Leták stonožka

Leták stonožka

Leták Scolopendrium (Asplenium scolopendrium) patrí do rozsiahlej skupiny vytrvalých papradí. V botanickom klasifikátore sa mu pripisuje príbuzenský vzťah s rodinou Kostenetovcov. V ľudovom prísloví môžete často počuť názov „jelení jazyk“. Rastlina pochádza z krajín Eurázie, kde žije predovšetkým v horských oblastiach. Papraď lezie po vápencoch alebo sa skrýva v úzkych skalnatých roklinách.

Popis letáku

Skrátený, rovnomerný oddenok, pokrytý hrubou vrstvou šupín, slúži ako základ pre vývoj hustých stopiek zozbieraných dohromady. U zrelých jedincov je dĺžka kožovitého wai približne 60 cm. Na povrchu je jasne viditeľná konvexná žila. Olistenie má tvar pásu. Šírka dosiek dosahuje 3-7 cm, v závislosti od názvu odrody. Spodná časť listu vyzerá ako srdce. Stopky, na ktorých sú platne držané, sú zarastené malými hnedými chĺpkami so zelenkastým odtieňom. Na zadnej strane sú zoskupené podlhovasté spóry. Sedia vo dvojiciach kolmo na hlavnú žilu. Sori sú považované za dôležitý reprodukčný orgán.

Okrem hladkého lístia existujú papradie s vlnitými alebo rozdelenými listami. Na svojich pozemkoch pestovatelia kvetov pestujú rôzne odrody a hybridy stonožkového listu. Vymenujme niektoré z nich a dávajme pozor na kľúčové vlastnosti:

  • “Crispa” – lístie so skladaným okrajom, ktoré dodáva kríkom “kučeravosť” a vizuálne zvyšuje objem;
  • „Undulata“ – ozdobený listami s vlnitými okrajmi a dosky sa zdajú byť zvlnené po celej dĺžke hlavnej žily;
  • “Marginatum” – má úzke, rozdelené na čepele vayami s kučeravým okrajom;
  • “Lacerata” – vyniká na pozadí iných odrôd so širokými listami, ktorých hroty nie sú zvlnené po celom obvode;
  • “Cristatum” – horná časť listov je hrebeň a zvyšok povrchu je pevný a hladký;
  • “Ramosum” – tento druh je žiadaný viac ako ostatné, pretože má rozvetvené šíriace sa listy;
  • “Ramo Cristatum” – rastlina sa vyznačuje kučeravými, sviežimi listami.

Starostlivosť o leták skolopendra doma

Starostlivosť o leták skolopendra doma

Leták je prispôsobený na domáce pestovanie za predpokladu, že sa o rastlinu bude starať primerane a vytvorí sa vhodná mikroklíma..

Poloha a osvetlenie

Priame lúče škodia papradiu. Doma odložia kríky z okna a vyberú zatemnený kút. Ak nie je možné kvetináč chrániť pred slnkom, môžete rastlinu nechať na parapete na severnej strane budovy..

Teplota

V období zmrazovania vegetatívnych procesov sa kvetináče s letákom prenesú do chladnej miestnosti, a keď začne intenzívny rast zelene, vrátia sa späť do tepla. V lete sa pestovateľom kvetov odporúča dodržiavať teplotný režim 20-250 ° C. V zime by teplomer nemal klesnúť pod 120 ° C.

Zalievanie

Pestovanie stonožkovej letáky

Soby jazyk by mal byť napojený často počas celého roka. Vysychanie substrátu negatívne ovplyvňuje vývoj kultúry. Vlhká, ale nie mokrá štruktúra – optimálny stav pôdnej zmesi. Prebytočná voda vedie k hnilobe koreňov a smrti sadenice. Zlyhanie zavlažovania spôsobuje mnoho chorôb letákov..

