Hnojivá pre izbové rastliny

Hnojivá pre izbové rastliny

Izbové rastliny nemajú schopnosť čerpať živiny z prostredia v takom množstve ako prízemné kvety a kry. Pôda v kvetináči sa vyčerpáva dostatočne rýchlo, preto pre zdravý rast vyžadujú tieto plodiny pravidelné používanie špeciálneho hnojenia – minerálneho alebo organického. Harmonogram aplikácie a výber kompozície budú závisieť od charakteristík a preferencií konkrétneho kvetu..

Top dressing izbových kvetov

Top dressing izbových kvetov

Správny výber načasovania kŕmenia a dávkovania kompozície umožňuje rastline v kvetináči dobre sa vyvíjať, ako aj bujnejšie kvitnúť alebo prinášať ovocie. Väčšinu plodín je potrebné doplniť asi dvakrát za mesiac. Nedostatok vrchného obväzu môže mať zlý vplyv na rýchlosť rastu a dekoratívnosť kvetu..

Pestovatelia kvetov vo väčšine prípadov chodia do špecializovaných obchodov pre živiny, ale niekedy môžete rastlinu nakŕmiť aj improvizovanými prostriedkami kúpenými v obchode s potravinami alebo v lekárni. Môžu sa použiť zvyčajne vyradené škrupiny, spiace čajové alebo banánové šupky, ako aj lacné, ale účinné lieky..

Izbové rastliny by ste však nemali hnojiť príliš často. Nadbytok určitých prvkov v zložení pôdy môže tiež viesť k oslabeniu, strate príťažlivosti alebo chorobe kvetu. Frekvencia a objem kŕmenia každej rastliny, ako aj prostriedky na to použité, by sa mali vyberať individuálne so zameraním na jej potreby a sezónne fázy vývoja..

NAJLEPŠIE KRMENIE PRE DOMÁCE KVETY! VÝŽIVOVÉ KOKTEJLY NA AKEJKOĽVEK peňaženke!NAJLEPŠIE KRMENIE PRE DOMÁCE KVETY! VÝŽIVOVÉ KOKTEJLY PRE KAŽDÚ peňaženku!

Kedy kŕmiť rastliny

Väčšina domácich kvetov sa počas roka vyvíja nerovnomerne, niekedy sa zvyšuje, niekedy spomaľuje rast. Keď poznáte vlastnosti každej z týchto fáz, môžete si vybrať optimálny súbor živín na výsadbu..

Jar

Na jar sa väčšina izbových rastlín začne prebúdzať po období zimného odpočinku. Toto je uľahčené zvýšením dĺžky denného svetla. Bez ohľadu na to, či kríky upadli do úplného pokoja alebo len spomalili vývoj, práve v tejto dobe začínajú aktívne vytvárať mladé výhonky a môžu klásť púčiky. Na to budú potrebovať veľa energie a práve to by malo dávať kŕmenie. Rastliny začnú hnojiť, keď spozorujú známky rastu. Na začiatku jari budú kríky obzvlášť vyžadovať dusík, ktorý prispieva k rozvoju listovej hmoty. Pred kvitnutím potreba dusíka klesá, namiesto toho by sa na stimuláciu vývoja púčikov mali používať doplnky draslíka a fosforu. Kŕmenie sa najčastejšie vykonáva 2-3 krát mesačne až do kvitnutia. Hnojivá sa zvyčajne aplikujú v tekutej forme a snažia sa udržať pôdu v kvetináči už vlhkú. To ochráni korene výsadby pred popáleninami. Pri rastlinách, ktoré neumožňujú podmáčanie pôdy, sa hnojenie často kombinuje so zalievaním.

Leto

Druhy, ktoré kvitnú v lete, sa naďalej oplodňujú až do jesene. V tejto dobe majú zvýšenú potrebu doplnkov draslíka. Aplikujú sa každých pár týždňov zalievaním rastlín alebo postrekom. Ale pre kríky, ktoré sú úplne pokryté kvetmi, je výhodnejší koreňový spôsob aplikácie – vniknutie tekutých hnojív na okvetné lístky povedie k vzniku hnedých škvŕn, ktoré znižujú dekoratívny efekt kríka.

Jeseň

Kŕmenie rastlín na jeseň

Po sviežom letnom kvete začnú rastliny postupne spomaľovať svoj rast. Spolu s tým by sa mal upraviť aj plán starostlivosti o takéto výsadby. Zalievajú sa a hnojia o niečo menej často, čo im umožňuje pripraviť sa na zimný odpočinok. V súčasnej dobe sa na obliekanie odporúča používať formulácie s prevahou fosforu. Aplikujú sa asi raz za mesiac, pričom sa pokúšajú znížiť dávkovanie v porovnaní s letom.

