Rastliny pre vysokohorskú šmýkačku

Rastliny pre vysokohorskú šmýkačku: fotografie a názvy najlepších kvetov, trvaliek a pôdneho pokryvu

Alpská šmýkačka na záhradnom pozemku, vytvorená vlastnými rukami, je veľmi odvážne a originálne riešenie, ktoré nie každý amatérsky kvetinár dokáže. Iba cieľavedomý a vytrvalý milovník prírody a svojej osobnej zápletky bude môcť svoj plán uviesť do praxe. To bude vyžadovať určité znalosti o rastlinách rastúcich na alpských lúkach a o ich požiadavkách na pôdu, vlhkosť, osvetlenie a teplotu vzduchu. Napríklad na samom vrchole svahu pôda veľmi rýchlo vyschne a musí byť vysadená rastlinami odolnými voči suchu. V nížine, naopak, pôda zostane dlho zvlhčená a rastliny v tejto oblasti potrebujú vhodné.

Pred vysadením rôznej vegetácie na alpskom kopci skúsení kvetinári odporúčajú nakresliť náčrt očakávaného výsledku. Je potrebné odrážať nielen počet a druhy rastlín, ale aj naplánovať prirodzený krásny výhľad s prihliadnutím na výšku rastlín, ich farebnú paletu a dobu kvitnutia..

Druhy a odrody rastlín pre alpský tobogán

Druhy a odrody rastlín pre alpský tobogán

Cibuľaté rastliny

Medzi veľkou rodinou cibuľovitých rastlín existujú skoré kvitnúce druhy, ktoré zdobia skalku s príchodom jari a až do leta naďalej dodávajú jasné farby a príjemnú arómu. Len čo sa sneh roztopí, na rozmrazených oblastiach alpského tobogánu sa objavia nádherné jemné snežienky, krokusy a cyklámeny. Takmer súčasne s nimi kvitnú clivia, branduchka, pushkinia a potom hyacinty, arum, romule, konvalinky, narcisy, tulipány, georgíny a kosatce.

Pri správnom usporiadaní rastlín pri výsadbe bude skalka dlho prekypovať rôznymi farbami a odtieňmi. Povrch kvetinovej záhrady bude pokrytý bielymi, modrými, červenými, žltými, orgovánovými kvetmi a sviežimi kvetenstvami. Jasná aróma každej kvitnúcej rastliny sa spojí do jednej jedinečnej kvitnúcej kytice vôní.

Ideálnym miestom pre zakrpatené kvitnúce bylinné cibuľoviny je slnečné a dobre osvetlené miesto. Tieto rastliny, ktoré dostanú potrebné množstvo tepla a svetla, premenia skalku na viacfarebný koberec. Pancratium, tritonia, brimer a sparaxis zafarbia alpský tobogán bližšie k letu v palete modrých, bielych, žltých, červených a modrých odtieňov.

Cibuľaté rastliny, ktoré kvitnú počas celého leta, nielenže urobia kvetinovú záhradu luxusnou, ale tiež vám poskytnú dostatok času na vychutnanie si vôní a krásy. Buttercup, Achimenes sizirinhium, Rhodohypoxis babiana sú najobľúbenejšie dlho kvitnúce plodiny na použitie v skalkách..

Obdobie kvitnutia pokračuje a končí na alpskom kopci sternbergia, merendera a krokus. Jedná sa o neskoro kvitnúce cibuľovité rastliny, ktoré začínajú kvitnúť až ku koncu letnej sezóny a dávajú kvety až do prvých jesenných mrazov..

Pôdopokryvné trvalky

Pôdopokryvné trvalky

Tieto plodiny pokrývajú povrch kvetinovej záhrady hustým kobercom a robia to nielen očarujúce, ale tiež zabraňujú vzhľadu burín. Dekoračné výhody klinčeka, iberisu, trpasličího floxu, rezuhy, tymianu, brčálu spočívajú v tom, že aj po skončení obdobia kvitnutia majú atraktívny vzhľad a nestratia ho skôr, ako s prvými mrazmi začne pravé jesenné chladné počasie.

Sukulentné rastliny

Sukulenty so šťavnatými dužinatými listami pre vysokohorskú šmýkačku sú najobľúbenejšie viacročné popínavé rastliny. Majú množstvo dekoratívnych vlastností a sú najnáročnejšie. Omladené, euphorbia, bastard, geychera, stachis, palina veľmi rýchlo rastú na povrchu a stávajú sa neobvyklou ozdobou v podobe nádherných zelených listov, akoby sa zbierali v úhľadných bylinných kríkoch..

Ich dekoratívny efekt pretrváva dlhé obdobie – od skorej jari do neskorej jesene. Na pôde v mieste pestovania nezáleží. Pozemky s najchudobnejším zložením neovplyvnia rast a úplný rozvoj sukulentov..

Oddenkové trvalé rastliny

Umelá alpská šmýkačka sa môže na jar stať nádherným kobercom vďaka viacfarebným prvosienkam, lumbago a čemerici bielej, ktoré po odkvitnutí svojim sviatočným žiarivo zeleným olistením dodajú pokoj počas letných mesiacov. Táto kvitnúca rodina obohatí a diverzifikuje cícer a gravilat, macešky a snehovo biele plesne, zvončeky a horec, aster a vres, sasanku a liatris, armeriu a loosestrife.

Nízko rastúce letničky s dlhým obdobím kvitnutia

Nízko rastúce letničky s dlhým obdobím kvitnutia

Snapdragon, nolana, purslane, dimorphoteca a brachycoma sú dlho kvitnúce letničky, ktoré svojou pestrou farebnou škálou farieb a odtieňov spôsobujú obdiv a potešenie, premieňajú a zdobia skalku, dodávajú more vôní a príjemných vôní v celom okolí. Leto. Každý rok môžete zmeniť miesto výsadby, čím sa spestrí a urobí vaša kvitnúca oblasť jedinečnou..

Ihličnaté nízko rastúce stromy a kry

Stromy a kry sa odporúčajú používať na veľkých alpských šmýkačkách. Ihličnaté druhy dodávajú lokalite inteligentný, vznešený a úctyhodný vzhľad. Skúsení krajinní dizajnéri odporúčajú vysádzať rododendrony, kríky drieňa, japonské dule, borievky, ako aj klasické poddimenzované odrody smrekov a borovíc. Po celý rok, v každom ročnom období a v každom mesiaci tieto rastliny zostávajú atraktívne a nestrácajú svoj dekoratívny efekt..

Paprade a trpasličí hostitelia vyzerajú perfektne na alpskom tobogane s rybníkom na úpätí. Na pozadí skalnatého rámovania nádrže stačí na jeho ozdobenie niekoľko druhov neobvyklých listnatých rastlín..

Pri vytváraní alpskej šmýkačky vlastnými rukami v záhrade alebo na osobnom pozemku musíte pamätať na zmysel pre proporcie, pokiaľ ide o výber počtu kvitnúcich výsadieb. Skutočne, aj na najmenšom kúsku zeme môžete vytvoriť jedinečnú alpskú lúku s množstvom kvitnúcich plodín, s čistou priehľadnou vodou a čerstvým voňavým vzduchom..

Aké rastliny sú vhodné pre vysokohorskú šmýkačku (video)

Čo je to alpský tobogán? Aké rastliny sú vhodné pre vysokohorskú šmýkačkuČo je to alpský tobogán? Aké rastliny sú vhodné pre vysokohorskú šmýkačku