Ako môžem zalievať rastliny na dovolenke?

Ako môžem zalievať svoje rastliny na dovolenke?

Milovníci izbových rastlín odchádzajúci na dlho očakávanú dovolenku sa o svojich miláčikov veľmi obávajú, aj keď sa o ne má kto starať. Čo keď zabudnú zalievať alebo zvlhčovať pôdu v kvetináčoch? Čo keď omylom poškodia kvetinu alebo nádobu na rastlinu? A čo môžeme povedať o pocitoch pestovateľov kvetov, ktorí nemajú komu zanechať svoje obľúbené kvety. V takýchto prípadoch sa odporúča používať osvedčené metódy a metódy zalievania rastlín v neprítomnosti ich majiteľov. Je pravda, že pred cestou je potrebné všetky systémy starostlivo skontrolovať a uistiť sa o ich účinnosti a kvalite zavlažovania. Každá metóda môže fungovať určitý počet dní, takže si musíte vybrať takú, ktorá vydrží celé obdobie vašej neprítomnosti. Niektoré metódy sú zdĺhavé a trvajú mesiac, iné niekoľko dní a ďalšie 1-2 týždne..

Použitie paliet

V priemere táto metóda trvá 10-15 dní. Niekoľko hodín pred odchodom je potrebné všetky izbové rastliny výdatne zalievať (kým nie je zemitá kóma úplne navlhčená) a potom kvetináče s kvetmi umiestniť do širokých plastových nádob alebo kvetináčov. Všetky tieto ďalšie nádoby je potrebné naplniť vodou asi 5-7 cm alebo hojne navlhčenými riečnymi okruhliakmi. Dno kvetináčov by sa malo dotýkať povrchu vody alebo byť v ňom v malej hĺbke. Tento spôsob zavlažovania v neprítomnosti hostiteľov je účinný iba pre rastliny, ako sú pelargónie, trhavé, palmy, chlorofyt, balzam. Sú nenároční a vytrvalo prežívajú nedostatok vody, sucho a podmáčanie..

Automatický zavlažovací systém

Automatický zavlažovací systém

Tento systém funguje asi mesiac, takže môžete bezpečne ísť na dlhú dovolenku. „Automatické zalievanie“ si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach. Skladá sa z nádrže na vodu (veľkosti sa líšia), niekoľkých rúrok s malým priemerom a systému, ktorý pomáha určiť, kedy a koľko dodať rastlinám vodu. Stačí nastaviť režim zavlažovania a môžete vyraziť na výlet.

Zalievanie plastovými fľašami

Najprv musíte pripraviť fľašu s objemom jeden a pol alebo dva litre. Na to potrebujete dlhý klinec alebo šidlo zahriate na oheň, pomocou ktorého musíte urobiť dva otvory: jeden na dne fľaše a druhý na viečku. Fľaša je naplnená vodou, uzáver sa naskrutkuje a hrdlo sa obráti hore dnom. V tejto polohe sa bude vykonávať kvapkové zavlažovanie, ktoré je vhodné pre veľké izbové rastliny. Je vhodné ho použiť pred cestou a sledovať, koľko vody vyteká z plastových nádob rôznych objemov a koľko dní vydrží. Je dôležité si uvedomiť, koľko vody rastlina denne dostane. Pomôže vám to pri individuálnom výbere zavlažovacej nádoby pre každú kvetinu, v ktorej je dostatok vody na všetky prázdninové dni. Táto metóda môže vyriešiť problém so zavlažovaním po dobu 15-20 dní..

Knotové zavlažovanie

Knotové zavlažovanie

Tento spôsob zavlažovania je rozšírený, ale je najvhodnejší pre rôzne druhy a odrody fialiek. Je pravda, že na jeho implementáciu budete musieť rastliny najskôr presadiť do kvetináča s knôtom v spodnej časti. Knôt alebo obyčajná šnúra, ktorá v krátkom čase dobre absorbuje a zadržiava vlhkosť, je umiestnená vo forme malého krúžku na dne hrnca pod pôdny substrát (jeho jeden koniec). Druhý koniec šnúry prejde otvorom v spodnej časti kvetinovej nádoby a ponorí sa do nádoby s vodou, ktorá je pod ňou. Celý knôt zvlhne a zdá sa, že čerpá vodu zo spodnej nádoby do pôdy s rastlinou. Táto metóda je vhodná iba pre malé rastliny..

Dočasné zavlažovanie knôtom je možné s miernou zmenou tejto metódy. Ako knôt môžete použiť látkové lano alebo šnúru zo syntetických materiálov. Hlavná vec je, že môže dobre absorbovať vlhkosť. Na jednej strane musí byť spustený do nádoby s vodou (napríklad do vedra alebo nádoby) umiestnenej na stole alebo podstavci a druhá musí byť umiestnená na povrchu pôdy v kvetináči s rastlinou. Povinným bodom tejto metódy je umiestnenie nádoby s vodou na vyššej úrovni, ako je kvetináč. Všetky rastliny môžu byť umiestnené priamo na podlahu a zdroje vlhkosti môžu byť umiestnené na stoličku v blízkosti.

Odporúča sa, aby ste túto metódu zavlažovania vopred vyskúšali a rozhodli ste sa o počte knôtov. Pre malý kvet bude s najväčšou pravdepodobnosťou stačiť jeden knôt a pre veľkú izbovú kultúru môže byť potrebných niekoľko kópií. Takáto zálievka stačí v priemere na 7-10 dní, ak knôt nevyschne z príliš vysokej letnej teploty vzduchu.

V dnešnej dobe si môžete kúpiť hotové moderné zavlažovacie systémy s knôtom.

Hydrogel

Hydrogél pozostáva z polymérnych materiálov, ktoré môžu absorbovať vodu vo veľkých objemoch a potom ju dlhodobo podávať izbovým plodinám. Môže sa zmiešať s výsadbovou pôdou alebo položiť na povrch pôdy v nádobe pokrytej malou vrstvou machu. Tento materiál sa predáva v granulách.

Zalievanie izbových rastlín na dovolenke (video)

Ako polievať rastliny na dovolenke – Všetko bude dobré – Číslo 200 – 13. júna 2013 – Všetko bude v poriadkuAko polievať rastliny na dovolenke - Všetko bude dobré - Číslo 200 - 13. júna 2013 - Všetko bude v poriadku