Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Teplá podlaha – nápad a koncept

Myšlienka podlahového vykurovania v obytných priestoroch nie je nová. Muž už dlho venuje pozornosť fyzikálnym zákonom, ktoré pôsobia okolo nás – teplý vzduch v miestnosti sa vždy hromadí hore, pod stropom. Ochladený vzduch naopak klesá, čím sa podlaha stáva najchladnejším miestom v miestnosti a pohltí vzácne kilokalórie s jej významnou plochou..

Podlaha, umelo vyhriata na určitú teplotu, sa stane silným zdrojom tepla v miestnosti. Vďaka veľkej vykurovacej ploche sa vzduch rovnomerne zohreje a stúpa, čím zaplní celý vnútorný priestor. Proces výmeny vzduchu zaisťuje požadovanú izbovú teplotu a navyše minimalizuje rozdiel medzi jeho hodnotami na úrovni podlahy a pod stropom. V miestnostiach vybavených teplými podlahami prakticky neexistujú zóny so studeným vzduchom.

Plynové kotly, ktoré sa dnes používajú na domáce autonómne vykurovanie, sú celkom schopné zaistiť normálnu prevádzku podlahy s teplou vodou. V tejto situácii je možné dosiahnuť efektívne zvýšenie pohodlia, ak sú splnené určité podmienky – presné tepelné a hydraulické výpočty, kompetentná inštalácia systému podlahového vykurovania.

Koncept

Podlahové vykurovanie môže byť zabezpečené jeho položením do priestoru potrubia medzi podlahou a podlahovou krytinou, v ktorom bude cirkulovať nosič tepla ohrievaný plynovým kotlom. Voda (obyčajná alebo so špeciálnymi prísadami proti zamŕzaniu) funguje ako nosič tepla – tradičná kvapalina používaná pre autonómne zariadenia kotlov.

Výmenník tepla je v tomto prípade potrubím položeným pod podlahovou krytinou. Účinok je dosiahnutý vďaka veľkej ploche prenosu tepla. Množstvo tepla vstupujúceho do vnútorného priestoru je dostatočné na horizontálne a vertikálne rozloženie hmoty teplého vzduchu.

Dôležité! Zásadným rozdielom medzi týmto systémom a inými typmi vykurovacích systémov je nízka teplota chladiacej kvapaliny. Na teplú vodnú podlahu stačí ohriať chladiacu kvapalinu na teplotu 30-50 0 С.

Čo je jadrom technológie

Takáto účinnosť bola dosiahnutá vďaka zabezpečeniu systému konvekciou. Čím nižšia je úroveň inštalácie, tým rovnomernejšie sa povrch podlahy zahreje. Pri pripájaní teplých plynových podláh k kotlu je potrebné pod podlahu nainštalovať celý systém potrubí. Okrem toho je nainštalované rozdeľovacie, distribučné a obehové čerpadlo. Kolektor sa používa v prípade inštalácie podlahy s teplou vodou. Horúca voda vstupuje do kolektora z kotla, potom rovnomerne naplní všetky existujúce okruhy. Keď nimi prechádza, ohrieva povrch podlahy a po ochladení sa vracia späť do kotla..

Systém musí byť tiež vybavený ďalšími ovládacími zariadeniami, ako napríklad:

 • termostat je v každom prípade nainštalovaný, vrátane pod vykurovacím kotlom;
 • tlakomer pomáha monitorovať hladinu vody v systéme;
 • spätné ventily (ich počet závisí od zložitosti systému a jeho veľkosti).

Schéma zapojenia

Pre miestnosti rôznych veľkostí budú potrebné rôzne kontúry. Maximálna kapacita systému a dĺžka potrubia budú mať niekoľko konštrukčných obmedzení. Dodržiavanie základných parametrov pri inštalácii vodnej podlahy je dôležitejšie ako pri inštalácii elektrickej. Kábel sa rovnomerne zahrieva po celej dĺžke, ale v priebehu času sa voda prechádzajúca obvodom ochladí. Jeden okruh je určený na vykurovanie miestnosti, ktorej plocha nepresahuje 35 štvorcov.

Schéma inštalácie závisí priamo od veľkosti miestnosti. Pre veľké miestnosti je lepšie použiť špirálu, zatiaľ čo pre malé miestnosti sa odporúča použiť had. V zriedkavých prípadoch je potrebné uchýliť sa k kombinovaniu schém, ale s touto otázkou by sa mal zaoberať profesionál. Rozstup medzi závitmi môže byť od 15 do 25 cm Na dokončenie obrysu musíte použiť iba jednu rúrku. Odporúča sa používať rúry vyrobené z kovového plastu. Takéto návrhy sa budú dobre ohýbať, stáť lacno a budú sa predávať v kabínach. Ak je v obvode potrebné pripojiť niekoľko jednotlivých prvkov, malo by sa použiť zváranie. Spojky sú vhodné pre mechanické spojenia, ale môžu byť použité iba na otvorených priestranstvách.

špirála

Hlavný tromf teplej podlahy

Vodné podlahy sú predovšetkým nízkoteplotným vykurovacím systémom. Efektívne funguje, keď sa chladiaca kvapalina zahreje len na 45 C. Mnoho ľudí považuje túto skutočnosť za takmer hlavnú výhodu, pričom sa zameriava na skutočnosť, že taká „nízka teplota“ vám umožňuje ušetriť peniaze. Na jednej strane je to pravda. Na druhej strane, naopak, môžete začať s preplatkom bez toho, aby ste vedeli o vlastnostiach niektorých kotlov..

Ale ak si vyberiete kotol na podlahu ohrievanú vodou, ktorá je zaostrená na nízkoteplotné práce, potom iba v tomto prípade môžete skutočne začať šetriť.

Účinnosť podlahového vykurovania z plynového kotla

plynový kotol v kotolni

Keďže plyn je u nás najobľúbenejším druhom paliva, začnime s ním. Mnoho ľudí kupuje plynové kotly na podlahu ohrievanú vodou bez toho, aby premýšľali o tom, ako potom budú musieť preplatiť.

Ako to robia mnohí:

 • Vložte kotol
 • Nastavili na ňom teplotu 45-55 stupňov
 • Raduj sa

Vďaka tomu si nevšimnú, že preplatia peniaze navyše. Kvôli čomu? Áno, všetko je jednoduché – konvenčné plynové kotly dosahujú maximálnu účinnosť pri maximálnych prevádzkových teplotách. A rovnajú sa 70-90 stupňom.

Ak vidíte hrdý údaj od výrobcu „Účinnosť nášho kotla je 94%“, majte na pamäti, že v pase určite uvedie, že sa to týka iba vysokých prevádzkových teplôt. V režime nízkych teplôt výkon klesne na 80-85%.

Nízkoteplotná prevádzka plynového kotla zahŕňa aj tvorbu kondenzátu. A to negatívne ovplyvňuje životnosť kotla..

Takéto kotly môžu byť samozrejme prispôsobené na efektívnu prevádzku podláh ohrievaných vodou. Aby ste to urobili, samozrejme budete musieť systém trochu skomplikovať..

Ak máte kombinovaný systém podlahového vykurovania + radiátory, pomocou zmiešavacieho modulu je možné účinnosť kotla okamžite zvýšiť na maximálnu úroveň..

A teraz, čo môžem urobiť? Nekupovať plynové kotly na podlahové vykurovanie? V skutočnosti existuje typ plynových kotlov, ktoré sú zaostrené na prácu podlahového vykurovania. Takéto kotly sa nazývajú kondenzačné kotly. Takéto kotly získavajú dodatočnú energiu z výsledného kondenzátu. Pri nízkych prevádzkových teplotách sa účinnosť kotla blíži 100%.

Kondenzačný plynový kotol

Rez kondenzačným kotlom

Tepelné čerpadlo. Veľa platíme, ešte viac šetríme

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je tiež ideálnym „kotlom“ na podlahu ohrievanú vodou. Stojí to premrštené peniaze a dlhodobo sa neslušne vypláca. Je však schopný produkovať pri nízkych prevádzkových teplotách konverzný faktor 1 až 6. To znamená, že z 1 KW spotrebovanej energie sa vyrobí 6 KW tepelnej energie.

O princípe fungovania sme napísali samostatný článok. Nájdete tam všetky tajomstvá teplého čerpadla a prečo taká transformácia nastáva. Stručne povedané, toto zariadenie je schopné premeniť zemskú energiu na tepelnú..

Pred nákupom sa oplatí vypočítať skutočnú návratnosť. Možno bude pri čítaní tohto materiálu nákup vhodný.

Vykurovanie podlahové kúrenie elektrickou energiou

domáci elektrický kotol

Ďalší kotol na podlahu ohrievanú vodou, o ktorej budeme uvažovať, bude elektrický. Študoval tieto modely hore a dole. Ani oni neprišli na nič zvlášť geniálne. Neexistujú žiadne nástrahy ako v plynových kotloch.

Vezmite si preto, čo sa vám páči, nastavte požadovanú teplotu ohrevu a radujte sa.

Niektoré modely elektrických kotlov majú špeciálne prevádzkové režimy pre systém podlahového vykurovania vodou. Či tieto funkcie poskytujú nejaké výhody alebo nie, je otvorenou otázkou. Vezmite si preto model kotla podľa vlastného uváženia..

Hlavnou nevýhodou takýchto kotlov je, že spotrebúvajú veľa elektriny a vyžadujú samostatné zapojenie. Nuž a najčastejšie zlyhávajú rýchlejšie ako plynové kotly a kotly na tuhé palivá.

Čo je so zvyškom kotlov?

Ako je uvedené na začiatku článku, na vykurovanie podlahy ohrievanej vodou je možné použiť akékoľvek kotly, ale existuje len niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť čo najefektívnejšie. Čo sa týka ostatných modelov, poďme si ich v krátkosti rozobrať..

Kotly na tuhé palivá

Sústreďte sa rovnako na model dlhého horenia. Tak sa aspoň pripravíte o neplánované povolenie na pobyt v kotolni. Zabezpečte si aj vyrovnávaciu nádrž, aby ste predišli zbytočným problémom pri vykurovaní vodného podlahového vykurovania kotlom na tuhé palivo.

Dieselové kotly

Drahé a vo väčšine prípadov nepraktické. Ale keď chceš, tak prečo nie?

Kotly na pelety

Bol o nich napísaný aj samostatný materiál. Odporúčame prečítať. Ak chcete taký kotol pre seba a v blízkosti sú dostupné suroviny, kotol na pelety bude dobrým zariadením na vodné podlahové vykurovanie

Vlastnosti teplých podláh

Podlaha s teplou vodou vyzerá ako rúrky (15-20 mm) upevnené v betónovom potere vo forme špirály alebo serpentínu a umiestnené po celej ploche domu pod podlahovou krytinou. Môže to byť nezávislý zdroj vykurovania aj prídavný zdroj k radiátoru. Jednotlivé časti podlahy sa nazývajú slučky, kontúry alebo vetvy. Kúrenie je zabezpečené teplou vodou, ktorá nimi cirkuluje. Je oveľa jednoduchšie vytvoriť vodnú podlahu v súkromnom dome ako v byte. Je to spôsobené tým, že v dome je možné použiť autonómne vykurovanie a byty majú iba spoločný vodovodný systém, a keď sú k nemu pripojené, určite dôjde k poklesu tlaku vody v systéme a radiátoroch obytných budov bytový dom..

Na vykonanie práce, správnu inštaláciu vyžaduje povolenie projekčnej organizácie.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

V moderných bytoch s vylepšeným plánovaním a novostavbami je na pripojenie systému vodnej podlahy k dispozícii stúpačka. Namontovaná vodná podlaha je napojená na ústredné kúrenie, elektrický ohrievač alebo autonómny ohrievač – plynový kotol. Nepopierateľne pozitívnym bodom je schopnosť udržiavať optimálne teplo v miestnosti. Teplota vody v ohrievači sa zvyčajne udržuje na 50-55 stupňoch. Aj keď teplomer na ulici ukazuje 20-25 stupňov mrazu, celý systém zásobovania teplom a vodou bude fungovať s plnou účinnosťou. Je to teda podlaha, ktorá je hlavnou zložkou pri vytváraní pohodlného teplotného režimu..

Pomocou nastaviteľných kolektorov systém zásobovania vodou reaguje na zmeny teploty vonku. Na rozdiel od radiátorov a batérií vám teplá vodná podlaha umožní rovnomerne zahriať celú plochu bytu alebo domu. Dôležitou nuansou pri použití takého vykurovacieho systému je udržiavať stabilnú teplotu vykurovania a presne ju nastavovať. Zvýšenie alebo zníženie o 2-3 stupne vytvára v domácnosti pocit tepla alebo chladu. Moderné plynové kotly sú vybavené automatizáciou, ktorá reguluje tieto procesy..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Princíp činnosti podlahy teplej vody z plynového kotla

Vodné podlahové vykurovanie je potrubný systém, cez ktorý neustále cirkuluje horúca voda ohrievaná nosičom energie. V tomto prípade plynový kotol. Inštalácia takýchto štruktúr vo viacpodlažných bytoch je nepraktická, pretože to legislatíva zakazuje, ale v súkromnom dome je to najlepšia možnosť..

Ponúkame vám zistiť, ktorý kotol na teplú vodu si vybrať, ako vypočítať výkon, schémy a pokyny na inštaláciu.

Podlahy s teplou vodou

Je oveľa jednoduchšie inštalovať systém z centralizovaného vykurovania, ale je to nepohodlné – budete musieť počkať na vykurovaciu sezónu. Plynový systém je možné využívať celoročne.

Plynový kotol je špecializovaná jednotka, ktorá ohrieva vodu a chladí kvapalinu pomocou zemného plynu. Systém je vybavený miešacou jednotkou chladiacej kvapaliny, ktorá má rozdeľovač, termostatický mixér a čerpadlo, vďaka čomu je udržiavaný požadovaný teplotný režim. Horúca voda tečie pozdĺž obrysov.

Plynový kotol

Pre súkromný dom veľkej oblasti, kde sa plánuje zvýšenie pohodlia teplotného režimu vo veľkom počte miestností, by bola najlepšou voľbou podlahový dvojokruhový plynový kotol v autonómnom prevedení. Takéto jednotky majú vysoký výkon, sú schopné súčasne vyriešiť niekoľko problémov naraz – vykurovanie obytných priestorov a zabezpečenie dodávky teplej vody.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Poznámka: pre podlahové plynové vykurovacie zariadenia je potrebné vybaviť príslušnú miestnosť komínom a vetraním. Miestnosť pridelená pre kotolňu (výkon kotla do 30 kW) musí mať rozlohu najmenej 4 metre štvorcové a minimálny objem – 8 metrov kubických. Ak sa na podlahové vykurovanie používa jednokruhový plynový kotol, potom pre systém TÚV budete musieť dodatočne nainštalovať kotol na nepriame vykurovanie, ktorý môže byť umiestnený v tej istej miestnosti..

Pre byt, kde je každý meter štvorcový plochy drahý, môžete použiť nástenný plynový kotol, ktorý pri správnom výbere výkonu zaistí aj efektívnu prevádzku podlahy ohrievanej vodou. Vďaka svojej veľkosti je jednoduchšie nájsť miesto na umiestnenie takéhoto zariadenia; nástenné plynové kotly je možné nainštalovať dokonca aj do kuchyne alebo do kúpeľne. Výkon nástenných plynových kotlov sa spravidla pohybuje v rozmedzí 7-30 kW.

Nástenné autonómne plynové spotrebiče majú vo väčšine prípadov uzavretú spaľovaciu komoru, preto na efektívnu a bezpečnú prevádzku stačí vybaviť koaxiálny komín s prístupom na ulicu alebo do centrálnej komínovej šachty.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Dôležitým bodom pri nákupe zariadenia je určenie optimálneho výkonu plynového kotla, ktorý bude musieť zabezpečiť prevádzku systému „vodného podlahového vykurovania“, preto pri výbere modelu plynového kotla je potrebné sa spoľahnúť na údaje o tepelných výpočtoch.

Pre porovnanie: na vykurovanie 1 m2. m obytnej plochy, je potrebných približne 100 W elektrickej energie za predpokladu, že je miestnosť dobre izolovaná, stropy nepresiahnu výšku 3 m a nie je tam nadmerný počet okien.

Väčšina priestorov súkromného domu má vo svojom dizajne vonkajšie steny, ktorých tepelné straty môžu vyžadovať zvýšenie spotreby tepla na vykurovanie 1 m2 až o 150 W. životný priestor. Preto je pri kúpe plynového kotla, aj keď má výpočet tepla udávajúci požadovaný výkon jednotky, lepšie kúpiť zariadenie, ktoré prekročí vypočítanú hodnotu tejto charakteristiky o 15-20%..

Vo väčšine prípadov je výkon dvojokruhových kotlov určený na dodávku teplej vody s jedným alebo dvoma bodmi príjmu vody. Preto so zvýšením počtu miest odberu teplej vody bude potrebné zvýšenie výkonu kotla..

V tomto ohľade má podlaha ohrievaná vodou výhodu – zaťažuje plynový kotol v jemnom režime. Princíp činnosti systému podlahového vykurovania v tejto situácii vyžaduje, aby kotol ohrieval chladiacu kvapalinu s minimálnou spotrebou energie. Väčšina výkonu kotla sa uvoľňuje na ohrev systému teplej vody.

Zvláštnosti

Podlahové vykurovanie je systém, ktorý ako zdroj energie využíva cirkuláciu horúcej vody v potrubiach. Princíp činnosti je jednoduchý: pod konečný náter sú inštalované flexibilné rúrky, cez ktoré preteká horúca voda. Odoberá sa buď z ústredného kúrenia, alebo z plynového kotla..

Každý znalý človek odporučí použiť plynový kotol. Faktom je, že ústredné kúrenie je zapnuté iba v období jeseň-zima, keď priemerná denná teplota dosiahne určitú normu. To znamená, že po zvyšok času teplá vodná podlaha neprinesie žiadny úžitok..

Ak chcete nezávisieť od sezóny, nainštalujte plynový kotol.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Otvorené a uzavreté systémy

Všetky úložné systémy je možné rozdeliť do dvoch kategórií – uzavreté a otvorené. V prvom prípade je systém vyrobený s použitím veľkého počtu listových materiálov – napríklad z drevotriesky, zrkadiel, plastov atď. Je možné ho nainštalovať na stenu alebo pozdĺž neho a čiastočne ho skryť, pričom skryje všetky chyby. Také úložné systémy majú tiež dvere, za ktorými môžete skryť všetky veci položené na policiach..

Otvorené úložné systémy nemajú žiadne dvere, ale môžu pomôcť vytvoriť v dome určitú úroveň pohodlia, pretože na police je možné umiestniť rôzne dekoratívne predmety. Môžu byť tiež inštalované v šatni za predpokladu, že sa miestnosť používa iba ako šatník. Medzi takéto systémy patria regály.

V dnešnej dobe sú veľmi obľúbené stavebné systémy, ktoré si vlastník môže zostavovať tak, ako mu to vyhovuje, pričom mení počet sekcií, políc, vzdialenosť medzi nimi. Zostavenie takéhoto systému je veľmi jednoduché, hlavnou vecou je riadiť sa pokynmi..

Klady a zápory podlahového vykurovania z plynového kotla

Plynové zariadenie je jednou z najobľúbenejších metód podlahového vykurovania v súkromnom dome. Táto možnosť má niekoľko nepopierateľných výhod:

 1. Poskytuje rovnomerné a efektívne vykurovanie.
 2. Náklady na energiu sú minimálne – v mnohých prípadoch je to naj rozpočtovejšia možnosť.
 3. Vhodný na akékoľvek náterové a vykurovacie médium.
 4. Absolútne bezpečné pre zdravie (v porovnaní s elektrickým podlahovým vykurovaním, ktoré generuje magnetické polia).
 5. Takúto podlahu je možné ľahko integrovať do všeobecného vykurovacieho systému, čo uľahčuje proces inštalácie..

Táto metóda nemá žiadne špecifické nevýhody. Hlavné nevýhody sú všeobecnej povahy – sú súčasťou plynového aj iného typu podlahového vykurovania:

 1. Zahrievanie trvá dlho, ale vypne sa príliš pomaly, takže nie je možné dosiahnuť okamžité zahriatie alebo ochladenie povrchu..
 2. Systém je závislý na elektrickej energii, takže v prípade prepätia alebo iného prerušenia sa zariadenie vypne.
 3. Inštalácia systému vyžaduje určité zručnosti. Inštalácia samotného kotla však nie je obzvlášť náročná. Najdôležitejšou fázou je pripojenie zariadenia k prívodu plynu.

  Podlahové vykurovanie z plynového kotla: ako sa pripojiť, schémy, spotreba plynu

Podlahový plynový kotol má niekoľko hmatateľných výhod a prakticky nemá žiadne nevýhody.

Spotreba plynu na podlahové kúrenie

Spotreba plynu je jedným z najdôležitejších ukazovateľov, ktoré je potrebné určiť ešte pred kúpou plynového kotla na podlahové vykurovanie. Pri výpočte by sme mali vychádzať z 2 základných pravidiel:

 1. V súlade s požiadavkami GOST dáva 1 m3 spotrebovaného plynu 9,3 kW energie.
 2. Na každých 10 m2 podlahového vykurovania je potrebný 1 kW energie. Ak je plocha domu 100 m2, bude potrebných 10 kW, ak 150 m2 – 15 kW, 200 m2 – 200 kW atď..

Súčasne skutočná účinnosť zariadenia nikdy nie je 100%a vo väčšine prípadov nepresahuje 93%(pre výpočty je lepšie vziať rezervu 90%). Od výkonu 9,3 kW by sa teda mal odpočítať rozdiel 10%, to znamená 9,3 * 0,9 = 8,37 kW. Toto je viac -menej skutočný údaj. Existujú však aj ďalšie faktory:

 • mrazivé zimy;
 • zlá izolácia domu;
 • nízka tepelná kapacita stavebných materiálov.

Potom môže byť účinnosť znížená o ďalšie 3%, to znamená, že indikátor bude 87%, a potom: 9,3 * 0,87 = 8,0 kW. Toto je minimálna hodnota – také množstvo vykurovanej podlahy na plyn bude zaručené (pri prietoku 1 m3). Na vykurovanie celej plochy domu preto budete potrebovať:

Výmera, m2

výkon, kWt

spotreba plynu, m3

50

5

0,65

100

desať

1,25

150

15

1,85

200

dvadsať

2,50

Výkon plynových kotlov spravidla nepresahuje 240 kW a v tejto sérii už existujú najdrahšie modely (35-50 000 rubľov). Ak teda plocha podlahového vykurovania nie je príliš veľká (až 240 m2), môžete nainštalovať 1 výkonné zariadenie. Ak je povrch oveľa väčší (napríklad tam sú 2-3 poschodia), budete potrebovať nie 1, ale 2-3 kotly.

Pri výpočte plynu na vykurovanie teplej podlahy je potrebné vziať do úvahy materiál stien, vlastnosti klimatickej zóny a ďalšie faktory

Ktorý kotol je vhodný na fungovanie systému?

Aby podlaha teplej vody fungovala, musí byť pripojený vykurovací kotol. Preto sa neodporúča používať takéto systémy v bytoch. Je veľmi ťažké nainštalovať veľký kotol, pretože naň jednoducho nie je miesto a pripojenie k systému ústredného kúrenia vedie k silnému poklesu hladiny tlaku v celom stúpači..

Podlahové kúrenie voda z plynového kotla v byte

Schéma zapojenia podlahy ohrievanej vodou do kotla.

Pre súkromný dom je optimálna možnosť inštalácie podlahy ohrievanej vodou. Je tu možnosť pripojenia veľkého kotla, ktorý dodá teplú vodu do celého domu. Takáto práca nespôsobuje žiadne zvláštne problémy, ale systém bude fungovať bez prerušenia po celý rok. Je potrebné vybrať zariadenie na základe jeho výkonu. Výpočet tu nie je príliš ťažký, musíte vypočítať výkon všetkých teplých podláh a pridať 15-20%..

Na zaistenie prevádzky kotla a systému ako celku je potrebná inštalácia obehového čerpadla alebo viacerých. To zabezpečí pohyb chladiacej kvapaliny systémom, správne rozloženie tepla. Samotná schéma pripojenia k kotlu vyzerá takto: najskôr príde samotný kotol, ktorý zabezpečuje ohrev vody na 70 ° C, po ktorom je nainštalovaná špeciálna bezpečnostná skupina, expanzná nádrž. Potom prívodné potrubie prejde do kolektora, položí sa podlahové vykurovanie. Medzi prívodným potrubím a kolektorom je inštalovaná špeciálna čerpacia a zmiešavacia jednotka, ktorá zaisťuje prívod a plynulý chod teplej podlahy. Návrat systému ide do samostatného zberného potrubia, prechádza cez zmiešavaciu jednotku čerpadla a potom sa vracia späť do kotla na ohrev už ochladenej vody. Na spiatočnej ceste je teplota chladiacej kvapaliny už 30 ° C.

Ako si vybrať kotol?

Majitelia spravidla vyberajú vykurovaciu jednotku pre súkromný dom v prospech použitia akéhokoľvek nosiča energie z dostupných. Tento prístup je správny a pri výbere kotla na podlahové vykurovanie (TP) ho treba dodržať. To znamená, že pri výbere vhodného ohrievača je potrebné vziať do úvahy nasledujúce faktory:

 • aký nosič energie je najziskovejší;
 • aký tepelný výkon je potrebný;
 • ako sa dodáva elektrická energia v regióne bydliska, dochádza k častým výpadkom prúdu;
 • pohodlie počas prevádzky vrátane jednoduchosti údržby;
 • ako ľahko sa budúci zdroj tepla zmestí do okruhov podlahového vykurovania.

Nástenný kotol pre okruhy podlahového vykurovania

V kontexte tohto článku je obzvlášť zaujímavý posledný bod. Faktom je, že žiadny výrobca nevyrába špeciálne kotly na podlahové vykurovanie. V niektorých modeloch plynových generátorov tepla nájdete iba funkciu práce s podlahami ohrievanými vodou a nič viac..

Hlavným rozdielom medzi radiátorovým vykurovacím systémom a okruhmi podlahového vykurovania je teplota chladiacej kvapaliny. Na dodávku do radiátorov sa voda ohrieva maximálne na 85 ° С, zatiaľ čo v potrubiach vodných podláh by nemala presiahnuť 55 ° С.

Optimálny teplotný rozvrh v systéme podlahového vykurovania je 35-45 ° C v prívode a 25-35 ° C vo vratnom potrubí. Ak sa na vykurovaní domu podieľa teplá podlaha a radiátory, dodávané ohrievanou vodou z jedného kotla, potom to nemá vplyv na výber generátora tepla. Ďalším problémom je, keď nie sú k dispozícii batérie a kotolňa by mala slúžiť iba nízkoteplotnému systému podlahového vykurovania..

Pánty pre podlahy s teplou vodou - rozloženie potrubia

Pozri tiež: Izolácia suterénu zvonku a zvnútra: pokyny krok za krokom

Nie každý zdroj tepla je schopný udržať teplotu chladiacej kvapaliny 30-40 ° C. Problém je vyriešený použitím rôznych spôsobov potrubia vykurovacej jednotky. Zložitosť spájania závisí od typu kotla použitého na teplú vodu:

 • plynová stena alebo podlaha;
 • elektrické;
 • tuhé palivo;
 • automatické pelety alebo uhlie.

Ako kompatibilné sú tieto kotly s podlahovým vykurovaním a ako ich správne pripojiť, zvážime osobitne pre každú z odrôd.

Najlepšie plynové kotly na podlahové vykurovanie

Podlahové vykurovanie a plynový kotol sú hlavnými prvkami systému povrchového vykurovania v dome. Preto výber zariadenia vyžaduje špeciálny prístup. Pri výbere kotla by ste mali venovať pozornosť nielen jeho technickým vlastnostiam, ale aj recenziám skutočných kupujúcich, ktorí si už kúpili toto zariadenie na teplú podlahu, ako aj značke výrobcu. Na základe týchto ukazovateľov môžete ohodnotiť 10 najlepších modelov, ktoré sú najobľúbenejšie:

 1. BaltGaz Turbo E 24: dvojokruhový kotol s maximálnym výkonom 24 kW. Určené pre podlahové vykurovanie do 240 m2. Má vstavané čerpadlo a expanznú banku, približnú cenu 30 000 rubľov.

  Podlahové vykurovanie z plynového kotla: ako sa pripojiť, schémy, spotreba plynu

 2. BAXI ECO-4s 24F je spoľahlivý dvojokruhový plynový kotol na podlahové vykurovanie s výkonom až 24 kW. Nástenné, elektronicky ovládané, vstavané čerpadlo. Predáva sa za cenu 35 000 rubľov.

  Podlahové vykurovanie z plynového kotla: ako sa pripojiť, schémy, spotreba plynu

 3. Ferroli Fortuna F24 je dvojokruhový nástenný kotol s elektronickým ovládaním a vstavaným čerpadlom, výkonom až 24 kW, vyhrievanou plochou až 240 m2. Predáva sa za priemernú cenu 28 000 rubľov.

  Podlahové vykurovanie z plynového kotla: ako sa pripojiť, schémy, spotreba plynu

 4. EVAN Next 7 je rozpočtový model (8500 rubľov), určený na podlahové vykurovanie do 70 m2 (výkon do 7 kW). Zariadenie je mechanicky ovládané, jednokruhové, umiestnené na stene.

  Podlahové vykurovanie z plynového kotla: ako sa pripojiť, schémy, spotreba plynu

 5. EVAN Next 3 je ďalší lacný model, ktorý je určený pre 1-2 miestnosti (do 30 m2, výkon do 3 kW). Mechanické ovládanie, môže byť umiestnené na stenu, jednokruhové. Predáva sa tiež za cenu 8 500 rubľov.

  Podlahové vykurovanie z plynového kotla: ako sa pripojiť, schémy, spotreba plynu

 6. BAXI LUNA-3 240 Fi je jeden z najvýkonnejších plynových kotlov (až do 25 kW), ktorý dokáže ohriať podlahy v celom dome. Vybavený obehovým čerpadlom a elektronickým ovládaním. Cena asi 53 000 rubľov.

  Podlahové vykurovanie z plynového kotla: ako sa pripojiť, schémy, spotreba plynu

 7. Viessmann Vitopend 100-W A1JB010 je ďalší výkonný (až 24 kW) plynový kotol na teplú vodu. Dvojokruhový systém so vstavaným čerpadlom a expanznou nádržou, elektronicky riadený. Priemerná cena 41 000 rubľov.

  Podlahové vykurovanie z plynového kotla: ako sa pripojiť, schémy, spotreba plynu

 8. Bosch Gaz 6000 W WBN 6000-24 С je model kotla od dôveryhodného výrobcu, ktorý vyvíja až 24 kW. Dvojokruhové zariadenie s čerpadlom a expanznou nádržou, namontované na stene. Predáva sa za cenu 49 000 rubľov.

  Podlahové vykurovanie z plynového kotla: ako sa pripojiť, schémy, spotreba plynu

 9. EVAN Warmos-IV-5 5.1 je jednokruhový kotol na teplú podlahu, ktorý ohrieva miestnosť až do 51 m2. Je elektronicky riadený a pracuje na jednofázovom sieťovom napätí. Rozpočtový model, priemerná cena 15 000 rubľov.

  Podlahové vykurovanie z plynového kotla: ako sa pripojiť, schémy, spotreba plynu

 10. Navien DELUXE COAXIAL 24K je jedným z najdostupnejších modelov (cena 30 000 rubľov), ktorý vyvíja výkon až 240 kW a dokáže ohriať podlahu až na 240 m2. Dvojokruhový kotol s jednofázovým napätím, vstavaným čerpadlom a elektronickým ovládaním.

  Podlahové vykurovanie z plynového kotla: ako sa pripojiť, schémy, spotreba plynu

Pozor! Na všetky popísané modely sa vzťahuje záruka výrobcu až na 2 roky. V prípade potreby je možné lehotu predĺžiť na 3 roky za príplatok.

Ako vypočítať výkon

Aký druh kotla je potrebný na podlahy s teplou vodou, je ekonomický, preto vyberáme na základe jeho výkonu. Ak chcete nájsť správny model, musíte vypočítať výkon.

Priemerný daný ukazovateľ jednotky pre prímestskú budovu – 1 kW výkonu je potrebný na 10 m2, to znamená, že špecifický výkon je 100 W na m2. Toto je však dosť hrubý výpočet, ktorý je vhodný pre tehlovú budovu s minimálnymi tepelnými stratami..

Pri inštalácii plynového zariadenia je potrebné pripraviť a koordinovať projekt s vládnymi agentúrami a získať povolenie od inšpekcie plynu. Projekt má časť, v ktorej je uvedený výpočet výkonu zariadenia..

Ak plány zahŕňajú umiestnenie elektrického alebo pyrolýzneho kotla, potom sa na výpočet zaťaženia domu použije formulár. Vzorec je vhodný pre regióny stredného pruhu, ak sa byt nachádza v severnejších oblastiach, použije sa korekčný faktor 1,2 alebo 1,3. V prípade zlej izolácie alebo zabezpečenia TÚV sa uplatňuje aj faktor 1,2..

