Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Čo sú

Vykurovacie zariadenia sú klasifikované podľa nasledujúcich kritérií:

 • Typ chladiacej kvapaliny. Môže byť kvapalný alebo plynný.
 • Výrobný materiál.
 • Technické údaje. To sa týka veľkosti, výkonu, inštalačných funkcií a prítomnosti riadeného vykurovania..

Pri výbere najlepšej možnosti je potrebné stavať na vlastnostiach systému vykurovania domu a prevádzkových podmienkach. V tomto prípade je potrebné dodržať celý zoznam požiadaviek a noriem týkajúcich sa vykurovacích zariadení. Spolu so silou výrobkov má veľký význam aj špecifickosť ich inštalácie. Pri absencii dodávky plynu a možnosti usporiadania ohrevu vody stále existuje možnosť s elektrickými ohrievačmi.

Zariadenie systému ohrevu vody

Teplovodné vykurovanie je najbežnejším spôsobom vykurovania budov. To vysvetľuje dostupnosť značného množstva typov vykurovacích zariadení pre vodné okruhy v predaji. Dôvody spočívajú v dobrej úrovni účinnosti týchto produktov, ako aj v primeraných nákladoch na nákup, inštaláciu a prevádzkovanie služby. Konštrukcie týchto vykurovacích zariadení sú navzájom veľmi podobné. Jadrom každého z nich je dutina: cirkuluje horúca voda a ohrieva povrch batérie. Ďalej vstupuje do hry konvekčný proces, ktorý prenáša teplo do celej miestnosti..

Radiátory pre systémy ohrevu vody môžu byť vyrobené z nasledujúcich materiálov:

 1. Liatina.
 2. Stať sa.
 3. Hliník.
 4. Kombinácie materiálov (takzvané „bimetalové batérie“).

Každý z týchto typov vykurovacích zariadení má svoje vlastné špecifiká. V každom konkrétnom prípade je potrebné vziať do úvahy plochu vykurovanej miestnosti, vlastnosti inštalácie, kvalitu a typ použitého chladiva (napríklad v niektorých prípadoch sa používa nemrznúca zmes). Na reguláciu výkonu batérií je možné pridať alebo odpojiť sekcie. Je žiaduce, aby dĺžka jedného radiátora nepresiahla 1,5-2 metra.

Ako si vybrať radiátor.

Pred výberom jedného alebo druhého ohrievača v obchode by ste mali venovať pozornosť jeho nasledujúcim parametrom:

 • Celkový rozmer
 • Indikátor napájania (1kW na 10m2)
 • Rozsah prevádzkového tlaku (od 6 do 10 barov pre systémy s uzavretou slučkou a od 10 barov pre systémy centrálneho typu)
 • Indikátory vody – ako nosič tepla (kyslosť).

Výber vykurovacieho zariadenia

Voľba typu vykurovacieho zariadenia sa vykonáva podľa niekoľkých kritérií:

 1. Technické údaje;
 2. Tepelná energia;
 3. Vzhľad;
 4. cena.

Technické údaje sú vždy uvedené v produktových listoch. Musia zodpovedať parametrom vykurovacieho systému, v ktorom bude zariadenie prevádzkované..

Tepelný výkon výrobku sa vyberá na základe výpočtov, projektu vykurovacieho komplexu. Vzhľad je relatívne kritérium, tu sa kupujúci riadi svojimi osobnými preferenciami alebo údajmi o projektovom projekte.

Dôležitým ukazovateľom sú náklady a výrobca. Pokiaľ ide o náklady, všetko je jasné – všetko závisí od finančných možností. Výrobcovi však stojí za to venovať osobitnú pozornosť. Trh je presýtený lacnými nekvalitnými výrobkami, je lepšie kupovať známe značky. To zaručuje dlhšiu bezproblémovú službu vykurovacích zariadení..

Aké faktory by ste mali vziať do úvahy pri výbere radiátora

V každom železiarstve je predstavená široká škála vykurovacích zariadení. Z tohto dôvodu pred návštevou supermarketu určte nasledujúce parametre, ktoré určujú množstvo tepla potrebného pre miestnosť:

 • Tepelné straty budovy (zohľadnené: rozklad stavebného materiálu (týka sa dreva), výška stropu, počet okien a dverí, hrúbka skla atď.).
 • Požadované teplotné podmienky.
 • Tepelný výkon zariadenia je určený nasledujúcim vzorcom: S * h * 41: 42, kde S je plocha miestnosti; h je výška miestnosti; 41 – minimálna kapacita na 1 meter kubický S; 42 – nominálna tepelná vodivosť jedného úseku podľa pasu.
 • Vykurovací radiátor je spravidla umiestnený pod oknom, preto je jeho maximálna veľkosť určená nasledujúcimi meraniami (v cm): od podlahy 7-12, od stien- 3-5, po parapet- 10- 15.

Je tiež dôležité, aby ste si pre seba všimli:

 • hmotnosť (od toho závisí zložitosť inštalácie);
 • vzhľad (ovplyvňuje estetiku interiéru);
 • hodnota za peniaze (je určujúcim faktorom).

Sprievodca výberom batérie – zjednodušený prístup

Pred kúpou alebo objednávkou nových radiátorov vykurovania sa oplatí rýchlo sa pozrieť do katalógov veľkých internetových obchodov. To vám umožní zistiť poradie cien a pozrieť sa na existujúce typy batérií. Všetky konvekčné zariadenia na ohrev vody sú rozdelené do 4 skupín:

 • hliníkový profil;
 • bimetalické – sekčné a monolitické;
 • liatina;
 • oceľ – panelová a rúrková.

Lyrická odbočka. Môžete si prečítať recenzie a články o zdrojoch, ktoré uverejňujú hodnotenia produktov rôznych značiek. Informácie však neprinesú veľký úžitok – na fórach dochádza k nekonečným sporom a píšu sa falošné odpovede a často sa zostavujú hodnotenia podľa TOP 10 výrobcov z prvých stránok s vyhľadávaním..

Krásne ohrievače v interiéri spálne

Aby ste vybrali výkon vykurovacích radiátorov, musíte najskôr vypočítať množstvo tepla vynaloženého na vykurovanie každej miestnosti. Metódy výpočtu – podľa plochy, objemu alebo tepelných strát budovy – sú uverejnené v samostatnom článku. Ako vybrať správne batérie:

 1. Odhadnite náklady na budúci nákup, odfiltrujte drahšie a príliš lacné možnosti ohrievača.
 2. Vyberte si modely, ktoré sa vám páčia vzhľadom, tvarom a farbou, ktoré dobre zapadnú do vášho interiéru. Dávajte pozor na výšku batérií, aby sa zmestili do výklenkov.
 3. Ak žijete v byte výškovej budovy (9 poschodí alebo viac), otvorte stránku s technickými charakteristikami vybraných radiátorov a zistite maximálny pracovný tlak vody – zariadenie musí vydržať najmenej 12 barov.
 4. Pre majiteľov súkromných chát nie je parameter tlaku zaujímavý – vhodné sú modely s akýmikoľvek vlastnosťami. Ak je dom vyhrievaný kotlom na drevo alebo uhlie, stojí za to skontrolovať maximálnu teplotu chladiacej kvapaliny – čím vyšší je indikátor, tým lepšie.
 5. Informujte sa o spôsoboch pripojenia poskytovaných výrobcami vybraných batérií. Spodné pripojenie vám umožní lepšie skryť vykurovacie vedenia; pri bočnom prevedení budú musieť byť potrubia v stene stlmené alebo ponechané na očiach..
 6. Zistite hmotnosť výrobku a či je namontovaný na podlahu alebo na stenu. Zistite, či je chladič dodávaný s montážnymi konzolami a armatúrami, alebo existujú ďalšie náklady. Radiátorové ventily a kohútik Mayevsky sa zvyčajne kupujú samostatne.

  Súprava na inštaláciu ohrievača

  Na inštaláciu zariadení budete potrebovať topánku, Mayevského žeriav s kľúčom a závesnými konzolami

 7. Vykonajte konečný výber modelu a určte veľkosť radiátorov z hľadiska výkonu. Ako sa vypočíta skutočný prenos tepla z 1 sekcie (panelu), povieme na konci tejto príručky..

Vezmite prosím na vedomie – neuviedli sme materiály výroby a typy zariadení. V skutočnosti tento faktor nehrá veľkú úlohu. Moderné radiátory sa v technických parametroch líšia len málo, dôležitý je iba indikátor prenosu tepla. Dolný prah pracovného tlaku je relevantný iba vo viacpodlažných budovách..

Ďalej sa pozrieme na zariadenie a vlastnosti rôznych batérií, porovnáme ich výhody a nevýhody. Najprv však rozptýlime populárne mýty, ktoré vymysleli inzerenti..

Mýty o vykurovacích radiátoroch

Aby sa propagoval konkrétny výrobok, boli vynájdené tri bežné bájky o vykurovacích zariadeniach vyrobených z rôznych materiálov:

 • prenos tepla hliníkových radiátorov je oveľa vyšší ako prenos ocele a liatiny;
 • liatinové radiátory sú masívne, takže sa dlho zohrievajú a chladia, údajne udržujú teplo;
 • v sieti ústredného kúrenia dochádza k vodnému rázu a tlaku, ktoré vydržia iba bimetalové ohrievače.

Poznámka. Tu sú uvedené hlavné osvedčené mýty, o ďalších povieme v procese popisu radiátorov.

Zloženie silumínu AK12

V porovnaní so železnými kovmi – oceľou a liatinou – hliník vedie teplo oveľa lepšie. Potvrdzujeme číslami: koeficient tepelnej vodivosti λ hliníkových výrobkov je 209 W / (m • ° С), oceľ – 47 W / (m • ° С), liatina – iba 42 W / (m • ° С ). Aký je háčik: vykurovacie zariadenia nie sú vyrobené z čistého hliníka, ale zo zliatiny skupiny AK12 – silumínu, kde je prítomných 11-13% kremíka a ďalších nečistôt uvedených v tabuľke vyššie.

Účelom pridania kremíka je zvýšiť pevnosť a odolnosť zliatiny proti korózii. Fyzikálne vlastnosti silumínu sú rôzne, tepelná vodivosť je výrazne nižšia – 168 W / (m • ° C). Vzhľadom na hrúbku stien batérií 4-5 mm je rozdiel v prenose tepla hliníkových a železných zariadení prakticky neviditeľný. Dajte do miestnosti 2 takéto radiátory rovnakého výkonu – nebudete môcť určiť, ktorý z nich funguje efektívnejšie.

Najlepším vodičom tepla je meď. Sú z neho vyrobené ohrievače doskových soklov a medeno-hliníkové vodné konvektory..

Kameňom úrazu sú ceny medených výrobkov. Na pravej fotografii je ohrievač „Thermia“ v hodnote 70 dolárov. To znamená, že rozmery – 400 x 400 x 90 mm, tepelný tok – iba 430 W.

Prenos tepelnej energie z akejkoľvek kovovej batérie je silne ovplyvnený nasledujúcimi faktormi:

 • teplota a prietok chladiacej kvapaliny;
 • povrchová plocha zariadenia;
 • teplotný rozdiel medzi vzduchom v miestnosti a vodou v potrubiach.

Referencia. Rozdiel medzi priemernou teplotou vykurovacieho média a ohrievaným vzduchom v miestnosti sa nazýva teplotný rozdiel (DT). Hodnota sa vám bude hodiť neskôr, pri výpočte výkonu zariadení.

Poďme rozptýliť zvyšné mýty bod po bode:

 1. Počas vykurovania / chladenia nehrá masivita liatiny žiadnu rolu, pretože jej tepelná kapacita je 9 -krát nižšia ako tepelná kapacita vody vo vnútri (0,54 kJ / kg • ° С oproti 4,18 kJ / kg • ° С). Liatinová batéria sa preto ochladí súčasne s chladiacou kvapalinou, už nie. Silumin a oceľ sa ochladia rýchlejšie, pretože zadržiavajú oveľa menej vody.
 2. V sieťach diaľkového vykurovania jednoducho neexistuje vodné kladivo. Maximálny prevádzkový tlak – 10 barov, skúšobný tlak – 12 barov. Moderné hliníkové zariadenia môžu ľahko vydržať taký tlak..

Klady a zápory bimetalu

Ako môžete hádať z názvu, vykurovacie zariadenia sú vyrobené z 2 kovov – silumínu a ocele. Externe sú batérie nerozlíšiteľné od hliníkových profilov, ale vo vnútri kolektorov a zvislých kanálov sú železné rúrky utesnené a zvarené dohromady. Oceľový rám je navrhnutý tak, aby riešil 2 problémy:

 • ochrana silínovej časti pred chemickými účinkami chladiacej kvapaliny v starých centralizovaných systémoch;
 • zvýšenie spoľahlivosti chladiča zvýšením prahu prevádzkového tlaku na 20 … 30 atm.

Ako funguje bimetalový vykurovací radiátor?

Pre referenciu. Existujú bimetalické modely s dvojitými zvislými kanálmi, vyrobené na zlepšenie prietoku vody a prenosu tepla. Príkladom je rad nerozoberateľných batérií Rifar SUPReMO, ktorý je na obrázku nižšie na fotografii..

Vo zvyšku technických charakteristík sa bimetal líši len málo od hliníka – výkon 1 sekcie, hmotnosť a kapacita sú takmer rovnaké. Prevádzkové výhody radiátorov sú tiež zachované, ale objavuje sa niekoľko nevýhod:

 • cena batérií je o 30-50% vyššia, napríklad pôvodná bimetalová sekcia spoločnosti Global Style Plus so vzdialenosťou stredu 500 mm stojí asi 15 cu. e. (970 rubľov);
 • kvôli rôznym koeficientom tepelnej rozťažnosti silumínu a ocele môže jadro rúry prasknúť pozdĺž zvarových spojov, oprava a utesnenie netesnosti je nereálne.

Ako funguje monolitický neoddeliteľný ohrievač

V monolitickej štruktúre sú kolektory susedných sekcií zvarené dohromady. Vlastnosti výrobkov Rifar – 2 zvislé kanály

Dôležitý doplnok. V predaji niekedy existujú chybné bimetalové radiátory s oceľovými rúrkami vloženými iba do kolektorov. Vertikálny kanál sekcie zostáva nechránený.

Vlastnosti liatinových „akordeónov“

Dizajn liatinových batérií je známy väčšine majiteľov domov. Rovnako ako hliníkový „brat“ je ohrievač vyrobený z oddelených sekcií skrútených vsuvkami cez tesnenia (potrebujete dlhý nástrčný kľúč).

Liatinové batérie na trhu sú bežne rozdelené do 2 skupín:

 1. Výrobky sovietskeho modelu značky MS -140, stredová vzdialenosť je štandardná – 300 a 500 mm.
 2. Dizajnové modely sú odliate moderne, retro a podobne. Vzdialenosť medzi zástrčkami je ľubovoľná.

Lacné „akordeóny“ radu MC sú vzhľadom výrazne nižšie ako akékoľvek radiátory, používajú sa hlavne v priemyselných priestoroch. Prenos tepla 50 cm časti je 160 W, prevádzkový tlak je až 9 barov, objem vody je 1,45 litra. Cena – od 6 USD e. (420 rubľov).

Porovnanie liatinových batérií

Vzhľad moderných retro-batérií (vľavo) sa nápadne líši od sovietskych „akordeónov“ MS-140 (vpravo)

Krásne dizajnérske batérie rôznych značiek sa výrazne líšia veľkosťou, výkonom a ďalšími parametrami. Nasledujúca tabuľka zobrazuje vlastnosti a ceny dekoratívnych ohrievačov od českých, tureckých a ruských značiek (bez nákladov na ozdobné ventily).

Charakteristika a ceny liatinových radiátorov - tabuľka

Poznámka. Čísla za názvami produktov označujú stredovú vzdialenosť a hrúbku ohrievača v milimetroch..

Liatinové „akordeóny“ sú v prevádzke spoľahlivé, trvanlivé a absolútne sa nebojí korózie. Zdá sa, že retro radiátory suverénne zaujímajú prvú pozíciu medzi všetkými vykurovacími zariadeniami. Teraz odhalíme negatívne body:

 • vysoká cena dizajnových sekcií – to je zrejmé z tabuľky;
 • liatina je krehká, odštiepi sa od nárazových zaťažení;
 • pevná hmotnosť produktu;
 • batéria pojme 2-4 krát viac chladiacej kvapaliny ako ostatné typy radiátorov.

Dovážané liatinové ohrievače

Vykurovacie zariadenia v secesnom štýle od českej značky Viadrus

Takzvaná inertnosť liatinových profilov je spôsobená práve zvýšenou kapacitou. Dva litre vody sa v hliníkovej časti ochladia oveľa dlhšie ako 0,2 – 0,6 litra. Zvlášť ťažké verzie, napríklad Retro Style Anerli, sa vyrábajú vo verzii na podlahu a sú vybavené nohami.

Ako zistiť skutočný prenos tepla

Pri výbere vykurovacích zariadení v internetovom obchode je ťažké nájsť skutočné ukazovatele výkonu panelu alebo jednej sekcie. Pre predajcov je výhodnejšie deklarovať maximálny prenos tepla, ktorý je pri vykurovaní vidieckej chaty alebo bytu prakticky nedosiahnuteľný. Podľa pasu by teplota vody v prívodnom potrubí mala dosiahnuť 90 stupňov, teplota spiatočky – 70 ° С, izbový vzduch – 20 ° С.

Referencia. V moderných generátoroch tepla pre domácnosť je teplota vykurovania obmedzená na 80 … 85 stupňov.

Odporúčame vybrať sekcie na prenos tepla nasledovne:

 1. Otvorte oficiálnu webovú stránku výrobcu batérie, ktorá sa vám páči, a stiahnite si návod na obsluhu zariadenia. Presne udáva, pri akom teplotnom rozdiele DT dodáva radiátor menovité množstvo tepla. Zamerajte sa na režim 70/50 ° С.

  Odvod tepla panelov Kermi

  Kapacita oceľových panelov Kermi v závislosti od veľkosti a teplotných podmienok – príklad tabuľky

 2. Ak neexistujú žiadne pokyny, berte údaje výrobcu ako pravdivé a prenos tepla vynásobte faktorom 1,5-1,8. Keď urobíte jeden a pol zásoby, určite nič nepokazíte.
 3. Vyberte si najnovšie radiátory jednorúrkového systému s dvojitým okrajom, pretože získavajú najmenšie množstvo tepelnej energie.

Najpresnejšou metódou výberu je výpočet prenosu tepla pre danú teplotnú hlavu. Algoritmus výpočtu je podrobne popísaný v zodpovedajúcom materiáli..

Odrody vykurovacích zariadení

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Zariadenie typu konvekčného chladiča – hliník

Konštrukcia a účinnosť ohrievača určuje, ako sa teplo prenáša. Toto je hlavná klasifikácia zariadení.

 • Konvekčný – prenos najmenej 75% tepla prúdením – prúdmi. Príkladom sú konvektory, rebrované rúrky. Zdroj je zvyčajne vykurovací prvok, ohrieva vzduch, prenáša sa do miestnosti a už z teplého vzduchu sa ohrievajú hmoty, povrchy, nábytok a ľudia. Spotrebiče môžu byť veľmi účinné kvôli rýchlosti ohrevu vzduchu, ale spotrebúvajú veľa elektriny..
 • Konvekčné žiarenie – prenos 50 až 75% tepla konvekčnou metódou. Toto je väčšina tradičných ohrievačov: radiátory, podlahové ohrievače, hladké rúrky.
 • Žiarenie – 50% tepla tvorí žiarenie. Patria sem infračervené ohrievače, stropné a panelové ohrievače. Ohrievač generuje infračervené žiarenie, v tomto prípade sa najskôr zohrejú povrchy, predmety a ľudia v miestnosti a až potom vzduch. Odstránenie vzduchu z reťazca prenosu tepla znižuje náklady na vykurovanie.

Najčastejšie sa inštalujú ohrievače s konvekčným žiarením. Zariadenia sú veľmi efektívne, lacné a praktické..

Podľa typu chladiacej kvapaliny

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Vykurovací systém používa rôzne druhy chladiacej kvapaliny – nemrznúcu zmes, vodu, minerálny olej

Tradičný vykurovací systém implementuje nasledujúcu schému. Zdrojom tepla je kotol – plynový, elektrický, na tuhé palivo. Zahrieva určitý objem chladiacej kvapaliny, ktorá vstupuje do systému a vydáva teplo cez povrch rúrok a vykurovacích zariadení.

Nosič tepla musí spĺňať mnoho požiadaviek: absorbovať a vydávať dostatočné množstvo tepla, aby nespôsoboval koróziu, aby sa zahrial na požadovanú teplotu.

 • Voda je jedinou možnosťou ústredného kúrenia. Dôvodom sú veľké vzdialenosti medzi zdrojom tepla a spotrebiteľom. Výmena za inú možnosť zvýši cenu vykurovania desaťnásobne.
 • Steam je takzvaný suchý. Používajú sa vo vákuovo-parných systémoch, v nízkotlakových a vysokotlakových systémoch. Navyše – miestnosť sa zahrieva 3 krát rýchlejšie, nehrozí zamrznutie potrubia. Nevýhoda – vysoká spotreba paliva.
 • Nemrznúca zmes – „nemrznúca zmes“. Roztok glycerínu, roztok etylénglykolu, roztok propylénglykolu a ďalšie. Kvapaliny zabraňujú zamrznutiu aj v potrubiach s najmenším priemerom. Nemrznúcu zmes je vhodné naliať na vyhrievanú vodnú podlahu. Počas obehu chladivo pôsobí ako mazivo, čo zvyšuje životnosť potrubí a radiátorov. Nevýhoda – potreba výberu nemrznúcej zmesi pre typ kotla.
 • Transformátor alebo minerálny olej je nosičom tepla v olejových ohrievačoch. Je to viskózna kvapalina absorbujúca teplo, schopná dlhodobo vydávať teplo vzduchu v miestnosti..

Je možné zvoliť nosič tepla a zodpovedajúce vykurovacie zariadenie iba pri organizácii autonómneho vykurovacieho systému.

Podľa technických charakteristík

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Keramické ohrievače sú odolné voči korózii, takže vydržia dlhšie bez porúch

Na posúdenie účinnosti konkrétneho modelu je potrebné analyzovať technické ukazovatele..

 • Prenos tepla je hlavným kritériom. Na tomto základe je radiačný aparát lepší ako konvekčný. Z radiátorov sa liatina vyznačuje najvyššou tepelnou zotrvačnosťou a na prenos tepla je najlepší hliník..
 • Pracovná plocha – je dôležité vziať do úvahy celkovú plochu batérie, nie počet sekcií. Výpočet rozmerov ohrievača sa vykonáva s prihliadnutím na objem miestnosti.
 • Odolnosť proti korózii – keramické ohrievače sú najodolnejšie. Z kovových modelov sú najlepšie hliníkové.
 • Odolnosť voči tlaku – konvektory sú najodolnejšie, pretože v nich nie je také zaťaženie. Z radiátorov sú najlepšie liatinové a bimetalické.
 • Jednoduchá údržba – konvektory a hliníkové panely je potrebné pravidelne čistiť. Liatinu a oceľ je potrebné natrieť.
 • Životnosť – liatinové batérie vydržia najdlhšie – 50 rokov. Bimetalické fungujú 30-40 rokov. Najmenej odolná oceľ – nie viac ako 10-15 rokov.

Tepelný výkon nie je jedinou voľbou. Radiátory musia spĺňať požiadavky zvoleného vykurovacieho systému.

Radiačné ohrievače:

 • Stropné ohrievače
 • Liatinové radiátory s niekoľkými sekciami
 • Rúrkové ohrievače

Konvekčné ohrievače:

 • Panelové ohrievače
 • Rebrované rúrky
 • Doskové konvektory
 • Rúrkové konvektory

Existuje mnoho typov vykurovacích zariadení. Budeme však venovať pozornosť najbežnejším:

Materiály pre teplovodné radiátory

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Liatinové radiátory v modernom dizajne dobre zapadajú do interiéru a sú odolné

Najpopulárnejšou metódou ohrevu je ohrev vody. Zdrojom tepla môže byť plynový, elektrický, uhoľný kotol, nosič tepla – voda alebo nemrznúca zmes, batérie – rúrkové alebo panelové ohrievače vyrobené z rôznych materiálov..

Liatinové batérie

Toto je najznámejší typ ohrievača vody, prispôsobený podmienkam ústredného kúrenia. Liatinové batérie sú lacné, odolné, vydržia poklesy tlaku. S malým prenosom tepla – iba 40%, majú veľkú pracovnú plochu. Liatina akumuluje teplo, takže batérie sa pomaly ochladzujú aj po vypnutí kúrenia.

Modely moderného dizajnu sú veľmi zaujímavé a krásne. Starostlivosť o ne je však náročná..

Oceľ

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Oceľové radiátory sú nestabilné voči tlakovým rázom, preto sú inštalované v autonómnom systéme súkromného domu

Častejšie sa používa v usporiadaní autonómneho vykurovania, kde je vylúčený vysokotlakový alebo vodný ráz, pretože oceľ je na ne citlivá. Prenos tepla zliatiny je vyšší, zahrieva sa oveľa rýchlejšie ako liatina. Regulácia vykurovania je jednoduchšia kvôli nízkej tepelnej zotrvačnosti. Ale z rovnakého dôvodu sú oceľové batérie chladené bezprostredne po odpojení..

Nevýhodou je sklon ku korózii. O ohrievač sa musíte starať, na plnenie používať čistú vodu s prísadami, natrieť povrch.

Hliník

Maximálna úroveň prenosu tepla je nad 70%. Hmotnosť radiátora je malá, jeho inštalácia je mimoriadne jednoduchá, je možné ju nainštalovať aj na stenu zo sadrokartónu. Bonusom je veľká pracovná plocha: kanály, po ktorých sa chladiaca kvapalina pohybuje, sú umiestnené v častiach oveľa väčšej plochy. Pretože hliník dobre vedie teplo, sekcia sa zahrieva veľmi rýchlo a silne.

Hliník je náchylný na koróziu. Na predĺženie životnosti sú vykurovacie radiátory, podobne ako ostatné hliníkové vykurovacie zariadenia, potiahnuté polymérnou farbou.

Bimetalové batérie

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Bimetalové radiátory sú vyrobené z ocele a hliníka, preto sú najtrvanlivejšie

Kanály, ktorými chladivo cirkuluje, sú vyrobené z ocele: sú pevnejšie a odolnejšie ako hliník. Pracovná oblasť sekcie je vyrobená z hliníka, aby sa zlepšil prenos tepla do vzduchu. Bimetalové zariadenie kombinuje výhody ocele a hliníka, ale nemá svoje nevýhody, ako je krátka životnosť alebo náchylnosť ku korózii.

Existujú aj obmedzenia. Nemrznúca zmes sa nesmie pridávať do vody používanej v bimetalových batériách.

Cena bimetalových ohrievačov je najvyššia a je na druhom mieste za medenými radiátormi.

Hliníkové radiátory

Použitie hliníkových radiátorov vám umožňuje zaistiť maximálnu úroveň prenosu tepla – výkon sekcie môže dosiahnuť 200 W (čo stačí na vykurovanie 1,5 – 2 m2.).

Ich cena je celkom dostupná a nízka hmotnosť vám umožňuje nainštalovať si ich sami. Je pravda, že prevádzka zariadenia je možná iba 20-25 rokov..

Charakteristika hliníkových radiátorov sekčného typu.

Hliníkový radiátor sekčného typu

Hlavným použitím tohto typu radiátora sú systémy ústredného kúrenia. Rozsah tlaku, pri ktorom môžu normálne fungovať, je od 6 do 16 barov. Maximálny pracovný tlak je uvedený pre výrobky lisované vstrekovaním. Zvážte hlavné výhody a nevýhody hliníkových vykurovacích telies.

Výhody:

Zvýšená účinnosť

Nízka hmotnosť

Hliníkový sekčný radiátor sa ľahko inštaluje

Dobrá rýchlosť prenosu tepla

Nevýhody:

Vnútorný polymérny film je veľmi slabý voči soliam ťažkých kovov. Použitie vo vykurovacích systémoch starého typu preto nie je možné..

Pri dlhej životnosti je narušená celistvosť konštrukcie.

Charakteristika bimetalických radiátorov.

Toto je najprijateľnejší typ ohrievača na trhu. Bimetalové radiátory môžu zahŕňať oceľ, meď alebo hliník. Hliníkové výrobky majú najlepšie rýchlosti prenosu tepla. Z nevýhod tohto typu je možné rozlíšiť iba zložitosť dizajnu..

Bimetalový radiátor

Výhody bimetalických výrobkov sú nasledujúce:

Nízka hmotnosť

Zvýšená účinnosť

V prípade potreby bude inštalácia tohto typu radiátora chvíľu trvať.

Môže vykurovať veľké objemy priestorov

Pracovný tlak do 25 bar.

Charakteristika liatinových radiátorov.

Nedávno boli najbežnejšie liatinové vykurovacie zariadenia. Teraz ich nahrádzajú modernejšie modely. Hlavnými nevýhodami výrobkov z liatiny sú nadmerná hmotnosť (jedna časť – 5 kg.) A krehkosť.

Z výhod je potrebné zdôrazniť nasledujúce:

Liatina, keď je ošetrená špeciálnou ochrannou zmesou, prakticky nekoroduje

Majú vysoký prenos tepla

Materiál odoláva značným tlakom

Teplota chladiacej kvapaliny môže dosiahnuť až 130 stupňov. Na kvalite chladiacej kvapaliny nezáleží.

Životnosť je až 40 rokov.

Odrody modelov vetrania pre domácnosť

Domáce ventilátory sú navyše klasifikované podľa miesta inštalácie.

Okno. Zariadenie je namontované v okne alebo stene v blízkosti okna; neexistuje žiadne vzduchové potrubie. Takéto zariadenie sa používa hlavne vo verejných inštitúciách: kaviarne, kaderníctvo atď. Samorezanie do nainštalovaných okien z PVC je problematické.

