Aké rastliny zasadiť okolo rybníka pre domácich majstrov?

Aké rastliny sú vhodné pre rybník rôznych veľkostí v krajine. Typy, foto

S príchodom letnej sezóny veľa letných obyvateľov a majiteľov súkromných domov uvažuje o vytvorení nádrže na svojom osobnom pozemku. Koniec koncov, nádrž môže mať nielen dekoratívne vlastnosti, ale tiež vám umožní osviežiť sa v nej v horúcich dňoch. V závislosti od možností lokality a materiálnej zložky môžu mať zásobníky rôzne veľkosti. Chlad, ktorý fúka z fontány, potoka alebo vodopádu, tak šetrí teplo a dodáva silu a elán. Takéto nádrže sa často nazývajú vodné záhrady, pretože sú nevyhnutne obklopené rôznymi rastlinami. Pri zdobení nádrže je veľmi dôležité vybrať správne listnaté a kvitnúce rastliny.

Metódy návrhu nádrže

Metódy návrhu nádrže

Aby rybník na mieste zostal dlho zdravý a krásny a časom sa nezmenil na bažinu pokrytú hustými húštinami, je potrebné starostlivo vybrať rastliny. Mali by rásť na okrajoch nádrže a vo vode. To je tiež dôležité, pretože mnoho letných chát má veľmi malú plochu bez postelí. Pravdepodobne nebude veľmi príjemné vidieť výsadbu kapusty alebo uhoriek vedľa vodnej záhrady..

Štandardný obdĺžnikový bazén alebo kamenný vodopád v takýchto prípadoch nebude úplne vhodný. Môžete si postaviť napríklad vyvýšenú vodnú plochu s posedením alebo jazierko s malým vodopádom na jednej strane a hustou vegetáciou na strane druhej. Moderné technológie umožňujú vyrobiť gejzírovú fontánu v strede vodnej záhrady alebo rybníka s nadýchaným trávnatým trávnikom na brehu..

Veľké nádrže

Ak vám stránka umožní postaviť rezervoár veľkej oblasti, bude to od vás najskôr vyžadovať vytvorenie skutočného projektu. Zohľadní všetko do najmenších podrobností: materiály, druhy rastlín, dekoratívne komponenty (napríklad kameň, figúrky, osvetlenie, miesta na odpočinok, vodné čerpadlo atď.). Na navrhnutie takejto nádrže budete potrebovať maximálnu kreativitu a predstavivosť, pretože v takejto oblasti je možné realizovať mnoho zaujímavých myšlienok. Tam je miesto, kde sa môžete prejsť – to sú brehy nádrže a samotná vodná hladina.

Veľké nádrže majú oproti malým rybníkom veľmi dôležitú výhodu – kvôli veľkej hĺbke voda nekvitne a zostáva dlho čistá. To vám umožní pestovať veľké množstvo vodných rastlín v rôznych hĺbkach bez strachu z ich úplného rozvoja..

Pozdĺž okraja takejto nádrže môžete vytvoriť prirodzený roh pobrežných kríkov a kríkov, vždyzelené zástupkyne flóry a močaristé rastliny sa vo vode dokonale zakorenia. Najčastejšie sa používa močiarna dúhovka, lotos, had highlander a medzi vysokými – trstina, trstina, badan, orobinec, buzulnik, pontederia a ďalšie..

  Druhy trávnikov

Miniatúrne vodné plochy

Mimoriadnu vodnú oázu je možné zorganizovať aj v najmenšej oblasti. Pre šikovné ruky je priestor absolútne irelevantný. Dokonca aj malé jazierko s mnohými rastlinami vám vždy dodá chlad a poteší ucho striekajúcou vodou. Zástupcovia fauny – žaby, mloky, vážky a vodné stridery sa veľmi rýchlo usadzujú v miniatúrnych nádržiach..

Rastliny pre takú vodnú záhradu je potrebné vyberať s prihliadnutím na to, ako rýchlo rastú a ako bujne rastú. Je veľmi dôležité, aby rybník zostal nádržou čo najdlhšie a nestal sa malým močiarom. Skúsení remeselníci odporúčajú vysádzať viac rastlín na okraj nádrže a aspoň na jej vodnú hladinu..

