Ako pestovať hlivu ustricovú

Ako pestovať hlivu ustricovú. Pestovanie hlivy ustricovej doma

V poslednej dobe sa milovníci húb nemôžu vždy pochváliť veľkými zásobami tejto pochúťky. Buď je počasie nepriaznivé, potom existujú obavy zo zberu jedovatých húb, pretože sú kvôli blízkosti železníc alebo diaľnic nasýtené škodlivými látkami. Ale mnohí jednoducho zbožňujú huby v rôznych formách – solené, nakladané, sušené a vyprážané. Existujú samozrejme remeselníci, ktorí sa naučili pestovať huby doma. Napríklad šampiňóny s dobrou starostlivosťou a správnou údržbou poskytujú dobré výnosy. Len tento proces vyžaduje veľa času, trpezlivosti a energie a je výnosnejšie pestovať huby v priemyselnom meradle..

Hliva ustricová je lesná huba, ktorá rastie v prírodných podmienkach dlho (od skorej jari do takmer neskorej jesene). Hubári ich majú veľmi radi pre ich chuť, nutričné ​​hodnoty a jednoduchosť zberu, pretože hliva rastie vo veľkých skupinách na pňoch, ktoré zostali z vŕby, osiky, topoľa a lipy. Huby nájdete takmer vo všetkých lesných oblastiach..

Vzhľad hlivy alebo skôr jej farba sa mení v závislosti od veku. Tmavé hladké čiapky mladých húb postupne získavajú sivastý odtieň a neskôr sa stanú takmer úplne bielymi. Priemerný priemer vrchnáčikov je od 5 do 15 cm. Hliva ustricová sa chuťovo podobá na hríbiky a môže byť vynikajúcou alternatívou k šampiňónom..

Užitočné vlastnosti hlivy ustricovej

  • Obsahuje takmer všetky vitamíny B..
  • Obsahujú provitamín A, kyselinu nikotínovú, kyselinu askorbovú.
  • Pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi.
  • Normalizujte krvný tlak.
  • Zvyšuje imunitu a odolnosť tela voči vzniku rôznych typov nádorov.
  • Podporovať vylučovanie škodlivých rádionuklidov z tela.

Ako pestovať ustrice doma

Ako pestovať ustrice doma

Pozorní zberatelia húb dlho študujú podmienky pestovania húb v lese a tieto znalosti zavádzajú do praxe, pričom svoje záhradné pozemky upravili na chov hlivy ustricovej. Starostlivosť o ne je jednoduchá a nevyžaduje veľké materiálne investície..

Získavanie a skladovanie mycélia

Mycélium je základom pestovania húb, preto musí byť jeho kvalita na vysokej úrovni. Je veľmi dôležité, aby mycélium neobsahovalo žiadne prímesi iných druhov húb a nebol prítomný ani najmenší náznak prítomnosti patogénov. Toto je potrebné vziať do úvahy pri jeho nákupe a využívať iba služby špecializovaných obchodov. Množstvo mycélia závisí od oblasti, na ktorej sa plánuje pestovanie hlivy ustricovej. Podmienky skladovania – chladná miestnosť alebo spodná polica chladničky. Maximálna doba skladovania – 90 dní.

  Pestovanie medových agarík doma

Príprava miesta a pôdy

Pozemok na pestovanie hlivy ustricovej sa môže nachádzať v obyčajnej zeleninovej záhrade

Pozemok na pestovanie hlivy ustricovej sa môže nachádzať v obyčajnej zeleninovej záhrade a blízke ovocné stromy nebudú prekážať, pretože rozptýlené osvetlenie je pre huby perfektné. Potrebujete len pripraviť potrebný substrát. Aby ste to urobili, musíte z lesa priniesť mŕtve drevo alebo vetvy mŕtvych stromov (lipa, vŕba, breza alebo osika). Môžete tiež použiť pne týchto stromov, iba nakrájané na malé kúsky. Na začiatku jari by všetky tieto drevené polotovary (v mokrom stave) mali byť umiestnené v miestnosti s pozitívnou teplotou (napríklad v pivnici alebo v suteréne) a hojne nasýtené mycéliom. Osvetlenie je pre tento postup voliteľné. Keď sa mycélium zakorení na obrobkoch, a to bude dôkazom veľkého počtu bielych nití na nich, môžete sa začať pripravovať na výsadbu.

Pristátie

Najprv musíte vo vybranej oblasti urobiť otvory a potom do nich položiť drevené polotovary. Odporúča sa pokryť dno otvorov dobrou vrstvou humusu a zmesou zeme a pilín. Hlavnou starostlivosťou o hubové záhony je včasná a pravidelná vlhkosť.

Zalievanie

Objem závlahovej vody na meter štvorcový plochy je najmenej 5 litrov (v lete). Povinná zálievka je potrebná najmenej raz za 7-10 dní. Postele je potrebné neustále udržiavať vlhké..

Žatva

Skúsení záhradníci a záhradníci radia, aby sa so zberom neponáhľali

Keď na jar začnete s pestovaním húb a s náležitou starostlivosťou a údržbou záhonov, prvý zber húb môže potešiť svojich majiteľov koncom leta – začiatkom jesene. Skúsení záhradníci a záhradníci odporúčajú neponáhľať sa so zberom, aby väčšina húb mohla rásť a porovnať svoje vonkajšie vlastnosti. Je to nevyhnutné, aby sa zabránilo náhodnému požitiu nejedlých vzoriek. Je lepšie nakrájať najväčšie huby s veľkým priemerom čiapky..

Hlivu ustricovú je možné pestovať niekoľkými spôsobmi. Môžete napríklad organizovať celé hubové plantáže vo veľkých miestnostiach s umelým osvetlením alebo ich pestovať v bežnej nádobe na parapete. Vyššie uvedená metóda je však stále najoptimálnejšia pre milovníkov letných chát a záhrad. Tým, že si hlivu pestujete sami, môžete sa opäť presvedčiť o ich výživovej hodnote a veľkých výhodách. Hliva ustrice – dôstojná náhrada šampiňónov.

  Ako pestovať huby doma

Ako pestovať hlivu ustricovú v záhrade (video)

Hlivu pestujte na pňoch. Výsledok môžete vidieť na fotografii k videu !!!Hlivu pestujte na pňoch. Výsledok je viditeľný na fotografii k videu !!!