Azalka

Azalka

Azalea (Azalea) – jedna z najpozoruhodnejších izbových rastlín. Vďaka krásnym kvetom, ktoré hojne pokrývajú kríky, vyzerá neuveriteľne dekoratívne. Azalka patrí do rodu rododendronov. V prírode sa tieto miniatúrne vždyzelené alebo listnaté kríky nachádzajú v Indii, Japonsku a Číne, ale nachádzajú sa aj v južných európskych krajinách a na severoamerickom kontinente. Názov rastliny znamená „suchý“. Niekedy sa azalka môže nazývať názvom celého rodu – rododendron, aj keď tieto rastliny majú množstvo rozdielov, napríklad v počte tyčiniek.

Azalky majú niekoľko stoviek rôznych druhov. Kvet bol do Ruska privezený až v 20. storočí a používal ho iba ako skleníkovú rastlinu. Postupom času začali v bytoch rásť dva druhy azaliek – indický a japonský..

Napriek svojej elegancii je však táto kvetina považovaná za veľmi jemnú a rozmarnú. Nie je neobvyklé, že kríky azalky kvôli nesprávnej starostlivosti alebo krátko po privezení rastliny z obchodu vyschnú alebo zhodia listy. Aby ste zachovali krásu a získali zdravý a silný ker azalky, musíte splniť všetky požiadavky na starostlivosť o ňu.

Popis azalky

Popis azalky

Azalka je trpasličí ker s veľkým počtom vetvičiek. Jeho hlavné vlastnosti závisia od druhu. Rozmery indickej azalky nepresahujú pol metra. Jeho olistenie má bohatú zelenú farbu a je malé až do 3,5 cm. Na povrchu platní je mierne načervenalé dospievanie. Obdobie kvitnutia je v zime a zvyčajne začína v novembri alebo decembri. Veľkosť každého kvetu dosahuje 3-5 cm.

Odroda japonskej azalky môže byť miniatúrnejšia: od 30 do 50 cm. Má malé lesklé listy a menšie kvety. Japonskú azalku je možné pestovať nielen v kvetináči, ale aj na ulici..

Početné odrody azaliek môžu mať rôzne doby kvitnutia: skoro (začiatkom zimy), stredne alebo neskoro (skoro na jar). Kvety sa môžu objaviť na kríku od dvoch týždňov do dvoch mesiacov. Ak zbierate rastliny všetkých typov a náležite sa o ne staráte, celkové obdobie ich kvitnutia môže dosiahnuť až šesť mesiacov..

Vnútorné kríky priťahujú hojnosť ich kvitnutia. Počínajúc vekom 3-4 rokov začínajú byť azalky pokryté jemnými kvetmi. Ich farebná paleta obsahuje šarlátovú, lila, snehovo bielu, lila a horúcu ružovú. Existujú aj dvojfarebné odrody. Kvety môžu byť jednoduché alebo môžu mať rôzny stupeň zdvojenia..

Pri kúpe nového kríka azalky je potrebná opatrnosť. Prednosť sa dáva exemplárom s veľkým počtom nevyfúknutých púčikov. V tomto stave sa azalka lepšie prispôsobuje meniacim sa podmienkam ako bujne kvitnúci krík. Rastlinu je tiež potrebné skontrolovať, či neobsahuje príznaky chorôb alebo škodcov. Po naklonení kríka stojí za to hľadať suché listy. Veľký počet z nich môže naznačovať, že rastlina je nezdravá alebo je už dlhší čas v nepohodlných podmienkach..

Azalka: ako si vybrať, transplantovať a starať sa o ňuAzalka: ako si vybrať, transplantovať a starať sa o ňu

Stručné pravidlá pre pestovanie azaliek

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o azalku doma..