Ak obdobie kvitnutia druhu spadne presne na jeseň, naďalej sa oň starajú podľa letného „rozvrhu“. Môžete použiť konvenčné aj granulované hnojivá, ktoré sa v pôde rozpúšťajú dlhšie a môžu poskytnúť výsadbe výživu na dlhšie obdobie..

Zima

V reakcii na zníženú dennú dobu mnohé kvety odpočívajú, spomaľujú vývoj alebo úplne vysušujú vzdušnú časť. Týmto spôsobom šetria výživové zdroje a čakajú na priaznivejší čas na rast. V tejto dobe nie je možné stimulovať rast výsadby hnojivami – iba dobrý odpočinok môže v budúcej sezóne zabezpečiť dekoratívny efekt rastlín. Vo väčšine prípadov sa izbové kvety v zime nekŕmia vôbec. Polievanie sa tiež zníži na minimum, najmä ak boli výsadby na zimovanie premiestnené do chladného kúta..

Ak obdobie kvitnutia konkrétneho druhu padá presne v zime, pravidlá starostlivosti o odpočívajúce plodiny sa naň nevzťahujú. Také kvety sú oplodnené zlúčeninami draslíka a fosforu, ktoré sa pridávajú raz za pár týždňov..

  Trochu o hnojivách a stopových prvkoch

Domáce hnojivá

Skúsení pestovatelia kvetov môžu byť vyzbrojení nielen kúpenými minerálnymi doplnkami, ale aj zvyškami jedla. Pri rozklade v pôde sa rozkladajú na látky vhodné na výživu rastlín. Nepochybnou výhodou týchto prísad je ich šetrnosť k životnému prostrediu a účinnosť. Ale tieto metódy majú aj nevýhody..

Cukor

Cukor ako hnojivo

Cukor obsahujúci glukózu a fruktózu je vynikajúcim výživovým doplnkom pre všetky druhy rastlín. Glukóza podporuje lepšiu asimiláciu živín v pôde a dodáva silu výsadbe. Na to, aby ho rastliny rýchlo absorbovali, je však potrebný oxid uhličitý. V opačnom prípade bude cukrový dressing viesť k plesniam a pestovateľovi len spôsobí problémy. Použitie EM liekov tomu pomôže predísť..

Na kŕmenie domácich kvetov používajte glukózu alebo rafinovaný cukor kúpený v lekárni (1 tableta alebo 1 kus na 1 liter vody). Takéto kŕmenie sa vykonáva nie viac ako raz za mesiac..

Droždie

Použitie kvasiniek nie je o nič menej bežné. Takéto kŕmenie dodáva rastline hormóny, ktoré pomáhajú normalizovať vývoj rastlinných buniek. Okrem toho sú kvasinky bohaté na tiamín, auxín a vitamíny B. Pridanie kvasiniek na substrát urýchľuje proces premeny organických prísad na minerálne prvky a tiež stimuluje vývoj rôznych mikroorganizmov, ktoré sú prospešné pre rastliny..

Kvasinky sú svojimi vlastnosťami porovnateľné s komplexným minerálnym doplnkom. Na prípravu živného roztoku v 0,5 litroch vlažnej vody pridajte 1,5 lyžice. lyžice kryštálového cukru a 1 g droždia. Top dressing sa vykonáva raz za mesiac, pričom sa použije kompozícia na kvitnúce aj dekoratívne listnaté výsadby.

Kávová usadenina

Kávová usadenina ako hnojivo

Spiaca káva sa môže pridať do substrátu pre rastliny, ktoré uprednostňujú kyslé prostredie. Najlepší účinok je daný použitím sušenej kávovej usadeniny pri transplantácii alebo výsadbe rastliny. Hustý sa pridáva do pôdnej zmesi ako prášok do pečiva, čím sa zlepšujú jej drenážne vlastnosti. Okrem toho vám umožňuje nasýtiť pôdu živinami a prispieva k rozvoju mikroflóry vhodnej pre rastlinu..

Pravidelné používanie areálu môže mať nevýhody. Kofeín v ňom obsiahnutý nemusí aktivovať, ale potláčať rast výsadby.

