Gerbera indoor

Rastlina Gerbera

Rastlina gerbery (Gerbera) je zástupcom čeľade Asteraceae. Tento rod zahŕňa asi 70 druhov, ktoré žijú v afrických trópoch a subtrópoch, ako aj na ostrove Madagaskar. Podľa jednej verzie dostal rod svoje meno podľa priezviska nemeckého botanika T. Gerbera, podľa iného – z latinského „tráva“.

Gerbery sú bylinné trvalky s bezlistými stopkami. Listy Gerbery tvoria bazálne rozety a dĺžka platní, ktoré sú v nich zahrnuté, je asi 35 cm Veľké kvetenstvo sú koše s priemerom až 15 cm. Ich farba môže byť odlišná a ich štruktúra môže byť jednoduchá alebo polodvojitá..

Gerbera sa najčastejšie používa ako záhradná rastlina, ale jeden z jej druhov (gerbera Jamesonova) sa dá pestovať doma v kvetináči. Takéto kríky sú kompaktnejšie a skôr nenáročné..

Stručné pravidlá pre pestovanie gerbery

Pestovanie gerbery

V tabuľke sú uvedené stručné pravidlá starostlivosti o gerberu doma..

Úroveň osvetlenia Vyžaduje sa jasné, ale rozptýlené svetlo. Doplnkové osvetlenie sa najčastejšie používa na jeseň a v zime..
Teplota obsahu Teplota v období aktívneho rastu by mala byť od 20 stupňov a viac, po zvyšok času – asi 15 stupňov, ale nie menej ako 12 stupňov. Počas kvitnutia musíte zabezpečiť, aby sa denné a nočné teploty líšili maximálne o 5 stupňov.
Režim zavlažovania Od jari do konca leta mierna vlhkosť, pretože pôdna hrudka schne. Počas pokojového obdobia kríka sa objem zalievania zníži, pričom sa vedie iba preto, aby sa zabránilo vysychaniu pôdy..
Vlhkosť vzduchu Je potrebné zvýšiť úroveň vlhkosti, ale listy gerbery by nemali byť striekané. Hrniec je umiestnený na palete s mokrými kamienkami..
Pôda Na pestovanie gerber v kvetináči je vhodná sypká živná zmes mierne kyslej reakcie, priedušná a neudržujúca vlhkosť. Môžete použiť hotové substráty pre astry alebo zmiešať piesok s rašelinou a listovou pôdou v rovnakých pomeroch.
Top dressing Top dressing sa vykonáva počas aktívneho vývoja kríkov asi 2 krát za mesiac. Komplexné formulácie sú vhodné pre kvitnúce druhy. V zime sa hnojivá nepoužívajú.
Prenos Transplantácie sa vykonávajú iba v prípade potreby na jar. Zásuvka nesmie byť zakopaná.
Bloom Kvitnutie sa zvyčajne vyskytuje na konci leta a končí v septembri..
Spiace obdobie Spiace obdobie trvá od polovice jesene do konca zimy..
Reprodukcia Semená, rozdelenie oddenkov.
Škodcovia Voška, ​​muška, mealybug, hmyz z rozsahu.
Choroby Väčšina problémov a chorôb je spojená s nesprávnou starostlivosťou o rastliny..

Gerbera &# 127804; Domáca starostlivosťGerbera �� Domáca starostlivosť

Starostlivosť o Gerberu doma

Starostlivosť o Gerberu doma

Osvetlenie

Domáce gerbery budú potrebovať výdatné, ale rozptýlené osvetlenie. Takýto kvet môže byť ponechaný pod priamymi lúčmi iba počas obdobia ich nízkej aktivity: rastlina nevydrží na južnom okne dusný deň. Ale na severnej strane domu nebude pre gerberu dostatok svetla. Najlepšie je držať taký kvet na oknách západného alebo východného smeru. Ak gerbera stále stojí na južnom parapete, musí byť popoludní zatienená..

Gerbery potrebujú dobré vetranie. Na leto sa dá krík premiestniť von tak, že mu vyberiete miesto chránené pred poludňajším slnkom. Ak sa režim osvetlenia súčasne výrazne zmení, začnú kvet zvyknúť na nové podmienky. Ak v chladnom období rastlina nemá dostatok svetla, môžete použiť špeciálne žiarovky, napríklad žiarivky.

  Fialky v dome - aké znaky sú s nimi spojené

Teplota

Na jar a v lete vyžaduje izbová gerbera mierne teplo – asi 22 – 24 stupňov, ale nie menej ako 20 stupňov. Počas kvitnutia sú mimoriadne dôležité denné teplotné výkyvy – je žiaduce, aby neboli príliš veľké. Kombinácia chladných nocí a horúcich dní môže byť zlá na vzhľad súkvetia..

Po odkvitnutí sa krík ponorí do obdobia pokoja. V tejto dobe by sa teplota jeho obsahu mala znížiť na 14 stupňov (ale nie menej ako 12 stupňov). Interiérová gerbera sa môže vyvíjať bez takého odpočinku, ale po dvoch rokoch neustáleho rastu takéto kríky úplne stratia svoj dekoratívny efekt a bude potrebné ich vymeniť..