Úroveň osvetlenia Uprednostňuje sa rozptýlené svetlo, ale môže rásť v malom tieni. Priame slnečné svetlo je neprípustné.
Teplota obsahu Optimálna teplota je 15-18 stupňov. Keď krík tvorí púčiky, teplota by sa mala znížiť na 10-12 stupňov.
Režim zavlažovania Vyžaduje sa pravidelné zavlažovanie a počas obdobia kvitnutia musíte zalievať hojnejšie ako obvykle.
Vlhkosť vzduchu Rastlina uprednostňuje vyššiu úroveň vlhkosti
Pôda Za optimálnu pôdu sa považuje kyslá pôda s reakciou asi 4-4,5. Môžete si tiež kúpiť špecializovanú zmes.
Top dressing Mali by byť kŕmené minerálnymi prípravkami bez chlóru.
Prenos Odporúča sa opätovná výsadba azalky bezprostredne po vyblednutí..
Prerezávanie Krík by mal byť pravidelne orezávaný a zvieraný..
Bloom Kvitnutie trvá približne 2-3 mesiace.
Spiace obdobie Spiace obdobie začína bezprostredne po vyblednutí rastliny a trvá dva mesiace.
Reprodukcia Kmeňové odrezky rozdeľujúce krík, zriedka semenami.
Škodcovia Whitefly, mealybug, mol azalka, rozbrázdený vlkodlak, roztoče alebo roztoče jahôd, drobný hmyz.
Choroby Môžu byť ovplyvnené rôznymi sivými hnilobami, hrdzou a plesňou.

Starostlivosť o azalky doma

Starostlivosť o azalky doma

Teraz je azalka medzi izbovými rastlinami celkom bežná a je veľmi žiadaná kvôli svojmu neobvykle krásnemu kvitnutiu. Pred vysadením tejto kvetiny doma je však dôležité poznať všetky zložitosti pestovania. Dodržiavanie všetkých pravidiel starostlivosti o azalku vám umožní získať krásnu rastlinu, ktorá poteší sviežim a dlhým kvitnutím..

Osvetlenie

Azalka je svetlo vyžadujúca, ale rastlina vyžaduje tienenie pred páliacim slnkom. Netoleruje priame lúče vo všetkých fázach vývoja. Krík sa zvyčajne uchováva na akýchkoľvek oknách, okrem južných. Východný smer je považovaný za najoptimálnejší. Pre azalky je vhodný aj polotieň.

Vzhľadom na skutočnosť, že krík začína obzvlášť aktívne vytvárať púčiky uprostred jesene, v tejto dobe potrebuje azalka obzvlášť dostatočné osvetlenie. Ak mu chýba prirodzené svetlo, môžete použiť žiarovky.

Teplota

Napriek svojmu jemnému vzhľadu nie je azalka považovaná za teplomilnú rastlinu. Optimálna teplota na pestovanie doma je 15-18 stupňov. Na jeseň, keď krík tvorí púčiky, by mala byť teplota znížená na 10-12 stupňov. Správna teplota podporí bohaté a dlhotrvajúce kvitnutie..

V letných horúčavách môže byť obzvlášť náročné dosiahnuť potrebné podmienky. V tejto dobe sa odporúča, aby sa azalka vybrala na chladné balkóny, ktoré sa nenachádzajú na južnej strane. Rastliny pestované v súkromných domoch sa často prenášajú do záhrady. V bytoch je možné používať klimatizačné zariadenia, ktoré udržiavajú teplotu najmenej 20 stupňov. Príliš horúce počasie môže spôsobiť vädnutie listov azalky. V extrémnych horúčavách sú niekedy vedľa rastliny rozložené kocky ľadu. Musíte sa pokúsiť neumiestniť ich príliš blízko kvetu, obmedzene na okraj kvetináča alebo na miesto v jeho blízkosti.

Režim zavlažovania

Režim zavlažovania azalky

Rýchlosť rastu a vývoja kríka závisí od správneho režimu zavlažovania. Aby rastlina získala dostatočné množstvo vlhkosti, musia byť splnené nasledujúce požiadavky:

 • Azalky vyžadujú pravidelnú zálievku, ale počas obdobia kvitnutia ich treba zalievať o niečo výdatnejšie ako obvykle. Obvykle sa to robí každých pár dní, pričom sa snažíte pôdu nadmerne zvlhčiť. Na jeseň je kvetina napojená menej často..
 • Pôda by mala vždy zostať mierne vlhká. Sušenie pôdy nesmie byť povolené. Ak k tomu dôjde, umiestnite nádobu s rastlinou na niekoľko hodín do vlažnej vody. V tomto období musí kvetina doplniť chýbajúce zásoby vody..
 • Pretečenie je tiež považované za škodlivé pre rastlinu. Aby sa zabránilo hnilobe koreňov azalky, mala by sa z panvice vyliať všetka prebytočná voda.
 • Pravidelnú zálievku je možné striedať s nižšou.
 • Zalievanie azalky vodou z vodovodu, musíte ju brániť najmenej dva dni. Iba v tomto prípade sa z neho odparí všetok chlór. Za najlepšiu vodu na zavlažovanie sa považuje rozmrazená alebo dažďová voda. Môžete použiť prevarenú alebo filtrovanú vodu, ale každá voda by mala byť dostatočne chladná.
 • Do vody môžete pridať 2-3 kvapky citrónovej šťavy. To zlepší kvitnutie azalky, ale táto metóda by sa nemala používať viac ako raz za pár týždňov..
 • V zime, ak je miestnosť chladná, môžete na povrch pôdy položiť kúsky snehu alebo ľadu. Ako sa topí, voda preniká do pôdy. Ak je však miestnosť horúca, nemali by ste to robiť – teplotný rozdiel môže rastline uškodiť..

