Fuchsie

Fuchsiová rastlina

Rastlina fuchsie (Fuchsia) je zástupcom cyperskej rodiny. Tento rod zahŕňa asi sto druhov. Vo svojom prirodzenom prostredí žijú na juhoamerickom kontinente, ale nájdete ich aj v Strednej Amerike..

Názov kvetu pochádza z mena botanika Fuchsa, nemeckého výskumníka rastlín, ktorý stál pri počiatkoch botaniky. Pestovanie fuchsie doma nie je príliš ťažké. Niekedy sa rastlina používa na vytváranie malých štandardných stromov alebo slúži ako výsadba ampelu. Na úspešné pestovanie fuchsie budete určite potrebovať chladné zimovanie..

Popis fuchsie

Popis fuchsie

Fuchsia je ker alebo strom. Jeho listy môžu byť umiestnené oproti alebo môžu byť zbierané v praslenoch. Niektoré druhy začínajú strácať listy v období vegetačného pokoja. Tvar listových dosiek môže byť rôzny, najčastejšie sú mierne predĺžené. Okraje listu môžu byť zubaté alebo hladké. Rozpoznateľné kvety rastliny môžu byť zafarbené v odtieňoch bielej, ružovej, purpurovej alebo červenej. Štekajú s výrazným kalichovitým pohárom, zdobeným vyčnievajúcimi tyčinkami. Okvetné lístky a kalich môžu byť pevné alebo zafarbené v rôznych farbách a odtieňoch..

Existujú odrody s dvojitými kvetmi. Široká paleta fuchsiových farieb, vrátane pomerne vzácnych tónov, pomenovala jeden z fialových odtieňov, ako aj chemickú zlúčeninu s roztokom podobnej farby – fuchsin.

Je známe, že fuchsie vo svojej domovine dáva celkom jedlé bobule, ktoré je vo vnútorných podmienkach ťažké získať. Jedlá sú často zdobené kvetmi tejto rastliny, mimochodom, jedlé.

Pestovanie FUCHSIE od A do Z!Rastie FUCHSIA od A do Z!

Stručné pravidlá pre pestovanie fuchsie

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o fuchsiu doma..

Úroveň osvetlenia Kvet potrebuje dostatočné množstvo jasného svetla, ale iba rozptýlené lúče.
Teplota obsahu Počas odpočinku nie viac ako 10 stupňov, v teplom období – až 24 stupňov.
Režim zavlažovania Keď rastlina rastie, polieva sa, pretože ornica vysychá. Od jesene sa množstvo vlhkosti zníži, ale snažia sa pôdu nepresušiť..
Vlhkosť vzduchu Celé leto je možné listy navlhčiť postrekovačom. To sa robí dvakrát denne pomocou vlažnej vody. Na jeseň môžete rastlinu navlhčiť každých niekoľko dní. V zime sa postup zastaví.
Pôda Optimálna pôda je zmes listovej pôdy, rašeliny a piesku..
Top dressing Dvakrát mesačne od polovice jari do septembra pomocou špecializovaných formulácií pre kvetinové rastliny.
Prenos Transplantácie sa vykonávajú bezprostredne po prerezaní, každú jar.
Prerezávanie Nestrihajú sa iba druhy ampelous, ostatné sa prerezávajú na jar, na samom začiatku vegetačného obdobia.
Bloom Kvitnutie môže pokračovať od jari do neskorej jesene..
Spiace obdobie Spiace obdobie začína od polovice jesene do posledných dní januára..
Reprodukcia Rezne, menej často semená.
Škodcovia Whitefly, rovnako ako roztoče.
Choroby Choroby spôsobené nesprávnou starostlivosťou vrátane špinenia a rôznej hniloby.

Domáca starostlivosť o fuchsiu

Domáca starostlivosť o fuchsiu

Vďaka svojej nenáročnosti a jednoduchej starostlivosti je fuchsia ideálna pre začínajúcich pestovateľov. Na zaistenie dobrého rastu a kvitnutia stačí dodržať jednoduché pravidlá pestovania..

