Izbová ruža

Izbová ruža

Od staroveku bola ruža považovaná za kráľovnú kvetov, symbol krásy a dokonalosti. Ako pôvabný je hybridný čaj, čaj, polyantus a ďalšie druhy. Domáca ruža by nepochybne mohla byť najlepšou ozdobou v dome. Pestovanie ruže doma nie je ľahká úloha: potrebujete veľké nádoby, voľný priestor a vhodný teplotný režim. Kúpiť izbovú ružu je oveľa jednoduchšie, pretože nevyžaduje veľa miesta a v kráse nie je v žiadnom prípade horší ako relatívne veľkí príbuzní..

Krása izbovej ruže núti pestovateľov kvetov vyrovnať sa s rozmarnou povahou tejto kvetiny. Táto rastlina je schopná ozdobiť akýkoľvek interiér, ale aby ruža nesklamala, musíte dodržiavať základné pravidlá starostlivosti o dekoratívny krík..

Vnútorná ruža po nákupe

Vnútorná ruža po nákupe

Všetky odrody ruží sú určené na pestovanie na otvorenom priestranstve, niektoré z nich je však možné prispôsobiť podmienkam zaliatia v interiéri. Ak chcete poskytnúť takej kvetine potrebnú starostlivosť, bude to vyžadovať veľa úsilia, ale nové rastliny vyžadujú osobitnú starostlivosť..

Dnes nebude ťažké kúpiť túto kvetinu: v každom špecializovanom obchode nájdete veľké množstvo najrozmanitejších odrôd izbových ruží. Všetky sa líšia tvarom a farbou. Stačí si len vybrať. Na pulte pôsobia tieto kvety čo najzdobnejšie, ale prispôsobiť ich domácim podmienkam môže byť náročné. Bez dodržania určitých postupov môže krík čoskoro zomrieť..

Takéto rastliny si zvyknú na podmienky skladu, navyše sa do ich pôdy pridávajú špeciálne stimulanty na podporu rastu a zlepšenie ich vzhľadu. Vzhľadom na ich niekedy obrovské dávky môže byť kríky ťažké „prepnúť“ na obvyklý režim údržby. Balenie kríkov im navyše dodáva zvýšenú vlhkosť. Keď to rastlina stratila, na novom mieste začína prežívať silný stres. Preto ruže prinesené do domu často začnú žltnúť a vädnúť do niekoľkých dní od nákupu. Bez špeciálnych opatrení na aklimatizáciu sa takýto krík môže čoskoro stratiť. Stojí za to ich vykonať, aj keď ruža vyzerá zdravo a silne..

Aby izbová ruža pravdepodobne zapustila korene, musíte ju starostlivo vybrať. Prednosť by nemala mať najbujnejšie kvitnúce kríky, ale exempláre s prítomnosťou mladých vetvičiek. Čerstvé výhonky naznačujú, že krík aktívne rastie, čo znamená, že má dostatok energie na aklimatizáciu a zakorenenie bude počas transplantácie jednoduchšie. Potom, čo vybranú ružu prinesiete domov, je potrebné jej dať niekoľko dní na adaptáciu na nové miesto..