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Okenné ventilátory sa vyrábajú s okrúhlymi a štvorcovými profilmi. Niektoré modely sú vybavené spätným ventilom, ktorý zabraňuje vnikaniu prachu do interiéru domu.

Kuchyňa. Pary a rôzne pachy vznikajúce pri varení sú odstránené. Ventilátor je namontovaný priamo do kapoty. Na základe dizajnu sa rozlišujú ploché, kupolovité a vstavané kapucne. Kuchynské ventilátory musia byť odolné voči teplu a mať vonkajšiu ochrannú sieť.

Vybavenie do kúpelne. Na zvýšenie účinnosti odsávacieho vetrania toalety a kúpeľne sa používajú stropné nástenné a stropné ventilátory. Kompaktné jednotky sú ekonomické a ľahko sa inštalujú.

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Vnútorná časť puzdra je umiestnená vo ventilačnom potrubí a vonkajšia vyčnieva a je uzavretá ventilačnou mriežkou. V kúpeľni je vhodné použiť ventilátor s hydraulickým snímačom

Bez ohľadu na zvolený typ ventilátora by sa mala venovať zvláštna pozornosť označeniu zariadenia, konkrétne stupňu ochrany IP. Štandard IP charakterizuje ochranu zariadení v neagresívnom prostredí

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Prvá číslica má hodnotu v rozsahu 0-6 a označuje úroveň ochrany pred prienikom cudzích predmetov, prachu a kontaktu s rukami.

Úroveň ochrany pred vniknutím vlhkosti do krytu je označená druhou číslicou označenia.

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Existuje vysoká pravdepodobnosť prieniku vody do zariadení s hodnotou „0“. Ich montáž je povolená iba v suchých miestnostiach. Najvyšší stupeň ochrany „8“ zaručuje bezpečnosť ventilátora pri úplnom ponorení do vody

Elektrické typy ohrievačov

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Elektrické modely fungujú na princípe konvekcie, takže rýchlo zohrejú miestnosť

Elektrické ohrievače fungujú iným spôsobom. Vykurovacie médium je nahradené vykurovacími článkami, ktoré fungujú pri dodávke elektrického prúdu. Až na zriedkavé výnimky má vykurovací článok malú plochu. Na zefektívnenie dodávky tepla sa používajú 2 riešenia:

 • prechádzajte prúdmi vzduchu cez vykurovacie zariadenie – akýkoľvek druh konvektora;
 • vytvorte bývanie s veľkou pracovnou plochou – panelové ohrievače.

Elektrické ohrievače obsahujú zariadenia, ktoré sú vykurovacím telesom. Vykurovacie zariadenie, ako je kotol Evan, nie je. Je to zdroj tepla, ale nie vykurovacia štruktúra.

Hlavnou nevýhodou elektrických ohrievačov je požiadavka na kvalitu elektrického prúdu. Ak celkový výkon ohrievačov presiahne 12 kW, bude potrebné položiť sieť s napätím 380 V..

Konvekčné spotrebiče

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Ohrievače ventilátora spaľujú kyslík v miestnosti – musíte nainštalovať zvlhčovač

Vykurovacie telesá – vykurovacie telesá, sú umiestnené vo vnútri plochého puzdra. Povrch puzdra sa zahrieva a prenáša teplo do vzduchu. Tento mechanizmus však poskytuje iba 20% prenosu tepla. V spodnej časti zariadenia sú vstupy. Prostredníctvom nich vstupuje vzduch do vnútra zariadenia, ohrieva sa a vystupuje cez otvory v hornej časti. Konvekcia poskytuje 80% prenos tepla.

Konvektory rýchlo zohrejú miestnosť, ale nespália kyslík tak ako ohrievače ventilátora. Pri minimálnych teplotách môžete spotrebič nechať pôsobiť cez noc. Výkon sa pohybuje od 0,25 do 2,5 kW. Výpočet indikátora sa vykonáva podľa kubickej kapacity, pretože konvektor ohrieva vzduch. Nevýhoda – príjemná teplota je v miestnosti udržiavaná iba vtedy, keď konvektor pracuje.

Zariadenia s hladkým potrubím

Zariadenie s hladkými rúrkami – zariadenie pozostávajúce z niekoľkých oceľových rúr spojených dohromady, ktoré pre chladiacu kvapalinu tvoria kanály stĺpcovitého (registračného) alebo cievkového (cievkového) tvaru.

Rebrované rúrky

Rebrová rúrka je otvorene inštalované konvekčné vykurovacie zariadenie, v ktorom je plocha vonkajšieho teplosmerného povrchu najmenej 9-násobkom plochy vnútorného povrchu absorbujúceho teplo..

Tepelné závesy

Tepelné závesy sú samostatnou kategóriou zariadení, ktoré tiež zohrávajú úlohu ohrievača. Tepelné závesy sú inštalované do dverných (alebo okenných) otvorov a vytvárajú prúd teplého vzduchu, ktorý blokuje prievan. Tepelné clony sa zvyčajne používajú v miestnostiach, kde sa často otvárajú dvere (napríklad v kanceláriách) alebo kde hrozí prievan a je potrebné vytvoriť dodatočnú teplú zónu..

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Elektrická vzduchová clona Daire HT 508 do 5 kW

Dokážu sa vyrovnať aj s vykurovaním malých miestností, ale tepelná clona si neporadí s komplexnými úlohami vykurovania. Je potrebné poznamenať, že výkon tepelnej clony musí byť zvolený v súlade s rozmermi dverí alebo okna, na ktoré bude inštalovaný..

Olejové zariadenia

Vykurovací článok je vykurovací prvok, ale chladiaca kvapalina je olej, ktorý je tiež prítomný. Teplá viskózna látka vypĺňa sekcie a prenáša teplo na povrch. Čím väčšia je pracovná plocha, tým vyššia je účinnosť zariadenia. Olejové elektrické ohrievače majú blízko k účinnosti žiarenia.

Plus – vysoká tepelná zotrvačnosť. Zariadenie sa pomaly zahrieva, ale po vypnutí tiež dlho vydáva teplo. Tento spôsob prevádzky je ekonomickejší. Zariadenia sa vyrábajú s výkonom až 4,5 kW, ale súčasne chladiče oleja spotrebúvajú menej elektriny. Nevýhoda – veľká hmotnosť a objemnosť.

Čo sú

Olejový radiátor vo svojom vzhľade často pripomína liatinovú batériu centralizovaného vykurovania. Vnútorný priestor takéhoto zariadenia je naplnený minerálnym olejom, ktorý hrá úlohu tepelného akumulátora a nosiča tepla. Vykurovacie teleso je obvykle umiestnené v spodnej časti puzdra.

Zvyšuje teplotu okolitej kvapaliny, ktorá sa stáva menej hustou, preto stúpa a ustupuje stále studenej hmote. Cirkulujúce toky efektívne ohrievajú steny ohrievača, ktoré prenášajú prijatú energiu do okolitého vzduchu.

Olej má vysokú tepelnú kapacitu. Získava teplo od 1 do 3 hodín, ale tiež zostáva horúci ešte dlho po vypnutí zariadenia. To nešetrí spotrebou energie, ale iba predlžuje dobu vykurovania miestnosti..

Pri výbere takéhoto zariadenia je lepšie uprednostniť model s veľkým počtom sekcií. Pri rovnakom výkone sa jeho steny nebudú toľko ohrievať, čo zníži pravdepodobnosť popálenia niekým z domácnosti.

S ventilátorom

Ventilátor v kombinácii s chladičom rýchlo distribuuje vzduch po miestnosti, ale citeľný účinok sa prejaví až po úplnom zahriatí oleja. Ukázalo sa, že takéto modely sú zbytočne drahé a ťažkopádne. Z tohto dôvodu sa v obchode často nenachádzajú..

S obrazovkou

Olejové chladiče vybavené ďalšou krycou clonou nie sú oveľa väčšie, ale lepšie vytvárajú konvekčný ťah vzduchových hmôt bez ďalších nákladov na energiu. Vylepšená výmena vzduchu prispieva k rovnomernému rozloženiu tepla v miestnosti.

Niekedy sú tieto modely vybavené nádržou na vodu, ktorá zvyšuje relatívnu vlhkosť vzduchu, ktorá je vo vykurovaných budovách často na kriticky nízkej úrovni..

klady

 1. Dostatočne vysoká energetická účinnosť.
 2. Minimálna hladina hluku.
 3. Vhodný na dlhodobé vykurovanie.
 4. Prijateľná cena.

Mínusy

 1. Ťažká váha.
 2. Veľké veľkosti.
 3. Dlhý výstup do prevádzkového režimu.
 4. Horúce vonkajšie povrchy.
 5. Nedostatočne kvalitné vykurovanie priestranných miestností.
 6. Zotrvačnosť regulácie teploty.

Infračervené vykurovanie

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Stropné infračervené rohože poskytujú 100% účinnosť

Účinnosť infračerveného ohrievača sa blíži 100%. Základom zariadenia je film s odporovými vodičmi, uhlíkovými špirálami a doskami, ktoré pri prechode elektrického prúdu generujú tepelné žiarenie. Súčasne sa neohrieva vzduch, ale povrchy, predmety a ľudia v miestnosti. Aj pri nižšej teplote vzduchu to ľudia v miestnosti už vnímajú ako pohodlné..

IR ohrievače spotrebujú o 30% menej elektrickej energie. Zahrievanie je rýchlejšie ako prúdenie. Vzduch nie je príliš suchý a nestráca kyslík.

Rozdiel IR ohrievačov podľa vlnovej dĺžky

Najdôležitejšou charakteristikou IR žiariča je vlnová dĺžka. Súvisí to s vlastnosťami šírenia lúčov v priestore a stupňom ich vplyvu na objekty, s ktorými sa stretávame..

Infračervené ohrievače môžu mať jeden z troch infračervených rozsahov:

 • dlhá vlnová dĺžka 5,5-1 000 mikrónov;
 • stredná vlna 1,5-5,5 mikrónov;
 • krátkovlnné 0,75-1,5 μm.

Krátke vlny sú na okraji spektra viditeľné ľudským okom, preto ich možno vnímať ako tmavočervenú žiaru..

Krátkovlnné infračervené ohrievače. Krátkovlnné žiariče obsahujú vykurovacie teleso s povrchovou teplotou viac ako 800 ° C. Podľa materiálového prevedenia sú to uhlíkové, kremenné alebo halogénové.

1. Kremenný ohrievač pozostáva z utesnenej kremennej trubice, vo vnútri ktorej je vo vákuu umiestnený volfrámový drôt. Pri prechode prúdu ohrieva steny až na 2 000 ° C, čo je sprevádzané intenzívnym žiarením.

2. Zariadenia z uhlíkových vlákien sa líšia od zariadení z kremeňa nahradením volfrámového vlákna uhlíkovým vláknom. Sú drahšie a vyžadujú starostlivejšie zaobchádzanie, ale energiu šetria, rýchlo sa vrátia do normálneho režimu a rovnako rýchlo sa ochladia..

3. V halogénových žiaričoch namiesto vákua inertný plyn s brómovými alebo jódovými parami. Kontakt s nimi zvyšuje životnosť volfrámu, čo môže výrazne zvýšiť teplotu ohrevu a výkon zariadenia..

Intenzívny tok tepla pochádza z akéhokoľvek krátkovlnného ohrievača. Neodporúčajú sa na dlhodobé používanie v domácich priestoroch, ale sú ideálne na rýchle zahriatie pri návrate do domu pred mrazom alebo pri vykurovaní miestnej oblasti na čerstvom vzduchu..

Infračervené ohrievače s dlhými vlnami. Pracovné prvky dlhovlnných žiaričov sa zahrievajú maximálne na 300 ° C. Z nich je mäkký tok tepla bez žiary, dokonca aj v úplnej tme. Ohrievače tohto typu je možné bezpečne použiť ako hlavný alebo pomocný vykurovací prostriedok pre obytné a verejné priestory vrátane detských izieb a zdravotníckych zariadení.

Rozdiel medzi IR ohrievačmi podľa spôsobu inštalácie

Infračervené ohrievače majú široké spektrum aplikácií. V závislosti od konkrétnej situácie môžu byť potrebné modely s iným umiestnením a pripevnením k nosným nohám.

Prenosné na podlahu. Úlohou prenosných ohrievačov je rýchlo sa zahriať a udržiavať komfortné podmienky v jednej alebo druhej časti obytnej budovy alebo priemyselných priestorov. Z tohto dôvodu nemajú pevné uchytenie. Spravidla sú vybavené stabilným podlahovým stojanom, držadlom na prenášanie a káblom so štandardnou zástrčkou na konci..

Nástenný. Na vykurovanie malých terás alebo vonkajších priestorov sa najlepšie hodia nástenné radiátory. Jedno alebo dve takéto zariadenia sú schopné udržiavať priaznivé podmienky pre rekreáciu na malom území, a to aj v chladnom alebo daždivom počasí..

Strop. Stropné ohrievače sú vybavené spoľahlivými konzolami na montáž na strop. V tomto prípade sa odchádzajúce lúče bez toho, aby sa stretli s prekážkami, rozšírili po celej miestnosti a rýchlo v nej zahriali predmety. Tento spôsob umiestnenia ohrievača sa považuje za najúčinnejší..

Vnútorné aj vonkajšie modely. Infračervené ohrievače pre vnútorné i vonkajšie použitie majú značné technické rozdiely. Na použitie v interiéri sú najvhodnejšie modely s dlhými vlnovými dĺžkami, ktoré vytvárajú mierny tepelný efekt a sú úplne bezpečné pre ľudské zdravie aj po dlhšej expozícii. Spravidla nemajú zvýšené požiadavky na stupeň ochrany pred prachom a vlhkosťou..

Na ulici je potrebné žiarenie tvrdším a užším lúčom. Iba krátkovlnné zariadenia ho môžu vytvoriť. Vyznačujú sa červenou žiarou a citeľným teplom, ktoré je vnímané bezprostredne po vstupe do ich zóny pôsobenia. Vzhľadom na zvýšené riziko vystavenia atmosférickým zrážkam sa takéto modely zvyčajne vyrábajú vo vodotesnej verzii..

Ako sa infračervené ohrievače líšia podľa druhu paliva

Zdrojom energie pre infračervené ohrievače je zvyčajne elektrická energia, prírodný alebo skvapalnený ropný plyn, menej často benzín alebo motorová nafta. Najpopulárnejšie boli prvé dve možnosti, ktoré si zaslúžia podrobnejšie zváženie..

Elektrické infračervené ohrievače. Popularita elektrických infračervených ohrievačov je spojená s rozsiahlou dostupnosťou zdroja energie, kompaktnosťou, ľahkosťou a udržiavateľnosťou väčšiny modelov. Na domáce alebo kancelárske použitie sú vhodné zariadenia s prevádzkovým napätím 220 voltov. V priemyselných zariadeniach je možné prevádzkovať jednotky pripojené k trojfázovým sieťam striedavého prúdu s napätím 380 voltov.

Plynové infračervené ohrievače. Výhodou plynových ohrievačov je ich autonómnosť so širokým rozsahom nastaviteľného výkonu. Takéto zariadenia sú vhodné na vonkajšie vykurovanie a sú skvelé na organizovanie vonkajších akcií. Konštrukcia žiaričov tohto typu sa vyznačuje veľkými rozmermi. Dodatočne obsahuje horák, valec na LPG a spojovaciu hadicu. Zdroj jednotky je obmedzený objemom nádrže, po ktorom je potrebné doplnenie paliva.

Iné typy infračervených ohrievačov

Existujú moderné typy ohrievačov, ktorých infračervené žiarenie nie je spojené s vyhrievaním povrchov na vysoké teploty..

Micatermické ohrievače. Micatermické ohrievače kombinujú dva spôsoby prenosu tepla: radiálne a konvekčné. Svoje meno dostali podľa technológie Micatherm, ktorá sa používa pri ich výrobe. Väčšinou sú vo forme platne s jednostranným alebo obojstranným žiarením. Ich vykurovacie telesá sú izolované vrstvou sľudy. Vonkajšie povrchy puzdra sa zahrievajú na teplotu bezpečnú pre ľudí nie viac ako + 60 ° C.

Filmové infračervené ohrievače. Ohrievače filmu sú tenké pásy fólie vložené medzi dve vrstvy odolného polyméru. Obvykle sa vyrábajú vo forme koberca pre prenosný teplý podlahový alebo stenový panel. Výkon takýchto zariadení len zriedka presahuje 500 W, preto sa používajú ako dodatočný prostriedok lokálneho vykurovania..

klady

 1. Zvýšená energetická účinnosť.
 2. Princíp smerového prenosu tepla.
 3. Vhodné pre vonkajšie aj vnútorné použitie s vysokými stropmi.
 4. Takmer okamžitý návrat do prevádzkového režimu.
 5. Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť.
 6. Absencia cudzích zvukov.

Mínusy

 1. Nežiaduce používanie krátkovlnných modelov v obytných a verejných priestoroch.
 2. Riziko silného lokálneho zahrievania predmetov v blízkosti žiariča.
 3. Obtiažne používanie v miestnostiach preplnených nábytkom alebo vybavením.

Elektrina a kúrenie

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Elektrická energia je jedným z najlepších technologických pokrokov. K jeho prenosu cez energetické siete dochádza na akúkoľvek vzdialenosť a s minimálnymi stratami a používanie v mieste spotreby je šetrné k životnému prostrediu..

Moderné elektrické vykurovacie systémy a zariadenia sú jednoduché, ekonomické, bezpečné v prevádzke a vyznačujú sa aj kompaktnosťou a kompatibilitou s automatickými systémami klimatizácie interiéru..

Nevyhnutnou a dostatočnou podmienkou na usporiadanie a používanie vykurovania pomocou elektrickej energie je prítomnosť zdroja tohto druhu energie a spoľahlivých napájacích sietí, ktoré vydržia zaťaženie príslušných zariadení..

Inštalácia nových a rekonštrukcia existujúcich elektrických sietí v jednotlivých domoch si vyžaduje oveľa nižšie náklady ako realizácia nových alebo oprava a rekonštrukcia existujúcich teplovodných vykurovacích systémov napojených na kotolne, kde sa spaľuje tuhé alebo kvapalné palivo. Porovnanie vodného a elektrického vykurovania ukazuje, že náklady na inštaláciu od nuly sú najmenej trikrát drahšie. Prevádzkové náklady, náklady na palivo a nízka účinnosť tradičného kvapalinového vykurovania robia elektrické vykurovanie domu ešte výhodnejším..

Plánovanie a dizajn

Pred výberom vykurovacieho systému založeného na zásadách používania elektrického prúdu by ste mali zistiť celkovú potrebnú spotrebu energie pre budúci systém. Táto sila je určená nasledujúcimi faktormi:

 • Plocha domu.
 • Sezónnosť vykurovania domu.

Na základe výkonu potrebného na vykurovanie je potrebné zabezpečiť, aby transformátorová rozvodňa, z ktorej je dom napájaný, mala dostatočný výkon. Ak je kapacita rozvodne menšia než požadovaná, budete musieť vykonať potrebné opatrenia na zmenu pripojovacej stanice alebo zvýšenie kapacity existujúcej rozvodne. Ak nie je možné vykonať tieto opatrenia, aby sa získal požadovaný výkon, aby sa predišlo núdzovým situáciám, bude potrebné úplne opustiť vykurovanie elektrickou energiou alebo by sa malo používať ako pomocné alebo hlavné vykurovanie s hlavným alebo prídavným respektíve vykurovanie iného typu.

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Výber vykurovacích zariadení je rôzny v závislosti od toho, či je dom využívaný na celoročné bývanie alebo ako letná chata na obdobie od jari do jesene. Najdôležitejšou vecou pre dom je však tepelná izolácia. každý dokonalý, výkonný systém sa nezohreje, ak je izolácia v zlom stave. Významné tepelné straty navyše povedú k vysokým nákladom na energiu..

Z hľadiska bezpečnosti pre spotrebiteľov je vykurovanie elektrickou energiou najlepšie spomedzi ostatných typov. Pri plánovaní by ste však mali vziať do úvahy stav a výkon elektrického vedenia doma a v prípade veľkej vyhrievanej plochy a v dôsledku toho veľkú celkovú spotrebu energie vykurovacích zariadení trojfázové elektrické môže byť potrebná sieť.

V rozostavanom dome je v hlavnom návrhu budovy zabezpečené vykurovanie elektrickou energiou, aby sa predišlo opravám alebo rekonštrukcii samotnej budovy počas inštalácie elektrického vykurovacieho zariadenia. A inštalácia a vykonávanie súvisiacich prác bude vyžadovať zapojenie kvalifikovaných odborníkov..

Konvektory s ohrievačmi ihiel

Ihlové konvektory majú dosku vyrobenú z tepelne odolného dielektrického materiálu prešitú nichrómovým drôtom s vytvorením početných slučiek na oboch stranách. Aby sa zabránilo oxidácii kovu, závit je potiahnutý žiaruvzdorným lakom..

Takéto vykurovacie zariadenia okamžite začnú fungovať. Vzhľadom na svoju krehkú štruktúru vyžadujú starostlivé zaobchádzanie. Nemôžu byť použité v miestnostiach s vysokou vlhkosťou.

Konvektory s monolitickými ohrievačmi

Monolitický typ konvektora pozostáva z nichrómového drôtu umiestneného v liatom rebrovanom hliníkovom plášti s dielektrikom vyplňujúcim vnútornú dutinu. Vďaka tejto konštrukcii sú znížené medziľahlé straty prenosu tepla, vylúčené sú cudzie zvuky a výskyt mikrotrhlín. Teplota vonkajších povrchov sa ešte znížila.

Uveďme všeobecné hodnotenie elektrických konvektorov.

klady

 1. Vysoká účinnosť.
 2. Rýchle zahriatie.
 3. Nepretržitá prevádzka.
 4. Presnosť regulácie teploty.
 5. Minimálna hladina hluku.
 6. Kompaktný dizajn.
 7. Puzdro sa zahrieva na bezpečnú úroveň.

Mínusy

 1. Nie je vhodné pre miestnosti s vysokými stropmi.
 2. Prístroj vychladne bezprostredne po vypnutí.
 3. Niektoré modely majú zápach spáleného prachu.

Plynové kúrenie

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Plyn je najlacnejšie palivo, ale nákup zariadenia je drahý

Účinný a lacný ohrievač, ale náročný na údržbu. Plynový ohrievač alebo konvektor funguje na princípe plynovej rúry. Plyn je dodávaný do horáka. Produkty spaľovania sú odvádzané von komínom. Vzduch vstupujúci cez otvory sa ohrieva vo výmenníku tepla a prúdi späť do miestnosti.

Výkon ohrievačov dosahuje 8 kW. Pretože plyn je dostupné a lacné palivo, náklady na vykurovanie sú minimálne. Existuje mnoho nevýhod: v dome musíte nainštalovať dobré vetranie, vybaviť komín a pravidelne čistiť dýzy. Ak zariadenie nefunguje správne, existuje vysoká pravdepodobnosť otravy oxidom uhličitým..

Plynové kúrenie

Aby ste ušetrili peniaze, môžete použiť plynové ohrievače. Ich najjednoduchším typom je plynový konvektor, ktorý je prepnutý na hlavné plynové potrubie alebo fľašu na LPG. Horák zariadenia je úplne chránený pred kontaktom s okolitou atmosférou: v tomto prípade sa na dodávku kyslíka používa špeciálna trubica, ktorá je vyvedená von na ulicu otvorom v stene. Tieto zariadenia sa vyznačujú vysokým výkonom (najmenej 8 kW) a nízkymi prevádzkovými nákladmi. Medzi slabé stránky plynových ohrievačov možno vyčleniť povinnosť registrácie u regulačných orgánov, potrebu účinného vetrania a potrebu pravidelného čistenia dýz..

Ohrev vzduchu

Mnoho ľudí pozná takéto vykurovanie nie z počutia, funguje to na príklade kachlí, kde z toho, že kúrime drevom, ohrieva a ohrieva vzduch. Ohrev vzduchu sa vyznačuje nízkymi nákladmi na energiu a absenciou radiátorov a potrubí. V modernej podobe vyzerá ako chladič automobilu, ktorý odoberá studený vzduch z prostredia, ohrieva ho a uvoľňuje do miestnosti. Tento systém sa skladá z ohrievača vzduchu, výmenníka tepla, čerpadiel a vzduchových potrubí. Medzi nevýhody patrí prítomnosť hluku počas prevádzky zariadenia a teplotný rozdiel v rôznych častiach miestnosti. Tiež má niekedy veľké rozmery, stojí za to zvážiť dôležitosť textilného filtra a jeho následnú výmenu. Dobrá voľba pre rámové domy.

O rôznych prvkoch vykurovacieho systému

Všetky použité komponenty pre vykurovacie systémy je možné rozdeliť do niekoľkých rôznych skupín..

Zariadenie kotla

Tie obsahujú:

 • bojler na teplú vodu;
 • expanzná nádoba;
 • čerpadlo;
 • horák;
 • automatizácia riadenia prevádzky a potrubia kotla.

Kotol je teda určený dostupným druhom paliva, expanzná nádrž v závislosti od typu systému môže byť otvorená alebo zatvorená, čo je opäť určené vykurovacím systémom. Všetky tieto otázky – aké zariadenie na vykurovanie domu sa použije – by mali byť vyriešené vo fáze návrhu..

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Zariadenie kotla

Stačí poznamenať, že pri výbere vykurovacieho systému, ktorý využíva prirodzenú cirkuláciu, nie je potrebné ďalšie čerpadlo, takže správna formulácia problému, ako by mala byť, výrazne zníži náklady na jeho vytvorenie. Súčasne by mali byť komponenty na vykurovanie súkromného domu prispôsobené parametrom konkrétnych pracovných podmienok vo fáze návrhu..

Vykurovacie zariadenia

Nie sú menej dôležitou súčasťou vykurovacieho systému ako kotol. Stačí povedať, že sú to oni, kto priamo vykuruje priestory. Dnes používané ohrievače na vykurovanie sú zvyčajne rozdelené podľa typu materiálov použitých pri výrobe. Spravidla ide o radiátory:

 • hliník;
 • bimetalický;
 • oceľ;
 • liatina.

Registre na ohrev teplej vody

Vykurovacie registre sú najčastejšie vyrobené z oceľových rúr rôznych priemerov zváraním. Výrobky z iných materiálov – liatina, hliník, meď – sa vyrábajú na priemyselných zariadeniach.

Vykurovací register

Register vykurovania oceľových rúrok

Registerová štruktúra pozostáva z niekoľkých rovnobežných rúrok spojených v okrajových zónach mostíkmi alebo vetvami malého priemeru (vo forme cievky). Oceľové registre sú univerzálne pre všetky vykurovacie systémy, často vyrábané nezávisle. Zariadenia odolávajú vysokým tlakom a teplotám.

Na zvýšenie účinnosti sú registre často vybavené rebrovacími prvkami – špirálami, doskami atď. Nízke náklady a možnosť vlastnej výroby robili registre obľúbené vo vykurovacích komplexoch priemyselných zariadení – dielne, sklady, garáže a tak ďalej. Registre sú umiestnené hlavne na stene, oveľa menej často na podlahe.

Okrem systémov na ohrev vody sú registre kvôli svojim najvyšším pevnostným charakteristikám hlavným typom vykurovacieho zariadenia pre parné vykurovacie systémy.

Zvláštnosti

Ohrev vody sa spravidla vykonáva ako uzavretý systém, ktorý okrem kotla obsahuje radiátory a potrubie spájajúce dva prvky. Ale samozrejme môže byť ťažké obmedziť sa iba na tri kľúčové odkazy a v praxi je systém oveľa komplikovanejší..

Okrem uvedených zariadení stojí za to venovať pozornosť aj nasledujúcim prvkom:

 • čerpadlá, ktoré zabezpečujú cirkuláciu (nie vo všetkých systémoch sú však potrebné);
 • bezpečnostné vybavenie;
 • regulačné a blokovacie diely;
 • zariadenia na drenáž a vypúšťanie kvapalín;
 • bloky na núdzové odvzdušnenie.

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Pokiaľ ide o samotné kotly, ohrev vody na požadovanú teplotu sa dosahuje inštaláciou rôznych prevedení s nerovnakým výkonom. Spotreba paliva sa veľmi líši. Rúry v systémoch ohrevu vody sú inštalované bezšvíkové aj zvárané, priemer oceľového kanála dosahuje 50 mm. Povinnou požiadavkou je ochota pracovať pod tlakom 16 atmosfér a pri zahriatí na +250 stupňov to je presne ten extrémny testovací program. Typický okruh je rozdelený na dva toky: potrubím na výstupe tekutina prúdi do radiátorov a opačne orientovaný priebeh vedie k vstupu do kotla..

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Konštrukcia podlahového vykurovania

Systém podlahového vykurovania pozostáva z nasledujúcich prvkov:

 • vykurovacie okruhy vyrobené z kovoplastových alebo polyetylénových rúrok, vyplnené cementovým poterom alebo položené medzi guľatinu (v drevenom dome);
 • rozdeľovacie potrubie s prietokomermi a termostatickými ventilmi na reguláciu prietoku vody v každej slučke;
 • zmiešavacia jednotka- obehové čerpadlo plus ventil (dvoj alebo trojcestný), ktorý udržuje teplotu chladiacej kvapaliny v rozmedzí 35 … 55 ° C.

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Miešacia jednotka a kolektor sú s kotlom prepojené dvoma vedeniami – prívodným a vratným. Voda ohriata na 60 … 80 stupňov je po častiach chladená ventilom do obvodov, keď sa cirkulujúci nosič tepla ochladzuje.