Osvetlenie

Pre fuchsiu je najvhodnejší východný alebo západný smer. Kvet potrebuje dostatočné množstvo jasného svetla, ale pristanú mu len rozptýlené lúče. Ráno alebo večer neurobí ostudu fuchsii ani priame slnko. Na južnej strane musí byť v poludnie zatienený. Na to môžete použiť handričku alebo papier rozptyľujúci svetlo alebo premiestniť hrniec mimo okna. Rastline bude na severnej strane chýbať svetlo, preto sa konáre kríka môžu zbytočne naťahovať a kvitnutie bude slabé. Aby sa tomu zabránilo, môže byť krík doplnený o fytolampy..

V lete môžete fuchsiu premiestniť na balkón alebo na iné miesto pod holým nebom, ale vykonáva sa podobný postup, pri ktorom sa rastlina postupne zvyká na nové podmienky. Niekedy sa niektoré odrody rastlín pestujú dokonca aj vonku. Vytvrdený kvet vydrží mrazy až do -10 stupňov.

  Príprava semien na výsadbu

V období pučania by fuchsie nemala byť narušená. Hrniec by ste s ním nemali ani hýbať, ani ho otáčať – z rastliny začnú padať púčiky, kvety alebo dokonca listy..

Teplota

Fuchsiový kvet

Pri vývoji fuchsie je vhodná teplota 18-24 stupňov, ale rastlina nemá rada extrémne horúčavy. Ak lístie kríka zvädlo, je pravdepodobné, že dôvodom nebol nedostatok vlhkosti, ale prehriatie. V teplom počasí môžete uchovávať fuchsiu na balkóne a poskytnúť mu roh, uzavretý pred páliacim slnkom a chránený pred dažďom a studeným vetrom. Ak kvetina zostane doma, pokúšajú sa vetrať miestnosť častejšie, ale zároveň sa vyhýbajú prievanu..

Fuchsia by mala zimovať na chladnom mieste. Absencia takýchto podmienok povedie k vypadávaniu listov a predĺženiu stoniek. Za optimálny sa považuje tmavý roh, kde sa drží asi 5-10 stupňov. Počas tohto obdobia nebude krík potrebovať osvetlenie a môže odhodiť niektoré listy. To vám umožní udržať kontajner so závodom v suteréne alebo v garáži..

Režim zavlažovania

Na zalievanie fuchsie je vhodná dobre usadená, nie studená voda. Od začiatku jari do prvých jesenných dní sa kvet zaleje, keď pôda v kvetináči mierne vyschne. Na jeseň sa objem zavlažovania postupne znižuje, takže do konca novembra sa stane úplne vzácnym. To umožňuje rastline pripraviť sa na zimovanie a podporuje bujnejšie kvitnutie v ďalšej sezóne..

Ak fuchsia prezimuje v miestnosti, kde sa udržiava menej ako 10 stupňov, zalieva sa čo najmenej – asi niekoľkokrát za mesiac. Ale na teplejšom mieste by ste nemali zalievanie úplne obmedziť. V hrnci by ste tiež nemali úplne vysušiť hrudu zeme..

Úroveň vlhkosti

Pestovanie fuchsie

Fuchsie miluje stredne vysokú vlhkosť a potrebuje pravidelné striekanie. Pre nich použite vodu, ktorá sa usadila najmenej jeden deň. Od mája, s nástupom tepla, sa rastlina postrekuje dvakrát denne, snaží sa to urobiť ráno alebo pri západe slnka, aby voda neklesla na kvetenstvo. Na jeseň to môžete robiť iba pravidelne. V zime sa postrek vôbec nevykonáva.

