Čajovník (melaleuca)

Čajovník (melaleuca) - domáca starostlivosť. Kultivácia, transplantácia a reprodukcia melaleucy. Popis, druhy. Foto

Čajovník patrí do rodu Melaleuca, ktorý pochádza z čeľade Myrtle. Celkovo je v botanickej literatúre asi 200 druhov, ktoré vyzerajú ako nízke vždyzelené kríky alebo majú tvar stromov a rastú hlavne v Austrálii, Indonézii a Novej Guinei..

Tvar listu čajovníka je oválny. Sú umiestnené na vetvách bez odrezkov a striedavo. Husté guľovité kvetenstvo vyzerá ako kefa alebo svieža panicle. Hlavnou vegetatívnou črtou melaleucy je prítomnosť zväzkov tyčiniek v kvetoch, ktoré sa zhromažďujú v oddelených skupinách. Každý zväzok obsahuje 5 tyčiniek. Na začiatku kvitnutia sepaly odumierajú. Potom sa na ich mieste objavia struky tvrdých semien, ktoré sú tesne pritlačené k vetve..

Čajovník je ozdobený nielen krásnymi súkvetiami, ale aj svetlou vločkovitou kôrou. Má schopnosť odlupovať sa vo forme tenkých dlhých kúskov, a preto sa melaleuku často hovorí aj strom papiera..

Liečivé vlastnosti čajovníka pred storočím dokonca uznávala oficiálna medicína vďaka bohatému obsahu silíc v ňom, ktoré majú antibakteriálne a antivírusové účinky. Na základe jeho vegetatívnych častí sa vyrábajú cenné liečivé suroviny.

Starostlivosť o melaleuku doma

Starostlivosť o melaleuku doma

Mnoho pestovateľov považuje Melaleuku za vyberavú izbovú rastlinu, avšak na dosiahnutie stáleho a bohatého kvitnutia je potrebné dodržiavať určité pravidlá starostlivosti..

Poloha a osvetlenie

Pestovateľská oblasť by mala byť dobre osvetlená, ale treba sa vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu. V niektorých prípadoch môžete použiť umelé osvetlenie, ktoré je zabezpečené pomocou fytolampov. Zapínajú sa na čas rovnajúci sa bežnému dennému svetlu. Niektoré rastliny pestované za týchto podmienok môžu v zime znova kvitnúť. Nedostatok svetla negatívne ovplyvňuje rast stromu, listy začínajú opadávať, čo vedie k smrti celého kríka.

V zime by mali byť kvetináče skladované na chladnom mieste a poskytovať aj dodatočné osvetlenie. V lete sa snažte vyhnúť úderom agresívnych poludňajších lúčov na listy. Môžu spôsobiť vážne popáleniny..

Teplota

Melaleuca v lete celkom dobre znáša teplo. V zime, keď nie je k dispozícii ďalšie osvetlenie, je vhodné, aby melaleuke poskytoval teplotu chladného vzduchu asi 10 stupňov.

Zalievanie

rastlina miluje vlhkosť, a preto vyžaduje pravidelné zavlažovanie

Oblasťami divo rastúcej distribúcie čajovníka v prírode sú močiare a brehy riek, takže rastlina je hygrofilná a vyžaduje si preto pravidelné zavlažovanie. V opačnom prípade pri nedostatočnej vlhkosti listy odpadnú a hlinená kóma vyschne, v dôsledku čoho rastlina zomrie. Na zavlažovanie sa používa iba usadená voda izbovej teploty, do ktorej môžete pridať štipku kyseliny citrónovej alebo pár kvapiek octu. V zime sa frekvencia zavlažovania niekoľkokrát zníži.

Vlhkosť vzduchu

Melaleuke potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť, preto ho treba pravidelne striekať, najmä v horúcom letnom období. Do panvice v hrnci je vhodné vložiť vrstvu expandovanej hliny a pridať čerstvú vodu.

Pôda

Ako základ pre pestovanie čajovníka sa používa iba neutrálna pôda alebo hlinená zmes pozostávajúca z rašeliny, trávnika a piesku, ktorá sa odoberá v pomere 2: 1: 1. Melaleuca beautiful preferuje substrát naplnený pieskom.

Top dressing a hnojivá

Na pestovanie čajovníka sa používa iba neutrálna pôda

Počas rastu a vývoja rastliny musí byť Melaleuka kŕmená 2 krát mesačne roztokom komplexných hnojív, ktoré sa používajú pre väčšinu izbových rastlín..

Prenos

Dospelé exempláre Melaleuca sa každoročne transplantujú do nového hrnca s väčším priemerom, aby ich koreňový systém mohol ďalej plne rásť a rozvíjať sa. Aby sa zjednodušila úloha, niektorí pestovatelia namiesto presádzania jednoducho prerezávajú korene stromu a obnovujú ornicu..

Prerezávanie

Melaleuku je potrebné pravidelne strihať, aby si tvar kríka alebo stromu zachoval celý rok. Počas prerezávania sa odstránia suché lusky semien, aby rastlina získala úhľadný a atraktívny vzhľad.

Ročné výhonky mladých sadeníc sa tiež prerezávajú vo výške 10 cm, aby sa v budúcnosti začali postupne rozvetvovať vo forme kríka.

