Domáca chryzantéma

Domáca chryzantéma

Rastlina chryzantémy (Chrysanthemum) je zástupcom rodiny Astrovovcov, ktorá zahŕňa jednoročné aj viacročné druhy. Celkovo tento rod zahŕňa asi 30 druhov, za ktorých hlavnú časť sa považujú otvorené rastliny. Niektoré druhy, ktoré majú miniatúrnejšiu veľkosť, sa navyše široko používajú ako domáce alebo kontajnerové výsadby..

V prírode chryzantémy žijú v pomerne chladnom podnebí mierneho pásma. Väčšina druhov pochádza z ázijských krajín. Chryzantémy sa tam pestujú tisíce rokov. Európania poznajú kvetinu len niekoľko storočí..

Popis domácej chryzantémy

Popis domácej chryzantémy

Črepníkové chryzantémy sa líšia od väčších záhradných druhov. Sú to malé, nízke kríky. Malá veľkosť takýchto rastlín je najčastejšie spojená nielen s ich prirodzenou štruktúrou, ale aj s liečbou určitými liekmi. Inhibujú rast a robia kríky kompaktnejšie a dekoratívnejšie. Odrezky domácich chryzantém niekedy produkujú záhradnú rastlinu v plnej veľkosti. Po transplantácii do čerstvej pôdy a prispôsobení sa novému miestu sa kríky získaných chryzantém môžu trochu zväčšiť a niekedy dokonca zmeniť farbu kvetov. Najčastejšie sa stáva ľahším ako obchod.

V kvetináči sa spravidla pestujú zakrpatené poddruhy čínskej chryzantémy, nazývané moruša, ako aj odrody kórejských alebo indických chryzantém. Na výšku môžu tieto kríky dosiahnuť 15 až 70 cm. Kvety môžu byť stredné (až 5 cm) alebo malé (asi 2,5 cm). Odrody sa môžu tiež líšiť v tvare košov..

Domáce chryzantémy kvitnú na jeseň alebo v zime. Na dlhšie obdobie kvitnutia a plný vývoj vyžadujú takéto kríky špeciálnu starostlivosť..

Ako sa starať o črepníkovú chryzantémuAko sa starať o črepníkovú chryzantému

Stručné pravidlá pre pestovanie chryzantém v kvetináči

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o chryzantému doma..

Úroveň osvetlenia Kvet potrebuje jasné rozptýlené osvetlenie východných alebo západných okien.
Teplota obsahu V lete asi 20-23 stupňov, na jar a na jeseň-asi 15-18 stupňov, v zime-asi 3-8 stupňov.
Režim zavlažovania Počas obdobia aktívneho rastu, asi dvakrát týždenne, sa snažte udržať pôdu v mierne vlhkom stave po celú dobu.
Vlhkosť vzduchu Odporúča sa postrekovať kríky dvakrát denne – ráno a večer..
Pôda Za optimálnu pôdu sa považuje substrát, ktorý obsahuje dve časti trávnika a záhradnej pôdy s prídavkom polovice humusu a bieleho piesku..
Top dressing Kríky počas aktívneho vývoja sa kŕmia pravidelne – každých 1,5 týždňa, pričom sa na to používajú minerálne kompozície. Kŕmenie organickou hmotou v nízkej koncentrácii je možné, v tomto prípade sa kríky oplodňujú každé 4 dni. Po vytvorení púčikov sa prísady už nepridávajú.
Prenos V prvých rokoch života sa kríky presádzajú každoročne – každú jar. Kríky dospelých sa presádzajú 2-3 krát menej často..
Prerezávanie Počas celého obdobia rastu je potrebné krík pravidelne zvierať alebo rezať..
Bloom Kvitnutie sa vyskytuje na jeseň-zima.
Spiace obdobie Pri vyblednutom kríku sú všetky vetvy odrezané a odnesené do chladu. Na jar, keď sa na rastline začnú objavovať čerstvé výhonky, sa vráti do tepla..
Reprodukcia Rezne a rozdelenie kríkov, menej často – semená.
Škodcovia Nematódy, ako aj vošky, strapky, haliere, roztoče.
Choroby Potenciálne bakteriálne choroby v dôsledku nesprávnej starostlivosti.