Mk = 0,1 * Po * k1 * k2 * k3, kde:

Vypočítajme napríklad výkon generátora pre dom s rozlohou 250 m2 v severnom regióne so zlou izoláciou a dodávkou teplej vody:

MK = 0,1 * 250 * 1,2 * 1,2 * 1,3 = 46,8 kW

Ak je miestnosť umiestnená v centrálnej oblasti, potom výpočet indikátora vyzerá takto:

MK = 0,1 * 250 * 1,2 * 1,2 = 36,8 kW

Ak je miestnosť dobre izolovaná a nie je potrebný prívod teplej vody, potom:

Mk = 0,1 * 250 = 25 kW

Neodporúča sa vytvárať veľkú rezervu energie, okrem zvýšenia nákladov na tepelnú energiu to povedie k prehriatiu TP a poruche.

Proces kondenzácie a podlahové vykurovanie

Podľa pokynov nie je možné do pracovného kotla dodávať studenú vodu – to môže nepriaznivo ovplyvniť trvanlivosť výmenníka tepla, ale toto pravidlo platí iba pre konvekčné kotly. V prípade kondenzačného kotla nedochádza k teplotnej nerovnováhe, pretože studená voda sa v ekonomizéri predhrieva na optimálnu teplotu. Vyhrievaná voda už príde do hlavného výmenníka tepla.

Ak je do kondenzačného kotla dodávaná nedostatočne chladená voda, potom jednoducho stratí všetky svoje výhody, pretože para nebude kondenzovať, čo znamená, že chladiaca kvapalina sa nezahreje. Preto musí byť voda vo vratnom potrubí čo najviac ochladená. Teplé podlahy nám s tým pomôžu..

Skladovanie tepla a pokročilé modely

Napriek nákladom sa odporúča používať vyrovnávaciu nádrž s konvenčnými kotlami na tuhé palivá (môžete to urobiť sami).

Potom s výkonným kotlom bude možné vykurovať ho raz denne, čo výrazne zvýši komfort vášho pobytu. A teplá podlaha bude pracovať stabilne a správne, bez preťaženia zariadenia.

Ako funguje vyrovnávacia nádrž

Existujú automatizované stroje na pelety, ktoré sú však samy o sebe drahé a palivo pre ne je drahšie ako konvenčné uhlie a palivové drevo. Ale s nimi je možné bez problémov používať teplú podlahu …

T.N. pyrolýzne kotly sú veľmi podozrivé, významní výrobcovia ich neklasifikujú ako spoľahlivé a užitočné zariadenia a nevyrábajú.

Aké sú rozdiely medzi pyrolýznymi kotlami

Typickými možnosťami sú automatizované plynové a elektrické

Technická koncepcia „kotla na podlahové vykurovanie“ neexistuje. Tento systém môže ohriať akýkoľvek generátor tepla..

Vyhrievaná podlaha však bude lepšie fungovať s automatizovaným vykurovacím systémom, ktorý je zvyčajne vytvorený na základe generátorov tepla – nástenných plynových a elektrických..

Tam, kde je hlavný plyn, sa samozrejme nič iné nezohrieva a voľba padá na nástenné plynové automatické kotly vhodné pre „normálnu“ oblasť bytov a domov alebo stojanové kotly na veľké budovy..

Pohľad na modernú kotolňu

Ale pokiaľ ide o pohodlie, elektrické kotly sú ešte lepšie – produkujú menší hluk, neprodukujú sa žiadne emisie a nie sú žiadne problémy s údržbou..

Je pravda, že elektrina je najdrahšou formou energie. Ale iba cez deň. Ak existuje možnosť vydať nočnú sadzbu, mali by ste to využiť. A opäť použite generátor tepla s vyrovnávacou nádržou, ktorú je potrebné v noci nabíjať. Navyše, nočná elektrina je pravdepodobne lídrom v pomere komfortu a ceny, ak samozrejme nie je plyn.

Schéma zapnutia automatizovaného kotla s teplou podlahou

Automatizované plynové a elektrické kotly sa vyznačujú stabilnou prevádzkou – presne to, čo potrebujete pre podlahu ohrievanú vodou.

Najlepšie riešenie otázky

Kondenzačné kotly sa objavili relatívne nedávno a okamžite sa začali široko používať, najmä v Európe. Dôvodom sú zvýšené úspory energie. Ich účelom je pracovať s teplou podlahou, pretože na výstupe majú teplotu – 40 – 50 stupňov.

Blokový diagram zahrnutia teplej podlahy bez miešacej jednotky.

Ako pripojiť obvod priamo k kotlu

Rozmnožujeme kondenzačné kotly, ktoré majú účinnosť viac ako 100%, čo brzdia ich vysoké náklady a nízka cena nosičov energie..

Vlastnosti možnosti kondenzácie

Navyše, „účinnosť je viac ako 100%“ nie je útržok jazyka, ale technický fakt, pretože spaľovacie teplo sa vypočítava podľa bežnej metódy bez toho, aby sa zohľadnila energia obsiahnutá vo vodnej pare, ktorá vzniká. počas spaľovania.

A ak táto para prejde späť do vody, čo sa stane pri +55 stupňoch, uvoľní sa dodatočná energia. Ako sa bežne verilo, celkovo vydáva viac energie, ako sa uvoľňuje pri normálnom spaľovaní paliva.

Nie je tu potrebná žiadna miešacia jednotka, iba ochrana proti prehriatiu. Ale plocha radiátorov, aby sa dosiahol normálny prenos tepla, musí byť zväčšená takmer 2 -krát, najmenej 1,5 -krát, pretože namiesto obvyklých 70 stupňov teraz dostaneme 45 stupňov

Mám použiť kondenzačný kotol

Odborníci tvrdia, že pri práci na radiátoroch prinesie 10% úsporu energie a až 20% – 25% pri práci na teplých podlahách, v závislosti od výšky stropu a izolácie. (… V porovnaní s konvenčným plynovým kotlom (účinnosť 97%) a s konvenčnou radiátorovou sieťou.)

A to sú veľmi významné čísla. Naše nízke náklady na plyn ich však robia nedôležitými. V Európe už na normatívnej úrovni vyžadujú inštaláciu iba kondenzačných kotlov ….

Pri vytváraní vykurovania v súkromnom dome všetci odborníci odporúčajú používať progresívne a pohodlné schémy vykurovania – ako hlavný systém používať teplú podlahu a ako dodatočný radiátor. A tiež použiť kondenzačný kotol, ak je to možné, alebo iné zariadenie na dostupné zdroje energie ….

Ako si vybrať kotol na tuhé palivo pre podlahové vykurovanie

Väčšina ľudí smeruje do obchodu pre kotol na tuhé palivá a nevie, čo hľadať. Spoliehajú sa na predajcov, ktorí často konajú vo vlastných záujmoch.

Zoberme si otázku výberu starostlivejšie. Hlavnými kritériami kotla na tuhé palivá sú parametre ako:

 1. Moc.
 2. Regulátor výkonu.
 3. Nestálosť.
 4. Spôsob ohrevu vody.

Pri výpočte výkonu berú do úvahy, ako dobre je miestnosť izolovaná, ako aj jej plochu. Na každom kotle výrobca uvádza objem, ktorý je možné ohriať kotlom pri absencii tepelných strát

V opačnom prípade kupujú kotol na tuhé palivá s kapacitou o 24% viac, ako je potrebné..

Výrobcovia vyrábajú kotly s regulátorom výkonu a bez neho. Dá sa ovládať automaticky alebo manuálne. Prvá možnosť je ekonomickejšia.

Použitie prchavosti v zariadení kotla na tuhé palivá zvyšuje jeho produktivitu, ale robí kotol závislým od elektriny a znižuje úroveň autonómie.

Keď je zariadenie potrebné nielen na vykurovanie domu, ale aj na dodávku teplej vody, zvolí sa dvojokruhový kotol, pretože ohrieva vodu v prietokovom režime. Ak je potrebné pamäťové zariadenie, je nainštalovaná kapacita vyrovnávacej pamäte.

Pripojenie jednotky na pevné palivo

Rozhodli ste sa vykurovať svoj domov drevom pomocou podlahového vykurovania bez pripojovacích radiátorov? Pripravte sa na významnú investíciu do potrubia kotla na tuhé palivá, pretože v tejto situácii sa nezaobídete bez vyrovnávacej nádrže. Dôvodom je, že ohrievače na drevo musia niekde odoberať teplo, inak sa môže vodný plášť jednotky variť..

Podlahové kúrenie z dvoch kotlov

Generátor tepla na tuhé palivo navyše nie je schopný ohriať chladiacu kvapalinu iba na 40 ° C, jej minimálna prevádzková teplota je 55 ° C. Ak je nižšia, v spaľovacej komore sa vytvára kondenzácia, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje kovové steny. Aj v nekorozívnom liatinovom kotli tvorí kondenzácia vrstvu usadenín, ktorá bráni efektívnemu spaľovaniu paliva.

Aby kotol na tuhé palivá fungoval s maximálnou účinnosťou a aby ste spaľovali palivové drevo s najväčším prínosom, musíte udržiavať teplotu chladiacej kvapaliny na 80-90 ° C, čo je absolútne nezlučiteľné s teplými podlahami. To znamená, že je potrebná vyrovnávacia kapacita – tepelný akumulátor.

Pri maximálnom spaľovaní palivového dreva sa v tepelnom akumulátore nahromadí nadbytočné teplo a systém podlahového vykurovania postupne vyberie požadované množstvo pomocou miešacej jednotky, ako je znázornené na obrázku:

Pripojenie kotla TT k hrebeňu podlahového vykurovania

Uzatváracie ventily pre tepelný akumulátor nie sú na diagrame obvykle znázornené.

Podľa navrhovanej schémy môžete pripojiť akýkoľvek kotol na tuhé palivo alebo plyn, je to najlepšia z existujúcich možností, aj keď nie najlacnejšia. Odporúča sa rovnakým spôsobom pripojiť automatické generátory tepla na pelety a uhlie. Výpočet a výber objemu použitého tepelného akumulátora je samostatná téma, ktorá sa tu diskutuje..

Spôsob, ako znížiť náklady na páskovanie

Obvod ochrany proti kondenzácii je možné znížiť v nákladoch inštaláciou trojcestného zmiešavacieho ventilu zjednodušenej konštrukcie, ktorý nevyžaduje pripojenie patch teplotného snímača a tepelnej hlavy. Je v ňom už nainštalovaný termostatický prvok nastavený na pevnú teplotu zmesi 55 alebo 60 ° C, ako je znázornené na obrázku:

Poznámka. Mnoho známych značiek, ako sú Herz Armaturen, Danfoss, Regulus a ďalšie, vyrába podobné ventily, ktoré udržiavajú pevnú teplotu zmiešanej výstupnej vody a sú určené na inštaláciu do primárneho okruhu kotla na tuhé palivá..

Inštalácia takéhoto prvku vám rozhodne umožňuje ušetriť na potrubí kotla TT. Zároveň sa však stráca možnosť zmeny teploty chladiacej kvapaliny pomocou tepelnej hlavy a jej odchýlka na výstupe môže dosiahnuť 1-2 ° C. Vo väčšine prípadov sú tieto nevýhody nevýznamné..

Algoritmus práce

Princíp činnosti elektrického systému podlahového vykurovania zaisťuje nasledujúce práce:

 • voda alebo iné chladivo plní nádrž vykurovacími telesami;
 • súčasne sa zapnú vykurovacie telesá a tepelný nosič sa zahreje na nastavenú teplotu. Ak je kotol vybavený rúrkovými ohrievačmi, voda sa ohrieva nepriamo. Zostavy elektród nepoužívajú ohrievače. Tu dochádza k zahrievaniu, keď je voda vystavená prúdu;
 • po zahriatí na vopred stanovenú teplotu kvapalina prechádza distribučným potrubím. V ňom je nosič distribuovaný do všetkých oblastí teplej podlahy. Na optimálnu prevádzku systému je potrebný rozdeľovač bez ohľadu na vykurovanie celej budovy alebo na vykurovanie teplej podlahy;
 • keď sa ochladí, kvapalina prejde do kotla, kde sa opäť zahreje.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Podlaha vybavená elektrickým kotlom sa teda ohrieva..

Výber kotla na tuhé palivo pre teplú podlahu

Keď ste sa sami rozhodli vytvoriť maximálny komfort a pohodu v dome pomocou kotla na tuhé palivo a vykurovacieho systému „teplá podlaha“, nemali by ste si vytvárať žiadne špeciálne ilúzie. Tento obvod je pri prevádzke taký citlivý a jemný, preto budete potrebovať neustálu pozornosť a kontrolu nad ovládacím zariadením..

Aby ste si v budúcnosti aspoň nejakým spôsobom uľahčili svoju úlohu, musíte s výberom jednotky na tuhé palivá striktne zaobchádzať.

Je možné použiť tradičnú jednotku na spaľovanie dreva, len potom budete musieť stráviť viac času jej údržbou. Situácia vyzerá lepšie s kotlovým zariadením vybaveným automatizovaným mechanizmom dodávky paliva. Peletové zariadenia na tuhé palivá sú v tomto ohľade dobré. Inštaláciou zásobníka na pelety vedľa vykurovacej jednotky si môžete uvoľniť veľa času pre seba.

Napríklad: naplnenie zásobníka v priemere 1-2 m3 palivom vo forme peliet umožní 50 kW kotlu pracovať bez prerušenia takmer týždeň. Vykurovací systém je prakticky chránený pred odmrazovaním počas vašej dlhej neprítomnosti.

Na vyrovnanie nevýhod charakteristických pre tradičné jednotky na tuhé palivá to umožnia kotly pyrolýzneho typu.

Názory

Vykurovanie domu je rozdelené do niekoľkých typov. To závisí od viacerých faktorov. Napríklad podľa svojho umiestnenia je podlaha s teplou vodou rozdelená na možnosť pre dom a byt..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

V skutočnosti je podlaha s teplou vodou často inštalovaná v súkromnom dome postavenom z pórobetónu. Vďaka tomu sa vykonáva rovnomerné vykurovanie domu. Vo svojom dome nie ste závislí na ústrednom kúrení, máte možnosť vykonať komín a vetranie. Takáto podlaha je vhodná pre nepredvídateľné klimatické podmienky v Rusku, takže je to bežné medzi letnými obyvateľmi, ktorí trávia veľa času vo vidieckom dome. S takouto podlahou tam môžete prísť kedykoľvek počas roka a nečakať na teplé obdobie, keď sa dom vzhľadom na teplotu vzduchu v okolí dokáže sám zahriať.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

V byte môžu nastať problémy s inštaláciou podlahy ohrievanej vodou. Staré domy na to nie sú prispôsobené – podlaha je nerovná, vykurovací systém je starý a správcovská spoločnosť je o to nepravdepodobnejšia, že bude riskovať a nedá súhlas s inštaláciou podlahy. V novej budove môže byť situácia odlišná. Navyše potrebujete písomný súhlas domácej servisnej spoločnosti, že inštalácia takejto podlahy je skutočne povolená. V opačnom prípade môžete dostať pokutu.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

 Elektrické                       

Elektrické kotly sú najúčinnejšími ohrievačmi vody pre podlahy s teplou vodou, sú to: vykurovacie telesá, iónové a indukčné. V nich dochádza k transformácii elektrickej energie na teplo. Sú plne automatizované, ľahko sa inštalujú a nastavujú a je ich možné konfigurovať na diaľku. Zariadenia udržujú ohrev chladiacej kvapaliny na danej úrovni bez toho, aby stratili svoju účinnosť.

Foto - Elektrické kotly

Často sa používajú nástenné vykurovacie telesá, pretože majú jednoduchý dizajn a jednoduchú inštaláciu. Sú vybavené expanznou nádržou a čerpadlom.

Ak plocha miestnosti nie je veľká, potom môžu byť obvody TP pripojené priamo k generátoru tepla.

Pri konštrukcii podlahy s teplou vodou z vykurovacieho kotla vo veľkom súkromnom dome bude potrebné nainštalovať zmiešavaciu a distribučnú jednotku.

Medzi nevýhody patrí vysoká cena energie. Na zníženie nákladov na teplo sa odporúča použiť schému s externým zásobníkom vody a dvojtarifným meračom energie.

Zariadenie typu elektródy

Elektródový kotol je najefektívnejším, ale najdrahším zdrojom vykurovania systému TP. Je ľahko ovládateľný a poskytuje 15 až 100% úpravu. Dá sa konfigurovať na diaľku prostredníctvom SMS alebo prostredníctvom internetu.

Mnoho používateľov pripisuje vysokým nákladom na tepelnú energiu a potrebe rekonštrukcie vlastnej elektrickej siete nevýhodu takéhoto zdroja. Aby sa znížili náklady na teplo, odborníci odporúčajú použiť v okruhu externý zásobník vody a dvojtarifné meranie elektrickej energie..

Elektródový kotol

Načítaním

 1. Automatické – nakladanie peliet je regulované programovaním špecialistov;
 2. Poloautomatický – s manuálnym nastavením;
 3. Mechanické – ručné plnenie násypky.

Podľa počtu obrysov

1. Jednokruhový – iba na prevádzku v režime vykurovania.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

2. Dvojkruhový – možnosť dodatočnej výroby teplej vody.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Diesel

Princíp činnosti naftových kotlov, pre ktoré slúži motorová nafta ako palivo, je podobný prevádzke plynových kotlov. Ich spaľovací proces je plne automatizovaný. Majú vysoký výkon, nízku spotrebu paliva, jednoduchú inštaláciu a jednoduchú údržbu. Stojí za zmienku ich environmentálna vhodnosť a nákladová efektívnosť..

Nevýhodou takýchto modelov je zápach motorovej nafty, takže sú inštalované v samostatnej miestnosti (kotolňa). Okrem toho je potrebná aj nádrž na palivo a čerpadlo na jej zásobovanie.

Výhody a nevýhody systému

Vykurovací systém TP s vykurovaním je spravidla ľahko inštalovateľný a veľmi ekonomický. Nerušuje nájomníkov, pretože je zabudovaný do podlahy.

Nevyžaduje výraznú údržbu a voľný priestor na stene pod oknom chladiča. Takéto vykurovanie nevyžaduje vysokú teplotu ohrevu, čo robí systém ideálnym pre kondenzačné kotly..

Vyžarované teplo z teplej podlahy je distribuované rovnomerne po celej miestnosti, takže sa v nej človek cíti príjemne.

Pri tradičnom vykurovaní stúpa teplý vzduch k stropu, čím sa ohrieva iba horná časť miestnosti, pričom spodná časť zostáva chladná. To je pre obyvateľov prvého poschodia veľmi nepríjemné, najmä keď je v miestnosti nainštalovaná dlažba..

Podlahový systém kotlovej vody

Podlahové kúrenie rovnomerne vykuruje dom a odstraňuje chladné miesta, ktoré sú typické pre radiátorové vykurovanie. Teplo sa prenáša priamo do ľudského tela, takže aj keď je teplota v miestnosti nižšia ako +18 C, bude na rozdiel od radiátorov stále teplo. Systém TP umožňuje použitie akéhokoľvek zdroja tepla, dokonca aj kotla vlastnej výroby na teplú podlahu.

Tento systém má svoje nevýhody, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako si vyrobíte teplú podlahu. Najvýznamnejšou je inertnosť zahrievania. Zahrievanie drevenej podlahy netrvá dlhšie ako 30 minút, zatiaľ čo betónová podlaha sa zahrieva od jednej do niekoľkých hodín v závislosti od hĺbky položených potrubných systémov..

V celej oblasti nie je možné inštalovať podlahové vykurovanie; musíte vziať do úvahy umiestnenie podlahových jednotiek a inžinierskych sietí. Z dôvodu údržby a opráv bude musieť vlastník odstrániť existujúcu krytinu, aby sa dostal k vykurovacím káblom alebo potrubiu..

Ako nájsť dostatočný výkon kotla

Vypočítajte požadovaný tepelný výkon zdroja vykurovacieho systému, aby ste vybrali správne zariadenie kotla.

Ak je v dome inštalovaný plynový kotol, bude potrebná implementácia a schválenie projektu kotolne so štátnymi orgánmi na následné uvedenie zariadenia do prevádzky a získanie povolenia od inšpekcie plynu. Jednou z častí tohto projektu je výpočet tepelného výkonu schémy dodávky tepla, ktorý je možné použiť na výber správneho zariadenia..

Ak sa v dome plánuje vybavenie kotla na tuhé palivá alebo elektrického kotla, na výpočet zaťaženia domu sa použije praktický vzorec. Vzorec sa dobre osvedčil pre zariadenia nachádzajúce sa v centrálnych oblastiach Ruska. Pre severné regióny sa navyše používa korekčný faktor 1,2 -1,3. Okrem toho je zavedený korekčný faktor pre domy so slabou úrovňou tepelnej izolácie – 1,2 a v prípade potreby aj pre ohrev teplej vody – 1,2..

Voľba výkonu kotla pre podlahové vykurovanie

Výpočet výkonu:

Mk = 0,1 * Po * k1 * k2 * k3

kde:

 • Мк – výkon kotla, kW;
 • By – plocha vykurovacieho objektu, m2;
 • k1 – korekcia na tepelnú izoláciu;
 • k2 – korekcia na dodávku teplej vody;
 • k3 – zmena a doplnenie pre oblasť bydliska.

Preto je pre vykurovaciu plochu 250 m2 so záťažou TÚV v severných oblastiach bydliska a v dome so zlou tepelnou izoláciou potrebný výkon kotla na teplú podlahu:

MK = 0,1 * 250 * 1,2 * 1,2 * 1,3 = 46,8 kW

Pre rovnakú oblasť v centrálnom regióne Ruska budete potrebovať:

MK = 0,1 * 250 * 1,2 * 1,2 = 36,8 kW

A v dobre izolovaných súkromných domoch a bez zaťaženia TÚV je kotol vybraný s nasledujúcou kapacitou:

Mk = 0,1 * 250 = 25 kW

Majiteľ by sa zároveň nemal nechať uniesť zvýšením výkonovej rezervy, táto zásada je pre systém TP veľmi škodlivá, pretože spôsobí prehriatie chladiacej kvapaliny s následným vytvorením núdzovej situácie a tiež viesť k zvýšeniu nákladov na tepelnú energiu v dôsledku vyhorenia paliva.

Odrody vodnej podlahy a ich štruktúra

Správne zvolená základňa zaisťuje dobré ohrievanie vzduchu a vysokú efektivitu práce. Rozdiely spočívajú v materiáli, z ktorého je vyrobený.

Modulárna drevená podlaha

Drevená podlaha je ľahká, preto je použiteľná v drevených a panelových domoch, v horných poschodiach a lodžiách. Inštaluje sa na podklad pomocou izolačných dosiek. Na vytvorenie rovného povrchu sú pod drevenú podlahu položené sadrovláknité dosky odolné voči vlhkosti.

Modulárna drevená podlaha

Modulový systém pozostáva z 22 mm hrubých drevotrieskových pásov, na ktoré sú pripevnené hliníkové dosky odrážajúce teplo s kanálmi na kladenie rúrok. V závislosti od sklonu závesu sa šírka dreveného modulu pohybuje od 130 do 280 mm. Hliníkové tepelné reflektory sú široké 15-30 cm a sú vybavené drážkami pre potrubia. Moduly sú položené na tepelnú a vodotesnú vrstvu, čím sa zvyšuje účinnosť prenosu tepla.

Drevené lamelové podlahy

Na rozdiel od modulárneho typu nemá regálový systém hotové štrbinové moduly.

Drevené lamelové podlahy

Drážky sa vytvoria samy pri pokládke drevených lamiel s hrúbkou 28 mm a rozstupom 30-60 cm Ako reflektor tepla slúži aj hliníková doska. Inštalácia do regálu nevyžaduje hrubú vrstvu tepelnej izolácie, je možné na ňu položiť keramickú dlažbu. Používa sa na vykurovanie druhých poschodí a balkónov.

Betónový systém

Betónový systém je použiteľný iba v domoch so silnými železobetónovými podlahami..

Na rozdiel od drevenej podlahy sú slučky chladiacej kvapaliny položené priamo do betónového poteru a počas prevádzky sa zahrievajú. Betónový podklad vyžaduje dobrú tepelnú a tepelnú izoláciu. Hrúbka výplne nad rúrkami je 3-4 cm Na spevnenie poteru sa používa výstužná sieťovina. Po obvode základne steny je potrebné použiť tlmičovú pásku, ktorá kompenzuje tepelnú rozťažnosť betónu a znižuje tepelné straty zo steny. Pri nalievaní poteru podlahového vykurovania sa používa betón značky M300 B22.5. Na vrch poteru sú položené keramické dlaždice, menej často parkety, laminát, drevené dosky.

Mechanizmus projektu

Podlaha je teplá voda – pre bývanie neexistuje nič iné ako autonómny vykurovací systém.

Štruktúra je sieť potrubí, ktoré sú uložené v spodnej časti podlahy. Preteká nimi horúca voda, funguje ako zdroj tepla. Rúry sú umiestnené pod podlahovou krytinou. Teplá voda preteká polymérnymi rúrami, je dodávaná z kotla (plyn).

Podlahové vykurovanie voda z plynového kotla v dome

Podlaha sa postupne zahrieva, vďaka čomu sa ohrieva vzduch v celej miestnosti. Systém je premyslený: je zaistené rovnomerné vykurovanie miestnosti.

Je dôležité vziať do úvahy, že projekt teplovodných podláh sa odporúča montovať iba do súkromných bytov, pretože inštalácia konštrukcie v byte vystavuje riziku úniku kvôli poškodeniu potrubia.

Táto konštrukcia nevyžaduje práce na príprave poteru. Základom projektu sú dosky z predchádzajúcej podlahovej krytiny. Zvláštnu pozornosť venujte absencii medzier a medzier medzi týmito doskami, ak existujú – odporúča sa vymeniť podlahovú krytinu.

Suché podlahy

Zariadenie suchých podláh je najpohodlnejšou výplňou podláh ohrievaných vodou. Odstránenie núdzovej situácie s podlahovým vykurovaním nespôsobí žiadne špeciálne náklady.

Zásyp expandovaného ílového piesku sa dá ľahko odstrániť. Po vysušení sa piesok vráti na svoje miesto.

Ako môžete nainštalovať vodné podlahy??

Podlahy na teplú vodu je možné položiť rôznymi spôsobmi – na podlahu a pomocou betónovania. Pozrime sa bližšie na každú z nich..

Betonáž. Rúry, ktorými cirkuluje chladiaca kvapalina, sa položia požadovaným spôsobom na pripravený základ a nalejú sa betónovým poterom. Hlavné nevýhody: namáhavá „mokrá“ práca, veľká hmotnosť systému a zložitosť jeho demontáže.

Správnym spôsobom. Zahŕňa kladenie rúrok v špeciálne zostavenej palube. Môže pozostávať z plastových modulov alebo drevených blokov s drážkami v nich pripravenými na montáž potrubí. V predaji nájdete aj drevené montážne moduly. Hlavnou nevýhodou je, že zahrievanie systému trvá dlhšie ako betón.

Čo je potrebné urobiť pred inštaláciou?

Kompetentné usporiadanie podlahy s teplou vodou si vyžaduje starostlivé prípravné práce. V ich priebehu je potrebné vziať do úvahy všetky maličkosti, od ktorých bude následne závisieť efektívne fungovanie štruktúry:

 • Najlepšie je zveriť projekt budúceho systému odborníkom, pretože je veľmi ťažké vykonávať nezávislé výpočty. Bude potrebné určiť dĺžku potrubia, krok jeho inštalácie a výkon vykurovacieho okruhu, ak ich je niekoľko, potom pre každý zvlášť. To zohľadňuje mnoho nuans a parametrov. Existujú špeciálne výpočtové programy, ktoré používa veľa ľudí. Musíte však pochopiť, že chyba vo výpočtoch povedie k zníženiu účinnosti alebo jednoducho k nemožnosti fungovania celého systému..
 • Zariadenie na podlahové vykurovanie musí byť vysoko kvalitné, vyrobené a kúpené od spoľahlivej spoločnosti, ktorá poskytuje dobré záruky. Platiť za kvalitný výrobok bude lacnejšie, ako neskôr míňať veľa peňazí na drahé a časovo náročné opravy.
 • Aby sa minimalizovalo tepelné zaťaženie poteru a zabránilo sa praskaniu, mal by byť systém rozdelený na časti nie väčšie ako 40 metrov štvorcových. m.
 • Podlahové vykurovanie musí byť starostlivo pripravené. Musí byť čistý a vyrovnaný, rozdiely väčšie ako 5 mm nie sú povolené.
 • Aby sa zabránilo tepelným stratám, musí sa na pripravený podklad naniesť tepelnoizolačná vrstva s výškou 3 až 15 cm v závislosti od hodnôt prevádzkovej teploty chladiacej kvapaliny. Môžu to byť špeciálne tepelnoizolačné materiály alebo rohože určené na teplú vodnú podlahu. Ten môže byť vybavený potrubnými tvarovkami, takzvanými šéfmi, čo je veľmi výhodné.

Po obvode miestnosti a medzi inštalačnými plochami je položená tlmiaca páska, ktorá môže kompenzovať teplotné výkyvy poteru.

Podložky Boss určené na vodné podlahové vykurovanie sú veľmi pohodlné. Fungujú nielen ako tepelný izolátor, ale tiež zaisťujú potrubie na mieste.

Pri zostavovaní schémy pokladania by ste sa mali vyhnúť veľkému počtu potrubných spojov, ktoré prinášajú potenciálne nebezpečenstvo netesností pod podlahou. Najlepšie je vybaviť najbezpečnejšiu možnosť, kde sú pripojenia k dispozícii iba na výstupe a vstupe z kolektora. V tomto prípade by dĺžka jednodielneho potrubia nemala byť väčšia ako 90 m, inak môže teplota cirkulujúceho nosiča tepla klesnúť.

Pokládka podlahy vykurovacej vody do poteru

Práca začína určením umiestnenia kolektora, ktorý sa najčastejšie “skrýva” v špeciálnej skrini. Obvykle sa montuje na stenu. Zariadenie by malo byť umiestnené tak, aby dĺžka potrubí z každej z vykurovaných miestností bola približne rovnaká. Kolektor môžete priblížiť k najväčším kontúram. Hlavná vec je, že je inštalovaný nad úrovňou teplej podlahy, bez potrubia smerom hore, inak môžu byť problémy s výfukovým systémom vzduchu.

Ďalšou fázou je označenie pripravenej základne s prihliadnutím na rozdelenie na sektory s rozlohou 40 m². m. Potom sa položí tepelnoizolačná vrstva a klapka. Ďalej je položená výstužná sieť, na ktorú budú následne pripevnené rúry. Ak sú ako tepelná izolácia zvolené špeciálne rohože, pletivo nebude potrebné. Môžete začať rozložiť potrubie. Môže sa to vykonávať rôznymi spôsobmi: had, špirála, slučky atď. Krok kladenia sa pohybuje od 10 do 40 cm a vzdialenosť od steny k najbližšiemu potrubiu nesmie byť menšia ako 8 cm.

Rúry sú pripevnené k výstužnej sieti plastovými sponami. Je dôležité, aby sa časť nepricvikla, mala by byť vo voľnej slučke, inak sa pod vplyvom tepla potrubie roztiahne a môže sa zdeformovať v oblasti tesného tlaku. Upevňovacie svorky sú inštalované v krokoch po 1 m. S rúrkou sa musí zaobchádzať veľmi opatrne. Najčastejšie sa dodáva vo forme zálivu. Vyťahovanie odtiaľ pozdĺž zákrut je neprijateľné. Postupne, ako je položený, by sa malo odvíjať potrubie, umiestnenie a upevnenie prvku na podlahu..

Existuje niekoľko možností kladenia potrubí na podlahové vykurovanie. Najbežnejšie: špirála, had, slučky, dvojitý slimák

Sústruženie súčiastky sa vykonáva veľmi opatrne pri dodržaní požiadaviek na minimálny polomer ohybu. Obvykle je to asi päť priemerov rúr. Ak produkt stlačíte, vytvorí sa sála belavá oblasť. Udáva prudké natiahnutie fragmentu a stratu jeho pevnostných charakteristík, čo vedie k zvýšenému riziku prasknutia potrubia. Neodporúča sa položiť diel s takouto vadou na systém podlahového vykurovania. Poškodený fragment by mal byť vymenený, čo vedie k vzniku nepotrebných spojov v potrubí, a to je tiež nežiaduce.

Položené potrubia musia byť pripojené k kolektoru. Na tento účel sa používajú špeciálne krimpovacie tvarovky alebo systémy Eurocone. Začiatok potrubia každého vykurovacieho okruhu je spojený s napájacím výstupom kolektorom, takže počet výstupov a obvodov musí byť rovnaký. Koniec potrubia je napojený na spätné potrubie. Ak je rúrka položená v blízkosti kompenzátora, musí byť na ňu položená vlnitá rúrka..

Na konci inštalácie je povinná kontrola systému. Za týmto účelom sa do potrubia naleje voda, počas dňa sa dodáva tlak 5-6 barov. Potom sa vykoná starostlivé vyšetrenie s cieľom identifikovať možné rozšírenia potrubí alebo netesnosti. Viac na videu:

Ak bola skúšobná prevádzka úspešná, začnú liať poter. Malo by sa vykonávať iba s rúrkami naplnenými vodou s pracovným tlakom. Po naliatí poter úplne vyschne najskôr 28 dní. Po uplynutí tejto doby môžete začať pracovať na inštalácii podlahovej krytiny..

