Druhy trávnikov

Druhy trávnikov, klasifikácia trávnikov a charakteristiky každého druhu

Obyčajný trávnik

Bežný trávnik má takú charakteristickú vlastnosť, ako je vysoká odolnosť proti pošliapaniu. Tento typ trávnika sa najčastejšie používa na úpravu trávnikov, ako aj na vytváranie krajinných kompozícií. Ale po výsadbe a prvých výhonkoch vysokokvalitného trávnatého krytu nemusíte čakať najmenej prvých pár mesiacov. Počas tejto doby by mala byť tráva hustá a rovnomerná. Potom však môžete trávnik skrátiť na požadovanú dĺžku, stane sa hustým, odolným voči prešľapu a životaschopným. Bežný trávnik poskytne dobré zelené pokrytie v tienistých oblastiach aj na otvorených slnečných plochách záhrady..

Lúčny trávnik

Lúčny trávnik

Lúčny trávnik je možné vysadiť do nepripravenej pôdy. Aby bola ozdobná, musí byť pokosená. Lúčny trávnik sa zvyčajne skladá zo zmesi troch až piatich druhov rastlín obilnín s pridaním ďalších druhov, aby bol dekoratívnejší. Začiatkom leta bude lúčny trávnik pokrytý ozdobnými kvitnúcimi letničkami, ktoré sa potom postupne zmenia na obilné rastliny. Lúčny trávnik je spravidla prispôsobený miestnym klimatickým podmienkam..

Parterre trávnik

Parterre trávnik

Parterový trávnik je najviac dekoratívnym typom spomedzi všetkých trávnikových zmesí. Je vysadený na predných trávnikoch pred hlavným vchodom. Nie je určené na prešľapovanie, ale má ozdobný účel. Zdá sa, že trávnik parteru je hustý, nasýtený zelenou, rovnomerným tieňom, bez výpadov. Bylina je hustá a pozostáva z malých graminóznych druhov. Parterový trávnik zvyčajne slúži ako ušľachtilá kulisa pre záhony s ružami..

V podmienkach ruského podnebia je problematické pestovať vysokokvalitný parterový trávnik. Vyžaduje starostlivú úpravu, časté zrážky a vlhké a teplé podnebie. Parterový trávnik je v európskych krajinách, najmä v Anglicku, bežný..

Maurský trávnik

Maurský trávnik

Maurský trávnik je zmesou okrasných kvitnúcich letničiek a viacročných tráv. Takýto trávnik vám umožní urobiť krajinu lokality čo najbližšie k prírodným podmienkam. Dobre sa hodí na výsadbu pozdĺž umelých alebo prírodných vodných plôch.

  Výber rastlín na okraje

Kvitnúce letničky spravidla nepresahujú výšku 40 cm. Patria sem nechtík, harmanček, nezábudky, ďatelina, klinček, delfínium, vlčí mak a chrpy.

Roll trávnik

Roll trávnik

Valcovaný trávnik je najmenej namáhavá metóda na získanie rovnomerného trávnatého povrchu na letnej chate. Rolkový trávnik sa vyrába nasledovne. Tenká vrstva výživného substrátu sa naleje na kúsky pytloviny, vysejú sa do nich semená, čakajú na klíčenie a dosiahnutie určitej výšky trávnika. Ďalej je pytlovina nakrájaná na kúsky špecifikovanej veľkosti a zvinutá do roliek. Výsledný trávnik je možné vysadiť na vopred určené miesto na pripravenú pôdu. Trávnaté štvorce sú k sebe starostlivo priradené tak, aby bol trávnik vyrovnaný a kĺby neboli viditeľné. Plne zvinutý trávnik zakorení na trvalom mieste do konca leta.

Valcovaný trávnik nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, ale má aj svoje nevýhody. Medzi nimi je nízka miera prežitia a krátka životnosť v kotúčoch. Rolka na trávnik teda zostáva vhodná na výsadbu 6 hodín v horúcom počasí a 5 dní v chladnom a vlhkom počasí. Pôda, do ktorej bude trávnik vysadený, musí byť zložením zhodná s tou, v ktorej pôvodne rástol. To mu zaistí maximálne prežitie..

„Elitný“ športový trávnik

„Elitný“ športový trávnik

Športový trávnik Elite slúži na vytvorenie krytiny na ihriskách, futbalových ihriskách. Tento trávnik má zo všetkých typov najvyššiu odolnosť proti pošliapaniu. Je schopný vydržať vysoké zaťaženie.

Tipy na trávnik (video)

Tipy na trávnik ✿ pravidlá a usmernenia ✿ Starostlivosť o záhradu s HitsadTVTipy na trávnik ✿ pravidlá a usmernenia ✿ Starostlivosť o záhradu s HitsadTV