Cyklámen

Cyklámenový kvet

Cyklámen je kvet z čeľade prvosienkovitých. Tento rod zahŕňa asi 20 rôznych druhov. Prírodné biotopy cyklámenov – Stredozemné more, Stredná Európa, niektoré regióny Afriky a Malá Ázia.

Vedecký názov kvetu pochádza zo slova „okrúhly“ a je spojený s tvarom jeho uzlíkov. Cyklámen sa navyše niekedy nazýva „alpská fialová“.

Pestovanie cyklámenu doma je veľmi jednoduché; ak sú vytvorené vhodné podmienky, kvet nevyžaduje starostlivú starostlivosť. Dnes existuje množstvo odrôd špeciálne navrhnutých pre domáce pestovanie. Jedna rastlina môže navyše potešiť oko niekoľko rokov..

Popis cyklámenu

Popis cyklámenu

Cyclamens sú bylinné trvalky. Rastliny majú veľký koreň v tvare hľuzy. Odchádzajú z neho listy, z ktorých každý je umiestnený na dlhom stopke. Olistenie je zelené, niekedy so striebristými škvrnami. Na vysokých stopkách sa vytvárajú jednotlivé púčiky. Kvet má pravidelný tvar a päť okvetných lístkov ohnutých dozadu. Farba kvetov môže byť spravidla biela, fialová alebo ružová. Kvitnutie môže nastať v zime alebo na jar. Kvety v prírode vyžarujú arómu, ktorá pripomína vôňu konvalinky, fialky alebo medu. Niektoré kultivary môžu tiež cítiť príjemne..

Tajomstvo starostlivosti o cyklámen – Všetci budú láskavíTajomstvo starostlivosti o cyklámen - Všetci budú láskaví

Stručné pravidlá pre pestovanie cyklámenu

V tabuľke sú uvedené stručné podmienky starostlivosti o cyklámeny doma.

Úroveň osvetlenia Uprednostňuje sa rozptýlené, ale dostatočne jasné svetlo.
Teplota obsahu V lete nie viac ako 20-25 stupňov, v zime asi 10-14 stupňov.
Režim zavlažovania Pôdu sa snažia udržiavať v mierne vlhkom stave. Uprednostňuje sa zavlažovanie v zásobníku. Po ukončení kvitnutia sa objem zálievky zníži. Keď lístie kríka zaschne, pôda je navlhčená len mierne, aby nevyschla..
Vlhkosť vzduchu Je potrebné zvýšiť úroveň vlhkosti. Pred pučaním sa krík pravidelne postrekuje. Počas kvitnutia sa používajú iné metódy zvlhčovania vzduchu, napríklad položenie kvetu na paletu s mokrými kamienkami.
Pôda Optimálna pôda je zmes humusu s pieskom a rašelinou, ako aj 2 alebo 3 diely listovej pôdy..
Top dressing V období tvorby listov sa formulácie vyrábajú mesačne pre druhy s ozdobnými listami. Od začiatku tvorby púčikov až do konca kvitnutia sú nahradené kompozíciami pre kvitnúce druhy.
Prenos Transplantácia sa vykonáva každý rok po vytvorení listov na hľuzách..
Bloom Kvitnutie trvá od polovice jesene do začiatku jari..
Spiace obdobie Spiace obdobie nastáva na začiatku leta..
Reprodukcia Semená, hľuzy.
Škodcovia Roztoč cyklámen, vinič hroznový.
Choroby Rozpad a oslabenie rastliny v dôsledku nedodržania podmienok starostlivosti.

Hľuzy kvetov obsahujú jed, ktorý môže spôsobiť otravu a záchvaty..

Starostlivosť o cyklámeny doma

Starostlivosť o cyklámeny doma

Osvetlenie

Cyklámen potrebuje dobré osvetlenie, ale príliš jasné priame svetlo môže rastline uškodiť. Aby sa tomu zabránilo, je krík najčastejšie držaný na západných alebo východných oknách. Na južnej strane je kvetináč odstránený ďalej z okna. V severnom smere bude cyklámenom chýbať svetlo.