Starostlivosť o chryzantému doma

Starostlivosť o chryzantému doma

Najčastejšie sa tieto rastliny kupujú v záhradných obchodoch už v kvete. Na pulte tieto kríky vyzerajú neuveriteľne pôsobivo, ale doma často začínajú bolieť alebo odmietajú znova kvitnúť. Preto pred kúpou rastliny musíte starostlivo preskúmať. Výhonky by mali vyzerať silné a zdravé a lístie by nemalo obsahovať škvrny ani známky škodcov. Ak si kúpite krík s púčikmi, kvitnutie bude trvať dlhšie..

Pri prinášaní chryzantémy do domu by ste nemali hrniec dávať na jasné svetlo. Musíte dať kvetu čas na prispôsobenie sa. Púčiky kríkov niekedy začnú schnúť alebo opadávať, ale môže to byť aj dôsledok stresu zo zmeny scenérie. Niekoľko týždňov po nákupe musí byť krík transplantovaný do čerstvej pôdy vhodnej pre chryzantémy. Substrát, v ktorom rastlina rástla, môže byť už vyčerpaný alebo presýtený kvitnúcimi stimulantmi. Zároveň je nežiaduce transplantovať chryzantému počas kvitnutia – mali by ste počkať do konca tohto obdobia..

Pri pestovaní chryzantémov v kvetináči je dôležité dodržať základné požiadavky na kvet: vytvoriť určitú teplotu a vlhkosť a tiež monitorovať pravidelnosť zalievania.

Osvetlenie

Osvetlenie pre domácu chryzantému

Vnútorné chryzantémy milujú slnko, ale jeho lúče by mali byť rozptýlené. Aby výsadby netrpeli poludňajšími horúčavami, odporúča sa ponechať kvetináče na východných alebo západných oknách, kde je slnko iba ráno alebo večer. Severná strana bude príliš tmavá, aby sa rastlina mohla úplne rozvinúť. Kvet bude na južnom okne príliš horúci. V lete, aby ste sa vyhli prehriatiu, môžete črepník s rastlinou preniesť na dostatočne osvetlený balkón alebo otvorenú verandu..

Kríky vnútorných chryzantém sa niekedy na leto transplantujú do otvoreného terénu. Na jeseň sa rastliny vykopú a vrátia sa do kvetináčov pred nástupom mrazov. Ale takéto kvety v lete môžu byť ovplyvnené škodcami alebo sa stať nosičmi chorôb. Aby sa zabránilo ich šíreniu, po prenose hrnca s kríkom do domu na určité obdobie by mal byť držaný v karanténe alebo preventívnom ošetrení vhodnými prostriedkami.

Teplota

Správny teplotný režim, ktorý zodpovedá potrebám rastliny, jej umožní vytvoriť bujnejší a krajší krík. Chryzantéma nemá rada horúce počasie a najlepšie rastie v miernom teple. V lete môže byť krík umiestnený v miestnosti, kde sa teplota udržuje v rozmedzí 20-23 stupňov. Na jar a na jeseň môže byť teplota mierne znížená – až na 15-18 stupňov, ale je dôležité chrániť rastliny pred studeným prievanom. V zime, keď krík vybledne, prejde do pokojného stavu, preto by mal byť premiestnený na chladné miesto, kde sa udržuje asi 3-8 stupňov. Dodržiavanie týchto podmienok umožní kvetine zachovať si prirodzený rytmus vývoja..

Režim zavlažovania

Zalievanie chryzantémy

Pri pestovaní chryzantémov v kvetináči hrá dôležitú úlohu súlad s plánom zavlažovania. Táto kvetina miluje vlhkosť, takže zem v nádobe by mala byť neustále vlhká. V období aktívneho vývoja kríka sa výdatne zalieva asi dvakrát týždenne. Medzi zalievaním by mala zem stihnúť vyschnúť, ale hlinenú hrudku by ste nemali privádzať do sucha.