  Sušička bielizne stropného typu

Podlahové vykurovanie je najpohodlnejší a najhospodárnejší spôsob vykurovania, aj keď náklady na inštaláciu sú 2 až 3-krát vyššie ako zariadenie radiátorovej siete. Optimálna možnosť vykurovania je zobrazená na fotografii – okruhy vodnej podlahy + batérie, regulované tepelnými hlavicami.

Rozloženie vykurovacích slučiek nad izoláciu

Podlahové vykurovanie v etape inštalácie – položenie rúrok na izoláciu, upevnenie klapky pre následné plnenie cementovo -pieskovou maltou

Soklové a podlahové konvektory

Oba typy ohrievačov majú podobný dizajn ako vodný výmenník tepla – medená cievka s nasadenými tenkými doskami – rebrami. V podlahovej verzii je vykurovacia časť pokrytá ozdobným plášťom, ktorý vyzerá ako podstavec; medzery na priechod vzduchu sú ponechané nad a pod.

Výmenník tepla podlahového konvektora je inštalovaný v kryte umiestnenom pod úrovňou hotovej podlahy. Niektoré modely sú vybavené ventilátormi s nízkym hlukom na zvýšenie výkonu ohrievača. Chladiaca kvapalina je dodávaná potrubím skrytým spôsobom pod poter.

Popísané zariadenia dobre zapadajú do dizajnu miestnosti a podlahové konvektory sú nepostrádateľné v blízkosti priehľadných vonkajších stien vyrobených výlučne zo skla. Bežní majitelia domov však s kúpou týchto zariadení neponáhľajú, pretože:

 • medeno-hliníkové radiátory konvektorov nie sú lacné potešenie;
 • na úplné vykurovanie chaty umiestnenej v strednom pruhu budete musieť nainštalovať ohrievače po obvode všetkých miestností;
 • podlahové výmenníky tepla bez ventilátorov sú neúčinné;
 • rovnaké výrobky s ventilátormi vydávajú tichý monotónny hukot.

Dizajn podlahových ohrievačov

Vykurovacie zariadenie soklovej lišty (na obrázku vľavo) a podlahový konvektor (vpravo)

Z toho vyplýva záver: konvektor je užitočná vec pre určité miesta, kde je ťažké umiestniť konvenčné batérie. Vykurovanie celej budovy takýmito zariadeniami je však neprimerane drahé..

Ako systém funguje

Ak plánujete nezávisle viesť teplo do priestorov, stojí za to pochopiť dizajn a princíp činnosti ohrevu vody. Tri komponenty akejkoľvek schémy:

 • zariadenie, ktoré generuje tepelnú energiu a prenáša ju do vody;
 • vedenie potrubia;
 • ohrievače umiestnené vo vykurovaných miestnostiach.

Radiátorové vykurovanie dvojposchodovej budovy

Jedným zo spôsobov, ako organizovať vykurovanie v byte na 2 poschodiach, je dvojrúrkové vedenie cez rameno

Poznámka. Uzatváracie ventily – kohútiky, vyvažovacie ventily, zmiešavacie ventily – sú vždy súčasťou rozvodov. Dodatočné vybavenie – obehové čerpadlo, expanzná nádrž – sú súčasťou kotla alebo sú namontované samostatne.

Princíp činnosti systému je založený na prenose tepla zo zdroja do vykurovacích zariadení pomocou kvapalnej pracovnej tekutiny – obyčajnej vody, schopnej absorbovať veľké množstvo energie (špecifická tepelná kapacita – 4,18 kJ / kg • ° С). V niektorých prípadoch sa používa nemrznúca kvapalina – vodný roztok etylénglykolu alebo propylénglykolu. Ako sa to stane:

 1. Spaľovaním uhľovodíkového paliva alebo spotrebovaním elektrickej energie ohrieva voda vodu na teplotu 40 … 90 stupňov.
 2. Horúca chladiaca kvapalina sa pohybuje potrubím pomocou čerpadla alebo prirodzene (v dôsledku prúdenia) do vodných radiátorov.
 3. Výmena tepla prebieha medzi vykurovacími zariadeniami a vzduchom v miestnostiach – voda prúdiaca batériou sa ochladí o 10 – 20 ° C, atmosféra miestnosti sa zahreje. Horúci povrch chladiča navyše vydáva infračervené tepelné žiarenie.
 4. Ochladený nosič tepla sa vracia potrubím do generátora tepla, kde sa opäť zahreje na požadovanú teplotu.
 5. Prebytočná voda generovaná tepelnou rozťažnosťou vstupuje do špeciálnej nádoby. Keď teplota v systéme klesne, kvapalina sa opäť stlačí a opustí expanznú nádrž..

Schéma obehu chladiacej kvapaliny cez batérie

Cyklus vykurovania – voda je ohrievaná v kotolni, je vedená potrubím do radiátorov, kde odovzdáva teplo okolitému vzduchu.

Referencia. Intenzívna tvorba infračerveného tepla z povrchu batérií začína pri teplotách nad 60 ° C.

Pred zahrievaním si zapamätajte jedno pravidlo: účinnosť vykurovania prakticky nezávisí od objemu vody v systéme. Tento indikátor ovplyvňuje iba rýchlosť vykurovania / chladenia domu pri štartovaní alebo vypínaní generátora tepla.

Uveďme zoznam skutočne dôležitých vlastností:

 • teplotný rozdiel na vstupe a výstupe domáceho ohrievača, maximálne prípustné je 25 stupňov;
 • výkon zdroja – mal by byť zvolený podľa výpočtu tepelných strát cez vonkajšie steny + ohrev vzduchu na vetranie;
 • spotreba chladiacej kvapaliny – objem vody prechádzajúcej vykurovacími zariadeniami po dobu 1 hodiny;
 • hydraulický odpor potrubnej siete spolu s radiátormi, v ideálnom prípade by nemal presiahnuť 1 bar (10 m vodného stĺpca).

Vysvetlenie ohľadom celkového objemu chladiacej kvapaliny v potrubiach poskytne odborník Vladimir Sukhorukov vo svojom videu:

Typy kotlov a iných zariadení na ohrev vody

Účinnosť vykurovania v súkromnom dome závisí od inštalácie, ktorá ohrieva pracovnú tekutinu (vodu). Vhodne zvolená jednotka generuje množstvo tepla potrebného pre radiátory a prípadný vykurovací kotol (a ak je k dispozícii), pričom šetrí energiu.

Autonómny vodný systém je možné ovládať z:

 • teplovodný kotol používajúci určité palivo – zemný plyn, palivové drevo, uhlie, motorová nafta;
 • elektrický kotol;
 • kachle na drevo s vodným okruhom (kovové alebo tehlové);
 • tepelné čerpadlo.

Dodatok. Existujú kombinované typy ohrievačov, ktoré súčasne kombinujú 2-3 nosiče energie, napríklad uhlie – zemný plyn, palivové drevo – elektrická energia (jeden príklad je uvedený nižšie na fotografii). Existujú aj univerzálne kotly, kde je možné nainštalovať naftovú trysku, plynový alebo peletový horák – podľa vášho výberu.

Typy tepelných elektrární pre domácnosť

Kotly sa najčastejšie používajú na organizovanie vykurovania v chatkách – plynové, elektrické a tuhé palivo. Tieto sa vyrábajú iba v podlahovej verzii, ostatné generátory tepla – nástenné a stacionárne. Dieselové jednotky sa používajú menej často, dôvodom je vysoká cena paliva. Ako si vybrať správny kotol na teplú vodu pre domácnosť je popísané v podrobnom sprievodcovi.

Kachľové kúrenie kombinované s vodnými registrami alebo modernými radiátormi je dobrým riešením na vykurovanie letnej chaty, garáže a malého obytného domu s rozlohou 50-100 m². Nevýhodou je, že výmenník tepla umiestnený vo vnútri kachlí nekontrolovane ohrieva vodu. Aby sa zabránilo varu, je dôležité zabezpečiť v systéme nútený obeh..

Referencia. Predtým boli tieto schémy gravitačne – bez čerpadla, s otvorenou expanznou nádržou. Registre a linky boli zvárané z oceľových rúr s priemerom 40 … 80 mm (vnútorné), položených so sklonom 3-5 mm na 1 m pre lepšiu gravitáciu. Kúrenie sa nazývalo para, pretože systém sa nebál varu..

Gravitačný systém jednoposchodového domu

Moderný gravitačný systém bez čerpacej jednotky, poháňaný vodným okruhom z tehlovej pece

Tepelné čerpadlá nie sú v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu veľmi používané. Príčiny:

 • hlavným problémom sú vysoké náklady na vybavenie;
 • kvôli chladnému podnebiu sú zariadenia vzduch-voda jednoducho neúčinné;
 • geotermálne systémy „zem-voda“ sa inštalujú ťažko;
 • elektronické súčiastky a kompresory tepelných čerpadiel sú veľmi nákladné na opravu a údržbu.

Vzhľadom na vysokú cenu doba návratnosti jednotiek presahuje 15 rokov. Účinnosť inštalácií (3-4 kW tepla na 1 kilowatt spotrebovanej elektriny) však priťahuje remeselníkov, ktorí sa pokúšajú zostaviť domáce náprotivky zo starých klimatizácií..

Ako vytvoriť najjednoduchšiu verziu tepelného čerpadla vlastnými rukami, pozrite si video:

Gravitačné systémy

Bez ohľadu na to, aké palivo bolo použité, akákoľvek automatizácia bola použitá podľa rozhodnutia projektantov, ohrev vody je jasne klasifikovaný podľa spôsobu prenosu tepla. Pôsobenie gravitačných systémov je založené na využití prirodzenej pohyblivosti zahriatej kvapaliny. Voda, ktorá prijala časť tepla, stúpa pozdĺž dutiny stúpačky a potom, keď zažije tlak častí, ktoré sa pohybujú ďalej, sa presunie do radiátorov. Po prijatí impulzu na ich steny prechádza do potrubí spätného okruhu a vytláča z kotla vodu, ktorá tam už bola ohriata. Čoskoro sa všetko opakuje znova.

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Prirodzená cirkulácia je v domoch na malom území najracionálnejšia, pretože pri inštalácii čerpadiel a riadiacich zariadení súčasná spotreba výrazne zvyšuje prevádzkové náklady. Ale keď je vzhľadom na zložitosť geometrie systému potrebné zahriať veľkú plochu alebo prekonať silný hydrostatický odpor, stále je vhodné zvoliť nútený obeh. Jeho podstata spočíva v tom, že pohyb vody je zrýchlený a normalizovaný v dôsledku prevádzky čerpadiel pripojených k vratnému potrubiu. Pretože medzi obvodmi existuje rozdiel v tlaku tekutiny, je v nepretržitom pohybe. Stabilita a kvalita práce takýchto komplexov je veľmi vysoká, ale za spotrebovanú elektrickú energiu budete musieť zaplatiť za ďalšie zariadenia.

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Okrem toho musí byť podľa všetkých pravidiel nainštalovaný ďalší 220 -voltový segment siete a treba s ním zaobchádzať opatrne. Aby ste zaistili, že výpadky prúdu nenarušia normálnu prevádzku dodávky tepla, musíte nainštalovať núdzové napájacie zdroje a spoliehať sa na to, že ich kapacita bude vo všetkých možných prípadoch stačiť. Vykurovacie zariadenia vydávajú teplo nielen vode, ale aj nemrznúcej zmesi, ktorá sa v moderných technológiách používa stále častejšie. Jeho výhodou je, že riziko zamrznutia potrubia v zásade zmizne. Nesmieme však zabúdať, že zloženie nemrznúcej zmesi predstavuje vážne nebezpečenstvo pre ľudí a zvieratá..

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Atmosférický typ

Občas stále existuje otvorený (atmosférický) typ ohrevu vody. Predpokladom jeho normálnej prevádzky je prítomnosť expanznej nádrže, cez ktorú idú von akumulácie vzduchu. Gravitačná možnosť vyžaduje veľmi silné potrubia a obmedzuje počet uzatváracích ventilov. Koniec koncov, každý detail tohto druhu zvyšuje hydraulický odpor a riziko nahromadenia vzduchových bublín. Klasifikácia nezahŕňa lokálne vykurovanie vzduchu, ale je užitočné ho uviesť na porovnanie; ako zdroje tepla sa nepoužívajú kotly, ale ohrievače.

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

V praxi má spôsob získavania tepelnej energie veľký význam. Relatívne praktické plynové vykurovanie je veľmi drahé a potrubia na prívod plynu nie sú všade natiahnuté. Ak aj sú, získanie potrebných povolení je pre väčšinu ľudí veľmi namáhavé. Tepelné generátory na uhlie, pelety, drevo, kvapalné palivo vyžadujú určitú prípravu, neustálu pozornosť. Bez komínových obvodov, vykonávaných podľa niekoľkých pravidiel, môžete čeliť vážnym problémom, dokonca aj s rizikom otravy.

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

Platba

Po výbere schematického diagramu a typu vykurovacieho zariadenia musíte všetko starostlivo vypočítať. Pre súkromný dom a v krajine existuje jedna schéma výpočtu, je však potrebné vziať do úvahy, či bude obydlie prevádzkované celoročne alebo či je možné zastavenie vykurovania aj v chladnom období. Do úvahy sa berie výkon dodávaný kotlom – musí byť porovnaný s výkonom na jednotku sekcie chladiča. Od tepelných strát v dome je potrebné odpočítať ich prítok, ktorý prichádza v dôsledku tepelných slnečných lúčov cez okná, dvere a v menšej miere aj cez steny.

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Bez ohľadu na zložitosť konkrétnej situácie musíte vziať do úvahy nasledujúce univerzálne požiadavky:

  • priblíženie sa k vykurovaciemu okruhu k podlahe nie viac ako 6 cm;
  • vertikálna vzdialenosť k parapetu je najmenej 5 cm;
  • vertikálna orientácia lamiel chladiča;
  • nežiaduce umiestnenie mimo okna;
  • umiestnenie vykurovacích zariadení na rovnakej úrovni a v približne rovnakých vzdialenostiach od seba.

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Montáž

  Keď je diagram usporiadania vykurovacích zariadení vlastnými rukami pripravený, môžete ho ihneď začať implementovať. Odporúča sa nakupovať komponenty iba od známych výrobcov, čo výrazne znižuje riziko nákupu nekvalitného výrobku. V jednorúrkových systémoch sa odporúča urobiť sklon na úrovni 3-5 stupňov, vďaka tomuto riešeniu je možné zlepšiť cirkuláciu vody a zvýšiť účinnosť používania systému ako celku. Každý chladič by mal byť vybavený vzduchovými ventilmi, aby sa zabezpečil stabilný vnútorný tlak. Pomocou kohútikov Mayevsky môžete vybrať samostatnú batériu bez toho, aby ste ju úplne vybili.

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Je oveľa ťažšie správne urobiť dvojrúrkový vykurovací systém. Bez extrémnej nutnosti by ste nemali túto prácu vykonávať sami, kde je správnejšie pozvať majstrov. Predpokladom stabilnej prevádzky možnosti vykurovania kolektorov je použitie termostatov a niekoľkých uzatváracích ventilov. Vďaka nim bude systém schopný pracovať v poloautomatickom režime s minimálnym zapojením ľudí do manažmentu. Pokiaľ existuje len najmenšia materiálna a technická možnosť, stojí za to vybaviť vykurovací systém obehovými čerpadlami.

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Rada

  Odporúča sa nainštalovať 1 000 W kotol na 10 m² vykurovanej miestnosti v drevenom dome, tehlovom, bloku a inom dome. Tento pomer sa neodporúča podceňovať ani pri veľmi pevnej tepelnej izolácii, pretože potom nebude možné obydlie normálne zahriať. A dokonca ani úvaha, že kúrenie je lacnejšie, ako by mohlo byť, obyvateľov príliš nepoteší. Štandardný ukazovateľ je založený na skutočnosti, že stropy v dome nie sú vyššie ako 3 m; ak sú zdvihnuté vo väčšej miere, musí sa zvýšiť intenzita zahrievania.

  Stojí za to vziať do úvahy skutočný objem domu, dokonalosť izolácie jednotlivých miestností, veľkosť okien a ich ochranu pred únikmi tepla. Zásobovanie vodou sa tradične vykonáva pomocou oceľových rúr. Ale ich vysoká korozívna aktivita v prítomnosti stabilnejších analógov stále viac núti opustiť oceľ. Najlepšie je použiť namiesto železných kovov nehrdzavejúce alebo zliatiny obsahujúce zinok. Medená rúrka na vodu je považovaná za rekordne spoľahlivú, ale musíte za ňu zaplatiť značné sumy..

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Použitie kovoplastu a polypropylénu, niekedy s prísadami hliníka, preto naberá na obrátkach. Sila a chemická odolnosť majiteľov vždy potešia, rovnako ako nulové riziko usadenín vo vnútri. Nevýhodou je príliš aktívna expanzia pri zahrievaní. Rúry vo forme jednookruhového poľa je možné usporiadať iba v domoch s rozlohou najviac 100 m². m v oblasti. Takéto systémy je možné použiť aj pre domáce potreby, ak sú doplnené o kotly alebo výdajné stojany na plynné palivo..

  Nedoporučuje sa dodávať vodu zo studní na ohrev teplej vody, pretože jej tvrdosť často prekračuje všetky prípustné limity. Pri nasadení dvojrúrkového systému je vhodné predchádzať každému radiátoru s regulačným ventilom. Vysoké náklady na kolektorový obvod sú úplne odôvodnené skutočnosťou, že vám umožňuje zamaskovať zle vyzerajúce komponenty vykurovacieho komplexu. Odporúča sa zvážiť použitie podlahového vykurovania, pretože zvyšuje účinnosť vykurovania a je fyziologicky správnejší. Okrem toho zníženie teplotného režimu má priaznivý vplyv na úsporu zdrojov..

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Hybrid radiátorov a podlahového vykurovania možno považovať za soklové vykurovanie. Pomáha tiež rovnomerne rozvádzať teplo na steny. Ak má vykurovací systém dva alebo viac hydraulických okruhov navzájom oddelených hydraulickou šípkou alebo vyrovnávacou nádržou, je vhodné vybaviť každý okruh vlastným čerpadlom. Zjednodušenie práce pomáha odmietnutiu takéhoto rozdelenia systému, pretože v skutočnosti je to potrebné iba v najzložitejších systémoch. Dôležitú úlohu samozrejme zohráva aj výber optimálneho zdroja tepelnej energie (kotla)..

  Okrem vyššie uvedených odporúčaní existuje niekoľko ďalších jemností. Medzi plynovými ohrievačmi je teda najekonomickejšou možnosťou kondenzačné zariadenie s elektrickým zapaľovaním. Samotná eliminácia štartovacieho horáka zníži celkovú spotrebu plynu asi o ¼. Takmer 12% paliva sa uvoľňuje použitím tepla uvoľneného počas kondenzácie pár, ktoré sa zvyčajne odvedie do komínov iných typov kotlov. Použitie plynu z valcov alebo autonómnej plynovej nádrže je menej ekonomické ako pri pripojení k odbočke z hlavného plynovodu.

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Tam, kde nie je trvalý prívod plynu, je použitie tepelného čerpadla napriek spotrebe elektrickej energie ešte praktickejšie ako kotly na tuhé palivá. Namiesto vŕtania drahých hlbokých studní je možné použiť metódu ohrevu vzduch-vzduch. V takejto schéme je potrebné iba odvzdušniť výmenník tepla. V systémoch s prirodzeným obehom je normálna prevádzka zaručená iba vtedy, ak sú všetky súčasti potrubia naplnené chladiacou kvapalinou a teplotným rozdielom medzi prietokmi najmenej 25 stupňov. Na zlepšenie obehu môžete zvýšiť zvislú medzeru od kotla k vykurovacím zariadeniam, ale nie viac ako do 3 m.

  Často dokonca umiestňujú kotly do suterénu a suterénu, do jamy. Nemá zmysel spoliehať sa na prirodzenú cirkuláciu, kde vzdialenosť od zdroja tepla k radiátoru presahuje 30 m v priamom smere. Na väčšiu vzdialenosť vnútorný tlak absorbuje všetky výhody použitia termodynamických procesov. V domoch strednej zóny Ruskej federácie je spiatočná čiara umiestnená väčšinou priamo nad podlahou, ale iba bez dverí pozdĺž jej smeru. Ak napriek tomu na ceste dôjde k otvoru, kanál je natiahnutý pod podlahu alebo nad ním vytiahnutý v tvare písmena P.

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Montáž spojovacích častí pod zem je nepraktická, pretože vždy vyžadujú vizuálnu kontrolu. Akákoľvek časť vybraná pod podlahou je dôkladne izolovaná vhodnými roletovými materiálmi. Neodporúča sa približovať hornú časť potrubia k stropom o viac ako 400 – 500 mm. Záver do podkrovia nevyhnutne vyžaduje izoláciu a prípravu starostlivo premyslených otvorov, ktoré nezhorší vlastnosti podláh. Keď je v zásade nemožné vybaviť spätné potrubie pozdĺž podlahy, musíte ho viesť hore, rovnobežne s prívodným potrubím.

  Podľa profesionálov sú dlhé rovné časti potrubí najlepšie vyrobené z ocele alebo kovového plastu. Najlepšie stúpačky sú vyrobené z 3/4 alebo 1 palcového potrubia. Zostávajúca časť elektroinštalácie je však obvykle vyrobená z ½ palcových rúr. Sklon je rovnaký pre horúce aj studené sektory. V blízkosti každej batérie je vhodné namontovať kohútik, ktorý zaisťuje nielen selektívne odvodnenie, ale aj efektívnejšiu reguláciu systému..

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Vystužená plastová rúrka je namontovaná otvorenou metódou, inak bude veľmi ťažké opraviť výsledné netesnosti. Polypropylénové konštrukcie sa ľahko inštalujú, aj keď sa používa skrytá metóda. Potrubie kotla a prívod plynu vyžadujú použitie iba kovových rúrok, pretože všetky ostatné materiály nie sú pri vznikajúcich teplotách dostatočne spoľahlivé. Je celkom opodstatnené umiestniť vodný filter pred čerpacie zariadenie. Pri výbere skladovacej nádrže vezmite do úvahy, že štandardný tlak v nej by mal byť rovnaký ako v potrubiach.

  Vstavané kúrenie – teplé podlahy a steny

  Nebolo by správne pomenovať teplé podlahy a teplé steny priamo ako vykurovacie zariadenia. Prvkom odvádzajúcim teplo je tu vykurovacie potrubie, ktoré odovzdáva teplo stavebnej konštrukcii..

  Podlahy vyhrievané vodou

  V skutočnosti je tu vykurovacím zariadením materiál podlahy alebo stien, ktorý vyžaruje teplo do miestnosti. Najčastejšie sú potrubia inštalované „mokrým“ spôsobom – pri zahrievaní teplou stenou sa nalejú do betónového podlahového poteru alebo pokryjú sadrou. V tejto verzii je dosiahnuté rovnomerné rozloženie tepla a v oblasti neustáleho pobytu ľudí sú zaistené pohodlné podmienky. Priestor je zároveň ekonomicky úsporný – neexistujú žiadne klasické vykurovacie zariadenia.

  Okrem vyššie popísaných zariadení sú ohrievače vody nepriamo spojené s vykurovacími zariadeniami. Ich konštrukcia pozostáva z rebrovaného výmenníka tepla, cez ktorý je čerpaný prúd vzduchu. Najčastejšie sa používajú v napájacích ventilačných systémoch a komplexoch ohrevu vzduchu..

  Ktoré radiátory sú lepšie pre autonómne vykurovanie: klasifikácia

  Existuje niekoľko typov batérií, ktoré sú klasifikované predovšetkým podľa výrobného materiálu, od ktorého závisí ich spoľahlivosť a výkon. Tu samozrejme nebudeme brať do úvahy teplú podlahu, ktorá je sama o sebe tiež vykurovacím zariadením, ale nie tému nášho článku..

  Moderné bimetalové radiátory

  Takéto ohrievače sa skladajú z dvoch častí – vnútornej z vysoko kvalitnej ocele a vonkajšej z hliníka. Vnútorná vrstva poskytuje pevnosť a odolnosť proti korózii a vonkajšia vrstva poskytuje vynikajúci prenos tepla. Výhody bimetalu sú teda:

  • odolnosť proti korózii;
  • pevnosť;
  • moderný dizajn;
  • jednoduchosť inštalácie;
  • trvanlivosť;
  • dobrý odvod tepla;
  • je potrebné malé množstvo chladiacej kvapaliny;
  • je možné použiť termostat.

  Nevýhody:

  • vysoká cena;
  • možnosť dosiahnuť honbu za ziskom manželstvo v lacných modeloch (ktoré je možné vyrobiť tak, aby bol hliník stále v kontakte s vodou).

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Klasické liatinové radiátory

  Takéto vykurovacie zariadenia sú už dlho súčasťou nášho života a napriek pokroku sa svojich pozícií nevzdajú. Aj dnes poskytujú vysokokvalitné vykurovanie domu a moderné batérie majú tiež veľmi atraktívny vzhľad. Ich hlavné výhody sú teda tieto:

  • kvôli hrubým stenám a značnému objemu chladiacej kvapaliny – obrovská tepelná kapacita;
  • liatina uchováva teplo dlhšie ako iné materiály a vzdáva sa ho, aj keď je zdroj vykurovania vypnutý;
  • odolnosť voči mechanickému poškodeniu;
  • pevnosť;
  • odolnosť proti korózii;
  • nízke požiadavky na kvalitu chladiacej kvapaliny;
  • miestnosť sa zahrieva rovnomerne – je to spôsobené tým, že väčšina tepla sa prenáša počas procesu žiarenia, a nie konvekciou;
  • dlhá životnosť – najmenej päťdesiat rokov.

  Takéto radiátory však majú aj svoje nevýhody, z ktorých najvýznamnejšie sú:

  • potreba značného množstva chladiacej kvapaliny;
  • pomalé zahrievanie;
  • neatraktívny vzhľad starých štruktúr s ich drsným povrchom;
  • rozmery a vysoká hmotnosť.

  Výber konkrétneho modelu chladiča

  Potom, čo ste sa rozhodli pre typ a typ vykurovacích radiátorov, ktoré potrebujete, je čas vypočítať a vybrať konkrétne modely týchto radiátorov, ktoré budú mať potrebné technické parametre..

  Vypočítame tepelný výkon

  A ako vybrať správne vykurovacie radiátory, aby ste dosiahli správnu úroveň tepla a pohodlia? Aby ste to urobili, musíte vypočítať tepelný výkon radiátorov plánovaných na nákup. Za určitých štandardných podmienok je potrebný tepelný výkon 0,09 až 0,125 kilowattov na meter štvorcový miestnosti. Práve táto sila by mala stačiť na vytvorenie optimálnych klimatických podmienok v miestnosti..

  Teraz o tom, čo sa rozumie pod štandardnými výrazmi. Je to jednoduché, je to miestnosť s oknom s dreveným rámom a trojmetrovými (nie vyššími) stropmi a so vstupnými dverami. Vykurovacími rúrkami zároveň preteká teplá voda 70 stupňov Celzia. Ak máte rovnaké podmienky, vynásobením 0,125 plochou miestnosti získate výkon radiátora alebo radiátorov (ak je potrebných niekoľko) potrebných pre miestnosť. Potom zostáva pozrieť sa do pasu konkrétnych radiátorov a keď sa tam naučíte tepelný výkon jednej sekcie alebo celého radiátora, vyberte požadovaný model..

  Je to však jednoduchý výpočet, v skutočnosti musíte vziať do úvahy niektoré ďalšie faktory, ktoré v tomto prípade budú mať vplyv:

  • Výkon radiátorov môžete znížiť o 10-20%, ak máte vo svojej miestnosti nainštalované plastové energeticky úsporné okná s dvojitým zasklením, pretože znižujú tepelné straty miestnosti zhruba o rovnakú sumu.
  • Ak v miestnosti nie je jedno, ale dve okná, potom je potrebné pod každé z nich dať radiátor. Ich kombinovaná kapacita musí prekročiť štandard o 70%. To isté urobíme v prípade rohovej miestnosti.
  • Keď teplota horúcej vody stúpa alebo klesá každých 10 stupňov, zvýši sa (alebo zníži) aj výkon zariadenia o 15-18%. Ide o to, že ak sa teplota chladiacej kvapaliny zníži, potom sa zníži výkon vykurovacích radiátorov..
  • Ak sú stropy vyššie ako tri metre, musí sa tepelný výkon opäť zvýšiť. Zvýšenie sa musí vykonať mnohonásobne vyššie ako stropy v miestnosti na 3 metre. Ak sú stropy nižšie, musíte ich znížiť.

  Pri výpočte budeme brať do úvahy, ako budú naše radiátory zapojené. Tu je niekoľko pokynov:

  • Ak chladiaca kvapalina vstúpi do chladiča zospodu a vystúpi zhora, teplo sa slušne stratí – od 7 do 10%.
  • Bočné jednostranné pripojenie spôsobuje, že je nerozumné inštalovať radiátory s dĺžkou viac ako 10 sekcií. V opačnom prípade zostanú posledné časti z potrubia prakticky studené..
  • Prilepením špeciálneho reflexného izolačného materiálu na stenu za radiátorom sa zvyšuje odvod tepla o 10 až 15 percent. Napríklad to môže byť materiál, ako je Penofol.

  Tu samozrejme nie sú uvedené všetky ukazovatele, napríklad musíte vziať do úvahy, z akého materiálu je dom postavený, aký je jeho dizajn, či je k dispozícii izolácia, ale vo všeobecnosti vám umožňujú vybrať si potrebné zariadenia na vykurovanie.

  Určte požadované rozmery

  Pri kúpe radiátora potrebujete presne vedieť nasledujúce body:

  • Aký typ očné linky máte – skryté alebo otvorené;
  • Ako sa potrubia privádzajú k radiátoru, z podlahy, zo steny, zhora, zboku atď.
  • Priemer vykurovacích potrubí;
  • Vzdialenosť medzi rúrkami (stredová vzdialenosť).