Pred začatím nalievania poteru sú rúry pripevnené k výstužnej sieti pomocou špeciálnych plastových svoriek, ktoré zabraňujú kĺzaniu prvkov.

Existujú určité nuansy týkajúce sa tvorby poteru na podlahách ohrievaných vodou. Závisia od typu podlahovej krytiny, ktorá bude položená na ňu. Ak plánujete inštalovať dlaždice, poter by mal byť vysoký 3 až 5 cm alebo rozvody potrubí by mali mať medzery rádovo 10 až 15 cm. V opačnom prípade podľa princípu distribúcie tepla existuje nebezpečenstvo vzhľadu „tepelnej zebry“, ktorú noha jasne cíti. Je však lepšie položiť tenší poter pod laminát alebo linoleum. V tomto prípade, aby sa spevnila konštrukcia, je na teplú podlahu položená ďalšia výstužná sieť, ktorá tiež zníži tepelnú cestu k povrchu povlaku..

Kam sa dá namontovať

Vzhľadom na veľký počet potrubí sa ohrev vody vykonáva hlavne v súkromných domoch. Faktom je, že vykurovací systém výškových budov ranej výstavby nie je určený pre tento spôsob vykurovania. Z vykurovania je možné vyrobiť teplú podlahu, ale je vysoká pravdepodobnosť, že buď vám bude príliš zima, alebo u susedov nad alebo pod, v závislosti od typu napájania systému. Niekedy sa celý stúpač ochladí: hydraulický odpor vodnej podlahy je niekoľkonásobne vyšší ako radiátorového vykurovacieho systému a môže upchať pohyb chladiacej kvapaliny. Z tohto dôvodu je veľmi ťažké získať povolenie od správcovskej spoločnosti na inštaláciu teplej podlahy (inštalácia bez povolenia je správnym deliktom).

Podlahové vykurovanie znamená veľký počet potrubí s malým priemerom

Podlahové vykurovanie znamená veľký počet potrubí s malým priemerom

Dobrou správou je, že v nových budovách začali vyrábať dva systémy: jeden pre radiátorové vykurovanie, druhý pre podlahu ohrievanú vodou. V takýchto domoch sa nevyžaduje povolenie: bol vyvinutý vhodný systém s prihliadnutím na vyšší hydraulický odpor.

Organizačné zásady

Aby ste pochopili, čo potrebujete na výrobu podlahy ohrievanej vodou vlastnými rukami, musíte pochopiť, z čoho systém pozostáva a ako funguje.

Regulácia teploty vykurovacieho média

Aby boli vaše nohy pohodlné na podlahe, teplota chladiacej kvapaliny by nemala presiahnuť 40-45 ° C. Potom sa podlaha zahreje na príjemné hodnoty- asi 28 ° C. Väčšina vykurovacích zariadení nemôže produkovať takú teplotu: najmenej 60-65 ° C. Výnimkou sú kondenzačné plynové kotly. Vykazujú maximálnu účinnosť presne pri nízkych teplotách. Z ich výstupu je ohrievaná chladiaca kvapalina vedená priamo do potrubí podlahového vykurovania.

Pri použití akéhokoľvek iného typu kotla je potrebná zmiešavacia jednotka. V ňom sa chladená chladiaca kvapalina z vratného potrubia pridáva do horúcej vody z kotla. Zloženie tejto väzby môžete vidieť na schéme zapojenia teplej podlahy s kotlom..

Schéma zariadenia na podlahu ohrievaného vodou

Schéma zariadenia na podlahu ohrievaného vodou

Princíp činnosti je nasledujúci. Vyhrievaná chladiaca kvapalina je dodávaná z kotla. Ide k termostatickému ventilu, ktorý pri prekročení prahu teploty otvára prímes vody z vratného potrubia. Na fotografii je prepojka pred obehovým čerpadlom. Je v ňom nainštalovaný dvojcestný alebo trojcestný ventil. Otvorte ho a primiešajte chladenú chladiacu kvapalinu.

Zmiešaný prietok obehovým čerpadlom vstupuje do termostatu, ktorý riadi činnosť termostatického ventilu. Po dosiahnutí nastavenej teploty sa prietok zo spätného toku zastaví, ak dôjde k jeho prekročeniu, opäť sa otvorí. Takto sa nastavuje teplota chladiacej kvapaliny vodného podlahového vykurovania..

Typy kotlov na podlahové vykurovanie

Existuje niekoľko typov kotlov na ohrev chladiacej kvapaliny, to znamená vody. Líšia sa vlastnosťami práce, inštalácie a prevádzky, ako aj druhom paliva, vďaka ktorému fungujú.

Vykurovacie kotly

Tabuľka. Druhy vykurovacích kotlov.

Zadajte Všeobecné informácie

Jednokruhové

Jednokruhové

Takéto kotly ohrievajú iba chladiacu kvapalinu (v našom prípade vodu). Aby sa mohli používať na niečo iné, je potrebné zakúpiť kotly, výmenníky tepla atď..
Dvojokruhový

Dvojokruhový

Kotly tohto typu je možné použiť na ohrev vody a na vykurovacie účely. Vykurovanie v takejto jednotke je možné kvôli prítomnosti výmenníka tepla alebo kotla už priamo v samotnom zariadení.

Kotly možno tiež rozdeliť do dvoch kategórií podľa miesta inštalácie. Sú namontované na stenu, na podlahu. Podlahové stojany majú spravidla väčšiu silu ako závesné. Ale tie druhé sú oveľa pohodlnejšie z hľadiska inštalácie a menej nákladné na údržbu..

Inštalácia plynového kotla BAXI + elektrického kotla Protherm

Kotly na tuhé palivá

Palivové drevo a palivové pelety slúžia ako palivo pre tieto jednotky. Princíp činnosti je podobný spaľovaniu dreva v konvenčných kachliach. Súčasne však dochádza k spaľovaniu pri vysokých teplotách (od +250 stupňov) a bez prístupu vzduchu. K zahrievaniu chladiacej kvapaliny dochádza v dôsledku uvoľňovania horúceho dymu počas spaľovania paliva.

Kotol na tuhé palivo pre podlahové kúrenie

Kotol na tuhé palivo pre podlahové kúrenie

V obytných priestoroch sa takéto kotly používajú zriedka, obvyklým rozsahom ich použitia je výroba, poľnohospodárstvo. Tieto jednotky v dome vyžadujú neustálu pozornosť, ako aj nakladanie paliva, čo komplikuje prevádzku..

Na poznámku! Ak má kotol uzavretú komoru, kde horí palivo, môže byť inštalovaný kdekoľvek. Pre zariadenie s kamerou otvoreného typu je potrebné v dome hľadať samostatnú inštalačnú miestnosť..

Schéma kotla na tuhé palivá

Kresba domáceho kotla na tuhé palivá: ako to urobiť správne

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Tí, ktorí sa rozhodnú zostaviť kotlovú jednotku sami, by si mali vopred premyslieť jej rozloženie a vypracovať pracovné výkresy všetkých častí, ktoré sa zostavy zúčastnia. Ak nie je príležitosť alebo čas vypracovať návrh návrhu, môžete použiť hotový vývoj, ktorý na internete zverejňujú majstri, ktorí sa zaoberajú výrobou kotlových jednotiek. Rozloženie zariadenia sa však môže líšiť od požadovaného a stále musíte vykonať zmeny v štruktúre ohrievača..

Kotly na tuhé palivá na dlhé spaľovanie s vodným okruhom pre domácnosť sú najlepšou možnosťou na organizovanie ekonomického a lacného vykurovania domu. Vo všeobecnosti jednotka pozostáva z:

 • pece;
 • otvor na nakladanie paliva;
 • popolník;
 • systémy vzduchových potrubí;
 • komín;
 • dvere ohniska a popolníka;
 • vodný výmenník tepla;
 • prvky riadiaceho systému;
 • vstupné a výstupné odbočné potrubia.

Jednou z najlepších možností výroby kotla je vyrobiť jeho telo z oceľovej rúry alebo plášťa plynovej fľaše alebo vzduchového prijímača. Za týmto účelom sa vyberú diely niekoľkých štandardných veľkostí, aby boli do seba vložené. Medzera medzi stenami by mala byť do 4 až 6 cm, menšia vzdialenosť povedie k tomu, že voda sa rýchlo zahreje a varí. Proces vaporizácie bude sprevádzaný zvýšeným hlukom. Je iracionálne zvyšovať vzdialenosť: súčasne sa zvyšuje spotreba materiálu, hmotnosť jednotky a množstvo vody, ktoré je tiež potrebné ohriať..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Pre tvoju informáciu!

Priemer vstupného a výstupného potrubia musí byť najmenej 40 mm. Ak plánujete organizovať cirkuláciu vody v dôsledku tepelnej rozťažnosti, prietoková plocha sa zvýši na 50 mm.

Aby bola zaistená bezproblémová prevádzka kotlovej jednotky, sú na nej nainštalované bezpečnostné zariadenia a automatizačné alebo ovládacie prvky. V prvom rade je vykurovací okruh vybavený expanznou nádržou na kompenzáciu teplotného rozťažnosti vody. Na výstupe je nainštalovaná „bezpečnostná skupina“ – tlakomer, poistný ventil a odvzdušňovač. Okrem toho je potrebné zabezpečiť montážne miesto na umiestnenie teplomera..

Elektrické kotly

Tieto elektricky poháňané jednotky je možné použiť vo všetkých oblastiach a sú najvhodnejšie na pripojenie k systémom podlahového vykurovania. Pripojenie tohto kotla je napriek zdanlivej zložitosti jednoduché. Takéto jednotky umožnia organizovať nízkoteplotné vykurovanie – také, aké je potrebné pre teplú podlahu – vďaka možnosti nastavenia teploty odchádzajúceho toku nosiča tepla.

Okruh elektrického kotla na teplú vodu

Okruh elektrického kotla na teplú vodu

Na poznámku! Čím vyššie sú hodnoty tepelnej izolácie v miestnosti, tým menej energie budete potrebovať na kúpu kotla.

Na fotografii - elektrický vykurovací kotol

Čo je to miešacia jednotka

Kotol spravidla ohrieva vodu až na 80-95 ° C, to je optimálna teplota na použitie v radiátoroch. Podľa hygienických noriem by však teplota podlahy nemala byť vyššia ako 30 ° C..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Prekročenie tejto teploty môže viesť k zvýšenému uvoľňovaniu škodlivých látok z podlahy a vo všeobecnosti bude po takej podlahe nepríjemné chodiť (pozri článok o nebezpečenstvách podlahového vykurovania a laminátu).

Vzhľadom na hrúbku podlahového poteru a podlahovej krytiny nie je teplota chladiacej kvapaliny v obvodoch vyššia ako 55 ° C. Preto je voda na podlahové vykurovanie dodávaná cez zmiešavaciu jednotku, mieša horúcu kvapalinu s chladnejšou (ktorá už prešla systémom a dokázala sa ochladiť). Schéma systému je zobrazená na videu:

Systémové prvky

Keď horúca chladiaca kvapalina dosiahne zberné potrubie, spočíva na poistnom ventile. Tepelná hlava detekuje teplotu kvapaliny a ak prekročí nastavené hodnoty, ventil sa mierne otvorí a zmieša sa studený a horúci nosič tepla.

Okrem toho, ak sú obvody dlhé, často robia čerpaciu a miešaciu jednotku vlastnými rukami. Je vybavený kruhovým čerpadlom, ktoré cez ňu pumpuje vodu a zvyšuje tlak v systéme..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Okrem hlavných prvkov (dvoj alebo trojcestný ventil a čerpadlo) sú v jednotke ďalšie časti: obtok (prepojka), drenážne a uzatváracie ventily, výstup vzduchu, expanzná nádrž.

Schéma zapojenia

Schéma zapojenia systému podlahového vykurovania pre všetky zariadenia je takmer rovnaká.

Môžete sa pripojiť:

 • do stĺpca;
 • čerpadlo do kondenzačného podlahového plynového kotla;
 • na všeobecný alebo individuálny vykurovací systém;
 • k radiátorom.

Hlavnou vecou je nákup hotovej sady kolektorov, pomocou ktorej môžete pripojiť vykurovacie potrubia..

S ním môžete tiež regulovať teplotu tepelných nosičov a tiež počítať spotrebu plynu..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Osobitná pozornosť by sa mala venovať príprave TÚV. Hlavnou úlohou systému je neustály prísun vody s dostatočným indikátorom teploty. Je dôležité vybrať a zorganizovať prevádzku vhodného systému pre každého, kto sa rozhodol namontovať teplý pór vo svojom dome..

Návrh systému je možné vykonať nezávisle, existuje však veľké riziko chyby, pretože výpočty musia byť presné. V takom prípade je lepšie obrátiť sa na špecialistu alebo dizajnérsku spoločnosť, ale môže to vyžadovať určité peniaze. Stojí za to si tento moment zapamätať.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Pokiaľ ide o samotnú inštaláciu, musíte vypočítať náklady na všetky prvky, alebo skôr:

 • tepelnoizolačná vrstva;
 • výstužná sieť;
 • potrubie;
 • zberateľ;
 • kontúry;
 • armatúry a automatizácia;
 • čerpacia a miešacia jednotka;
 • lisovanie a plnenie systému kvapalinou.

Poslednou fázou práce je úprava, ktorá zahŕňa všetky záverečné kontroly. Tu sa volí požadovaná teplota cirkulujúcej tekutiny..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Had

Rozloženie „had“ začína po obvode celej miestnosti, potom sa slučka ohne o 1800 a zapadá cik -cak od steny k stene. V tomto prípade sa povrch nerovnomerne zahrieva, existujú oblasti s čoraz menej intenzívnym zahrievaním..

Rozloženie „hadej“ teplej podlahy

Druhá metóda „hada“ znamená, že potrubia s horúcou a chladenou vodou sú umiestnené vedľa seba. V dôsledku toho dochádza k rovnomernému zahrievaniu celého povrchu..

Schéma „Had“ má nasledujúce vlastnosti:

 • maximálny ohyb slučky dosahuje 1 800
 • takto položený obvod funguje z nie príliš výkonného obehového čerpadla
 • sa aktívne používa v kúpeľni a na toaletách
 • namontované v miestnostiach s lineárnym sklonom, ktorým sa zo zmiešavacej jednotky v smere svahu

Slimák

Poloha rúrok začína pozdĺž stien, potom sa na najvzdialenejšej stene slučka rozvinie späť.

Schéma položenia pre slimáka s teplou vodou

Slimák je položený v špirále a pohybuje sa do stredu miestnosti. Výhodou tejto metódy je rovnaké zahrievanie celého povrchu, dokonca aj na vonkajších stenách, čo umožňuje znížiť výkon kotla pri zachovaní výkonu chladiacej kvapaliny..

Vlastnosti schémy stohovania „Slimák“:

 • ohyb potrubia je 31-900
 • používa sa na vykurovanie veľkých plôch, kde je vykurovanie spôsobené niekoľkými vodnými okruhmi
 • nepoužíva sa v miestnostiach s lineárnym sklonom, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť častého vytvárania vzduchových zápch

Vlastnosti schémy stohovania slimákov

Kombinovaná schéma rozloženia

Pri kombinovanej schéme sa časť miestnosti ohrieva vodným okruhom položeným metódou „slimák“ a druhá polovica – podľa schémy „hada“. Alebo dve obývačky v dome je možné vykurovať podľa schémy „slimákov“ a v kúpeľni a sprche môžete položiť niekoľko zákrut „hadom“.

Kombinované usporiadanie podlahy ohrievanej vodou

Pri zostavovaní plánu inštalácie podlahy zvážte nasledujúce:

 • rozhodnite, v ktorých miestnostiach bude nainštalovaný systém „teplej podlahy“ a kde zostanú radiátory
 • výkon kotla
 • veľkosť miestnosti v m2
 • počet vyhrievaných podláh
 • základný materiál (drevo, betón, polystyrén)
 • usporiadanie nábytku v miestnostiach
 • uhol sklonu povrchu

Pri výpočte by ste mali venovať pozornosť aj niektorým nuansám:

 • dĺžka okruhu (celková dĺžka potrubia chladiacej kvapaliny) by nemala presiahnuť 80 m, inak dôjde k narušeniu cirkulácie
 • rozdiel medzi dĺžkou obvodov v rôznych miestnostiach by nemal byť väčší ako 15 m
 • minimálna obrysová plocha musí byť 15 m2
 • množstvo materiálu závisí od kroku kladenia
Vzdialenosť medzi slučkami / cm Spotreba materiálu / bežný meter
desať desať
15 6,7
dvadsať 5
25 4
tridsať 3.4

To. množstvo materiálu sa vypočíta podľa vzorca:

lineárny meter potrubia (s prihliadnutím na vzdialenosť medzi slučkami) x plocha miestnosti

maximálny krok by nemal presiahnuť 30 cm, inak bude podlaha na niektorých miestach studená

Plán domu alebo miestnosti sa prenesie na milimetrový papier alebo sa použije špeciálny program..

Ako si vybrať plynový kotol na podlahové vykurovanie

Podľa spôsobu inštalácie existujú:

 1. Nástenné kotly sú zavesené na stene, pričom stena musí byť dostatočne pevná a pevná, pretože hmotnosť kotla je dosť veľká. Používajú sa hlavne na vykurovací systém domu s malou plochou od 230 do 360 m2.
 2. Podlaha – výhodou tohto systému je, že je inštalovaný na povrch podlahy, pričom eliminuje dodatočné napätie na stene. Vhodné na použitie v rámových domoch, kde steny nie sú obzvlášť silné. Vďaka veľkým rozmerom sú vhodné na vykurovanie domu s veľkou plochou..

Podľa počtu obrysov:

 1. Jednokruhový – používa sa na prácu s jedným riadkom vykurovacieho systému.
 2. Dvojokruhové – slúžia ako zdroj energie pre vykurovací systém a ako zdroj ohrevu teplej vody, ktorý sa používa na domáce účely. Je potrebné mať na pamäti, že pracovať súčasne v dvoch režimoch je nemožné. Keď sa voda zahreje, kúrenie sa vypne.

Podľa materiálu na výmenu tepla:

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Výmenník tepla kotla

 1. Oceľ – materiál patrí do rozpočtu. Nemá dlhú životnosť, pretože pod vplyvom teplôt sa rýchlo opotrebuje a praskne. Materiál tiež krátko hrdzavie, napriek tomu, že naň sú aplikované rôzne antikorózne činidlá..
 2. Nerezová oceľ je jedným z najdrahších materiálov, ktoré na trhu často nenájdete. Vlastnosti materiálu sú dobré, pretože kombinuje najlepší výkon zariadení z liatiny a ocele.
 3. Liatina – vysoko odolná voči korozívnym procesom, výhodou je pevnosť a dlhá životnosť. Pri inštalácii takéhoto zariadenia je potrebné kontrolovať rovnomernosť vykurovania, pretože rôzne teploty v rôznych oblastiach môžu viesť k vzniku trhlín. Nevýhodou je vysoká krehkosť materiálu.
 4. Meď – častejšie sa používa pri inštalácii kotla na povrch steny, je odolná voči koróznym procesom a je ľahká. S takým materiálom má kotol nízku inertnosť, čo vám umožňuje rýchlo nastaviť režim jeho prevádzky..

Podľa typu spaľovacej komory alebo spaľovacej komory:

 1. Otvorený typ – spaľovacie procesy sa vykonávajú pomocou vzduchu, ktorý vstupuje cez kanály na to určené. Pri inštalácii takéhoto systému je potrebný voľný prístup vzduchu a miestnosť, ktorá bude na to špeciálne navrhnutá. Náklady na tento typ kotla sú nízke.
 2. Uzavretý typ alebo turbína – za cenu oveľa drahšiu ako otvorený typ sa častejšie používa v domoch s malou plochou, ako sú rámové domy, pretože na inštaláciu nevyžaduje samostatnú miestnosť.

Na elimináciu dymu sa používajú komíny vertikálneho typu. Ak používate horizontálny, potrebujete ďalší ventilátor, ktorý bude dodávať čerstvý vzduch, pomocou ktorého sa vykonáva proces spaľovania.

Turbovanie alebo vháňanie vzduchu na zvýšenie intenzity spaľovacieho procesu je funkcia, ktorá je prítomná takmer vo všetkých plynových kotloch novej generácie..

Pri výbere kotla pomôže zoznámenie sa s jeho technickými vlastnosťami, takže sa ukáže, ako zistiť všetky výhody, možnosti a nevýhody.

Pri výbere by ste mali v prvom rade venovať pozornosť výkonu kotla, typom spaľovacích komôr, počtu obvodov, objemu paliva. Musíte tiež vziať do úvahy množstvo spotrebovanej vody, možnosť jej ohrevu (priemer je 2,5-15 l / min.). Účinnosť by mala byť približne 90-95%.

Potom by ste si mali zvoliť ohrievač vody pre systém podlahového vykurovania. Pri výpočte výkonu sa musíte zamerať na priemernú hodnotu, to je asi 1 kW na 10-12 m2 celej obsadenej plochy..

Je vhodné uprednostniť tento typ, kde je možné regulovať prevádzkový režim kotla. Je vhodnejšie zvoliť systém s plynulým ovládaním. Počet obvodov a typ inštalácie by mali byť čo najbližšie k požiadavkám miestnosti.

Kritériá výberu kotla

Podľa spôsobu inštalácie môže byť plynový kotol pod teplou podlahou stojací alebo nástenný. Prvý typ je optimálny pre rámové štruktúry, pretože nevytvára zvýšené zaťaženie stien, je rozmerový a schopný plne slúžiť veľkým plochám (tu bude potrebná samostatná kotolňa). Závesné zariadenia tvoria základ vykurovacích systémov v kompaktných obydliach.

Podľa počtu okruhov sú kotly zaradené do:

 • jednokruhový – navrhnutý na vykurovanie (chladiaca kvapalina bude ohrievaná pre radiátory aj podlahové vykurovanie),
 • dvojokruhové – slúžia ako zdroj energie na dodávku teplej vody a vykurovanie. Mnoho modelov musí striedať režimy.

Výmenník tepla – hlavná pracovná jednotka jednotky – môže byť vyrobený z nasledujúcich materiálov:

 • liatina. Odolný voči korózii, trvanlivý a spoľahlivý, je potrebné monitorovať rovnomerné zahrievanie, inak existuje veľké riziko prasknutia nádoby. Významnou nevýhodou je krehkosť pôvodnej látky,
 • nehrdzavejúca oceľ. Nemá širokú distribúciu kvôli svojim vysokým nákladom, vykazuje slušnú životnosť,
 • meď. Najpopulárnejšie riešenie pre závesné kotly. Má také vlastnosti, ako je nízka vlastná hmotnosť, odolnosť proti korózii. Nízka zotrvačnosť pre flexibilné a rýchle ovládanie teploty.

Spaľovacia komora môže byť otvorená alebo zatvorená. V prvom prípade je vzduch na napájanie plameňa dodávaný prirodzeným ťahom cez kanály navrhnuté v konštrukcii, tieto zariadenia potrebujú samostatnú miestnosť – kotolňu – kde bude zabezpečený voľný prístup vzduchu (to je najdostupnejší segment vybavenie z hľadiska ceny). Uzavretý kotol s turbodúchadlom je vhodnejší na usporiadanie podlahového vykurovania; nemusí preň poskytovať samostatnú oblasť. Produkty spaľovania sa zvyčajne vypúšťajú vertikálnym komínom, ak je plánovaná horizontálna metóda, do systému je zabudovaný ventilátor.

Pri výbere najlepšieho zariadenia je dôležité študovať nasledujúce charakteristiky rozsahu:

 • výkon zariadenia,
 • počet obrysov,
 • konštrukcia spaľovacej komory,
 • maximálna vykurovacia plocha,
 • spotreba paliva,
 • schopnosť ohrievať a intenzita spotreby vody (priemerné hodnoty sa držia okolo 2,5-17 l / min, produktívnejšie variácie sú drahšie),
 • Účinnosť (zvyčajne nepresahuje 80-90%).

Aby bol ohrievač vody schopný plne obsluhovať teplú podlahu, je dôležité správne vypočítať jeho výkon. V priemere 1-1,5 kW stačí na vykurovanie 10 m². m. Je optimálne, ak je zariadenie vybavené schopnosťou plynule nastavovať teplotný režim.

Odporúčania pre výber kotla

Jedným z najdôležitejších parametrov pre výber vykurovacieho kotla je schopnosť pripojiť ho k systému podlahového vykurovania. Je to nevyhnutné, aby bolo možné nastaviť teplotu chladiacej kvapaliny, ktorá bude cirkulovať, bez obetovania vybavenia a rozpočtu. Pri dodávke by vykurovací systém mal dávať iba + 35-45 stupňov a pri návrate – asi +25.

Ak plánujete pripojiť elektrický kotol v bezprostrednej blízkosti obývačky, je vhodné venovať pozornosť dovážaným zariadeniam

Ak plánujete pripojiť elektrický kotol v bezprostrednej blízkosti obývačky, je vhodné venovať pozornosť dovážaným zariadeniam

Na poznámku! Ak je dom vykurovaný radiátormi pripojenými k kotlu, z ktorého vychádza aj systém podlahového vykurovania, potom bude jednoduchšie vybrať jednotku. Ak budú miestnosti vykurované nie kotlom, potom je dôležité vybrať model, ktorý vám umožní nastaviť nízku teplotu podlahového vykurovania..

Je tiež dôležité vyhodnotiť oblasť miestnosti, v ktorej bude inštalovaný systém podlahového vykurovania, materiály, z ktorých je vyrobená jeho povrchová úprava, ako aj parametre poteru..

Inštalácia podlahového kúrenia

Inštalácia podlahového kúrenia

Z radiátora

Pripojenie chladiča vhodné pre inštaláciu hada alebo slimáka.

pripojenie podlahy ohrievanej vodou z radiátora

Na pripojenie k radiátorovému systému potrebujete dva kohútiky: konvenčný radiátor inštalovaný v prívode a ventil RTL s termostatom, ktorý obmedzuje teplotu spiatočky. Termostat reaguje na prekročenie prípustnej teploty a automaticky sa zatvorí. Keď sa kvapalina ochladí na nastavenú hodnotu, ventil sa automaticky otvorí.

Schéma zapojenia z chladiča je nasledovná:

 1. Vyvedú sa dve slučky podlahového vykurovania: prívod a návrat chladenej kvapaliny. Smyčka na dodávku horúcej chladiacej kvapaliny je spojená s flexibilnou hadicou z nehrdzavejúcej ocele. Na rúrku Pex je nainštalovaný adaptér s vnútorným závitom, kde je namontovaná flexibilná vložka.
 2. Na spätnom toku je adaptér s vonkajším závitom a podobnou flexibilnou hadicou. Ventil RTL je namontovaný v smere toku chladiacej kvapaliny, je potrebné ho skontrolovať v smere šípky na telese..

Takáto schéma má množstvo nevýhod, najmä rôzne rúrky a spoje vyčnievajú zvonku a zaberajú voľný priestor. Oveľa pohodlnejšie je použiť unibox – zariadenie pozostávajúce z dvojcestného ventilu s termostatom, Mayevského ventilu na odvádzanie vzduchu a závitu na pripojenie armatúr. Všetky prvky sú kompaktne umiestnené v spojovacej skrinke.

Z trojcestného ventilu

Vyhrievaná voda vstupuje priamo z kotla do rozdeľovacieho potrubia, rozchádza sa v slučkách a vracia sa do kotla, upravená na teplotu „teplej podlahy“.

pripojenie vodného podlahového vykurovania z trojcestného ventilu

Situácia je o niečo komplikovanejšia, ak má dom dodatočné radiátorové kúrenie. Voda v radiátoroch má teplotu 70 ° C a v slučkách nepresahuje 35-450 ° C. V tomto prípade je potrebný trojcestný termostatický ventil. Je inštalovaný na obehovom čerpadle a reguluje teplotu na výstupe. Úlohou trojcestného ventilu je pripojiť vysokoteplotný vykurovací okruh a rozdeľovač podlahového vykurovania.

POZOR! Uistite sa, že je inštalácia správna! Termostatický zmiešavací ventil je inštalovaný na spoji modulu radiátora a okruhu podlahového vykurovania, za ktorým je namontované obehové čerpadlo..

Z trojcestného ventilu

Regulátor je termostatická hlavica s ponorným snímačom alebo pohon s ovládaným regulátorom. Ak dôjde k prekročeniu prípustnej normy vody, automatizácia zablokuje tok z kotla. Keď sa kvapalina ochladí, stonka sa automaticky zdvihne, čo umožní prúdeniu horúcej kvapaliny do slučiek.

Obvod s elektronickým termostatom

Napájací systém TP pracuje s malými termionickými súpravami, ktoré môžu zaistiť prevádzku iba jednej slučky vykurovacej oblasti s rozlohou najviac 20 m2..

Termostat je malé zariadenie s plastovým puzdrom, ktoré obsahuje:

Princíp činnosti obvodu je jednoduchý – ohriata kvapalina je nasmerovaná do okruhu priamo z kotla, bez miešania. Reguláciu teploty vykonáva vstavaný regulátor.

Dáva príkaz elektromechanickému ventilu, ktorý je zodpovedný za dodávku plynu do kotla. Voda sa pohybuje po slučke bez pôsobenia čerpadla a je chladená priamo vo vnútri slučky.

Foto - schéma s termostatom

Schéma zapojenia s obehovým čerpadlom

Používa sa hlavne na pripojenie k ústrednému kúreniu. Je inštalovaný na spätnom potrubí, aby bolo v radiátoroch viac tepla. Na zníženie tepelného toku je však takéto čerpadlo často inštalované na prívode.

Použitie kondenzačného kotla v systéme podlahového vykurovania je prospešné pre spätný chlad.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Ako pripojiť kotol k podlahovej linke?

Značky sú inštalované na výstupe pre chladiacu kvapalinu a na spiatočke. Ukazujú, na ktoré pripojenie majú byť pripojené napájacie a spätné obvody. Na podlahové vykurovanie sa odporúča použiť zariadenie s nízkym vykurovacím výkonom. Chladivo v ňom sa zahrieva až na 60 ° C. Na „teplú podlahu“ sa používajú plastové rúrky.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Pod neustálym vplyvom vysokých teplôt sa môžu zdeformovať, preto je podlahová linka spojená s kotlom kovovými rúrkami z pozinkovanej ocele alebo medi..

Pripojovacia jednotka je vyrobená závitovým spôsobom pomocou prevlečných matíc. Na zaistenie tesnosti sa používajú gumové vložky. Na odbočnom potrubí je nainštalovaný uzatvárací ventil, aby bolo možné uzavrieť výstup horúcej chladiacej kvapaliny alebo chladenej vody z podlahového vedenia. Priemer potrubia 26 mm. Obvod je spojený s komunikačným hrebeňom. Voda „teplá podlaha“ z plynového kotla je vypúšťaná cez distribučnú jednotku.

Zariadenie je pripevnené k stene. Podlahová linka je vyvedená von zo zberného potrubia. Druhý koniec potrubia je pripojený k spätnému potrubiu. Chladiaca kvapalina cirkuluje podlahovou čiarou. Spätným potrubím opäť vstupuje do kotla.

Aby bolo možné hrebeň vypnúť, sú na vstupnom a vratnom potrubí nainštalované ventily. Kohútiky sa tiež zarezávajú do každého odbočného potrubia prívodného a vratného potrubia. Rotametre sú inštalované na reguláciu plnenia vodného okruhu. V kotle je nainštalovaná automatizácia, ktorá reguluje teplotu kvapaliny.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Na pripojenie plastového potrubia k rozdeľovaču sa používa mosadzné adaptéry. Vkladajú sa metódou spájkovania. Rúra sa ohrieva pomocou expandéra, je nainštalovaná armatúra. Plast je ochladený, bezpečne upevnený adaptér; nie je použitý žiadny tmel.

Metóda výpočtu vodnej podlahy

Pri výpočte vodnej podlahy sa berú do úvahy nasledujúce faktory:

 • celková dĺžka okruhu by mala byť obmedzená na dĺžku 100 m. S nárastom tohto indikátora tlak vody v potrubiach nedosiahne štandardnú úroveň;
 • susedné obrysy by sa nemali líšiť v dĺžke viac ako 15 m;
 • vzdialenosť medzi radmi potrubí by mala byť 150 mm;
 • keď sa medziriadková vzdialenosť zníži na 100 mm, bude potrebné položiť o 10 m viac rúrok na 1 m2 plochy.

Ak máte pocit, že vaše skúsenosti s vykonávaním inštalatérskych prác sú nedostatočné, je lepšie zavolať profesionálov a preniesť na nich všetku zodpovednosť za kvalitu inštalácie podlahy z teplej vody..

Výstavba a napojenie podlahového vykurovania na kotol

Pre prehľadnosť,

zvážte, ako vyrobiť teplú podlahu z ohrievača vody, na príklade použitia

tena s výkonom 3 kW na vykurovanie plochy 30 m2, s inštaláciou trojcestného

ventil.

