Fialky

Fialky - domáca starostlivosť. Pestovanie fialiek, transplantácia a reprodukcia. Popis, druhy. Foto

Violet alebo saintpaulia je rod bylinne kvitnúcich izbových rastlín z čeľade Gesneriaceae. Jej vlasťou sú východoafrické hory Tanzánie, kde je vždy teplo a vlhko. Pre moderný svet objavil rastlinu barón Walter von Saint-Paul na konci 19. storočia. Malé, neustále kvitnúce Saintpaulias si rýchlo získali srdcia milovníkov kvetov. Tieto malé rastliny ohromujú krásou svojich kvetov a sú schopné vyzdobiť každú izbu..

Pestovanie fialiek v byte je dosť jednoduché, dokonca aj nováčik z rastlín sa pri odchode pravdepodobne nestretne s ťažkosťami. Mnoho záhradníkov má vo svojich domovoch celé zbierky, pretože existuje veľké množstvo druhov a odrôd fialiek. Podmienky uchovávania akéhokoľvek druhu fialiek sú rovnaké, čo výrazne uľahčuje samotný proces pestovania a vytvárania kompozícií z rôznych typov týchto krásnych kvetov..

Popis rastliny

Violet alebo Saintpaulia je rod bylinne kvitnúcich izbových rastlín z čeľade Gesneriaceae

Violet alebo saintpaulia je rod bylinne kvitnúcich izbových rastlín z čeľade Gesneriaceae. Jej vlasťou sú východoafrické hory Tanzánie, kde je vždy teplo a vlhko. Pre moderný svet objavil rastlinu barón Walter von Saint-Paul na konci 19. storočia..

Je to kompaktná rastlina s krásnymi viacfarebnými kvetmi, s oválnymi tmavými alebo svetlo zelenými listami, zhromaždenými v bazálnej ružici. Kvety sú viacfarebné, hladké, dvojité a vlnité s priemerom 2 až 4 cm. Existujú aj ampeliózne druhy, ktoré majú rozvetvenú stonku a niekoľko rozet..

Fialky! Ako sa starať o kvitnutie a potešenie!Fialky! Ako sa starať o to, aby kvitli a potešili!

Populárne odrody fialiek

Dnes bolo vyšľachtených mnoho hybridných odrôd, ktoré sú rozdelené do skupín podľa tvaru a farby kvetu:

 • klasický;
 • v tvare hviezdy;
 • fantázia;
 • lemované;
 • Saintpaulia – “chiméra”.

Najbežnejšie odrody fialiek majú priemer ružice 20 cm až 40 cm, existujú však obrovské odrody do 60 cm a miniatúrne až do priemeru 6 cm..

Starostlivosť o fialky doma

Starostlivosť o fialky doma

Pravidlá starostlivosti o všetky odrody nežných a teplomilných fialiek sú rovnaké. To výrazne zjednodušuje starostlivosť o ne, ale musia byť bez výnimky dodržiavané..

Poloha a osvetlenie

Najdôležitejšou podmienkou dlhého života a bohatého kvitnutia fialiek je veľa svetla. Ak sa váš byt nachádza v nižších poschodiach domu a neexistujú v ňom žiadne také miesta, je lepšie opustiť myšlienku pestovania fialiek. Pretože rast a kvitnutie Saintpaulias závisí od osvetlenia..

  Randte s Robelenou

Južné okná domu sú dobre osvetlené, ale ak rastlina nie je zatienená, popáli sa od slnečných lúčov. Najúspešnejším miestom sú východné a západné okná. Ešte lepšie je, ak ich umiestnite do kuchyne. Tieto sissie oslovia priaznivé podmienky a vy v nich budete radi variť. V zime je lepšie odstrániť fialky zo studených okien na blízkom stole alebo ich položiť na malý stojan, aby sa korene neprechladili.

Nedostatok osvetlenia povedie k tomu, že sa rastlina natiahne nahor, smerom k svetlu, listy budú bledé a letargické a harmonický vývoj bude narušený. Pri fialkách je dôležité, aby denné svetlo bolo až 14 hodín. V zamračených a zimných dňoch je na zaistenie potrebného svetla fialkám potrebné dodatočne nainštalovať žiarovky. Svetlo by malo byť mäkké a rozptýlené. Aby sa zabránilo jednostrannému rastu rastliny, musí sa pravidelne otáčať okolo svojej osi. Tento jednoduchý manéver umožní kríkom rásť kompaktne a symetricky..

Teplota

Optimálna teplota pre fialky v období jar-leto bude 18-24 stupňov. V zime môže teplota trochu klesnúť na 10-15 stupňov, ale nie nižšie, inak kvetina príliš stmavne. Pre normálny rast a vývoj rastliny sú povolené výkyvy 2-3 stupne medzi dennými a nočnými teplotami. Ale ostré teplotné skoky by nemali byť povolené..

Fialová tiež nenesie prievan, kvôli tejto vlastnosti je lepšie v lete kvetinu nevynášať na balkón alebo na ulicu..

Vlhkosť vzduchu

Na úspešné pestovanie fialiek je potrebné brať veľmi vážne vlhkostné podmienky v byte.

Na úspešné pestovanie fialiek je potrebné brať veľmi vážne vlhkostné podmienky v byte. Fialky doma rastú v podmienkach vysokej vlhkosti. Ak je vzduch v dome veľmi suchý, môžete použiť palety s mokrými kameňmi alebo expandovanou hlinkou. Hrniec samotný by nemal byť ponorený do vody. Ďalšou skvelou možnosťou, ako zvlhčiť vzduch, je umiestniť do blízkosti rastlín zvlhčovač pre domácnosť..

Tradičný postrek listom nie je vhodný. Na listoch sa hromadia kvapky, voda sa neodparuje a rastlinu môže napadnúť huba.