Na takýchto rybníkoch sa cítia priaznivo a tešia oči okolostojacich – vodný hyacint, kvet kukučky, nezábudka močiarna, kosatce trpasličích druhov, ako aj vyššie rastliny – bambus, ostrica a rôzne okrasné trávy. Aby sa vodné rastliny mohli počas rastu zriediť, je vhodnejšie zasadiť ich do malých kvetinových nádob. V zime môžu byť tieto nádoby s rastlinami prenesené do domu..

Aby priestor rybníka nebol zarastený rastlinami v priebehu niekoľkých dní, nemali by ste v blízkosti nádrže vysádzať orobince a trstinu, sú to tie, ktoré majú schopnosť rýchlo rásť.

Geometrické rybníky

Geometrické rybníky

Pri konštrukcii nádrže v tvare kruhu bude klasická fontána vyzerať dobre v strede. Ale pre vodné záhrady štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru je potrebný prísnejší dekor. Takéto nádrže sú často obklopené kamennými múrmi nízkej výšky. Rastliny musia zodpovedať tomuto štýlu a vyzdvihnúť jeho eleganciu. Môže to byť brečtan, zimostráz s ozdobným účesom a šalvia v tvare dáždnika, ktorá bude skvele vyzerať ako rámovanie rybníka. Ale na zdobenie vodnej hladiny sú lotosy a lekná ideálne. Pobrežie takejto nádrže môže byť ozdobené popínavými ružami alebo inými popínavými rastlinami..

Výzdoba vodopádov a potokov

Pokojný potok vo forme pokojného prúdu vody je možné zorganizovať vlastnými rukami bez akýchkoľvek skúseností. Koryto takého potoka bude úzke a postavené z veľkých kameňov alebo riečnych okruhliakov. Pretože plocha vodnej plochy nie je široká, bude postačovať na výsadbu rias ako vodných rastlín, ale pozdĺž pobrežia takejto nádrže je vhodné umiestniť zakrpatené vŕby alebo cédre, ihličnaté kríky, dicentrum rôznych odtieňov, ako aj dúhovky.

  Ako si vyrobiť dobrý trávnik

„Horský“ vodopád je oveľa jednoduchšie vytvoriť, ak je pozemok, ktorý je preň vybraný, umiestnený na svahu. Pre kanál je potrebné vybrať kamene strednej veľkosti, najlepšie rovnakého plemena. Budú vytvárať kroky pre tok vody. Aby brehy vodopádu vyzerali slávnostne a rozveselili sa, musíte si na výsadbu vybrať kvitnúce druhy rastlín: kosatce, nechtík močiarny, mätu. V blízkosti takejto nádrže plakun-tráva a dáždnika susak sa bude cítiť dobre. Ako vodné rastliny sú vhodné nezabudnuteľné močiare, lekná, ostrica trpasličí..

Dekorácia prameňov a fontán

Hĺbka týchto nádrží je zvyčajne malá, takže rastliny pre ne je potrebné vyberať na rôznych úrovniach a nie viac ako tri kópie. Rastliny by mali byť vysadené iba na okrajoch vodnej hladiny alebo vo vode. Z vysokých predstaviteľov flóry tu bude vyzerať veľkolepejšie ostrica, dúhovky a šíp. V bezprostrednej blízkosti vody môžete umiestniť šabľu alebo orobinec. Ale na vodnú hladinu perfektne padnú biele, ružové alebo červené nymfy, ako aj vodný šalát. Výsadba rastlín na jar nestojí za to..

