Vnútorné priečky

Ako vytvoriť vnútorné priečky vlastnými rukami

Vnútorné priečky pomôže vykonať prestavbu bytu podľa vášho vkusu. Nepatria k nosným konštrukciám, ale iba rozdeľujú priestor bytu tvorený hlavnými stenami. V súčasnej dobe existuje niekoľko typov priečok, môžu byť vyrobené z akéhokoľvek materiálu, bez ohľadu na to, z čoho je dom postavený. Pri prestavbe by sa mali vziať do úvahy požiadavky, ktoré platia pre každý typ budovy. V tomto článku sa dozviete o funkciách vlastnej montáže vnútorných priečok a môžete si pozrieť podrobné video pokyny na prácu s tehlou, sadrokartónom, drevom, sadrokartónom a sklom..

Vnútorné priečky, z ktorých je lepšie

6 podmienok, ktoré je potrebné zvážiť pred začatím stavby vnútorných priečok

 1. Priečky pre podkrovie, 2 a 3 poschodia, by mali byť ľahké.
 2. V miestnostiach s vysokou vlhkosťou musia byť steny vyrobené z materiálov odolných voči vlhkosti, inak je potrebné ich obložiť materiálom odolným voči vlhkosti..
 3. Ak plánujete vykonávať ďalšiu komunikáciu, oddiel musí byť hrubší než obvykle.
 4. Priečka, ktorá oddeľuje vykurované a nevykurované miestnosti, musí byť tepelne izolovaná.
 5. Sklenená priečka pomôže udržať prirodzené svetlo v interiéri.
 6. Hotové konštrukcie musia byť pevné, spoľahlivé a bezpečné..

DIY vnútorné priečkyDIY vnútorné priečky

 Ako zlepšiť zvukovú izoláciu vnútorných priečok

Čím vyšší je index izolácie hluku, tým lepšie oddiel zabraňuje šíreniu zvukov z televízora, počítača a konverzácií. Izolačný index medzi miestnosťami v byte by mal byť asi 43 dB, to však nezahŕňa nízkofrekvenčný hluk, ktorý vzniká z priemyselných zariadení. Monolitické steny, na rozdiel od rámových, oveľa lepšie obmedzujú nízkofrekvenčné zvuky.

Konštrukcie zo škrupiny, plynu a sadrového betónu, keramické materiály dokonale absorbujú hluk. Izolačný index až 50 dB poskytnú priečky s hrúbkou asi 150 mm a až 40 dB steny s hrúbkou asi 100 mm..

Viacvrstvové konštrukcie zaručujú vyššiu úroveň izolácie, preto sa medzi obklady v rámových konštrukciách často kladú čadičové dosky a rohože. Úroveň zvukovej izolácie v rámových systémoch bude vyššia, ak sa zvýši vzdialenosť medzi vrstvami, použijú sa stavebné materiály so zvýšenými izolačnými vlastnosťami a zvýši sa hmotnosť a tuhosť opláštenia..

Monolitické steny, na rozdiel od rámových, oveľa lepšie obmedzujú nízkofrekvenčné zvukyÚzka priečka s niekoľkými vrstvami má komplexnejší dizajn, ale zároveň šetrí miesto. Masívna monolitická priečka poskytne presne rovnaký zvukotesný efekt ako úzky, ale výrazne zníži plochu miestnosti.

Aby ste zaistili dobrú zvukovú izoláciu vlastnými rukami, nezabudnite izolovať spoje priečky s podlahou a stropom pomocou tesnení. Na opláštenie je možné použiť sadrové vlákno (12 mm) a ako strednú vrstvu minerálnu vlnu alebo sklolaminát. Elektrické káble sú skryté vo vlnitých rúrkach a odporúča sa izolovať potrubia od klimatizácie.

Ako vyrobiť vnútorné steny z obľúbených stavebných materiálov

Vnútorné steny zo škrupiny, tehál a pórobetónu sú často inštalované v domoch so železobetónovými stropmi. Hrúbka tehlovej steny môže byť 12 cm alebo 6,5 cm. V druhom prípade sa odporúča urobiť ďalšie vrstvy minerálnej vlny, hrubé asi 5 cm na oboch stranách, aby bola zaistená zvuková a tepelná izolácia. Pomerne často sú potrubia skryté v tehlovej priečke, takže má hrúbku asi 40 cm. Vonkajšia výzdoba sa vykonáva sadrou.