V obzvlášť horúcich dňoch môžete listy rastliny navlhčiť sprejovou fľašou. Postrek sa vykonáva ráno alebo večer. Tento postup sa nepovažuje za povinný, ale pomáha rastline udržať si dynamický vzhľad aj v horúcom dni..

Pôda

Na výsadbu chryzantém je vhodný substrát vrátane dvoch častí trávnika a záhradnej pôdy s pridaním polovičných dielov humusu a bieleho piesku. Aby bol kvet bujnejší, môžete do výslednej zmesi pridať malý vtáčí trus. Reakcia substrátu by nemala byť kyslá – v takejto pôde sa kríky nebudú môcť vyvinúť. Na dno hrnca sa musí položiť drenáž a pred výsadbou sa pôda dezinfikuje.

Top dressing

Top dressing z domácej chryzantémy

Domáce chryzantémy vyžadujú pravidelné kŕmenie. Na jar, keď kríku rastie čerstvá zelená hmota, ho môžete kŕmiť dusíkatými hnojivami. Od polovice leta sa používajú komplexné zlúčeniny bohaté na draslík a fosfor. Tieto prvky pomáhajú stimulovať kvitnutie. Prinášajú sa raz za 1,5 týždňa. Aby krík kvitol o niečo skôr ako obvykle, môžete do pôdy pridať roztok monofosfátu draselného (1:10) alebo komplexnú kompozíciu obsahujúcu fosfor, draslík a dusík v pomere 3: 2: 1..

Na kŕmenie môžete použiť aj organické látky. Chryzantému je možné hnojiť mulleinovým roztokom (1 diel na 1 vedro vody), pričom každé 4 dni sa do pôdy pridáva živinová kompozícia. Hnojivá sa zastavia potom, čo krík začne vytvárať púčiky.

Po presadení nie sú kríky dva týždne kŕmené. Ak zmes na výsadbu obsahovala humus, kŕmenie sa nevykonáva mesiac. Choré rastliny sa tiež kŕmia až po úplnom zotavení..

Prenos

Transplantácia črepníkovej chryzantémy

V prvých rokoch vývoja sa kríky chryzantémy každú jar presádzajú do nového hrnca. Nový kontajner by mal svoj starý objem len mierne prekročiť. Vzorky dospelých sa transplantujú 2-3 krát menej často..

Krík sa prenesie do novej nádoby spolu s hlinenou hrudkou, deň pred zákrokom rastlinu dôkladne zalejeme. Hrudka sa vloží do nového hrnca na vrstvu čerstvej zeme a potom sa dutiny vyplnia novou zeminou. Malo by mať zloženie podobné predchádzajúcemu. Krík by mal stráviť niekoľko dní po presadení v tieni. Pri zachovaní pôdnej kómy je možné transplantovať aj kvitnúce exempláre.

Chryzantémy v kvetináči! Transplantácia, ako sa starať!Chryzantémy v kvetináči! Transplantácia, ako sa starať!

Prerezávanie

Počas celého obdobia rastu chryzantémy je potrebné krík pravidelne zvierať alebo rezať a snažiť sa udržať úhľadnú a sviežu korunu. V lete môžete konáre spravidla zovrieť 2-3 krát. Tento proces stimuluje vývoj nových výhonkov a súčasne zvyšuje počet kvitnúcich vetiev. Sťahovanie stoniek zvyčajne naznačuje malformáciu alebo nedostatok osvetlenia. Tiež všetky vyblednuté koše a zažltnuté listy sú podrobené hygienickému prerezaniu..

Domáca chryzantéma po odkvitnutí

Domáca chryzantéma po odkvitnutí

Keď krík chryzantémy úplne odkvitne, mali by mu byť poskytnuté podmienky na odpočinok. Počas tohto obdobia sa výhonky prerezávajú, ale jeho stupeň závisí od podmienok, v ktorých krík strávi zvyšok zimy. Ak sa krík prezimuje na svetlom balkóne, kde teplota nestúpne nad 8 stupňov, ale nedosiahne ani 2 stupne, stonky sa skrátia na výšku 10-15 cm. Zalievanie sa vykonáva asi raz za mesiac, keď pôda schne najmenej niekoľko cm do hĺbky.