Teplota

Jedným z kľúčov úspešného pestovania domáceho cyklámenu je správna teplota. V prírode sa rastlina začína aktívne rozvíjať v období jeseň-zima, keď teplo ustupuje a počasie sa stáva chladným a daždivým. V lete, v období obzvlášť intenzívnych horúčav, väčšina druhov prezimuje na niekoľko mesiacov a spotrebuje nahromadené živiny. Presne takto sa udržiava režim domácich exemplárov rastúcich v priaznivejších podmienkach..

V lete by miestnosť nemala mať asi 20-25 stupňov a v zime počas kvitnutia by tam mala zostať asi 10-14 stupňov. Iba za takýchto podmienok sa na kríku vytvorí maximálny počet kvetov. Ak je teplota v dome neustále veľmi vysoká, môže krík odhodiť lístie..

Režim zavlažovania

Cyklámen

Na zalievanie cyklámenu používajte dobre usadenú mäkkú vodu. Malo by byť o niečo chladnejšie ako izbová teplota. Po celú dobu kvitnutia sú kríky dostatočne zalievané, ale stagnácia tekutiny v substráte by nemala byť povolená. Cyklámeny je najlepšie polievať po okrajoch hrnca alebo cez odkvapkávaciu misku. Toto zavlažovanie dnom zaisťuje, aby voda nepadala na lístie, kvety alebo hľuzy rastliny. Niekoľko hodín po naliatí vody do panvice sa z nej naleje prebytočná tekutina.

Akonáhle rastlina vybledne, množstvo zálievky sa zníži. Po zaschnutí lístia a odkrytí hľúz sa zavlažovanie prakticky zastaví, pôda sa zvlhčí iba tak, aby vôbec nevyschla. Keď rastlina odpočíva a začne znova rásť, vrátia sa k predchádzajúcemu režimu vlhkosti..

Úroveň vlhkosti

Cyklámen potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť. Na splnenie tejto podmienky musí byť rastlina pravidelne striekaná. Robia to však iba pred kvitnutím. S výskytom púčikov by ste sa mali uchýliť k iným metódam zvyšovania vlhkosti. Môžete napríklad položiť nádobu s rastlinou na paletu naplnenú vlhkými kamienkami, rašelinou alebo machom. Dno hrnca by sa nemalo dotýkať vody..

V zime by mal byť cyklámen umiestnený mimo batérií a vykurovacích zariadení..

Pôda

Pôda pre cyklámen

Je veľmi dôležité vytvoriť prevzdušnenie cyklámenového koreňového systému. Je žiaduce použiť priedušný hrubý rašelinový substrát. Na optimálne zloženie pôdy sú potrebné rovnaké diely piesku, humusu a rašeliny, ako aj tri diely listovej pôdy..

Top dressing

Cyklámeny sa začnú kŕmiť, akonáhle sa na jeho hľuzách po hibernácii objavia čerstvé listy. Na tento účel môžete použiť organické aj úplné minerálne zloženie. Frekvencia aplikácie je približne raz za 2 týždne. Na cyklamény môžete použiť aj špeciálne hnojivá..

Je dôležité, aby ste rastlinu neprekrmovali dusíkom. Vzhľadom na jeho nadbytok môže na cyklaménovej hľuze vznikať hniloba..

Sadenice cyklámenov sa začnú kŕmiť až šesť mesiacov po zasiatí. Pre nich sa formulácie pre kvitnúce druhy používajú v najmenšej koncentrácii. Hľuzy dospelých po transplantácii nie sú kŕmené asi mesiac.