Varenie čaju

Okrem kávy na spanie môžete na obliekanie použiť aj čajové lístky. Pomáha zlepšovať kvalitu pôdy a stáva sa dodatočným zdrojom výživy pre kvety. Čajové lístky sú pred použitím tiež predsušené a potom zasadené do zeme alebo zmiešané so substrátom pri výsadbe alebo presádzaní. V tomto prípade by suché varenie nemalo predstavovať viac ako tretinu celkového objemu zeme..

Medzi plodiny, ktoré na takéto kŕmenie obzvlášť reagujú, patrí Saintpaulia. Po uvarení aktívnejšie tvoria púčiky a kvitnú dlhšie ako obvykle. Čajové lístky je možné použiť aj na mulčovanie vrchnej vrstvy pôdy v kvetináči. Zem v ňom teda bude schnúť pomalšie. Hlavnou nevýhodou použitia čajových lístkov v kvetináčoch je riziko hromadného výskytu ischias, malých múch, ktoré obťažujú pestovateľa..

Chlieb

Sušienky sú považované za jeden z nečakaných spôsobov kŕmenia. Zastaraný chlieb nakrájame na malé kúsky a necháme úplne uschnúť na vzduchu. Na prípravu roztoku pre rastliny sa výsledné krekry nalejú teplou vodou a nádoba sa tesne uzavrie a na vrch sa položí záťaž. V tejto forme sa nechajú asi týždeň, pričom strúhanka nechá kvasiť. Do budúceho riešenia je možné okrem krekrov pridať aj čerstvú burinu. Po uplynutí stanoveného času sa zmes prefiltruje, zriedi vodou 1:10 a použije sa na zavlažovanie nie viac ako 2 -krát za mesiac. Tento nástroj je považovaný za univerzálny..

Banánová šupka

Banánová šupka ako rastlinné hnojivo

Banány bohaté na draslík môžu byť tiež zdrojom výživy na rastlinnej báze. Existuje mnoho receptov na použitie banánovej šupky, ale obzvlášť obľúbená je infúzia. Čerstvá banánová kôra sa rozdrví a vloží do sklenenej nádoby a potom sa naleje vriacou vodou. Po dni sa infúzia prefiltruje. Na zalievanie sa zriedi vodou v pomere 1: 3 a používa sa asi dvakrát mesačne..

Na substrát je možné pridať aj posekanú a poriadne vysušenú šupku z banánu. Prispejú k jeho uvoľneniu a stanú sa aj zdrojom draslíka, ktorý je obzvlášť potrebný pre rastliny v období jar-leto, aby vytvorili viac kvetov. Banánovú šupku ale pred každým použitím treba poriadne umyť mydlom a sódovou vodou..

  Kŕmenie izbových rastlín

Citrusová kôra

Kôra rôznych citrusových plodov obsahuje aj množstvo vitamínov. Okrem kŕmenia tiež pomáha dezinfikovať pôdu a zbaviť ju škodlivých zložiek. Na prípravu citrusovej infúzie sa čerstvá kôra naleje vriacou vodou a udržuje sa asi 12 hodín. Po namáhaní sa kompozícia používa na zalievanie alebo postrek listov. Takéto opatrenia môžu tiež pomôcť chorým rastlinám, pomôcť zničiť patogény alebo zahnať škodlivý hmyz z kríka..

Vaječná škrupina

Vaječná škrupina

Vaječné škrupiny pomáhajú obohatiť pôdu o vápnik a slúžia aj ako drenážny prvok. Najlepšie zo všetkého je, že taký obväz ovplyvní kvety trpiace okyslením pôdy. Na prípravu infúzie na zalievanie sa rozdrvené škrupiny umiestnia do nádoby a zalejú vodou (1 liter vody na škrupinu zo 6 vajec). Nádobu zakryte gázou a nechajte ju týždeň teplú. Infúzia sa zriedi vodou (1:10) a použije sa na kŕmenie.

Pred použitím škrupiny je dôležité zabezpečiť, aby sa kŕmená rastlina nebála prebytočného vápnika v pôde..

Cibuľová kôra

Cibulové šupky sú považované za výživový doplnok aj za spôsob boja proti škodlivému hmyzu. Na získanie vývaru pridajte 15 g plevy do 0,5 l vody. Zmes sa varí na miernom ohni asi 15 minút a potom trvá ďalšie 4 hodiny. Po precedení sa cibuľový vývar používa na zalievanie alebo postrek. Vhodný pre všetky druhy rastlín.

Zemiakový vývar

V procese varenia varených zemiakov zostáva vo vode veľa užitočných látok, preto sa používa aj na kŕmenie rastlín. Zemiakový škrob sa pre nich stáva dobrým zdrojom energie a stimuluje rast koreňového systému..

