Jacobinia (spravodlivosť)

Jakobínia

Jacobinia alebo Justitia je izbová kvitnúca rastlina z čeľade Acanthus. Najbežnejší kvet v trópoch Latinskej Ameriky. V rode je asi 50 druhov. Je to vždyzelená trvalka, ktorá môže dorásť až do veľkosti malého kríka vysokého 1,5 m..

V zásade kvetina rastie vo svojom prirodzenom prostredí. Doma sa pestujú iba tri druhy jakobínií: polia, jasne červené a mäsovo-červené. Treba poznamenať, že všetky druhy sú pozoruhodne krásne, ale z nejakého nevysvetliteľného dôvodu sa tieto tri druhy stali najobľúbenejšími medzi pestovateľmi kvetov..

Jacobinia je jednou z tých domácich rastlín, ktoré si získali pozornosť amatérov, kvitnúcich i listnatých. Je rovnako krásna s kvetmi aj počas ich neprítomnosti. A ak vezmete do úvahy, že Jacobinia nie je vôbec rozmarná a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, potom ju môžete bez váhania pridať do zoznamu tých rastlín, s ktorými by mala začať mladá kvetinárka..

Mimochodom, zaujímavý detail – Jacobiniu je takmer nemožné kúpiť v kvetinárstve. Ale na veľtrhu bude určite viac ako jeden druh tejto rastliny. Môžete tiež kontaktovať ľudí, ktorí pestujú kvety v skleníkoch..

Popis rastliny Jacobinia

Stonka rastliny sa zvyčajne tiahne nahor, ale môže sa mierne rozvetviť a časom lignifikuje. Listy sú jasne zelené, lesklé, oválne. Počas kvitnutia je možné vidieť veľké súkvetia v tvare sviečky. Kvety pozostávajú z obrovského počtu ružových, červených, oranžových alebo bielych ovisnutých lístkov. Kvetenstvo môže byť umiestnené ako na výhonkoch, tak na vrchu rastliny. Kvitnutie trvá 2 týždne.

Jacobinia starostlivosť doma

Jacobinia starostlivosť doma

Poloha a osvetlenie

Na aktívne kvitnutie a dobrý vývoj potrebuje rastlina jasné, nie priame svetlo, ale v chladnom období naopak potrebuje asi 3-4 hodiny priameho slnka. Ak Jakobínia rastie doma, v lete musí byť chránená pred páliacim slnkom. Ak je to možné, môžete ísť na čerstvý vzduch. Je potrebné zakryť kvetinu iba z tepla dňa. Zvyknúť si na slnko by malo byť postupné. Zvlášť ak je kvetina doma a slnko v miestnosti nedostalo veľa. Tiež nemôžete umiestniť bezprostredne po nákupe na priame slnečné svetlo..

Teplota

Jacobinia preferuje mierne vnútorné teploty. Ale vzhľadom na odporúčané premiestnenie na čerstvý vzduch v lete je zrejmé, že sa ľahko prispôsobí letným horúčavám. Ideálna teplota v lete je 20-25 stupňov, v zime najmenej 16 stupňov. Je pravda, že existujú Jacobinia s jediným kvetenstvom. Vyhovujú im zimné teploty 6-10 stupňov. Ak sa oteplí, tieto druhy pravdepodobne nekvetú. To je samozrejme pre chov problematické, preto chladnomilné druhy nie sú veľmi časté. Je dosť ťažké udržať ich tak chladných.

Zalievanie

Jacobinia sa tu nerozlišuje originalitou. Rovnako ako väčšina rastlín, aj v lete vyžaduje hojné zalievanie. Hneď ako ornica vyschne, pridajte vodu. Nezabudnite sa však uistiť, že nie sú žiadne prebytky, inak zem zakysne a korene začnú hniť. Ak voda vyteká do taniera pod hrncom, určite ju vypustite. V zime je zálievka znížená, ale musíte sa pozrieť na situáciu. Polievanie závisí predovšetkým od teploty miestnosti. Ak je kvetina v miestnosti s ústredným kúrením, najmä na parapetoch, musíte polievať trochu viac a výdatnejšie..

Vlhkosť vzduchu

Pestovanie Jacobinie

Jakobínia zle znáša suchý vzduch. Rastlina by mala byť postrekovaná pravidelne. Listy utrite vlhkou špongiou a dajte si malú sprchu a zem prikryte plastom. Hrnce môžete vložiť do podnosu s vodou alebo machom, kamienkami, expandovanou hlinkou, ktoré sú neustále navlhčené. Hlavná vec je, že voda z panvice nespadá do taniera pod hrncom. A je lepšie kombinovať všetky typy zvlhčovania vzduchu.

Top dressing a hnojivá

Počas obdobia kvitnutia musíte do vody na zavlažovanie každých desať dní pridať vrchný obväz (organický aj minerálny). Alternatívne pred použitím hnojív zalejte pôdu veľkým množstvom vody. S dávkou top dressingu to ale nepreháňajte. Ak rastlinu prekrmujete, takmer určite nekvitne..

Prenos

Jakobínia sa zvyčajne transplantuje raz za rok, keď je v hrnci stiesnená. V letnej sezóne sú zriedkavé prípady, keď je potrebná transplantácia dvakrát alebo dokonca trikrát ročne. Pri presádzaní rastlín je potrebné vziať nádobu o jednu veľkosť väčšiu. Mnoho začínajúcich pestovateľov robí chybu, keď používajú pestovateľský kvetináč. To kategoricky nemožno vykonať z jednoduchého dôvodu – bude veľa zeme, čo znamená, že bude veľa vody. A tento prebytok povedie k okysleniu pôdy a v dôsledku toho povedie k zlým výsledkom..