Prenos

Cyklámenová transplantácia

Cyklámen sa presadí po skončení vegetačného pokoja, hneď ako sa na hľuze začnú vytvárať nové listy. Obvykle tento čas pripadá na úplný koniec leta. Na výsadbu cyklámenu je vhodný široký, ale nie príliš priestranný kvetináč. Pri malom kvitnutí bude príliš skoro a slabé a vo veľkých kvetoch sa nemusí objaviť vôbec. Vybraná nádoba sa naplní voľnou, mierne kyslou pôdou (pH nie viac ako 6). Menej kyslá pôda môže viesť k rozvoju hubových chorôb. Zloženie pôdy môže zahŕňať humus, dvojitú časť listovej pôdy a polovicu časti piesku. Vhodná je aj zmes humusu s pieskom a rašelinou, ako aj 2-3 diely listovej zeme. Na dno nádoby je potrebné položiť dobrú drenážnu vrstvu..

  Dámska papuča

Cyklámen vybratý zo starého hrnca sa starostlivo preskúma. Všetky zhnité alebo sušené korene by mali byť odstránené. Snažia sa nedotýkať sa zdravých koreňov. Hľuza je ponorená do zeme iba z polovice. Zvyšok by mal stúpať nad úroveň zeme. To pomôže kríku bohatšie kvitnúť. Výnimkou sú len druhy, u ktorých korene rastú na celom povrchu hľuzy, a nielen v jej spodnej časti. Patrí sem brečtan a európsky cyklámen.

Ak veľkosť hľuzy umožňuje, aby sa zmestila do starého hrnca, kapacitu nemožno zmeniť, pričom iba časť pôdy sa nahradí čerstvejšou..

Pri nákupe cyklaménov vo forme hľúz by ste mali vyhodnotiť ich vzhľad. Dobrá sadba by mala byť hladká a ťažká. Okrem toho by na hľuze mali byť viditeľné body rastu. Pri výsadbe s nimi treba zaobchádzať obzvlášť opatrne. Nadmerné transplantácie oslabia imunitu rastliny, takže by ste mali okamžite vybrať vhodný kontajner a pôdu pre hľuzy. Pred výsadbou je nevyhnutné hľuzu namočiť na pol hodiny do roztoku mangánu..

Cyklámen: ako sa správne starať a transplantovaťCyklámen: ako sa správne starať a transplantovať

Bloom

Domáce cyklámeny môžu potešiť svojimi jemnými kvetmi až 15 rokov za sebou. Doba kvitnutia závisí od druhu. Každá rastlina je schopná vytvoriť asi 70 kvetov. Môžu mať jemnú vôňu..

Po odkvitnutí sa kvety odstránia spolu s stopkami, opatrne sa odrežú alebo odskrutkujú (nie odrezávajú!) Čo najbližšie k hľuze. Miesto zlomu je posypané uhoľným práškom.

Spiace obdobie

Obdobie odpočinku cyklámenu

Krík začne prechádzať do pokojného stavu nejaký čas po odkvitnutí. Počas tohto obdobia jeho listy úplne odumrú. Na začiatku sušenia sa počet zálievok postupne znižuje. Keď je nadzemná časť úplne suchá, zalievanie je minimalizované, aby sa zabránilo vysychaniu pôdy v kvetináči. Pôda v kvetináči je zvyčajne mierne navlhčená raz za 1-2 týždne..

Rastlina niekedy úplne nevyhodí listy a na hľuze zostane niekoľko zdravých tanierov. V takom prípade by ste ich nemali odstraňovať, takéto akcie môžu kríku len ublížiť.

Cyklámen by mal odpočívať vo dostatočne vetranej a chladnej miestnosti (asi 15-20 stupňov). Nádobu si môžete vziať so sebou na balkón tak, že mu vyberiete tmavý, neosvetlený roh. Bližšie k začiatku jesene môže byť črepník vrátený na svetlo. Od tohto okamihu sa začne postupne obnovovať obvyklý režim zavlažovania..

Ďalším spôsobom skladovania je položiť hrniec s hľuzou na bok po odumretí lístia. V tejto polohe je uložený zhruba do konca leta. Ak nie je vhodné miesto na kvetináč, môžete hľuzu opatrne vytiahnuť zo zeme, zľahka ju pokropiť vodou, vložiť do igelitového vrecka a vložiť do chladničky. Hľuzu je možné skladovať v oddelení na zeleninu.

