Parketová doska alebo inžinierska doska, ktorá je pre byt lepšia

Technická doska a parketová doska, aký je rozdiel, ktorý je lepší. Foto

Dnes je veľa podlahových krytín, takže vybrať si tú správnu nie je také jednoduché. Relatívne nedávno sa objavil nový materiál – inžinierska doska. Mnohí si položili otázku: čo je lepšie, technická doska alebo parketová doska. Je dôležité vedieť, aký je rozdiel, aby ste si vlastnými rukami vybrali správnu podlahu do svojho domu..

Ako sa inžinierska doska líši od parkiet?

Navrhnutá doska označuje modernú podlahu pozostávajúcu z dvoch vrstiev. Prvá hlavná vrstva je umiestnená v spodnej časti. Skladá sa z jeden a pol centimetra kvalitnej preglejky. Výrobným materiálom je vždy breza. Druhá vrstva, umiestnená na vrchu, je vyrobená z dyhy (rezanej) z tradičných a exotických drevín.

Technická doska je odolná a pevná a v týchto vlastnostiach prekonáva parkety. Tento povlak je najčastejšie vyrobený z drahých drevín a to zaručuje vynikajúcu kvalitu materiálu. Takáto doska vyzerá skvele v každom interiéri..

Parkety, na rozdiel od upravenej dosky, nie sú také spoľahlivé a trvanlivé. Upravený vzhľad podlahy je možné ľahko opotrebovať, obrúsiť a nalakovať. Opravy je možné vykonať viackrát. Takúto dosku je možné položiť na teplý podlahový systém, to je rozdiel medzi inžinierskou doskou a parketami.

Parkety, na rozdiel od upravenej dosky, nie sú také spoľahlivé a trvanlivé. Upravený vzhľad podlahy je možné ľahko opotrebovať, obrúsiť a nalakovať. Opravy je možné vykonať viackrát.Parketová fotka

Počas prevádzky inžinierskej dosky kĺby ani po dlhom čase nevytvárajú medzery a zostávajú spoľahlivo upevnené. Viacvrstvová štruktúra zaručuje spoľahlivé spojenie spojov. Keď sa vlhkosť a teploty zmenia, doska zostane v pôvodnom stave. Táto skutočnosť umožňuje jeho použitie s plným pokrytím povrchu podlahy..

Na absorbovanie zvukov pre tento typ dosky je vyrobený špeciálny akustický substrát s otvormi. Hrúbka povlaku môže byť ľubovoľná. Táto skutočnosť umožňuje pripojiť rôzne podlahové krytiny..

Dosku je možné namontovať na štandardný betónový poter, pretože doska má podklad vyrobený z preglejky odolnej voči vlhkosti. Navrhnutá doska je k dispozícii v rôznych variantoch a dá sa ľahko prispôsobiť akémukoľvek štýlu bývania.

Dosku je možné namontovať na štandardný betónový poter, pretože doska má podklad vyrobený z preglejky odolnej voči vlhkosti. Navrhnutá doska je k dispozícii v rôznych variantoch a dá sa ľahko prispôsobiť akémukoľvek štýlu bývania.Fotografia parketových dosiek

Prečítajte si tiež: Nové podlahové krytiny v byte

Parkety sa, bohužiaľ, v týchto vlastnostiach nelíšia, ale dá sa s istotou porovnať s mnohými podlahovými krytinami a dokonca vyhrať. Vyrába sa iba vo forme kombinovaných dosiek, ktorých neobvyklá dizajnová kombinácia vám umožňuje vytvárať veľmi krásne spojenia..

Inštalácia inžinierskej dosky doma

Rozdiel medzi parketami a inžinierskymi doskami je tiež v inštalačných prvkoch. Inštalácia dosky sa vykonáva dvoma spôsobmi:

Metóda 1.

 1. Základňa podlahy je pred inštaláciou vyrovnaná.
 2. Klasickou možnosťou inštalácie je inštalácia na preglejkový podklad..
 3. Na drevenú a betónovú podlahu sú položené preglejkové dosky.
 4. Doska je upevnená samoreznými skrutkami, lepidlom.
 5. Preglejka sa prilepí na povrch a zostane dva dni.
 6. Prebieha brúsenie.
 7. Po brúsení je možné montážnu dosku namontovať.

Inžinierska doska je položená na poteru. Aj keď je táto možnosť oveľa jednoduchšia, doska je mechanicky upevnená v takom aČo je to inžinierska doska? Pozrite sa na štruktúru na fotografii

Metóda 2.

Inžinierska doska je položená na poteru. Aj keď je táto možnosť oveľa jednoduchšia, mechanické upevnenie dosky v tomto prípade nie je možné. Nasleduj tieto kroky:

 1. Betónový povrch je vyčistený.
 2. Základ sa 3-4 krát napenetruje a vysuší.
 3. Pomocou zubovej stierky sa na povrch nanesie lepiaca vrstva, doska sa namontuje.
 4. Pri upevňovaní povlaku sa používa veľké množstvo lepidla. To zaručuje vysokokvalitnú fixáciu a dobré výsledky..

Čo je lepšie – upravená doska alebo parkety môžeš sa rozhodnúť sám, ak tomu rozumieš, v čom je rozdiel medzi dvoma podlahovými krytinami. Nezabudnite, že dekorácia podlahy hrá dôležitú úlohu pri renovácii priestorov, preto tejto fáze venujte osobitnú pozornosť..