Fytolampa pre rastliny

Ako vyrobiť fytolampy pre rastliny vlastnými rukami? LED fytolampy pre rastliny

Plnohodnotné osvetlenie je nevyhnutné pre rast, vývoj a kvitnutie izbových rastlín a kvetov. To im poskytne prirodzený proces fotosyntézy, bez ktorého sa žiadna rastlina jednoducho nevyvinie. V lete dostávajú izbové rastliny dostatok slnečného svetla, v zime však potrebujú dodatočné osvetlenie. V špecializovaných oddeleniach alebo obchodoch sú v predaji špeciálne fytolampy, ktoré sú určené na riešenie tohto problému, ale ak si to želáte, môžete si ich vyrobiť sami..

Výhody fytolampy

Domácu vegetáciu možno podľa požiadaviek na osvetlenie rozdeliť do 3 skupín:

 1. Kvety vyžadujúce denné svetlo.
 2. Rastliny, ktorým sa darí pri okolitom svetle.
 3. Rastliny, ktoré môžu rásť v zatienenej oblasti.

Fytolampy s LED osvetlením sú delené vlnovou dĺžkou. Existujú zariadenia s 400, 430, 660 a 730 nm. Vplyvom týchto lámp vnútorná vegetácia lepšie absorbuje chlorofyl A (to je hlavný zdroj energie pre rastliny) a vďaka dobrému vstrebávaniu chlorofylu B sa lepšie vyvíja koreňový systém, pričom sa zrýchľujú aj metabolické procesy. S použitím fytolamp začnú rastliny produkovať fytohormóny, ktoré stimulujú ochranné funkcie, čo umožní rastlinám byť zdravšími..

Charakteristika fytolampy

Charakteristika fytolampy

Fytolampy nie sú horšie ako iné podobné zariadenia pre rastliny určené na doplnkové osvetlenie. Navyše je energeticky úsporný s vysokou účinnosťou až 96%. Takéto fyto žiarovky spotrebúvajú veľmi malé množstvo elektrickej energie, asi 10-krát menej ako žiarivky. Ak zariadenie používate nepretržite, môže trvať 50 až 100 tisíc hodín, čo je veľa. Maximálne zahriatie takého zariadenia, keď je zapnuté, je 30-55 stupňov. Pri správnej inštalácii zariadenia vám takýto teplotný režim umožní vytvoriť pohodlné a absolútne bezpečné prostredie okolo izbových rastlín..

Fytolampy s červenými a modrými diódami LED sú prezentované na modernom trhu, takže nie je potrebné dodatočne kupovať červené a modré žiarovky. Najlepšou voľbou by bolo kúpiť monochromatickú LED diódu, ktorá obsahuje najdôležitejšie LED diódy pre rast a plný rozvoj izbových rastlín. Menovite:

 • Modré svetlo – navrhnuté tak, aby stimulovalo rast rastlín.
 • Červené svetlo – dodáva kvetom okázalosť a bohatosť.
 • Fialové svetlo je univerzálne a podporuje oba predchádzajúce procesy.

Teraz v predaji je veľký výber domácich aj zahraničných modelov takýchto zariadení. V sortimente nie je žiadny nedostatok, všetko závisí od vášho vkusu a preferencií. Recenzie na ľudí, ktorí používajú takéto žiarovky, sú len pozitívne.

Okrem LED zariadení existuje ešte niekoľko ďalších: neodym, sodík, kryptón, luminiscenčné, halogenidy kovov a xenóny. Len majte na pamäti, že fytolampy nie sú v žiadnom prípade lacným potešením. Ale všetky ich vyššie uvedené výhody umožňujú profesionálnym pestovateľom kvetov i amatérom pestovať krásne a zdravé izbové rastliny, ktoré im môže závidieť každý..

Ďalšou výhodou použitia LED fytolampy v rastlinách je, že nepoškodzuje životné prostredie, je absolútne bezpečná pre rastliny aj pre ľudí a prevádzka je tiež ekonomická. Všetky modely majú pekný dizajn a kompaktné rozmery. Cena takéhoto zariadenia sa môže výrazne líšiť, všetko závisí od typu modelu, výrobcu a vybavenia zariadenia. Ak je to žiaduce, každý si môže kúpiť v špecializovanom oddelení alebo uložiť všetky potrebné prvky na vlastnú výrobu (zber) takejto fytolampy.