Keď sa zemiakový vývar ochladí, zriedi sa v pomere 1: 3. Dôležité je, aby nebola zároveň slaná. Toto kŕmenie je obzvlášť dobré pre druhy s hustými a mäsitými listami..

Na hnojenie je možné použiť aj zemiakové šupky. Aby nedošlo k náhodnému zavedeniu škodlivých baktérií do pôdy s kôrou, malo by byť rozdrvené a sušené v rúre alebo zmrazené. Čistiace prostriedky sa pridávajú do pôdy alebo sa používajú na vytváranie infúzií.

Šťava z aloe

Šťava z aloe

Ošetrenie pôdy šťavou z aloe má antimikrobiálny účinok, stimuluje imunitu rastlín a zlepšuje ich regeneráciu a tiež podporuje aktívnejší vývoj kríkov.

Na získavanie šťavy sa aloe používa od 4 rokov. Niekoľko listov papiera je z neho odrezaných, vložených do vrecka a vložených do chladničky. Takéto spracovanie zvyšuje množstvo šťavy. Po týždni sa lístie rozdrví v mlynčeku na mäso a vytlačí sa. Na zalievanie 0,5 litra vody bude potrebná 1/2 čajovej lyžičky výslednej šťavy. Roztok sa aplikuje dvakrát týždenne..

Cigaretový popol

Účinok popola z cigariet a tabakového prachu je porovnateľný s prikrmovaním dreveným popolom. Pridajte pol lyžice na 1 pohár vody. lyžice popola a použiť hnojivý roztok 2 krát mesačne.

Rovnako ako popol, aj popol obsahuje fosfor a draslík, ktoré sú pre rastliny dôležité – najdôležitejšie prvky v období tvorby púčikov a následného kvitnutia. Na jeseň takéto kŕmenie pomáha posilniť výsadbu pred zimovaním. Medzi rastliny, ktoré sú obzvlášť citlivé na toto zloženie, patria také bežné plodiny, ako sú muškáty, begónie, ako aj fuksie a cyklámeny..

Pri použití cigaretového popola na vrchný dresing je dôležité nenechať sa uniesť. Moderné cigarety obsahujú mnoho škodlivých prísad a impregnácií. Akumulujú sa v pôde, nemusia pomôcť, ale naopak, ničia rastliny. Popol navyše znižuje kyslosť pôdy, takže nie je vhodný pre plodiny, ktoré uprednostňujú kyslý substrát..

Akvarijna voda

Akvarijná voda ako hnojivo pre rastliny

Akvarijná voda obsahuje aj mnoho užitočných látok pre domáce kvety. Podporuje rozvoj prospešnej mikroflóry, zlepšuje celkovú kvalitu pôdy a normalizuje úroveň kyslosti. Dusík obsiahnutý v takejto vode aktivuje rast a vývoj výsadby..

Odporúča sa používať akvarijnú vodu od začiatku jari do polovice leta. Po tomto období potreba rastliny na doplnenie dusíka klesá. Voda sa privádza maximálne raz za mesiac – v opačnom prípade môže pôda vykysnúť a zazelenať.

Hnojivá z lekárne

V lekárni je tiež k dispozícii mnoho produktov, ktoré sú vhodné na zlepšenie rastu domácich kvetov. Sú lacné, ale zároveň môžu mať dosť silný účinok, takže ich bude potrebné použiť iba raz za dlhé obdobie..

Zubný prášok a pasta

Zubný prášok ako hnojivo pre kvety

Zubný prášok je súčasťou domáceho lieku na odstránenie koreňového kazu. Na 0,5 l vody pridajte 8 lyžíc. lyžice dreveného popola a rovnaké množstvo zubného prášku, ako aj 4 čajové lyžičky síranu meďnatého. Výsledná zmes sa mieša, kým sa všetky zložky nerozpustia.

  Trochu o hnojivách a stopových prvkoch

Chorá rastlina je jemne podkopaná, aby mierne obnažila korene, a potom sa na ne a priľahlú stonku nanesie zmes. Ošetrený krík je na týždeň umiestnený v tmavom rohu a nie je napojený. Podobný postup by mal pomôcť zbaviť sa hniloby..

kyselina jantárová

Tablety alebo prášok z kyseliny jantárovej sa predávajú v lekárňach aj v kvetinárstvach. Táto látka má stimulačný účinok na výsadbu a pomáha posilňovať imunitný systém. Takéto kŕmenie budú potrebovať predovšetkým rastliny oslabené stresom alebo nesprávnou údržbou. Niekedy kyselina pomôže oživiť aj veľmi choré kvety..

