Hydropónia doma

Hydropónia doma. Pestovanie rastlín pomocou hydropónie

Tento spôsob pestovania rastlín doma nie je u nás veľmi bežný. Väčšinou ho používajú pestovatelia kvetov – experimentátori a „pokročilí“ zberatelia kvetov. Takéto inštalácie sa nestali populárnymi kvôli nedostatku estetiky externých údajov a zložitosti zariadenia. Hydropónia sa častejšie používa v priemyselných rastlinách. A bežní milovníci kvetov používajú zalievacie zmesi s rôznymi zložkami. Je to však skutočne také zložité? Ako používať hydropóniu doma?

Hydroponika je metóda, pri ktorej môžete pestovať rastliny bez použitia pôdy, pričom použijete iba špeciálny živný roztok na vodnej báze. Namiesto bežnej pôdy odoberajú kokosový substrát, perlit alebo malú expandovanú hlinku – sú najvhodnejšie pre izbové rastliny. Takéto substráty majú dobrú priepustnosť pre vodu a vzduch, nereagujú so špeciálnym vodným roztokom. Menej bežne používaný polyetylén, kremeň, žula alebo sklo v granulách.

Hydropónia je spôsob, akým môžete pestovať rastliny bez použitia pôdy a používať iba špeciálny živný roztok na báze vody.

Pokúsme sa zistiť, bez zložitých technických formulácií, ako aplikovať hydropóniu doma a ako si vyrobiť toto zariadenie sami..

Na stavbu „hydroponického zariadenia“ budete potrebovať dve nádoby, napríklad dva kvetináče rôznych veľkostí. Menší črepník je určený priamo na výsadbu rastliny. V tomto hrnci musíte urobiť veľké množstvo malých otvorov, môžete použiť tenký klinec zahriaty na oheň. Túto kvetinovú nádobu naplníme pripraveným substrátom a zasadíme do nej rastlinu..

Väčšia nádoba by mala byť vyrobená z hustého materiálu, ktorý neprepúšťa vodu a svetlo. Do väčšieho hrnca musíte naliať špeciálny vodný roztok s prídavkom hydroponických hnojív alebo urýchľovačov rastu. Táto tekutina poskytne koreňom potrebnú výživu. Tieto doplnky sa predávajú vo veľkom výbere vo všetkých obchodoch s pestovaním rastlín..

Menší kontajner by mal byť umiestnený vo väčšom. Je veľmi dôležité, aby korene rastliny neboli úplne ponorené do roztoku, ale iba jeho dve tretiny (približne 2 centimetre). Úroveň riešenia budete musieť neustále monitorovať. Koreň rastliny by nemal vyschnúť. Medzi dnami dvoch nádob by mala byť vzdialenosť približne 5 centimetrov..

Na stavbu „hydroponického zariadenia“ budete potrebovať dva kontajnery, napríklad dva kvetináče rôznych veľkostí

V zásade tu tvorba hydroponického zariadenia končí. Vo všeobecnosti nie je nič ťažké. Každý, kto sa rozhodol vyskúšať tento spôsob pestovania rastlín doma, sa môže pokojne pustiť do toho..

Hydroponika je skvelá na pestovanie akýchkoľvek rastlín: zeleniny, bobúľ, zelene a izbových kvetov. S hydropóniou v bežnej miestnosti môžete získať bohatú úrodu reďkovky, uhorky, paradajky, papriky, jahody a voňavú mätu. Pri pestovaní izbových rastlín bude obzvlášť starostlivá starostlivosť potrebná iba pre tých, ktorých koreňový systém sa dá ľahko hniť..