Hamedorea ladná

Hamedorea ladná

Hamedorea ladná alebo elegancia (Chamaedorea elegans) je zástupcom rodiny palmy. V prírode sa nachádza v lesoch Mexika a Guatemaly. Druhým názvom rastliny je neanta. Vďaka svojmu vzhľadu a prirodzenému prostrediu je známy aj ako bambus alebo horská palma..

Plazivý kmeň chamedorea vytvára tenké zvislé stonky. Napriek svojej štíhlosti (obvod až 3,5 cm) môžu ich rozmery dosiahnuť niekoľko metrov na výšku. Na vrcholoch týchto stoniek sú latky 6-7 blízko seba umiestnených podlhovastých letákov. Keď odpadnú, na stonkách zostanú svetlé prstence. Pernaté listy okrasnej palmy môžu mať asi 15 párov lalokov. Dĺžka takýchto listov dosahuje 20 cm.

Stopky môžu vyrastať z pazúch mladých rastlín: nadýchané latkové súkvetie vytvorené z malých žltkastých kvetov. Každý z nich má sférický tvar a príjemne vonia. Po odkvitnutí palma sadá semená. Až do dozretia sú uložené v malých tmavých plodoch: každý s 1 semenom. Veľkosť plodov je približne 0,5 cm, ale na nastavenie semien je potrebné ručné opeľovanie. Peľ sa dá pohodlne prenášať malou mäkkou kefkou..

Starostlivosť o elegantnú chamedoreu doma

Starostlivosť o elegantnú chamedoreu doma

Hamedorea graceful je najbežnejším typom tejto rastliny v domácom kvetinárstve. Nemenej ho milujú grafici. Neanta vyzerá veľmi štýlovo a perfektne sa hodí do mnohých moderných interiérov. Starostlivosť o elegantnú chamedorea nebude náročná. Navyše, na rozdiel od mnohých paliem, je veľmi maličký a perfektne sa hodí aj do malého bytu. Aby ste sa však vyhli nepríjemným chybám v obsahu, je lepšie sa zoznámiť s jednoduchými pravidlami starostlivosti o hamedorea elegans.

Poloha a osvetlenie

Mexická palma je takmer nenáročná na úroveň osvetlenia. V prírodných podmienkach sa skrýva pred páliacim slnkom pod korunami vysokých stromov. Kvetina môže bezpečne vydržať život na severnom okne. Mierny tieň v hlbinách miestnosti bude pre neho taký pohodlný ako roh na slnečnom parapete. Jasné priame lúče však môžu byť pre listy nebezpečné: poludňajšie slnko na nich môže spôsobiť popáleniny..

Elegancia hamedorea môže navyše zostať zdravá a úplne bez slnka, ak ju nahradí lampa. Ale v takýchto podmienkach bude potrebovať veľmi dlhé denné hodiny. Pod lampou bude musieť stráviť až pol dňa..

Teplota

Pôvabná palma má výrazné obdobia aktivity a odpočinku. V horúcich sezónach sa uspokojí s teplotou nad 20 stupňov. V lete môžete kvetináč s rastlinou vytiahnuť na balkón alebo dokonca do záhrady a umiestniť ho na mierne tienisté miesto. S nástupom chladného počasia je chamedorea odoslaná do chladnejšieho kúta, kde nikdy nie je teplejšie +16. Počas obdobia takého hibernácie stojí za to dbať na to, aby hrniec s rastlinou nespadol do studeného prievanu. Je možné trochu vetrať miestnosť, ale veľmi zle vníma prudké poklesy teploty..

Režim zavlažovania

Hamedorea ladná alebo elegancia

Počas obdobia rastu musí byť chamedorea napojená pravidelne a veľmi hojne. V tomto prípade by sa objem zalievania mal zvyšovať so zvyšujúcou sa teplotou v miestnosti. Ale ani palmu nemôžete naplniť. Hrniec musí mať dostatočnú drenážnu vrstvu, aby voda nestagnovala pri korienkoch. Ideálne je polievať ju, keď vrchná vrstva pôdy vyschne. Od zemskej kómy by ste nemali očakávať absolútne vyschnutie. Príliš suché pôdu v kvetináči môžete zničiť. Na zavlažovanie je vhodná usadená a mierne teplá voda..

Vlhkosť vzduchu

Pre zdravie hamedorea je potrebné zabezpečiť mu správnu úroveň vlhkosti vzduchu. Dvakrát denne sa palmové listy postriekajú vodou. Neodmietne utrieť listy ani teplú sprchu. V zime je vlhkosť mierne znížená.

Ak nie je čas neustále postrekovať rastlinu, môžete použiť špeciálne zariadenia alebo umiestniť kvetinu vedľa vodných zdrojov. Hlavnou vecou je udržať ho mimo ohrievačov vzduchu. V takom prostredí palma výrazne stratí dekoratívnosť: špičky jej listov začnú schnúť..

Pôda

Pre hamedorea je potrebná pomerne ťažká pôda. Môžete použiť palmovú pôdu kúpenú v obchode. Niekedy sa k tomu dodatočne pridá drevené uhlie. Na vlastnú prípravu výsadbovej pôdy budete potrebovať 3 diely trávnika, ako aj jeden diel piesku, rašeliny a listovej pôdy. Vhodná je aj zmes listovej a ihličnatej pôdy s humusom. Hlavnou vecou nie je zabudnúť na drenážnu vrstvu. Je vyrobený z expandovanej hliny, tehlových zvyškov alebo črepov..

