Ako odvápniť kávovar

Ako odvápniť kávovar doma

Ako sa správne starať o váš kávovar na espresso. Čistenie kávovaru

Čo je potrebné na prípravu chutného, ​​silného a aromatického espressa? Samozrejmosťou sú dobré odrody prírodnej kávy, baristické schopnosti a profesionálne vybavenie vynikajúcej kvality. Ale ani tieto faktory nezaručujú 100% výsledok..

Stáva sa, že v mnohých kaviarňach, kaviarňach má káva nepríjemnú príchuť. Dôvodom je nesprávne používanie kávovarov. Aby ste tomu zabránili, musíte sa o zariadenie starostlivo starať. Mnohí veria, že už úplne vyčistili kávovar utretím odtokovej misy a opláchnutím filtrov horúcou vodou. Ale nie je tomu tak. Kávovar potrebuje dennú a najlepšie hodinovú starostlivosť (pre stravovacie zariadenia), ktorá odstráni všetky existujúce nečistoty a zabráni opravám. Postarajte sa o zariadenie, pretože kvalita výsledného nápoja závisí od toho na 70%.

Ak sa o kávovar staráte podľa pravidiel, potom si môžete voňavé espresso vychutnávať mnoho rokov. Dokonca aj prvotriedna, prírodná a drahá zmes kávy nezachráni pripravené espresso svojou chuťou, ak je kávovar nesprávne umývaný a jeho časti nie sú dôkladne vyčistené. Kávové zrná obsahujú oleje, ktoré sú zodpovedné za krémy (tvorbu peny) v espresse. A ak sa ich nahromadí veľké množstvo, dodajú nepríjemnú chuť, vytvorí sa chuť zatuchnutého, bez chuti a lacného nápoja..

Ako sa správne starať o váš kávovar na espresso. Čistenie kávovaruVodný kameň v kotle profesionálneho kávovaru

Ak kávovar nie je správne vyčistený, na vrchnom sitku sa viac nahromadí oleje. Toto všetko je vlastné kávovarom s mosadzným povrchom. To vedie k upchatiu filtra a akumulácii sedimentu na vnútorných častiach kanvy. Je možné a nevyhnutné tomu všetkému zabrániť. O kávovar sa stačí starať každý deň. Dôkladne opláchnite každý detail.

remont-kofevarkiKávovar potrebuje dennú a najlepšie hodinovú starostlivosť (platí pre stravovacie zariadenia)

Ak vám v kaviarni priniesli hotové espresso nepríjemnej chuti, viete, že problém je buď v zlom druhu kávy, alebo v nesprávnej starostlivosti o portafilter kávovaru. A ospravedlnenie, že je tu veľký tok návštevníkov a nie je čas na umývanie auta, nie je akceptované! Rešpektujúce zariadenie by malo starostlivo monitorovať čistotu kávovaru, pretože chuť espressa závisí od toho..

Udržiavaním čistého kávovaru získate nielen skvelú, chutnú, aromatickú kávu, ale aj predĺžite jej životnosť. Po skončení práce je potrebné utrieť „výtok“ prívodu pary.

Čistenie kávovarov a pravidlá používania

Chcel by som sa podrobne zaoberať otázkou dôkladnejšieho čistenia kávovarov, ktoré by sa malo vykonávať týždenne alebo po 30 pripravených častiach hotového nápoja.

  Čo robí kávovar. Ako kávovar funguje

Je potrebné poznamenať, že spätné preplachovanie by sa malo vykonávať iba pre kávovary, ktoré sú vybavené solenoidovým ventilom. V opačnom prípade sa vám pokazí auto. Preto si pred čistením prečítajte návod a uistite sa, že tam je..

Ak nájdete na parnom hrnci zvyšky sušeného mlieka a na sitku zvyšky oleja alebo kávového koláča, je potrebné kávovar urýchlene vyčistiť. Na tento účel použite dve oddelené mäkké handričky vyrobené z prírodných tkanín, aby nedošlo k poškodeniu alebo poškriabaniu dielov..