 • Balíček musíte odstrániť z puzdra. Zadržiava vlhkosť, ale zároveň prispieva k rozvoju chorôb spôsobených zamokrením a nedostatočným vetraním. Často kvôli tomu môžu byť kríky napadnuté hubovými infekciami aj na pulte..
 • Na profylaktické účely bude potrebné ružu ošetriť antifungálnymi a insekticídnymi liekmi. Niekedy sa tieto postupy vykonávajú po transplantácii kríka do čerstvej pôdy, ale niekedy sa pestovatelia pokúšajú spracovať rastlinu skôr, keď sa krík trochu usadí na novom mieste. Môžete tiež použiť improvizované prostriedky, napríklad dôkladne opláchnuť listy rastliny mydlovou vodou alebo zariadiť ružu kontrastnou sprchou..
 • Z krovia sa odstránia všetky postihnuté, sušené alebo zvädnuté listy a výhonky. Strihajú sa nožnicami na strihanie alebo nožnicami. Okrem toho budete musieť z kríka odstrániť všetky púčiky a kvety. Ak ich necháte na mieste, ker zostane dekoratívny iba chvíľu, ale zároveň vynaloží príliš veľa energie na kvitnutie. Rastlinu to vysuší a zhorší sa tým jej prežitie. Čakaním na koniec kvitnutia sa môže krík stratiť. Púčiky sa odporúčajú odstrániť spolu s výhonkami, na ktorých sa nachádzajú.
 • Po prerezaní bude jednoduchšie spočítať počet rastlín v jednom kvetináči. Aby výrobok vyzeral pôsobivejšie, často sa do jedného kontajnera vysadí niekoľko kríkov. Takáto tesnosť bráni úplnému rozvoju niektorých odrôd a môže tiež spôsobiť choroby. Ak sa kríky začnú navzájom utláčať, takéto vzorky by mali byť vysadené v oddelených kvetináčoch. Ak sa napriek tomu rozhodnete nechať ruže pohromade, aby ste nepoškodili zapletené korene, je pre ne zvolený objemnejší kvetináč..
 • Kúpenú ružu sa odporúča kŕmiť iba tri mesiace po nákupe. Počas tohto obdobia musia rastliny spotrebovať množstvo krmív zavedených v obchode..

Ako udržať ružu kúpenú v kvetináči. Izbové ruže.Ako udržať ružu kúpenú v kvetináči. Izbové ruže.

Transplantácia izbovej ruže

Transplantácia izbovej ruže

Transplantujte izbovú ružicu opatrne. Krík je napojený hojne a opatrne odstránený z hrnca, pričom sa snaží udržať pôdnu guľu. Potom sa starostlivo preskúmajú korene rastliny. Zdravé korene by mali mať svetlo žltú alebo bielu farbu a pevnú štruktúru. Ak sú korene príliš tenké a tmavej farby, s najväčšou pravdepodobnosťou sú zvädnuté alebo začínajú hniť. Aby to neviedlo k smrti rastliny, odstránili sa také korene. Ak sú postihnuté oblasti príliš veľké a nezostali takmer žiadne zdravé korene, môžete sa pokúsiť zachrániť vzdušnú časť kríka tak, že z neho odrežete odrezky.

Rašelinu možno často použiť ako skladovaciu pôdu. V tomto prípade sa odporúča úplne vyčistiť korene kríka. Prítomnosť dvoch pôd rôzneho zloženia v jednom kvetináči výrazne komplikuje zalievanie: vlhkosť v rašeline bude horšie prúdiť ku koreňom, v dôsledku čoho sa niektoré korene kvetu môžu podmáčať a niektoré zostanú suché..

Ako nový hrniec sa používa nádoba s dobrou drenážnou vrstvou, ktorá je o niekoľko centimetrov väčšia ako stará, výškou aj priemerom. Ak na dne hrnca nie je žiadny otvor, mala by sa zvýšiť veľkosť drenážnej vrstvy. Pôda pre izbové ruže by mala byť špecializovaná, ale môže fungovať aj záhradná pôda. Ušetrenie na pôde na výsadbu nestojí za to: lacné zmesi zvyčajne obsahujú veľa rašeliny a málo živín. Ak je pôdna zmes pripravená samostatne, mala by obsahovať ihličnatú a listovú pôdu, pokiaľ ide o piesok a humus, ako aj trojitú časť listovej pôdy..

Na drenáž sa naleje trochu zeminy a celé sa to mierne podbíja. Na vrch sa položí krík spolu s hrudkou starej zeme a vzniknuté dutiny sa opatrne vyplnia a periodicky zľahka vbíjajú do pôdy, aby v nej puzdro lepšie držalo..