Ak kvetinu nemožno nechať na balkóne, odnesie sa do pivnice alebo na iné chladné miesto (vrátane chladničky), kde sa uchováva asi 3 stupne, ale nie menej ako -3 stupne. Tam môžete tiež uložiť vykopané kríky záhradných chryzantém, ktoré v zime nezimujú. V tomto stave je kvetináč ponechaný až do jari. Keď sa rastlina začne prebúdzať a vytvárať čerstvé výhonky, môže byť vrátená do domu. Počas rovnakého obdobia môžete transplantovať do väčšej nádoby..

Niekedy sú izbové rastliny, naopak, vysadené záhradnými rastlinami. Táto metóda je vhodná, ak sa v črepníku pestujú mrazuvzdornejšie kórejské chryzantémy, ale odhadnúť stupeň odolnosti rastlín voči chladnému počasiu je asi dosť ťažké. Kríky zasadené do zeme by mali mať výhonky odrezané na úrovni 10 cm. Na vrchole výsadby sú pokryté suchou pôdou, rašelinou alebo spadnutými listami a potom pokryté filmovým alebo poľnohospodárskym plátnom.

Ak všetky tieto možnosti nie sú vhodné, môžete hrniec s chryzantémou nechať doma, na najľahšom a najchladnejšom parapete. V tomto prípade sa vykonáva iba sanitárne prerezávanie, odstraňovanie starých sušených výhonkov a zvädnutých kvetov. Harmonogram zavlažovania sa prakticky nemení. Teplé zimovanie však môže mať zlý vplyv na množstvo kvitnutia v nasledujúcej sezóne – rastlina nebude dostatočne odpočinutá..

Prečo chryzantéma nekvitne

Prečo chryzantéma nekvitne

Ak domáca chryzantéma nekvitne včas, problém by sa mal hľadať v podmienkach údržby alebo starostlivosti o rastlinu. To môže ovplyvniť kvitnutie:

 • Nedostatok alebo prebytok svetla (chryzantéma potrebuje na vytvorenie púčikov určitú dĺžku denného svetla – asi 9 – 10 hodín. Ak je krík osvetlený dlhší alebo naopak krátky čas, alebo ak stojí v príliš tienistom stave miesto, kvety sa nezobrazia). Svetelné zariadenia môžu niekedy ovplyvniť biorytmy kvetu..
 • Nedostatok živín potrebných na kvitnutie alebo prebytočné dusičnaté hnojenie.
 • Príliš vysoká izbová teplota. Počas tohto obdobia je vhodné udržiavať kvetinu pri teplote asi 15-18 stupňov..
 • Prerezávanie alebo zvieranie príliš neskoro, aby sa včas nevytvorili puky.

Chovné metódy pre izbovú chryzantému

Rozmnožovanie odrezkami

Reprodukcia izbovej chryzantémy odrezkami

Chryzantému v hrnci rozmnožujete najľahšie pomocou zelených odrezkov, ktoré nestihli stuhnúť. Veľkosť segmentu by mala byť asi 10 cm. Nasledujúce sa najskôr odstráni z jeho spodnej časti a potom sa odrezok umiestni do vody alebo priamo do pôdneho substrátu..

Kúsok sa nechá vo vode, kým sa na ňom nevytvoria asi 4-5 cm dlhé korene. Potom sa môže zasadiť do zvoleného kvetináča. V jednom kontajneri je spravidla zakorenených niekoľko segmentov naraz, aby sa získal bujnejší krík. Na dne je potrebné položiť drenážnu vrstvu. Pôda na výsadbu by mala byť neutrálna alebo mierne zásaditá. Pri výsadbe je pôda okolo rezu mierne zhutnená a potom napojená. Po chvíli môžete vrcholy výhonkov zaštipnúť, aby ste viac zarastali..

Ak je odrezok zasadený do pôdy, obchádzajúc fázu tvorby koreňov vo vode, sadenice by mali byť uzavreté priehľadným uzáverom. Takýto skleník urýchli adaptáciu na novom mieste. Výsadby by mali byť vetrané denne odstránením prístrešku a odstránením kondenzácie. Keď už lístie nie je letargické, rezanie možno považovať za zakorenené. Potom sa úkryt odstráni..

