť voči silným tlakovým rázom a agresívnemu prostrediu chladiacej kvapaliny, môžete nájsť výnosnú možnosť s parametrami potrebnými pre vysokokvalitný servis..

Náklady na bimetalický radiátor sa vyplatia kvôli dlhej životnosti.

 1. Liatina.

Vďaka pomalému ochladzovaniu liatinového chladiča môžete ušetriť na palivových zdrojoch. Zvýšená odolnosť proti korózii a pevnosť vo vzťahu k nízkym nákladom môže poskytnúť dlhú životnosť, ktorá je vhodná na vykurovanie súkromného domu.

Modely samostatných batérií

Zistili sme, aké vykurovacie batérie sú pre štandardné vykurovacie systémy. Stojí však za zmienku autonómne modely radiátorov, ktoré sú mrazivo závislé od vykurovacieho systému a môžu byť použité ako doplnok..

Olejové vykurovacie radiátory – nazývajú sa tiež olejové. Je to skvelé riešenie, ak potrebujete zahriať malú miestnosť až na 30 m2. Takéto nástenné radiátory na vykurovanie olejom pracujú z elektrickej siete. Sú úplne nezávislé od vykurovacieho systému. Sú tiež mobilné – to uľahčuje prenášanie zariadení.

radiátory sekčného vykurovania

Ďalšou možnosťou sú kremenné radiátory. Takými zariadeniami sú monolitická doska vyrobená zo špeciálneho roztoku na kremennom piesku. Vykurovací komponent je vyrobený zo zliatiny liehu kovov – chrómu a niklu, je úplne oddelený od životného prostredia. Zariadenie je tiež napájané zo siete.

foto typy vykurovacích batérií

Relatívne novým riešením sú radiátorové vykurovacie radiátory. Jedná sa o pohodlné zariadenia, ktoré pracujú z nízkoteplotných zdrojov. Takéto radiátory vytvárajú tepelnú clonu pri zachovaní teplotného režimu po obvode všetkých miestností..

katalóg radiátorov

Všeobecné informácie o radiátoroch sekčného vykurovania.

Sekcionálne radiátory majú k dispozícii sekcie, ktoré môžu zvýšiť tepelný výkon vďaka tomu, že sú napojené na batérie.

Ak hovoríme o materiáli, z ktorého sú vyrobené radiátory, potom sú tieto:

 • Oceľ;
 • Liatina;
 • Hliník;
 • Bimetalové (kombinované).

V časti radiátorov sú často usporiadané zvislé kanály alebo rebrá, ktoré zvyšujú ich prenos tepla. V každom modeli radiátorov sa sekcie líšia veľkosťou..

Rozdelenie podľa materiálu výroby

Pokiaľ ide o dizajn, batérie môžu byť vertikálne alebo horizontálne. V prípade bytov je spravidla zvolená druhá možnosť – je jednoduchšie ich nainštalovať pod okno a pripojiť sa k potrubiam existujúceho vykurovacieho systému.

Ale ak existuje silná túžba, potom je inštalácia vertikálneho typu celkom možná. Len taká inštalácia je komplikovanejšia a drahšia..

To všetko je však skôr otázka estetiky a osobných preferencií majiteľa bytu vo veci interiérového dizajnu. Hlavným bodom výberu vykurovacieho radiátora pre domácnosť je kov jeho výroby. Môže to byť liatina, oceľ, hliník alebo bimetal (hliník + oceľ).

  Zásobovanie vodou zo studne

Každý kov má svoje vlastné zásluhy. Aby bolo možné presne určiť, ktorý radiátor je pre konkrétny byt najlepší, je potrebné starostlivo preštudovať všetky vlastnosti dostupných možností..

V niektorých prípadoch bude najlepšou voľbou liatinová batéria, v iných je na inštaláciu vhodný výlučne oceľový analóg..

Možnosť č. 1 – liatina odolná voči korózii

Liatinové batérie, ktoré zostali v niektorých bytoch zo sovietskych čias, teraz vyzerajú jednoducho a niekedy úprimne povedané škaredo. Platí to najmä pre zariadenia s veľkým počtom vrstiev čiastočne odlúpnutej farby..

Pôvodne bola liatina ako materiál na výrobu radiátorov zvolená z dôvodu lacnosti kovu a jednoduchosti sériovej výroby vykurovacích zariadení..

Liatinový radiátor

Moderná liatinová batéria, krásne a efektívne zariadenie, ktoré si zachovalo všetky výhody starej pevnej „liatiny“ vo forme vysokej odolnosti proti korózii a nenáročnosti na čistotu chladiacej kvapaliny

Takéto batérie dnes aj po polstoročí po inštalácii naďalej vykurujú mnohé byty. Je to najlepšia voľba spomedzi všetkých analógov, pokiaľ ide o odolnosť proti korózii.

Navyše, blokády a vzduchové blokády v takýchto ohrievačoch sa tvoria iba vo veľmi zriedkavých prípadoch. Medzery v ich vnútorných dutinách sú spočiatku príliš veľké pre suspenzie a vzduchové bubliny v chladiacej kvapaline.

Medzi hlavné výhody liatiny stojí za to zdôrazniť:

 • dlhá životnosť;
 • odolnosť voči koróznym procesom;
 • nízka cena;
 • vysoká tepelná inertnosť;
 • nenáročnosť na čistotu vody.

Ich hlavnou výhodou a zároveň nevýhodou je inertnosť voči ohrevu a chladeniu. Na jednej strane sa liatinový radiátor zahrieva pomaly, ale na druhej strane sa neochladí tak rýchlo ako hliníkový alebo oceľový..

Súčasne obsahuje vo vnútri dosť veľký objem vody. V situácii dočasného vypnutia ústredného kúrenia a zastavenia cirkulácie chladiacej kvapaliny bude liatinová batéria postupne určitý čas vydávať teplo. Zatiaľ čo ostatné možnosti, naopak, okamžite vychladnú..

Medená batéria

Okrem ocele, hliníka a liatiny majú obchody s vykurovacími zariadeniami aj medené batérie, ale kvôli vysokým nákladom a problémom s elektrochemickou koróziou sa neodporúča vyberať „meď“ pre mestské byty s ústredným kúrením

Medzi nevýhody liatinových spotrebičov patria:

 • ťažká hmotnosť – jedna časť váži 5–6 kg;
 • nízka ochrana pred vodným rázom;
 • krehkosť liatiny – taká batéria, ktorá sa rozpadla zo zmrznutej vody vo vnútri, nie je ani zďaleka neobvyklá;
 • presný náraz – náchylnosť k poškodeniu s presným mechanickým nárazom.

Ďalšou významnou nevýhodou liatiny je relatívne nízky prevádzkový tlak 6 až 8 atm. Pre byty v starých panelových päťposchodových budovách alebo stalinkách je táto možnosť celkom vhodná. Ale pre byt v modernom bytovom dome s 12-16 poschodiami je lepšie uprednostniť niečo iné.

Minimálne pred kúpou liatinovej batérie na inštaláciu vo výškovej budove je potrebné objasniť tlak chladiacej kvapaliny existujúci v jej vykurovacom systéme, zvyčajne je tam vyšší ako 10 atm..

Možnosť č. 2 – Praktická oceľ

Oceľové batérie sú praktické a dodávajú sa v dvoch typoch – rúrkové alebo panelové. Prvé sú priamym analógom vyššie uvedených liatinových zariadení. Majú podobné vlastnosti, pokiaľ ide o prenos tepla a hmotnosť, ale reprezentatívnejší vzhľad..

Druhé sú vyrobené z dvoch oceľových plechov, ktoré sú navzájom zvarené a vo vnútri vytvárajú dutinu tenkej vrstvy na cirkuláciu vody.

Táto možnosť má vyššie rýchlosti prenosu tepla, takže sa často kombinujú do niekoľkých kusov. V dôsledku toho sa celková plocha prenosu tepla dramaticky zvyšuje..

Oceľové radiátory

Na zvýšenie ochrany proti korózii v týchto batériách sú všetky oceľové povrchy potiahnuté špeciálnou farbou. Výsledkom je, že ich životnosť dosahuje 15–20 rokov, avšak pri najmenšom poškodení ochranného povlaku začne oceľ rýchlo hrdzavieť

Oceľové batérie odolávajú vodnému kladivu lepšie ako liatinové náprotivky. Majú ale jedno veľmi slabé miesto – zvary. Tu najčastejšie začína hrdzavenie, tu tiež dochádza k roztrhnutiu hlavne pri nárazoch tlaku vody v systéme.

Výhody oceľových radiátorov sú nasledujúce:

 1. Nízka inertnosť – rýchlo sa zahrieva a rýchlo vydáva teplo do miestnosti.
 2. Nízka hmotnosť – pri rovnakom prenose tepla má oceľové zariadenie evidentne nižšiu hmotnosť ako liatinové.
 3. Nízke náklady.
 4. Možnosť inštalácie termostatu.
 5. Atraktívny a často originálny dizajn.

Pokiaľ ide o negatívne aspekty, existujú tiež. Tieto radiátory by sa teda rozhodne nemali inštalovať do kúpeľní. Existuje vysoká vlhkosť, v ktorej oceľ rýchlo hrdzaví. V takýchto podmienkach oceľová batéria dlho nevydrží..

Oceľové radiátory sa neodporúčajú do bytov vo výškových budovách. Sú viac určené na inštaláciu v súkromných domoch s nižším prevádzkovým tlakom vykurovacieho média ako v centralizovanom vykurovacom systéme. Tu sme poskytli viac informácií o normách tlaku a spôsoboch jeho zvýšenia..

Možnosť č. 3 – odolný hliník

Hliníkové radiátory sú dnes na trhu vykurovacích zariadení pre domácnosť najbežnejšie. Je to kvôli ich nízkym nákladom, trvanlivosti a nízkej hmotnosti, ako aj k maximálnej jednoduchosti inštalácie..