Rastliny najvhodnejšie pre rôzne vodné plochy

Rastliny najvhodnejšie pre rôzne vodné plochy

Pri výbere rastlín na výsadbu do rybníka postaveného vlastnými rukami je veľmi dôležité zvážiť, ako hlboko ich treba vysadiť. Ak je hĺbka výsadby nevhodná, rastliny na novom mieste nezakorenia alebo budú pôsobiť nezdravo. Konkrétne každá rastlina má v tomto ohľade svoje vlastné preferencie a tie je potrebné vziať do úvahy. Niektoré z nich môžu rásť iba v plytkej vode, iné – vo veľkých hĺbkach a ďalšie – iba v blízkosti vodnej hladiny. Všetky domáce vodné útvary do hĺbky spravidla pozostávajú z piatich hlavných častí.

Hlboká voda

Za hlbokomorskú zónu sa považuje hĺbka 40 centimetrov alebo viac. V tejto časti nádrže sa krásne rozvíjajú rastliny, ktorých listy a kvety sú radšej na povrchu vody a stonky a koreňová časť – vo vode. Ak je hĺbka rybníka asi meter, potom sa rastliny môžu cítiť normálne aj v zime. V tejto hĺbke nemrznú.

Hlbokomorská zóna je pre tieto rastliny najvhodnejšia: lekná, lotosy, vodná hviezda, močiar, maslovec, hornwort, turcha a chilim.

Plytka voda

Pásmo plytkej vody sa považuje za hlboké od 10 do 40 centimetrov. Na taký rybník sú potrebné okrasné rastliny trpasličích plemien alebo poddimenzovaných druhov, v ktorých musí byť vo vode neustále iba koreňová časť a zároveň sa celá rastlina dokonale a naplno rozvinie a vyrastie. Obvykle v plytkej vode je zvykom vysádzať kvitnúce rastliny so stonkami strednej výšky as ozdobnou listovou časťou..

  Ozelenenie fasády domu

Najvhodnejšie rastliny: močiarne dúhovky, hrot šípu, tráva alebo močiarny kalamus, chvost, elodea, močiar.

Močiarna zóna

V takejto zóne nie je výška od okraja vody po dno väčšia ako 10 centimetrov. Hladina vody v týchto oblastiach sa často mení v jednom alebo druhom smere v dôsledku dlhotrvajúcich a silných zrážok. Takéto zmeny sú pre mnohé rastliny stresujúce, takže v týchto oblastiach budú môcť rásť iba najprispôsobenejšie druhy a odrody..

Rastliny, ktoré sa v tejto zóne môžu cítiť pohodlne: euphorbia, orobinec, ostrica, manna, ježko, callarum, loosestrife, hodinky, chastuha, saururus.

Lúka a pôda s prebytočnou vlhkosťou

Lúka a pôda s prebytočnou vlhkosťou

Pobrežné oblasti, ktoré sú v tesnej blízkosti vody, s neustálym podmáčaním pôdy, pripomínajú vlhký trávnik. Voda z vodnej nádrže veľmi často zaplavuje povrch blízkej pôdy. K tomu dochádza v dôsledku poveternostných podmienok alebo nadmerných zrážok..

Rastliny najvhodnejšie pre túto zónu: badan, lúčny čaj, kosatce, prvosienky, tradescantia, plavky, pštros, buzulnik, volzhanka, loosestrife, svitanie, hosta.

Pobrežná zóna

Táto zóna, pokiaľ ide o plochu pre každého majiteľa letnej chaty, sa môže líšiť v závislosti od celkovej plochy pozemku. Skutočnosť, že je nádrž veľmi blízko, má iba pozitívny vplyv na vývoj a rast pobrežných rastlín. V takýchto oblastiach môžete pestovať akékoľvek rastliny určené pre záhradu a kvetinovú záhradu. Pôda je vždy mierne vlhká a zalievanie je veľmi zriedkavé..

Celý prechod z nádrže do záhradného pozemku je možné vysadiť príslušnými druhmi rastlín: rododendronmi, kríkmi a ihličnanmi, okrasnými odrodami jabloní, obilnín, papradí, muškátov.

Čistota nádrže a náležitá starostlivosť o ňu zachová a zvýši krásu rastlín a bude tiež schopná tešiť sa z chladu a sviežosti po mnoho rokov.

Rastliny pre nádrž (video)

Rastliny pre nádržRastliny pre nádrž