Plán zavlažovania

Harmonogram zavlažovania Gerbera

Po celý čas aktívneho rastu je gerbera mierne zalievaná pomocou usadenej teplej vody. Teplota pôdy a vody by mala byť približne rovnaká, inak môže krík ochorieť. Zalievanie sa vykonáva tak, ako horná časť pôdy schne. Voda zároveň nemôže byť nasmerovaná dovnútra výstupu z listu – takéto podmienky prispievajú k rozvoju hniloby. Zalievanie je možné vykonať cez žumpu, prebytočnú vodu vypustite asi pol hodiny po jej naplnení.

Napriek tomu, že gerbera nemá rada výdatnú vlahu, je nemožné s ňou úplne vyschnúť pôdu v kvetináči. Je obzvlášť dôležité to sledovať v období odpočinku rastliny, keď sa počet zalievaní znižuje na minimum: ker začína spotrebovávať menej vlhkosti, takže jeho stagnácia môže viesť k rozvoju chorôb.

Úroveň vlhkosti

Na úplný rozvoj gerbery je potrebná dostatočne vysoká vlhkosť, ale jej listy by nemali byť striekané. Na zvýšenie úrovne vlhkosti vzduchu je kvetináč položený na paletu s mokrou rašelinou alebo expandovanou hlinkou, alebo sa pokúšajú striekať iba vedľa kríka, aby naň neklesli kvapôčky.

Pôda

Pôda pre izbovú gerberu

Pôda pre izbovú gerberu by mala pozostávať z dvoch častí listovej pôdy a jednej časti z piesku a rašeliny. Do tak jednoduchého zloženia môžete pridať hydrogélové guľôčky, ktoré udržia pôdnu vlhkosť a zabránia jej vysychaniu. Na ruže alebo astry môžete použiť univerzálne substráty..

Top dressing

Gerbery sa živia iba počas najaktívnejšieho vývoja – na jar av lete. Pre nich sú vhodné univerzálne minerálne kompozície pre kvitnúce plodiny. Prinášajú ich asi dvakrát mesačne. Kríky reagujú aj na zavedenie síranu horečnatého – nedostatok tohto prvku sa môže prejaviť tvorbou svetlých škvŕn na listoch. Ak je dom dostatočne chladný, môžete do takýchto obväzov pridať zlúčeniny fosforu. Organické látky sa na gerbery nepoužívajú. V zime, keď rastlina odpočíva, nie je kŕmená..

Prenos

Transplantácia Gerbery

Gerbery sa presádzajú na jar podľa potreby. Veľkosť nového kvetináča by mala len mierne presahovať veľkosť predchádzajúceho – v príliš priestrannom kontajneri rastlina nebude môcť včas kvitnúť. Na dno hrnca sa položí drenážna vrstva a na výsadbu sa vyberie mierne kyslá pôda. Pri presádzaní je dôležité, aby častice pôdy nespadli do ružice listov kvetu. Krík by tiež nemal byť prehĺbený – koreňový krk by mal byť asi 2 cm nad zemou.

  Popínavé rastliny na balkón

Ak bola gerbera kúpená v kvetináči (v obchode), potom by sa rastlina nemala repotovať dva týždne. Musí podstúpiť aklimatizáciu, zvyknúť si na nové podmienky zadržania, to znamená zostať nejaký čas v karanténnych podmienkach. Potom je však transplantácia gerbery jednoducho životne dôležitá, pretože kvety v obchode sa zvyčajne predávajú v špeciálnej pôde, ktorá nie je vhodná na rast a vývoj rastlín doma..

Transplantácia Gerbery | Ako správne transplantovať kvitnúcu rastlinuTransplantácia Gerbery | Ako správne transplantovať kvitnúcu rastlinu

Doba kvitnutia

Gerbera kvitne v určitom trvaní denných hodín. Obvykle padá na samom konci leta: púčiky sú zviazané, keď deň začína ubúdať. Rovnako ako všetky podobné rastliny, ani koše s gerberami nie sú jediným kvetom, ale viackvetým súkvetím. V jeho strede sú malé rúrkovité kvety a pozdĺž okrajov – od 1 do 3 radov širokých ligulárnych kvetov. Farba týchto aj ostatných môže byť veľmi rôznorodá a zahŕňa až 30 odtieňov rôznych farieb s výnimkou modro-modrej škály.

Aby sa predĺžilo kvitnutie a aktivovalo sa vytváranie nových púčikov, vyblednuté koše by ste mali odstrániť opatrným vylomením ich stopiek von z kríka..

Propagácia Gerbery

Delenie kríkov

Rozdelenie kríkov gerbery

Za najbežnejšiu a najčastejšie používanú metódu sa považuje šírenie gerbery rozdelením kríka na časti. Táto metóda umožňuje vyrobiť veľký počet mladých rastlín z jednej dospelej rastliny. Dospelá gerbera po takomto postupe získava druhú mladosť a naďalej rastie a vyvíja sa. Rozdelenie kríkov vám umožní zachovať všetky vlastnosti pôvodnej rastliny, ktoré nie je možné zaručiť reprodukciou semien..

