Dámska papuča

Dámska papuča. Paphiopedilum. Pestovanie a starostlivosť doma

Každý druh orchidey je svojim spôsobom nádherný a jedinečný svojou krásou. Pafiopedilum je v tejto záležitosti absolútnym lídrom. Mnoho milovníkov kvetov o neho prejavuje skutočný záujem. Vzhľad tohto kvetu je neobvyklý a dokonca originálny. Tvarom pripomína obyčajnú malú topánku. Práve kvôli tejto podobnosti dostala rastlina svoje druhé meno – papuča Venuša.

Tento fantasticky vyzerajúci kvet sa doma cíti skvele. Jeho obdobie kvitnutia môže trvať veľmi dlho – od niekoľkých mesiacov do roka. To znamená, že byt bude mať vždy skutočnú prírodnú krásu, ktorú môžete obdivovať. Okrem toho je táto rastlina nádherným dekorom..

Táto orchidea má vo svojej rodine viac ako osemdesiat rôznych druhov. V prírode rastie na vlhkých lesných pôdach medzi stromami alebo dokonca na pňoch. Najpriaznivejšie podmienky pre pestovanie papiopedilu sú v Číne, Indii, na Filipínach a v Malajzii.

Na pestovanie tejto kvetiny doma budete potrebovať niečo podobné prírodnému „živému“..

Dámska papuča – pestovanie a starostlivosť doma

Dámska papuča - pestovanie a starostlivosť doma

Teplota

Všetky pestré druhy orchideí paphiopedilum milujú teplo a netolerujú nízke teploty. V miestnosti, kde rastú, je potrebné udržiavať určitý teplotný režim, v závislosti od sezóny. V lete je to od 23 do 27 stupňov Celzia a v zime – od 18 do 24 stupňov..

Orchidey s veľkými širokými zelenými listami sú chladnomilné druhy. Pretože zle znášajú vysoké teploty, bude im to stačiť v lete – od 18 do 24 stupňov a v zime – od 16 do 20 stupňov.

Všetky druhy orchideí, vrátane papuče damskej, reagujú pozitívne na zmeny teplôt v noci a počas dňa. To má priaznivý vplyv na trvanie ich kvitnutia a celkový vývoj. Denné teploty by mali byť asi o 5 stupňov vyššie ako v noci.

Režim zavlažovania

Pafiopedilum potrebuje pravidelnú zálievku, rovnakú počas celého roka

Pafiopedilum potrebuje pravidelnú zálievku, rovnakú počas celého roka. Pred zalievaním sa musí voda usadiť alebo musíte použiť filtrovanú vodu zohriatú na tridsať stupňov. V žiadnom prípade by sa voda nemala dostať na plechové zásuvky, začnú hniť. V prípade kontaktu jemne odstráňte vlhkosť papierovou utierkou.

Najbežnejším spôsobom zalievania orchidey je ponorenie kvetináča na chvíľu do misky s vodou. Ak papiopedilum rastie v pôdnej zmesi rašeliny a malých kúskov kôry stromov, stačí ho držať vo vode pätnásť minút. A ak sú v zemi hrubé kúsky kôry, potom musia byť dobre nasýtené vlhkosťou, asi 40 minút.

Po zalievaní skontrolujte panvicu hrnca a vypustite z nej všetku vodu. Paleta musí byť prázdna. Ďalšie zalievanie sa vykonáva až po začiatku sušenia pôdy..

Vlhkosť vzduchu

Tento druh orchidey prirodzene žije vo vlhkých lesoch, kde je vlhkosť vzduchu sedemdesiat percent. Pri pestovaní doma je ťažké dosiahnuť túto úroveň vlhkosti. Jednou z najúčinnejších možností, ako sa z tejto situácie dostať, je nákup zvlhčovača vzduchu pre domácnosť, ktorý bude užitočný pre všetkých obyvateľov bytu..

Môžete použiť iný spôsob. Kvetináč s orchideou musí byť umiestnený v palete naplnenej vlhkou expandovanou hlinkou alebo machom.

Hnojivá a kŕmenie

Najlepšie hnojenie bude špeciálne hnojivo pre orchidey. Týmto roztokom sa kŕmia kvety raz za mesiac. Ak používate hnojivo na kvitnúce rastliny, nasýtenie roztoku by malo byť polovičné..

Môžu sa použiť aj organické obväzy, ale menej často, pretože urýchľujú proces rozkladu substrátu..

Transplantácia a výber pôdy

Obuv sa zvyčajne opätovne zasadzuje každé dva roky.

Kedy presne prišiel čas na transplantáciu, papuču pani možno určiť podľa niekoľkých znakov:

  • Podľa depresívneho vzhľadu rastliny
  • Nepríjemný zápach hniloby alebo plesne
  • Na husto zabalenom substráte

Papuča sa zvyčajne znova zasadzuje každé dva roky. Tento postup je lepšie vykonať, keď kvitnutie skončí. V tomto období sa rastlina ľahšie a rýchlejšie adaptuje na nové miesto..

Ďalší rast a vývoj orchidey priamo závisí od správneho výberu pôdy. Môže sa pripraviť nezávisle z nasledujúcich zložiek: 500 gramov jemne nasekanej borovicovej kôry, 100 gramov rašeliny a dreveného uhlia, 50 gramov perlitu a škrupinového prášku.

Kvetináč vyberte široký, ale nie vysoký. V spodnej časti musíte položiť drenáž a potom pripravenú zmes pôdy. Pred vysadením do nového kvetináča je potrebné starostlivo preskúmať korene rastliny a odstrániť poškodené. Miesta rezov by mali byť posypané aktívnym uhlím. Rastlina musí byť suchá. Po výsadbe urobte podpery pre dlhé výhonky..

Prvé zavlažovanie sa vykonáva iba 3 dni po transplantácii.

Reprodukcia dámskej obuvi

Reprodukcia dámskej obuvi

Orchidey Pafiopedilum sa rozmnožujú delením kríka. Ak sú na každom pozemku najmenej dva klíčky, orchidea si na nové podmienky rýchlo zvykne a obdobie kvitnutia začne skôr..

Dámsku papuču je možné pestovať doma. Hlavnou vecou je prísne dodržiavať všetky pravidlá starostlivosti a údržby..