Hliníková batéria

Hliníkové batérie sa vyrábajú technológiou odlievania a vytláčania. Prvá možnosť je odolnejšia a patrí do sekčnej verzie a druhá je lacnejšia a je jediným monoblokom

Pri odlievaní sa vytvoria samostatné sekcie, ktoré sa potom spoja so spoločným radiátorom sadou niekoľkých z týchto blokov. V prípade potreby je možné takúto batériu zvýšiť pridaním nových prvkov aj po dokončení inštalácie..

Extruzný analóg je vyrobený vo fabrike naraz. Potom k nemu nemôžete pridať detaily na zvýšenie plochy prenosu tepla. Je však lacnejší ako verzia so vstrekovaním..

V našom inom článku sme podrobne preskúmali výkon a inštalačné vlastnosti hliníkových radiátorov..

Medzi výhody hliníkových chladičov stojí za to zdôrazniť:

 • vysoké rýchlosti prenosu tepla;
 • nízka hmotnosť ohrievača;
 • moderný dizajn;
 • dostupné náklady;
 • možnosť doplnenia termostatom;
 • životnosť 30 rokov;
 • nedostatok predispozície k odlupovaniu farby.

Hlavnou nevýhodou hliníkového ohrievača sú požiadavky na vlastnosti chladiacej kvapaliny. Najmenšia tuhá suspenzia počas cirkulácie vody začne poškriabať ochranný povlak vo vnútri. Výsledkom je, že hliník zostáva nechránený a začína postupne korodovať..

Korózia hliníkového chladiča

Hliníkové povrchy aktívne reagujú s kyselinami a zásadami a sú tiež kontraindikované pre prítomnosť medených prvkov a bludných prúdov vo vykurovacom systéme.

Ďalším dosť nepríjemným momentom je tvorba a akumulácia vodíka v hliníkových radiátoroch. Ak takéto batérie nie sú vybavené vetracími otvormi, môžu byť zvnútra mierne opuchnuté..

Rozbitie ohrievača nepraskne, v spojoch sekcií sa však môžu dobre vytvoriť malé netesnosti. Navyše sa zvyšuje pravdepodobnosť preťaženia vzduchu v systéme, čo je tiež ťažké nazvať plusom alebo výhodou.

Maximálny pracovný tlak pre rôzne modely hliníkových radiátorov sa pohybuje od 10 do 20 atm.

Podľa tohto ukazovateľa prekonávajú svoje liatinové a oceľové náprotivky, ale sú nižšie ako bimetalickí konkurenti. Práve táto možnosť sa vo väčšine prípadov odporúča inštalovať do mestských bytov..

Možnosť č. 4 – praktický bimetalový

Najtrvanlivejšie a najtrvanlivejšie zo všetkých vykurovacích radiátorov pre domácnosť sú bimetalové. Majú oceľové jadro, cez ktoré cirkuluje voda, a hliníkovú vonkajšiu vrstvu. Výsledkom je, že kombinujú spoľahlivosť ocele a prenos tepla hliníka..

Odporúčame prečítať si tu o existujúcich odrodách bimetalových batérií, ich vlastnostiach a pravidlách výberu..

Bimetalové radiátorové zariadenie

Pokiaľ ide o parameter prenosu tepla, bimetalová batéria je o niečo nižšia ako čisto hliníkový konkurent, ale je oveľa lepšia v sile.

Tieto batérie boli pôvodne vytvorené ako náhrada za staré liatinové batérie. Ihneď boli navrhnuté s prihliadnutím na zvláštnosti centralizovaného zásobovania teplom, ktoré existuje v Rusku..

Niet divu, že sa im hovorí univerzálne radiátory, ktoré je možné bez problémov nainštalovať takmer v každom byte..

Výhody bimetalového radiátora sú nasledujúce:

 1. Spoľahlivosť – prevádzkový tlak v oblasti 35 atm.
 2. Nenáročné na chemické zloženie chladiacej kvapaliny.
 3. Vysoká odolnosť proti korózii.
 4. Kompaktnosť a moderný vzhľad zariadenia.
 5. Nízka hmotnosť.

Hlavnou a jedinou významnou nevýhodou tohto zariadenia je jeho vysoká cena. Sú najdrahšie zo všetkých analógov. Tieto náklady sa však nevyhnutne budú prekrývať s dlhou životnosťou a absenciou netesností pri povodniach..

Zvlášť bimetalické radiátory sú relevantné v domoch, kde dochádza k častému poklesu tlaku vody vo vykurovacom systéme..

Štýly

Aktuálnych trendov a návrhových nápadov je mnoho. Kuchynská obývacia izba v modernom štýle vyzerá jednoducho a minimalisticky.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Súčasne nie je potrebné striktne dodržiavať určitý štýl, jeho hlavnú myšlienku môžete vziať za základ a správne ju poraziť príslušenstvom a ďalšími detailmi.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Škandinávsky

Tento štýl prišiel do módy pred niekoľkými rokmi, ale stále nestráca svoj význam. Jeho praktickosť a európska elegancia sa dobre hodí do obývačky v mestskom byte alebo dome. Môžete pridať jasné akcenty, napríklad textílie v rôznych odtieňoch.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Základom pre škandinávsky štýl sú biele a sivé povrchové úpravy, drevené detaily. Na výzdobu priestoru sú vhodné ružové, modré alebo okrové prvky..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Podkrovie

Tento rok je štýl stále žiadaný. Často sa používa na vybavenie kuchýň, ktoré sú kombinované s obývacou izbou. Takáto kombinácia dáva viac voľného priestoru, ktorý len zdôrazní všetky detaily podkrovia..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Dnes takú definíciu ako „klasický štýl“ používajú dizajnéri stále menej. Podkrovie – akýkoľvek interiérový dizajn, v ktorom nie sú ukryté, ale zdôraznené rôzne technické prvky.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Stylisti sa napríklad hrajú s murivom, drôtmi alebo betónovými stenami. Fotografie dobre ukazujú, ako dobre môže vyzerať obývacia izba kombinovaná s kuchyňou..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Pre podkrovie sú vybrané drsné a heterogénne povrchy. V bytoch zariadených v tomto štýle sú nainštalované nástenné svietidlá. V tomto prípade je svetlo nasmerované pozdĺž stien..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Vďaka tomu padajú tiene tak, že nerovné povrchy pôsobia trojrozmerne. S podkrovím sa najskôr zaobchádzalo opatrne, ale rýchlo sa stalo obľúbeným. Dizajnéri neskrývajú materiály na dekoráciu a dokonca ich predstierajú. Ak chcete simulovať betónový povrch a šmuhy, použite dekoratívnu omietku..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Provence

Názov tejto destinácie pochádza z regiónu na juhu Francúzska. Aj malá kuchyňa, obývačka, ktorej návrhári sa inšpirovali francúzskou estetikou, bude naplnená teplom a pohodlím..

Hlavná vec je, že má veľa denného svetla, textílií s romantickými potlačami, kvetinové ozdoby. Jedáleň v štýle Provence je navrhnutá v pastelových odtieňoch. Položky nábytku môžu byť staré alebo umelo starnuté. Pevné steny budú kontrastovať so závesmi vo veľkej klietke..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Dvere v kuchynskej časti sú niekedy nahradené závesmi z rovnakého materiálu ako obrus. Dobrým doplnkom budú vázy a figúrky, hlinené hrnce, kované kovové diely a stuhy.

Farebné kombinácie

Stylistom sa odporúča vziať do úvahy nasledujúce nuansy:

 • smer v interiéri;
 • kombinácia odtieňov;
 • osvetlenie.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Je oveľa jednoduchšie vybrať si paletu, ak už bol vybraný štýl pre kuchyňu z obývačky. Napríklad neoklasicizmus a Provence majú svoje vlastné kombinácie. V klasickom interiéri dizajnéri kombinujú pastelové farby, bledé farby, ktoré sú mierne zriedené tmavými odtieňmi.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Vo francúzskych vidieckych domoch môžete často vidieť bledomodré, ružové, pistáciové farby. Dekoratéri Art Deco sa skladajú z predmetov a dokončovacích materiálov v čiernej a bielej farbe, niekedy béžovej a hnedej alebo striebornej a čiernej. Hlavnou vecou je vybrať tieň pre steny. Biela sa stane univerzálnou, rozšíri priestor a neskôr ich môžete prelakovať akýmkoľvek náterom.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

V oblasti varenia však bielosť už nevyzerá sviežo, praktickejšie sú béžové alebo sivé odtiene. Toto pozadie zvýrazní ostatné farby. V monochromatickom interiéri návrhári odporúčajú prilepiť tapetu neobvyklej farby alebo fotografickú tlač.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Vodotesné povrchy sa ľahko čistia, preto sa odporúča umývateľné tapety. Farby nábytku odrážajú detaily a doplnky, či už ide o vankúše na pohovky, závesy alebo iné položky..

 • Liatinové radiátory
 • Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

 • Plynové konvektory

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Viac o odrodách

Výmena batérie v byte je dosť zodpovedný proces, preto je potrebné pristúpiť k jeho implementácii s prihliadnutím na rôzne nuansy a technické vlastnosti zariadenia..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Na začiatok sa rozhodneme, ktoré dizajnové radiátory sa budú lepšie hodiť do interiéru vášho domova. Oni sú:

 • panel. Sú to jednodielna štruktúra bez rozdelenia na sekcie. Majú konvekčné otvory, ktoré umožňujú dostatočne rýchle zahriatie miestnosti;
 • sekčný. Ako naznačuje názov, tieto zariadenia sú tvorené sekciami. Ich hlavnou výhodou je prípustnosť zvýšenia vykurovacieho výkonu vďaka možnosti pripojenia ďalších sekcií
 • rúrkové. Základom konštrukcie je oceľové jadro s doskami difuzéra. Časti tohto typu radiátora sú zvarené, takže pred kúpou potrebujete presne vedieť požadovaný vykurovací výkon.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Najbežnejšou možnosťou v bytoch je sekčné vykurovacie zariadenie, pretože panely nemusia odolávať nárazovému tlaku v systéme a zvláštny vzhľad rúrkových batérií nie je vhodný pre každý štýl, v ktorom je miestnosť vyzdobená.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Hlavnými požiadavkami pri výbere a výmene vykurovacích batérií sú: rýchlosť prenosu tepla, schopnosť odolávať vysokému zaťaženiu centrálneho systému (tlak až 15 atm.), Reprezentatívny vzhľad, rozumné náklady, dobrá kvalita a trvanlivosť.