Úroveň vlhkosti

Azalka preferuje vysokú vlhkosť. Krík sa pravidelne strieka studenou vodou. Počas kvitnutia sa to robí čo najšetrnejšie, aby kvapky nepadali na kvety alebo rastliny vôbec nerozstrekovali. To môže spôsobiť, že okvetné lístky zhnednú a hnijú..

Na zvýšenie vlhkosti je možné vedľa azalky uchovávať otvorené nádoby naplnené vodou. Umiestnenie rastliny na podnos naplnený vodou je tiež vhodné, ak je kvetináč nainštalovaný na vyvýšenom mieste v strede nádoby a nepríde do priameho kontaktu s vlhkosťou. Ak je vzduch týmto spôsobom trvalo zvlhčovaný, musí byť žumpa pravidelne umývaná a čistená. Okrem toho môžete použiť všetky druhy zvlhčovačov alebo umiestniť azalku vedľa ozdobnej fontány. V lete je kvetina často vynášaná do záhrady, do vzduchu. Nebojí sa prirodzených zrážok. V zime, keď je vzduch sušený vykurovacími zariadeniami, je potrebné vlhkosť obzvlášť pozorne sledovať..

Pôda

Pôda pre azalku

Pre domáce azalky je vhodná kyslá pôda s reakciou asi 4-4,5. K dispozícii je aj špecializovaná zmes azalky. Na vlastnú prípravu budete potrebovať mach, piesok a dvojitú časť zhnitých ihiel. Môžete použiť vresovú zeminu alebo zmiešať piesok s rašelinou a ihličnatou pôdou. Na dno nádoby musí byť položená drenážna vrstva.

Azalea sa môže pestovať hydroponicky.

Top dressing

Azalka pestovaná v kvetináči by mala byť kŕmená minerálnymi prípravkami bez chlóru. Tento prvok môže kvetine škodiť. Na kŕmenie sa najčastejšie používajú špecializované formulácie pre azalky..

Na jar av lete sa krík kŕmi týždenne, ale nie častejšie. V zime je počet obväzov výrazne znížený. V tejto dobe musíte používať výživové formulácie nie viac ako raz za mesiac. Na začiatku obdobia pučania a počas kvitnutia by sa mali používať prípravky na kvitnutie, v ktorých prevláda draslík a fosfor (Kemira-Lux, Unifor-Bud a ďalšie). Môžete tiež použiť roztok superfosfátu (na 10 litrov vody bude potrebných 15 g).

Prenos

Dospelé aj novozískané azalky sa odporúča opätovne zasadiť hneď, ako vyblednú. Presuňte puzdro opatrne pomocou metódy prekládky. Tým sa zachová pôdna guľa a spôsobí menšie poškodenie koreňového systému. Korene azalky sú považované za veľmi krehké, ľahko sa poškodia, takže musíte konať opatrne.

Na výsadbu vyberte široký, ale nie príliš hlboký kontajner. To umožní koreňom zostať v ich prirodzenej polohe – blízko povrchu pôdy. Vzhľadom na túto vlastnosť azaliek môže byť nebezpečné uvoľnenie pôdy v kvetináči – riziko poškodenia koreňov je príliš veľké..

Mladé kríky je potrebné každoročne vysádzať a dospelé exempláre – asi raz za 3 roky. Súčasne sú sušené vetvy, výhonky a zvädnuté kvety nevyhnutne odrezané od transplantovaného kríka.