Na pripojenie hadíc na prívod teplej a studenej vody potrebujeme recirkulačný kotol s vývodmi. Odporúčaný priemer trysiek je 2,6 centimetra. Okrem toho by ste si mali doplniť zásoby nástrojov, ktoré budete pri svojej práci potrebovať, aby ste sa pri procese inštalácie nerozptyľovali..

Postupnosť stavby

hydraulické podlahy z ohrievača vody vyzerajú takto:

Príprava hrubej základne – mala by byť vyrovnaná a očistená od trosiek.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Inštalácia zostavy rozdeľovača – musí byť pripevnená k stene alebo namontovaná v špeciálne vybavenom kove

box.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Spojenie miestnosti po obvode tlmiacou páskou – to pomôže zachovať celistvosť betónového poteru.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Hydro a tepelná izolácia – polyetylénový film je možné použiť ako hydroizolačný materiál. Výber tepelnoizolačného materiálu je obrovský, od bežnej peny po rohož z expandovaného polystyrénu s uškami.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Inštalácia vodného okruhu – to môže byť

rúry vyrobené z medi, polyetylénu alebo tepelne odolného plastu. Pokladanie kúrenia

prvky sa vyrábajú podľa plánovanej schémy a s nastaveným krokom.

Rúry je možné upevniť na výstužnú sieť, ktorá je položená na tepelnej izolácii,

plastové svorky, alebo zafixujú medzi drážky polystyrénových dosiek.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Pripojenie obvodu na rozvod

kolektor – jeden koniec studeného kohútika a druhý horúci.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Pripojenie kotla k distribučnej jednotke – vykonáva sa pomocou kovových rúrok.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Inštalácia trojcestného ventilu s tepelnou hlavou na rozdeľovač – na reguláciu teploty teplej vody

vodná podlaha.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonuPripojenie obehového čerpadla k

podlahové vykurovanie – zabezpečuje prietok a potrebný tlak vody v potrubí

sex.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Inštalácia expanznej nádrže – z vykurovacieho systému je potrebné odstrániť prebytočnú vodu. Mal by byť namontovaný na studenom kovovom potrubí v blízkosti výstupu z kotla. A pred ním musíte vybaviť trubicu na výstup vzduchu.

Kotol na teplú vodu: schéma zapojenia a výber výkonu

Kontrola výkonu systému – na identifikáciu možných únikov a porúch. Tlakové skúšky sa vykonávajú do 24 hodín za prevádzkového tlaku.

Výber kotla pre TP

Hlavným problémom je, že prevádzka elektrického kotla v tomto prípade bude považovaná za nesprávne použitie, čo môže prirodzene viesť k poruche vykurovacieho zariadenia v predstihu. Ohrievače pre domácnosť sú navrhnuté tak, aby obyvateľom poskytovali teplú vodu na domáce účely. Zavesenie dodatočného zaťaženia elektrického spotrebiča znamená zásadnú zmenu vyrobiteľnosti zariadenia.

Vykurovací systém založený na elektrickom ohreve vody nie je ničím zvláštnym. Kotol je zariadenie, v ktorom sa voda ohrieva elektrickou energiou..

Kumulatívne

Pri modeloch so zásobníkom je hlavným konštrukčným prvkom vykurovací článok, ktorý zaisťuje ohrev vody. Vykurovacie telesá sú spravidla inštalované v akumulačnej nádrži, kde tečie voda z vodovodu. Režim zapínania a vypínania vykurovacích telies je zabezpečený automatikou.

Pri normálnej prevádzke zariadenia sa v závislosti od výkonu vykurovacích telies a objemu nádrže voda ohreje do 2 až 3 hodín. Vďaka dvojitému telu udržuje voda v nádrži nastavenú teplotu po dlhú dobu (12-24 hodín).

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Vnútorná konštrukcia akumulačného kotla napojeného na podlahové kúrenie

Vďaka svojim vysokým prevádzkovým parametrom je skladovací typ svojim prevedením najvhodnejší na zabezpečenie prevádzky podlahového vykurovania vo vašom byte..

Tečie

Ak hovoríme o prietokovom elektrickom kotle, potom je schematický diagram úplne iný. Neexistuje žiadna skladovacia nádrž a celý proces prebieha vo vnútri kompaktnej banky, ktorá je vybavená vykurovacím telesom. Na rozdiel od skladovacích zariadení sú prietokové zariadenia vybavené vykurovacími telesami s vyšším výkonom (6-20 kW), ktoré sú schopné v krátkom časovom období poskytnúť intenzívne ohrev toku vody..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Pri podlahovom vykurovaní možno prietokový kotol považovať za nevhodný. Nemá cenu rozoberať detaily takéhoto rozhodnutia. Existuje jeden zrejmý fakt – vysoká spotreba energie!

Ktorá značka je najlepšia

Dôležitým faktorom pri výbere kotla bude značka, pod ktorou sa zariadenie vyrába. Existuje pomerne málo výrobcov, ktorí na trh dodávajú vykurovacie kotly. Zoznámime sa s hlavnými a najobľúbenejšími z nich, so značkami kotlov a ich nákladmi. Dôraz sa bude klásť na elektrické kotly, pretože sú tou najlepšou voľbou.

Hodnotenie obľúbených výrobcov

#1 Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom Buderus Logamax, séria E. 97/100
# 2 Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom Kospel EKCO 96/100
# 3 Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom „Galan“, séria „Ochag“, „Geyser“ a „Sopka“ 91/100
#4 Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom Ferroli 96/100
#5 Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom RusNIT 97/100

Buderus Logamax, séria E.

Krajina pôvodu – Nemecko. Jedná sa o vykurovacie telesá nástenné kotly rôznych kapacít. Ekologické zdroje tepla, ktoré sa používajú na vykurovanie priestorov na rôzne účely, vrátane obytných.

Buderus Logamax, séria E.

klady

 • je možné pripojiť sa k akémukoľvek vykurovaciemu systému;
 • namontované v systémoch uzavretého typu;
 • vysoká účinnosť;
 • modely sa ľahko inštalujú, vyžadujú minimálny počet ďalších prvkov.

Mínusy

 • vysoká cena.

Kospel EKCO

Krajina pôvodu – Poľsko. Ide o vykurovacie kotly, ktoré sú navrhnuté s prihliadnutím na pripojenie systému podlahového vykurovania. Inštalované na stenách vám umožňujú plynule nastaviť výkon zariadenia. Umožňuje nastaviť automatické zapínanie. Teplotu je možné nastaviť od +30 do +85 stupňov.

Kospel EKCO

klady

 • existuje 6-stupňové nastavenie výkonu, ktoré má pozitívny vplyv na spotrebu energie;
 • jednoduchosť inštalácie a použitia;
 • vysoká účinnosť.

Mínusy

 • vysoká cena.

„Galan“, séria „Ochag“, „Geyser“ a „Sopka“

Krajina pôvodu – Rusko. Elektródové kotly sú v porovnaní s akýmikoľvek vykurovacími článkami celkom spoľahlivé a ekonomické. Rýchlo sa vyplácajú a je ich možné optimalizovať pre rôzne úrovne tepelných strát. Životnosť je asi 30 rokov. Toto zariadenie je prietokového typu, preto nevyžaduje schválenie dozornými orgánmi. K zahrievaniu chladiacej kvapaliny dochádza v dôsledku jej ionizácie, zahrievanie sa vykonáva bez vykurovacích telies. Zariadenie je automatizované, čo vám umožňuje nastaviť požadovanú teplotu a nie ju monitorovať.

„Galan“, séria „Ochag“, „Geyser“ a „Sopka“

klady

 • priaznivá cena;
 • jednoduchosť inštalácie;
 • tichá práca;
 • rozmery.

Mínusy

 • strach z prepätia;
 • veľké zaťaženie rozvodov.

Ferroli

Krajina pôvodu – Taliansko. Nástenný elektrický jednokruhový kotol. Pripojenie k jednofázovej alebo trojfázovej sieti. Vstavaná automatická funkcia vykurovania a vykurovania kotla v závislosti od počasia. Digitálny riadiaci systém a autodiagnostika, ovládací panel s veľkým LCD displejom, vstavaný týždenný programátor. Je možné pripojiť externý zásobník na výrobu teplej vody a nízkoteplotný okruh (podlahové vykurovanie).

Elektrický kotol Ferroli

klady

 • široká škála rôznych kapacít;
 • kvalitné komponenty;
 • veľký informačný LCD displej;
 • možnosť použitia nemrznúcej kvapaliny v vykurovacom systéme.

Mínusy

 • vysoká cena;
 • Čínske zhromaždenie;
 • izbový termostat nie je súčasťou dodávky.

RusNIT

Krajina pôvodu – Rusko. Kompaktný a ľahký elektrický kotol na stenu. Môže byť použitý ako hlavné alebo záložné vykurovacie zariadenie pre obytné budovy, letné chaty, rôzne domáce priestory s rozlohou až 80 m².

Elektrický kotol RusNIT

klady

 • priaznivá cena;
 • odoláva nízkemu napätiu;
 • pripojenie k jednofázovým a trojfázovým sieťam.

Mínusy

 • možné problémy s pripojením.

Baxi Amptec

Baxi (Taliansko) – vyrobené zariadenia sú vhodné pre rôzne vykurovacie systémy – radiátory alebo podlahové vykurovanie. Niekoľko modelov môže pracovať pri nízkych teplotách.

Zariadenia sú kompaktné a ľahko sa ovládajú. Ich cena priamo súvisí s výkonom jednotky.

Výhoda – pracujú vonku pri mínusových teplotách.

Wirbel ECO SM 25

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Značka – Wirbel (Rakúsko).

Krajina pôvodu – Rakúsko.

Kompaktný monoblokový model s výkonom až 28 kW, ktorý zaisťuje vykurovanie priestorov až do 200 m². metrov. Malé telo obsahuje hlavné komponenty páskovania, automatizácie riadenia a kontajnera. Tento dizajn uľahčuje inštaláciu – stačí priniesť prívod a návrat chladiacej kvapaliny.

Rozmery uľahčujú prepravu výrobku štandardnými dverami, ktoré je možné po renovácii nainštalovať do interiéru. Kotol je vybavený expanznou nádržou, obehovým čerpadlom, poistným ventilom, čo znižuje náklady na inštaláciu. Odvod spalín ovláda spalinový ventilátor nainštalovaný pred komínom.

Bezpečnosť zaisťuje izolácia spaľovacej komory, vybavená poistným ventilom, ktorý znižuje tlak nad 2,5 baru, regulácia spotreby peliet šnekovým dopravníkom.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Výhody Wirbel ECO SM 25:

 • kompaktnosť;
 • môže byť inštalovaný v akýchkoľvek priestoroch, pričom dodržiava požiadavky na vetranie, vzdialenosti od stien a stropov;
 • vysoká účinnosť (účinnosť až 93%);
 • automatické ovládanie dodávky peliet a prívodu vzduchu, ako aj odstraňovanie dymu, nastavenie prevádzkového režimu na každý deň;
 • veľká oblasť výmeny tepla spaľovacej komory s vodným plášťom;
 • jednoduché ovládanie z displeja;
 • stačí vyčistiť raz za týždeň;
 • ekologická čistota podľa 5. triedy európskej normy.

Nevýhody:

 • nezistený.

Sime Solida 5 PL

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Značka – Sime (Taliansko).

Krajina pôvodu – Taliansko.

Model s liatinovým výmenníkom tepla a univerzálnym horákom na vykurovanie miestností do 192 m². metrov. Základná sada obsahuje systém dodávky paliva a 80 kg kontajner. Použitie peliet automatizuje podávanie, čo výrazne znižuje skladovacie objemy. Môžete nainštalovať zásobník s objemom 500, 300 alebo 200 litrov.

Vyvážené spaľovanie s nízkymi emisiami plynov je zaistené štruktúrou liatinových sekcií výmenníka tepla. Zvýšenie ich počtu ovplyvňuje moc. Podľa majiteľov riadiaci systém zaručuje spoľahlivú prevádzku v rôznych podmienkach..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Sime Solida 5 PL Výhody:

 • automatizácia procesu vykurovania;
 • nízky výťažok plynu;
 • ľahká údržba spaľovacej komory;
 • jednoduchá inštalácia a údržba;
 • schopnosť pripojiť nepriamy vykurovací kotol;
 • prítomnosť termostatického regulátora „Regulus“;
 • vysoká spoľahlivosť;
 • dlhá životnosť.

Nevýhody:

 • nie veľmi vysoká účinnosť (76%).

Základňa FACI 26

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Značka – FACI (Taliansko).

Krajina pôvodu – (Rusko).

Automatický základný model ruskej výroby bez ďalších možností vykurovania priestorov až do 260 m². metrov. Jednotka je vyrobená z vysoko kvalitnej žiaruvzdornej ocele. Je nainštalovaný liatinový (retortový) horák. Proces spaľovania je úplne riadený automatizáciou. Vybavený trojradovým výmenníkom tepla pre ekonomickú spotrebu. Konštrukcia umožňuje umiestnenie násypky z oboch strán alebo za kotol. Životnosť batérie je možné zvýšiť vďaka priestrannejším zásobníkom o jeden alebo dvetisíc litrov, ktoré sú nainštalované namiesto štandardného. Použitie dvojzávitovkového podávača zaručuje ochranu pred prienikom plameňa tam.

Dodatočná inštalácia modulu GSM zabezpečí diaľkové ovládanie vykurovacieho systému. Pomocou správ SMS je možné kotol diaľkovo zapnúť alebo vypnúť a monitorovať stav systému. Okrem toho je možné vybaviť izbový termostat, ktorý bude ovládať kotol podľa nastavenej teploty..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

 • samočistiaci horák;
 • vysoká účinnosť (92%);
 • ziskovosť;
 • zabránenie prenikaniu ohňa do bunkra;
 • možnosť použiť ako zálohu pelety nízkej kvality, ako aj palivové drevo alebo brikety;
 • veľký bunker na autonómnu prácu do týždňa od jednej záložky;
 • snímač spalín;
 • dlhá životnosť;
 • ľahké čistenie a údržba;
 • štýlový dizajn;
 • Záruka 5 rokov.

Nevýhody:

 • závislosť automatizácie od napájania.

Recenzia videa FACI Base 26:

Peletka ZOTA 15S

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Značka – ZOTA (Rusko).

Krajina pôvodu – Rusko.

Domáci model na vykurovanie miestností do 150 m². metrov. Navrhnuté pre prevádzku v ruských podmienkach s možnými výkyvmi napätia, nestabilnou kvalitou peliet, skladovaním, teplotnými podmienkami. V prípade dočasného výpadku elektriny je možné kotol vykurovať drevom, na čo je potrebné nainštalovať rošt, ktorý je súčasťou dodávky a odstrániť rúrky, aby sa vypol prívod sekundárneho vzduchu. V prípade dlhej neprítomnosti obyvateľov sa na udržanie nastavenej teploty používajú vykurovacie telesá.

Na obidve strany kotla je možné umiestniť bunker s upravenou geometriou s možnosťou inštalácie ďalších sekcií.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Môžete si kúpiť za cenu od 149 310 do 167 900 rubľov.

Výhody pelety ZOTA 15S:

 • vysoký stupeň automatizácie;
 • ovládanie z diaľkového ovládača na prednom paneli;
 • dobré výkonové charakteristiky;
 • zvýšená účinnosť;
 • automatické zapaľovanie;
 • vonkajší snímač na nastavenie optimálnej teploty pre reguláciu závislú od počasia;
 • ovládanie troch čerpadiel a pohonov solenoidových ventilov;
 • pokročilé bezpečnostné systémy: ochrana proti prehriatiu, prenikaniu spaľovania do zásobníka, vyhoreniu šneku, automatickému cúvaniu, ako aj alarmu pri zastavení dodávky peliet;
 • voliteľné pripojenie GSM modulu na ovládanie zo smartfónu alebo tabletu.

Nevýhody:

 • vysoké náklady na kvalitné pelety;
 • nepohodlné čistenie.

Recenzia videa ZOTA Pellet 15S:

SPÁLENIE PELL EASY 20

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Značka – Burnit (Bulharsko).

Krajina pôvodu – Bulharsko.

Štýlový ekonomický model so vstavaným horákom, čerpadlom, expanznou nádržou na vykurovanie malého vidieckeho domu alebo obytného priestoru až do 150 m². metrov. Malé rozmery umožňujú inštaláciu na uzavretý balkón alebo do malej technickej miestnosti. Výrobok pracuje v automatickom režime – podávanie peliet, zapaľovanie a čistenie. Dodatočne je možné pripojiť GSM modul na diaľkové ovládanie.

Napájací systém neumožňuje vniknutie plameňa do zásobníka a keď teplota stúpne nad normu, termostat STB zastaví dodávku peliet. V okulári sa navyše vykonáva vizuálna kontrola spaľovacieho procesu. Funkcia zaisťuje uchovanie všetkých nastavení v pamäti regulátora po vypnutí napájania.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Ponúka sa za cenu 252 300 rubľov.

BURNIT PELL EASY 20 výhod:

 • automatické zapaľovanie a podávanie peliet;
 • samočistiaci horák;
 • ovládanie TÚV a vykurovacích čerpadiel;
 • regulácia teploty v nádrži, vyrovnávacej nádrži, kotle;
 • ventilátor na odsávanie dymu;
 • okulár na vizuálnu kontrolu spaľovania;
 • pokročilý bezpečnostný systém;
 • vysoká spoľahlivosť;
 • dlhá životnosť;
 • možnosť diaľkového ovládania prostredníctvom mobilných aplikácií IOS alebo Android;
 • vynikajúca hodnota za peniaze.

Nevýhody:

 • volatilita riadiacich a automatizačných systémov.

Atmos D 21 P

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Značka – Atmos (Česká republika).

Krajina pôvodu – Česká republika.

Kompaktný model na vykurovanie obytných priestorov alebo vidieckych domov do 160 m². metrov. Materiál výmenníka tepla – oceľový plech do hrúbky 8 mm. Spaľovacia komora je obložená špeciálnou vystuženou keramikou, ktorá chráni pred vyhorením a podporuje maximálny prenos tepla. Na vrchu sú otvory pre potrubia, na ktorých sú nainštalované retardéry kefových výfukových plynov.

Jednotka je vybavená patentovaným automatickým horákom na pelety novej generácie ATMOS A25 s funkciou modulácie výkonu. Vykonáva sa iba zapálenie a plameň je smerovaný do pece. Zvláštnosťou je možnosť samočistenia vyfukovaním popola ventilátorom zabudovaným v horáku. To výrazne zvyšuje životnosť. Je možné pripojiť kombinovaný kotol alebo nepriame vykurovanie.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Môžete si kúpiť za cenu 361 910 rubľov.

Atmos D 21 P Výhody:

 • vysoký stupeň automatizácie;
 • kompaktnosť;
 • spoľahlivosť;
 • dlhá životnosť;
 • ľahká údržba;
 • ekonomická spotreba;
 • autodiagnostika s indikáciou chyby na displeji;
 • automatické zapaľovanie;
 • automatické čistenie horáka;
 • dávkovaná dodávka peliet;
 • zastavenie kotla v prípade núdze;
 • vysoká účinnosť;
 • malé emisie škodlivých látok;
 • vypnutie produktu po vyhorení paliva;
 • pohodlný prístup do spaľovacej komory;
 • zabránenie náhodnému otvoreniu dverí spaľovacej komory.

Nevýhody:

 • nie je identifikovaný.

Recenzia videa z kotla:

Ekosystém BW40 + pell 40 + FH500

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Značka – ekosystém (Bulharsko).

Krajina pôvodu – Bulharsko.

Model vykurovacieho systému pre súkromný dom a pravidelné vykurovanie priestorov až do 200 m². metrov. Zariadenie je spoľahlivé a navrhnuté pre nepretržitú prevádzku. Komponenty spĺňajú prísne normy a sú testované vo výrobnom závode. Výrobok sa ľahko inštaluje do akýchkoľvek budov a nevyžaduje špecifickú údržbu.

Prostredníctvom príruby na dolných dverách je možné pripojiť rôzne typy horákov (plynové, naftové, olejové, pelety). Nízky súčiniteľ odporu v spaľovacej komore.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Ponúka sa za cenu 244 100 rubľov.

Ekosystém BW40 + pell 40 + FH500 Výhody:

 • zhoda s európskou normou EN 303-5 2012;
 • veľká plocha rebrovaného výmenníka tepla;
 • trojstupňová komora na odvod dymu na zvýšenie účinnosti;
 • univerzálnosť;
 • ľahké čistenie a údržba;
 • bezpečnostný ventil;
 • protipožiarna ochrana vypúšťacej komory s odnímateľným kovovým popolovým roštom.

Nevýhody:

 • volatilita riadiacej a automatizačnej jednotky.

Kiturami KRP 20A

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Značka – Kiturama (Kórejská republika).

Krajina pôvodu – Kórejská republika.

Model s trojcestným výmenníkom tepla uznávaného lídra vo výrobe vykurovacích zariadení v Kórejskej republike na vykurovanie obytných budov do 300 m2. metrov. Inštaluje sa v miestnostiach s prívodným a výfukovým vetraním, aby sa zabezpečila normálna prevádzka s vákuom v komíne 2,5-3,5 mm. vodný stĺpec.

Výrobok je vybavený horákom s keramickým výhrevným telesom. Keď je počiatočná časť peliet naplnená, zapne sa ventilátor a ohrievač a nasleduje zapaľovanie. Vzduch je dodávaný špirálovito, pričom takmer úplným spaľovaním rovnomerne nasýti celú vrstvu kyslíkom. Horúce plyny prechádzajú výmenníkom tepla trikrát, aby sa dosiahla maximálna rekuperácia tepla. Sintrovaná troska sa automaticky odstráni z povrchu horáka mechanickým pohonom podľa programu.

Prevádzkové režimy, regulácia procesu fúkania výmenníka tepla a čistenie sú nastavené na riadiacej jednotke. Nastavenie je navyše možné vykonávať diaľkovo z diaľkového ovládača..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Predáva sa za cenu 265 000 rubľov.

Kiturami KRP 20A Výhody:

 • vysoká účinnosť viac ako 92%;
 • ziskovosť;
 • okruh prívodu teplej vody ohrieva vodu až na 60 stupňov s kapacitou 9 l / min;
 • automatická diagnostika;
 • hasiaci systém so snímačom teploty na vstupe do horáka a elektromagnetickým ventilom;
 • veľký objem chladiacej kvapaliny;
 • ochrana proti prehriatiu;
 • tichá práca;
 • pneumatické čistenie výmenníka tepla;
 • diaľkový termostat na ovládanie prevádzkových režimov a nastavovanie parametrov.

Nevýhody:

 • tvorba troskových koláčov na rošte horáka, zasahovanie do normálnej prevádzky, vzhľad sadzí, zvýšenie spotreby peliet a zníženie účinnosti;
 • závislosť na sile.

Video kontrola zariadenia:

Kostrzewa Twin Bio Lux NE

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Značka – Kostrzewa (Poľsko).

Krajina pôvodu – Poľsko.

Štýlový ekonomický model s automatickým prívodom paliva na vykurovanie miestností až do 200 m². metrov. Optimálne využitie vykurovacej plochy je zaistené plochým prevedením s “jazýčkami – vodovodným potrubím” pri zachovaní minimálnych rozmerov. Zariadenie je vybavené horákom Platinum Bio VG s variabilnou geometriou, samočistiacou funkciou v nepretržitom režime, schopným spaľovať tie najlacnejšie pelety. Čistenie kotla zároveň nevyžaduje jeho odstránenie. Na výrobu kompaktného vertikálneho výmenníka tepla sa používa vysokokvalitná kotlová oceľ P265GH s hrúbkou až 5 mm.

Jednotka je vybavená systémom na monitorovanie prítomnosti paliva v nádrži a popola. V procese práce prebiehajú informácie o pripravovaných akciách, vč. kŕmenie peletami alebo čistenie. Obmedzenie škodlivých emisií sa dosahuje použitím integrovanej keramickej komory a horáka.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Priemerná cena od výrobcu je 414 000 rubľov.

Kostrzewa Twin Bio Lux NE [Výhody:

 • horák s variabilnou geometriou a funkciou samočistenia;
 • kontrola množstva peliet;
 • nízka úroveň škodlivých emisií;
 • možnosť pripojenia viacerých vykurovacích okruhov, vč. teplá podlaha;
 • nastavenie teploty v počasí alebo manuálnych režimoch;
 • regulácia výmenníka tepla;
 • modulácia a ovládanie plameňa pomocou fotobunky;
 • štart alebo stop s nízkou tepelnou zotrvačnosťou;
 • eliminácia praskania plynu počas zapaľovania v dôsledku troch fáz spaľovania;
 • v prípade výpadku napájania obnovte posledné nastavenia pomocou funkcie Autostart;
 • možnosť externého ovládania všetkých funkcií a systémov z počítača alebo smartfónu;
 • ochrana proti zamrznutiu a prehriatiu;
 • ochrana proti zablokovaniu čerpadla;
 • indikácia zapnutia.

Nevýhody:

 • komplexné prispôsobenie;
 • ak je nesprávne nainštalovaný, veľké obžerstvo pre pelety.

Teplodar Kupper OK 20

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Značka – Teplodar (Rusko).

Krajina pôvodu – Rusko.

Kompaktný model výkonného jednookruhového automatického vykurovacieho zariadenia ruskej výroby. Účinnosť odvodu tepla pri vykurovaní priestorov až do 200 m². metrov zaisťuje rozvinutá povrchová plocha vodného plášťa, doplnená vodným rúrkovým výmenníkom tepla. Inštalácia horáka na pelety sa vykonáva bez dodatočných prác namiesto popolníkových dverí. Existuje fotosenzor, ktorý detekuje prítomnosť ohňa v ohnisku a zapne zapaľovanie s obnovením spaľovacieho procesu. Jednofázové napájanie.

Hore je kvôli úspore miesta k dispozícii objemný zásobník s peletami na kŕmenie šnekom a ovládací panel na nastavenie parametrov..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Minimálna cena – 86 400 rubľov.

Teplodar Kupper OK 20 Výhody:

 • vstavané diaľkové ovládanie na automatické ovládanie zapaľovania, spaľovacieho procesu, udržiavania teplotnej rovnováhy chladiacej kvapaliny;
 • čiastočné vyfukovanie popola so vstavaným ventilátorom;
 • Vykurovacie teleso pre 6 kW;
 • ľahká premena na tuhé palivo;
 • automatická diagnostika;
 • indikácia zaradenia;
 • ochrana proti prehriatiu;
 • čadičová izolácia;
 • ekonomická spotreba peliet;
 • kompaktnosť.

Nevýhody:

 • bez prvkov komína a termostatu;
 • ťažkosti s čistením horizontálneho komína;
 • nie je veľmi vhodné dostať sa dovnútra, aby sa bunker naplnil peletami.

Recenzia videa Teplodar Kupper OK 20:

12 Savitr Lux 9

Elektrický kotol na podlahové kúrenie

Pomerne drahé, ale výkonné a funkčné vybavenie. Má tri stupne výkonu. Automatické otáčanie vykurovacích telies. Kotol používa vysokokvalitné relé Omron a spoľahlivé a nezávislé od ochrany riadiaceho obvodu pred prehriatím, zamrznutím a únikom chladiacej kvapaliny..

Klady:

Jednokruhový elektrický (vykurovací článok) kotol

Výkon 9 kW

Montáž na stenu

Trojfázové a jednofázové pripojenie

Obehové čerpadlo (vstavané), ktoré už do značnej miery odôvodňuje vysokú cenu samotného kotla

Funkčnosť: tlakomer, snímač vonkajšej teploty, termostat, programátor

K dispozícii je displej

Možnosť pripojenia externého ovládania

Ochrana proti prehriatiu, automatická diagnostika, odvzdušňovač, poistný ventil

Mínusy:

Stykač nie je najvyššej kvality

Pretože existuje diaľkový manometer, je ťažké rozobrať kotol

Nedostatok štatistík o priemernej dennej teplote

všeobecné informácie

Elektrický kotol na podlahové kúrenie

Elektrické kotly na podlahové vykurovanie sú najjednoduchšie zariadenia na vykurovanie a prípravu nosiča tepla (teplá voda).

Vykurujú sa samy, bez použitia paliva, čo uľahčuje ich obsluhu, a to tak z hľadiska menšej starosti, ako aj z hľadiska bezpečnosti..

Na prácu potrebujú iba elektrický prúd v sieti a vodu vo výmenníku tepla. Nie je potrebné prepravovať palivo, skladovať ho a skladovať, nakladať ho do spaľovacej komory atď. Údržba takýchto kotlov je najjednoduchšia a najdostupnejšia pre každého. Okrem toho nie je potrebné získať povolenie na používanie takéhoto zariadenia od príslušných dozorných orgánov..

Parametre výberu kotla

Usporiadanie systému podlahového vykurovania je spojené nielen so správnym usporiadaním prvkov, ale aj s výberom zariadenia na ohrev chladiacej kvapaliny. Na tento účel sa najčastejšie používajú elektrické kotly. Ich kvalita však závisí od mnohých parametrov vrátane ceny..

Preto pri výbere elektrického zariadenia musíte venovať pozornosť jeho nasledujúcim vlastnostiam:

 • Materiál, z ktorého je nádrž kotla vyrobená, odborníci odporúčajú zvoliť nehrdzavejúcu oceľ
 • Odolnosť vykurovacieho telesa proti korózii
 • Izolačný odpor
 • Ochranné funkcie zariadenia (pred zapnutím bez vody)
 • Možnosť nastavenia vykurovacieho výkonu

Sú vybavené mikroprocesorovým riadiacim systémom, ktorý zaisťuje najtichší chod zariadenia..

porovnávacia tabuľka

Wirbel ECO SM 25Sime Solida 5 PLFACI Base 26 Peletka ZOTA 15S Teplodar Kupper OK 20
Maximálny tepelný výkon, kW 28.6 26 26 15 dvadsať
Vyhrievaná plocha, sq. m 200 192 260 150 200
Účinnosť,% 93,3 76,6 92 90 83
Inštalácia vonkajšie
Automatické kŕmenie Áno
Obehové čerpadlo Áno Nie Nie Nie Nie
Expanzná nádrž, l Áno Nie Nie Nie Nie
Teplota nosiča tepla, deg. S 80 50-95 55-85 60-95 95
Max. tlak vo vykurovacom okruhu, bar 2.5 4 1,5 3 2
Pripojenie odbočky vykurovacieho potrubia, palce 1 2 1 2
Priemer komína, mm 80 150 160 150 150
Rozmery (ŠxVxH), cm 94 x 147,5 x 65 47 x 108 x 55,5 50×120,5×180 114 x 157 x 106 48,5 x 74 x 83
Hmotnosť, kg 280 350 350 333 163
Záruka, rok 1 2 1 1 2

Tajomstvo správneho výberu

Pri kúpe vykurovacieho zariadenia na drevené pelety sa veľa ľudí riadi rozpočtom. Toto je čiastočne nesprávny prístup. Je potrebné vziať do úvahy oblasť, ktorá sa má zahriať. Vyberte si kotol s výkonovou rezervou 20%.

Ak sú náklady na zariadenie závažným kritériom, upozorňujeme, že modely s rovnakými technickými vlastnosťami od domácich a zahraničných výrobcov sa môžu výrazne líšiť v cene. Okrem toho existuje množstvo zariadení, ktoré môžu pracovať s rôznymi druhmi paliva. Kombinované kotly sú drahšie, ale ponúkajú viac výhod.

Je dôležité vedieť, že účinnosť kotla na pelety závisí aj od kvality paliva. Kupujte pelety od renomovaných výrobcov. V kotolni vybavte prívodné a odsávacie vetranie.

Princíp činnosti automatických kotlov na pelety

Pri štartovaní kotla zo studeného stavu sa pelety vkladajú do mechanizmu skrutkového podávania ručne. Potom sa spustí automatický riadiaci systém jednotky, zapáli sa horák a spustí sa automatické dodávanie peliet do spaľovacej oblasti..

Akonáhle teplota vykurovacieho média dosiahne nastavenú hodnotu, prívod peliet sa zastaví. Keď teplota vykurovacej vody klesne, obnoví sa dodávka peliet do spaľovacej komory a nasleduje automatické zapálenie horáka.

Kŕmenie peletami

Dodávka paliva do peliet sa vykonáva pomocou závitovkového podávača dopravníkového typu. Obvykle je rozdelený na 2 časti: ak v tej, ktorá je bližšie k jednotke, dôjdu pelety, spustí sa druhý dopravník a prvý naplní palivom.

Kontrola prítomnosti paliva v podávači sa vykonáva pomocou špeciálnych fotosenzorov. Dodávka paliva do kotlov na pelety je doplnená komplexom na skladovanie peliet, objem zásobníka bude závisieť od tepelného výkonu zariadenia..

Ak je vstavaný zásobník na pelety prázdny, snímač spodnej nádrže bude fungovať a vyšle signál do bezpečnostnej automatiky, ktorá vypne kotol. Mnoho moderných zariadení na spaľovanie peliet je vybavených systémom automatického štartu..