Hneď ako si hľuza oddýchne, začnú sa na nej objavovať čerstvé listy. V tomto čase sa vracia na viac osvetlené (ale nie príliš slnečné) miesto. Počas tohto obdobia môžete urobiť transplantáciu. Postrek počas tohto obdobia sa nevykonáva.

Cyklámeny, ktoré ste nedávno kúpili v obchode, môžu mať poškodený vnútorný cyklus a odísť do dôchodku v nevhodnom čase. O takéto kríky by sa malo správne starať. Je nemožné umelo sa pokúsiť predĺžiť vegetačné obdobie alebo násilne poslať hľuzy takýchto rastlín na odpočinok. Rastlinu to iba oslabí a môže to dokonca viesť k jej smrti. Režim kvitnutia sa postupne vráti do normálu bez ďalších procedúr.

Je cyklámen jedovatý?

Vlastnosti cyklámenu

Hľuzy cyklámenu, ako aj celá nadzemná časť jeho perzských druhov, obsahujú jed. Požitie týchto látok môže spôsobiť otravu alebo kŕče. Prácu s kvetom je potrebné vykonávať v rukaviciach a tiež ju uchovávajte mimo dosahu detí alebo domácich zvierat..

Užitočné vlastnosti cyklámenu

Okrem jedovatých prvkov obsahujú časti cyklámenu mnoho užitočných látok. Extrakt z tejto rastliny sa používa v medicíne v zložení liekov proti zápalom dutín. Cyklámenová tinktúra sa používa na tráviace problémy, ako aj proti reumatizmu a neuralgii.

Pestovanie cyklámenu zo semien

Pestovanie cyklámenu zo semien

Pravidlá zberu semien

Je to reprodukcia semien, ktorá vám umožní získať rastlinu prispôsobenú na pestovanie na určitom mieste. Cyklámenové semená si môžete kúpiť v obchode alebo ich zozbierať z dospelej rastliny. V druhom prípade bude percento ich klíčivosti oveľa vyššie..

Domáci cyklámen sám nevytvára semená; na vytvorenie vaječníka bude potrebné opeľovať ho samostatne. Mäkkou kefkou sa peľ z kvetu jedného kríka prenesie na kvet iného. Môžu sa použiť rôzne kvety tej istej rastliny, ale krížové opelenie sa považuje za spoľahlivejšie. Najlepší čas na tento druh opeľovania je ráno slnečného dňa. Postup by sa mal opakovať niekoľkokrát. Na stimuláciu plodenia môžete cyklámenový krík dodatočne kŕmiť špeciálnym hnojivom (0,5 g síranu draselného a 1 g superfosfátu na 1 liter vody). Keď semená dozrievajú, pedicel sa mierne stočí a spustí kapsulu bližšie k zemi. Potom, čo dozrievajú a zbierajú semená, nemali by ste ich sušiť – bude to mať zlý vplyv na ich klíčenie.

Ak sú cyklámenové semená zakúpené v obchode, musíte vybrať čo najčerstvejšie semeno..

Výsev a starostlivosť o sadenice

Výsev semien začínajú na samom konci leta. Na kontrolu klíčivosti sú ponorené do 5% cukrového roztoku. Vznášané vzorky by mali byť zlikvidované, vysadené by mali byť iba tie, ktoré sa dostali na dno. Tieto semená sa navyše nejaký čas uchovávajú v stimulačnom roztoku. Semená môžete tiež namočiť na asi deň do teplej vody..

Výsevná nádoba je naplnená vlhkou, ľahkou zeminou. Na tento účel môžete použiť zmes rašeliny s pieskom alebo vermikulitom. V spodnej časti je položená drenážna vrstva. Semená sa rozotrú na povrch a posypú vrstvou substrátu s hrúbkou maximálne 1 cm. Potom je nádoba pokrytá nepriehľadným filmom. Teplota v skleníku by mala byť okolo 18-20 stupňov. Úkryt sa pravidelne odstraňuje, aby sa zavlažovala alebo vetrala plodina.

