Fénixova dlaň

Fénixova dlaň

Palma Phoenix prirodzene rastie v ázijských a afrických trópoch. Jeho druhý a bežnejší názov je datľovník..

Rozmery fénixa sú celkom pôsobivé. Výška kmeňa môže byť desiatky metrov. Jeho polmetrové pernaté listy Afričania často používajú ako materiál na tkanie a stavbu: lemujú strechy domov. Ovocie – datle – sú chutné a výživné. Rastlina ich začína prinášať najskôr v 10. roku života. Z jednej takejto palmy sa ročne získa až celý cent sladkých datlí. Miestni obyvatelia ich konzumujú čerstvé, sušené alebo sušené a tiež ich vyvážajú..

Niektoré druhy obrovských paliem sa pestujú ako kvetináče alebo skleníky. Najpopulárnejšou domestikovanou odrodou je Finger Phoenix (Phoenix dactylifera). Takúto rastlinu možno často nájsť v krajinách severnej Afriky. Jeho listy sú šedozelené so zakrivenými koncami. Ako sa tiahne, je odhalený kmeň takejto rastliny. Tento druh rýchlo rastie.

Starostlivosť o palmy Phoenix doma

Starostlivosť o palmy Phoenix doma

Poloha a osvetlenie

Palma fénix patrí k svetlomilným, ale je schopná normálne tolerovať tieň. Pre rýchlejší a rovnomernejší rast sa odporúča obrátiť ho na slnko rôznymi stranami..

Optimálna teplota

Fénix nemá výraznú dobu odpočinku. Po celý rok sa uspokojí s rovnomernou a relatívne vysokou teplotou – od 20 stupňov a viac. Ak je to žiaduce, v zime môžete hrniec s rastlinou premiestniť do chladnej miestnosti, ale prievan a studené parapety sú pre neho kontraindikované..

Zalievanie

V zime je dlaň fénixa zalievaná len mierne, ale zároveň sa pokúšajú nevysušiť zem. V suchej pôde môžu listy rastliny vädnúť a udržať si túto polohu. Od jari do jesene sa uspokojí so vzácnou, ale výdatnou zálievkou mäkkou vodou. Lístie je možné dodatočne navlhčiť postrekom alebo stieraním. Pokiaľ je to možné, raz za týždeň jej dajú sprchu a zem prikryjú filmom. Palmu je možné pravidelne kŕmiť špeciálnymi hnojivami..

  Mučenka

Úroveň vlhkosti

Fénixova dlaň

Pre datľovník nie je vlhkosť vzduchu príliš dôležitá, nepotrebuje zvýšenú.

Prenos

Mladé exempláre do 5 rokov budú musieť byť transplantované ročne. Budú vyžadovať priestrannú kapacitu. Aby sa nepoškodili korene, rastlina sa prenesie do nového hrnca. Každých šesť mesiacov sa odporúča vymeniť vrchnú vrstvu pôdy za čerstvú. Dospelá dlaň bude potrebovať opätovnú výsadbu každé 2 roky. Pri veľkom sa to robí každých 5-6 rokov. Ako pomôcka môže slúžiť dĺžka koreňov. Potreba vyššieho hrnca vzniká, ak korene začnú byť viditeľné v drenážnych otvoroch.

Pôda

Zloženie pôdy pre palmu fénixa by sa malo počas rastu meniť. Základom je zmes rovnakých častí humusu s listovou pôdou a trávnikom, ako aj polovica piesku. Po niekoľkých rokoch sa obsah trávnika zvyšuje. Rastliny do 15 rokov budú potrebovať 3 časti, staršie – 5. Môžete použiť univerzálny alebo špecializovaný komerčný základný náter. Aby voda nestagnovala v koreňoch, stojí za to sa postarať o drenážnu vrstvu.

Propagácia palmy Phoenix

Propagácia palmy Phoenix

Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je jednoducho zasadiť semená datle do zeme. Predtým by mali byť namočené niekoľko dní, niekedy meniť vodu. Na urýchlenie procesu klíčenia môžete kosť zaliať vriacou vodou. Ako pôdu im môže poslúžiť piesok, sphagnový mach a rašelina alebo piliny. Pri teplote najmenej 25 stupňov sa sadenice objavia o niekoľko mesiacov. Z rovnakých semien môže vzniknúť malý strom s rozprestierajúcou sa korunou a vysoký a štíhly. Vytvorenie koruny nebude možné – odrezaním horných listov môžete rastlinu zničiť.

Rastúce ťažkosti

Datle sú zo všetkých typov paliem považované za najodolnejšie voči všetkým druhom škodcov. Choroby rastliny sú zvyčajne spôsobené nesprávnou starostlivosťou o ňu. Kvôli príliš suchej pôde alebo tvrdej vode môžu listy fénixa zožltnúť. Tmavé škvrny na nich sú znakom chladu a podmáčania. V tomto prípade musíte skontrolovať korene a odstrániť rozpadnuté oblasti..

  Fuchsie

Sušiace hroty listov naznačujú suchý vzduch alebo zmeny teploty. Odrežte ich a nechajte tenký suchý okraj. Ale stmavujúce a schnúce listy v spodnej časti kmeňa sú len vekovým znakom..

Dátum – kultivácia datľovej palmy – Artyom Panarin # dátum # palmový domDátum - kultivácia datľovej palmy - Artyom Panarin # dátum # palmový dom