Trochu o hnojivách a stopových prvkoch

Hnojivá a stopové prvky. Kŕmenie rastlín a kvetov. Komplexné hnojivo

Nie je žiadnym tajomstvom, že izbové rastliny potrebujú nielen lásku a starostlivosť v každodennom živote, ale aj špeciálne kŕmenie, ktoré spočíva v ich zásobovaní výživnými minerálmi. Načo to je? Samozrejme, aby kvet nepociťoval nedostatok minerálov a vitamínov. Pretože kvety sú živé, rastúce organizmy, znamená to, že starostlivosť o ne by mala byť takmer ako pre malé deti. Stojí za to sledovať ich stav, vzhľad a celkovú pohodu. Kvetinárstvo, ktoré im dáva starostlivosť, dostane na oplátku oveľa viac, ako dáva: krásnu zeleň, dynamické kvitnutie, esteticky príjemný vzhľad a, samozrejme, výhody ako filtrácia vzduchu, okrem toho mnohé „zelené obľúbené“ majú liečivé vlastnosti. S minimálnou starostlivosťou dostane kvetinár pre seba maximum prospechu, zostane iba v pluse.

Nespochybňujeme skutočnosť, že pôda pre izbové kvety obsahuje potrebné minerály a živiny, najmä ak bol substrát pre rastlinu zostavený čo najkompetentnejšie. Po mesiaci alebo dvoch sa však Zem vyčerpá a kvet začne pociťovať naliehavú potrebu výživy. Malo by sa pamätať na to, že rastlina, ktorá potrebuje výživu, vás o tom okamžite upozorní svojim vzhľadom: výrazne sa zhorší, ale je lepšie ju na to nepriviesť a včas poskytnúť vitamínovú pomoc, pretože kvet sama sa o seba nebude môcť nijako starať. V obchodoch pre pestovateľov kvetov samozrejme police hýria množstvom a rozmanitosťou hnojív. Vezmite a kŕmte podľa pokynov: neprekračujte, nezabudnite a všetko bude v poriadku. Každý amatér a ešte viac profesionál by však mal mať aspoň počiatočnú predstavu o tom, čo sú mikroživiny a s čím sa jedia. To ušetrí zdravie rastliny a nervy pestovateľa..

Aby kvetina normálne rástla a nič nepotrebovala, neochorela a pravidelne sa tešila z kvitnutia, je dôležité, aby boli do nej dodávané nasledujúce mikroelementy: síra, železo, vápnik, horčík, v ktorých je Zem bohatá, a veci idú s dusíkom, fosforom a draslíkom ťažšie, treba ich pridať dodatočne. A ako to šťastie prináša, sú základom pre normálny rast a vývoj kvetu..

  Kŕmenie izbových rastlín

Komplexné hnojenie v záhrade a kvetinovej záhrade

Prečítajte si podrobnejšie o každom prvku. Skutočný poklad a základný prvok pre výživu koreňov kvetu je dusíka. Má priaznivý vplyv na rast a je v tejto fáze pre kvet životne dôležitý. Existuje nebezpečenstvo „predávkovania“ dusíkom, čo môže viesť k nadmernému uvoľneniu rastlinných tkanív, a preto sa zvyšuje náchylnosť na choroby. Starostlivo musíte kŕmiť kvitnúce rastliny dusíkom, pretože zdôrazňuje vývoj lístia a stonky a zároveň bráni kvitnutiu..

A tu fosfor práve naopak je všeliekom pre rastliny, ktoré kvitnú alebo sa chystajú kvitnúť. Fosfor má zároveň vynikajúcu stráviteľnosť. Nevýhodou fosforu je, že spomaľuje rast kvetu a samotné kvitnutie.

Načo to je? draslík? Na posilnenie kvetinových tkanív a draslíka je rastlina odolnejšia voči chorobám, samozrejme, má priaznivý vplyv na fotosyntézu. Je ľahké si všimnúť nedostatok draslíka: okraje listov akoby odumierali a mali formu spáleného.

Pri nákupe hnojiva v obchode by ste preto mali venovať pozornosť jeho zloženiu. Po starostlivom preštudovaní a odhade, aké „zelené obľúbené“ a v akom momente to môže byť potrebné, môžete bezpečne kúpiť.

Hnojivá môžu byť organické a minerálne. To neznamená, že jeden je zlý a druhý dobrý, oba typy sú prospešné. Ale z väčšej časti voľba padá na prírodné organické hnojivá (hnoj, trus hydiny), pretože postoj k organickým látkam je oveľa lepší. Existuje recept na organické hnojivo s trusom hydiny: 1 polievková lyžica. lyžica vtáčieho trusu sa naleje do trojlitrovej nádoby a lúhuje sa asi desať dní. Po vykvasení nálevu sa zriedi vodou 1: 1. Navyše, ak je tento vrchný dresing zriedený 1: 2, je ideálny na denné zalievanie..

Ako si vybrať a používať hnojivá pre kvety a rastliny

To však neznamená, že musíte pohŕdať minerálnym kŕmením..

Okrem tých, ktoré sú uvedené v článku, existuje mnoho stopových prvkov užitočných a potrebných pre izbové rastliny, ale používajú sa iba v prípade potreby a s veľkou starostlivosťou..

  Hnojivá pre izbové rastliny