Ak je konštrukcia budovy z pórobetónu, urobte priečky hrubé až 12 cm z rovnakého materiálu.Vnútorné steny sú vyrobené z keramických tvárnic zhruba rovnakej hrúbky ako z pórobetónu. Tieto stavebné materiály sú ľahšie ako tehly, preto je výhodné ich použiť v prípadoch, keď potrebujete znížiť zaťaženie podlahy.

Ako vyrobiť vnútorné steny z obľúbených stavebných materiálovInštalácia takýchto priečok sa vykonáva potom, čo sú v budove už postavené hlavné nosné steny..

 1. Podklad vyrovnajte cementovou maltou.
 2. Začnite pokladať z rohov a neustále kontrolujte úroveň jeho zvislosti..
 3. V miestach, kde je priečka spojená so stenou, je potrebné nechať drážky až 6 cm.
 4. Medzi strop a vrchol vztýčenej konštrukcie vrazte drevené kliny a potom vyplňte medzeru maltou.

Vzhľadom na to, že bloky masívnych materiálov sú rovnomerné, je vhodné s nimi pracovať aj pre začiatočníkov. Aby boli línie muriva rovné, upevnite drevené lamely na podlahu a stenu. Ak pracujete s pórobetónom, nezabudnite na hydroizoláciu, ktorá musí byť nainštalovaná v základni. Odporúča sa vystužiť tehlové priečky akejkoľvek veľkosti; pri práci s inými materiálmi stojí za vystuženie, ak je stena vysoká alebo hrubá.

Ako vyrobiť vnútorné steny z tehál a sadrového betónu

Ako vyrobiť vnútorné steny z tehál a sadrového betónu

Ako vyrobiť vnútorné steny z tehál a sadrového betónu

Dnes na stavebnom trhu nájdete veľa materiálov na báze sadry. V budovách s drevenými alebo železobetónovými stropmi sa odporúča urobiť z nich steny. Ak je v miestnosti vysoká vlhkosť, materiály sú ošetrené vodoodpudivým prostriedkom.

Priečky zo sadrokartónu sú oveľa ľahšie ako tehlové a majú hladký povrch. Sadrové betónové dosky sú vhodné na kladenie komunikácií pre domácnosť, pretože tento stavebný materiál je ľahké rezať. Hrúbka hotovej sadrokartónovej priečky je od 6 do 10 cm, v závislosti od rozmerov východiskového materiálu. Na zvýšenie zvukovej izolácie urobte dvojitú ozvučnicu.

Montáž sadrokartónových a tehlových priečokMontáž sadrokartónových priečok

 1. Vytvorte rozloženie pre inštaláciu oddielov.
 2. Strešný materiál je položený pod spodný rad sadrokartónových tvárnic a potom je celý systém nainštalovaný na cementovú maltu.
 3. Výstužná sieťovina je položená v horizontálnych švoch, pričom je upevnená v nosných stenách.
 4. Všetky medzery sú utesnené sadrovým roztokom.
 5. Postavené steny sú omietnuté.

Majte na pamäti, že sadrová malta rýchlo tvrdne, preto ju nepripravujte vopred. Ak sa v novej budove vyrábajú nenosné steny, musíte po vybudovaní hotovej konštrukcie počkať 4 až 12 týždňov, aby steny nepopraskali. V nových štruktúrach musia byť vnútorné steny inštalované pred podlahovým poterom. Pred inštaláciou nezabudnite urobiť značky vo všetkých rovinách, aby bola hotová stena rovná..

Pozrite si video: Interiérové ​​priečky zo sadrovej omietky Knauf

Ako postaviť vnútorné priečky z drevaAko postaviť vnútorné priečky z dreva

Ako postaviť vnútorné priečky z dreva

Priečky z dreva sú pevné alebo rámové, vhodné na povaly, 2. a 3. poschodie domu. Takéto steny je možné nainštalovať do budov vyrobených z akýchkoľvek stavebných materiálov. Výhodou drevených systémov je, že v budúcnosti sú vhodné na demontáž a prestavbu..

Monolitické drevené steny sú vyrobené z dosiek od podlahy po strop. Aby ste dosiahli dobrú zvukovú izoláciu, musíte dosky nainštalovať do 2 radov a medzi ne položiť izoláciu. Takýto systém má značné nevýhody – vysokú hmotnosť a spotrebu materiálu..