Reprodukcia chryzantémov. Rezačka chryzantémaReprodukcia chryzantémov. Rezačka chryzantéma

Delenie kríkov

Postup delenia je kombinovaný s transplantáciou. Krík sa vytiahne z hrnca, hrudka pôdy sa jemne namočí do vody a korene sa umyjú. Pomocou ostrého dezinfikovaného nástroja je podzemok rozdelený na časti tak, aby každý mal dostatočný počet výhonkov a silné korene. Rezy sú ošetrené práškovým uhlím. Delenki sa sadia do kvetináčov rovnako ako dospelé rastliny..

Pestovanie zo semien

Pestovateľská chryzantéma zo semien

Semená sa spravidla rozmnožujú kórejskými malokvetými odrodami a hybridmi chryzantémov. Ich semená sa vysievajú do nízkych nádob. V spodnej časti by mali mať drenážnu vrstvu a na vrchu – rašelinovo -humusový substrát. Na dezinfekciu je pôda vopred kalcinovaná v peci pri teplote asi 120 stupňov. Pri použití komerčne dostupnej kvetinovej zmesi by sa mala tiež dezinfikovať..

Semená sa rozprestierajú po povrchu pôdy, pričom sa neprehlbujú, ale iba mierne tlačia na pôdu. Potom sa opatrne postriekajú a pokryjú sklom alebo filmom. Nádoba s plodinami by sa mala uchovávať na teplom mieste, pravidelne vetraná, utierať kondenzát a kontrolovať, či je zem suchá. Prvé výhonky sa objavia do 2 týždňov. Hneď ako sa klíčky objavia, sadenice sa presunú na svetlejšie miesto. Úkryt nie je odstránený okamžite, ale postupne, zvyknutím rastlín na nové podmienky a postupným predlžovaním času ich pobytu vo vzduchu..

Keď klíčky vytvoria 1-2 páry pravých listov, ponoria sa do oddelených nádob. Jednotlivé šálky by mali mať aj drenážnu vrstvu. Zloženie pôdy môže byť ponechané rovnaké. Zber sa vykonáva opatrne a snaží sa nenarušiť korene sadeníc. Na zjednodušenie adaptácie na nové miesto je možné sadenice ošetriť roztokom Epin alebo Zircon. Po zbere treba sadenice premiestniť na chladnejšie miesto, kde si uchovávajú asi 16-18 stupňov. Potom sa starostlivosť o ne nebude líšiť od starostlivosti o kríky pre dospelých..

Choroby a škodcovia chryzantémov

Choroby a škodcovia chryzantémov

Choroby

Nesprávne podmienky pestovania domácich chryzantémov a nedostatok náležitej starostlivosti často vedú k vzniku rôznych chorôb. Niektoré z nich sú plesňové. Vyvíjajú sa v dôsledku nedostatočného pohybu vzduchu v kombinácii s vysokou vlhkosťou. Teplo, kyslá pôda a nadbytok dusíkatých prísad prispievajú k rozvoju chorôb.

Múčnatka na chryzantémach sa javí ako belavý kvet na zelených častiach rastliny. Postupne získava hnedú farbu a výrazne ovplyvňuje dekoratívny efekt kríka. Na liečbu musíte použiť fungicídy.

Ak je krík chorý septoriou, jeho listy sú pokryté hnedastými alebo sivými škvrnami so žltými okrajmi. Postupne úplne zachytia celú listovú čepeľ. To vedie k sušeniu a vypadávaniu listov, ako aj k deformácii a zmene farby stoniek. Chorý krík sa musí izolovať, odrezať všetky postihnuté oblasti a potom postriekať roztokom síranu meďnatého alebo iným fungicídom obsahujúcim meď. Takáto rastlina sa vráti k zvyšku kvetov až po úplnom zotavení..

Ak sú kríky zasiahnuté sivou hnilobou, pokryjú sa nadýchaným sivastým povlakom a začnú hniť. Na ošetrenie budete potrebovať roztok zmesi Bordeaux. Rastlinu je vhodné spracovať pred začiatkom pučania..