Kyselina sa pre zdravé rastliny stane dodatočným zdrojom živín a podporí absorpciu tých, ktoré už sú v pôde obsiahnuté. Na zavlažovanie sa 1/2 tablety pridá do 5 litrov vody. Účinok takéhoto kŕmenia môže stačiť takmer rok, ale v prípade potreby je možné kyselinu použiť o niečo častejšie. Hlavnou vecou nie je používať ho počas obdobia kvitnutia alebo odpočinku..

Ricínový olej

Ricínový olej prispieva k tvorbe väčšieho počtu púčikov, preto sa na výsadby kvitnúce v lete vrchný obväz vykonáva od začiatku jari do polovice júla..

Na prípravu roztoku sa 1/2 čajovej lyžičky oleja pridá do 0,5 litra vody. Zalievanie sa vykonáva asi raz za mesiac, ale pre každý postup je potrebný čerstvý roztok, ktorý sa neuloží naposledy..

Jód

Jód ako hnojivo pre kvety

V prírode je jód súčasťou komplexných zlúčenín a nevyskytuje sa v čistej forme. Zároveň hrá významnú úlohu v živote rastlín. Jód podporuje aktiváciu rastu a nádheru kvitnutia a slúži tiež ako ochranná bariéra proti niektorým chorobám a škodcom.

Nedostatok jódu možno posúdiť podľa nezdravého bledého lístia, slabého kvitnutia a silnej citlivosti na rôzne choroby. Takmer všetky domáce kvety potrebujú jód v rôznej miere, preto je zahrnutý v rôznych komplexných minerálnych doplnkoch, ako aj v prostriedkoch na prevenciu plesňových chorôb a posilnení imunity výsadieb. Na prípravu roztoku sami pridajte 1 ml jódu do 350 ml vody. Táto zmes sa používa na dezinfekciu semien a používa sa aj na zalievanie a úpravu listov..

Moje kvety a super jedlo pre všetky izbové rastliny.Moje kvety a super jedlo pre všetky izbové rastliny.

Amoniak

Táto prísada pomáha dodávať výsadbe dusík. Amoniak sa perfektne vstrebáva a poskytuje rýchly účinok, zlepšuje sýtosť farieb listov a zvyšuje ich veľkosť, ako aj urýchľuje proces tvorby púčikov. Takéto riešenie vám navyše umožňuje dezinfikovať pôdu..

Na prípravu výživovej kompozície na 0,5 litra vody vezmite 1/2 lyžice. lyžice alkoholu. Roztok sa používa na zavlažovanie.

Vitamín C

Kyselina askorbová ako rastlinné hnojivo

Kyselinu askorbovú je možné použiť pre rastliny, ktoré uprednostňujú kyslú pôdu, ako sú hortenzie alebo azalky. Pravidelné používanie kyseliny pri zalievaní v pomere 1/2 tablety na 0,5 l vody umožní rozvoj výsadby oveľa rýchlejšie.

Pri ostatných rastlinách je možné do živinového zloženia pridať kyselinu askorbovú. Na jeho prípravu sa 1/2 tablety kyseliny pridá do 0,5 litra vody a pol polievkovej lyžice. lyžice suchého droždia a cukru. Roztok sa infúzi jeden deň a potom sa zriedi vodou 1:10.

Na liečbu chlorózy sa odoberie 10 tabliet kyseliny a 5 g síranu železnatého na 0,5 litra vody. Roztok sa systematicky používa na zalievanie alebo postrek.

Manganistan draselný

Manganistan draselný obsahuje veľa draslíka a mangánu, ktoré pomáhajú kvetom lepšie sa rozvíjať a hojnejšie kvitnúť, ale zároveň táto kompozícia pri častom používaní zvyšuje kyslosť pôdy, preto sa zvyčajne používa na zavlažovanie kvetov, ktoré uprednostňujú podobné prostredie.

Hlavnou oblasťou použitia manganistanu draselného pre rastliny je dezinfekcia. Roztok manganistanu draselného sa používa na kultiváciu pôdy pred výsadbou, ako aj na ošetrenie kvetov alebo boj proti škodlivému hmyzu. Stupeň koncentrácie roztoku závisí od rozsahu jeho použitia. Vzhľadom na to, že manganistan draselný má charakteristickú farbu, farba roztoku sa môže líšiť od svetlo ružovej (slabej) po tmavofialovú (veľmi bohatú). Na výživné zavlažovanie bude stačiť ružovkastý roztok používaný raz za mesiac..