Ak chcete, aby množstvo vynaloženého materiálu bolo pri vytváraní vnútornej priečky z dosiek a nosníkov minimálne, urobte konštrukciu rámového typu. Základňa rámu je vyrobená z nosníkov, z ktorých sú vyrobené stojany a popruhy. Obklad je vyrobený z podšívky alebo drevotriesky. Hrúbka hotovej konštrukcie sa ukáže byť asi 17-18 cm, takže v strede môžu byť umiestnené ďalšie komunikácie.

Inštalácia drevenej priečkyInštalácia drevenej priečky

Inštalácia drevenej priečky

 1. Páskovacia tyč je položená v základni.
 2. Trám je nainštalovaný na nosník a na priečnik.
 3. Ak je priečka pevná, musíte na postroj a medzi nimi – dosky pripevniť vodorovné vodidlá.
 4. Ak je konštrukcia rámová, je potrebné dať regály každých 400-600 mm. Všetky prvky rámu sú upevnené samoreznými skrutkami a kovovými rohmi.
 5. Vyplňte priestor medzi tyčami zvukotesnými materiálmi.

Aby sa zabránilo vzniku trhlín v priebehu času, je v spojoch upevnená kovová sieťovina. Medzera medzi stropom a hornou časťou konštrukcie by mala byť asi 100 mm alebo viac. Naplňte ho hrubým vláknom a trojuholníkovými lúčmi.

Ako vytvoriť priečky zo sadrokartónuAko vytvoriť priečky zo sadrokartónu

Ako vytvoriť priečky zo sadrokartónu

Výroba priečok GKL je ideálna pre začiatočníkov a tých, ktorí sa chcú v krátkom čase prestavať. Sadrokartón je vhodný na stavbu stien v domoch z rôznych materiálov, ako aj v budovách s vysokou vlhkosťou.

Rámový systém okrem sadrokartónu obsahuje kovové profily a zvukovú izoláciu. Opláštenie môže byť jednoduché, dvojité a dvojité so vzduchovou medzerou.

Inštalácia sadrokartónovej priečkyInštalácia sadrokartónovej priečky

 1. Systém sa inštaluje na poter alebo dosku pred položením podlahy.
 2. Na zvukovú izoláciu prilepte na profily zvukovoizolačnú pásku.
 3. Na podlahu a strop pripevnite vodorovné profily.
 4. Medzi kovové profily umiestnite zvukovú izoláciu.
 5. Vyplňte všetky chyby a vyčnievajúce skrutky tmelom..

Na ochranu kĺbov pred praskaním položte výstužnú sieť a tmel.

Pozrite si video: DIY sadrokartónová priečka

Sklenené vnútorné priečky vyrábame sami

Sklenené tvárnice sú v súčasnej dobe na trhu v rôznych veľkostiach, farbách a povrchových reliéfoch. Tieto návrhy sa najčastejšie používajú na to, aby sa neznížilo množstvo prirodzeného svetla v miestnosti alebo sa vytvorilo dodatočné svetlo.

Sklenené vnútorné priečky vyrábame samiVzhľadovo sú sklenené tvárnice podobné hranatým tehlám so sklenenými stenami. Vnútri blokov je vzduch, takže prepúšťajú asi 60-70% svetla a majú dobrú zvukovú izoláciu. Rozmery okraja tehál sú najčastejšie 190 alebo 240 mm..

Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich typov vnútorných priečok sú sklenené priečky položené po podlahovom potere, vo fáze dokončovania, ale pred dokončením. Sklenené tvárnice sú kladené podľa princípu muriva na cementový poter. Hrúbka švov je asi 10 mm. Nezabudnite krásne vyšívať švy, aby priečka vyzerala esteticky..

Pretože je sklo krehké, použite korkové rozpery na ochranu konštrukcie pred popraskaním. Pri kladení tvárnic odporúčame použiť farebný alebo biely cement.

Náklady na inštaláciu vnútornej priečky sú až 50% ceny materiálu. Podľa pokynov z fotografie a videa môžete prestavbu vykonať sami. Budovanie priečok je dobrý spôsob, ako zmeniť rozloženie vášho obytného priestoru. Teraz je možné špajzu ľahko využiť na rozšírenie chodby alebo miestnosti a jednoizbový byt je možné rozdeliť na dve časti. Použitím rôznych materiálov a stavebných tipov môžete vytvoriť priečku s hrúbkou 6,5 až 20 cm, pričom konštrukcie môžu byť buď monolitické alebo posuvné.