Škodcovia

Škodcovia domácich chryzantém

Domácim chryzantémam najčastejšie škodia vošky, strapce alebo uslintané haliere. Tento hmyz sa živí rastlinnými šťavami a prispieva k šíreniu chorôb. Proti nim by sa mali používať insekticídy..

Najnebezpečnejšími škodcami chryzantémov sú nematódy. Sú to malé červy, neviditeľné bez mikroskopu. Vzhľad hlístov vedie k tvorbe svetlých mozaikových škvŕn na listoch rastliny. Škvrny postupne hnednú a listy začínajú schnúť a lietať. Háďatká najčastejšie vstupujú do kríka pred neošetrenou pôdou pred neošetrenou pôdou. Nie je možné zbaviť sa takého hmyzu, takže krík spolu s pôdou bude musieť byť vyhodený.

Druhy a odrody domácich chryzantém s fotografiami a názvami

Druhy a odrody domácich chryzantém s fotografiami a názvami

Nízko rastúce hybridné formy a odrody kórejských, indických a čínskych chryzantémov sa pestujú ako domáce rastliny. Kórejské chryzantémy sa zároveň nepovažujú za samostatný druh – takto označujú skupinu malokvetých odrôd patriacich k čínskym chryzantémam. Ale za hybridné možno považovať aj exempláre čínskych chryzantém – takéto rastliny sa v kultúre používajú niekoľko tisícročí a v prírode sa už nenachádzajú, takže je veľmi ťažké vypátrať ich presný pôvod..

Medzi najobľúbenejšie odrody vnútorných chryzantémov:

 • Barbara – kríky vysoké až 40 cm. Froté súkvetia, ružovo-fialové so žltým stredom. Vzhľadom na množstvo kvitnutia sú za nimi úplne skryté listy..
 • Večerné svetlá – úhľadné kríky až do výšky 35 cm. Koše dosahujú priemer 5,5 cm. Majú červené ligotavé kvety so žltým prstencom v blízkosti stredu kvetenstva..
 • Kibalčinský chlapec – veľkosť kríkov dosahuje 30 cm a šírka je asi dvojnásobkom výšky. Odroda sa vyznačuje hojnosťou kvitnutia. Kvetenstvo takejto chryzantémy pripomína ružovkasto-fialové sedmokrásky a ich priemer dosahuje 7 cm.
 • Prvý sneh – výška kríkov dosahuje 35 cm a šírka – až pol metra. Kvetenstvo je snehobiele, polodvojité, veľké až 5 cm.
 • Maskot – nízko rastúca odroda vysoká až 25 cm. Koše sú malé (asi 2 cm), nasýtené malinovou farbou.
 • Pád listov – táto odroda je považovaná za chameleóna. Jeho červenkasté kvety až do priemeru 7 cm môžu zmeniť farbu na ružovo-žltú. Veľkosť kríkov je 45 cm.
 • Pompon malinový – miniatúrne kríky vysoké až 30 cm. Kvetenstvo má tvar pologule a priemer až 6 cm. Farba je ružovo-karmínová.
 • Okishore – tvorí silné kríky až pol metra vysoké. Ružovo-lilačné koše do priemeru 8 cm.
 • Ružový krém – kríky vysoké až pol metra. Kvetenstvo je husto zdvojnásobené až do šírky 8 cm, farba je lila-ružová, postupne sa mení na krémovú..
 • Plameniak – polmetrové kríky s bledoružovými košmi s priemerom až 7,5 cm. Stredná časť kvetenstva má jasnejšiu farbu.
 • Cheburashka – úhľadné polguľovité kríky vysoké až 40 cm. Kvety sú orgovánové, dvojité, až do priemeru 4 cm.
 • Syaivo – odroda vysoká až 60 cm. Koše sú veľké, až do priemeru 8 cm, farba je svetlo žltá.
 • Jablkový kvet – tvorí kríky vysoké až 50 cm, ktoré sa vyznačujú silnými a robustnými výhonkami. Froté kvety, široké až 8 cm, kombinujú odtiene ružovej a bielej.