Aby bol kávovar čistý, budete potrebovať:

1. špeciálny prášok;

2. slepé sito;

3. bavlnený uterák alebo mäkká tkanina;

4. špongia na umývanie riadu s tvrdým povrchom;

5. hlboká misa na namáčanie držiakov v nej.

Okrem toho je vhodné kúpiť:

1. tvrdá kefa;

2. kefa-kefa na čistenie parnej trubice;

3. Špeciálny chemický prostriedok na rýchle čistenie mlieka a olejov.

Kávovar musíte začať čistiť z horného sita, stačí ho utrieť mäkkou handričkou alebo uterákom. Naučte sa, ako používať čistiaci prášok, v návode, odmerajte požadované množstvo. Do sitka vložte filter a nalejte čistiacu zmes.

Je čas opláchnuť a vyčistiť

Pozri tiež: Ako kávovar funguje

Kávovar čistíme čistiacimi zmesami

Kávovar čistíme čistiacimi zmesamiV pokynoch sa dozviete, ako používať čistiaci prášok do kávovaru

• V pokynoch k prášku si prečítajte interval, v ktorom sa odporúča zapnúť čerpadlo. Spravidla je to 5-krát s 10-15 sekundovým oneskorením. Akonáhle je filter nainštalovaný, zapnite čerpadlo. Zvuk sa bude meniť podľa zmeny tlaku. Potom, čo čerpadlo zastaví svoju prácu, dôjde k automatickému uvoľneniu tlaku do odtoku. Spoznáte to podľa špeciálneho zvuku.

• Znížením tlaku prejde zmes do horného sitka. Tým sa odstráni zvyšný olej a tuk, ktoré sa tam nahromadili. Potom káva nebude žluknutá a samotný stroj bude fungovať lepšie. Ventil sa zatvorí správne a tesne.

• Na dôkladné vyčistenie kávovaru po nanesení prášku je potrebné posunúť držiak, pokiaľ je čerpadlo v chode. Horné sitko tak dôkladne vyčistíte. Musíte to však urobiť v ochranných hrubých rukaviciach, aby ste sa nespálili kyslým roztokom a nespálili sa vriacou vodou..

• Ak máte pre svoj kávovar špeciálnu čistiacu kefu, mali by ste ju v tejto fáze použiť. Jemne vyčistite horné sitko, držiak a existujúce filtre. Je lepšie opláchnuť ťažko dostupné miesta pomocou špeciálnych produktov. Navlhčite v nich utierku, omotajte štetcom a dôkladne utrite. Potom opláchnite teplou vodou, aby sa odstránili chemické prvky a nedostali sa do vášho nápoja..

  Drez upchatý, čo robiť

• Potom sa pozrieme na stav odtokovej vane a samotného držiaka. Nájdete tam zvyšky z kladivovej kávy a usadeniny, ktoré dodávajú hotovému nápoju nepríjemný zápach. Tieto časti je potrebné opláchnuť horúcou vodou.

Nájdete tam zvyšky kladivovej kávy a usadeniny, ktoré dodávajú hotovému nápoju nepríjemný zápach.kávové oleje na držiaku kávovaru

• Všetky prvky, ktoré boli prepláchnuté, sa znova nainštalujú. Stojí za to zopakovať postup so slepým sitom, ale používajte iba vodu bez prášku. Tento proces je nevyhnutný, aby vás chránil pred chemikáliami obsiahnutými v roztokoch a práškoch na čistenie kávovarov. Požitie týchto prvkov v káve môže spôsobiť otravu a silnú intoxikáciu tela..

• Potom, čo sú všetky vnútorné časti vyčistené do lesku, stojí za to začať s vonkajšími prvkami. Povrch stroja a horné sito utrite mäkkou handričkou navlhčenou v teplej vode.

• Na čistenie parnej tyčinky stačí vlhká mäkká tkanina alebo špeciálna kefa. Oveľa pohodlnejšie je ovládať manžetu, stačí ju ponoriť do špeciálneho roztoku a trubicu vyčistiť. Dobre odstráni vodný kameň, plak, ťažké soli, ktoré sa tvoria pri odparovaní vody..