  Zabezpečujeme také umiestnenie radiátora, aby okolo neho mohol voľne prúdiť vzduch – v opačnom prípade miestnosť nedostane ďalších 10 až 15% tepla. Normy pre umiestnenie radiátorov sú nasledujúce:

  • Vzdialenosť radiátora od podlahy je od 7 do 10 cm;
  • vzdialenosť od steny – od 3 do 5 cm;
  • vzdialenosť od okenného parapetu – od 10 do 15 cm.

  Pravidlá inštalácie chladiča

  Konečná fáza nákupu radiátorov

  Teraz, ak máte autonómne vykurovanie, môžete tieto výpočty vziať so sebou a bezpečne zamieriť do obchodu s vykurovacími zariadeniami. Ale pre obyvateľov výškovej budovy s centralizovaným CO má zmysel najskôr ísť do DEZ a zistiť, aký je pracovný tlak vo vašom vykurovacom systéme. Na tomto parametri budeme stavať pri rozhodovaní, ktorý vykurovací radiátor je lepšie zvoliť. Aby sa získala určitá rezerva, tlak uvedený v pase zariadenia musí byť vyšší ako tlak, ktorý uvádzajú zamestnanci DEZ. Koniec koncov, nezabudnite, že v každej novej sezóne sa vykurovacie zariadenia testujú tlakovým testom, ktorý je 1,5 -krát vyšší ako pracovný tlak..

  Sieť radiátorov – TOP spôsob vedenia potrubia

  Na usporiadanie vykurovania v súkromných domoch sa používajú 4 hlavné schémy:

  • jednorúrková, ona je “Leningrad”;
  • dvojrúrkové rameno (inak-slepá ulička);
  • dvojrúrový prechod;
  • zberateľ.

  Poznámka. V dvojpodlažnej chate je dovolené kombinovať 2 schémy. Príklad: v 1. poschodí urobte kolektorový systém, v druhom namontujte vedenie priechodným prúdom chladiacej kvapaliny. Aj keď takéto rozhodnutia nie sú vždy odôvodnené.

  Podľa moderných noriem sú všetky uvedené schémy zapečatené. Voda v potrubí je pod tlakom 0,5 … 3 baru (v závislosti od teploty), je nainštalovaná expanzná nádoba uzavretého typu s gumovou membránou vo vnútri. Predpokladom prevádzky systému je nútený obeh z elektrického čerpadla.

  Ako vytvoriť gravitačný cirkulačný systém chladiacej kvapaliny

  Gravitačné (gravitačné) rozvody s vertikálnymi stúpačkami môžu pracovať v dvoch režimoch – prirodzený obeh alebo nútené s čerpadlom inštalovaným na obtoku

  “Leningradka” a dvojrúrková schéma slepej uličky sú schopné fungovať bez obehového čerpadla v dôsledku konvekčného toku kvapaliny. Princíp je nasledujúci: chladnejšia, ťažšia voda vytláča nahor horúcu vodu, ktorá má nižšiu špecifickú hmotnosť. Aby ste však mohli viesť a vytvárať gravitáciu, musíte použiť rúrky väčších rozmerov – Ø32 … 80 mm, namontované s určitým sklonom.

  Kolektorové a súvisiace kruhové vedenie (iný názov je Tichelmanova slučka) nemôže fungovať bez núteného čerpania vody, preto je vždy uzavreté. Pozrime sa podrobnejšie na každú schému.

  Možnosť pripojenia jedným potrubím

  Spočiatku sa systém zdá byť jednoduchý – jedna diaľnica je položená vodorovne pozdĺž vonkajších stien budovy, ku ktorej sú pripojené všetky radiátory, s oboma prípojkami. Po prechode prvej batérie sa chladená chladiaca kvapalina vráti do spoločného potrubia, zmieša sa s horúcim a vstúpi do ďalšieho vykurovacieho zariadenia. Podľa toho každý nasledujúci chladič prijíma chladnejšie chladivo..

  Leningradské horizontálne vedenie

  Jednovrstvové horizontálne vedenie-klasický uzavretý Leningrad

  Aká je zložitosť jednorúrkovej schémy:

  1. Priemer hlavnej rúrky je najmenej 20 mm (vnútorný priechod), čo zodpovedá vonkajšej veľkosti kov -plast 26 mm, polypropylén – 32 mm. Uvedený úsek zostáva rovnaký po celej dĺžke potrubia.
  2. Počet batérií v jednej vetve je maximálne 6 kusov, inak bude potrebné priemer distribučného potrubia zvýšiť na 32-50 mm. Inštalácia sa stáva komplikovanejšou a drahšou o 15-20% (minimum).
  3. Pretože do vzdialených radiátorov prichádza menej ohrievaná voda, ich teplosmerná plocha sa musí zvýšiť o 10 … 30% pridaním počtu sekcií.
  4. Manuálne alebo automatické nastavenie prietoku cez 1 ohrievač ovplyvňuje činnosť ostatných zariadení, pretože teplota a spotreba vody v spoločnom potrubí sa menia.

  Ako funguje jednorúrkové vedenie

  Jednorúrkové systémové batérie vypúšťajú ochladenú vodu späť do spoločného kolektora

  Referencia. V sovietskych bytových domoch sa používajú zvislé jednorúrkové systémy, kde sú batérie pripojené k stúpačkám, je zachovaný princíp „Leningradu“. Podobné schémy, iba miniatúrne, sa používajú v dvojpodlažných súkromných chatách, keď je potrebná organizácia gravitácie.

  Jednorúrkový uzavretý okruh ohrevu vody je vhodný pre vidiecke a obytné domy s rozlohou 60 … 100 m². Dve poschodia nie sú problém, systém je rozdelený na 2 prstencové vetvy zbiehajúce sa na odpaliskách v blízkosti kotla, zapojené je jedno čerpadlo.

  Dvojrúrkové schémy-krúžok a slepá ulička

  Charakteristickým rozdielom medzi týmito rozvodmi je rozdelenie horúcej a chladenej chladiacej kvapaliny na 2 vedenia – prívod a spiatočka. Tu k batériám prichádzajú dve potrubia – jedna po druhej, voda vstupuje do radiátorov, cez druhú prúdi späť do kotla. Na vykurovanie bytov sa používajú dva systémy:

  1. V slepej uličke chladivo prechádza po vedení k poslednému zariadeniu a potom sa vracia cez spätné potrubie – prúdi opačným smerom..
  2. V Tichelmanovej kruhovej slučke voda po opustení batérie nemení smer. To znamená, že chladiaca kvapalina v oboch líniách prúdi v jednom smere.

  Rozloženie dvojrúrkovej vykurovacej siete podľa plánu

  Dvojrúrková vykurovacia sieť jednoposchodového domu so slepými vetvami

  Dodatok. Prvý systém pozostáva z jednej alebo viacerých slepých vetiev – ramien rôznych alebo rovnakých dĺžok. Druhý je vyrobený vo forme jedného alebo viacerých uzavretých krúžkov, ktoré sa zbiehajú na kotol.

  Výhody spôsobov pripojenia dvojrúrkových batérií:

  • malé priemery diaľnic – 15–20 mm (vnútorné);
  • všetky radiátory sú naplnené chladiacou kvapalinou rovnakej teploty;
  • neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa počtu ohrievačov na riadok;
  • systém je vhodný na automatizáciu a nastavovanie, zmena prietoku alebo úplné odpojenie jednej batérie neovplyvňuje činnosť susedných;
  • správne zostavené prechádzajúce vedenie je hydraulicky dobre vyvážené;
  • nízke náklady na inštaláciu.

  Ako vytvoriť prechodový vykurovací systém

  V Tichelmanovej slučke sa prvý radiátor na prívodnom potrubí stane posledným na vratnom potrubí a voda preteká potrubím v jednom smere.

  Slepú schému je ľahké zostaviť vlastnými rukami – „odpúšťa“ frivolné chyby a je ľahko vyvážená. S Tichelmanovou slučkou je to ťažšie – v jednoposchodovej budove určite otvorom vstupných dverí prejde dvojitá diaľnica, ktorú bude treba zaobliť rúrkami zhora alebo zospodu pod podlahami.

  Zberateľský systém

  Pripojenie radiátorov je tu usporiadané radiálne z rozvodného potrubia umiestneného blízko stredu budovy. K kotlu je pripojený dvoma rúrkami a každá batéria má vlastné dvojrúrkové vedenie – napájanie a spiatočku. Pripojenia chladiča smerujú k zariadeniam po najkratšej ceste – skrývajú sa v podlahovom potere alebo sú pripevnené k stropu dolného poschodia.

  Poznámka. Odvod vzduchu zo skrytých potrubí sa vykonáva pomocou automatických vetracích otvorov nainštalovaných na hrebeni.

  Ukladanie potrubí k batériám pod podlahy

  Je veľmi žiaduce umiestniť hrebeň, ktorý rozdeľuje chladiacu kvapalinu, do stredu budovy, aby boli všetky spoje rovnako dlhé.

  Schéma lúča je modernou verziou zapojenia, ktorá si zachováva výhody slepého systému. Existujú ďalšie výhody:

  • potrubia, prípojky a skrinka s kolektorom sú skryté vo vnútri stavebných konštrukcií, takže schéma je vhodná pre akékoľvek vnútorné riešenie;
  • Pohodlie a jednoduchosť regulácie (vyvažovania), ovládače sú umiestnené na jednom mieste – v rozvádzači;
  • ak vybavíte termostatické ventily hrebeňa servopohonmi a nainštalujete elektronickú riadiacu jednotku, potom môžete plne automatizovať ohrev vody v budove.

  Na pripojenie ohrievačov k kolektoru sa používajú zosieťované polyetylénové rúry Ø10 mm (vnútorný profil), chránené tepelne izolačným plášťom. Z kotolne na hrebeň je položená čiara s priemerom 26 … 40 mm, v závislosti od počtu spotrebiteľov.

  Nevýhody lúčového vedenia:

  • v obývanom dome je ťažké viesť potrubia k radiátorom – otvoriť poter alebo vyrezať drážky;
  • vysoké náklady na materiál a prácu;
  • obvod nefunguje bez čerpadla;
  • čiary uložené vo vnútri betónového monolitu nie je možné meniť ani nahrádzať.

  Ako vytvoriť pripojenie radiátora k podlahe

  Ukladanie izolovaných potrubí od kolektora k radiátorom v rôznych miestnostiach

  Obvody vykurovacích zariadení

  a – radiátor, b – panely, c – konvektor, e – rebrovaná trubica, e – zariadenie s hladkými rúrkami.

  Kovové zariadenia sú vyrobené z liatiny (zo sivej liatiny) a ocele (z oceľového plechu a oceľových rúrok).

  Kombinované spotrebiče používajú betónovú alebo keramickú zostavu, do ktorej sú vložené oceľové alebo liatinové vykurovacie telesá (vykurovacie panely), alebo rebrované oceľové rúry umiestnené v nekovovom (napríklad azbestocementovom) plášti (konvektory).

  Nekovovými spotrebičmi sú betónové panely so zabudovanými sklenenými alebo plastovými rúrkami alebo dutiny bez rúr, ako aj porcelánové a keramické radiátory..

  Pokiaľ ide o výšku, všetky vykurovacie zariadenia možno rozdeliť na vysoké (viac ako 600 mm vysoké), stredné (400-600 mm) a nízke (<400 mm). Nízke spotrebiče s výškou menšou ako 200 mm sa nazývajú soklové lišty.

  Schémy piatich typov vykurovacích zariadení sú znázornené na obrázku. Ohrievač vzduchu používaný predovšetkým na ohrev vzduchu vo ventilačných systémoch.

  Je obvyklé nazývať radiátor zariadením konvekčného žiarenia, ktoré sa skladá zo samostatných stĺpcových prvkov-sekcií s okrúhlymi alebo elipsovitými kanálmi. Radiátor vydáva asi 25% z celkového množstva tepla prenášaného z chladiacej kvapaliny do miestnosti sálaním a nazýva sa radiátor iba podľa tradície..

  Panel je zariadenie typu konvekčného žiarenia s relatívne malou hĺbkou, ktoré nemá vpredu žiadne medzery. Panel prenáša so žiarením o niečo väčšiu časť tepelného toku ako radiátor, zariadeniam typu žiarenia (ktoré vyžarujú viac ako 50% celkového množstva tepla žiarením) je však možné pripísať iba stropný panel..

  Vykurovací panel môže mať hladký, mierne rebrovaný alebo vlnitý povrch, stĺpcové alebo hadovité kanály pre chladivo.

  Konvektor je zariadenie konvekčného typu, ktoré sa skladá z dvoch prvkov – rebrovaného ohrievača a plášťa. Konvektor konvekciou odovzdáva najmenej 75% z celkového množstva tepla do miestnosti. Plášť zdobí ohrievač a pomáha zvyšovať rýchlosť prirodzeného prúdenia vzduchu na vonkajšom povrchu ohrievača. K konvektorom patria aj radiátory pod omietku bez plášťa.

  Rebrová rúrka je otvorene inštalované konvekčné vykurovacie zariadenie, v ktorom je plocha vonkajšieho teplosmerného povrchu najmenej 9-násobkom plochy vnútorného povrchu absorbujúceho teplo..

  Hlavné typy vykurovacích zariadení

  Dvojstĺpcová časť chladiča

  hп – celková výška, hм – montážna (stavebná) výška, l – hĺbka; b – šírka.

  Zariadenie s hladkými rúrkami je zariadenie pozostávajúce z niekoľkých oceľových rúr spojených dohromady, ktoré pre chladiacu kvapalinu tvoria kanály stĺpcovitého (registračného) alebo cievkového (cievkového) tvaru.

  Zvážte, ako sú splnené požiadavky na vykurovacie zariadenia.

  1. Keramické a porcelánové radiátory sa zvyčajne vyrábajú vo forme blokov, majú príjemný vzhľad a majú hladký povrch, ktorý sa dá ľahko očistiť od prachu. Majú pomerne vysoké ukazovatele tepelného výkonu: kpr = 9,5-10,5 W / (m2 K) [8-9 kcal / (h m2 ° C)]; fe / ff>1 a nižšie povrchové teploty v porovnaní s kovovými spotrebičmi. Pri ich použití klesá spotreba kovu vo vykurovacom systéme..

  Keramické a porcelánové radiátory nie sú široko používané kvôli nedostatočnej pevnosti, nespoľahlivému spojeniu s rúrkami, ťažkostiam pri výrobe a inštalácii a možnosti prieniku vodných pár cez keramické steny. Používajú sa v nízkopodlažných stavbách, ktoré sa používajú ako voľne prúdiace vykurovacie zariadenia.

  2. Liatinové radiátory – široko používané vykurovacie zariadenia – sú odlievané zo sivej liatiny vo forme oddelených sekcií a môžu byť zostavené do zariadení rôznych veľkostí spojením sekcií na bradavkách tepelne odolnými gumovými tesneniami. Sú známe rôzne prevedenia jedno-, dvoj- a viacstĺpcových radiátorov rôznych výšok, ale najbežnejšie sú dvojstĺpcové stredné a nízke radiátory.

  Radiátory sú navrhnuté pre maximálny prevádzkový (obvykle sa používa termín) tlak chladiacej kvapaliny 0,6 MPa (6 kgf / cm2) a majú relatívne vysoký tepelný výkon: kpr = 9,1-10,6 W / (m2 K) [7,8 -9,1 kcal / ( h m2 ° C)] a fe / ff≤1,35.

  Významná kovová spotreba radiátorov [(M = 0,29-0,36 W / (kg K) alebo 0,25-0,31 kcal / (h kg ° C)]) a ďalšie nevýhody však spôsobujú ich nahradenie ľahšími a menej spotrebičmi kovov treba poznamenať, že ich neatraktívny vzhľad je otvorený pri inštalácii v moderných budovách. Z hygienického a hygienického hľadiska nemožno radiátory, okrem jednostĺpcových, považovať za vyhovujúce požiadavkám, pretože čistenie križovatkového priestoru od prachu je dosť náročné..

  Výroba radiátorov je namáhavá, inštalácia je náročná na ťažkopádnosť a značnú hmotnosť zostavených zariadení.

  Odolnosť proti korózii, trvanlivosť, výhody usporiadania s dobrým tepelným výkonom, efektivita výroby prispievajú k vysokej úrovni výroby radiátorov v našej krajine. V súčasnosti sa vyrába dvojstĺpcový liatinový radiátor typu M-140-AO s hĺbkou prierezu 140 mm a šikmými medzistĺpcovými rebrami, ako aj typ C-90 s hĺbkou prierezu 90 mm..

  3. Oceľové panely sa líšia od liatinových radiátorov nižšou hmotnosťou a cenou. Oceľové panely sú navrhnuté pre prevádzkový tlak do 0,6 MPa (6 kgf / cm2) a majú vysoký tepelný výkon: kpr = 10,5-11,5 W / (m2 K) [9-10 kcal / (h m2 ° C)] a fe / ff≤1,7.

  Panely sú vyrábané v dvoch prevedeniach: s horizontálnymi kolektormi prepojenými zvislými stĺpmi (stĺpcovými) a s horizontálnymi kanálmi zapojenými do série (hadovitými). Cievka je niekedy vyrobená z oceľovej rúrky a privarená k panelu; zariadenie sa v tomto prípade nazýva listová trubica.

  Panely spĺňajú architektonické a konštrukčné požiadavky, najmä v budovách z veľkých stavebných prvkov sa ľahko čistia od prachu a umožňujú automatizáciu ich výroby pomocou automatizácie. Na rovnakých výrobných plochách je možné ročne vyrobiť namiesto 1,5 milióna m2 enp liatinových radiátorov až 5 miliónov m2 enp ocele. Nakoniec, pri použití oceľových panelov sa náklady na prácu počas inštalácie znížia v dôsledku zníženia hmotnosti kovu na 10 kg / m2 enp. Znížením hmotnosti sa zvýši tepelné napätie kovu na 0,55-0,8 W / (kg K) [0,47-0,7 kcal / (h kg ° C)]. Rozmnožovanie oceľových panelov je obmedzené potrebou používať vysokokvalitný oceľový plech valcovaný za studena s hrúbkou 1,2-1,5 mm, odolný voči korózii. Pri výrobe z konvenčného oceľového plechu sa životnosť panelov znižuje v dôsledku intenzívnej vnútornej korózie. Oceľové panely, okrem panelových rúrkových panelov, sa používajú vo vykurovacích systémoch s odkysličenou vodou.

  Oceľové lisované panely a radiátory rôznych prevedení sa široko používajú v zahraničí (vo Fínsku, USA, Nemecku atď.). V našej krajine sa vyrábajú stredné a nízke oceľové panely so stĺpcovými a hadovitými kanálmi na jednoduchú a dvojitú (hĺbkovú) inštaláciu..

  4. Betónové vykurovacie panely sa vyrábajú:

  1. s betónovou špirálou alebo stĺpcovými vykurovacími prvkami vyrobenými z oceľových rúr s priemerom 15 a 20 mm;
  2. s betónovými, sklenenými alebo plastovými kanálmi rôznych konfigurácií (nekovové panely).

  Tieto zariadenia sú umiestnené v priľahlých štruktúrach priestorov (kombinované panely) alebo sú k nim pripevnené (pripevňovacie panely).

  Pri použití oceľových vykurovacích telies je možné použiť betónové vykurovacie panely pri prevádzkovom tlaku chladiacej kvapaliny do 1 MPa (10 kgf / cm2).

  Betónové panely majú ukazovatele tepelného výkonu blízke ukazovateľom iných hladkých zariadení: kpr = 7,5-11,5 W / (m2 K) [6,5-10 kcal / (h m2 ° C)] a fe / ff≈1, ako aj vysoký tepelné napätie kovu. Panely, obzvlášť kombinované, spĺňajú prísne architektonické, stavebné, hygienické a hygienické a ďalšie požiadavky.

  Betónové panely však napriek tomu, že spĺňajú väčšinu požiadaviek na vykurovacie zariadenia, nie sú široko používané kvôli prevádzkovým nedostatkom (kombinované panely) a ťažkostiam pri inštalácii (pripevňovacie panely).

  5. Konvektory majú relatívne nízke ukazovatele tepelného inžinierstva kpr = 4,7-6,5 W / (m2 K) [4-5,5 kcal / (h m2 ° C)] a fe / ff<1, pre určité typy konvektorov do 0,6. Napriek tomu ich výroba v mnohých krajinách rastie (so znížením výroby liatinových vykurovacích zariadení) kvôli jednoduchosti výroby, možnosti mechanizácie a automatizácie výroby, jednoduchosti inštalácie (hmotnosť je iba 5-8 kg / m2 enp). Nízka spotreba kovu prispieva k zvýšeniu tepelného namáhania kovu zariadenia. M = 0,8-1,3 W / (kg K) [0,7-1,1 kcal / (h kg ° C)]. Zariadenia sú navrhnuté na prevádzkový tlak chladiacej kvapaliny do 1 MPa (10 kgf / cm2).

  Konvektory môžu byť vybavené oceľovými alebo liatinovými vykurovacími prvkami. V súčasnej dobe sa vyrábajú konvektory s oceľovými ohrievačmi:

  • soklové konvektory bez plášťa (typ 15 KP a 20 KP);
  • nízke konvektory bez plášťa (napríklad „Progress“, „Akkord“);
  • nízke konvektory s plášťom (typ „Comfort“).

  Soklový konvektor typu 20 KP (15 KP) pozostáva z oceľovej rúry s priemerom dy = 20 mm (15 mm) a uzavretých rebier vysokých 90 (80) mm s rozstupom 20 mm, vyrobených z oceľového plechu hrúbky 0,5 mm, tesne priliehajúce k potrubiu … Konvektory 20 KP a 15 KP sa vyrábajú v rôznych dĺžkach (každých 0,25 m) a v továrni sa montujú do jednotiek pozostávajúcich z niekoľkých konvektorov (v dĺžke a výške), potrubí, ktoré ich spája a regulačných ventilov.

  Treba poznamenať takú výhodu použitia soklových konvektorov ako zlepšenie tepelného režimu miestností, keď sú umiestnené v spodnej zóne pozdĺž dĺžky okien a vonkajších stien; navyše zaberajú málo miesta v hĺbke priestorov (stavebné hĺbky sú iba 70 a 60 mm). Ich nevýhody sú: náklady na oceľový plech, ktorý sa efektívne nepoužíva na prenos tepla, a náročnosť čistenia rebier od prachu. Napriek tomu, že ich povrch zhromažďujúci prach je malý (menší ako radiátory), stále sa neodporúčajú na vykurovanie miestností so zvýšenými hygienickými a hygienickými požiadavkami (v zdravotníckych budovách a detských inštitúciách).

  Nízky konvektor typu „Progress“ je modifikáciou konvektora 20 KP na základe dvoch rúrok spojených spoločným rebrom rovnakej konfigurácie, ale s vyššou výškou.

  Nízky konvektor typu „Accord“ pozostáva aj z dvoch rovnobežných oceľových rúrok dу = 20 mm, ktorými preteká chladivo v sérii, a zvislých rebrovacích prvkov (výška 300 mm) z oceľového plechu hrúbky 1 mm, namontovaných na rúrkach s medzery 20 mm. Rebrové prvky, ktoré tvoria takzvanú prednú plochu zariadenia, majú pôdorysný tvar U (rebro 60 mm) a sú otvorené k stene.

  Konvektor typu “Accord” sa vyrába v rôznych dĺžkach a je inštalovaný v jednom alebo dvoch radoch na výšku.

  V konvektore s plášťom sa zvyšuje pohyblivosť vzduchu, čo prispieva k zvýšeniu prenosu tepla zariadenia. Prenos tepla konvektormi sa zvyšuje v závislosti od výšky plášťa.

  Výška plášťa hk, mm Bez obalu 250 400 600
  Relatívny prenos tepla,% 100 115-118 130 140

  Plášťové konvektory sa používajú hlavne na vykurovanie priestorov vo verejných budovách..

  Nízky konvektor s plášťom „Comfort“ pozostáva z oceľového vykurovacieho telesa, sklopného plášťa z oceľových panelov, mriežky výstupu vzduchu a ventilu na reguláciu vzduchu. V vykurovacom telese sú obdĺžnikové rebrá namontované na dve rúrky dy = 15 alebo 20 mm s rozstupom 5 až 10 mm. Celková hmotnosť kovu ohrievača je 5,5-7 kg / m2 enp.

  Konvektor má hĺbku 60-160 mm, je inštalovaný na podlahe alebo na stene a môže byť pohybom chladiacej kvapaliny priechodom (pre horizontálne spojenie s iným konvektorom) a koncom (s kotúčom).

  Prítomnosť ventilu na reguláciu vzduchu umožňuje sériové zapojenie konvektorov pozdĺž chladiacej kvapaliny bez inštalácie armatúr na reguláciu jej množstva. Konvektory môžu byť tiež s umelou konvekciou, ak sú inštalované v kryte ventilátora špeciálneho dizajnu.

  6. Rúrky s rebrami sú vyrobené zo sivej liatiny a používajú sa pri pracovnom tlaku do 0,6 MPa (6 kgf / cm2). Najrozšírenejšie sú liatinové rúrky s prírubami, na vonkajšom povrchu ktorých sú tenké liate okrúhle rebrá.

  Vďaka vysokému koeficientu rebrovania je vonkajší povrch rebrovanej rúrky mnohonásobne väčší ako povrch hladkej rúrky rovnakého priemeru (vnútorný priemer rebrovanej rúrky 70 mm) a dĺžky. Kompaktnosť zariadenia, znížená teplota povrchu rebier pri použití vysokoteplotného chladiva, porovnateľná jednoduchosť výroby a nízke náklady určujú použitie tohto zariadenia, ktoré je z hľadiska tepelného inžinierstva neúčinné: kpr = 4,7 -5,8 W / (m2 K) [4-5 kcal / (h m2 ° C)]; fe / ff = 0,55-0,69. K jeho nevýhodám tiež patrí neuspokojivý vzhľad, nízka mechanická pevnosť rebier a náročnosť čistenia od prachu. Rúrky s rebrovaním majú tiež veľmi nízke tepelné napätie kovu: M = 0,25 W / (kg K) [0,21 kcal / (h kg ° C)].

  Používajú sa v priemyselných priestoroch, v ktorých nedochádza k výrazným emisiám prachu, a v pomocných priestoroch s prechodným pobytom osôb..

  V súčasnosti sa okrúhle rebrované rúrky vyrábajú v obmedzenom rozsahu dĺžok od 0,75 do 2 m na horizontálnu inštaláciu. Vyvíjajú sa oceľovo-železné rebrované rúrky, ktoré zahŕňajú rebrované rúrky typu PK s obdĺžnikovými rebrami 70 x 130 mm. Táto rúrka sa ľahko vyrába a je relatívne ľahká. Základom je oceľová rúra dу = 20 mm, naliata do liatinových rebier s hrúbkou 3-4 mm. Na rebrá sa nalejú dve pozdĺžne platne, ktoré chránia hlavné rebrovanie pred mechanickým poškodením. Zariadenie je navrhnuté na prevádzkový tlak do 1 MPa (10 kgf / cm2).

  Hlavné typy vykurovacích zariadení

  Schéma konvektora s plášťom

  1 – vykurovacie teleso, 2 – plášť, 3 – vzduchový ventil.

  V tabuľke je pre porovnávací tepelný výkon hlavných vykurovacích zariadení uvedený prenos tepla zariadení s dĺžkou 1 m.

  Prenos tepla vykurovacích zariadení dlhých 1 m pri Δtav = 64,5 ° a prietoku vody 300 kg / h.

  Vykurovacie zariadenia Hĺbka zariadenia, mm Prenos tepla
  W / m kcal / (h m)
  Radiátory:
  – typ M-140-AO 140 1942 1670
  – typ C-90 90 1448 1245
  Oceľové panely, typ MZ-500:
  – slobodný osemnásť 864 743
  – spárované 78 1465 1260
  Konvektory typu 20 KP:
  – jeden riadok 70 331 285
  – trojradové 70 900 774
  Konvektory:
  – typ „Comfort“ N-9 123 1087 935
  – typ “Comfort-20” 160 1467 1262
  Rebrovaná trubica 175 865 744

  Ako je zrejmé z tabuľky, hlbšie vykurovacie zariadenia sa vyznačujú vysokým prenosom tepla na 1 m dĺžky; liatinový radiátor má najvyšší prenos tepla, najnižší je soklový konvektor.

  7. Zariadenia s hladkými rúrkami sú vyrobené z oceľových rúrok vo forme zvitkov (potrubia sú zapojené do série pozdĺž pohybu chladiacej kvapaliny, čo zvyšuje jej rýchlosť a hydraulický odpor zariadenia) a stĺpikov alebo registrov (paralelné spojenie rúrok s znížený hydraulický odpor zariadenia).

  Zariadenia sú zvárané z rúr dy = 32-100 mm, umiestnených vo vzájomnej vzdialenosti nie menšej ako zvolený priemer potrubia, aby sa znížilo vzájomné ožarovanie a podľa toho sa zvýšil prenos tepla do miestnosti. Zariadenia s hladkými rúrkami sa používajú pri pracovnom tlaku až 1 MPa (10 kgf / cm2). Majú vysoký tepelný výkon: kpr = 10,5-14 W / (m2 K) [9-12 kcal / (h m2 ˚С)] a fe / ff≤ 1,8, a najvyššie hodnoty sa týkajú hladkých oceľových rúr s priemer 32 mm.