Zavlažovacia voda je chránená 24 hodín, kým v nej nie sú žiadne chlórové nečistoty, ktoré sú v pôde vedľa koreňového systému odladené. Pretože papraď dáva prednosť rastu na vápenci, odoberá tekutinu s normálnou tvrdosťou..

Vlhkosť vzduchu

Väčšina mestských bytov sa vyznačuje nízkou vlhkosťou vzduchu a leták potrebuje stály zdroj vlhkosti. Bez postreku lístie vädne a stráca tlak turgoru. Blahodarné je opláchnuť bylinky pod prúdom teplej sprchy. Na zvýšenie vlhkosti sú v blízkosti listového kvetináča nainštalované palety s expandovanou hlinkou alebo kamienkami, kde sa naleje trochu vody. Ak nemáte poruke expandovanú hlinku, môžete na podlahu položiť vedrá alebo nádoby so studenou vodou, potom rastlina absorbuje toľko vlhkosti, koľko bude potrebovať..

Presušený vzduch poškodzuje mladé výhonky, najmä v raných fázach vývoja. Pokiaľ výhonky nedostanú potrebné množstvo vlahy, čaká ich následne zvädnutie a odumretie..

Zloženie pôdy

Výsadba letáku sa vykonáva v pôde vápna

Leták je zasadený do pôdy vápenatého typu s vysokým obsahom živín. Je dôležité, aby bol substrát priedušný. Dredge sa nakupuje v obchode alebo sa montuje ručne. Vezmite 1 časť nasekanej borovicovej kôry, 2 diely listovej pôdy a 1 časť piesku. Dno nádoby je pokryté drenážnym materiálom na vypustenie kvapaliny.

Top dressing

Papraď sa veľmi opatrne aplikuje pod kríky papradí. Procedúra sa vykonáva na jar alebo v lete v čase aktívneho rastu listovej hmoty. Sadenice stačí prihnojiť raz za 3-4 týždne komplexnými zmesami pre plodiny papradia. Odporúča sa pridať iba polovicu množstva uvedeného výrobcom v pokynoch..

Prenos

V mladom veku sa kríčky letákov presádzajú každý rok v marci alebo v apríli, aby nebránili koreňom v raste. Nový kvetináč je vybraný o jednu veľkosť väčší ako ten predchádzajúci. Keď sa krík zmení na 3-4 roky, vegetačné obdobie je už pomalšie a korene nerastú tak intenzívne. Preto sa rastlina môže transplantovať iba raz za 2-3 roky. Apikálne púčiky by nemali byť pokryté zeminou..

Metódy šírenia letákov

Metódy šírenia letákov

Kultúrne druhy skolopendrových letákov sa v izbových podmienkach množia delením. Pri transplantácii sú kríky rozdelené na niekoľko zdravých sekcií. Ďalším spôsobom, ako reprodukovať leták, je zasiať zrelé spóry na jeseň. Posledná metóda je však namáhavá a nie vždy prináša výsledky..

Choroby a škodcovia

Leták odoláva množstvu nebezpečných chorôb a hmyzu. Na rozdiel od iných dekoratívnych listnatých rastlín je schopný obnoviť zvädnuté lístie a znova pestovať čerstvé zelené listy, ak koreňový systém nie je úplne mŕtvy. Chvíľu potrvá, kým sa mladý rast objaví zo spiacich púčikov, ktoré sa skrývajú v zemi. Tomu sa dá predísť dlhotrvajúcim suchom, dehydratáciou oddenku, znížením teploty vzduchu v miestnosti pod kritickú úroveň alebo spálením listov..

Ak kríky listu stratili svoju vizuálnu príťažlivosť, pozemná časť je úplne odrezaná, aby rastlina mohla získať nové listy. V prípade smrti a rozpadu koreňov, ku ktorému dochádza pri odchýlení sa od režimu zavlažovania, však prakticky neexistuje šanca na záchranu papradia..

Leták Asplenium alebo Centipede.Leták Asplenium alebo Centipede.