Túto metódu chovu nemožno vykonávať počas obdobia kvitnutia. Hneď ako rastlina odkvitne (najlepšie v lete), musíte ju veľmi opatrne vytiahnuť z kvetináča, mierne otriasť zo zeme a rozdeliť nožom na čo najviac častí. Za týmto účelom vyberte kríky staré asi 3-4 roky. Rozdelenie sa vykonáva na jar. Každá divízia musí mať aspoň niekoľko bodov rastu – to umožní takýmto gerberám budúci rok kvitnúť..

Existuje ďalšia možnosť, ktorá vám umožní nechať gerberu v kvetináči. Pred objavením kmeňa rastliny je potrebné odstrániť hornú vrstvu zeme. Potom ho opatrne rozdeľte na dve časti nožom a rezy posypte zeminou. Po krátkom čase sa obe časti zakorenia, bude to signál pripravenosti zasadiť ich do rôznych nádob.

Gerbery je možné množiť aj odrezkami, ale doma sa táto metóda používa len zriedka..

Pestovanie zo semien

Pestovanie gerberov zo semien

Semená Gerbera nezaručujú prenos vlastností odrody a tiež pomerne rýchlo strácajú klíčivosť. Vysievajú sa na jar pomocou voľnej a výživnej pôdy. Pri vlastnej príprave substrátu môžete zmiešať listovú pôdu s humusom a dvojitou časťou trávnika a potom tam pridať malý piesok. Odporúča sa pripraviť osivo vopred tým, že sa semená uchovávajú niekoľko dní vo vlhkej gáze.

  Najlepších 10 izbových rastlín do škôlky

Semená sa vysejú do hĺbky asi 5 mm a prikryjú sa fóliou. Ich klíčenie trvá niekoľko dní až mesiac. Keď klíčky vytvoria 2-3 pravé listy, ponoria sa do priestrannejšej škatule. Keď sa objaví 5. listová čepeľ, zber sa opakuje a mladé kríky zasadíte do vlastných kvetináčov. Mesiac po tomto postupe môžu byť gerbery prvýkrát kŕmené. Kvitnutie začína asi 10,5 mesiaca po zasiatí.

Škodcovia a choroby

Gerbera škodcovia a choroby

Hlavné problémy pri pestovaní gerbery sú spojené s nesprávnou starostlivosťou o rastlinu. Príčinu ochorenia možno zvyčajne určiť posúdením vzhľadu kríkov..

  • Bledé lístie je znakom nadmerného osvetlenia. Aby listy nestratili farbu, od jari do začiatku jesene sa ich pokúšajú chrániť pred páliacim slnkom. Listy môžu stratiť svoju jasnú farbu v opačnej situácii: s nedostatkom svetla. Toto znamenie môže tiež znamenať stres, ktorý rastlina zažíva. Navyše sa rastliny takto nedávno prinesené z obchodu niekedy správajú. Do ich substrátu mohli byť pridané látky, aby boli listové rozety jasnejšie a tmavšie, aby sa vytvoril atraktívnejší krík..
  • Všeobecné oslabenie kríkov a žltnutie ich listov môže byť spôsobené vývojom hubových chorôb. Na gerbery zvyčajne útočia, ak sú kríky držané v podmienkach vysokej vlhkosti a nízkeho pohybu vzduchu..
  • Vzhľad svetlých nadýchaných škvŕn na listoch je znakom múčnatky. Ak sú zasiahnuté staré zvädnuté listy, mali by byť odstránené a samotný krík by mal byť preventívne ošetrený fungicídmi. Obvykle sa takáto choroba objavuje v dôsledku použitia ľadovej vody na zavlažovanie, prebytku dusičnanových doplnkov alebo častých a výrazných teplotných výkyvov..
  • Vädnutie kríka je zvyčajne spojené so stagnáciou vlhkosti v pôde. Neustály pobyt v takejto pôde často vedie k smrti rastliny. Najľahšie je zalievať gerberu v zime, preto je zálievka v tomto období obzvlášť starostlivo sledovaná..

Gerberám môžu uškodiť hlavní škodcovia domácich kvetov – roztoče, drobný hmyz, vošky atď. Proti nim treba použiť vhodné prípravky.

Druhy gerbery s fotografiou

Gerbera jamesonii

Gerbera Jameson

Zo všetkých druhov gerber je na domáce pestovanie vhodná iba jedna – Gerbera jamesonii. Práve tento druh sa stáva základom pre odrody určené pre vnútornú kultúru. Takéto rastliny sú bylinné kríky so silnými a hustými stonkami. Ich listové čepele tvoria ružicu umiestnenú tesne nad úrovňou zeme. Veľké pernaté listy môžu byť mierne dospievajúce a ich dĺžka dosahuje 20 cm, niekedy takéto rastliny vytvárajú na dne listových dosiek axilárne púčiky. Kvetenstvo pripomína veľké farebné sedmokrásky. Veľkosť každého košíka je približne 10 cm. Kvitnú na vrcholoch holých stopiek a môžu mať rôzne farby..