Kotly môžu nastaviť rôzne rýchlosti dodávky paliva v minútach, to znamená, že užívateľ nastaví čas, počas ktorého pelety dosiahnu úroveň spaľovania, predvolená hodnota nie je väčšia ako dve minúty, čo stačí na automatické zapaľovanie. K dispozícii je tiež nastavenie rýchlosti podtlakového prívodu paliva na automatické plnenie palivovej nádrže.

Pri absencii takéhoto systému je automatický prívod riadený hadicou kotla z externého skladu paliva..

Zapaľovanie a spaľovanie

Pelety rozdrobte rovnakým spôsobom ako akékoľvek tuhé palivo. Najlepšou možnosťou je použiť na zapálenie špeciálne látky, aj keď granule sa bez nich dobre vznietia. V prípade použitia počiatočnej kvapaliny sa granule nalejú, trochu sa počká, kým sa kvapalina absorbuje, a potom sa zapália..

V systémoch automatického zapaľovania sa vykonáva elektrickými ohrievačmi, ktorými je dodávaný vzduch. Potom, čo pelety dobre vzplanú a plameň sa stane stabilným, začnú upravovať prívod vzduchu, aby sa zvýšil tepelný výkon jednotky..

V prípade, že je potrebné predĺžiť dobu spaľovania paliva a jeho ekonomickejšie využitie, bude potrebné obmedziť dodávku kyslíka. Aby sa zvýšila rýchlosť spaľovania, pridáva sa naopak vzduch

Odstraňovanie popola

V automatickom režime spaľovanie peliet prebieha na rošte spaľovacieho zariadenia, plameň je rovnomerný so žltou farbou. Potom palivo v spaľovacej komore úplne zhorí, čierny dym nebude vychádzať z komína a bude tam veľmi málo zvyškov popola.

Na základe spotrebiteľskej kvality použitého tuhého paliva sa popol odstraňuje v rôznych intervaloch. V tomto prípade je potrebné zabezpečiť, aby hladina popola nevystúpila na hornú časť horáka..

Popol sa zvyčajne odstráni pred naložením paliva. Moderné kotly na pelety majú automatický systém čistenia a vykladania popola, ktorý zabraňuje usadzovaniu a struskovaniu vnútorných povrchov okolo horáka.

Ako nainštalovať

Môžete sa pokúsiť nainštalovať kotol na pelety doma vlastnými rukami, ak máte špeciálne znalosti alebo používate internet, kde sú uvedené podrobné pokyny. Je však lepšie zveriť riešenie takejto otázky odborníkom zo špecializovanej organizácie, ktorá má stavebné povolenie, ktorí jednotku spoľahlivo namontujú počas opravy alebo stavby..

Pred inštaláciou je potrebné dokončiť návrh.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Hlavné kroky

1. Prípravné:

 • príprava priestorov;
 • posilnenie a vyrovnanie ohňovzdornej základne, ktorá vydrží jednotku;
 • kladenie elektrického vedenia;
 • inštalácia vetrania a komína.

2. Inštalácia a potrubie:

 • inštalácia na kopci, pripojenie na komín plynovodu a vzduchu;
 • inštalácia násypky, pripojenie šneku;
 • montáž ovládacieho panela;
 • potrubie obehového čerpadla;
 • inštalácia expanznej nádrže;
 • inštalácia automatizácie na riadenie spätného toku;
 • vedenie záložného zdroja, inštalácia stabilizátora;
 • pripojenie okruhu chladiacej kvapaliny a spiatočky.

3. Uvedenie do prevádzky:

 • kontrola súladu s projektom;
 • kontrola tesnosti;
 • kontrola automatizácie;
 • krimpovanie;
 • riadiaci štart a meranie parametrov;
 • nastavovacie práce.

4. Prvý štart:

 • plnenie kontajnera peletami;
 • kontrola tlaku vody, v prípade potreby doplnenie na štandard;
 • otvorenie dymovej klapky;
 • zapaľovanie – pomocou ovládacieho panela alebo ručne;
 • kontrola súladu parametrov s projektom;
 • zastavenie po vyhorení;
 • regulácia teploty vykurovacieho média, aby sa zabránilo tvorbe kondenzácie.

Bežné chyby

 1. Nedostatok regulácie teploty spiatočky.
 2. Neuspokojivá tesnosť plynového okruhu, zníženie účinnosti v dôsledku úniku pyrolýzneho plynu;
 3. Slabá tepelná izolácia základne, ktorá spôsobuje kondenzáciu a emisie škodlivých látok.
 4. Nesúlad veľkosti kotolne s požiadavkami požiarnej bezpečnosti, ktorý neumožňuje údržbu bunkra alebo šneku.

Kotly na pelety sa vyznačujú svojou účinnosťou, jednoduchou obsluhou a dlhou životnosťou batérie. Optimálne parametre je však možné dosiahnuť iba v prípade správneho výberu zariadenia, inštalácie a uvedenia do prevádzky..

Zoznam najlepších modelov domácich kotlov na pelety

Napriek veľkej popularite peliet nie je výber zariadenia taký široký:

 • Valday 22M. Rusko. Jedná sa o jednokruhový vykurovací kotol na pelety. 22 kW je maximum, 4 kW je minimum. Zariadenie pracuje na peletách vyrobených z rašeliny, dreva a môže byť vykurované drevom. Vlhkosť surovín je až 35%. Pri kladení palivového dreva sú nainštalované ďalšie rošty. Obsah popola 90%, vstavaná jednotka diaľkového ovládania, ochrana proti prehriatiu. Náplň bunkra do 160 kg. Spotreba 6,3 kg / h. Výmenník tepla je oceľový; jednotka pracuje na jedno zaťaženie až 26 hodín. Cena od 1960 dolárov (13 800 rub.).
 • Kupper PRO. Teplodar. Jednotka s jedným okruhom a automatickým horákom. Výkon 4-22 kW. Kúrenie pilinami je prijateľné, vhodné pre domy s rozlohou 20 m2 a viac. Existuje možnosť rekonfigurácie na dodávku plynu, v základnej konfigurácii je vykurovacie teleso pre 6 kW. Univerzálne zariadenie funguje aj na elektrinu – je to vhodné mimo sezónu. Automatický ovládací panel minimalizuje zapojenie používateľov. Pri prvom spustení je potrebné nastaviť prevádzkové režimy, potom zariadenie zachováva uvedené parametre. Bunker s objemom 120 kg, spotreba až 9 kg / h, doba prevádzky na jedno zaťaženie až 14 hodín. Účinnosť 95%. Cena od 1330 dolárov (94 000 rub.).
 • Stropuva P20. Litovský výrobca ponúka agregáty peliet bez šneku na kŕmenie surovín a systém automatického zapaľovania. Na spustenie zariadenia musíte zapnúť plynový horák, nosič energie sa vplyvom gravitácie usadí v komore. Výkon je 20 kW, pravidelnosť odstraňovania popola je 1 krát za 4-5 týždňov. Účinnosť až 90%, oceľový výmenník tepla, cena od 2 200 dolárov (160 000 rubľov). Zariadenie má 4 vstavané snímače teploty-to vám umožňuje doladiť režimy a ovládať činnosť horáka. Existuje ventilátor s núteným vzduchom – je pohodlnejšie zmeniť intenzitu ohrevu chladiacej kvapaliny. Výhodou je relatívne malý objem priestoru pre zásobníky (90 kg) a nízka spotreba paliva do 4 kg / h. Na jedno zaťaženie zariadenie pracuje až 23 hodín.

Je možné použiť elektrický kotol na dodávku teplej vody a podlahové vykurovanie

Použitie elektrických kotlov na vodné podlahy a teplovodné systémy je priamo obmedzené výlučne na vykurovacie telesá. Konštrukcia poskytuje dva oddelené obehové krúžky, z ktorých každý má svoje vlastné vykurovacie zariadenie. Oddelené okruhy uľahčujú reguláciu intenzity ohrevu prívodu teplej vody a vykurovacieho média.

Modely elektród nie sú určené na pripojenie k prívodu teplej vody, ale v prípade potreby je možné ohrievač upraviť. V tomto prípade bude potrubie kotla zahŕňať:

 • Nepriamy vykurovací kotol – na ohrev teplej vody bude potrebné ohriať chladiacu kvapalinu na teplotu o 10 – 20 ° C viac, ako je potrebné pre podlahové vykurovanie. Okruh bude fungovať, ako v podobných systémoch s nainštalovaným generátorom plynového tepla.
 • Hrebeň so zmiešavacou jednotkou – nebude fungovať priamo na napájanie vodnej podlahy z elektrického kotla kvôli nadmernej teplote chladiacej kvapaliny. Budete musieť znížiť intenzitu zahrievania. Za týmto účelom je do schémy pridaná miešacia jednotka umiestnená na hydraulickom rozdeľovači. Iba s týmto pripojením bude zariadenie na podlahové vykurovanie s elektrickým kotlom typu elektródy fungovať.inštalácia hrebeňa
 • Tepelné snímače – v konštrukcii je zabudovaný snímač, ktorý zaznamenáva teplotu ohrevu chladiacej kvapaliny, ale v prípade potreby je dodatočne pripojený snímač izbovej teploty na ovládanie ohrevu vzduchu v miestnosti. Pri použití podlahového vykurovania je snímač inštalovaný vo vzdialenosti 15-20 cm od povrchu podlahy.

Potrubie vodnej podlahy okrem hrebeňa obsahuje systém úpravy a filtrácie vody a doplnenie vodného okruhu. Nezabudnite nainštalovať uzemnenie, aby ste predišli úrazu elektrickým prúdom..

Elektrické kotly s rúrkovým ohrievačom sú pripojené k sieti pomocou RCD. Zostavy elektród výlučne prostredníctvom automatizácie.

Doba ohrevu teplej podlahy z elektrického kotla priamo závisí od typu použitého zariadenia. Modely elektród dosahujú prevádzkový výkon takmer okamžite. V elektrických kotloch na vykurovacie telesá budete musieť pred dodávkou ohriatej chladiacej kvapaliny počkať asi 10 minút.

Popis elektrického kotla

Kotol na ohrev vody poháňaný elektrickou energiou je izolovaný kontajner určitého objemu. Ako tepelnoizolačný materiál sa používa polyuretánová pena. Z vonkajšej strany je nádoba chránená plášťom z nehrdzavejúcej ocele.

Vnútorný povrch je pokrytý skleným smaltom alebo vyrobený z ocele, na ktorú je nanesený smalt s prídavkom titánu. Povlak odoláva vysokým teplotám, nereaguje s vodnými soľami, nekoroduje.

Kotol má vývody na studenú a teplú vodu. Ohrievače vody, ku ktorým je možné pripojiť vykurovací systém, sú vybavené výstupmi pre chladiacu kvapalinu, ktorá preteká potrubným systémom k radiátorom alebo k podlahovému vedeniu a vracia sa pozdĺž studeného okruhu späť do kotla. Chladiaca kvapalina sa vypúšťa potrubím na prívod horúcej vody.

Riadiaca jednotka je vybavená automatickou reguláciou činnosti elektrického kotla. Skladá sa z teplotného senzora, termostatu a termostatu. Zariadenie je umiestnené pod ochranným oceľovým plášťom. Na vonkajšom povrchu je zobrazený iba panel termostatu. Je na ňom nastavený tepelný režim pre vodu..

Vnútri nádoby je vykurovacie teleso. Môže to byť vykurovací článok, elektróda alebo indukčná cievka. Tieto zariadenia sú pripojené k sieti 220 V. V závislosti od zdroja vykurovania sa rozlišujú niektoré úpravy kotlov.

 1. Vykurovacie telesá; toto je najbežnejšie zariadenie na ohrev vody. Chladiaca kvapalina sa ohreje na určitú teplotu pomocou vykurovacieho telesa. Je inštalovaný na dolnom povrchu ohniska. Aby sa zabránilo tvorbe vodného kameňa na vykurovacom telese, je umiestnený v kovovej trubici. Horčíková anóda poskytuje dodatočnú ochranu.
 2. Elektródové kotly; kovová tyč funguje ako elektróda. On je katóda. Je k nemu dodávaný prúd. Telo kotla funguje ako anóda. Keď je systém zapnutý, ióny začnú meniť svoju polaritu a sú priťahované buď k tyči, alebo k stenám kotla. Chaotický pohyb nabitých častíc uvoľňuje energiu, ktorá zvyšuje teplotu vody..
 3. Chladivo je možné ohrievať pomocou indukčnej cievky, v strede ktorej je kovová tyč; na cievku je aplikovaný elektrický prúd. Okolo a okolo tyče sa vytvorí elektromagnetické pole; Vytvárajú sa vírivé toky, ktoré ohrievajú chladiacu kvapalinu.

Elektrický kotol na podlahové kúrenie

Ak sa elektrický kotol používa iba na ohrev vody, ktorá je určená pre potreby domácnosti, potom sa vyberie horizontálna jednotka s nízkym výkonom. Je ľahké ho nainštalovať na stenu. Zariadenie vertikálneho tvaru s vysokým výkonom je určené pre teplovodný vykurovací systém. Sú inštalované na podlahu alebo na stenu..

Ohrievače vody sa odporúčajú umiestniť do samostatnej miestnosti. Ak je jednotka namontovaná na drevenej stene, je potrebné jej povrch pokryť azbestovým listom alebo čadičovou lepenkou. Zariadenie je inštalované vo výške 1,5 m od podlahy a 80 cm od stropu.

K domácim vykurovacím zariadeniam udržiavajú plynové sporáky vzdialenosť 50 cm. Elektrické káble sú vedené zhora, aby v prípade núdze nedostali vodu.

Hlavnými výrobcami vykurovacích zariadení sú Buderus, Logamax, Kospel EKCO, Aton Electro, Galan, Barskiy Mashzavod. Zariadenie sa vyberá v závislosti od kapacity, prevádzkového výkonu a počtu vodných okruhov. Na podlahové vykurovanie sa kupujú jednotky s 2 okruhmi.

Elektrický kotol na podlahové vykurovanie si môžete zostaviť sami. Ako kontajner je vybraný sud z nehrdzavejúcej ocele. Z vonkajšej strany je izolovaný minerálnou vlnou.

Významné vlastnosti a vybavenie

Elektrický kotol na teplú vodu

Elektrické ohrievače sú rozdelené na prietokové a akumulačné. Na dodávku teplej vody sa často používajú prietokové modely, na vykurovanie je potrebný akumulačný kotol (kotol).

S kotlom na viactarifové platby za energie môžete ušetriť: väčšinou bude kotol fungovať v nočnej zóne, keď je elektrina lacnejšia.

Odborníci odporúčajú vypočítať objem pohonu na základe pomeru 25 litrov na kilowatt výkonu. Základná požiadavka na kotol: dobrá tepelná izolácia stien.

Požadovaný výkon kotla sa vypočíta ako 1 kilowatt na desať metrov plochy plus korekčný faktor.

V regiónoch s miernym podnebím stačí pridať 15 percent k vypočítanej kapacite, v severných oblastiach – zvýšiť ho o jeden a pol až dvakrát. V prípade dvojokruhového kotla pripočítajte k výslednej hodnote najmenej štvrtinu na TÚV.

Vykurovacie teleso, bez ohľadu na jeho typ, je umiestnené v nádrži výmenníka tepla. Samotná nádrž je vybavená dýzami na pripojenie prívodného potrubia a spiatočky.

Medzi ovládacie zariadenia nevyhnutne patrí:

 • tlakomer;
 • snímač teploty s poistným ventilom;
 • odvzdušňovací ventil;
 • manuálny alebo autoregulátor;
 • elektrický uzol na pripojenie k sieti.

Ovládanie výkonu je možné stupňovité a plynulé (ak je v riadiacom systéme zabudovaný reostat).

Vysoko kvalitný importovaný model je spravidla vybavený ďalšími funkciami: plynulé spustenie, displej z tekutých kryštálov, možnosť naprogramovať nastavenia.Elektrický kotol na teplú vodu

Existujú modely so vstavanými expanznými nádobami. Balenie môže obsahovať pumpu, vč. s viacstupňovou reguláciou.

Klasifikácia zariadenia a princíp činnosti

Elektrický kotol premieňa elektrickú energiu na teplo a v závislosti od konštrukčných vlastností môže byť:

 • TENOV;
 • elektróda;
 • indukcia.

Bez ohľadu na typ sú moderné modely vybavené termostatom, pomocou ktorého môžete nastaviť výkon zariadenia a stupeň ohrevu chladiacej kvapaliny.

Obvykle je tiež možné prijímať informácie z externého snímača na monitorovanie teploty vzduchovej hmoty v konkrétnej miestnosti..

Prevádzkové podmienky

Na podlahové vykurovanie je možné použiť iba vykurovacie telesá. Konštrukcia má dva obehové okruhy so samostatnými vykurovacími zariadeniami. To vám umožní ľahko prispôsobiť stupeň ohrevu chladiacej kvapaliny a vody domácim potrebám. Elektródové kotly nemožno pripojiť k TÚV, ale ohrievač je možné upraviť. V tomto prípade je v postroji zahrnutých niekoľko prvkov:

Prevádzkové podmienky

nepriamy vykurovací kotol;

 • miešacia jednotka;
 • tepelné senzory.

Kotol je možné použiť na ohrev vody pre domácnosť. Malo by byť o 10-15 stupňov teplejšie ako chladiaca kvapalina. Systém funguje rovnako ako zariadenie s nainštalovaným generátorom tepelného plynu. Nie je možné uviesť kotol priamo na podlahové vykurovanie, čo neumožňuje dosiahnuť teplotu kvapaliny, preto sa používa miešacia jednotka. Znižuje zahrievanie tým, že umožňuje systému pracovať z elektródového zariadenia..

Senzor fixácie teploty je už zabudovaný v zariadení. Ak však nie je súčasťou súpravy, môžete použiť izbové zariadenie, ktoré reguluje ohrev vzduchu v miestnosti. Zariadenie musí byť namontované vo výške 15-20 cm nad povrchom podlahy. Potrubie obsahuje filtráciu a úpravu vody, doplnenie okruhu. Majster musí určite nainštalovať uzemnenie, zabráni tým výpadkom prúdu.

Kotly s rúrkovými ohrievačmi sú pripojené k sieti a jednotky na elektródach sú ovládané automatizáciou. Doba podlahového vykurovania závisí od typu konštrukcie. Zariadenie vykurovacieho telesa zvýši teplotu za desať minút a elektródové zariadenia sa s ním okamžite vyrovnajú.

Vhodné modely

Nie všetky elektrické kotly sú vhodné na podlahové vykurovanie. Niektoré modely je možné upraviť pridaním dodatočného vybavenia. Ostatné nie je možné zmeniť. Pre vykurovací systém sa kupuje zariadenie TEN niektorých výrobcov:

Kotol Kospel EKCO

séria vytvorená špeciálne pre podlahové vykurovanie – Kospel EKCO;

 • jednotky, ku ktorým môžete pripojiť nepriamy vykurovací kotol – Ferroli;
 • na vykurovanie sú vhodné iba kotly ACV, ale do série E-tech S je možné pripojiť doskový výmenník tepla na dodávku teplej vody;
 • zariadenia, ktoré umožňujú použitie nemrznúcej zmesi ako chladiacej kvapaliny – Rilano;
 • návrhy vydané samostatne pre podlahové vykurovanie a radiátory – Baxi AMPTEC;
 • výrobky strojového závodu Barsky.

Elektródové zariadenie vyrába ruská spoločnosť GALAN. Kotly radu Geyser, Vulkan a Ochag sú vhodné pre systémy podlahového vykurovania. Všetky modely sú veľmi obľúbené kvôli kvalite a spoľahlivosti, sú testované za bežných podmienok použitia a spĺňajú všetky požiadavky.

Znižovanie nákladov

Hlavnou nevýhodou prevádzky elektrických kotlov je vysoká spotreba elektrickej energie. Podľa výpočtov je však zrejmé, že aj tieto náklady budú oveľa nižšie ako pri použití ústredného kúrenia. Moderné modely možno nazvať ekonomickými, hoci sú vysoko účinné..

Nezávisle však môžete znížiť náklady na energiu dodržiavaním niekoľkých odporúčaní. Je potrebné použiť automatizáciu – snímače regulácie teploty. Znížia náklady o 10-15%. Je lepšie vybrať zariadenie s diaľkovým ovládaním. Pomocou diaľkového ovládača prepínajú režimy bez otvorenia kotolne.

Snímače teploty.

Okrem toho môžete odmietnuť prípravu teplej vody. Je lepšie nainštalovať elektrický kotol, jeho náklady na elektrickú energiu sú o 40% nižšie ako v prípade dvojokruhových vykurovacích systémov. Na vykurovanie podláh stačí kotol, ktorý ohrieva iba chladiacu kvapalinu. Spotreba elektrickej energie je uvedená v technickej dokumentácii, ktorá je pripojená k zariadeniu.

Skúsený remeselník si ľahko vyberie a nainštaluje elektrický kotol na teplú podlahu vlastnými rukami. Ak vlastník priestorov nemá pre takúto prácu špeciálne schopnosti, je lepšie ho zveriť špecialistovi. Inštalácia musí byť spoľahlivá a vysoko kvalitná, inak dôjde k pravidelným poruchám systému..

Indukčne vyhrievaný spotrebič

V takýchto kotloch je vykurovací prvok vyrobený z dielektrického telesa s cievkou a na ňom navinutým jadrom. Prúd v cievke spôsobuje potenciálny rozdiel v jadre, ktoré sa dostatočne rýchlo zahrieva. Tepelná energia sa prenáša na nosič tepla.

Kotly s indukčným princípom činnosti sú odolné voči opotrebovaniu, majú vysokú účinnosť a slúžia mimoriadne dlho. Dizajn je taký jednoduchý, že ho možno vyrobiť z dostupných nástrojov.

Jedná sa o kotol s vysokou účinnosťou a dlhou životnosťou. Priemyselné modely sú dosť drahé, ale ak si želáte, môžete si vyrobiť domáci indukčný analóg. Vhodná je akákoľvek tekutina prenášajúca teplo a poruchy sú extrémne zriedkavé.

Prečo potrebuješ??

Pomocou elektrického kotla sa ohrieva nosič tepla (a spravidla teplá voda pre domácnosť). Vyhrievaná chladiaca kvapalina ohrieva dom cirkuláciou v systéme podlahového vykurovania. Bez kotla môže byť systém napájaný iba zo siete ústredného kúrenia, čo nie je vždy možné fyzicky ani finančne. Preto je elektrický kotol na teplú podlahu v skutočnosti zdrojom tepla pre rámový dom..

Výhody indukčných kotlov

Medzi pozitívne vlastnosti tohto zariadenia stojí za to zdôrazniť:

 • spoľahlivosť;
 • bezpečnosť;
 • schopnosť prevádzkovať akýkoľvek typ chladiacej kvapaliny;
 • ochrana pred plakom;
 • trvalo vysoká účinnosť;
 • rýchly prechod do pracovného režimu;
 • nedostatok odpojiteľných spojení.

Výroba indukčného kotla

Konštrukcia týchto kotlov, podobne ako vykurovacích telies, je pomerne jednoduchá, takže ak si želáte, môžete si vyrobiť vlastnú výrobu. Stačí sa pripraviť:

 • zvárací invertor;
 • kliešte;
 • brúska;
 • oceľový drôt;
 • drôt z nehrdzavejúcej ocele;
 • hrubostenné plastové potrubie;
 • adaptéry;
 • kovové pletivo;
 • medený smaltovaný drôt.

Fáza 1. Materiál, ktorý bude ožarovaný elektromagnetickými vlnami, budú malé kúsky drôteného drôtu alebo oceľového drôtu ø7 mm. Maximálna dĺžka segmentov je 5 cm.

Etapa 2. Je potrebné, aby sa prípad. Súčasne bude:

 • základ pre vytvorenie indukčnej cievky;
 • časť vykurovacej siete.

Na výrobu puzdra sa používa plastová rúrka s vnútorným priemerom o niečo menším ako 5 cm.

Etapa 3. Na pripojenie kotla k prívodu vody sa používajú adaptéry. Prostredníctvom týchto adaptérov chladená chladiaca kvapalina vstúpi do kotla a vyhrievaná pôjde späť do potrubia. V tejto fáze je prvý adaptér pripevnený k základni..

Etapa 4. V spodnej časti konštrukcie je položená železná sieť. Zabráni tomu, aby sa kúsky drôtu dostali do kufra.

Fáza 5. Potom sa samotný drôt naplní. Malo by ho byť toľko, aby úplne vyplnilo všetok voľný priestor nádoby. Hornú časť tela uzatvára druhý adaptér.

Fáza 6. Po vytvorení môžete pokračovať k hlavnej veci – indukčnej cievke. Odoberie sa smaltovaný medený drôt a omotá sa okolo tela v deväťdesiatich otáčkach. Mali by byť umiestnené približne v strede konštrukcie..

Krok 7. Potom by mal byť elektrický vykurovací kotol pripojený k vykurovaciemu systému. Za týmto účelom je z potrubia vyrezaná malá časť a namiesto toho je pripevnená konštrukcia.

Krok 8. Cievka je pripojená k meniču, systém je naplnený vodou.

Aplikácia

Na používanie elektrických kotlov neexistujú žiadne zásadné obmedzenia. Hlavnými prekážkami sú ceny elektriny v regióne. V oblastiach, kde nie je možné pripojiť sa k systému CZT, prakticky neexistujú možnosti vykurovania domu – elektrická energia alebo iné druhy palív, ktorých používanie je oveľa namáhavejšie a vyžaduje účasť ľudí (údržba, dohľad, dozor, dodávka a skladovanie paliva atď.). atď.). Často sa volia elektrické kotly s nízkou údržbou.

Spotreba energie

Fotografia 11

Spotreba elektrickej energie je určená typom ohrievača a jeho výkonom.

Veľkosť očakávanej spotreby je veľmi naliehavý problém, pretože určuje množstvo peňazí, ktoré bude potrebné pravidelne platiť za elektrinu..

Preto je užitočné pred kúpou kotla vypočítať jeho výkon a určiť parametre spotreby..

Pozor! Použitie modernejších konštrukcií elektrických kotlov vám umožňuje stabilizovať a znížiť spotrebu elektrickej energie, a teda aj náklady na jej zaplatenie..

Ukladá sa

Možnosti úspory energie, okrem výberu ekonomickejších modelov a typov ohrievačov, sú založené na použití tepelnej zotrvačnosti tepelného nosiča. Napríklad v prítomnosti betónového poteru je možné periodicky odpojovať ohrievač od siete..

Betónová vrstva sa dlho ochladzuje, čo vám umožňuje výrazne ušetriť energiu (a peniaze) – až 30%a niekedy aj viac. Okrem toho bude racionálne organizovať správnu distribúciu prevádzkových režimov obvodov v rôznych miestnostiach – na chodbách, v obývacej izbe alebo v kúpeľni je chladnejšie – je teplejšie. Toto oddelenie pomôže znížiť intenzitu vykurovania a ušetriť..

Postup montáže kotla s vykurovacími prvkami s vlastnými riekami

Pred výrobou elektrického kotla vlastnými rukami by ste sa mali postarať o dostupnosť spoľahlivého elektrického vedenia. K bežným sieťam s napätím 220 V a frekvenciou 50 Hz je možné pripojiť iba zariadenie s kapacitou najviac 6 kW. Ak je potrebný výkonnejší kotol, musí byť k nemu vyrobené trojfázové vedenie a samostatný vstup..

Začneme montovať domáci elektrický vykurovací kotol z potrubia s prierezom 159 mm s hrúbkou steny 10 mm. Toto potrubie bude slúžiť ako bubon kotla. Na to budete potrebovať buď továrensky vyrobenú pologuľu s prierezom 159 mm a hrúbkou 10 mm, alebo plech s hrúbkou 8 mm podobného prierezu.

Urobte si svojpomocne elektrický kotol pre domácnosť: ako urobiť + schéma inštalácie-princíp činnosti

Strecha kotla, do ktorej budú následne vložené vykurovacie telesá, môže byť vyrobená z kanála s hrúbkou 8 mm.

Do kopule kotla sme vyrezali ¾ palcový rukáv. Do tejto objímky naskrutkujeme vypúšťací ventil. Okrem toho budete potrebovať 2 1-palcové potrubia na prítok a návrat. Závity na odbočných rúrkach môžu byť vyrobené ako vnútorné, tak aj vonkajšie. Všetko závisí od toho, s ktorým je pre vás pohodlnejšie pracovať..

Na uvoľnenie prebytočného tlaku je potrebné pripraviť odbočné potrubie na pripojenie obtokového kanála. Budete tiež potrebovať 3 adaptéry, do ktorých bude každý zaskrutkovaný vykurovací prvok pre elektrický kotol. Na teplotný snímač bude potrebný ešte jeden adaptér. Okrem toho budete potrebovať držiaky na automatizáciu..

Upozorňujeme, že je vhodné ihneď odstrihnúť závity na dýzach a adaptéroch.

Pripravené závitové rúrky, rovnaké ako na vykurovacích článkoch, je potrebné ihneď zaskrutkovať do adaptérov. Je to nevyhnutné, aby sa pri zváraní na strechu niť nepoškodila. Na označenie bodov vkladania vykurovacích telies musí byť vonkajší priemer potrubia rozdelený na 6 rovnakých sektorov podľa veľkosti polomeru. Potom nakreslíme tri identické sektory striktne pod uhlom 120 °.

Ďalším krokom je začať rezať. Keď ste skončili so značením, pomocou plazmovej rezačky vyrežte otvory pre potrubia pre vykurovacie telesá. Mali by byť rezané iba pozdĺž vonkajšieho obrysu. Na všetkých ostatných potrubiach to nezáleží..

Urobte si svojpomocne elektrický kotol pre domácnosť: ako urobiť + schéma inštalácie-princíp činnosti

Začíname zvárať. Najprv zachytíme potrubia v niekoľkých bodoch, aby neboli vedené. Potom skontrolujeme presnosť umiestnenia, v prípade potreby ho zľahka poklepeme kladivom a potom urobíme súvislý šev. Je dôležité, aby adaptéry pre vykurovacie telesá v elektrickom kotli na vykurovanie vlastnými rukami vyčnievali 1 cm nad povrch oblúka kotla.

Ďalej sa musíte uistiť, že vykurovacie telesá úplne zapadajú do telesa elektrického kotla. Preto po nanesení súvislého švu je potrebné zaskrutkovať vykurovacie prvky do adaptérov.

Pokračujeme k prerezaniu oblúka z kanála. V jeho strede urobíme otvor pre odbočnú rúrku vzduchového ventilu, potom zvaríme samotnú odbočnú rúrku. Na boku urobíme otvor pre snímač teploty a tiež pod ním zvaríme rúrku.

Všetky výčnelky, otrepy a zvyšky zváracích prác je potrebné starostlivo očistiť brúskou. Vnútorný povrch klenbovej plošiny by mal byť dokonale plochý. Rúry na inštaláciu vykurovacích telies budú vyčnievať iba zvonku o 1 cm.

Dostali sme dosť výkonný elektrický kotol s vlastnými rukami s 3 vykurovacími článkami. Ak potrebujete jednoduchšiu jednotku, podľa rovnakého princípu je možné ju zostaviť pre 1 alebo 2 vykurovacie telesá.

Aké nástroje budú potrebné

Pred začatím práce sa musíte postarať o špeciálne nástroje a vybavenie.

Budete potrebovať:

 • invertorový zvárací stroj;
 • plynová alebo plazmová rezačka;
 • Uhlová brúska (brúska);
 • elektrická vŕtačka;
 • kladivá;
 • merací prístroj (zvinovací meter, kompasy a tak ďalej).

Aké nástroje budú potrebné

Elektrický kotol na vykurovacích telesách

Takéto vykurovanie je najbežnejšie. Na ohrev vody vo vykurovacom systéme boli použité vykurovacie telesá umiestnené v špeciálnej nádrži – výmenníku tepla. V skutočnosti to bola obyčajná kovová valcová nádrž so zabudovanými dýzami na prívod a výstup chladiacej kvapaliny..

Samotný vykurovací článok – vykurovací článok – je kovová trubica s nichrómovou špirálou vo vnútri. Na zlepšenie prenosu tepla boli rúrky naplnené kremenným pieskom.

Keď sa na cievku aplikuje elektrina, zohreje sa a odovzdá teplo kremennému plnivu. Tenká kovová trubica vykurovacieho telesa sa zahrieva a prenáša teplo do okolitej vody alebo iného chladiva.

V skutočnosti je to princíp činnosti takýchto ohrievačov. Po dodaní elektriny do kontaktov vykurovacích telies sa vykurovací systém naplní horúcou vodou za 15 – 20 minút.

domáci elektrický kotol

Začíname vyrábať domáci elektrický kotol:

 1. Pripravte si tri rúrky ø13 mm a dve ø30 mm.
 2. Vykurovacia nádrž bude potrebovať kus oceľovej rúry ø219 mm s hrúbkou steny 3 mm. Dĺžka obrobku je asi 65 cm Toto je naša budúca vykurovacia nádrž. Pre prívodné a vratné potrubie sú v telese nádrže vyrezané otvory zodpovedajúceho priemeru. Rovnaké otvory musia byť pripravené na poklepanie odtokových potrubí a expanznej nádrže.
 3. Pripravené vsuvky sú privarené k otvorom vyrobeným pomocou invertorového zváracieho stroja.
 4. Vystrihnite kruh z oceľového plechu s hrúbkou 3–10 mm, aby zodpovedal priemeru nádrže. Musí byť privarený k jednému z koncov rúrky ø219 mm. Zvárané oblasti starostlivo spracujte.
 5. Na dne nádrže vytvorte otvor na montáž vykurovacieho telesa.
 6. Pripojte kotol k vykurovaciemu systému pomocou prívodného a vratného potrubia.
 7. Pripojte vodiče k výstupným kontaktom elektrického ohrievača.
 8. Nainštalujte termostat.
 9. Naplňte konštrukciu vodou a vyskúšajte jej tesnosť.
 10. Dodávka elektriny do vykurovacích telies.
 11. Poslednou fázou je maľovanie.