Aby ste to urobili, musíte zistiť, aký materiál sa používa na výrobu radiátorov, a študovať ich hlavné vlastnosti v závislosti od surovín použitých na výrobu..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Hliníkové konštrukcie sa vyznačujú atraktívnym vzhľadom a dobrým odvodom tepla. Pri nákupe tohto typu sa však musíte zamerať na prítomnosť špeciálneho polymérneho povlaku vo vnútornej dutine, ktorý predlžuje životnosť a chráni pred nepriaznivými účinkami chladiacej kvapaliny.

Oceľové batérie priťahujú nízke náklady, ale táto možnosť je najvhodnejšia pre súkromné ​​domy, vysoký tlak v systéme centralizovaného vykurovania môže vážne poškodiť výrobok a výrazne znížiť jeho životnosť..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Liatinové radiátory sú pri použití nenáročné, majú vysokú pevnosť, sú odolné voči opotrebovaniu, pri kontakte s chladiacou kvapalinou nemenia svoju kvalitu. Významnou nevýhodou tohto materiálu je nízky prenos tepla. Ich inštalácia vo výškových budovách s viac ako deviatimi poschodiami je tiež obmedzená..

Najlepšie vykurovacie batérie do bytu sú bimetalové. Táto možnosť je považovaná za najoptimálnejšiu kvôli kombinácii hlavných výhod oceľových a hliníkových radiátorov: oceľové jadro poskytuje odolnosť voči vysokému tlaku a hliníkové puzdro – maximálna možná tepelná vodivosť.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Medené radiátory majú vysokú účinnosť, neboja sa vodného kladiva, sú veľmi odolné, nekorodujú a majú dlhú životnosť. Tieto moderné možnosti sú štýlovo navrhnuté tak, aby ozdobili každú izbu..

Funkciou, ktorá neumožňuje začať hromadnú inštaláciu batérií s tak vynikajúcimi vlastnosťami v bytoch, sú ich veľmi vysoké náklady.

Pre informáciu, najviac rozpočtovými možnosťami sú liatinové a hliníkové konštrukcie, oceľové a bimetalové výrobky sú zahrnuté v strednej cenovej kategórii. Najdrahšie prémiové ohrievače: meď.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Ako si vybrať vykurovací radiátor: odborné rady

Aj keď poznáte kvalitatívne vlastnosti každého typu vykurovacieho telesa, potrebujete vedieť ešte jeden bod – ako si vybrať najlepší vykurovací radiátor? Faktom je, že na trhu sú radiátory s iným počtom sekcií a iným výkonom. Odborníci však tvrdia, že je celkom ľahké porozumieť všetkým týmto nuansám – hlavnou vecou je mať minimálne znalosti..

Počet sekcií vykurovacích radiátorov bude závisieť od nasledujúcich faktorov:

 • z akého materiálu bol dom postavený – panely alebo tehly;
 • počet okien v každej miestnosti a ich umiestnenie;
 • plocha miestnosti;
 • ktoré okná sú nainštalované – drevené alebo plastové;
 • koľko stien v každej miestnosti je otočených do ulice.

2131

Pri výbere vykurovacích radiátorov a nákladov na príslušný výrobok stojí za to venovať pozornosť – napríklad panelové radiátory budú najdrahšie a hliník bude najlacnejší.

Výber vykurovacích radiátorov je pomerne veľký – každé predajné miesto môže viesť k ťažkostiam aj pre najskeptickejšiu osobu. Tento článok pomôže vyvodiť aspoň predbežný záver a konečné rozhodnutie je možné urobiť iba po konzultácii so špecialistami..

Vyberáme model chladiča

Keď sa pozrieme na fotografie poskytnuté katalógom vykurovacích telies, môžeme zhodnotiť iba vzhľad a konštrukčné vlastnosti tohto alebo toho zariadenia. Je vizuálne nemožné určiť kvalitu a technické parametre batérií.

technické charakteristiky vykurovacích radiátorov

Pri výbere typov vykurovacích batérií by ste sa mali predovšetkým rozhodnúť o období ich prevádzky. Takýto indikátor bude závisieť od kvality výrobku a za akých podmienok sa používa. A ak žijete v bytovom dome, vaše radiátory ústredného kúrenia budú zásobované strašne kvalitnou vodou. Preto by ste do viacpodlažnej budovy nemali inštalovať hliníkové batérie. Moderní výrobcovia samozrejme inštalujú veľa ochranných technológií a spracovávajú vnútornosti batérií polymérmi. Toto je samozrejme lepšia možnosť, ale aj drahšia..

Pokiaľ ide o oceľové a bimetalické batérie, tiež korodujú, ale v menšej miere. V tomto prípade budú najspoľahlivejšie liatinové batérie ústredného kúrenia..

Stojí za zmienku, že existuje ďalší ukazovateľ, ktorý je potrebné obzvlášť vziať do úvahy – je to schopnosť odolávať tlaku chladiacej kvapaliny. Minimálny ukazovateľ je 7 atmosfér, odborníci však odporúčajú zvoliť vykurovacie telesá s 15 -atm ventilátorom – ak systém trpí vodným rázom.

Dnes veľa spotrebiteľov pri výbere rôznych vykurovacích batérií veľmi často venuje pozornosť takémuto parametru, akým je dizajn. To je samozrejme tiež dôležité. Nezabudnite však, že krása radiátorov by v žiadnom prípade nemala byť na úkor kvality a funkčnosti. Moderné euro radiátory spolu s vynikajúcimi technickými vlastnosťami majú dobrý dizajn. Euro batérie na vykurovanie sa úspešne zmestia takmer do každého moderného interiéru.

V súčasnej dobe sa veľká pozornosť venuje takémuto problému, akým je ekonomika. Preto sa objavili energeticky úsporné vykurovacie batérie. Takéto zariadenia ušetria náklady na vykurovanie. Tiež sa nazývajú ekonomické vykurovacie radiátory..

Sprievodca výberom batérie – zjednodušený prístup

Pred kúpou alebo objednávkou nových radiátorov vykurovania sa oplatí rýchlo sa pozrieť do katalógov veľkých internetových obchodov. To vám umožní zistiť poradie cien a pozrieť sa na existujúce typy batérií. Všetky konvekčné zariadenia na ohrev vody sú rozdelené do 4 skupín:

 • hliníkový profil;
 • bimetalické – sekčné a monolitické;
 • liatina;
 • oceľ – panelová a rúrková.

Lyrická odbočka. Môžete si prečítať recenzie a články o zdrojoch, ktoré uverejňujú hodnotenia produktov rôznych značiek. Informácie však neprinesú veľký úžitok – na fórach dochádza k nekonečným sporom a píšu sa falošné odpovede a často sa zostavujú hodnotenia podľa TOP 10 výrobcov z prvých stránok s vyhľadávaním..

Krásne ohrievače v interiéri spálne

Aby ste vybrali výkon vykurovacích radiátorov, musíte najskôr vypočítať množstvo tepla vynaloženého na vykurovanie každej miestnosti. Metódy výpočtu – podľa plochy, objemu alebo tepelných strát budovy – sú uverejnené v samostatnom článku. Ako vybrať správne batérie:

 1. Odhadnite náklady na budúci nákup, odfiltrujte drahšie a príliš lacné možnosti ohrievača.
 2. Vyberte si modely, ktoré sa vám páčia vzhľadom, tvarom a farbou, ktoré dobre zapadnú do vášho interiéru. Dávajte pozor na výšku batérií, aby sa zmestili do výklenkov.
 3. Ak žijete v byte výškovej budovy (9 poschodí alebo viac), otvorte stránku s technickými charakteristikami vybraných radiátorov a zistite maximálny pracovný tlak vody – zariadenie musí vydržať najmenej 12 barov.
 4. Pre majiteľov súkromných chát nie je parameter tlaku zaujímavý – vhodné sú modely s akýmikoľvek vlastnosťami. Ak je dom vyhrievaný kotlom na drevo alebo uhlie, stojí za to skontrolovať maximálnu teplotu chladiacej kvapaliny – čím vyšší je indikátor, tým lepšie.
 5. Informujte sa o spôsoboch pripojenia poskytovaných výrobcami vybraných batérií. Spodné pripojenie vám umožní lepšie skryť vykurovacie vedenia; pri bočnom prevedení budú musieť byť potrubia v stene stlmené alebo ponechané na očiach..
 6. Zistite hmotnosť výrobku a či je namontovaný na podlahu alebo na stenu. Zistite, či je chladič dodávaný s montážnymi konzolami a armatúrami, alebo existujú ďalšie náklady. Radiátorové ventily a kohútik Mayevsky sa zvyčajne kupujú samostatne.

  Súprava na inštaláciu ohrievača

  Na inštaláciu zariadení budete potrebovať topánku, Mayevského žeriav s kľúčom a závesnými konzolami

 7. Vykonajte konečný výber modelu a určte veľkosť radiátorov z hľadiska výkonu. Ako sa vypočíta skutočný prenos tepla z 1 sekcie (panelu), povieme na konci tejto príručky..

Vezmite prosím na vedomie – neuviedli sme materiály výroby a typy zariadení. V skutočnosti tento faktor nehrá veľkú úlohu. Moderné radiátory sa v technických parametroch líšia len málo, dôležitý je iba indikátor prenosu tepla. Dolný prah pracovného tlaku je relevantný iba vo viacpodlažných budovách..