Pôda

Ako pôda na pestovanie fuchsie sa používa mierne kyslá pôda vrátane listovej pôdy, rašeliny a piesku v pomere 3: 2: 1. Môže byť pridaný do pôdnych a rašelinových štiepok. Na dno nádoby musí byť umiestnená drenážna vrstva (asi 1/5 výšky hrnca). Samotný hrniec by mal byť o niečo väčší ako starý. Pre fuchsie sú najvhodnejšie keramické nádoby. Tento materiál umožňuje, aby sa kvet v teple neprehrieval..

Top dressing

Fuchsia je oplodnená v polovici jari. Raz za 2-3 týždne sa kŕmi tekutou komplexnou kompozíciou na kvitnutie. Môžete použiť listovú aplikáciu. Nesmie byť povolený prebytok hnojív (najmä dusíka). V zime nie je potrebné kŕmenie.

Prenos

Transplantácia fuchsie

Fuchsia je nenáročná na transplantáciu: kvetinu by ste mali transplantovať, keď sa hrniec stane stiesneným. Ak sa korene začnú plaziť von z drenážneho otvoru, potom pre ne nie je dostatok miesta a musíte si vziať väčší hrniec. Rastlina nie je náročná na kvalitu kvetináča, je vybraná rovnako ako ostatné kvety, hlavnou vecou je, že má dobrú drenáž.

Fuchsia je transplantovaná na začiatku jari. Obvykle je tento postup kombinovaný s prerezávaním. Okrem skrátenia konárov môžete aj trochu zastrihnúť korene..

Po presadení sa krík fuchsie hojne postrieka a zaleje a potom sa umiestni na stredne svetlé miesto. Ak je to žiaduce, môžete transplantovať fuchsiu dvakrát, čím nahradíte hlinenú zmes v nádobe. Obvykle sa to robí uprostred leta. Asi mesiac po transplantácii rastliny nie sú kŕmené.

Prerezávanie

Kríky rastliny by mali byť pravidelne prerezávané na jar. Fuchsia, ktorá zimovala v teplej miestnosti, v tomto období môže stratiť lístie a citeľne sa roztiahnuť. Vzhľadom na to, že väčšina púčikov sa vytvorí na čerstvých mladých výhonkoch, tento postup vám umožňuje urobiť kvitnutie bohatším. Staré holé vetvy rastliny sa odstránia. Spravidla sa skracujú najmenej o tretinu, alebo sa pokúšajú odstrániť všetko na tuhú časť. To umožní kríku zachovať si úhľadnejší a atraktívnejší tvar. Výnimkou sú iba amputované fuchsie – takéto orezanie im nepridá na dekoratívnosti.

  Mimosa hanblivá

Stonky zostávajúce z prerezávania je možné použiť ako sadivový materiál ako odrezky. Fuchsiu je možné orezať nielen na jar, ale počas celého obdobia rastu. Keď sa na čerstvých vetvičkách objavia 3 páry listov, zovrú sa.

Môžete vytvoriť korunu fuchsie v tvare stromu. Jeden zo stoniek rastliny je viazaný na zvislú podperu a pokračuje v odstraňovaní bočných výhonkov, kým sa nedosiahne požadovaná výška. Potom je vrch kríka odrezaný. Vytvorí sa na ňom až 5 bočných stoniek, ktoré budú slúžiť ako koruna mini- „stromu“. O niekoľko rokov vyrastú a urobia rastlinu ešte atraktívnejšou..

Bloom

Fuchsie kvitne

Správna starostlivosť umožní fuchsii dlho kvitnúť. Obdobie kvitnutia môže trvať od konca jari do novembra. Po vyblednutí kríka sa na ňom môže vytvoriť šťavnaté ovocie podobné bobuľám. Sú jedlé a často sa používajú ako základ do dezertov. Používajú sa tiež ako prírodné farbivo. Ale doma môže byť rastlina spracovaná chemikáliami, takže jesť plody takejto fuchsie môže byť nebezpečné..

Tvorba a rast púčikov v kríku trvá asi 2 mesiace. Druhy s jednoduchými a nie príliš veľkými kvetmi zároveň kvitnú skôr ako ostatné..