Elektródový vykurovací kotol

V skutočnosti sú povrchne podobné, ale samotný princíp ohrevu kvapaliny v kotle je odlišný. Sám je to vykurovací prvok. Druhým prvkom je izolovaná oceľová elektróda.

Elektródový vykurovací kotol

Na spustenie procesu zahrievania musí byť napájací zdroj oddelený. K telu je pripojená nula, k elektróde fáza.

Keď je aplikované napätie, začne aktívna oscilácia iónových častíc v kvapaline. Chladiaca kvapalina sa začne zahrievať. Potom horúca voda stúpa a prechádza potrubím do vykurovacieho systému. Ochladená kvapalina sa vracia späť do kotla.

Výhody:

 • Vzhľadom na malú veľkosť ohrievača môže byť umiestnený v malých miestnostiach;
 • Nie je potrebné sa obávať vyvarenia chladiacej kvapaliny. Bez vody vo vnútri kotla to jednoducho nebude fungovať;
 • Nebojí sa poklesu napätia;
 • Vysoká rýchlosť kotla dosahujúca prevádzkový režim;
 • Ekonomickejšie jednotky v porovnaní s vykurovacími telesami.

kotly na elektródach

Mínusy:

 • Účinná prevádzka elektródového kotla je ovplyvnená kvalitou chladiacej kvapaliny;
 • Vyžaduje sa spoľahlivé uzemnenie – existuje možnosť úrazu elektrickým prúdom;
 • Takýto systém netoleruje vetranie..

Alternatívne systémy

Hospodársku súťaž na trhu vykurovacích systémov pre elektrické kotly tvoria zariadenia pracujúce na naftu a tuhé palivá (vrátane peliet), ako aj plynové a kombinované jednotky..

V praxi je možné pri porovnaní technických a ekonomických ukazovateľov predložených kotlov dospieť k záveru, že elektrická inštalácia na vykurovanie bytového domu je jednou z najlepších možností prevádzky. Ich hlavnými výhodami sú spoľahlivosť prevádzky, relatívne lacné zariadenie, tichý chod, jednoduchá inštalácia a plná automatizácia..

Nie všetky jednotky sú vybavené úplným automatizačným systémom a niektoré (na pevné palivo) ním vôbec nie sú.

Pozitívnou vlastnosťou elektrických kotlov medzi inými zástupcami je ich šetrnosť k životnému prostrediu: počas prevádzky sa nevytvára dym, sadze, popol, čo je mimoriadne dôležité pre zaistenie požiarnej bezpečnosti..

Náklady na vykurovanie

Zatiaľ najlacnejším druhom vykurovania je plyn. Situácia sa však môže čoskoro zmeniť: rýchlo sa predražuje. Medzitým pri inštalácii plynového kotla na teplú vodu zaplatíte najmenej za mesačné energetické zdroje..

Druhé miesto je pre u nás neobvyklé palivo – pelety a palivové brikety. Ak porovnáme náklady na tonu palivového dreva a peliet, potom sú pelety drahšie, ale z hľadiska nákladov na kilowatt tepla je použitie peliet / brikiet lacnejšie. Tieto malé pelety sú vyrábané z odpadu z drevospracujúceho priemyslu alebo z rastlinnej výroby. Ich výhrevnosť je zároveň vyššia ako u najlepšieho palivového dreva a pri peletách najvyššej kvality je porovnateľná dokonca s množstvom tepla vyžarovaného niektorými značkami uhlia. A zároveň je odpadu (popola) desaťkrát menej. Do tej istej kategórie možno zaradiť aj palivové brikety. Jednoducho sa v špeciálnych inštaláciách používajú pelety a na vykurovanie bežných kotlov na tuhé palivá sa dajú použiť brikety..

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Pelety a palivové brikety u nás ešte nie sú veľmi rozšírené, ale vykurovanie nimi sa ukazuje ako ekonomické. Poteší aj vysoký stupeň autonómie agregátov poháňaných týmto palivom.

O tretie a štvrté miesto bojuje palivové drevo a uhlie. V niektorých regiónoch je výhodnejšie vykurovať drevom, v iných -.

Piate miesto pre kvapalné palivo – nie je to lacné. V prevádzkových nákladoch by mala byť zahrnutá aj potreba zahriatia palivovej nádrže, prípadne inštalácia nádrže do vykurovanej miestnosti. Inštalácie motorovej nafty navyše vyžadujú kotolňu. Okrem toho je lepšie postaviť kotolňu v slušnej vzdialenosti od domu: hluk počas prevádzky horáka je slušný a zápach je silný a preniká všade.

Všeobecne sa uznáva, že najdrahšie vykurovanie je elektrina. Ale pri použití automatizovaných moderných zariadení musíte zaplatiť len o niečo viac ako pri použití uhlia alebo palivového dreva. Elektrické kotly na podlahové vykurovanie teda nezľavujte. Jednoducho, pre ekonomickejšie vykurovanie je vhodné vziať si vykurovaciu jednotku s možnosťou nastavenia výkonu. V niektorých tradičných elektrických kotloch sú vykurovacie telesá zostavené do skupín a automatizácia, ktorá zapína / vypína skupiny, reguluje pracovný výkon a šetrí elektrickú energiu. Na teplú podlahu je vhodné použiť trojstupňovú alebo v extrémnych prípadoch dvojstupňovú jednotku. Indukčné a elektródové kotly sú samy osebe ekonomické (ak sú riadené elektronikou) a majú nízku zotrvačnosť, to znamená, že neplytvajú energiou.

Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

Náklady na vykurovanie v závislosti od typu použitého paliva

Pokyny na montáž domáceho elektródového kotla

Ako teleso pre elektrický vykurovací kotol vlastnými rukami používame potrubie s vnútorným prierezom asi 50 mm a dĺžkou 40 cm. Okrem toho budete potrebovať pevnú tyč s priemerom 20 mm a dĺžkou 30 cm, ako aj dva adaptéry s narezaným vnútorným závitom. Na konci tyče vyvŕtame slepý otvor so závitom pre skrutku Ø10 mm.

Pripravujeme rúry. 1 zvaríme na konci potrubia a druhé na boku. Aby bočná rúrka dokonale priliehala k rúrke, odreže sa brúskou a potom sa vyleští okrúhlym pilníkom.

Vystrihli sme otvory pre rúry. Ak nie je fréza, po obvode je možné vyvŕtať mnoho malých otvorov. Práca je dovedená k ideálu pilníkom a okrúhlym pilníkom. Otvor pre bočné potrubie musí byť umiestnený 10-15 mm od okraja potrubia.

Ďalším krokom je zváranie rúrok na potrubie. Aby sa zabránilo ich vedeniu, najskôr vykonajú bodové zváranie na niekoľkých miestach a potom uložia súvislý šev.

Pripravujeme platformu pre elektrický kotol. Za týmto účelom si môžete vziať list sklolaminátu s hrúbkou 2 cm a pomocou kovovej píly odrezať kus 120 × 120 mm. Potom na tejto platforme musíte vyvŕtať jednu dieru v strede a štyri po obvode. Prierez otvorov by mal byť 10-12 mm.

Urobte si svojpomocne elektrický kotol pre domácnosť: ako urobiť + schéma inštalácie-princíp činnosti

Cez otvory po obvode budú preskočené upevňovacie prvky telesa kotla a stredový otvor je určený na upevnenie oceľovej elektródy.

Pokračujeme k upevneniu telesa kotla na plošinu. Na zaistenie bezpečného uchytenia je možné k telu na 4 stranách privariť štyri matice Ø12 mm. Skrutky Ø10 mm nimi ľahko prejdú.

Tieto matice musia byť zvárané s miernym odsadením od plošiny. Aby ste to zaistili, je potrebné na skrutky naskrutkovať matice vhodnej veľkosti, prevliecť ich do širokých matíc a znova ich zospodu zafixovať menšími. Preto bude jednoduchšie vykonávať zváracie práce..

V poslednej fáze vykonávame konečnú montáž kotla. Aby sme to urobili, vyrezali sme gumové tesnenie s prierezom o niečo väčším ako je vonkajší priemer kotla. V jeho centrálnej časti urobíme otvor a prevlečieme ním elektródu. Potom nainštalujeme telo na plošinu a upevníme ho.

Ktoré elektrické kotly sa odporúčajú pre vodné podlahy

Ako už bolo v tomto článku opakovane poznamenané, nie všetky elektrické kotly sú vhodné na vykurované podlahy. Modely niektorých výrobcov je možné upravovať, iné nie. Podľa prevádzkových skúseností a technických charakteristík je lepšie pripojiť k podlahovému vykurovaniu elektrické kotly nasledujúcich značiek:

 • Kotly na vykurovacie telesá:
  1. Buderus Logamax, séria E.
  2. Kospel EKCO (séria špeciálne navrhnutá pre pripojenie k podlahovému vykurovaniu)
  3. Ferroli LEB a Ferroli ZEWS (s možnosťou pripojenia nepriameho vykurovacieho kotla)
  4. ACV E-tech W (iba pre vykurovanie) a ACV E-tech S (s možnosťou pripojenia prídavného doskového výmenníka tepla pre dodávku teplej vody)
  5. Séria Vaillant eloBLOCK
  6. Baxi AMPTEC (séria, zvlášť pre radiátory a podlahové kúrenie)
  7. Rilano EVPM (so schopnosťou používať nemrznúcu zmes)
  8. Závod na výrobu strojov Barsky Zh7-KEP
  9. Elektródové kotly:
   1. GALAN, séria OCHAG, GEYSER a VOLCANO
   2. ATON Electro

   Všetky modely sú testované v domácich prevádzkových podmienkach a osvedčili sa v práci s nízkoteplotnými vykurovacími systémami.

   schéma zapojenia systému vodnej podlahy s elektrickým kotlom

   páskovanie teplej podlahy elektrickým kotlom cez hydraulickú šípku

   schéma spoločného potrubia vykurovacieho systému s teplými podlahami a radiátormi z elektrického kotla a plynového kotla

   Vykurovacie telesá

   Elektrický kotol na teplú vodu môže byť vykurovací prvok, elektróda alebo indukcia. Na pripojenie k systému vodnej podlahy sa najčastejšie používajú vykurovacie telesá; sú to najbežnejšie a časom overené ohrievače. Vykurovací článok je rúrkový, v zariadení celkom jednoduchý – môže byť dokonca vyrobený nezávisle, ale je celkom spoľahlivý a so svojou úlohou odvádza vynikajúcu prácu. Účinnosť je pomerne vysoká – 97-98%.

   Jednotky s rúrkovými ohrievačmi sú vhodné aj v tom, že môžu byť jednokruhové aj dvojokruhové. Výkon sa pohybuje od 2 do 60 kW a môže pracovať zo siete jednofázových aj trojfázových.

   Zariadenie s výkonom 12 kW a vyšším funguje iba z trojfázovej siete.

   Dvojokruhové kotly sú mini-kotolne, v ktorých každý obvod môže pracovať ako vo dvojiciach, tak aj oddelene, pričom práca oboch je na sebe nezávislá. Jeden okruh bude fungovať na vykurovanie a druhý zabezpečí dodávku teplej vody. To je obzvlášť výhodné pre podlahové vykurovanie.

   Na uľahčenie použitia sa odporúča použiť dvojokruhové kotly – na vykurovanie a zásobovanie teplou vodou. Náklady na takéto zariadenie sú v priemere o 20-40% vyššie ako jednookruhové zariadenia, ale rozdiel v cene je kompenzovaný pohodlím používania..

   Ohrievače elektród

   Elektródový kotol môže tiež ohrievať vodnú podlahu. Funguje na trochu inom princípe – odpor kladných a záporných elektród ohrieva chladivo v priebehu niekoľkých minút.

   Výhody týchto modelov vynikajú:

   • kompaktná veľkosť;
   • trvanlivosť životnosti;
   • vysoká účinnosť, ktorá sa v priebehu času prakticky neznižuje;
   • celkom rozumné ceny.

   Takéto kotly je možné pripojiť k radiátorom spolu s podlahami inštaláciou zmiešavacej jednotky. Elektródové zariadenie je tiež o 30 percent ekonomickejšie ako vykurovací článok, čo je tiež plus..

   Významnou nevýhodou pri ich použití bude to, že elektródový kotol na správnu činnosť vyžaduje špeciálnu kvapalinu – nemrznúcu zmes.

   Indukčné ohrievače

   Najmodernejší elektrický kotol na teplú vodu v súčasnosti je indukčný. Tieto systémy sú navrhnuté tak, aby spotrebovávali minimálne množstvo energie pri maximalizácii účinnosti a životnosti. Samozrejme, že sú schopní vykurovať nielen podlahu ohrievanú vodou, ale napríklad aj radiátory v druhom poschodí budovy..

   Indukcia zaberá najmenej miesta v miestnosti

   Indukčné zariadenia pracujú úplne potichu, sú plne automatizované, majú vysokú účinnosť, až 100%, nevyžadujú komín, oddelené miestnosti ani oň starajú, deklarovaná životnosť výrobcu je 30 rokov.

   Existujú dve významné nevýhody:

   • vysoké náklady, najmä v porovnaní s modelmi elektród.
   • nevyskúšané princípy dizajnu a spoľahlivosť. Áno, samozrejme, výrobca uvádza 30 rokov možnej životnosti, ale neexistuje žiadny skutočný dôkaz o tom.

   Peleta

   Napriek tomu, že v posledných rokoch dochádza k takmer univerzálnemu splyňovaniu, plynové zariadenia sú vo vidieckych oblastiach stále zriedka inštalované. Hlavnou oblasťou použitia sú mestské byty a vidiecke chaty, ktoré sú komfortom podobné podmienkam metropoly. V dedinách je častejšie inštalované zariadenie na tuhé palivá – kotol na drevo, pelety alebo uhlie.

   Najdôležitejšou výhodou, ktorá odlišuje vykurovací kotol na tuhé palivo (pelety alebo drevo), sú jeho nízke náklady a jednoduchá obsluha. Na vidieku zostáva palivové drevo dodnes najlacnejším palivom a pravdepodobnosť dodávky plynu do odľahlých kútov krajiny je stále prakticky v ríši fantázie..

   Možnosti pripojenia vykurovacieho systému

   Elektrické kotly sa používajú v systémoch s kvapalným tepelným nosičom, ktorý cirkuluje potrubím.

   Môžu to byť tradičné možnosti radiátorov:

   • s prirodzeným pohybom chladiacej kvapaliny;
   • s núteným obehom;
   • kombinované možnosti.

   Okrem toho sa kotly úspešne používajú v systémoch vodného podlahového vykurovania. Sú vhodné aj tam, kde kombinujú radiátory ako hlavný zdroj vykurovania a TP ako doplnok. Pri inštalácii vykurovania na základe elektrického kotla by ste mali zvoliť vhodnú schému.

   Systém prírodného typu

   Takýto systém funguje tak, že využíva schopnosť vody pri zahrievaní expandovať. Horúce chladivo smeruje nahor a vytláča chladenú vodu z okruhu. Vracia sa do výmenníka tepla, zahrieva sa, nahrádza chladenú kvapalinu atď. V tomto prípade je elektrický kotol umiestnený v spodnej časti obvodu..

   Aby gravitačný vykurovací systém fungoval správne, je dôležité vybrať dostatočne široké rúry a položiť ich so správnym sklonom (+)

   Implementácia systému s prirodzenou cirkuláciou vody pozdĺž okruhu vyžaduje kompetentný výpočet a správnu inštaláciu.

   Bude potrebný značný počet rúrok určitého priemeru, ktoré musia byť položené s požadovaným sklonom. Problémy môžu nastať, ak potrebujete nastaviť výkon zariadenia a zmeniť úroveň ohrevu chladiacej kvapaliny.

   Obvod s núteným obehom

   Tu je pohyb horúcej vody potrubím zabezpečený čerpadlom pripojeným k systému. Okrem toho budete potrebovať aj membránovú expanznú nádrž a zariadenie, ktoré zaisťuje jej fungovanie: tlakomer, uzatváracie ventily atď..

   Elektrický kotol je umiestnený nižšie, potom je k systému pripojená expanzná nádrž, po ktorej je namontované obehové čerpadlo.

   Na zaistenie nútenej cirkulácie chladiacej kvapaliny v systéme budete potrebovať obehové čerpadlo, membránovú expanznú nádrž a ďalšie prvky (+)

   Tento typ obvodu je menej citlivý na vlastnosti potrubí a radiátorov, čo poskytuje dostatok príležitostí na výber vhodných komponentov. Práve v takýchto systémoch je možné použiť nemrznúcu zmes. Rozširujú sa aj možnosti regulácie teploty vody v okruhu.

   Elektrický kotol a dvojtarif

   Jedným z významných dôvodov použitia elektrického kotla na vykurovanie je možnosť použitia dvojitej tarifikácie za používanie elektriny. Zníženie poplatkov počas nočného obdobia vám umožní výrazne znížiť náklady.

   Dvojtarifný merač umožňuje platiť za elektrickú energiu použitú v noci oveľa menej ako cez deň a šetrí majiteľov elektrických kotlov

   Budete musieť kúpiť a nainštalovať dvojstupňový merač. Stojí za zmienku, že dvojokruhové modely zariadení s vykurovacími prvkami dodávajú horúcu vodu do sklopného kohútika s charakteristickým znateľným oneskorením. V dôsledku toho sa časť tepla stratí, čo znižuje efekt úspory elektrickej energie..

   Má zmysel doplniť taký dizajn o externý tepelný akumulátor, ktorý dokáže dlhodobo udržiavať vysokú teplotu ohriatej vody. Takéto zariadenie je celkom účinné pri použití dvojtarifného merača..

   Voda sa v noci ohrieva, udržuje sa v teple a používa sa počas dňa, spotreba energie cez deň sa zníži, rovnako ako účty za použitú elektrinu..

   Náklady na vykurovanie elektrického kotla s vodnou podlahou

   Náklady na elektrickú energiu sú jednou z najvýznamnejších nevýhod elektrických kotlov. Ale aj jednoduché výpočty môžu priniesť výsledky naznačujúce, že spotreba elektrickej energie bude mať za následok oveľa nižšie náklady, než aké musíte zaplatiť za diaľkové vykurovanie. Moderné elektrické kotly sú ekonomické a majú vysokú tepelnú účinnosť..

   Existujú spôsoby, ako znížiť náklady na energiu:

   • Použitie automatizácie – náklady sa po pripojení izbových termostatov znižujú o 15 – 20%. Diaľkový ovládací panel pomáha v prípade potreby rýchlo zmeniť nastavenia bez návštevy kotolne.
   • Odmietnutie dodávky teplej vody – na porovnanie, elektrický kotol na ohrev vody spotrebuje až o 40% menej elektrickej energie ako teplovodný okruh inštalovaný v elektrickom bojleri.

   Spotreba elektrickej energie pre každý elektrický kotol je uvedená v technickej dokumentácii.

   Ako sami pripojiť kotol k podlahovému vykurovaniu

   Ak bol elektrický kotol nainštalovaný podľa všetkých pravidiel, potom pripojenie vlastnými rukami nespôsobí žiadne ťažkosti. Táto operácia sa zvyčajne vykonáva v nasledujúcom poradí:

   1. Nástenný alebo podlahový kotol je inštalovaný podľa pokynov.
   2. Do ohrievača sú dodávané 2 rúry z teplej podlahy.
   3. Rúry sú k kotlu pripojené cez kohútik.

   V modernom kotle už bolo nainštalované obehové čerpadlo, takže po dodaní chladiacej kvapaliny a stlačení systému bude taká schéma fungovať ako obvykle..

   Ako je zariadenie nainštalované?

   1. Nalejte nemrznúcu zmes. To zníži náklady na elektrickú energiu asi o 5-10 percent. Menej často sa namiesto nemrznúcej kvapaliny používa slaná voda (destilovaná)..
   2. Kotol je zapojený do elektrickej siete podľa schémy zapojenia uvedenej v návode, pričom spojenie medzi zariadením by malo byť zobrazené na rozvádzači.
   3. Je nainštalované ďalšie vybavenie: zásobník a prúdový chránič (RCD). Tieto zariadenia chránia pred vyhorením počas silného prepätia..
   4. Pre kotly s vysokým výkonom je potrebné nainštalovať trojfázovú sieť. To by mal vykonať kompetentný profesionálny elektrikár..
   5. Nainštalujte snímače teploty. Prítomnosť týchto zariadení znižuje spotrebu energie o 5-15%. Termostat je potrebný na to, aby kotol nefungoval zbytočne, keď sa miestnosť zahriala na požadovanú teplotu.

   Pri inštalácii elektrických kotlov, ako aj pri inštaláciách tohto typu je potrebné dodržať bezpečnostné požiadavky:

   • káble musia byť izolované s požadovaným prierezom;
   • kábel by mal byť uložený v špeciálnom kanáli;
   • povinná prítomnosť uzemnenia.

   Stojí za zmienku, že inštalácia a pripojenie všetkých zariadení sa musí vykonávať opatrne, nemali by existovať žiadne otvorené časti kábla a holé vodiče. Vzhľad telesa výmenníka tepla je potrebné monitorovať pomocou fázovej vzorky pre chladivo. Samozrejme, je možné, že takáto ochrana je už v konštrukcii kotla, ale je lepšie ju hrať bezpečne.

   Výsledok

   Správnou inštaláciou, starostlivým používaním a inštaláciou dodatočného vybavenia sa životnosť systému podlahového vykurovania predlžuje. Konštrukcia vodou vyhrievaných podláh je vyrobená tak, že na rozdiel od použitia radiátorov je vykurovanie distribuované pohodlne a rovnomerne.

   Použitie elektrického kotlového systému na podlahu s teplou vodou je ekonomické a praktické. Jednotka bude fungovať bez ohľadu na dostupnosť všeobecného vykurovania v dome, čo je medzi sezónami veľmi výhodné.

   Pri výbere elektrického zariadenia je potrebné spoliehať sa na základné kritériá a využiť pomoc kvalifikovaných zamestnancov, v prípade potreby vám pomôžu správne vybrať elektrický kotol s prihliadnutím na výkon a krajinu výrobcu. Zariadenie je možné nainštalovať buď nezávisle, alebo kontaktovaním profesionálov, urobia všetko rýchlo a efektívne.

   Prefabrikované rozdeľovacie systémy

   Elektrický kotol na podlahové vykurovanie: voľba, pripojenie vlastnými rukami k elektrickému kotlu

   Kompletný rozdeľovací systém spolu s uzatváracími ventilmi a regulátormi teploty obsahuje:

   • miešacia jednotka;
   • vypúšťací kohút;
   • výstup vzduchu;
   • čerpadlo na cirkuláciu kvapaliny v potrubiach.

   Ventil s ovládacím termostatom môže ľahko slúžiť ako analóg uzatváracieho ventilu na vstupoch / výstupoch. Hlavnou výhodou týchto zariadení je ich schopnosť zúžiť sa a rozšíriť v závislosti od nastavenej optimálnej teploty a nastavenia intenzity ohriatej kvapaliny..

   Elektrický kotol na podlahové vykurovanie: voľba, pripojenie vlastnými rukami k elektrickému kotlu

   Čerpadlo zmiešavača musí byť inštalované medzi prívodnou svorkou a prívodným potrubím, zatiaľ čo tretí výstup smeruje do spiatočky a je umiestnený pred spätnou svorkou. Výsledné pripojenie umožní čerpadlu odobrať ochladenú kvapalinu zo systému a odoslať ju priamo do zdroja.

   Núdzové možnosti potrubia

   Bez ohľadu na to, ktorú z možností vykurovacieho systému si vyberiete, musí byť v dvojkruhových vykurovacích systémoch implementovaný núdzový okruh, ktorý bude fungovať ako ochrana v prípade rôznych neštandardných situácií, napríklad v prípade náhleho prerušenia dodávky elektriny. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa s týmto problémom vyrovnať..

   Elektrický kotol na podlahové vykurovanie: voľba, pripojenie vlastnými rukami k elektrickému kotlu

   Dodávka vody z vodovodného systému do systému sa používa len zriedka, pretože je neúčinná. Ide o to, že vodovodný systém prestane fungovať, keď je vypnuté napájanie. V akumulátoroch je uložené určité množstvo vody, toto množstvo však jednoducho nebude stačiť na zabránenie prehriatiu zariadenia. Ak sa ako chladivo použije nemrznúca zmes, potom sa do kanalizačného systému jednoducho vypustí asi 150 litrov tejto drahej látky..

   Ak obehové čerpadlo pripojíte k neprerušiteľnému zdroju napájania, môžete ho hrať bezpečne pred výpadkom prúdu v sieti. Toto riešenie má však aj svoje nevýhody. Tento zdroj napájania nemusí fungovať kvôli niektorým neočakávaným situáciám. Kotly s dvojokruhovým systémom navyše vyžadujú neustálu údržbu a preventívnu údržbu. Neustále je potrebné monitorovať stav batérií a vykonávať kontrolu stavu nabíjaním a testovaním.

   Elektrický kotol na podlahové vykurovanie: voľba, pripojenie vlastnými rukami k elektrickému kotlu

   Obvod chráni vykurovací systém pred prehriatím

   Pojem gravitačná cirkulácia znamená špeciálny okruh, ktorý sa vyznačuje malými rozmermi a slúži na odstránenie prebytočnej tepelnej energie vo vykurovacom systéme. Tento obvod je potrebné zapnúť až po vypnutí čerpadla, čo povedie k tomu, že sa nevytopí celá budova, ale časť z nej.

   Jednou z najúčinnejších metód je vytvorenie núdzového obvodu. Je to nepostrádateľná súčasť každého dobrého vykurovacieho systému. Vďaka tomu môže slučka, gravitácia a nútené slučky fungovať v rôznych častiach systému ako obvykle. Keď je však čerpadlo vypnuté, bude fungovať iba gravitačný obvod..

   Diskutovali sme teda o hlavných funkciách a technických vlastnostiach existujúcich schém potrubí pre elektrické kotly. Musíte sa len rozhodnúť a spoliehať sa na svoje technické znalosti, rodinný rozpočet a celkové usporiadanie vykurovacieho systému vo svojom dome. Po zvážení všetkých nuancií a zameraní sa na schému, ktorá je ideálna pre váš domov, by ste mali pokračovať priamo k inštalácii.

   Inštalácia jednotky

   Najprv musíte do interiéru nainštalovať elektrický kotol. Ako sme už povedali, jednotka môže byť umiestnená na podlahe alebo na stenu. V prvom prípade obsahuje sada špeciálny stojan, na ktorom je vyrobené „pristátie“.

   Na zavesenie kotla na stenu je potrebné pripraviť kotvy s hmoždinkami a vrták s vhodným vrtákom. Najprv označte stenu pomocou pásky a značky..

   Otvory musia byť dokonale vodorovne zarovnané. Ďalej vyvŕtame označené miesta, zatlačíme do nich hmoždinky a zaskrutkujeme kotvu. Potom, čo je kotva pevne usadená vo vnútri steny, môžete zavesiť elektrický kotol.

   Upozorňujeme vás na skutočnosť, že inštalácia elektrického kotla musí byť vykonaná dokonale rovnomerne horizontálne aj vertikálne. Akékoľvek nesprávne zarovnanie môže ovplyvniť výkon a životnosť zariadenia.

   Akékoľvek nesprávne zarovnanie môže ovplyvniť výkon a životnosť zariadenia..

   Užívateľské recenzie

   Užívatelia reagujú na fungovanie elektrických kotlov v spojení so systémom podlahového vykurovania iba pozitívne.

   Stanislav. Zelenogradsk: „V kúpeľnom dome som nainštaloval teplú podlahu. Elektrický kotol vám umožňuje udržiavať požadovanú teplotu s minimálnou spotrebou energie “.

   Viktor. Kislovodsk: „Predtým boli nainštalované radiátory, ale v zime bolo vždy veľmi chladno. Nainštaloval som elektrický kotol a do podlahy som nainštaloval potrubie, a tým som problém úplne vyriešil. “.

   Román. Kursk: „V porovnaní s vykurovacou nádržou na tuhé palivo elektrický kotol nevyžaduje komín, preto som ho nainštaloval priamo do vykurovanej miestnosti.“.

   Pozor! Inštalácia teplej podlahy a elektrického kotla je najlepšou možnosťou, keď je potrebné znížiť náklady na vykurovanie bez zníženia účinnosti vykurovania. Takéto zariadenia sú navyše relatívne lacné a inštalácia nezaberie veľa času..

   Ako sa správne pripojiť?

   Na pripojenie podlahy s teplou vodou sa vo väčšine prípadov používa nástenný dvojokruhový plynový kotol. V čase pripojenia vodnej podlahy musí byť inštalovaný vo vnútri. Samotný proces pripojenia zahŕňa niekoľko fáz. Spočiatku je namontovaná samotná podlaha a potom je pripojená k systému.

   Pracovný postup pri pokladaní a spájaní vodnej podlahy je rozdelený na časti:

   • vypočíta sa dĺžka obrysu;
   • je vybraný základ pre položenie podlahy;
   • tepelne izolačný materiál sa šíri;
   • páska tlmiča je pripevnená;
   • je vyrobená výstuž;
   • potrubia sú položené;
   • je nainštalovaný kolektor;
   • obvody sú spojené;
   • vykonáva sa tlakové testovanie;
   • vytvára sa spoločný systém zásobovania vodou;
   • naleje sa poter.

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Dĺžka obrysu

   V prvom rade je potrebné vypočítať dĺžku každého obvodu. Dĺžka jednej slučky spravidla nie je väčšia ako 100 m s priemerom 16 mm. Ak je prekročený, tlak v rôznych vetvách sa bude líšiť v jednom alebo inom smere, čo bude mať za následok poruchu celého systému. Malé miestnosti znamenajú jeden okruh, veľké – niekoľko. Všetky by mali byť vyrobené približne rovnako. Rozdiel medzi nimi musí byť dodržaný do 15 metrov..

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Podklad pre položenie podlahy

   Je potrebné rozhodnúť, na akom základe bude podlaha položená. Môžete si vybrať buď cementový poter, alebo suché podlahy. Bežnejšie sa používa betónová doska. Jeho hrúbka sa pohybuje od 5-7 mm. Na to sa položí vrstva hydroizolácie – film s hrúbkou najmenej 0,1 mm.

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Posilnenie

   Výstužná sieťovina je pripevnená k izolácii a navzájom spojená kusmi drôtu. Odporúča sa tiež vykonať vystuženie položených rúrok na ich spoľahlivú fixáciu..

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Tepelná izolácia

   Je lepšie vziať materiál, ktorý sa na trhu osvedčil. Expandovaný polystyrén je jedným z moderných materiálov používaných na tepelnú izoláciu (35 kg na 1 kubický cm). Je praktický a ľahko sa používa. Pokladanie sa vykonáva s prekrytím na stenách do výšky 10-20 cm. Kĺby sú lepené páskou vo výške 10-20 cm. Na tieto účely je možné použiť aj minerálnu vlnu..

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Vytvorenie spoločného systému zásobovania teplom a vodou a prepojenie obvodov

   Ďalšou fázou je výber schémy pripojenia a samotné pripojenie obvodov. Najprv musíte nainštalovať rozdeľovač – distribučný vykurovací systém. Kolektor sa skladá z dvoch potrubí (prívod a spiatočka). Každý z nich má bočné otvory – výstup (na prívode) a vstup (na spiatočke). Tieto výstupy sú pripojené k ventilu na pripojenie podlahy s teplou vodou a k radiátorom (batériám).

   Implementácia pripojenia k jednému zdroju vykurovania sa môže zdať náročná. V skutočnosti je všetko jednoduché. Oba konce obvodu sú spojené s dvoma stranami rozdeľovača. Jedna strana je pripevnená k výstupu, druhá k vstupu (spiatočka). Vytvorí sa uzavretá slučka. Pobočky sú teda prepojené vo všetkých miestnostiach. Spojovacie prvky sú umiestnené na koncoch kolektorov. Na jednej strane je kohútik na vypúšťanie vody, na druhej strane na odvzdušnenie.

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Kolektory sú upevnené vo forme odpaliska alebo odpaliska TTT. Ich počet sa vypočíta vzhľadom na počet vetiev nosiča tepla.

   Súprava na pripojenie obsahuje nasledujúce komponenty:

   • kruhové čerpadlo;
   • zmiešavací ventil- dvoj alebo trojcestný;
   • uzatváracie ventily;
   • odtokové a vzduchové kohútiky;
   • armatúry na pripojenie.