Kritériá výberu chladiča

K výberu moderných radiátorov je potrebné pristupovať so všetkou zodpovednosťou, pretože nie všetky ich odrody sú vhodné na inštaláciu, napríklad do systému ústredného kúrenia. Niektoré typy majú charakteristiky, ktoré sú navrhnuté pre čisté chladivo a určité konečné zaťaženie, takže jednoducho nedokážu odolať vodnému kladivu, ktoré, bohužiaľ, v našich nástrojoch nie je neobvyklé. Iné radiátory, naopak, v autonómnom vykurovacom systéme neukážu celý svoj potenciál..

Okrem výberu radiátorov podľa ukazovateľov výkonu je potrebné správne vypočítať počet sekcií v batériách pre každú samostatnú miestnosť, inak bude účinnosť ich práce veľmi nízka a priestory bytu nebudú dostatočne pohodlné.

Účinok inštalácie nových vykurovacích zariadení bude teda očakávane vysoký, ak vezmeme do úvahy všetky ich prevádzkové nuansy a dodržíme všetky odporúčané technologické pravidlá inštalácie.

Dnes sa vyrába niekoľko rôznych typov radiátorov, ktoré sa líšia materiálom výroby a prevedením:

 1. Liatinové batérie, staré i repasované, s elegantným moderným alebo retro dizajnom.
 2. Oceľové radiátory – rúrkové a panelové.
 3. Bimetalové vykurovacie zariadenia vyrobené z dvoch typov kovov.
 4. Hliník rôznych úrovní kvality.

Možno vás budú zaujímať informácie o tom, ktoré radiátory sú lepšie hliníkové alebo bimetalické

Pri výbere batérií na inštaláciu v byte musíte vziať do úvahy nasledujúce kritériá:

 • Maximálny tlak v systéme ústredného kúrenia v lokálnej vykurovacej sieti a možná hranica, na ktorú sú predajné radiátory navrhnuté..
 • Maximálna teplota a vlastnosti zloženia chladiacej kvapaliny v systéme, ako aj odolnosť radiátorov voči týmto vplyvom.
 • Materiál výroby zariadení a jeho hlavné fyzikálne vlastnosti.
 • Dizajn batérie.
 • Požadovaný výkon radiátora – na základe tohto parametra sa vypočíta počet a veľkosť sekcií potrebných na efektívne vykurovanie priestorov. Tieto výpočty sú založené na odporúčaniach stavebných predpisov a predpisov a je ich možné vykonať rôznymi spôsobmi, o ktorých sa bude v článku diskutovať neskôr..

Na začiatok môžete dať malý stôl, ktorý síce stručne, ale skôr informatívne charakterizuje hlavné typy vykurovacích radiátorov. Potom sa pozrime bližšie na hlavné typy..

Ako určiť požadovaný výkon ohrievača

Aby bol byt v zime pohodlný, musíte zvoliť správny výkon radiátora. Výkon klasického sekčného zariadenia bude závisieť od počtu sekcií. Pri výpočte musíte vziať do úvahy nasledujúce faktory:

 • materiál stien v dome je tehla alebo betón;
 • plocha miestností;
 • počet okien a ich umiestnenie na svetových stranách;
 • počet vonkajších stien;
 • kvalita okien;
 • používanie obrazoviek pre radiátory.

sálanie tepla vykurovacím radiátorom

Pozor: pre štandardnú izbu s trojmetrovou výškou stropu, s jednými dverami a jedným oknom je na každý meter štvorcový potrebný výkon radiátora 90 až 125 W..

Požadovaný počet sekcií bude závisieť od materiálu a z ktorého je radiátor vyrobený. Výkon jednej sekcie rôznych typov batérií:

 • Liatina – od 80 do 150 W;
 • Hliník – 190 W;
 • Bimetalický – 200 W;
 • Oceľ – od 450 do 5700 W (čo znamená výkon celej batérie).

Výpočet pomocou základných vzorcov

Ako bolo uvedené vyššie, výpočet počtu radiátorov pre samostatnú izbu je možné vykonať dvoma spôsobmi – podľa oblasti alebo objemu miestnosti..

 • Výpočet plochy

Všeobecne sa uznáva, že na kompenzáciu tepelných strát budovy a na vytvorenie príjemnej teploty pre človeka je potrebné poskytnúť tepelný výkon 100 W na 1 m2 plochy..

Výpočet sa preto vykonáva podľa vzorca:

N = S × 100 / s,

kde symboly majú nasledujúci význam:

N je počet sekcií chladiča;

S je plocha miestnosti v m²;

Pс – tepelný výkon jednej časti chladiča – túto hodnotu nájdete v pase výrobku.

 • Výpočet objemu

Presnejší výpočet je možné vykonať výpočtom objemu vykurovanej miestnosti, pretože v tomto prípade sa berie do úvahy aj výška stropov miestnosti. Výpočty podľa objemu predpokladajú 41 W výkonu vykurovacieho systému na 1 m³ v panelovom dome, alebo 34 W v tehlovom. Vzorec vyzerá takto:

N = S × h × 41 (34) / Ks

Označenia vo vzorci sú rovnaké, s jediným dodatkom, že h je výška stropu.

Možno vás budú zaujímať informácie o tom, ako si vybrať elektrický kotol

Samozrejme, ak plánujete nákup neoddeliteľného radiátora, ktorý je jednodielnou konštrukciou, potom nie je potrebné deliť konkrétnym výkonom sekcie Pc, to znamená, že táto časť je jednoducho vylúčená zo vzorca. Výsledná hodnota ukáže, aký celkový výkon radiátora je pre danú miestnosť potrebný..

Tieto vzorce však budú platné iba pre štandardné priemerné podmienky. Pri výpočte radiátora podľa plochy alebo objemu miestnosti je preto dôležité vziať do úvahy korekčné faktory, ktoré sú určené minimálnou zimnou teplotou v regióne bydliska, vlastnosťami umiestnenia miestnosti, kvalita izolácie stien, počet a typ okien, prítomnosť dverí do ulice alebo na balkón. Navyše, aj umiestnenie batérií a schéma ich vloženia do vykurovacieho okruhu môže mať značný význam pre výpočet tepelného výkonu..

V tomto článku pravdepodobne nemá zmysel uvádzať všetky korekčné faktory a predstavovať pomerne ťažkopádny vzorec výpočtu. Je lepšie pozvať čitateľa na používanie pohodlnej kalkulačky, ktorá už obsahuje hlavné závislosti.

Parametre pre výber radiátorov pre vidiecky dom

Na rozdiel od systému ústredného kúrenia bytových domov je autonómny OS súkromných bytov oveľa menej náročný na tlak. Vďaka tomu je možné zakúpiť zariadenie určené pre nízky tlak. Vhodné sú modely s tenkými stenami: napríklad hliník.

POTREBA VEDIEŤ! Neskúsení majitelia chát čelia zmrazeniu kvapaliny v potrubí. To vedie k vzhľadu čipov na tele: praskne. Aby ste tomu zabránili, vypustite vodu..

Vzhľadom na menšiu vzdialenosť medzi zdrojom tepla a batériou sú tepelné straty v autonómnych vykurovacích systémoch malé. Zariadenie v súkromnom dome musí byť prispôsobené tepelným nosičom s vysokou teplotou.

Video: odborné rady pri výbere vykurovacích radiátorov

Ako zistiť skutočný prenos tepla

Pri výbere vykurovacích zariadení v internetovom obchode je ťažké nájsť skutočné ukazovatele výkonu panelu alebo jednej sekcie. Pre predajcov je výhodnejšie deklarovať maximálny prenos tepla, ktorý je pri vykurovaní vidieckej chaty alebo bytu prakticky nedosiahnuteľný. Podľa pasu by teplota vody v prívodnom potrubí mala dosiahnuť 90 stupňov, teplota spiatočky – 70 ° С, izbový vzduch – 20 ° С.

Referencia. V moderných generátoroch tepla pre domácnosť je teplota vykurovania obmedzená na 80 … 85 stupňov.

Odporúčame vybrať sekcie na prenos tepla nasledovne:

 1. Otvorte oficiálnu webovú stránku výrobcu batérie, ktorá sa vám páči, a stiahnite si návod na obsluhu zariadenia. Presne udáva, pri akom teplotnom rozdiele DT dodáva radiátor menovité množstvo tepla. Zamerajte sa na režim 70/50 ° С.

  Odvod tepla panelov Kermi

  Kapacita oceľových panelov Kermi v závislosti od veľkosti a teplotných podmienok – príklad tabuľky

 2. Ak neexistujú žiadne pokyny, berte údaje výrobcu ako pravdivé a prenos tepla vynásobte faktorom 1,5-1,8. Keď urobíte jeden a pol zásoby, určite nič nepokazíte.
 3. Vyberte si najnovšie radiátory jednorúrkového systému s dvojitým okrajom, pretože získavajú najmenšie množstvo tepelnej energie.

Najpresnejšou metódou výberu je výpočet prenosu tepla pre danú teplotnú hlavu. Algoritmus výpočtu je podrobne popísaný v zodpovedajúcom materiáli..

Výpočet výkonu, počet sekcií

Pred výberom vykurovacej batérie pre byt musíte vypočítať, koľko sekcií by malo byť nainštalovaných v každej konkrétnej miestnosti a určiť indikátor výkonu a tlaku tohto zariadenia. To sa robí nasledovne:

Voľba výkonu chladiča

V takom prípade je potrebné vziať do úvahy nasledujúce body:

 • Typ budovy (tehlová alebo panelová).
 • Vyhrievaná časť miestnosti.
 • Počet okien.
 • Prítomnosť vonkajších stien.
 • Typ zasklenia v byte (okná s dvojitým zasklením alebo drevené okná).

Podľa normy je v miestnosti s výškou stropu 3 m s jedným oknom s dreveným rámom a jednými dverami spravidla inštalovaný radiátor s výkonom 90-125 W na 1 m 2.

Užitočné informácie: Na výber batérie s optimálnym výkonom pre miestnosť pre jednoduchosť výpočtov musíte vynásobiť jej plochu 100 W.

