Výber rastlín na okraje

Výber rastlín na okraje. Obrubník kvety: výber trvaliek a letničiek

Pomocou okraja je možné akúkoľvek záhradu alebo záhradný pozemok premeniť na harmonickú krajinu, alebo naopak, pôsobiť chaoticky a rozmanito. Všetko závisí od správne vybraných a šikovne vysadených hraničných rastlín. Hranica medzi cestou a kvitnúcimi výsadbami môže fungovať ako nástroj na dokončenie celého vzhľadu. Takýto dekoratívny prvok ako hranica je jedným z dôležitých alebo dokonca hlavných prvkov štýlu zvoleného na webe. Je známe, že jeho použitie ako dekorácie sa praktizovalo už v sedemnástom storočí. Záhradné pozemky pri kláštoroch s početnými hrebeňmi a záhonmi sa nezaobišli bez multifunkčných okrajov rastlín.

Krajinní dizajnéri odporúčajú vytvárať hranice nielen pomocou rôznych umelých materiálov, ale odporúčajú tiež použiť kvitnúce rastliny na oživenie neviditeľného rámu, ktorý bude pôsobiť ako prirodzené prírodné lemovanie. Takáto hranica bude súčasne rozdelením územia a časti kvetinovej záhrady..

Ako hraničné rastliny sa používajú rôzne druhy a odrody kvitnúcich bylinných a polokerových plodín. Napríklad taký roztomilý letnička ako žerucha bola jednou z prvých rastlín, ktoré sa v tejto funkcii použili. Neskôr sa však ukázalo, že každoročné vysádzanie jednoročných plodín je problematické a na ich miesto prišli vytrvalé rastliny..

Dnes je počet rastlín obrubníka obrovský a rozmanitý. Medzi nimi je veľa kvitnúcich plodín, ktoré sa líšia farbou a arómou, nádherou a trvaním kvitnutia, veľkosťou a tvarom. Môžu to byť ročné a viacročné exempláre, pôdopokryvné a kríky, svetlé a skromné ​​v odtieňoch. Je dôležité, aby obrubníkové plantáže zostali približne rovnako veľké a nerástli na veľkých plochách, čím sa zmení „živý rámec“.

Môžete vytvoriť vždyzelené orámovanie. Potom sa dekoratívnosť kvetinovej záhrady alebo záhrady zachová po celý rok. V zime takéto prírodné kompozície upútajú pozornosť a rozveselia. A starostlivosť o tieto rastliny bude minimálna. Trvalé hranice sú tiež svojim spôsobom praktické. Na mieste zostanú mnoho rokov a niekedy aj desaťročí. Ich krásu si však môžete vychutnať výlučne v teplom období. Jasným a rozšíreným predstaviteľom takýchto hraníc je pomaly rastúci strom alebo krík a vytrvalý klinček. Svetlé letničky sa vysádzajú aj ako obrubníky, ale majú veľmi krátku životnosť. Takáto krása bude trvať len do nástupu prvého chladného počasia..

  Okrasné hrozno pre vertikálne záhradné úpravy

Hraničné štýly

Hraničné štýly

Každý si môže vybrať štýl hraníc, pričom vezme do úvahy svoje záľuby a preferencie. Existujú podmienené hlavné štýly.

Prísne alebo pravidelné

V tomto štýle sú viditeľné prísne rovné čiary, geometrické vzory alebo tvary. Rastliny na takýchto obrubníkoch spravidla podliehajú pravidelnému formatívnemu prerezávaniu, aby sa zachoval striktný vzhľad. K tomuto štýlu sú najvhodnejšie zimostráz, voňavá rue, ako aj početné druhy tráv stredného vzrastu..

Prírodný alebo krajinný

Hranice v tomto štýle pôsobia prirodzene a prirodzene. „Rámy“ vytvorené z rastlín sú v celkovej krajine takmer neviditeľné, všetko sa spája do jedného harmonického obrazu. Na výsadbu sa používajú letničky a trvalky, vankúšové a pôdopokryvné druhy, bylinné plodiny odolné voči pošliapaniu.

Krajina

Hranice vidieckeho štýlu sú vytvorené zo zeleninových a bobuľových výsadieb, z liečivých plodín a zdravých byliniek. V takýchto originálnych kompozíciách – kôpor a petržlen, zelená cibuľa a koriander, jahody, mäta, oregano, nechtík.

Rastliny na hraniciach v slnečnom prostredí

Rastliny na hraniciach v slnečnom prostredí

Ak je obrubník umiestnený na otvorenom, slnečnom a dobre osvetlenom mieste v oblastiach s miernym podnebím, odporúča sa zasadiť voňavú rue, levanduľu a santolinu. V oblastiach s drsným podnebím môžete vysádzať mrazuvzdorné rastliny. A na miestach s miernym podnebím sú obľúbené – rezuha, aster, yaskolka a obrieta.

Dubravnik je mrazuvzdorná plodina, ktorá si zachováva zelené listy aj v najchladnejšej zime..

Manžeta je nenáročná a nenáročná trvalka, dosahuje výšku 30-40 cm. Rastie dobre v polotieni.

Catnip je nízko kvitnúca rastlina s krásnymi malými listami jasne zeleného odtieňa.

