Celloginova orchidea

Celloginova orchidea

Kvet Coelogyne je príbuzný početnej rodiny orchideí. Viac ako 120 druhov spája spoločné morfologické znaky. Divoké výsadby cellogínu sa nachádzajú v horúcich tropických šírkach v krajinách južnej a juhovýchodnej Ázie a obývajú ostrovy Tichého a Indického oceánu. Tento druh orchidey patrí k epifytom – predstaviteľom flóry, ktorá sa prispôsobila životu na iných rastlinách. Medzi nimi sú však aj litofyty a suchozemské odrody.

Starostlivosť o orchideu cellogin doma

Starostlivosť o orchideu cellogin doma

Predtým, ako získate kvetinu, by ste mali premýšľať o tom, či bude možné poskytnúť celozrnnú orchideu náležitú starostlivosť doma..

Poloha a osvetlenie

Po celý rok by mala rastlina dostávať dostatočné množstvo slnečného svetla. V tieni sú listy a kvety utláčané a pôsobia menej ladne. Optimálnym umiestnením kvetináča je okenný parapet oknom nasmerovaným na východ alebo západ. Na severnej strane cellogyne nie je dostatok rozptýleného osvetlenia a na južnej strane naopak priame horiace lúče spôsobia popáleniny a vädnutie lístia.

Je dôležité zabezpečiť, aby denné svetlo bolo v lete aj v zime najmenej 12 hodín. Pretože je v zimných mesiacoch deň krátky, v blízkosti kvetináča sú nainštalované elektrické žiarovky..

Teplota

V závislosti od druhu orchidey je zvolený vhodný teplotný režim. V lete sa normálny teplotný rozsah považuje za 20-25 ° C. S nástupom jesene potrebuje cellogyne izoláciu. Kvetina je chránená pred prievanom a teplomer v miestnosti nesmie klesnúť pod 10 ° C. Okrem vynikajúcej cellogyne sa šľachtia odrody, ktoré sú odolné voči chladu, napríklad hrebeňová cellogyne. Pestuje sa na verandách alebo zasklených lodžiách..

Režim zavlažovania

Celloginova orchidea

Kultúra sa zaleje metódou dna. Hrnce sú ponorené do nádoby s vodou, kým kvapalina nedosiahne vrchol. Používajte mäkkú, filtrovanú alebo prevarenú vodu izbovej teploty. Ak zalejete pôdu obyčajnou vodou z vodovodu, čoskoro sa na substráte vytvorí usadenina soli, ktorá má zlý vplyv na vývoj orchidey. Salinita negatívne ovplyvňuje korene.

  Ako pestovať ibištek zo semien

Keď vegetačné obdobie skončí, objem vody sa zníži a postup sa opakuje, pričom sa čaká, kým pôda v kvetináči úplne nevyschne..

Vlhkosť vzduchu

V miestnosti, kde je obsiahnutý cellogin, musí byť vysoká vlhkosť. Ak je vzduch príliš suchý, naleje sa na paletu tenká vrstva expandovanej hliny a naleje sa voda. Ráno a večer sa postriekajú listy.

Zloženie pôdy

Orchidea je vysadená v špeciálnej pôde, ktorú je možné zakúpiť v kvetinárstvach. Okrem jemne rozptýlenej štruktúry hrá dôležitú úlohu prítomnosť listového kompostu v substráte a borovicovej kôre, ktorá zaisťuje prevzdušnenie. Pomer hotovej voľnej pôdnej zmesi a kôry 1: 1.

Vysoké druhy sa pestujú na prírodných blokoch vyrobených z malých kúskov borovicovej kôry. Korene sú pomocou drôtu priviazané k povrchu bloku a pokryté sphagnom. Popísaný spôsob výsadby zahŕňa zvýšené zalievanie a pravidelné postrek sadenice teplou vodou.

Top dressing a hnojivá

Kŕmenie a hnojenie cellogínu

Rastlina je pravidelne kŕmená v štádiu intenzívneho rastu, najmenej však raz týždenne. Paralelne sa zavádzajú listové obväzy. Ako hnojivá sa používajú komerčné zmesi orchideí odporúčané výrobcami. Potom, čo kultúra vybledla, potreba ďalších živín klesá. Pôda sa hnojí iba raz za mesiac..

Prenos

Transplantácia kultúry do nového hrnca je potrebná len ako posledná možnosť. Za predpokladu, že korene sa už nezmestia do nádoby a kvet bude kvôli nedostatku voľného miesta rásť pomaly.

Veľké kríky sa prenesú do nových kvetináčov, pričom sa nezabudne skryť pár ťažkých žulových kameňov v spodnej časti alebo vysypať kamienky, aby sa kvet pri prenášaní neprevrátil pod ťarchou vlastných výhonkov.