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Po položení rúrok sú spojené s rozdeľovacím potrubím. Jeden koniec slučky sa pripája k vstupu teplej vody a druhý k výstupu. Obrysy sú upevnené kovaním alebo špeciálnymi maticami. Inštalácia je možná pomocou zmiešavacieho ventilu alebo kruhového čerpadla. Čerpadlo je inštalované na vratnom potrubí, nie na prívodnom potrubí. Ak je čerpadlo nainštalované na prívodnom potrubí, odoberie ďalší objem vody z vykurovacieho systému, čo naopak spôsobí pokles tepla v radiátoroch..

   Po dokončení pripojenia naplňte systém vodou, odstráňte vzduch pomocou špeciálnych kohútikov na rozdeľovacích potrubiach a skontrolujte tesnosť. Ak nie sú zistené žiadne netesnosti, zapne sa testovací kotol, aby sa ubezpečil, že systém funguje správne a teplo je dodávané do všetkých obvodov. Tým je dokončená inštalácia podlahy s teplou vodou a jej pripojenie k plynovému kotlu..

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Inštalácia rozdeľovača a meradiel

   Rozvodné potrubie je rozvodný systém pre vykurovanie. Skladá sa z 2 potrubí – dodávka a vrátenie. Po stranách každého z nich sú otvory s východom a vchodom. Slúžia ako spojovacie prvky ventilu s radiátormi.

   Pripojenie sa vykoná prepojením oboch koncov obvodu s dvoma stranami samotného kolektorového systému. Jeden musí byť pripevnený k zásuvke a druhý k vstupu.

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   V dôsledku toho sa vytvorí uzavretá slučka a vetvy vo všetkých miestnostiach sú spojené. Na konci kolektora sú spojovacie prvky. Na rôznych stranách sú tiež kohútiky na vypúšťanie vody a výstupu vzduchu..

   Zberač je upevnený vo forme odpalísk, ktorých počet závisí od počtu vetiev chladiacej kvapaliny.

   Súprava na pripojenie:

   • obehové čerpadlo;
   • miešacie kohútiky;
   • uzatváracie ventily;
   • vodovodný kohútik na odvádzanie vody a vetranie;
   • spojovacie tvarovky.

   Po položení rúrok ich začnú spájať s kolektorovým systémom. Jeden koniec na slučke musí byť pripojený k vstupu pre teplú vodu, druhý k výstupu. Všetko je zaistené maticami a kovaním. V prípade potreby je možné inštaláciu vykonať pomocou obehového čerpadla alebo zmiešavacieho ventilu.

   V tomto prípade nie je čerpací systém inštalovaný na prívodnom potrubí, ale na spätnom potrubí. Pri inštalácii na spätné potrubie sa z vykurovacieho systému spotrebuje viac vody, a preto sa teplo v batériách zníži.

   Posledná etapa spočíva v naplnení systému vodou, odstránení vzduchu špeciálnymi kohútikmi inštalovanými na rozdeľovači a kontrole tesnosti. Ak sa nenájde, testujeme kotol, aby sme sa presvedčili, že celý systém funguje správne a teplo je rovnomerne dodávané do všetkých obvodov..

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Pomocou kolektorov systém reaguje na najmenšie teplotné výkyvy na ulici. Teplé podlahy, na rozdiel od systému batérií a radiátorov, vám umožnia rovnomerne zahriať celú plochu.

   V tomto prípade je dôležitým bodom úloha udržať stabilnú teplotu vykurovania a jej presnú reguláciu. Zvýšenie alebo zníženie o 1-3 stupne môže v interiéri vytvárať chlad aj teplo. Ako bude systém regulovať procesy, závisí od modelu vykurovacích kotlov.

   Výpočty a správne rozloženie potrubia

   Pokiaľ ide o priemer rúrok, najrozšírenejšie sú 2-centimetrové verzie. Maximálna vzdialenosť medzi závitmi je 30 cm, minimálna je 10. Súčasne sa odporúča dodržať rovnaký interval medzi potrubím a stenami – 20 cm. V blízkosti stien s oknami je vzdialenosť medzi radmi zmenšený. Pokladanie začína zo strany krátkej steny, a na to sa odoberie asi 15 rúrok, aby sa vytvorila rovná základňa potrubia. Vzdialenosť od kolektora k závitom potrubia by nemala byť menšia ako 40 cm.Každý okruh vykurovacieho systému v miestnostiach by mal mať dĺžku 40 m, najlepšie však nie viac ako 100. Vo veľkých miestnostiach by ste nemali investujte do tohto ukazovateľa, ale jednoducho vytvorte 2 alebo viac obvodov, v ideálnom prípade rovnakej dĺžky. Stále je dovolené prekročiť hranicu 100 m: 120 m sa považuje za maximum pre 18 mm rúrky XLPE, 125 m – pre plastové rúrky s priemerom 2 cm.

   Ako vyrobiť tepelný akumulátor vlastnými rukami

   Svojpomocný akumulátor tepla pre kotol na tuhé palivá je energeticky efektívny a nekomplikovaný dizajn, ktorý predstavuje kontajner, v strede ktorého je chladiaca kvapalina, ktorá prijíma a ukladá energiu. Po dokončení prevádzkového cyklu kotla sa miestnosť ohreje absorbovaním predtým zhromaždenej energie. Vďaka tomu akumulátor tepla výrazne zvyšuje svoju účinnosť a výrazne šetrí zdroje..

   Kúrenie z kotla na tuhé palivo (inštalovaného ručne) tepelným akumulátorom pozostáva z mnohých špirálových rúrok, ktoré sú umiestnené po celom obvode nádrže. Toto usporiadanie je spôsobené najrýchlejším možným využitím tepla. Každý zo špirálových obvodov umiestnených v kontajneri je zodpovedný za jednu akciu. Napríklad prvý prijíma generovanú tepelnú energiu, druhý ohrieva priestor miestnosti (budovy), tretí ohrieva vodu na domáce účely..

   Výhody použitia zariadenia na uchovávanie tepla:

   1. Akumulácia a koncentrácia tepelnej energie.
   2. Možnosť kombinácie dvoch alebo viacerých zdrojov tepla.
   3. Zvýšenie produktivity.
   4. Možnosť ohrevu vody.
   5. Ovládanie teploty.

   Ručne inštalovaný kotol na tuhé palivá s vodným okruhom vám umožní ušetriť peniaze, ak je vybavený tepelným akumulátorom.

   Na vlastnú výrobu tepelného akumulátora pre kotol budete potrebovať veľkú kapacitu. Je takmer nemožné to urobiť vlastnými rukami. Ideálnou možnosťou je nádrž z nehrdzavejúcej ocele alebo akýkoľvek kontajner s vekom. Hrúbka použitej ocele je 4-9 mm. Preferovaný tvar je valec alebo guľa, v krajnom prípade – kocka.

   Vhodnou možnosťou je sud. V prípade letnej chaty alebo vidieckej vily začína minimálny objem suda pre kotol na tuhé palivá od 1 tony. Na veľkých kontajneroch sú pred ich použitím navarené výstuhy, ktoré to výrazne posilnia.

   Keď získajú potrebnú kapacitu, premýšľajú o svojom umiestnení, pretože v budúcnosti bude oveľa ťažší. Ďalej budú potrebné schémy a výkresy..

   Zvážte krok za krokom výrobu tepelného akumulátora pre kotol na tuhé palivá. Poradie jeho výroby:

   1. Príruba je zváraná na veľkosť krytu. V budúcnosti sa bude používať na skrutkové spoje. Na utesnenie krytu sú nainštalované výstužné rebrá.
   2. Vnútorný povrch je ošetrený kyselinou fosforečnou (roztok), natretý 4 až 6 krát a pokrytý dvoma až tromi vrstvami vysokoteplotnej farby.
   3. Zváracie práce prebiehajú. Cievky sú zvarené vo vnútri hlavne.
   4. Pokiaľ je to možné, práškové lakovanie sa vykonáva spolu s cievkou. Umožňuje vám získať vysokokvalitný povlak, ktorý zvyšuje antikorózne vlastnosti..
   5. Hlavná nádrž a cievka sú skontrolované na tesnosť.
   6. Vykonáva sa brúsenie a lakovanie vonkajšej strany hlavne. Preferovaná farba – strieborná.
   7. Izolované vrstvou hliníkovej fólie a hrubou guľou min. vata.

   Vzhľadom na to, že sa akumulátor tepla pre kotol na tuhé palivá neustále zahrieva, je potrebné dodržiavať pravidlá požiarnej bezpečnosti

   Čo sa rýchlo a ľahko zapáli, je odtlačené v bezpečnej vzdialenosti.

   Uzavretý systém bude mať pomerne vysoký tlak chladiacej kvapaliny, preto by sa mala venovať osobitná pozornosť zvarom, spojom a spojom. Na veko je tiež potrebné nainštalovať tepelne odolné gumové tesnenia, ktoré vydržia prevádzkovú teplotu chladiacej kvapaliny..

   V prípade použitia vykurovacích telies na dodatočné vykurovanie je potrebné dodržať pravidlá elektrickej bezpečnosti: nádrž musí mať „uzemnenie“, to znamená uzemnenie a kontakty sú izolované .. Ich použitie je výhodné, keď:

   Ich použitie je výhodné, ak:

   1. Potreba dodávky teplej vody pre veľké zariadenia (verejné kúpele, nemocnice, škôlky, školy).
   2. Použitie palivových materiálov.
   3. Použitie tepelných kompresorov (robí ich prácu vyváženejšou).

   Ako vidíte, inštalácia kotla na tuhé palivá vlastnými rukami je pomerne jednoduchá a primitívna vec, ale zároveň má množstvo funkcií. Prvok je inštalovaný tak v byte, ako aj v súkromnom dome. Náklady na inštaláciu sú minimálne, úspory maximálne. Sortiment je pestrý, každý si nájde to, čo mu vyhovuje. Malo by sa tiež poznamenať, že pre garáž môžete vyrobiť kotol na tuhé palivá vlastnými rukami. Ak si nie ste istí svojou vlastnou silou, zavolajte pána, urobí všetku potrebnú prácu vysoko kvalitne a včas.

   Pravidlá návrhu a montáže

   Rozhodnutie zvoliť si presne vodnú podlahu, a nie elektrický analóg vyžadujúci starostlivú inštaláciu, je optimálne pre vykurovacie systémy na plynových kotloch.

   Takéto schémy sú uznávané ako najmenej energeticky náročné, najefektívnejšie a finančne nenáročné na prevádzku. Prijateľné sú aj možnosti s kotlami na tuhé palivá.

   Bezchybná prevádzka systému je možná iba za dvoch podmienok: profesionálne vykonané konštrukčné výpočty a kompetentne vykonaná inštalácia.

   Prvými krokmi k inštalácii podlahy ohrievanej vodou vo vidieckom dome alebo v súkromnom dome sú preto analýza štruktúry, výber materiálov a návrh..

   Vlastnosti, ktoré by projekt mal mať

   • Trvanlivosť a spoľahlivosť.
   • Rovnomerné vykurovanie miestnosti.
   • Vodeodolný.
   • Žiadne ďalšie zariadenia na vykurovanie miestnosti.
   • Estetický vzhľad.
   • Dlhá životnosť.

   Výber potrubia pre podlahu

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Rúra TIM PEX na obrys podlahy, zosieťovaná s PE

   Na systém podlahového vykurovania (priamo na vykurovanie) sa používajú tri druhy materiálov, presnejšie potrubia:

   • Meď.
   • Zosieťovaný polyetylén (PE).
   • Vystužený plast.

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Metalloplast (rovnaký zosieťovaný polyetylén).

   Hneď však poviem, že meď je veľmi drahá, takže o týchto kontúrach nebudeme ani diskutovať, zostáva iba zosieťovaný PE a kovoplast. Aj keď sú v skutočnosti PE aj metalloplast vyrobené z rovnakého polyetylénu pancierovaného hliníkovou fóliou alebo EVOH, iba my sme zvyknutí ich farebne rozlišovať a inak nazývať.

   Na základe dlhoročných skúseností s inštaláciou vykurovacích a vykurovacích systémov rôznych typov môžem povedať, že je najlepšie kupovať rúry, ktoré sa zvyknú nazývať kovoplastové rúry. Obvykle sú biele, zatiaľ čo zosieťovaný PE je ružový, červený alebo šedo-modrý. Pancierová vrstva v prvom prípade je vyrobená z hliníkovej fólie (má vynikajúcu tepelnú vodivosť) a v druhom prípade je to vrstva EVOH (účinný materiál novej generácie).

   Prečo som teda začal uprednostňovať kov-plast? Všetko je veľmi jednoduché a existujú pre to dobré dôvody:

   1. Rúry XLPE majú rovnakú tepelnú vodivosť ako kov-plast, ale zároveň sú oveľa drahšie;
   2. vďaka hliníkovému pancieru je možné betónový poter naliať na kov-plast bez toho, aby sa rúrky plnili vodou, zatiaľ čo PE sa pri tomto tlaku môže zdeformovať (sploštiť).

   Odporúčanie. Pri nákupe polystyrénových rúrok musíte vybrať bezšvíkové potrubie – je spoľahlivejšie. Ak predajca nemôže poskytnúť certifikát k produktu, skontrolujte ho sami. Za týmto účelom odrežte kus dlhý 7 až 10 mm od zálivu a pokúste sa ho rozobrať vo vrstvách. Ak sa vám to podarilo bez problémov, potom je výrobok nekvalitný..

   Nuansy zariadenia na podlahové vykurovanie

   Konštrukcia konštrukcie vodnej podlahy je zložitá a jednoduchá zároveň. Má viaczložkové zloženie, takže hlavnou vecou je dodržať poradie pokládky všetkých vrstiev..

   Schéma „mokrého“ typu je uznávaná ako univerzálna, v ktorej sú obrysy vodnej podlahy položené na tepelnoizolačnú vrstvu a zhora sa nalejú cementovým poterom.

   Každý kus „koláča“ má špecifickú funkciu. Základom konštrukcie je pôda alebo betónová doska. Na to sa položí tenký film (ale nie menší ako 0,1 mm) – obyčajný polyetylén alebo drahší analóg.

   Potom podlahu pokryte tepelne izolačným materiálom. Jednou z najlepších možností je extrudovaná polystyrénová pena – odolná, relatívne lacná a s nízkou tepelnou vodivosťou.

   Minimálne požiadavky:

   • hustota – od 40 kg / m³;
   • hrúbka – od 300 mm.

   Hlavnou vrstvou je cementová výplň, vo vnútri ktorej budú umiestnené potrubia s chladiacim médiom. Do roztoku sú pridané zmäkčovadlá, aby bol mobilnejší a vhodnejší na úpravu účesu..

   Z dôvodu pevnosti je poter vystužený výstužnou sieťou s bunkou 50 x 50 mm alebo väčšou 100 x 100 mm a hrúbkou tyče 3 až 5 mm..

   Konečná vrstva je tepelne odolná podlahová krytina. Najlepším materiálom sú keramické dlaždice, ktoré dobre vedú teplo. Pri nákupe linolea alebo laminátu by ste si mali vybrať výrobky so špeciálnym štítkom „teplá podlaha“ (+)

   Voľba dokončovacieho náteru určí tepelný režim, ktorý je možné nastaviť automaticky alebo manuálne pomocou miešacích jednotiek – kolektorov.

   Aké zásady stylingu by ste mali dodržiavať?

   Najprv musíte vykonať výpočty. Toto je samostatná a komplexná téma, avšak na nezávislé rýchle výpočty môžete použiť online kalkulačku, ktorá v potrebných stĺpcoch zaznamenala jednotlivé parametre..

   Ak sa stavebná spoločnosť zaoberá podlahovým vykurovaním, potom jej špecialisti vykonávajú aj operácie vyrovnania..

   Štandardné overené hodnoty sa berú ako základ výpočtu, ktorý je potrebné dodržať bez ohľadu na spôsob inštalácie a špecifické podmienky inštalácie..

   Na inštaláciu sa spravidla používajú rúry PEX, ktoré nemožno položiť bližšie ako 10-15 cm od seba, pretože existuje veľké riziko záhybov. Ak je tepelné zaťaženie podlahy malé, napríklad veľa ľudí rád relaxuje v chladných spálňach, je povolený krok rozloženia až 60 cm.

   Niekoľko ďalších užitočných rád:

   • jeden okruh nie je distribuovaný do dvoch miestností;
   • pre miestnosť 35-40 m² nestačí 1 okruh, najmenej 2;
   • jedna strana obrysu – nie viac ako 8 m;
   • tlmičová páska kompenzuje deformáciu počas tepelnej rozťažnosti.

   Existujú výnimky. Ak je napríklad toaleta a kúpeľňa malá a nachádzajú sa v susedstve, stačí na ich zahriatie jeden vodný okruh..

   Metódy inštalácie vodných okruhov

   Najúčinnejšie typy inštalácie potrubí – „slimák“ a „had“ sú už dlho vynájdené, takže nebudete musieť experimentovať s obvodovým zariadením.

   Existuje mnoho odrôd dvoch populárnych metód, výber závisí od konfigurácie miestnosti, dĺžky obvodu a teplotného režimu. Niekedy sú kombinované schémy optimálne

   „Had“ je najľahšia možnosť implementácie. Jeho nevýhodou je veľký rozdiel v teplotách chladiacej kvapaliny na vstupe / výstupe. Je potrebné mať na pamäti, že druhá polovica okruhu bude vydávať menej tepla..

   „Slimák“ rovnomerne rozdeľuje teplo po miestnosti, ale jeho vykonanie je náročnejšie. Ak majitelia nechcú rozdeliť miestnosť na teplé a chladné zóny, potom je lepšie použiť túto konkrétnu metódu..

   Na záchranu potrubí a zvýšenie energetickej účinnosti sa často používa kombinácia dvoch možností: v strede je položený „slimák“, pozdĺž stien „had“. Ak správne umiestnite pánty a vypočítate krok kladenia, potom bude teplota podlahy pre obyvateľov čo najpohodlnejšia..

   Spotreba tepla na vetranie

   Ak chcete zistiť, koľko tepla súkromný dom stráca ako celok, musíte sčítať straty všetkých jeho miestností. Ale to nie je všetko, pretože je potrebné počítať s ohrevom vetracieho vzduchu, ktorý zabezpečuje aj vykurovací systém. Aby sme sa nedostali do džungle zložitých výpočtov, navrhuje sa zistiť túto spotrebu tepla pomocou jednoduchého vzorca:

   Qair = cm (tв – tн), kde:

   • Qair – požadované množstvo tepla na vetranie, W;
   • m je hmotnostné množstvo vzduchu definované ako vnútorný objem budovy vynásobený hustotou zmesi vzduchu, kg;
   • (tв – tн) – ako v predchádzajúcom vzorci;
   • с – tepelná kapacita vzduchových hmôt, rovná sa 0,28 W / (kg ºС).

   Na určenie potreby tepla v celej budove zostáva sčítať hodnotu QTP pre dom ako celok s hodnotou Qair. Výkon kotla sa berie s rezervou pre optimálny prevádzkový režim, to znamená s koeficientom 1,3. Tu je potrebné vziať do úvahy dôležitý bod: ak plánujete používať generátor tepla nielen na vykurovanie, ale aj na ohrev vody na dodávku teplej vody, je potrebné zvýšiť výkonovú rezervu. Kotol musí efektívne fungovať v 2 smeroch naraz, a preto musí byť bezpečnostný faktor braný najmenej 1,5.

   Schéma zapojenia vodného podlahového vykurovania v závislosti od konfigurácie existujúceho vykurovania

    jednorúrková schéma. K prepojeniu dodávky okruhu s cirkulujúcim tepelným nosičom dochádza po obehovom čerpadle a spätnom vedení – po. Systém sa nastavuje pomocou nainštalovaného rozdeľovača alebo guľového ventilu;

    dvojrúrková schéma. Po položení vodného podlahového vykurovania sa pripojí k prívodnému a vratnému potrubiu existujúceho vykurovania. Práca je riadená dvoma guľovými ventilmi;

    schéma zapojenia bez obehového čerpadla. Inštalácia tohto systému je možná, ale neexistuje žiadna záruka jeho normálnej prevádzky a účinnosti. Vzhľadom na zložitosť inštalácie je oveľa jednoduchšie použiť prvú alebo druhú možnosť. Na prevádzku teplej podlahy je zdroj pripojený na začiatku miestnosti a návrat je na konci

    Pri inštalácii potrubí je tiež dôležité zabezpečiť požadovanú úroveň sklonu..

   Zariadenie podlahového vykurovania bez poteru

   Použitie dreveného modulárneho systému alebo rohoží vybavených bosami nie je ťažké vyrobiť podlahové vykurovanie. Rozdiel od predchádzajúcej technológie je absencia cementového poteru a položenie vrchného náteru priamo na izoláciu alebo dosky.

   Existuje jednoduchší a lacnejší spôsob umiestnenia vodných slučiek s výškovým rozdielom 5 cm:

   1. Na hydroizoláciu položte 50 mm extrudované dosky z penového polystyrénu so zámkami bočných škár.
   2. Na izoláciu označte trasy rúrok a vyrežte im drážky tepelným nožom alebo ostrým nástrojom.
   3. Namontujte kovové drážky do drážok a položte potrubie.
   4. Nainštalujte laminát alebo inú tenkú podlahu.

   Ostatné práce na testovaní a pripojení teplej podlahy k elektrickej sieti existujúceho vykurovania sa vykonávajú podľa technológie popísanej v predchádzajúcej časti..

   Priame pripojenie na dvojrúrkovú radiátorovú sieť

   Vloženie okruhu podlahového vykurovania do dvojrúrkovej radiátorovej siete je možné použiť iba vtedy, ak je splnených niekoľko podmienok:

   • veľkosť vyhrievanej plochy nepresahuje 100 m2;
   • dodávku tepla zabezpečuje plynový kotol, ktorý udržuje teplotu na 40-50 ° C;
   • vysoký výkon kruhového čerpadla v kotolni.

   Pri použití tejto schémy sú namontované prvky pripojené k dvom potrubiam naraz: napájanie a návrat.

   Táto metóda je prijateľná, ale má vážne nevýhody:

   • väčšina vody sa bude pohybovať po ceste najmenšieho odporu a namiesto naplnenia vykurovacieho okruhu jednoducho vstúpi do hlavného vedenia;
   • v chladnom období, pri silnejšom zahrievaní kotlov vo vykurovanej miestnosti, sa stáva dusno;
   • v miestnostiach, kde je podlaha dlažba, je vytvorený efekt parnej miestnosti (v kúpeľni a na toaletách sa navyše nevyžaduje konštantné vykurovanie).

   Plánujte priame pripojenie na dvojrúrkový vykurovací systém s radiátormi

   Ak sa pokúsite prerušiť obvod na zlom v spätnom potrubí, potom sa zníži hydraulický tlak celej vetvy a zníži sa aj prietok chladiacej kvapaliny. Teplá podlaha a radiátor budú nefunkčné..

   Dôležité prísady

   Štandardná schéma zapojenia podlahy s teplou vodou obsahuje:

   • Rúry – výhodnejšie z polymérov.
   • Miešacia jednotka pre podlahové vykurovanie, ktorá pracuje na normalizácii teploty kvapaliny na optimálne hodnoty rádovo 50 ° C.
   • Rozdeľovače určené na distribúciu kvapaliny po obvodoch.
   • Riadiace zariadenia.

   Nastavenie prívodu horúcej a chladenej kvapaliny do vstupného potrubia sa vykonáva pomocou klapky. Keď snímač odčíta pod optimálnou teplotou, objem horúcej chladiacej kvapaliny je väčší ako chladenej. V opačnej situácii bude prevládať studená kvapalina..

   Oddelené pripojenie od kotla

   Ak potrebujete ohriať podlahu vo viacerých miestnostiach naraz, potom možnosť pripojenia k existujúcemu radiátorovému vykurovaniu okamžite zmizne. Bude potrebné nainštalovať hrebeň rozdeľovača a ďalšie potrubia tak, aby každá miestnosť mala svoju vlastnú dodávku a návrat.

   Ak je všetko, čo potrebujete, už k dispozícii, potom spôsoby pripojenia môžu byť nasledujúce:

   Inštalácia tepelných hlavíc, ktoré hodnotia stupeň zahrievania spiatočky, na hrebeň (povolené, ak celková dĺžka obvodov nie je väčšia ako 50 m).

   Význam prvej metódy je jednoduchý – je to jednoducho implementácia variantu s použitím regulačných termostatických hlavíc vo vzťahu k viacerým pripojeným potrubiam naraz. Prítomnosť niekoľkých RTL vám umožňuje ovládať podlahové vykurovanie v každej miestnosti zvlášť. Prietok chladiacej kvapaliny je zabezpečený čerpadlom, ktoré je umiestnené v nástennom plynovom kotle alebo v peci.

   Inštalácia zmiešavacej jednotky (dizajn je doplnený dvojcestným ventilom a rozdeľovačom).

   Ventil je inštalovaný na prívodnom potrubí. Jeho činnosť je riadená tepelnou hlavou vybavenou diaľkovým snímačom teploty, ktorý je umiestnený vo vnútri kolektorového potrubia alebo upevnený na jeho vonkajšom povrchu. Keď teplota vody stúpne, ventil sa zatvorí. Je tiež dovolené nainštalovať dodatočnú čerpaciu štruktúru, ktorá bude čerpať kvapalinu pozdĺž všetkých závitov teplej podlahy.

   Miešacia jednotka s trojcestným termostatickým ventilom. Princíp fungovania takýchto štruktúr už bol uvedený vyššie. Táto možnosť je lepším riešením. Je viac konštruovaný pre značný prietok chladiacej kvapaliny bez preťaženia..

   Napriek prítomnosti nesporných výhod nie je druhá a tretia možnosť vhodná pre každého, pretože vyžadujú značný čas (na inštalačné práce) a finančné (na nákup potrebného vybavenia) náklady.

   Zjednodušená schéma pripojenia teplej podlahy k kotlu

   Myslím, že všetko v tomto diagrame je ľahko rozpoznateľné. Ak narazíte na niečo neznáme, môžete sa s tým zoznámiť v sekcii o zariadení pre podlahy ohrievané vodou..

   K – podlahový kotol; TK – trojcestný ventil; H – obehové čerpadlo; KP a KO – zberače dodávok a vratiek; TP – teplá podlaha; B – expanzná nádrž; T – izbový termostat; TR – tepelné relé (servopohon)

   Čerpadlo je umiestnené pred prívodným potrubím; pred čerpadlom – trojcestný ventil. Trojcestný ventil a obehové čerpadlo spolu tvoria zmiešavaciu jednotku, ktorú si môžete urobiť sami alebo ju môžete pripraviť o hotovú zostavu, ktorá sa tiež pripojí k rozdeľovaču.

   Obvod trojcestného ventilu

   Pripojenie k vykurovaciemu systému v súkromnom dome s teplou podlahou sa často vykonáva pomocou trojcestného ventilu. Na vybudovanie takejto štruktúry potrebujete:

   • vykurovacie radiátory s úrovňou zahrievania vykurovacieho činidla až 70 – 80 stupňov;
   • okruhy podlahového vykurovania, s vodou ohriatou na 40 C.

   Hlavnou úlohou je, ako ochladiť vodu prichádzajúcu z chladiča na požadovaný stupeň. Tento problém je možné vyriešiť použitím trojcestného termostatického piestu. Je inštalovaný na prívodnom potrubí a potom je namontované obehové čerpadlo. Pri tom sa horúca voda mieša s chladenou vodou, ktorá pochádza zo spätného potrubia podlahového vykurovania, až kým sa nedosiahne požadovaná teplota..

   Takáto kombinovaná konštrukcia vykurovania má však jednu nevýhodu – nemožnosť nastavenia prietoku príjmu nosiča odpadového tepla. To povedie k prerušovanému dodávaniu príliš teplej alebo studenej vody do okruhu. Táto nevýhoda ovplyvňuje účinnosť podlahy..

   Rozdiely je možné čiastočne vyrovnať betónovým poterom. Je však ťažké vypočítať optimálnu hrúbku betónovej vrstvy..

   Nie je možné nehovoriť o výhodách tejto metódy:

   • jednoduchosť inštalácie;
   • prijateľné náklady na zariadenie.

   Video

   Táto možnosť je odôvodnená, ak je veľkosť súkromného domu malá. Použitie trojcestného ventilu vám navyše umožňuje zostaviť túto štruktúru vlastnými rukami..

   Pripojenie kotla a podlahového vykurovania pomocou zmiešavacieho ventilu

   Miešacie čerpadlo je možné nahradiť trojcestným mixérom, ktorý plní rovnakú funkciu, iba bez čerpadla (používa sa v prípade dobrej cirkulácie, ktorá nevyžaduje ďalšie čerpadlo). Inštalácia trojcestného mixéra sa vykonáva na rovnakom mieste ako miešacia jednotka čerpadla, t.j. na výstupe spätného potrubia.

   Kolektory sú na jednej strane pripojené k rúrkam z vykurovacieho zariadenia a na druhej strane na každom kolektore musí byť nainštalovaný rozdeľovač. Z hornej strany rozdeľovača je pripojený odvzdušňovací otvor. Na spodnej strane rozdeľovača je nainštalovaný vypúšťací ventil.

   Kompletný rozdeľovací systém

   Kompletný rozdeľovací systém obsahuje: uzatváracie ventily, trojcestný mixér, odvzdušňovač, vypúšťací kohút, obehové čerpadlo.

   Kompletný systém kolektorov obsahuje okrem uzatváracích ventilov na potrubiach aj trojcestný mixér (alebo čerpadlo a zmiešavaciu jednotku), odvzdušňovací ventil, vypúšťací ventil, kruhové čerpadlo na uľahčenie cirkulácie chladiacej kvapaliny v potrubia.

   Vstupné a výstupné uzatváracie ventily je možné nahradiť termostatickými regulačnými ventilmi. Sú vybavené parafínovou žiarovkou, pomocou ktorej sa nastavuje priechodnosť ventilu..

   Čerpadlová zmiešavacia jednotka je potrebná na miešanie chladenej chladiacej kvapaliny zo spätného toku do prívodu, čím sa znižuje teplota príliš horúcej kvapaliny. Ľudia, ktorí žijú v oblastiach s chladným podnebím, potrebujú mixér, pretože zariadenie bude pracovať v silnom režime vykurovania a teplota chladiacej kvapaliny vyhrievanej vodnej vrstvy by nemala byť vyššia ako 55 stupňov.

   Miešacie čerpadlo je inštalované medzi prívodným potrubím a prívodným potrubím. Tretí výstup čerpadla smeruje do spätného toku pred prívodným potrubím. Čerpadlo teda odoberie chladiacu kvapalinu s minimálnou teplotou a pridá ju do prietoku.

   Vlastnosti pripojenia konštrukcie k zdroju tepla

   V podlahovom okruhu je priemerná teplota chladiacej kvapaliny najčastejšie 35-40 stupňov. Schémy zapojenia vodou vyhrievaných podláh v súkromnom dome fungujú pomocou núteného miešania prúdov. Časť chladiacej kvapaliny zo spätného toku ide do napájacieho okruhu.

   Plynové kotly sú vybavené špeciálnou automatizáciou. Jednotky na tuhé palivá vyžadujú zložitejšie zariadenie. Sú vybavené obehovými čerpadlami a špeciálnou vyrovnávacou nádržou. V tomto prípade sa používa komplexnejšia kontrola spaľovania..

   Elektrické kotly sú považované za najlepšiu možnosť pre systém podlahového vykurovania. Špeciálna automatizácia vám umožňuje udržiavať požadovanú teplotu bez straty tepelného výkonu.

   Prípravné činnosti

   Pred inštaláciou podlahy s teplou vodou pripravte nástroje, materiál, priestory, vykonajte určité výpočty a zostavte schematický plán systému..

   Požiadavky na priestory

   Plynové kotly sú výbušné zariadenia, takže budete musieť dodržiavať základné normy pre miestnosť, ktoré zaisťujú bezpečnú prevádzku:

   • minimálna výška stropu je 2,5 m;
   • kotol nesmie byť inštalovaný tak, aby sa dotýkal ostatných kusov nábytku – dodržujte vzdialenosť 50 – 70 cm zo všetkých strán;
   • steny v miestnosti s plynovým kotlom musia byť protipožiarne (povrchovú úpravu vykonať nehorľavými materiálmi);
   • musí byť nainštalovaný ventilačný systém;
   • minimálna plocha miestnosti sú 4 m². m;
   • v miestnosti je nainštalovaná zemná slučka;
   • v závislosti od výkonu kotla je zvolený prierez komína;
   • dvere do miestnosti by mali byť široké 80-100 cm;
   • miestnosť musí mať prístup k centrálnemu plynovodu a zdroju vody;
   • je potrebná prítomnosť potrubia so studenou vodou.

   Ak je centrálny prívod vody, nie je potrebné používať čerpadlo. To výrazne šetrí rodinný rozpočet. Na pripojenie systému vodnej podlahy je potrebná rozdeľovacia jednotka.

   Výpočty a tvorba projektu

   Dizajn je dôležitým krokom. Najprv sa vytvorí schéma domu s miestnosťami, v ktorých budú umiestnené potrubia (v priebehu času ľudia zabúdajú na presné umiestnenie systému a plán vám to umožní vidieť). Nezabudnite premýšľať o tom, kde bude nábytok inštalovaný, pretože na týchto miestach nie sú položené potrubia.

