Ako správne strihať izbové ruže

Prerezávanie izbovej ruže - kedy a ako ju správne orezať

Ruže sú medzi pestovateľmi kvetov veľmi obľúbené. Každý chce mať doma túto úžasne krásnu a voňavú kvetinu. Aby ste pestovali úhľadný a svieži krík s veľkým počtom púčikov, potrebujete poznať vlastnosti, pravidlá starostlivosti a pestovanie ruží, z ktorých hlavným je prerezávanie.

Kedy a ako strihať izbové ruže

Väčšinu izbových odrôd ruží je potrebné zastrihnúť na jar, okolo mája až apríla. Toto obdobie je najvhodnejšie, pretože púčiky ešte nekvitli a rastlina sa stále len vzďaľuje od pokoja..

Aby ruža rýchlejšie kvitla, treba urobiť jarný rez.

Aby bolo možné ružu presne odrezať a nepoškodiť, je potrebné použiť iba dobre nabrúsené a starostlivo spracované nástroje. Výhonky by mali byť odrezané, ustupujúce od púčika najmenej 5 mm. Je nevyhnutné odstrániť staré, sušené, choré a poškodené, ako aj tie, ktoré nemajú hornú hlavnú obličku.

Základné nástroje na prerezávanie ruží

Budete potrebovať: nožnice na prerezávanie, nôž, vodu, zmes pôdy.

Ak chcete určiť frekvenciu orezávania ruže, potrebujete poznať jej odrodu, pretože frekvencia a obdobie prerezávania sú u každého druhu odlišné. Neexistuje žiadna konkrétna forma prerezávania, pestovateľ ružu nakrája podľa svojho vkusu.

Pravidlá prerezávania izbových ruží

Pravidlá prerezávania izbových ruží

  • V prípade ruží s veľkými vetvami by pri prerezávaní mali existovať uzly s najmenej tromi púčikmi..
  • Pomocou včasného a správneho prerezania je možné dosiahnuť aj bohaté a dostatočne dlhé kvitnutie izbovej ruže..
  • Aby ste pestovali vysokú a štíhlu ružu, nemusíte odrezávať horné výhonky. Pravidelne je potrebné strihať iba bočné vetvy..
  • Po skončení kvitnutia by mali byť sušené púčiky kvetov bezpodmienečne odrezané. Rastline uberajú na sile, ktorú by mohla stráviť novým kvitnutím..
  • Aby ste šírili ružu, musíte opatrne, aby ste nepoškodili celú rastlinu, odrezať odrezky zo zdravých vetvičiek.
  • Najvhodnejší čas na to je od začiatku júla do konca septembra. Pri prerezávaní odrezkov je potrebné pamätať na to, že na jednom rezaní by mali byť najmenej tri púčiky, alebo rezanie nesmie nechať korene ísť.
  Kamélia

Ak dodržíte všetky pravidlá a včas prerezáte izbové ruže, môžete pestovať svieži a krásny krík, ktorý vás poteší bohatým a dlhým kvitnutím..

Ako prerezať izbovú ružu (video)

prerezávanie izbovej ruže a rozmnožovanie ruže odrezkamiprerezanie izbovej ruže a rozmnožovanie ruže odrezkami