Prerezávanie a zvieranie

Prerezávanie azalky

Rezanie azalky pomáha získať krajšiu korunu, ako aj množstvo jej kvitnutia. Za týmto účelom by mal byť krík pravidelne rezaný a zvieraný..

Po vyblednutí rastliny sa z nej odstránia všetky jednotlivé zvädnuté kvety – semená vytvorené na ich mieste môžu krík výrazne oslabiť..

Koncom jari sa z azaliek odrežú čerstvé mladé stonky, na ktorých zostane asi 5 listových platní. Toto prerezávanie spolu so správnym zovretím podporí tvorbu púčikov na koncoch výhonkov. Časy prerezávania sa môžu líšiť v závislosti od typu rastliny. Skoro kvitnúce azalky sa strihajú skoro na jar, zatiaľ čo ostatné sa strihajú od mája do začiatku leta. Na postup budete potrebovať špeciálny prerezávač. Obvykle slabé alebo príliš predĺžené výhonky podliehajú odstráneniu. Malé výhonky, ktoré sa tvoria vedľa pukov, by mali byť tiež zovreté. Príliš silné rozvetvenie bude mať negatívny vplyv na kvitnutie. Čerstvé lístie sa zvyčajne začína objavovať 2-3 týždne po prerezaní. Bez včasného rezania môže krík v priebehu rokov oslabiť a kvitnúť oveľa skromnejšie..

Tvorba koruny

Aby mala azalka krásnu objemnú korunu a pripomínala strom, môžete ju sformovať na základe najsilnejšieho výhonku a premeniť na druh kmeňa. V tomto prípade musia byť odstránené bočné vetvy a vybraný výhonok je spevnený na podpere. Keď dosiahne požadovanú výšku, zovrie sa na ďalšie vetvenie a potom sa vetvy, ktoré sú vyrazené z budúcej koruny, jednoducho odstránia. Aby azalka pripomínala krík, stonka by mala byť zovretá na úrovni 12 cm, na vrcholoch sú tiež zovreté bočné výhonky. Akákoľvek vytvorená rastlina by sa mala pravidelne obracať k svetlu v rôznych smeroch, aby sa vetvy rovnomerne vyvíjali..

V azalei existujú dva hlavné typy tvorby koruny: stonka (malý strom s kmeňom asi 20 – 30 cm) – najzdobnejšia možnosť alebo krík – možnosť je jednoduchšia a prirodzenejšia. Prerezávanie skorých odrôd sa musí vykonať najneskôr v marci až apríli, v prípade neskorých odrôd-v máji až júni. Tvorba koruny sa vykonáva s cieľom získať rastlinu s krásnou objemnou korunou a rovnomerne položenými púčikmi. Ročné prerezávanie sa spravidla znižuje na skutočnosť, že všetky výhonky predchádzajúceho roka sa skrátia a nadbytočné, slabé alebo veľmi tesne rozmiestnené vetvy sa úplne odstránia..

Zimné prerezávanie azaliek. Časť 1Zimné prerezávanie azaliek. Časť 1

Bloom

Kvety azalky trvajú približne 2-3 mesiace. Ak je rastlina v teplej miestnosti, doba kvitnutia môže byť oveľa kratšia. Kvitnutie zvyčajne začína v zime alebo na jar..

Na dlhšie kvitnutie je potrebné azalky uchovávať v chlade. Po vyblednutí (alebo ešte lepšie po odkvitnutí) sa musia lusky semien odstrániť, aby nedošlo k oslabeniu rastliny. Na rozdiel od mnohých iných rastlín možno azalku počas kvitnutia bezpečne obracať a nosiť. Ale po skončení kvitnutia musí byť rastlina vrátená na pôvodné miesto a do polohy, v ktorej bola počas pučania. Počas kvitnutia musia byť všetky vyblednuté púčiky ihneď odstránené, potom azalka bude kvitnúť dlhšie.

Pri správnej starostlivosti bude azalka každým rokom kvitnúť stále bujnejšie. Po odkvitnutí musíte odrezať všetky vyblednuté kvety. Na vytvorenie sviežeho kríka je potrebné prerezávanie výhonkov vykonať niekoľkokrát na začiatku leta. Tiež sú mladé výhonky, ktoré sa vytvoria bezprostredne pred alebo počas kvitnutia, zovreté.