Ak existuje jedno okno a dve vonkajšie steny, toto číslo by sa malo zvýšiť o 20%.

V prítomnosti dvoch okien a dvoch vonkajších stien – o 30%.

Keď je okno umiestnené na severnej alebo severovýchodnej strane: + 10%.

Pri umiestnení radiátora do výklenku: + 5%.

S pevnou obrazovkou na batérii: + 15%.

Stanovenie počtu sekcií

Priemerný výkon rôznych typov sekcií chladiča:

Existuje ďalšia možnosť výpočtu, ako zvoliť počet sekcií vykurovacej batérie tak, aby bola vo vyhrievanej miestnosti pohodlná, čo sa považuje za presnejšie. Tento výpočet sa robí aj s prihliadnutím na ich prenos tepla. V tomto prípade sa ako jednotka priestoru nepoužije plocha miestnosti, ale jej „kubická kapacita“, to znamená objem vzduchovej hmoty, ktorá sa má ohriať. Každá miestnosť sa počíta samostatne: najskôr sa vyberie výkon ohrievača a potom sa vypočíta počet jeho sekcií.

Vzhľadom na to, že na vykurovanie 1 m 3 vzdušného priestoru obývačky je potrebných 39-41 W energie, na vykurovanie miestnosti s rozlohou 10 m 2. s výškou stropu 3,0 m, 1230 W je potrebné.

 • Vypočítame kubickú kapacitu: 3 x 10 = 30 m 3.
 • Určte spotrebu energie: 41 x 30 = 1230 W.

Dohodnime sa, že každá časť modernej vykurovacej batérie generuje asi 200 wattov energie. To znamená, že na výpočet optimálneho počtu sekcií potrebujete 1230: 200 = 6,15 sekcií. Zaokrúhliť. Ukazuje sa, že v miestnosti s objemom 30 m 3 musíte nainštalovať radiátor so 7 sekciami.

  Zariadenie a princíp činnosti dvojokruhového plynového kotla

Užitočné informácie: Pri inštalácii batérie v miestnosti rohového typu sa do vzorca na výpočet počtu sekcií pridá koeficient tepelných strát (1,1-1,3), ktorého hodnota musí zodpovedať klimatickej zóne. V dôsledku toho získate: 1230 1,3: 200 = 7,995. To znamená, že pre takúto miestnosť je vhodný radiátor s 8 sekciami..

Riešenie pracovného tlaku

Pri nákupe vykurovacích radiátorov musíte vziať do úvahy ukazovateľ ich pracovného tlaku, ktorý by mal byť vyšší ako tlak vykurovacieho systému domu. Toto je obzvlášť dôležité pri vykonávaní hydraulických testov, keď je zaťaženie systému obzvlášť silné. Pre batérie rôznych typov má svoj vlastný význam:

 • Pre liatinu – 6-12 atm.
 • Pre hliník – 16-20 atm.
 • Pre bimetalické – 35 atm.
 • Pre oceľ – 6-10 atm.

Pri vlastnej inštalácii je dôležité vedieť, ako správne pripojiť vykurovaciu batériu a aké obvody existujú.

Máme samostatný článok o potrebe expanznej nádrže v vykurovacích systémoch súkromných domov, ako aj o jej inštalácii..

Výber radiátora pre váš vykurovací systém

Schéma vykurovania do značnej miery určuje, ktoré vykurovacie batérie sú v každom konkrétnom prípade najvhodnejšie. Jednorúrková vykurovacia schéma znamená dodávku a odvádzanie chladiacej kvapaliny do chladiča jedným potrubím. V takom systéme je každá batéria zapojená do série, v reťazci, k spoločnému stúpaču.

Používa sa stále menej, pretože má množstvo nevýhod: zložitosť nastavenia systému, pretože zmeny v jednom radiátore ovplyvňujú všetky ostatné, prítomnosť bežného stúpača s veľkým priemerom.

Pri dvojrúrkovej schéme vykurovania sú radiátory zapojené paralelne: jedna rúrka dodáva chladiacu kvapalinu, druhá – výstup. Tento systém vyžaduje oveľa viac potrubí, ale nemá nevýhody jednorúrkového systému. Nastavenie jedného radiátora prakticky neovplyvní zvyšok.

Voľba vykurovacej batérie závisí od schémy zapojenia

Schéma vykurovania do značnej miery určuje, ktoré vykurovacie batérie sú v každom konkrétnom prípade najvhodnejšie (kliknutím zväčšíte)

Podľa znakov komunikácie chladiacej kvapaliny s atmosférou sú vykurovacie okruhy rozdelené na otvorené a uzavreté. V otvorenom systéme je v najvyššom bode expanzná nádrž, ktorá komunikuje priamo s okolitým vzduchom. Cirkulácia v takom systéme sa vykonáva prirodzeným spôsobom v dôsledku sklonu potrubí a tlakového rozdielu medzi teplou a studenou chladiacou kvapalinou.

Uzavretý systém má špeciálnu expanznú nádrž s membránou. Chladiaca kvapalina neprichádza do styku s atmosférickým vzduchom. V takom systéme je nútený obeh, ktorý je oveľa spoľahlivejší a nevyžaduje svahy. Väčšina moderných systémov je zatvorená.

Schéma vykurovacieho okruhu s otvorenou nádržou

V okruhoch s otvorenou nádržou sa voda môže v zime rýchlo ochladiť. Preto je zvykom vyberať pre ne liatinové batérie – inerciálne zariadenia (kliknutím zväčšíte)

Pri otvorenom vykurovacom systéme pretlak pretláča chladiacu kvapalinu do expanznej nádrže, ktorá je priamo spojená s atmosférou. V takom chladive je veľké percento kyslíka, ktoré spôsobuje koróziu.

Aký radiátor si vybrať pre jednorúrkové vykurovanie

V jednorúrkovom vykurovacom okruhu sú všetky zariadenia zapojené paralelne, chladiaca kvapalina prúdi z jedného do druhého a ochladzuje sa. Pre tieto schémy sú tiež výhodné liatinové spotrebiče, ktoré dlho uchovávajú prijaté teplo (kliknutie)

Pri dvojrúrkovom systéme sú radiátory zapojené paralelne a chladiaca kvapalina nie je v kontakte s atmosférickým vzduchom.

Špecifickosť ústredného kúrenia

Pri centrálnom vykurovaní je vykurovacie médium pod vysokým tlakom. Cirkulácia nemusí byť konštantná. Preto je vhodné použiť radiátory s vysokými zotrvačnými vlastnosťami..

Je schopný uchovávať teplo počas intenzívnej cirkulácie, čím zabraňuje prehrievaniu miestnosti. A naopak, nechlaďte tak rýchlo, keď sa obeh zastaví.

Čím vyššia je zotrvačnosť radiátora, tým rovnomernejšia bude izbová teplota. Pri ústrednom vykurovaní funguje bežná technologická voda ako nosič tepla.

Vďaka rozšírenému a zložitému systému je však niekedy silne znečistený a splynovaný. Výsledkom je, že chladiaca kvapalina spôsobuje zvýšenú koróziu. Sprievodný sediment upcháva úzke kanály radiátorov, čo výrazne znižuje účinný prenos tepla.

Vlastnosti autonómneho vykurovania

Základom individuálneho vykurovacieho systému sú najčastejšie plynové kotly alebo podobné zariadenia pracujúce na kvapalnom palive alebo peletách. Zvlášť účinné v dvojrúrkových systémoch.

Takýto systém je uzavretý, cirkulácia chladiacej kvapaliny je konštantná a vykonáva sa pomocou obehového čerpadla. Zariadenie kotla sa zapína automaticky v závislosti od teploty chladiacej kvapaliny.

Ak je správne nakonfigurovaný, môže dosiahnuť veľmi efektívny výkon. Pomocou radiátorov s nízkou zotrvačnosťou a hrebeňového systému v skutočnosti dodáva chladiacu kvapalinu iba do požadovaného vykurovacieho radiátora. K tomu dochádza v dôsledku neustáleho obehu..

Ktorý radiátor je najvhodnejší pre kolektorový vykurovací systém

Vykurovací systém s rozdeľovačmi – hrebeňmi vám umožňuje nainštalovať akýkoľvek radiátor, pretože distribuuje chladiacu kvapalinu do všetkých zariadení

V takom chladiči dochádza k odtoku čím rýchlejšie, tým nižšia je teplota chladiacej kvapaliny. Horúca chladiaca kvapalina pôjde kvôli najväčšiemu rozdielu tlakov priamo do najchladnejšieho chladiča.

Pretože automatizácia vykurovacieho zariadenia neustále udržuje nastavenú teplotu chladiacej kvapaliny: čím nižšia je zotrvačnosť chladiča, tým presnejšie sa bude udržiavať izbová teplota. Vyznačuje sa vysokou kvalitou chladiacej kvapaliny a absenciou znečistenia plynom, nízkym tlakom.

Individuálne vykurovanie na tuhé palivo je založené na ručných kotloch. Najmä to vedie k významným zmenám teploty chladiacej kvapaliny v priebehu dňa. Na zníženie nákladov na celý systém sa veľmi často používa jednorúrkový systém otvoreného typu (komunikuje s atmosférickým vzduchom).

Pri jednorúrkovej gravitačnej konštrukcii je tlak v systéme minimálny, chladiaca kvapalina je kontaminovaná koróznymi produktmi a je splynovaná. Je žiaduce používať radiátory s vysokou zotrvačnosťou a odolnosťou proti korózii.

O princípoch dvojrúrkového systému a možnostiach pripojenia radiátorov k nemu si môžete prečítať v článku, ktorý sme odporučili na recenziu.

Individuálne vykurovanie letnej chaty, loveckej chaty sa vyznačuje možnosťou zníženia teploty chladiacej kvapaliny na negatívne teploty. Ako chladivo sa používajú špeciálne nemrznúce zmesi, okrem iných výhod majú antikorózne vlastnosti..

Systém sa vyznačuje nízkym tlakom. Na rýchle vykurovanie všetkých miestností by bolo múdrou voľbou použitie radiátorov s minimálnou zotrvačnosťou..