   Existujú ďalšie nuansy, ktoré je potrebné dodržiavať:

   • jeden okruh by nemal presiahnuť dĺžku 100 m, pretože účinnosť vykurovania klesá;
   • dĺžka všetkých obrysov by mala byť približne rovnaká (je povolená odchýlka 10-15 m);
   • ustúpte od stien o 28-35 cm;
   • vzdialenosť medzi rúrkami – 10-20 cm (za ťažkých klimatických podmienok by mal existovať minimálny indikátor).

   Jedným z najdôležitejších bodov sú všetky výpočty. Je ťažké zvládnuť takúto úlohu sami, preto je lepšie zveriť tento postup odborníkom..

   Počet rúrok môžete vypočítať nasledovne: L = S / N * 1,1, kde L je dĺžka rúrok, S je plocha miestnosti, N je dĺžka kroku, 1,1 – 10% okraja na otáčanie rúrok.

   Napríklad:

   1. S = 50 štvorcových m.
   2. N = 0,2 m.
   3. 50 / 0,2 * 1,1 = 275 m.

   Na tomto obrázku nezabudnite pripočítať vzdialenosť ku kolektoru vynásobenú 2, pretože prechádzajú 2 potrubia (k zbernému a vratnému kolektoru). Nezabudnite vziať do úvahy tepelné straty, šírku steny, použitý podlahový materiál atď..

   Príklad rozloženia vodnej podlahy:

   Schéma podlahy

   Je dôležité premyslieť si spôsob usporiadania rúrok. Používajú sa hlavne 3 metódy:

   1. Had je systém podobný slučke, ktorý pokrýva celú oblasť. Pánty prebiehajú od steny k stene, ale horúca voda tečie iba po jednej strane.
   2. Dvojitý had sa líši od obvyklého v tom, že horúce potrubia sú umiestnené v celej miestnosti..
   3. Slimák alebo špirála je najlepšou voľbou pre súkromný dom, pretože celá oblasť je vyhrievaná.

   Špirála

   Nástroje a materiály

   Prvá vec, ktorú si musíte vybrať, je potrubie. Sú vyrobené z rôznych materiálov a líšia sa priemerom. Čo sa používa:

   • Medené rúry sú považované za najlepšie, pretože sú trvanlivé, spoľahlivé a majú vysoký stupeň prenosu tepla. Zároveň sú náklady najvyššie.

   Medené rúrky

   • Kov-plast je moderný materiál, ktorý si zaslúžil zaslúžené miesto v popredí popularity. Cena je nižšia ako meď, kvalita je takmer rovnaká (vydržia o niekoľko rokov menej).

   Vystužené plastové rúrky

   • PEX je vyrobený z polyetylénu a je rozpočtovou možnosťou. Existuje značná nevýhoda – nie je možné dosiahnuť ideálny tvar, pretože keď sa dodáva voda, potrubia sa narovnávajú.

   PEX

   Druhým dôležitým materiálom je izolácia, pretože zaisťuje uchovanie tepla. Na podlahu s teplou vodou poháňanú plynovým kotlom sa najčastejšie používa:

   • EPPS – extrudovaná polystyrénová pena. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou, nízkou tepelnou vodivosťou, odolnosťou voči vysokej vlhkosti, dostupnými nákladmi. Materiál sa vyrába vo forme dosiek s hrúbkou 0,2, 0,3, 0,5, 0,8 a 10 cm (rozmery: 50×100 cm, 60×125 cm). Spôsob pripojenia je štrbinový, takže EPSP je možné rýchlo a ľahko namontovať.

   extrudovaná polystyrénová pena

   • Tepelnoizolačné rohože sú vyrobené z polystyrénovej peny s vysokou hustotou. Dostatočne pohodlný materiál pre vodnú podlahu, pretože povrch je vybavený okrúhlymi alebo obdĺžnikovými „hrotmi“, čo vytvára pohodlie pri umiestňovaní rúrok. Hrúbka rohoží sa pohybuje od 1 cm do 3 cm, veľkosť je 50×100 cm alebo 60×120 cm. Mínus sú vysoké náklady.

   Tepelnoizolačné profilové rohože

   Môžete použiť ďalšie cenovo dostupné materiály, ale tie, ktoré sú popísané vyššie, sa považujú za najoptimálnejšie. EPS je možné zakúpiť s fóliovou vrstvou, na ktorej sú nanesené značky, ale náklady na tento druh materiálu sú vyššie. Navyše, pre cementovú podlahu nemá prítomnosť fólie zmysel (neexistuje žiadna odrazivosť, betón koroduje hliník).

   Hrúbku izolácie zvážte na základe nasledujúcich požiadaviek:

   • na pôdny podklad je lepšie položiť materiál s hrúbkou 10 cm v 2 vrstvách;
   • pri dlažbe na betónový poter stačí 5 cm;
   • pri pokládke na 2. poschodí – 3 cm.

   Okrem toho si budete musieť kúpiť upevňovací materiál – kotúčové hmoždinky, ktoré sú pripevnené v strede a v kĺboch ​​tak, aby sa dosky pri nalievaní poteru zhora neplavili.

   Tretia súprava nástrojov je rozdeľovacia a miešacia jednotka. Cieľom je prijať chladivo, distribuovať teplo v celom systéme, nastaviť teplotu a prietok, vyvážiť slučky obvodov a odstrániť vzduch. Zberatelia sú rôzni, ale pre podlahu vyhrievanú vodou, poháňanú plynovým kotlom, kupujú jednotku so špeciálnou sadou.

   Čo hľadať:

   • Rozvodný blok musí byť vybavený rôznymi armatúrami – vyvažovacími ventilmi na nastavenie prietokomerom, ktoré sú namontované na napájacej časti, ako aj uzatváracími ventilmi alebo termostatickými ventilmi pre spiatočku. Musí existovať automatický odvzdušňovací ventil, vypúšťací ventil.

   Hlavné prvky

   • Na pripojenie potrubí k potrubiu sa používajú tvarovky (lisovacie, axiálne alebo lisovacie tvarovky).

   Typy tvaroviek

   • Ak chcete namontovať zmiešavaciu jednotku rozdeľovača, zakúpte konzolu, ktorá poskytuje potrebnú stredovú vzdialenosť.

   Zátvorky

   • Rozdeľovacia skrinka, otvorená alebo uzavretá.

   Rozdeľovacia skrinka

   Montáž

   Pred inštaláciou podlahy ohrievanej vodou sa vždy vykonávajú prípravné práce na čistenie priestoru. Povrch podlahy je očistený od cudzích nečistôt, musí byť vyrovnaný (skontrolujte pomocou úrovne budovy). Ak existujú nezrovnalosti, odporúča sa urobiť malú vrstvu poteru alebo naliať piesok. Na tvrdom povrchu je podlaha vysatá z prachu.

   Podlahy

   Autonómia práce

   Pre systém podlahového vykurovania existujú rôzne kotly, ale plynové kotly získavajú na popularite, pretože s dostatočným výkonom pracujú bez prerušenia. Automatizované ovládanie vám umožňuje ľahko ovládať režim dodávky tepla v dome.

   Podlahové vykurovanie voda z plynového kotla v dome

   Priaznivá cena

   Plyn je v súčasnosti najziskovejšou surovinou pre zvolený projekt. Pri inštalácii podlahy s teplou vodou z kotla budú teda platby za elektrickú energiu nižšie v porovnaní s analógmi.

   Podlahové vykurovanie voda z plynového kotla v dome

   Kompatibilita systému

   Pre vykurovacie systémy známe spotrebiteľom sú vhodné rôzne kotly. Teplotný režim takýchto zariadení je od šesťdesiat do deväťdesiat stupňov.

   Všimnite si toho, že systém podlahového vykurovania vyžaduje nižšie teploty (od 35 do 50 °). V takejto situácii sa nezaobíde bez kolektorovej jednotky, pomocou ktorej bude zabezpečený potrebný stupeň ohrevu vody..

   Odborníci odporúčajú pre tento projekt zvoliť plynový kotol. Je ľahké nainštalovať túto štruktúru vlastnými rukami podľa pokynov, ktoré sú priložené k jednotlivým jednotkám výrobku..

   Príprava základne

   Pred položením potrubia musí byť základňa vhodne pripravená. Povrch podkladu musí byť pevný, čistý a rovný. Výškové rozdiely sú povolené v rozsahu plus alebo mínus 10 mm na meter lineárnej dĺžky. Ak povrch podlahy nespĺňa požiadavky, má veľké zakrivenie a zjavné chyby, nainštaluje sa vyrovnávací poter a v prípade odtlakovania systému hydroizolácia podkladu..

   Pred položením potrubia je izolovaná aj hrubá podlaha. Na tieto účely sa používajú dosky z extrudovanej polystyrénovej peny alebo čadičového vlákna s hrúbkou 30-50 mm..

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   S dostatočným rozpočtom je odôvodnené použitie dosiek tienených fóliou a vybavených špeciálnymi výčnelkami na pohodlné kladenie rúrok. K takýmto opatreniam sa pristupuje k zníženiu tepelných strát podlahou v priestoroch prvého poschodia – vyhrievaná podlaha spolu s plynovým kotlom akejkoľvek kapacity bude pracovať so zvýšeným zaťažením súčasne s podlahovým vykurovaním na vykurovanie suterénu alebo bytu niekoho iného podlaha nižšie.

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Dôležité! Pred naliatím položených rúrok systému podlahového vykurovania cementovou maltou je potrebné nalepiť pás tlmiča s hrúbkou 5 mm a šírkou rovnajúcou sa hrúbke vrstvy malty, ktorá sa má naliať po obvode miestnosti na steny. Páska bude kompenzovať tepelnú rozťažnosť poteru a zníži jeho tlak na zvislé konštrukcie.

   Vodeodolný

   Po prípravných opatreniach položte hydroizolačný materiál, čím eliminujete vysokú vlhkosť v celkovej štruktúre. Hydroizoláciu je vhodné položiť na samotné dno, ale je možné aj na vrch izolácie. Pracovný postup:

   • rozložte materiál na povrch, ktorý sa navzájom prekrýva (10 cm prekrytie);
   • nezabudnite omotať okraje o stenu;
   • lepte spoje stavebnou páskou, ak na materiáli nie je lepiaci pás.

   Lepené spoje

   Ak je teplá podlaha položená v druhom poschodí domu, môžete to urobiť bez izolácie a položiť rúry na hydroizoláciu.

   Páska tlmiča

   Na kompenzáciu tepelnej rozťažnosti, ktorá vzniká počas poteru, sa používa tlmičová páska. Jednoducho povedané, kontrakcia a expanzia sú obmedzené a regulované. Výška pásky by mala byť 15 cm, je prilepená medzi povrchom podlahy a stenami po obvode miestnosti.

   Prilepte pásku

   Izolácia

   Tepelná izolácia je namontovaná na hydroizolačnú vrstvu, povrch pôdy alebo betónu, v závislosti od želaní a požiadaviek majiteľa. Obuv je dôležité dať na úplne rovný povrch, najmä ak sú dosky EPSP naskladané, pretože päty môžu zdeformovať izoláciu..

   Postupnosť postupu inštalácie a pravidlá:

   1. Pomocou stavebnej, vodnej alebo laserovej vodováhy je potrebné odraziť úroveň dokončeného povrchu podlahy od stien, čím sa odstránia nerovnosti. Ak dôjde k kvapkám, hrubá základňa je pokrytá pieskom na vyrovnanie..
   2. Prvý list tepelného izolátora sa hodí do najvzdialenejšieho rohu miestnosti v blízkosti stien. Medzi doskami by nemali byť žiadne medzery – spoj je dokonale tesný.
   3. V každej fáze skontrolujte úrovňou, aby bola rovina dokonca vodorovná..
   4. Ak sa vyskytnú prekážky vo forme komunikačných prvkov alebo výčnelkov, platne sa narezú nožom (urobia sa otvory požadovanej veľkosti).
   5. Pri inštalácii 2 vrstiev dosiek EPSP sa pracuje vo vzájomne kolmom smere k prvej vrstve.
   6. Potom, čo sú dosky položené, sú upevnené. Za týmto účelom urobte otvory požadovaného priemeru dierovačom, vložte kotúčové hmoždinky a zatlačte ich kladivom. Upevňovacie prvky sú inštalované v kĺboch ​​a v strede. Na kĺby určite položte stavebnú pásku..

   Kladenie dosiek

   Vystužujúca sieťovina

   Vystuženie podlahy ohrievanej vodou je voliteľný postup, ale odborníci dôrazne odporúčajú nainštalovať výstužnú sieť, pretože je zameraná na posilnenie celkovej štruktúry. Materiál je namontovaný po položení rúrok, a to je ten správny krok, na rozdiel od toho, keď je pletivo položené priamo na izoláciu, pretože výstuž zahŕňa zabudovanie pletiva do betónového poteru..

   Používa sa kovová alebo plastová sieťovina s priemerom drôtu 3 mm a veľkosťou ôk 10 x 10 cm. Je prísne zakázané používať tvarovky s vlnitým povrchom, pretože poškodzujú povrch potrubia.

   Inštalačné funkcie:

   • sieťovina sa prekrýva o 1 bunku;
   • prvky sú navzájom spojené pomocou plastových svoriek alebo drôtu (pletenie);
   • nemali by byť žiadne ostré a vyčnievajúce konce – sú odrezané;
   • výstužná sieť na niektorých miestach je pripevnená svorkami k rúrkam.

   Zakryte výstužnou sieťovinou

   Pokládka a upevnenie potrubia

   Spôsob kladenia rúrok závisí od hrubého podkladu. Ak je to ohrievač, potom nemusí byť požadovaný horný poter, pretože na vrch sú položené ďalšie materiály – drevotrieskové dosky atď..

   Ak je základňa betónová, potom je poter povinný postup. Odborníci však odporúčajú v oboch prípadoch naliať hornú vrstvu betónom (dizajn bude spoľahlivejší). Na druhej strane, v prípade prasknutia alebo prasknutia potrubia musí byť betónová zmes rozbitá a plechy môžu byť odstránené po odstránení podlahovej krytiny..

   Ak použijete na izoláciu rohože z expandovaného polystyrénu, potom stačí rozšíriť flexibilné rúrky medzi hrotmi. Zhora môžete urobiť poter alebo položiť dosky zo sadrových vlákien.

   Rohože z expandovaného polystyrénového profilu

   Úplne iná situácia je, ak použijete rozpočtovejšiu možnosť – EPS. Na základe zvolenej schémy (had, slimák atď.) Je vypracovaný plán rozloženia potrubia, po ktorom je na položených listoch vyznačená značka.

   Značenie podláh

   Pri dvojitom pokládke nezabudnite nechať priestor na vratné potrubie – ak je krok pokládky 15 cm, musíte najskôr nechať 30 cm.

   Čo urobiť ďalej:

   • Odviňte asi 15 m potrubia z cievky, koniec pripevnite k rozdeľovaču na prívod vody.
   • Položte rúrky pozdĺž vyznačenej „trasy“ a postupne odvíjajte dĺžku od zálivu.
   • Zaistite prvky pomocou držiakov harpúny a opatrne ohnite rúrku (nemali by byť žiadne zalomenia). Spony na rovných častiach sú pripevnené po 30 – 50 cm, na otočenie – 15 cm.

   Pripevnite sponkami

   • Ak nechcete používať konzoly, položte pod rúrky výstužnú sieť, na ktorú pripevnite prvky drôtenými alebo plastovými svorkami.

   S výstužnou sieťovinou

   • Nainštalujte spätné potrubie v rovnakom smere a ustúpte požadovanú veľkosť kroku.
   • Zarovnajte všetky potrubia.

   Pripojovacie obvody

   Rozvodné potrubie má prívodné a vratné potrubie. V každom z nich na stranách sú otvory, ktoré sú spojené s obrysmi pomocou ventilov.

   Prívodné a vratné potrubie

   Oba obrysy teda musia byť pripevnené k dvom bočným otvorom – vstupu a výstupu, ktoré tvoria uzavretú slučku. V koncových častiach rozdeľovača sú tiež spojovacie prvky. Sú navrhnuté tak, aby uvoľňovali vzduch a odvádzali tekutinu. Musí byť nainštalovaný zmiešavací ventil, uzatváracie ventily a kruhové čerpadlo.

   Kruhové čerpadlo

   Počet otvorov pre obvody závisí od počtu potrubí, ktoré sú na jednom konci pripojené k prívodu, druhému k spätnému výstupu.

   Pripojovacie potrubia

   Upevnenie sa vykonáva pomocou tvaroviek alebo matíc. Čerpadlo je vždy namontované na zadnej strane rozdeľovača, kde sú pripevnené vratné potrubia vody.

   Horná výstuž

   Po práci s rúrkami prejdite na hornú kravatu. Položte majáky na cementovú maltu, – nechajte čas zaschnúť (dvadsaťštyri hodín).

   Odporúčania špecialistov

   • Po vykonanej práci je vhodné nezapnúť kotol v plnej sile.
   • Na optimalizáciu teplotného režimu v dome so systémom podlahového vykurovania musíte vybrať správnu podlahovú krytinu.
   • Nepoužívajte koberce v spálni a v detskej izbe..

   Vykorisťovanie

   • Projekt musí byť prepojený v jesennom období.
   • Teplá podlaha z kotla v dome sa ľahko inštaluje vlastnými rukami: neodchyľujte sa od technologickej technológie.

   Debnenie

   Debnenie je možné nainštalovať bezprostredne po výkope – potom sa v ňom zhutní piesok a štrk. V tomto prípade je debnenie postavené na hotovom „vankúši“.

   Podrobný návod na debnenie bude nasledujúci:

   1. Oblasť označte šnúrou (môžete použiť značenie vyrobené počas výkopu).
   2. Po obvode (mimo šnúry) umiestnite drevené kolíky v intervaloch 1,5–2 m.
   3. Nainštalujte strany debnenia medzi šnúru a kolíky – môžu byť priskrutkované samoreznými skrutkami alebo pribité. Horizontálna poloha strán a stálosť sklonu sa kontrolujú pomocou úrovne budovy.

   Má zmysel posilniť spoje dosiek k kolíkom a rohom debnenia zvonku – pomocou drevených alebo kovových „rohov“.

   Krimpovanie

   Po pripojení obvodov sa vykoná tlaková skúška, to znamená kontrola funkčnosti podlahového systému s teplou vodou pripojeného z plynového kotla.

   Na tento účel sa používa kompresor s úrovňou tlaku 4 bary. Na nastavenie a monitorovanie úrovne tlaku slúži tlakomer. Ak spadne, skontrolujte, či nie sú potrubia poškodené. Počas normálnej prevádzky systému hladina tlaku neklesne.

   Kolektor má odtokové potrubie, cez ktoré je voda vypúšťaná do kanalizácie hadicou. Musí byť pripojený, pretože pri kontrole obvodov sa tekutina rozleje.

   Čo treba urobiť:

   • hadica z vodovodu je dodávaná do prívodného vstupu rozdeľovača s guľovým uzatváracím ventilom;
   • na vstup (napájanie), ktoré je určené pre obvod, je pripojené tlakové čerpadlo;
   • ostatné vstupy a výstupy do kolektorov sú zablokované;
   • vetracie otvory zostávajú otvorené;
   • voda je pripojená na niekoľko minút, aby sa potrubia vyčistili od vnútorného mazania a odstránil sa vzduch.

   Poter

   Existujú dva druhy betónového poteru – pre hrubú základňu a hornú vrstvu. V prvom prípade musíte urobiť nasledovné:

   • Po príprave základne (čistenie od nečistôt a prachu) urobte na stenách značky výšky prvej vrstvy. Potom pridajte vrstvu piesku maximálne 10 cm na vyrovnanie úrovne podlahy, potom navlhčite a utužte.
   • Ďalej pridajte 5 cm drveného kameňa, znova pridajte vodu a utrite. Na zjednodušenie pracovného postupu môžete ihneď zmiešať štrk s riečnym pieskom a vytvoriť vrstvu 15 cm. Odporúčame vám zistiť, aká je optimálna hrúbka poteru pre vodou vyhrievanú podlahu..

   Poter

   • Nainštalujte majáky z profilov pre jednoduché použitie.
   • Teraz pripravte betónovú zmes-na 1 diel cementu (stupeň M400) je potrebných 6-7 dielov štrku a 4-5 dielov piesku.
   • Nalejte 5 cm betónovej zmesi na podlahu a opatrne vyrovnajte povrch.

   Majáky

   • Zostáva čakať týždeň, kým hrubá základňa úplne nevyschne.

   Ako si vyrobiť vrchnú ortézu:

   • Po inštalácii rúr a výstužnej siete je pripravené betónové riešenie na nalievanie. Optimálne pomery: cement (stupeň M400) – 10 kg, riečny piesok – 18-19 kg, drvený kameň – 35-37 kg. Ak je to potrebné, pridajte zmäkčovadlo v pomere uvedenom v návode..
   • Pretože sa postup vykonáva po stlačení a pripojení celého systému, nechajte v potrubiach vodu, aby pri ďalšej práci neplávali.
   • Na vrch obrysov nainštalujte majáky – perforované kovové pásy. Za týmto účelom na stranách a v strede majákov naneste trochu betónovej zmesi na upevnenie profilu.

   Naneste betónovou zmesou

   • Počnúc od ďalekého rohu naplňte teplú vodnú podlahu cementovou maltou a pomocou pravidla ju natiahnite pozdĺž majákov. Ak sa vytvoria dutiny s tekutinou, pridajte do roztoku nejaké suché prísady, aby zmes nebola príliš tekutá..

   Rýchlosť tvrdnutia betónu závisí od úrovne teploty vzduchu v miestnosti a času. S indikátormi sa môžete zoznámiť pomocou tabuľky (čísla sú uvedené v percentách):

   Teplota vzduchu (ͦС) 24 hodín (deň) 48 hodín (2 dni) 72 hodín (3 dni) 120 hodín (5 dní) 168 hodín (týždeň) 336 hodín (2 týždne) 672 hodín (28 dní)
   0 5 12 osemnásť 28 35 50 65
   +5 deväť 19 27 38 48 62 77
   +desať 12 25 37 50 58 72 85
   +dvadsať 23 40 50 65 75 90 97
   +tridsať 35 55 65 80 90 97 98

   Na základe pravidiel je možné vykonávať ďalšie práce, keď cementová zmes získava pevnosť 50%, je možné spustiť podlahové vykurovanie, ale pri minimálnej teplote vykurovania – pri 75% je možné systém podlahového vykurovania úplne zapnúť – pri 100 %.

   Podmienky pripojenia

   Teraz sa porozprávajme o podmienkach okruhu podlahového vykurovania pripojeného k systému radiátorového vykurovania. Najprv musíte pochopiť, že namontovaný radiátorový vykurovací systém nie je gumový. Preto má určité obmedzenia. A musí sa to urobiť správne. Veľmi často vidím, ako ľudia inštalujú radiátorové vykurovacie systémy, napríklad pomocou potrubia PPR dm 25 mm. A ako v tomto prípade pripojiť podlahové vykurovanie k systému? Preto vždy odporúčam nainštalovať rúrky pre radiátorový vykurovací systém s priemerom 32 mm a vyšším..

   Teraz o dĺžke obrysu podlahového vykurovania. Dĺžka by v prípade dvojrúrkového systému nemala presiahnuť 40-50 metrov, v závislosti od vyššie uvedených charakteristík. Môže byť namontovaný ako s hadom začínajúcim napríklad od vonkajších stien, tak so špirálou.

   Dĺžka okruhu podlahového vykurovania pre Leningradku s núteným obehom by nemala presiahnuť 20-30 metrov. Navyše, ak je vaša dĺžka obrysu dlhšia, musíte ju rozdeliť na rovnaké časti.

   V tomto prípade odporúčam použiť kovoplastovú rúrku maximálne dm 16-18 mm. Pre gravitačné systémy sa používa Dm 20 mm. Teplota chladiacej kvapaliny v radiátorových vykurovacích systémoch je spravidla najmenej 70 stupňov. Rúry PEX-AL-PEX zároveň môžu odolávať teplotám 90 stupňov. Existujú tiež analógy rúrok XLPE s vrstvou nepriepustnou pre kyslík, ktorá odoláva teplotám aj 90 stupňov Celzia..

   Inštalácia dodatočnej automatizácie

   Pomocná automatizácia je potrebná, keď sú obvody položené v niekoľkých miestnostiach a chladiaca kvapalina musí byť v každom systéme zahriata na určitú teplotu. Napríklad v spálni – do 20 ° C, v obývacej izbe – do 25 ° C, v kúpeľni – do 30 ° C. Na tento účel sa používa riadiaca jednotka pozostávajúca z trojcestného ventilu , obehové čerpadlo a tepelná hlava.

   K rozdeľovaciemu potrubiu je pripojená ďalšia automatizácia, na spätné výstupy sú namontované tepelné hlavy a medzi vstupom a výstupom je nainštalovaný obtok. Na napájacej zásuvke musí byť navyše prítomný rotameter..

   Princíp činnosti:

   1. Keď sa chladiaca kvapalina prehrieva, trojcestný ventil automaticky uzavrie napájací obvod a ďalšie otvorí spiatočku.
   2. V miešacej komore sa súčasne zmieša studená voda s horúcou vodou..
   3. Keď sa voda ochladí, ventil automaticky vypne aj spätný výstup.

   Princíp činnosti

   Kontrola systému

   Prvé spustenie systému podlahového vykurovania sa vykonáva s cieľom skontrolovať prevádzkyschopnosť celého okruhu ako celku a skontrolovať tesnosť všetkých spojov. Všetky okruhy sú naplnené chladiacou kvapalinou, vzduch je vypustený a všetky ventily a kohútiky sú skontrolované, či fungujú.

   Po pripojení ovládacích zariadení sa tlaková skúška opakuje. Tlak je vytvorený jeden a pol krát väčší ako nominálny.

   Po preštudovaní tohto materiálu ste zistili odpoveď na otázku, ako pripojiť teplú podlahu k okruhu plynového kotla, a zistili ste, aké jemnosti existujú, a tiež aké problémy môžu nastať pri opravách v dome..

   Systémy podlahového vykurovania

   Tieto zariadenia sú namontované na existujúce drevené podlahy alebo drevené trámy.

   V modulárnej verzii sa používajú dosky (moduly) s kanálmi a drážkami na dosky a rúrky rozvádzajúce teplo..

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   V lamelových poddruhoch podlahového vykurovania sa inštalácia modulov vykonáva medzi guľatinou dostupnou na tvrdej hrubej podlahe, alebo sa na to guľatina inštaluje vopred. Tieto štruktúry zohrávajú úlohu tuhosti rebier usporiadanej podlahy teplej vody a jej následného dokončenia, zoznam konštrukčných prvkov sa nelíši od modulárnej formy.

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Po ukončení kladenia podláh podlahového vykurovania sa systém tiež natlakuje a uvedie do prevádzky (kontrola tesnosti, dotiahnutie spojov).

   Vrstvený spôsob inštalácie systému podlahového vykurovania je univerzálny a je použiteľný takmer vo všetkých budovách a štruktúrach. Jeho výhody sa však odrážajú v nákladoch, ktoré sú dosť vysoké..

   Skúška vodnej podlahy

   Na konci inštalácie konštrukcie podlahového vykurovania sa testujú potrubia. To sa robí dvoma spôsobmi..

   Prvá metóda spočíva v vytvorení tlaku vody v potrubiach, ktorý prekračuje normu jeden a pol krát. Metóda je zložitá a vyžaduje špeciálne testovacie zariadenie..

   Druhá skúšobná metóda je prístupnejšia. Vykonáva sa pripojením namontovaného podlahového vykurovania k vzduchovému kompresoru. Pretože molekuly vzduchu sú menšie ako molekuly vody, test stlačeného vzduchu je oveľa účinnejší ako prvá testovacia metóda..

   Pred testovaním sú všetky kritické spoje rúrok pokryté mydlovou vodou. Únik vzduchu sa prejaví výskytom bublín..

   Bezpečnostné opatrenia

   Pri prevádzke podlahy s teplou vodou z plynového kotla určite dodržiavajte bezpečnostné pravidlá:

   • nainštalujte analyzátor plynu – je to drahé, ale budete si istí bezpečnosťou (ak horák náhle zhasne, spustí sa ochranný systém);
   • vylúčiť umiestnenie horľavých predmetov v blízkosti kotla;
   • neopravujte plynový systém sami – určite zavolajte zamestnanca plynárenskej služby;
   • kotol musí byť inštalovaný na požiarnom základe;
   • ak dôjde k úniku plynu (je tu špecifický zápach), okamžite zatvorte dodávku a zavolajte plynárov.

   Vodou vyhrievaná podlaha z plynového kotla vyrobená ručne výrazne ušetrí rodine peniaze. Aby ste zaistili bezpečnosť, prísne dodržiavajte všetky požiadavky na inštaláciu. Ak si nie ste istí svojimi vlastnými schopnosťami, poraďte sa so špecialistami alebo zverte takú náročnú úlohu profesionálom.

   Príklady úspešnej práce

   So všetkými ťažkosťami a prísnymi pokynmi sa mnoho ľudí vyrovnalo s inštaláciou podlahy s teplou vodou sami. Hlavnou vecou je urobiť všetko správne. Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami, môžete sa obrátiť na určité spoločnosti, kde vám profesionáli pomôžu zostaviť pôdorys, nakúpiť potrebné materiály a nainštalovať systém. Za toto musíte, samozrejme, aj zaplatiť a môže to byť drahšie, ako keby ste si všetko urobili sami. Ale niekedy je táto možnosť lepšia, pretože ak robíte všetko zle, budete musieť minúť dvakrát.

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Ak sa chystáte vyhľadať pomoc v profesionálnom tíme, určite sa vopred uistite, že títo ľudia sú vo svojom odbore skutočne odborníkmi. Prečítajte si recenzie o ich práci, prečítajte si názory ľudí na špecializovaných fórach a až potom kontaktujte spoločnosť, ktorú si vyberiete. Podvodníkom alebo neprofesionálom je lepšie vyhnúť sa takej chúlostivej a ťažkej práci..

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Ak chcete nainštalovať podlahové kúrenie s plynovým kotlom, mali by ste mať na pamäti, že je to drahý, ale najoptimálnejší spôsob, ako znížiť náklady na vykurovanie vášho domu. Keď je inštalácia vykonaná správne a presne, nebudú s prevádzkou žiadne problémy. Ale je lepšie aj tak zvážiť všetky pre a proti, zistiť si presné ceny potrebných prvkov. Potom sa rozhodnite, ako veľmi to potrebujete..

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Nebojte sa klásť otázky odborníkom, vyhľadajte kvalifikovanú radu. Aby ste mohli položiť podlahové kúrenie svojpomocne, budete potrebovať maximálne množstvo užitočných informácií. Podlahové vykurovanie je výnosné a ekonomické riešenie, ako vytvoriť vo svojom dome útulnú atmosféru.

   Takáto podlaha úspešne nahradí akýkoľvek koberec a nebude vo vašom dome zbierať prach..

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Užitočné rady

   Aby systém podlahového vykurovania z plynového kotla fungoval v správnom režime, dodržujte niektoré pravidlá. Odborníci odporúčajú nasledujúce:

   1. Pri inštalácii plynového kotla nezabudnite nainštalovať komín a dodatočne núdzový systém odfukovania obvodov. Je to nevyhnutné v prípade poruchy..
   2. Nainštalujte valce so stlačeným vzduchom. Umožňujú plynulú prácu pri najnižších teplotách vzduchu..
   3. Nakupujte kotly, kolektory a ďalšie komponenty iba od dôveryhodných výrobcov.
   4. Maximálny tlak pre podlahu s teplou vodou – 10 barov.
   5. Pri kúpe plynového kotla dávajte pozor na súbor funkcií, pretože niektoré modely nemožno použiť na podlahu ohrievanú vodou.
   6. Pokúste sa nainštalovať kotol do obytnej oblasti, a nie do suterénu atď., Pretože v prípade poruchy v zime systém zamrzne..
   7. Nerobte hornú úchytku, kým neoveríte, že systém funguje (krimpovanie).

   Odborná rada

   Odborníci odporúčajú inštalovať komín pri inštalácii podlahy s teplou vodou s plynovým kotlom. V tomto prípade je tiež potrebné pripojiť systém zdokonaľovania núdzového obvodu. To je v prípade, že dôjde k akémukoľvek zlyhaniu..

   Môžete dodať fľaše so stlačeným vzduchom, pomocou ktorých je možné pri silných mrazoch udržiavať potrebnú teplotu. Vysvetľuje to skutočnosť, že vo vnútri existujú určité riešenia, ktoré im neumožňujú zmraziť.

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Pri kúpe fajok pristupujte k tejto záležitosti zodpovedne. Nesprávna voľba môže mať zlé následky. Dávajte pozor na popularitu výrobcu, označovanie a vlastnosti. Mali by byť označené: „Maximálny tlak – 10 bar“. Väčší zástupca je neprijateľný.

   Ak máte nejaké problémy, obráťte sa o pomoc na konzultanta obchodu.

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

   Urobte si sami teplá voda z plynového kotla v dome: schémy, výpočty a inštalácia krok za krokom

     Mayevského žeriav: princíp činnosti, zariadenie, technické vlastnosti