Chovné metódy azalky

Chovné metódy azalky

Doma sa azalka rozmnožuje pololignifikovanými odrezkami stoniek, aj keď je to ťažké. Najoptimálnejšie obdobie na rozmnožovanie odrezkami je od mája do augusta. Na rezanie použite mierne tuhé vetvičky staré najmenej šesť mesiacov s niekoľkými púčikmi. Príliš mladé stonky rýchlo vyblednú a staršie nebudú schopné zapustiť korene. Optimálna dĺžka strihu je asi 7 cm.

Rezne sa zasadia do kyslej pôdy do hĺbky 2 cm a potom sa prikryjú nádobou alebo priehľadným vreckom. Sadivový materiál môžete predbežne ošetriť stimulátorom tvorby koreňov. Takéto sadenice vyžadujú časté postrekovanie a úplné zavlažovanie. Najlepšia teplota pre tvorbu koreňov je okolo 24 stupňov. Vznikajúce púčiky kvetov je potrebné odstrániť, aby všetky sily sadenice išli na zakorenenie. To zvyčajne trvá asi 1-2 mesiace. Zakorenené exempláre sedia v oddelených kvetináčoch. Natiahnuté vetvičky sú zovreté a vytvoria úhľadnú korunu.

Niekedy sa vnútorné azalky množia delením kríka, ale tento postup sa musí vykonávať veľmi opatrne kvôli krehkosti koreňov rastlín. Najľahšie je rozdeliť krík, ktorý má už 3-4 roky, na niekoľko častí. Korene rastliny sú tenké, povrchné, takže ju musíte rozdeliť s veľkou starostlivosťou..

Existuje aj metóda rozmnožovania osiva, ktorá sa však považuje za veľmi časovo náročnú a nezaručuje rovnakú rastlinu. Chovatelia sa k tomu najčastejšie uchýlia..

Vzácne odrody azaliek sa množia štepením, ktoré sa ťažko zakoreňuje. Naočkované kopuláciou. Potom sa štepená rastlina umiestni pod nádobu alebo do mini skleníka vyrobeného z polyetylénu, pričom sa neustále zalieva, strieka a vetrá..

Propagácia azalky odrezkamiPropagácia azalky odrezkami

Choroby a škodcovia

Najčastejšou príčinou problémov s azalkou je nesprávna starostlivosť. Ťažkosti s rastlinou sú často spôsobené nedostatočnou alebo nadmernou zálievkou, príliš jasným slnkom alebo horúcou miestnosťou, alebo naopak, nedostatkom svetla. Problémy môže spôsobiť aj nesprávne zvolená pôda..

Choroby

 • Vädnúce alebo žltnúce listy – azalky nemajú dostatok vlahy alebo stoja na príliš horúcom slnku. Potom, čo krík začne normálne zalievať a prenesie sa na vhodnejšie miesto, by sa do listov mal vrátiť zdravý vzhľad. Padajúce žlté listy môžu byť tiež dôsledkom prítomnosti hliny v substráte..
 • Žltnutie, vädnutie a padanie kvetov – môže byť spojená s príliš tvrdou vodou. Aby sa azalka zotavila, zalieva sa prevarenou vodou, do ktorej sa pridali príslušné hnojivá..
 • Krátke obdobie kvitnutia – môže to byť spôsobené príliš suchým vzduchom v miestnosti.
 • Známky sivej plesne alebo hrdze – vyžadujú úpravu podmienok pre držanie kvetu. Postihnuté časti azalky je potrebné odstrániť..
 • Phytophthora – môže ovplyvniť kríky v dôsledku nadmerne hojného zalievania. Obvykle také rastliny hynú..

Škodcovia

Najnebezpečnejšími škodcami pri pestovaní azaliek v črepníkoch sú muška biela, múčnatka, molica azalka, braček, ako aj niektoré druhy hmyzu, kliešťov a mäkkýšov. Môžu sa objaviť aj roztoče alebo roztoče jahôd, ako aj hmyz zo šupín. Aby ste sa ich zbavili, je potrebné vykonať ošetrenie špeciálnymi prípravkami. Môžete ich použiť v kombinácii s ľudovými prostriedkami. Listy rastliny sa najskôr ošetria mydlovou vodou, umyjú sa a potom sa použije insekticíd (napríklad Actellik). Ako preventívne opatrenie proti výskytu roztočov by sa listy rastlín mali umývať a postrekovať častejšie, najmä v horúcom a suchom počasí..