Najčastejšou príčinou smrti fialiek je nesprávne zalievanie. Nemá rada ani sušenie, ani premokrenie. Optimálne je zalievať rastlinu dvakrát týždenne v teplom období a raz v chladnom období..

  Pentas - egyptská hviezda

Zalievanie

Polievať fialky vodou bezprostredne z vodovodu nestojí za to. Je lepšie, aby stála v miestnosti viac ako jeden deň, potom sa stane požadovanou teplotou a všetky nečistoty sa usadia na dne. Tradičnú metódu zavlažovania koreňov je potrebné používať veľmi opatrne. Voda, ktorá zasiahne púčiky rastu, zničí kvet.

Je lepšie zvoliť jednu z alternatívnych metód zavlažovania:

 • cez paletu;
 • kvapková závlaha;
 • metóda ponorenia;
 • pomocou knôtu.

Fialky, rovnako ako všetky rastliny, radi plávajú, ale po vodných procedúrach musia byť dobre vysušené: nechajte vodu odtiecť a namočte všetky kvapky.

Výber hrnca

Pre každú rastlinu je dôležitá veľkosť kvetináča. Fialky sú v tejto záležitosti veľmi rozmarné. Ak kvetináč nie je vhodnej veľkosti, potom sa kvetina nebude môcť správne vyvinúť..

Rastlina má malý koreň, takže nie je potrebné príliš veľa pôdy. Fialová by mala byť trikrát väčšia ako jej kvetináč.

Je nemožné zasadiť stonku s výhonkami „na rast“ do veľkého hrnca. Kvet nebude, kým koreňový systém nezapletie celý kontajner. Fialovej bude rásť zelená hmota a kvety budú musieť čakať veľmi dlho..

Pôda

Dnes si v obchode bez problémov kúpite špeciálny substrát na pestovanie fialiek.

Dnes si v obchode bez problémov kúpite špeciálny substrát na pestovanie fialiek. Môžete však použiť starú osvedčenú metódu: obyčajná záhradná pôda sa zmieša s malým množstvom piesku a potom sa preoseje a dezinfikuje pri vysokej teplote. Na zbavenie sa lariev a spór húb je potrebné horúce spracovanie. Jedna tretina hrnca je obsadená drenážou, zvyšok je pokrytý zeminou.

Top dressing a hnojivá

Kŕmenie Saintpaulias je potrebné v jarných mesiacoch, keď aktívne rastú a vytvárajú púčiky. Vo zvyšnom čase nie je potrebné ich kŕmiť. Dusíkaté hnojivá stimulujú rast listov, draselno-fosforečné hnojivá pomáhajú bujnému kvitnutiu.

Prenos

Procedúru transplantácie fialiek je najlepšie vykonať na jar. Zvyšný čas nie je príliš vhodný na presídlenie. Vysoké teploty v lete a nízke teploty v zime výrazne ovplyvnia prežitie rastlín. Na jeseň sa končí vegetačné obdobie a pre kvet bude ťažšie zakoreniť ako na jar..

  Mimosa hanblivá

Dôvody, prečo je potrebné aktualizovať pôdu a kvetináč:

 • Pri kúpe novej rastliny určite potrebuje karanténu a transplantáciu;
 • Biely kvet na zemi, to je znak hubovej infekcie;
 • Vyčerpanie pôdy, keď nepomáha žiadne ďalšie hnojenie, je rastlina letargická, listy začnú žltnúť a odumierať;
 • Transplantácia mladých zakorenených odrezkov.

Vo všetkých prípadoch je potrebný nový transplantovaný substrát a starostlivé spracovanie kvetináča. Odvodnenie je možné nahradiť alebo rovnako ako z hrnca upraviť vriacou vodou.

Reprodukcia fialiek

Reprodukcia fialiek

Rezanie je najľahší a najrýchlejší spôsob propagácie fialky. Stopku je možné ihneď zasadiť do zeme, bez toho, aby ste čakali, kým sa objavia korene. V malom pohári s vlhkou zeminou alebo zmesi pre Saintpaulias je rez s čerstvým rezom zakopaný pod uhlom 45 stupňov. Do jednej nádoby je možné vysadiť niekoľko listov rovnakého druhu. Potom sa sadenice umiestnia do skleníka..

Ak chcete vidieť, ako sa na rezaní vytvárajú základy koreňového systému, môžete ho vložiť do vody. Plachta by nemala plávať vo vode ani sa dotýkať steny nádoby. Aby sa tomu zabránilo, môže byť pripevnený k povrchu papierom..

Odrezky s koreňmi sa veľmi opatrne transplantujú do pôdy. Je dôležité, aby ste nepoškodili mladé a jemné korene. Nie je tiež možné prehĺbiť príliš stonku listom, potom budú musieť nové listy čakať veľmi dlho.

Choroby a škodcovia

Hlavné príčiny chorôb a smrti fialiek sú:

 • Nesprávna starostlivosť (príliš suchý vzduch, spálenie od slnka, chlad, prebytočná vlhkosť);
 • Infekcie a hubové choroby (sivá hniloba, fusárium, múčnatka);
 • Hmyz (vošky, kliešte, strapky, háďatká).

Prečo fialky nekvitnú Choroby fialiek. Stránky "Záhradný svet"Prečo fialky nekvitnú Choroby fialiek. Stránky

S chybami v starostlivosti sa dá ľahšie vyrovnať ako s hubami a infekciami. Vyžadujú použitie chemikálií (rýchly, Foundationol) a profylaktické ošetrenie fytosporínom. Kontrola hmyzu sa vykonáva pomocou spoločností Mospilan, Regent, Fitoverm. V každom prípade, ak si všimnete depresívny stav rastliny, musíte sa s tým vysporiadať oddelene.