Prvé výhonky by sa mali objaviť asi 1,5 mesiaca po zasiatí. Čím je v miestnosti teplejšie, tým dlhšie sa semená liahnu. Potom, čo sa klíčky objavia, nádoba s nimi už nie je zakrytá. Malo by byť uchovávané na mierne chladnom (asi 15-17 stupňoch) mieste s dobrým, ale nie príliš jasným osvetlením. Keď sa u klíčkov začnú vytvárať uzlíky a objaví sa niekoľko pravých listov, mali by byť zrezané. Na tento účel použite kvetináče naplnené zmesou rašeliny, dvojitého listu a polovice piesku..

  Pelargonium zonálne

Na rozdiel od dospelých cyklaménov môžu byť transplantované uzlíky sadenice posypané pôdou. Týždeň po presťahovaní je potrebné sadenice nakŕmiť polovičnou dávkou hnojiva pre kvitnúce druhy. Na samom konci jari sa sadenice vysádzajú do trvalých kvetináčov, pričom hľuzy príliš neprehlbujú. Začnú kvitnúť asi rok a pár mesiacov po zasiatí. Niektoré druhy kvitnú až potom, čo ich hľuza dosiahne určitú veľkosť..

Cyklámen zo semien. Výsev. Strieľa. // Valentina ZemskovaCyklámen zo semien. Výsev. Strieľa. // Valentina Zemskova

Reprodukcia cyklámenovej hľuzy

Ďalším spôsobom reprodukcie cyklámenu je rozdelenie hľuzy. Je to možné, ak koreňový systém kvetu veľmi narástol a vytvorilo sa na ňom niekoľko výhonkov naraz. Delenka sa odreže ostrým dezinfikovaným nástrojom a potom sa vysadí do samostatného hrnca. Mieru prežitia takejto časti hľuzy však nemožno zaručiť, preto sa metóda používa len zriedka..

Choroby a škodcovia

Cyklámenové choroby a škodcovia

Sivá hniloba – postihuje rastliny, ktoré sú uchovávané v chladnej a vlhkej, ale nevetranej miestnosti. Na listoch sa začína objavovať sivastý kvet a hľuza zmäkne. Takéto kríky by mali byť izolované od ostatných výsadieb. V počiatočných štádiách pomôže ošetrenie fungicídom.

Hlavným škodcom kríka je cyklámenový roztoč. Jeho prítomnosť možno určiť zmenšovaním listov alebo deformáciou tvaru listových dosiek a kvetov. Ak sa objavia takéto príznaky, je potrebné ihneď vykonať primeranú liečbu. Ďalším hmyzom, ktorý môže poškodiť výsadbu, je vinič hroznový. Vedie k odlomeniu výhonkov kríka. S najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť byť postihnutý krík zničený..

Možné ťažkosti pri pestovaní cyklámenu

  • Lístie zožltne – kvôli príliš tvrdej vode na zavlažovanie. Farba stopiek zostáva nezmenená. Dôvodom môže byť aj nedostatočné osvetlenie..
  • Lístie letí – kvôli príliš vysokej teplote v miestnosti. Horúci a suchý vzduch je považovaný za obzvlášť škodlivý pre cyklámeny. Miestnosť s kvetom musí byť pravidelne vetraná, ale črepník nedávajte do prievanu.
  • Krútenie lístia – môže byť spôsobená kombináciou vysokých teplôt s nízkou vlhkosťou, ako aj prítomnosťou škodcov.
  • Cyklámenové listy začali žltnúť a vädnúť – kvetina sa pravdepodobne chystá spať. K vädnutiu lístia pred odpočinkom by však malo dochádzať postupne, a nie náhle a masívne. Okrem toho by hľuza rastliny mala zostať tesná a mala by mať jednotnú farbu. Ak hľuza zmäkla alebo je pokrytá škvrnami, cyklámen je chorý a je potrebné ho rýchlo ošetriť. Hľuza sa vyberie z hrnca, postihnuté oblasti sa odrežú, plátky sa sušia na vzduchu a potom sa spracujú s uhoľným práškom. Potom by mala byť hľuza transplantovaná do malého hrnca (+1 cm k priemeru samotnej hľuzy), naplneného zmesou perlitu a kaktusovej pôdy. Korene sú ošetrené stimulátorom rastu a rezy, ak je to možné, sa pokúšajú nechať na povrchu. Hrniec sa umiestni do rozptýleného svetla a udržuje sa pri teplote asi 15 stupňov. Polievanie takejto rastliny by malo byť obzvlášť opatrné..
  • Vzhľad hniloby – začína kvôli zlej drenážnej vrstve alebo častému podmáčaniu rastliny. Neustála stagnácia vlhkosti v pôde často vedie k výskytu hniloby na cyklaménovej hľube. Príliš časté alebo hojné zavlažovanie nad hlavou môže viesť k rozkladu a nadzemnej časti kríka: stopky a stopky. Ak neupravíte režim starostlivosti o rastliny včas, môžete o neho prísť..