Transplantovaná rastlina sa zaleje izbovou filtrovanou alebo dobre usadenou vodou. Ak bola hrudka pôdy pred výsadbou dostatočne navlhčená, môžete tento krok preskočiť. Takáto rastlina však okrem zalievania vyžaduje aj preventívne ošetrenie proti škodcom a chorobám. Transplantované ruže sú nimi obzvlášť často postihnuté, kým sa oslabený krík nezakorení na novom mieste, preto je lepšie ho vopred chrániť. Pomôže tiež ošetrenie stimulantom rastlinnej imunity, napríklad Epin. Potom by sa ruža mala zotaviť rýchlejšie. Okrem špeciálnych prostriedkov bude krík potrebovať aj pravidelné postrekovanie – potrebuje vysokú vlhkosť. Malé kríky je možné vložiť do nádoby, narezanej fľaše alebo vrecka s malými otvormi. Rastline to vytvorí požadovaný skleníkový efekt. Takáto rastlina si musí zvykať na bežné vnútorné podmienky postupne..

AKO JE SPRÁVNE PREVODOVAŤ MINIATÚRNU RUŽU PO NÁKUPEAKO JE SPRÁVNE PREVODOVAŤ MINIATÚRNU RUŽU PO NÁKUPE

Okrem vlhkosti bude krík potrebovať aj poriadne osvetlenie. Jeden deň po transplantácii by mal byť vystavený svetlu. Ak v dome nie je dostatok slnečného okna, ružu bude potrebné doplniť. V zime sú pre rastlinu vytvorené rovnaké podmienky..

Izbové ruže, ktoré rastú doma už niekoľko rokov, presadíme, ak sa už nehodia do starého črepníka. Robia to nie viac ako raz za pár rokov a pokúšajú sa použiť metódu prekládky.

Starostlivosť o izbu doma stúpla

Starostlivosť o izbu doma stúpla

Osvetlenie

Izbové ruže vyžadujú veľmi málo svetla, pre zdravý vývoj potrebujú veľa slnka. Hrnce s nimi sú zvyčajne umiestnené na južných alebo juhovýchodných okenných parapetoch. Ak sú okná príliš slnečné a horúce, môžu byť kríky mierne zatienené alebo pre ne vytvárať rozptýlené osvetlenie. Tmavšie miestnosti budú v zime vyžadovať povinné doplnkové osvetlenie..

Aby sa puzdro tvorilo rovnomernejšie, odporúča sa otočiť ho smerom k svetlu s rôznymi stranami. Pri zmene režimu osvetlenia (najmä smerom k jasnejšiemu svetlu) by ste na to mali kvet postupne zvyknúť.

Teplota

Optimálna teplota na pestovanie izbových ruží je od +18 do +25 stupňov. Pretože izbové ruže sú v podstate záhradné rastliny, potrebujú čerstvý (ale nie studený!) Vzduch. Prehriatie ruží je dosť škodlivé, takže v lete môžu byť hrnce s nimi vytiahnuté na balkón alebo von. Ak krík zostane doma, miestnosť s ním je pravidelne vetraná a snaží sa chrániť rastlinu pred prievanom. Pohyb vzduchu prispieva k vývoju veľkolepejších a živších kvetov.

Na jeseň sa do domu prinesie rastlina, ktorá strávila leto na otvorenom mieste, a starostlivo ju skúmala na prítomnosť škodcov. Po skončení kvitnutia sa krík začína pripravovať na zimné obdobie. Môže byť plný (hlboký odpočinok v miernom chlade) alebo čiastočný (ruža zostáva doma). Na udržanie kvetu doma je vhodná miestnosť, v ktorej sa udržuje asi +16 stupňov. Kríky môžete ponechať medzi rámami alebo vedľa odpojeného okna, ale hlavnou vecou je odstrániť ho z vykurovacích zariadení. Počas tohto obdobia môže krík sám odhodiť lístie, odpočívajúce od vegetačného obdobia. Na jar sa na ňom objavia čerstvé konáre a listy..

Ak krík hibernuje v nevykurovanej miestnosti, musíte hrniec starostlivo zabaliť alebo ho ponoriť do pilín. To ochráni pôdu pred zamrznutím..

Režim zavlažovania

Režim zavlažovania v miestnosti vzrástol

Na zavlažovanie izbovej ruže sa zvyčajne používa usadená a mierne teplá voda. Zalievanie ľadom môže rastline uškodiť. V horúcich dňoch je možné kvetinu zalievať denne, ale prebytočnú vodu z panvice by ste mali vypustiť tak, že počkáte asi pol hodiny po zalievaní..