• Mnoho výrobkov predávaných na čistenie kávovarov je toxických a obsahuje veľmi nebezpečné chemikálie. Preto môžete parnú paličku jednoducho namočiť do teplej vody a nechať ju chvíľu pôsobiť. Zvyšky mlieka a vodný kameň sa odstránia v poriadku.

• Po opätovnom nasadení parnej trysky vyfúkajte paru na 30 sekúnd.

Teraz už zostáva len málo práce. Dávajte pozor na portafiltre a sitá. Sita najskôr opláchnite mäkkou špongiou. Použitie tvrdej špongie je neprijateľné, môžete poškodiť pletivo sita, zvýši sa jeho veľkosť.

Odpojte všetky časti filtra portafilu, dôkladne utrite tvrdou špongiou. Potom všetko dajte do misky s teplou vodou, pridajte špeciálny čistiaci prostriedok a nechajte pôsobiť 30 minút. V tomto prípade by mali byť vo vode iba časti vyrobené z kovu. Iný materiál v kombinácii s chemickými prvkami sa môže zdeformovať, poškodiť a stať sa nepoužiteľným..

Po ukončení procedúry opláchnite všetky časti teplou vodou, osušte a utrite mäkkou handričkou. Zostavte portafilter a dajte všetko na svoje miesto.

Proces čistenia sa skončil. Kávovar je teraz pripravený na použitie. Aby ste sa úplne chránili, je lepšie, aby ste nejedli prvý pohár hotového nápoja, aby sa chemikálie nedostali do žalúdka..

  Izolácia lodžie vlastnými rukami, pokyny krok za krokom

Pri použití kávovaru rozvíjajte špeciálny plán prania, získať skutočne chutné espresso.

Harmonogram údržby kávovaru

Každú hodinu

Čas, po ktorom sa v kávovom oleji objaví horká chuť a nepríjemný zápach, je 45 minút. Nezáleží na tom, koľko porcií ste za tento čas stihli pripraviť, 1 alebo 30. Preto pri príprave ďalšej šálky espressa všetky tieto oleje spadnú do vášho pohára. Aby ste tomu zabránili, opláchnite časti pracovnej skupiny, sitá, portafilter.

Denne

• Vypláchnite pracovnú skupinu, vyčistite sitko kefkou.

• Nezabudnite vyčistiť portafilter.

• Týmto spôsobom je potrebné vyčistiť aj rúrku generátora pary. Kvôli spoľahlivosti ho každý večer namočte, aby ste odstránili zvyšky mlieka, ktoré môžu vykysnúť, v dôsledku čoho sa tvoria baktérie..

• Vyčistite pracovnú skupinu slepým sitkom a špeciálnymi zmesami.

Týždenne

Nezabudnite skontrolovať kazety, niektorí výrobcovia uvádzajú, že majú dlhšiu životnosť, ako je možné kazetu skutočne použiť.

Prevencia každý rok

Hlavným pravidlom je odvápniť stroj raz za rok. Navyše, bez ohľadu na to, aké kazety a filtre sa používajú, v žiadnom prípade sa nedá vyhnúť tvorbe vodného kameňa. Pri miernom rozkvete sa chuť a kvalita nápoja nemení, ale niekedy môže zmeniť chuť espressa a skrátiť dobu prevádzky kávovaru, môže sa jednoducho pokaziť alebo začať haraburdu.

Pozrite si video: Decoupage vajíčok na Veľkú noc

Radi by ste si ráno dali aromatickú, chutnú a prírodnú kávu, ktorá dodá náboj živosti a sily na celý deň? Potom je pre vás kávovar nevyhnutnosťou. Nezáleží na tom, za akú cenu ste si ho mohli kúpiť. Pamätajte si, že každý stroj potrebuje starostlivosť. Jedná sa o komplexný mechanizmus, ktorý má svoje vlastné nuansy. Nenechajte veci plynúť samé, vyčistite všetky prvky a súčasti vlastnými rukami a potom bude chuť espressa neodolateľná a kávovar vám bude dlho slúžiť..