Druhy a odrody cyklámenu s fotografiami a názvami

Perzský cyklámen (Cyclamen persicum)

Cyklámen perzský

Pomerne bežný druh rastlín. Cyclamen persicum dobre rastie v podnebí s chladnými zimami a kvitne počas tejto sezóny. Trvá dostatočne dlho – takmer celé obdobie rastu. Niektoré poddruhy takýchto cyklaménov môžu v lete odhodiť listy. Rastliny zostanú aktívne iba niekoľko mesiacov v roku a zvyšok času odpočívajú. V období rastu ich hľuzy akumulujú dostatočné množstvo živín na dlhé obdobie pokoja..

Tento typ cyklámenu sa už dlho používa na liečbu mnohých chorôb, vrátane reumatizmu, sínusitídy a chorôb nervového systému. Cyklámen dokonca slúžil ako protilátka pri uštipnutí hadom.

Perzský cyklámen má listy v tvare srdca. Jeho tmavozelenú farbu dopĺňa svetlý mramorový vzor. Paleta farieb obsahuje odtiene bielej, fialovej, ružovej a červenej. Dnes existuje množstvo holandských hybridov tohto druhu. Vyznačujú sa dlhším obdobím kvitnutia a širokou škálou farieb kvetov. Hybridné kríky sú navyše často väčšie ako ich druhové náprotivky..

Cyclamen purpurascens

Cyklámenová fialová

Buď európske, alebo sa červená. Vo svojom prirodzenom prostredí takáto rastlina žije v strede Európy. Považuje sa za vždyzelený: počas odpočinku kvet nevylieva listy. Na hľube Cyclamen purpurascens sa spočiatku vytvorí iba jeden rastový bod. Neskôr sa mierne sploštená hľuza začne meniť a vytvára veľké výhonky s vlastnými rastovými bodmi. Listy v tvare srdca sú zelené a majú striebristé vzory. Každý list má v hornej časti ostrý hrot a pozdĺž okrajov malé zuby. Charakteristickou črtou druhu je farba spodnej strany listových dosiek. Majú výrazný purpurový odtieň. Počas obdobia kvitnutia sa na kríku vytvárajú dlhé stopky s voňavými kvetmi. Ich oválne okvetné lístky sú mierne stočené do špirály. Paleta farieb obsahuje odtiene ružovej, fialovej a purpurovej.

Kvitnutie druhu môže pokračovať počas celého obdobia rastu: od jari do jesene, keď odpočívajú ostatné cyklamény..

Pod názvom „európsky cyklámen“ v obchodoch nájdete naraz niekoľko druhov rastlín, medzi ktorými sú vrúbkovité a brečtanové listy. Samotný cyklámen purpurový má niekoľko prírodných foriem, ktoré sa líšia farbou kvetov..

  • purpurascens – farba zahŕňa tóny fialovej a ružovej;
  • carmineolineatum – biele okvetné lístky s malým pruhom karmínovej farby;
  • vločková garda – taliansky poddruh s ružovými kvetmi;
  • album – čisto biele kvety.