    Ako vyrobiť teplé podlahy v drevenom dome: možnosti zariadenia a inštalácie

  Kúrenie s podlahovým kúrením

  vodou vyhrievaná podlaha

  Tento typ vykurovania vytvára vysoký komfort zahrievaním podlahy, nie však na teploty bežných radiátorov. Malo by sa tiež vziať do úvahy, že miestnosť sa zahrieva rovnomerne. Takéto vykurovanie rýchlo zohreje miestnosť, čo znamená, že má vysokú zotrvačnosť. Pomocou tohto vykurovania môžete pokojne vetrať miestnosť, pričom nebudete pociťovať chlad, v porovnaní s bežnými radiátormi tiež zvyšuje priestor v dome. Malo by sa však pamätať na to, že dom musí byť dobre vykurovaný a pri inštalácii v byte môžu nastať určité ťažkosti. Je to tiež dosť drahý druh vykurovania (drahší ako radiátor), aj keď sa hovorí, že sa mu to čoskoro vyplatí úsporou elektrickej energie. Ale aj v chladnej zime bude pre vás ťažké používať tento typ vykurovania, pretože nemôžete zvýšiť teplotu podlahy na veľmi vysokú teplotu, v drsnej zime však musíte dodatočne použiť radiátorové vykurovanie..

  Teplé elektrické podlahy

  elektrické podlahové kúrenie

  Tento typ vykurovania je už perfektný pre bytový dom. Tu môžete použiť vykurovací kábel, ktorý bude natiahnutý po celej miestnosti a bude ho ohrievať. Existuje aj možnosť vykurovania pomocou vykurovacích rohoží. Tento dizajn pozostáva z tenkého kábla a sklolaminátu; z plusov stojí za zmienku nedôležitosť poteru. Dá sa použiť aj infračervený film, ale o tom sme už hovorili vyššie. Odporúčame takýto vykurovací systém nainštalovať do kúpeľne, kuchyne a chodby. To vám umožní udržať teplotu podlahy a miestnosti ako celku v teple bez vysokej spotreby energie..

  Prirodzený a nútený obeh

  V súkromných domoch sa používajú nasledujúce typy vykurovacích systémov:

  • s prirodzeným obehom;
  • nútený obeh.

  Prirodzený obeh. Jeho výkon je založený na rozdiele hustoty medzi teplým a studeným. Horné polohy takéhoto systému sú obsadené teplou vodou a dolné studenou vodou. Ochladzovanie, teplá voda klesá nadol a zahrievanie – zahrievanie.

  Druhým faktorom, ktorý zaisťuje prirodzenú cirkuláciu vodných hmôt, je svah, pod ktorým sú potrubia inštalované..

  Prirodzený vykurovací systém

  Tak sú graficky znázornené zdroje výskytu cirkulujúceho tlaku. Po prvé, jeho vzhľad je spôsobený rôznymi teplotami vody a po druhé, naklonenou polohou rúrok (+)

  Výhodou obvodu s prirodzenou cirkuláciou je úplná nezávislosť od napájania..

  Má oveľa viac nevýhod:

  • malý polomer pôsobenia nepresahujúci 30 m v horizontálnom rozmere;
  • doba zahrievania – dlhé obdobie dosahovania prevádzkových teplôt vo všetkých bodoch systému pri štarte po dlhšej prestávke;
  • riziko zastavenia práce v dôsledku tvorby ľadu v otvorenej expanznej nádrži.

  Priemer potrubia musí byť dostatočne veľký kvôli nízkemu cirkulačnému tlaku v okruhu. Tento faktor ovplyvňuje aj výber batérií, pretože moderné radiátory majú príliš úzky prierez, čo vytvára ďalší odpor, ktorý pôsobí proti obehu „gravitácie“.

  Aby sa ešte viac stimuloval pohyb chladiacej kvapaliny, je potrubie postavené so sklonom tak, že na 1 bežiaci meter je v priemere 3 mm. Správna inštalácia rúr v pravom uhle nie je ľahká úloha, ale bez jej vyriešenia bude systém fungovať oveľa pomalšie a efektívnejšie..

  Schémy systémov ohrevu vody s prirodzenou cirkuláciou

  Vzhľadom na to, že chladiaca kvapalina sa postupne pohybuje cez zariadenia k batériám najbližším k napájaciemu vedeniu, vstupuje do nej s vyššou teplotou (+)

  K vzdialeným radiátorom gravitačných systémov prúdi chladiaca kvapalina už výrazne ochladená. Na udržanie teploty vykurovania by sa mali používať liatinové radiátory. Na vyrovnanie rozdielu teplôt musia mať vzdialené batérie viac sekcií ako tie, ktoré sú najbližšie ku kotlu..

  Nútený obeh zabezpečuje čerpadlo. Schéma môže obsahovať jedno alebo niekoľko čerpadiel. Uprednostňuje sa použitie niekoľkých čerpadiel: núdzové vypnutie jedného z nich nevypne celé vykurovanie.

  Chladivo sa cyklicky pohybuje v uzavretej slučke, v ktorej je zahrnutá expanzná nádoba, ktorá eliminuje odparovanie vody.

  Schéma systému núteného ohrevu vody

  Charakteristickou črtou systému ohrevu vody s núteným obehom chladiacej kvapaliny je prítomnosť čerpadla v okruhu, ktoré prispieva k pohybu vody

  Výhody systému s núteným obehom:

  • na inštaláciu vykurovania bude potrebných viac potrubí, ale menšieho priemeru;
  • môžete použiť rôzne typy radiátorov a tepelných potrubí s malými priemermi;
  • teplota ohrievačov je ľahšie regulovateľná;
  • polomer pôsobenia je výrazne rozšírený v dôsledku umelej stimulácie pohybu chladiacej kvapaliny;
  • možnosť použitia vykurovacích jednotiek so zvýšenými charakteristikami nosiča tepla.

  Nevýhodou nútených systémov je závislosť od napájania. Aby sa predišlo prípadom úplnej nečinnosti vykurovania, odporúča sa zásobiť naftový alebo benzínový generátor.

  Okrem toho nevýhody zahŕňajú:

  • potreba presne vypočítať priemer potrubia, pretože príliš úzke kanály dramaticky zvýšia hydraulický odpor a pri obehu príliš širokými rúrkami bude chladivo „vydávať hluk“;
  • značné náklady na výstavbu v dôsledku takmer dvojnásobnej dĺžky potrubia, zahrnutie do schémy jedného alebo dvoch obehových čerpadiel, ak je to potrebné, posilňovacieho čerpadla;
  • povinné používanie drahých regulátorov prietoku chladiacej kvapaliny, jej teploty a tlaku v systéme.

  Správna voľba typu obehu závisí od individuálnych charakteristík a umiestnenia budovy, v ktorej bude inštalovaný ohrev vody. V posledných rokoch sa však čoraz menej začínajú uchýliť k schémam s prirodzeným pohybom, ktoré ich používajú hlavne v budovách na prechodný pobyt..

  Súkromné ​​domy sú najčastejšie vybavené systémami s umelým vynútením pohybu chladiacej kvapaliny kvôli výrazne väčším možnostiam.

  Kombinované obehové systémy

  Kombinovaný systém môže fungovať v prirodzenom aj v nútenom režime. To znamená, že pri jeho inštalácii je potrebné, ako v prípade použitia prirodzenej cirkulácie, zabezpečiť sklon potrubia 3-5 mm na lineárny meter, ako aj inštaláciu čerpadla, ako pre nútený obeh..

  Obvykle v takejto schéme vykurovania existuje kotol na tuhé palivá..

  Kombinovaný vykurovací systém

  Schéma obsahuje: 1- elektrický kotol, 2- kotol na tuhé palivá, 3- čerpadlo. Toto je schéma kombinovaného vykurovacieho systému, v ktorom je okrem čerpadla aj šikmý potrubný systém a elektrický kotol je duplikovaný s kotlom na tuhé palivo, aby systém mohol fungovať bez elektriny (+)

  Cieľom použitia kombinovaného systému je, že bude naďalej fungovať aj v prípade výpadku prúdu. Ale náhle zastavenie vykurovania v zime hrozí nielen znížením teploty v miestnosti..

  Prvky vykurovacieho systému im môžu jednoducho zlyhať, pretože voda, ktorá sa pri mrazení rozpína, naruší ich tesnosť.

  Otvorené a uzavreté vykurovacie systémy

  Okrem už uvažovaných typov systémov ohrevu vody existuje aj rozdelenie na otvorené a uzavreté štruktúry..

  Otvorený vykurovací systém pozostáva z kotla (používa sa iný ako elektrický), potrubí, vykurovacích radiátorov a expanznej nádrže, ktorá prijíma prebytočnú vodu, keď sa počas ohrevu rozpína..

  Nádrž nie je tesná, voda zo systému sa môže odparovať, takže jej hladinu je potrebné monitorovať a v prípade potreby doplniť.

  Otvorený systém

  Aby otvorený vykurovací systém s horným vedením a prirodzenou cirkuláciou chladiacej kvapaliny pracoval v zime efektívnejšie, odporúča sa izolovať prívodnú stúpačku. Toto opatrenie vylúči chladenie chladiacej kvapaliny a v dôsledku toho spomalenie jej pohybu (+)

  Čerpadlo sa nepoužíva v otvorenom vykurovacom systéme. Vykurovací kotol je umiestnený v najnižšom bode a expanzná nádrž v najvyššom bode..

  Uzavretý dizajn je zapečatený. Obsahuje všetky rovnaké prvky ako otvorený. Pretože je však pohyb chladiacej kvapaliny v nej vynútený, povinný zoznam prvkov je doplnený obehovým čerpadlom.

  Expanzná nádoba, ktorá je súčasťou uzavretej konštrukcie, sa skladá z dvoch spojených častí, oddelených membránou. Akonáhle sa v systéme objaví nadbytok expandovanej kvapaliny, vstúpi do jednej z komôr nádrže, čím sa membrána vtlačí do druhej komory naplnenej dusíkom alebo vzduchom..

  S expanziou chladiacej kvapaliny stúpa tlak v systéme, časť nádrže naplnená vodou má tendenciu premiestňovať a stláčať zmes plynov. Pri prekročení limitnej hodnoty tlaku v nádrži sa spustí poistný ventil a vypustí prebytočné množstvo chladiacej kvapaliny.

  Uzavretý systém

  Uzavretý vykurovací systém je charakterizovaný núteným pohybom chladiacej kvapaliny a prítomnosťou uzavretej expanznej nádrže s membránou; tento systém je komplexnejší ako otvorený

  Každý z vykurovacích systémov má svoje výhody a nevýhody. Líšia sa v mnohých charakteristikách a sú vhodné pre rôzne objekty. Ak potrebujete vykurovať malý súkromný dom alebo chalupu, použite jednoduchú a spoľahlivú otvorenú štruktúru.

  V pevných chatkách a vo viacpodlažných budovách sa častejšie používa uzavretý vykurovací systém, ktorý je náročnejší na inštaláciu a obsluhu..

  Prvky vykurovacieho systému

  Pretože v dome inštalujeme ohrev vody vlastnými rukami, musíme mať predstavu o základných prvkoch navrhovaného návrhu..

  Určenie správneho kotla

  Kotol je srdcom vykurovacieho systému. Je veľmi dôležité vybrať si to správne, pretože na tom do značnej miery závisí spoľahlivosť dodávky tepla..

  Vykurovacie kotly

  Vykurovacie kotly je možné používať buď po jednom, alebo v pároch, napríklad okrem elektrického kotla je možné do okruhu zaviesť aj pevné palivo v prípade výpadku prúdu

  V závislosti od paliva použitého v kotle sa rozlišujú nasledujúce typy týchto zariadení:

  • Plyn. Tento kotol je medzi spotrebiteľmi najobľúbenejší. Inštalácia je jednoduchá, funguje bez zbytočného hluku. Plyn je relatívne lacný a pri spaľovaní generuje veľa tepla. Na jeho použitie však musíte získať povolenie, objednať inštaláciu prívodného potrubia a zorganizovať odsávacie vetranie v kotolni..
  • Elektrické. Tieto kotly sú najbezpečnejšie. Miesto ich inštalácie nemusí byť dodatočne vybavené. Pri ich prevádzke nevzniká otvorený plameň a produkty spaľovania, ktoré by mohli byť otrávené. Účinnosť tohto zariadenia je však relatívne nízka, elektrická energia je drahá a energeticky náročný kotol vyžaduje spoľahlivú elektrickú sieť..
  • Kvapalné palivo. Na rozdiel od plynových kotlov sú tieto kotly vybavené špeciálnymi horákmi. Toto zariadenie vyžaduje špeciálnu kotolňu. Tekuté palivo rýchlo kontaminuje kotol.
  • Tuhé palivo. Tieto zariadenia spaľujú uhoľné brikety a iné druhy tuhých palív. Ak ste pripravení ťažiť palivové drevo alebo uhlie počas celého chladného obdobia, môžete využiť túto možnosť..

  Kombinované kotly sú považované za najspoľahlivejšie, v ktorých je možné použiť rôzne druhy paliva. Existuje iba jedna nevýhoda takéhoto zariadenia – takéto kotly sú drahé..

  Ako neurobiť chybu s rúrkami

  Na inštaláciu vykurovacieho systému je potrebných veľa potrubí..

  Ktorému dať prednosť:

  • Metalický. Životnosť takýchto potrubí nie je príliš dlhá. V priebehu času môžu kovové výrobky hrdzavieť. Montujú sa pomocou závitových spojov..
  • Polymérna. Jedná sa o lacný, ale pomerne spoľahlivý materiál odolný voči korózii. Tieto rúrky môže nainštalovať aj laik. Potrubie vyrobené z polymérových rúrok bude slúžiť veľmi dlho..
  • Vystužený plast. Tieto rúry obsahujú hliník a plast. Z nich je potrubie zostavené na závitových alebo lisovaných spojoch. Ako vedľajší produkt vysokého koeficientu tepelnej rozťažnosti týchto potrubí môžu pri prudkých zmenách teploty vody prasknúť..

  Ak majitelia domu nemajú žiadne obmedzenia finančných prostriedkov, má zmysel zariadiť vykurovacie vedenie z medených rúr. Jedná sa o veľmi drahý materiál, ale náklady sú odôvodnené. Takéto rúry sú spoľahlivé a trvanlivé..

  Dobre znášajú vysoké teploty a tlaky. Na ich inštaláciu sa používa spájkovanie-vysokoteplotná spájka obsahujúca striebro.

  Všetko, čo sme vám povedali vyššie, sa týka vody z radiátora. Voda ako nosič tepla sa však dá použiť aj v iných vykurovacích systémoch..

  Potrubie

  Pri inštalácii systému ohrevu vody budete možno potrebovať veľa potrubí, takže musíte vypočítať realizovateľnosť nákupu drahých produktov a zamerať sa na svoje skutočné schopnosti.

  Tyčové elektrické podlahové kúrenie

  Jeden z najnovších vývojov na trhu vykurovacích zariadení. Vyznačuje sa vysokými ukazovateľmi spoľahlivosti a environmentálnej bezpečnosti. Systém je známy pod prezývkou „inteligentné podlahové vykurovanie“..

  Vykurovanie je založené na uhlíkových tyčiach prepojených a spojených s termostatom a elektrickou sieťou. Takáto teplá podlaha je konečnému spotrebiteľovi ponúkaná vo formáte rohoží.

  Výhody

  1. Nedostatok ťažkostí s premýšľaním nad následným zariadením. Tyčové systémy sú samoregulačné, t.j. na rozdiel od svojich „bratov“ sa neboja zatvárania ťažkými predmetmi. Elektrická teplá podlaha tyče sa kvôli tomu neprehrieva a nerozbije.
  2. Možnosť neobmedzeného plnenia poterom alebo rôznymi zmesami lepidla – také kontakty nie sú pre pracovné prvky strašné.
  3. Možnosť usporiadania v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, na terasách a iných otvorených priestoroch.
  4. Vysoký environmentálny výkon v porovnaní s inými druhmi vykurovacích systémov.

  nevýhody

  Hlavnou nevýhodou tyčového elektrického podlahového vykurovania sú vysoké náklady..

  Druhou veľkou nevýhodou je riziko získania falošného. Systém má skutočne dobrý výkon, vďaka ktorému je medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbený. Bezohľadní výrobcovia to aktívne používajú a uvoľňujú falošné výrobky. V záujme osobnej bezpečnosti požiadajte predajcu, aby predložil príslušné osvedčenia o výrobkoch.

  Kritériá pre výber radiátorov do bytu

  Rozhodnutie o kúpe určitého typu radiátora je ovplyvnené nielen jeho technickými parametrami a prevádzkovými podmienkami systému ústredného kúrenia. Existuje určité poradie, ako vybrať správne vykurovacie batérie..

  Je nevyhnutné venovať pozornosť týmto nuansám:

  Prevádzkový tlak. Každý výrobok má pas, kde je tento parameter nevyhnutne uvedený výrobcom. Jeho hodnota musí byť najmenej 1,5 -krát vyššia ako skutočný tlak vo vykurovacej štruktúre. Práve jeho rozdiely najčastejšie spôsobujú poruchu moderných zariadení..

  Možnosť zabrániť vodnému rázu. To má zásadný vplyv na životnosť batérie. V bytoch s ústredným kúrením je nemožné sa pred nimi chrániť. Preto by mali byť uprednostnené tie jednotky, ktoré majú vysoký stupeň odolnosti voči vodnému kladivu..

  Výkon zariadenia. Nie všetky batérie sú schopné zvládnuť vytvorenie príjemnej mikroklímy v dome v oblastiach, kde teplota vonkajšieho vzduchu klesá pod -40 stupňov

  Preto je také dôležité vedieť, ktoré batérie sú najteplejšie. Niektoré zahraničné výrobky sú navrhnuté pre 80-90 stupňov a pre oblasti s ťažkými zimami je vhodné vybrať modely s teplotami vykurovania až 120-130 stupňov.

  Kvalita chladiacej kvapaliny. Domáce systémy ústredného kúrenia cirkulujú vodou, ktorej kvalita je taká zlá, že ňou trpia vnútorné povrchy radiátorov. Preto je lepšie kupovať batérie s hrubými stenami..

  Vzhľad a dizajn výrobku. Pri výbere batérií do miestností, v ktorých boli vykonané moderné rekonštrukcie, chce len málokto inštalovať objemné konštrukcie. Z bohatého sortimentu na trhu si môžete vždy vybrať originálny model.

  Trvanie operačného obdobia. Výmena vykurovacích zariadení v byte je drahý podnik, takže nové výrobky musia trvať najmenej 20 rokov..

  Jednoduchá inštalácia. Toto kritérium je relevantné iba vtedy, ak je vykurovacie zariadenie inštalované nezávisle. Nie je možné namontovať samotnú ťažkú ​​liatinovú konštrukciu a s ľahkými panelovými radiátormi nevzniknú problémy.

  Informácie o tom, aké vykurovacie radiátory sú pre byt, nebudú pre niekoho, kto si chce kúpiť nové zariadenia, nadbytočné. Odborníci neodporúčajú ušetriť veľa na ich nákupe, pretože lacné výrobky môžu v dome spôsobiť nehodu a obyvateľom bytového domu spôsobiť veľa problémov.

  Aké hrozby predstavuje centralizované vykurovanie

  Na jednej strane je dodávka tepla zvonku pohodlnejšia ako autonómne vykurovanie – nie je potrebné sa zahrávať s inštaláciou kotla a jeho nastavením. Príde jeseň a teplá voda vám veselo preteká batériami, ktoré vyhrievajú byt.

  V systéme diaľkového vykurovania však nie je všetko také hladké:

  • Voda, ktorá prešla dlhú cestu, obsahuje veľa chemicky aktívnych nečistôt, ktoré môžu korodovať potrubia a radiátory..
  • A tiež malé častice kalu, ktoré nevyhnutne padajú do chladiacej kvapaliny, poškriabajú batérie zvnútra a po niekoľkých rokoch ich utierajú do dier.
  • A teplota vody nie je vždy stabilná – buď majú batérie izbovú teplotu, alebo sa ich nemožno dotknúť..
  • A najdôležitejším nebezpečenstvom je náhly obrovský skok v tlaku vo vykurovacom systéme, takzvanom vodnom kladive. Stáva sa to napríklad z toho dôvodu, že zámočník príliš náhle zatvoril žeriav čerpacej stanice.

  Predtým používali ventily s plynulým chodom a s príchodom guľových ventilov bolo možné okamžite vypnúť vodu. Existuje tiež vodné kladivo, keď prebytočný vzduch vstupuje do potrubí. Druhý skok v tlaku problémov môže veľa urobiť. Slabé batérie nevydržia obrovský tlak a prasknú, striekajú vriacou vodou, ničia nábytok a spôsobujú škody susedom pod nimi..

  Aké sú parametre pre výber radiátorov do bytu

  Teraz, keď poznáme slabé stránky ústredného kúrenia, už si vieme predstaviť, aké požiadavky musia dobré batérie spĺňať. Vymenujme ich.

  1. Pri radiátoroch musí tlak deklarovaný výrobcom prekročiť tlak (prevádzkový aj jedenapolkrát vyšší ako skúšobný tlak) vo vykurovacom systéme. Vezmime si čísla ako príklad. V päťpodlažných budovách starého usporiadania tento parameter nie je väčší ako 5 – 8 atmosfér. Moderné viacpodlažné budovy sú vykurované pod tlakom až do 12 – 15 atmosfér.

  2. Samostatne si všimneme schopnosť odolávať vodnému kladivu. Pretože v byte je ťažké sa chrániť pred tlakovými rázmi pri vykurovaní, je lepšie na problémy vopred upozorniť. Mimochodom – ak často počujete bzučanie a cvakanie v batériách, obráťte sa na svojho poskytovateľa služieb. Tlak, vidíte, „blbnutie“ v systéme.

  3. Kvalita vody v domácom vykurovacom systéme nie je dôležitá, takže batérie musia bez problémov zničiť jej „chemický útok“. Na steny je potrebné použiť radiátory so špeciálnym povlakom na vnútornej strane alebo chemicky neutrálnym materiálom. A ich hrúbka musí byť taká, aby ju častice piesku a malé kamienky netreli, pretože pôsobia ako šmirgľ.

  4. Pri rozhodovaní, ktoré radiátory sú najlepšie do bytu, nezabúdajme na ich hlavnú funkciu – vykurovať. To znamená, že je vhodnejšie zvoliť zariadenia, ktoré majú vyšší tepelný výkon..

  5. Neignorujme dizajn radiátorov – len málo ľudí sa uspokojí s škaredými liatinovými príšerami úbohej formy, ktoré v sovietskych časoch stáli všade. Bol by som rád, keby batérie harmonicky dopĺňali výzdobu miestností – dnes je to celkom možné.

  6. Posledným parametrom je trvanie služby. Tu nie sú žiadne ďalšie komentáre. Čím menej často sa budete musieť trápiť s inštaláciou týchto objemných a pomerne drahých zariadení, tým budú majitelia výnosnejší.

  Oceľové radiátory – rúbané vysokým tlakom

  Oceľové radiátory sú ľahké a tenké. Dobrý odvod tepla a malý objem vody ich robia ekonomickými a efektívnymi. A sú lacné. Ale „načerpali“ tlak – vydržia iba 6 – 8 atmosfér. Nie sú vhodné do bytov, bodka.

  Hliníkové radiátory – požierané koróziou, praskajúce z vodného rázu

  Tieto radiátory majú dobrý vzhľad a vynikajúci výkon prenosu tepla. Počkajte však, obyvatelia apartmánov – je príliš skoro na radosť. Horúca voda s chemickými nečistotami a vysokou kyslosťou rýchlo „zožerie“ hliníkové radiátory zvnútra. Koniec koncov, hliník je príliš aktívny kov. A nedokáže sa vyrovnať s veľkým tlakom. Priemerný pracovný tlak je až 16 atmosfér. Vodné kladivo môže zničiť aj úplne nový hliníkový chladič.

  Hliníkové radiátory majú veľmi atraktívny vzhľad a môžu dávať teplo buď jednoduchým ohrevom vzduchu, alebo prúdením, ale do bytu sa absolútne nehodia.

  Bimetalové radiátory sú dobré pre každého, iba pre cesty

  Jedná sa o jeden z najnovších vývojov vykurovacích zariadení. Takéto radiátory sa nazývajú bimetalické – koniec koncov majú dva kovy. Môže to byť najmä hliník a oceľ alebo hliník a meď. Rebrované telo je vyrobené zo zliatiny hliníka a vo vnútri je jadro z ocele alebo medi.

  Výrobcovia zaručujú, že takéto batérie vydržia najmenej štyridsať rokov. Ako vidíte, sú vhodné do bytu vo všetkých ohľadoch.

  • Odolávajú teplotám dokonca až do 130 stupňov..
  • Ich pracovný tlak je podľa výrobcu a modelu uvádzaný až do 30 – 50 atmosfér. S nimi sa môžete prestať báť vodného kladiva..
  • Antikorózny vonkajší a vnútorný základný náter robí batérie odolnými a odolnými voči degradácii.
  • Nízka hmotnosť uľahčuje inštaláciu, prenášanie a prepravu takýchto batérií.
  • Ich vzhľad príjemne hladí oko – krásne biele alebo farebné panely pôsobia oveľa estetickejšie než bežná forma liatinového „akordeónu“.

  Bohužiaľ, náklady na tieto radiátory sú dosť vysoké. A ak vám niečo také ponúka za demokratickú cenu – neverte tomu. Padne falošný. Ak kupujeme, potom výrobky osvedčených značiek – ruská spoločnosť Rifar, talianske – Sira alebo Global. Existujú aj dobrí čínski výrobcovia. Rovnako ako ruské majú o niečo nižšiu cenu ako radiátory z Európy..

  Stará dobrá liatina – dostane druhý život

  Päťdesiat rokov, nie menej, sa odhaduje na život pre taký radiátor. Niektorí výrobcovia nových produktov márne tvrdia, že je najvyšší čas na toto „staré“ zabudnúť. Veľa ľudí rozmýšľa nad tým, aké vykurovacie radiátory si do bytu vybrať, a tak sa veľa ľudí zastaví pri liatinových radiátoroch. Keď prídu do kontaktu so špinavou úžitkovou vodou vo vykurovacom systéme, určite „nevyhodia triky“. Tento kov je chemicky pasívny a nebojí sa ani vysokej kyslosti, ani prítomnosti chemických prísad v chladiacej kvapaline. A žiadne abrazívum nepoškodí hrubé steny. Takže liatina do bytu (najmä do starého domu) je veľmi dobrá..

  Liatinový vykurovací radiátor MS-140.

  • Liatinové radiátory sa vyznačujú tým, že udržujú teplo veľmi dlho – zvyškové množstvo jeho zadržania je 30 percent. A pre všetky ostatné typy batérií je tento údaj o polovicu menší.
  • Prenos tepla vďaka metóde radiálneho ohrevu je oveľa účinnejší ako používanie konvekcie (ako pri bimetalových a hliníkových výrobkoch. Liatinové radiátory ohrievajú nielen vzduch, ale aj blízke objekty.
  • Pri vypúšťaní vody zo systému v lete nepodliehajú liatinové radiátory silnej korózii – to je významné plus.
  • Veľká oblasť rozptylu tepla – ďalšie plus.
  • Poklesy tlaku, ktorými trpí ústredné kúrenie, liatina väčšinou dobre znáša. Pracovný tlak môže dosiahnuť deväť až dvanásť atmosfér. Je to tak, že nie vždy odoláva vodným kladivám s vysokým výkonom – prináša krehkosť tohto kovu.
  • Náklady na tieto zariadenia sú spravidla nižšie ako bimetalové radiátory. Niekedy je to určujúci faktor..

  Tieto radiátory sú samozrejme ťažké, čo spôsobuje pri ich inštalácii určité nepríjemnosti. Áno, liatina apriori nemôže byť ľahká. Táto hmotnosť sa však mení na veľkú hrúbku steny, ktorá dodáva radiátorom potrebnú pevnosť. Keď raz dáte liatinové radiátory (a špeciálne vyškolení ľudia – inštalatéri) to urobí, môžete na ich výmenu na mnoho rokov zabudnúť.

  Vzhľad liatinových radiátorov dnes už nie je taký zlý ako v časoch ZSSR. Vyzerali veľmi atraktívne externe tvarované liate batérie, vyrobené v „retro“ štýle, ktoré sú veľmi dobre v harmónii so sofistikovanými miestnosťami. Môžete napríklad spomenúť výrobky spoločností Roca a Konner.

  Ako určiť typ radiátora

  Teraz je pre vás pravdepodobne jednoduchšie rozhodnúť sa, ktorý radiátor si do bytu vyberiete – napokon, zo štyroch zvažovaných možností zostali iba dve. Ako sa ukázalo, ani oceľové, ani hliníkové radiátory nevydržia testy ani s agresívnymi domácimi chladiacimi kvapalinami, ani s poklesmi tlaku. Existujú teda bimetalické a liatinové zariadenia. Čo presne kúpiť, pozrite sa na svoj rozpočet a na vlastnosti konkrétnych modelov. Tu však môžete dať pár tipov..

  • V starých domoch (napríklad “Chruščov”) je celkom možné dať liatinové výrobky. Ak žijete vo výškovej budove, kde je tlak vykurovacieho systému vyšší, potom je lepšie vziať bimetalové radiátory..
  • Ak sú predchodcovia vašich budúcich nových batérií vyrobení z liatiny, môžete sa rozhodnúť pre jednu z týchto dvoch možností. Postačí bimetalový aj liatinový. Ak sa chystáte vymeniť batérie z iného kovu, vymeňte ich iba za bimetalové..

  Pre súkromný dom alebo byt?

  Na výrobu RO sa špecializujú desiatky a stovky spoločností. Konkurencia je veľká. Obchodníci prichádzajú s novými argumentmi v prospech svojich produktov. Vďaka tomu je výber z hľadiska vlastností bohatší a nákup pre bežného kupujúceho je náročnejší. Začnime tým najjednoduchším.

  Ak potrebujete zariadenie pre súkromný dom alebo byt s individuálnym vykurovacím systémom, vyberte si podľa výkonu a dizajnu. Títo. navonok videl model, ktorý sa mu páčil, vybral ho podľa výkonu / veľkosti – a to je všetko. Pre byt vo viacpodlažnej budove, kde je chladiaca kvapalina dodávaná potrubím centralizovaného vykurovacieho systému, musíte tiež vziať do úvahy pracovný tlak nastavený výrobcom. Nemalo by byť nižšie ako 10-12 atmosfér. V opačnom prípade sa štruktúra pri dodávke vody zlomí.