Vykurovací radiátor ako súčasť interiéru

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Ako viete, dobrý interiér pozostáva z premysleného rozloženia, vysoko kvalitných materiálov a harmónie v dizajne, do ktorého sú pridané všetky objekty priestoru: od veľkého nábytku po malé detaily. Dnes budeme považovať vykurovacie radiátory za súčasť interiéru. Mnohí nevenujú pozornosť tomuto zariadeniu, ale márne, pretože sa má za to, že radiátor je nainštalovaný „raz a navždy“.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Od chvíle, keď sa obytný priestor zmenil na interiér, sa na jeho známe prvky začalo pozerať z nových vizuálnych a štylistických uhlov a inšpirovať dizajnérov k originálnym experimentom, vrátane vykurovacích zariadení..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Vykurovací radiátor sa vďaka farbe stále častejšie stáva prízvukom v interiéri miestností. Takáto neobvyklá farebná schéma je celkom úspešná..

Radiátor môže byť tiež natretý farbou steny, proti ktorej je umiestnený. Zároveň sa nestratí, ale vytvorí sa kompozícia..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Nástenné radiátory si získavajú stále väčšiu obľubu. také radiátory dokonale dopĺňajú dizajn miestnosti a vynikajúco fungujú s ich hlavnou funkciou vykurovania. Oceľové rúrkové radiátory sú dokonca schopné zvládnuť objem priestoru. Napríklad vysoké radiátory-„stĺpce“ môžu vizuálne zvýšiť strop a dodať interiéru harmóniu a nízke zametacie „akordeóny“ rozšíria úzku miestnosť..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Vysoké radiátory je možné použiť aj v akejkoľvek farbe v interiéri miestností..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Alebo môže byť farebná schéma pokojnejšia, napríklad aby zodpovedala stene. Ale vysoký radiátor môže zároveň vyplniť prázdne miesto na stene..

Tmavý radiátor oproti svetlo žltej stene vytvára krásny kontrast a nie je len predmetom kúrenia. ale plní aj dekoratívnu funkciu.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

V ére nezastaviteľnej dizajnérskej predstavivosti sa na scéne objavujú ohrievače pútavých odtieňov, ktoré oživujú autorský interiér a spochybňujú zaužívané predstavy, že každý radiátor „by mal poznať svoje miesto a nie vyčnievať“. Na druhej strane jemné monochromatické interiéry alebo zdržanlivá paleta neoklasicizmu môžu zdobiť radiátory „pokojných“ odtieňov – či už sú to šedo -béžové nuansy alebo bohatá hnedá škála..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Batérie na „anglických nohách“ štylizované ako vintage liatinové radiátory dokonale zapadnú do klasického interiéru..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Radiátory môžu napodobňovať, „rozpúšťať sa“ v minimalistickom prostredí a prispôsobovať sa klasickému štýlu stien, alebo môžu pôsobiť ako originálne kontrastné akcenty. Široká paleta farieb – od hlbokých a zložitých po bohaté a veselé odtiene – vám umožňuje vybrať si najlepšiu možnosť na základe individuálnych úloh návrhu..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Najlepším riešením na krásne zamaskovanie radiátora je namaľovať ho na farbu steny..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Radiátor neobvyklého tvaru a farby môže ľahko doplniť celkový obraz miestnosti bez toho, aby na seba upozornil. Takéto riešenie zároveň zostáva štýlové a originálne..

V poslednej dobe sú obzvlášť obľúbené radiátory potiahnuté priehľadným lakom, ktoré akoby absorbovali okolité farby (z tohto dôvodu sa im často hovorí chameleóny).

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

V minimalistickom dizajne miestnosti pokojných farieb sa svetlý radiátor stane štýlovým a nápadným kusom nábytku..

Farebný radiátor je veľmi úspešné dizajnové riešenie, najmä ak je farebne kombinovaný s inými interiérovými predmetmi alebo s jeho detailmi..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Táto metóda pomôže neobvykle „skryť“ radiátor, ktorý je natretý tak, aby zodpovedal stene, ku ktorej je pripevnený.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Takýto vertikálny radiátor sa dobre hodí k zvyšku nábytku v miestnosti a neodvádza pozornosť od celkového obrazu interiéru..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Kombinácia kovového radiátora a drevenej podlahy vyzerá veľmi štýlovo. K panoramatickému oknu je vhodný široký a nízky radiátor.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Príchod rúrkových radiátorov priniesol revolúciu v batériovom dizajne. Z oceľových rúr sú vytvorené vertikálne a horizontálne modely pre rôzne priestory. V prvom rade ide o nástenné radiátory namaľované v jasných a trendových farbách. Medené radiátory sú vhodné pre centralizované aj autonómne vykurovacie systémy. Jednotky vyzerajú štýlovo v kombinácii s Provence, retro a klasikou. Nie je potrebné skrývať také krásne batérie. Môžu byť použité ako dekorácia miestnosti..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

V interiéri, kde sa používajú sýte a sýte farby, je miesto pre neobvyklé detaily. Napríklad rúry natreté v jasne žltej farbe dopĺňajú kompozíciu zaujímavého dizajnu miestnosti..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Problémy zdobenia vykurovacích zariadení je možné vyriešiť farbami, ktoré sa používajú na kovy, a dokonca tu nie sú potrebné ani tepelne odolné maliarske materiály, pretože je nepravdepodobné, že by sa povrch vašej batérie mohol zahriať na viac ako 80 ° C.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Také zaujímavé a komplexné riešenie pre návrh neobvyklého schodiska v kompozícii s radiátorom, ktorý opakuje svoj tvar, nezostane bez povšimnutia.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Panelové príslušenstvo: štýlové a moderné Ploché oceľové príslušenstvo v tvare panela sa perfektne hodí k moderným trendom dizajnu, vrátane minimalizmu a hi-tech. Pre tých, ktorí nechcú, aby bol zdroj tepla predmetom zvýšenej pozornosti, existujú elegantné modely, ktoré sa spájajú so stenou. Pre kúpeľňu a chodbu si môžete vybrať výrobok so zrkadlovým povrchom – nielenže zahreje a pomôže vám dať sa do poriadku, ale aj vizuálne rozšíri priestor.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Hlavným výrazným prvkom v interiéri podkrovnej miestnosti je radiátor. Vzhľadom na bohatú farbu a lakonickú formu nie je možné okamžite pochopiť, že ide o predmet vykurovania, a nie dekorácie..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Ďalší príklad krásneho a skromného maskovania konvenčného radiátora.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Takáto farebná schéma na maľovanie radiátora v jednej farebnej schéme miestnosti vyzerá štýlovo a originálne.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Za najoriginálnejšiu možnosť sa považujú vertikálne radiátory. Ich výška výrazne presahuje šírku a spravidla nie je potrebné takúto jednotku skrývať: je možné ju úspešne integrovať do podkrovia, špičkového alebo moderného štýlu. Takéto riešenie, umiestnenie horizontálneho radiátora pod policu, vizuálne zväčšuje priestor svetlej miestnosti..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

V interiéri v upokojujúcich farbách môže byť akcentom aj radiátor. Monotónna kombinácia steny a radiátora dokonale dopĺňa detaily v striebornej farbe.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Pre luxusný interiér sú potrebné špeciálne riešenia – pre úlohu vykurovacích zariadení v domoch zdobených v takých palácových štýloch, ako sú baroko, klasicizmus, rokoko a secesia, by ste si mali vybrať liatinové dizajnové radiátory zo série „Retro“. Tento rad spája skutočné umelecké diela hodné palácov a majetkov.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Radiátor je možné farebne zladiť s dekoratívnymi predmetmi.

V tomto prípade sú akcentačné radiátory hlavnou súčasťou dizajnu chodby a chodby. Kontrast medených vykurovacích zariadení na pozadí hlbokej smaragdovej farby stien a kombinácia radiátorov rôznych veľkostí v jednej miestnosti priťahujú pozornosť, existuje túžba zvážiť všetky detaily miestnosti..

Kombinácia sivého radiátora originálnej formy na pozadí bohatej žltej steny vyzerá štýlovo a neobvykle.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Trochu histórie

História vzniku radiátorov siaha ďaleko do minulosti, pred niekoľkými tisíckami rokov, keď ľudia začali premýšľať o tom, ako urobiť svoj domov teplým a pohodlným na život v chladnom období. Potom sa zahriali pomocou otvoreného ohňa, z ktorého dym odišiel špeciálnym otvorom. Prvá vykurovacia batéria sa objavila už v starovekom Ríme vo forme kachlí s rúrkou. Je zaujímavé, že niektoré moderné domy stále používajú tento typ vykurovacieho systému..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

V roku 1855 nemecký podnikateľ Franz San Ghali vytvoril prvý liatinový radiátor a nazval ho „hot box“. Liatinový radiátor je široko používaný po celom svete, používal sa v systéme parného vykurovania. To bol vážny štart pre nové vynálezy v oblasti vykurovania. Prvý rúrkový oceľový radiátor vynájdený Rubertom Zehnderom sa objavil v roku 1930. Tento objav bol triumf. Batéria dostala názov Zehnder a mala vynikajúce technické vlastnosti: menšia hmotnosť ako liatinové jednotky a vysoký prenos tepla.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

O niečo neskôr sa objavili bimetalové radiátory kombinujúce oceľ a hliník, ktoré stelesňujú všetky výhody oceľových a hliníkových batérií. Následne túto technológiu zvládlo mnoho spoločností a v modernom svete sa stále úspešne používa na výrobu radiátorov. V Rusku prišli liatinové batérie v 20. rokoch a už v 40. rokoch boli vo všetkých sovietskych bytoch nainštalované liatinové ohrievače. Hliníkové a bimetalické radiátory v Rusku sa stali obľúbenými oveľa neskôr ako v Európe..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

V histórii vývoja radiátorov odborníci dobre rozumejú vlastnostiam materiálov na výrobu batérií a potrebám zákazníkov. Dnes teda vystupujú štýlové dizajnérske vykurovacie zariadenia..