Cyclamen africanum

Cyklámen africký

Žije na severe afrického kontinentu. Cyclamen africanum sa často vyskytuje vo vnútornom kvetinárstve. V prírode sa nachádza medzi kríkmi..

Tento cyklámen má dve hlavné formy: tetraploidný (s dvojnásobným počtom chromozómov) a diploidný. Verí sa, že tento má menšie listy s rôznymi formami stopiek a jeho kvety sa vyznačujú výraznejšou arómou. Je to táto forma, ktorá sa zvyčajne pestuje doma..

  Fialky v dome - aké znaky sú s nimi spojené

Také cyklamény majú listy v tvare srdca, ktoré kombinujú zeleno-strieborné a bohaté zelené tóny. Na samotnej hľube sa tvoria listy, ich dĺžka môže byť až 15 cm Čerstvé listy sa na hľuze začínajú objavovať až v jesenných mesiacoch. Kvitnúce kríky pokračujú od jari do jesene. Farbenie kvetov zahŕňa rôzne odtiene ružovej.

Africký cyklámen sa nemôže pestovať vonku, dokonca ani v dosť teplom regióne: nie je odolný voči chladu. Výsadbu treba chrániť pred páliacim slnkom. Takáto rastlina má navyše vysokú rýchlosť rastu..

Po vypadnutí lístia sa hľuzy umiestnia do suchého, tmavého rohu, kde sa udržujú maximálne 15 stupňov. Je však dôležité držať tieto izbové rastliny mimo domácich zvierat: obsahujú látky, ktoré môžu spôsobiť ich otravu..

Cyklámen alpský (Cyclamen alpinum)

Alpský cyklámen

Tento druh cyklámenu bol po svojom objavení považovaný za vyhynutý dlhé roky, ale znovu ho objavili v polovici 20. storočia. Z tohto dôvodu pod názvom Cyclamen alpinum existoval už dlho ďalší cyklámen – intaminatium. Aby sa zmätok vyriešil, alpský druh cyklámenu sa začal nazývať trochoterapia. Aby sa preukázala jeho existencia v prírode, bolo do biotopu kvetu vyslaných niekoľko expedícií..

Tento cyklámen má zvláštnu charakteristickú vlastnosť. Okvetné lístky jej kvetov nie sú umiestnené na stopke vertikálne, ale v pravom uhle. Majú ružovú alebo karmínovú farbu, doplnené purpurovou škvrnou blízko základne. Počas kvitnutia ker vydáva jemnú medovú arómu. Jeho listy sú oválne, šedozelené.

Cyclamen colchis (Cyclamen colchicum) alebo cyklámen pontský (Cyclamen ponticum)

Colchis cyklámen

Obýva Kaukaz v nadmorskej výške 800 m, ukrýva sa pri koreňoch veľkých stromov na tienistých a vlhkých miestach. Cyclamen colchicum (ponticum) tvorí listy a kvety súčasne. V prírodnom prostredí dochádza k jeho kvitnutiu na jeseň, ale doma začína uprostred leta. Okvetné lístky druhu sú mierne zakrivené. Majú sýtu ružovú farbu s tmavším okrajom. Okvetné lístok je dlhý asi 1,5 cm a z kvetov je príjemná vôňa. Často sa používajú na rezanie. Vďaka rozsiahlej zbierke kytíc a liečivých prípravkov bol tento druh zaradený do Červenej knihy. Dnes sa cyklámen Colchis vyskytuje v prírode oveľa menej často ako predtým..

Hľuzy tohto cyklámenu sú zo všetkých strán pokryté koreňmi. Krík nemá vysokú rýchlosť rastu. Semená rastliny dozrievajú do jedného roka..

Cyclamen grécky (Cyclamen graecum)

Cyklámen grécky

Obýva grécke ostrovy, ale vyskytuje sa aj v pobrežných oblastiach Turecka. Cyclamen graecum môže rásť vo veľmi vysokých nadmorských výškach – nad 1 km nad morom. Hlavnou podmienkou je, aby miesto rastu bolo dostatočne tienisté a vlhké. Listy takého cyklámenu môžu mať rôzny tvar: môžu mať tvar srdca aj ovál. Farba listových dosiek zahŕňa rôzne odtiene zelenej. Súčasne sú na povrchu listu prítomné aj svetlé škvrny alebo pruhy. Stopky sa objavujú súčasne s listami alebo dokonca pred nimi. Kvety môžu byť namaľované v rôznych tónoch ružových alebo karmínových kvetov. V spodnej časti každého okvetného lístka sú purpurové škvrny..