  A teraz poďme zistiť typy vykurovacích telies, tradične prezentujúce údaje vo forme “drobnej” tabuľky.

  Možnosti nástrojov a ich vlastnosti

  Porovnávacie kritérium Odrody Charakteristiky
  Poprava Sekčné
  • + je vhodné meniť výkon zariadenia zmenou počtu sekcií
  • – skladací dizajn
  • – riziko netesností v spojoch s tesneniami nízkej kvality
  Rúrkové
  • + podobné sekčným, ale bez ich nevýhod
  • – vysoká cena
  Panel
  • + minimálne riziko netesností, jednoduchšia montáž, rýchla regulácia teploty RO (kvôli menšiemu objemu chladiacej kvapaliny vo vnútri)
  • – mnoho modelov je navrhnutých pre relatívne nízky tlak a je vhodných len na použitie v súkromných domoch, kde je k dispozícii vykurovací systém s obehovým čerpadlom
  Materiál chladiča Liatina
  • + trvanlivé, lacné
  • – ťažký, iba sekčný, s vysokou tepelnou zotrvačnosťou, ktorý vám neumožňuje rýchlo nastaviť teplotu v miestnosti, dizajn dostupných zariadení nie je pre amatéra – zaujímavejšie modely sú drahé
  Oceľ
  • + rôzne druhy štruktúr z tohto materiálu, rýchle zahriatie, dostupná cena
  • – citlivosť na koróziu spôsobenú použitím zliatin nízkej kvality. Vzhľadom na relatívnu jednoduchosť výroby sa môžete stretnúť s lacnými výrobkami od bezohľadných výrobcov. Preto tieto spoločnosti používajú najlacnejšiu oceľ, pričom hrúbka stien chladiča je minimálna. To všetko sa stáva dôvodom rýchleho zlyhania RO..
  Hliník
  • + ľahká a odolná, jednoduchá inštalácia, vďaka nízkej tepelnej zotrvačnosti, vám umožní rýchlo zmeniť teplotu v miestnosti
  • – drahšie ako oceľové, kvôli špeciálnym požiadavkám na chladiacu kvapalinu – vhodné iba pre jednotlivé vykurovacie systémy (v súkromných domoch alebo bytoch s vykurovacím kotlom)
  Bimetalový (oceľ + hliník)
  • + považuje sa za odolnejší ako hliník a oceľ
  • – vysoká cena
  Meď
  • + odolný, vysoký odvod tepla
  • – priame pripojenie na oceľové rúry je neprijateľné, vysoké náklady, nemožnosť lakovania
  Materiál tesnenia Silikón Odoláva vysokým teplotám, účinne kompenzuje rozťažnosť kovových štruktúr. Ideálne pre nízkotlakové vykurovacie systémy, ako sú súkromné ​​domy.
  Paronit Paronite je stlačená guma s prímesou azbestu a ďalších zložiek. Odolný, odoláva vysokým teplotám. Najčastejšie sa používa v systémoch centralizovaného vykurovania.
  Fluórplast Tepelne odolný polymérny výrobok, ktorý sa inštaluje bez mazania. Odoláva účinkom všetkých typov nosičov tepla.
  Kartón Špeciálna lepenka impregnovaná olejovou farbou úspešne zvláda svoju funkciu v hliníkových a bimetalických RO inštalovaných v súkromných domoch.
  Nosič tepla Voda Nejde o obyčajnú vodu, ale o špeciálne upravenú vodu. To cirkuluje v systéme centralizovaného vykurovania. Obmedzuje obsah solí tvrdosti (v dôsledku ktorých sa v potrubiach tvoria usadeniny soli – vodný kameň) a kyslíka (v dôsledku ktorých materiál koroduje a zrúti sa). Požiadavky na vodu v EÚ a Ruskej federácii sa líšia, preto sa pri kúpe vykurovacieho radiátora zahraničnej výroby odporúča vziať do úvahy chemické zloženie vody vo vašom vykurovacom systéme. Ak chcete, môžete to zistiť v ZhES.
  Nemrznúca zmes Nemrznúce alebo nemrznúce prostriedky sa používajú pre systémy s individuálnym vykurovacím okruhom. Sú potrebné v prípade rizika zamrznutia chladiacej kvapaliny v dôsledku vypnutého kotla. Ako viete, chladiaca kvapalina je vždy v systéme. Ak napríklad voda v systéme v zime zamrzne, v dôsledku expanzie zlomí potrubie, radiátor atď. Nemrznúce zmesi nemrznú pri priemerných teplotách pod nulou. Ako tepelné nosiče je možné použiť roztoky etylénglykolu, propylénglykolu a alkoholu..
  Miesto inštalácie Stacionárne Tradičné radiátory inštalované vo väčšine bytov. Montáž na stenu sa vykonáva pomocou špeciálnych kolíkových alebo rohových konzol
  Stojace na podlahe To isté ako stacionárne zariadenia, inštalované iba na špeciálnych nohách.
  Prevádzkový tlak* až 10 atm. Tieto hodnoty sú typické hlavne pre zariadenia panelového typu..
  až 20 atm. a vyššie Pre rúrkové a sekčné RO.
  Stredová vzdialenosť 350, 400, 500, 600, 700 mm Vzdialenosť medzi osami horizontálnych kolektorov, pozdĺž ktorej je zariadenie vybrané na pripojenie k existujúcemu potrubiu.
  Spôsob pripojenia Bočné jednostranné. (podtyp bočného pripojenia) Najbežnejšie a najefektívnejšie riešenie z hľadiska využívania schopností RO. Bočné pripojenie: zhora – do potrubia dodávajúceho vykurovacie činidlo, zospodu – do výstupu.
  Diagonálny (podtyp bočného spojenia) Najčastejšie sa používajú pri pripájaní dlhých zariadení (od 2 m a viac), čo umožňuje rovnomerné rozloženie chladiacej kvapaliny v celom objeme konštrukcie. Horný vstup, výstup – zo spodnej opačnej strany.
  Sedlo (podtyp bočného spojenia) Pre sekčné RO, keď nie je možné použiť iné metódy. Vstup a výstup zboku zospodu na protiľahlých stranách zariadenia. V tomto prípade môže výkon výmenníka tepla klesnúť o 10-20%..
  Nižšie Na pripojenie panelových RO so skrytým potrubím pod podlahou. Vstup a výstup na krátku vzdialenosť zospodu. Účinnosť chladiča je nižšia ako pri bočných a diagonálnych spojoch.
  Tepelný výkon ** hodnoty v širokom rozsahu Charakterizuje schopnosť chladiča prenášať určité množstvo tepla z chladiacej kvapaliny do miestnosti za hodinu prevádzky. Závisí nielen od veľkosti a zariadenia RO, ale aj od teploty chladiacej kvapaliny a vzduchu v miestnosti.
  Rozmery Priemer: výška 260 až 800 mm, šírka 270 až 1800 mm, hĺbka 50 až 100 mm Priamo ovplyvňujú tepelný výkon zariadenia, pretože od toho závisí objem chladiacej kvapaliny cirkulujúcej v zariadení.

  * Pred výberom zariadenia musíte pomocou ZhES skontrolovať maximálny tlak vo vykurovacom systéme. Nezabudnite, že všetky radiátory sú vhodné pre systém centralizovaného vykurovania, okrem hliníka!

  ** Často sa nás pýta, ako si vybrať správny vykurovací radiátor z hľadiska výkonu. Aby sme vám i sebe uľahčili život, vyvinuli sme šikovnú kalkulačku. Použitie na zdravie!

  Pre tých, ktorí chcú sami odhadnúť tepelný výkon, môžete použiť nasledujúcu techniku. Určte požadované hodnoty na jednotku plochy miestnosti: 100 W / m2 – jedno okno a jedna vonkajšia stena; 120 W / m2 – jedno okno a dve vonkajšie steny (rohová miestnosť); 130 W / m2 – dve okná a dve vonkajšie steny (rohová izba). Napríklad je tu rohová miestnosť 20 m2 s dvoma oknami. Potom bude odhadovaný výkon RO: 20 × 130 = 2 600 W. Zohľadnime skutočnosť, že pasové charakteristiky radiátorov sú viazané na ideálne prevádzkové podmienky zariadenia – 10% je dosť. Celkovo tak získame požadovaný tepelný výkon: 2 600 × 1,1 = 2860 W.

  Zostáva len rozhodnúť o požadovanom modeli, ktorý nájdete medzi 20 zariadeniami, ktoré sme vybrali..

  Stručná charakteristika modelov RO z hodnotenia

  Značka a krajina výroby Model a rozmery sekcie / panelu (Š × V × H) Materiál, nominálny tepelný tok na sekciu / panel, W Približná cena za jednotku / sekciu
  1. Globálne (Taliansko) STYLE PLUS 500 (80 × 575 × 95) bimetal, 185 od 1041 rub.
  2. RIFAR (RF) ALP-500 (81 × 570 × 75 mm) bimetal, 158 od 630 rub.
  3. SIRA (Taliansko) RS 500 (80 × 572 × 95) bimetal, 201 od 850 rubľov.
  4. RIFAR (RF) Monolit 500 (80 × 577 × 100) bimetal, 196 od 850 rubľov.
  5. Royal Thermo (Taliansko) PianoForte 500 (80 × 591 × 100) bimetal, 185 od 1 500 rubľov.
  6. Globálne (Taliansko) ISEO 500 (80 × 582 × 80) hliník, 180 od 790 rubľov.
  7. Tepelné (RF) Standard Plus 500 (79 × 531 × 72) hliník, 198 od 400 rubľov.
  8. Oasis (RF) Al 500/80 (79 × 531 × 72) hliník, 170 od 420 rubľov.
  9. Sira (Taliansko) ALICE ROYAL 95/500 (80 × 580 × 95) hliník, 190 od 560 rubľov.
  10. Royal Thermo (RF) Indigo 500 (80 × 591 × 100) hliník, 185 od 630 rub.
  11. Buderus (Nemecko) Logatrend K-Profil 33 300 1200 (1200 × 300 × 155) oceľ, 670 od 2 000 rubľov.
  12. KZTO (RF) Harmony 2-500-12 (70 × 545 × 80) oceľ, 180 od 2 250 rubľov.
  13. Lideya (Bielorusko) typ 22 500 × 1000 LU 22-510 (1000 × 500 × 47) oceľ, 697 od 2 850 rubľov.
  14. Kermi (Nemecko) FKO 22 0510 (1000 × 500 × 100) oceľ, 965 od 2 650 rubľov.
  15. Viadrus (Česká republika) Styl (60 × 580 × 130) liatina, 70 od 1 500 rubľov.
  16. MLOO (Bielorusko) MS-140M-05 (104 × 588 × 140) liatina, 160 od 500 rubľov.
  17. EXEMET (RF) Moderný 3-745 / 600 (45 × 745 × 100) liatina, 102 od 2 000 rubľov.
  18. Terma (Poľsko) Aero H (325 × 900) oceľ, 290 od 41 000 rubľov.
  19. Arbonia (Švajčiarsko, Nemecko) Karotherm KM90 (500 × 943 × 22) oceľ, 481 od 100 000 rubľov.
  20. GuRaTec (Nemecko) Apollo 765/05 (76 × 768 × 250) liatina, 145 od 6600 rub.

  Okrem samotného výmenníka tepla nezabudnite na regulačné ventily (tepelná hlava) a ventil Mayevsky (ak nie je súčasťou dodávky), ktoré je potrebné zakúpiť samostatne. To v niektorých prípadoch platí aj pre montážne sady. Jednorúrkové vykurovacie systémy vyžadujú obtok.

  Ponúkame vám malé hodnotenie, ktoré obsahuje najlepšie modely vykurovacích telies. Aby bolo porovnanie jednoduchšie, pokúsili sme sa vybrať zariadenia s rovnakým počtom sekcií – najčastejšie ich bude 6. Toto hraničné riešenie je najobľúbenejšie pre štandardné byty. Všetky ceny slúžia len na porovnanie..

  Hodnotenie vykurovacích radiátorov

  Ako boli vybrané najlepšie vykurovacie radiátory do roku 2021? V priebehu zostavovania zoznamu TOP experti vyhodnotili a porovnali značky a modely, o ktoré je na trhu najväčší dopyt, a dôveru kupujúcich. Celkovo sa zvažovalo niekoľko desiatok nominovaných, po ktorých boli vodcovia určení podľa dôležitých technických kritérií:

  • Vykonanie – sekčné, rúrkové, panelové;
  • Materiál telesa – liatina, oceľ, hliník, bimetal, meď;
  • Nosič tepla – voda, nemrznúca zmes;
  • Inštalácia – podlaha, stacionárna metóda;
  • Pracovný tlak – až 10 atmosfér, až 20 a viac;
  • Tepelný výkon – tepelný výkon vo vzťahu k ploche miestnosti;
  • Rozmery – výška, šírka, hĺbka, hmotnosť.

  Bol braný do úvahy pomer kvality, vzhľadu, ceny každého nominovaného. Pri zostavovaní hodnotenia je dôležitá aj spätná väzba od tých, ktorí prevádzkovali tú alebo onú jednotku z vlastnej skúsenosti. Spomínajú jednoduchosť inštalácie a údržby RO, ich odolnosť voči korózii a nečistotám, harmonickú kombináciu dizajnu s interiérom..

  Najlepšie ohrievače pre letné chaty

  Royal Thermo BiLiner

  Bimetalové radiátory tejto série sú k dispozícii v troch farebných variantoch:

  • biely;
  • striebristý;
  • čierno-grafitový.

  Farbenie sa vykonáva v 7 fázach pomocou technológie TECNOFIRMA. Radiátory majú perfektný aerodynamický tvar, nejasne pripomínajúci časť krídla lietadla. Model sa vyrába s párnym počtom sekcií s maximálnym počtom 12 kusov.

  Charakteristika samostatnej sekcie:

  • hmotnosť 1,85 kg;
  • výška 574 mm;
  • šírka 80 mm;
  • hĺbka 87 mm;
  • pracovný tlak 30 atmosfér;
  • prenos tepla pri teplotnom rozdiele 70 ° C najmenej 171 W.

  Vlastnosti dizajnu:

  1. Pokročilé oceľové potrubie.
  2. Vyvinutý teplonosný povrch.
  3. Zvýšená účinnosť o 5% v porovnaní s modelmi rovnakej triedy.
  4. Unikátny vonkajší povlak so zvýšenou odolnosťou voči rôznym druhom mechanických a chemických vplyvov.

  Na montáž sa používajú vysokopevné oceľové vsuvky a grafitové tesnenia. Špeciálne matice adaptéra umožňujú pripojenie chladiča k potrubiam ½ ”alebo ¾”. Výrobky sú certifikované na zhodu s domácimi a medzinárodnými normami kvality. Výrobca poskytuje záruku 25 rokov.

  Globálny STILE PLUS

  Sekčné bimetalové radiátory z Talianska Global STILE PLUS sú prezentované v rade 22 modelov. Majú 3 až 14 sekcií a sú schopné dodať tepelnú energiu od 420 do 2 590 wattov. Výrobky sa vyrábajú v dvoch modifikáciách so vzdialenosťou osí 350 a 500 mm. K dispozícii je možnosť bočného pripojenia. Na pripojenie potrubí sa používa 1 palcový závit.

  Charakteristika samostatnej sekcie:

  • výška 425 alebo 575 mm;
  • hĺbka 95 mm;
  • dĺžka jedného úseku je 80 mm;
  • prevádzkový tlak do 35 bar.

  Vlastnosti dizajnu:

  1. Vyvinutý vonkajší povrch pre lepší prenos tepla.
  2. Diely na tlakové liatie pod vysokým tlakom.
  3. Sekcie sú spojené 1 ”oceľovými vsuvkami.
  4. Konštrukcia eliminuje kontakt zliatiny hliníka s chladiacou kvapalinou, čo znižuje požiadavky na kyslosť média.
  5. Všetky povrchy sú ošetrené ochrannou fluór-zirkónovou vrstvou.

  Všetky výrobky sú natreté bielym epoxidovým smaltom odolným voči opotrebovaniu a pôsobia úctyhodne. Radiátory spĺňajú požiadavky domácich noriem a sú certifikované na použitie na území Ruska.

  RIFAR ALP-500

  RIFAR ALP-500

  V roku 2002 ruská spoločnosť Rifar rýchlo prerazila v oblasti výroby vykurovacích radiátorov pre súkromné ​​domy a byty a od tej doby dosiahla značný úspech. Hlavnou špecializáciou spoločnosti RIFAR je vývoj a výroba bimetalických a hliníkových zariadení. V modeli bimetalového radiátora RIFAR ALP-500 je dosiahnutý vysoký prenos tepla vďaka vyvinutému bočnému povrchu sekcie. Preto bol dizajn veľmi tenký – hrubý iba 75 mm! V predaji sú modely s počtom sekcií od 4 do 14, spojené pomocou silikónových tesnení, ktoré poskytujú nekompromisnú tesnosť. RO je možné vyrobiť v akejkoľvek z farieb palety RAL 9016. Je však potrebné mať na pamäti, že chladiacou kvapalinou pre takéto zariadenie by mala byť iba špeciálne pripravená voda – „nemrznúca zmes“ používaná v vykurovacích systémoch súkromných domov bude tu nepracuje. Záruka 10 rokov.

  Hlavné technické vlastnosti RIFAR ALP-500 (x6)

  Charakteristika Hodnota
  Materiál bimetal
  Tepelný výkon, W 948
  Počet sekcií, ks. 6
  Max. Pracovný tlak, atm. dvadsať
  Stredová vzdialenosť, mm 500
  Pripojenie bočné
  Objem vody v jednej sekcii, l 0,2
  Hmotnosť, kg deväť
  Rozmery (Š × V × H), mm 474 × 570 × 75
  Cena za sekciu / panel od 630 rub.

  Pozrite sa na desaťminútové video o výrobe chladiča Rifar:

  Sira rs

  Sekčné bimetalové radiátory talianskej spoločnosti Sira RS sa vyznačujú vysokou mechanickou pevnosťou a vynikajúcim tepelným výkonom. Sú odolné voči agresívnym zlúčeninám a stabilne fungujú pri vysokých teplotných výkyvoch. Výrobca vyrába modely so stredovou vzdialenosťou 300, 500, 600, 700 a 800 mm. Zostavená batéria môže mať 3 až 14 sekcií. K dispozícii je možnosť bočného pripojenia.

  Charakteristika samostatnej sekcie:

  • výška od 372 do 872 mm;
  • šírka jednej sekcie 80 mm;
  • hĺbka 95 mm;
  • pracovný tlak 40 atmosfér;
  • tepelný výkon od 435 do 3945 W.

  Vlastnosti dizajnu:

  1. Elegantný tvar bez ostrých rohov pre optimálne podmienky pre prenos tepla prúdením.
  2. Špeciálne triedy použitých zliatin hliníka a ocele umožňujúce prevádzku výrobkov v systémoch s cirkulujúcou vodou nízkej kvality.
  3. Tesnenia s dlhou životnosťou vyrobené z tepelne odolného gumového O-krúžku, ktoré zaručujú tesnosť konštrukcie aj pod vodným rázom a zvýšeným tlakom.

  K dispozícii sú 1 ”závitové otvory na montáž a pripojenie potrubia. Vonkajšie farbenie sa vykonáva pomocou trvanlivého bieleho smaltu. Radiátory tejto značky sú certifikované podľa ruských noriem.

  Najlepšie bimetalové radiátory

  Bimetalové vykurovacie radiátory pre byt sú dnes veľmi žiadané, predovšetkým kvôli svojmu modernému lakonickému vzhľadu. Po analýze niekoľkých desiatok obľúbených produktov sa bimetalové vykurovacie telesá dostali do TOP, ktoré sú lepšie ako konkurencia v tom, že majú vysokú pevnosť a trvanlivosť, pretože výrobné materiály sú zmesou niekoľkých kovov. Ale kvôli tomu budú niektoré modely oveľa drahšie ako ich konkurenti..

  Royal Thermo Vittoria 500

  Na každom zariadení môžete vidieť ochranné označenia. Hlavným rozdielom od mnohých konkurentov je typ rebrovania, ktorý vytvára nielen špeciálnu estetiku, ale tiež zvyšuje prenos tepla o 5%a smeruje prúd teplého vzduchu nie k oknu, ale do miestnosti. Bude slúžiť až do 18 metrov štvorcových. m. s maximálnym výkonom 1750 W. Na jednej jednotke výrobku je 10 sekcií; pred uvedením na trh je výrobok testovaný v súlade s GOST.

  Royal Thermo Vittoria 500

  Dôstojnosť

  • Ochrana proti hrdzi – 7 náterov;
  • Plná ochrana pred únikom vody;
  • Kvalita stavby;
  • Atraktívny dizajn;
  • Dlhé uchovanie tepla po vypnutí.

  nevýhody

  • Vysoká cena v porovnaní s konkurenciou;
  • Špecifická vôňa na začiatku práce.

  Ak vezmeme do úvahy zariadenie z hľadiska hmotnosti a rozmerov, je to najlepší zástupca vo svojej triede. Pri skromných parametroch je jeho účinnosť pomerne vysoká. Niektorí remeselníci a špecialisti navyše zdôrazňujú dobrú odolnosť voči vodnému kladivu až do 100 atmosfér.

  Ceny za vykurovacie radiátory ELSEN

  Aby oceľové batérie vydržali čo najdlhšie, je potrebné rovnomerne naniesť ochranný náter. Pri kúpe tohto typu zariadenia by preto mala byť venovaná zvláštna pozornosť povlaku, pretože oceľové plechy môžu na poškodených, nenatretých oblastiach korodovať..

  Panelové batérie sú navrhnuté pre chladivo s teplotou až 85 ÷ 95 stupňov, ako aj pre štandardný tlak vytvorený v systéme centralizovaného vykurovania..

  Počet panelov a konvektor výmenníka tepla

  Počet panelov a “akordeónov” výmenníka tepla môže byť rôzny

  Tento typ vykurovacieho zariadenia má spravidla svoju vlastnú klasifikáciu, ktorá je založená na počte panelov a konvekčných výmenníkov tepla v hotovej zostave. V tabuľke je uvedený príklad:

  Konštrukcia typu chladiča
  desať Jeden panel
  jedenásť Jeden panel a jeden konvektor
  21 Dva panely a jeden konvektor medzi nimi
  22 Dva panely a medzi nimi dva konvektory
  33 Tri panely a tri konvektory

  Panelové radiátory sa môžu dosť výrazne líšiť nielen v počte panelov, to znamená v hĺbke konštrukcie, ale aj v iných rozmeroch. Ich dĺžka môže byť od 400 do 3000 mm a ich výška sa zvyčajne pohybuje od 200 do 900 mm..

  Panelové batérie sa navyše vyrábajú so spodným alebo bočným pripojením. Voľba pre tento parameter sa robí v závislosti od toho, ako je umiestnené potrubie vykurovacieho okruhu.

  Panelový radiátor so spodným pripojením

  Panelový radiátor so spodným pripojením

  Panelové radiátory majú svoje výhody a nevýhody, s ktorými by ste sa mali pred kúpou rozhodne zoznámiť

  Pozitívne aspekty panelových radiátorov zahŕňajú:

  • Relatívna jednoduchosť inštalácie zariadení do vykurovacieho okruhu. Radiátor má jednodielny dizajn a nie je potrebné ho zostavovať zo samostatných sekcií.
  • Panelové radiátory sa zvyknú rýchlo zahriať. Dostatočne veľká plocha samotného panelu a rebier výmenníkov tepla-konvektorov prispieva k účinnému prenosu tepla, takže sa miestnosť zahrieva dostatočne rýchlo.
  • Kompaktné rozmery a estetický vzhľad umožňujú namontovať takýto radiátor takmer do akéhokoľvek interiéru.
  • Na naplnenie autonómneho systému s nainštalovanými panelovými radiátormi je potrebné pomerne malé množstvo chladiacej kvapaliny.

  Panelové radiátory majú svoje vlastné významné nevýhody, medzi ktoré patria nasledujúce:

  • Sú spoľahlivé pri normálnom tlaku v systéme ústredného kúrenia, ale nie sú určené na silné vodné šoky, ktoré sa často vyskytujú, keď je systém naplnený chladiacou kvapalinou pred začiatkom vykurovacej sezóny. Panely takémuto testu jednoducho nemusia vydržať. Preto, ak sú vybrané na inštaláciu v byte, je potrebné použiť špeciálne zariadenie – reduktor na ochranu pred nadmerným vnútrosystémovým tlakom, ktorý vyhladí zaťaženie panelov a vyfúkne.
  • Vnútorné povrchy panelu často nemajú antikorózny povlak, aj keď sú v priamom kontakte s chladiacou kvapalinou a trvanlivosť ich použitia bude závisieť od jeho kvality. Ako viete, v systéme ústredného kúrenia chladiaca kvapalina často nemá vysokú kvalitu a môže obsahovať veľmi aktívne nečistoty, ktoré prispievajú k korózii kovov. Panelový typ radiátora preto spravidla nemožno v takýchto podmienkach používať dlhší čas, pretože nechránené oceľové povrchy sú nestabilné voči agresívnemu prostrediu..

  Na základe vyššie uvedených úvah vyplýva, že inštalácia panelových oceľových radiátorov v byte so systémom ústredného kúrenia je nežiaduca.

  Ohrievače ventilátora – rýchle vykurovanie malej miestnosti

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Tento typ zariadenia je pozoruhodný nízkymi nákladmi a jednoduchým zariadením. Vykurovacie teleso je umiestnené pred výkonným ventilátorom a ohrieva vzduch. Ventilátor zároveň zrýchľuje prúdy teplého vzduchu po miestnosti a nasáva chladný alebo chladený vzduch z druhej strany..

  Pozitívne aspekty tohto zariadenia:

  • umožňuje rýchlo zahriať celú miestnosť;
  • zaberá veľmi málo miesta;
  • možno použiť aj v teplých obdobiach – ako ventilátor.

  Ohrievače ventilátora spravidla spotrebujú od 1 do 2,5 kW za hodinu prevádzky. Takmer všetky modely majú regulátor vykurovania vykurovacieho telesa a regulátor intenzity ventilátora. Je výhodné, keď je možné zariadenie ovládať na diaľku alebo nastaviť časy zapnutia a vypnutia. Mali by ste tiež venovať pozornosť systému ochrany proti prehriatiu a kvalite sieťového kábla..

  Negatívne stránky:

  • Ohrievač ventilátora vysušuje vzduch;
  • Rozptyľuje prach a mikročastice vzduchom;
  • Pomerne veľký hluk počas prevádzky.

  Znovu sme si prečítali obrovský počet recenzií spotrebiteľov a identifikovali sme TOP-najzaujímavejšie z hľadiska pomeru funkčnosti a technických vlastností modelu..

  Ballu BFH_S-03

  Ballu BFH / S-03

  Priemerná cena je 600 rubľov. Telo v žiarivo žltej farbe. Pracovný výkon 900 wattov. Ako vykurovacie teleso, elektrická špirála a ventilátor, ktorý odvádza teplý vzduch. Vybavený termostatom. Mechanické ovládanie. K dispozícii je vypínač s kontrolkou. Časovač nie je k dispozícii. Zariadenie je nainštalované na podlahe. Medzi ochranné funkcie patrí vypnutie pri zvýšení teploty.

    Spájkovacie polypropylénové rúry: pravidlá zvárania a analýza chýb

  Výhody:

  • Kompaktná veľkosť.
  • Tichá prevádzka.
  • Svetlý a neobvyklý dizajn.
  • Zahreje malú miestnosť.
  • Odolný plast a kvalitná konštrukcia.

  Nevýhody:

  • Kovový gril sa počas prevádzky zahrieva a nemusí byť bezpečný pre deti.
  • Nestabilný dizajn, ľahko sa prevráti.

  Hyundai H-FH9-05-UI9207

  Hyundai H-FH9-05-UI9207

  Priemerná cena je 750 rubľov. Môžete si vybrať medzi bielou a sivou farbou tela. Pracovný výkon je 400 wattov. Keramické vykurovacie teleso, doplnené ventilátorom. Vykuruje plochu až 2 m2. Riadiaci systém je mechanický. Montáž na podlahu.

  Výhody:

  • Rozpočtové náklady.
  • Kompaktná veľkosť.
  • Nízka hmotnosť.
  • Vysoká účinnosť.
  • Ochrana pri prevrátení.
  • Ekonomická spotreba elektrickej energie.

  Nevýhody:

  • Ochrana proti prevráteniu sa spustí, keď sa zdvihne z povrchu, takže ak je potrebné zmeniť uhol sklonu ohrievača, musíte pod neho položiť nejaké predmety a oklamať ho.
  • Malá vykurovacia plocha, zlá možnosť na úplné vykurovanie veľkej miestnosti.

  Timberk TFH T15NTK

  Timberk TFH T15NTK

  Priemerná cena je 1 750 rubľov. K dispozícii v tmavo šedej a čiernej farbe. K dispozícii je regulátor výkonu v rozmedzí 700-1400 W. Keramické vykurovacie teleso, doplnené ventilátorom. K dispozícii je vykurovacia plocha miestnosti 16 m2. Môže pracovať v normálnom režime ventilátora bez zahrievania špirály. Riadiaci systém je mechanický. Montáž na podlahu. Existuje ochranný systém na vypnutie počas prehriatia. Rukoväť na prenášanie.

  Výhody:

  • Regulátor teploty.
  • Malá veľkosť.
  • Nízka hladina hluku.
  • Dobrá kvalita zostavenia a všetky detaily.
  • Ekonomická spotreba elektrickej energie.
  • Kompaktná veľkosť, ľahké nájsť miesto na inštaláciu.
  • Puzdro sa počas používania nezahrieva.
  • Prevádzka ventilátora.
  • Ochranné systémy.