Vlastnosti používania fytolampy

Vlastnosti používania fytolampy

Ak plánujete vyrobiť lampu sami, zvážte niekoľko dôležitých nuancií:

 • Na aktívny a dobrý vývoj rastlín potrebujú nielen červené, modré a fialové farby. Žltá a zelená sú tiež dôležité. Tieto farby sú tiež dôležité, pretože sú tiež zapojené do všetkých dôležitých procesov rastu a vývoja kvetov..
 • Rastliny nie je možné nepretržite osvetľovať fytolampami, musíte im dať odpočinok. Bude to stačiť na ich osvetlenie maximálne 12-14 hodín za 24 hodín.
 • Aby ste dosiahli dobrý účinok, a to je presne to, čo sa snažíme dosiahnuť, je dôležité správne umiestniť fytolampu a zvoliť optimálnu vzdialenosť od nádob s kvetmi.
 • Na získanie rozptýleného svetla môže byť potrebná matná obrazovka. Tento druh osvetlenia je všestranný a je vhodný pre väčšinu izbových rastlín..

Ako vyrobiť fytolampu vlastnými rukami

Ako vyrobiť fytolampu vlastnými rukami?

Aby ste si vyrobili fytolampu sami, je dôležité vybrať správnu škálu farieb. Obvykle sa vyberá s prihliadnutím na stav izbových rastlín a ich vývoj. V počiatočnom štádiu rastu stačí striedavé osvetlenie modrej a červenej farby. Ďalší vývoj klíčkov bude závisieť od toho, ako kompetentný bude ich pomer, ale nezabudnite na správne umiestnenie zariadenia..

Každá dióda vyžaruje svetlo v tvare kužeľa. Preto je pre rovnomerné osvetlenie potrebné, aby sa všetky kužele navzájom prekrývali. Aby mali mladé výhonky dobre vyvinutý koreňový systém, hustý kmeň a zdravé listy, musia byť najskôr osvetlené modrými a červenými diódami v pomere 2: 1. A už pre pestované kvety môžete použiť pomer červenej a modrej v rovnakom pomere.

Na výrobu fytolampy vlastnou rukou budete potrebovať starý tienidlo, musíte si tiež kúpiť v špecializovanom oddelení alebo obchode asi 30 červených diód, 20 modrých, 10 na osvetlenie napoludnie a rovnaké množstvo na ranné osvetlenie. Nezabudnite si kúpiť LED diódu, ovládač PWM a automatický vypínač. Teraz, keď máte všetko, čo potrebujete, môžete sa pustiť do práce.

Najprv musíte zvárať stabilný rám, je žiaduce, aby sa jeho šírka zhodovala so šírkou okenného parapetu, na ktorý bude čoskoro umiestnený. Potom musíte LED diódy pripevniť na vnútorný povrch plafondu a až potom ich nainštalovať na hliníkový plech. LED lampa by mala byť umiestnená tak, aby bola čo najpohodlnejšia pre všetky rastliny stojace na parapete. Ručne vyrobené zariadenie je veľmi praktické, pretože v prípade potreby sa dá prispôsobiť..

Zostavenie LED fytolampy (základy časť 1).Zostavenie LED fytolampy (základy časť 1).

Existuje ďalší jednoduchý spôsob, ako si vyrobiť fytolampu sami..

Na výrobu sú potrebné nasledujúce materiály:

 • 2 matice 10 wattov modrej a 1 červenej s rovnakým výkonom
 • Chladič
 • 1 pás z eloxovaného hliníka
 • 2 striedače s výkonom 12 a 24 wattov
 • Staré puzdro zo stolnej lampy
 • Epoxidové lepidlo

Pomocou spájkovačky spájame drôt s maticou, pričom berieme do úvahy polaritu. Potom pomocou drôtov pripojíme vyrobené zariadenie k napájaniu. Ďalej použijeme horúce lepidlo na pripojenie chladiča k napájacej jednotke hliníkovým pásom. To spôsobí chladiaci efekt..

V puzdre žiarovky bude potrebné urobiť niekoľko otvorov, aby mohla horúca para unikať. Zostáva opraviť LED diódy na hliníkovom páse a potom ich ohnúť do oblúka, čo dáva efekt odrazu. Teraz ho môžete pripevniť k vyrobenému puzdru.

Zariadenie je pripravené! Na výsledky svojej vlastnej práce môžete byť hrdí. Pri starostlivom používaní takéhoto zariadenia môže slúžiť dlho..

Fytolampy: tipy na výber a používanie (video)

Fytolampy. Rozhovor s odborníkom.Fytolampy. Rozhovor s odborníkom.