Na Peloponéze žije veľmi vzácny biely poddruh tohto kvetu. Je považovaný za zapísaný v Červenej knihe.

Cyclamen coum

Cyklámen kosky

Tento druh bol pomenovaný podľa jedného z ostrovov v Egejskom mori. Cyclamen coum však žije nielen tam. V prírode ho možno vidieť v niektorých krajinách východnej Európy a Blízkeho východu v horských alebo pobrežných oblastiach. Cyklámen kvitne koncom zimy alebo skoro na jar. Jeho listy sa zároveň začínajú objavovať na samom konci jesene alebo dokonca v zime. Farba listových čepelí môže závisieť od konkrétnej odrody. Spravidla obsahuje tóny zelenej a striebornej. Paleta farieb kvetov je tiež dostatočne široká. Obsahuje odtiene ružovej, fialovej, ako aj bielej a červenej. Keď sa priblížite k základni, farba okvetných lístkov sa stáva nasýtenejšou.

Korene na hľuzách tohto druhu sú tvorené iba zospodu a samy majú zamatový povrch. Kvet má tiež zaujímavú vlastnosť. Vzhľad jeho zástupcov sa mierne líši v závislosti od miesta ich rastu. Cyklámeny obývajúce Blízky východ majú ružovkasté okvetné lístky a zaoblené oválne listy. V Turecku sú listy rastlín predĺženejšie a kvety sú jasnejšie. Keď sa presúvate na východ, veľkosť kvetov sa zväčšuje a listy nadobúdajú tvar srdca..

Cyclamen cyprium

Cyperský cyklámen

Tento druh žije vo vysokohorských oblastiach Cypru v nadmorskej výške od 100 m do 1 km alebo viac. Rastlina je považovaná za symbol ostrova. Cyclamen cyprium rastie na skalnatej pôde a najčastejšie sa nachádza v blízkosti kríkov alebo stromov. Výška puzdra môže byť až 16 cm, Existuje aj viac miniatúrnych vzoriek. Kvety tohto druhu majú ružovú alebo bielu farbu a príjemnú arómu. V spodnej časti okvetných lístkov sú tmavofialové alebo purpurové škvrny. Olistenie má tvar srdca a obsahuje rôzne odtiene zelenej, vrátane olivovej.

Doba kvitnutia trvá od polovice jesene do neskorej zimy. Cyperský cyklámen možno často nájsť doma u pestovateľov kvetov..

Cyklámenový brečtan (Cyclamen hederifolium) alebo neopolitický (Cyclamen neapolitanum)

Cyklámenový brečtan

Vlasťou druhu je pobrežie Stredozemného mora. Cyclamen hederifolium (neapolitanum; linearifolium) sa často používa na ozdobu európskych parkov. Ale ani vysoká mrazuvzdornosť rastliny neumožňuje zimovať v stredných šírkach. Tam sa dá pestovať iba doma..

Tento cyklámen dostal svoje meno podľa podobnosti listových čepelí s listami brečtanu. Ich farba a veľkosť môžu byť rôzne. V obchodoch sú tieto rastliny často zamieňané s európskymi druhmi. Ich kvety majú tvarovo podobnú podobnosť, ale na spodnej časti okvetných lístkov tohto cyklámenu je purpurová škvrna v tvare písmena V. Najčastejšie ich farba obsahuje iba ružové tóny, aj keď existujú bielokveté chovy odrôd. Kríky majú povrchový koreňový systém. Rozmery ich nadzemnej časti sa môžu líšiť v závislosti od odrody. Kvety majú pomerne príjemnú, aj keď niekedy štipľavú arómu..