Drenáž je dôležitým detailom pri transplantácii Jacobinie. Odvodnenie slúži na dva účely. Prvý akumuluje vodu. Za druhé, odstráni prebytočnú vlhkosť zo zeme. Ako drenáž môžete použiť keramzit (len nie stavbu!), Fragmenty starého hlineného hrnca a pri voľnej pôde kúsky peny.

Pôda

Pôda

Môžete zbierať akúkoľvek pôdu, dokonca aj záhradu. Ak však „majiteľ“ chce svojmu „domácemu miláčikovi“ vytvoriť pohodlie, je lepšie použiť humusovú pôdu. Varenie sami nebude ťažké-piesok, humus, rašelina, listnatá pôda (1-1-1-3). V mladom lese je lepšie vziať hornú vrstvu listnatej pôdy. Stojí za to venovať pozornosť pôde pod lipou, javorom a orechom. Vŕbe a dubu sa však najlepšie vyhnite. V ideálnom prípade by sa mal humus odobrať po vyčistení skleníkov. Piesok potrebuje riečnu bielu. Ak používate morský, musí sa niekoľkokrát umyť. A je lepšie stavbu vôbec nepoužívať.

Prerezávanie

Ak pestovateľ nie je ľahostajný k vzhľadu Jacobinie a chce získať krásnu rastlinu s mnohými vetvami a kvetmi, pravidelné prerezávanie je nepostrádateľnou podmienkou. Ak sa usilujete o nízky, ale objemný kvet, prerezávanie by sa malo začať od okamihu, keď rastlina dorastie do 15-20 cm..

Kým je rastlina mladá, vykoná sa zovretie tretích listov v púčikoch. Keď starnete (zvyčajne v druhom roku), môžete začať s prerezávaním. Navyše to musí byť urobené bez ľútosti, ale aj bez fanatizmu. Výhonky sú narezané maximálne na polovicu, takže zostanú 2-4 uzlíky. Každý odrezaný výhonok dáva 2-4 vrcholy. Ak pestovateľ pravidelne, každý rok, orezáva, o niekoľko rokov dostane krátku a bujnú rastlinu.

Reprodukcia Jacobinie

Reprodukcia Jacobinie

Jacobinia sa najčastejšie množí odrezkami. Optimálnym obdobím na rozmnožovanie odrezkami je koniec zimy. Po prerezaní rastliny vezmite stonku s dvoma uzlami. Mierne ho osušte (do 24 hodín, maximálne do dvoch) a zasadte do zmesi rašeliny a piesku. Môže byť zakrytý vreckom pre skleníkový efekt. Teplota by mala byť okolo 20 stupňov. Trochu polievať. Prvé zalievanie sa vykonáva niekoľko hodín po výsadbe odrezkov. S použitím rastových stimulantov a zahrievania sa nástup rastu urýchli. Keď odrezky dorastú do 10-12 cm, môžu byť transplantované do samostatných kvetináčov. Aby bola rastlina efektívnejšia, musíte vysadiť 2-3 odrezky naraz. Mladé listy je možné kvôli väčšiemu rozkonáreniu niekoľkokrát zovrieť.

Ďalším spôsobom reprodukcie Jacobinie je semeno. Táto metóda však nie je medzi pestovateľmi kvetov obľúbená. Ak sa napriek tomu rozhodnete pestovať Jacobiniu pomocou semien, potom je dôležité vedieť, že plodiny by mali mať teplotu 22 stupňov..

Choroby a škodcovia

Jacobinia zriedka ochorie a je postihnutá rôznymi škodcami. Ak je však vlhkosť vzduchu príliš nízka, môže sa objaviť roztoč. Listy najskôr zožltnú a potom úplne vyschnú. Na zadnej strane listu je tenká biela pavučina.

Pri nesprávnej starostlivosti o jakobín sa objavujú bolestivé príznaky:

  • V dôsledku nedostatočnej vlhkosti v rastline môžu listy opadať..
  • Pri nedostatku osvetlenia v zime listy žltnú.
  • Pri prebytku hnojív rastlina nekvitne a aktívne získava listovú hmotu.
  • Jacobinia stráca svoj dekoratívny tvar, ak je vzduch príliš studený alebo sa v ňom nachádza prievan.
  • Kvety môžu hniť, ak získajú veľa vlhkosti alebo je miestnosť slabo vetraná..
  • Konce listov sa pri nízkych teplotách stáčajú.
  • Na priamom slnečnom svetle v teple sa môžu na listoch objaviť popáleniny..

Druhy jakobínie s fotografiou

Jacobinia pauciflora

Jakobínia malokvetá

Nízky ker, dosahujúci maximálnu značku 0,5 m. Výhonok je rozvetvený, tvar listov je oválny. Počas kvitnutia môžete pozorovať svieže kvetenstvo červenej so žltou.

Mäso Jacobinia-červené (Jacobinia carnea)

Mäso Jacobinia-červené

Priamy výhonok dosahuje výšku 1 m. Listy sú predĺžené, až 20 cm dlhé, na povrchu s miernym dospievaním. Okrúhle ružové súkvetia.

Žltá jakobínia (Justicia aurea)

Jacobinia žltá

Rastlina tohto druhu má nádherný tvar a dosahuje výšku 1 m. Listy sú matné, husto pokrývajú stonku. Odmerné žlté súkvetia.

Jacobinia Brandegeana

Jacobinia Brandege

Silne vetviaci výhonok dosahuje dĺžku asi 1 m. Veľké listy sú jasne zelené. Kvetenstvo je malé, biele, okolo ktorého sú oranžové listene.

Jacobinia Pohliana

Jacobinia Fields

Druh predstavujú veľké kríky vysoké asi 1 m. Listy sú zelené s hlbokým tieňom. Kvety sú svetlo ružové, zhromaždené v malých kvetenstvách.