Okrasné hrozno pre vertikálne záhradné úpravy

Okrasné hrozno pre vertikálne záhradné úpravy

Hrozno každého je nielen zdravé a chutné bobule, ale aj vynikajúca dekoratívna ozdoba do záhrady alebo na osobný pozemok. Kultivované druhy bobuľových plodín vyžadujú pravidelné prerezávanie, aby sa získala bohatá úroda, a preto ich nemožno použiť na vertikálne záhradníctvo. Ale dekoratívne odrody a hybridy vo forme veľkých listnatých liany účinne pokrývajú akékoľvek povrchy svojimi hustými listami – steny budov, altány, letné verandy. Bez ohľadu na veľkosť zaplnia voľný priestor veľmi rýchlo..

Okrasné hrozno tiež prináša chutné ovocie, ktoré je v porovnaní s kultivovanými bobuľami oveľa menšie, ale jeho hlavnou črtou a pýchou sú stále dlhé výhonky. Sú schopní veľmi rýchlo rásť do výšky a zdobiť rôzne predmety – na jar av lete s prelamovanými zelenými listami a na jeseň s karmínovo červenou prikrývkou. Medzi najlepšie hrozno patrí hrozno „päťlístok“, „brečtan“ a „trojcípé“..

Tieto kultivary majú schopnosť ľahko šplhať po hladkých stenách a mrežovom povrchu. Charakteristickými znakmi tejto kultúry sú veľká liana pokrytá hustou hnedou kôrou, prstovité tmavozelené listy na dlhých stopkách a početné svetlo zelené antény. Hrozno “Ivy” mení farbu listov podľa ročných období: na jar – fialové, v lete – zelené, na jeseň – zlatožlté. Rastlina kvitne nenápadnými súkvetiami, jej drobné plody majú nízku chuť. Pestovateľská oblasť môže byť slnečná alebo zatienená. Starostlivosť o tieto odrody spočíva v miernom zalievaní v suchých dňoch, v prerezávaní suchých a poškodených výhonkov, vo výživných dresingoch na jar a v lete a v zahrievaní na zimu (okrem päťlistého hrozna). Rastliny dobre tolerujú transplantáciu a rýchlo sa prispôsobia novému miestu.

Podrobnosti o pestovaní prvého hrozna

Populárne druhy dekoratívneho hrozna

Populárne druhy dekoratívneho hrozna

Tieto druhy sú záhradníkmi široko uznávané a sú rozšírené medzi amatérmi a profesionálmi v oblasti terénnych úprav..

Japonské hrozno (Coigne)

Tento japonský druh hrozna má veľké listy široké viac ako 30 cm, tvar má zaoblený tvar, horný povrch je sýto zelený, dolný je sivastý a ohraničený malými zubami. Táto rýchlo rastúca a mrazuvzdorná rastlina vyzerá veľkolepo na stenách vysokých budov a v letných mesiacoch púta pozornosť svojou sviežou zeleňou, na jeseň jasným karmínovým oblečením. Dekoratívna kultúra každoročne zvyšuje rast o 4 metre alebo viac.

  Výsadba trávnika na jeseň

Hrozno Isabella alebo Labrusca

Hybridná odroda sa vyznačuje jasnou individuálnou arómou, lignifikovanou stonkou s priemerom viac ako dvadsať centimetrov, veľkými výhonkami, plstenými listami s tmavozeleným odtieňom a vráskavým povrchom s okrajom veľkých klinčekov a drobného ovocia asi 2 cm. Farba ohniska, v závislosti od odrody, môže byť ružová, žltá, červená a čierna. Hrozno je schopné za krátky čas vytvoriť hustý listnatý koberec..

Voňavé alebo pobrežné hrozno

Tento druh si zaslúži osobitnú pozornosť a záujem pre svoje vlastnosti, schopnosti a odlišnosti od ostatných odrôd a hybridov. Kultúra nevyzerá veľmi objemne, rastie pomaly, ale je vysoko odolná voči mrazu a dlhodobému chladnému počasiu. Jeho hlavnou výhodou sú pomerne dlhé výhonky, ktorých dĺžka presahuje 20-25 m. Hrozno sa vyznačuje bohatou jasne zelenou farbou trojlaločných listov s veľkými denticami na okrajoch, krásnymi kvetenstvami veľkého počtu malých bielych kvetov. a nejedlé malé čierne ovocie. Dekoratívne odrody hrozna sú perfektne kombinované s inými druhmi a s príchodom jesene vytvárajú pestrú paletu farieb.

Dievčenské hrozno – zdravé a krásne (video)

Dievčenské hrozno je zdravé a krásneDievčenské hrozno je zdravé a krásne