Čo sú?

Vďaka rozmanitosti tvarov a konštrukčných riešení sú zdroje vykurovania oddávna súčasťou interiéru. Sú schopní zdôrazniť štýl a sofistikovanosť každej miestnosti. Dnes obchody s vykurovacími spotrebičmi ponúkajú obrovské množstvo dizajnových štruktúr z rôznych materiálov a v kráse, ktoré nie sú nižšie ako umelecké diela, ktoré sú schopné v miestnosti vytvoriť priaznivú mikroklímu..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Dekoratívne batérie môžu byť nástenné, zvislé a vodorovné, v tvare špirály, zostavené vo forme krásnych rámov z profilu, napodobňujúce strom alebo panel na stenu. Môžu byť vyrobené aj v modernom alebo retro štýle. Niektorí výrobcovia vytvárajú zaujímavé modely vykurovacích zariadení pre sušičky, vešiaky na šaty, stojany na kvety a ozdobné sochy..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Možnosti liatiny majú spravidla starožitný štýl. Veľmi zaujímavo vyzerá masívna konštrukcia s dvoma alebo tromi kanálmi, ktorá je namontovaná na stene. Samotná liatina je začiernená a pokrytá prvkami zlátenia alebo bronzu. Nemecká spoločnosť Guratec vyrába liatinové vykurovacie konštrukcie s ďalšími povrchovými ozdobami. Existujú úplne abstraktné modely, ktoré môžu byť vyrobené z akéhokoľvek materiálu, ale zároveň majú bizarný tvar.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Pohodlné radiátory s lavicovým dizajnom sú sedadlom aj vykurovacím zariadením. Takéto modely sa často používajú v bazénoch, skleníkoch, kúpeľoch a saunách. K dispozícii sú tiež dizajnové vykurovacie zariadenia vo forme zvislého osvetleného zrkadla, efektívne vyhrievané držiaky na uteráky do detskej izby a kamenné jednotky..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Povrchy chladičov sú rozdelené do:

 • konvekčný;
 • konvekčné žiarenie;
 • žiarenie.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Z technického hľadiska je konvektor štandardným potrubím, ku ktorému je pripevnené množstvo dosiek. Do potrubia vstupuje chladivo, ktoré súčasne ohrieva platne. Medzi nimi prúdi vzduch, ktorý sa po zahriatí zdvihne k stropu. Tam sa ochladí, klesne a prechodom cez taniere sa opäť zdvihne. Pri type prenosu žiarenia je teplo prenášané tepelnými infračervenými lúčmi. Ich vlastnosťou je, že vzduchom ho neohrievajú, ale súčasne ohrievajú iné predmety – podlahu, steny, nábytok, ktoré sa zase stávajú zdrojmi tepla..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Najpopulárnejšie sú dnes vykurovacie zariadenia s konvekčným žiarením. Konvekčná zložka vodkových radiátorov sa zvyšuje v dôsledku zvýšenia plochy spór základne zariadenia so vzduchom. Dizajnové vykurovacie radiátory môžu byť panelové, rúrkové alebo sa môžu skladať zo sekcií a blokov. Panelové radiátory sú zariadenia, v strede ktorých sú zvarené dva plechy. Na listoch sú drážky vo forme kanálov, ktorými cirkuluje chladivo.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Rúrkové radiátory sa skladajú z rúrok. Zvláštnosť a univerzálnosť tohto typu batérie spočíva v tom, že zváranie všetkých prvkov sa vykonáva laserom a nemá prakticky žiadne švy. Rúrkové štruktúry sú pevné a trvanlivé. Sekčné radiátory sú najobľúbenejším typom vykurovacích zariadení. Skladajú sa z niekoľkých blokov spojených do batérií.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Veľkolepé príklady v interiéri

Hotové príklady vám umožnia vidieť rôzne možnosti použitia dizajnérskych radiátorov v modernom interiéri:

 • Dnes sú obzvlášť obľúbené rúrkové radiátory..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

 • Dizajnové liatinové batérie sú vyrobené s vintage prízvukom.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

 • V interiéri podkrovia je možné použiť štýlové ohrievače s dôrazom na priemyselný dizajn.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

 • Elektrické keramické panely vytvárajú vykurovanie s výkonom niekoľkých kilowattov.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

 • Vertikálne nástenné ohrievače sú zabudované do vykurovacieho systému a dodávajú interiéru jedinečnosť.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

 • Horizontálne vodné radiátory majú originálny tvar, ktorý sa perfektne hodí do moderného štýlu.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

 • Štýlové dizajnové radiátory od talianskeho výrobcu Brem sa môžu stať skutočným prvkom architektúry v interiéri.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

 • Vyhrievané radiátory na uteráky pôsobia originálne.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

 • Abstraktné dizajnové riešenia ozdobia rôzne štýly interiéru.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

 • Drevené radiátory dodajú bytu alebo domu viac pohodlia a zvláštnej atmosféry..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Hodnotenie vykurovacích radiátorov pre byt

Výmena batérie sa ideálne vykonáva raz za život alebo najmenej 20 rokov. Ak chcete, aby zariadenia slúžili dlho, dôkladne sa obráťte na výber výrobcu. Na tom bude do značnej miery závisieť spoľahlivosť zariadenia a kvalita jeho práce. Bez ohľadu na to, koľko stojí radiátor v byte, požiadajte výrobcu o osvedčenia potvrdzujúce originalitu výmenníkov tepla.

Typy vykurovacích radiátorov pre byt

Osobitnú pozornosť si zaslúžia výrobky talianskej značky Global, Sira. Modely nie sú lacné, ale cena odôvodňuje kvalita. Zariadenia majú klasický vzhľad, vyrobené z bimetalu alebo hliníka. Výhoda spočíva v účinnosti a vysokom prenose tepla inštalácií. Nasledujúce značky tiež získali dobré recenzie od zákazníkov:

 • Kermi – vynikajúca nemecká kvalita a lakonické formy;
 • Arbonia je originálny dizajn, ktorý umožní týmto zariadeniam stať sa ozdobou miestnosti;
 • Inteligentná – lacná značková Čína si celkom zaslúži pozornosť;
 • Rifar je domáci výrobca, ktorý si zaslúži pozornosť.

Cena vykurovacích batérií

Cena radiátorov je vypočítaná v celom rozsahu. V prípade sekčných radiátorov sa však náklady líšia v závislosti od počtu oddelení. Dajú sa kúpiť samostatne:

 • jedna hliníková časť stojí 200-400 rubľov
 • priestor na biometalickú batériu sa odhaduje na 450-750 rubľov
 • časť oceľového radiátora stojí asi 350 rubľov
 • oddelenie s medenými rúrami stojí najmenej 2 000 rubľov

Ďalšie tipy na inštaláciu

Efektívna a spoľahlivá prevádzka vykurovacieho systému je ovplyvnená nielen správnou voľbou typu vykurovacieho telesa.

Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel inštalácie:

 • Vzdialenosť od steny najmenej 4 cm.
 • Vzdialenosť od podlahy a parapetu – najmenej 10 cm.
 • Veľkosť nie je väčšia ako 75% šírky otvoru, ktorý má byť usporiadaný.

Vzdialenosti ovplyvňujú správne rozloženie prúdov vzduchu a zaisťujú rovnomerné a rýchle vykurovanie miestnosti. Vzdialenosti sú navyše dôležité pre požiarnu bezpečnosť, ak podlaha pozostáva z horľavých materiálov (parkety, dosky, linoleum).

Umiestnenie radiátora

Radiátor je umiestnený v okenných výklenkoch, na miestach prístupných na kontrolu, údržbu a opravu. Štandardná šírka chladiča je o 75% užšia ako otvor

Použitie dekoratívnej obrazovky zníži účinnosť na 15-20%. Nesprávne pripojenie k prívodnému a vratnému potrubiu zníži kapacitu až o 20%. Najúčinnejším riešením je pripojiť prívodné potrubie k hornej časti chladiča a výstup k spodnej časti chladiča..

Tu sú uvedené informácie o spôsobe pripojenia vykurovacích zariadení s prihliadnutím na požiadavky stavebných predpisov.

Zónovanie

Dizajnéri neodporúčajú podľahnúť módnym trendom a kopírovať nápady na dizajn bez toho, aby zohľadnili veľkosť, umiestnenie a ďalšie nuansy. Pred plánovaním a usporiadaním nábytku si premyslia každý detail.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Majster odporúča dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

 • Nechajte miestnosť prirodzené svetlo. Za týmto účelom zbúrajte ďalšie steny (okrem nosných).
 • Ak sú miestnosti v byte malé (12 m² alebo 16 m²), usporiadanie kuchyne v kombinácii s jedálňou bude správnym rozhodnutím..
 • Ak nie je ventilačný systém správne naplánovaný, zápach jedla sa rozšíri po celom byte..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Priečky

Od spojenia dvoch zón začnú premýšľať nad interiérom kuchyne a obývačky.

  Tu je niekoľko spôsobov a predmetov, ktoré vymedzujú priestor:

 • inštalácia barového pultu;
 • kuchynský ostrov;
 • veľký stôl;
 • inštalácia nízkeho oddielu.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Dizajnéri odporúčajú nainštalovať široký pult, pretože za ním bude možné sedieť ako pri bežnom stole a vysoké stoličky sú celkom vhodné pre celú rodinu..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

V malých miestnostiach (16 m²) sú však nainštalované úzke regály. Kuchynské ostrovy sú vhodné na použitie, sú však vhodné iba pre veľké kuchynské a jedálenské miestnosti (25 m² alebo 30 m²). Deliace priečky veľké sú inštalované iba vtedy, ak bolo vopred rozhodnuté, na čo budú použité (napríklad ako televízny stojan).