  Nevýhody:

  • Nezistený.

  REDMOND RFH-C4522S

  REDMOND RFH-C4522S

  Priemerná cena je 6 500 rubľov. Existuje regulátor výkonu v rozsahu 1 200-2 000 W. Keramické vykurovacie teleso, doplnené ventilátorom. K dispozícii vykurovacia plocha 25 m2 Môže pracovať v normálnom režime ventilátora bez zahrievania prvku. Telo je možné otáčať o 70 stupňov.

  Tento model je drahší, ale ponúka elektronické ovládanie, doplnené o displej a diaľkové ovládanie. Regulácia teploty, oneskorený štart je k dispozícii z diaľkového ovládača. Na tele je aj vypínač svetiel. K dispozícii je funkcia časovača na 8 hodín. K dispozícii je dokonca aj pripojenie Bluetooth. Montáž na podlahu.

  Medzi ochranné funkcie patrí prehriatie a vypnutie pri prevrátení. K dispozícii je prachový filter. Na prenášanie je určená rukoväť. Ovládanie je možné ovládať aj prostredníctvom aplikácie pre smartfóny Ready for Sky, ohrievač je k nemu pripojený cez Bluetooth v4.0. Na inštaláciu aplikácie potrebujete operačný systém, ktorý nie je nižší ako Android 4.4 alebo iOs 8.0. Ohrievač ventilátora je možné integrovať do „inteligentného domu“ spoločnosti Yandex, REDMOND.

  Výhody:

  • Kompaktné rozmery.
  • Tichá prevádzka.
  • Pripojenie k inteligentnému domu a smartfónu.
  • Diaľkové ovládanie.
  • Normálna prevádzka ventilátora.
  • Otočením o 70 stupňov pokryjete väčšiu plochu.
  • Ochranné systémy.
  • Štýlový dizajn.

  Nevýhody:

  • Aplikácia vzdialeného pripojenia nie je vhodná pre všetky operačné systémy.
  • Mnoho modelov neobsahuje používateľskú príručku.
  • Nepresné hodnoty snímača teploty.

  Dyson AM09 Hot + Cool

  Dyson AM09 Hot + Cool

  Priemerná cena je 30 500 rubľov. K dispozícii je výber z bieleho a svetlo šedého prevedenia. Pracovný výkon 2 000 W. Rozloha na zahriatie je 30 m². Funkcia práce v režime ventilátora bez zahrievania špirál. Dochádza k obratu tela o 70 stupňov.

  Elektronický riadiaci systém. K dispozícii je displej, diaľkové ovládanie, regulátor teploty a vypínač so svetelnou indikáciou. K dispozícii je nastavenie časovača až na 9 hodín. Hluk nie viac ako 64 dB. Montáž na podlahu. Ochrana pri prevrátení. Medzi ďalšie funkcie patrí 10 nastaviteľných prevádzkových rýchlostí, funkcia naklonenia a nastaviteľná šírka prúdu vzduchu.

  Výhody:

  • Atraktívny dizajn.
  • Diaľkové ovládanie.
  • Dobre zahrieva vzduch.
  • Široká funkčnosť.
  • Normálna prevádzka ventilátora.
  • Kompaktná veľkosť.
  • Tichá prevádzka.
  • Pohodlie použitia.
  • Prívod studeného vzduchu.

  Nevýhody:

  • Vysoká cena.

  Olejové chladiče – kombinácia mobility a produktivity

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Navonok tento typ zariadenia pripomína konvenčnú sekčnú liatinovú batériu. V skutočnosti je však telo takéhoto chladiča vyrobené z ľahšej ocele, ktorá sa zahrieva oveľa rýchlejšie. Olejové chladiče majú najčastejšie kolesá na jednoduchú prepravu. Všetky švy sú zapečatené. Vnútri – minerálny a ekologický olej, ktorý sa zahrieva takmer do varu.

  Výhody:

  • demokratické náklady;
  • šetrnosť k životnému prostrediu;
  • spoľahlivosť zariadenia;
  • nehlučnosť;
  • jednoduchosť inštalácie a používania zariadenia.

  Takéto zariadenia sa často stávajú sušičkou sotva vlhkých odevov – ponožiek, rukavíc, vreckoviek. Musíte však byť opatrní – zahrieva sa natoľko, že pokožku ľahko spáli..

  Nevýhody:

  • pomalé zahrievanie;
  • sexi telo;
  • zaberá veľa miesta.

  Polaris CR 0512B

  Priemerná cena je 2 500 rubľov. K dispozícii iba v jednej farbe – čiernej. K dispozícii je nastavenie výkonu v troch polohách – 500, 700 a 1 200 W. Má 5 sekcií. Riadiaci systém je mechanický. K dispozícii je vypínač so svetelnou indikáciou. Montáž na podlahu. Medzi ochranné funkcie patrí vypnutie prehriatia. Vytvára efekt krbu. Puzdro má priehradku na šnúru, sú tam kolieska a držadlo pre ľahký pohyb.

  Výhody:

  • Kompaktný.
  • Regulátor teploty v rozsahu troch režimov.
  • Ekonomická spotreba energie.
  • Nízka cena.
  • Systém ochrany proti prehriatiu.
  • Moderný štýlový dizajn.

  Nevýhody:

  • Vyhrieva malú plochu.
  • Krátky napájací vodič.

  Royal Clima ROR-C7-1500M Catania

  Royal Clima ROR-C7-1500M Catania

  Priemerná cenovka je podobná tej predchádzajúcej – 2 500 rubľov. K dispozícii na výber v bielej a sivej farbe. Trojstupňové nastavenie v rozsahu 600, 900, 1500 W. K dispozícii vykurovacia plocha 20 m2 Má 7 sekcií. Existuje termostat. Riadiaci systém je mechanický. Montáž na podlahu. V ochranných funkciách vypnutie prehriatia. Vytvára efekt krbu. Puzdro má priehradku na drôt. Na prepravu sa používa rukoväť a sú k dispozícii kolesá.

  Výhody:

  • Rozpočtové náklady.
  • Pekný dizajn.
  • Pohodlná rukoväť na pohyb.
  • Miesto na navinutie šnúry.
  • Veľká vykurovacia plocha.

  Nevýhody:

  • Nezistený.

  Timberk TOR 21.2009 BC_BCL

  Timberk TOR 21.2009 BC / BCL

  Priemerná cena je 3 000 rubľov. K dispozícii v bielej a čiernej farbe. Existuje nastavenie výkonu. Pracovný výkon 2 000 W. K dispozícii vykurovacia plocha 24 m2 Navrhnuté pre 9 sekcií. Existuje termostat. Riadiaci systém je mechanický. Inštalácia podlahy. Existujú ochranné systémy proti mrazu a prehriatiu, čo je dobrá voľba pre letné sídlo. Vytvára efekt krbu. Puzdro má priehradku na kábel. Transportné kolesá a držadlo.

  Výhody:

  • Pekný dizajn.
  • Rýchle zahriatie.
  • Ekonomická spotreba elektrickej energie.
  • Pohodlný riadiaci systém.
  • Vykuruje veľkú miestnosť.

  Nevýhody:

  • Vysoké percento porúch.

  Hyundai H-HO9-09-UI848

  Hyundai H-HO9-09-UI848

  Priemerná cena je 2 500 rubľov. Existuje nastavenie výkonu. Pracovný výkon 2 000 W. K dispozícii vykurovacia plocha 20 m2 Počet sekcií – 9. K dispozícii je termostat. Riadiaci systém je mechanický. K dispozícii je ovládanie teploty a spínač so svetelnou indikáciou. Inštalácia podlahy. Vytvára efekt krbu. K dispozícii je priehradka na navíjanie drôtu. Transportné kolesá a držadlo.

  Výhody:

  • Veľká sila.
  • Pohodlný riadiaci systém.
  • Ochranné systémy.
  • Praktická priehradka na navíjanie kábla.
  • K dispozícii je veľký vykurovací výkon.

  Nevýhody:

  • Nevhodný gombík na prepínanie napájania.

  Ballu BOH / ST-11

  Priemerná cena je 3 300 rubľov. K dispozícii iba v bielej farbe. Existuje nastavenie výkonu. Pracovný výkon 2200 wattov. Vykurovacia plocha je 27 m2. Štruktúra má 11 sekcií. Existuje termostat. Riadiaci systém je mechanický. K dispozícii je regulátor teploty a spínač so svetelnou indikáciou. Montáž na podlahu. Systém ochrany proti prehriatiu. Vytvára efekt krbu. Na uloženie šnúry slúži priehradka, transportné kolieska a držadlo.

  Výhody:

  • Prítomnosť regulácie teploty v troch režimoch.
  • Ochranné systémy.
  • Veľká vyhrievaná plocha.
  • Kryt odolný voči korózii.

  Nevýhody:

  • Vytvára hmatateľné kliknutia a praskanie počas prevádzky.

  Konvektory – tiché a diskrétne

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Princíp činnosti tohto typu ohrievača je založený na bežnom fyzikálnom jave. Krátka exkurzia do školského kurzu fyziky – konvekcia je jav, v dôsledku ktorého horúci ohriaty vzduch stúpa až k stropu miestnosti a chladený alebo studený vzduch zostáva pod podlahou. Vo vnútri zariadenia je výkonný vykurovací článok, zvyčajne vyrobený z keramiky. Takéto zariadenie ohrieva vzduch a ten stúpa nahor a ochladený vzduch sa hladko usadí, kde je opäť ohrievaný podlahovým konvektorom. Dokážete si asi predstaviť, že konvektory sú úplne tiché, okrem modelov, ktoré sú vybavené ventilátorom. Je vhodné, keď má konvektor presný regulátor teploty – takže si sami môžete nastaviť preferované parametre zariadenia.

  Klady:

  • tichá práca;
  • produktivita vykurovania;
  • kompaktnosť;
  • atraktívny dizajn;
  • dostupnosť;
  • ziskovosť;
  • jednoduchosť ovládania.

  Nevýhody:

  • vysušuje vzduch;
  • lokálne ohrieva miestnosť;
  • lepšie zvláda malé priestory.

  Hyundai H-HV15-20-UI619

  Hyundai H-HV15-20-UI619

  Priemerná cena je 2 800 rubľov. Existuje regulátor práce. Maximálny pracovný výkon je 2 000 wattov. Vykurovacia plocha je 22 m2. Vybavený termostatom. Riadiaci systém je mechanický. Môže byť namontovaný na stenu alebo na podlahu.

  Výhody:

  • Rýchle vykurovanie miestnosti.
  • Tichá prevádzka.
  • Rozpočtové náklady.
  • Pekný dizajn.
  • Dlhý napájací kábel.
  • Montáž na stenu.

  Nevýhody:

  • Zadná stena je veľmi horúca.
  • Chudobné držiaky na podlahu.

  Ballu BEC_EZER-1500

  Ballu BEC / EZER-1500

  Priemerné náklady sú 4 000 rubľov. K dispozícii je regulátor výkonu, dostupné úrovne výkonu 1 500 a 750 wattov. Vykurovacia plocha je 20 m2. Vybavený termostatom. Riadiaci systém je elektronický, doplnený o displej a vypínač so svetelnou indikáciou. Časovač je k dispozícii až na 24 hodín. Inštalácia je možná na stenu alebo na podlahu.

  Medzi ochranné funkcie: vypnutie pri zvýšení teploty, prevrátenie, kryt s ochranou proti vlhkosti. Existuje ionizačná funkcia. Kolesá na prepravu. V ďalších funkciách Automatické reštartovanie, blokovanie tlačidiel.

  Výhody:

  • Rýchle zahriatie.
  • Tichá prevádzka.
  • Pekný dizajn.
  • Nízka cena.
  • Elektronický riadiaci systém.
  • Ionizácia.
  • Transportné kolesá.
  • Ochranné systémy.
  • Časovač.

  Nevýhody:

  • Tesné ovládacie tlačidlá.
  • Sieťový kábel dlhý iba 100 cm.

  Timberk TEC.PF8N M 1000 IN

  Timberk TEC.PF8N M 1000 IN

  Priemerná cena je 3 800 rubľov. K dispozícii iba v čiernej farbe. K dispozícii je nastavenie výkonu, úrovne výkonu 600 a 1 000 wattov. Vykurovacia plocha je 13 m2. Riadiaci systém je mechanický. Možno nainštalovať na stenu alebo podlahu. Kryt odolný voči vlhkosti. Predný panel je vyrobený zo žiaruvzdorného a nárazuvzdorného skla so zrkadlovým povrchom.

  Výhody:

  • Štýlový vzhľad vďaka zrkadlovému panelu.
  • Bezpečné, sklo sa počas prevádzky ohrievača nezahrieva.
  • Tichá prevádzka.
  • Žiadne cudzie pachy.
  • Rozpočtové náklady.
  • Ovládanie teploty.
  • Inštalácia na podlahu alebo na stenu.
  • Ochrana proti vlhkosti.

  Nevýhody:

  • Nepríjemné nestabilné nohy, ktoré ľahko vypadnú z drážok.
  • Vhodné iba pre malé plochy.

  Electrolux ECH_B-2000 E

  Electrolux ECH / B-2000 E

  Priemerná cena je 7800 rubľov. K dispozícii iba v čiernej farbe. K dispozícii je regulátor výkonu, úrovne výkonu – 1 000 a 2 000 W. Vykurovacia plocha je 25 m2. Existuje termostat. Riadiaci systém je elektronický, doplnený o displej a vypínač so svetelnou indikáciou. K dispozícii je časovač na 24 hodín. Možnosti inštalácie – podlaha a stena.

  Medzi ochranné funkcie: ochrana pred mrazom, vypnutie pri prekročení teploty, prevrátenie, ochrana pred vlhkosťou. Kolesá sú určené na pohyb. Dodávacia sada obsahuje: konzolu na pripevnenie na stenu, polo reverzibilné plastové držiaky, podvozok s kolesami, užívateľskú príručku.

  Výhody:

  • Štýlový vzhľad.
  • Elektronický riadiaci systém.
  • Časovač a termostat.
  • Ochranné funkcie.
  • Regulátor teploty.
  • Dobrý rozsah dodávky.
  • Veľká vykurovacia plocha.

  Nevýhody:

  • Hlučná prevádzka v porovnaní s konkurenciou.

  Noirot Spot E-3 Plus 1500

  Noirot Spot E-3 Plus 1500

  Priemerná cena je 8 400 rubľov. Existuje nastavenie výkonu. Maximálny vykurovací výkon 1500 W. Vykurovacia plocha je 20 m2. Povrch počas prevádzky nezvyšuje teplotu o viac ako 60 stupňov. Existuje termostat. Mechanické ovládanie, spínač so svetelnou indikáciou. Možno nainštalovať na podlahu alebo na stenu.

  V ochranných funkciách ochrana pred mrazom a vlhkosťou. Kolesá sú určené na pohyb. Dodáva sa s nožičkami na montáž na podlahu. K dispozícii je funkcia automatického reštartu. Pevné monometalické vykurovacie teleso.

  Výhody:

  • Slúži veľkej ploche.
  • Vysoká pracovná sila.
  • Pohybujúce sa kolesá.
  • Ochranné systémy.
  • Autorestart.
  • Montáž na stenu.

  Nevýhody:

  • Krátka dĺžka sieťového kábla.

  Infračervené ohrievače – domáce slnko

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Nedávno sa začali používať infračervené ohrievače. Rovnako ako všetko nové a nie úplne pochopené, infračervené ohrievače sú často odsudzované za ich negatívny vplyv na ľudské telo. Nie je to však celkom tak. Princíp činnosti tohto typu ohrievača, aj keď sa líši od všetkých predchádzajúcich typov zariadení, stále nie je nič prevratné. V skutočnosti, keď si kúpite takýto ohrievač domov, kupujete malé technické slnko. Rovnako ako slnko, zariadenie vytvára prúdy tepelných lúčov, ktoré sú absorbované rôznymi predmetmi v miestnosti. Potom tieto samotné objekty začnú vydávať tepelné lúče do okolitého priestoru. Je to jednoduché!

  Vlastnosti zariadenia:

  • najnižšia spotreba energie;
  • absolútna nehlučnosť;
  • spoľahlivosť;
  • rýchle zahriatie;
  • nehorí kyslík v miestnosti.

  Nevýhody:

  • zahrievanie sa väčšinou vyskytuje lokálne;

  Zoznámime sa s najoptimálnejšími modelmi IR ohrievačov pre domáce použitie. Aby ste vedeli, z čoho a z čoho vyberať.

  Hyundai H-HC3-10-UI998

  Hyundai H-HC3-10-UI998

  Priemerná cena je 1 100 rubľov. K dispozícii v tmavošedej farbe. Kremeň. K dispozícii je nastavenie výkonu – 330, 660, 1 000 W. Spotreba 990 wattov. K dispozícii vykurovacia plocha 15 m2 Riadiaci systém je mechanický. Montáž na podlahu. Ochrana proti prehriatiu a prevráteniu. Na prenášanie je držadlo.

  Výhody:

  • Ochrana pri prevrátení.
  • Nízka cena.
  • Regulácia výkonu.
  • Nízka spotreba elektrickej energie.
  • Jednoduché a intuitívne ovládanie.
  • Kompaktná veľkosť.

  Nevýhody:

  • Zlá kvalita stavby.
  • Vyhrieva malú plochu.

  Polaris PKSH 0508H

  Polaris PKSH 0508H

  Priemerná cena je 2 700 rubľov. K dispozícii v šedej a čiernej farbe. Ohrievač uhlíkového typu. K dispozícii je regulátor výkonu. Celkový vykurovací výkon je 800 wattov. Vhodný na plochu 20 m2 Neexistuje žiadny termostat. Riadiaci systém je mechanický. K dispozícii je vypínač so svetelnou indikáciou. Časovač až 3 hodiny. Inštalácia podlahy. Medzi ochranné funkcie patrí vypnutie, keď teplota stúpne, prevrátenie. Na prenášanie je určená rukoväť.

  Výhody:

  • Vertikálna a horizontálna inštalácia je povolená.
  • Ekonomická spotreba elektrickej energie.
  • Počas vykurovania priestorov nespaľuje kyslík.
  • Okamžite zahreje vzduch.
  • Vysoká kvalita konštrukcie.
  • Počas prevádzky nie sú žiadne cudzie pachy.

  Nevýhody:

  • Deklarovaný výkon nezodpovedá skutočnosti, na vykurovanie miestnosti 20 m2. zariadenie nestačí.

  Ballu BIH-L-2.0

  Ballu BIH-L-2.0

  Priemerná cena je 3 000 rubľov. K dispozícii iba v šedej farbe. Kremenný ohrievač. Vykurovací výkon 2000 W. Vhodný na plochu 20 m2 Spotreba 2 000 wattov. Existuje termostat. Telo je možné otáčať. Riadiaci systém je mechanický. Je možné ho namontovať na podlahu alebo na stenu do maximálnej výšky 3,5 m. Medzi ochranné funkcie patrí vypnutie v prípade prehriatia. Montážny stojan nie je súčasťou balenia a je potrebné ho dokúpiť zvlášť. Chránené pred prachom a vlhkosťou podľa triedy IP24.

  Výhody:

  • Robustné puzdro.
  • Jednoduchá inštalácia.
  • Univerzálne konzoly umožňujú montáž na stenu, strop alebo jednoducho na podlahu.
  • Rovnomerné zahrievanie vďaka reflektoru potiahnutému striebrom.
  • Presný termostat.
  • Rozpočtové náklady.
  • Perforovaný plášť, aby bol počas používania chladný.

  Nevýhody:

  • Podlahový stojan nie je súčasťou dodávky.
  • Nízka životnosť žiarovky – navrhnutá na 3000 hodín nepretržitej prevádzky.

  Timberk TCH A5 1500

  Timberk TCH A5 1500

  Priemerná cena je 3 800 rubľov. K dispozícii iba v bielej farbe. Pracovný výkon je 1 500 W. Vykurovacia plocha je 16 m2. Existuje termostat. Ohrievač je určený na montáž na strop. Vhodné pre zoskupenie s podobnými zariadeniami, výsledkom je celkový výkon 3000 wattov. K dispozícii je pripojenie diaľkového ovládača a izbového termostatu. Nie sú súčasťou dodávky..

  Výhody:

  • Rýchle zahriatie.
  • Rozpočtové náklady.
  • Možnosť pripojenia diaľkového ovládača a termostatu.
  • Stropný držiak šetrí miesto.
  • Kompaktné rozmery.
  • Prepäťová ochrana.

  Nevýhody:

  • Praskavý zvuk pri zahrievaní a chladení.

  Electrolux EIH_AG2-2000E

  Electrolux EIH / AG2-2000E

  Dokončuje TOP model s priemernou cenovkou 7 100 rubľov. K dispozícii iba v bielej farbe. Infračervený konvektívny typ. K dispozícii je regulátor výkonu – 1 000 a 2 000 W. Vykurovacia plocha je 25 m2. Existuje termostat. Elektronický riadiaci systém. Doplnené o displej a spínač so svetelnou indikáciou. Inštalácia je možná na stenu alebo na podlahu. Medzi ochranné funkcie patrí ochrana pred nízkymi teplotami, vypnutie v prípade prehriatia. Na prepravu sú určené kolesá. K dispozícii je automatický reštart a rodičovská kontrola.

  Výhody:

  • Vypnutie pred prehriatím a ochrana pred mrazom.
  • Regulácia výkonu.
  • Rýchle zahriatie.
  • Stabilná teplota.
  • Prehľadný a jednoduchý systém ovládania menu.
  • Ekonomický.
  • Elektronický riadiaci systém s displejom.
  • Časovač.
  • Kombinovaný vykurovací systém.

  Nevýhody:

  • Príliš jasná indikácia na puzdre.

  Zvážili sme teda všetky typy vykurovacích zariadení, ktoré sú bezpečné a pohodlné na používanie v každodennom živote. Sme si istí, že teraz viete, ktorý ohrievač pre dom a byt je podľa hodnotenia 2018-2019 lepší. Určite odpovedal na všetky vaše otázky a rozptýlil pochybnosti o kúpe akéhokoľvek modelu zo zoznamu. Budeme len radi, ak vám tieto informácie pomôžu pri múdrom výbere a váš domov bude vždy teplý a pohodlný..

  Najnovšie vykurovacie systémy

  Príkladom pomerne cenovo dostupného a zároveň účinného systému vhodného pre vidiecky dom aj pre byt je elektrické podlahové vykurovanie. Po vynaložení relatívne malých nákladov na zariadenie takéhoto vykurovania môžete svojmu domu poskytnúť teplo a nekúpiť žiadne kotly. Existuje iba jedna nevýhoda – náklady na elektrickú energiu. Ale vzhľadom na to, že moderné podlahové vykurovanie je celkom ekonomické a za prítomnosti viac tarifného merača môže byť táto možnosť prijateľná.

  Inovatívne technológie pre reguláciu vykurovacích systémov

  Pre referenciu. Pri inštalácii elektrického podlahového vykurovania sa používajú 2 typy ohrievačov: tenký polymérny film s uloženými uhlíkovými prvkami alebo vykurovací kábel..

  V južných oblastiach s vysokou slnečnou aktivitou funguje ďalší moderný vykurovací systém dobre. Ide o slnečné kolektory vody inštalované na streche budov alebo iných otvorených plôch. V nich sa s minimálnymi stratami ohrieva voda priamo zo slnka, potom sa dodáva do domu. Jeden problém – kolektory sú v noci, ako aj v severných oblastiach, úplne zbytočné..

  Inovatívne technológie pre reguláciu vykurovacích systémov

  Rôzne solárne systémy, ktoré odoberajú teplo zo zeme, vody a vzduchu a prenášajú ho do súkromného domu, sú inštalácie, v ktorých sú implementované najmodernejšie vykurovacie technológie. Tieto jednotky, ktoré spotrebúvajú iba 3-5 kW elektrickej energie, sú schopné „čerpať“ zvonka 5-10-krát viac tepla, odtiaľ pochádza aj názov-tepelné čerpadlá. Ďalej pomocou tejto tepelnej energie môžete ohriať chladiacu kvapalinu alebo vzduch – podľa vlastného uváženia.

  Inovatívne technológie pre reguláciu vykurovacích systémov

  Pozri tiež: Princíp činnosti a výberové kritériá pre halogénový ohrievač pre domácnosť, letné chaty a letné terasy

  Príkladom vzduchového tepelného čerpadla je obyčajná klimatizácia, princíp činnosti je pre nich rovnaký. Iba slnečná sústava ohrieva vidiecky dom v zime rovnako dobre a v lete chladí.

  Je to dobre známy fakt: čím je inovácia vykurovacieho systému účinnejšia, tým je drahšia, aj keď si vyžaduje nižšie prevádzkové náklady. A naopak, high-tech elektrické vykurovacie systémy, lacné na inštaláciu, nás nútia zaplatiť za spotrebovanú elektrickú energiu neskôr. Tepelné čerpadlá sú také drahé, že sú pre väčšinu občanov post-sovietskeho priestoru neprístupné..

  Druhým dôvodom, prečo sa majitelia domov prikláňajú k tradičným systémom, je priama závislosť moderných vykurovacích zariadení od dostupnosti elektrickej energie. Pre obyvateľov odľahlých oblastí hrá táto skutočnosť veľkú úlohu, a preto uprednostňujú stavbu pecí z tehál a vykurovanie domu palivovým drevom..

  Požiadavky na inštaláciu ohrievačov

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Pri inštalácii radiátorov je potrebné vziať do úvahy vzdialenosti od okolitých predmetov a podlahy.

  Prevádzková bezpečnosť je zaistená kompetentnou inštaláciou systému. Odporúčania pre inštaláciu závisia od typu radiátora a materiálu prevedenia:

  • Batérie akéhokoľvek druhu sú inštalované vo vzdialenosti najmenej 6 cm od podlahy, 5 cm od prahových dosiek a 2,5 cm od steny. V miestnostiach kategórie A. B, C musí byť vzdialenosť od steny najmenej 10 cm.
  • Je lepšie inštalovať ohrievače pod okenné otvory, kde sú prístupné na kontrolu a opravu..
  • Povrchová teplota otvoreného chladiča by nemala presiahnuť +70 C. V opačnom prípade sú batérie chránené grilom.
  • Pri pripájaní potrubí, dielov a radiátorov z rôznych kovov sa používajú závitové adaptéry z bronzu alebo nehrdzavejúcej ocele..
  • Batérie musia byť vždy naplnené vodou. Tekutina sa vypúšťa iba v prípade nehôd.
  • Vykurovacie zariadenia sú až na niektoré výnimky vybavené uzatváracími a regulačnými ventilmi. Kovanie sa vyberá s prihliadnutím na typ systému: jednorúrkový, dvojrúrkový, ventilátor.

  Požiadavky na inštaláciu plynových ohrievačov sa zhodujú s odporúčaniami pre inštaláciu akýchkoľvek plynových spotrebičov. Zostavujte a prevádzkujte iba na to určené služby. Konvektory a chladiče oleja sú umiestnené v miestnosti, pričom sa dodržujú obvyklé požiadavky na požiarnu bezpečnosť.

  Indikátory vykurovacích zariadení rôznych typov

  Oto-

  ittelnye

  spotrebičov

  Pracovné

  tlak

  pri 103 Pa

  (kgf / cm2)

  Požiadavky na zariadenia

  teplý

  -technické

  hospodárstvo-

  šik

  kpr

  W / (m2 K)

  rel-

  smrek

  efekt

  -istota

  stáť na mieste-

  Most

  náklady.

  kov-

  la

  Radiátory:

  – keram

  -šik a

  porcelán

  -Nový

  2-4

  9.5-

  10.5

  >1 ++
  – liatina 6

  9.1-

  10.6

  Až 1,35
  Panely:
  – oceľ 6

  10.5-

  11.5

  Do 1.7 ++ +
  – betón desať

  7.5-

  11.6

  ~ 1 + ++

  Konvektovať

  -alebo:

  – bez obalu
  – s plášťom desať

  4.7-

  7

  <1 ± +

  Rebrá-

  pravda

  potrubia

  6

  4.7-

  5.8

  0,55-

  0,69

  +

  Hladké

  -rúra

  spotrebičov

  desať

  10.5-

  štrnásť

  Až 1,8

  Kalórie

  -trajekt

  osem

  deväť-

  35

  >1 +

  Poznámka: znamienko + označuje splnenie, znak – nesplnenie požiadaviek na zariadenia; znak ++ označuje indikátory, ktoré určujú hlavnú výhodu tohto typu ohrievača.

  Zariadenia s hladkými rúrkami spĺňajú hygienické a hygienické požiadavky-ich povrch zhromažďujúci prach je malý a ľahko sa čistí.

  Nevýhody zariadení s hladkými rúrkami zahŕňajú ich ťažkopádnosť kvôli obmedzenej ploche vonkajšieho povrchu, nepohodlie pri umiestnení pod okná, zvýšenie spotreby ocele vo vykurovacom systéme. Berúc do úvahy uvedené nevýhody a nepriaznivý vzhľad, tieto zariadenia sa používajú v priemyselných priestoroch, v ktorých dochádza k výraznému úniku prachu, ako aj v prípadoch, keď nemožno použiť iné typy zariadení. V priemyselných priestoroch sa často používajú na vykurovanie svetlíkov..

  8. Ohrievače sú kompaktné vykurovacie zariadenia s veľkou plochou (od 10 do 70 m2) vonkajšieho povrchu tvorené niekoľkými radmi rebrovaných rúrok; používajú sa na ohrev vzduchu v priestoroch v miestnych a centrálnych systémoch. Priamo v priestoroch sa ohrievače vzduchu používajú ako súčasť ohrievačov vzduchu rôznych typov alebo pre recirkulačné ohrievače vzduchu. Ohrievače sú navrhnuté na prevádzkový tlak chladiacej kvapaliny do 0,8 MPa (8 kgf / cm2); ich koeficient prestupu tepla závisí od rýchlosti pohybu vody a vzduchu, preto sa môže veľmi líšiť od 9 do 35 alebo viac W / (m2 K) [od 8 do 30 alebo viac kcal / (h m2 ˚C)].

