Ozelenenie fasády domu

Ozelenenie fasády domu

Každý aj ten najunikátnejší krajinný dizajn zahŕňa súbor opatrení zameraných na zdobenie budovy, vďaka ktorým bude považovaný za jednu kompozíciu v spoločnom záhradnom projekte. Súhlaste s tým, že neopísateľné a matné steny fasády sa nezmestia do elegantných rastlinných reliéfov vytvorených okolo alebo do vysadených veľkolepých kvetinových záhrad a súborov. Takýto obraz nebude vyzerať úplne harmonicky, pretože dom sa začne hodnotiť ako voľne stojaca budova. Dom a záhrada nebudú vyzerať ako jeden celok, ak sa majitelia budú zaoberať výlučne úpravou predzáhradky, zdobením terasy alebo jednoduchým rozbitím záhona. Nemenej pozornosti si vyžaduje dom a všetky priľahlé budovy, ako aj fasáda budovy. Často sa na tieto účely vyberajú rôzne rastlinné „odevy“ na steny alebo sa vysádzajú na otvorenom priestranstve pri dome kvetinových úprav.

Na vytvorenie všeobecnej harmonickej existencie domu a záhradného pozemku je potrebné správne vypracovať predbežný plán umiestnenia všetkých budov, okolo ktorých budú v budúcnosti vysadené rastliny. Tí by zasa mali vyzerať ako prvky jedného systému a prejavovať sa nielen používaním nejakého spoločného štýlu. Hovoríme o použití materiálov určených na úpravu záhrady, ktoré by mali byť zvolené v súlade s konštrukciou. Nebuďte naštvaní, ak ste sa o také nuansy nestihli postarať pred začatím práce na projekte. Mnoho chýb je možné v konečnej fáze opraviť, bude to však vyžadovať vynaloženie väčšieho množstva finančných prostriedkov a materiálu. Na kombináciu domu a záhrady vám môže stačiť vysadiť pár rastlín v prechodnej zóne. Ostatné projekty, ktoré majú vonkajšie rozpory, však môžu byť navzájom spojené výlučne so všeobecnou úpravou fasády..

Vertikálne záhradníčenie stien

Výsadba viniča sa vo väčšine prípadov používa na kombináciu budovy s vegetačným prostredím na mieste.

Výsadba viniča, brečtanu alebo dievčenského hrozna sa vo väčšine prípadov používa na kombináciu budovy s rastlinným prostredím na mieste. Tieto druhy rastlín sú schopné vytvárať prirodzenú zelenú obrazovku. V krátkom čase môžu ľahko špagátiť okolo holých stien s dlhými stonkami. V priebehu roka vinič spravidla predĺži svoju dĺžku o 1-1,5 m. K terénnym úpravám fasády teda dochádza veľmi rýchlo. Fasáda začína pôsobiť organicky a atraktívne. Títo rastlinní pomocníci však majú svoje nevýhody. Hovoríme o silných výhonkoch koreňov, ktoré sú tak silne pripevnené k povrchu stien, že je jednoducho nemožné zbaviť sa viniča v budúcnosti, ak je to žiaduce. Steny, ktoré sú v tieni, sa dajú ľahko zakryť nádhernou kvitnúcou hortenziou. Počas rastu sa zaobíde aj bez opôr. Ak si vyberiete rastliny ako zimolez, ruže alebo plamienok, potom potrebujú nosný nosný rám. Na tieto účely môžete použiť obyčajný drôt. Takéto prelamované plátno voňavých kvetov sa samozrejme nedá porovnať s chudobnou zelenou obrazovkou vyrobenou z viniča. Mnoho ľudí takmer úplne skryje fasádu budovy pod stenou viniča, ale táto možnosť dizajnu nie je v každom prípade vhodná. Nové budovy, krásne a pútavé detaily fasády budú výnosnejšie ukázať, než sa skrývať v hĺbke hrubej zelenej deky..

  Jalovec trváci

Terénne úpravy okolo domu

Pre tých majiteľov vidieckych domov, ktorí to nechcú skryť medzi rastlinami, môžete nájsť mnoho ďalších alternatívnych metód. Rovnako funkčným riešením bude napríklad výsadba rastlín okolo budovy. Úzky záhon, ktorý sa nachádza pozdĺž steny a cesty, bude prospešný na ozdobu domu. Rastliny sú vysadené v blízkosti fasády, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou rastu, a v blízkosti samotnej cesty sú vysadené poddimenzované odrody, ktoré skryjú všetky oblasti prázdnej pôdy. Vďaka mäkkým a rovnomerným prechodom umožňuje taký rám rastliny zosobniť holistickú myšlienku zdobenia krajinného projektu. Výsadba trvalých kríkov vyzerá nemenej atraktívne. Sú umiestnené pozdĺž cesty iba na jednej strane a tiahnu sa ďalej do hlbín záhrady. Výsledkom je svieža stuha, ktorá pozýva hostí pozrieť sa na všetky ostatné rohy kvetinového súboru. Vďaka tejto technike výsadby sa dizajn stáva zložitejším a mätúcim..

Výsadba stromov a vysokých kríkov

Výsadba stromov a vysokých kríkov

V prípade, že nie je možné usporiadať úzku kvetinovú záhradu pozdĺž cesty, môžete použiť ďalšie vertikály rastlín. Akékoľvek ovocné stromy, vysoké kríky, vinič vizuálne vyrovnávajú výškový rozdiel medzi domom a záhradou a vytvárajú prepojenú kompozíciu. Môžu byť vysadené jednotlivo alebo v skupinách pri stenách alebo v predzáhradke. Pergola je umiestnená v blízkosti domu nad cestou a je schopná sprostredkovať rovnaký veľkolepý obraz. Pod holým nebom sa zdá, že oblúky pergoly chránia pred vonkajším svetom a načrtávajú hranice vonkajšieho priestoru. Pri výsadbe stromov alebo kríkov v blízkosti stien domu stojí za zváženie, že okná majú voľný prístup k slnečnému žiareniu. Uprednostnite odolné a kompaktné druhy rastlín, ktoré sa ľahko udržiavajú.

Terénne úpravy s rastlinami vo vaniach a kvetináčoch

Existuje ďalší spôsob, ako vysadiť zeleň na fasády. Na tento účel sa používajú vane, kvetináče a špeciálne výsadbové boxy, kde je možné pestovať letné skupiny kvetov. Sú umiestnené priamo v blízkosti fasády budovy, na schodoch schodov, pred prahom, ako aj v rohoch stien. Pomocou týchto prenosných prvkov je ľahké ozdobiť parapety a celý obvod domu. Takáto transformácia bude vynikajúcou alternatívou aj pre veľkolepé vinice. Všetky kvetináče a truhlíky však vyžadujú osobitnú starostlivosť, pravidelné kŕmenie a polievanie. Po skončení sezóny sú na zimu odstránené. Budúci rok môže byť kvetinová zbierka vysadená v úplne inom štýle s použitím rôznych druhov rastlín. Tento krajinný dizajn zaberie veľa času, ale výsledok vás poteší svojou individualitou a farebnosťou..

  Divoké hrozno