Mulčovanie trávnika

Mulčovanie trávnika

Starostlivosť o trávnik zahŕňa niekoľko dôležitých zložiek – česanie, napájanie, kŕmenie, kosenie, prevzdušňovanie, ale mulčovanie by malo byť jedným z prvých miest v tomto zozname. Dlhodobé dažde, sucho, nárazový vietor a ďalšie nepriaznivé prírodné faktory testujú silu zelených trávnikov a nie vždy udržujú ich povrch v dobrom stave. Ak dôjde k narušeniu jeho integrity, živiny sa rýchlo vymyjú z pôdy, koreňový systém rastlín oslabuje a trávnatý porast stráca svoje dekoratívne vlastnosti. Mulčovanie neumožní negatívne zmeny vzhľadu trávnika, pretože môže:

  • Ovládajte cirkuláciu vody v zemi a zlepšujte výmenu vzduchu;
  • V horúcich letných dňoch znížte úroveň odparovania vlhkosti z pôdy;
  • Urobte zvýšenú hrúbku vrstvy sodíka odolnejšou a odolnejšou;
  • Ovplyvnite zrýchlený rast mladých výhonkov;
  • Udržujte dekoratívnosť povrchu trávnika a vyrovnajte ho;
  • Mnohokrát zvýšiť úroveň jeho odolnosti voči rôznym prírodným zmenám a rozmarom počasia.

Ako a čo mulčovať trávnik

Ako a čo mulčovať trávnik

Mulčovanie trávnika sa najčastejšie vykonáva dvoma hlavnými spôsobmi. Najľahšie je nechať pokosenú a dobre posekanú trávu na povrchu zeleného trávnika. Tenká vrstva tohto trávneho kompostu približne rovnakej hrúbky by mala pokrývať celý povrch trávnika. Je veľmi dôležité, aby bola pokosená tráva starostlivo nasekaná, bez zvyškov veľkých stoniek a listov. Ak je trávnik kosený pravidelne, potom s takým mulčovacím povlakom nebudú žiadne problémy..

Nerobte mulčovaciu vrstvu hrubú a hustú. Opakovaným prikladaním pokosenej trávy na trávnik počas sezóny bude mulč nepriedušný a môže byť zdrojom infekcie a šírenia hubových chorôb. Uľahčí to dlhotrvajúci silný dážď, ktorý povedie k hnitiu trávnatého porastu a infekcii baktériami a hubami mladých rastlín. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa nahromadenú vrstvu mulča zhrabať asi tri až štyrikrát za rok, potom je potrebné trávnik pozametať oceľovým hrable. Ak sa tak nestane, začnú sa objavovať plešaté miesta, ktoré je možné odstrániť iba výmenou starého drna za nový..

  Urob si sám kvetinovú záhradu v krajine

Druhý spôsob mulčovania sa vykonáva na jeseň, keď je dokončené posledné kosenie trávnika v sezóne. Takéto mulčovanie je nevyhnutné na vytvorenie úplnej a výživnej vrstvy pôdy a na prípravu trávnika na zimné obdobie..

Zloženie mulča

  • Dobre rozložená rašelina alebo zhnitý hnoj (môžete použiť staré piliny alebo dobre nakrájanú kôru)-jedna časť;
  • Hrubý riečny piesok – polovica jednej časti (na piesočnatej pôde) alebo dve časti (na ílovitej ploche);
  • Záhradný pozemok – jeden kus.

Na každý meter štvorcový plochy trávnika sa odporúča naniesť jeden a pol kilogramu pripravenej mulčovacej zmesi..

Vlastnosti jesenného mulčovania

V jesennom období mulčovania sa odporúča trávnik prevzdušniť, ako aj aplikovať hnojivá

Na prípravu vysoko kvalitnej mulčovacej zmesi je potrebné každú zložku pred zmiešaním starostlivo pripraviť. Všetky súčasti sa odporúča najskôr dobre vyčistiť a preosiať, potom nechať chvíľu zaschnúť a až potom môžete začať spájať všetky diely v požadovaných pomeroch.

Zmes by mala byť aplikovaná v tenkej vrstve (nie viac ako 0,5 cm), aby tráva na trávniku zostala nad úrovňou mulčovacej vrstvy. Je nevyhnutné vyplniť existujúce depresie na mieste, ale nie je potrebné vytvárať tuberkulózy.

V jesennom období mulčovania sa odporúča trávnik prevzdušniť a aplikovať hnojivá. Do mulčovacej zmesi je možné pridať hnojivá (väčšina) a je vhodné aplikovať zmes na miesto (najmä s ílovitou pôdou) až po jej predbežnej príprave. Zvyšky rastlín je potrebné odstrániť hrabľami a pomocou záhradných vidlíc po celej ploche trávnika sa v pôde urobia vpichy do hĺbky asi 10-15 cm..

Jesenné mulčovanie dokonale pripraví trávnik na jar a bude vyžadovať trochu času a úsilia..