Reprodukcia melaleucy

Reprodukcia melaleucy

Čajovník sa môže množiť semenami alebo odrezkami. Rozmnožovanie osiva sa vykonáva na dôkladne navlhčenom pôdnom substráte. Po výsadbe sú semená na urýchlenie rastu pokryté sklom a nádoby na pestovanie sa skladujú pri izbovej teplote. Po týždni možno pozorovať prvé výhonky, ale tento proces sa môže spomaliť, ak sa škatule so semenami nechajú dlhší čas v chladnej miestnosti. Stratám mladých sadeníc je takmer nevyhnutné, mnohé z nich hynú na samom začiatku.

Pri odrezkoch je potrebné odrezať najdlhšie odrezky. Potom sa zasadia do pôdy alebo sa umiestnia do nádoby naplnenej vodou, aby sa urýchlila tvorba koreňov. Niekedy sa do vody pridávajú aj špeciálne fytohormóny, ktoré ovplyvňujú rast odrezkov..

Pri rozmnožovaní osiva je možné očakávať kvitnutie, až keď rastlina dosiahne šesť rokov..

Choroby a škodcovia

Indoor melaleuca môže byť často ovplyvnená roztočmi, múčnatkami a inými nebezpečnými škodcami. Ako účinný prostriedok boja proti nim sa používa pravidelný postrek infikovaných rastlín insekticídnymi roztokmi Aktelika, Akarina alebo Fitoverma..

Medzi chorobami čajovníka sú najčastejšie hniloba koreňov, popáleniny alebo opad listov. Vo väčšine prípadov je hlavným dôvodom ich výskytu nesprávna starostlivosť, ktorú majitelia rastliny niekedy nedodržiavajú..

Druhy a odrody čajovníka

Druhy a odrody čajovníka

Dnes sú najbežnejšie tieto druhy čajovníka:

Melaleuca obyčajná

Vlasť je severovýchodná časť Austrálie. Tento druh sa nazýva jeden z najbežnejších v rodine. Melaleuka sa často pestuje v miestnosti na parapete. Rastlina vyzerá ako nízky zelený strom, ktorý sa vyznačuje pomalým rastom. Listy tejto odrody sú vďaka svojej zelenej farbe a predĺženému úzkemu tvaru podobné ihličnatým ihličiam. Listy sú dlhé asi 1-3,5 cm a široké iba 1 mm. Obdobie kvitnutia padá na jar a trvá až do začiatku leta. Válcové súkvetia malého priemeru sú natreté bielou farbou.

Melaleuca diosmolystny

Je považovaný za druhý najbežnejší v rodine čajovníkov a pestuje sa iba v uzavretých priestoroch. Krajinou rastu melaleuca diosmolystny je západná Austrália. Ker je rastlina s krátkymi zelenými listami, ktoré sú vajcovité a husto rozložené po bočných vetvách. Kvetenstvo citrónu alebo svetlo zelenej farby dosahuje dĺžku asi 5 cm. Na vetvách sa začínajú vytvárať neskoro na jar.

Ľanová melaleuca

Pôvodne sa objavil na juhovýchode Austrálie. Na pobreží nájdete nízke, rýchlo rastúce stromy, ktoré majú sivozelené predĺžené listy. V lete sa na nich tvoria snehobiele kvety s početnými tyčinkami. Kvitnutie je také násilné, že listy sa stávajú takmer neviditeľnými. Vďaka tejto vlastnosti sa taký čajovník vo väčšine anglicky hovoriacich krajín začal nazývať „Summer Snow“. Na domáce pestovanie chovali kvetinári atraktívnu trpasličiu odrodu bielizeň Melaleuky a dali jej názov „Snow Storm“.

Melaleuca je nádherná

Tento druh sa nazýva aj pazúrovitá medová myrta, ktorá sa nachádza v Západnej Austrálii. Krík má tiež svoje vlastné charakteristické črty od iných druhov, konkrétne: malé a tmavozelené listy, ružové kvety neobvyklého tvaru. Zhromažďujú sa vo forme vírivých kvetenstiev, ktoré pripomínajú pazúry. Každý z nich zhromaždí päť skupín dlhých tyčiniek, spojených dohromady. Z tohto dôvodu sa rastlina často nazýva „pazúrový kvet“.

Melaleuca nesophila

Jedná sa o veľký ker podobný ľanovému melaleucu, ktorý sa od neho líši iba farbou kvetov. Ružové súkvetia sú sférické. Rastú asi 3 cm v priemere. Kvitnutie začína neskoro na jar a trvá niekoľko mesiacov..

Okrem vyššie uvedených rastlín si v akýchkoľvek špecializovaných predajniach, ktoré predávajú kvetinové výrobky, môžete kúpiť semená a iné odrody čajovníka na domáce pestovanie..

Dôležité! Skúsení pestovatelia kvetov odporúčajú venovať pozornosť skutočnosti, že pri popise melaleuky často dochádza k zmätku, pretože vonkajšími charakteristikami sa veľmi podobá na Leptospermum paniculata alebo čajovník z Nového Zélandu. Aj v botanickej literatúre nájdete fotografie jedného druhu a charakteristiky a popisy pod nimi budú odkazovať na úplne iný názov. Leptospermum paniculata sa však líši od tradičného čajovníka kvetmi a nemá cenné liečivé vlastnosti, preto sa nepoužíva na lekárske a kozmetické účely..