Fuchsie bez toho nebude kvitnúťFuchsie bez toho nebude kvitnúť

Pre bohatšie kvitnutie musíte z kríka pravidelne odstraňovať blednúce kvety. Včasný pohyb kríka do vzduchu pomôže predĺžiť proces tvorby púčikov až do zimy – to by sa malo vykonať v júli. Cez leto treba takú fuchsiu asi 3 -krát prerezať..

Chovné metódy fuchsie

Chovné metódy fuchsie

Pestovanie zo semien

Aby sa na fuchsii vytvorili semená, je potrebné umelo opeľovať jej kvety. Reprodukcia semien neprenáša niektoré vlastnosti materskej rastliny, ale umožňuje vytváranie hybridov. Za týmto účelom sú rôzne druhy rastlín opeľované kvetmi, ktoré sa líšia tvarom a farbou..

Semená sa musia spracovať v slabom roztoku mangánu a plytko vysiať do nádoby s pôdou. Pod sklom alebo filmom sa sadenice objavia do niekoľkých mesiacov. Po vytvorení niekoľkých párov skutočných listov sa potápajú.

Rozmnožovanie odrezkami

Ako odrezky sa používajú rezy asi 5 až 7 cm, ktoré musia mať aspoň pár internódií. Spodné listy sa odstránia z odrezkov a na vrchu zostane iba niekoľko kusov (až 4). Na zakorenenie sú vložené do vody alebo zasadené do mokrého piesku. Pri teplote asi +20 trvá proces tvorby koreňov od niekoľkých týždňov do mesiaca. Mladé vetvičky sa rýchlejšie zakorenia. Potom sa odrezky vysadia do samostatných kvetináčov s priemerom asi 9 cm. Ako pôda sa používa zmes rovnakých častí piesku, listovej zeme, humusu a trávnika..

Ak chcete získať viac bujných kríkov, môžete do jednej nádoby umiestniť niekoľko odrezkov. Takéto fuchsie budú tento rok kvitnúť..

Rezne je možné vykonávať až do konca vegetačného obdobia. Ale pre pomaly rastúce druhy sa segmenty z kríka neodoberajú na jar, ale na konci leta. Niekedy sa na množenie používajú aj listové odrezky..

&# 127793; SUPER FUCHSIA REPRODUKCIA! VYKLÁDKA A STAROSTLIVOSŤ O ŠERENKOV &# 127793;�� SUPER FUCHSIA REPRODUKCIA! VYKLÁDKA A STAROSTLIVOSŤ O REZANIE ��

Možné rastové ťažkosti

Jeden z dôvodov problémov s fuchsiou je považovaný za zlé vetranie miestnosti. Nedostatok pohybu vzduchu môže ovplyvniť zdravie rastlín. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby bola miestnosť s kvetinou častejšie vetraná alebo v teplom období presuňte hrniec na čerstvý vzduch..

Kvitnutie končí príliš rýchlo

Kvitnúca vlna, ktorá končí príliš rýchlo, môže byť spôsobená niekoľkými faktormi. Prvým z nich je v tomto období nedostatočne chladné zimovanie a výdatná zálievka. Medzi ďalšie dôvody patrí nedostatok osvetlenia počas vegetačného obdobia alebo nedostatok vlahy a živín v lete. Kvitnutiu môže uškodiť aj nadbytok dusíka v pôde – v takom prípade fuchsie nemusí kvitnúť. Zavedenie fosforu a draslíka pomôže situáciu napraviť..

  Kvet Rheo

Niekedy sa dôvod nedostatku kvetu stane príliš malým hrncom. V takom prípade bude potrebné krík transplantovať do vhodnejšej nádoby..

Listy padajú

Listy fuchsie opadávajú

Padajúce listy môžu byť spojené s nepriaznivými podmienkami rastlín. Príčinou môže byť zlé osvetlenie, nesprávne zalievanie, nízka vlhkosť vzduchu alebo príliš horúce počasie. Ak fuchsie v zime zhadzuje listy, je pravdepodobné, že je krík na príliš jasnom slnku a je potrebné ho odtiaľ odstrániť. Predčasné púčiky, ktoré sa objavia v tomto období, sú zovreté.

