Čistenie listov rastlín od prachu a nečistôt

Čistenie listov rastlín od prachu a nečistôt. Ako správne utrieť izbové rastliny

Izbové rastliny prinášajú do domu pohodlie, čo nám dáva radosť z rozjímania nad živou krásou. Okrem toho hrajú ešte jednu dôležitú, ale bežným okom neviditeľnú úlohu – úlohu domáceho prírodného čističa vzduchu alebo filtra, ktorý dokáže zbaviť prachu, nečistôt a toxínov..

Listy slúžia na filtráciu vzduchu. Na ich povrchu sa usádza prach, špina a sadze. Časom sa množstvo látok uložených na listoch zvyšuje a vedie k upchávaniu priedušiek, zbavuje rastlinu schopnosti úplne dýchať, vyvoláva výskyt chorôb a riziko poškodenia škodcov.

Preto je dôležité listy pravidelne odlupovať. Môžete to robiť rutinne, napríklad každé dva týždne, alebo spontánne, podľa potreby, vedené vizuálnym pozorovaním. Ale musíte to urobiť.

Čistenie listov je možné vykonať rôznymi spôsobmi. Jeho výber závisí od veľkosti a charakteristík krytu čepele listu..

Čistenie veľkých hladkých alebo kožovitých listov

Čistenie veľkých hladkých alebo kožovitých listov

Takéto listové čepele sú charakteristické pre fikus, dieffenbachia, krotón. Na veľkých listoch je znečistenie znateľnejšie. Preto sa čistia častejšie – týždenne..

Mokrou vlhkou handričkou, vreckovkou alebo špongiou leták jemne utrite z každej strany.

Čistenie rezaných alebo skrútených listov

Takéto listy sú typické pre papradie, crassula, dracaena. Je pohodlnejšie ich vyčistiť teplou sprchou s nízkym tlakom vody. Nezabudnite základný náter vopred zakryť filmom, ktorý ho ochráni pred eróziou..

Teplá sprcha prijme priaznivo každú rastlinu, takže sa dajú rozmaznávať aj veľkolisté formy rastlín..

Stáva sa, že sadze a tuk sa usadzujú na listoch rastlín. V tomto prípade je vhodné použiť jemné (detské) mydlo alebo šampón. Mydlový roztok sa umyje teplou vodou..

Ako čistiť rastliny s pubertálnymi listami

Ako čistiť rastliny s pubertálnymi listami

Listy fialiek, gloxinie a niektorých begónií sú pubertálne. Ako ich vyčistím? V takom prípade je vhodné zariadiť chemické čistenie mäkkou kefkou, štetcom alebo handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.

Použitie vody a ešte viac mydla je vhodné iba vo výnimočných prípadoch. Napríklad s veľmi silným alebo mastným znečistením.

Mokré čistenie sa vykonáva počas dňa. Pred koncom dňa by listy určite mali vyschnúť. Navyše bude lepšie, ak budú sušené v tmavej a teplej miestnosti, úplne bez prievanu..

Alternatívne metódy na čistenie listov rastlín

Okrem vyššie opísaných tradičných spôsobov čistenia listov existujú aj ďalšie, alternatívne.

Niektorí pestovatelia praktizujú potieranie listov svojho miláčika rastlinnými olejmi, mliekom, pivom, žĺtkom alebo jemným octovým roztokom. Verí sa, že v tomto prípade rastlina dostane viac živín a vyzerá veľkolepejšie..

Rôzne komerčne dostupné spreje na leštenie rastlín pomôžu dosiahnuť špeciálny lesk listov..

Ako vidíte, starostlivosť o zelené domáce zvieratá by sa nemala obmedzovať na zalievanie a kŕmenie. Existuje niekoľko ďalších dôležitých, ale jednoduchých činností, ktoré by ste nemali zanedbávať..