Top dressing

Hamedorea ladná

Mladé, novo transplantované exempláre nepotrebujú kŕmenie. Vzhľadom na nízke miery rastu po transplantácii sa oplatí počkať aspoň rok.

Dospelá hamedorea ocení dusičnaté hnojenie. Vďaka nim jeho olistenie rastie rýchlejšie a vyzerá lepšie. Odporúča sa ich pridať do pôdy v období činnosti rastlín: od skorej jari do druhej polovice jesene. V zime sa to robí raz za mesiac, v lete o niečo častejšie – 2 alebo 3 krát. Ako vrchný obväz je vhodné štandardné hnojivo pre palmy alebo možnosť pre plodiny s ozdobnými listami. V druhom prípade je lepšie použiť polovičnú dávku..

Prenos

Neanta nemá rýchly rast, mladé sadenice však potrebujú každoročnú jarnú transplantáciu do mierne hlbšej nádoby. Vzorky dospelých je možné transplantovať menej často – iba v tých prípadoch, keď je koreňový systém v existujúcom kvetináči príliš preplnený. Štandardné transplantačné termíny sú v tomto prípade asi raz za tri roky. Najlepšie je použiť metódu prekládky.

Prerezávanie

Chamedorea má iba jeden bod rastu: jej stonky neuvoľňujú vetvy. Ak stonku odrežete navrchu, prestane rásť a listy v spodnej časti časom vyschnú. Takéto neopatrné manipulácie môžu viesť k smrti rastliny..

Chovné metódy pre hamedorea elegantné

Chovné metódy pre hamedorea elegantné

Chamedorea sa môže množiť niekoľkými spôsobmi: semenami, rozdelením kríkov a použitím koreňových potomkov.

Semená na výsadbu môžete zbierať sami alebo si ich môžete kúpiť v obchode. Vysievajú sa do vopred pripraveného miniskleníka so stabilnou teplotou. Proces klíčenia môže trvať mesiac až šesť mesiacov. Po vytvorení najmenej jedného listu sa sadenice rozdelia do malých oddelených kvetináčov. Takto pestované sadenice budú kvitnúť po 3-4 rokoch, keď veľkosť kríka dosiahne najmenej 30 cm.

Veľký, zarastený krík je možné rozdeliť, ale jediná dlaň v kvetináči doma nerastie do tejto veľkosti. V obchodoch sa niekedy ponúka niekoľko paliem naraz vysadených v spoločnej nádobe. Takéto sadenice sa dajú ľahko rozdeliť na súčasti. Ale pri kúpe takejto „sady dlaní“ kupujúci očividne riskuje. Skupinové výsadby nie sú schopné dlho existovať v stiesnenom kvetináči. Ak ich nestihnete včas oddeliť, môžu všetky zomrieť..

Ladná dospelá chamedorea môže zdieľať bazálne potomstvo. Takýto sadivový materiál je usadený v oddelených kvetináčoch. Starostlivosť o ne sa nelíši od starostlivosti o hlavný závod..

HAMEDOREA Elegantná / domáca starostlivosťHAMEDOREA Elegantná / domáca starostlivosť

Choroby a škodcovia

Hlavní škodcovia domácnosti môžu palme uškodiť: strapce, drobný hmyz a roztoče. Posledne uvedené je možné aktivovať kvôli nedostatku vlhkosti v miestnosti. Odstráňte ich insekticídmi.

Nesprávna starostlivosť môže viesť k chorobám rastlín.

Rovnako ako u mnohých izbových druhov, príliš suchý vzduch vedie k žltnutiu a vysušeniu elegantných špičiek listov chamedorea. Podobné príznaky sú pozorované pri nedostatočnom zalievaní. Aj keď sa niektoré problémy s listami v skutočnosti zdajú byť iba chorobou. Tmavnutie a opadávanie spodných listov je teda prirodzeným dôsledkom rastu a nie je dôvodom na obavy..

Ak polievate palmu príliš často, bez toho, aby ste nechali pôdu čo i len trochu vyschnúť, môžu jej korene začať hniť. Takúto chorobu môžete rozpoznať posúdením stavu pôdy. Hnilobné procesy mu dodávajú charakteristický nepríjemný zápach. V pohotovosti by mala byť aj pleseň alebo vädnúce mladé listy. Vyrovnať sa s rozpadom koreňov pomôže ich umytie a odstránenie chorých častí. Na dezinfekciu po prerezaní hniloby sú korene práškové s dreveným uhlím.

Niekedy je príčinou problémov nesprávne zvolený alebo drasticky zmenený teplotný režim. Takže na palme, ktorá spí v príliš chladnej miestnosti, sa na listoch môžu objaviť tmavé škvrny..

Nadbytok jednotlivých prvkov v pôde môže tiež viesť k nežiaducim následkom. Takže vysoké hladiny vápnika dodajú lístiu žltkastú farbu..

Palmové listy neumývajte mydlom alebo inými čistiacimi prostriedkami. Prach z nich odstránite iba mierne navlhčenou čistou handričkou..