  Výpočet pomocou základných vzorcov

  Ako bolo uvedené vyššie, výpočet počtu radiátorov pre samostatnú izbu je možné vykonať dvoma spôsobmi – podľa oblasti alebo objemu miestnosti..

  • Výpočet plochy

  Všeobecne sa uznáva, že na kompenzáciu tepelných strát budovy a na vytvorenie príjemnej teploty pre človeka je potrebné poskytnúť tepelný výkon 100 W na 1 m2 plochy..

  Výpočet sa preto vykonáva podľa vzorca:

  N = S × 100 / s,

  kde symboly majú nasledujúci význam:

  N je počet sekcií chladiča;

  S je plocha miestnosti v m²;

  Pс – tepelný výkon jednej časti chladiča – túto hodnotu nájdete v pase výrobku.

  • Výpočet objemu

  Presnejší výpočet je možné vykonať výpočtom objemu vykurovanej miestnosti, pretože v tomto prípade sa berie do úvahy aj výška stropov miestnosti. Výpočty podľa objemu predpokladajú 41 W výkonu vykurovacieho systému na 1 m³ v panelovom dome, alebo 34 W v tehlovom. Vzorec vyzerá takto:

  N = S × h × 41 (34) / Ks

  Označenia vo vzorci sú rovnaké, s jediným dodatkom, že h je výška stropu.

  Možno vás budú zaujímať informácie o tom, ako si vybrať elektrický kotol

  Samozrejme, ak plánujete nákup neoddeliteľného radiátora, ktorý je jednodielnou konštrukciou, potom nie je potrebné deliť konkrétnym výkonom sekcie Pc, to znamená, že táto časť je jednoducho vylúčená zo vzorca. Výsledná hodnota ukáže, aký celkový výkon radiátora je pre danú miestnosť potrebný..

  Tieto vzorce však budú platné iba pre štandardné priemerné podmienky. Pri výpočte radiátora podľa plochy alebo objemu miestnosti je preto dôležité vziať do úvahy korekčné faktory, ktoré sú určené minimálnou zimnou teplotou v regióne bydliska, vlastnosťami umiestnenia miestnosti, kvalita izolácie stien, počet a typ okien, prítomnosť dverí do ulice alebo na balkón. Navyše, aj umiestnenie batérií a schéma ich vloženia do vykurovacieho okruhu môže mať značný význam pre výpočet tepelného výkonu..

  V tomto článku pravdepodobne nemá zmysel uvádzať všetky korekčné faktory a predstavovať pomerne ťažkopádny vzorec výpočtu. Je lepšie pozvať čitateľa na používanie pohodlnej kalkulačky, ktorá už obsahuje hlavné závislosti.

  Účinnosť a výkon

  Pri každom ohrievači výrobca udáva pohodlnú a maximálnu plochu miestnosti, pre ktorú je to alebo ono zariadenie určené. Vďaka týmto parametrom je najľahšie pochopiť, aké zariadenie potrebujete. Vo väčšine prípadov sa tu ukáže závislosť ako striktne lineárna: ak je výkon ohrievača dvakrát vyšší, potom za jednotku času vydá asi dvakrát toľko tepla.

  Na type ohrievača v tomto prípade nezáleží: ak dva ohrievače minuli rovnaké množstvo energie, potom vykurovali miestnosť rovnakým spôsobom (ale nie nevyhnutne súčasne!).

  Ovládanie a indikácia

  Jednoduché ohrievače majú mechanický riadiaci systém, ktorý vyzerá ako sada gombíkov na ovládanie teploty a tlačidiel zapnutia / vypnutia. Takéto ohrievače môžu pracovať pri plnom alebo čiastočnom zaťažení a samy sa môžu vypnúť, keď sa dosiahne určitá teplota, zvyčajne však nie sú schopné viac..

  Malo by sa tiež vziať do úvahy, že regulácia teploty bude dosť hrubá a spravidla nie v stupňoch, ale vo forme otočného gombíka s hodnotami „minimum“, „maximum“ a niekoľko medziľahlých nemenovaných. gradácie. Budete teda mať pomerne dlhý postup na výber optimálnej polohy tohto gombíka v súlade s vašimi vlastnými pocitmi teploty v miestnosti..

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Mechanický riadiaci systém ohrievača

  Moderné modely sú čoraz viac vybavené elektronickým riadiacim systémom vrátane sady mechanických alebo dotykových tlačidiel a digitálneho displeja. Možnosti takýchto ohrievačov sú oveľa širšie: môžu sa zapínať a vypínať podľa plánu, udržiavať nastavenú teplotu (v stupňoch) v miestnosti, zobrazovať teplotu a aktuálny čas na displeji a mnoho ďalších. Takýto ohrievač je často sprevádzaný diaľkovým ovládaním..

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Elektronický riadiaci systém s indikáciou teploty

  Nakoniec, „najpokročilejšie“ ohrievače majú možnosti diaľkového ovládania. Takéto zariadenia majú vstavaný vysielač Wi-Fi alebo Bluetooth, vďaka ktorému je možné zariadenie ovládať zo smartfónu-pomocou špeciálnej aplikácie.

  Vlastnosti a funkcie

  V závislosti od zložitosti môže mať ohrievač inú sadu funkcií a funkcií. Najjednoduchšie ohrievače (napríklad mnohé olejové ohrievače) sa zahrievajú na určitú teplotu a potom sa na chvíľu vypnú. Pokročilejšie zariadenia sú schopné ovládať izbovú teplotu a zapínať a vypínať ju v závislosti od okolitých podmienok.

  Ohrievače s elektronickým riadiacim systémom môžu byť vybavené oneskoreným štartom a časom ukončenia, zapínaním a vypínaním podľa plánu a často majú sadu programov pre rôzne scenáre použitia..

  Ohrievače s diaľkovým ovládaním cez Bluetooth alebo Wi-Fi umožňujú užívateľovi ovládať svoju prevádzku na diaľku. Vďaka tomuto riešeniu je možné ohrievač diaľkovo zapnúť alebo vypnúť. Bude napríklad užitočné zapnúť ohrievač pred odchodom do vidieckeho domu, aby ste dorazili do už zahriateho domu..

  Úroveň hluku

  V prípade väčšiny ohrievačov dokumentácia uvádza maximálnu hladinu hluku. Na tento parameter by ste sa mali pozrieť, ak je ohrievač inštalovaný v spálni, v detskej izbe alebo v štúdiu – vo všeobecnosti tam, kde je potrebné ticho. Najtichšie ohrievače sú infračervené. Nasledujú ohrievače oleja, ohrievače konvektorového typu a potom – ohrievače ventilátora a teplovzdušné pištole..

  Stojí za zváženie, že niekedy môže teplotné relé alebo reproduktor vydávať hluk a upozorniť používateľa na zmenu prevádzkového režimu (alebo sa spustí po stlačení tlačidiel). Pretože tieto zvuky môžu byť veľmi otravné, je najlepšie sa vopred uistiť, že žiadne také efekty neexistujú. Mimochodom, nezaškodí skontrolovať jas displeja, aby sa zrazu ukázalo, že ohrievač, ktorý má byť inštalovaný v spálni, svieti príliš jasne..

  Ochrana

  Takmer všetky ohrievače majú ochranný systém, ktorý ich v prípade prehriatia vypne. Vstavaná poistka alebo snímač prehriatia umiestnená na výstupe vzduchu, aby sa zabránilo požiaru a zbytočnému namáhaniu elektrickej siete.

  Mnoho ohrievačov má tiež systém, ktorý zariadenie vypne, ak spadne. S výhradou bezpečnostných opatrení (ohrievač je správne nainštalovaný a nie je pokrytý handrou a cudzími predmetmi) tieto systémy zaručujú, že zariadenie nespôsobí požiar.

  Na mnohých ohrievačoch sa však stále dá popáliť. Preto, ak sú v dome deti a starší ľudia, je lepšie premýšľať o kúpe najbezpečnejšieho ohrievača, ktorý bude ťažké zavesiť alebo odhodiť (napríklad zahrnúť ohrievače na stenu).

  Ak má byť ohrievač inštalovaný v kúpeľni, mali by ste venovať pozornosť modelom s vodotesným puzdrom. To vám umožní nerobiť si starosti s vniknutím vody do puzdra zariadenia a možným skratom. Použitie ohrievača v kúpeľni vám umožní nielen dosiahnuť príjemnú teplotu, ale tiež zabráni vzniku húb na stenách..

  Video: odborné rady pri výbere vykurovacích radiátorov

  Porovnávacie charakteristiky ohrievačov

  Veľký počet ohrievačov uvedených v obchodoch umožňuje osobe získať maximálny účinok a pozitívne emócie, ak bola voľba vykonaná správne. Je potrebné venovať pozornosť hlavným charakteristikám: typ zariadenia, plocha miestnosti, vykurovacie teleso atď..

  Model Zvláštnosti Maximálny výkon, W Výrobca Cena, rub. Hodnotenie
  Olejové radiátory
  Royal Clima ROR-C7-1500M Catania Stojanový radiátor so snímačmi ochrany proti prevráteniu a prehriatiu (automatické vypnutie), štýlový dizajn, tichý, bezpečný, úspora energie 1 500 Čína Od roku 2470 desať
  Polaris CR 0512B 3 režimy, 5 sekcií, mechanické ovládanie, ochrana proti prehriatiu 1200 Čína Od roku 2489 deväť
  Timberk TOR 21.2009 BC / BCL 2 ochranné systémy, mobilné, 2 prevádzkové režimy, mechanický typ, veľká hmotnosť (9 kg) 2000 Čína Od roku 2410 deväť
  Hyundai H-HO9-09-UI848 Ochrana proti prehriatiu a úniku oleja, vyhladený dizajn, nepríjemná rukoväť (zárez na paneli chladiča),

  nestabilita konštrukcie v dôsledku jedinečného spôsobu upevnenia dosiek pomocou kolies

  2000 Čína Od roku 2580 deväť
  Ohrievače ventilátora
  Ballu BFH / S-03 Ochrana proti prehriatiu, kompaktné zariadenie, dlhá životnosť, žiadny režim regulácie teploty, zvuky počas prevádzky 900 Čína Od 590 desať
  Timberk TFH T15NTK Automatické vypnutie pri prehriatí, 2 prevádzkové režimy,

  ochrana pred vniknutím prachu na povrch vykurovacieho telesa, nízka hladina hluku a žiadna rukoväť na pohyb zariadenia

  1 500 Čína Od roku 1799 desať
  REDMOND RFH-C4522S Keramický PTC, tiché zariadenie so systémom regulácie teploty, časovač, odnímateľný filter, aplikácia na ovládanie smartfónu, vysoké náklady, nepohodlná štruktúra podpory 2000 Čína Od 6490 desať
  Hyundai H-FH9-05-UI9207 Ochrana proti prehriatiu, kompaktná, stolná, tichá, ale nemôže zohriať miestnosť kvôli nízkemu výkonu (teplo je cítiť vo vzdialenosti až 40 cm od zariadenia) 400 Čína Od 763 osem
  Konvektory
  Timberk TEC.PF8N M 1000 IN Ochrana proti prevráteniu a prehriatiu, typ inštalácie na stenu alebo na podlahu, elektrický konvektor, predná plocha z nárazuvzdorného skla 1 000 Čína Od roku 2999 desať
  Hyundai H-HV15-20-UI619 Vysoko spoľahlivý termostat, ochrana proti nízkej vlhkosti, krátky sieťový kábel, štýlový dizajn, 2 druhy inštalácie (stena a podlaha), ochrana proti prehriatiu (automatické vypnutie) 2000 Čína Od roku 2320 desať
  Ballu BEC / EZER-1500 Ochrana proti prehriatiu, časovač vypnutia, uloženie nastavení v prípade neplánovaných výpadkov prúdu 2200 Čína Od 3000 desať
  Electrolux ECH / B-2000 E Automatické vypnutie, senzory prevrátenia, sklokeramický predný panel, dlhá životnosť, inteligentný ovládací box, vysoká ochrana proti vlhkosti, vysoké náklady, hlasné kliknutia pri zmenách teploty, krátky sieťový kábel 2000 Čína Od 6490 deväť
  Infračervené ohrievače
  Hyundai H-HC3-10-UI998 Odolný, nevysychajúci, ľahko použiteľný (vonku), ale s krátkym sieťovým káblom, odolný proti pádu 1 000 Kórea Od roku 1390 desať
  Polaris PKSH 0508H Praktické, vysoké otáčky, účinné v malých priestoroch, ochrana proti prehriatiu, bez termostatu 800 Izrael OD 3990 desať
  Timberk TCH A5 1500 Stropný typ, ochrana proti prehriatiu, bezpečný, zvuky pri práci 1 500 Čína Od roku 3229 deväť
  Ballu BIH-L-2.0 Ochrana proti prehriatiu (vstavaný termostat), typ závesnej inštalácie, chladenie oceľového tela, nastavenie uhla sklonu, vyhrievanie žiarovky. Ak je vykurovací článok (kremenná trubica) poškodený, bude problematické ho nájsť 2000 Rusko Od 3200 deväť

  Montáž sekcií chladiča

  111 - 0259

  1 – kľúč chladiča; 2 – sekcia; 3 – bradavka; 4 – tesnenie

  Vykurovacia plocha jedného úseku M-140-AO-500 je 0,3 m2.

  Pred inštaláciou a dodatočným lakovaním, domáce­radiátory nye vyžadujú povinné protahovanie prierezových závitových spojov. Napriek tomu, že liatinové radiátory sú navrhnuté na pracovný tlak chladiacej kvapaliny 0,6 MPa, nedržia vodidlo dobre.­rovnaké šoky, ktoré vznikajú vo vonkajších napájacích systémoch­tyakh. Súčasne majú vysokú odolnosť proti korózii.­kosť potrebná v ruských prevádzkových podmienkach.

  V posledných rokoch na domácom trhu ohrievač­ale technológia vetrania sa javila ako rôzna konšt­oceľové a hliníkové radiátory.

  Panelové radiátory z ocele sú k dispozícii v niekoľkých dizajnových riešeniach:

  • vo forme lisovaného oceľového plechu (hrúbka 1,5 mm) pa­nely s počtom kanálov od 8 do 20 a povrchovou plochou­vykurovanie od 0,65 do 4 m2 (typ MH6, ZS1, ZS2, PC-10, PC-33, RSV1, RSVZ, RSV9 atď.);
  • vo forme typu rúrkových rúrkových cievok (hlavne pre parné vykurovacie systémy);
  • vo forme konvektorov.

  Lisované radiátory sú navrhnuté pre prevádzkový tlak chladiacej kvapaliny do 0,6 MPa a bez špeciálneho ochranného vnútorného­Staré nátery rýchlo zlyhávajú kvôli korózii.

  Oceľové rúrkové radiátory kombinujú konvekčné­svetelné a sálavé typy prenosu tepla (2 -krát účinnejšie ako konvenčný radiátor) a tvarom a prevedením ho robia konkurenčným­schopné na svetovom trhu s vykurovacou technológiou. Tep­výkon v závislosti od počtu sekcií je od 900 do 2520 W.

  Konvektor je ohrievač vyrobený z oceľových rúr, na ktorých sú navlečené rebrá z oceľového plechu. Zariadenie dostalo svoje meno kvôli prevládajúcej konvekcii­aktívny proces (až 90%) prenosu tepla. V súčasnosti je to najbežnejšie vykurovacie zariadenie. Jeho na­zmena vykurovacích systémov pre obytné, verejné, administratívne­priemyselné a úžitkové budovy s teplotou chladiacej kvapaliny do 150 ° C a tlakom do 0,6 MPa. Zariadenie nie je rozlíšené­vysoká cena, bezproblémová prevádzka.

  Konvektory sa vyrábajú v nasledujúcich typoch: oceľový plin­večierok KP; vstavaná podlaha „Breeze“; oceľ nízka a vysoká s plášťom „Akkord“ a „Universal“, konvektory JSC „Santekhprom“ (malá hĺbka s nominálnym tepelným­prúd 0,4-2,0 kW) a Santekhprom Auto-S (stredná hĺbka s menovitým tepelným tokom 1,2-3,0 kW).

  Soklové a vstavané podlahové konvektory, napríklad­k dispozícii na vykurovanie vonkajších stien s veľkým zasklením, keď nie je miesto na tradičné vykurovanie­ošípané (zaberajú nevýznamné priestory – nie viac ako 10 cm do hĺbky a 20 – 25 cm na výšku), vytvárajú spoľahlivé teplo­rybárska opona z prúdov studeného vzduchu padajúcich zo stien. Ich použitie je typické pre vykurovacie systémy v západnej Európe, Severnej Amerike a ďalších krajinách s miernym priebehom­nová klíma.

  Hliníkové a bimetalické radiátory po prvý raz­spadol k nám asi pred 15 rokmi dovozom z Talianska a upútal pozornosť vysokým prenosom tepla (výhoda­sálavá výmena tepla), čistý krásny odliatok, sekčné štruktúry. Sú k dispozícii v dvoch verziách.­antah:

  • liate hliníkové radiátory, kde sa vyrába každá sekcia­je inštalovaný ako jeden kus;
  • skladacie (extrúzne) radiátory, pozostávajúce z nie­koľko sekcií mechanicky spojených do jednej pomocou tesnení a lepidla.

  Nevýhody hliníkových radiátorov sú spôsobené amfotérnymi vlastnosťami hliníka, v dôsledku čoho sú veľmi citlivé na acido-bázickú reakciu pH vody, ktorá v niektorých prípadoch spôsobuje uvoľňovanie plynného vodíka a uhlíka­kyseliny vo vode a „vetranie“ vykurovacích systémov. Tento jav v bimetalových radiátoroch chýba – hliníková vrstva je privedená až na vrchol konštrukcie a oceľ je vymenená zvnútra.­nym.

  Rúrkové vykurovacie zariadenia z liatiny a hladkých oceľových rúr sú inštalované hlavne v budovách s­myšlienkové a poľnohospodárske podniky vo forme re­podhľady a zvárané panely na vykurovanie vonkajších stien, pozadia­stropné svetlá, pôda pre skleníky a skleníky, príprava teplej vody v akumulačných ohrievačoch a pod..

  V posledných rokoch sa na inštaláciu podlahového vykurovania priestorov a vykurovania vonkajších priestorov začali ako vykurovacie prvky používať aj rúry z kovového polyméru.­konštrukcie, ako aj elektrické káble (prostredníctvom káblového systému­ísť DEVI-vykurovanie dánskej spoločnosti DEVI).

  Vyhrievané držiaky na uteráky pre systémy zásobovania teplou vodou. V s­je nainštalovaný prívod teplej vody v obytných a verejných budovách na vytvorenie pohodlných podmienok v kúpeľniach a sušení oblečenia, vyhrievané vešiaky na uteráky, registre, dizajnové radiátory. Vo väčšine prípadov sú vyrobené z oceľových rúrkových prvkov s nominálnym tepelným šokom­prúd 0,3-0,6 kW a sú zapojené v prietokovom rade do systému dodávky teplej vody a v niektorých prípadoch do systému­matky vykurujú budovy.

  Ohrievače sa široko používajú na vykurovanie­vzduch cez ne vo ventilačných systémoch, ohrev vzduchu, klimatizácia, sušiarne­kakh atď. Domáci priemysel vyrába kalórie­trajekt:

  • oceľový plech jednosmerné médium (FSC) a bolesť­šokové (KFB) modely s vykurovacou plochou od 10 do 70 m2;
  • oceľové rebrované (špirálovo vinuté) jednosmerné stredné (KFSO) a veľké (KFBO) modely s plochou­vykurovacie plochy od 10 do 70 m2;
  • viacprechodové modely oceľových plechov pre vodu (KMS, KMB);
  • oceľový plech jednosmerný pre parný model (STD-3009V) a pre vodu (STD-ZOYUV) s povrchovou plochou­ceny vykurovania od 7 do 75 m2.

  Najpoužívanejšie ohrievače najnovšieho vývoja, ako sú KSkZ a KSk4 s bimetalovými rebrovanými rúrkami, s vyhrievacou plochou od 10 do 136 m2.

  Infračervené (IR) žiariče sa používajú v sálavých vykurovacích systémoch pre pracovné priestory dielní, dielní, hangárov, skladov a iných priemyselných priestorov veľkej oblasti. Na Západe sa rozšírili­a na vykurovanie verejných budov a štruktúr – športov, nákupov, kultov, letísk, vlakových staníc atď. Zariadenia používajú elektromagnetické vlny v dosahu­rozsah od 0,77 do 340 mikrónov (zatiaľ čo rozsah 0,77 až 15 mikrónov sa považuje za krátkovlnný, od 15 do 100 mikrónov – stredný­nové a od 100 do 340 mikrónov – dlhé vlny). IR žiariče s povrchovými teplotami od 700 do 2500 ° С, majú­s vlnovou dĺžkou 1,55-2,55 mikrónov (blízko viditeľného svetla) sa nazývajú „jasné“ žiariče s nižšou teplotou­roj povrchov má veľkú vlnovú dĺžku a nazývajú sa­sú „tmavé“. Ich tepelný výkon sa môže pohybovať od 3-4 kW (pouličné plynové žiarovky a žiarovky do kaviarní, bufetov, kioskov) až do 200-300 kW (a K-žiariče „tmavého“ typu pre priemyselné budovy), účinnosť 92%.

  Medzi importované priemyselné infračervené zariadenia patrí­pomocou: generátora tepla s výkonom 50 až 300 kW s plynom­cievka a riadiaca jednotka; pásový rúrkový radiátor do 140 m, odsávač dymu s elektromotorom; radiačný plášť­telo z ocele s tepelne izolačným povlakom a reflexným filmom.

  Domáci priemysel je reprezentovaný dizajnom­plynové infračervené žiariče GII-5-GII-31 sibírskeho podniku “Sibshvank” (výkon od 5 do 31 kW v jednom zariadení, s rozdeľovačmi potrubí) a model­mi z Moskvy Stroyproektservice (kapacita od 11 do 140 kW).

  Panelové sálavé vykurovacie systémy konštrukčne­sú rozdelené do panelových verzií podľa rúrok, ktoré­prechádza prehriata voda (para); rúrkové cievky, pre­umiestnené vo výrobe stavebných konštrukcií; plyn-vzduch; žiarenie zavesené alebo zavesené na stene.

  Kovové panely sú určené na vykurovanie shi­veľké priemyselné priestory, ktoré nepotrebujú práčku­splachovacie vetranie (mechanické, prístrojové, mo­praktické dielne, hangáre, sklady).

  Sálavé panely zavesené v hornej časti týchto miestností pozostávajú z kovovej reflexnej obrazovky­na šilty, k dolnému povrchu ktorého je pripevnený­vykurovacie rúrky a horný povrch je pokrytý vrstvou tepla­návnada izolácia.

  Zavesené panely musia byť konštrukčne také, aby­prenos tepla sálaním smerom nadol by bol najmenej 80% objemu­prenos tepla. Až potom sa dosiahne rovnomernosť teploty vzduchu vo výške priestorov a ušetrí sa teplo.­nová energia v porovnaní s konvenčným konvekčným vykurovaním, najmä vzduchom.

  Betónové panely s vloženými oceľovými vykurovacími rúrami sa používajú v systémoch sálavého stenového vykurovania v montovaných budovách hromadnej výstavby.­VA, hlavne na vykurovanie verejných a priemyselných zariadení­budovy s prevažne uzavretými štruktúrami­mi od nástenných panelov.

  Nedávno, na účely rekuperácie tepla,­špeciálne rekuperačné jednotky, ktoré predstavujú výmenu tepla­prezývky inštalované vo ventilačných a klimatizačných systémoch­prídely a umožňujú využiť teplo vzduchu odvádzaného z miestnosti. Vykurovacie zariadenia nového dizajnu­vstrekovacie zatvárače sú zariadenia na distribúciu vzduchu na prípravu zmesi vzduchu a jej dodávku do miestnosti. Uzávery sa používajú na nepretržitú klimatizáciu­prídely priemyselných a občianskych budov, mám­centralizovaný prívod primárneho vzduchu, tepla­nosič a chladivo.

  Cena vykurovacieho radiátora

  Najdostupnejšou možnosťou sú liatinové radiátory, ktoré sa zvyčajne predávajú po častiach. To samozrejme platí iba pre štandardné produkty – za „retro“ radiátory budete musieť zaplatiť takmer 10 -krát viac. Výrobky z oceľových panelov sú o niečo drahšie ako jednoduché liatinové zariadenia, najmä domáce – modely zahraničnej výroby majú vždy vysoké náklady.

  Výhody a nevýhody panelových radiátorov

  Panelové radiátory z ocele majú mnoho pozitívnych vlastností, z ktorých stojí za zmienku nasledujúce:

  1. Jednoduchá inštalácia. Pretože vykurovací radiátor z oceľových panelov je kusový výrobok, jeho inštalácia je obmedzená na veľmi jednoduché operácie – najskôr musíte zariadenie zavesiť na konzoly a potom ho pripojiť k vykurovaciemu potrubiu. Je pravda, že k nevýhodám možno pripísať aj neschopnosť rozobrať chladič – v prípade poškodenia zariadenia bude potrebné ho úplne zmeniť, zatiaľ čo sekčné batérie je možné meniť po častiach.
  2. Vysoký odvod tepla. Panely majú pomerne veľkú plochu, vďaka ktorej sa tepelná energia v plnej miere prenáša do miestnosti. Prítomnosť konvektorov, ktoré umožňujú smerovať teplý vzduch požadovaným smerom, tiež výrazne zvyšuje účinnosť oceľových batérií..
  3. Ziskovosť. Relatívne malý objem chladiacej kvapaliny prechádza vnútornými dutinami, preto je na vykurovanie potrebná relatívne malá energia. V porovnaní s konvenčnými liatinovými batériami generujú panelové zariadenia zhruba o tretinu viac tepla..
  4. Nízke riziko poranenia. V konštrukcii oceľových panelových radiátorov nie sú žiadne ostré rohy, ktoré by mohli spôsobiť zranenie. Tento bod je obzvlášť dôležitý pre rodiny s malými deťmi – hladký kovový povrch chladiča znižuje pravdepodobnosť vážneho zranenia na minimum..
  5. Dobrý vizuál. Panelové vykurovacie batérie majú spočiatku skôr úhľadný a príjemný vzhľad, takže po ich inštalácii nemusíte premýšľať nad rôznymi možnosťami ochranných alebo dekoratívnych prvkov..

  Vykurovacie zariadenia: typy, typy moderných zariadení pre domácnosť, výber, klasifikácia

  Panelové zariadenia majú tiež nevýhody, z ktorých vynikajú nasledujúce:

  Slabá odolnosť voči poklesu tlaku. Pri výrobe panelových batérií sa používa zváranie – a výsledné zvary veľmi dobre nevydržia vodné kladivo. Túto nevýhodu je však možné vyrovnať pomocou reduktorov, ktoré na seba pôsobia poklesy tlaku..

  Závislosť od kvality chladiacej kvapaliny. Ak je vo vode naliatej do vykurovacieho systému vysoká koncentrácia nečistôt, potom sa radiátory veľmi rýchlo stanú nepoužiteľnými. V centralizovaných systémoch nie je kvalita chladiacej kvapaliny zvyčajne veľmi dobrá, preto je vnútorný povrch chladičov pokrytý silnou vrstvou vodného kameňa a začína hrdzavieť..

  Nízka mechanická pevnosť

  Súčasti panelových radiátorov nie sú veľmi trvanlivé, preto je potrebné pri ich preprave a použití postupovať opatrne – aj slabý náraz môže poškodiť výrobky

  Nakoniec o výhodách a nevýhodách

  Najprv odhalíme hlavné nevýhody tohto vykurovania:

  • významné investície do stavby – majiteľ domu znáša náklady na nákup materiálu, vybavenia a inštalácie;
  • počas prevádzky je potrebné monitorovať prevádzku tepelnej elektrárne, včas naložiť palivo naftovým a drevným kotlom;
  • existuje možnosť úniku alebo odmrazovania prvkov vykurovacej siete.

  Uvedené nevýhody nemožno nazvať kritickými. Investície sa postupne vyplácajú, s nedostatkom finančných prostriedkov sa inštalácia vykonáva nezávisle. Pravdepodobnosť netesností sa znižuje na nulu vďaka kvalitnej montáži a nalievaniu nemrznúcej chladiacej kvapaliny (nemrznúca zmes), ak sa kúrenie zapína pravidelne.

  Zoznam profesionálov vyzerá oveľa pôsobivejšie:

  1. Všestrannosť. Na ohrev pracovnej tekutiny môžete použiť zariadenie, ktoré používa rôzne zdroje energie a paliva. V prípade potreby vložte 2-4 rôzne zariadenia na ohrev vody.Ako umiestniť kotol na tuhé palivo a elektrický kotol
  2. Široký sortiment príslušenstva. Developer si môže vybrať schému a materiály pre osobný rozpočet – použite lacné polypropylénové rúry, napájacie panelové radiátory a elektrický kotol.
  3. Flexibilita. Akákoľvek schéma uzavretého typu sa ľahko prispôsobuje požiadavkám majiteľa domu; potrubia sú vedené uzavretým alebo otvoreným spôsobom. Výnimkou je gravitačné (gravitačné) vedenie, namontované podľa prísnych pravidiel.
  4. Povrchová teplota zariadení nepresahuje 80 stupňov, uvoľňuje sa mäkké infračervené teplo, vzduch nevysychá.
  5. Súbežne s vykurovaním je ľahké organizovať dodávku teplej vody – nainštalovať a pripojiť nepriamy vykurovací akumulačný kotol k generátoru tepla.
  6. Plne automatizovať a ovládať kúrenie je možné na diaľku – prostredníctvom GSM pripojenia alebo internetu.