Okrem obvyklého zvlhčovania pôdy vyžaduje krík pravidelné postrek (ale nie denne!). To sa vykonáva v lete aj v zime pomocou postreku hmlou. Je však dôležité mať na pamäti, že príliš časté postrekovanie môže prilákať škodcov do kríka alebo viesť k rozvoju hubových chorôb. Počas kvitnutia je možné postrek zastaviť – ak sa voda dostane na okvetné lístky, kvety stratia svoj atraktívny vzhľad rýchlejšie. Ak sa teplo z batérií dostane do hrnca, môžete ho vložiť do palety s mokrou expandovanou hlinkou.

Pred odoslaním ruže na zimnú dovolenku sa objem zálievky postupne znižuje. Na jar, keď sa na kríku začne objavovať čerstvý porast, sa ruža opäť začne výdatnejšie polievať..

Hnojivá

Izbové ruže sa pravidelne kŕmia špecializovanými komplexnými formuláciami. Vhodný je aj mulleinov roztok. Okrem bežných minerálnych obväzov je možné vykonávať aj listové obväzy. Obdobie hnojenia kríkov začína na jar a končí na konci jesene. Frekvencia aplikácie môže byť od 2 do 3 týždňov. Živiny sa zvyčajne aplikujú bezprostredne po zalievaní. Počas vegetačného obdobia je možné použiť zmesi s prevahou dusíka a počas pučania – fosfor -draslík.

Na jeseň sa množstvo obväzov postupne znižuje a potom úplne prestanú hnojiť kvet až do jari. Ak ruža prezimuje v chladnej miestnosti, zlúčeniny dusíka, ktoré stimulujú rast lístia, sa od augusta už nepoužívajú.

Transplantované rastliny sa začnú kŕmiť iba mesiac po tomto postupe. Choré rastliny nie sú kŕmené, pokiaľ nie je choroba spôsobená nedostatkom živín. Tiež by ste nemali hnojiť ruže v daždivom a chladnom počasí, najmä ak je kvetináč na balkóne alebo v záhrade..

Prerezávanie

Prerezávanie izbovej ruže

Púčiky ruží sa tvoria iba na čerstvých výhonkoch. Aby si krík rastúci v kvetináči zachoval krásny tvar a kvitol bujnejšie, treba ho pravidelne strihať. Jar je na takýto postup veľmi vhodná. Ruža je odrezaná suchá, slabá, prehnane predĺžená alebo rastúca vo vnútri kríkových kríkov. Vyblednuté kvety sa tiež orežú a odrežú stopku k ďalšiemu púčiku.

Pestovatelia kvetov niekedy prerezávajú izbovú ružu nie na jar, ale na jeseň, než pošlú vyblednutý krík na zimu. Stonky sa skracujú na úroveň 5 púčikov, pričom listy sa neodstraňujú. Takéto prerezávanie na jeseň pomáha stimulovať skoršie kvitnutie v ďalšej sezóne a tiež dáva kríkom vopred čistý vzhľad..

Bloom

Izbové ruže tvoria malé, ale veľmi efektné púčiky. Farba kvetov môže byť veľmi rôznorodá: dnes existuje mnoho odrôd, ktoré sa líšia svojimi dekoratívnymi vlastnosťami..

Ak je izbová ruža spokojná s podmienkami rastu, bude kvitnúť takmer celý rok s prerušením 1,5-2 mesiace. Najbujnejšie kvitnutie je možné dosiahnuť poskytnutím rastliny chladnej zime. V takýchto podmienkach bude krík schopný správne odpočívať a získať silu na nové kvitnutie. Predtým by mali byť výhonky skrátené na 10 cm..