Dokončovanie

Ak má kuchyňa v kombinácii s obývacou izbou rovnakú podlahu, potom neexistujú žiadne špeciálne pravidlá pre prácu. Pri kombinovaní rôznych materiálov vopred berú do úvahy, kde budú spojené.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Napríklad laminátová podlaha vytvára s dlažbou nevzhľadné spoje. Hlavná vec je, že podlaha je rovná bez zakrivených spojov, pretože budú viditeľné.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Kuchynské skrinky pripevnené k stenám by mali dosiahnuť stropy. V niektorých prípadoch remeselníci „znížia“ strop sadrokartónom.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Nábytkové položky

Niekoľko príkladov vybavenia kuchyne kombinovanej s obývacou izbou:

 1. 1. Pohovka. Stáva sa predmetom, ktorý zónuje priestor. Pohovka je umiestnená chrbtom k miestu, kde sa pripravuje jedlo. V malých miestnostiach (menej ako 20 m²) je umiestnený roh, ktorý je umiestnený oproti stene inštalovanej kolmo alebo rovnobežne s kuchyňou.

  Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

 2. 2. Headset. Podľa návrhárov pôsobia minimalistické modely bez náročných detailov moderne. Služba, vázy alebo poháre sú umiestnené na otvorenej poličke. Môžete im kúpiť módnu vitrínu. Nábytok je umiestnený blízko steny. Ak je priestor veľký (20 metrov štvorcových, 25 metrov štvorcových alebo 30 metrov štvorcových), potom je možné v centrálnej časti nainštalovať ostrov, v ktorom sú aj sekcie pre kuchynské spotrebiče.?
 3. 3. Sada nábytku. Štýl by mal zodpovedať dekoru oboch miestností. V malých miestnostiach dobre vyzerá kompaktný stôl a stoličky, vyrobené z priehľadného materiálu alebo vymaľované svetlými farbami. Do interiéru obývačky môžete dať stôl s okrúhlou doskou. V priestranných miestnostiach je súprava inštalovaná v blízkosti steny alebo v centrálnej časti. Tu bude dobre vyzerať predĺžený obdĺžnikový jedálenský stôl..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Poschodová podlaha

Na zónovanie priestoru remeselníci montujú podlahy na rôznych úrovniach. Odporúča sa nainštalovať pódium na rozlíšenie kuchyne a jedálne. Táto možnosť je považovaná za jednu z najpraktickejších, pretože okrem iného majitelia majú ďalší voľný priestor, kde môžete niečo skryť..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Na to je vhodné použiť boxy alebo boxy. Prútené koše budú vyzerať dobre. Ale taký priestor môže zostať voľný.

Pre pódiá sú vybrané spoľahlivé materiály, ktoré vydržia ťažké bremená. Stavitelia spravidla vyrábajú drevené alebo kovové pódiá.

Takýto dizajn by sa však nemal robiť, ak má rodina malé deti, pretože pódium sa pre neho môže stať prekážkou. Okrem toho je možné použiť rôzne podlahové krytiny. Zónujú priestor medzi obývacou izbou a kuchyňou a chránia pódium pred poškodením. Napríklad v kuchyni je položená dlažba, v jedálni laminátová podlaha. Hlavnou vecou je vybrať farby a textúry, správne skombinovať povrchovú úpravu.

Užitočné rady

Ak sa chystáte vymeniť batérie v byte, určite zistite a zapamätajte si, aké technické vlastnosti by mal mať samostatný radiátor pre každú izbu..

Dávajte pozor na skutočnosť, že vykurovacie zariadenie:

 • Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

  Béžové záclony v interiéri – viac ako 150 fotografií nových návrhov záclon v roku 2021. Pravidlá pre perfektnú kombináciu béžovej

 • Dizajn štvorizbového bytu – štýlové projekty a najlepšie nápady na obnovu (115 fotografií)
 • Byt 60m2 m.: moderné nápady, ako vyzdobiť byt. 80 fotografií najlepších možností
 • bol schopný odolať prípadnému vodnému rázu, tlakovým rázom v centrálnom systéme, bez deformácie a odtlakovania;
 • mal odolnosť voči chladivu, agresívnym látkam v ňom obsiahnutým;
 • mal maximálny vykurovací výkon;
 • za predpokladu prenosu tepla potrebného pre vyhrievanú oblasť.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Pri výbere najlepších batérií pre váš byt sa zamerajte na nasledujúce nuansy:

 • výkon;
 • vydržať tlak;
 • kvalita chladiacej kvapaliny.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Ak je pre vás ťažké vypočítať výkon výrobku potrebného pre váš domov, zastavte voľbu na vykurovacom radiátore s výkonom zhodným s predtým nainštalovaným. Nadmerný vykurovací výkon je nezákonný.

Ak radiátor vydrží maximálny tlak až 15 atm., Potom je možné takéto zariadenie nainštalovať do bytu. Zaručene odolá všetkým možným nárazom a vodnému rázu v systéme.

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Vykurovacím médiom je voda dodávaná do vykurovacieho systému. Pridávajú sa do neho rôzne agresívne látky, ktoré časom vytvoria vodný kameň a pod jeho vplyvom môže začať korózia kovu a batéria začne vytekať. V tomto ohľade sa odporúča inštalovať v bytových domoch radiátory odolné voči chladiacej kvapaline..

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Mýty o vykurovacích radiátoroch

Aby sa propagoval konkrétny výrobok, boli vynájdené tri bežné bájky o vykurovacích zariadeniach vyrobených z rôznych materiálov:

 • prenos tepla hliníkových radiátorov je oveľa vyšší ako prenos ocele a liatiny;
 • liatinové radiátory sú masívne, takže sa dlho zohrievajú a chladia, údajne udržujú teplo;
 • v sieti ústredného kúrenia dochádza k vodnému rázu a tlaku, ktoré vydržia iba bimetalové ohrievače.

Poznámka. Tu sú uvedené hlavné osvedčené mýty, o ďalších povieme v procese popisu radiátorov.

Zloženie silumínu AK12

V porovnaní so železnými kovmi – oceľou a liatinou – hliník vedie teplo oveľa lepšie. Potvrdzujeme číslami: koeficient tepelnej vodivosti λ hliníkových výrobkov je 209 W / (m • ° С), oceľ – 47 W / (m • ° С), liatina – iba 42 W / (m • ° С ). Aký je háčik: vykurovacie zariadenia nie sú vyrobené z čistého hliníka, ale zo zliatiny skupiny AK12 – silumínu, kde je prítomných 11-13% kremíka a ďalších nečistôt uvedených v tabuľke vyššie.

Účelom pridania kremíka je zvýšiť pevnosť a odolnosť zliatiny proti korózii. Fyzikálne vlastnosti silumínu sú rôzne, tepelná vodivosť je výrazne nižšia – 168 W / (m • ° C). Vzhľadom na hrúbku stien batérií 4-5 mm je rozdiel v prenose tepla hliníkových a železných zariadení prakticky neviditeľný. Dajte do miestnosti 2 takéto radiátory rovnakého výkonu – nebudete môcť určiť, ktorý z nich funguje efektívnejšie.

Najlepším vodičom tepla je meď. Sú z neho vyrobené ohrievače doskových soklov a medeno-hliníkové vodné konvektory..

Medené vykurovacie konvektory

Kameňom úrazu sú ceny medených výrobkov. Na pravej fotografii je ohrievač „Thermia“ v hodnote 70 dolárov. To znamená, že rozmery – 400 x 400 x 90 mm, tepelný tok – iba 430 W.

Prenos tepelnej energie z akejkoľvek kovovej batérie je silne ovplyvnený nasledujúcimi faktormi:

 • teplota a prietok chladiacej kvapaliny;
 • povrchová plocha zariadenia;
 • teplotný rozdiel medzi vzduchom v miestnosti a vodou v potrubiach.

Referencia. Rozdiel medzi priemernou teplotou vykurovacieho média a ohrievaným vzduchom v miestnosti sa nazýva teplotný rozdiel (DT). Hodnota sa vám bude hodiť neskôr, pri výpočte výkonu zariadení.

Poďme rozptýliť zvyšné mýty bod po bode:

 1. Počas vykurovania / chladenia nehrá masivita liatiny žiadnu rolu, pretože jej tepelná kapacita je 9 -krát nižšia ako tepelná kapacita vody vo vnútri (0,54 kJ / kg • ° С oproti 4,18 kJ / kg • ° С). Liatinová batéria sa preto ochladí súčasne s chladiacou kvapalinou, už nie. Silumin a oceľ sa ochladia rýchlejšie, pretože zadržiavajú oveľa menej vody.
 2. V sieťach diaľkového vykurovania jednoducho neexistuje vodné kladivo. Maximálny prevádzkový tlak – 10 barov, skúšobný tlak – 12 barov. Moderné hliníkové zariadenia môžu ľahko vydržať taký tlak..

Fotografie vykurovacích radiátorov

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Typy a typy vykurovacích radiátorov, ich výhody a nevýhody

Zhrňte

Teraz viete, podľa akých parametrov si vybrať vykurovacie radiátory. Hlavnou vecou je zistiť vlastnosti vykurovacieho systému domu..

Ako záver

Stojí za zmienku, že ktorýkoľvek z opísaných typov batérií je možné použiť na vykurovacie systémy v obytných priestoroch. Napriek tomu je nákup bimetalických zariadení často nepraktický, pretože ich výhody sú prakticky rovnaké ako výhody hliníkových a náklady sú niekoľkonásobne vyššie. Preto je lepšie, aby naďalej zostávali v priemyselných a verejných zariadeniach..

Je nežiaduce inštalovať hliníkové spotrebiče v bytoch kvôli poklesom tlaku v systéme, ktoré negatívne ovplyvňujú kov. Optimálnou a časom overenou možnosťou pre byty sú liatinové batérie. Tak či onak, musíte sa zamerať na finančné možnosti a osobné priania..

Pre tých, ktorí sa nechcú ponoriť do nezávislých výpočtov, odporúčame použiť špeciálnu kalkulačku na výpočty, ktorá zohľadňuje takmer všetky nuansy, ktoré ovplyvňujú účinnosť vykurovania miestnosti: