Popínavé rastliny k altánku

Popínavé rastliny k altánku

Popínavé rastliny sú výborným „materiálom“ pre úpravu záhradných altánkov. Akákoľvek letná vonkajšia budova vyzerá pod žiarivo zeleným závojom oveľa atraktívnejšie a dokáže ju spoľahlivo ochrániť pred vetrom a dažďom. Zeleň a kvety pokrývajúce steny a povrch altánku mu dodávajú útulný vzhľad a robia z malého pavilónu skutočnú ozdobu záhradného areálu.

Flexibilné výhonky alebo pevne priliehajúce úponky mnohých popínavých rastlín sa rýchlo a ľahko omotajú okolo podpery a pohybujú sa nahor. Kvitnúce exempláre slúžia ako dekoratívna úloha a upútajú krásnou kvetinovou vôňou. Najvhodnejšie popínavé rastliny na tieto účely a bežné medzi záhradníkmi a kvetinármi sú divé hrozno, nasturcium, dekoratívna tekvica, plamienok, medovka, chmeľ, popínavé ruže a vňate..

Vysádzanie a odchádzanie

Vysádzanie a odchádzanie

Miesto pristátia by malo byť v krátkej vzdialenosti od stien altánku, aby voda, ktorá bude po daždi odtekať zo strechy, nepadala na výhonky. Na výsadbu je vhodné pripraviť špeciálne drážky dlhé asi 50 cm a hlboké od štyridsať do 60 cm v závislosti od počtu radov výsadby..

Pôda pre popínavé rastliny potrebuje výživnú hlinitú pôdu. Odporúča sa do nej pridať minerálne a organické dresingy..

Podpery prispejú k rovnomernému rozloženiu výhonkov rastlín po celom obvode konštrukcie. Ako podpery môžete použiť silné laná strednej hrúbky, ktoré sú ťahané zvisle vo vzdialenosti 10-15 cm od stien tŕňa. Mladým viničom treba z času na čas pomôcť, aby sa omotali okolo lana. Hustý zelený koberec tkáčskych rastlín s dokonalým vzhľadom s dobrou starostlivosťou sa ukáže až po niekoľkých rokoch.

V ojedinelých prípadoch je potrebné prerezávanie popínavých rastlín..

Výber popínavých rastlín

Na úpravu záhradného altánku musíte vybrať také rastliny, ktoré splnia cieľ stanovený záhradníkom. Koniec koncov, niektoré tkáčske kultúry môžu byť len symbolickou ozdobou priestoru, zatiaľ čo iné – hustá zelená „opona“, ktorá vytvorí tieň a ochranu pred rozmarmi počasia. Pred výberom rastliny sa odporúča, aby ste sa zoznámili s podmienkami jej údržby, pravidlami starostlivosti o ňu a jej veľkosťou v dospelosti. Pri kúpe niekoľkých rôznych druhov viniča je veľmi dôležité, aby sa rastliny navzájom vychádzali, nezasahovali do vzájomného vývoja a vyzerali harmonicky.

  Ako vytvoriť ružovú záhradu vlastnými rukami

Populárne popínavé rastliny

Populárne popínavé rastliny

Brečtan – nenáročná trváca rastlina, ktorá sa cíti skvele ako na slnečnom mieste (so systematickým a včasným zalievaním), tak aj v tienistých podmienkach. Na jednom mieste môže rásť viac ako tucet rokov.

Panenské hrozno – nenáročná popínavá rastlina, ktorá sa môže stať ozdobou od skorej jari do neskorej jesene. Starostlivosť o neho je potrebná iba v prvom roku po výsadbe. Spočíva v výdatnej a pravidelnej zálievke. Pri hrozne nezáleží na zložení pôdy a mieste pestovania..

Zimolez Je popínavá viacročná kvitnúca rastlina s príjemnou sladkastou arómou, ktorá si vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti. Starostlivosť o ňu spočíva v prerezávaní výhonkov (na jar), v pravidelnom kŕmení a včasnom zalievaní.

Highlander – rýchlo rastúca rastlina pre husté vertikálne záhradníctvo. Miesto výsadby by malo byť v čiastočnom tieni a pôda by mala byť úrodná..

Clematis – najobľúbenejšia kvitnúca rastlina vhodná na zdobenie altánkov, ktorá má niekoľko druhov s rôznymi odtieňmi kvetov a veľkostí výhonkov. Na výsadbu musíte vybrať miesto s ľahkou výživnou pôdou a povinnou drenážnou vrstvou. Spodná časť rastlín by mala byť v tieni, čo môžu vytvárať nízke viacročné rastliny vysadené v blízkosti plamienkom.

Clematis – veľmi rozmarná a náročná kučeravá kultúra, ale s atraktívnym a originálnym vzhľadom. Rastlina má veľký počet rôznych druhov a odrôd, ktoré sa líšia farbou. Steny letných záhradných pavilónov budú veľmi rýchlo pokryté kvitnúcim viacfarebným kobercom (so zmiešanými výsadbami). Výhonky plamienku dosahujú dĺžku asi 3 metre.

Popínavé rastliny. Starostlivosť a druhy popínavých rastlín (video)

Popínavé rastliny. Starostlivosť. Druhy popínavých rastlínPopínavé rastliny. Starostlivosť. Druhy popínavých rastlín