Ako sa starať o domácu ružu – Všetko bude dobré – Číslo 175 – 05/01/2013 – Všetko bude v poriadkuAko sa starať o domácu ružu - Všetko bude dobré - Číslo 175 - 05/01/2013 - Všetko bude v poriadku

Metódy šľachtenia izbových ruží

Izbovú ružu môžete najľahšie propagovať odrezkami. Na tento účel je vhodný sadivový materiál s približnou dĺžkou 15 cm a na vybranej vetve by malo zostať niekoľko púčikov. Obvykle sa na to používajú zdravé výhonky odstránené počas prerezávania. Dolné rezy sú šikmé a horné rovné. Stonka je zasadená do malého pohára naplneného svetlou zeminou a na vrchu je pokrytý priehľadným viečkom. Proces zakorenenia zvyčajne trvá asi dva týždne. Odrezky môžete vložiť do pohára vody, v tomto prípade sa vysadia, keď korene, ktoré sa objavia, poriadne narástli. Vodu v nádobe nemenia, iba tam niekedy pridávajú novú vodu. Môžete k tomu pridať aktívne uhlie alebo stimulant tvorby koreňov.

Keď sa na držadle začnú objavovať čerstvé listy, začnú ho zvykať na obvyklé izbové prostredie a dočasne z neho odstránia viečko. Keď je rastlina správne zakorenená a dostatočne silná, môže byť premiestnená na trvalé miesto. Rezne vysadené na jeseň môžu kvitnúť do budúceho leta..

prerezanie izbovej ruže a rozmnožovanie ruže odrezkamiprerezanie izbovej ruže a rozmnožovanie ruže odrezkami

Škodcovia a choroby izbových ruží

Škodcovia a choroby izbových ruží

Sušiaci krík

Domáce ruže najčastejšie začínajú schnúť v lete alebo v zime. V lete môže byť dôvodom príliš veľa odparovania vlhkosti: v horúčavách ruža potrebuje predovšetkým dostatočnú vlhkosť v pôde a vzduchu. Krík musí byť pravidelne zalievaný a postrekovaný jeho listami. V zime je dôvodom sušenia listov vysoká suchosť vzduchu spôsobená prevádzkou vykurovacích zariadení. Stáva sa to obzvlášť často, ak je hrniec príliš blízko radiátora alebo ohrievača. Suché lístie môže byť tiež spôsobené traumou alebo ochorením koreňov. Z tohto dôvodu rastlina horšie absorbuje vlhkosť a živiny..

Prečo izbové miniatúrne ruže suché. Stránky "Záhradný svet"Prečo izbové miniatúrne ruže suché. Stránky

Ak ruža začne schnúť, je potrebné čo najskôr identifikovať problém tohto správania. Suchá pôda sa navlhčí, črepník sa odstráni z vykurovacích zariadení a listy sa dôkladne postriekajú alebo sa rastlina umiestni na paletu naplnenú mokrými kamienkami. Malé kríky môžu byť pokryté vreckom alebo nádobou, kým sa zdravý vzhľad nevráti do ich listov..

Ak všetky tieto metódy nepomohli, problém s najväčšou pravdepodobnosťou spočíva v koreňovom systéme. Kvet bude musieť byť vytiahnutý z hrnca a starostlivo preskúmať jeho korene, či nie sú poškodené. Ak je príliš veľa stmavnutých koreňov, už nebude možné rastline pomôcť. V tomto prípade sa z kríka odrežú odrezky, ktoré sa znova zakorenia..

Listy žltnú

Listy pri izbovej ružici žltnú

Žltnutie listov izbovej ruže môže mať niekoľko dôvodov. Medzi nimi:

 • Rozpad koreňov;
 • Príliš hojné zalievanie, čo vedie k nedostatku vzduchu v koreňovom systéme;
 • Invázia škodcov;
 • Chloróza spôsobená nedostatkom železa;
 • Nedostatok živín.

Všimnite si, že listy na ružici žltnú, prvým krokom je skontrolovať, či je substrát v kvetináči príliš mokrý. Ak v ňom voda stagnuje, zalievanie by malo byť na určitý čas pozastavené a potom výrazne znížené. V tomto prípade sa striekanie vykonáva v rovnakom režime. Ak korene rastliny v dôsledku konštantnej prítomnosti vo vlhkosti začali hniť, mali by byť všetky postihnuté oblasti odrezané a potom by mala byť rastlina transplantovaná do čerstvej pôdy, snažiac sa jej poskytnúť dostatočnú drenáž. Hnilobu koreňov môže spôsobiť aj oslabenie rastliny, ktorá sa dostala do nedostatočne pohodlných podmienok..