Spiace obdobie

Krásna cellogyne má aktívny život takmer po celý rok. Rastlina je schopná kedykoľvek kvitnúť, takže o stave pokoja nie je potrebné hovoriť. Pre cellogyne fringed je charakteristické určité obdobie tvorby súkvetí a druh hrebeňa cellogyne odpočíva a naberá na sile od neskorej jari do polovice júna. V tejto dobe je rast koreňov a výhonkov inhibovaný, koža pseudobulbu sa scvrkáva.

  Drenážne nádoby

Metódy chovu cellogínových orchideí

Metódy chovu cellogínových orchideí

Kvet sa šíri delením pomocou pozemských hľúz vyrezaných zo zrelých kríkov. Dvojica mladých a starých pseudobulbov by mala zostať na rovnakom pozemku, ktoré majú zdravý a vyvinutý koreňový systém.

Choroby a škodcovia

V pazuchách listov sa často usádza roztoč. Hneď ako sa zistia prvé príznaky infekcie, kvet sa umyje pod tečúcou teplou vodou, pričom sa osobitná pozornosť venuje listovým platniam. Okrem kliešťa prízemné časti orchidey lákajú vošky a molice. Títo škodcovia sú odstránení identickou metódou. Choré exempláre sú dočasne izolované od susedov, kým sa neuzdravia.

Aby sa rastlina zachránila pred hubovými chorobami, ošetrujú sa fungicídnymi prípravkami. Lekárske procedúry však musíte začať čo najskôr..

Orchidey CELOGÍNYOrchidey CELOGÍNY

Druhy celológie s fotografiou

Všetky druhy orchideí majú podobné vlastnosti: hladké oválne žiarovky, sympodiálny rast. Na vrcholoch pseudobulbov sa tvorí jeden alebo dva zelené listy a v strede trčia vysoké stopky s voňavými kvetmi. Na každej kvitnúcej šípke rastie jedno alebo viac súkvetí, ktoré sa skladajú z 5 úzkych okvetných lístkov a širokého pera umiestneného pod kalichom.

Vo vnútorných podmienkach sa zaoberajú predovšetkým chovom troch obľúbených druhov orchideí: hrebeň Tselogyne, lemovaný Tselogyne a krásny Tselogyna. Priťahujú svojou nehou a šarmom a sú považovaní za bežných obyvateľov obytných budov. Exotický vzhľad a dekoratívnosť priťahuje mnoho nováčikovských kvetinárstiev..

Coelogyne cristata (Coelogyne cristata)

Celogyne hrebeň alebo cristata

Tento druh vo svojom prirodzenom prostredí obýva horské pásma Himalájí. Tu sa kríky nachádzajú takmer na úpätí zasnežených hrebeňov. Rastlina vykazuje dobrú schopnosť odolávať chladu. Hľuzy sú guľovité s predĺženými koncami. Dĺžka štandardných pseudobulbov nepresahuje 3-5 cm, zo strán trčí pár listov. Stopky nesú 3-8 bielych súkvetí, ktoré dorastajú do priemeru 10 cm. Kvety sú veľké s 3 laločnatými perami a majú 5 výrazných mušlí – akési výrastky. Fáza kvitnutia izbovej cellogyne ovplyvňuje koniec zimy a začiatok jarného rozmrazovania.

  Eustoma alebo Lisianthus

Coelogyne fimbriata

Tselogin lemovaný

Do európskych krajín a Ruska sa tento druh dostal z Indie, Thajska a Číny. Malé kríky uprednostňujú teplé podnebie. Výška žiaroviek, každá s 2 listami, dosahuje 2 až 3 cm. Na koncoch kvetinových šípok sa vytvorí 1 až 3 široké kvetenstvo žltej farby so zelenkastým odtieňom. Na povrchu spodného pera je hnedý vzor. Poháre kvitnú v auguste a zostávajú na stopkách až do októbra.

Coelogyne speciosa

Tselogin je nádherný

Divoké výsadby orchideí sú na japonských ostrovoch bežné. Príslušný druh patrí do skupiny rastlín unifolia. Keď sa blíži fáza kvitnutia, skrátené stopky sú ozdobené zelenkastými kvetmi v množstve 1-3 ks. Na svetlohnedom trojlaločnom pysku môžete vidieť červené pletivo žíl s kontrastnou bielou škvrnou.

Vyššie uvedená cellogínová orchidea nevyžaduje komplexnú starostlivosť a je nenáročná na izbové podmienky, ak dodržiavate základné pravidlá pestovania.