Ako sa zbaviť púpavy v záhrade

Ako sa zbaviť púpavy v záhrade. Ovládanie púpavy

Púpava je kvitnúca bylinná trvalka charakterizovaná mimoriadnou vitalitou, nenáročnosťou a vytrvalosťou. V jesenno-zimnom období, keď už nadzemná časť rastliny odumrela, koreňový systém naďalej žije. Na začiatku jari, s príchodom teplých slnečných dní, uvoľňuje ružicu listov bohatého zeleného odtieňa a dlhé stopky, ktoré vyzerajú ako rúrky. Po odkvitnutí sa nadýchané semená púpavy ľahko unášajú vetrom a po pristátí na mokrej pôde sa okamžite zakorenia a veľmi rýchlo zakorenia na novom mieste, aby pokračovali vo svojej existencii. Rastlina sa ľahko množí nielen semenami, ale aj delením koreňa a malými odrezkami koreňov. Po kosení sa žlté púpavy často ukladajú do kompostu (alebo skôr na povrch jej obsahu), aby sa zabránilo vzchádzaniu semien. Ale aj za takýchto podmienok dochádza k ich tvorbe a semená sa opäť šíria po povrchu pôdy a klíčia..

Metódy kontroly púpavy

Krásna žltá trvalka pre mnohých letných obyvateľov a záhradníkov je skutočnou bolesťou hlavy. Zbaviť sa toho nie je také jednoduché. Mnoho ľudí sa pokúša vykonávať pravidelné odstraňovanie buriny, chemické ošetrenie, aplikovať rôzne preventívne opatrenia, ktoré mnohonásobne znižujú množstvo tejto plodiny. Stojí za to vyskúšať rôzne metódy na vyriešenie tohto problému raz a navždy..

Ručné odstraňovanie buriny zahŕňa zber všetkých koreňov a ich častí viacročných tráv pri vykopávaní zeme. Takáto starostlivá práca poskytne svoje výsledky iba pri starostlivom odstránení všetkých kópií, s ktorými sa stretnete. Po takýchto prípravných prácach počas celej letnej sezóny je potrebné preraziť vznikajúce mladé púpavy a vždy spolu s celou koreňovou časťou. Žiadny z jeho odrezkov by nemal zostať v pôde, pretože opäť vyklíčia. Pretože krehký koreň rastliny siaha hlboko do zeme, odporúča sa na jeho vykopanie použiť improvizované prostriedky a extrahovať ho ako celok..

Keď púpavy rastú v oblasti s hustou pôdou a rozhodne nie je možné vytrhnúť celú koreňovú časť, potom môžete využiť osvedčenú obľúbenú radu. Horná časť rastliny musí byť narezaná na samotný základ a hojne posypaná kuchynskou soľou. Hlavnou vecou nie je to preháňať s množstvom soli, pretože ak je soli prebytok, na trávniku sa objavia veľké plešaté miesta a okolité kvitnúce plodiny budú na takúto „pochúťku“ na kvete reagovať negatívne. záhrada alebo záhon..

Ručné odstraňovanie buriny zahŕňa zber všetkých koreňov a ich častí viacročných tráv pri kopaní pozemku

Ošetrenie miesta chemikáliou sa používa s veľkým počtom rastlín. Herbicídy môžu selektívne zničiť rastliny alebo úplne zasiahnuť všetky výsadby za sebou.

Na hromadné ničenie burín sa odporúča použiť prípravky „Roundup“ alebo „Lontrel“. Spracovanie sa vykonáva buď na jar, niekoľko dní pred výsadbou potrebných plodín, alebo s príchodom jesene po zbere. Pri postreku vybranej oblasti by liek nemal spadnúť na listovú časť ovocných a bobuľových rastlín (stromy a kríky).

Ak je potrebné zničiť iba určité buriny, potom sú na tieto účely vhodné prípravky „Killex“, „Lintur“ a „Sniper“. Herbicídy niekoľko dní aktívne pôsobia na rastliny. Napríklad „Lintur“ vstupuje do rastliny cez listy a stonky-tubuly a asi po 7 až 10 dňoch začnú púpavy „bolieť“ a po tridsiatich dňoch úplne odumrú. Pri spracovaní veľkej plochy týmto liekom sa nemusíte obávať iných plodín, pretože negatívne sú ovplyvnené iba púpavy. Výhodou lieku je, že je bez zápachu a po pridaní do vody sa v ňom ľahko rozpustí..

Herbicíd „Sniper“ je schopný ničiť listy, stonky, kvety a korene púpavy, ale semená si zachovávajú vysokú klíčivosť aj po takom chemickom ošetrení. Liečivo sa bodovo aplikuje na každú rastlinu špeciálnym aplikátorom.

V tejto záležitosti nezanedbávajte ľudové recepty, najmä ak chemikálie nie ste vítaní. Dobré výsledky poskytne aj postrek púpavami stolovým octom s vysokou koncentráciou (viac ako päť percent). Každú rastlinu je potrebné výdatne navlhčiť octom..

V boji proti púpavám výrazne pomáhajú včasné preventívne opatrenia. Aby sa púpavy hromadne nešírili, je potrebné ich pokosiť skôr, ako sa objavia semená, ktoré postupne znížia ich počet v krajine, na záhrade alebo v záhrade. Je pravda, že je veľmi dôležité, aby sa bylinkové exempláre po kosení položili na hromadu kompostu do veľkej hĺbky alebo sa akýmkoľvek spôsobom úplne zničili. Na rezaných púpavách nenechajte dozrieť semená.

Takéto kosenie sa odporúča vykonávať pravidelne v intervaloch 3-4 dní, aby sa nestihli objaviť nové púčiky, ktoré sa môžu otvoriť aj po prerezaní. Pravidelným kosením burín sa znižuje nielen počet kvetov, ktoré produkujú veľké množstvo semien, ale je výrazne oslabený aj koreňový systém..

Ako zničíte burinu na svojom webe (video)

Ako zničíte burinu na svojom webeAko zničíte burinu na svojom webe