Ako pestovať ibištek zo semien

Ako pestovať ibištek zo semien

Ibištek alebo čínska ruža je jednou z najobľúbenejších kvitnúcich izbových rastlín. Od dávnych čias bola táto kvetina považovaná za znak luxusu a prosperity v rodine, preto ju skôr bolo možné nájsť ako dekoratívnu ozdobu iba v bohatých dobre situovaných domoch..

Afrika je považovaná za rodisko ibišteka, kde vlhké tropické podnebie priaznivo ovplyvnilo jej rozvoj. Dnes je tento nenáročný a krásny kvet v našich končinách veľmi obľúbený. Ibištek nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Najdôležitejšou vecou pri chove ibišteka je výber správneho miesta a nádoby na výsadbu, ako aj dodržiavanie režimu zavlažovania. V opačnom prípade, ak pôda vyschne, kvety a listy ibišteka môžu spadnúť. Rastlina za pár dní jednoducho uhynie. Nadmerná vlhkosť však negatívne ovplyvňuje aj vývoj kvetov. Listy rýchlo zvädnú, zvinú sa a odpadnú.

Ibištek si zachováva svoju príťažlivosť po celý rok. Rastlina má jasne zelené listy, ktoré úplne rámujú krík. Prítomnosť takejto kvetiny v byte má priaznivý vplyv na pohodu všetkých členov domácnosti. V zime tento vždyzelený strom zdobí miestnosť a teší majiteľov. Začiatkom skorej jari začína čínska ruža kvitnúť. Má púčiky, listy znateľne zrýchľujú rast. Kvetináča by ste sa nemali dotýkať kvetom a prestavať ho na iné miesto, inak ho môžete vyprovokovať zhodením púčikov. Ďalšie kvitnutie sa očakáva až budúci rok. Rastlina potrebuje posilniť a zotaviť sa. Transplantácia v tomto období je zakázaná, ak nechcete narušiť proces tvorby púčikov. Transplantovaný strom samozrejme vyrastie, nechá nové listy, ale na kvety môžete zabudnúť.

Pestovanie ibišteka zo semien doma

Pestovanie ibišteka zo semien doma

Ak sa napriek tomu rozhodnete chovať ibištek doma, mali by ste tvrdo pracovať, aby ste ho získali. Existuje len malá nádej na známych, pretože nie každý z nich je pripravený rozlúčiť sa s dospelou rastlinou, a to zase nemusí zakoreniť v iných podmienkach. Zriedkavo je možné pestovať ibištek z výhonku. Rastlina tiež zle zakoreňuje a je vyberavá. Dokonca aj skúsení kvetinári nedokážu pestovať plnohodnotný zdravý kvet, klíčky často zmrazia a odumrú. Pestovanie semien ibišteka sa považuje za najspoľahlivejší spôsob, ktorý umožňuje nielen ušetriť financie, ale aj čas na chov..

Spočiatku si vyberte odrodu ibišteka podľa svojich predstáv, pretože existujú rôzne variácie tohto kvetu, ktoré sa líšia farbou púčikov a štruktúrou vegetatívnych častí. Odroda ibišteka, ktorá má krásne svieže kvety, vyzerá skvele. Sú také obrovské, že môžu pokryť dospelú dlaň. Niektoré druhy zdobia malé, ale časté kvety. V období kvitnutia tento druh ibišteka vyzerá ako pevný púčik malých kvetov, ktoré môžu mať rôzne farby. Odrody ibišteka sa často nachádzajú vo forme kríkov s výraznými červenými púčikmi. Existuje dokonca populárna viera, ktorá je spojená s týmto druhom kvetov..

Príprava pôdy

Potom, čo ste sa rozhodli pre konkrétnu odrodu, je ďalším krokom príprava pôdy na kultiváciu. Pestovatelia kvetov spravidla používajú kúpenú hlinenú zmes alebo ju pripravujú sami. Aby ste to urobili, musíte zmiešať rovnaké množstvo listovej a záhradnej pôdy, pridať humus. Niekedy je zmes nahradená rašelinou. Rašelina však môže nepriaznivo ovplyvniť korene rastlín, ak je zmiešaná v zlom pomere. Pripravená hlinená zmes sa opatrne preoseje a vloží do nádoby na výsadbu.

Výsev semien

Výsev semien

Na vyrovnanom povrchu pôdy sú pomocou tyčinky vytvorené úzke drážky. Do nich sa opatrne nalejú drobné semená ibišteka. Potom sú drážky na vrchu jemne posypané zeminou. Nádoby s vysadenými semenami sú uložené v suchej a teplej miestnosti. Ibištek sa vysádza na konci zimy, takže vedľa vykurovacích radiátorov je možné umiestniť nádoby.

Starostlivosť o sadenice ibišteka

Plodiny najskôr potrebujú výdatné a pravidelné zavlažovanie, pretože vzduch v blízkosti batérií neustále schne. Aby si pôda v sadivových boxoch dlho udržala potrebnú vlhkosť, sú umiestnené do vriec. Keď sa objavia mladé výhonky, nádoby sa z nich okamžite odstránia a prenesú na svetlé miesto. Hneď ako klíčky trochu vyrastú, vysadia sa do oddelených nízkych kvetináčov. V priebehu času musí byť rastlina transplantovaná do iných priestrannejších kvetináčov, aby sa mohol koreňový systém úplne rozvinúť, čo len zvýši svoj objem. Po každej transplantácii je potrebné krík neustále polievať. Rovnako ako pre mnohé okrasné domáce kvety, prvé púčiky transplantovaného ibišteka by mali byť orezané, aby rastlina rástla silnejšie a znovu získala silu..

Pestovanie semien ibišteka je najľahší spôsob chovu tejto kvetiny. Prispôsobenie nových výhonkov je oveľa rýchlejšie a spoľahlivejšie.

Ibištek zo semien – pestovanie doma (video)

&# 127796; Ibištek zo semien pestovaných doma &# 127793;��Hibiscus zo semien pestovaných doma ��