Ak nedávno kúpená a ešte nepresadená ruža začala žltnúť, je potrebné ju čo najskôr premiestniť do nového kontajnera a dodržať všetky pravidlá transplantácie takýchto nových rastlín..

Dôvodom žltnutia izbovej ruže môže byť aj nekvalitná pôda obsahujúca nedostatočné množstvo živín potrebných pre kvetinu. Môžete sa pokúsiť kompenzovať ich nedostatok kŕmením ruže komplexným zložením (pre tento druh rastlín je vhodné použiť špeciálne hnojivá). Ak po určitom čase listy na kríku opäť začnú žltnúť, odporúča sa transplantovať rastlinu do výživnejšej pôdy. Záhradný pozemok pre kvetinu nie je vhodný.

Kríky môžu obzvlášť ostro reagovať na nedostatok železa. Z tohto dôvodu môže chloróza ovplyvniť listy. S jeho prejavmi môžete bojovať pomocou prípravkov obsahujúcich železo pomocou chelátu železa alebo Ferrovitu v pomeroch uvedených na obale. Príliš studená voda na zavlažovanie môže niekedy brániť absorpcii živín. V ľadovej vode sa takéto prvky rozpúšťajú oveľa horšie ako vo vode v miestnosti, preto je potrebné sledovať jej teplotu.

Listy tmavnú, vädnú a poletujú

Listy tmavnú, vädnú a lietajú okolo ruže

Ak lístie nevyschne a neletí, ale vädne a padá, môže to mať tiež niekoľko dôvodov:

 • Veľký počet studených prievanov: to sa stáva obzvlášť často, ak je miestnosť v zime vetraná alebo hrniec stojí priamo v chladnom vetre;
 • Studená voda na zavlažovanie;
 • Plesňové alebo vírusové ochorenia;
 • Vzhľad škodcov.

Odstránia sa tmavé a letargické listy a vetvičky. Ak ruža len zamrzla, po chvíli sa sama zotaví a odhodí zmrznuté listy.

V dôsledku hubových chorôb začnú vetvy kríka tmavnúť, na ich povrchu sa objavia plaky, plaky alebo výrastky a lístie sa stane škvrnitým. K týmto chorobám patrí aj hrdza a múčnatka. V prípade infekcie je postihnutá rastlina podľa pokynov ošetrená antifungálnym liekom, napríklad Fitosporinom.

Vírusové ochorenia zvyčajne spôsobujú zafarbenie listových platničiek. Získavajú mozaikovú farbu a môžu sa aj zdeformovať. Infikované stonky je potrebné orezať. Aby ste zabránili opätovnému ochoreniu oslabeného kríka, musíte mu vytvoriť priaznivejšie podmienky, môžete použiť aj stimulanty imunitného systému.

Kríky môžu postihnúť vošky, strapce a rôzne druhy roztočov. Ružových škodcov možno rozpoznať podľa značiek, ktoré zanechávajú. Obvykle to môžu byť malé bodky, pruhy alebo škvrny na listoch, ako aj pavučina. Aby sa zabránilo výskytu takého hmyzu, v lete sa odporúča pravidelne spracovávať rastlinu Fitovermom.

Druhy a odrody izbových ruží s fotografiou

Detská maškaráda

Rose Baby Maškaráda

Vytvára kompaktné kríky až do výšky 30 cm. Na mierne rozvetvených vetvách prakticky neexistujú žiadne tŕne. Lístie je malé, tmavozelené, s lesklým povrchom. Veľkosť kvetov dosahuje 4 cm a ich farba sa časom mení. Púčiky majú citrónovú farbu, postupne sa menia na ružové a potom na rozmazanú červenú. Kvitnutie trvá takmer nepretržite, zatiaľ čo z kríka vyžaruje jemná aróma pripomínajúca ovocie. Odroda je považovaná za odolnú voči chorobám.