Aubrieta sa používa na úzky okraj drepu ako jasne ružovú, lila, modrú alebo purpurovú škvrnu na pozadí zeleného lístia iných plodín.

Oregano je ideálne na vytvorenie veľmi sviežeho a neuveriteľne voňavého okraja..

Pobrežie Armerie priťahuje pozornosť svojim jasne ružovým kvetom na pozadí hustej ružice zelených listov.

Byzantské dláto a geychera červenolistá sa od ostatných rastlín líšia neobvyklým tvarom a farbou listov.

  Urob si sám kvetinovú záhradu v krajine

Rastliny na obrubníky v tieni a polotieni

Bujný „okraj“ v tienistom alebo polotienistom prostredí môže pochádzať zo vždyzelených alebo pôdopokryvných rastlín, ktoré na zachovanie svojich dekoratívnych vlastností nepotrebujú jasné slnečné svetlo.

Boxwood je klasická hraničná rastlina, ktorá sa zmestí do akéhokoľvek štýlu (ale iba s povinným pravidelným strihom).

Saxifrage je vždyzelený podzemný kryt s očarujúcim kvitnutím začiatkom júna.

Bell je nenáročná, dojemná a delikátna kultúra, ktorá vyžaduje nízke prerezávanie, pretože veľmi rýchlo naberá na objeme a rozmazáva obrysy „živého rámca“..

Jednoročné hraničné rastliny

Jednoročné hraničné rastliny

Jednoročné rastliny sú vynikajúcim nástrojom na vytvorenie živej, malebnej a jedinečnej kompozície kvitnúcich rastlín. Hoci každý rok sa budete musieť vysporiadať s novou výsadbou, ale zakaždým záhrada získa nové farby, odtiene, arómy. Možnosti kombinácií druhov a odrôd kvitnúcich plodín sú nekonečné a závisia len od tvorivej predstavivosti záhradníka..

Nevýhodou letničiek je ich neskorý nástup kvitnutia. Začiatkom jari sa len začínajú formovať a v lete začína svieži kvet. Tento „problém“ je možné vyriešiť pomocou ďalších jarných kvetov, ktoré dodávajú svoju krásu iba od marca do mája. Tulipány alebo narcisy sa napríklad najskôr vysádzajú na miesto vybrané na leto. Keď sa ich kvitnutie skončí, môžete pestovať letničky. Priaznivým obdobím na ich výsadbu je obdobie odumierania listov na cibuľovitých plodinách..

Každé letné obdobie môžete ako obrubníky zasadiť rôzne odrody nechtíka lekárskeho, balzamy, verbeny, nechtíka, višne a rôzne druhy sedmokrásky. Takúto jasnú hranicu kvetinovej záhrady môžete nekonečne obdivovať a užívať si ju..

Kombinácia rastlín v dvojitom a trojitom okraji

Niekoľko druhov rastlín a ďalších umelých dekoratívnych materiálov je možné vidieť na dvojitom alebo trojitom okraji. Vytrvalé rastliny sa odporúčajú kombinovať s cibuľovitými plodinami (napríklad Iberis a Tulip). Zeleninové obrysy je možné zvýrazniť alebo mierne zvýrazniť prírodným kameňom, kúskami dreva, keramickými dlaždicami alebo kovom. Bujný vegetačný pás vyzerá skvele na pozadí veľkých kameňov alebo skrútených prvkov. Kusy dreva alebo dlaždice nielen spestria prirodzenú kvitnúcu alebo listnatú kompozíciu, ale môžu byť aj vynikajúcou dekoratívnou oporou pre rastliny (napríklad pre klinčeky a nasturtium). Ozdobné dodatočné detaily na hranici môžu obrázku spôsobiť komplikovanosť, podhodnotenie a prebudiť tvorivú predstavivosť.

  Rastliny pre vysokohorskú šmýkačku

Pred výsadbou a stavbou obrubníkov musíte začať výberom štýlu. Až potom sa odporúča pristúpiť k výberu rastlín. Pri výbere je veľmi dôležité vziať do úvahy ich podmienky údržby, pravidlá starostlivosti, rýchlosť rastu a vývoja, odolnosť voči chorobám a škodcom, ako aj paletu farieb a odtieňov počas kvitnutia. Všetky kultúry by mali byť navzájom v harmónii, nemali by si navzájom prekážať, ale naopak, byť úplným doplnkom. Tiež stojí za to venovať pozornosť trvaniu a načasovaniu kvitnutia hraničných rastlín. Jasné farebné odtiene by nemali zatieniť ani zatieniť plne nasýtené zelené farby listovej časti plodín.

Odporúča sa pravidelné prerezávanie rastlín, aby sa vytvoril svieži zelený „rám“. To platí najmä pre zimné zelené plantáže. Akonáhle skončí obdobie kvitnutia, rastlina sa odreže na úplné dno. Takéto drastické opatrenia prispejú k vzniku veľkého počtu nových mladých výhonkov a následne k väčšej hustote konárov a lesku. Opakovanému ľahkému prerezaniu budú podrobené iba hroty konárov..

Rastliny na vytváranie živých hraníc (video)

Rastliny na vytváranie živých hranícRastliny na vytváranie živých hraníc