Škvrny na listoch

K škvrnitosti listov môže dôjsť v dôsledku nadmerného zalievania v zime. Ak listy zbledli, môže byť krík zasadený do zlej alebo príliš chudobnej pôdy..

Svadobné púčiky

Počas tvorby púčikov a kvitnutia by ste nemali rušiť fuchsiový krík – v tomto prípade všetky kvety z neho odpadnú. Aby ste tomu zabránili, nemusíte hrniec presúvať ani krútiť a tiež ho vystavovať prievanu..

Škodcovia

Biele muchy a roztoče sa môžu usadiť na kríku fuchsie. Prítomnosť molice sa prejavuje výskytom hrdzavých škvŕn na listových listoch. Fuchsia môže reagovať na roztoče pavúkov zhodením lístia. S takýmito škodcami by sa malo zaobchádzať insekticídnymi prípravkami..

Druhy a odrody fuchsie s fotografiami a názvami

Fuchsia brilliant (Fuchsia fulgens)

Fuchsia brilantná

Mexický druh pôvodom z hôr. Vytvára vysoké kríky až do veľkosti 2 metre a pomerne silne sa rozkonáruje. Na holých vetvičkách sú veľké predĺžené alebo srdcovité listy. Na okraji každej listovej čepele sú zárezy. Šírka listu dosahuje 12 cm a dĺžka je asi 20 cm.Na vrcholoch stoniek sa tvoria visiace kvetenstvo klastra. Pozostávajú z červenkastých kvetov s okvetnými lístkami dlhými až 10 cm. Metla má rovnakú veľkosť. Ako sa blíži k základni, zužuje sa. Kvitnutie pokračuje celé leto. Potom sa ovocie tvorí na fuchsii – jedlých bobuliach.

Fuchsia boliviana

Fuchsiový bolívijský

Tento druh žije nielen v Bolívii, ale aj v horách Argentíny a Ekvádoru. Dosahuje výšku jedného metra. Olistenie má v hornej časti miernu ostrosť a jemne zubatý okraj. Šírka každého taniera dosahuje 6 cm, dĺžka je až 15 cm.Táto fuchsia kvitne až do polovice jari. V tejto dobe sa na ňom vytvárajú kvetenstvo-kefy umiestnené na vrcholoch výhonkov. Obsahujú malé červené kvety.

Fuchsia magellanic (Fuchsia magellanica)

Fuchsia Magellan

Buď viacfarebná fuchsia (Fuchsia discolor) alebo kužeľovitá fuchsia (Fuchsia conica). Veľkosť takého kríka môže byť veľmi pôsobivá a môže dosiahnuť výšku až 5 m. Má vetvy purpurového odtieňa, pokryté slabým dospievaním. Listy na nich môžu rásť jednu po druhej alebo sa môžu zbierať v kvetoch po troch tanieroch. Listy majú zúbkovaný okraj a karmínové žilky. Dĺžka každého listu dosahuje 5 cm.V pazuchách sa tvoria kvety. Zhromažďujú sa v kvetenstvách niekoľkých kusov alebo sú usporiadané jeden po druhom. Kvety majú červenkastú korunu a purpurový kalich. Kvitnutie začína neskoro na jar a trvá takmer do jesene.

Fuchsia corymbose (Fuchsia corymbiflora)

Fuchsia corymbose

Tento druh žije v horských oblastiach Ekvádoru a Peru. Vytvára veľké kríky až do výšky 5 m. Má vzpriamené výhonky. Lístie je oválne a mierne dospievajúce. Šírka listovej dosky dosahuje 7 cm, dĺžka – až 17 cm.Každý list má červenkastú centrálnu žilu. Kvety tohto druhu kombinujú purpurové okvetné lístky so šarlátovým kalichom. Kvitnutie nastáva v druhej polovici leta..