Kanárske rande

Kanárske rande

Kanársky dátum sa nazýva aj datľová kanárka (Phoenix canariensis). Čeľaď, do ktorej rastlina patrí, je Palmaceae a jej rodom je dátum. Biotopom sú skalnaté oblasti Kanárskych ostrovov.

Kanársky dátum sa vyznačuje veľkou veľkosťou. Palma môže dosiahnuť 18 metrov na výšku a jej kmeň je 1 meter široký. Samotný kufor je rovný a nerozvetvený a je tiež vysoko odolný. Jeho povrch je pokrytý pahýľmi, ktoré sú zvyškami opadaných alebo odumretých listov. Listy v množstve 150-200 kusov zdobia iba vrchol fikusu. Dĺžka letákov s krátkymi stopkami sa pohybuje do 4 až 6 metrov. Na komplexne pinnatých listoch zelenkasto sivej farby sú úzke a tvrdé listy, ktorých počet sa pohybuje od 80 do 100 kópií.

Krémovo sfarbené kvety pôsobia ako mužné a žltooranžové ako ženské. Všetky z nich sú súčasťou axilárnych kvetenstiev, pomerne veľkých a rozvetvených. Mimochodom, dĺžka ženského kvetenstva môže byť asi 2 metre. Dva centimetre oranžového ovocia sú oválneho tvaru, každý z nich je vybavený veľkým semenom.

Starostlivosť o kanárske rande doma

Starostlivosť o kanárske rande doma

Niekoľko užitočných rád, ako sa starať o datle z Kanárskych ostrovov, vám pomôže vypestovať si zdravú dlaň.

Poloha a osvetlenie

Kvet potrebuje slnečné svetlo po celý rok, zatiaľ čo lúče, ktoré naň dopadajú, by mali byť priame. Musí byť umiestnený na oknách orientovaných na juh. V lete sa rastline bude dariť aj vonku (na balkóne alebo v záhrade).

V období jeseň-zima by sa palme malo poskytnúť dodatočné osvetlenie pomocou fytolampov. Denné hodiny musia trvať najmenej 10 hodín.

Kontajnery s dátumom pravidelne otáčajte – potom bude jeho koruna rovnomerne rásť.

Teplota

Kým sa rastlina dynamicky vyvíja, optimálna teplota pre ňu bude v rozmedzí 22-25 stupňov. Ak stúpne vyššie, kvet bude musieť byť postrekovaný častejšie – inak konce listov začnú vysychať. V zime bude potrebné umiestniť ho na chladnejšie miesto, kde teplota dosiahne 16-18 stupňov.

  Vnútorná hortenzia

Režim vetrania

Kanárske rande

Neustály prísun čerstvého vzduchu je hlavnou podmienkou zdravia kanárikov. Preto je potrebné zabezpečiť tok mierneho prievanu do miestnosti, kde sa nachádza. V zime by sa malo k vetraniu pristupovať opatrne – rastlina reaguje negatívne na náhle zmeny teploty.

Zalievanie

Ak je kanársky dátum v štádiu intenzívneho rastu, bude potrebné ho čo najviac zalievať. Hneď ako vrch pôdy vyschne, môžete vykonať ďalšie zavlažovanie. Palma rovnako netoleruje príliš suchú ani nadmerne vlhkú pôdu. V prvom prípade listy klesnú a navždy zostanú v tejto polohe. V druhom mladé listy zmäknú a zblednú..

Rastlinu treba zalievať mäkkou usadenou vodou, ktorej obsah draslíka je minimálny. V zime bude potrebné znížiť frekvenciu zavlažovania..

Vlhkosť vzduchu

Vzduch musí byť dostatočne zvlhčený (50%). Aby ste to dosiahli, kanárske dátumy musia byť pravidelne striekané. V zime to platí obzvlášť, pretože vzduch okolo rastliny je sušený batériami. Umiestnením akvária alebo fontány vedľa neho môžete zlepšiť pohodu kvetu..

Pôda

Dyal dátum kanárskej pôdy

V kvetinárstvach sa predáva hotová pôdna zmes pre palmy. Pri plnení takejto pôdy do hrnca do nej pridajte malú hrsť veľkého prášku do pečiva (to odporúčajú profesionáli). Ak sa rozhodnete pripraviť pôdu sami, vezmite si rovnaké množstvo sodíka, humusu, kompostovej pôdy a hrubého piesku a potom všetky časti zmiešajte dohromady..

Spodok nádrže by mal byť položený silnou vrstvou drenáže. Expandovaná hlina je na tento účel ideálna..

Hnojenie

Kým dátum aktívne rastie, treba ho kŕmiť raz za 14 dní. V zime sa môže hnojiť menej často – asi 1 krát za mesiac. V tomto prípade by sa minerálne komplexné hnojivá mali striedať s organickými.

Prenos

Frekvencia transplantácie kanárskeho dátumu priamo závisí od veku. Ak je rastlina mladá, bude ju potrebné často presádzať (raz za rok). Ak je už zrelý, počet transplantácií sa môže znížiť na 1krát za 3-4 roky. Ak dátum dosiahne pôsobivú veľkosť, bude potrebné vymeniť hornú vrstvu pôdnej zmesi (vykonáva sa raz za rok).

  Vnútorný ibištek

Vek rastliny tiež ovplyvňuje výber pôdy použitej na presádzanie. Ak je už teda dospelý, budete potrebovať poriadne ťažký bager. Použitie ílovo-sodnej pôdy umožňuje dosiahnuť jej hmotnosť.

Reprodukcia kanárskeho dátumu

Reprodukcia kanárskeho dátumu

Čerstvé semená sú skvelé na množenie a pestovanie novej rastliny. Kanárske datle môžete vypestovať aj z kôstky (za predpokladu, že ovocie nebolo tepelne ošetrené).

Vzhľad sadeníc by sa mal očakávať 2-3 mesiace po ukončení výsevu. Ihneď si všimneme, že sadenice rastú veľmi pomaly. Až po 4-5 rokoch života vyrastú na dlani mladé komplexne zpeřené listy.

Choroby a škodcovia

Dátum je obľúbeným parazitickým miestom pre hmyz, múčniky a roztoče. Ak ich nájdete na rastline, ošetrite listy vhodným chemickým roztokom..

Nesprávna starostlivosť o dátum na Kanárskych ostrovoch vyvoláva vývoj chorôb:

  • Lístie zožltne – to naznačuje zlé zalievanie;
  • Povrch listov je pokrytý škvrnami – vedie k tomu buď prudký teplotný skok alebo hojné zalievanie;
  • Dolné listy stmavnú a odpadnú – tento proces je prirodzený a naznačuje rast a vývoj dátumu;
  • Hroty listov vysychajú – to sa deje kvôli suchému vzduchu;
  • Odliatky stmavli a začali hniť – stáva sa to kvôli pretečeniu. Ak aj korene začali černieť, palma čoskoro uhynie.

Vnútorná palma / Kanársky dátum / DatľovníkVnútorná palma / Kanársky dátum / Datľovník

Funkcie nákupu

Nekupujte si datle z Kanárskych ostrovov v zime. Vytiahnutím z obchodu na ulicu a následným umiestnením do bytu vytvoríte pre kvetinu prudký pokles teploty. To môže viesť k smrti listov. Radšej odložte nákup do tepla.