Angela Rippon

Rose Angela Rippon

Vytvára miniatúrne kríky až do výšky 40 cm. Ružovo-karmínové kvety majú veľkosť až 4 cm a sú umiestnené v súkvetiach po niekoľkých kusoch. Vydáva sa dostatočne silná aróma. Na rozvetvených výhonkoch sú husté listové čepele bohatej zelenej farby. Odroda má množstvo funkcií: tieto rastliny sa dobre vyvíjajú aj v malých kvetináčoch, nevyžadujú prerezávanie, ale vyžadujú preventívne ošetrenia na špinenie a múčnatku. Odporúča sa kŕmiť takúto ružu častejšie pomocou znížených dávok hnojív..

Veľkonočné ráno

Ružové veľkonočné ráno

Odroda je pozoruhodná svojou vysokou odolnosťou voči hubovým chorobám. Malé husto olistené kríky pozostávajú z rovných vetvičiek. Olistenie má lesklý lesk. Dvojité kvety majú žltkastobielu farbu. Ich priemer dosahuje 4 cm.Vôňa je slabá. Kvetenstvo môže obsahovať až 25 kvetov. Kvitnutie trvá takmer nepretržite.

Ohnivá princezná

Princezná Rose Fire

Kríky veľké 30-40 cm Výhonky sú zvislé, rozvetvené, pokryté malými lesklými listami tmavozeleného odtieňa. Okraj listovej čepele má malé denticely. Veľkosť kvetov dosahuje 4 cm Majú červeno-oranžovú farbu a zbierajú sa v kvetenstvách od 3 do 5 kusov. Kvetenstvo je umiestnené v hornej časti výhonkov. Odroda je veľmi zraniteľná voči hubovým chorobám..

Kolibrík (Colibri)

Kolibrík ružový

Má dve formy, vyvinuté Meillandom. Prvá bola vytvorená v roku 1958, druhá vylepšená – o dve desaťročia neskôr. Výška kríkov dosahuje 35 cm, sú tvorené mierne sklonenými výhonkami so slabým vetvením. Olistenie je husté, lesklé, tmavozelenej farby. Veľkosť kvetov dosahuje 5 cm, vyžaruje z nich jemná aróma a v každom sa zbierajú súkvetia až po 5 kusoch. Froté kvety môžu obsahovať až 25 okvetných lístkov. Ich farba sa pohybuje od žltooranžovej po bohatú marhuľovú. Krík kvitne niekoľkokrát za rok..

Žltá bábika

Rose Yellow Dol

Tento druh bol vytvorený v 60 -tych rokoch. Vytvára malé kríky až do výšky 30 cm. Kvitne hojne, pričom počet okvetných lístkov na každom kvete môže dosiahnuť 50. Vydávajú jemnú príjemnú vôňu a majú bohatú citrónovožltú farbu..

Hviezdy a pruhy

Ružové hviezdy a pruhy

Odroda, ktorá sa objavila v polovici 70. rokov v štátoch, sa stala predchodcom väčšiny ruží s pruhovanými okvetnými lístkami. Má úzke kríky vysoké až 60 cm. Výhonky sú rovné, rozvetvené, takmer bez tŕňov. Olistenie má svetlo zelený tón. Veľkolepé dvojité kvety sú natreté bielou farbou, zatiaľ čo na povrchu okvetných lístkov sú karmínové ťahy a pruhy rôznych dĺžok a šírok. Kvety sa zbierajú v malých súkvetiach. Obdobie kvitnutia trvá takmer bez prerušenia..

Zelený ľad

Ružový zelený ľad

V porovnaní s inými domácimi odrodami tvorí krík až do výšky 60 cm a šírky až 80 cm. Olistenie je tmavozelené. Kvitnutie trvá vo vlnách, pričom aj v intervaloch medzi nimi zostáva na kríčku aspoň niekoľko kvetov. Ich farba je celkom originálna: je biela so zelenkastým odtieňom, zatiaľ čo púčiky majú svetlo ružovú farbu. V strede každého kvetu je zelená škvrna. V súkvetiach sa vytvorí 3-5 púčikov. Odroda je obľúbená aj vďaka odolnosti voči hubovým chorobám..